Stadsnieuws. Uit den Goudschen Raad. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht het wijzigen van de begrooting voor dien dienstin verband met verschillende uitgaven f. van denzelfden datum tot deel neming in het kapitaal van de N. V. Gemeentelijke Credietbank te 'sGra- venhage en tot wijziging der gemeente- begrooting voor den dienst 1915 in verband daarmede. Bij Koninklijk besluit van 81 De cember 1914, No. 165 is goedgekeurd het Raadsbesluit van 13 November 1914, tot wijziging der Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik of genot van openbare ge meentewerken enz. De Minister van Financiën heeft medegedeeld, dat het bedrag van de rijksuitkeering en artt. ^—9 van de Wet van 24 Mei 1897 (S. 156) aan deze gemeente voor 1914 definitief is vastgesteld ep f 79383.06. Óp 5 Januari 1915 zijn door den wethouder van Galen de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger opgenomen. Het daarvan opgemaakte proces-verbaal ligt voor de Raadsleden ter visie. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Burgemeester en Wethouders heb ben op zgn verzoek en na ingewonnen advies van Curatoren van het Gym nasium aan. den leeraar van die school A. F. Cremer tot herstel van zijn ge zondheid verlof tot afwezigheid ver leend voor den tijd van drie maanden met ingang van 1 Januari 1915. In verband daarmee stellen Cura toren na gepleegd overleg met den Inspecteur van de Gymnasia voor om gedurende de afwezigheid van den heer Cremer het onderwijs in de aard rijkskunde op te dragen aan den leeraar in de geschiedenis Dr. N. J. J. de Voogd tegen een salaris berekend naar f 50.— per lesuur en por jaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor óezê tijdelijke opdracht conform te doen. Aldus besloten. De voorloopige pensioensgrondslag als gemeente-ambtenaar van den leeraar aan den gemeentelijken Han- delscursoe 0. J. de Ruwe behoort in verband met de regeling van zijn jaarwedde 'herzien te worden. Burgemeester eh Wethouders stellen voordien voorloopigen pensioensgrond slag gerekend te zjjp ingegaan met 1 Januari te brengen van f 495.— op f 750.— en dien gerekend te zyn in gegaan met 1 November d.a.v. onder intrekking van 's Raads besluit van 9 October 1914, op dat bedrag van f 780.— te bevestigen. Aldus besloten. Ingekomen: 1. Een schrijven van den heer J. Vergeer alhier, waarbij hg wegens vertrek naar elders ontslag neemt als lid van den Raad. Gouda, 19 Jan. '15. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Mijne Heeron, Ondergeteekende bericht U door dezen, hij, door vertrek naar elders, zijn ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Hoogachtend, Uw Dw. Dr., J. VERGEER. De Voorzitter! Mjjne Heeren! De heer Vergeer heoft in zyn 10-jarig Raadslidmaatschap aan de gemeente vele en gewichtige diensten bewezen. Het zal den Raad zeker leed doen, dat de heer Vergeer, die de gemeente verlaat, niet langer in ons midden zal zitting nemen. Ik hoop, dat het den heer Vergeer ook in zyn nieuwe woonplaats wel moge gaan. keuken terugkeerde, „Dat vraag lkv mij ook al. Maar la- Ion wo or niet lang over denkon. Daar komon wij grooto mennchen toch nooit aohter. Men kind, ieder kind i* ge boren misdadiger, 1» misdadiger a u a- s i e li soli»!, doet hot Kwaad om het ge not van hol Kwade, is psychisch let op hij gooit jo koffiekan van tafel I" liet was te laat. Met ijzeren greep had het kind het oor vau de koffiekan gevat, 011 rukte het voorwerp nu van het komfoortje, dat rus tig naast 't botervlootje zijn nikkeigian»- jes deed lachen. De kan verloor het evenwicht, vond geen steun In het kin derknuistje, duikelde oui en viel bovenop de kat. De kat blies, ten uiterste ontzet door dit gebeuren. Op het nieuwe vloerta pijt donderde, mat glanzend oen kotttaneer. Hel kind haalde lang en diep adem en stiet vervolgens een zoo monsterachtig onaardsohmerg-verstijvend gebrul uit dat de ramen in hun sponningen ram melden. Ja - jij lacht. Jij lacht nu als een vroolljk, gezond mensch, die een grapje meent te hoor en. Ik zeide, toen het apooaleptlsch mis baar verstorven was tot neuzelend bib- bor-gosnik. „Beate vrouw, wij zijn drie jaren ge trouwd. Weinige wolken benevelden onzen huwelijkshemcl. Ik kop jou. Jij kent mij. Je weet, dat Ik huiver om een vlieg to ihoordeti. V'venwel, er zijn grenzen. Dit (De Raad geeft teekenen van in stemming). 2. Een voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot het vaststellen van een Verordering ter verzekering van het veilig verkeer over de Karnemeiksloot in verband met de kruising van den spoorweg van Gonda naar Schoonhoven. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 3. Een voordracht van Burge meester en Wethouders ter voorziening in de vacature van onderwijzer aan de school voor gewoon openbaar lager onderwijs No. 4. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 4. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling) van bet gemeentelyk crediet ten behoeve van het tijdelijk werkloosheidsfonds. Is gedrukt rondgedeeld en yoor heden aan de orde gesteld. 5. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den pachter van het Reeuwgksche Verlaat een restitutie van pacht te verleenen en om in verband daarmee op de begroo ting van uitgavpn voor den dienst 1914 een af- en overschrijving te doen. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 6. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de GoudBche Telefoon-Maatschappij onder zekere voorwaarden een jaarlijksche subsidie van f 200.te verleenen en in ver band daarmee op de begrooting van uitgaven voor den dienst 1916 een af- en overschrijving te doen. Is gedrukt rondgedeeld en voor beden aan de orde gesteld. 7. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om hot Werklieden reglement met een artikel aan te vullen in verband met de ongeval lenwet 1901. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 8. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten tot het doen van een betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1914. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 9. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om vergunning te verleenen tot bebouwing van perceelen tusschon Lethmaetstraat en Boeken - bergstraat alhier in verband met den bouw van een derde openbare be waarschool en om de gemeente-be- grooting voor den dienst 1915 te wijzigen in verband daarmee. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 10. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen tot terugbetaling van een deel van het door de gemeente aan de Bank van Loening verstrekte bedrijfs kapitaal en om de gemeente-begrooting voor den dienst 1916 te wijzigen in verband daarmee. U gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 11. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleen ing groot f 120000.en tot het wijzigen der gemeente-begroo ting voor den dienst 1911 en het doen van een af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van uitgaven voor den dienst 1915 in verband met die geldleening. Dit voorstel luidt aldus: Gouda, 19vJanuari 1915. By de behandeling van de rekening der gemeente-gasfabriek over 1913 kind slóópt mij. langzaam maar zeker. Dit stormgeloei nogmaals aan te hooren, gaat boven mijn kracht. Ziehier mijn voorstel; in de gang is een rommelkast, die me hij uitstek geschikt lijkt „Ben je gek? barstte mijn vrouw los. „Het kind in de gangkast? In 't don ker In 'n hok waar muizen uit ko men en waar jou vergiftpotjes van jou fotografeeren staan? Waarom wil je het niet liever direct uit het raam gooien „Dat weet ik zelf niet. Misschien om dat ik nog eens eerst de zakon wil aan zien. Maar dit moet eindigen, op 4e eene wijze of op de andere." Ik nam mijn werk op, toog naar de slaapkamer, schoof op 't toilettafeltje van inijn vrouw de fleschjes en flaconnetjes ter zij, wilde gaan schrijven. „Denk je er om. dat ik aan de pud ding bezig ben kwam mijn vrouw me achterop. „Do pudding „Ja, de pudding „Dat doo jo in de keuken „Waar anders „Dan neem jo het kind meo naar de keuken. Hang het over de drooglijn. Zet het in de kattenbak. Doo er mee watje wilt. Maar neem het mee." Verachtelijk zwijgend o, dit breken de, straffende zwijgen mijner vrouw ging zij heen. Vijf minuten werkte ik. Toen kroop een afzichtelijk wezen binnen, naif kind, half uiavónajse. Lach nu niet om nam de Raad den 5 Juni jl. bet, door Gedeputeerde Staten den 29en dier maand goedgekeurde besluit om eene som van f 7764.41 V» *e bestemmen tot buitengewone aflossing op de schuld der fabriek aan de gemeente en tot buitengewone aflossing in 1914 van door de gemeente aangegane geld- leeningen, waartegenover op artikel 2 van Hoofdstuk VII der Inkomsten van de gemeente-begrooting voor 1914 gelijk bedrag werd geraamd als batig saldo van de buitengewone ontvang sten en uitgaven van het dienstjaar 1913. Bij Raadsbesluit van gelijken datnm, goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten den 16 Juni jl., werden voorts, verschillende buitengewone uitgaven wegens niet-voltooiing der daarop be trekking hebbende werken, overge bracht van de gemeente-begrooting voor 1913 naar die voor 1914, namelijk: voor verbouwingen aan schoollokalen. f 5000. voor den bouw van wo ningen voor gemeentewerk lieden aan de Nieuwehaven. 4500. voor rioleering van de Markt3500. en voor do verbreeding van de Aaltje Baksteeg 350. waartegenover het genoemde be- grootingsartikel werd verhoogd mét f 12250.-. In het geheel werd dus over het vermoedelijk batig saldo van de bui tengewone ontvangsten en uitgaven der gemeonterekening over 1913, in afwachting van nadere regeling, ten behoeve van den dienst 1914 beschikt tot een bedrag van f 20014.417ain werkelijkheid bleek dit saldo bij- de vaststelling der rekening 1913 echter slechts f 9290.81 te beloopen, zoodat de boven opgesomde buitengewone uit gaven tót een bedrag van f 10723.607a nog moeten worden gedekt door geld leening. Evenzeer zullen uit geldleening zijn te bestrijden de navolgende buitenge wone uitgaven, waartoe Uwe Verga dering reeds besloot Uitgaven in verband met de nieuwe Rijks Hoogere Burgerschool (Raads besluiten van 6 Maart en 13 Nómber jl., goedgekeurd door Gedeputeerde Staten respectievelijk 23 Maart en 26 November jl. f 30000. Inrichting van een lo kaal voor den keurmeester van vee en vlpesch (Raads besluit van 1 Mei jl., goed gekeurd den llen dier maand) r 3500. Vertimmeringen in het Voreenigd Wéés- en Aele- moeaeniershuis (Raadsbe sluit van 5 Juni a.p. goed gekeurd den 16en dier maand) 1 1600. Aanleg van een brand weertelefoon (Raadbeslui- ten van 24 Juli en 30 Octo ber jl. goedgekeurd respec tievelijk 3 Augustus en 9 November jl.) 3000. Bouw van eene nieuwe tolgaarderswoning aan het Goudsche en Amsterdam- sche Rijpad (Raadsbesluit van 21 Augustus jl., goed gekeurd den 31en dier maand) 6000. Inrichting van een ge meentelijken reinigings dienst (Raadsbesluit van 1 September j 1., goedgekeurd den 9en dier maand) 20000. f 64100.- In totaal zou de gemeente dus alles wat jo liet* is. Terwijl mijn vrouw pudding beredderde, had hot c a n a 11- 1 o de pas-gemaakte mayonaise beet ge kregen ik l>en er dól op en er zich Italiaansch meo besmeerd. Een rij smurrie-aohtige vlekken op 't kleed ver ried zijn spoor. Zoodra hét mij gewaar werd, deed liet opnieuw de lucht sidde ren van zijn oorverscheurend, volstrekt- duivelsch paniek-gegil. Ik zocht naar oen moordtuig, terwijl mijn aderen op sprin gen stonden, wankelde tusschen het na gelschaartje en mijn scheermes... Toen kwam mijn vrouw binnen met de pudding een broodpudding was het. En zij zette die op den grond en bukte liefderijk naar het nu heuschreutelend on- mensch. n zij gaf mij ben standje. En het kind1 kroop naar de pudding on ging er op zitten. En ik zag bloed, ijlde weg, greep mijn hoed, snelde hot, huis uit, met kloppende slapen en rijp 'voor het graf. Toen ik, drie uren later, terugkeerde, was het huls uitgestorven en duister, liet kind en hare verwekkers waren heen. Ook mijne vrouw. Zij was naar haar tante gegaan, een ouderwetsche vrouw, uit een drama van Suderman, bij wie zij gaat huilen, als er iets in wan- ordo is. VoedBel was er niet. Ik at in ,,'t Gouden Hoofd", En ga nu hoen, en lèót me. Ik ben nog niet sterk genoeg om vele emoties te doorstaan. hebben te leenen eene som van f 74823.60V*. Doch ook in de behoeftèn der femeente-lichtfabrieken dient té wor- en voorzien. Op de begrooting der gemeente- tasfabriek is voor de aanschaf- ng van mnntgasinstallaties toegestaan eene som van f 10000. terwyl voorloopig uit de gewone middelen kapitaal uitgaven wegens buiten gewone uitbreidingen van het bnizennet in dén IJs- seldijk en elders zijn ge daan ten bedrage van on geveer 6000. zoodat in het geheel ongeveer f 16000. voor de gasfabriek zal moeten worden opgenomen. Voor de electrische ce ntrale stond Uw Raad reeds toe bij besluit van 3 April jl., goedge keurd door Gedeputeerde Staten den 14en dier maand, ten behoeve van de uitbreiding van haar kabelnet in de stad voorloopig f 8000. en bij besluit van 9 Oc tober jl., goedgekeurd den 13en djer maand, voor de uitbreiding van het net en de aanschaffing van ma terieel in verband met de levering van electriciteit aan de gemeente Haas trecht v 6500.— Voor de uitbreiding van hot stadsnet, de aanschaf fing van meters enz. zijn boven de vermelde reeds toegestane f 8000.even wel nog ruim 12000. noodig gebleken en voor loopig uit de gewone mid delen betaald. r In totaal zal dus ruim f 26500. voor de electrische centrale dienen te worden geleend. In het geheel zal dus f 117323.607a door geldleening moeten worden ge vonden; rekening houdende met zegel- kosten en andere aan het sluiten van geldleeningen verbonden kosten en met disagio zouden wij het bedrag echter willen stellen op f 120.000. nominaal. Om in de dringende kasbehoeften te voorzien zijn4-wij gedwongen ge weest reeds voor f 60000.accepten af te geven en zouden natuurlijk op dezelfde wijze tot nog hooger bedrag gelden moeten worden opgenomen. Afgescheiden van zegelkosten en pro visie, bij iedere verlenging verschul digd, wordt van de aldus geleende gelden het bankdisconto, thans 67j °/o bedragende, als interest betaald, terwijl steeds het gevaar dreigt dat de ac cepten niet verlengd maar voldaan moeten worden. jNiettegonstaande de ongunstige tijdsomstandigheden heb ben wij daarom gemeend, zoodra de voorbereiding van de groote staats- leening ten einde liep, pogingen te moeten aanwenden tot het sluiten van oene geldleening op langen termijn. Als gevolg van die pogingen kun nen wij |Uw Raad mededeelen dat de gemeente door bemiddeling van de firma Hoffman Go. alhier met eene nader op te geven instelling eene leening kan aangaan van nominaal f 120.000.tegen eene koers van 98% eo een jaarlijksche interest van 5 onder voorwaarde dat de ver schuldigde rente telken jare op 1 Maart en 1 September wordt betaald, en de aflossingstermijn, te beginnen met 1916, op 1 September. De leening ge schiedt tegen afgifte van eene schuld bekentenis, doch de geldgever zal ten allen tijde het recht hebben te vorde ren dat op zijne kosten obligaties aan toonder voor het nog loopende be drag worden uitgegeven op 1 Maart zal aan de gemeente worden verstfekt f70000.— en uiterlijk op 1 Mei het restant der leening. De kosten be palen zich tot de zegels en registratie der schuldbekentenis in duplo en een zeer geringe provisie van 7ie voor de firma Hoffman Co. Gaarne geven wij U in overweging deze aanbieding te aanvaarden. Wat de jaarlijksche aflossing betreft van de leening en hare verschillende onderdeelen, wij zouden deze willen doen aanvangen met 1916, en. willen stellen op ten minste f 3000.voor de f 77000.— ten behoeve van open bare werken en op ten minste f 1000. voor de f 16000.ten behoeve van de gasfabriek en op ten minste f 1500.voor de f 27000.ten be hoeve van de Electrische Centrale op te nemen. De aflossing zou dan aldns geregeld zijn gegedurende de eerste 16 jaren ten minste f5500.en durende de) vol gende 2 jaren ten minste f4500.— gedurende 8 jaren daarna, zoo .noodig, ten minste f3000.per jaar, zoodat de leening uiterlijk in jaren zou zijn gedelgd. In verband met een en ander zijn dan nog enkele begrotingswijzigingen noodig. Wij hebben mitsdien de eer U het volgende besluit ter vaststelling aan te bieden: De Raad der Gemeente Gonda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders van 19 Januari 1915 Nó. 8/114; Overwegende dat ter bestrijding van de kosten van openbare werken enz. in een bedrag van f77000.—, van uitgaven ten behoeve der ge meente-gasfabriek in eene som van f 16000.en van uitgaven voor de gemeente electriciteitsfabriek in een bedrag van f 27000.derhalve in een totaal van f 120.000.—door geld leening moet worden voorzien; dat de aflossing kan worden gesteld per jaar op tenminste f 1000.— voor het ten behoeve van de gemeente-gasfabriek, tenminste f 1500.voor het ten behoeve van de gemeentelijke electri- citeita-fabriek en tenminste f 3000.— voor het ter bestrijding van openbare werken te leenen bedrag dat in verband met het sluiten der geldleening de gemeente-begrootingen voor de dienstjaren 1914 en 1915 wij ziging behoeven B e s 1st i t I. De gemeentebegrooting voor 1914 te wijzigen als' volgt In Hoofdstuk VII der Ontvangsten wordt artikel 59 „Batig saldo van de bui tengewone ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1913" (Volgnum mer 59) verlaagd metf 10723.60'/j en van artikel 4 (Volgnummer 61) het onderdeel a „Geldlee ning ter voorziening in de kosten van open bare werken"(verhoogd met 1082^.607j en het onderdeel b „Geldleening ter voor ziening in de kosten van uitbreiding der ge meente-lichtfabrieken" verhoogd met 28000.— In hoofdstuk XV der Uitgaven wordt artikel 4 „Kosten van het sluiten van geldleeningen" (Volgnummer 226), thans voor Memorie uitgetrokken gebracht op f 100. en van artikel 11 „Kos ten van anderebuitenge- wone werken, die uit bui tengewone ontvangsten bestreden mogen worden" (Volgnummer 233) het onderdeel b „Uitbreiding der Gemeente-Lichtfa brieken" verhoogd met 28000. II. De gemeente-begrooting voor 1915 te wijzigen door in Hoofdstuk XI der Uitgaven artikel 1 „Renten van geldleeningen" (Volgnummer 205) te verhoogen met f 3000.- en artikel 5 „Rente van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden" (Volgnummer 209) te verlagen met f 3000.— III. Burgemeester en Wethouders te machtigen eene geldleening tot een nominaal bedrag van f120.000. tegen eene jaarlijksche rente van vijf ten honderd en eene koers van 98 aan te gaan met de Alg. Friessche Levensverzekering-Maatschappij onder de navolgende voorwaarden: Ter voldoening van rente en aflos sing worden aangewezen de gewone inkomsten wegens de eigendommen en belastingen der gemeente, waarvan het bedrag ieder jaar op den staat van begrooting wordt gebracht; De leening wordt voldaan in twee termijnen, namelijk op 1 Maart 1915 f70000.en uiterlijk 1 Mei daar aanvolgende het restant. Voor het bedrag der leening wordt eene schuld bekentenis afgegeven; de kosten van zegels en registratie dezer acte zgn voor rekening der gemeente. De geld gever is ten allen tgde bevoegd te vorderen dat tegen teruggaaf der schuldbekentenis op zijne kosten voor het nog loopende bedrag der leeniög obligaties aan toonder met halfjaar- lijkscbe coupons worden uitgegeven, in welk geval de aflossing door nit- loting in de maand Juli van ieder jaar geschieden zal. De verschuldigde halfjaarlijksche rente wordt telken jare op 1 Septem ber en 1 Maart voldaan, en de af te lossen bedragen op 1 September. De aflossing der leening geschiedt als volgt gedurende de eerste 16 jaren, te beginnen met 1916 ten minste f5500.— per jaar, gedurende de volgende 2 jaVen ten minste f 4500.— per jaar" en _j gedurendo 8 jaren daarna, zoo noo dig, ten minste f 3000. Aan de firma Hoffman Co te Gouda zal voor hare bemoeiingen eene provisie van 7i« worden toegekend. De Read voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. (Wordt vervolgd) GOUDA, 23 Januari 1915. F a u 81. u Ons wordt medegedeeld dat de be langstelling voor de opera Faost op Donderdag a.s. zoo groot is, dat alle plaatsen reeds thans zijn uitverkocht. Belangstellende^ wenschen wij er tevens op te wijzen (men zie de ad vertentie in dit blad) dat voor de te bespreken galerijplaatsen, Woensdag morgen 10 unr, ook loting zal worden gehouden, op vertoon van kaarten. De loting voot de loge, stalles en baicon- plaatsen blijft als aangekondigd. Door den grooten toeloop en de vele plaatsen welke moeten worden geweigerd, welke deze opera onder vindt, zal door hetzelfde gezelschap waarschijnlijk binnenkort wederom een van de mooiste Opera's worden opgevoerd. Concert Hutscbenruyter. Men deelt ons mede dat het con cert door het Utrechtsch Stedelijk Orchest onder directie van Wouter Hutscbenruyter in den Nieuwen Schouwburg, uitsluitend voor de leden der Sociëteit „Ons Genoegen" en hunne huisgenooten, op Dinsdag 2 Februari a.s. zal plaats hebben. Het Comité tot steun aan nood lijdenden door de Mobilisatie alhier verleende op 23 Januari steun aan 105 gezinnen. ^-— Ingekomen zijn de volgende giften Khn. Nat. Steancomitó (Kerst- misgave) f 89. Automaat (2 weken) f 5.80 Van Particulieren f 2.20 Met hartelijken dank ontvangen van de Erven van wijlen Mevrouw de Wed. S. Z. f 50 voor de Werkverschaffing. Verkort Raadsverslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd benoemd tot onderwijzer aan de school v. g. 1. o. no. ,4 de heer N. J. Muil- wyk te Dubbeldam. Ontheffing van aanslagen in de plaat selijke directe belasting naar het in- ko mendienst 1914 werd verleend over eenkomstig het gedane voorstel. Besloten werd over te gaan tot ver bouwing van den oven der Gasfabriek, waarvoor een bedrag van f 100.000 benoodigd is volgens opgaven van de firma Aug. Klönne te Dortmund, aan wie het werk zal worden opgedragen. Een ontwerp-verordening houdende voorschriften betreffende den dienst en het gebruik van den spoorweg GoudaSchoonhoven en welkl maat regelen beoogen inzake de veïngheid, werd vastgesteld. Ten behoeve van de tijdelijke werk loosheidsverzekering werd een crediet verleend van f1167. Aan den pachter van het Reeuwijk- sche Verlaat H. Scheijgrond werd een bedrag van f 100.gerestitueerd als tegemoetkoming in de'pachtsom, welke door' het afgenomen verkeer te wa ter, als gevolg van de huidige tijds omstandigheden, niet kan worden op gebracht. Na breedvoerige discussie werd bê- sloten aan de Goudsche Telephoon- Maatschappij van af begin 1915 een subsidie te verleenen van f200.on der beding dat het centraal bureau des nachts en ook des Zondags zon der extra berekening voor de Gemeente zal geopend zgn. Een eigenaardig geval met een der Gemeente-werklieden, die een invalidi- teitsrente had gekregen wegens beko men letsel en toch geschikt was om zijn werkzaamheden te verrichten en daardoor zgn volle loon te verdienen, noopte tot aanvulling van het werk liedenreglement in verband met de Ongevallenwet 1901, in dien geest dat de werkman niet meer wordt uitbe taald in totaal dan het bedrag van zijn volle loon en dat de rente aan hem toegekend, zal worden vergoed aan de „Nieuwe Eerste Nederlandsche" te 's Gravenhage die het risico van de gemeente heeft overgenomen. Wegéns vermindering van den om zet van de Bank van Leening werd besloten het bedrijfskapitaal dier instel ling van f 22000 terug te brengen op f 20000. Ten slotte werd besloten door tus- schenkomst van de firma Hoffman Co. alhier met de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij te Leeuwarden een geldleening aan te gaan groot f 120.000 tegen een koers van 98 °/o en eene jaarlijksche rente van 5 Wegens vertrek uit deze gemeente heeft Mr. F. H. Kranerfburg ontslag genomen als lid van de Commissie van Toezicht op het M. O. Als Regent van het Van Iterson- Ziekenhuis worden voorgedragen de heeren A. J. J. Vos en W. A. Hoying en als lid der Commissie van Toezicht op het L. O. worden aanbevolen de heeren W. M. va,n Hulzen en F. J, Busch. Voor de verdere medededlingen zie men het Verslag. Boskoop. Door de Tooneelvereeniging „Naar Betere Tijden" alhier zal a.s. Woens dag des avonds half acht in hotel Klaassen een uitvoering worden ge geven, opgevoerd zal worden een tooneel8pel getiteld „Hebt Elkander Lief". Het eventueel batig saldo zal worden geschonken aan het plaatselijk steuncomité. Haastrecht. In de op Woensdag 27 Febr. a.s. te houden vergadering van de Holl. van Landbouw afd. Haastrecht en" Omstreken komen o.a. aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden in plaats van de heeren J. Habben Jansen (aftr.) en W. Eegdeman, die bedankt heeft en uitloting van aan- deelen. Oudewater. Dezer dagen besloot de Raad, voor zoover dit in zijn handen, de tot dus ver vereenigde ambten van burge meester en secretaris te scheiden. Dit is een zaak des Raads, waar voor wij aannemen, dat motieven zul len zijn aan te voeren. Critiek hierop oefenen wij dus niet uit. Maar wij wenschen er de aandacht op te vestigen, dat in deze gemeente worden aangetroffen de navolgende bedrijvenlo. gasbedrijf, 2o. water leidingbedrijf en 3o. trambedrijf, alles gemeente-exploitatie. Verder heeft Oudewater er vrij druk ke markten en heeft het een klein- stedelijk karakter, hetgeen ook zijn eischen medebrengt. De toekomstige burgemeester zal dus de rol to vervullen hebben, die iedere burgemeester eener gemeento van gelijk zielenaantal te vervullen heeft, maar hij zal bovendien een man moeten zijn, in staat een beteekenis- vol toezicht over verschillende bedrij ven uit te oefenen. Voorwaar geen sinecure Met een man van de oude eereambt- opvatting, zou men hier waarschijnlijk slecht gediend worden. 't Geld een ambt, dat den geheelen mensch en een bekwamen mensch te vens vordert. Maar nu rijst dan' ook de vraag waarmede betaalt men dien kundigen functionaris Waarmede zou men hom in de han delswereld betalen Te Oudewater zal hij ontvangen f 1000. Zegge en schrijve 1000 heele guldens. Menig gas- of waterfitter of tram conducteur verdient met de emolu menten meer.... Inde Raadsvergadering van gisteren werd door den voorzitter mededeeling gedaan van de ontslagname als lid van den Raad van den heer J, Ver geer, die zijn woonplaats elders gaat vestigen. De woorden van waardeer ing door den voorzitter gesproken, hebben on getwijfeld bij velen weerklank ge vonden. De wijze van behandeling van het voorstel inzake een verbouwing aan de gemeente-gasfabriek, gaf den heer Van der Want aanleiding B. en W. er een zeker verwijt van te maken dat aan de firma Klönne te Dortmund een opdracht was verstrekt voor een bedrag van f 100.000, terwijl de Raad daarover nog geen beslissing had ge nomen. Uit de toelichtingen van den voor zitter bleek dat, hoewel uit de corres pondentie van genoemde firma kon worden opgemaakt dat de opdracht verstrekt was, B. en W, er uitdfukke- lijk op hadden gewezen dat de op dracht eerst kon geschieden nadat de Raad óver het betreffende voorstel had beslist. Niettegenstaande de tijden dwingen tot het niet doen van groote uitgaven, meenen wij toch dat de beslissing door den Raad genomen aan de gemoente zeker ten goede zal komen, daar de be staande toestand noodwendig moest worden verbeterd. De veiligheidsmaatregelen door de Commissie voor de Strafverordeningen opgemaakt en gisteren vastgesteld voor den dienst en het gebruik van den spoorweg Gouda-Scboonhoven zullen naar wij hopen voldoende blijken. Het voorstel betreffende de open stelling van de Goudsche telefoon ge durende den nacht en des Zondags, zooals dat door B. en W. is ingediend, heeft naar het ons voorkomt zeer terecht bestrijding ondervonden. B. en W. mogen deze quaestie voor de ge meente zoo voordeelig mogelijk voor stellen door te zeggen, wanneer de Goudsche Telefoon-Maatschg. f 200.— subsidie ontvangt en zij krijgt van 35 nachtaansluitingen nog f 175. totaal dus f 375.—, dan ontvangt zij nog meer dan by den vroegeren toe stand wij gélooven dat B. en W. hier niet de juiste berekening hebben ge maakt. Het gaat er hier per slot van rekening om dat de Gondsche Telefoon Mij. haar nacht- en onbeperkte Zon- dagsdionst niet wil handhaven, indien het een blijvende schadepost zal zijn. Nu is het een speculatie op de aan geslotenen dat B. en W. het er op aan aten komen dat deze, zich in elk ge val het gebruik van de telefoon-wil lende verzekeren, den toeslag betalen van f 6.per nummer zooals door de Maatschappij voorgesteld. De voor zitter van den Raad wijtte het niet voldoende inkomen van de aanvragen der aangeslotenen aan hot werken eener Goudsche Vereeniging Gouda Vooruit teekende het eerst protest aan en de Goudsche Winke- liersvereeniging deed daarna hetzelfde, hetgeen wel mogelijk is. Dit protest ia echter allerminst at te keuren, daar, was dit nlot geschied wel licht een gropter aantal aangeslotenen zich hadden opgegeven dan vereischt zou zijn en deze zouden dan het overwegend deel dor kosten i moeten dragen, terwijl hel profijt van de tolefoon in dienst der ge meento is ten algemeenon nutte en ter algemeene beveiliging. Voordeelig moge het voorstel van B. en W. voor de ge nt» zijn, onbillijk is de aanneming daarvan ten opzichte van de aangeslote- ua uauun>i uassjiu n>ju uoojajot op ojp 'uou nu aangewezen zijn tot betalen van dat gene, waarvan de gemeonte en daardoor uaaoQ -uojoojijoad [ooqoS epi fj.io8.imt dien, wanneer zich het geval voordoet dat niet voldoende aangoslotenea zich voor den nachtdienst opgeven, wat moet de ge meente dan met haar brandweer-telefoon? De Goudsche Telephoon-Maatschappij zal zich al9 particuliere onderneming, die de machtiging van den Minister heeft, den dienst alleen open te houden op de uren voor den Rijks tolofoondienst aangewe zen, niet bekommeren. i 1 en middel om den nachtdienst te be houden door verhooging der abonnements gelden, zou ook niet onmogelijk zijn maar zouden de aangeslotenen, waaron der zich ook particulieren bevinden, dat aangenaam vinden Wellicht zou dan de gemeentekas er nog meer wel bij va ren ten kosto van vele zure gezichten. Wij vinden het jauwuer dat B. on W. een niet meer tegemoetkomende houding hebben aangenomen en billijk is deze houding zekeï niet. Het feit dat een machinist van de gas fabriek, aan wien door do Rijksverzeke ringsbank een rente van f 2.40 per week was toegekend tengevolge van hot ver lies- van 25 Van zijn geschiktheid tot werken, doch die zijn gewone werk zaamheden weder kan vtorriohtion,-waar door hem het volle loon wordt uitbe taald, was in het Werk liedeti reglement niet voorzien. B. en W. hadden nu een aanvulling voorgelsteld, waarbij de be treffende werknemer zijn volle loon be houdt en de rente worm afgedragen aan do Maatschappij, die de verzekering van de gemeente heeft overgenomen, hier de Nieuwe Eerste Ntderlandsche te 's-Gra- venhage. Dit voorstel werd van drie zijden be streden. De heer Jongenburger meende dat de aangewezen wog was, dat de rente niet aan de herverzekering-Mij. werd uit betaald, doch dat deze zou worden be waard als een reservefondsjo om daar uit, wanneer later mocht blijken dat min dere arboidsgeschiktlK'id zich voordoet te kunnen putten. I >e heer v. d. jWant begaf zich op het gevaarlijke pad ofli voor te stellen aan den betrokken werknemer loon -1- rente uit te keeren als een soort schadeloos stelling, hetgeen zooals ook door Dr. Broekhuizen terecht werd opgemerkt, aan leiding zou kunneó geven tot tal van kleine blijvende bedrijfs-ongevallen, het geen natuurlijk moet worden voorkomen. Do heer Donker was van hetzelfde princi pe, alleen wilde djeze hot half om half doen, de helft bij lfet loon en de helft In reserve. Het voorstel van B. en W., hetwelk ons de billijkste oplossing toeschijnt werd ten slotte aangenomen. Aan het eind der "vergadering heeft de heer Van der Want het noodig acht wellicht heeft bet zijn nut om er op te wijzen, dat zoodra er sprako was van het vertrok van het garnizoen er niet alleen door vereenigingen pogin gen in het werk z|jn gesteld tot l>ehoud van het garnizoeu, doch dat het hoofd Kr gtnneento in de allereerste plaats al lx* mogelijke heeft aangevoerd om dat te bewerkstelligen. Wij kunnen haast niet veronderstellen dat de burgerij een an dere houding van den burgemeester zou verwachten, en wij zijn er van over tuigd dat, Araar thans liet garnizoen uit sluitend om ml enen van militairen aard moet vertrekken, niets zal worden ver zuimd wat mogelijk is om, indien de mi litaire belangen het toelaten, hier an dere troepen in garnizoeu te krijgen. Bg do Hollandia-Dmkkerii toBaarn zijn verschonen de volgende brochures, „Groote Mystieken" door Dr. W. J. Aalders, serie II no. 6 Novajis, I. O. O. F.De onafhankelijke orde der Odd—Fellow, haar wezen en doel door Br. Odd—Fellow. NIEfJWE [1ITGAVEN. New Yorksche Beüt-s. 23 Januari. Gew. Aand. Atchison Topeka. Baltimore en Ohio Erie Kans C. South. Missouri K. A T. Mex National lo pref. Missouri Pacific Rock Island. Southern Railway Southern Pacific Union Pacific Amalg Copper. Car en Foundry Smelt en Ref Steel Corp American Can United Cigar Hidec Leather Inter. Merc. Marine 47a0 Central Leather 95 ra»/» 22»/» 24 WJ, 21'/, 12'/, 17»/% 86% 121% 66% 47 62% 62% 29% 43 24 37 36 (Hbld.) ,Obl. Aan het Westelfjk Front PARIJS, 23 Jan. Het communiqué van gisterenavond 11 uur luidt Ton zuidoosten van Ypereïi word door den vijand meer activiteit ge toond dan in don laatsten t|jd. In den afgeloopen nacht werd in de buurt van het bosch St. Liard zeer hevig geweer- en kanonvuur gewisseld, en werd een vgandelijke batterij tot zw\j- gen gobracht. In Argonne werden hevige gevechten geleverd te Fontaine Madama en bij de versterking Mario Thórèse, zuidelijk van Fontaine la Oitre. De vijand werd na twee hevige tegenaanvallen bg Fontaine Madame teruggeslagen. Bij de versterking van Marie Thórèse wordt het gevecht don geheelen dag met groote hevig heid voortgezet. Wij behielden al onzo stellingen. De nachtelijke aanvallen van den vijand bij Hartmansweilerkopf zijn mislukt. Volgens de laatste be richten duurde het gevecht voort. In België. CALAIS, 21 Jan. (part.) Bij Veur- ne hadden gisteren, gisterenavond en hedenochtend vroeg hevige gevochten plaats en de Duitsche artillerie wierp een zeer groot aantal bommen in de stad. EINDHOVEN, 20 Jan. (part.) Naar wij vernemen is de prys van den pe troleum in de Belgische grensgemeen ten f 0.50 per liter. Daar de petroleum zeer schaarsch is, hebben de bewoners hun lampen laten veranderen in car bidlampenook de carbid wordt zeer schaarsch. BRt E, 22 Jan. (Part.) Van de Yscr- linie teruggekeerde Duitsche soldaten, die bij de burgers uitrusten om op krachten te komen, ontvingen hier daar be richt, dat ze weer voor het Westelijk front zullen moeten vertrekken. Zij zullen van nieuwe uitrustingen worden voorzien. Door velen, die de zoete hoop koeeter- (km, niet meer naar liet front gezonden te zullen worden, is de tijding mot onge noegen vernomen. LUY&GESTEL, 22 Jan. (Part.) Van Turnhout tot Hamont zijn de Belgisch» dorpen allo door flinke groepen Duit- schors bezet. To Moll en Loinmel zijn nieuwe landweermannen aangekomen, res pectievelijk 400 en 550.. Deze soldaten ko men weer van het oorlogsveld in Zuid- België. Zij zien er zeer vermoeid uit. Het toezicht op de grenzen is zeer ver scherpt. De Duitschers houden iedereen nan en foul Hoeren iedereen. LUYK8GE8TKL, 22 Jan. (Part.) Uit Turnhout vertrokken 800 cavaleristen naar do Yser. Twintig veldkeukens wer den door dezo troepen meegevoerd. In do naburige Belgische gemeenten hebben de Duitsche ra bekend gemaakt dat de bak kers aangifte moeten doen van het door hen to verwerken meel. Brood inag al leen worden verkocht aan degenen die een kaart van de gemeente kunaen too- nen. Deze kaarten moeten de bakkers voor gezien teekenen. Aan de grenskantoren geschiedt de vi sitatie nu weer uitsluitend door de Duit sche militairen. Zij hebben daarenboven contróle op de „vaart" en de Francs. BUD KL, 22 Jan. (Part.) De Duitsche troepen, welko op de grenzen der Kem pen waren, zijn naar het front vertrok ken. Üp do Aehelsche kluis zijn nu nog slechts 8 militairen, 4 officieren en 4 minderen. Maar men verwacht nog heden nieuwe troepen uit Noord-Erankrijk te rug. Er heerscht onder do bezetting van de Kempen een bedrukte stemming. EINDHOVEN. De wegen naar Belgiö worden streng dóór de Duitschers l>e- wankt. Op verschillend*» punten mogen na 5 uur des avonds geen personen pas- seeren o.a. aan do brug bij Lommei en Arendonck. LUIK, 22 Jan. Per koorier tot de grens. Te Mouland zijn drie personen door do Duitschers aangehouden. Zij woe len verdacht Belgische dienstplichtigen over do grens geholpen te hebben en werden onder strenge bewaking naar Luik overgebracht. AKEN, 22 Jan. Por koorier tot de grens. Zestien zware I>uiteche kanonnen, Aio bij Atrooht door de Eransche artllle- le ernstig waren beschadigd, zijn hier por troin langs gevoerd. KEULEN, 22 Jan. Velo Rumeensche studenten koorden naar hun vaderland te rug. D. N BOSCH. Do militairen uit de Morlelkazerno zijn overgebracht naar Ja- ohskazerne. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van Gobrs. Bargdorff te den Bommel is mond- en klauwzeer uit gebroken. Vrijdagmorgen werden 22 1hh»s- tun afgemaakt. Vliegenier geland. Men meldt ons uit Den Haag Om trent het landen van een vreemden vlie- genlor in Zeeland kan nog worden ge meld, dat de vliegmachine een Fransch liogtuig is. Een eendekker Morane Sattl- nier type parasol. Er waren geen bom men meer in aanwezig. Het toestel is in ongeploogd land terecht gekomen en over Jen kop geslagen in de dchorcrpoldcr. Het vliegtuig is naar Vlissingen ge bracht. Men is er nog niet in geslaagd den vliegenier in handen to krijgen. Men meldt ons uit den Haag Op den Hohriftelijkon vraag van den heer Beau- fort, antwoordde do Minister van Bulton- landscbe Zaken, dat do Regeering voor nemens is op grond van de wet van In komsten, belastingen onder Inachtneming an het beginsel wederkeerigheid, tot het bevorderen van het sluiten van overeen komsten met vreemde mogendheden, ter oorkoming van belasting heffen van een zelfde Inkomen of gedeelte van inkomen, zoowel in Nederland als in het buiten land. Do stationschefs der Staatsspoorwegen Rebben, van hunne superieuren de op dracht gekregen na te gaan, welk per soneel sedert 1 Augustus te voel dienst hoeft verricht. Te korte nachtrust, over schrijding van hot maximum aantal uren per dag, gemis van rustpozen voor ge bruik van maaltijden, gemis van vrij»» Zondagen, enz. moeten allen vermeld wor den. Men meldt ons uit hindhovon Alhier 1 oopon geruchten dat op de gloeilampen fabriek van Philips binnenkort, wegens slapte door gemis aan grondstoffen, (*m groot aantal arbeiders zullen worden ont slagen. Men meldt ons uit Eindhoven Op een tweetal stallen Is alhier mond- en klauw- z -er gi*oonstateerd. De noodige maatrege len zijn getroffen om uitbreiding tegen to gaan. van het Koninklijk Metoriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 755.4 te Hornosond, laagste stand 725.9 te Groningen. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige verandorlijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, aan vankelijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Bl'RGERLIJKE STANJ>. GOUDA. GEBOREN20 Jan. Johan, ouders L. van den Heuvel en G. van der Graaf. 21. Mathijs Benjamin, ouders P. J. van As en M. J. Weoldenburg. 22. Gijsbert, onders D. de Wit en H. de Bruin. ONDERTROUWDD. Bouwhuizen (te Waddinxveen) en M. Burger. A. H. Stijns en C. A. Zinkhaan. OVERLEDEN22 Jan. Martinus F. Verzijl, 81 j. Joseph Vratsaert. 5 mnd. r

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 4