land. VERGMWÏGVAN DEN GEHEEülTER.UD Stadsnieuws. INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht handelt op een wijze, niet om te voor komen, maar oin op alle mogelijke ma nieren een verwarden toestand in Zeven bergen aan te moedigen, door revolution- nairo betoogingen in de hand te werken, ten eind** een opstand der Roemeen echo bevolking uit te lokken en een afschei ding van Hongarije te verkrijgen. Bij de overhandiging der nota werd door den Duitsohon gezant daaraan toe gevoegd, dat de beide punten In de nota vermeld, door zijn Regeering als een vijandelijke daad jegens Duitschland bondgenoot be schouwd worden, en zijnde niet in over eenstemming met de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Duitschland en Roe menië. EKR8TE KAMER. Afdeelingverslag. Verschenen zijn de afdeelingaver slagen der Eerste Kamer omtrent verschillende hoofdstakken der Staats- begrooting voor 1916. Wat de alge- meene beschouwing aangaat werd algemeene bewondering uitgesproken over de wijze waarop in deze moei lijke tijdsomstandigheden de regee- rng waB opgetreden. Deze hulde wenschte men ook uit te strekken tot de vorige kabinetten voor zoover hun beleid de tegenwoordige handhaving der neutraliteit ten goede is gekomen. Gehuldigd werd de minister van Landbouw enz., voor zijn maatregelen voor de verzekering tegen werkloos heid. Inlichtingen werden gevraagd van de redenen die geleid hebben tot het aftreden van Minister BertHng. Bij het hoofdstuk Financiën werd Minister Treub geluk gewenscht met het welslagen der oorlogsleening en hulde gebracht voor zijn beheor des Rijks Financiën in deze bewogen en zorgvolle dagen. Bij het hoofdstuk Justitie werd aangedrongen met alle ten dienste staande rechtsmiddelen op te komen tegen uitingen, in beeld of in geschriften op eenigerlei wyze krenkend of beleedigond karakter dragen. Tegen het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de kieswet werd aan gevoerd, dat dit met het oog op do godsvrede onnoodig on bovendien on grondwettig is, terwijl de wet in haar toepassing ongelijk en onbilljjk zou worden en buitendien voor het vol gend jaar dezelfdo moeilijkheden blH- ven bestaan. Andere leden sloten zich daar tegenover geheol aan bij den minister van Binnenlandsche zaken en wezen er op dat dit jaar bij de verkiezingen ongewenschte verande ringen zouden kunnen ontstaan in de verhoudingen der verschillende poli tieke partyen. By' het hoofdstuk Buitenl. zaken betreurt men met alle waardeering voor Ministers beleid dat aan het par lement zoo weinig werd medegedeeld in verband met den Buitenlandschen toestand. Men bepleit herstel van de Missie bij de Paus speciaal ter verkrij ging van de -vrede, Andere Jedon willen tot dit doel oen interparlemen taire ynie met officieel karakter in het leven roepen. Vermoedelijk zal de openbare be handeling der verschillende Hoofd stukken van de ^taatsbegrooting voor 1916 door de Eerste Kamer niet voor do tweede week van Febr. aanvangen. Tegen het eind van de volgende week werden, naar wy vernemen, eerst de afdeelingsverslagen verwacht over de Hoofdstukken die niot behoorden tot de beiden in druk rondgedeelde sectieverslagen. In verband met het tijdstip van be handeling der militaire wetten door de Tweede Kamer zal de eerstvolgende vergadering van de Eerste Kamer niet plaats hebben op Dinsdag 26 dezer, des avonds te half negen, zoo als aanvankelijk was bepaald, maar op Woensdag 27 dezer, des avonds te half negen. Censuur op de Nadert. Pest. De „Norddeutschc Allgein. Ztng." publiceert een modedeellng van het Nedorlandsolto gezantschap te Bor- lljn, waarin gezegd wordt, dat het ge zantschap door de Nederlandeche regee ring gemachtigd is op de meest formeeje wijze tegen te sproken dat oen Engol- sche oensuur officieel zou zijn toegelaten in den Nederlaudechea post- en telegraaf dienst, of op oenige wijze zou zijn ge duld. Do verklaring voor het openen van brieven door de 1- ngelsche censuur is al leen hierin te zoeken, dat de posterijen gedoe! tel ijk met ongeschoold personeel hebben moeten werken tengevolge van de mobilisatie, waardoor liet verklaarbaar is, dat soms een brief in een verkeerde post zak terecht kwam. Zulke vergissingen zijn echter ook in andere landen voorge komen. Echter zullen maatregelen wor den genomen oui herhaling te voorkomt*. Nederlandeche belangen in België. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt in herinnering, dat hij op 19 Oc tober jl. een commissie heeft benoemd, welke tot taak heeft, in samenwerking met de Nederlandsche Regeeringsorganen, de belangen van Nederlanders in België voor te staan. Ieder Nederlander, die ter zake van Ixdangon in België deu steun der regeeringsorganen wenscht in te roe pen, wordt in het belang eener spoedige behandeling uitgenoodigd zijne aangele genheid bij de bovengenoemde commissie in te brengen. De commissie zal na on derzoek, hetzij aanstonds de zaak ter be handeling aan de regeeringsorganen doen toekomen, hetzij de noodige voorbereiden' de maatregelen treffen voor de behatSde- ling door die organen. De Minister maakt tevens bekend, dat hij de leden der commissie heeft gemach tigd zoo mogelijk rechtstreeks bij de overheden in België de belangen van Ne derlanders te bepleiten wanneer particu lieren hun daartoe voor hunne rekening opdracht vor 1 oenen. De commissie, waarvan het secretari aat te 's-Gravenhage is gevestigd Java- straat 18, is samengesteld uit de hoeren Mr. dr. Jan van Best, lid van de Twee de Kamer, tc Eindhovenals lid en voor zitter; mr. F. I. J. Janssen, lid van do Tweede Kauier, te Maastricht; E. J. M. do Kat, notaris tc Rotterdam; mr. K. P. van de Mandele, directeur der Rotterdam - ache Bankvereeniging, te Rotterdam; mr. M. Mendols, lid van de Tweede Kantor te Amsterdam; mr. J. Wolterbeek Muller, ndvocaat on raadsheoi^plaatsvarvanger.te 's-Gravenhage, als leden, on mr. F. W. Donker Curtius, advocaat te 's-Gravenha ge, als secretaris. Postcheque- en giro-dienst. Ingediend ls oen wetsontwerp houdende aanvulling van de wet tot regeling vau de brleven-posterijen, voor de Instelling van oen postchèquo en girodienst. Voorgesteld wordt te bepalen, dat op door de Kroon vast te stellen voorwaar den en tegen betaling van door haar te regelen rechten op postkantoren gelogen- Ivcid wordt gegeven tot korting van oen beschikking over gelden in rekening-cou rant; dat over de saldo's der bedoelde rekeningen-courant tot een maximum van f 10.000 aan het einde van elk kalender jaar, alsmede bij het afloopen dier reke ningen, wordt te goed gedaan eene rente van V/i pet. per jaar, berekend ovgr ron de sommen van f 100 of veelvouden daar van, die een volle kalendermaand heb ben uitgestaandat. do som van de sal do's der Ifedoelde rekeningen-courant, voor zoovoel die wordt aangenomen voor uit betalingen niet noodig te zijn, rentegc- vend kan belegd worden; dat die beleg ging geschiedt volgens door de Kroon te Hlellon regelen door tusschenkomst van de directie der Rijkspostspaarbank; dat voor de bemoeiingen to dier zake aan genoem de Instelling oene vergoeding zal worden uitgekeerd, waarvan het bedrag door do Kroon wordt vastgesteld; dat door do ministers vari waterstaat en van financiën zal worden bepaald, op welke wijze do bewaking van do belegdo geldon zal ge schieden; en dat allo stukken welke in den In don aanhef dezes omschreven dienst worden gebezigd vrij zijn van ze gelrecht. Voorts wordt voorgesteld deze wet op een ander door de Kroon to bepalen tijd*- stlp in werking te doen treden. Toevoeging aan den postdienst van de bovenbedoelde instelling zal zoggen do ministers van waterstaat en van finan ciën in hunno toelichting eene belang rijke vergemakkelijking in het betalings verkeer to weeg brem gen. Do goldvorpiaatsingen mot al de daar aan verbonden bezwaren zal hierdoor zeer aanzienlijk beperkt worden. Gelden, wol- ko thans per postwissel of per aapgetec- kendOn brief overgemaakt, dan wol per qiiltantio ingevorderd worden, kunnen dan op do rekeningen worden gestort. Do rekeninghouders behoeven niet telkens geldon aan do postkantoren In ontvangst te nemen of te laten afhalen. Zij kunneo do stortingen op hunne re kening laten staat tot zij over hun te goed wonschen te besohikken, hetgeen kan geschieden door afgifte eener chèque of wel door overschrijving op eene andere rekening. Ook voor den postdienst zelf zal het chèque- en giroverkeor van veel nut Belgische vluchtelingen. De minister van biagnlandsche zaken heeft door tusschenkouW van de com missarissen der Koningin aan do ge meentebesturen een brief doen toekomen waaraan het volgende wordt ontleend Aangaande do voeding van de vluch telingen teekent de minister aan, dat de gemeentebesturen zich 'zooveel mogelijk moeten houden aan de door de regeoring vastgestelde maxima. Niet dan bij nood zakelijkheid zullen door het rijk hoogere kosten worden vergoed. Dagelijksche ver strekking van vleesch is niet noodig te achten. Twee malen per week is voldoen de. Wel kan ook zoo nu en dan spek worden gegeven. Natuurboter mag niet worden gebruikt. Het is niet noodig, dat er steedis uitsluitend volle melk wordt verstrekt. In z.g. onderiuelk is nog oen hooge voedingswaarde aanwezig. Bier mag niet in rekening worden gebracht. Si garen evenmin. Wel kan nu en dan aan mannelijke vluchtelingen wat tabak worden gegeven. Huishoudelijk werk, schoonmaken van lokaliteit**, wasschen van goederen en dergelijke werkzaamheden moeten aan de vluchtelingen worden opgedragen. Kosten van toezicht moeten tot het hoogat noodzakelijke worden beperkt. Nu de gemeentebesturen bij het langdurige ver blijf van de vluchtelingen moeten worden geacht de meer te vertrouwen elementen te hebben leereo onderscheiden, zou bet toezicht, indien dit noodig is, kunnen worden opgedragen aan degenen onder de betere elementen, die overwicht over de an deren hebben. Zoo noodig kan do gemeente politie prowfsgew ijze oontróle uitoefenen. Zijn er geen soortgelijke personen, dan zal dit zooveel mogelijk door de gemeentepolitie moeten worden uitgeoefend. Kleederen en schoeisel zullen door de gemeentebesturen niet meer dan bij uiter ste noodzakelijkheid zelfstandig mogen word» aangeschaft. Indien de verstrek king ervan noodig is, moet de aanvraag geschieden aan het Nederlandsche Comité tot Steun van Belgische en andere Slacht offers te Amsterdam. Terugkeer van Belgen uit Nederland Verbreid is dc weening, dat Belgische mannen tusschen 17 en 60 jaar niet van Nederland naar België mogen terugkee- ren. Dit is, zooals het Duitscbe consu laat-gen. h. t. I. mededeelt, echter niet het geval. De gouverneur-generaal van België heeft voor het occupatiegebied in België dat is dus voor het gebied ten oosten der grenzen van Dost-Vlaanderen tot Ronaix en de spoorweglijn Renaix- 1,/eusePeru welz geen besluit uitgevaar digd, waarin de terugkeer van Belgen van zekeren leeftijd werd verboden. De terugkeer van menschen, die in België wat te verliezen hebben, die kunnen bij dragen tot herleving van handel en nij verheid, en die niet verdacht zijn van deelneming aan poging tot spionnage of oproerige handelingen, zullen de Duit- schers gaarne zien. Doch de toegang ukmH natuurlijk worden belet aan perso nen, die tot hot Belgische leger bohooren. te GOUDA, op VRIJDAG 22 JANUARI 1915, Vervolg. 12. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het bestellen van 100 muntgas- installatios en om de gemeente-tjegroo- ting voor den dienst 1915 te wijzigen in verband daarmee. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 13. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanbrengen van verschillende wijzigingen in de gemeente-begrooting, dienst 1914. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 22 Januari 1915. Voor zoover ons thans bekend is, zullen van de verschillende uitgaaf posten der gemeente-begrooting voor het dienstjaar4914 de hier onder nader omschrevenen nog eenigo wijziging behooren te ondergaan. De in den loop van het dienstjaar noodig gebleken vernieuwing van enkele registers ter Secretarie is oorzaak dat op Volgnummer 78 on geveer f 60.boven de raming wordt vereischt. De overschrijding van den post „Druk- en bindwerk", volgnummer 79, bodraagt circa f 300.—, voornamelijk een gevolg van aanschaffing van drukwerk noodig in verband met de mobilisatie van het Leger. Het voor den aankoop van boeken ten dienste der Secretarie toegestaan bedrag was dit jaar niet voldoende. De behoorlijke aanvulling vorderde ongeveer f 60.— meer. Volgnummer 83 dient dus met genoemd bedrag verhoogd te worden. De kosten van vergaderingen zijn eveneens hooger geweest, tengevolge van het toegenomen aantal commissies en het houden van meer vergaderin gen dan gëwoonlyk. De betrekkelijke post, volgnummer 90, vereischt om deze reden f 40.meer. Volgnummer 101b, waaruit wordt gekweten de percentsgewijze belooning der marktmeesters en van den waagt meester, behoeft eene verhooging met f 800.Hier staat natuurlijk eene meerdere opbrengst aan markt- en waaggelden tegenover, In verband met den oorlogstoestand moest de bewapening der politiedie naars buitengewoon worden versterkt. Ten laste van volgnummer 108 zal daarom circa f 176.meer gebracht moeten worden dan geraamd werd. Het bij volgnummer 128 voor het onderhond van straten en pleinen toegestaan bedrag is niet toereikend, een gevolg van de vele herstellingen verricht voor rekening van de Goud- sche Telefoon Maatschappij. Voor dit doel was f 600.meer noodig, welk bedrag gedekt wordt door de van voornoemde Maatschappij ontvangen vergoeding. Aan de onder de wapenen geroepen stadswerklieden werd uitgekeerd het verschil tusschen hun loon en de vergoeding door hè» ontvangen van het Ryk. Deze uitkeeringen zijn ge bracht ten laste van Volgnummer 138, welke post daardoor bezwaard iaap nu eene verhooging behoeft met f ÏBÖ.—- Op den Fbst Volgnummer 162, dienende tot bestrijding der kosten van onderhoud van het gebouw der Ambachts-Avondschool, welk gebouw tijdelijk diende voor huisvesting van militairen, is ongeveer f 80.m noodig wegens vernieuwing der gor nen. De militaire overheid heeft een gedeelte der kosten vergoed, welk bedrag in ontvang zal worden verant woord. De kosten van vuur en licht in het gebouw van het gymnasium heb ben het geraamde bedrag met ongeveer f 50.waarmede volgnummer 166c dient verhoogd te worden, overschre den. Het onderhoud der bewaarschool- gebouwen vorderde in 1914 een hooger bedrag dan gewoonlijk. Om die reden vereischt Volgnummer 168 f 100. meer. De verplegingskosten van arme krankzinnigen overtreffen de raming met f 100.Volgnummer 179 zal der halve alsnog f 100.hooger raamd moeten worden. Aan erfpachten, grondrenten enz. (Volgnummer 193) is f 10.boven het uitgetrokken bedrag verschuldigd. De onder Volgnummer 213 uitge trokken som van f 25000.later verhoogd tot f 38.000.ten einde bij wyze van voorschot ten behoeve van het Rijk aan de gezinnen van dienstplichtigen vergoedingen te kun nen uitkeeren is op f 600.na vol doende gebleken. Het gepoemde Volg nummer dient hiermede in overeen stemming te worden gebracht. Eindelijk maakt een nagekomen declaratie wegens honorarium enz. van den in 1912 door eene Commissie uit Uw midden over de waterleiding- werken alhier geraadpleegden water leiding-technicus het noodig, dat de post Volgnummer 217 met f 66. wordt verhoogd. De hiervoor omschreven meerdere uitgaven ten laste van het dienstjaar 1914, in totaal f 3160.bedragende, kunnen geheel worden gevonden door verhooging van met enkele dier meer dere uitgaven verband houdende ont- vangposten. Wij hebben de eer Uwe Vergadering naar aanleiding van het voorgaande het volgende besluit ter vaststelling aan te bieden De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders van 22 Januari 1915 No. 10/192; Besluit: De gemeente-begrooting voor 1914 te wijzigen als volgt I. Te verhoogen in ontvangt a. Art. 4 van de le Afd. van Hoofdstuk III „Marktgelden, wik-, weeg- en meetgelden" (Volgnummer 16) met f 800.— b. Art. 1 van Hoofdstuk VI „Teruggave van hot Rijkc. wegens by voor schot gedane betalingen van allerlei aard" (Volg nummer 46) met 600. c. Art. 8 van Hoofd stuk VI „Teruggave van bij voorschot betaalde ar- beidsloonen voor opbre kingen van straten en an dere door werklieden der gemeente verrichte werk zaamheden" (Volgnummer 53) met 1680.— d. Art. 12 van Hoofd stuk VI „Andere ontvang sten niet tot de voren staande behoorende" (Volg nummer 57) met 80.— Te zamen f 3160.— II. Te verhoogen in uitgaaf a. Art. 8 van de le Aideeling van Hoofdstuk I „schrijf- en bureaubehoef ten, briefporten, vrachtloonen en an dere kleine uitgaven (Volgnummer 78) metf 60. b. Art. 9 van dele Af - deeling van Hoofdstuk I Druk- en bindwerk" (Volgnummer 79) met f 300. c. Art. 13 van de le Afdeeling van Hoofdstuk 1 „Kosten van het abon nement op het Staatsblad, het Provinciaal Blad en de dag-, week- of maandbla den en den aankoop van boeken" (Volgn. 83) met. 50. d. Art. 20 van de le Afdeeling van Hoofdstuk I „Kosten van verteringen ten behoeve van het huis houdelijk bestuur (Volg nummer 90) met 40. i. Art. lb van Hoofd stuk II „Veranderlijke be looningen (Waag- en marktmeesters)" (Volg nummer 101) met 800. f. Art. 3 van de le af deeling van Hoofdstak III „Kleeding en uitrusting der politiedienaars en veld wachters" (Volgnummer 108) met 175.— g. Art. 3 van Hoofdstuk V „Onderhoud van straten en pleinen" (Volgn. 128) met600.— h. Art. 13 van Hoofd stuk V „Overige kosten der Fabricage" (Volgn. ,138) met 150.— i. Art. ld van de 2e Afdeeling van Hoofdstuk VII „Onderhoud der ge bouwen, meubelen enz. (Ambachtavondschool)" (Volgnummer 162) met 80.— j. Art. 5c van de 2e Afdeeling van Hoofdstak VII „Vaur en licht in en schoonhouden van de lo kalen (Gymnasium)" (Volg nummer 166) met 50 k. Art. I van de 3e Afdeeling van Hoofdstak VII „Kosten der bewaar scholen'^ Volgnummer 168) met n 100.- 1. Art. 4 van Hoofdstuk VHI „Kosten van over brenging, plaatsing en ver pleging van arme krank zinnigen" (Volgnummer 179) met 100.— m. Art. 3 van Hoofd stuk X „Erfpach ten, grond renten enz." (Volgnummer 193) met 10.— n. Art. lc. van Hoofd stuk XIII „Voorschotten ten behoeve van het Ryk wegens betalingen van al lerlei aard" (Volgnurpmer 213) met 600.— o. Art. 5 van Hoofdstuk XIII „Kosten van rechts kundig of ander deskundig onderzoek" (Volgnummer 217) met 55.— Te zamen f 3160.— Do Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der gemeente Gouda. De Voorzitter: Namens B. en W. stel ik voor dit punt nog heden te behanden en zal dit dan aan de orde stellen na punt 11 der agenda. Aldus besloten. (Wordt vervolgd) GOUDA, 26 Januari 1915. E. Overbosch. In den ouderdom van 72 jaar'is heden overleden de heer E. Overbosch, rijksvee- arts, alhier. Kort geloden herdacht de heer Over bosch in intiemen kring bet feit, dat bij 50 jaar geleden tot veearts werd bevpr- derd en hier ter stede benoemd werd lot len keurmeester van vleoech. SindB 3 Aug. 1864 bekleedde de heer Over- bosch laatstgenoemde functie in dienst Jer gemeente. In den loop der jaren werd de heer Overbosch benoemd tot plaatsvervangend districts-veearts in de provincie Zuid-Hol land, terwijl hem door H. M. de Ko ningin den titel van gouvernementa-vee- arts werd verleend, toen 1 Mei 1909 het Kon. besluit van 11 Sept. 1908 in wer king trad, waarbij van Staatswege gele genheid werd gegeven tot het doen keu ren en tuberculineeren van runderen ter verkrijging van een bewijs van geschikt heid voor den uitvoer. Ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubi leum als rijksveearts werd de heer Over bosch bij Kon. besluit van 2 Juli j.l. be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Luit. G. J. Theissen. Zaterdagavond is hier ter stede plot seling overleden de Reserve-le luitenant dier infanterie G. J. Theissen. De overledene, die plaatselijk adjudant was, stond bekend als een Ijverig wer ker en was zeer gezien. Tot aan de mobilisatie was de beer Theissen als leeraar in het Hoogduitsch en het Boekhouden verbonden aan de Middelbare School voor Handel en Ad ministratie te 's-Gravenhage. Gymnastiek-Vereeniging Excelsior. Zaterdagavond gaf de Gymnastiek-Ver- eeniging Excelsior", onder leiding van haren directeur, den heer J. P. Boot, oen liefdadigheidsuitvoering In de satl „Goncordia'alhier. Wij hebben een gedeelte van deze alt- roering bijgewoond! en geven als ooien indruk daarvan weer, dat deze gynmM- tiok-vereeniging heel goede krachten la haar midden heeft, die zich door de flin ke leiding van haren directeur, die lich zelf een uitstekend gymnast heeft getoond, ongetwijfeld nog verder zullen ontwikke len. Ook bij de jongensklasse merkten wij er eenigen op die flinke gymnasten be- loven te worden. Het was een aardig programma. De nummers gymnastiek werden afgewisseld door eenigo voordrachten en een strijkje zorgde voor aardige muziek. De zaal was geheel met belangstellen den gevuld. Na afloop was er bal, waaraan door elen werd deelgenomen. Uitvoer van kaas. Be minister van Landbouw, Nijverheid Handel heeft met ingang van 1 Fe bruari het volgende bepaald Art. 1. Er ie een Rijks Centraal Bu reau voor den Uitvoer van Kaas, dat belast is met de leiding van alle werk- - «aanbeden in verbapd met het Kon. be sluit van 26 October 1914 (Stbl. no. 508) en met de uitvoering van de op dat be sluit betrekking hebbende regelingen. Art. 2. Uitvoer van kaas mag alleen geschieden op vertoon van consen ten, afgegeven door het genoemde bu reau. Art. 3. Consenten worden door het ge noemde bureau alleen afgegeven aan beu, die zich verbinden a. in voorraad te houden hoeveelheden jmas, geschikt voor binnenlandsch ver bruik, vast te stellen naar een door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te bepalen maatstaf, het Rijks Cen traal Bureau voor den Uitvoer vau Kaas gehoord. De voorradig te houden hoeveel heid wordt voor geen exporteur op min der dan 1000 KG. bepaald b. uit den sub a bedoelden voorraad op aanwijzing van het genoemde bureau tegen den door den minister van land bouw, nijverheid on handel vast te stel len maximumprijs voor binnenlandsch ver bruik te leveren en daarna dezen voor raad steeds aan te vullen tot de sube bedoelde hoeveelheid c. de bij hen in gebruik zijnde pak huizen, opslagplaatsen, enz. te allen tij de onvoorwaardelijk toegankelijk te stel len voor de ambtenaren, genoemd in art. 11 dezer l>e»chikking en deze ambtenaren in do gelegenheid te stellen kosteloos kaaamonsters te nemen of te doen nemen; d. tot nakoming van alle verder dooi den minister van landbouw, nijverheid er handel te stellen voorwaarden en te ma ken bepalingen, alsmede tot het ondertee- kenen van een verklaring, waarbij men zich verbindt tot het voldoen aan zijne verplichtingen ten deze. Art. 4. Zij, bij wie om de een of an dere reden geen opneming van voorra den heeft plaats gehad bij de Inventari satie, welke op last van den minister van landbouw, nijverheid en handel is ge schied, kunnen alsnog bij het hierboven genoemde bureau consenten tot uitvoer be komen, mits zij zich verbinden tot na koming van alle aan do andere gebrui kers van consenten opgelegde verplich tingen. Zij, die op het oogonblik, waarop zij zich ingevolge vorenstaande liepalingen als exporteur verbinden, geen voldoende hoeveelheid kaas in voorraad hobhen dio volgens het oordeel van het hier voor genoeuido Itijks Centraal Bureau ge schikt is voor* binnenlandsch verbruik kunnen voorloopig volstaan met het in voorraad honden van de voorgeschrev hoeveelheid kaas van andere soorten, mits zij binnen eon door het bureau voor noemd te bepalen termijn deze kaassoor ten vervangen door eenzelfde hoevoelhoic wel geschikt voor binnenlandsch verbruik. AH. 5. Ten behoove van iederen expor teur, aan wion consenten worden afgege ven, wordt een gezegeld en doorloopend genummerd certificaat tot uitvoer vpn kaas opgemaakt, dat op genoemd bur blijft berusten. De zegelkoeten lasto van den exporteur. Ar(. 6. Zij, die voldaan hebbon _Jm bepaalde in art. 3 en aan het bepaalde in art. 4, indien zij tot de in het 1 genoemde artikel bedoelde personen hooren, ontvangen blanco consenten tot uitvoer van kaas, waarop door hen voor iedere afzonderlijk te verzenden partij kaas moet worden ingevuld het aantal kazen of colli, de merken en het netto gewicht der partij. Dttzo oonsknt» worden onderteek-end met de handteokening van den exporteur of diens gemachtigde en voorzien van pijn firmastempel en den datum van af gifte. Art. 7. Elke partij kaas, voor uitvoer bestemd, n»oet gedurende de verzending gedekt zijn door een der in art. 6 doelde consenten tot uitvoer. Art. 8. De consenten tot uitvoer wor den bij het uitklaren aan het laatste kan toor of de laatste wacht door de daarin© do Inlaste ambtenaren der invoerrechten en accijnzen ingetrokken en éénmaal per week des Maandags rechtstreeks aan do afdeeling invoerrechten van het departement van financiën ingezonden welke afdeeling zorg draagt voor de toe zending aan het Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Kaas te 's-Gra Venhagc. Art. 9, Door den minister van land bouw, nijverheid en handel wordtge hoord het Rijks Centraal Bureau voor noeuid, van maand tot maand een maxi mumprijs vastgesteld voor binnenlandsch verbruik voor den verkoop in het groot en in het klein; voor kaas in af wijk wi den vorm kan een extra verhooging in overleg met het Centraal Bureau wor den vastgesteld. Art. 10. Zij, die te eeniger tijd niet voldoen aan het bepaalde in de voor gaande artikelen, worden door het Rijks Centraal Bureau voornoemd tijdelijk of blijvend afgevoerd van de lijst van ex porteurs, terwijl de aan hen afgegeven consenten worden ingenomen. Art. 11. Het toezicht op de naleving van do bepalingen iii art. 3 wordt op gedragen aan de ambtenaren van de Rijks- zuivelinspectio en van het Rijkszuivelsta- tion, volgens door den minister van landbouw, nijverheid en handel gegeven of nader te geven aanwijzingen, het Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Kaas gehoord. Tot uitvoering van .voorgenoemde be schikking zijn door den Minister een aanl^ voorschriften vastgesteld, welke ma in de Staatscourant zijn opgenomen. De kaasprijzen. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling de als maximum vastgestelde kaas- prijzen, welke voor de ioopende maand -iden, ook voor de maand Februari vast stelten. „Goi Vooruit". De ïeft deze week een aantrekkelijk programma. Na het nciuwlo Oorlogsnieuws, een fijn spetaoo- welke ook uitmunt door mooie natuurtafreekn, getiteld „Kindervriend- hap". Een B-tal komische films, waarvan vooral „De Amerikaan" en „Bob heeft Jeuk" geven herhaaldelijk stqf tot uit bundig lachen. Het hoofdnummer „Zijn Meesterwerk" boeit door het mooie spel t de uitstekende handeling. Het geheel is een bezoek ten volle waard, terwijl muziek en explicatie als altijd uitstekend zijn. Specialiteiten-voorstelling. In de maar matig bezette schouwburg heeft het specialiteiten-gezelschap, directie B. Gosschalk gisterenavond een voorstel ling gegeven. Het programma bood zoo van allee wat n jongleur, lucht- en ring-acrobaten ,nd-, draad- en tand-equilibristen, een aardig zangeresje, dat leuke liedjes zong en zich zelf op de piano accompagneerde, Belgisch duo, en tot slot voor de pauze de humorist Louis Contran, die eanige mobilisatie-ooupletten voordroeg. Na pauze werd een klucht in één bedrijf opgevoerd, een allerzotst ding, waarover het publiek zich blijkbaar bijzonder arnu- Do "uitvoerenden hebben hun best ge daan om hun nummers zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Als jongleur toonde Willy Tilnian grootc vaardigheid, terwijl zijn kracht tot uiting kwam in de pres taties, die hij gaf in het nummer door The Jlodlop" uitgevoerd. Greta dokley oogstte mot haar aardige liedjes veel ap plaus; bijzonder goed was de in Amster- damsch dialect gezongen minnebrief van ■en Amsterdamsche meid aan haren ma rinier. The Morelly's gaven als lucht- en ring-acrobaten aan fraaie toestellen kra nige prestaties te zien, die veel bijval verwierven. Van het Belgisch duo hoorden wij met genoegen den bariton den proloog uit Paljas zingen; het overige kon ons niet bekoren. Louis Contran, de leider van dit ge zelschap en om zijn voordrachten wel bekend, had uitsluitend een mobilisatie- repertoire. Dat schijnt in dezen tijd zoo to behooren. Overigons gaf hij wol aar dige voordrachten te hooren, waarvan vooral de laatsto heel aardig was. In de klucht „Een slimme rat in de val" kwam het voordracht-talent van Louis Contran bijzonder uit. Daarin toonde bij zich volkomen de humorist, die speelt. Mevr. Gosschalk vervulde daarbij de rol van de jonge vrouw Cecilia, terwijl do heer Gosschalk als haar man, dokter Iloo genkamp optrad. Deze drie hebben de klucht, dio heel vermakelijk was, vlot gbspeeld en hadden daarmede succes. Bij de rondvraag kwamen verschillende ragen, de belangen der vereen, betref fende, J in behandeling. Nadat door den voorzj een woord van dank was ge bracht aan de leden voor hunne trouwe opkoést, werd deze gezellige vergadering met oen Chr. groet gesloten. (N. Z. H.) Een Rij wiel dief gestraft. De Haagsche Rechtbank veroor deelde heden S. F. J. 28 jaar, tuin man, zonder vaste woonplaats wegens diefstal van een rijwiel te Zuidwijk onder deze gemeente tot een jaar ge vangenisstraf overeenkomstig den ge stelden eisch. De Witte Bioscoop. Hot programma van deze week opent met oeo interessant beeld van het Oor logsterrein. Verder oen prachtige natuur opname, terwijl het Hoofdnummer „De c-trijd om oen Troon" een van begin tot het eind boeiend drama uit de „hooge" wereld geeft. Zeldzaam mooie opnamen komen er in deze film voor, die vooral door de duidielijko explicatie veel aan in houd wint. Tot slot oen geestige film „De slaap zieke Politieagent, die de bezoekers in een goede stemming huiswaarts doet gaan. Boskoop- R. K. Boomkweekers-voreeniging. Alhier werd Donderdagavond 21 Jan do eerste jaarvergadering der R. K. Booinkweekers-verecoiging (onderafdeeling dor R. ~K. Midden standsver een. „De Han ze") gehouden. Nadat door den voorzit ter do vergadering niet den Chr. groet was geopend, werden de notulen der vo rige vergadering voorgelezen en goed gekeurd. Vervolgens bracht de Perentoglnoastor verslag uit van den finantieelen toestand der vereoniging, waarna door den secre taris een keurig jaarverslag werd voor gelezen, waarin o.m. de opmerking voor kwam, dat de werkzaamheden tengevolge van don Europeeschen oorlog niet gun stig genoemd kunnen worden. Spreker hoopte dan ook dat, al» de oorlog ten einde is, d© Vereen, onder Gods zegen meer moge bloeien. Met genoegen werd kennis genomen van bet feit, dat door de ijverige werkzaamheden der Propaganda- commissie de vereeniging met 23 leden was toegenomen en alzoo thans bestaat uit 58 leden. De voorzitter bracht een woord van dank aan de bestuursleden en coimnis- siën voor hunne gedane werkzaamlieden. Over verschillende punten werd alsnu gesproken o.a.: over uitbreiding van vak- lectuur enz., waarna de vaststelling der begrooting over 1915 plaats had. De heer A. Brand Pz. werd met bijna algemeen© stemmen als bestuurslid geko zen. Moge hij nog vele jaren de belan gen der vereen, met Gods hulp l>ehar tigen. Besloten werd tot cooperat. aankoop van meet. Handel jn vet vee, stug, nauwelijks prijshoudend, vette Kalveren duur, vette Varkens handel langzaam de pry- zen van de vorige week waren moei lijk te handhaven, Schapen en Lam meren prijshoudend. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Aan de Goudsche Ingezetenen. Bij het aanstaande vertrek uit Gouda breng ik, namens kader en manschap pen der Compagnie, een woord van dank voor de vele hulp en tegemoet koming, die de in de scholen Groene- weg en Patersteeg, gelegerde 3e Depót Compagnie van Gouda's burgerij heeft mogen ontvangen. Door afstaan en in bruikleen geven van meubilair, keu kengereedschap, boeken, tijdschriften, e.d. hebben de ingezetenen ons veel van de ongeriefeïijkheden van een noodlogies doen vergeten. Wy hebben gemeend onzen dank niet beter te kunnen betuigen, dan door maatregelen te treffen, dat de gebruikte scholen weer in goeden staat aan de gemeente kunnen worden terug gegeven. Reeds eenige dagen zijn wo druk aan het witten, verven en was schen, zoodat we de in gebruik ge nomen scholen in beteren staat hopen over te geven, dan waarin wij ze in Augustus mochten ontvangen. In bruikleen verstrekte voorwerpen, waarvan ons de vriendelijke gever on bekend was, of is geworden, zullen gedeponeerd worden in het Militair Ontspannigslokaal (Bovenzaal „Het Schaakbord"), alwaar zij door belang hebbenden kunnen worden afgehaald, le. Lt. C. D. Viehoff, C^pimandant 3e. Depót-Compagnie. 3^ Faust-opvoering te Gouda. Gouda, 25 Januari 1915. Aan de liedactie van de „Goudsche Courant" alhier. M. d. R„ Verzoeke beleefd plaatsing van onder staand in de courant van ücdon. Met genoegen las ik in het Adverten tieblad vau j.l. ZotefdflCi dat alle be- schikbaro plaatsen voor de a.». „Faust"- opvoering verkocht waren. Uugeveer een week vóór de opvoering dus een uitverkocht huis 1 Rekening houdend met de tijdsomstandig heden en tamelijk hooge ontré-prijzen, is dit een praestatio van het Goudsche pu bliek, dio echter verplichtingen oplegt in den vorm eener tegen-praestatie van de zijde dor opvoerend!». Het programma, ecu naamlijst van vele onbekende groot heden bevattend, geeft mij geen aanlei ding tot groot© verwachtingen in dat op zicht. Bij de laatsra^jinyoering van het zelfde werk in Rotterdrto op 17/"'dézer door hetzelfde gezelschap,A werd Ae titel rol vervuld door Chr. dA \'o/, terwijl dezelfde rol hier wordt aingjrwezen mot den naam van don heer Sehulze. Wie is die meneer iSchulze Nooit\/an gehoord 1 Misschien 'n heel nette man, die on bok en de meneer Sehulze, maar zal hij „Btlmm lich" in staat blijken deze hoofdrol be hoorlijk to vervullen en daarmede het ge- heelo werk te „dragen" Wraaroui hier geen Chr. de Vos Is de directie op oen koopje bedacht, of denkt zij, over het Goudsche publiek oordeelend een kin derhand is gauw gevuld P Chr. de Vos van wien niemand minder dan een heer Sibmacher Zijnen indertijd in de Nieuwe Rotterdammer heeft gezegd; „een tenor van het echte ras, ridder van de hoogo C, mot een stem van prachtig-metalen klank".* Chr. de Vos, die zoo menig keer bewezen heeft deze rol geheol en in alle opzicht» te böUoersdhen, doftb wiens naam we hier tevergeefsch op het pro gratnma hebben gezocht. Na de opvoering van de ,,Kino-Ko- ningin" hadden velen met mij spijt van hun duiten. Zal dit na weer het geval moeten zijn Ilopen we van niet, doch zorge do directie harerzijds voor solisten bekwaam voor hun taak. Dfcn alleen kan zij verzekerd zijn, wanneer zij een vol gende keer een opvoering belooft van bijv. „Tannhauser", evenveel belangstel ling te zullen ondervinden als thans. Met dankzegging voor de plaatsing, Uw dienstw. K. PETIT. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien redel aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 46, 2e 41 en 3e 34 cent per half kilo. Vette Kalveren redel. aanvoer, Lste kw. 37, 2e 32, 3e 28 cent pér half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 36, 2e 34, 3e 28 cent per half kilo. Schapen en lammeren redelyk aan gevoerd. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 25 Jan. Het communiauó van gisterenavond 11 uur luidt: De Duitscher8 bombardeerden de streek ten Noorden van Sillebeken hevig terwijl een hevig geweervuur gewis seld werd bij het kasteel Herentag. Infanterie aanvallen hebben niet plaats gehad. In Atrecht vielen eenige gra naten en ten noorden van de stad werd geweervuur onderhouden. De vijand wierp een groot aantal bommen in de streek van Albert op La Boi- selle, doch de vijand werd genood zaakt door onze artillerie het vuur te Btaken. In de richting van Oarnöy had een vry. hevige fusillade plaats. In Argonne kwamen de gevechten in de streek van Four de Paris ten einde. Wij behielden al onze posities, be halve ongeveer 50 Meter loopgraven die door de bommen van den vijand verwoest werden. In den Elzas wer den de gevechten in de streek van Uffholz en Hartmann weiier heden voortgezet. Wij bereikten daar de draadversperringen van den vijand. Van heden zijn nog geen berichten ngekomen. VISÉ, 24 Jan. (per koerier). Hier werden 40 Belgische dienstplichtigen die de grens wilden overschrijden door de grenswacht aangehouden. Twee Engelsche soldaten die uit een ge vangenkamp in jBelgie ontvlucht wa ren, werden gearresteerd. Te Luik kwamen van het front in Noord- Frankrijk ruim 360 krijgsgevangen aan. Twee vliegers vlogen over de stad heen. Door de groote hoogte, waarop zij zich bevonden, kon den zij door de vyandelijke ko gels niet geraakt worden. Van de Argonnen kwam een trein aan met ruim 480 zwaargewonde Duitscbe sol daten. Een groot aantal treinen met veevoeder geladen, passoeren Luik naar Aken. In België. A ARDEN BURG, 24 Jan. Werd al se dert eenige dagen weinig kanongebulder g.hoord, thans wordt er weer hevig ge vochten. Het geluid van het kanon ie woor geen oogeoblik van de lucht. Hot komt van het Zuid-Westen en duidelijk is het uiarinegeschut to onderscheiden. Hot getal vluchtelingen iu Zeeuws oh Vlaanderen begint langzamerhand tc min deren. Velen koeren naar België terug, •n anderen worden overgebracht naar Nunspeet. Zoo is thans door den gede legeerde voor ZeeuwBch Vlaanderen Wes telijk doel besloten. Oostburg geheel van onvermogende vluchtelingen te ontlasten en zullen in de eerstvolgende dagen al leen uit dio gemeente een 400 menschen (Worden weggebracht. Dv Ketle, een klein plaatsje aan de Belgisch© grens, kregen do ongeveer 200 arme vluchtelingen die daar nog verblij ven, do keuzo naar Nunspeet to gaan of naar België terug te koeren. Zij verko zen eerst nocli het oen noch het ander, 't Gevolg ervan was dat de gemeente op last van hooger hand verdere voe ding weigerde. Dit bleek echter g<**u bezwaar. Velen zijn nu bij particulieren opgenomen en zorgen voor eigen onder houd, door...... smokkelen vooral van petroleum en meel. Do slag in de Noordzee. De indruk. te Londen. LONDEN, 25 Jan. Deze nacht werd het bericht van den slag in de Noordzee waarbij geen enkel Britsch schip verlo ren ging en slechts weinig' verliezen wer den geleden, te Londen ontvangen. Het veroorzaakte geen opwinding. Het ver trouwen der ngelschen In hun opper heerschappij ter zee kwam opnieuw dui delijk tot uiting. Het publiek toonde er zich in het bijzonder over voldaan, dot de Engolschcn een deel van de beman ning van do Blüchor hadden kunnen red den. Het gevecht in de Noordzee. BERLIJA, 25 Jan. (Part.) De och tendbladen publloecren betreffende het ge vecht in de Noordzee, behalve het reeds l>ekeiuk> officieel© l»ericht, slechts sobere commentaren, hoewel zij natuurlijk jui chen over het feit dat do Engelsche vloot zou hebben moeten terugtrekken en over de modêdeeling van het zinken van een l.ngelscb schip. (Dit laatste wordt, naar men weet, in het Engelsche bericht niet gemeld. Red.) Het „Berliner Tageblatt" noemt den zeestrijd het eerste groote sa men treffen van de Duitsche en Engelsche strijdmachten in de Kuropeesch© wateren sedert den 14en Augustus. De „Lokal Anzeiger" wArijft Indien de Britten trots hun overmacht het gevecht hebl>cn afgebroken, dan bewijst dit dat onze ar tillerie hen flink onder handen heeft ge- uonsn. UU do beknopte woorden van bet officieel© berldR kan men opmaken dat onze zeelui wederom hun plicht hebben gedaan, en l»ewezen hebben dat ook een Britsch eskader van een groote over macht niet in staat is tegen een krachti- gen voorstoot van de onzen standhe hou den, gezwegen van eenvoudig te over rompelen. Een aanval op Parijs van uit do luoht. PARIJS, 25 Jan. De beroemde Frau- acho luchtschipper Franz Reichel gaf iu een interview als zijn meening te ken- hi, dat Londen veilig is voor een aan- al van Zeppelins. Hij zeideIndien ieppelins ooit kwamen dan ben ik er olmaakt zeker van dat hij eenigo nieu we misdaden bij de reeds beganen zou kunnen voegen en dat hij nog eenige non-combattanten zou dooden, maar geen enkele Zeppelin zou in Duitschland te rugkeer». ltuinenië wapent zich. BOEKAREST, 23 Jan. Het Roomeeu- scbo parlement zal 28 Januari bijeenko men. De Regeering zal dan voorstellen doen tot de noodzakelijke maatregelen in orbaud met de nanetaando mobilisatie. De leider der conservatieven, Greoeanu zelde, in een rede te Jessy, dat het Itoe- ineenscho leger geheel gereed is eu zich nan de zijde der Triple Entente zal scha ren. Roemenië zou in beginsel reeds tot interventie hebben besloten. Roemenië heeft bij Zwitsersche firma's voor een millloen Kronen verband- en geneesmid delen besteld. Alle ltoemeniërs, moest stu denten, hébben Zwitserland verlaten om naar het vaderland terug te koeren. Ver dragend Duitsch geschut. BERLIJN, 24 Jan. (part.) In do Artilleristische Monatshefte bespreekt een vakman de juistheid van het bo- rioht in do Times omtrent nieuw Duitsch scheopsgeschut, dat 5 kilo meter verder dragen zou dan de boste Engelsche kanonnen. Hy geeft het bestaan van zulk geschut van 40/64 om, dat 42 kilometer ver schiet, toe. Het Engelsche Kanaal is op zijn smalst ongeveer 33 kilometer breed. Wilde men van Calais naar Dover schieten, dan zou men niet alleen de de Engelsoho kust bestrijken doch nog oen verdere strook van 9 kilometer breedte. De opening van het Panama-Kanaal. Naar wy mot zekerheid kunneu mededeelen is wegens de tijdsomstan digheden afgezien van het voornomen der Nederl. Regeering om bn de a. s. officieele opening van het Panama- Kanaal ons land te doen vertegen- oordigen door het zenden van oon onzer oorlogsschepen naar San-Fran- Fransch geld-transport. GENEVE, 25 Jan. (V.D.) 2500 mil- lioen francs welke alhier aan bijkan toren van Parijsche banken gedepo neerd waren, toen Parijs met een be legering bedreigdo, zijn thans onder sterk geleide naar Parijs teruggevoerd. Smokkelaars. Mon meldt ons uit Nijmegen: Voor de zaken van tweeNijmoegsche firma's die, verdacht worden mede plichtig te zijn aan de onlangs ont dekte benzine-smokkelarijon is nu dag en nacht een militaire schildwacht geplaatst. Alles wat deze zaken in en uitgaat wordt streng door do schild wachten gecontroleerd, zelfs personen die uit deze zaken komon worden ook aan de lyvo onderzocht. TWEEDE KAMER. Vergadering vau Maandag 25 Januari. Geopend (e 1 uur 40. .adat zonder beraad«laging of stem ming is aangenomen hot wetsontwerp tot voorziening in het kastekort van den lu- -Jischen dienst in 1915 koiut aan de orde het wetsontwerp betreffende hot langer iu dienst houden van dienstplichtigen bij de Landweer. Do hoer K o r d ui a n s wil niot aan dringen op eenige demobilisatie; hij ver trouwt dat de Minister zijn goede rede nen bedt om daartoe niet over te wijlen gaan. Evenwel is spr. er niet van over tuigd, dat de oudste Landwwrlichling, die vau 1907, niet naar den Landstorm zou kunnen worden gezouden. Aay hot in dleust houden van do betrokken dienst plichtigen zijn groote beswaren verbon den; terwijl hun aanwezigheid in helle ger, niet van zeer groote beteekenis I». Spr. wil daarom van bedoelde lichting al leen hen in dienst zien gehoudendie vrijwillig wenschen le blijven. In het algemeen dringt hij er op aan, dat do militaire autoriteiten zich niel uit sluitend op militair standpunt zulleu plaatsen, doch ook rekening zullen hou den met economischo omstandigheden. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 754.8 te Sylt, laagste stand 748.0 te München. Verwachting tot den volgenden dag: O. tot N. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk mogelijk eenige sneeuw of regen, temperatuur om het vriespunt.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2