Sin.3n.enlax3.d- QejOMngd? Berichten. Stadsnieuws. MARKTBERICHTEN Telegrafisch Weerbericht die de grens passeer en. Ook op hern is de oontróle zeer scherp. In de Belgische dorpen wordt bij proclamatie groote Duit- sche overwinningen bij Soissons on den Yser bekend gemaakt. Een kardinaal aan het front. Volgens de Daily Chronicle heeft zich dezer dagen de Kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster naar het front begeven via Saint Omez om de priesters te bezoeken die de En- gelsche troepen begeleiden. De kardinaal Bourne studeerde des tijds te Leuven. Aan het Oostelijk Front. In Polen en Galicië. Het groote Duitsohe hoofdkwartier meldt dd. 31 Jan. Van do Oost-Pruisische grens wordt niets nieuws gerapporteerd. In Polen, bij Borzymow, ten Westen van Ix>wicz, werd een Russische aanval af geslagen. Uit Weenen wordt d.d. 31 Jan. offi cieel gemeld Aan de Dunajec en do Md* heeft gisteren aan beide zijden een levendig artillerievuur plaats gehad1. Onze in den laatsten tijd reeds meermalen met goeden uitslag vurende artillerie, heeft ook gisteren succes behaagt. De vijand ontruimde, te midden van een zeer hevig kanonvuur, eenige loopgraven. Ook op het overige front in Russisch-Polen heeft van tijd tot tijd een artillerie-gevecht plaats. In de Karpathen is de dag kalm vorloopen. In het woudgebergte wordt liog om eenige dicht bij do Noordelijke pashoogten liggende stellingen gevochten. Een Russisch communiqué van 29 Jan meldt In de districten' van Gumbinnen en Pilka- len wordt de strijd voortgezet.In de streek van Borgimoff vielen de Duitsohers op nieuw de Russische stellingen aan, doch werden teruggeworpen. Bij een tegenaan val maakten de Russen eenige machine geweren buit. In Galicië, op de linie van Dukllnpas en de Vyshekov pas trekken do Russin voorspoedig voorwaarts. Zij maakten in deze streak 60 officieren en 2400 man krijgsgevangen en veroverden 3 kanonnen en 10 machinegeweren. Aan het Zuidelijk Front. Ken liospitaal te Cairo. Dat de gebeurtenissen die te wachten staqn aan het Suez-kanaal, ernstig wor den opgevat bewijst het bericht in de Engelsche bladen, dat met spoed het bo- konde groote Palaoehotel te Cairo inge richt wordt tot hospitaal. Honderd ver pleegsters worden er gehuisvest. Russische consul vermoord. Aan de Temp» wordt uit Petrograd ge seind dat de Russische consul te Soudj- boulak (Perzië) door de Turken ver moord is en dit, officieel uit Téhéran is bevestigd. De krijgsverrichtingen ter Zee. De Duitsche Marine doet weer van zich spreken. Een Duitsche onderzee boot heeft het gewaagd naar de west kust van Engeland door te breken en heeft daar zijn slag|geslagen door enkele koopvaardijschepen in den grond te boren. Wn laten de betreffende telegram men hier volgen FLEETWOOD, 30 Jan. De Duit sche onderzeeër U 21 torpedeerde het stoomschip „Ben Cruachan", uit North Shields. De bevelhebber van den onder zeeër gaf de bemanning van het stoom schip 10 minuten om in de booten te ;aan. De bemanning, 21 man, kon aardoor landen te Fleetwood aan de Iersche kust. - De „Ben Cruachan", een Kleine kust boot, zonk. LONDEN, 31 Jan. De „Ben Cru achan" is vroeg in den ochtend ge zonken. Om 12,30 's namiddags heeft dezelfde Duitsche onderzeeër U 21 het stoomschip „Linda Blandf^ op weg van- Manchester naar Belfast, tejy Westen van Liverpool, aangehoudim, waarbij de bemanning dezelfde behan deling ondervond als die van de Cruachan". Een stoomschip te Liverpool 's avonds aangekomen, rapporteert, dat. het den onderzeeër nog een derde stoomschip zag vernielen. FLEETWOOD, 31 Jan. De over levenden van de „Ben Cruachan" en de „Linda Blanche" verklaren, dat de Duitsche zeeofficieren zeidenHet spijt ons, dat wij u overlast moeten aandoen, doch wij hebben bevel ge kregen alle Britsche schepen, die wg ontmoeten, in den grond te boren. De kapitein van den treiler Niblick zeide, dat hij een kist met 40 redding boeien, zonder merk, heeft opgevischt, hetgeen een aanwijzing is, dat het in den grond geboorde schip van aan merkelijke grootte was. DOUGLAS (eiland Man), 30 Jan. Een Lloyd-bericht meldt, dat het stoomschip „Kilcoan Gars ton" door een Duitschen onderzeeër tot zinken is gebracht op 18 mijl ten Noordwesten van de baai van Liverpool. De be manning is aan land gebracht door het kustvaartuig „Gladys". HAVRE, 31 Jan. Het Britsche stoomschip „Tokomaroe" is hedenoch tend 8 mijl ten noorden van Kaap La Heve (Seine Inférieure) door onbeken de oorzaak in de lucht gevlogen; Een treiler heeft 57 man der equipage ge red. Het stoomschip had 97.000 ge slachte schapen aan boord, benevens een groote hoeveelheid kleederen voor de Belgische vluchtelingen. 1PARIJS, 31 Jan De Minister van Marine maakt bekend, dat het Engel sche stoomschip „Tokomaru" door een Duitschen onderzeeër ter hoogte van Kaap Antifer Zaterdag om 10 uur ge torpedeerd werd het Britsche stoom schip „Igaria" werp om 1 uur Zater dag eveneens ter hoogte van Kaap Antifer getorpedeerd. De „Igaria" is niet gezonken, doch werd naar Havre gesleept. C Zeeslag Noordzee. De corr. van de Daily Chronicle te Kopenhagen meldt dat in den zeeslag behalve de Blücher, welke verloren ging drie andere Duitsche oorlogs schepen ernstig beschadigd werden. De Derfflinger leed ernstig van het vuur en wordt thans te Hatnburg ge repareerd. De Seydlits en de Moltke liggen te Cuxhafen, eveneens in be schadigden toestand. Meer dan 200 gewonde Duitsche zeelieden zijn dooi Hamburg getrokken. Wat de „Arethusa" deed. Al do kleine kruiser», die aan het ge vecht op de Nóordzee deelnamen, zijn in de haven» teruggekeerd. Zij kwamen in alle-.stilte binnen, zonder demonstraties, alsof zij van een patrouillevaart, en nipt van een gevecht terugkwamen. De „Times" vertelt, wat do kleine kruiser „Arethusa" verricht heeft. De „Lion" stoomde aan het hoofd van de Engelaohp linie en deze liet op de „Blü cher" een stortvloed van granaten neer vallen, maar op het oogenblik, dat de „Blücher" ophield met stoomen, werd op de „Lion", die door een schot geraakt was, do snelheid verminderd. Óp dit oogenblik verscheen do „Are thusa". Ondanks de vliegtuigen en on derzeeërs en het*vuur van de zware ka nonnen naderde zij met „full speed" de beschadigde „Blücher". Toon zij dichtbij was, zwaaide zij-rond. Zij werd dooreen salvo van de „Blücher" op korten af stand begroet, maar elk schot ging te ver. Dat waren dte laatste granaten, die de „Blücher" afvuurde. Voordat de rook weggedreven was, schoot de „Arethusa" twee torpedo's af en beide troffen. .Toen de „Bltioher" zonk, veranderde de kleine kruiser van koers en »treek de booten, om de overblijvenden op te vis- sohen. Het waren er 125, onder wie acht officieren. Iedere Duitsche matroos was voorzien van een reddingtoestel een kurken gor del en een toestel, dat op de schouders vastgebonden zit. Dit toestel is van rub ber, 25 c.M. breed en 60 lang, en het kan door den drager in een oogwenk op geblazen worden door een pijp, welke bij den mond uitkomt. De Duitsohers ver- klaron, dat elke matroos, die dit toestel Verliest, een boete van ruim 6 gulden moot betalen. Toen de Duitsohers in dio booten ge holpen werden, had er een vreemd schouwspel plaats. Zij gaven, zooals wij reeds mededeelden, ringen, porteinonnaies aan de reddors. Op land, zeide een hunner, kun nen we je verslaan, maar op zee niet. Een ander vertelde, dat de „Blücher" tijden» den raid naar Hartlepool en Scar borough 11 gekwetsten had, ten gevolge van het vuur der Engelsche kustkanonnen. Ken der Duitsche officieren, die gered werd, vertelde aan do „Daily Mail", dat iedereen diio naar familie schrijft, ver- tolt, dat dit schip hen gered heeft. De „Arethusa" gaf, zooals dit blad het uitdrukt, do v^Blücher" de „coupe do •ace". De „A^atlnisA", vermoedelijk de snhjate kruiser van de Britsche marine, nadeVde met de vaart van een express- trein' de 15 c.M. kanonnen vuurden wij voortJurond en twee torpedo's werden ge- 'rd, waarvan er een de „Blücher'' midscheeps trof. „Toen wij dichtbij kwamen, zag het er op do „Blücher" vreeselijk uit. Haar voormast kwam naar beneden en hot ge- heele schip was in dichten rook gehuld j voor en achter sloegen vlammen uit. De pantsertorens en Ixivenbouw waren ver nield en zij was slechts een wrak. „Toen de „Blücher" zonk stond de bemanning in het gelid, Btrak in de hou ding, de armen reëht naar beneden. Daar op riepen zij driemaal „hoch" en wuif den met hun petten. Het was werkelijk een treffend oogenblik De „Blücher" zonk al» een tinnen kan, die met water icetity..." Nog deelt de „Dgfly Telegraph" mede, dat op de „Arethusa" ieder kalm zijn plicht deed. Voortdurend werden de ka nonnen bediend. Granaten, zoo groot als een man, vlogen met luid lawaai over het schip heen, maar de Duitschers troffen het niet. Tijdens het .reddingswerk verscheen een „Zeppelin", maar zij liet -geen bom men vallen, vermoedelijk wetende, dat de schepen van ballon-kanonnen voorzien waren. De „Arethusa", die ook in den slag bij Helgoland vocht, was het admiraal schip van commodore H. 'Tyrwhitt. De waterverplaatsing is 3560 ton, de snelheid 29 knoopen, welke op den proeftocht ze ker wel overtroffen zal zijn. Het schip liep eind 1913 van stapel. De „Arethu sa" heeft 2'15 c.M. en 6 10 c.M.-kanon nen, henevens 4 torpedo-lanceerbuizen van 53 c.M. (Hbld.) De Rotterdamsche haven. De N. R. Ct. deelt roede, dat het weekbericht omtrent de havenbeweging te Rotterdam weder niet slecht is, al zullen er do afgeloopen week wat minder sche pen do haven zijn binnengekomen dan do vorïfee. Het gebeurde met de Durward, heeft dus voor de scheepvaart, die de laatste weken gelukkig weer wat aan het opleven was, geen ongunstige gevolgen gehad. Alleen de passagier&booten van den /Harwichdlenst varen nog niet. De groote aanvoer van graan blijft aanhouden. Niet minder dan 14 schepen hadden deze week weer eon belangrijke lading graan aan boord. Deze week kwa- nwn ook weer groote ladingen kolen de haven binnen: n.l. 12 kolenschepen. En de toevoer van erts wordt ook langzamerhand grooter: in de afgeloopen week 8 schepen met erts. Behalve de gowone beurtbooten ejx eeni ge schepen met stukgoederen is deze week in eb' haven aangekomen de Cedar- bank van Iquique mot een groote lading salpeter. Extra verlof. Naar het Onderwijs verneemt zullen allo hoofden van scholen, voor wie door het hoofdbestuur van de Vereen, van hoof den van scholen een extra verlof Is aan gevraagd, met het oog op de Nieuwjaars administratie dit verlof verkrijgen. Het Suez-kanaal. Men meldt ons uit den Haag: De Staatscourant van Zaterdagavond bevat de volgende mededeeling De Minister van Buitenlandsche Za- keij brengt ter kennis van belang hebbenden dat geen schepen na des namiddags twaalf het Suez kanaal mo gen binnenvaren. Mej. mr. E. C. Simons te Utrecht is als adlvocaat bij het Hoog Mili tair Gerechtshof toegelaten en beëedigd. Zij is de eerste vrouwelijke advocaat bij dit militaire rechtscollege. (N. R. Ct.) Geen spionnage. De manufacturier F. P, en echtge- noote, nit Deltzljl, die sedert een week in Emden gevangen gehouden werden, verdacht van spionnage, zullen ten gevolge van de bemiddeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken, heden of morgen in vrgheid worden gesteld. Verboden uitvoer, Op het goederenemplacement der S.S. te Arnh em is in de douane-loods op aanwijzing der Rijkskommiezen, door de marechaussees in samenwer king met de militaire autoriteiten een partij leder in beslag genomen, we gende 9000 K.G. Deze partij was ter uitvoer naar Duitschland bestemd. Ter zake van overtreding van het uitvoerverbod is tegen een expediteur te Arnhem proces-verbaal opgemaakt. De beide opvarenden van de „Ad ministrateur de Badths" zijn wegens het brievensmokkelen in Antwerpen veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf. Het pantser hemd van Napoleon. Velerlei proeven worden genomen om den soldaten in het veld schilden en an dere oquipementstukken te bezorgen, om hen te beschermen voor de vijandolijko kogels. Dergelijke proeven zijn niet nieuw. Kent ge<het verhaal niet van het pant- serhemd van den grooten Napoleon De keizer kon soms een beetje achter dochtig zijn en eens, vóórdat hij een tocht naar België ging ondernemen, liet hij een als zeer bekwaam bekend staand wapensmid bij zioh ontbieden, en vroeg hem, of deze een pantser hemd zou kun nen vervaardigen, dat aan alle wapens weerstand bood. De smid beantwoordde de vraag be vestigend en op den bepaalden tijd ging hij zelf de Instelling afleveren bij den keizer. Napoleon onderzocht nauwkeurig hot door meesterhand verva»dfigde werkstuk en zei toen tot den waptosmid „Pas dat ding eens aan. Ik wil zien, hoe het zit." De smid gehoorzaamde, maar merkte tot zijn schrik, dat de keizer een pistool in de hand nam. t,We zullen eens onderzoeken," zei Nar poleon, „of het pantserhemd de beloofde proef doorstaat Stom van schrik voldeed do man aan dit bevel. De keizer trad een paar passen achter uit, mikte op de borst van den man en vuurde. De kogel ketste af cn vloog in een hoek van de kamer. Het pantser- hemd was onbeschadigd gebleven. „Draai je om", commandeerde Napo leon, nam een ander pistool en schoot nog een keer. De kogel trof thans !n den rug, doch met dezelfde uitwerking. Toen nam de keizer een jachtgeweer en herhaalde de proef met schoten tegen maag en schouders van dien smid. Het pantserhemd1 bleef volkomen onbeschadigd1. „Ik ben tevreden," sprak de keizer, die in een goede stemming was geko men. „Hoeveel moet je voor je weTk hebben Op bedeesden toon vroeg de smid acht tienduizend francs loon. „Dat is te weinig", beweerde de kei zer, „ga naar mijn betaalmeester en laat je, zeeendertig duizend francs geven. Je hebt de proef meesterlijk doorstaan." (Hbld.) GOUDA, 1 Februari 1915. Gouda Vooruit. Het programma van deze week be staat slechts uit 5 nummers, maar deze zijn van zulken uitstekenden inhoud, dat ze het publiek van het begin tot het einde boeien. Noemen we slechts oiji te beginnen „Het Pathó Oorlogsjournaal", dat voor namelijk een blik doet slaan, hoe het in het leger van de geallieerden toe gaat. Een aardig lachnummer is „Het IJspoeder". Het hoofdnummer is een vervolg op de Rocambole serie, waar van No. 1 voor enkele weken werd gegeven. En inderdaad deze film is, hoewel hier en daar wat overdreven, zeer fijn uitgesponnen van handeling. Het publiek amuseert zich kostelijk, indien het ziet hoe de bandiet Rocam bole met bijzondere onverschilligheid door al de klippen heenzeilt, waar achter de politie op den loer ligt en zich dan eens als gentleman-boef en dan weer als echte apache weet voor te doen. Het slot van het programma is de elegante Max Linder, die als goochelaar de aanwezigen weer flink doet lachen. Als extra nummer kregen we een mooi gekleurde natuuropname uit Cairo te zien. De explicateur gaf een duidelijke toelichting van het vertoonde, terwijl de pianobegeleiding ook nu weer uit stekend was. Mercurius. In de Jaarvergadering van de af- deeling Gouda Van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, „Mer curius", gehouden op de bovenzaal van het Café „'t Schaakbord" op Zaterdag 30 Januari 1915, werden gekozen tot voorzitter de heer M. EBser, herkozen tot secretaris de heer W. Veerman, tot bestnnrslid de heer A. Elshout, tot administrateur van het Plaatselijk On dersteuningsfonds de heer Van Dries- sen Sr. en tot Afgevaardigde voor het Bureau voor Arbeidsrecht de heer L. W. Muller Jr. Tot deze zelfde functie werd gekozen de heer C. Urbanus in de plaats van den heer A. Elshout die bedankt hadtot leden der Com missie tot nazien der rekening en ver antwoording van den Penningmeester werden benoemd de heerefi D. J. Braak, D. Prins en J. Langeman, ter wijl tot leden van de Commissie van Controle voor de Ziekteverzekering werden gekozen de hh. H. Gijzenij en Van Driesten Jr. De benoeming van 5 leden voor de Propaganda-Commissie werd gesteld in handen van het Bestuur. Besloten werd tot het beleggen van een propaganda-vergadering met als spreker een bondsbestuurslid, en voorts tot het houden van een concours avond ih den loop van Februari. Kiesveroeniging „Gouda". De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Gou da" houdt Maandag 8 Febr. a.s. in de bovenzaal vaiy? „Hft Schaakbord" een al- geroaene ledenvergadering, waaqm o.a. aan de orde komt de verkiezing van drie bestuursleden in de plaats van de hee- ren C. C. Krom en J. Vergeer, die be dankt hebben en C. J. C. HoogendSjk, die overleden i». Nieuwe Bankbiljetten. De Directie van die Nederland- sche Bank maakt bekend, dat zij zal o\ ergaan tot uitgifte van nieuwe, tijde lijke typen bankbiljetten van de coupu res van f 10.f25.—, f 40.—en f 60.— D voorzijde der biljetten vertoont den volgenden tekst DE NEDERLAND8CHE BANK betaalt aan toonder (resp.) Tien, Tijf en twintig, Veertig en Zestig Gulden. Amsterdam, (hadteekening). De Secretaris, De President. Link» bovenaan i» de serieletter, rechts het nummer van het bankbiljet aange bracht. In den rand onderaan zijn de woorden „De Nederlandsche Bank" uit gespaard. De biljetten zijn bedrukt aan den voorkant met een in filmlijnen door werkten geguillocheerden (voorzien van versieringen van dooreengevlochten lij nen) ondergrond. De rand is versierd met barok-ornaroenten, aangevuld met guillocheeringon. Aan den linkerkant der voorzijde staat in een geguillocheerde me daille hèt waardecijfer dit komt ook voor in den rechter bovenhoek in een vier kant geguillocheerd vakje. De biljetten dragen op do achterzijde aan den onderkant links de serieletter en. rechts het nummer. De achterzijde ver toont een in filmlijnen doorwerkten ge guillocheerden ondergrond middenin is aangebracht een geguillocheerd vignet. De waarde der coupures is boven en onder dit vignet in letters aangegeven, terwijl aan weerszijden de strafbepaling van art. 232 van het Wetboek van Strafrecht over dwars is gedrukt. De biljetten zijn voorzien van denstem pel der handteekeningen van den Presi- dent(Vissering) en den Secretaris(Woen8.) De biljetten zijn gedrukt Voor de coupure van f 10op pa pier van 16 bij $8 c.M. grootte van f25 op papier van W/t bij9ofM. grootte; van f 40 op papier van 16.8 bij 9.7 groot te; van f60 op papier van 17.2 bij 10.1 c.M. grootte. Het papier heeft het volgende water merk „De Nederl. Bank", waarvan „De 4 Nederl." onder den bovenrand en „Bank" boven den benedenrand' zijn geplaatst. De kleuren der biljetten zijn de vol gende Voorzijde; Voor die van f 10.— ondergrond licht geel, rand' met tekst staalblauw. Voor die van f 25.ondergrond oranje, rand met tekst donkerbruin. Voor die van f40.- ondergrond licht groen, rand met tekst donkergroen. Voor die van f60.- ondergrond licht paars-bruin, rand met tekst donkerpaars. Serie, No. en Handteekeningen zijn op alle biljetten in zwart gedrukt. Achterzijde: Voor die van flO.— ondergrond licht blauw, rand met vignet blau w-bruin. Waarde in letter» licht bruin. Voor die van f25.— ondergrond oran je, rand met vignet donkerbruin. Waar de in letters licht bruin. Voor die van f40.— ondergrond licht groen, rand' met vignet donkergroen. Waar de in letters zijde 'groen. Voor die van f60.— ondergrond licht paars-bruin, rand met vignet donker paars. WaardO in letters licht bruin. Serie en No. zijn op alle biljetten in zwart gedrukt. Gedurende de maand Januari zijn in de Spaar- en Hnlpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen Inleg in 331' posten f 12612.92 Terugbetaling in 168 posten - 10367.63 Meer terugbetaald dan ingelegd f 2245.29 Aan het einde der maand December was ten name der Inleggers ingeschreven 596814.391/3 Zoodat hun tegoed ultimo Jan. bedroeg f 599059,6872 In den loop der maand Januari zijn 11 nieuwe boekjes afgegeven, 4 afge loopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 20 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Jan. 2512 boekjes in omloop waren. Gedurende de maand Jan. zijn door de Mallegatsluis geschut 1920 schepen met een inhoud van 134806 M3. en 657 stoomschepen, inhoudende 61402 M3.,totaal dus 2677 vaartuigen met 216206 M3. inhoud, en 4 houtvlotten, uitmakende 19 koppels. Gedurende de maand Januari wer den in de Volksgaarkeuken alhier, ver- biuikt In de zaal 2605 portiën Afgehaald 1250Vi Totaal 3855 portiën De Vluchtelingen in Goiida«. Zaterdagmorgen heeft het Vluchtolin- kamp een officieel bezoek gehad van de Regeeringscommissie, bestaande uit de hoeren F. W. Ch. Baron van Tnyllvan Seroo8kerken, voorzitter van het Prov. Comité in Zuid-Holland; Jhr. Mr. A. L. J B. Melvill van Carnbec, J. R. Snoeck Jlenkemans, oud-lid der Tweede Kamer, J. J. A. Knoote, Dir. Centr. Bureau VretiQidelingenverkeer den Haag en A. RopenSónvoorzitter Vreemdel .verkeer Rot terdam. Deze commissie heeft het kamp in alle deelen bezichtigd en die leden daarvan heb ben zondier uitzondering hunne tevreden heid betuigd. In opdracht van den Commissaris der Koningin in Gelderland werd door Jhr. Melvill van Carnbee een onderzoek inge steld naar de klachten die door vluchte lingen uit Veenendaal aan den burge meester dier gemeente walren geuit. Deze klachten waren, dat het op de beddën lekte en dat er zooveel kinderen stier ven. Het onderzoek toonde aan, d*thet eerste schromelijk overdreven was en dat het laatste niet roet de waarheid strookt. Toen np zij, die hun klachten hadden ingezonden, daarover werden ondervraagd1, bleek dat deze menechen er de voorkeur aan gaven te Veenendlaal te blijven, om dat zij daar niet haddien een kampleven doch een inwonen bij particulieren en dat zij Veenendaal als een gezondere plaats beschouwen dan Gouda. sche leger hijzonder verzwaard. Al deze plaatsen worden stelselmatig vernield. De bewoners zijn grootendoels gevlucht over St. Pol naar het Fransche binnenland, voornamelijk Parijs. Alles wijst erop, dat de vijand hier zijn kans gaat wa gen. Zijn aanvallen hebben hem echter ontzaglijke verliezen berokkond. Langs den spoorweg van Visl lagen na eên slag tussoheu de loopgraven bezettingen j.l. Woensdag meer dan 400 Duitschers. Onze artillerie richtte groote gapingen aan in de Duitsche linies. De tranchées bleven in ons bezit. Toch gelooft hier niemand dat de aan den druk op den duur zullen weerstand kunnen bieden. Engeland heofö versterkingen gestuurd maar de meeste troepen zijn, „naar ik verneem, naar een ander doel van het front "gezonden: bij Soissons en in den lzas. Een bulletin uit St. Omer sprak van 700.000 man nieuwe Engelsche troe pen die op komst zijn. Maar wij hier, in Fransch Vlaandoren, ondervinden nog i niets van dien krachtigen steun. Coo juist verneem ik dat de Duitschers den spoorweg van Lens naar St. Pol in de lucht hebben doen vliegen en do vijand daar flinke vorderingen heeft gemaakt. Versterkingstroepen zijn reeds gezonden. Onnoemelijk groot is het getal gewon den, dat van het front in de verschillen de plaatsen van de kuststreek aankomt. De lichtgewonden worden hier gehouden; de zwaarder gewonden worden naar groo- tere plaatsen doorgezonden. De aanvallen uit de lucht zijn in de laatste week aanmerkelijk toegenomen. Opvoering geweigerd. Men meldt ons uit Den Haag Do hoe ren W. Roelofe en H. Schaltei Jr., resp. directeur en administrateur van het Resi dentie Operette Ensemble hebben, naar zij mededeelden bij den Minister van Btn- nonlandscho Zaken een klacht ingediend tegen den burgemeester van Zevenhuizen (Z.-H.) over het weigeren van vergun ning tot het opvoeren van de Revue „Vrij Nederland" door dit ensemble. Do burgemeester gaf toe, dat deze Revue niet in strijd was met de goede zeden of ge vaar leverde voor de openbare orde, maar wilde niet, dat het geld door niet-plaats- genooten uit de gemeente werd gehaald'. Bij deurwaarders-exploot is de burge meester aansprakelijk gesteld voor de door het ensemble als gevolg zijner, on wettig te achten, weigering te lijden schade. Doodslag. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich te Leiden een drama afgespeeld. Een zestal voor het mee- rendeel nog jeugdige mannen begaf zich naar een woning in de Agnieten- straat, een zijstraat van de beruchte stadswijk achter de Haarlemmerstraat. In het bedoeld perceel is woonachtig een zeker los werkman Van W. ge naamd, tegen wien een der nachtelijke bezoekers, Van G., sedert geruimen tijd wrok scheen te koesteren. Reeds spoedig is toen tusschen die personen twist ontstaan, met het gevolg, dat Van G. de deur werd uitgeworpen. Het gezelschap trachtte toen weer naar binnen te dringen, waarna door den bewoner een schot werd gelost uit een revolver, hetwelk Van G. in de hartstreek bleek te hebben getroffen. Deze werd toen overgebracht naar de school in de Brandewijn straat, thans in gebrnik als inkwartierings- lokaal van militairen, waar den ge troffene een voorloopig verband werd aangelegd. Nadat vervolgens de ont boden geneesknndige dr. B. was aan gekomen, kon deze na onderzoek ech ter slechts constateeren, dat de levens geesten van Van G. reeds waren geweken. De verslagene was '25 jaar oud, ge huwd en vader van twee kinderen. De dader werd gearresteerd. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 46, 2e 41 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren redel. aanvoer, Iste kw. 37, 2e 33, 3e 28 cent per half kilo. Vette varkens redel. aanvoer, lste kw. 40, 2e 37, 3e 31 cent per half kilo. Schapen en lammeren redelijk aan gevoerd Handel in vet vee redelijk, prijzen onveranderd, schapen en lammeren prijshoudend, vette varkens met flinke omzet en hooge prijzen, vette kalve ren duur. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barotneterstand 758.7 te Miinchen laagste stand 760.8 te Christiansand. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk zwakke N., later wel licht krimpende en toenemende wind, nevelig tot zwaarbewolkt, later wel licht weer neerslag, 's nachts eenige vorst, zelfde temperatuur overdag. De Nacht- en Zondagsdienst der Goud8che Telephoon Mijnheer de Redacteur, In uw blad van 29 Januari 1.1. las ik het bcrioht, dat de Goudsche Telefoon' Maatschappij heeft besloten met 1 Fe bruari a.s. de volledige nacht- en Zon dagsdienst te laten vervallen. Het hulpmiddel door de Maatschappij voorgestèld, om aan dit besluit te kun nen ontkomen, is mislukt. Deze mislukking mag gerust voor een groot deel toegeschreven worden aan de Vereeniging „Gouda Vooruit", die door

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2