De O No. 1261 Gemengde Berichten. XTienj. KERKNIEUWS. POLITIE. Rechtszaken. FEUIL ^eraooasi Telefoon 1 de oorlog. en 45) HOOFD! -«“C-sCtCfccr- fr Eleotr. Dr. A. Brinkman Zn. Gouda de levens- arbeidersbe- waar i Tijd. Te Havre zijn naar een Heiiter-telf dat do Duitschers ■de Fransche diatrii zet zijn, alle Frai ben opgeëischtin sities hebben zij o papieren geld gege Dultschers oude lo nerieën in de Belg keld, ten einde a$i Een heeld dei p per kwartaal Idem franco j Met Geïllustre Idem franco j Abonnemente Markt 31, bi Uit het groote I wordt heden .afflciet 1 Op het westelijk do Fransche aanva gen bij Perthes af| van het front hadd vechten plaats. r“ ’t oogenblik is 1 meer 1 greep den auto, in maar, geen Aan het We In het Fransche Febr. wordt gezegd de Leie valt niets sellers hebben in d stroomopwaarts van den van Albert, on ten drijven; wij he onschadelijk gemaak ten. 'in de vallei v eenigszins gevorderd gevangen hebben g< aanval bij Perthes i had gisteren een tw sellers bij Bagatelle 'a avonds. Deze we gemelde Duitsche aa middags, afgeslagen, ben wij ons ingeric van Aminertsviller economische on met name van lene waanzinnig van smart. Het eerst ia hij gebracht naar de ziekenzaal te Ab coude, vanwaar hij naar het militaire hos pitaal te Amsterdam is overgebracht, wijl zijn geestestoestand zeer overspannen is. Op de kamer, waar het drama is voor gevallen, heeft men op de tafel het vet potje en de vetlappen gevonden. De huls van de patroon vond men liggen naast le canapé, vlak bij de plek, waar de revolver werd schoon gemaakt. Droevig. Omtrent hel bericht, dat de landweer man J. R., uit Watergraafsmeer, gede tacheerd ip het fort Nigtevecht, Woens dagmiddag te Nigtevecht zijn echtgenoote met een revolverschot van het leven hoeft beroofd, valt na onderzoek mede te dée- len, -dat hier van een moord geen sprake is. Do landweerman R. was aan tafel bezig zijn revolver schoon te maken, toen onverwacht de revolver afging. De kogel trof zijn vrouw, die bij het raam stond, in den mond, waarop zij doode- lijk getroffen ineenzakte. Dr. Callenfels, uit Nigtevecht, die een der eerst aanwezigen was, moest met ge weld den radeloozen echtgenoot van het lijk zijner vrouw wegtrekken. De heer R. was door het voorgeval- de Leinster te c kolenboot Gladys Moncks-lijn duikboot doordat de die boot voor een aanzagen, De Glascow booten Ava Endymion en de Atreus yan J TT wijze verloopen Zondagen kan ik niet vinden De houding van Bulgarije. Tegenover speculatieve berichten van Fransche bladen in het bijzonder van de „Matin” over de zending van Ge nadief te Rome wordt in goed inge lichte kringen te Sofia verklaart dat Genadief slechts tot taak had de stem ming in Italië, dat door zijn optreden in Albanië mede in de Balkan-quaestie wordt betrokken te leeren kennen en dat men geen reden heeft te spreken over een verandering in de houding van het kabinet Radoslawow. Verder meent men, dat aan het feit dat Ge nadief tegelijk met den Rumeenschen oud-minister Diamandi in Rome ver toefde geen bijzondere beteekenis moet worden gehecht. De Servische Regeering heëft offi cieel medegedeeld dat de Servische bewakingstroepen aan de Macedonische grens bevel hebben gekregen op alle personen, die zonder verlof de grens trachten over te komen te schieten. Een en ander staat in verband met het groot aantal Bulgaren en Moham medanen die uit Macedonië vluchten. Stakingsrelletjes. De vorige week hebben te Tilburg gedurende eenige avonden relletjes plaats gehad, veroorzaakt door ont slagen werklieden der firma van den Bergh Krabbendam. Dank zij het krachtdadig optreden van politie en militaire overheid waren den opstoot jes dra den kop ingedrukt. En nu de firma v. d. Bergh Krabbendam mede een 12-tal der ontslagenen weer in dienst genomen heeft, zijn de gemoe deren vrijwel geheel gekalmeerd. Op --2-bÜh h er nu geen enkel conflict hangende in de textielindustrie. In 1 Ng verheid Een berichtge schrijft „De Belgische gen vredig aan h den te blijven, ht ten van het Duit Duitsche overhei zal de handel ht brieken zullen opj fwerken, de oogst worden.” Zoo sprak veld Goltz in zijn proi De Belgen, die g den hoop dat he hervat worden. Een paar dage het Duitsch gou keer stop, het sc de telefoon in d< Spionnage in Lemberg. Van Duitsche zijde. Niettegenstaan de de strenge Russische censuur wor den de bewoners van Lemburg precies onderricht omtrent hetgeen aan deze zijde van het militaire cordon ge schiedt en omgekeerd verneemt men, dat het zeer ongemoedelijk in de stad is, sinds Rusland’s geheime politie daar zich vestigde. Hun leider, overste Jagewicz, werd indertijd wegens spion nage veroordeeld, maar begenadigd. De Zeppelins. Door den bevelhebber van Parijs zijn, volgens de Corriera Della Sera, nieuwe voorschriften gegeven, voor het geval er een Zeppelin nadert. De bevolking zal dan worden gewaarschuwd door signalen op brandweertrompetten, af gewisseld door andere met militaire trompetten. Bij nacht moeten dan alle lichten worden gedoofd en de bewo ners moeten zich terstond in hun hui zen terugtrekken, totdat nieuwe sig nalen aankondigen, dat het gevaar voorbij is. De Duitsche huishouding. In Januari overtroffen de inlagen Heij, Nieuwehaven 186;* een gouden munt bij C. Cats, Regentesseplantsoen 11; een wit kinderschoentje bij' D. G. Derks. Spie- i rmgstraat 15; een gouden ringetje bijj. 1 Gerwig, Corn. Ketelstraat 43; een zilve ren armband bij J. P. Flux, Wijdstraat 19; een gymnastiekschoen bij J. F. Re vet, l eerstal 30; een zwart beursje met inhoud bij Joh. Rejparon, Gouwe 209 ••en zilveren oorknopje bij N. Oosterom Gr. llorisweg 30; een paar kinderhand- schoentjes bij Mej. Roos, Fluweeieiwingel een oorbelletje bij Reebeen, Keizerstraat 55; een rood koralen armband bij A. J. ,Cattel, Bogen 16; een damesportemon- naie metinhoud bij M. Timmermans, Dub- belebuurt 8; een portemonnaie met in houd bij W. N. v. Elk, Boomgaardstraat 95; een taschje met inhoud bij Firfa J v. d. Linden, Turfmarkt 130; een hond (Doberman pincher) bij Willemsen, Graat Florisweg 12; een fantaaie armband bij M. Heerkens, Lange Tiendeweg 69; een hond (snoekbont-kleurig) bij P. v. Wil gen, Stolwijkersluia 63; een witte dames- bont bij G. Lokurn, Nieuwehaven 62- een heerenpet bij Joh. Blanken, Slappendel 9; een vragenboek en schrift bij 8. Luit jes, Weeshuis Spieringstraat 1; een geld stuk bij G. H. Houtman, Turfmarkt 2 een gouden ring bij P. C. de Jong, Nieu wehaven 170; eep doosje inhoudende me dicijnen bij C. P. Broer, Baanstraat 21; een rozenkrans bij C. v. Breukelen, Turf- singel 32; een zilveren broche bij W. van Soest, Zeugestraat 48. Gouda, 3 Februari 1915. De Commissaris van Politie, BERTHEUX. Frans Rosier. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak op het revisieverzoek van den bekenden uitbreker Frans Rosier, bij genaamd Haarlemsche Frans, door iet Hof te Amsterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens po ging tot doodslag, door het logsen van twee revolverschoten voorafgegaan door poging tot diefstal. De Hooge Raad achtte het beroep van den ver- Men schrnft aan de N. R. Ct. Onder leiding van ds. Talma, alge meen veldprediker, is een organisatie tot stand gebracht van predikanten ■van verschillende Protestantsche ker ken in Groningen en Drente, ten doel hebbende de behartiging van de geos- telijke belangen van de gemobiliseer- den. Tot secretaris dezer commissie is benoemd ds. Coolsma, die de volgende week een reis zal maken naar alle grensplaatsen in Dente, ten einde een goede organisatie tot stand te brengen. Het bestuur der Remonstr. Geref. Gemeente te Groningen had ter ver vulling van de tweede predikantsplaats (vacature-ds. Wannóe) aan de vier pre dikanten, gericht vóór de stemming der leden een predikbeurt te vervullen. De vier heeren hebben gemeend aan dit verzoek niet te moeten voldoen, en wel op gronden, die door een hun ner aldus waren gemotiveerd, terwijl het antwoord der anderen daarmede geheel overeenstemde. Wanneer mijn naam eenmaal op een viertal voorkomt, ga ik in de gemeente, waar het beroep aanhangig is, niet preeken. Onbevangen moet de predikant trachten te wezen, als hij den kansel bestijgt, met de eene groote begeerte om God te verheerlijken en de ge meente daarin voor te gaan; en desgelijks onbevangenfmoet de gemeente pogen te zijn, als zij ter kerke gaat, niet om te keuren, maar om ootmoedig tot zichzelf te koeren, en met den wensch, om zich daarbij door den spreker laten leiden. Ik meen, dat zulks aan predikant en gemeente beiden in den regel te moei lijk zou vallen in een godsdienstoefe ning, waarin optreedt een voorganger die op het viertal staat.” UIT HET LEVEN VAN EEN VELD- PREDIKER BIJ HET LEGER TE VELDE. XXL Na de eerste Zondagmorgengods- dienstoefening vlug instappen stond niet de auto alweer te stampen als uitnoodigend tot voortzetten van de reis? en ijlings op weg naar de vol gende plaats, waar over een half uur kerk zal worden gehouden. Het is goed, dat twee jassen het lichaam tegen de koude beschutten en bovendien een reisdeken beschikbaar is, want, zoo de koude niet hindert, is het de regen of do sneeuwjacht, en anders de modder, die oneerbiedig van den weg opspat tot aan het hoofd. Dikwijls bewijst ook de bivakmuts goede diensten. Een uur inspannend spreken in beperkte, dichtbezette ruimte maakt warm en de tijd kan niet gevonden om eerst be hoorlijk af te koelen. Immers, om twaalf uur moet de tweede godsdienst oefening geëindigd zijn. Dan worden de menschen „geroepen” voor den maaltijd, dien zij niet mogen missen maar die ook waard is, er rustig en met aandacht van te genieten. Nu kan de Veldprediker ook van de ge legenheid gebruik maken om' eene in richting op te zoeken, waar wat eten te krijgen is voor hem en zgn chauf feur. Ergens in de nabijheid is wel een stadje of een dorp van beteekenis in het bezit van een behoorlijke en..,, zindelijke restauratie- of herberg. Al naar het valt, wordt de middagmaal tijd of het twaalf uurtje genuttigd. De derde godsdienstoefening is gesteld op zes uur of op drie of vier uur, dit hangt van verschillende omstandighe den af. Soms kan men rekenen op verlichting, dan verdient het latere uur voorkeur; soms moet alles vóór het donker zijn afgeloopen, dan is het haasten. Soms hebben de manschap pen verlof, om overdag het kanton- nement te verlaten, mits zij voor het vallen van den avond terug zijn; ook hiermede moet rekening worden ge- Zhouden. Dan, als de voorgenomen ar beid is volbracht, gaat het „huiswaarts’' d. w. z. naar het Staf kwartier terug, waar misschien nog kans bestaat aan te zitten aan de officieren-tafel; die half zeven ’s avonds begint. Een ge zellig uurtje, doorgebracht te midden van de „kameraden” van den Staf onder het nuttigen van de opgedischte spijzen, is een welkome verpoozing na den ingespannen arbeid. Wie nu bedenkt, dat een chauffeur eiken dag dienst heeft en dus rijden moet, begrijpt, dat men hem niet dan bij onvermijdelijke noodzakelijkheid berooft van de kans om op Zondag vrij te zijn, zoodat de nabijheid van een spoorwegstation of de mogelijk heid om per tram te reizen eene reden is om hem vroeger weg te laten gaan; dan redt de Veldprediker zich wel, al komt hg daardoor ook later terug in zgn kwartier. Het behoort ook niet tot de uitzonderingen, dat hij onder weg blijft overnachten in een hotel of in een voorloopig kwartier om den volgenden dag tijdig eene plaats in de buurt te kunnen bereiken, waar hij dan zijn werk heeft. Maar het gebeurt evenzeer, dat den Zaterdag avond reeds de reis wordt onderno men, ten einde eerst nog enkele dingen te bespreken en te regelen in verband met eene voormiddag-godsdienstoefe- ning des Zondags. Inderdaad! hoe ik ook alles opdiep, dat leeft in mijne herinnering, twee geheel op dezelfde Uit Sluis wordt gemeld Het volgende voorval hoorde ik van éen Hollandsch soldaat die aan de grens gedetacheerd is. Een Duitsche schildwacht aan de andere zijde der grens stond met een Belg te praten, hetgeen evenwel aan de schildwachten verboden is. Een Duitsch officier die onverwachts verscheen, ontdekte zulks en gaf zonder meer zijn ondergeschikte een ferme slag in het gezicht, die de Duitsche schildwacht ifiet gepaste eer bied in ontvangst nam. Doch toen de officier even later weg ging, en uit het gezicht was, gooide de Duitscher zijn geweer in de sloot en kwam de HollSndsche grens over. Toen hij ondanks de gebruikelijke aan maning weigerde terug te gaan, werd hij opgepakt en geïnterneerd. Bij vergissing in den grond geboord. De „Messagero” te Rome bevestigt het bericht, volgens hetwelk het Ita- liaansche^koopvaardijschip „Maria Eli zabeth” door de Russische Zwarte Zeevloot, die het voor een Turksch vaartuig hield, in den grond is ge boord. De bemanning was uit Grieken samengesteld. sebe postkoers niet kende. De postbeamb te sloeg na en vulde de wissel met 52.68 gulden in, want de gulden wordt door het Duitsche postbestaur tegen een koers van 1.88 Mark berekend. De antiquair ge loofde, dat hiermee de zaak afgeloopen was. Zeer verbaasd' was hij daarom, toen hij na eenige dagen een brief uit Am sterdam kreeg, waarin de boek handelaar vroeg, waarom hij in plaats van zijn 59.64 gulden slechts 52.68 gulden gekre gen had. Waar zijn de zeven gulden ge bleven Wie moest het verlies van de Amsterdamsche boekhandelaar dragen Het blad voegt er hog als vraag voor de lezers bij Hoe vaak moet een honderd Mark de Duitsch-Hollandsche grens pas- seeren voor het geheele bedrag verdwe nen is Spionitis. Men schrijft ons uit Delfzijl De heer N. Pels te Delfzgl, die Za terdag jl. uit Emden in zijn woonplaats is teruggekeerd heeft van zijn reis naar Duitschland, waar hij met zgn vrouw, een Duitsche van geboorte, eenigen tijd vertoefde geen aangename herinneringen thuis gebracht. Het echt paar was met -de Vooruitgang” naar Emden vertrokken om een afscheids bezoek te brengen aan een neef in Oost-Friesland, die naar het front zou vertrekken. Bij het onderzoek aan de douane te Emden wekte een volkomen onschuldig briefje, dat de heer Pels bij zich had, den argwaan van den Duitschen officier, die van de He- breeuwsche tekst niets begreep en aan spionnage dacht. Nog bederikelijker werd het toen de officier in een noti tieboekje van den verdachte een tee- kening vond van een winkelpui te Delfzijl, waar de heer Pels een manu facturenzaak heeft. Het echtpaar werd onder bewaking gesteld en moest voor loopig aan de buitenhaven hun verblijf houden. De militaire overheid te Han nover, waarheen de „stukken” ter on derzoek werden opgezonden, scheen het geval zeer ernstig te vinden, want na een paar dagen werd don autori teiten te Emden gelast de aangehou denen, als van spionage verdachten te behandelen. De familie te Delfzijl, van het ge beurde intusschen onderricht, wendde zich tot den Minister van Buiten- landsche Zaken, die den gezant te Berlijn opdroeg de invrijheidsstelling van den heer en Mevr. Pels te trachten te verkrijgen. Tengevolge van den tusschenkomst van den gezant en de bemoeiingen van den Hollandschen consul te Emden, konden zijteindelijk naar hun land terugkeeren. baar was, niet afdoende, daar dit rap- port is uitgebracht in 1906 en het be doelde feit, is gepleegd in 1912. Het revisie-verzoek werd deels niet ont vankelijk verklaard deels afgewezen. De relletjes te Zeist. De Utrechtsche Rechtbank veroor deelde een in het kamp te Zeist ge ïnterneerd Belgisch infanterist, tot 5 maanden gevangenisstraf wegens dief stal van een vaatje bief tijdens de aldaar plaats gehad hebbende onlusten. GEVONDEN VOORWERPEN te GOUDA. Op eiken werkdag, des voormid dag, tusschen 10 en 12 uur zijn aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen: Een bruine portemonnaie met inhoud, een dameshandtaschje met inhoud, een huissleutel, een sleutel, een portefeuille mot inhoud, een portemonnaie zonder in- houd, een bosje sleutels, twee sleutels, éen sleuteltje, een huissleutel, een vrou wenportret, een huissleutel. Voorts zijn te bevragen Een pakje inh. schoenveters bij H. Klop per, Nieuwe Haven 146 ordeteeken voor moed, beleid en trouw bij Gibbon, Bosch- weg 24 nikkelen tangetje met ring bij G. van Nunen 4e Kade 46 een oliebroek bij J. Brussé, Turfmarkt 93 handtasphje metjf inhöUd bij C. Runge, Gouwe 192 blauwe 'muts bij D.’ Goudriaan, Bosch- weg 30 zakétui met inhoud bij L. La- feber, Tuinstraat 28 zilverbon bij F. v. d. Koolwijk, Bockenbergatraat 20 twee geldstukken bij C. J. van der Linden, Karnemelksloot 155 een rozenkrans en zilveren kinderarmband bij H. Ham, Oost- haven 71, een lederen hondenhalsband bij H. J. Koetsier Moord'rechtsche Verlaat 3; rozenkrans bij A. A. Huisman, Boele- kade 22 een gele herdershond met hals band en ketting bij Kok, Rozendaal 9 een zilveren oorbel bij L. v. d. Griend, Bleekeekade 1; een portemonnaie met in- K houd bij N. de Jong, Kleiwegstraat 21 zoeker op het rapport van twee deskun- een zwart laschje inbond bij H. digen volgens hetwelk hij ontoereken- Buijstens, P. C. Bothastraat 10; een por- ■,:i- teradnnaie ipet inhoud! bij J. Wouden berg, Markt 39; een R. K. gebedenboekje bij Joh. Leijerweerdi, Zcuges traatóeen dameshorloge bij A. Dogterom, Ammer- stol; een hondenzweep bij J. Blok, Boom- gaardstraat 110; een portemonnaie met inhoud bij C. IJsselsteijn, Vorstmanstraat 10; een R. K. kerkboekje bij A. Smeendt, Peperstraat 15; een stoel bij J. v. d. Hoeven, Snooijstraat 63; een paar kin- derhandschoenen bij J. F. Wegen wijs, IJ*. sellaan 58; een portemonnaie met inhoud bij C. Heerkens, Boelekade 163een bruin wollen handschoen bij Belastingkantoor Gouwe 190; een horlogeketting bij E. Hof singel 59; een grijs wollen dek bij Lafe- ber, Houtmansgracht 25; een koperen ge wicht bij J. Cabout, Wilhelminastraat 41 oen portemonnaie met inhoud bij A. Hu man, Gr. v. Bloistraat 35; een klndbr- handschoen bij W. van Zoest, Zeugestr. 18; (MMi paraplule bij A. Roest, Raam' 326; een rozenkrans in étui bij L. Do gansche dag naamste wijze. Het daartoe zoo doodse had verkregen, als tien gasten waren dins voelde zich w worden en luistert naar de belangwek don Belg, die dank toestel, van al de welke hij bezocht nieegebracht. Den volgenden i ken van den dagei no naar diens wei moeid aan zijne zi tijd was nWr hui was wel een weini; l’ever bij haar wai op den uitkijk derkomst te beepiei n de verte herken Pn försche en stolto te Pak, dat wenmin laden had als dat De Duitsche socialisten De Vorwitrte schrijft De socialistische fractie in den dag besloot eenstemmig om, ingeval partijen der meerderheid' van een zich bij de De jacht op Engelsche koopvaardij schepen. 1 ’t Blijkt uit Engelsche krantenbe richten dat de Duitsche duikbooten zeer druk bezig zijn geweest met het jagen op Engelsche koopvaardijsche pen. Hadden ze het niet zoo druk ge had met de Kilcoam (een Belfortboot) de Ben Cruachan (een North shields boot van 3092 ton), de Lin da Blan che (van Bangor) en de Niblick (naar Fleetwood) dan zouden nog meer sche pen tot zinken zijn gebracht, fce mail boot Leinster lag zeer dicht wij een Duitsche duikboot maar door wakens koers te wijzigen wist dekapiteinv^n ontsnappen. De steen^ lys van de Liverpool-— ontsnapteaan een doordat de Duitscher/ voor een stoomtrawler )oten Ava eii s van de Hoj/- lijn moesten full speed/een wedfen houden met Duitsche dunkbooteOr om de veilige sone in de Clyde te^erei- ken. De Belfort stoombböT'Graphic kwam Zaterdagavond te Liverpool na een verwoede jacht, veroorzaakt door een haar steeds volgende duikboot. En zoo gaat ’t door De Lin da Blanche en de Ben Cruachan zijn gezonken zeer dicht bij Liverpool even noordelijk van de wel bekende badplaats Llandudno in Noord- Wales. Men meldt ons uit Boxtel De ingenieur van de Budelsche Zink- fabrieken, de heer L. R., keerde met zijn vrouw en kind van een bezoek aan het pensionnaat te Boxtel, gisterenavond terug, toen hij onder Linden, terwijl een hevige sneeuwstorm woedde, den spoor- wegoverweg passeerde. Op hetzelfde oogen- hlik kwam een trein en waarin het drietal gezeten was. De zittenden werden eruit geslingerd, i bekwamen wonder boven wonder letsel. De auto werd verbrijzeld. Aanranding. Men meldt, uit Almelo aan het Nws. Voor eenige dagen word op den Vrie- zenveensohenweg zekere S. door tweo individuen aangevallen, bij de keel ge grepen en met geweld een slaapdrank in gegoten. Toen er iemand aankwam lieten zij 8. los en gingen op de vlucht. 8. liep een herberg binnen, waar hij liewustelooe noerzonk. ^'•Qians zijn do vermoedêlijke daders P. Bren H. B. twee zeer ongunstig liekend staande personen, door de politie in hech tenis genomen en ter beschikking van de justitie gesteld1. Brand. Men schrijft ons Maandagavqnd omstreeks 8 uur ver stomde plotseling de alarmklok van het kanlonnement Elten de stille rust. Er bleek een groote brand te woeden aan den Haamberg. Een boerderij stond in lichte laaie. Aan hlusschen viel niet meer te denken. Het was slechts zaak verdere uitbreiding te voorkomen. Men had do noodige maat regelen om erger te voorkomen, dadielijk in het werk gestold dO rieten daken der in de onmiddellijke omgeving liggende boerderijen waren reedö met water over goten. r. In de boerderij waren behalve 3 stuk- rijders, nog zes paarden ondergebracht, deel uitmakende van een batterij. De stukrijdcr Veen had zich reeds te slapen gelegd, toen hij gewekt werd door ten hevig gegil. De boerin wilde zich juist ter ruste begeven, toen zij plotse ling do vlammen uit den zolder zag slaan. Doodelijk verschrikt ijlde zij naar buiten en de stukrijder holde op dit ge gil van den zolder naar beneden. Reed» brandde de trap. Maar in een oogwenk vloog de moedige kerel weer de trap op, om eenige oogenblikken later drie kleine kleuters veilig naar buiten te brengen. Het was de hoogste tijd, de stal waar do paarden stonden, was reeds een prooi der vlammen, zoodat hier geen redden meer inogelijk was. Men vond later slechts de zes verkoolde paardonlijken terug. Het is zeker slechts aan het kordate optreden van den stukryder Van Veen te danken, dat hier geen menschenlevens te betreuren zijn. Behalve de paarden, kwamen nog 4 koeien en 2 varkens den boer behooren- d'O, in de vlammen om. van de stedelijke spaarkas de uitbe talingen met ongeveer 8x/j millioen. De werkeloosheid te Berlijn vermin derde in de derde Januari-week met 4,4 pCt. Niettemin is de werkeloosheid onder de bakkers, bouwwerklieden door de maatregelen in zake de brood- verzorging en het vriezend weer toe genomen. Italiaansche reservisten. De LondenM^e bladen bevatten het bericht, dat Italiaansche reservisten in Liverpool een waarschuwing hebben ontvangen om zich gereed te houden zich bg hun vaandel te voegen wan neer zij worden opgeroepen. Land- I de alge meen debat afzien, zich bij de eerste lezing der begrooting te bepalen tot de verklaring, dat dte fractie de herziening van het kiesrecht blijft eischen en geen afstand kan doen van de bespreking van sociaal-poliüeke quaestiee, de voorzorgsmaatregelen in verband met den oorlog, de niiddelenvoorziening en de scherming. Het zou dan de zaak der bur gerlijke fracties zijn, of zij bij dit stand punt aan socialisten nog een plaats in •lo begrootingscommissie willen inruimen.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 4