De Oorlog. No. 12698. Donderdag 4 Februari 1915. 53e Jaargang. Feestdagen. Zon- behalve en Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. :üws. aken. FEUILLETON JZevens. XT1©‘vl“W"S- ©xl -^.d.-vertex.tïe“blsud. voor G-otj-Ó-sl en Oxa.stx©3sz©XL. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. 3 van ton zei- 45) HOOFDSTUK XII. tleel- vriend bij Ge- riep w iitiru, denken.” in de tCï*- Eenc An Zn. Gouda PRIJS VAN HET ABONNEMENT: per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden i’ Markt 31, bij onze Agenten Een beeld der werkelijkheid rein, gen zijne te en de niets ver- de ik dttt de zich daar meestal fiOUDSCHE COURANT N. R. Ct. ds. Talma, alge- een organisatie ran predikanten •testantsche ker- Drente, ten doel ing van de gees- de gemobiliseer- zer commissie is die de volgende naken naar alle ;e, ten einde een tand te brengen. er is de nij- grond- Zes machinegeweren werden ver- De nachtolijke aanvallen der Rus sen op onze stellingen aan de Bzura zijn af geslagen. temonstr. Geref. ;en had ter ver- predikantsplaats aan de vier pre- ór de stemming surt te vervullen, □en gemeend aan moeten voldoen, lie door een hun- otiveerd, terwijl ideren daarmede Tc Havre zijn berichten ontvangen naar een Reuter-telegram van daar meldt, dat de Duitschers bij hun requisites in •de Fransche districten, die door hen be zet zijn, alle Fransche bankbiljetten heb ben opgeëischt; in ruil voor hun requi sites hebben zij orderbriefjes of Duitsch papieren geld gegeven. Ook hebben de Duitschers oude locomotieven en machi nerieën in de Belgische arsenalen ontta keld, ten einde aan koper te komen. Aan het Zuidelijk Front. In en om het Suezkanaal. Uit CAIRO wordt d.d. 3 Febr. ge seind: Gisteren hebben Britsche troe pen den vijand ontmoet in de buurt van IsmaliaSandstoen. Zij hebben het optreden van den vijand verijdeld het vijandelijk schieten met kanonnen en geweren was slecht. De vijand is teruggetrokken. De Britsche verliezen bedragen 6 gewonden. Rusland en Roemenië. Aan het Berl. Tagebl. wordt ge meeld, dat de Russische gezant te Boe- carest bezwaren heeft ingediend nó pens het feit, dat 4 Russische schepen met oorlogstuig, die op de Donau naar Servië op weg waren, voor den storm te Selma een toevlucht hadden gezocht, doch de haven na 24 uur hadden moeten verlaten. De Roe- meensche minister-president gaf ten antwoord, dat de overheid van Salma op zijn aanwijzingen en bevelen ge handeld had, overeenkomstig de neu traliteit van het land. z de predikant s hij den kansel groote begeerte ijken en de ge- 0 gaan; vangenfmoet de zijn, als zij ter te keuren, maar ihzelf te keeren, om zich daarbij n leiden. aan predikant en en regel te moei- godsdienstoefe- een voorganger at.” i eenmaal op een c in de gemeente, uhangig is, niet Door de Duitschers werd tevens medegedeeld, dat allen naar het be kende Duitsche kamp, het Munsterla- ger, zouden worden getransporteerd. Den vrouwen werd aangezegd, zoo veel mogelijk ondergoed mede te ne men. Het was een heele consternatie in ons stadje. Later kwam een tele gram van generaal Von Biasing, dat de overbrenging naar het Münsterlager (8 dagen) moest worden uitgesteld: de gevangenen werden vervolgens naar Tongeren overgebracht. Zeist. ichtbank veroor- ,mp te Zeist ge- nfanterist, tot 5 traf wegens dief- bier tijdens de ibbende onlusten. sier. - >ed gisteren uit- zerzoek van den rans Rosier, bij- 3 Frans, door i veroordeeld tot traf wegens po or het lossen van i voorafgegaan fstal. De Hooge ep van den ver ban twee deskun- k hij ontoereken- ide, daar dit rap- 1906 en het be- gd in 1912. Het deels niet ont- leels afgewezen. De correspondent van de Daily Chronicle bij het Russische leger zegt in een telegram uit WolaPenkoszewska dat nieuwe troepen voortdurend in dit Aan het Westelijk Front. In het Fransche communiqué van Febr. wordt gezegdTen Noorden van do Leie valt niets te vermelden. De Duit schers hebben in de rivier de Ancre stroomopwaarts van Aveluy, ten Noor den van Albert, ontplofbare branders la ten drijven; wij hebben deze werktuigen onschadelijk gemaakt voordat zij ontplof ten. Tn de vallei van de Aisne zijn wij eenigszlns gevorderd, waarbij wij krijgs gevangen hebben gemaakt en een tegen aanval bij Perthes afsloegen. In Argonne had gisteren een tweede aanval der Duit schers bij Bagatelle plaats tegen 6 uur a avonds. Deze werd, evenals de reedfe gemelde Duitsche aanval van 1 uur ’s na middags, afgeslagen. In den Elzas h’eb- Itcn wij ons ingericht op het ten Zuiden van Ammertsviller veroverd terrein. en toch had hij niet alleen te zor- voor nieuwe aanplanting, maar werd taak ook al den blooienden grond onderhouden met don dag omvang rijken „Indien hot zoo voortgaat, .zult gij het weldra niet meer alleen afkunnen”, de Filips. dorp aankomen. Zij behooren tot de aanzienlgke strijdmacht van meer dan een millioen van de recruten van 1914, die te zamen met de troepen der tweede linie de reeds machtige Russische le gers krachtig versterken, welke de linies van de Oostzee tot de Karpathen bezet houden. Ieder onderdeel hunner uitrusting is nieuw. Groote voorbe reidingen worden getroffen. Men is er van overtuigd dat het huidige oogen- blik een der keerpunten in den oorlog is. Hardnekkige slagen zijn spoedig te wachten, terwijl inmiddels de Russen zoowel als, de Duitschers nauwkeurig acht geven op elke beweging van hun tegenstander. Van beide zijden worden nieuwe schikkingen getroffen met het oog op de hernieuwing van den strijd. Binnen de volgende twee weken mogen be langrijke gebeurtenissen verwacht wor den. De Duitschers onttrekken een aanzienlijk deel van hun hospitalen en vooraaddepöts aan het Rawkafront en concentreeren het voornaamste deel hunner strijdmachten tegenover de Russische stellingen aan de Bzura. De Bzura en de Rawka worden als gevolg van de Russische en Duitsche pogingen voor algeheele bevriezing gevrijwaard, daar telkens hetkijs ge broken wordt. ffeeéind km Uzsok-pas had- vrij groote gevechten plaats, i van den pas vonden kleine locale Over hel algemeen O I Ik voort- hiertoe Uit Weenen wordt r Ten Westen van de den 1 oosten ontmoetingen plaats, bericht op alle plaatsen levendige werk zaamheid en worden ook infanterie-ge- vechten gemeld. De strijd in België. De oorlogscorrespondent van de Tijd meldt uit Galais: Hier kwamen ruim 1000 Duitsche krijgsgevangenen aan, die naar Midden-Frankrijk werden gebracht. De meesten werden gevan gen genomen ten Noordoosten van Yperen. Er waren ook uhlanen bij. De corr. meende, dat in de duinen gedurende 2 dagen eenige honderden paarden der Duitschers waren opge- yangen. Men heeft ook eenige ka-, nonnen van hen buit gemaakt, doch deze waren niet onmiddellijk bruikbaar. Uit Roermond verneemt hetzelfde blad: Te Hasselt en omstreken hebben de Duitschers jacht gemaakt op de vaders van dienstplichtige jongelieden, die, ondanks het strenge verbod en de scherpe bewaking, toch Nederland hebben kunnen bereiken om zich via Engeland naar Frankrijk te begeven ter eventueele inlijving bij het leger. Doch toen de bevolking vernam dat de vaders werden gearresteerd, trok ken ook dezen over de grens en de Duitschers vonden vele vogels gevlogen. Dat is minder: in hun plaats werden de moeders gearresteerd. Uit het groote Duitsche hoofdkwartier wordt heden .afficieel gemeld' 1 Op het westelijk oorlogsterrein werden do Fransche aanvallen op onze stellin gen bij Perthes afgeslagen. Op de rest van hot front hadden slechts artilleriege- vechten plaats. een gouden munt ^plantsoen 11; een D. G. Derks, Spie den ringetje bijj. aat 43; een zilve- Flux, Wijdstraat •en bij J. F. Re- zwart beursje met on, Gouwe 209 bij N. Oosterom paar kinderhand je, Fluweelensingel sbeen, Keizerstraat armband bij A. J. hi dameeportemon- Timmermans, Dub- nnonnaie met in- L Boomgaardstraat ‘houd bij Fitte J. kt 130; een hond Willemsen, Graaf itasie armband bij 'iendeweg 69; een bij P. v. Wil- een witte daines- euwehaven 62 een anken, Slappendel schrift bijS. Luit- traat 1; een geld en, Turfmarkt 2 C. de Jong, Nteu- je inhoudende me- ït, Baanstraat 21 r. Breukelen, Turf- i broche bij W. 48. 915. is van Politie, BERTHEUX. telegraaf lagen stil, en het treinverkeer werd voor militaire doeleinden voor behouden. Op 21 September verbood men het rijden met auto’s, motorsen fietsen. Den 6on November maakte de nieuwe gouverneur van België, baron Von Lüt- witz, zich boos, omdat men in do nij verheid! niet genoeg werkt, ondanks moeite, die het Duitsche bestuur gegeven hadHij liet afficheeren, dat de arbeiders, die geen werk opzochten niet langer van de kostelooze voeding zouden blijven genieten. Fr zijn wel geen bestellingen geen vervoer mogclijk; toch zijn veraars nog zoo goed hun stoffen te laten verwerken om de arbei ders aan ’t werk te houden. In den loop van November komt ech ter een nieuwe proclamatie, waarvan het derde lid luidt De „commissaris van het krijgsministe- rie mag beslissen dat de provisies, in het eerste lid opgeeomd, in eigendom aan liet Duitsche Keizerrijk moeten afgestaan worden of aan derde personen, tegen be taling van do waarde. De waarde der provisies zal onwedorroepelijk vastgesteld worden door een commissie, aangesteld door het Krijgsministerie te Berlijn.” De bewoordingen van deze beslissing zijn zeer ruim. En op ruime wijze is er dan ook gebruik van gemaakt om grond- stofferi, die men in Duitschland miste of beter gebruiken kon, uit de Belgische fa brieken weg te halen. Geen grondstoffen, geen werk. Waar niets of niet alles werd weggehaald, ver kozen vele n ijveraars de kans niet op te loopen, door eerst nog de grondstoffen te laten bewerken, een dubbel vériies te ondergaan. Wie zal hun dat ten kwade duiden Wie zal hen niet eerder loven, omdat zij hun grondstoffen niet lieten verwerken, ten bate van den vijand, met Belgische handen De Duitschers zelf hebben het begre pen. In zij spreken niet meer van de soep te weigeren aan de arbeiders, die niet werken... Er valt niet te werken. Het gaat met den landbouw als met de nijverheid. Ton kgevolge van de requisites is de zoo beroemde Belgische paardenfokkerij ten gronde gegaan. Met de veeteelt is het niet Ixjter gesteld. Om dfe week grijpt er te Gent een vergadering van land bouwers on leiders van de landbouwers- beweging plaats; te Gent in het Land1- bouwershuis. M. De Caluwé, afgevaar digde van de stadsoverheid, zet er dan den toestand uiteen. Het verslag over de laatste bijeenkomst is belangwekkend. Er is weinig veevoeder gruis is er bijna niet voorhanden; een schip maïs was aangekomen uit Rotterdam, de maïs, die te Rotterdam 27 fr. wordt verkocht zei mén te Gent werd in deze laatste I PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.i0 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1.25 1.50 1.50 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau ten, den Boekhandel en de Postkantoren. Aan het Oosteltyk Front. Uit het groote Duitsche hoofdkwartier wordt gemeldOp het Oostelijk ooriogs- tooneel is van de Öost-Pruisischo grens niets nieuws te vermelden. In Polen, ten Noorden van de Weichsel, eiödigden dé cavaleriogovechten met het terugwerpen van de Russen. Ten Zuiden van de Weichsel leidden onze aanvallen ton Oos ten van Bolimof tot do verovering van het dorp Humin. Om Woli Sydlowiecka wordt nog gevochten. Van 1 Februari zijn hier meer dan 4000 krijgsgevangenen ge maakt. overd. In België. Nijverheid en Landbouw. Een berichtgever van het Hbld. schrijft „De Belgische burgers, die verlan gen vredig aan hun gewone bezighe den te blijven, hebben niets te duch ten van het Duitsche leger of van de Duitsche overheid. Zooveel mogelijk zal de handel hervat worden, de fa brieken zullen opnieuw aanvangen met .werken, de oogst moet binnengehaald worden.” Zoo sprak veldmaarschalk Von der Goltz in zijn proclamatip van 2 Sept. De Belgen, die gebleven waren, had den hoop dat het gewone leven zou hervat worden. Een paar dagen later echter legde het Dtntsch gouvernement het ver keer stop, het schafte ’t gebruik van de telefoon in de steden af, post en „Dat vrees ik ook, maar ik wil het nog zoolang mogelijk aldus volhouden. Vreemde hulp is duur, en nooit hetzelf de alsof men zich aan zijne eigene be langen wijdt. Een werkzame knecht zou mij zeer zeker zijn loon vergoeden, door al den arbeid dien hij zou kunnen ver richten, maar men moet hier zijn toe vlucht nemen tot de zoons der andere planters en dezen hebben er reeds van zelfs belang bij dat de velden huns va ders het mooiste staan. Zijn zij onverschillig voor dan zijn zij ook lui. Onder het huiswaarts koeren ontmoet ten zij Kermolen, die te paard aankwam om Onno te vragen of hij niet wellicht oen flesch champagne in zijn kelder had. Hij was te vergeefs met diezelfde vraag de andere plantages langs geweest. „Ik heb er'gelukkig bij mij!” Oudekerke verheugd. „Het geldt zeker een kranke „Ja, mijnheer”, antwoordde Lodewijk wiens droefgeestige blik zich vol dank baarheid op hem vestigde. „Mijne moeder is zwaar ziek en ik hoop alleen nog daarop om haar tc redden. Hoeveel ben ik u schuldig?” De gansche dag verliep op de aange naamste wijze. Het scheen alsof het tot daartoe zoo doodsche huis op eens leven had verkregen, alsof er niet een maar tien gasten waren aangekomen. Zelfs Hol- ditis voelde zich weder een ander mensch worden en luisterde vol ingenomenheid! naar de belangwekkende reisverhalen van don Belg, die dank zij een photografiseh toestel, van al de schilderachtige plekken welke hij bezocht had afbeeldingen had meegebracht. Den volgenden morgen bij het aanbre ken van den dageraad, vergezelde hij On no naar diens werk en arbeidde onver moeid! aan. zijne zijde voort, totdat het tijd was na,ar huis te keeren. Marcello was wel een weinig gekrenkt dat hij niet liever bij haar was gebleven, maar toen op den uitkijk staande om hunne we derkomst te bespieden, de beide mannen Verte herkende, kon zij niet nala- on de forsche en toch zoo lenige ge- 8 L ?6 ',ewonderen, in het sierlijk reis- i 0Ventn’n onder den arbeid ge leden had alg dat Qudekerke er vermoeid In Polen en Galicië. Het officieele Oostenrijksche com muniqué d.d. 3 Febr. meldt: In Oost-Beskiden hadden opnieuw zeer hevige aanvallen plaats, die ook des nachts voortduurden, en wederom met zware verliezen voor de Russen werden afgeslagen. De gevechten in in het midden woud-gebergte nemen een voor de Duitschers en Oostenrij- kers gunstig verloop. De troepen der bondgenooten, die gisteren de door de Russen hardnekkig verdedigde stellin gen op de hoogten veroverden, maakte daarbij 1000 gevangenen en verover den verscheidene machinegeweren. In Polen en West-Galicië is de toestand onveranderd, en heerscht voor het grootste deel rust. stad tegen 35 fr. aan den man gebracht door het stadsbestuur. De lading maïs moet dienen voor twee provincies, dorpen rondom Gent hebben er zelfs van kunnen bekomen; alle? was ter plaats weggegaan. Lijnkoeken waren Op, zei de heer De Caluwé. Einde Februari wil men uit Rotterdam een Schip zenden, tegwi den prijs van 34.65 fr. Mot de huidige geldmarkt zou dat tegen ongeveer 40 fr. zijn. M. De Caluwé raadde, aan niet te koopen: weldra zou het vee weer kun nen grazen. Maar onze weiden staan vol water I antwoordde men hem. En inderdaad er zijn heele dorpen, als Lovendegem, die rondom in het water liggen. Al het vee vbrkoopen, dat mag ook niet, wederom do beer De Caluwé. Niet a>les mag geslacht worden. Wij moeten j genoegzaamt op stal houden, ondanks de requisities en de moeilijkheid om aan voeder te geraken. De heele veestapel 'zou uitsterven. Dat men, in Godsnaam, de kalveren, melkkoeien, bekalfde koeien) en goede stieren niet naar het slacht huis blijve leiden. Er moet voldoende veevoeder inge voerd worden, meende baron De la Faille. Dal gaat moeilijk, antwoordde de heer De Caluwé. Wij kunnen ons geld wegsteken en onze beesten niet, riep een vinnig boer tje. En allen knikten, glimlachten en de discussie was opgolost. daar zij eigenlijk niet meer van huis kan gaan, en eiken dag de geboorte van haar eerste kind verwacht." „Weet gij wat, mijnheer Kermolen” zeide Marcello, gehoor gevende aan cone plotselinge opwelling1 van goedhartigheid, „ik zal u aanstonds naar uwe moeder vergezellen; misschien kan ik iets voor haar doen. Vrouwen moeten door vrou wen worden verzorgd, en ik ben over tuigd, dat mijn echtgenoot het goed zal vinden, hij heeft juist een vriend l:“ zich.” „Die alles zal doen om hem het leven tijdens uwe afwezigheid te veraangena men,” verzekerde Filips, die haar getrof fen aanzag. Weinig vermoedende hoeveel haar offer kostte, natn Kermolen het vol kentelijkheid aan, en do jonge vrouw her nam „Wees dan zoo goed on rijd vooruit naar huis, om te vragen dat men ter stond mijn paard zadelt. Ik begrijp dat gij gehaast zijt.” Zoodra Lodewijk uit het gezicht dwenen was, reikte Oudekerke haar hand en zeide hij, diep getroffen „Het is heel goed wat gij daar doet.” Marcello waagde het niot de oogon naar hem op te slaan, maar fluisterde: „Ik heb u altijd gezegd dat geluk mij tol een beter mensch maakte-, en uwe komst is mij zulk een vreugde geweest. Zult gij mij geen berouw doen gevoelen over mijn offer, door toch op don bepaalden tijd heen te gaan (Wordt vervoled.1 uitzag. Aan tafel roemde hij met zooveel na druk al hetgeen in die twaalf maanden tijds reeds door zijn gastheer tot stand was gebracht, dat de vrouw des huizes eenigszins verwonderd vroeg „Is hej. werkelijk zooveel weet wel dat Onno onafgebroken zwoegt, maar het kwam mij tot altijd voor dat er geen vorderingen te bespeuren waren op dit afgrijselijko land.” „Wanneer zijt gij het laatst de velden doorgegaan „Ik herinner het mij niet meer, woonlijk blijf ik in den tuin.” „Die er ook al heel aardig uitziet en' over een paar jaar een waar groen nestje zal zijn; maar als gij in langen tijd het werk niet heb bezocht, dan moest gij er van avond eens met ons heen wandelen. Het is waarlijk de moeite waard.” „Men zou zeggen dat gij de Malvipia- gronden nog zoo kwaad niet vindt,sprak zij ietwat scherp. „Het oord waar men vrienden weer vindt komt ons altijd bekoorlijk voor,” antwoordde hij zacht. Zij was voldaan en vergezelde 1 hen ge willig, zoodra de avondkoelte dit moge lijk maakte. Niet zonder een zekere ver legenheid was zij gedwongen te erkennen dat hij gelijk had gehad en dat haar echtgenoot inderdaad wonderen had ver richt. Eenc gansche ruimtedie zij slechts als eene steenachtige zandvlakte had gekend, was reeds even groen als het overige al door hem ontgonnen ter- .Schuldig Schuldig I” bromde do Belg. „Spreekt men daarvan als men eenc kranke kan verlichten Holdius, gij weet waar de flesschen geborgen zijn; zoudt gij er drie mee willen geven.” „Dat is te veel, voel te veel pre velde de man, wien de tranen In de oogen kwamen. „Ik weet niet hoe ik u danken zal.” Onno had zich reeds voortgespoed, en Marcelle vroeg met de oprechtste neming „Wat heeft uwe moeder „Een verval van krachten, vrees mevrouw. Ik heb het wol voorzien het den een of andoren dag daarop moest uitloopen. Zij was te oud om mij te ver gezellen, en dan al dat zware huiswerk dat zij verrichten moest, en waaraan zij zoo weinig gewoon was. Het kon niet anders dan eindigen met haar te dooden.” „Het is een zware beproeving voor u.” „Voor mij Odaar denk ik nauwe lijks aan; maar voor haar die zoozeer aan het vaderland gehecht was, die alles zou hebben gegeven om nog een laatste maal hare kinderen 'weer te zien, en die niet eens mag inshiimercn met het be wustzijn dat het mij goed gaat, dat mijne liefste wenschen ooit tot vervulling zul len komen; voor haar is het zoo hard, dat ik er nauwelijks aan durf denken.” „Wie verzorgt haar „Ik. Het werk moet er, in ’s hemels naam maar onder lijden; doch vandaag heeft mevrouw van Dalen mijne taak over genomen, wat des te liever van haar is, Ij

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 1