Slza.zxerLle.rLd> Gemengde Berichten. Stadsnieuws. fl0°- SPOET. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht tx'ld* ring te ontvangen. Het spreekt van zelf, dat, indieu in bet memorandum niet duidelijk de voorzorgsmaatregelen uit era - gezet worden, die door de Duitsche scheepsbevelhebber» moeten worden f ge nomen om vast te «tellen of schepen on der neutrale vlag varende, werkelijk neu trale schepen zijn, op de meest nadruk kelijke ^ijze door do Vereraigde Staten en in geenszins onzekere termen zal wor den uiteengezet, dat in de vernieling van neutrale schepen die geen contraband© aan boord hebben, al «mede in het berokkenen van schade aan de opvarenden door do regoering der Vereeoigde Blaten niet be- riiHt zal worden. De Duitsche I«-dreiging. De bladen te New York waarschuwen 1 >uitschland ernstig voor de gevolgen, in dieu de bedreiging van den Marine*taf ten uitvoer zou worden gebracht. De „Tribune" zegt Ale Duitscbland een conflict wil uitlokken roet de Vereenigrie Sinten, Spanje en Italië heeft bot slecht» aan zijn onderzeeër» do vrijlteid te laten een Amerikaanse!», 8paanach of Italiaanse!) schip te torpedeer ra. WIJ vertrouwen aldus besluit bet blad dat do Vereenig- de Staten do DuiUche verklaring zullen opvatten, zooal» doze het verdient. Do „New York Herald" zegt Indien het leven van «en onkel Amerikaan door deze zeerooverw in uniform zal worden opgeofferd, zal ons volk een algeheelu en bittere voldoening oischen. Thans mag men een beroep ilooti op de Vereeoigde Staten om zich bij do strijdmachten der geallieerden aan te sluiten en te helpen den „dollen hond van Europa te ke tenen." Tal van bladen laten zich op dergelijke wijze uit en geven in krachtige termen uiting aan hun verontwaardiging. De Duitsche verklaring en onze •cheepvaart. Naar wy vernemen heeft op het Departement van Marino een bijeen komst plaats gehad van den Minister van Marine met vertegenwoordigers van verschillende stoomvaartlijnen, nsar aanleiding van de door Duitsch- land aangekondigde maatregelen, in zake het tot oorlogsgebied verklaren van de wateren om Groot-Brittannië en Ierland en het Kanaal. Aanwezig waren de heeren Jonck- heer van de Stoomvaart-Mij. „Neder land'*, Meurs van den Kon. Holl.Lloyd, Den Tex van de „Kon. Ned. Stoom boot-Mij.", Nierstroaz en Cox van de, „Holl. Ötoomboob-My.", J. V. Wierds- ma en J. Rupperda Wierdsma van de „Holland-Amerika ljjn" en Ruys van! den „Rotterdamschen Lloyd". Boven dien waren aanwezig de heeren Visser en Krayenhoff van de Leur, voorzitter en seoretaris der Nederlandsche Ree- dersvereeniging. Ter conferentie kwam de vraag ter sprake omtrent de weii- Bchelijkheid van het convoyeeren der handelssohepen. Omtrent het resultaat der bespre kingen konden géén mededeelingen worden gedaan; wy vernemen even wel dat de directiën der stoom vaart- maatsohappnen voorshands geen aan leiding vonden, om den Minister voor stellen in deze aangelegenheid te doen. Voorloopig zal aan ook in de dien sten der verschillende lynen geen wij ziging worden gebracht. (Hbld.) Herziening Drankwet. Naar wy van bevoegde zyde nader vernemen is het onderwerp tot her ziening van de drankwet vooraf naar de betrokkenen opgezonden, zoo o.a. naar de geheelonthoudersorganisaties en naar den Nederlandsohen Bond van Koffiehuishouders. Ben der voornaamste punten in het ontwerp is de wyze van heffing van het vergunningsrecht. Hieromtrent werd aan den bond advies gevraagd, doch dit was in eerste instantie van dien aard, dat het ministerie er zich niet mee kan vereenigen. Nadat de Bond hierop zyn advies herzien had, werd het ontwerp definitief vastgesteld. Do opperbevelhebber van land- on zee macht hooft aan allo militairen verboden het in bezit hebben, 't verspreiden of oen ander geven van den soldaten-almanak 1915, uitgave van do Internationale Anll- mllltairistisoh© Vereenlging. Zandzakken. Aan do uitrusting van de gewoer- on karahjjndragrade bij de infanterie van hot veldleger, het witrailleurpeleton, do com pagnieën wielrijder». de logcrdepotbatal- jon» en do dwpotbataljon», ia toegevoegd Mn nieuwe zandzak. Dezo zakken mogen niet bij oefeningen worden gebezigd. Omtrent het gebruik zul len aanwijzingen worden opgenomen in het nieuw uit te geven Floolervoorachrlft voor infanterie. De groote leening. Do stortingen sijn tot dusver hoofdza kelijk geschied In bankpapier en sohat- k 1st papier (tot duavor bijna 50 inillloen In schalklatpapicr) er Is slcohte zeer weinig zilver teruggekomen. Op hot opgen- blik is er nog 22 inillloen meetf aan zil ver In omloop dan op 1 Juli 1914. Opmerkelijk 1» voort» liet betrekkelijk geringe bedrag, dat beleend is geworded, waar hm-ii herhaaldelijk de meening heeft hooren uitspreken, dat de meeste inschrij vers do stukken wei niet in hui» zouden minon. N. R. Ct. De Nederl. Overzee Truust-maatachappij. Naar de Nlouwe Ct. verneemt, wordt met de Duitsche regeering overlegd, of, zoo noodig, van de diensten der Nederl. Overzee Trust-maatschappij gebruik ge maakt kan worden voor uitvoer uit Duitscbland voor eigen Nederlandsch ge bruik, op gelijken voet als waarop haar tusMchenkornst gebezigd wordt voor uit voer uit Engeland voor eigen Nedtorloadsch gebruik. Huwelijken Belgische vluchtelingen. De Minister van Buitenlandsclie Kaken heeft de aandacht van zijnen ambtgenoot van justitie gevestigd op de omstandig- heid, dat in enkete gemeenten de ambte naren van tien burger lijken stand weige ren do huwelijken van Belgische uitge wekenen te voltrekken op den enkelen grond, dat de aanstaande ochtgenooten hier te lande geen woonplaats hebben. De minister van Justitie laat nu de ambtenaren van, den burgerlijken stand door tussehenkomst van den officier van Justitie uitnoodigen de uitgewekenen zoo veel mogelijk ter wllie te zijn en in voor komende gevallen belanghebbenden er op te wijzen, dat zij ingevolge art. 76 van het burgerlijk wetboek hunne woonplaats hier te lande kunnen vestigen. De scheepvaart te Botterdam. De N. K, Ct. schrijft: Do kleine ver betering in de scheepvaart blijft aanhou den. Tot gistermorgen waren cr de afge- ioopen week reeds 88 schepen do haven binnrageloopra, tegen Zaterdagmorgen van de vorige wrak 81. Onder de blnnrag©komen schepen wa ren drie groote zeilschepen de „Killo- ran", komend© van Iquiquo met oen la ding salpeter, de „Mauga Beva" van San Francisco met rogge en de „Najhde" van Ballastos Island met graan aan lioord. De toevoer van graan duurt onafgebro- k«n voort. De afgeloopra weck weer 9 schepen met graan, waaronder de „Rot terdam", de „Zijidijk" en de „Noorddijk" van de HoiiajuFAmerikaflijn. Voorts tel de het blad onder de thuisgekomen sche pen 7 kolen booten en weer 1 met een lading erts. De „Van der Duyn" en „Van Hogen- dorp", dto lieide voor bananen-export zijn Ingericht, keeriifi» van New-Or(ean» in de haven terug met groote lading katoen. De „iiardanger",Vkotnende van Valencia, hracht fruit mode. Ook de afgeloopen wrak wwr een vijf tal schepen met levensmiddelen en stuk goederen voor de Belgen. I nquotte naar de omzetvermindering ten gevolge van ,den oorlogstoestand bij leveranciers aan het Bouwbedrijf. De „Bond1 van vercenlglngen van Fa brikanten van en Handelaren in Mate rialen voor het Bouwbedrijf", bestuurd door de hoeren Jhr. Mr. C. A. Ellas," al» voorzitter B. Blom (Cement cyndlcaat) I H. l-ndt (Houthandelaren) Mr. D. L. Leeoius de Bidder (Kalksteenzandfabrlkan- ten) A. Q. Verbeek (IJzerhandelaren) H. V. L. Vink (Bouwmaterialen) en D. J. van Wijk (baksteenfabrikanten) met als bondssccretaris den heer C. J. (leyer, heeft een onderzonde ingesteld naar do ge durende do oorlogsmaanden, bij de leden der bij de Bond aangesloten organisaties, plaats gehad hebbende omzetvermindering in materialen voor hot Bouwbedrijf. To- ven» word den leden gevraagd, welke hun verwachtingen waren, bij voortgang van den oorlog voor het lo kwartaal 1915. Wij ontleenen de volgende eindop merkingen aan liet door den Bondsaecro- laris samengestelde rapport, hetwelk ons welwillend door hot Bondsbeetuur ter be- seblkking werd gesteld ra dat hot onder werp eeoer lirapreking uitmaakte op eene, door Z. l xo. dra Minister van Landbouw, Nijverheid ra Handel aan liet Bondsho- stuur verleende audiratle, als gevolg waar van door H.H. Fxoellenties de Minister van Financiën ra van landbouw, Nijver heid .en Handel era gadéring werd ge leid, namen» H.H. Excellenties door don algemeenra socretaris van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 bijeengeroepen. Aan deze vergadering werd deelgraomeif door verschillende hoofdamhtraaren van de departementen van Financiën ra van Landbouw, Nijverheid en Handel, als mede door de >M>sturra van do Rijks postspaarbank, Kijksverxekeringsbank.Ver- ©oniging van Directeuren van Hypotheek banken j Ned. Aannetoersbond Ver. „Het Eigendomsrecht" ra van den bond voornoemd. In de verschillende bij <k> bouwvakken hetrokkon Nijverheid* ra Randetobedrij- ven blijkt de omset sedert 1 Augustus 1914 tot c.a. 50 van dra omzet in dezelfde ]H>riode van verleden jaar te zijn teruggelopen. De cijfers loeren dat era nog sterker teruggang wordt ver wacht, die tot 100 sai stijgen. Vrij algemeen wordt een verbetering van den toestand verwacht door maatre gelen van Regeeringswege, tot het be- sohikbaar stellen op aannemelijke voor- waardra van kapitaal voor dc bouwonder nemers. Ook van heropening der effectenbeur zen en daarmede gepaard gaande norma ler geldcirculatie*, wordt heil verwacht. Ais resultaat van de in dra aanvang van dit artikel genoemde vergadering heeft liet Koninklijk Nationaal Steuncomité besloten, een rondschrijveo van den Bond aan alle Gemeen U-best uren in Nederland, in welk schrijven op de bevordering van den openbaren en particulieren bouw wordt aangedrongen, krachtig te steunra, door dal Bondsschrijven niet een aanveling en opwekking zijnerzijds, aan de Ge meentebesturen toe te zen dra- Hst Bonds- secretarlaat is gevestigd Saxen Wetmar- laan 14, Amsterdam. Gezonken oorlogsschepen. Wij lezen in het Hbl.: Indertijd, na de verschrikkelijke „Titanic"-ramp, heeft een jonge ge oloog, F. Schulze, een stadie geschre ven, welke de aandacht trok om ver schillende van zyn beweringen, dat gezonken schepen, ook de ijzeren wrakken van oorlogschepen, onder zekere omstandigheden op den zee bodem aan slechts weinige veranderin gen onderhevig zouden zyn, Wanneer zich slechts eenmaal een pantser van schelpdieren of een roest-mantel om het wrak gevormd heeft, dan zon een vergaan schip voldoende voor den in vloed van het zeewater, ook van andere chemische, inwerking afgesloten zijn, om het oplossings-proces tot staan te brengen. Men denkt aan deze theorie, nu er geen week voorbij gaat, of men ver neemt van in den grond geboorde handels-vaartuigan, of van in zee gevechten lekgeschoten oorlogs schepen. Iinn wrakken kan men sedert het uitbreken van den oorlog langzamer hand aanwijzen op alle zeeën van on zen aardbodem, zoowel in den grooten Stillen Oceaan, als op de Indische en Aslantische Oceanen, om maar te zwij gen van onze Noordzee De vraag zou geopperd kunnen wor den, wat de geslachten, die eeuwen en eeuwen na ons komen, terug zullen vinden van dezo overblijfsels Het geologisch lot voor zulke wrak ken schijnt inderdaad niet te zijn, om geheel tot stof of pulver te vergaan. Wat evengoed als men in dezen tijd herhaaldelijk de overblijfselen te voor schijn brengt van versteeningen uit' verschillende ver achter ons liggende perioden, en de geleerden zich dan telkens weer verbazen over den vry- wel ongeschonden toestand, waarin zulke fossielen, verkeereneven goed bestaat de mogelijkheid, dat men een maal weer te voorschijn zal zien komen de tragische herinneringen aan dezen modernen oorlog, om te dienen als tastbare getuigen van onze ontwikke ling...., ook van onze vernielzucht. Er is geen zeebodem zoo diep, of de veranderingen, welke de aarde "Voortdurend ondergaat, bieden de kans, dat weer voor den dag kan komen, wat nu zoo diep onder bergen van water bedekt ligt. Vindt men niet in onze $den op do hoogste bergtoppen de schier gave rosten van voor-wereldlijke dieren, die in vroe- fere oertijden bewoners waren van de iepste diepten der oceanen? Uit de dalen der peillooze zeeën verheffen zich later hemelhooge bergenen dan zijn daar weer regens en stormen, om bloot te leggen wat door hermetisch schynende aard- en steenlagen voor de buitenlucht afgesloten, en dus onge rept bewaard werd gehoudon. Het is volstrekt niet onmogelijk, dat na tien- en honderd-duizenden jaren weer aan het zonlioht komen de oorlogschepen, die nu in de zwarte duisternis der water-afgronden weg zinken. Slechts is het de vraag wie en hoe de na ons komende menschhoid zal zyn, om die raadselen van het geolo gisch dagboek der aarde te verklaren Ta Oude Pekela is bericht ontvangen dat da heer August Meijer, directeur der gasfabriek aldaar, die aan de zijde eter Duitsciiers aan den oorlog deel nam, go- sneuveld is. F ra eenvoudig instrument, om era electrisoho lamp op iedere gewraschte hoogte te hangen. Kon van de voordooien van het petro leumlicht boven het electrisch gloeilampje ia, dat men de „hanglamp" op iedere ge- wensohte hoogte kan hangen, maar dat het moderne gloeilampje op z'n plaats blijft, en ons soms hindert, omdat hst te laag hangt, dan weer. omdat het te hoog is. Fr wordt nu oen eenvoudige haak in dra handel gebracht, die langs de ge- leiddraad schuift, ra waardoor aan dit euvel een eind wordt gemaakt. Kra Nederlandsche heldin. Men schrijft aan de Tel.: De dochter ran do familie K. te Weert die mot era thans in het Belgische le ger strijdenden Brusselaar getrouwd la, vertelde aan era onzer correspondenten „Nadat de Dnitschers Brussel haddra bezet, werd het mij te benauwd in die stad, waar ik geen bericht over mijn man ontving. Ik ging naar Nederland oin to trachten daar iets over hem te vernemen. Het bleek mij ai spoedig, dat bij niet onder de geïnterneerden was, waarom ik beslot* naar Kngeland te gaan. De zee reis was wel niet aaograaam en de En- gelsche taal ben ik niet machtig, maar gelukkig ontmoette ik te Ixjnden era verpleegster van bet Rood© Kruis, die Franse!» verstond. Ze hielp roe (voort ra door onze nasporingra kwamen we tot de overtuiging, dat mijn man zich niet in i ngeland bevond. Ik stak dus het Kanaal over naar Bou logne. Daar wist iemand mij de plaats te noraira, waar de generale staf zich bevond. Ik ging er heen en men zei mij daar, dat mijn man nog leefde en zelfs niet gewond was. Zoodra hij werd afge lost, mocht ik hem bezoeken. Drie uren later had ik hem dan ein delijk gevonden, al waa hij bedekt met vuil en modder. Dat waren onvergetelij ke oogenblikken, waarover ik niet veel behoef te vertellen. Mijn man was tot onderofficier bevor derd, wat ik niet zou bemerkt hebben als iiij zijn streepen niet had schoongeveegd en gekrabt van de modder. Vier weken lang ben ik daar geweest, vlak achter het front. In een kelder mocht ik voor de compagnie van mijn man koken. Op den duur werd het er echter te warm door de hevige kanonnades van dien Dutsch. Ik wou niet heengaan, maar mijn man wilde het. Van ccnige Belgi sche jongens kreeg ik geld, zoodat ik met het bewijs van mijn man, een aar dig sommetje bij mekaar kreeg. Daarmede heb ik den terugtocht aan vaard over Kngeland. Nu ga ik naar den consul om een pas naar Brussel. Daar zal ik kleeren en ondergoed halen, zoo veel ik dragen kan en dan ga ik weer gauw naar mijn man terug."r Aanvaring bij Hoek van Holland. Men meldt uit Hoek van Holland aan de N. Crt.": Door een Zondagmorgen 5 uur bin nenkomend stoomschip werd gerap- orteerd dat een stoomschip op den op van de Noorderpier vast zat. I^ater kwam het te 3.30. uitgevaren Noorsche stoomschip Eimstaat, van Rotterdam naar Londen, uit zee terug, rapporteerend, dat zij in aanvaring was geweest met het van Goole naar Rotterdam bestemde Noorsche stoom schip Fix, dat dientengevolge op de Noorderpier was geloopen. Inmiddels kwam de loodsboot hier aan met de uit 14 koppen bestaande bemanning van de Fix, welke door haar van het schip, dat nu met het achterschip on der water zit, was afgehaald. Nadatj, de bemanning in het loods- gebonw eenige versterking was toe gediend, is zij in haar geheel naar het Zeemanshuis te Rotterdam vertrokken. Volgens de loods van een uitgegaan stoomschip drijven reeds vaten met olie uit het gezonken schip voor den Waterweg. Met de Nieuwe Bergingmaatschappij werd contract gemaakt voor de ber ging. GOUDA, 8 Februari 1915. Bioscoopsalon „Gouda Vooruit". Het amusante programma van deze week bestaat o.a. uit „Het oorlogs- journaai", een natuuropname van de rotsen van Mortain, welke prachtige tafereelen vertoont en het hoofdnum mer „De oude dag van vader Moor man", een boeiende film van uitste kenden inhoud, welke bij de meeste bezoekers wel indruk zal maken; bo vendien kwijt de explicateur zich in dit hoofdnummer op byzonder goede wijze van z'n moeilijke taak. Een extra Acrobaten nummer en de bekende „Prince" in een klucht geti teld „Rigadin en de Mieren" besluiten dit programma, dat verder door goede pianomuziek wordt aangevuld. Vrijzinnige Kiesvereeniging Gouda. Wy herinneren er aan dat heden avond half negen in de bovenzaal van „Het Schaakbord" de jaarlijksche algemeene ledenvergadering plaats heeft van de Vrijzinnige Kiesvereeni ging „Gouda", waarin o. a. aan de oi de kemt de verkiezing van drie bestuursleden in de vacatures—C, C. Krom, J. Vergeer en C. J. C. Hoo- gendijk. Keuring. By de op Vrijdag 5 Februari te Rotterdam gehouden Centrale Rijks- premiënkeuring van dekhengsten in Zuid-Holland, werd o.a. toegekend een premie van f 400.— in afd. 2 onder houdsbijdragen, voor Claus 8 j. van den heer J. H. v. d. Torren alhier. „De Witte Bioscoop". In het keurige zaaltje van deze inrichting is deze week wederom een met zorg gekozen programma. Het hoofdnummer „Het Geheim van de rotsen van Kador" een prachtvolle opname, waarin in 't byzonder de natuurtafereelen uitmnnten, houdt de bezoekers gedurende het geheele ver loop in spanning. Verder, het oor logsnieuws, een magnifieke natnurop- name „In het dal van Chevreuae" en een 2-tal dol-comische films, waarvan bijzonder genoemd dient te worden „De verlQofde van Colombine" beslui ten het programma. De explicatie en vooral de viool- en pianomuziek zijn een gang naar deze bioscooop ten volle waard. De brandalarminrichting op het Politiebureau. Naar aanleiding van de mededeeling dat de brandalarminrichting op het politiebureau slechts ten deele werkte wordt ons door den vertegenwoordiger van de Aktiengesellschaft Mix Genest te Berlijn, die het toestel leverde, ge meld, dat het hoofdschakelbord, door dat de kist gedurende het transport nat geworden was, was beschadigd. Het bleek niet mo^elyk de daardoor ontstane isolatiestoringen ter plaatse te verbeteren. Bureau voor Arbeidsrecht. Wij ontvingen het Jaarverslag over 1914 van het Bureau voor Arbeids recht. Het aantal by dit bureau aangeslo ten organisatiën bedraaagt 10. Gedu rende 1914 werden door het bureau 182 zaken behandeld, van verschillen den aard. Van een viertal met succes behan delde zaken, wordt in het vet-slaghet verloop medegedeeld. Dam-wedstrijd. Gisteren is in Café Vredebest alhier een damwedstrijd gehouden tusschen de Damclub „Excelsior" te Waddinx- veen en de Damclub „Constant" te Rotterdam- De- uitslag daarvan was als volgt: WaJdinxveen. 1. A. v. Leeuwen 02. C. Breedijk 23. E. J. de Jong 04. H den Boon 15. Alb. Tol 26. A. Blonk 0 7. M. de Rooij 08. C. P. v. Klijn 09. G. Th. Meuleman 110. C. v. Eeuwen 1. Rotterdam. D. P. v. Wageningen Jr. 2; P. J. Cinjo 0; J. Lindemans 2; J. de Jong 1K. Kooiman 0P. Gielen 2M. Cinjee 2A. J. Koopmeiners 2P. Meyer 1P. J. v. d. Hoek. In totaal behaalde Waddinxveen 7 partijen en Rotterdam 13. 340e Dies der Leidsche Hoogschool. De 340e Dies der Leidsche Hooge- school zal heden door eenige oud- studenten dezer universiteit hier ter stede door een gemeenschappelijken maaltijd in Hotel „De Zalm" worden gevierd. Gesignaleerde aangehouden. Door de politie is alhier aangehou den de gesignaleerde J. N., die nog 6 dagen hechtenis moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. De Vluchtelingen in Gouda. Heden werd het Vluchtelingenkamp aan den Graaf Florisweg bezocht door Mr. J. B. Kan, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandscho Zaken in gezelschap van Baron van Tuyll van aerooskerken.* De Secretaris-generaal onder wiens direct beheer het Vluchtelingenkamp van regeeringswege is gesteld, gaf over de inrichtingen en de verzorging zijn bijzondere voldoening te kennen. De Nederl. Staatsloterij. Zooals bekend, vermeldden wij tot heden van de Ned. Staatsloterij alleen de prijsnummers, welke op den dag van uitgaaf van dit blad werden getrokken. Vanaf heden zullen wy ook op den zelfden dag van de trekking, de nieten opnemen, zoodat des avonds van den dag der trekking de vol ledige loteryTyst in dit blad is opge nomen. Waddinxveen. Binnen korten tyd zal in deze ge meente, evenals in vele andere plaat sen reeds het geval is, eene zeevisch- afslag worden gehouden, en wel voor loopig wekelyks des Vrydagsmorgens. De opzichter-kantonnier dezer ge meente, A. van Sprang is belast met den afslag op deze vischmarkt. Toen een der Volhardingbooten op de hoogte bij de Kurkwarenfabriek passeerde, ontstond ruzie tusschen het personeel van die en een schipper die |»ngs kwam. Het gevolg was dat eenige ruiten der paasagiersboot wer den -ingeslagen.^ Gelukkig bekwam geen der opvarenden letsel. Ouderkerk a.d. IJsel. Bij Kon. besluit van 5 dezer is be noemd tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap van de Krimpener- waard, provincie Z.-Holland, A.Vonk Noordegraaf, te Ouderkerk a.d. IJsel. 407® 8TAATS-LOTERIJ. 5*« KI. Trekking van Maandag 8 Febr. So. 43Ö5, 17G20, 18G56, 20402, ieder f 1000. 12878 f 400. 5311, 6205, 12687, 15969, 18815 en 20470 ieder f 200. 1404, 1867, 1969, 3098, 5517,7246, 8509, 8863, 9715, 11271, 11981 12730, 15085, 17055 en 18158 ieder Prijzen van f 70. jfö 201) 10 446 511 56 62 751 846 99 916 690 1001 58 92 1192 1208 50 1333 49 3097 82 2211 2489 2511 44 2772 2807 2978 3022 98 3244 67 3376 22 3452 88 3556 3653 3791 3827 3968 1076 4186 88 4248 55 64 65 4324 4491 4314 4741 4807 25 4944 5217 65 80 5311 5456 5513 5646 52 5769 93 5837 98 6020 6878 81 <M08 6 21 6531 87 6660 6722 48 6832 33 6975 7084 7126 7246 7323 31 7593 7708 41 70 7916 99 8129 37 46 8232 8392 8516 41 8643 8708 8883 8957 9018 9118 38 9206 2fi 9327 29 9430 9037 9911 53 10240 10346 63 70 10449 10516 76 10747 10831 60 10969 11055 62 11331 56 11465 IL535 11765 11800 11834 50 83 11945 65 12038 12238 56 75 12507 18 12677 12762 12841 12910 13068 91 13216 61 13348 94 1&161 13538 13947 MM 14211 14416 22 ltólli 14623 60 74 14747 68 14806 14996 16192 15572 15615 15761 158M 16616 49 16155 71 16291 16438 16512 98 16691 16718 27 89 16905 32 17038 82 17259 17455 96 17699 17708 72 17838 90 17974 18226 54 61 67 18585 18750 62 18978 19002 40 19158 19208 19372 19489 19523 19689 19705 20016 20184 20276 20312 22 204819:120599 20768 20812 209W 54 Nieten. 4 7 12 50 200 284 83 95 351 83 87 448 51 57 65 74 608 35 747 62 66 801 54 58 M7 08 71 1078 1113 18 31 72 1239 41 52 62 03 1351 59 1440 1624 22 43 44 66 71 79 1687 1747 56 87 1803 35 74 94 1920 33 2031 37 40 71 74 76 83 2148 2285 2339 50 58 72 2432 59 2504 15 62 90 91 2611 17 57 2744 53 64 2813 16 22 81 89 2910 73 3000 6 15 31 50 58 76 87 3173 96 3261 8324 71 81 86 3401 3&0.3 17 77 88 3614 16 84 8715 95 3842 60 3928 55 69 87 4006 7 23 40 4112 16 35 64 78 4338 4410 26 4544 4605 30 65 97 4714 45 46 47 49 4801 38 66 73 4996 5064 72 78 5107 53 56 67 80 6219 25 81 -5304 44 47 75 92 5116 38 52 5649 5603 36 41 59 92 5721 54 5812 19 32 67 5953 70 99 («27 37 10 64 6138 -16 6240 57 60 81 6311 85 6458 63 82 89 6500 33 81 98 6604 35 76 88 0719 63 65 99 6815 56 67 97 6925 27 34 39 7037 53 86 99 7181 87 7220 71 77 7355 88 97 7416 17 7544 66 74 94 7611 81 98 7748 57 7806 12 57 79 80 7919 58 70 88 8015 49 97 8132 74 8229 38 93 99 8326 61 96 8422 56 90 8572 76 79 8624 30 84 66 808756 80 85 8831 70 9014 31 43 67 80 8137 39 49 51 73 9242 63 96 9310 13 77 9405 13 22 36 93 9553 9631 43 58 9711 20 40 53 56 77 9886 9970 10049 64 57 10106 24 42 48 65 10261 71 10325 10543 47 71 10618 24 58 81 90 91 10762 10816 23 42 43 44 48 49 10971 45 74 86 14164 Ü285 11334 44 50 88 90 11445 63 66 68 81 90 11506 60 61 11704 12 28 29 81 43 52 11802 72 11928 39 64 98 12017 42 62 87 12161 76 85 12205 14 40 42 68 98 12301 31 81 12405 80 12526 63 65 67 86 12615 65 69 70 90 12732 59 99 12880 49 53 91 12901 8 28 41 45 13028 75 13112 45 59 84 13204 13312 16 18406 72 81 87 13516 28 31 13600 4 42 69 70 13710 49 66 79 13848 13910 22 28 56 58 68 61 14025 79 14118 65 14242 97 99 14315 16 70 79 94 14403 7 32 34 14505 52 60 67 14644 80 83 14734 36 65 90 14802 81 83 14904 17 31 77 15105 6 1130 49 79 15263 99 15312 15434 35 88 15545 15631 77 16720 81 48 65 76 15811 69 15903 49 16023 52 72 16127 33 49 86 16203 20 28 36 51 86 16352 16403 51 56 60 16593 16637 60 80 16711 36 16820 25 69 74 16909 17002 9 63 65 17156 17201 23 24 50 80 17804 17403 22 27 44 63 74 17504 69 74 17617 17789 17880 17966 J» 88 18063 79 98 18102 6 15 41 65 95 18208 40 93 18838 84 18440 64 18503 5 13 40 42 18 51 71 18603 9 41 47 64 28 88 18759 18807 16 44 48 70 73 78 18815 38 46 19016 28 85 19126 42 <9219 61 62 19367 71 76 78 19468 87 90 19504 28 87 19604 27 32 65 19710 JM» 19841 70 95 19969 82 84 89 9W» 96 20214 40 89 20261 83 20311 61 95 20426 73 77 78 91 98 20501 3 56 62 20619 28 51 20764 66 73 84 95 20851 57 70 88 91 93 6" klasee 4e lijst no. 11954 70 m. 11955 70. Vo.tbeL Uitslagen van gisteren s N. V. B. Afd. A. H.B.S.V.O.C. 2—6. Hercnles—U.V.V. 1—2. H.F.O.—Quick. 5-1. Afd. O. T.O.P.—A.D.O. 0-3. T.O.P. heeft gisteren haar laatste thuiswedstrijd verloren, A.D.O. is met 30 overwinnaar gebleven. T.O.P. heeft misschien een tegenpuntje ver diend voor haar harde werken, mooi spel gaf zij echter niet te zien. Op nieuw heeft het al te forsche spel van enkele harer spelers ons niet sympa thiek aangedaan, wij gelooven dat, wanneer de |rood-zwarten eens wat minder met lichaamskracht en wat meer met het hoofd werkten, zij meer succes zouden hebben. Daar de Scheidsrechter niet aanwe zig was belastte de heer Cremer zich met de leiding. Eerst om circa half drie wordt afge trapt. Al spoedig neemt A.D.O. de leiding wat het sein schijnt te zijn voor een algemeene knoeipartij. De beide vleugelhalfs van A.D.O. prestee- ren weinig en de Btrijd bepaalt zich tusschen den T.O.P. aanval en het de fensief van A.D.O.. De Gouwenaars weten de vele kansen echter niet te benutten. Tot rust blijft het een vrij wel doelloos heen- en weer getrap, Na rust is A.D.O. de meerdere. Vooral de mid-half blijkt nu een pit tig pootig en handig speler, die keurig ae ballen naar voren plaatst. De druk op het T.O.P.-doel wordt groot en na eenigen tyd zwicht van Leeuwen voor een zuiver schot van den linksbinnen. Even later staat de HaagBÓhe voorhoede alweer voor van Leeuwen, en na eenig heen en weer getrap moet de T.O.P.-doelman voor de 3e keer visschen. Wanneer T.O.P. hier wat meer op den bal dan op den man gespeeld bad, had dit puntje niet behoeven te zitten. Het spel wordt nu zeer ruw, T.O.P, probeert alles om een tegenpunt té forceeren de taaie A.D.O.-verdediging geeft evenwel geen kans. Het einde komt met een gevoelige 3o nederlaag voor onze stadgenoo- ten. B.M.T.—Gouda. „Gouda" trok zeer onvolledig naar B.M.T. in den Haag. De rood-witten die slechts met 10 man uitkwamen verloren met 4—1. G. V. B. Gouda 2 won van T.O.P. 2 met 3-2. Korfbal. Swift speelde Zondag tegen Vitesse uit Leiden. Swift was zeer onvolledig, en ver loor met 131. Het spel van de Gouwenaars was zeer slechtvan samenspel was zelfs geen sprake. Vitesse won gemakkelijk, daar de Swift-menschen reeds na een half uur den moed opgaven, lijk wij eenigen tijd geleden meldden had de armoede in het dindtrict van Aalst zulke afmetingen aangenomen, dat de wegen van bedelaars zwerm den. De Duitsche autoriteiten verboden wel het bedelen doch deden niets ter verzachting van de ellende. Thans heeft een groep menschlievende personen een inschrijvinslrjst opgemaakt op de welke de rijke lieden en de groote burgerij de verbintenis nemen om alle weken een som geld te storten door hen bepaald, ten voordeele dor nood lijdende familiën der stad. Weder een bewijs van de moodige wijze, waarop de Belgen ondanks de moeillijke omstandigheden, waaronder zij verkeeren, al hunne krachten in spannen om het lot van 'tvolk zoo veel mogelijk te verzaohten. HOEY, 7 Febr. Een trein met ruim 200 gewonden en zieke Duitsche sol daten kwam hier aan. Deze soldaten, allen afkomstig van de Yserlinie wor den allen naar Keulen overgebracht. Wagons gevold met vee uit Noord- Frankrijk gaan hier langs met bestem ming voor het leger in het Oosten. LUIK, 7 Febr. Twee gevangenen uit de St. Leonardgevangenis die naar de Commandatuur werden geleid wis ten te ontvluchten. Er volgde hierop een ware jacht door de straten van Luik. Men slaagde er ten slotte in een dezer personen te grijpen. Om trent de andere is niets bekend. Aan het Oostelijk Front. B RLIJN, 8 Febr. Het groote Dnit- 1h' hoofdkwartier meldtRechts van den Weidt sol hebben wij met succes vor- ehiiiende botsingen van plaalseiijken aard, overwonnen. Verder is er niets te melden. PETERSBURG, 7 Febr. (Officieel). Do gevechten in het Zuiden van de Karpathen en in de Boekowina ver liepen voor ons gunstig. Wij maakten op den 4den dezer ongeveer 1000 ge vangenen. De Oostenrijkers trokken zich aan dit front samen. Een onzer legercorpsen die het offensief in de richting van Mesolabortsj begon ver overde in het tijdsverloop van Januari tot 5 Februari 11 veldkanon nen, 2 bergkanonnen, 2 mortieren, 23 mitrailleurs, 1 aeroplaan, veldtele fonen en wapenen. Wy maakten twee regimentscom mandanten, 170 officieren, en meer dan 10.000 manschappen inijgsgövaugen, Onder deze gevangenen bevinden zich vele Hongaren. Terwijl namelijk de Karpathonmuur van .Slawonie tot Zevenburgen uit ongastvrije iH-rgstreken gevormd wordt, vertoont hij tusschen de spoorlijnen Meusandech-Fper- jes en Sanok Homonna één bros. Baar leidt een honderd kilometer breed wegen rijk middelgebergte uit het Noorden naar Hongarije. Hier voreenjgen beide par tijen sterke krachten, Mor komt hot tot grootore gevechten terwijl ten Oosten van don spoorweg Sanok-Ilomonna afzonder lijke gevechten en l««rgval leien en pas sen tot hun recht zulieB komen. De bond genoot en hebheft in overeenstemming uiet hun plan dra vijand uit het gebergte to verdrijven niet meer dan absoluut nood zakelijke krachten verton**ld, van ge- weldigo operaties, van groote h*gers is geen sprake. Aan het Westelijk Front. BERLIJN, 8 Febr. Het groote hooH kwartier meldt: Onzo stelling ton Zuid westen van La Baoséc du Tour deel» door don vijand genomen, hebben wij her in hot Argonnonwoud hebben t®«nstanHer8 dio versterkingen Wadden gekregen, teruggedrongen. Verder to er niets veranderd. SLUIS. De correspondent van do Tijd seint dat hodra voor Zecbrugge talrijke oorlogsschepen gezien zijn. De kustbattc- rijen waren allen in actie, ten hevig gevecht schijnt gaande. Geen toegang. LONDEN, 7 Febr. (part.) Een En- celsch soldaat schrijft aan zijn familie dat hij zich „een zekeren naam heeft gemaakt door toegang te wetgeren tot het huis, waar de Bntoche Staf wa> ceveitigd, aan niemand minder dan aan Generaal Joffre. Deze wae namelijk niet in het bezit van een, door den Engelsehen generaal te ver- leenen toegangabewgs en de BChild- wacht had order niemand zonder znlk een bewijs te doen paaaeeren. Generaal Joffre nam het geval kalm op, en ging met zijn adjudant, d.e ziet vertoornd wa», naar den bevel hebber om het vereiachte permia te halen, dat hg overigen» zonder moeite verkreeg. In Belg». ROOSENDAAL, 7 Febr. (part.) Ge- B! RLIJN. Do „Lokal Anzeiger" be richt, dat hot voorloop^ doel der Duit sche en Oostrarijksche troepen is de her overing van «te natuurlijke KarpnAlien- grens. Dé Russen hebben in Mlddra-G»- licië speciaal bij <te Doekla-pas en in het kokken van Jaskroeno en in de ruimte rondom Sambor aanzienlijke krachten ver eenigd. Zij dekken daarmede het front van Doraajec tot Karpithra én de be legeringstroepen voor Przernysl en lx* Ircigen bovendien den hoofdtoegang lot Boveu-Hongarije. Uit Belgische bladen. MAUBKUGE. Deze stad die doorliet Duitsche ixwtuur onder het gouvernement van België werd geplaatst, moet ook met de 67 gemeenten van het district door België bevoorraad worden. Do Belgische volksvertegenwoordigers Harmignies en Mas son hebben zich toet dra maire dier stad verstaan voor de re geling der bulpverleenhtg. B RCHFM. Het ooilege van Burge meester ra Schepenen bcxrft op liet eind der vorige maand het volgende besluit genomen Het College, Gezlra (te goroerato bet als era stren ge plicht acht, te bltjvra voorzien in de uitgaven der Commissie van Onderstand tot leniging (ter werkeloosheid en der ar- Gezien de inkomsten der gemeente wer kelijk verminderen en niet toereikend blij ven om in de gewone uitgaven te voor zien Gezien er du» dringende noodzakelijk beid Ijcstaat om alle mogelijke besparin gen te doen Gezien do hierna genomen maatregel geen uitstel duldt Beslist, eenparig To beginnen van 1 Februari aanstaan de zullen, zoolang de geldelijke toestand der gemeente dien maatregel noodzakelijk maakt, slechts de van de loonra der werklieden en van do jaarweddra dra be dienden uitbetaald worden, zóó nochtans Jat die Ta minstens twee franken daags moeten blijven bedragen. Het afgehouden iteet der loonen ra wedden zal aan de be- laughebls'ndra uitbetaald worden op de wijze en op het tijdstip door den ge- uicraieraad vast te stellen. Deze maatre gel is ook toepasselijk op de tijdelijke werklieden, ra bediendenvan burgemees ter en schepenen. Gedaan to Berchetn op 26 Januari 1915. Namens bet col lego van burgemeester n schepenen Do d.d. burgemeester-voorzitter, LEOP. DE VRIES. De gtxDoente-oöcretarls, LOD. VAN SULL. &JMUI** j 1 l M AN'l Wi RPI- N. Vrijdagavond, rond half •if zijn 172 burgerlijke gevangenen van Antwerpen en omliggende plaatsen per trein uit Duitscbland in de statie alhier aangekomen. Do gevangenen worden naar erschillrado toovluchthuizen overgebracht, ANTWERPEN. Verschillend© haudeldrij- raden bevinden zicii in financieele moei lijkheden doordat velen hunner schulde naren buitenlands vertoeven. De Intercom munale Commissie heeft, met hot inzicht do moeilijkheden van dien toestand te gi-moet te gaan, ra steeds bekomntord om hot belang van alien ran „üomtteit van k*n Middenstand" gesticht voor de Ant- worpsehe aggloinetie, wiens zending zal zijn de vereffening dor achterstallige re keningen en facturen te vergemakkelijken, loer als bemiddelaar op te treden tus schen sohpdoischors ra schuldenaars. ■GENT. De Gentsche tabakfahrikantcn hebben hevel gekregen dat oen zeker ge deelte tal>ak tot nader order in maga zijn moot blijven. Dienaangaande worden reeds overdreven geruchten verspreid, na melijk dat tabak en sigaren ongeloofelljk in prijs gingen stijgen en zelfs maar moeilijk meer zouden te verkrijgen zijn. fabrikant verzekerde ons dat bet lx*vol, zooals het tot nu toe gegeven is, weinig invloed kan uitoefenen op prijzen hoeveelheden. Do goedkoopste soor ten zullen binnen kort wei verduren, maar dit zal rarst ra meest voorkomen uit de iuiirto der ver voerkosten. Ruw katoen ra gezaagd hout worden aan de haven veel weggehaald. Daarbij zijn al do gesponnen vlasgarens aange slagen. Het bedrag der waarde dezer garens mag op 15 miilioen frank geschat worden. Reeds is men bezig do garens op ijzeren waggons to laden en naar hun bestemming te vervoorra. GKNTBHUGGE. In het arseraal van Gentbrugge zijn ongeveer 201) werklieden aan dra arbeid, ddt op ongeveer 1500, die 200 ambachtsmannen werden opgo- oischt door do Duitsche overheid ra wor den vooral gelast met kleine herstellings werken aan spoorwegmateriaal. Ze wor den, volgens bekwaamheid, per uur be taald, werken lira uren daags ra ontvan gen regelmatig alle weken hun loon. Voor wat de overige staatswerklieden betreft dezo ontvangen, gedeeltelijk uit de Iran- kas en* gedeeltelijk door de stad, een voorschot van 10 Ir. por wrak voor de ongehuwdra en 15 fr. per week voor de getrouwden. BRU8ÖKL. De gouverneur-generaal hoeft bevolen dat do burgemeesters der ver sehilteodo gemeenten hom opgaven zul len verstrekken van het aantal notraboo- nK*n, zoowel in hunne gemeenten als op private eigendommen. Dezo maatregel is van belang daar de geweerkolven van notenhout vervaardigd worden. BERLIJN. Dn „Lokal Anzoiger" ver neemt uit Bern, dat to Marseille drie stoomschepen met Indische troo|K*u aan kwamen. In de Zwarte Zee. PETROGRAD, 7 Febr. (Officieel) In de Zwarte Zee hebben Russische torpedoboten Zhopa beschoten. De kruiser „Breslan", die 6 Febr. voor Batoem aankwam, heeft een twintig tal schoten op onze torpedobooten felost, evenwel zonder resultaat. Nadat schoten van de vestingwerken waren gelost, verdween de „Breslau". Dijkdoorbraak. Men meldt ons uit Terkaple Zondagmorgen geraakte er, door het schuiven van het ijs, een groot gat in een polderdyk te Terkaple waardoor een groote uitgestrektheid land en ver schillende wegen met overstrooming werden bedreigd. Met vereende krach ten wist men echter met planken het instroomende water te koeren, en de overstrooming tot een hoekje van den polder te beperken. De Dada. NEW YORK. 7 Febr. M (Part.) De heer Brdtung, <Bé do Dada kocht, (teelde roe tte, dat zij kolen zal innemen te Norfolk in Virginië ra vervolgras naar Europa zal vertrekken. Hij werpt de aantijging als zou hij tets anders don een com mercieel© onderneming voor hebben, \an zich, er aan toevoegende dat hij eerat gepoogd had een Britsch of een Fransoh vaartuig te koopra. doch hierin niet|| «Inagd was. Ook zdde bij. dot de koop ntet had kuunra doorgaan, indien de re geering te Washington hierdoor in moei lijkheden had kuunra geraken. Met ver ontwaardiging kwam hij op togen de erouderstelling als zou hij pro-Dultsohe lx*doe|ingra hebben. Ik bra een Arneri- kuau ra niets anders, zeide bij. De Beurs. In de hedenmiddag verschijnende prijs courant zullen (Je volgende nwdedralingvn oorkonten Voor dezen keer zulten de exocutte keer «ra volkomen gelijk zijn aan de. on- iterpaiidkoersra. Do commissi© van bijstand voor de uit voering van de Beurswet-1914 heeft na mens dra Minister van Financiën vastge steld dat na heropening van de Buure de rentekoers van allo geldleen in gra als be doeld in art. 2 lid 2 sub 8 der Beurs wet-1914, voor zoover de geldnrater geen gebruik heeft gemaakt van de bepaling in art. 26, lid I (blokkering) voorloo pig wordt betaald op 6 Voor zoover het betreft saldi vun retoenitag-courant wordt deze rente volgons do tusschen par tijen bestaande overeenkomst verhoogd met inachtneming van art. 16 lid 7 (ter Boura- voorsehriftra 1914. Art. 16 lid 6 wordt bij do heropening der Beurs buitra werking gesteld. Onder Amerikaansche vlag. LONDEN, 7 Febr. Passagiers van de Lusitania, die hedenmorgen te Li verpool binnenkwamen, deelen mede dat het schip ter hoogte van de Ier- sche kust een draadloos telegram ont ving van de admiraliteit om de Ame rikaansche vlag te hijschen. Onder deze vlag voeren wij daarop naar Liverpool. LONDEN, 7 Sept. Uit Caïro wordt gemold dat aan het Kanaal geen ver dere gevechten plaats hadden. Een aantal Arabieren en Anatolischo Turk- sche soldaten die gedeserteerd waren gaven zioh over. Zij zyn ontmoedigd door de mis lukking van een aanval op 2 Febr. Enkelen vertelden dat zy trachtten zich weer by hun regimenten te voe gen, maar toen zy zagen dat Duitsche en Turksche officieren op do vluchten den schoten, dachten z(j zioh Veiliger zioh over te geven. Geen vijand bereikte in het jongste gevecht den westelijken oever van hot Kanaal, behalve de gevangenen. Te Ismalia zyn geen gebouwen be schadigd. Geen granaten zyn in de stad gevallen, de meeste vijandelyko projectielen kwamen in het Timsah- meer terecht. (Hbld.) Lozing1- Itegraiann. Men verzoekt ons nog er de aandacht op te vestigen, dat do interessante lozing door dra heer Bograiami Dinsdagavond in de Réunlo te houden, ook toegankelijk is voor da<n(*s, die ook op aanvrage era Introductie kunnen bekomen bij dra secre taris van het Dep. Gouda der MIJ. van Nijverheid, den hoor P. C. do Vooys, Markt. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pryzen waren voor 1ste kw. 45, 2e 41 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren redel. aanvoer, tste kw. 37, 2e 83, 3e 28 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 43, 2e 38, 3e 28 cent per half kilo. Rchapen en lammeren redelijk ann- gevoera. Handel in vet vee kalm, prijzen on veranderd, vette Kalveren met rodel, omzet, vette Varkens met goede om zet, handel vlnjg, Sohapen en Lamme ren redelijk, pryzen onveranderd. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.4 to Haparanda, laagste stand 753.9 te Groningen en Sylt. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tijdelijk wellicht krachtige Z.W. tot Z.O. wind, toenemende be wolking met kans op regen of snoenw, later wellicht opklarend, igpgelijk nachtvorst in het O. iets kouder over dag. De planeten in Februari. Mercurius zoeke men in de eerste helft van de maand direct na zons ondergang in het Zuid-Westen. Venns is morgenster; ze is ongeveer twee uur waarneembaar. Mars is niet te zien. Jupiter is den 24sten in con junctie met de zon, en is dus onzicht baar. Saturnus is goed te obser- veeren; men zoeke de planeet in het sterrebeeld Stier.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2