Binnen laand.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. KANTONGERECHT TE GOUDA. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht De Prultitche Landdag. l)e zitting vau bet Hui* vau afgevaar digden te Berlijn waa gisteren druk be zocht, ook de tribune» waren overvol. De voorzitter wee» er op.- dat na de laatst*! ooriogezitting van het Hui» „onze kei zerlijke troepen nieuwen, onverganJoetij- ken roem aan onze vaandel» hechtten." Zij doorstonden met ongeëvenaarde dap perheid den zwaarste» wiatervefdtoehl, bë- waarde» het land voor een vijandelijke!» inval en maakte het verdere terneder wer pen van de vijanden mogelijk. De voorzitter wee» er vervolgen» op, dat de ontzaglijke offers echter nog zwaarder zullen worden. Wij zijn wel licht nog lang niet aan on» doel- Maar hoe grooter de offer», de» to onbuigza mer i» de wil om te volharden tot de volledige zege. Want nu eerst weet on» volk welke de drijf voeren zijn van den h leisel matig tegen on» voorbereiden ver- nietigingHoorlog. Wij strijden om zijn of niet-zijn, oin on» economi«che, cultu- reele en nationale toekomst. Daar I» g(*ro offer van ontzegging of beperking van km levensstandaard te groot. Wij zullen bij de bespreking van do begrooting af zonderlijke wenschen, partij-politieke t>o- dodingen ondergeschikt maker» aan de ge- meensohappciijke vaderlandse be belangen, (levendige, langdurige toejuichingen.) Daarna werd de begrooting ingediend, waarbij de minister van financiën oen redevoering hield. .Minister Lents wem er op dat men «•en jaar geleden algemeen aan de ver dere vreedzame ontwikkeling geloofde, en diensovoreenkomstig maatregelen genomen had. Hlacbte (amigo maanden later over- vioion, aldus Ismtz, Kuslanjl, Kngcland «w Frankrijk ons, om ons te vernietigen. Nooit is een vreedzaam volk ooit schan delijker ovor vallen geworden, maar ook nimmer heeft zich de vijand zoo misre kend. Onze weergaloos» troepen staan hiaar het Dosten en hot Westen op vij andelijk grondgebied, ooze vloot heeft er vWir gezorgd', dat ingeland tot ^dusver gM» aanval op onze kust heeft durven wagen. Ken leder van on» volk Is er rotsvast van doordrongen, dat wij over- iwinnon willen on overwinnen zullen, l»oe groot ook de offers zijn, die de oorlog eisebt. liet economische jaar 1913 sloot met een overschot van 24.Ö millioen Mark en met storting in het spoorweg-amortl- hatiefomb van een Is-drag van 91.3 mil lioen Mk. De buitengewone schulddel ging In-droeg 24.6 midfoot» Mk. Aan oven gunstige uitkomsten voor het jaar 1914 valt natuurlijk nU«t to deuken. Vervolgen» Wet» de minister er op dat tb- dreigende economische crisis aan- Htotxls gelukkig kon worden te boven ge komen. De met behulp der rijksbank in het leven geroepen geniale crotHet-orga- nisatfoa en do economische mtfÉgnlw» van den staal, alsmede de vau aih- zij den betoonde goede wilt niet in de laat ste plaats ook, de schitterende wapenfei ten van het leger on de vloot, hehbeu daartoe veel bijgedragen. De rngeering heeft door omvangrijke staatsopdrachten werk-gtdegenheid van verschillenden aard geschapende oorlog bleef nel fa een ster ke bron van nieuwe «rMdsgclegenhcid van tot dag terug. De landbouwers zetten hun oogst»*» tot goeden prlj» van do hand, zoodat onze economische toe stand volkomen Jn staat is om de tegen woordige omstandigheden nog langen tijd te kunnen dragen. Al het geld blijft In het land. I >e terugwerking van den oorlog op de staatshuishouding was gelukkigerwijze overschat. Hetgeen door do spoorwegen bij den opmarsch onzer troepen, alsmede later Idj do verplaatsingen et» do troe pen verschuivingen ie volbracht, is zoo boven ieder» lof verheven, dnt het voor altijd oen roemrijke bladzijde In de ge schiedenis van ons spoorwegheetunr zal «ijn. Hierbij bleek van al de minister tot den geringsten beambte en arbeider, ieder volkomen voor zijn taak opgewas sen to zijn. Ook de vermindering in de ontvangsten bleek zelfs niet zoo groot te zijn, als zij zich na het uitbreken van den oorlog lk-4 aanzien. Het goederen-ver voer bedraagt roods weder 95 pet. van hot vorvoer in het vorige jaar. Ook nemen de ontvangsten nit het personen verkeer toe. Do Indirecte belastingen zijn niet on- Mhildend terug gegaan. Do taak dor „Kriegsgetroido-gesolfschaft" om den go- hoeion voorraad graan voor Ivroodver- l>rulk op to koopen en te laten verma len, i» van zulk een reusaohtige afme ting. a Is, tot nu too, nog niet in werke lijkheid is vastgesteld kunnen worden. Deze taak kan dan slechts naar bobo oren vervuld worden, wannoer allo tot dusver bij do broodvoorziening werkzame perso nen, daarbij betrokken worden. Wanneer allen van goeden wil zijn, en alle krin gen viwi het volk niedeheipen, zal En geland ons niet kunnen uithongeren daardoor tot oen sui adel ijken vrede dwin gen, dien zijn wapenen niet kunnen ver krijgen. Wij hebben graan voor brood en le vensmiddelen genoeg en daar ook het economische leven vooruit gaat en onze troepen te water en te land bezield zijn van den wil om te overwinnen, mogen wij er op vertrouwen den vijand hot on derspit te doen ✓delven. Pruisen en het Duitsche rijk zullen uit dezen oorlog vaster on onaantastbaarder te voorschijn komenen wanneer dan ook binnenland- «oho en politieke tegenstellingen hun scherpte verliezen, dan hebben wij niet tegenstaande de reusachtige verliezen aan goed en bloed, een onschatbare winst uit dezen oorlog gewonnen. Aldus wordt het bijMwoord vervuld Gij uieendet mij met het kwade te bejegenen, maar «od dacht het goed te maken." Ihi rede van den minister werd her haalde malen met levendige»! bijval on derbroken en vond herhaaldelijk instem ming. Kirsch (soc.-dem.) zegt: „Mijn fractie keurt een verder voortgaan met de tot dusver gevolgde politiek der re geering af en verlangt een ommekeer in de politiek tegenover de arbeidersklasse, alsmede kiesrodht-hervorniing." 8pr. ver klaart verder, dat overal dóór de volken der daarbij betrokken landen vurig naar het einde van den oorlog wordt verlangd; hij drukt zijn vertrouwen uit, dat de vre- desstemmen zich ter plaatse ,waar daar over heslist wordt, zullen weten te doen gelden. Heydobrand (conserv.) verklaart in op dracht Jer burgerlijke partijen Het Prui sische volk verlangt, dat tot uitdrukking komt, dat de vastMradenheid en censgo- zindheid van het gWjeefe vofk, ook wat den oorlog aangaat, dezelfde zullen blij ven, als in het eerste uur. Hel volk ver- pocht, dat wij in de tegenwoordige om standigheden bereid zijn, elk offer te brengen." (Uebknecbt. soc.-dem., roept: lij bobt niet het recht in uaam van het volk te spreken." Groote onrust en het uiten van afkeuring.) Heydebrand voort gaande, zegt; „Dok wij weten den vre de naar waarde te schatten, doch het gaat niet om een spoedige»», maar om een duurzame»» vrede, die de vruchten van dezen geweldigen strijd voor ons vaderland verzekert. Thans gaat het on» te strijden en te overwinnen wat daar na komt. is oen andere vraag." (Stonn- aefitige bijval varf' aiie zijdenlevendig handgeklap.) Vervolgens wordt de bcgrootiug naar ie versterkte begrootings-cominissie ver zon*hu. De eerstvolgende, zitting zal Maandag plaats Kobben, waarbij de twee de lezing van de begrooting Aan de or- le is. De Nederlandsche en de Duitsche tuinbouwers. Men schrjjft uit Haarlem De Haarlemsche kamer van Koop handel besloot wegens de grooto belangen, die Haarlem en Om- stroken by don tuinbouw- en bloem bollenteelt hebben, hot gesprokene in de laatste vergadering van den Haar- lemschen Raad over liet schrijven van den adviseur van de afdeeling Hout en Plantsoenen der Gemeente Haar lem, de heer Leonard A. Springer, aan Möllers Deutsche Gartner-Zeitung waarin fel werd geprotesteerd tegen, de houding van Duitschland tegenover België, in het Duitsche blad te doen afdrukken. Naar wy meedeelden heeft in de be doelde Raadsvergadering jhr. rar. F. W. Styrum met instemming van den Raad geprotesteerd tegen het optreden van den heer Springer, wiens daad ook door don burgemeester streng werd gelaakt. Rogge. Men meldt ons uit den Haag: De Zuid-Holl. Commmissie voor Voedingsvraagstukken heeft tot bur- gemesters de volgende missive gericht WH hebben de eer IJ mede tedee- len, dat de Commissaris der Koningin ons de zorg voor de verdeeling der rogge heeft opgedragen. By de i.l. telling is een overzicht verkregen der totale hoeveelheid rogge, die door gemeenten voor uitvoer naar andere gemeenten beschikbaar kan worden gesteld en van de wekelyks benoodigde hoeveelheden in de ge meenten, die rogge te weinig hebben. Wg noodigen U uit on» een opgave te verstrekken omtrent: le. de hoeveelheid rogge, die Uwe gemeente ten behoeve van andere gor meenten beschikbaar kan stellen en de tydstippen waarop die vermoedelijk gedorscht zal zyn 2e. de totale hoeveelheid rogge, welke b(j opvolging van don wenk des ministers omtrent de vermenging met 60 °/o tarwe in Uwe gemeente voor het bakken van roggebrood voor men- sohen benoodigd is tot aan deneerst- volgenden roggeoogst. Wy stellen ons n.l. voor nu tot eene definitieve verdeeling van den in die provincie aanwezigen rogge voorraad over te gaan aan de burgemeesters der roggebehoeftigo gemeenten vooijde geheele behoefte te verwgzen naar gemeenten, waar rogge te veel is. Do eerstgenoemde gemeenten zouden zich dan moeten verbinden de hun toe gewezen hoeveelheden rogge te betrek ken en te betalen na dorsching. Zoo als U bekend is, stelt de Minister tarwe beschikbaar voor de vermenging met rogge, waarbg natuurlijk een waar borg moet bestaan, dat de tarwe inder daad uitsluitend tot dit doei zal wor den gebruikt. Nu de rogge overal in handen der gemeentebesturen is, wil het ons aan gewezen voorkomen, dat ook de verstrekking van deze tarwe door hun bemiddeling geschiedt. Gaar ne tullen wg daarom vernemen, welke hoeveelheid U ten behoeve van Uwe gemeente wenscht te ontvangen. In Rotterdam wordt de tarwe beschik baar gesteld. Daar de prijs aan be langrijke schommelingen onderhevig is, acht de Minister bet beter hierom trent eerst mededeeling te doen bg zijn antwoord, op eventneele aan vragen. Een redding door Hr. Ms. Heemskerck. De Cur. Ct. van 15 Jan. schrijft Het Italiaansche f.s. Bologna van de lyn „La Veloce", kapitein Poggi, komende van Columbia via Ponce, is in den nacht van Dinsdag op Woens dag op de noordkust van Cura<?ao ter hoogte van Hato op strand geloopen. Dank zij de draadlooze teïegraphie was dit bericht hier bijna onmiddellijk in de stad bekend. Bij het aanbreken van den dag, kon Hr. Ms. Heemskerck aan boord waarvan de agent van de Veloce, de hoer C. S. Gorsira J. P. Ez. zich begeven had om de reis mee te maken dan ook naar de plaats des onheils stevenen om zooveel mogelijk hulp te bieden. In de eerste plaats werd er getracht het schip weder vlot te krijgen. Bij de krachtige pogingen, die de Heemskerck daartoe aanwendde, sprongen achtereenvolgens drie zware kabels stuk en ten slotte moesten deze pogingen worden opge geven, daar het bleek, dat de Bologna intusschen lek was geworden. Toen een der kabels brak, werden twee matrozen van de Heemskerck ovei boord geslagen, maar geïhkkig konden beiden» niettegenstaande de zoor onstuimige golven, binnengohaald worden. Dit bewijst dat het redding- werk van de Heemskerck niet zonder levensgevaar voor de bemanning was. Allen die getuigen zijn geweest van hetgeen deze Nederlandsche oorlogs boot gepresteerd heeft, zijn ook vol lof over de houding van de bemanning. Wg hebben met diepe erkentelijkheid en met de grootste waardoering hooren gewagen van hetgeen commandant, officieren en verdere bemanning van de Heemskerck gedaan hebben. Niet het minst dankbaar zyn de passagiers, 33 in getal, die te zaïnen met ruim 30 leden van de bemanning van de Bologna, door sloepen van de Heems kerck aan boord van dit oorlogsschip gebracht konden worden, daar den nacht van Woensdag op Donderdag doorbraohten en gisterenmorgen aan boord van dien bodem om elf »ur de veilige haven bereikten. Aan boord van de Bologna is een gedeelte van de bemanning achterge bleven om te trachten de lading te bergen. Daartoe is een kabel gespan nen van een der masten naar het strand, waarlangs men de colli naar land laat glijden. Een gedeelte van de lading, hoofd zakelijk koffie, is in zee geworpen bg de pogingen om de boot vlot te krygen. Het geval bracht veel opschudding te weeg in de stad. Eergisteren en gisteren is een groot aantal nieuws gierigen per automobiel, met andere vervoermiddelen en ook te voet naar builen getrokken om het gestrande schip te zien. Brand. Gisteren is te Tilburg afgebrand een groot gebouw behoorende tot den theetuin van de Wed. van Esch, waar in tijdelijk het militair bureau geves tigd was. Het gebouw brandde geheel af. De oorzaak was te zoeken in een gebrek aan den schoorsteen. De inboe del was niet verzekerd. Moord. Men meldt uit Weert aan do Msb.: Gisterennacht is een Duitsch land weerman naby do Nederlandsche grens de hals afgesneden, naar men vermoedt door een Nederlandsch soldaat in bur ger, die over de grens op Belgisch gebied was. De plaatselijke comman dant en de marechaussee stelden een onderzoek aan de grens in. Een begraven schat. In de St&dtuinen te Sneek is ge- gevonden een pot met zilveren munten uit den Spaanschen tijd. Goudbeweging. Heden passeerden te Zevenaar een wagon met vijftien millioen mark goudgeld voor de bankiersfirma Lipp- mann, Rosenthal en Co. alhier. (Hbld.) Gisterenmorgen heeft op de Maas te Rotterdam ter hoogte van de Ko ningshaven een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot „Stad Deventer II" en. de salonboot „W. F. Leeman" der reoderij Fop Smit en Co., doordat zij elkanders seinen verkeerd begrepen. De „Stad Deventer II" kreeg een lek aan bakboordzyde voor en werd door de stoomboot „Gemeentewerken" S> sleeptonw genomen en aan het aasstation op het droge gezet. W er kloozen -act ie Te Velsen moest Zaterdag het werk, dat door een aantal werkloozen aan wegen werd verricht* wegens gebrek aan financiën worden stop gezet. Maandagmorgen waren alle werkloo zen weer op 't werk aanwezig. Een deputatie van drie man werd naar den Burgemeester gezonden en na overleg met den Wethouder van Open bare werken kon het werk worden hervat. Joodsch Nationaal Fonds. Men meldt ons uit Amsterdam: De Zionistische instelling, het Joodsch Nationaal Fonds, d^t de kolonisatie van Palestina door Joden beoogt, ont ving aan bijdragen in 1914: f 367.510 tegen f 486.720 in 1913. Hiervan kwa men uit Nederland in 1914: f 6.100 tegen f 8.700 in 1913. Deze achter uitgang is klaarblijkelijk alleen aan den oorlog te wijten, waardoor bet geheele Jodendom zwaar geteisterd wordt. Stroopen. Men meldt ons uit Nederhemert: Zaterdag betrapte de jachtopziener M. van Wijk in het Welschebroek een drietal stroopers. Toen hij hen ach tervolgde werd een schot op hem ge lost dat hem rakelings langs het hoofd ging. De stroopers wisten te ontko men, doch twee hunner Werden her kend, het waren de 18-jarige V. uit Welseind en de ruim 30-jarige van E. te Dellewgnen, die Maandag zijn gearresteerd. GOUDA, 10 Februari 1915. Vereeniging tot' Mteun aan Behoef tige Zieken en Herstellenden. ito Vereeniging tot Steun aan hulpbe hoevende zieken en herstel lenden zond on» lieden het volgend verslag over hel jaar 1914. De ontvangsten bedroegen tprtohtingsfonds f 100. JaarlijkHche bijdragen - 109.75. Giften ineen» -» - 22.40. Tooneeiuitvoering D. C. G. - 81.17% Korting cont. betaling - 2.81. Totaal f 315.86% Do uitgaven bedroegen Verschillende benoodigdheden f 12.67% Advertontiekosten 2.25. Zcgcis - 0.50. 2839% L. melk - 241.17. f 256.59% Het batig galdo l>cdroeg 1 Deo. 1914 f 62.24. Aangaande dit batig saldo zij opge merkt dat liet boekjaar aanving op 1 Dec. 1913, terwijl' de eerste keer melk werd verstrekt in de laatste week van Ja nuari 1914, zoodat de uitgaven slecht» loopen over 10 maanden. De aanvragen on» uteuu waren in Ja nuari i.l. zoovele det alleen in die maand 700 liter melk werden verstrekt. liet bestuur van do Vereeniging dat gaarne aan alle aanvragen wil voldoen, zal, indien niet vele bijdragen inkomen, zich in zijn uitgaven moeten beperken, hetgeen zeer jauuner zou zijn. Daarom wil het beetuur trachten zich meerdere inkouwten te verschaffen door in het be gin der volgende week bij de ingezetenen aan to kloppen. Wel wordt in dezen tijd veel gevraag*!, doch het bestuur heeft alle hoop dat de dames-bestuursleden, die zich niet de inzameling der liefdegaven willen belasten, een zoodanig bedrag zullen ont vangen dat liet nuttige en noodige werk an dezo vereeniging onbeperkt zal kun nen worden voortgezet. Naar den Minister van Oorlog is gebleken brengen vele korps-comman danten de byzondere verloven, welke voor behartiging van zaken of om an dere redenen worden verleend geheel in mindering vande normale verloven, waardoor zij, die een byzonder verlof hebben genoten daarna soms geduren de weken of maanden verstoken blij ven van de gelegenheid, om in fami lie- of werkkring korteren tgd terug te keeren. Naar aanleiding hiervan wordt op verzoek van Z. E. door mg bepaald dat voor de betrokken militairen slechts die normale verloven komen te ver vallen, welke gedurende den tgd, dat zg met buitengewoon verlof zijn, door hen zouden zgn genoten en dat na het verstrgken van laatstbedoeld verlof op hen dus weer de algemeene regelen omtrent het verleenen van verloven van toepassing worden. Aanhouding. Door de politie is alhier een gesig naleerde aangehouden, die nog drie dagen hechtenis moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. Lezing van den heer Begetnaptn. De heer C. H. Begemann te Helmond heeft gisterenavond voor bet departement Gouda van de Maatschappij van Nijver heid een lezing gehouden over het on derwerp „Hoe kunnen wij ons een schit terende toekomst voor de Nederlandsche industrie en handel scheppen na den oorlog f" Na «ii korte inleiding van den voor zitter, Dr. A. C. Geitel verklaard. «preker dat zijn betoog gebaseerd wm hierop, dat Nederland buiten den oorlog zal blijven. De hoofdvoorwaarde voor een schitte rende toekomst noemde spr. dat de werk kracht van het Nederlandsche volk niet vermindert, dat de arbeiders phyaiek en economisch na den oorlog niet zijn ach teruitgegaan. In liet eerste gedeelte zijner rede gaf »pr. oen overzicht van hetgeen in de al- geloopen 6 maanden, sinds het uitbreken van den gróoten oorlog hier te lande is gebeurd en hoe in ons land de gevolgen van dpzen oorlog in tal van bedrijven zijn gevoeld. De exporthandcl, de zee vaart, die zeevissoherij, de scheepsbouw liet bouwbedrijf, de Jan#- en tuinbouw, zij allen en nog meerdere ondervonden direct invloed, die liet ergste deed ver wachten. Daarbij kwam toen nog de scbaarschte aan zilvergeld en de mobili satie. In 't algemeen gesproken was de toestand dat in alle rangen en standen groote verliezen werden geleden, ook door do mobilisatie van het leger en dat het vooruitzicht bestond1 dat elk oogenblik ons land zou kunuen worden medegeeleurd in len oorlog. Spr, bracht hierbij een saluut aan de Hegeoring, die in dezen ernstigen tijd haar zeer moeilijke taak op -schitterende wijze heeft volbracht. De Kegeering heeft een «choone daad verricht door het uit sproken dat in Nederland geen honger moet worden geleden, welk woord zij ooit in toepassing heeft gebracht. Met groote voldoening gewaagde spr. van de oprichting van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité op initiatief van H. M. de Koningin en van het werken de zer instelling door de plaatselijke co mité'» over het geheele land. Spr. wekte alien op aan dit steuncomité nieuwe by- dragon te zenden, opdat de uitkeeringen zoodanig kunnen worden geregeld, dat de arbeider dio werkeloos is geworden, niet in ongunstiger oonditic geraaktopdat hij na den oorlog zijn volle kracht zal hebben behouden. Na den oorlog zal een goede toekomst komen voor den handel en de industrie i» Nederland. Wat door den oorlog is vernield, zal moeten worden hersteld en veel eu velerlei zal er noodig zijn dat ons land gunstig leveren kan dank zij de verkeersmiddelen, de vrije handel en de lagere loonen, die in verhouding van artdere landen met hoogero levensstan daard worden betaald. Spr. meent dat in de toekomst iedere Hollander zijn deel aan den welvaart krijgen zal. De optimistische denkbeelden van spr. worden, naar spr. mot citaten aantoon de, gedeeld door bekende personen als de industrieel Stork, Dr. D. Bos, Henri PolakH. van Kol e. a. Reed» thans worden op de scheepswerven zooveel mo gelijk schepen gebouwd om aan de aan vragen voor scheepsruimte na den oor log to kunnen voldoen. Nederland leeft, dank zij hel uitnemen de regeeringsbeleid, in goede verstand houding met het buitenland en ons land geniet daar ook vertrouwen. Spr. toon- do dit aan door uit alle deeien der we reld aan te halen wat daar aanwezig is van de producten van den bodem en van de nijverheid van ons land. Er is geen land ter wereld waar geen Nederland sche artikelen zip». Tot zelfs de Goud- sche sprits, zoo vertelde «pr. onder ze kere hilariteit, had spr. nabij Yokoha ma aangetroffen. Het werk der Neder landsche ingenieurs is wereldberoemd. In do verste uithoeken der wereid zijn hun werken te vinden. Met tal van details toonde spr. dit aan. Iouda zal volgens spr. van den wel vaart mede profiteeren, wijl deze ge meente zoo gunstig gelegen is voor han del en industrie en als aangewezen is voor de vestiging van nieuwe industrieën. Die schoone toekomst wenschte spr. ten «lotte aan Gouda toe. De voorzitter van het Dep. Gouda bracht hierop den heer Begemann, dte zich zoo op de hoogte had getoond ook wat Gouda zelf betreft, dank voor zijn interessante lezing co wenschte aan spre kertegenwoordige woonplaats een even go.vie toekomst toe als de heer Htg»niana vopr (iouda had uitgesproken. De zaai was vrij goed bezet. Boskoop. De Haagsche Rechtbank veroordeelde den koopman G. H. alhier, wegens een voudige beleediging, tot een boete van f .'{0. subs. 15 (tegen (eisoh f 15 of 10 dagen). Reeuwijk. Zondag nam ds. 8. v. Voorn, predi kant bjj de Sed. Herv. Kerk te Sluip wijk, afscheid van zijn Gemeente met een predikatie over 1 Petrus 1 25. Den naar N'oordgouwo vertrekken den leeraar werd toegezongen Psalm 121 4. (Ned.) ■ieuwerfcerk>. d. Usel. I„ onze gemeente heeft zich een cnm- missie gevormd ten einde bet 25-jarig be- SMB der Chr. School te herdenken en om geiden te verzamelen tot het stichten van een fonds tot oprichting van een nieuw schoolgebouw, daar het thans be- st^aode. niet aan den eisch des tijds voldoet. Tot voorzitter van genoemde commissie w,.rd benoemd de heer Rupke, tot secre taris de heer ti. Hogeweg. en tot pen ningmeester de heer J. de Ridder, tot coiuruUwarisson van Toezicht, de hoeren H. Sloik en D. Kapteijn. Oudewater. Kerk te Oudewater. Men schrijft aan het Yad.: De Hervormde Kerk te Ondewater, waarvan thans- de restauratie ter hand genomen wordt, is een vrij ruim ge bouw, van welks stiohtiug met geen eekerheid iets te zeggen valt. Opeen der pilaren leest men in zeer ond cafsriype het jaartal 1003. dat door jommigen voor het stichtingsjaar ge- honden wordt. De kerk heeft een dubbel koor; het eene was toegewijd aan het H. Sacra- 'ment, het andere aan Maria. Voor 1329 telde de kerk vijf altaren, later wellicht meer. Vier er van waren gesticht door Diederik Kiel. De pas torie stond ter begeving aan den Deken van Oudmunster te Utrecht; dekerk- kewaarders weiden krachtens een voor recht, door Albrecht van Beieren op 28 Mei 1400 verleend, door de burgerij benoemd. Bij de verbouwing der kerk in 1732 werden de drie kruisgewelven betim merd. Tot 179B werd in de kerk be waard de kast van een zeer oud orgel, waarop bisschoppen en andere prela ten in biddende houding waren ge schilderd, het orgel zetf werd door de Spanjaarden bij de inneming der stad (7 Aug. 1575) vernield. In 1645 werd een klein orgel aangebracht, dat in 1840 door het tegenwoordige vervan gen is. In do kerk vindt men een fraai gedenkteeken voor den Leidschen professor Rudolf Snellius van Royen, die hier in Maart 1613 begraven is. Aan de oostzijde van den kap van den toren is een nitbonw, waarin de klokken van het slag- en speelwerk hangen; de luiklokken hangen inden toren zelf. De pastoor Theodoras Aemilius grag in 1566 tot de hervorming over en werd Ondewater's eerste predikant. Zijh tweede opvolger Johannes öela- - sins werd na de inneming der stad door de Spanjaarden opgehangen (9 Ang. 1575). - In 1578 kwam de stad weder in handen van de Staten, die er twee predikanten aanstelden. Van 1649 tot 1721 waren er drie predikanten. Zevenhuizen. Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag van de-verkiezing van een lid van den Raad is als volgt Uitgebracht 236 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. v. Dorp, (lib.) 122 en J..L. raol(A.-R.) 114 stemmen. Alzoo gekozen de heer Van Dorp (nh.) Tracht van deze boot af te konten of i-ischt zooveel schadevergoeding dat dit vaartuig geen blijven#* strop voor onze lemeente is. Tegelijk nog een kleine opmerking over punt 4 van Je agenda, maakt daar nu toch eens goed werk van, het is een van de noodzakelijkste behoeften van ons dorp de watervoorziening is hier in een woord treurig, (iaat eens zien onder Je sluis het is juist een verzamelplaats van alle mogelijke vuilnis in de onmid dellijke nabijheid van de put, die ons voorzien moet van water. Het is (ten ook geen wonder «hu met eene zoodanige w atervoorziening in ons dorp bijna altijd i nkele typhusgevallen voorkomen. Hopende dat ook hier een afdoend inid- <M voor gevonden wordt en U. M. de R. Jankende voor Uw plaatsruimte verblijf ik met de iuce«te Hoogachting, Een bewoner van het Dorp. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. De Motorboot en de Water voorziening te Haastrecht. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eene kleine plaats ruimte in uw geacht blad. Met genoegen las ik in Uw l>lad van Zaterdag j.l. dat er tegen Woensdagavond half acht eene Gemeenteraadsvergadering is uitgeschreven. Heel aardig voor ons, Haastrechtsche burger», dat de agenda van de te behan delende punten voor deze keer er bijge plaatst 1b. Het i» echter jammer dat punt 8 ook niet bij gevoegd is daar er volgens inijn inzien een zeer belangrijk punt niet bij staat, n.l. de Mohorboot. Nu zullen misHchien enkelen wel zeggen daar heb je nu waarachtig voor de zooveelstc maal de Motorl>oot weer. Wij zitten nu eenmaal met dat ding en daar is nu toch niet» meer aan te doen. Maar toch «oude ik de Heeren Raads leden er wel even op willen wijzen, dat indien men de koe maar goed bij de ho rens pakt er wol degelijk wat aan te doen is. Wanneer men een koop sluit of een overeenkomst aangaat, en men zorgt maar dat men zwart op wit heeft (en dat zal toch het Gemeentebestuur wel gedaan hebben) is er zekerrecht van handelen ai» een van beiden niet volgen» overeen gekomen yvoorwaarden aflevert, dan be hoeft men waarachtig niet met een soort van gelatenheid de dingen te beschou wen of men geen recht van handelen heeft. Daarom heeren Raadsleden, laat nu eens zien dat gij niet voor niet» de Mangen vin Haastreobt's Gemeente be hartigt. 407« STAATS-LOTER1J. 5do KI. Trekking v. Woensdag 10 Febr. i'rijs van f 10.000 f 1549. f 1000 1115, 7443, 11084, 11493, 17480, 18180. f 400 9147, 15136, 17557. f 200 309, 6690, 10440, 18565. f 100 35, 396, 3402, 4396, 4434, 5258, 7250,7804, 11881, 11958, 12314 13070, 18803. Prijzen van f 70. 25 133 152 339 405 523 783 882 939 1072 1201 1213 1218 1227 1300 1321 1367 1418 1453 1622 1645 1690 1706 1769 1782 1890 1896 2039 2053 2174 2197 2201 2144 2470 2641 2656 30:36 3149 3158 3237 3252 3315 3320 3656 3690 3788 3888 8929 1980 3984 4087 4154 4444 4513 4578 4636 1690 4696 4730 4865 4891 5019 5188 5355 5530 5557 5597 5602 5608 5619 5673 5750 5784 5892 6041 6042 6055 6218 6307 6326 0399 6534 6813 7143 7228 7103 7564 7777 7795 7807 7890 7981 8037 8179 8267 8359 8391 8473 A584 8702 87J2 8748 8792 8889 8906 9029 9195 9245 9291 9406 9475 9487 9686 9731 9751 9780 9810 990710121 10130 10198 10230 10314 10315 10413 10467 10485 10503 10527 10542 10575 10628 10804 10881 10957 10970 11161 11123 11241 1146411539 11990 12157 12259 12402 12437 12829 12916 13218 13296 13744 13801 13860 13869 13946 13956 14033 14055 14095 14096 14246 14288 11360 14465 14583 14773 14880 14968 14993 15018 15116-15154 15174 15204 15400 154:13 15542 15621 15814 16098 16126 16158 16869 10389 16502 16564 16628 16661 16730 16801 tem 16992 17048 17149 17271 17339 17365 17374 17459 17522 17564 17576 17625 177L7 18229 18816 18607 18885 18916.1906019095 19162 19519 19586 19647 1982-4 19828 200*14 20064 20196 20198 20227 20348 20532 20648 20656 20703 20744 20940 10941 20942 Nieten. 8 24 31 33 115 135 141 148 178 209 217 265 388 363 400 410 415 464 517 518 529 534 563 571 679 771 779 788 790 882 904 915 941 972 995 1004 1050 1124 1144 1185 1220 1217 1251 1301 1310 1314 1367 1399 1502 1629 1607 1637 1656 1699 1775 1735 1802 1805 1841 1829 1856 1865 1853 1872 1949 1988 2024 2038 2049 2070 2075 2143 2179 2194 2265 2217 2251 2243 2252 2280 2287 2301 2825 2827 2345 2520 2526 2554 2638 2691 2711 2742 2803 2825 2865 2866 2849 2873 2912 2917 2960 2905 3044 3064 3480 3194 3198 3240 3289 3306 8813 3344 3416 3425 3436 3464 3444 3491 3502 3550 (569 3621 3625 3641 3666 11679 370.3 3704 3783 3866 3930 3963 3972 3982 3986 4026 1062 4109 4185 4216 4231 4232 4300 4828 1142 4845 4356 4868 4438 4449 4499 4529 1566 4629 4644 4664 4681 4728 4754 4826 1999 5021 5065 5093 5147 5220 5302 5303 5160 5417 5448 5490 5504 5537 5555 5663 5678 5739 5746 59% 6006 6155 6180 6191 0198 6227 6243 6248 6270 6294 6323 6335 6413 6142 6441 6442 6456 6499 6501 6503 6517 6602 6603 6607 6638 6710 6736 6781 6851 6903 6910 6998 7002 7010 7011 7045 7089 7098 7161 7171 7186 7190 7227 7226 7251 7252 7259 7294 7324 7360 7382 7451 7465 7503 7551 7561 7653 7684 7709 7759 7771 7891 7929 7942 7978 8003 8017 8018 8024 8030 8069 8099 8113 815| 8170 8242 S254 8297 8808 8324 8337 8854 &369 8417 8-127 8449 8487 8495 8494 '8527 8543 8618 8753 8836 8837 8%1 8908 8948 8959 9047 9092 9113 9114 9117 9124 9127 9162 9163 9188 9261 9368 9435 9450 0478 9527 9575 9619 9619 9725 9743 9748 9792 9794 9866 9896 9912 9930 9968 9991 10002 10115 10207 10229 10241 10264 10284 10301 10308 10329 10888 10348 10415 104291042710438 10439 10517 10552 10573 10592 10597 10632 10659 10663 10718 10722 10724 10801 10822 10841*10876 10994 11063 1110611215 11231 11248 11270 11305 11310 1131411406 11435 11441 11541 11547 11603 11605 11623 11684 11696 11771 11772 11773 11777 1178011781 11855 119:13 11948 11975 11983 12014 12019 12060 12067 12074 12103 12131 12171 12175 12179 12193 12208 12244 12251 12271 12330 12339 12440 12448 12463 12512 12576 12694 12722 12744 12760 12764 12800 12802 12851 12864 12888 12950 18085 ftlOl 1313013138 13149 13208 13214 13274 18S001380918342 13862 13384 13408 13434 13445 13466 13490 13477 13515 13533 13553 13606 13625 13632 13661 13691 13700 13708 13736 13759 13815 f3966 13972 14082 14108 14111 14135 14182 11205 1 4213 14252 14274 14296 14307 14331 14364 14374 14398 14474 14477 1448314499 14548 14566 14577 14590 14602 14612 14662 14665 14744 14749 14769 14784 14798 14858 14862 14871 14914 15005 15061 15091 15112 15158 15189 15205 15219 15223 15225 15228 15273 15333 15346 15405 15408 15411 15428 15425 15457 15468 15520 15594 15595 15599 15613 15622 15709 15717 15755 1580715821 15882 15835 15884 15887 15894 1592015945 15948 15953 15957 15948 159% 16021 16060 16042 16062 16092 16107 162121627216316 16337 16678 16945 17177 17458 794 18128 18404 1857? 18834 19024 19192 19276 19501 19659 19765 19993 20139 20-299 20520 20808 •20976 5e 70; 16394 16484 16537 16567 16633 16651 16697 16762 16787 1690:416913 16915 17040 17044 17092 17116 17147 17159 17-236 17277 17315 17329 17375 17424 *17492 17499 17512 17539 17740 17764 17804 17830 17901 17999 1804018093 18143 18171 18313 18334 18374 1S399 18409 18432 18473 18485 18500 18524 18613 18722 18737 18768 18777 18824 18841 18860 18875 18908 18932 18973 19129 19133 19135 19148 1914919181 19194 19198 19245 19248 19256 19274 19375 19408 19409 19456 19471 19488 19565 19521 19525 19582 19593 19653 19663 19682 19686 19721 19732 19757 19778 198(5 19880 1988219910 19922 19940 19945 20048 20058 20061 20066 20156 20199 20202 2022220264 20270 20334 20387 20384 20419 20452 20486 20564 20589 20607 20616 20668 20690 20814 20860 20917 20924 20945 20949 20981 klasse 6e lijst No. 9302 m. z. met no. 15136 m. z. 5136. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting van 9 Febr. 1915. De 53-jarige machinist C. T., te Gouda had tusschen 10* en 14 November «vn aantal lijfgoederen, ondergoed en bedde- goei Weggenomen, welke goederen toebe hoorden aan juffr. J. Ubert te Bodegra- n, do moeder en een nichtje van doze. De inspecteur van politie A. J. Roos had de goederen ten huize van bekl. in beslag genomen en onderstelde, dat de oorzaak van hoki.'s misdrijf in drankmis bruik v gezocht zou moeten worden. Hot M. oisohte wegens diefstal zes weken gevangenisstraf. De 27-jarige schoenmaker G. S. te Schoonhoven zou in den nacht van 1 op 2 Januari te Stolwijk den landljpuwer C. do Vries een slag op het hoofd gege- •u hebben, waardoor do Vries bloedend verwond was. Het O. M. oisohte wogen» mishandeling f 25 boet», subs. 15 dagen hechtenis. I itspraken van 10 Februari 1915. J. H. te Nieuwerkerk a/d. IJssel f 10 subs. 7 d. en 8. H., id. id. 16 subs. 4 d., wegens jagen zonder vergunning. M. A. v. d. S. te Berkel IA »ul>». 3 d., wegen» niet zorg dragen om te be letten, <lat zijn hond wild drijft. J. 8. G. h/v. F. M. H. to Gouda f 2 subs. 2 d., wegens zijn kind niet gere geld de school laten bezoeken. I). O. te Zevenhuize® 2* maai f 1 sub», 2 maal 1 d., en A. V. te Gouderak 13 sub». 2 d., wegens arbeid laten verrich ten in strijd met Art. der Arbeidswet M. de H. te CêpolM op, rVLJ/mri f l sub». 1 d. en M. v. W. te Gouda f 1 sub». 1 d., wegen» nachts fietsen zon der licht. A. A. v. I). te Waddinxveen f 1 sub». 1 d., wegens nachts rijden ïuot een voertuig zonder licht. A. de W., H. J. v. Z., A. Z. h/v A. M. J. A. B., H. v. d. V. wed. D. v. V. en W. K. te Gouda I dog hechtenis, wegens te Gouda na Zondag li October 1914 brood verkoopen an ders dan van ongebuild tarwemeel,, ver- mengd root ton hoogste 25 ten honderd tarwebloem of van roggemeel. A. F. Y. te Gouda f l sub». 1 d. on Til. v. B. te Gouda 10.50 sub». 1 d., wegens te Goude onreinheid verrichten op ken openharen weg. J. ft v. R. te Gouda f2.50 sub». 2 wéken tuchtschool, wegens te Gouda spe len om geld. A. A. v. D. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d. wegens te Waddinxveen binnen bebouwde kom der gemeente zitten op zijn hondenkar. J. T. U» Waddinxveen f I sub». 1 d. wegens te Waddinxveen leunen tegen een raamkozijn. P. W. L. N. te Bleiswijk fl subs. 1 d„ wegens te Bleiswijk zijn draaipiank niet omleggen. M. B. K. N. to Bleiswijk drie maan den voorwaardelijke tuchtschool, wegens straatschenderij. P. J. P. te Gouda f 0.50 Hubfl. 1 d. P. M. te Rotterdam 13 «ub». 2 d., J. M., woonplaat^ onbekend f2 sub». 2d., W K., woonplaats onltokend f 3 subs. 2 d., A. J. v. 't V., id. f 4 sub». 3 d., gens openbare dronkenschap. J. N. te Gouda 2 maal 110 subs. 2 maal 3 d., wegens openbare dronken schap bij le herhaling. P. H. te Gouda een week hechtenis wegens openlmre dronkenschap bij 2c her haling. onae troepen waren bezet. Onze stel lingen werden aangevallen door 2*/j compagnie, zg slaagden er echter niet in om over de gaten te komen, die door de ontploffingen waren ontstaan. Zondagmiddag heeft een onzer com pagnieën bg een tegenaanval den vijand uit de kuilen verdreven, welke daarop terstond, door ons in staat van verdediging werd gebracht. De Duit- sehers lieten 200 dooden achter. Zon dagavond hebben wg het bosch bij Mesnil les Urlus veroverd waar de vgand de sterke stellingen had inge nomen. Den geheelen Zondagnacht dnnrden de infanteriegevechten bij Bagatelle in Argonne voort- De vijand slaagde er in eenige vor deringen te maken doch bg het aan breken van den dag bezetten de Duit- schera nog slechts eenige geïsoleerde >nnten van ons vooruitgeschoven ront, waarom de strijd overdag werd voortgezet. BERLIJN, 10 Febr. (Ambtelijk). Het groote hoofdkwartier meldt: Af gezien van enkele kleinere successen, die onze troepen behaalden in de'Ar- gonnon, aan de westzijde der Vogezen en by Bande-Sapt en het Hirzdal valt niets te vermelden. AaI hel OoïtelUk Front PETROGRAD, 9 Febr, (Officieel). Het gevecht bij Serpoz aan den rech teroever van de Weichsel neemt een moer verbitterd karakter aan. Aan den linkerweichseloever duurt de be schieting voort. De groote poging der Duitschers om door ons front Borjimof-Wolachiolowka heen te bre ken welke op 31 Januari begon werd 6 Februari gestuit. Wij zetten onzen opmarsch voort aan de Beneden-Bsura. Zondag heb ben wy by Kamion een sterk steun punt veroverd waarbij 360 man, het overschot der bezetting, in onze han den viel. Een Duitsche tegenaanval werd afgeslagen. In de Karpathen zetten wy ons of fensief voort. Wij voroverden ver scheidene sterke stellingen aan het front Mecolaborcx-Lutowiska. In den loop van den dag maakten wg 3560 man krijgsgevangen en veroverden 11 mitrailleuses. BERLIJN, 10 Febr. (Ambtelijk.) Afzonderlijke gevochten aan de Oost- Pruisische grens ontwikkelden zich hier en daar, alsmede krijgsoperaties van eenigen omvang. Hun verloop was normaal. In Polen ia aan den rechter? en aan den linkeroever van den Weiohsel geen verandering ingetreden. Aan het Zuldeltyk Front. P TROGRAD, 9 Febr. (Tel.) Do ge nerale »taf van het leger in den Kauka- «ii» <Wlt mode dnt van 8 Febr. gwu be langrijke lellen zijn te vermelden. Het officieel communiqué luidt In de Zwarte Zee bomliardoorde de krulnor Bres- lau Jelta. Onze kruiser» l>ombar<Wrden Ie He Turksche 4>atteri}, de Trébrlonde on bracht eenige geladen stoomschepen tot zinken. Andere stoomschepen, geladen met levensmiddelen werden In den grond geboord. LONDEN, 10 Febr. Uit Kaïro wordt gemeld dat de Turken in vollen af tocht zijn. N- De krijgsverrichtingen ter Zee. LONDEN, 10 Febr. De admiraliteit deelt het volgende mede: Bij Rye zijn op 6 Februari twee roddingbooten gevonden gemerkt „Oriole". Men vreest dat het s.s. „Oriole" van de „General Steam Na vigation" welk schip den 29sten Ja nuari van Londeittfis vertrokken en don 30sten te Havre werd verwacht, in den grond is geboord door den Dnitschen onderzeeër die ook de To- komaru en de Icaria heeft getorpe deerd. De bemanning van het vermiste schip bestond nit 21 man. Zeegevecht Men seint on» uit WINSCHOTEN; Hedenmorgen is hier kanongebulder gehoord, komende nit de richting van de Noordzee. MARKTBERICHTEN. WOERDEN, 10 Febr. 1915. Aangevoerd 32 kaaspartijen, le kwaliteit f 44—f 46.50. 2e kwaliteit f 41—f 43. Zwaardere f 45f 43. Handel matig. Varkens f 15f 16.—. Biggen f6—f8. Aan het Weatelijk Front. PARIJS, 10 Febr. Het avondcom- muniqné luidt: De vgand deed Za terdagnacht mijnen ontploffen te La Boiselle tegenover huizen welke door Een Russisch Oranjeboek. PETROGRAD, 9 Februari. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een Oranjeboek uitgegeven over de Armenische hervormingen. Uit de gepubliceerde stukken blgkt, dat de pogingen döor Rusland in de laatste jaren in het werk gesteld om de toestanden in Armenië te verbeteren, geregeld werden belemmerd door Duitsche intriges. Deze tegenstand heeft echter voor Midden-Armenië niet het verwachte resultaat opgeleverd. (Hbld.) De houding van Bnlgarye. SOFIA, 9 Fehr. Danof, oud-voor zitter van de Sobranje, wees in een rede, gehouden in de club van zgn partij, op de diplomatieke en econo mische 8uperioteit van de Ententeen verklaarde, dat het eenige wat Bul garije te doen staat als het zijn wen schen bevredigd wil zien, is zich te scharen aan de zijde der Entente. (Hbld.) De Staatsleening. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Op de groote staatsleening is thans in eersten termgn totaal rond 255 millioen of 93 pet. gestort. Hierin is inbegrepen een bedrag van 44 millioen 200.000 gld dat is beleend geworden, waarin de Nederlandsche Jank ongeveer 41 millioen uit -eigen middelen heeft bngedragon. 50 Millioen gulden is gestort door nruiling van schatkiatpapier. EERSTE KAMER. Vergadering van 10 Februari. Algemeene Beschouwingen Staatsbegrooting. De heer Zylma bespreekt het ant woord van den toenmaligen minister van Iiandbouw aan het Twoede Ka merlid Teenstra betreffende Ministers uitlatingen inzake de Groninger graan handelaren en landbouwers, welke uit latingen spr. ongehoord vond. Uit voerig verdedigt spr. die heeren tegen over de bosohuldigingen van den Minister. Bijzondere bepalingen schij nen spr. strafmaatregelen toe. Jammer, dat de Minister zioh vooraf niet tot bekwame deskundigen als den Gro ninger Landbouwbond had gewend. Groote ontstemming is in handels- en landbouw-kringen gewekt. De Minister heeft geen betuiging van leedwezen geuit en niet erkend de mindere doel matigheid der genomen maatregelen, wat spr. betreurtdaartoe ware allo aanleiding geweost. Spr. is niet geheel voldaan, alle reden was or geweest voor den beschuldiger om de beschul digingen terug te nemen. Deneer van der Hoeven vestigde de aandacht op de moeilijkhoden waarin de gemeenten geraken, door trage af doening der pensioenaanvragen voor do gemeenteambtenaren doot de pen sioenraden. Wat Rotterdam betreft daar zijn slechts 30% van de aanvragen afgedaan. De heer Bergsma bepleit het doen van dienstreizen op rijkskosten door onze consulaire en diplomatieke ambto- naren. De heer van den Berg is voor herstel van de missie by het Vaticaan, maar meent dat pressie op den Mi nister ongewenscht is nu hij daartoe het geschikte oogonblik niet gekomen acht. Spr. betuigt instemming met de woorden van den Minister in do me- morio neergelegd dat bemiddoling bij de oorlogvoerenden ongewenscht is. De heer Polak bevestigt de mea ning van den heer van den Berg dat do volkeren den oorlog hebben gewild. De Minister van Buitenland sche Zaken, Jhr. London dankt voor de ontvangen hulde. Bij verandering der omstandighedën zal de minister niet in beginsel tegen horstel der mis sie bij het Vaticaan zyn. De Nederlandsche pers geeft alge meen van groote gematigdheid blijk. De Begrooting van Buitenlandsche Zaken werd aangenomen. Met betrekking tot de Begrooting van Justitie bespraken enkele leden detailpunten. Gebrek aan machinepersoneel. Men meldt ons uit Amsterdam. In den Jaatsten tijd gnat zoor veel ma chine-personeel der II. IJ. 8. M. over in dienst der Duitsche Spoorweg Maatschappijen. Do vroes bestaat dat wanneer daar in geen verandering komt, er over 3 maandon gebrek aan machine-personeel zal komen. Nieuw Duitsch kamp voor krijgsgevangenen. Men meldt ons uit Winschoten. De Duitsche autoriteiten hebben een nieuw groot gevangenkamp ingericht Vlt uur van Edewecht in Oldenburg. Eenige duizenden Fransche, Belgische en Engelsohe krijsgevangeden worden daaronder gebracht en werkzaam ge steld bij de landontginningon die op groote schaal in het veengebied aldaar ondernomen worden. van het Koninklyk Meteriologisnh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.2 te Hernösand laagste stand 751.3 te München. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen, nevelig tot halfbo- wolkt weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2