r y. Sfc ZBir^rxen land.. Gemengde Berichten. LANDBOUW. Stadsnieuws. Krimpen a. d. IJsel. Krimpen a. d. Lek. 407e STAATS LOTERIJ. Haastrecht. New Yoïksche Beurs. 15 Februari. ÜÜHTËN s/, us% 54 Ü'/i 66' 43' c: Waddinxveen. Oudewater. MARKTBERICHTEN Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. de vernieling van de eerste Duitsche duik boot doorj. een Kngeisck koopvaardijschip. De Enge/sche handelsvloot in die wate ren is ^is niet ineer qls weerloos te be schouwen, waarom zij van Duitsche zij de zonder voorafgaande waarschuwing of onderzoek zal aangevallen worden. Intusschen heeft de Engelsche regee ring ook de verordening nopens het mis bruik van de neutrale vlag erkend. Myn mag aannemen, dat de Engelsohe koop vaarders elk middel zullen gebruiken om zich onkenbaar te maken. Daardoor zijn neutrale schepen, als zij overdag niet onder konvooi varen, zoo goed als niet te herkennen. De van neu trale zijde ondernomen beschildering van den scheepsromp met nationale kleuren en het aanbrengen van andere herken ningsmiddelen, zal ook wel door Kngel sche koopvaardijschepen nagevolgd wor den. Ken voorafgaand onderzoek lijkt uit gesloten, daar dit de afdeeling, die het onderzoek verricht, en de duikboot zelf aan het gevaar van vernieling zou bloot stellen. In deze omstandighedien bestaat er niet de minste waarborg meer voor de vei ligheid van de neutrale scheepvaart in de J ngelsche oorlogswateren. Daarbij komt, dat het gevaar voor mij nen is toegenomen, aangezien het plan is, in alle deelen van de oorlogswateren zooveel mogelijk van mijnen gebruik te maken. Onzijdige schepen moeten daarom op nieuw ten dringendste gewaar schuwd worden s om zich niet in het oor logsgebied te begeven. In 1 elk geval zullen zij, zonder be zwaar te ondervinden, den weg, dien de Duitsche admiraliteit hun aanbevolen heeft, om het Noordon van Schotland heen kunnen nemen. De memorie verklaart ten slotte dat Duitsohland de aangekondigde wijze van oorlogvoering zal blijven volgen, tot Engeland be sluit de' algemeen erkende regelen van het zeeoorlog» recht, gelijk dat in de Parijsche en Londensche Verklaringen is neergelegd ook van zijn kant in de toekomst n a te lovon of tot de neut r. ale mo gendheden het daartoe dwin gen. Naar wij vernemen, hebben verschil lende stoomvaartlijnen nog daarenboven van den Duitschen consul-generaal te Rotterdam eene bijzondere waarschuwing ontvangen, van den 18en dozer al toch vooral de vaart om den Noord te volgen. Uit Christiania wordt aan de Koln. Ztg. geseind De Duitsche legatie deelde aan hot Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken mede dat ingevolge een bekendmaking van de Duitsche admiraliteit het tot nader order aan kustvaartuigen on visschersbooten van vreemde nationaliteit verboden is in de Elbe en Wezer zoowel in het vaar- wator van do Sleeswijk-Holsteinsche west kust en de Oost-Friesche eilanden binnen te 1 oo pen. De nota van Amerika. Naar aanleiding van de nota der VeA eenigde Staten aan Duitschland, schrijft de Kreuzzeitung JL Het spreekt van zelf dat de \kiikt$b- t on-oorlog en de liesliste wijze waarop deze zal doorgevoerd' worden, niet door de zienswijze van de Vereenigde Staten kan worden beïnvloed. De Deutsche Tagoszoitung, waarvan de connecties met do admiraliteit bekendi zijn, zegt dat het doorzoeken van neutrale schepen oen militaire onmogelijkheid is on dat men dat ook te Washington moet erkennen. Daarom staat de in de nota vervatte eisch betreffende het doorzoeken en hot vaststellen van de nationaliteit der neutrale handelsschepen feitelijk ge lijk met een nlet-erkennen van de ver klaring tot oorlogsgebied van een deel der zee door Duitschland. Dit is de kern van de Amerikaanscho nota. Hierom draait alles en in het Duitsche antwoord zal1 dat dan ook op den voorgrond moeten worden geschoven. Duitschland en Amerika. In do Deutsche Tagoszoitung bespreekt graaf Reventlow de houding van Ameri- «ika tegenover den aongekondigden duik bootoorlog. Op de opmerking, dat de Amerikaansche regeer ing geen blokkade op hot papier, maar slechts een effectieve blokkade erkent, antwoordt hij Het is geen blokkade van do fusten van Groot- Brtótannië on Ierland, maar ©en ver klaring van de wateren daarom heen tot oorlogsgebied. Andere Amerikanen heb ben weer gezegd', het begrip oorlogsge bied is in de Vereenigde Staten onbekend, zij willen slechts een blokkade erkennen en daarop luidt hot antwoord: niet Duitschland, maar Groot-Brittannië hoeft het begrip oorlogsgebied als nieuwigheid in den zee-oorlog inge^perd en wei met de motivoering, dat nieuWe krijgemiddelen, als mijnen en duikbooten, de oude wijze van blokkeering onbruikbaar hebben ge maakt. Do Kngelsche regeering heeft deze nieuwe theorie onmiddellijk in praotijk gebracht door de Noordzee als oorlogs gebied te verklaren en haar af te slui ten tegen allo tot nog toe erkende rechts beginselen in. De Vereenigde Staten hob- hen daartegen niet geprotesteerd. Wat geeft dan de Aroerikaamsohe regeering het recht, zoo lang zij nog voor neutraal wil doorgaan, te pro tee toeren tegen de Duit sche verklaring Op de verontwaardi ging in Duitschland en onder de Ameri kaansche Ieren en Duitschers over de wapen-leveranties heeft do regeering in Washington en in het hijzonder Bryan de verklaring afgegeven, waarvan de be- teekenis neer kwam op het volgeiuje de Vereenigde Staten zunen ook verder oor logsmateriaal leveren en het is nu een maal de pooh van Duitschland, dat deze leveranties, doordat Engeland de zee be- heerscht, alleen aan zijn vijanden ten goede kunnen komen. Met het zelfde recht, ja, met nog meer, omdat Duitsch land voor zijn bestaan vecht, en het voor Amerika slechts een geldzaak is, ant woorden wij het spijt ons zeer maar het is nu eenmaal de pech van de Ver eenigde Staten, dat de ton uitvoer legging van de Duitsche verklaring van oorlogs gebied misschien afbreuk zal doen aan den overzeeschen handel naar Engelsohe en lersohe havens. Men moet zich in Amerika geen illuzies er over maken, dat verontwaardiging ep bedreiging iets an ders beduidt dan woordverspilling. Zoo als Bismarck zeide de Duitschers laten zich niet bang maken en thans hot aller minst. In de Vereenigde Staten heeft men blijkbaar zeer weinig begrip ervan, wat het voor ©en volk beteekent, tegen een wereld van vijanden om zijn bestaan te vechten. Mot weet in Amerjka uit het gesprok van von Tirpitz met een Ameri- kaanschen journalist, dat het plan in re- geerlngsk ringen reeds langen tijd over wogen is. Men behoeft er dus niet aan te twijfelen, dat de regeering alle moge lijke oonsekwenties van de verklaring overdacht heeft. Nu is de teerling ge worpen en zal men niet terug krabbelen. Wij kunnen ons geon bedreiging en geen enkelen maatregel der Vereenigde Staten, van wolken aard ook, voorstellen die ons vrees zou kunnen brengen. Verder zegt graaf Beventlow nog: Gis teren is ons uit Londen gemeld, dat alle havens van Groot-Brittannië en Ierland tot versterkte kustplaatsen zijn verklaard. Uit is het eerste antwoord op de verkla ring .van Duitschland en erkent deze dus de factor. De Kngelsche regeering be schouwt door deze verklaring zijn ge- heele rijk als een vesting. Deze officieele bekendmaking heeft den toestand voor de neutrale staten in hooge mate duidelijk gemaakt en wij begroeten haar daarom met voldoening. De aanduiding van de Amerikaansche pers, dat men de Ameri kaansche handelsschepen onder geleid© van oorlogsschepen naar de Engelsohe ha vens zou zendien, zou in strijd zijn met alle oorlogsrecht. Het zou hetzelfde zijn, als wanneer in den landoorlog een neu traio staat voor oen trein met proviand en oorlogsmateriaal onder militair con- voo'i toelating eisohte in een belegerde vesting. Een antwoord van 7.000 woorden. Het telegrafisch antwoord van En geland aan de Amerikaansche Regee ring op de Amerikaansche nota bestond 'uit 7.000 woorden in cijferschrift, waarvoor 24 ambtenaren te Washing ton gedurende 2 uur noodig waren jom die te ontcgferen. Engelands rijkdom. poe groot de rijkdom van Engeland is, blijkt uit een nauwkeurige statis tiek van de indnstrieele productie, die de Engelsche Regeering onlangs het licht deed zien. Uit het Italiaansche tijdschrift „Dominica del Corriere" ontleenen wij eenige cijfers. De data zijn wel is waar niet uit den aller jongsten tijd, want ze zijn nog v^n 1907. Maar de resultaten zijn toch van zeer veel belang, omdat daaruit blijkt, hoe enorm de rijkdom van het Vereenigde Koninkrijk in een jaar kan toenemen. De waarde der productie steeg in het jaar 1907 van 27.6 milliard op 28 milliard, de verkoopswaarde, waarbij transportkosten en tusschenhandel mee inbegrepen zijn, steeg van 35.2 mil liard op 38.5 milliard. De waarde der in het binnenland verkochte waren wordt op 29060 millioen geschat, en die der uitgevoerde artikelen op 9280 millioen. Ongeveer zeven millioen werklieden vinden hun brood in de verschillende industrieën, een millioen EngeJsehen werkt voor eigen risico, en brengen te zamen artikelen ter markt ter waarde van ruim een half milliard gulden. De waarde der land bouwproducten beliep in dat jaar 42 millioen en 2324.000 personen vinden in dit bedrgf hun bestaan. De visch- vangst, die rteer dan 107.000 men- schen werk gfeeft, brengt het land 236 millien op. Bulgarije. Aan het slot van een hoofdartikel over de raadselachtige honding tan Bulgarije zegt de Temps: De Italianen schijnen alles te willen vermijden wat hun den schgn zon kunnen geven, scheidsrechter op den Balkan te spelen. Hun wenschen van de Adriatische Zee gaan niet verder dan de heerschappij over deze zee, maar hun eerzucht gaat verder dan het Balkanschiereiland naar het ooste lijk deel van de Middellandsehe Zee. Daarom zon wellicht het ten oorlog gaan van Bulgarije, als bondgenoot van Turken, Duitschers en Oostenrij kers, niet de werkeloosheid en het volharden in een afwachtende honding bij Italië verlengen. Hetzelfde geldt voor Rumenië, dat onmogelijk deze verbreking v$n het evenwicht te zijnen koste zotf^nnnen dulden, noch het isolement, waarin het geraken zou. Griekenland zon geen oogenblik wachten om zich met leger en vloot bij de Bondgenooten te voegen. De vooruitzichten, welke de vernieling van forten in de Dardanellen, de Engelsche vliegtochten boven Gallipoli en Adrianopel schiepen, zouden weldra werkelijkheid worden. Het valt te betwijfelen, of deze gevolgen van een Buigaarsche tusschenkomst voor Oos- tenrijk-Hongarije beantwoorden aan de wenschen van Sofia. Daarom gelooven wü niet, dat Bul garije zijn daadwerkelijken steun aan de Duitsch-Tnrksche alliantie zal ge ven, tenzij een beslist succes dier al liantie een nieuw avontunr, schijnt te rechtvaardigen. Tot zoo lang zal het waarschijnlijk de huidige neutraliteit met een gunstige neiging voor onze vijanden handhaven. De gebeurtenis sen zullen weldra den oogenblikkelij- ken last, welke uit deze houding voort vloeit, opheffen. Uit Weenen wordt aan de „Vossische Zeitnng" geseind dat de nieuwe Oos- tenrijksche oorlogsleening in de tweede helft van April zal worden uitge geven. De arbeidsmarkt in 1914 (Medodeelingen van het Cèptraal Bureau voor de Statistiek). Hoewel de toestand gedurende de le helft van 1914 over het geheel be vredigend is te noemen, was er toch minder reden tot tevredenheid dan in het vorige jaar. In verschillende bedrjjven toch was een grootere of geringere teruggang te constateeren, terwijl daartegenover slechts betrek kelijk weinig anderen stonden, die zich door een gunstiger toestand dan in 1913 kenmerkten. In de 2e helft des jaars is met het uitbreken van den oorlog in het buiten land voor tal van bedrijven hier te lande plotseling een abnormale, on gunstige periode ingetreden. Van de factoren, welke op den geregelden gang van zaken tijdelijk of blijvend storend hebben gewerkt en oorzaak waren, dat zoowel 4de geheele als de gedeeltejjjke werkloosheid een abnor- malen omvang aannam, verdienen als de voornaamsté vermelding gebrek aan de noodige 'fondsen, geringe koop kracht en -last bij het pübliek, stil stand of belemmering van den uitvoer, ongeregeld vervoer te land en te water en het onder de wapenen zijn van moeilijk te vervangen bedrijfsleiders of personeel. Anderzijds werd de werk loosheid getemperd door do omstan digheid, dat vele arbeiders door de mobilisatie aan hun bedrijf onttrokken waren. Ofschoon September wel reeds ge deeltelijk wat verbering bracht en ook in het 4e kwartaal verschillende be drijven zich geleidelijk begonnen te herstellen, bleef de toestand een aan tal bedrijven en sommige toevallige plaatselijke uitsonderingen buiten be schouwing gelaten ^ongunstig af steken bij dien in de onmiddellijk voor afgaande jaren. In het bijzonder de „luxe-bedrijven" en verschillende be drijven (resp. ondernemingen), die grootendeels op den export zijn aange wezen of hunno grondstoffen uit het buitenland betrekken, hadden nog met vele en groote moeilijkheden te kam pen. Daartegenover stonden enkele andere, waarvoor de toestand aan het einde des jaars bepaald gunstig te noemen was. Terwijl er over het alge meen een groot aanbod was van on geschoolde arbeiders, hadden enkele be drijven te kampen met gebrek aan geschoold personeel. Alles te zamen genomen, is 1914 tot de ongunstigste jaren te rekenen. Het herkennen van neutrale schepen. De „Kölnische Volkszeitung" schrijft: Neutrale schepen kunnen zich gemak kelijk aan elk gevaar onttrekken, dat voor hen voortvloeit uit het misbruik maken van d^ neutrale vlag, als zij naast de kleuren van hun land het signaal uitsteken, dat hun register- nummer in het internationale signaal- boek aangeeft. Uit dit nummer blijkt van zelf hun naam, hun haven en hun reeder. Het internationale signaalboek ter zee bevat aan het einde een lijst van alle geclassificeerde vaartuigen, die de zee bevaren, waarin elk schip zijn nummer van zes cijfers heeft. De aard van de getal-groep is tevens een aanwijzing voor de soort van het schip, zoodat het hijschen van een willekeu rig gekozen nummer niemand zal mis leiden. Rogge. Men meld uit Groningen dat de roggeboeren in de streek, uit vrees voor Regeeringsnjaatregelen in het najaar, thans hun roggevelden om werken en die bestemmen voor de teelt van andere gewassen. Zij wen schen zich, naar men verneemt, te hoeden tegen inbeslagneming, indien de tijdsomstandigheden tegen het na jaar nog dezelfde zijn als thans. De velden worden thans meerendeels bestemd voor aardappelteelt, omdat dit gewas een goeden prijs belooft. Men meldt aan de Msb. Door het beheer der Belgische spoor wegen, posterijen en telegrafie wordt ter kennis gebracht, dat de pensioenen en traktementen over December slechts voor 2/3 deel zullen worden uitbetaald. Uitwisseling van gevangenen. Men meldt nit Oldenzaal: Nadat het Roode Kruis-personeel verschillende treinen uit Bentheim vergeefs had afgewacht, keerde om kwart over 2 gistermiddag de loco motief van den S. S.-trein, die was uitgezonden om de Engelsche gewon den te halen, zonder wagons uit Bent heim terug. Het personeel, dat aan het station wachtte, kreeg dadelijk order zich in de stad te verspreiden. Naar werd medegedeeld, zouden de gewonden nog niet uit Osnabrück zijn vertrokken. HoeweJ allerlei werd ge mompeld, kan nog niet worden mee gedeeld, wat de reden hiervan is. Reeds om half een ontving de station chef een telegram, waarin wérd me degedeeld, dat de gewonden waar schijnlijk niet zouden arriveeren. Dames uit Oldenzaal waren aan het station aanwezig met ververschingen voor de gewonden. Goudstroopers. Blijkens een van den Gouverneur van Snriname bij het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram is een tegen stroopers op een goudplacer aan de Lawa uitgezonden politiemacht op gewapenden tegenstand gestuit. Van de stroopers werden er dertien gedood qn vijf gevangen genomen. De politie kreeg nooh dooden, noch gewonden. Staatsleening. De Minister van Financiën maakt bekend, dat op de Staatsleening 1914 tot en met 13 Februari j.J. gestort was een bedrag van f 259.416.000. Kadervorming. De opperbevelhebber van land- en zee macht beeft het volgende schrijven aan de legorautoritoiten gezonden „Hot heelt reedis eenigen tijd) de aan dacht getrokken, dat onder de oudere lichtingen milicien» tal van menschen worden aangetroffen, die door den aard van hun persoonlijkheid1, ontwikkeling, be schaving, optreden en door hun positie in de burgermaatschappij als hoofden of bedrijfsleiders van indiustrioele onderne mingen en andere organisaties waarin zij gezag uitoefenen, eigenlijk de aangewezen mannen zijn om een 1 ageren of hoogeren aanvoerdersrang te bekleeden. Veelal heb ben deze personen zich indertijd op de meest gemakkelijke wijze van hun mili- tieplicht gekweten en hebben lange dien weg zich er aan onttrokken voor de ka dervorming in aanmerking te komen. Thans wOrden vele zulke mannen als schrijver of in eenig ander employement gebezigd, maar komen, gelet op hun aan leg, niet tot hun reoht. Dat zij in do zen tijd zich aan voor hun talenten eigen lijk minderwaardig vfrerk moeten wijden, hebben zij zichzelf te wijten, en in zoo verre zouden or geenszins termen zijn om hen nu verder te brengen. Doch het landsbelang, het legerbelang vordert, dat alsnog partij getrokken worde van de goede stof tot kadervorming, die in deze categorie sluimert. Het is alzoo nood'ig de bedoeld© dienst plichtigen naar voren te brengen, hen korporaal te makén en hup opleiding tot sergeant (en zoo mogelijk verder) zooveel mogelijk te bevorderen. Eenerzijd» moeten de betrokkenen opgewekt en aangemoe digd worden zich voor do kader-opleiding beschikbaar te stollen, anderzijds moeten de officieren zich beijveren hen te be kwamen. Mitsdien heb ik de eer u te verzoeken, ieder in uw ressort, hot vereischte te ver richten ter bereiking van het in de vo rige alinea aangeduide dool. Het is mijn wenach, dat die door u in dien geest aan te wenden pogingen krachtig worden ter band genomen, bij voorkomende gelegen heid ook door mondelinge bespreking met uwe onder-commandanten." (Avp.) De Vluchtelingen. Men meldt ons uit Vlissingen Gister zijn van Vlissingon een 400-tal armlasti ge vluchtelingen naar Nunspeet vervoerd. r worden hier weder 1100 vefrwaoht. In de barakken heerschen de roodvonk en de typhus, doch in lichte mate. Men meldt ons uit Aardenburg Naar wij vernomen, zullen alle onvermogende Belgisohe vluchtelingen zoo spoedte1 mo gelijk naar het kamp te Ede (Gelderland)' worden overgebracht. De Zeeland. Men meldt ons uit Vlissingen De achoorsteenen van de booten der maat schappij „Zeeland", die op Engeland va ren, zijn in de nationale kleuren Be schilderd. Internationaal Vrouwencongres. Op initiatief van een aantal Nederland- scho vrouwen had Zondag te Amsterdam een officieele conferentie plaats, waarop de mogelijkheid besproken werd om een internationaal vrouwencongres bijeen te roepen, waar de beteekente, die de oor log voor de vrouw hooft, onder deoogen zal worden gezien, en voorts verschillen de vraagstukken, die bij 't sluiten van den vrede op den voorgrond moetentre den, in behandeling zullen komen. Zoo wel vrouwen uit neutrale als uit oorlog voerende landen woonden de bijeenkomst bij. Besloten word de conferentie spoedig mogelijk in een neutraal land te doen plaats hebben. Dankbaar aanvaarden die dames de uitnoodiging der Nederlandsche vrouwen om hier te lande bijeen te ko men. Besproken zal o. a. worden de verant woordelijkheid, d5e rust op de vrouw, om voor haar politieke bevrijding te werken. Voorts zal een punt van discussie uit maken in hoeverre de vrouw kan bijdra gen tot een goede verstandhouding tus- schen de volkeren, tot arbitrage en tot internationale federatie, alsmede tot «lemo- cratiseering van de Internationale poli tiek, waarin man en vrouw gelijke mede zeggingschap behooren te hebben. Besloten werd voorts een motie op de agenda te plaatsen, waarin uitgedrukt wordt, dat vrouwen zitting behooren te hebben in de conferentie van afgevaar digden dor verschillende mogendheden, die bij het eindigen van den oorlog do vredes voorwaarden moeten vaststellen. Dat con gres zou dan tevens moeten besluiten, vrouwen en mannon dezelfde politieke rechten te verleenen. Vrees voor de mijnen. Men meldt ons uit IJmuiden Uit vrees voor de mijnen en onbekendheid met het vaarwater ging het Amerikaansche stoom schip „J. L. LuckeObach", van Boston naar Bremen bestemd!, voor de haven van IJmuiden voor anker om evenals onlangs het Amerikaansohe stoomschip „Pathfin der" een Hollander als gids mede te ne men. Het schip wacht thans op de noo dige papieren, zpnder welko deze gids niet in Duitschland' zou worden toege laten. Zeemans lakoniekheid. Kapitein W. H. Propert van de Laertes, de blauwpijper die te Amster dam j.l. Donderdag binnenkwam na de gevaarlijke ontsnapping aan een hem achterna zettende Duitsche onder zeeër seinde, toen hij behonden aan gekomen was, aan zijn vrouw uit IJmuiden: „Aangekomen. Alles wel. Een uur onder vuur." Men meldt ons uit Tlel De heer W. Donkersloot, hoofd! eener school te Cu* lemborg, die thans als le luitenant is gedetacheerd te Ede, is van zijn paard gevallen en heeft tengevolge daarvan zijn sleutelbeen gebroken. Ook constateerde de geneesheer een lichte hersenschudding. Een vliegmachine bij Schiermonnikoog. De beide Duitsche aviateurs, die gis terenavond op de Engelschmanplaat tusschen Schiermonnikoog en Ameland gedaald waren en die geweigerd heb ben met de reddingboot mede te gaan, waren, toen de reddingboot voor de weede maal uitgevaren was, reeds ver dwenen. Men meldt ons uit Wateringen Giste ren is onder het vee van den veehouder B. Noordaan, aan den Zaidweg onder deze gemeente mond!- en kkTuwzeer uitgebro ken. Maatregelen ter voorkoming van uit breiding dezer ziekte zijn van gemeente en rijkswege genomen. Een 40-tal koeien zullen worden geslacht «1 naar het ab- batoir to Rotterdam1 vervoerd worden. GOUDA, 16 Februari 1915. Bioscoopsalon „Gouda Vóóruit". Nummer 1 van het programma rft een fijn gekleurde opname van haven en de stad Barcelona, welke prachtige gezichten op deze schoone stad te zien geeft. In plaats van „Rigaden zoekt een betrekking", werd een variéténummer gegeven datfzeer mooi gekleurd, een bijzonder aange nomen indruk maakte. Voor de lief hebbers van sensatiestukken biedt deze week de 3e serie van de Rocambole films een uitstekende gelegenheid zich te amuseeren, temeer daar dé expli- OP uitstekende wijze het ver- fis als zoodanig, op zgn verzoek, dodr I^ude toelicht. I den aarts-biBschop ontslagen. Tot slot der voorstelling wordt een Aan den heer H. J. Verhei) is voor- tnmisch nummer gespeeld door Max loopig de herderlijke zorg voor de ynder getiteld „Max, Jockey nit Qemeente opgedragen. gUI/llfiu J J Liefde". De nieuwe pianiBt vulde do psuze's op goede wijze^aan. Bij de „Staats Ct." no.*37 zijn ge voegd de Koninklijk goedgekeurde Ben kaas weggenomen. Gisterenavond is door do politie een I statuten der naaml. vennootschap C. I U270 14277 I an tangehonden, die uit een kaas- van der Giessen en Zonen's Scheeps- ,4388 14895 1 nakhuis uit de Minderbroedersteeg een werven alhier. Sas heeft ontvreemd. .Het doel dar vennootschap is de Teven deze man is proces-verbaal I uitoefening van den scheepsbouw met A s 1 alles wat daartoe in den ruimsten zm behoort en met dat bedrijf in verband staat. Het kapitaal bedraagt f 600.000, verdeeld in 120 onsplitsbare aandeelen van f 5000, waarvan 100 zijn geplaatst en volgestort. Directeuren de heeren J. v. d. Gies- I sen en A. v. d. Giessen Czn. Com missarissen de heeren C. v. d. Giessen Voor het examen nuttige handwer- I Van slaagden gisteren te Rotterdam de dimes P C. van Driem, N. A. Eijssen en W. H. Bruynel, allen alhier. De Witte Bioscoop. Het hoofdnummer van deze weok He Gouden Stem" mag met recht I Azn en P. C. v. d. Giessen, 11, een kunstwerk op cinematogra- njiisch gebied worden beschouwd. Het uitstekende spel van de medewerkende altisten, alsmede de mooie natuurop namen vormen een prachtig geheel. Een mooie natunropname „De Ha ven van Monte Carlo" en een tweetal komische films, waarvan voornamelijk „Pataohon als soldaat" de menschen doet gieren van het lachen voltooien dit uitstekende programma. Overbo dig te zeggen,, dat muziek en expli-I f400. catie als altijd uitstekend zijn. f 200 Veelbelovende jongelieden. Door twee winkeliers hier ter stede is aangifte gedaan dat bij hen in dienst I zijnde bedienden er met geld aan hun patroon toebehoorend zijn vandoor ge gaan. Een dezer had een bedrag bg zich van f 105.-, hetwelk hij bij een dei klanten moest inwisselen, de ander was met een broodwagen op pad, had 12.wisselgeld bij zich, benevens I geld van het gedeeltelijk afgeleverde brood, en heeft zijn broodwagen in den steek gelaten om met den eerste de plaat te poetsen. De broodwagen is door de politie onbeheerd op straat aangetroffen. Deze veelbelovende jongelieden van ca. 17 jaar, half broeders v%n wie de een reeds met de tuohtsohool hee kennis gemaakt, hebben vermoedelijk de wijk genomen naar een der groote steden. .„„,„„,1 oen onder-1 11180 11228 11391 De politie heeft tersOD8D0.1 "«O 12004 1-2108 zo®k ingesteld en telegrafische opspo 1J40, ,]2S1, 13643 ring en aanhouding verzoent. Ds. P. Kruyt te Gouderak heefy voor het beroep naar hier bedankt. 5de KI. Trekking van Dinsdag 16 Febr. Prijs van f 15000 9813. f 1000 659,10727,10889,12291, 12657, 19084. 4006, 9421, 14362, 17724. 13981, 16279, 17077 18599, 19874. 4717, 5434, 6679,10157, 10414 11219 11328 13048 13139 14218 15689 18137 18348 20571. 12309 12320 12327 12382 1240912415 12411 12454 12534 12546 12563 125& 12572 12608 12647 12653 12662 12674 12731 12753 12775 12820 12875 12896 12904 18067 13092 13198 13232 13243 13257 13258 13283 13305 13322 41369 13370 13395 13407. 13430 13436 13456 13510 13540 13546 }3557 13598 13606 13611 13619 13638 13640 13659 13671 13758 13767 13847 13854 13861 13898 13908 13939 13970 13997 14007 14008 14009 14011 14058 14080 14143 14145 14149 14172 14176 1425614241 14289 14301 14322 14343 14450 14511 14557 14581 14603 14690 14725 14800 14803 14852 14901 14915 14919 14925 14938 15019 15048 15126 15429 15214 15236 15261 15287 15298 15340 15356 15413 15430 15453 15606 15666 15680 15747 15778 15781 15789 15847 15901 15923 16012 16018 16131 16150 16170 16214 16241 16292 16320 16373 16400 16410 16434 16436 16488 16523 16573 16608 1671916743 16750 16835 16842 16877 17111 17120 17125 17169 17178 17194 17206 17306 17332 17337 17342 17349 17391 17479 17490 17496 17533 17543 17547 17554 17638 17649 17671 17744 17746 17747 17756 17785 17797 17801 17827 17945 17955 17973 18016 18041 18047 18072 18104 18142 18196 18284 18312 18328 18341 18417 1H428 18435 18472 18482 18535 18547 18561 18567 18575 18583 18675 18676 18707 18744 18755 18767 18796 18843 18869 18897 18945 18948 19003 19019 19066 19065 19076 19166 19196 19226 19259 19268 19277 19278 19302 19358 19362 19367 19377 19393 19582 19583 19629 19650 19660 19671 19676 19695 19772 19810 19867 19924 19939 19943 19946 1998L 19994 20116 20120 20188 20210 20215 20216 20249 20278 20286 20310 20328 20340 20385 20398 20440 20466 20523 20536 20550 20612 2U679 20715 20779 20849 20873 20899 20916 |0956 5e klasse 9e lijst No. 3208 f 70 ra. z. f1218 f 70; no. 3955 m. z. 3945. kanon veroverd worden. De Duit schers die de hoogten Van Myt Boek id1 Wyshkov aanvielen, werden met aan zienlijke verliezen teruggeslagen. In tegenaanvallen, welke door de Rus sen to Tucbolka en Wyshkov werden on dernomen, veroverden de Russische troe pen een gedeelte van de posities van den ijand. Japan en China In oorlog? PETROGRAD, 16 Febr. Do N O w O j e W r o lil) a verneemt uit Peking dat do Centraio Regeering den Japanschen ge zant beeft medegedeeld, dat zij zonder toe stemming van het Chineesoho parlement geen besluit kan nemen betreffende Ja pan's laatste nota. Het Japansche voor stel, dat bodoeld de reorganisatie van het Chinoesche leger en de vloot slechts door Japansche inspecteurs te doen plaats heb ben, acht de Chinoesche Regeering op grond der constitutie onaanneembaar. PET ROGRAD, 16 Febr. Naar de Rusj- ko Howo uit Peking verneemt hebben *18 gouverneurs en gonoraals tot Juausjlkai telegrafisch verzoek gericht de in williging van Japan's eischen zonder te weigeren. Zij verklaren dat hun soldaten liereid zijn de zelfstandigheid van te verdedigen. De Regeering richt Prijzen van f 70. 14 110 263 469 691 804 911 914 917 1073 1107 1176 1574 1576 1625 1726 1850 1861 2500 1059 2600 3332 2680 3373 2715 3404 2743 3518 2770 3520 3740 3832 3838 3916 3953 4011 1144 4640 4233 4897 4235 4906 4346 4923 4383 5005 4450 5041 5232 5320 5336 5479 5614 5628 5798 5842 5988 6018 6100 6234 6552 6649 6677 6743 6750 7113 7719 7752 7839 7840 7958 8025 8159 8194 8312 8380 8554 8590 8934 8943 8968 9057 9108 9148 9256 9287 9387 9338 9367 9372 9679 9722 9757 9765 9894 9947 1( 3 2972 3 4564 I 10583 10684 10769 10824.10835 10857 11020 111 Hoogore Tarweprijzen, Duurder brood. Naar Hot Volk verneemt iade Re geering voornemens dezer dagen dte prij- 7,eh, waartegen zij tarwe levert aan do in- pieeifabrikanten zoodanig te ver- dat het meel daardoor met f 2 per 100 K.G. in prijs zal stijgen. Wel dra zal dan ook het brood minstens 2 cent per K.G. duurder worden. Rogeer Infjr,» bepalingen. Mon seint ons uit Don Haag In verband met een belangrijke ij ging der graanprijzen is de prijs van tarwebloem (inlawtech) uitsluitend tot êfal soort bepaald' op f 20.80 per 190 K.G. en het ongebuild tarwemeel op f 17 per 100 K.G. l)e maximum broodprijs is vastgesteld op 24 ct. por K.G? voor gebuild tarNve wa terbrood en 20 cent per K.G. voor bruin- brood. Gevestigd te Haastrecht. Gertrda Joha. van Vliet, van Gouda i J&a Pieter Adtrianus de Jong, van Ouder kerk a/d. IJ snel; Maria Uiterwaal (wed. B. Oskatn), van Lopik. Vertrokken. M. 0. Achterberg naar ge Weide. ^Gevestigd te Vlist. b. Timmer, van Leerbroek; P. van Dam, van Willige Langerak; F. W. lh. Adrtaensen, van Hoonkoop; M. G. A.ert», van Willlgo Langerak; J. Wageraakers, van C'apolle (N.-Br-)- Vertrokken. Leendert Schilt, naar Bergambacht. Do dienstplichtigen van de lichting 1915 uit do gein. Haastrecht, C. van Dam, en J. D. van Goelen, beide bohoorende bij het te Reg. Veld'-Art., worden 2-3-15 ingelijfd. 10615 1« 10878 10914 11010. 11012 11180 11228 11391 11369 11478 11579 11596 12208 12225 12272 12390 12754 12876 1! 12997 13043 „13065 13081 13108 13174 13181 13307 13350 "13643 13706, 13712 13742 13791 14035 14046 14076 14122 14141 14212 14292 11463 14461 14508 14550 14596 14647 14653 14661 14670 14831 14961 14972 15499 15792 15841 15963 16112 16135 16234 16498 16641 16745 16747 17097 17135 17143 17409 17450 17475 1*567 17579 17611 17650 17655 17680 17687 17709 17841 17868 18069 18272 18287 18460 18509 18531 18586 18638 18704 18708 18743 18831 18849 18987 18993 19013 19017 1908 L 19100 19123 19137 19508 19591 19642 19684 19704 19751 19&30 19846 20074 20145 De omzet bedroeg 220.000. Gew. Aand. Atchison Topeka94'/: Baltimore Ohio Erie spw. Kans South. Missouri K. T Rock Island Southern Railway Southern Pacific Union Pacific Amalg Copper Car en Foundry Smelt en Ref 'Steel Corp American Gan United Cigar Hidec Leather 11146 I jnter. Mere. Marine %Obl. 11 Central Leather 7367 7655 8084 8155 8773 8816 21'/, 22"/, 101/, 16'/, 103'/, 27 V 33 353/; door middel van de verzoek de rust heid te bewaren, ook pen naar China zen pers aan het volk, en de koelbljoiig- al zou Japan troe len. De P,.TROGRAD, 16 Febr. De Nowojo Wremja verneemt uit Tokio dat van het Japansche leger drie liclitingon zijn mobiiisoerd en Korea in staat van log is verklaard. De NEW-YORK, gaande schip 20326 20733 20751 20765 20806 Nieten. 183 316 554 721 11 1086 1368 653 780 981 1119 1130 11791296 1402 1478 1564 1575 1741 1815 1912 1927 1950 1945 1957 1960 2042 2087 2100 2105 2130 2131 Rui- Woensdag herdenkt de A. A.s. _D van Rooi jen, onderwijzer aan de bare lagere school aan hot Dorp alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaren aan die school in funotio trad'. Voordien was hij werkzaam aan de school aan de Brug. Ongetwijfeld zal het den heer vsn Reoijeti dion dag niet aan b< Mt«n. De pastoor der Ouci-Kat.holieke Ge meente, alhier, de heer J. F. v. Wijk 00 189 500 004 805 985 1047 1:108 1308 1601 1602 1688 1705 1723 1738 1830 II 2142 2173 2190 2230 2237 2267 2284 2545 2578 2683 2690 2706 2738 2786 2862 2876 2877 2922 2924 2935 3004 3038 3067 3050 3115 8143 3150 8184 3186 3301 3342 3403 3422 3441 3455 3532 3677 3710 3785 3910 3926 3954 8990 4019 4037 4035 4038 4039 4050 4247 4845 4251 4414 4416 4419 4435 4451 4465 4490 4497 4519 4526 4528 4584 4686 4623 4673 4693 4731 4773 4794 4851 4868 4887 4889 4928 4935 4981 5030 .5043 5067 5080 5112 5139 5164 5192 5205 5233 5269 5306 5395 5419 5440 5453 6494 5532 5561 5587 5591 6644 5700 5725 5752 5827 5984 601,9 6077 6101 6101 6126 6153 6157 6168 6171 6174 3252 6207 6312 6322 6337 6361 6349 6377 6396 6466 6474 6478 6528 6636 6685 6593 6639 6640 6051 6687 6732 6735 6740 6749 6847 6904 6948 6950 6964 7034 7075 7137 7146 7164 7297 7309 7339 7341 7354 7377 7421 7441 7455 7460 7477 6502 7619 7521 7548 7562 7589 7616 7647 7661 7665 7675 7744 7765 7796 7816 7878 8000 8005 8040 8060 8093 8096 8100 8180 8201 8203 8241 .8273 8266 8274 8274 8306 8308 8310 8341 8378 8388 8406 8411 8423 8448 8513 8538 8536 8545 8553 8593 8594 8640 8645 8670 8694 8696 8723 18763 8789 8843 '9098 9167 9210 9218 9288 9303 9315 9331 9398 9452 9464 9468 9469 9486 9505 9546 9547 9567 9657 9669 9729 9769 9791 9831 9838 9843 9851 9859 9875 9892 9937 9997 10013 10036 10045 10069 10043 10093 10098 10151 10224 10268 10362 10367 10393 10434 10505 10569 10600 10665 10683 10720 10742 10760 10858 10875 10887 10901 10926 10927 10959 10970 11011 11071 11098 11122 11128 1154 11149 11154 111661115911175 11247 11272 11358 11434 11447 1150311644 11390 11610 11702 11715 117461177811814 11819 11862 11932 11949 11977 11979 12006 12012 12016 12079 12195 12237 12306 12»7 Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Roeien goëde aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 47, 2e 41 en 3e 35 ceint per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd- Vette Kalveren goede aanvoer, Iste kw. 33, 2e 28,3e 26 oent per half kilo. Stieren goede aanvoer, 1ste kw. 38. 2e 32, 3e 27 cent per half kilo. Handel in vet vee onveranderd, prijzen niet hooger. Stieren met redel. omzet, handel traag. Vette kalveren lager in prijs, op de magere markt was de handel onveranderd. Aan het Westelijk Front PARIJS, 16 Febr. Het communiqué van gisteravond elf uur meldt Er is niets bijzonders voorgevallen dan eenige goed geslaagde acties van onze ahilleric. Te l'oelkftpolle noordoostelijk van Y peren hebben wij een vijandelijke batterij tot zwijgen gebracht. De Duitsche loopgra ven t© Beauraus zuidelijk Atrecht, wer- vernield. In de buurt van Soissons Perth werden vijandelijke versterkin gen en troepen krachtig VENLO, 15 Fobr. (Part.) Te Keulen kwamen uit Noord-Frankrijk 3 lange trei nen met zwaar gewond© Duitsche militai ren langs, naar schatting waren het on geveer 1200 man. Ook kwam er een trein langs met ver- Russisch geschut, welke worden vervoerd. Naar ik verscheidene stukken ge schut door de Russen onbruikbaar gé- maakt. Verder passeeren er treinen met Veldvruchten, welke door de Duitsche troe pen in België en Noord-Frankrijk zijn op geëisebt. Aan het Oostelijk Front ZURICH,' 15 Febr. (Part.) De eend trein na den anderen voert nieuwe Duit sche en Oostenrijksohe troepen naar Kra- kau, wolke troepen vandaar verder naar de Karpathen worden getransporteerd. PETROGRAD, 15 Febr. (Part.) Offi cieel. De Russen die in de Karpathen opereeren wierpen de hardnekkige Ods- tenrijksohe aanvallen to Bvidnik tefug. De Russische troepen rukten voorwaarts aan do Boven-San, waarbij meer dan 1000 gevangenen, 5 machinegeweren en Krupp Duitacho nota. boord van het uit- Cretic werden de ladingen katoenafval onderzocht en bleken deze guimmlinnen te bevatten. De geheele la ding werd1 geweigerd'. WASHINGTON,. 15 Febr. De Duit- sche ambassadeur Graaf Bernstorff heeft nog in zijn nota gezegd dat Duitschland van plan was mijnen te zaaien rondom de Britsche eilanden voor den oorlog tegen de vgandeiijke handelsvloot. (Hbld.) WASHINGTON. In do nota van Berns torff wordt gezegd dat Duitschland' in lichtingen ontving, waartiit gebleken is, dat Engelsche koopvaardijschepen gewa- pend zijn geworden mi dat zij bevel heb ben ontvangen in groepen te vqren fc trachten Duitsche onderzeeërs te zinken. Do Duitschers zullen hen ilv© al» ocrlogBschepon aanvallen. In nota wordt verder modegt* I-ingeland' het plan heeft neutrale vlag- te gebruiken, zoodat de neutrale scheepvaart in gevaar komt, e ten genoodzaakt zullen zijn Schotland om varen. Duitschland en, Amerika. LONDEN., 15 Febr. (Part.) Uit Haag wordt aan de Daily Express Heind dat in verband' met de in ming door de Duitschers van een brief, rzonden dioor dën Amerikaanschen con- sulairen agent to Luxemburg aan zijn Re geering via den gezant van de .Vereenig de Staten te 's-Gravenhage, do Regeering v an de Vereenigde Staten voornemens is de Duitsche Regeering uitlegging en verontschuldiging te vragen. De betreffende brief bevatte niets dors dan de onkostenrokening van ■onsulairen agent. JjjKBSTK KAMPB. Vergadering van lieden 2 u. n.ui. Bij de behandeling der Waterstaatebe- grooting dringte^e heer Hofluian^ op spoed aan van de Maaskanalisatie. 1 )e lieer B e r g a m a vraagt meer aan voer wegenbouw on bepleit btpt ma ken van proefwegen. Hij vraagt maatre gelen tigen de wegen vernielende last- auto's en dringt aan op spoed met do totstandkoming van de verbinding tus schen Noord-Brabant en Zeeland. De heer Rego ut dringt op groote zuinigheid aan wegens de zwarq lasten, die de huidige omstandigheden meebren gen. (De vergadering duurt voort.) Generaal de Wet. BLOEMFONTEIN, 15 Febr. flet proces tegen Generaal de Wet be- schuldigd van hoogverraad is begon nen. Verhooren zijn nog niet afge nomen en het proces is verdaagd tot morgen. Handelsblad. Uitwisseling van gewonden. Men seint ons uit Oldenzaal Nadat gisteravond aan het station te Oldenzaal uit Duitschland bericht was ontvangen dat de ï»xtra-trein met zwaar gewonde ngelsche krijgsgevangenen oui 9 uur uit Osnabrück was vertrokken, maar dien nacht in Bentheim zou blijven en den volgenden morgen t© ongeveer half aclit Oldenzaal zou arriveeren, kwaui te ongeveer 10 uur 's avond» een tweede telegram, meldende, dat de trein nog dien- zelfden avond te^l.40 uur Oldenzaal zou bereiken. Spoedig was alles in gereedheid ge bracht om de gewonden te ontvangen. Te 12 uur 's nachts reed de trein lang zaam het station Oldenzaal binnen. Er waren in het gelmei 100 gewonden, waar- ouder vier officieren, n.i. majoor Davy, kapitein Marston en de luitenants R. D. Roberson en M. V. Hay. Het was een vreosolijk gezicht doze zwaar gewonden, allen jonge mannen gade te slaan. Maar ofschoon zij allen .oor hun loven verminkt waren eneen of meer ledematen of óón of zelfs beide oogen misten, heersohte er toch ceu cp- I* gewekte stemming, immers men keerde naar het vaderland terug. De gowonden, dio ik sprak, roemden (geer de behandeling in dc Duitsche hos pitalen, maar waren slecht te spreken over de toestanden in de kampementen. Toen allen van ververschingen waren voorzien, werden aanstalten gemaakt te vertrekken. Ter begeleiding naar VIls- eingen namen in den trein plaats 20 Nederlandacbe aspirant-officieren van ge zondheid onder leiding van Dr. Bturkop een detachement landweermannen, on der bevel van luitenant Swart uit Hen gelo. Ook de heor V. d'. Eist, inspecteur der spoorwegmaatschappij, begeleidde den trein, die te kwart voor óón langzaam in do richting van Hengelo weg stoomde. Dank zij de uitstekende maatregelen t van den stationschef do Hoo en de me dewerking van het stationspersoneal ver liep alles in uitstekend© orde. EINDHOVEN, 16 Febr. Heden- j morgen passeerden langs Eindhoven ongeveer 30 wagens met voor den krijgsdienst ongeschikte krijgsgevan genen in de richting Vlissingen. het Koninklijk Meteriologiscli Instituut te DE BILDT. w barometerstand 763.0 te Munchen laagste stand 751.8 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige later toenemendev Uitvoerverbod van Rund- en I W. tot Z. wind, toenemende bewolking Varkensvleesch. I later weer kans op regen, mogelijk Men seint ons uit Den Haag: Naar nachtvorst zelfde temperatuur overdag_ •rnoemt, is binnenkort te verwach- I ten liet verbod van uitvoer van allo rund- -n varkensvleesch. Ook is te verwach ten het verbod ondordeelen van van uitvoer var motorrijwielen. Zeeoorlog—ongevallenwet. Men meldt ons uit Den Haag Eerst daags verwacht men do Indiening bij de Btaten-G en oraal van een zeeoorlog-onge vallenwet. Koninklijke gift. Men meldt ons uit Den Haag Naar wij vernomen, hoeft II. M. de Koningin wederom oen bedrag van f 1000 geschon ken aan de Nedorlaiidschft Gustaaf Atlolf- Vereeniging. Conferentie in vprbartd met de zee- s<rfieop vaart. Men meldt ons uil Den Haag Heden morgen had aan liet Departement van Marino een samenspreking plaats van den Minister van Marine, den Minister van Buitenlandsche Zaken, den ohef van den Marinestaf en de heeren Th. de Moes ter, directeur vin den Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" en A. G. Krollor, di recteur der Willem Mullpr Co.'s Stoom vaartmaatschappij. Naar het Hbld. verneemt, heeft de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij haar dienst op Pa vre voorloopig gesèaakt. GOUDA. GEBOREN: 10 Febr. Hendrik, ouders D. C. Kooiman en W. Ver- bruggen. 12. Antonia Johanna, Ouders M. de Bruin en O. A. van den Bosch. 13. Theodora Hendrina, ouders P. P. Verhoef en L. H. C. Berkhout. 14. Oatharina Lucia, ouders J. Holthuijsen en M. C. van Wijk. OVERLEDEN: 13 Febr. Petronella van der Burg, wed. van R. B. Zink- haan, 70 jaar. WADDINXVEEN. GEBOREN: 7 Febr. Wgnand, C. van Triet en C. Honkoop. Aaltje Petronella Cornelia, ouders C. Stofberg en M. Natzijl. 8. Hendrika, ouders H. van Eek en E. Turner. 9. Hendrika, ouders P. Hogendoorn en N. M. Slin ger. 12. Dominicus, ouders J. H. W. van Niekerk en N. Ml v»n der Vlist. ONDERTROUWD? 10 Febr. Chr. van der Wolf te Boskoop en M. G. Zwanenburg. OVERLEDEN6 Febr. Johannes Hendrikus Storre, oud 2 j. 8. Ja cobus Janmaat, oud 79 j. Neeltjo van Leeuwen, oud 79 j\, echtgen. van A. van de Water.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2