1 H J 1 1 'w De Oorfog. I'? Feestdagen. Zon- belialve en EN ZOON. Uitgevers A. B Telefoon Interc. 82. i I' FEUILLETON dit Blad. D.A-. Generaal Staal over den huidigen toestand. VaroooMfa Jtevena. 113 I d Telefoon Interc. 82. 2709. Woensdag 17 FebruariI915r^ 53e Jaargang. Verschijnt dagelijke ii a i laagste strot, het van in dat gedenkwaardig too- ren mede te schrik on» de 6e u. vasten (Wordt vervolgd.) willen I &Zn., Qond». wel- het van die PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden i Markt 31bij onze Agenten gewor gd u hel Een beeld der werkelijkheid 4T|fJ ameiingen in de wn de soldaten len dekens kun- g van hot ma- gaat buitenge- ehikbare krach- naamste afievé- jn zal den 28en Zaterdag waren Het plan om rtikelen, die niet i bewerkers van Voor ’do op- ieuw wollen on- rlijn reeds 57000 tikelen bij elkaar een krachtig protest. men het zich ^oor ge- zijn daar twee aan 't en dood men blijve hunne PRIJS DER ADV ERTEN TIÉN: Van 15 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer040 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelijk- dan in on«e wina hebben een voor ons gunstig verloop. De Russen overschreden do Sereth-linie, werden echter onder aan- _2_ w i naar de Proet teruggedrongen. Ten Zuiden van Ko lomen, waar zich grootere gevechten ontwikkelden, maakten wij gisteren meer dan vijfhonderd krijgsgevange nen. oegen”, 8 uur d”. urg W I- Bouw- en Wo- klscommissie Ar te veel. ïhwordtlegfr had van zijn kame- de Frankfurter geschenken ge- fwisseling hierin ikernijen in het 8 twee en een ij bedanken voor ran zijn verzoek, ren niet minder 'ngeveer 500 zen- taagekomen. Hij gedachte, wat iel zoo doorging e van zijn ge houden. DU ver- n de vloed van der. Het werd r den dichterlij ken Januari had gekregen, 1027 met de daar- waarvan er, wat ite, ongeveer 800 verjaardag1 van mdere uitdeeling met lekkernijen iderd man van Maar de keizer en het kan ten jon te veel wor- ii in een nieuw weldaden Uit Berlijn wordt dd. 1G Febr. ge seind Een gewichtig deel van den slag bij de Masurische meren werd gevormd door de gevechten in en om Lyck, welke plaats aan den vijand een be langrijk steunpunt geboden had. Het gelukte onze troepen onder de oogen van den aanwezigen keizer den 14en de vijand uit zijn stellingen om de stad te werpen. Nauwelijks waren de overwinnaars de stad binnengetrokken of de Keizer verscheen en ontmoette daar op de marktplaats, naast talrijke Russische gevangenen een deel van de lie Landweerdivisie en van de 2e infanteriedivisie, in het bijzonder het met roem overdekte Oost-Pruisische fuseliersregiment Grof Roon No. 33. Op het marktplein, te midden van de in elkaar geschoten huizen en de stefC beschadigde kerk, speelde zich een aangrijpend, gedenkwaardig too- neei af, dat voor allen, die het bij woonden, onvergetelijk zal bljjven. De zoo juist uit de zwaren slag gekomen met slijk en bloed bedekte krijgers drongen jubelend om den keizer sa men, die een toespraak hield. Plotse ling weerklonken de plechtige klan ken van het volkslied en daarop werd „Deutschland, Deutschland über alles” door vele duizende kelen aangeheven. Alle muren en vensters der in elkaar geschoten huizen waren met soldaten bezet, die hun keizer willen zien. Bij het verlaten der stad kwam de keizer noch twee binnenrukkende ba taljons van het Pommersche grena- diersregiment No. 112 met hun door schoten vaandels tegen. Aan den kant van den weg stelde de troepen zich in een open carré op en de keizer trad in het midden, om zijn dank uit te spreken. Zij hadden, zeide de keizer, het in hen gestelde ver trouwen schitterend gerechtvaardigd en zich hunne voorvaderen waardig getoond, die in 1870, als voor honderd laar, het vaderland beschermd hadden. Spr. is er zeker van, dat zij ook ver der den vijand zullen verslaan, waar hij zich ook vertoont, totdat hij geheel is neergeworpen. Aan het Oostelijk Front. Officieel wordt uit het groote Duit- sche hoofdkwartier gemeld Bij den negendaagschen winterveld- slag in het gebied der Masurische meren werd het tiende Russische leger over de grenzen gedreven en ten slotte na een bijna volledige omsin geling op vernietigende wijze versla gen, onder bloedige verliezen aan de zijde van den vijand. Het aantal krijgs gevangenen, dat wij maakten, is zeer groot, zeker ver boven de 50.000. Meer dan 40 kanonaen en 60 machine geweren werden door ons veroverd, terwijl een onafzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal door ons buitgemaakt werd. Van officieele Oostenrijksche zijde wordt gemeld De algemeene toestand in Russiseh- Polen en West-Galièiö is onveranderd. Er hadden alleen artilleriegevechten plaats. Op het front in de Karpathen wordt hevig gestreden. Verscheiden aanvallen der Russen overdag en ’s nachts op de stellingen der bondgenooten werden afgeslagen, onder groot verlies voor den vijand, die meer dan vierhonderd gevangenen verloor. De krijgsverrichtingen in de Buko- GOIIISIIIEIIIIRIM. en voor Gronda exx Oxxxstreleexx- ïiu dan is tweede. Maar nu komt men van de zijde neutralen met bezwaren; bezwaren echter niet voldoende en slechts door en- pen op. ping was gekomfeli ontmoette zij een man. dien zij aanstonds met oepe huive ring van schrik herkende. Het was haar dokter. „Gij Aan het Westelijk Front- Het Fransohe middiagcommuniqué van 16 Febr. meldt Gisteren hebben de Brit- sche troepen de twee stukken loopgraaf tuaschen St. Eloy on het Kanaal van Y peren hernomen, die zij den vorigen dag Verloren hadden. Op het geheele Fransohe front hebben geen infanterie-acties plaate gevonden. Het bijzondere belangrijke sihJocb van onze artillerie wordt bevestigd. f 1.25 1.50 1.50 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten. den Boekhandel en de Postkantoren. met minachting op zult neerzien, en toch zou het mij duizend franken oplevoren. „Wat is het dan „In het orkest der opera spelen.” Er werden ment een gemeenschap- Britschen aanval, houdende gevechten aan- strijdkrachten aan het Westelijk oorlogs- tooneel onttrokken had. regelen genomen voor pel ijken Franschen en waarmede den 14cn December een vang gemaakt werd. Den vijand werden zware verliezen toe gebracht, doch de geallieerden trokken zich eindelijk in hun aanvankelijke stel lingen terug. In., een overzicht van de krijgsverrich tingen van hot Indische legerkorps zegt de veldmaarschalk, dat do Indiërs, wan neer zij opgeroepen worden, met de groot ste volharding en dapperheid streden. Na de operaties bij Givenchy, Béthune en La Bassêe te heblien besproken, gaat de veldmaarschalk over tot een beschrij ving van een proefneming om een batal jon territoriale infanterie tot een oefe- ningskorps voor officieren te velde to maken. De resultaten, zegt hij, waren schitterend. Het corps leverde maandelijks honderd officieren. De veldmaarschalk brengt warme hulde aan het leger in hot algemeen. Omtrent de territoriale troepen verklaart hij, dat deze strijdmacht de meest gespannen verwachtingen meer dan rechtvaardigde. Ten slotte wordt de waardevolle hulp en bijstand! erkend, door de Fransohe ge neraals Foch, Durbal on Maudhuy ge durende de behandelde periode liesproken. De operaties van het leger zijn bijna geheel onderhevig geweest aan de be lemmeringen door de weersgesteldheid. In het communiqué wordt verder ge zegd De eerste dagen van December leidden zekere aanwijzingen langs hot heele front van de linie der geallieerden de Fransche en Britsche bevelhebbers tot de conclusie, dat de vijand aanzienlijke Generaal Staal schrijft in Vaderland d.d. 16 Febr.; In een strijd als wij nu beleven, waar in het niet gaat om „de eer”, maar om het eigen leven, drijft de doodsnood do oorlogvoerenden tot steeds scherper, tot steeds moer wreedte middelen. Het is als bij een duel. Vecht men daarbij „totdat aan de eer is voldaan”, dan verloopt al les volgens do regels. Maar is hot, zoo- ais in dezen oorlog, een duel A mort dan komt er een oogenblik waarop de partijen zich niet meer aan regels storen en het duel ten slotte eindigt in een jBaoord partij. ,’Wie is het eerst begonnen met het af wijken van de bestaande oorlogsgebrui- ken on oorlogsreglementen Wie ging het eerst over de grens van het geoor loofde naar het ongeoorloofde Iedere partij ontkent de eerate te zijn geweest, en tracht voor hare handelingen veront schuldigingen aan te voeren, of, nog lie ver, bewijzen voor het nög geoorloofde er van. Bij dit duel zijn de getuigen, zegge: de neutrale toeschouwers, machteloos. Goed, maAr zij hebben onpartijdig te blijven Toen Engeland op 2 November j.l. overging tot de gedeeltelijke afsluiting van de Noordzee, legde het beslag op een internationalen weg, en een internatte-^ naai gebied'. Het maakte voorts strenger bepalingen in zake do contrabande de uithongeringsmethode zou in al hare ge strengheid en wreedheid worden toegepast. Was nu te verwachten, dat Duitsch- land zich kalmweg zou laten uithonge- en zijn uitputtingsdood lijdelijk zou afwachten Het nam en ik zou zoo zeggen natuurlijk zijn tegenmaatregelen. Het duel A mort kwam in vollen gang, en aan do omstanders kon men slechts één raad geven grijpt in óf houdt U buiten het bereik der wapenen van de strijden den. Het eerste kon niet, zeide men; er slechts plaats voor baar a vond-tel let liet zij zich naast het bedje neervallen en bleef heel den nacht onafgebroken met haar echtgenoot en deu dokter tegen den dood1 worstelen. Het kind herkende haar en was/het liefst in hare armen, op het laatst stamelde hel „Draag mij doür de kamer.” Zij nam Lisa op envoldeed aan hire bede. „Sneller! nog sneller klonk het reu telend. „Zij zoekt naar lucht”, prevelde geneesheer somber. Marcello liep steeds heen en weer. Onno, die radeloos was, wilde haar ver vangen, maar zij stiet hem bijna ruw van zich en herhaalde slechts „Mijn kind! Gij zijt mijn kind!” Tegen zes uur in den morgen word Elsa’s lichaampje al zwaarder; en nam do doktor haar zwijgend uit de armen der jonge vrouw. Het kind had hare groot moeder gevolgd. Twee dagen lang zaten daar naast het kleine, beeldschoons lijk, twee Ineengedo ken wezens, die elkander geen onkel troostwoord wisten too te voegen. De laatste schakel die hunne levens nog ver bond was met Elsa’s dood gebroken. aan hare borst waren verwelkt, vroeg zij zich af, of dit nu geluk was. Men had1 haar wederom gevierd', zooals geen der aanwezige vrouwen. Hare bevalligheid trok een ieder aan, en zoolang zij zich in de volle zalen had bevonden, had zij van haar zegepraal genoten inaar nu dat zij terugreed, gevoelde zij vol bitterheid dat zij van dat alles geen zoete herinne ring meenam; dat geen enkele stem een naklank in haar hart had achtergelaten. Haar hart, maar was het niet geble ven in de wildernis, die haar nu zoo dikwijls voor oogen kwam als de schoon ste plek op aarde Zij had niets meer van Oudekerke gehoord, dan hetgeen zijn zeldzame brieven aan Onno van zijn le ven zeiden. Hij scheen tevreden in zijn eenzaamheid, en gaf veel te doen aan de zoontjes der andere planters, die hij belast had met het onderhoud der reeds ontgonnen gronden. Hijzelf en zijn knecht bearbeidden het woeste terrein, en hij begon de hoop te koesteren dat zijne be zitting sppedig genoegzaam zou afwer pen om do onkosten te dekken. Over eenigo jaren kon zij zelfs eene kleine goudmijn worden. Maar wat bekommer de Marcelle zich om deze bijzonderheden? Al wat zij had willen weten was of haar beeld nog op Elsahoeve voortleefde, of I hij het nooit betreurde alles ten offer te hebben gebracht aan zijn plicht, of hij haar niet hij oogenblikken had terugroepen aan zijne zijde. Toen zij hare woning naderde, was zij verbaasd overal licht te zien, en de'ge- d ach te rees bij haar op dat er een on verwachte gast moest zijn gekomen. Met haastigen tred snelde zij de trap- Toen zij op de tweede verdie- i gekonteht ontmoette zij LTit Londen wordt d.d. 16 Febr. ge meld Voortaan zullen de communiquó’s van maarschalk French tweemaal per week uitgegeven worden. Het eerste, dat he den is gepubliceerd, komt in het alge meen overeen met de Fransche commu nique's. Omtrent de gebenrtenissen op 13 en 14 dezer wordt gezegd Sedert onze successen bij La Basede in "het begin van de vorige week is er minder bedrijvigheid in die streek aan den dag gelegd. Niettemin maakten wij eenigo vorderingen en stelden ons den 13en zonder verliezen in het bezit van een belangrijk punt. Wij versterkten onze positie op het gewonnen terrein. Het afdoende bewijfl is geleverd, dat de verliezen van den vijand' In het laat ste gevecht ernstig zijn geweest. In de streek van Yperen ging de vij-' and den 14en Februari (ot den aanval over. Hij had in het begin i-ncces en nam eenige loopgraven. Door onze te genaanvallen werd het terrein echter her wonnen. Op het overige front nam het artllle- rieduel eenigszins aan hevigheid toe. We toonden ons dfcarin superieur. Veel scha de werd aan de vijandelijke kanonnen en v erdedigingswerken toegebracht. Een onzer vliegeniers liet een bom val len op een vijandelijke ammunitie-colon- ne bij La Bassée, waardoor een wag gon vernield werd. Een bericht in het Engelsche Staats blad van 16 Febr. van Sir John French, gedateerd 12 Febr., handelt over do pe riode vanaf 30 Nov. Omtrent het hezoek van den koning wordt gezegd Toen de kracht en het weerstandsvermogen der troepen op de grootste proef werd ge steld, gedurende het lange, hevige gevecht bij Yperen en Armentières, was de te genwoordigheid van Z. M. de grootste steun en aanmoediging. 56) Een weinig verdrietig stemde de jonge man daarin toehij wilde haar niet dwarsboomen in het eenige genoegen dat hij haar verschaffen kon, maar het ware hem oneindig veel liever geweest, indien zij zich vergenoegd had met hare avon den tusschen hem en hun kind te ver deden. Van dat oogenblik woonde zij geregeld de wekelijksche feesten ten huize dier oude dame bij, en het noodlottig gevolg daarvan was dat haar vriendenkring steeds aangroeide, dat zij telkens nieuwe toiletten had, om toch niet voor hare kennissen onder te doen en dat hare rij tuigen en andere uitgaven Hoidius heel wat hoofdbrekens kostten. „Wij gaan onzen ondergang tegemoet,” zeide hij, op een avond dat zij gereed' stond naar eene andere partij te ver trekken. „Waarom ook vindt gij geen *erkkring luidde het antwoord. W streek zich over het voorhoofd en hernam i,Men heeft mij wel iets aangeboden maar sedert gij met allerlei voorname personen omgaat, vrees Ik dat gij daar komt toch niet voor vroeg zij met haperende stom. Helaas ja, mevrouw, en ik ging juist halen, want uw echtgenoot is hoofd geheel en al kwijt, en de dienst bode heeft handen vol werk.” „Maar, Groote Hemel 1 Wat is er dan gebeurd „Het kind is plotseling onwel den. Zij moet reeds verkouden zijn weest.” „Ja, maar dat beduidde niets. Wat heeft zij stotterde dc jonge vrouw. „Wees moedig en vooral bedaard, me vrouw, want zij mag uwe ontroering niet zien. Ik vergezel u, en poog haar te redden, ofschoon ik u niet mag verber gen dat wij hier tegenover een altijd ernstig geval staan. Elsa hoeft croup.” Reeds hoorde zij hem niet meer aan, maar snelde met bed do onstuimighdd harer natuur de trappen op. Ademloos kwam zij op de vijfde verdieping aan do dour stond aan en zij hoorde reeds do ontzettende, benauwde ademhaling der kleine door de gang fluiten. Bevend trad zij het zlekon-vertrek binnen. Zij was geheel on al moeder in die ure, en zon der zich te* bekommeren over haar kost- „In het orkest herhaalde zij ver schrikt. „En hebt gij daar ien oogen blik aan kunnen denken „Zeef- zeker, want het zou een groote steun in ons huishouden zijn» en daar enboven brengt het mij in aanraking met de personen die zullen moeten beslif-Eon over al of niet opvoering van mijn werk.” „Dat is alles zeer wel mogelijk, On no; maar gij kunt uw talent niet weg werpen; zoo gij zelf toont er zoo wei nig waarde aan te hechten, wat zullen dan anderen doen Het geluk wil dat wij voor het oogen blik eenig geld hebben; maak van dezen tijd gebruik om eene u waardige plaats als kunstenaar in te nemen. Gij moet u immers de volgende week te Arnhem la ten hooren „Ja, maar ik zal reeds gelukkig zijn indien ik er honderd gulden van terug breng.” „Om het even I Het zal u meer en meer doen kennen. Spreek mij niet we der van zulke plannen ais daareven." En zij verliet hem met een vriendelijk knikje. Zij was thans altijd opgeruimd als zij tot een feest ging. En toch toen zij dien avond huiswaarts keerde en bij het schemerlicht der rij- juig-lantaarns op de bloemen tuurde, die kelo kleine Staten worden ingebracht na 2 November. Sommige Staten wier handelsverkeer niet direct werd getroffen door dc gedeeltelij ke sluiting der Noordzee, maar die thans nu Duitschlond op zijne lieurt tracht 1 ngeland te isoleer en en die, toen laatst genoemde Staat een hulpmiddel wilde toe passen (het varen onder neutrale vlag) dat Duitschlands maatregel feitelijk zou verlammen, dbor een nieuwen maatregel van Duitschland daartegenover, zich in ie levering van allerlei voorraad aan 1 ngeland zien bedreigd, komen thans op grond daarvan tegen den maatregel verzet. Slechts enkele, kleine neutraHb Staten protesteerdenzooals ik reeds zeide, in Nov. 11. tegen Engelands handelwijze met betrekking tot de Noordzee. Nu Duitschland, door de maatregelen lei- Engelschen daartoe wel gedwongen lot scherpe maatregelen overgaat, nu ko men ook andere en zelfs groote neutrale Staten daartegen in verzet. Ik voor mij juich dal verzet toe, maar het richte zich in de eerste plaats tegen het voor nemen van I ngeland om zijne schepen te loen varen onder neutrale vlag. De neutralen hebben, dunkt mij, alle recht om het gebruik van hunne vlag aan een oorlogvoerende te ontzeggen. Zijn er ook al omstandigheden denkbaar, waarin Jat gebruik nog als een geoorloofde krijgs list zou zijn te beschouwen het is voor een ieder duidelijk, dat in het on derhavige gevai van een Hst van on- schuldigen aard’ geen sprake is, doch dat integendeel de’ handel der neütralen op i le meest bedenkelijke en gevaarlijke wijze loor de krijgslist der I ngelschen gevaar zou loopen. I n wie zich bij de maatregelen door ngeland genomen zou neerleggen als zijnde deze door oorlogsnoodzaak en door nood verontschuldigd', die legge zich om de zelfde reden neer bij den maatregel der Duitschers. De onpartijdigheid oischt in ieder geval, dunkt mij, als men tot protest konit, een naar beide z ij- d e n even Overigens moge zegd houden er vechten op leven uit de buurt, als men niet door wapens getroffen wil worden.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 1