Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Donderend stemde het regiment in met het Hoch op den keizer door den aanvoerder, Graaf Rant%au, ingezet. China en Japan. Naar een telegram uit Berlijn d.d. 16 Febr. meldt ontving de Rjetsch het volgende bericht uit irkoetsk: In vele steden, zelfs in de nabijheid van Charbin, worden proclamaties aange plakt, waarin gezegd wordt, dat Japan den Europeesehen oorlog misbruikte en Chineesch gebied wil annexeeren. Iedereen wordt opgeroepen om het vaderland te verdedigen. Rusland wordt een vriend van Japan genoemd. Grootefverwachtingen worden omtrent Amerika gekoesterd. De volksstemming in China is in de hoogste mate opgewonden. Onder de Duitschers aldaar heerscht een le vendige beweging. De JapanBche pers is verontwaardigd over den tegenstand van Joeansjikai en eischt krasse maat regelen. Duitschland en Amerika. l)e Amerlkaansche gezant Gerard: heeft oen onderhoud toegestaan aan een re dacteur van de National Zeitung naar aanleiding van de bekende Amerikaansche nota. De^ gezant verklaarde dat die nota in een zoo oprechten en verzoenenden genat gestold la, dat aan het succes geen twijfel bestaat en hij verwacht dan ook vriendschappelijk ingeleide besprokingen In geval van oorlog tusachen Duitsch- land en de Vereenigde .Staten zal ipen er in het eerste laad rekening mee hebben to houden dat de Duitsche waarden in Anterika in de milliarden beloopen, ter wijl omgekeerd slechts g#n zeer klein Ame- rikaansch kapitaal in Duitschland berust. Op dien grond zou een oorlogsverklaring van Duitachland even zinneloos als wer keloos zijn. Ook de quaestie der oorlogsleveranties van Amerlkaansche firma's aan landen welke met Duitachland in oorlog zijn kwam ter sprake. In het begin van den oorlog hadden do Vereenigde Staten er op gewezen, dat deze handel volkenrechte lijk toelaatbaar is. De Duitsche regee ring had toen van deze verklaring zon- Icr moer kennis genomen. Thans kan zij, na zes maanden niet aankomen met verwijten. De heftigheid van de protes ten van een deel der pers achtte de ge zant betreurenswaardig in het belang der l«?ido landen. Ofschoon door deze oor- logsleveranties geen internationale wetten geschonden werden, begon zich toch in verschillende Amerlkaansche kringen de opvatting te vestigen dat hot niet fair was, hiermede voort te gaan. Wanneer incn echter In Dultsohland een zoo scher pe taal tegen Amerika aanslaat dau ver gde men niet, dat men hierdoor deze be weging zelf zou kunnen verstikken. De openbare meening Is immers toch reeds opgewonden door de mogelijkheid, dat een onderzeeër een Amerikaansch vaartuig in den grond zou boren. Dit is, volgens den gezant, het eenigo ernstige geschil UiHsohen beide landen. Andere contlicten bestaat er tusschen Amerika en Dultsoh land ahSOiuut niet. it. Naar aanleiding van Dernstorff's nota van gisteren vorklaart de Tribune, dal de quaestie aangaande Ainerlka's recht om voedsel naar Duitachland te zenden onmiddellijk met Groot-Brlttannië zal wor den geregeld. De quaestie betreffende liet reolit van Amerlkaansche schepen, om niet geblokkeerde Britsche havens aan te doen onder de bepalingen van het inter nationaal rooht zal met Duitschland wor den geregeld. Als de verklaring omtrent de oorlogszone Donderdag van kracht wordt, moeten de rechten der Amerlkaan sche schepen geëerbiedigd worden. Dultsoh land zal de logische gevolgtrekkingen niet kunnen ontwijken. De Times zegt: Indien Duitschland niet genoog te eten heeft, Is' hot blijkbaar tijd om te horhalen, dat het zich moet af vragen, waarvoor hot vecht. Zeker niet voor de overwinning. Wanneer er reeds oen tekort aan levensmiddelen is, kan geen overwinning worden verwacht. Het kan ook niet zijn voor hetere vredes voorwaarden, daar deze dos te harder «uilen zijn, naarmate de strijd langer vol gehouden wordt. Do World schrijft De verklaring van den gezant, dat de toevoer voor de bur gerlijke bevolking zorgvuldig gesoheiien zal worden, kan moeilijk blijven bestaan tegenover een Keizerlijk decreet of een besluit van den Rijksdag, dat zij gelijk gesteld zullen worden. Do rede van Churchill. De Britsche bladen van alle politieko Hohakeeringen geven uiting aan hun on begrensde voldaanheid over do redevoe ring, welke Maandag door Minister Chur chill in het Lagerhuis gehouden werd. Zij zeggen, de'de verklaring over den arlteid der Koninklijke marine aan de grootsohhcid van het onderwerp beant woordde. Opgemerkt wordt, dat de ver lammende druk, welken de vloot op de Duitsche zeemacht uitoefende, sterk toe genomen is, hetgeen invloed oefent op den oorlog te velde. Hot gevolg is zicht baar in de wanhopige en ijdele bedrei gingen, die nu door da Duitsche Regee ring worden gedaan, en door Churchill zeer terecht op minachtende wijze ver oordeeld werden. De Britsche vloot heeft de Duitsche vlag uit alle oceanen verdreven, het transport beschermd van een millioen man schappen zoowel in dichtbij gelegen wa teren als van ver verwijderde uithoeken der aarde, en zij heeft in de twee laat- nte groote acties ter zee haar onverwin- lljke superioriteit over de schepen en zeelieden van Duitschland's zeehandel vernietigd en daardoor een onschatbaren dienst aan de geallieerden bewezen. Wat de Duitschers woedend maakt is do stille, onzichtbare, onweerstaanbare druk op de zeemacht. Naar aanleiding van Duitschland's lwaasheid, om de bepalingen der Ver klaring van loonden en do Haagsche Con ventie» te niet te doen door een politiek van zeeroof en moord, wordt er op ge wezen, dat Duitschland daardoor het equivalent verloor eener gansche vloot van slagschepen. Deze papieren slagsche pen Itescherinden zijn handel en aanvoer van levensmiddelen beter, dan zijn heele vloot. Indien de Duitsche Regeering haar geduld niet verloren had, zouden zij tot het einde van den oorlog haar schild en beukelaar gebleven zijn. Algemeen wekt het vreugde, dat de beperkingen, die dc actie der vloot be lemmerden, formeel opgeheven zijn en dat een strenge blokkade van Duitschland'is aangekondigd. Dit is de mothode, welke Duitschland trachtte toe te passen tegeno ver de bondgenooten, overal waar het daartoe gelegenheid zag. Duitschland leg de Rusland een blokkade op, zoowel in do Oostzee als in dc Zwarte Zee, geen uitzondering makend voor neutralen of goederen, die geen contrabande zijn. De „Wilhelmina". Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken te Washington zond Maandag aan den gezant te Londen de verklaring der eigenaars van do Wilhelmina, dat de fa ding niet in de termen valt om in be slag genomen te worden. Het Ministerie dringt er op aan, dat indien Groot-Brit- tannië geen voldoende reden heeft om te handelen en tot dusver heeft het deze niet aangovoord1 aan het schip moet worden toegestaan, onmiddellijk met zijn ladling naar de plaats van bestem ming te vertrekken. Naar verklaard1 wordt hebben (ie eigenaars »het Ministerie van Buitenlandsche Zaken der V. S. over tuigd, dat de lading niet voor het Duit sche loger bestemd1 is. Het is onjuist, dat Bernstorff naar huis teruggeroepen is. De-Jjloorsche sohepen. Naar uit Christiania wordt geseind wordt overeenkomstig de besluiten van den Noorschen reedersbond door de oor logsverzekering aangekondigd, dat op alle N'oorsche schepen, welke zich op de Vaart naar Graot-Brittannië of Frankrijk be vinden, zoo spoedig mogelijk den naam van het schip en hot woord „Norge" met groote duidelijke letters aangebracht moet worden. Voor en achter deze woor den worden de natjonale' kleuren in ver- ttoaie strepen geschilderd, een blauwe streep in het midden, dan oen witte en aan den buitenrand' een roode streep. De stemming in Engeland. In Engeland maakt men zich blij kens de mededeelingen in de bladen, zegt hot Hbld., volstrekt niet buiten gewoon ongerust over de Duitsche „Blokkade". De reeders erkennen wel, dat de Dnitsche onderzeeërs schade zullen aanrichten, maar op die schade is men voorbereid. Men asfbt echter in de dreigende actie een wanhoopsdaad en heeft vertrouwen, dat de Engelsche vloot wel zoo krachtdadig zal optre den, dat aan de actie der Dnitsche onderzeeërs binnen korten tijd een einde zal worden gemaakt. Zoo goed als de Dnitsche kruisers die volko men wettig optraden ten slotte werden vernietigd en aan bun werk zaamheid een einde werd gemaakt, zoo goed zal dat ook geschieden met de duikbooten, meent men. En daar komt bg dat men overtuigd, is dat de actie der onderzeeërs beperkt is. Het aantal Duitsche onderzeeërs, geschikt voor actie op eenigszins belangrijken afstand van de basis, kan niet zoo heel groot znn, bovendien kunnen de boo ten slechts weinige torpedo's meevoe ren en zal de voorziening met de noo- dige brandstof voor de voortbeweging moeilijkheden bieden als men ver van de eigen kust wil werken. Erg pessimistisch vat men de zaken in Engeland dan ook niet op envdat blijkt opk uit mededeeiingen, die' de Times'* ontvangt uit verschillende loofdplaatsen, meldend dat de diensten met de Nederlandsche en Fransehe ha vens gewoon zullen doorgaan. Het vertrouwen aan Engeland. In het Lagerhuis verklaarde de hoer Lloyd George naar uit Londen wordt gemeld dat de kosten der bondgenoo ten tot aan het einde van a.s. December 2000 millioen pond zullen zijn. Op de bijeenkomst te Parijs werd besloten dat geen gemeenschappelijke leening zou gesloten worden elk land zou geld opnemen op zqn eigen markt, doch vereenigde hulp zou verleend worden aan de kleinere staten. De heer Chur chill zeide dat 8000 Britsche koop vaardijschepen gedurende de laatste drie maanden de zee hadden bevaren slechts 19 daarvan zijn in den grond geboord. Engeland is in staat om elke Duitsche machtsuitbreiding te beantwoorden door middel van hulp bronnen, welke oneindig veel grooter zijn dan die waarover het bg den aanvang van den oorlog beschikte. Engeland heeft den invoer van voe dingsmiddelen in Duitschland niet stop gezet, doch thans is de tijd gekomen om dit te dpen. Het zal niet geduld worden dat Duitschland een stelsel van openlgke zeerooverij en moord toepast zonder dat wg het hiervoor afstraffen. Een verklaring ten dien aanzien zou door de verbonden re geeringen worden afgelegd, en het vervolg hiervan zou zijn een vollen druksuitoefening der verbonden zee machten op Duitschland. Verbod van doorvoer. Het Duitsche Staatsblad publiceert in de uitgave van 16 Febr. dé machtiging door den Bondsraad aan den Rijkskanse lier verleend, om de invoer en doorvoer der voortbrengselen van den bodem en de nijverheid van vijandelijke landen over de grenzen van Duitschland te verbieden en om doorvoêr-maairegelen te treffen. Gp grond van deze machtiging wordt door verdere bekendmaking de invoer en doorvoer van een aantal producten van boden» en nijverheid van Frankrijk en Groot-Brittannië, alsmede van de kolo niën en ijescherinde gebieden dlezer lan den over de grenzen van Duitschland ver boden. In de bekendmaking worden de betreffende voortbrengselen afzonderlijk ver meid. Scheepsrampen. Uit Kopenhagen wordt d.d. 16 Fobr. geseind: Het stoomschip „Svecin", dat den ln Februari uit Liverpool met 2600 ton veevoeder vertrokken is, is reeds 8 dagen over tijd. Men meent, dat het schip gezonken is in de Noordzee. De lading is voor millioen kronen verzekerd. Uit Thorshaven, de hoofdstad van de Faroer-eilanden, wordt gemeld, dat bij de walvischjacht 14 visschers om het leven zijn gekomen. Hun booten waren door walvisschen omgosjpgen. Engelsch sohip in de lucht gevlogen. Uit Londen wordt d.d. 16 Febr. geseind: Het Britsche stoomschip „Dulwich", van Hall met bestemming naar Rouaan, is Maandagavond twin tig mijlen van Antifer in de lucht gevlogen. Niemand word gekwetst. De be manning ontkwam in booten. In het tijdvak van 1620 Maart a.s. zullen worden ingelijfd de dienstplich tigen der lichting van 1915, die, toe gewezen, aan de regimenten huzaren, bestemd zgn om hetzij bij het remont- depöt te worden belast met de paar- denverzorging, hetzij te worden opge leid tot officiers-paardenoppasser. Al leen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplich tigen uitstel van eerste oefening wor den verleend, indien zg daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bg (ongezegeld) verzoekschrift aan dpn Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk be staan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mocht geven. Blgkens een van den commandant der zeemacht in Oost-Indië bij het Departement van Marine ontvangen telegrafisch bericht, is eene bij den torpedochenst te Soerabaya uitgebro ken epidemie van dysenterie, thans tot staan gekomen. Van 23 gevallen die zich hebben voorgedaan, zijn 4 lijders bezweken aan wier betrekkingen dienaangaande reeds bericht werd ge zonden. De overigen zijn allen herstellende. Verboden uitvoer. Bij K. B. van 16 Februari is de uitvoer van, gras- en klaverzaden ver boden. De Belgische Vluchtelingen. Aan de Belgische vluchtelingen te Ber gen op Zoom, die bij ingezetenen go- huisvest zijn en van regeeringswege tot nog toe f 0.35 per dag als ondersteuning genieten, is, naar het Hbld. meldt, door den gedelegeerde van den regeringscom missaris, de» heer L. van Hasselt, on derstaande gedrukte kennisgeving toege zonden „Krachtens hevel van de regeering be richt ik IJ, dat U zult wórden overge bracht naar het vluchtoord te Ede/Nu n- speet, waar IJ huisvesting en volledig onderstand zal worden verschaft. ,,Die overbrenging zal geschieden per extra trein op Woensdag den 17en Fe bruari 1915, des voorniiddags ten circa acht uur. „Mocht hieraan door U niet worden vol daan, dan zult U, ten spoedigste, tegen IJw wil, naar gemeld vluchtoord worden getransporteerd. De correspondent van het blad te Ber gen op Zoom voegt hieraan toe, dat ver schillende vluchtelingen weigeren aan dit bevel te gehoorzamen al daarom vóór ge- melden datum zich naar andere plaatsen in ons land zullen begeven, in de hoop, ■lat daar tegen hen minder strenge maat regelen zullen genomen worden. Naar men ons meldt, vertrekken mor genochtend per extra trein uit Bergen op Zooin naar Nuns peet 550 Belgische uitge wekenen. Het paaseieren der Belgische grens wordt met ded dag lastiger. Niet zoodra Ja men de grens over, of men wordt op de passenoontróle scherp ondervraagd om trent het doel der reis. Komt een per soon verdacht voor, dan moot hij zich Jieelemaal uitkleedenwordt een brief op zoo'n persoon gevonden of staat hij aan geschreven als zeer „Deutsch feindlich", dan loojft hij groote kans een paar da gen op kosten van het Duitsche rijk in België te mogen blijven. Gok gebeurt het wel, dat men bij wijze van contróle een Duitsche militair meekrijgt om te zien of men werkelijk voor de reden die men op de conunandatuur opgaf, in België kwam. De Ned". Ambulance in Servië. Men meldt ons uit Arasterdam Naar wij vernemen is Dr. van Tienhoven, die te Sorajewo in Servië vertoeft met de Ned. Ambulance door vlektyphus aange tast. Zijn toestand is thans niet meer le vensgevaarlijk. Zuster Westerhof en de verpleger Das moeten ook ernstig ongesteld zijn. Zij zullen, indien eendgwzins mogelijk, repa- trieeren. De ijzergieterij en omailieerfabrioken Vulcaansoord bij Terborg, zullen wegens de vele bestellingen aanzienlijk worden uitgebreid. Kon. Nat. Steuncomité. Het Kon. Nat. Steuncomité 1914 heeft (bij Mouton en Co. 's Gravenhage), haar ln bundel uitgegeven, behelzende de voor naamste bescheiden door hot comité uit gegeven van 16 Nov. 1914 en tot 20 Jan. 1915. t en protest van geïnterneerden. Do oorr. te Amersfoort van het Hbld. schrijft Belgische officieren aan het front heb- bon een schrijven gericht tot de kamera den, die thans hier te lande zijn geïnter neerd, en hun verweten, dat dezen niet, evenals zijzelven, zijn uitgeweken naar Frankrijk. Het schrijven is Esproken in> een bij eenkomst van de hier geïnterneerden on thans beantwoord. I^i dat antwoord wordt opgemerkt, dat de thans aan het front zijnden Vrijdlag den 9n October door het Duitsche leger zijn teruggedrongen in de ricJÜing van Frankrijk, terwijl de hier geïnterneerden 36 uren lang hebben stand gehouden, Za terdag den lOn October worden opgedron gen naar de Nederlandoche grens en voor de keuze werden gesteld, óf zich govan gen te geven, óf zich te doen interneeren. Het einde van een confliot. e Het confliot tusschen den burgemeester van Delft en do commissie voor de Bel gische vluchtelingen aldkar, is geëindigd: de Belgen moeten vertrekken. De burgemeester heeft van de regee ring de opdracht gekregen om de vluch telingen to doen overbrengen naar het voor hen ingerichte kamp bij Ede. (D* Ct.) Het verkeer tusschen Nederland en Ingeland. Naar wij vernemen, zullen de eerstvol gende dagen geen afvaarten van de Mij. Zeeland en van de Batavierlijn naar En geland plaats vinden met haar passa giersschepen. Men meldt ons uit Rotterdam Meende de directie van de Batavierlijn nadat zij al haar booten oranje had laten schilderen met het woord NEDER- LAND in reuzenletters, dat haar dage- lijksche dienst op Londen nu voldoende v ei lig was, gisterenavond heeft zij het toch maar verstandiger gevonden de boot niet te laten vertrekken. Doorvoer van gewonden. Men meldt ons uit Oldenzaai Dinsdagavond is hier bericht ontvan gen dat do extra trein met gewonde Duit sche krijgsgevangenen Woensdagochtend) Om 5 uur 51 m. uit Vlissingen hier zal aankomen. Men meldt ons uit VlissingenMet het a.g. Mecklenburg van de Mij. Zeeland werden 94 Duitschers, waarbij 1 officier onder gejeide van 4 doktoren, 4 ver pleegsters en 20 verplegers van het Roo de Kruis aangebracht. Direct werden zij naar den gereedstaanden Duitschen trein vervoord. Dinsdagavond werden 216 En- geischen aan boord' van het s.s. Mecklen burg gebracht. Men meldt ons uit Vlissingen Heden middag kwamen hier een tweetal treinen binnen met zwaar gewonde Engelsche krijgsgevangenen. De meeste soldaten moesten bij hun tocht van het station naar de interneeringeloods - waar zfj tijdelijk een onderdak hebben gekregen gebruik maken van krukken. Verscheidene blind, anderen weer zoo danig gewond, dat zij niet dan mei de uiterste zorg vervoerd kunnen worden. De tater»!™ die ztch te Vliaetagea el- speelden waren inderdaad vreeselijk. Het steuncomité deelde direct na aan komst in de interneeringslood® versnape ringen uit. Omstreeks vijf uur kwam een boot irit Engeland ln de haven van Vlissingen binnen met Duitsche krijgsgevangenen. Men meldt ons uit Vliegen Dins- dagavond ou, Star b de mailboot binnengekomen van Folkestone met 101 Duitacho gewonden aan boord. De meea ten waren kreupel, tafelen een been en moesten op krukken rondloopen. De al gemeen* indruk was dat de Duitsche go- wonden veel beter verzorgd waren in n- geland dan de Engelsche in Duitschland. De Duitschers waren bijna allen in bur- gerkleeding, hadden dikke jassen aan en wollen petten op. Zij werden door af deel ingen van het Roode Kruis en de marinebrigade en de ^naiibooten op het perron te Vlissingen gedragen en daar door de afdeeling van het militaire Roo de Kruis in Duitschland1 in ontvangst ge nomen. Zij kregen allen van liet Roode Kruis te Vlissingen sigaren, taltak, brood, bier en het was eigenaardig te zien hoe de Duitsche gewonden de Engelschen die bij de oritvangst tegenwoordig wa ren, op sigaretten en sigaren onthaal den. Toen allen aan boord! waren, werd begonnen de zwaar gewonden in de spe ciale bagagewagens te dragen. De licht gewonden, die op krukken konden loo- pen, werden in tweede klasse waggons verzorgd. De meeaten waren afkomstig van den slag aan den Yser en die in hot begin van November gewond waren. Er was een vrij groot aantal Duitsche marinesoldaten bij. Uitwisseling van gewonde krijgs gevangenen. Men seint ons uit Oldenzaai Heden morgen te 6 uur arriveerde te Oldenzaai de extra-trein4 met zwaar gewonde Duit- scho krijgsgevangenen uit Vlissingen. Er waren 1 officier en 93 minderen bege leid door een detachement adlspirant-offi- eieren van gezondheid uit Amsterdam en een detachement vrijwilligers van heb Duitsche Roode Kruis met den obersta- barzt Crümpholz, alle onder leiding van Dr. S. Sturkop uit Amsterdam. Op het station waren aanwezig de bur gemeester Vos de Woel, voorzitter van hot Roode Kruis-coroRé met aiip bestuurs leden van het comité en de geheele tran»- portcolonno onder bevel van den verant woordelijke^ commandant C. Bloemen. Ook aan deze ongelukkige gewonden werden volop ververaehingeti aangeboden. Van zeer velen was de toestand bui tengewoon ernstig. 21 Duitschers waren geheel verlamd, verscheidene hadden een of meer ledematen of het gezichtsvermo gen verloren. BU het transport waren ook eenige matrozen van Je „Victoria Luise" en de „Munster". Over de be handeling in Engeland waren allen zeer tevreden. Te half zeven vertrok dc trein naar Duitschland. GOUDA, 17 Februari 1915. Door Burgemeester en Wethouders is het volgende ingekomen atnk aan de Raadsleden toegezonden Gouda, 13 Februari 1915. Bij haar schrgven van 15 Juni 1914 no. 307, begeleidende de door den Gemeente-Bouwmeester opgemaakte staten van begrooting der Fabricage voor het dienstjaar 1915, werd dooi de Commissie van bijstand in het be heer der Gemeentewerken o.m. opge merkt, dat het voorstel van den voor melden ambtenaar om langs den wa terkant van de Karnemelksloot aan weerszijden eene nieuwe besoboeiing en wel van betonstukken zooals langs den Bleekerssingel, aan te brengen, haar volle sympathie had. Met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden welke zioh al spoedig daarna voordeden, besloot ons College, hoewel erkennende dat ver nieuwing van de bestaande paalbe- schoeiing zeer noodig was, voorloopig de zaak nog aan te houden. De Commissie komt nu daarop terug, zooals blijkt uit haar hiernevens over gelegd schrijven dd. 25 Januari jl no. 330. Overtuigd van de wenschelijkheid schrijft de Commissie belang rijke werken als het hier bedoelde onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden zooveel mogelijk achterwege té laten, wordt toch gemeend dat het aanbeveling verdient nog dit jaar tot de uitvoering er van over te gaan, daar de vervallen toestand steeds ver ergert en als gevolg daarvan de kosten van vernieuwing geraamd op f4600. zwaarder worden. Wg hebben de eer Uwe Vergade ring naar aanleiding van het voor gaande mede te deelen, dat ons Col lege bij nadere overweging tot het beslnit is gekomen U de bedoelde vernieuwing alsnog te moeten voor stellen. De te doene uitgaaf is vrij belangrijk, doch daar staat als voor deel tegenover dat niet meer zooals nu het geval is herhaaldelijk ophoo- 9 ge vol itreparatie nOodig zullen als gevolg van hek wegzakken Tan' den walkant. De tegenwoordige «aalbeschoeiing verkeert in verganen toestand en vervanging daarvan door eene beschoeiing van betonstukken zal het nu zeer kostbare onderhoud zeer doen verminderen. Ons College geeft Uwe Vergadering derhalve in overweging wel machti ging te willen verleenen tot de uitvoe ring van het meerbedoelde werk, waar van de kosten gedekt kunnen worden door geldleening, en daartoe het vol gende besluit te nemen De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 13 Fe bruari 1915 no. 17/226 met het daarbij overgelegd advies van de Oommissie van bijstand in'het beheer der Ge meentewerken, dd. 25 Januari 1915 no. 330 Besluit: I. Burgemeester en Wethouders te machtigen om langs den waterkant derKarnemelksloot aan weerszijden eene nieuwe beschoeiing en wel van betonstukken te doen aanbrengen; II. de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1915 als volgt te wijzigen: het onderdeel a „Verschillende open bare werken" van art. 11 van Hoofd stuk XV der Uitgaven „Kosten Van andere buitengewone werken, die uit buitengewone ontvangsten bestreden mogen worden" (Volgnummer 239) wordt geraamd op f 4600,— het onderdeel c van art. 3 van Hoofdstuk VII der inkomsten „Geld leening ter voorziening in de kosten van verschillende openbare werken" (Volgnummer 61), thans voor „me morie" uitgetrokken, wordt nader ge raamd op. f 4600. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Grondstof voor de Kaarsenfabricage Men deelt ons mede dat de pogin gen door de Directie van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda aan gewend tot het bekomen harer grond stoffen uit Engeland, voor het oogen blik met succes bekroond zijn. Hét stoomschip Boulama met een lading palmolie grootendeels bestemd voor de Kaarsenfabriek is te Rotter dam aangekomen, zoodat op dit oogen- blik het bedrijf kan worden voortgezet. De vlaggen wapperden heden van de gebouwon der Kaarsenfabriek. mJ Een Luchtschip. Op groote hoogte is hedenmorgen 'in Oostelijke richting eon luchtschip of vliegmachine waargenomen.Het was niet te onderkennen van welke nationaliteit het was. De vluchtelingen in Gouda In het Vluchtelingenkamp alhier zijn gisteren aangekomen 65 vluchtelingen uit Nispen, die hun heele hebben en houden hebben meegebracht. Verschil lende families hebben hun gelieele huisraad meegenomen. Vrijdag worden e? 200 hier vt wacht uit Sluis. 407® STAATS LOTERIJ 54> KI. Trekking v. Woensdag 17 Febr. Prijs van f 15000: 18669. f 1000 4379 935510041 13893, 17196.. f 400 1626," 18281. f 200: 4507, 8492, 10091,11412, 16786, 187U. At\0O 3298, 6348, 9848, 12009. 14878, 16479, 19050 Prijzen van f 70. 109 220 347 486 567 642 784 868 *90 893 894 952 957 1187 13181659 1710 1765 1897 1985 1965 2050 2508 2567 2856 2895- 2993 3061 3263 3317 3442 3499 3697 3922 3977 8999 4123 4371 4976 4478 1608 4650 4669 4791 4817 4853 4925 4959 5001 5077 5103 5224 5247 5324 64095425 5548 5702 5762 5790 5862 5969 5974 6017 6065 6317 6422 6461 6526 6546 6549 6669 6778 6782 6812 6973 7l57 7222 7300 7314 7505 7581 7638 77^2 ?834 7911 7951 8061 8078 8085 8112 8169 §257" 8271 8355 8379 8390 8407 8575 8911 8953 9046 9246 9381 9442 9445 z492 9496 9497 9501 9554 9571 9640 9713 9901 9932 10018 10050 10152 MM 10375 10764 10782 10805 1065411066 11251 11327 11437 11517 115271154511569 11810 11836 12157 12822 12332 12334 12337 12410 12432 12477 12543 12552 12556 12588 12985 13051 13054 13109 13179 13246 13297 13419 13548 13616 13699 13707 1380 13844 13866 13867 13879 14088 14232 14319 14329 14413 14542 14746 14851 14910 14921 15041 15093 1'5161 15191 15199 15218 15294 15374 15419 15513 15734 15858 15870 15872 15967 16059 16061 16529 16533 16589 16829 16873 169U 16999 17321 17401 17454 17505 17538 17610 17664 17666 17730 17799 17845 17877 18119 18325 18499 18623 18842 19029 19098 19107 19239 19420 19539 19554 1961 19628 1968.3 19758 19773 19900 19908 19970 20020 20293 20325 20331 20356 20459 20476 20480 20505 20653 20797 Nieten. 6 59 63 93 143 174 216 227 237 281 311 318 349 397 403 467 762 796 $10 847 866 898 If" 735 742 918 1097 11041128 1237 1273 1292 1345 1369 13891120 1523 1598 1638 1637 1882 1905 1928 1978 2106 2151 2187 2199 2313 2364 0366 2371 191 '52 933 995 1032 11 1195 1199 1202 1203 1301 1314 1315 1339 429 1135 1451 1496 1730 1827 1863 1881 1997 2068 2092 2093 2261 2283 2299 2309 2436 2439 2493 2533 2587 2601 2609 2643 2693 2725 2752 2798 2842 2854 2859 2860 2870 2899 2908 3011 3024 3033 3039 3061 3137 3157 3162 3180 3182 3201 3258 3282 3385 3419 3459 3465 3487 3510 3521 3531 3549 3560 3595 3598 3622 3623 3605 3645 3714 3716 3719 3757 3821 3897 3906 3940 4053 4068 4158 4293 4294 4308 4399 4413 9358 9362 9366 9409 9438 946;} 9528 9544 0565 9566 9064 9689 9746 9747 9805 9808 9818 9820 9830 9837 9847 9913 9917 9934 8980 9990 9995 10010 10107 10114 1012:} 10154 10162 10166 10215 10275 10426 10461 10463 10491 10507 10520 10548 10568 10570 10601 10654 10679 10701 10731 10753 10794 10799 10869 10898 10901 10946 10948 10977 11006 11016 11026 11028 11088 11137 11200 41213 11294 11326 11346 1134811401 11403 11411 11418 11417 11428 11433 14438 11489 11198 11556 11557 11586 11597 11633 11642 11709 1172011725 11755 1176811806 11811 11818 11837 11849 11866 11875 1192611913 11961 11969 11993 12024 12037 12065 12076 12172 12180 12184 12257 12260 12290 12386 12136 12488 12496 12561 12596 12672 12679 12715 12728 12750 12787 12793 12808 12842 ,12860 12877 12879 12932 12938 12977 12980 1476 4481 4531 4581 4592 4593 4627 4642 1791 4823 4880 4910 4918 4945 5013 5034 >047 5063 5140 5234 5235 5242 5260 5273 5279 5338 5352 5356 5371 5374 5388 5423 5441 5571 5595 5682,3703 5706 5765 5828 5855 5860 5927 5931 6004 6005 6009 6034 6088 6113 6127 6261 6284 6285 6309 6327 0352 6:368 6389 6407 6414 6429 6447 6471 6493 6496 6541 6547 6626 6693 6711673 6786 6809 6848 6888 6895 6907 6908 6936 6938 6944 6996 7079 7091 7095 7135 7163 7167 7211 7368 73f>9 7395 7405 7125 7522 7539 7581 7617 7656 7734 7864 7805 7813 7814 7873 7881 7968 7984 8019 8033 8117 8124 8120 8177 8189 8190 8150 8224 8236 8246 8250 - 8252 8256 8317 8360 8867 8365 8389 8523 8539 8610 8620 8634 8644 8672 8750 8762 8826 8880 8892 8917 8936 8947 8956 8963 9050 9062 9110 9116 9185 9241 9251 9260 9275 9280 9289 9321 9322 9346 15001 13078 13084 13093 1310013114 13158 13165 13277 13326 13327 13346 13383 13428 13503 13524 13537 13563 135751.3586 13745 13748 13780 13821 13839 1:389213925 13957 13967 13974 14018 14020 14036 14044 14142 14146 14161 14164 14198 14208 14240 14275 14332 14.341 14382 14480 14484 14494 14506 14516 14559 14578 14597 14598 14656 1173' 14740 14741 14791 14836 1486514906 14923 149.30 14936 14957 14997 15051 15124 15131 15164 15209 15230 15244 15305 15342 15343 15401 15418 15444 15502 15506 15512 15510 15568 15686 15578 15580 15656 1565915679 15672 15692 15694 15718 15719 15751 15791 15840 15907 15927 15966 1600816036 16074 16129 16154 16204 16225 16264 16306 16.31" 16331. 16357 16.339 16377 16383 164p816412 16447 16469 1650-1 16540 1655.3 16588 1667 16790 16805 16843 16839 16872 16875 16906 16922 16927 17017 17019 17029 17062 17157 17176 17247 17258 17260 17289 17291 17299 17325 17361 17368 17406 17453 17156 17469 17531 17595 17684 17694 17713 17754 17779 17793 17812 17823 17850 17875 17896 17903 17911 17927 17962 17971 18078 18099 18132 18133 18160 18184 18190 18214 18242 18270 18276 18298 18400 18422 18439 18455 18471 18494 18515 18530 18563 18568 185w 18658 18673 18700 18718 18726 18778 18789 18823 18887 18921 18936 18944 10048 19156 19177 19209 19237 19275 19292 19333 19336 19366 19390 19396 19404 19415 19443 194' 19493 19461 19494 19495 19500 19545 19550 19576 19643 19688 19718 19842 19878 1988." 19906 19911 19935 19947 20031 20051 20130 20178 20247 20316 20336 20373 20495 20499 20548 2065520685 20689 20695 20760 20789 20868 20967 5e klasse 10e lijst No. 14450 m. 14440. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Bevoorrechting bij het bespreken van blaatsen in de Soc. Ons Genoegen Geachte Redactie. Ik weet zeker, dat ik niet de eenige ben, die aan bevoorrechting denk bij het bespreken van plaatsen in „Ons Genoegen". Deze morgen rees de vraag opnieuw bij mij op toen een van mijnentwege klokke lOuur in „Ons Genoe gen" was om plaatsen op de galerij te bespreken en daar van den Direc teur der Sociëteit moest hooren „dat het bespreken maar wat vroeger be gonnen was." Mij dunkt, als er aan gekondigd is, dat het bureau om 10 uur geopend wordt, de directie niet het recht heeft om het bespreken vroe ger te doen beginnen. Of is er bevoor rechting in het spel Met dank voor de plaatsing Hoogachtend, J. VAN DER JAGT Gouda, 27 Febr. 1915. LX? dag van morgén. Het zou grootaprekerij zijn te beweren dat niet alleen Int scherps- en handels kringen. de datum van 18 Februari met groote bezorgdheid1 wordt tegemoet ge zien. Men zal bleven varen, wordt beweerd. 1 r worden tal van handels schepen verwacht. Van Amerika zijn thans 62 schepen naar Denemarken on derweg. Zij bevatten, naar men met ze kerheid. weet, graan en voedingBmiddv- Zweden en Noorwegen verwachten 150 l>ooton die binnenkort moeten aanko men. Hoeveel Amerlkaansche schepen on- ■rweg zijn naar het Continent is on mogelijk vast te stellen. Volgens Ex change berichten moet er een uitstrooiing groote schaal voorbereid zijn van 'uitsche onderzeemijncn. Nieuwe vliegtuigen-aanval op de Belgische kustplaatsen. LONDEN, 17 Febr. (Part.) (Offic.) De lucht-operaties tegen Brugge, Ostende, Zeebrugge en omgeving zijn gisternamiddag voortgezet. Veertig vliegmachines en marine-vliegtuigen bombardeerden Ostende, Middelkerke, Ghistelles- en Zeebrugge. Bommen werden geworpen op de zware batte rijen aan de oost- en westzijden der haven van Ostende, op de geschuts- stellingen te Middelkerke, op transport wagens, op den weg van Ostende naar Ghistelles en op den havendam te Zeebrugge ten einde de schade te ver- grooten welke bij vroegere aanvallen aan de sluizen te Zeebrugge, de boo ten buiten Blankenberghe en de traw lers buiten Zeebrugge liggend, werd toegebracht. Acht Fransehe vliegma chines namen deel aan deze luchtope- ratie door een krachtigen aanval te doen op het vliegkamp te Ghistelles waardoor de Duitsche luchtmachines met goed gevolg werden verhinderd de aanvallende vliegers af te snijden. Gemeld wordt dat gedurende dezen vliegtocht goede resultaten werden verkregen. Duitsche Nota's aan Neutrale Landen. BERLIJN, 16 Febr. (E.) (niet of ficieel). Evenals aan Holland, zijn thans ook gelijkluidende nota's door de Duit sche gezanten aan alle andere landen overhandigd. In dezè nota's wordt er de nadruk op gelegd dat de nationa- liteitsteekens, neutrale stoomers niet absoluut kunnen hoeden voor aan vallen van Duitsche duikbooten, om dat Engeland reeds begonnen is zijn ichepen volgens Hollandsch model neutrale nationaliteitsteekens te geven. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd dat na 18 Februari het mijnen gevaar in de Engelsche wateren be- angrijk vergroot is. Protest der Noorsche Rijken. Uit KOPENHAGEN wordt^emeld d.d. 17 Fobr. dat door de drie Noorsche rijken een telegram met protest is ge zonden aan Engeland en Duitschland, tegen de bedreigde scheepvaart. De beide telegrammen waren in de zelfde bewoordingen gesteld. EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Geopend telt uur 20. Aan de orde is de behandeling van Hoofdstuk X( Landbouw, NijvertieiiD Handel) der Staatsbegrooting voor 1915. De heer Do Boer betuigt zijn inge nomenheid met 's Ministers optreden. Toch wensoht hij enkele opmerkingen te ma ken. In lanjhouwkringen is wellicht do verwachting gewekt, dat de landbouw het troetelkind der Ministers zal zijn; torwijl in de huizen van handel en nijverheid! misschien wordt gevreesd dat de- belan gen van deze takken van volkswelvaart niet voldoende zullen worden behartigd'. Spr. acht zoowel die verwachting als die vrees ongegrond. De landbouw zal moe ten begrijpen, dat de Regeering partieele belangen niet aan het algemeen belang kan opofferen. In dit verband waarschuwt spreker te gen een splitsing van het Departement. Landbouw, nijverheid en handel hange daartoe te nauw samen. Voorts waarschuwt spr. tegen het ploni pe fniddel van een uitvoerverbod, door sommigen gejvonscht, om verdere stij ging van de vleeechprijzen te voorkomen 1 en tijdige inkrimping van onzen vee stapel door een krachtigen uitvoer is een nationaal belang. "Do landbouwer, die reeds in hooge mate gedrukt wordt door de maatregelen der Regeering, zou, met het oog op de snelle vermindering van het veevoeder, qiet in staat zijn een te grooten veestapel in stand te houden. Ten slotte vraagt spr. of de Minister nog van' raeening is, dat moet worde voortgegaan met het afmaken van vee ter bestrijding van. mond- en klauwzeer. De heer Vatt den Londen dringt er op aan, dat dë Minister al zijn scherpzinnigheid zal aanwenden om ver laging te verkrijgen van de enorm hoo ge vrachtprijzen, door onze recderijen ge vorderd voor 'den aanvoer van graan uit Amerika en waardoor onze broodprijzen onnoodig stijgen. De' hoer Van Houten wmscht de saccharine in bescherming te nemen, naar aanleiding van het Regeeringsvoorste! too le treden tot do conventie betreffende het verbod van saccharinevervaardiging. Hij weerspreekt dat Je eqweharino scha delijk zou zijn voor de gezondheid, waar bij hij zioh beroept op de uitspraken vin verschillende geneesheeren, o.a. van dr. Hegermans en prof. Hamburger. Voorts meent hij, dat het niét aangaat do sac harine te weren uit vrees voor vermin dering vau den suikeraccijns en -dat liet feit «lat saccharine wordt vervalscht, evenmin het doodvonnis over dit verzoe- lingstniddel mag doen uitspreken. Tegen knoeierij zijn maatregelen te nemen. Do lieer Fokker dringt aan op bobos- scliing van de duinen op Schouwen. Het onderzoek, dat dienaangaande thans door het Staotgfroschbeheer wordt ingesteld Is overbodig. De Heide-Maatachappij stelde reed» zulk een onderzoek in en kwam lot de conclusie dat bebossching ge- enscht is. De heer d'A umale van Harde n-v roek heeft met groot genoegen de maatregelen tegen paardenuitvoer gezien lioopt dat in die richting zal worden oortgegaan. Minister P o s t h u m a erkent dat de raciitprijzen hoog zijn, doch de vracht- aarder der Regeering voor graan,- de Holland-Anierikalijn heeft een zeer cou lante houding aangenomen. Nu steeds meer vrachtruimte noodig is, heeft de Minister de vertegenwoordigers der reederijeu bijeengeroepen om te on derhandelen. Kb hij kan verzekeren, dat Rngeering minder zal betalen dan par ticulieren. Op de quaestie der aansluiting bij de saccharmoconventie, welke bij de Tweede Kamer aanhangig is, kan Z. Kxo. thans niet, ingaan. Het onderzoek naar de bebossohing van Behouwen bedoelt alleen te onderzoeken bebossching op de bppaakk plaats, bij Haamstede namelijk, mogelijk is.^^HZl geheele bebossching om finanoieole rede nen niet mogelijk is. Aan het verbod van paardenuitvoer zal worden vastgehouden. Do verwachting dat Je landbouw dpoi hem zou worden bevoorrecht, noemt Z, ongegrond'. Hij wenscht alle drie de onder zijn Departement ressorteert takken van volkswolvaart gelijkelijk te iiartigen. En "hij meonll ook dat zijniet an elkaar moeten worden gescheiden. Zij die meenen, dat nu wel groote subsidies op den landbouw zullen nederdalen, kun nen nog wel eens opfrisschen. Z. Exc. oen togenstander van Rijksbijdragen. Spr. kan aannemen, dat sommige «li gors, vooral varkensslagers, in moeilijk heden geraken. Hij weet evenwel niol wat daarttf&en kan worden gedaan. Een uitvoerverbod zou geen doelmatig middel zijn. Daarvoor 'is de tijd eerst gekomen, als de vleeschprijzen in dezelfde verhou ding zijn gestegen als Iv i do fokkers de fokkerij omdat zij niet den prijs ontvangen dien zij moeten ontvangen. Bovendien mag de varken oprijs niet te laag zijn, omdat anders nadeel zon worden berokkend aan hen, wier rogge is onteigend en duurder mais hebben moeten koopen voor hun beesten. Ten aanzien va*i hei mond- en klauw zeer herinnert spr. eraan, dat ip de acht tiende eeuw bijv. in Gelderland zeer strenge, door zware straffen' gesanction- neerde bepalingen in het belang der be strijdipg bestondendoch dat deze maat regelen, zoomin als later genomen bij andere veeziekten, doeltreffend bleken we gens gebrek aan medewerking van de zijde der boeren. Ook thans nog, al er verbetering te constateeren, kan de overheid er nietkoinen met de medewer king der landbouwers alleen. Wat de vraag betreft of mond- en klauw zeer wel moot worden bestreden, wijst Z. xc. erop, dat zelfs landen dto geen vee uitvoeren, zeer strenge maatregelen nemen; zoodat in een land als het onze, waar ook ultvoerbetangen op het spel staan, nog nteer reden is voor zulke maat regelen. De vraag naar Hollandsch voo neemt meer en meer toe, doch" uitvoor is niet wel mogelijk als hier mond- on klauwzeer heorscht. Lp nu beschouwt Z. Exc. afmaken als hot boste middel ter bestrijding. Door toe passing ervan bleof thans in 60 gemeen ten du ziek to tot slocbls één hoeve be- perkt. Het middel van isoleerlttg stag nlot te genover het afmaken worden gesteld, om dat met ddt laatste steeds een isolement van 4 of 5 dagen gepaard gaat. Welke afzondering met zoodanige moeilijkheden gepaard1 gaat, dat een voor doorzieking noodig voel langer isolejment vrijwel on doenlijk is te achten. De heer Do Boer repliceert. Na dupliek van don Minister wordt de begrooting zonder stemming aangeno men, evenals die voor Suriname. Na korte discussies werd aangenomen de begroo ting van Curasao. De begrooting voor Koloniën, na dis cussies van, den heer Colijn, die aan drong op herziening der subsidies voor het M. O» in Ned.-Indiië. Imveu Watergraafsmeer gesigna - luchtschip dreef ln noord-wes telijke richting en is iets later gezien in van do havenwerken. Het verdween in noordwestelijke richting naar Op dit oogenblik kan nog gezegd van welke nationali- •htschip is, dat uit zuidooste lijke richting kaam. Daar het op zeer groote hoogte dreef, kou niet worden aargenomeu oi hot luchtschip bemand was. Het maakte den indruk zonder stuur an den wind mede te drijven. Do eigen aardige vorm geeft geen nadere ophel dering over de nationaliteit. Deze vorm houdt liet midden tusschen eeu Zeppelin 'U een geulone luchtballonhet luchtschip was namelijk langwerpig met een zak- ormigo punt aan de ouderzijde, waar aan dan nog oen staart met ballast af- liiug. Deze vorm doet hot meest den ken aan een nieuw soort Fransehe luoht- schepen, dc zoogenaamde aereoetal. Men seint ons uit Hoorn Hedenmor gen is hetzelfde luchtschip, dat boven Am sterdam gpsignaieerd werd, oui onge\ eer 10 uur boven Hoorn waargenomen. Het idreef in N,-0. richting af. Men meldt ons uit Durgordam Heden morgen werd lioven deze gemeente een luchtschip waargenomen, waaruit een an ker hing. Dit anker haakte vast aan een telefoonpaal en vernielde deze, ook eini- dak pannen werden afgerukt. Dok te Schftllingwoude is een luchtschip, vermoe delijk hetzelfde, waargenomen. Het 1 ad een gole klour en was blijkbaar «iet be mand. Vlieger gedaald. Men meldt ons uit 's-Gravenhage^ Gis teren-namiddag is een Engelsch water vliegtuig gedaald in den mond van de Wester Schelde. De commandant was flight-lieutenant D. Murray. Volgens zijn verklaring was liet vlieg tuig eenige malen getroffen door vijande lijke kogels, waardoor liet neergescho ten is. Er zijngeen bommen op het vliegtuig aangetroffen. Vliegenier en vliegtuig zijn per torpe- ilohoot te Vlissingen aangebracht en on der militaire bewaking gesteld aldaar. De Harwioh'lijn. Van ambtelijke zijde wordt beves tigd dat er geen sprake van is, dat de booten van de Harwicblijn zioh thans zoodanig zouden vermomd heb ben dat zij voor Nederlandsche schepen zouden kunnen worden aangezien. De postdienst. Nederland— I ngeland. Door het Hoofdlxwtuur der Posterijen en Telegrafie worden druk besprekingen gevoerd over het al of uict stopzetten van - den maildienst naar Engeland onder do huidigo omstandigheden. Uit zeer vertrouwbare bron kan wor den medegedeeld, dat de stad diezor aan gelegenheid op dit oogenbfik is als volgt: Morgen (Ddndcrdog) zal er uit Vlissin gen oen vrachtboot varen, die den mail inudonoomt. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal dit ech ter niet geschieden. Daarentegen zal a.s. Zondag weder wél een vrachtboot^ varen .en in de volgende week zal zulks waar- sehijpjijk ook eenige dagen plaats hebben. TWEEDE KAMER. In "de hedenmiddag gehouden ver gadering' van de Tweede Kamer werd vastgesteld dat morgen door de Ka mer zal worden opgemaakt de nomi natie voor den Hoogen Raad. Na korte discussies werd aangeno men het ontwerp-tractaat gesloten tusschen Duitschland en Nederland betreffende de ongevallen-verzekering. Het w.o. betreffende de herziening van de Berner Convectie alsook eenige kleinere w.o. werdén aangenomen. Ministerraad. Na afloop van de hedenmiddag ge houden Kamerzitting werd Minister raad gehouden. en luchtschip hoven de hoofdstad. iiofl meldt ons uit Amsterdam Heden- mórgen te ongeveer lm If tien Is c»eu New Yorksche Beurs. 16 Februari. De omzet bedroeg 160.000. Gew. Aand. Atchison Topeka937/s Baltimore Ohio 68V2 Erie spw. 213/* Kans South. 22 Missouri K. TIO'/j Rook Islanfl. J, Southern Railway 16V8 Southern Pacific 84' Union Pacific 119 Amalg Copper53 Car en Foundry441/3 Smelt en Ref 64 Steel Corpv, - 49% American Can27% United Cigar43% Hidec Leather 27% Inter. Merc. Marine 4 Obi. 95 Central Leather95% (Hbld.) MARKTBERICHTEN, WOERDEN, 17 Febr. 1915. Aangevqerd 29 kaaspartijen. Ie kwaliteit 146f 49. 2e kwaliteit f 42—f 46.f50. Zwaardere f 48. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE I&LDT. Hoogste barometerstand 771.4 te Munchen laagste stand 756.8 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk krachtige tot storm achtige, later afnemende, Zuid-ooste lijke tot Zuid-westelijke wind, betrok ken tot zwaarbewolkt, tijdelijk op klarend, regenbuien, hoogere ochtend' temperatuur.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2