Bixa-aaexilaixca.. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. TOOÏsTEIEL- New Yorksche Beurs. 18 Februari. KERKNTEÜWS. Rechtszaken. Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht allen zich, om ziob geheel voor hun va derland te geven. Noch de grimmige kou de, noch de dikke snoeuw, noch de slechte wegen, noeh de taaiheid, waarmede de vijand stand hield, konden hun zegetocht stuiten. Onze verliezen zijn gelukkig ge ring." Zijne Majesteit herinnert dan in het te legram aan de schitterende leiding der operaties en zegt aan het slot„Mijn vreugde over dit schitterend succes wordt getemperd door den aanblik van de eens zoo bloeiende streek, die gedurende vele weken in handen van den vijand was. Van alle mensohelijk gevoel ontbloot, heeft hij in zijn zinnelooze woede op de vlucht bijna tot zelfs het laatste huls en de laat ste schuur verbrand of op andere wijze verwoest. Ons schoon Masurenland is een woestijn. Onzettend veel is verloren gegaan, maar ik weet,,, dat iedere Duit- scher het met mij eens zal zijn, wanneer ik geloof, dat datgene, wat des meo- schen kracht vermag, gedaan zal wor den, om nieuw, frisch leven uit de ruinen te doen ontstaan." Het Duitsche offensief in het Oosten. Hoewel dé afzonderlijke en onsamenhan gende Duitsche aanvallen in het War- schaudfstriot en elders den indruk hebben gegeven, tneent do militaire medewerker als een wilde kat in een kooi, moeten wij toch het bewijs dter nieuwe feiten aan vaarden en gaan gelooven aan een meer algemeen en meer geordend offensief, dan do eerste gevechten schenen te vertoonen. De al gemeen e toestand van de tegen over elkaar staande legers op het Oos telijk front toont een zekere overeenkomst met dien van Juni 1812. Toen, evenals nu, was liet front ontzaggelijk groot en strekte het zich uit van Galicië tot de Njomen. Schwarzenberg en zijn Oostenrij kers, uit Galicië oprukkende, vertegen woordigt de legers onder aartshertog Eu- genius; iie koning van Westfaien naar Warschau en Bralystok opmarchoereniie is te vergelijken met het commando van Meckensen; de onder-koning van Italië, verder links, is vervangen door de Duit sche legermacht op den rechteroever van de Weichsel; Keizer Napoleon, Murat en de hertogen en prinsen, dde kwaaien uit de richting van Thorn en Marienwerder in Oost-Pruisen, vertegenwoordigen Hin- denburg'a troepen bij de Mazurische me ren, terwijl eindelijk Maodonald met zijn Pruisen in het front van Tilsit, zijn te genpartij heeft in do Duitsche legermacht, die de Memel reeds overging en zal zon der twijfel opereeren, zooals Maodonald vroeger deed. Er is blijkbaar niets nieuws onder de zon en de Duitschers hebben bij gebrek aan een groot strateeg aan eigen kant, plagiaat gepleegd en een blad gestolen uit het groote Epopée. Ségur, dje zooals men weet, deu veld- jocht 1812 zoo meesterlijk beschreef, schrijft van Napoleon's plannen: Napoleon's mee-' ning was, dat do Russische stelling ach ter do Njemen noch offensief noch defen sief mooht boetendat hot Russische ie- - ger, te veel verspreid zijnde, verrast en uiteengejaagd kon worden, evenals later ook geschiedde; en dat een snelle endi-ï Vecte aanval op Rovno en Wilna do zui- S delijke Russische leger» van hun terug tochtsbasis zou afsnijden. Wij behoeven, vervolgt de Times-man, f de vergelijking niet verder voort te zet-, ten, maar in het algemeen schijnt het, dat de Duitschers Napoledti's plan willen volgen, zonder een Napoleon te bezitten. De Duitaohers zijn zelfs in één opzicht gelukkiger geweest don de groote keizer, want zij hebben Turkije gekocht en een inooien kans, dat hun rechtervleugel vei lig biljft. Wij, Bondgenooten, zijn ton op zichte van dezen vleugel niet werkzaam genoeg geweest en wij hebben daar fou ten gemaakt. Veel hangt thans dit is duidelijk of van de Duitsche versterkingen en de Russische beschikkingen. Wot het eer ste betreft, weten wij niet beter dien dat meer dan 4 legeroorpsen uit het Westen genomen zijn, n.l. het 2do legercorps, het 8de reserve-corps en 4 andere divisies. Wij hebben ook vernomen, dat 6 nieuw gevormde legercorpsen in de lente uit Duitschland verplaatst worden. Hetzij het de bedoeling ls, een grooteu inval van Rusland1 te beginnen of enkel, den vijand uit Oostenrijk te verdrijven en zioli van de Weichsel- en Njemon-linies te verze keren, waarschijnlijk is het, dat de loop der gebeurteniseen vele Duitsche verstor- kingen Oostwaarts zal lokken. Oostenrijk heeft vermoedelijk gezegd: Bevrijd ons gebied en dan zullen wij aan het Wes telijk front alles doen,wat go wilt. In Polen en Galicië. Het officieel oopmiuniqué van 18 Febr. uit Ween en meldt Op het Karpathen-front is de toestand van Doeklo tot Wyskow over het alge meen onveranderd. Gok gisteren hadden vrijwel overal hevige gevechten plaats waarbij talrijke op de stellingen der bond- genooten gerichte aanvalspogingen der Russen, met groote vorliezen voor den vij and werden afgeslagen. De vijand verloor hierbij ook 320 man gevangenen. Door de inbezitneming van Kolomea ia dien Russen een belangrijk steunpunt in Oost- Gallcië, ten Zuiden van de Dniester ont nomen. In de richting van Stanislaw leidde het optreden van vijandelijke ver sterkingen tot nieuwe groote gevechten ten Noorden van Nadiworna en noords- westelijk van Kolomea, welke gevechten nog voortduren. In de Boekowina is de vijand1 over de Prooth teruggeworpen. Czernowitz is glsternaniiddag door onze troepen bezet. De Russen trokken af in de richting van Noweiclloa. In Rus- sisch-Polen en in West-Galicift hebben slechts artillerie-gevechten en schermut selingen plaats gehad. De Russische nederlaag bij de Masoerische Meren. De Zweedsche bladen publiceeren mi litaire beschouwingen, waarin de neder laag der Russen bij de Masoerische me ren als een catastrophe beschouwd wordt. Het Stockholm Dagbladct gelooft niet dat de Russen aan het Duitsche offensief in het gouvernement .SocwaJki kunnen weerstand bieden; het blad wijst pp pes simistische stemming in de Petersburg- sche bladen, die er geen vertrouwen in hebben, dat het den verslagen Russen gelukken zal onder de bescherming der Njeinen-verstorkingen te komen. Ken telegram van gelukwensch. De voorzitter van het Pruisische Huis van Afgevaardigden, graaf Schwerin-Loo- witz, zond dadelijk na den slag bij de Masoerische meren op 17 Febr. een tele gram aan Von Hindenburg, dat aldus luidde „Ik heb de eer Uwe Excellentie, na mens het Pruisische Huis van Afgevaar digden, over de op onze vijanden op nieuw bevochten schitterende overwinning mijn meest oprechten golukwensch aan te bieden. Het vertrouwen van het Duit sche volk in Uwe Excellentie en in onze met doodsverachting strijdende heldhafti ge troepen is onwrikbaar en onbegrensd. God moge ook verder met Uwe Excellen tie en de Duitsche wapenen zijn." Hierop werd het volgende antwoord ontvangen „Ik spreek Uwe Excellentie en het Iluis mijn hartelijken dank uit voor do zoo welwillend toegesproken ge- lukwonschon. Ik, en die mij toevertrouw de troepen, zullen ook verder onzen plicht jegens Koning en Vaderland vervullen. God zal dan £ewi» ook verder met ons zijn. Hindenburg." Het antwoord van Engeland op de Amorikaanschc Nota. Uit New-York wordt d.d. 18 Febr. ge seind De „Tribune" schrijft in een hoofdartikel naar aanleiding van het ant woord van sir Edward Grey „Het ant woord is volmaakt redelijk en vriend schappelijk van tooa. De moeste Ameri-1 kanen zullen wel erkennen, dat het feit, dat Duitschland die contrële wil uitoefe nen over den geheelen aanvoer van voed sel, het normale ondierscheid tusechon voedsel, bestemd voor het Duitsche leger, en dat, Ixwtemd voor de burgerlijke be volking geheel en al uitschakelt. On der zulke voorwaarden kan alle voedsel wei contrabande worden." Het blad' schrijft verder „Onze kwes tie met I ngeland is niet die hoofdzaak. Dat is de aanwijzing van het feit, dat lieden de Duitsche maatregel van kracht wordt, schrijft de „Tribune" „Er is thans een nieuw tijdperk in den groeten oorlog aangebroken, een tijdperk, dat het oorlogsgevaar V091' de neutrale naties doet toenemen, meer dan nog ooit het geval was. Zij moeten tiians de geva ren onder het oog zien, die zich op de open zee kunnen voordtoen, gevaren, dlie zij voor dezen niet te vreezen hadden. Zij zullen zich echter geen vrees laten aanjagen, of zich in hun rechten laten bekorten. Met dezie zekerheid voor oogen, is Duitschland zelf "ongetwijfeld de na tie, die liet meest zal te lijden hebben van deze weergaloozé krijgsoperaties ter zee, die thans een aanvang nemen." De „World" verklaart, dat Engeland's antwoord bijzonder vriendschappelijk ge steld is, en dat de opgesomde punten den lezer van dit document zullen overtui gen, dat er geen moeite zal worden ge spaard, om iedere benadeeling van neu trale belangen, dde slechts even vermeden kan worden, ook inderdaad te vermijden." Do stemming ln Duitschland. De „Lokal Anzeiger" schrijft Het Duitsohe volk heeft vertrouwen, dat zijn regeering heden zal beginnen, om den oorlog met onderzeeërs met alle rnid1- delen te voeren, die haar ten dienste staan, en dat zij zich door geen protesten zal laten afbrengen van don weg, dien zij insloeg. Ook de vijand moet steeds meer tot bewustzijn komen, dat hij met een machtigen en onbevreeeden tegenstander te doen heeft, die vastbesloten is te over winnen, wijl hij overwinnen wil en moet. Het Duitsche antwoord aan Amerika besprekend, zegt de „Tfigücho Rund schau" Engeland zal uit de door ons tot Amerika gerichte nota, die den bijval van het goheele Duitsche volk heeft, moe ten erkennen, dat het mot zijn houding, in strijd! inet het volkenrecht, niet moer gebaat is, on dat zijn terrorisme op Duitschland geen vat heeft." De „Vobs. Ztg." zegt: Achter do Duit sche rogeoMng staat vastbesloten liet go heele Duitsche volk, dat hoffelijkheid in den vorm goedkeurt, maar vastberaden heid in de uitvoering eischt. In do „Kreuz. Ztg." wordt or op ge wezen, dat wij tot nog toe alle mogelij ke tegemoetkoming hebben getoond; dat zal men ook in Amerika moeten inzien, zoo men daar tenminste den blik nog niet verduisterd' heeft. Onze vrienden aan de overzijde van den Atlantischen Oce aan zullen na die nota meer dan ooit doordrongen zijn, dat wij voor een recht vaardige zaak opkomen. De Russische marine en de neutrale scheepvaart. De „Koln. Ztg." wijst er op, dat de Russische marine in den laatsten tijd her haaldelijk neutrale schepen in den grond heeft geboord. Dp 8 Januari werd' ter hoogte van Si nope, op helderlichten dag, een Italiaansch stoomschip op 4000 me ter afstand door een Russisch en kruiser zonder eenige voorafgaande waarschuwing in den grond geboord. Het stoomschip heesoh, tijdens do beschieting de witte vlag; toch werd de beschieting voortge zet, totdat liet schip zonk. Op 17 Januari werd een Grieksch stoomschip in die haven van Sinope door een Russische torpedoboot op 1000 M. afstand getorpedeerd. Op 8 Februari werd in de haven van Trebizonde een Amerikaansch stoomschip, do „Washington", dat daar ambulance- en verbandmateriaai ontscheepte, door een Russischen kruiser tot zinken gebracht. Het schip voerde de Aroerikaansche vlag. Het is volgens dte „Koln. Ztg." niet bekend, of de Italiaansche, Grieksche en Amerikaanschc regeexingen bij Rusland wegens deze vernietiging van neutrale schepen hfbben geprotesteerd. Eischen der Deensche Zeelieden. Uit Hamburg wordt geseind De be manning van het Deensche stoomschip „Niffjord", van Aarhus naar Engelani vertrekkende, stelde wegens het gevaar voor de scheepvaart zulke hooge eischen, dat de Maatsch. der Vereenigde Reeders deze afwees. De bemanning werd afge monsterd en de reis uitgesteld. Hoogst aangeslagenen. Gedep. Staten van Zuid-Holl. noo- digen de inwoners in deze provincie, die elders in 's Rijks directe belastin gen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór 5 Maart e.k. aan hun college te doen blijken door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohier van voornoemde belastingen, opdat daarop kunne worden gelet bij de opmaking der lyst van de hoogst aangeslagenen, verkiesbaar tot afge vaardigden der Eerste Kamer. De aan slagbiljetten of uittreksels uit de ko hieren moeten, wat de grondbelastin gen aangaat, den dienst 1915 betreffen. 'Bovenbedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezon den aan het gebouw van het Prov. Bestuur van Znid-Holl-, met opgaven van 1. Naam, voornamen en woonplaats van den aangeslagene2. de gemeente en dagteekening zijner geboorteen 3. bijaldien hij buitenlands is geboren of, en zoo jaj waarom hij als Neder lander te beschouwen is, met vermel ding van dagteekening zijner natura lisatie indieii (leze mocht hebben plaats gehad. 1 Klei-uitvoer uit Duitschland. Voor eenige weken werd in de aan Limburg grenzende Duitsche gemeen ten een verbod uitgevaardigd tot uit voer van klei naar de kleiwarenfabriok op Nederlandsch grondgebied. Wat de reden voör zulk een verbod was, wisten de betrokken personen niet, al werd wel gefluisterd, dat het verband hield met smokkelen van ten uitvoer verboden goed uit Duitschland. Voor pannen- en buizenfabrikanten in de grensstrook Roermond-Venlo, die hun kleigroeven op Duitsch gebied hebben, beteekende deze maatregel een stop zetten van het bedrijf. Zoover zal het echter niet behoeven te komen. Daar toe aan het General-Kommando te Coblenz gerichte verzoekschriften heb ben, naar men aan het Hbl. mededeelde, het gevolg gehad, dat reeds aan twee der verzoekende firma's een speciale vergunning werd verstrekt om weder klei uit te voeren. In- en uitvoer uit Duitschland. Men Bchrijft uit Winterswijk: Het goederenvervoer uit Duitsche richting was in de afgeloopen week drukker dan in de laatste weken het feval was. Zooals wij reeds gemeld ebben, was bet Donderdag zelfs de drukste dag sedert 1 Augustus. Er kwamen in het geheel 66 treinen bin nen, welke 2599 beladen en leege wa gens aanbrachten. Van dit aantal waren niet minder dan 1994 beladen met steenkolen, ookes en briquetten, dit is 111 wagens meer dan in de ,week tevoren. Ook het aantal wagens met diverse goederen^ wees op een vooruitgang met 53 en bedroeg in het geheel 390, terwijl bovendien 215 leege Nederlandsche wagens teruggezonden werden. Het viel ons op, dat bij de wagens, die hier aankwamen verschei dene Duitsche waren, welke ledig naar ons land teruggestuurd waren, met het doel hier beladen te worden, het geen op andere tijden niet voorkomt. Het aantal zoodanige wagens, dat we op pl.m. 50 schatten, is niet onder het genoemde aantal leege wagens begrepen. Broodprijsverhooging. Naar het Hbld. verneemt, heeft in de gisteren gehouden vergadering der Commissie van Levensmiddelen te Amsterdam de vaststelling der brood prijzen, in overeenstemming met de verhooging van den meelprijs, een belangrijk punt van bespreking uit gemaakt. Het ligt in de bedoeling, met ingang van Maandag den prijs van meikbrood te brengen op 17% cent en dien van waterbrood, onder rabbinaal toezicht gebakken, op 16% cent. Documenten voor d» economische crisis van Nederland in oorlogsgevaar. Mei de 8e aflevering der „Documenten" (korte kroniek van do economische cri sis) sluit de eerste serie dezer uitgave van de afdeeling documentatie der Kon. Bibliotheek. Binnen enkele weken zal een aanvang worden gemaakt met de uitgave eener tweede serie. Onder voorbehoud van mogelijke ver anderingen zullen in deze tweede serie worden opgenomen documenten betreffen de De spoorwegen; De zeevaart De gra&nverzorgmg; De gemeentelijke maat regelen t. o. v. samenstelling, gewicht en prijs van brood; De leening 1914; Mo ratorium en uitwinning; De steuncomité's; De maatregelen der Regeering van 6 Sep tember 1914 tot Februari 1915; De ge meente Utrecht; Werkloosheidsverzeke ring; De aesurantiemaatschappijen. Aan de grenzen. Men meldt ons uit Vliseingen Gp don Boulevard alhier kon mon oer- gisteronmkklag tegen 5 uur aan de over zijde van de Schelde een aantal vliegtui gen zien kruisen en een luchtballon, waarop geschoten werd. Zelfs was het vuur van de ontploffende bommen dui delijk waarneembaar. Smokkelhandel. Gisteren werd de grenswacht te Win terswijk aangeroepen door een molenaar in de buurtschap Miste. Het vreemde ge val deed zich voor, dat bij hem twee paar den waren gestald zonder zijn voorken nis. De grenswacht pain de dieren mee en stalde ze in het dorp. Kon. Nat. Steuncomité. Blijkens de 26e lijst is van 7 tot en met 13 Februari voor het Koninklijk Nationaal. Steuncomité 1914 aan bij dragen ingekomen een bedrag van f 17,868.55®, makende met de bedragen van de vorige lijsten een tótaal be drag aan bijdragen en toezeggingen van f 1,720,876.99. Rood Zaandam. Zaandam is weer een klein stapje verder tot den heilstaat gebracht B. en W. zonden nl. een bericht aan de openbare scholen, dat zij de platen, die ae vereeniging „Onze Vloot" in dertijd gratis toestuurde, niet langer als wandversiering der lokalen wen- schen te zien gebruikt. Zy achten alle propaganda uit den booze. Tijdelijke afwijking van de Kieswet. Stbl. No. 76 bevat een K. B. van 9 Febr. 1915, tot uitvoering van de wet van 30 Jan. 1915 tot tijdelyke afwijking van de Kieswet. Bepaald is het volgende De volgnummers, namen en verdere aanteekeningen omtrent de kiezers, die, ingevolge art. 3 der wet van 30 Jan. 1915 van de kiezerslijst, van kracht geworden 15 Mei 1915, worden afgevoerd, worden doorgehaald met waarmerking door den burgemeester en den secretaris, die in de kolom „Waarmerking der wijzigingen" hun parande stellen. Ter uitvoering van het bepaalde in art. 4 van genoemde wet, wordt een snppletoire kiezerslijst opgemaakt, op welke lijst van toepassing is het be paalde in de artt. 1 tot en met 5 van het K. B. van 28 Nov. 1896 (Stbl. No. 176), gewijzigd by K. B. van 9 Jan. 1901 (Stbl. No. 24). Dit besluit treedt in werking op 21 dezer. Veel lading. Men meldt ons uit IJmuiden In weerwil van of misschien juist door den oorlog gaan de stoomschepen der groote Maatschappijen thans zwaarbeladen naar zee. Het stoom schip Roëpat van de „Nederland" had gisteren bij zijn vertrek uit Amsterdam, een diepgang van 84 decimeter en het stoomschip „Gelria" van den Konin- klüken "Tiollandschen Lloyd 85 deci meter- Het geheimzinnige luchtschip. Het luchtschip dat boven ons land is waargenomen,, is ook gezien door de bemanning van een onzer torpedo booten, die in de Noordelijke zeegaten kruiste. Het luchtschip dreef in Noor delijke riohting over de Zuiderzee. Verder is uit Terschelling gemeld, dat een van 't luchtschip afhangende ankerketting twee telefoondraden op dat eiland beschadigde. Men heeft ook in de Ambtelijke Marinekringen geen denkbeeld van welke nationaliteit of van welke type het luchtschip was. Vreemde distinctieven. De territoriale bevelhebber in Zee land heeft thans voor |degeheele pro vincie het verbod ingevoerd om di stinctieven van vreemde naties te dragen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 18 Febr. ll'/i uur Voorm. Kanalisatie van de Maas. De heer D u ij n s t e e r.k. verklaart voor het ontwerp te zullen stemmen, ia het vertrouwen dat de normaliseering van de Maas boneden Grave zal worden voort- gezet, wanneer tengevolge van de werken de rivierstand! beneden de gemeente wordt verlaagd. De heer Bongaerts is ingenomen inet het ontwerp. De kanaiiseering zal teö goede komen aan Zuid-Limburg en vooral aan die mijnstreek. Spr. vraagt den Minister nog enkele in lichtingen van technischen aard' over de uitvoering van het werk. De heer Kooien r.k. geeft als zijn meening te kennen dot de streek beneden Grave wel de lasten van dit werk zal krijgen, doch niets er bij zal winnen. De heer Van Nispen r.k. zou gaarne zien dat het kanaal ter verbin ding van Maas «1 Waal meer naar hot Oosten zal worden gelegd, opdat het ko- me langs een grootere stad', waar gelegen heid bestaat voor overscheping. De heer Sm een ge u.l. vestigt er dö aandacht op dat het niet geld een pro vinciaal belang, doch dat deze kanalisatie van groot belang is voor het geheele Jand. Spr. dankt den Minister voor diens ontwerp. Het kanaal moet zoodanig wor den gelegd dat het aansluiting krijgt op het groote kanalenstelsel van ons land'. Minister Lely dankt voor de Instem ming met het ontwerp. Het doel er van is de Boven-Maae te verbinden mot de waterwegen en zeegaten en voor hetko- lengebied en waterweg voor het vervoer (e seheppen. De minister deelt bijzonderheden mede on zegt dat met het werk spoed zal wor den betracht. Er moet echter thans reke ning worden gehouden met verschillende omstandigheden. De minister geeft als zijn meening te kennen dat een uitmonding van het ka naal van de Maas naar de Waal meer in de nabijheid van Nijmegep, aanbeve ling verdient. Na repliek van den heer Bongaerts r.k. wordt de beraadslaging gesloten. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Zonder h. st. wordt daartia aangeno men het ontwerp houdende een bepaling betreffende het gebruik van grond voor mijnontginping. De vergadering wordt vordaagd tot Vrijdagmorgen half twaalf. Moord. De recherche heeft in een logement te Rotterdam aangehouden den schil dersknecht L. M. L. L. en de sigaret- tenmaakster M. G. van O., beiden te Antwerpen woonachtig. Beider ar restatie is door den onderzoeksrechter te Antwerpen verzocht, daar zij ver dacht worden van moord, gepleegd op mevrouw M., een gefortuneerde dame, aldaar woonachtig. Het lijk van de vermoorde dame, werd in haar woning in een kast teruggevonden. De daders hebben slechts 200 francs gestolenhet overige in huis geborgen geld konden zij niet vinden. De beide aangehoudenen zijn in afwachting van hun uitlevering naar het huis van be waring overgebracht. (N. R. Ct.) Op audiëntie. Een 22-jarig vrouwtje te Meppel, die het verdroot dat zij geen gelde lijke vergoeding kreeg tijdens de door haar man te vervullen dienstplicht, heeft de „stoute Bohoenen aangetrok ken" en heeft een* bezoek gebracht aan den minister van oorlog, wien zij trachtte duidelijk te maken, dat zij wel degelijk voor eene vergoeding in. aanmerking kwam. De minister beloofde haar verzoek in welwillende overweging te zullen nemen, en hoopte er goedgunstig op te beschikken. Belangrijke averij aan een Nederlandsch schip. Twee personen verdronken. Men seint ons uit IJ m u i d e n Hedenavond is hier aangekomen het Nederlandsch stoomschip „Triton" dat 11 Februari van Rotterdam naar bet En- gelsohe kanaal vertrok voor orders. Het binnengekomen schip had! zeer be langrijke schade. De commandobrug te ingeslagen terwijl dte scheepsbooten en luchtkokers weggeslagen zijn. Deae scha de werd tijdens hevig stormweer aan Engelsche kust opgedaan. Twee opvaren den sloegen overboord en verdronken'. He? 'dennacht is de boot tot herstel der Beha®1 naar Amsterdam opgeetoomd. Men meldt ons uit IJmuiden De ver- opvarenden van het stoomschip zijn de ltergast Visser en de der de stuurman Schor ink. Door den zwaren atorm konden zij niet gered worden. Men meldt ons uit Vliseingen Woens dagochtend te te VRseingeu in de dui nen het bijna geheel ontbonden lijk van een Duitsche matroos aangespoeld. Uit (h, «tukken- uniform kan nog de nationa liteit vastgesteld worden. Op het lijk waaraan hot hoofd ontbrak, werd nog amig Duitsch en Fransch geld gevonden. Zending Aardappelen aangehouden. Men meldt ons uit Enschedé Door de douanen zijn aan het station Staatsspoor alhier ongeveer 3 waggons aardappelen in beslag genomen, bestemd voor uitvoer aaar Duitschland en niet gedekt door consent. GOUDA, 19 Februari 1915. jjÉfP Verhooging der broodprijzen. In een gisteravond te dezer stede ge houden vergadering van de bakkerBpa- troons, waarop ook Coöperatie Ons Voordeel vertegenwoordigd was, werd besloten met ingang van Maandag 22 Fe bruari a. s. alle broodprijzen met twee cent per K.G. te verhoogen. De bakkerspatroon» zien zich tot dezen maatregel genoodzaakt nu de Regeering do graanprijzen heeft verhoogd, in totaal met 13.80 per 100 K.G. Hoewel feitelijk de prijs van het brood nog hooger diende te worden gesteld om een behoorlijke verdienste voor de bak kers op te kunnen leveren meende men. voorloopig althans, in dit opzicht niet verder te moeten gaan. van de zijde van autoriteiten als van de burgerij. Schoonhoven. Op voorstel van den heer F. Bege- mann, rijksnijverheidsconsulent voor' het westen des lands, is in een ver gadering van patroons in het goud en zilversmidsvak alhier in beginsel besloten tot oprichting van een naao- looze vennootschap op coöperatieven grondslag. Het doel dezer vennootschap zal vooral zijn leiding te geven aan de Schoonhovensche goud- en zilverin- dustrie. Een commissie bestaande uit de heeren W. v. Rossum du Chattel, uit Leiden, W. H. Drijfhout uit Am sterdam, H. A. Schreuder, wethouder, J. v. Ballegoijen de Jong, secretaris van hier, M. Th. Ponsioen, fabrikant alhier, zal in overleg met den heer Begemann de statuten voor de op te richten naaml. vennootschap opmaken. Stolwijk. Door eenige dames, die zich wel willend daarvoor beschikbaar hebben gesteld, is getracht ook in deze ge meente gelden in te zamelen als bij drage voor de ondersteuning van noodlijdenden in ons vaderland. De collecte, die met dat doel is gehouden, heeft opgebracht f 354,25, welk be drag aan het Kon. Nat. Steuncomité zal worden ter hand gesteld. Der F liegende Hollander. Onder leiding van Bernard Diamant zal Zaterdag 6 Maart a.s. in de Groote Schouwburg te Rotterdam een Duitsche opera-opvoering plaats hebben van Der F1 iegende Hollander, van Richard Wagner. •Deze opvoering geschiedt met medewer king van Kunstenaars van den allereer- rtcn raag in de hoofdpartijen, terwijl de kleinere partijen eveneens uitstekend' zet mogen heeten en aan de eischen van het tooneel behoorlijk zal worden vol daan. De regie is in handen van Alfred Rein both, hoofdregisseur te Herlijn de decors zijn van J. J. Poutsuia, Rotter dam. De rolverdeeling is aldus Sonta Frftu Teetjen-Steijer, Prima-don na v/h. Stadttheater Trior. Hollander Kanwnersünger Richard Stu- rij, Koburg-Gotha. j rik Kammersanger Hans Wolff, Ko- Imrg-Gotha. miand Frits van Duinen, Amsterdam, s Steuormann P. J. van Eldik, Rotter- t dam. Marij Mevr. M. v. d. Mwr-Offers, Rotterdam. Het Iltrechtsch Stedelijk Orkest zal zijn medewerking verleenen. Voor de inwoners uit Gouda bestaat gelegenheid om met cbn orkest-trein terug te keer en. Waddinxveen. Op den 2den Maart a.s. zullen do volgende dienstplichtigen der lichting 1915 te Woerden wtorden ingedeeld bij het 3de Reg. Vesting Artillerie W. Brce- dijk, P. deu Boer, A. Heeren, M. Hoo- gerdijk, J. de Jong, L. J. de Ruiter, T. Versluis. Toen de landbouvfer P. M., welke door het Bloomendaal reed' met zijn wagen vergezeld van eenige militairen- die naar hun garnizoensplaats Boskoop terugkeer den, geraakte plotseling de wagen van den weg in het water. In een oog wenk lagen allen in de vaart. Door elkan der te helpob, kwamen zij weder spoedig op den kant. De militairen keerden ech ter thans loopende, in burger kleeren hen door eenige omwonenden verstrekt naar hun garnizoen terug. Gisteren herdacht de heer van Rooyen zijn zilveren jubileum als onderwijzer aan de Openb. Lag. School aan het Dorp. Nadat de heer van Rooijen en zijne echtgenoote te ongeveer half elf door een 2-tal onderwijzeressen werd binnengeleid in een der lokalen, werd hem door de aanwezige leerlingen een welkomstgroet toegezongen, waarna het Hoofd der School de hfeer C. C. Regt den heer van Rooijen herdaoht, als leerling en kweekeling aan zijne school. Hij memoreerde de vriend- schappelijken omgang van den heer van R. met het personeel en ook zijn aandeel in den bloei der school. Na mens het personeel bood de heer Regt den jubilaris een pendnle aan. Nog werd de heer van Rooijen toegespro ken door een leerlinge en vervolgens door mej. Bes zeizen een theetafel namens vrienden en kennissen aange boden. De heer van Rooijen dankte allen voor de vriendschapbetuigingen. Hij hoopt nog vele jaren te midden van werkzaam te mogen zijn. Ver- Toll bto' voorts ontving de heer v. R. nog ^ele blijken van belangstelling zoowe ho gaf een aangename en gentleman like Overste Pickering to zien. Mevr. Poolman wa» de bedaarde dame van «land Mevr. Higgins, Mevr. van Nieuwlan dde Koning, die do plaats innam van Mevr. KorlaarVan Dam, die ongesteld is, vervulde op uit nemende wijze de rol van Higgin's hute houdster, juffr. Peerce. De andere, meer ondergeschikte rollen waren mede goed bezet. De tooneelen waren goed verzorgd; wij kunnen ons voorstellen dat het wel eeni ge zorg zal hebben gebaard om voor het eerste bedrijf ln te richten een zij-portiek 'an een kerk, waar menschen schuilend*? bijeen zijn voor den regen, die bij stroo men neervalt. Wij hoorden den regen stroo iden óf werkelijk het water plaste, konden wij niet gewaar worden. Wij hebben het ditmaal blijkbaar we gens het vertrek der militaire rnu- z i e'k zonder muzikale aanvulling in de pauzen moeten doen. Zesde Abonnementsvoorstelling. Pygmalion van Bernard Shaw. Het Nederlandsch Tooneel. Bernard Shaw's tooneelwerk „Pygma lion" heeft gisterenavond, dank zij de zoo uitnemende vertolking van het Ne derlandsch Tooneel, een succesvolle op voering beleefd. Deze komedie met zijn aan de Griek fiche fabelleer ontleenden naam, is een atuk werk, waarin de schrijver zijn tar lent op bijzondere wijze heeft ontplooid, De rake gezegden, de fijnheid' van geest en opmerkingsgave, de echte humor en toch ook Weer de tragiek, zij zijn in elk tooneel telkens weer te ontdekken en daar om is het zoo'n genot te luisteren naar die taak die leven gaat door het emoti- onneorende zeggen en spelen der kunste naars van „Het Nederlandsch Tooneel". l)e opvoering van gisteren stond op ■en hoog peil. Wie Mevrouw Lobo— Braakensiek als EHza en de heer Giin- berg al» Prof. Henfy Higgins hebben ge zien in deJ vertolking van hunne rollen, het zal hen duidelijk zijn geworden waar om de schrijver van dit tooneelstuk zijn papieren kind Pygmalion doopte. Pygma lion in de Grieksche fabelleer koning van Cyprus, werd hartstochtelijk verliefd op •11 door hein vervaardigd vrouwenbeeld, hetwelk Aphrodite tot een levend wezen maakte en met dat wezen trouwde hij. Zoo was ook in den inhoud van Shaw's werk van gisteren. Het bloemenmeisje 1 Jiza, dat niet anders was dan een meid uit de onderste lagen der maatschappij haar vader behoorde zooals hij het zelf uitdrukte, tot de onfatsoenlijke armen en daartoe wcnschte hij te blijven behoo ren, wil zich opwerken tot wat beters en zij wendt zich daarvoor tot Prof. Higgins, den geloerde die bijzondere stu die maakt van dialecten, om van hem spreekles te nemen. Deze geleerde hadi dit bloemenmeisje den vorigen avond schuilend voor een geweldige regenbui onder een zijportiek van de Sé. Paul'» Catlu'draal te Londen gezien en toen had hem haar onaangenaam schreeuw-gillond geluld getroffen als een zekere merkwaar digheid. Nu zij zich zelf aanmeldde, vond hij haar zulk een interessant exemplaar voor zijn studie, dat hij niet wilde ver zuimen voor zijn vriend overste Pikke- riug een proeve te geven van. zijn kun nen, door dit „stuk straatvuil", zo hij ze heel ongegeneerd betitelde, te ver vormen tot... een hertogin, waarmede hij op een tuinfeest zou kunnen verschijnen Hoe hij dat klaar heeft gespeeld, daar van geeft het stuk weinig te zien; de eer ste indruk doet t alleen vermoeden dat do professor daarbij niet alle beleefdheids vormen in acht heeft genomen, die trou wens strijdig zijn met' zijn systeem. Wij zieir alleen dat de proeve begint te sla gen, wanneer het exemplaar bij dee pro fessor's moeder op de jour komt, dat zij gbslaagd is later bij de terugkomst van het tuinfeest, waar zij als een sohoon- hcid van hoogen stand heeft geschitterd. De tooneelentwaarin Eliza spreekles1 komt vragen, wanneer zij is de leelijko meid van de straat, die alles zegt wat haar voor den inond komt, later op de jour bij Mevr. Higgins en vervolgens na afloop van het tuinfeest en ten Motte ten huize van Mevr. Higgins waren ju weeltjes. Daarna hebben Mevr. L 0- b 0—B raakensiek on de heer G i m- I) e r g superieur spel to zien gegevon Naast deze beiden hebben de andere ar listen het hunne gegeven om het spel te volmaken. J)e heer Oor Schufze heeft als Alfred Doolittle, Eliza'» vader bij open doek applaus gekregen, eoest om zijn zeldzaqie creatie van 'den onbeschof- ton .vuilnisman, die zich eens wil laten gelden, maar die dra bemerkt dat niet hij heeft te gebieden on later in zijn rol van rijke bruidegom. De heer D. L o- De omzet bedroeg 190.000. Gew. Aand. Atchison Topeka941/* Bethlehem Steelöö5/8 Baltimore Ohio 67 Erie spw215/8 Kans C. South. 22 Missouri K. T10V2 Mexico Nat. ie Pref. 19 Messouri Bacific 11 ioek Island. '/a Southern Railway 15 Southern Pacific83% Union PacificH83/4 Amalg Copper53 Car en Foundry43 Smelt en Ref 623/8 Steel Corp 41% American Can27 United Cigar45% Hidec Leather26% Central LeatherBSVg Studebaker43% Inter. Merc. Marine 4 Va °/o Obl. 35 (Hbld.) Men meldt uit Groningen, dat het vol gende tweetal voor de tweede predikants plaats der Rem. Ger. Gemeente alhier is opgemaakt: dr. Hooijkaas, te Amersfoort, en ds. die Regt, te Alkmaar. HAAGSCHE RECHTBANK. Met gesloten deuren wey^j voor de Haagsche Rechtbank bofiandola het ge ding van T. J. T„ arts Je 's-Gravcnha- ge, die terecht stond ter zake dat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan abor tus. De eleoh luidde 2 jaar. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 19 Febr. Het communiqué van gisteravond luidt De gevochten van heden waren niet minder gunstig voor ons dan die der bei de vorige dagen. Tuaacbeo de zee en de Aisne hadden artilleriegévechten plaats-. Bij Rolincourt deden de Duitschers vijf tegenaanvallen 0111 de loopgraven, welke wij den vorigen dag veroverd hadden, te hernemen. Al deze aanvallen werden ech ter afgeslagen. De vijand liet vele hon derden dooden, waaronder een aantal of ficieren, achter. In Ohampaghe deden de Duitschors twee zeer hevige tegenaanvallen over het geheele front Souain-Petthea-Beau Sejour, waarvan één in den nacht en één in dien morgen, om de loopgraven, die zij den vorigen dag verloren hadden, te herove ren. Beide aanvallen werden met de har jonet afgeslagen. Wij veroverden drie machinegeweren en namen vele honder den krijgsgevangenen. Gevangenon ver klaarden dat sommige regimenten een vier de, andere de helft van hun effectief ver loren. In Lotharingen hebben wij hot|, dorp Norroy veroverd- 'en de geheele stelling genomenIn den Elza» verovorden wij Lepiton tem Zuiden van do Budelhoeve welke wij don vorigen dag veroverden, Wij richtten daar een zeer sterke stelling ln. Onze veroveringen bestaan uit één mortier, vijf machinegeweren, hoitderden geweren, duizenden patronen, hommen een aantal telefoontoestellen, prikkeldraad en zakken zahd. Aan het Oostelijk F.ront PETROGRAD, 18 Febr. (Part.) De Duitschers zijn van taktlek veranderd). Hun voornaamste pogingen om vooruitte komen, geschieden niet meer in het cen trum langs de Poolsche rivieren, doch op de flanken. In Oost-Pruisen hebben do Duitschers een aanzienlijke troepen macht bijeengetrokken, welke een krach tige opjrtarsch naar de Njemen heeft on- dernonMB met het doel de operatie te her- halenVaie voor hen in September op zoo noodtettigo wijze eindigde. jfezo beweging wordt ondersteund door een evenwijdig vooruitrukken van uit het Mlawagebied, welke de Duitschers ge bracht heeft tot de lijn Plock Wrkarl- vier. Op den uitersten linkervleugel der Russen zijn sterke vijandelijke strijdmach ten vooruitgerukt lo( Nadworna, terwijl Mjaod in de Bukowina de rivier de Serotb overtrok. De Ruseen hebben thans, 11 aar gemeld wordt, voldoende troepen in het veld om hun in staatl te stellen tij dig de voordoelen te niet |e doen, welke do Duitschers oogenblikkelijk, dank zij hunne grootere bewegelijkheid en hun uitmuntend werkend spoorwegwezen heb ben behaald. Warschau verkeert niet in dadelijk gevaar. De Ruseen houden meer dan Ceotraal-Galicië en het gebied der West- en Midden-Karpathen stevig bezet. PETROGRAD, 19 Febr. Officieel, ^us- schen do Njemen en den Weichsel düiirt Je strijd voort. Bij Augustof en aan <V wegen van Sorpez naar Plotsk bereiken' de gevechten de grootste hardnekkigheid. Links van deu Weichsel hadden geCn ge- ochten plaats. In die Karpathen werden een reeks hevige aanvallen op het front Swidaik-Boven-Ban afgeslagen. Wij de- Jen tegenaanvallen, die succes hadden bij Kosiuwea, bij de Doekla-pas, hij Senet- ehu, Wyszkow en Klaousse en dreven "mot kracht de Duitsche aanvallen terug. In de Boekowina trokken onze troepen zich terug achter de Pruth. Engeland en Duitschland. Uit Londen wordt d.d. 17 Februari of ficieel gemeld „Zaken doen als altijd" is het wachtwoord der scheepvaart en nijverheid in het Vereenigd Koninkrijk die zich ondanks het zinken van de stoomschepen Dulwich en mille de Lilie niet van streek laton brengen door de Duitsohe taktlok van verschrikking, wel ke morgen in werking treden zal. Door de stoomvajart-unaataohappijen word besloten geen enkele wijziging in haar vaarplon to brengen, maar zich te hou den aan het gewone, reisprogram. De verzekeringspremie» zijn niet gestegen daar de assuradeurs in aanmerking ne men, dat Duitschland reeds sedert weken, zoo niet maanden, gepöogd heeft alle mo gelijke schade aan de Britsche handels vloot toe te brengen. In het algemeen wordt de Britsche han del niet aangetast door de blokkade waarmede wordt gedreigd, terwijl de En- gelschou heel, het landi door overwerk la ten verrichten eto de werkloosheid' tot een minimum teruggebracht werd. Daarente gen komen uit Duitschland onweerlegbare getuigenissenvan stilstand in de nijver heid. De Zeescheepvaart van Amerika. WASHINGTON, 18 Febr. (Part.) De Staatssecretaris van Marine Daniël» ver klaarde dat geen oorlogsschepen zullen gezonden worden tot het convoyeeren van Amerikaanschc handelsschepen door het door de Duitschers aangewezen oorlogs gebied. De Amerikaanscho nota. BERLIJN, 18 Febr. (Part.) Wij laten hier eenige perscommentaren volgen naar aanleiding van Duitschland's antwoord'op Ie Amerikaanschc nota I >0 TSgHohe Rundschau De aan Ame rika gerichte nota, welke bijval vindt bij het geheele Duitsche volk zal Engeland' doen inzien dat het inet do bluf en groot spraak, welke het tot nu toe ten toon spreidde, niet vordor kwam en dat zijn terrorisme togen Duitschland op niets uit loopt. De conservatieve Post meent, dat hot antwoord zijn uitwerking niet zal missen Het zal do regeering te Washington er van Overtuigen dat noch het Duitsohe volk, nocli do verantwoordelijke leiders ook maar in 't minst hebben toegegeven aan een zwakkelijke Inschikkelijkheid of aan een aarzelende vree», welke mon blijk baar verwacht had. Do Vossische Zeitung Achter de Duit sche Regeering staat aaneengesloten het Duitsche volk. Gelijk het 't hoffelijke in den vonu van het antwoord goedkeurt, zoo keurt het ook do eosontieele vast houdendheid daarvan goed. De Krouszeitung zet uiteen dat, in aan merking genomen de scherpe wijze, waar op do oorlog gevoerd wordt, Duitschland alle denkbare tegemoetkoming aan don dag hoeft gelegd. Dat zal men ook in le Vereenigde Staten inzien, althans waar uien nog een vrijen blik heeft. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend te 11 «uur 45, Aan de orde is het wetsontwerp tot aanvulling van de wet op de paarden fokkerij (het verleenon aan de Kroon van de bevoegdheid om ln bijzondere ge- vollen te bepalen dat de wettelijk voor geschreven hongstenkeurlngen in bepaal- Jo jaren niet zullen plaat» hebben). Do heer Sohiiu van dor Loeff u.l. herinnert eraan, dat het ontwerp ls In gediend nadat bij Ministerieel besluit de ïiajaarskeuringen vaji September on Oc tober 1.1. reeds waren uitgesteld en de Regeering had bemerkt dat voor dat uit stel wettelijke voorziening ware noodlg geweest. Had de Regeering nu uiaar kond een fout te hebben begaan, dan had do Kamer haar (Kt gaarne met het oog op den buitengewonen toestand vergeven doch nu het ontwerp niets ter goedkeu ring van een reedis begane daad, doch alleen geldt voor de toekomst, nu liet ontwerp een terugwerkende kracht moet hebben, welke er niet in ligt, kan de Regeering terecht oen grief van haar houding wordpp gemaakt. Bovendien is spr. volstrekt niet over tuigd van de noodzakolijklu-id van het verleen en der door de Regeering g? vraagde bevoegdheid voor de toekomst. Vertedering van ons paardenras i alleen te verkrijgen -door een krachtige handhaving der wet op de paardenfokke rij. Belanghebbenden dienen zekerheid' te hebben dat de keuringen worden gehou den. In zeer bijzondere gevallen is de indiening van een noodwetje altijd mo gelijk. Het beroep dee Ministers op het ver trouwen der Kamer en de Regeering is hier allerminst op zijn plaats. Spr. zal dan ook niet tot de totstand koming van hot wetje kunnen mede werken. Ook de heer Teenstra v.d. heeft ern stige bezwaren tegen het ontwerp. Het bevat .geen enkel woord ter goedmaking van het door de Regeering begane ver- •uiui; en tegen het verleenen der wel gevraagde bevoegdheid vóór de toekomst bestaan bij spr. de gewichtige bedenkin gen, welke ook door don heer Schim v. Loeff zijn geopperd'. Bovendien wordt volgende week een herziening der wet op de paardenfokkerij in do af deelingen behandeld, waarbij, zoo noodig, de thans voorgestelde wijziging ter sprake zou kunnen komen. De heer De Wijkerslooth r.k. heeft eveneens overwegende bedenkingen. Het gaat z.i. niet aan waar voor do fok kerij alleen gekeurde hengsten mogen wor den gebruikt, aan de uitvoerende macht de bevoegdheid te verleenen de keurin gen niet te doen plaats hebben. Minister P 0 s t h u 111 a constateert dat niemand uit do Kamer aan het ontwerp steun verleende. Niettemin zal hij het voorstel verdedigen. Daarbij morkt hij vooreerst op, dat van schade aan de paardenfokkerij thans geen sprake is. Z. Exc. erkent voorts dat het ontwerp vroeger had moeten zijn ingediend. Hij zelf evenwel heeft daaraan goon schuld. De indiening ls zeer spoedig na zijn op treden geschied. Aan het bezwaar, dat een indemniteits- bepaüng in het ontwerp ontbreekt, komt de Minister tegemoet door het toevoegen der bepaling, dat het niet houden der najaarskeuringen van 1914 wordt goed gekeurd. Verder meent hij, dat het wel aan do Regeering kan worden overgelaten to be- oordeelen of bijzondere omstandigheden het gewenscht maken geen kou ringen to houden. Do heer Schim van der Loeff u.l. repliceert. Hij meent dat de aange brachte - wijziging aan de voornaamste be zwaren tegemoet komt, mits ook de con- fiideranB van het ontwerp wordt gewij zigd. Over de bevoegdheid tot hot uitstel lor keuringen kan nader worden gespro ken bij het afdoelingsonderzoek dej- algc- moono herziening van de wet op de paar denfokkerij, dat volgende week zal plaats hebben. (Do zitting duurt voort.) De Middenstandsbond. Gistpren vergaderde te 'sGraven- hage het hoofdbestuur van den Ned. Middenstandsbond onder voorzitter schap van den heer J. F. Meuwissen. De voorzitter deelde mede dat het Dag. Bestuur besloten had voor te stel len met het oog op de ernstige tijden dit jaar geen congres, doch alleen de algemeene jaarlyksche vergadering te honden. Het hoofdbestuur keurde dit voorstel goed en besloot in Juli a.s. de jaar vergadering te Utreoht te houden, zonder eenige feestelykheid daaraan te verbinden. De agenda zal buiten de gewone punten ook bevatten een bespreking van de gevolgen van den oorlogstoe stand voor den middenstand, benevens wat tot verbetering der misstanden kan worden gedaan. Besloten werd tot den Minister van Financiën het verzoek te richten om een particuliere audiëntie waarbij het Dagei. Bestuur plannen van den mid denstand zal uiteenzetten. De bedoe ling is den Minister te verzoeken aan den kleinen middenstand de gelegen heid te openen om hen aan crediet te helpen. Mede werd besloten om met het oog op de nieuwe toestanden, die zich na den oorlog zullen voordoen, een prijs vraag uit te schrijven omtrent den toestand van den Middenstand en de middelen, welke door dezen moeten worden aangewend om zich aan te passen aan den veranderden toestand en om de ontstane misstanden weg te ruimen. De juiste tekst van deze prijBV/aag zal spoedig worden bekend gemaakt. Aan deze prysvraag is verbonden een late prijs van f 500.— en oen conso- latieprijs van f 100.—. De uitvoer van vleesch. Morgen heeft de Minister van Land bouw op zijn departement een confe rentie met een aantal exportslachters hier te lande. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 763.1 te Mnnchen laagste stand 741.6 te Skudesnaes. Verwachting tot den volg Krachtige tot stormachtige Zoid- westelyke wind, zwaar tot halfbewolkt waarschijnlijk eenige regen, zelfde tem peratuur.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2