ixgas PS aalnm" ilium I I 0 J EKEN d I -- anbiedingei De Oorlog. Maandag 22 Februari 1915. 53e Jaargang. lit Blad. 11 en -^.d_"vertexxtï.e*bla.d- voor O-ovucleu en Ozxxstxensezx- |Ro. 12713 U INGAS he Courant Verschijnt dagelijks behalve en Feestdagen. Zon- Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. IMP EN i L. Verwoeste JEavens. ELEN '3 i f II FEUILLETON htiglicht hebben?' :h tot JAC. KOOIJKz, te Wieringerwaard, belast met het instal- <OOIJ Kz. Telefoon Interc. 82. 11 litend aan het Bureau. 0.10 wi t te be- TWI'.EDE HOOFDSTUK. niet waar Chris- Amsterdam. H, (Wordt vervolgd) de rinkman A Zn. Good* a bij Hohrod Widenthal. de uit- ESTEIN'S IN KT 'indelijk de BESTE .ONSCHADELIJK jfrN-HOUANO. otste voedingswaarde iden Medailles. Een beeld der werkelijkheid wezen «e’ gewetensbezwaar dat u alle al te dichter- t beeld mij man- ge- i te De de mede zoozeer irende scheikundige sche Tandartsen en ven eer Al- zege- GOUDSUHE COURANT. dat de vijandelijke vloot sedert 19 Febr. geen nieuwen aan val op do Dardanellen trachtte uit* voeren. Waren die i niet volwassen, niet schrander zelf te oordeelen wat hun De Holger, die niet binnen den voor van Het Russisch communiqué Febr. meldt sche Zeilschip „Wilfried” en hel Noor- sche zeilschip „Seinantha” in den grond geboord. Men seint ons uit Bueno s-A y r e s dd. 21 Febr. Het Duitsche stoomschip Holger’’ is aangekomen met de beman ningen van de Highlandbrae, Hemisphere, Potato, Wilfried en Semantha, die door den Duitschen hulpkruiaer Kronprinz Wil helm tot zinken zijn gebracht. r' *_!zo.“ J"i daar- vastgwtelden tijd (24 uur) de haven Buenos-Ayres heeft verlaten, is al daar geïnterneerd. In hot Fransche avondcommuniqué van 20 Febr. wordt gezegd Over het ge- heeie front in België, tot aan Reims toe, hebben kanonnades en gcweerynur plaats gehad. In Champagne hebben Wij ver- scheideno tegenaanvallen afgeslagen. Wij hebben opnieuw ten Noorden van Pertnes vorderingen gemaakt, door een bosch te JjMettcn, dat do vijand krachtig versterkt Aan het Oostelijk Front. Hot Duitscho communiqué van 21 Febr. luidt: Het groote hoofdkwartier meldti Ook gisteren is in de omstre ken van Grodno nog geen bepaalde verandering ingetreden. Ten noorden van Ossowicsz, ten zuidoosten van Kolno en op het front tusschen Prasz- nysz en den Weichsel, oostelijk van Plock, worden de gevechten voortge zet. In Polen, ten zuiden van den Weichsel, is niets nieuws voorgevallen. Het Russisch communiqué van 21 Febr. luidt Het wordt bevestigd, dpt de Duitsche verliezen in den loop van de laatste dagen in Champagne zeer groot ge weest zijn. Volgens het zeggen der kan men de poging van de Russen om door te breken, voor verijdeld re kenen. Een afzonderlijke slag wordt ten noorden van de linie Nadworna Kolomca geslagen. De Russen hebben van Stanislau groote reserven aange voerd om zich met alle kracht tegen het spoedig voortrukken van onzen rechtervleugel te verzetten. In den Dukla-pas verkrijgen wij langzaam, maar zeker de overhand. Bij de Dunajec vertoont de vijand sedert eergisteren groote levendigheid; zijn aanvallen zijn echte'r afgeslagen. Óp twee plaatsen behaalden wij een succes van locale boteekenis. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 125 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. In de Karpathen. Uit Berlijn wordt d.d. 20 Febr. ge seind: De slag in de Karpathen, die uit verscheidene afzonderlijke gevech ten bestaat, wordt, naar aan de nLokal Anz." uit het Oostenrijksche pfrskwartier wordt gemeld, met on verminderde hevigheid voortgezot. De Russen strijden vrijwel in vertwijfe ling, doch hun verwoede aanvallen stooten te pletter op den ijzeren muur van ons front. Ofschoon de eigenlijke beslissing nog nergens is gevallen, Duitschland en Nederland. In De Tag protesteert I) r. Metz, president van het t/berlandeekuitur-gericht te Berlijn tegen een artikel in Je Grenz- bode van Alfred Ruhemann over de toe komstige oeconomische betrekking tot Ne derland. Op zich zelf heeft hij niets te gen den inhoud van dit artikel, maar hij vindt het taktloos tegenover Nederlandbom In het Fransche middagcommuniqué van 21 Febr. wordt gezegd In België heb ben eenige infanteriegevechten plaats ge had in de omstreken van Yperen. Wij hebben een deel van de verschansing her overd, dat de vijand een oogenblik had weten te bezetten. De Duitschers lieten op hot tdtrein verscheidene honderden dio den achter; onze verliezen zijn niet groot. In Champagne hebben wij al de behaalde voordeelen behouden. In de Vogezen heb ben wij drie aanvallen op La Fecht af- gi'slffigen vervolgens hebben wij eon te genaanval uitgevoerd. De strijd duurt nog voort. lang is dit werk door» 0 met het grootste I rd. kosteloos. id, V1ER1NGERWAARD. I >ben in de a* tHccet. lerlentiêo kosten sImUjI loroitbeialiog; f 0.35, voor elke regel» Hot Duitsche communiqué van 21 Febr. luidt Het groote Hoofdkwartier meldtBij Nicuwpoort Is een vijandelijk schip, waar schijnlijk een mijnenzoeker, op een mijn gestooten en gezonken. De vijandelijke tor pedojagers verdwenen toen zij beschoten werden. Bij den straatweg van Sheluvolt naar Yperen, alsmede bij het kanaal, Zuidoostelijk van Yperen, hebben wij oen vijandelijk en loopgraaf veroverd en daar bij eenige gevangenen gemaakt. In Cham pagne heerschte gisteren na de zwaro ge vechten van de voorafgaande dogen be- trekkolijk rust. Bij Combres werden drie, door sterke troepen uitgevoerde Fransche aanvallen, met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Wij namen 2 officieren en 125 soldaten gevangen. In do Voge zen heeft onze aanvallende beweging ver leren voortgang gemaakt in de omstre ken ton Zuidoosten van Sulzem hebben wij den Hohrodiborg genomen, de hoogte en de plaatsjes Bretzel en In Polen en Galicië. Het officieel communiqué uit Wee nen van 20 Febr. meldt: In Russisch-Polen heeft ook giste ren het versterkt kanon- en geweer vuur aangehouden. Rondom de door ons veroverde Russische stellingen in de streek ten zuiden van Tarnow en aan de Dumajec ontwikkelden zich hevige gevechten. De tegen-aanvallen van den vijand werden meermalen bloedig af geslagen. Op het Karpathen-front is de algö- meene toestand tot in de streek bij Wyszkow ongewijzigd; vrijwel wordt overal gestreden. In zuid-oost Galicië heeft de vijand zijn sterke stellingen ten noorden van Nadworna niet kun nen behouden; de laatste beslissende aanvallen ontwijkende is hij in de richting van Stanislau afgetrokken, door onze artillerie vervolgd. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Aan het Zuidelijk Front. Russen en Turken. Het T urk ach communiqué van 21 F«hr. luidt Door het groote hoofdkwar tier is gisterenavond medegedeeld, dat op de verschil lende oorlogstooneelen geen wijziging intrad; en Japan en China. Uit Petrograd wordt gemold aan do te Kopenhagen verschynende bladen dat de „Nowojo Wremja” uit Tokio een telegram ontving. moldendo dat de Japansche ministerraad onder voor zitterschap van den Mikado besloten heeft een ultimatum aan China te overhandigen. (Bevestiging van bovenstaand tele gram is niet ingekomen, waarom het onder reserve wordt medegedeeld.) of minder voorstellen dan de onderneming te redden.” In een oogwenk was de gravin over eind gesprongen. Een bios steeg haar Het groote hoofdkwartier meldt gevechten aan de rechteroevers van Bohr en de Narew, die in de omstreken van Osowee e® op jle wegen naar Lora- za, Ostrolenka, I’rasnysz en Plonalt plaats hadden verkregen het aanzien van tegen aanvallen. Op den rechteroever van den Weichsel hebben wij zwakke vijandelijkc aanvallen afgeslagen, aan de beneden- Bsura bij Wilkowlce en aan den boven- Weichsel en de Nida bij Bochinec. Aan de Dunajec bij Jabni hebben wij den aan val van oen Oostenrijksch-Duitsche troe- penafdeeling afgeslagen. In de Karpathen werden hardnekkige aanvallen bij Yasi- ouki, Stopkov en Mezo Laliorer door ons afgeslagen. De Duitsche aanvallen, die tusschen Tucha on Wyszkow plaats had den, onderscheidden zich door een bijzon dere hardnekkigheid. Wij hebben de hoog te ten Noordwesten van Seneczum, door den vijand genomen, heroverd en hebhen vervolgens met gunstigon afloop een te genaanval met de bajonet uitgevoerd. In de omstreken van Klaoueeo zijn wij strij dende vooruitgekomen. Bij Przemysl heb ben wij gomakkelijk tweo uitvallen van het garnizoen afgeslagen en hebben den vijand ernstige verliezen toegebracht. Engelsch stoomschip in den grond geboord. Uit Liverpool wordt d.d. 20 Febr. geseind Het stoomschip „Cambank” van Cardiff naar Liverpool is door eon Duitsche onderzeeboot, zonder vooraf gaande waarschuwing, getorpilleerd. Bij de ontploffing aan boord werden drie man der equipage gedood, twee anderen verdronken bij het springen in de booten het overige deel dor bemanning kon zich redden. de lersche gehouden. De bemanning van dit kolenschip kreeg vijf minuten tijd om zich in de booten to liegeven, waarna hot stoomschip door den onderzeeboot in den grond werd ge boord. Men seint ons uit Londen d.d. 21 Febr. Volgens een Lloyd-bericht zijn de ngelsche stoomschepen Highlandbrae”, „Hemisphere” en „Potaro”, het Engel man ooit. Weet gij liezoek bracht „Baron do Josach, liaan zeide het mij.H „Ja. En hij kwam mij niet meer van 21 Het hoofdkwartier van het leger in den Kaukasus meldt, dat in den den afgeloopen dag in het district Tran- stekovosk botsingen tusschen Russen en Turken hebben plaats gehad. De krijgsverrichtingen ter Zee. Schepen in den grond geboord. Fit Belfast wordt geseind dat Za terdagmiddag een Duitsche onderzeeboot in Zee een kolenschip heeft aan- niet al te spoedig, liefste. Ik vrees dat ik mijn aanbod zal moeten weigsren.” ..Weigeren Datgene wat een man als Josaeli u voorstelt kan toch niet anders dan goed wezen.” had. Bij Es parges, ten Zuiden van Ver dun, hebln ii wij na 6 tegenaanvallen te hebben afgeslagen een nieuwen aanval uit' gevoerd, waardoor wij ons gisteren be haald voordeel hebben vergroot en aan gevuld wij namen daarbij 3 mitrailleurs 2 mijnwerpers en maakten 200 vijanden krijgsgevangen, waaronder verscheidene of' ficieren. Bij de stellingen, die wij bij Tou hebben genomen, vonden wij dooden, be boerende tot 5 verschillende regimenten. Engelsch transportschip getorpedeerd Volgens een Wplff-telegram uit Hamburg wordt uilt Stockholm aan de „Hamburger Nachrichten” gemeld dat een Engelsch transportschip met 2000 man aan boord, in het Engelsche Kanaal in den grond is geboord. Het Götborg Aftonbladet, die dit bericht publiceert, staat in voor de juistheid van dit bericht. Van Engelsche zijde is niets bekend geworden. Aan het Westelijk Front. De Duitschers in Frankrijk en België. In het Fransche communiqué van 20 Febr. wordt gezegdIn België heeft de vijand Nieuwpoort-Bad en de dui nen gebombardeerd. Het bombarde ment werd krachtig door de Fransche batterijen beantwoord. De Duitschers schijnen belangrijke krachten in ’t vuur gebracht te heb ben in den aanval, welke gisteren gericht was tegen onze loopgraven ten Oosten van Yperen. Na een hevig bombardement van do Fransche posi ties, hebben de Duitschers een aanval met de bajonet gedaan, doch werden teruggeslagen, terwijl onze artillerie do reserves onder vuur nam, welke den aanval moesten ondersteunen. De Duitsche verliezen zijn zeer zwaar. —5g,, Van de Leie tot de Oise en aan de I Aisne in de streek van Borry-au-Bac K valt een groote levendigheid der ar- B tillerie te vermelden. TT_x- gevangenen moet een Duitsch bataljon geheel vernietigd zijn. Op de Maashoogten heeft de vijand gisteren bij het einde van den dag 4 tegenaanvallen op de loopgraven uit gevoerd, die wij den 17en veroverd hadden bij Eparges. Deze aanvallen werden afgeslagen door het vuur van onze artillerie. In de Vogezen heeft de vijand zon der succes zijn tegenaanval bij hoogte 607 ten zuiden van Lusse voortgezet. Bij Sattel, ten zuiden van Lafecht, zijn de Duitschers er in geslaagd vas ten voet te krijgen op do helling van de Reichackerkopf. De worsteling op dit punt duurt voort, waar wij een vooruitgeschoven post hebben. In de Vogezen is veel sneeuw ge vallen. 60) „I r gaat geen dag om dat het van one kleine landgoed niet voor verrijst, met eene betoovering die het in vroegere jaren voor mij miste. Ik hun ker naar hot groen onzer bloeiende vel den, onze koele woudpaden. Maar ik mag daaraan thans niet denken; nu minder Wie mij daareven een er eene groote som bij verdienen Maar het is een gevaarlijke kerel, voor niets tor wereld terugdeinst, men eenmaal met hem begint, weet niet hoe men weder van hem af zal ko men. Helaas t Er valt niet te aarzelen. Niemand anders is in staat mij te hel pen.” En hij schelde om bevel te geven dat men in zou spannen. haar naar de slapen; de donkerblauwe oogen schitterden, en zij riep uit „I n dat zegt gij mij nu pas O 1 mijn vriend, mijn vriendGij weet dan niet wat ik al deze maanden geleden heb i,Verheug u schuldig die zijne bewakers omkoopt om hem (fe vrijheid' weer te genen Gij wordt volkomen onschuldig gevangen ge houden, binnen den onoverschrijdbaren ringmuur van de armoede der Columbia- maatschappij. Het zou misdadig hot kapitaal van duizenden prijs te aan een aandoet, maar waarlijk lijk, al te onnoozei is.” I n op den reusachtigen wereldbol toe tredende, die zich naast den grijsaard op een bronzen voetstuk verhief, liet zij er de kleine, blanke hand op rusten. „Het ligt in uwe macht do aarde te overhiHTschcn,” vervolgde zij op gedemp- len toon, „uw ouderdom met een stra lenkrans te tooion, uw vaderland, dat nog bloedend neerligt van de bekomen wonden, uit zijne verslagenheid op te wek ken en grooter roem te schenken dan ooit op eon slagveld werd verworven. Zoo gij slaagt zal datzelfde Frankrijk dat zoozeer vernederd word, zelfs zijn over winnaar rnet zijn glans verblinden, hem doen verbleeken van nijd. Hebt gij het recht, gij Ferdinand do Suez, dat alles aan oen persoonlijk en pverdreven ver oordeel op te offeren Do graaf boog vol smart het hoofd. Hjj gevoelde dat zij gelijk had on toch viel het hem zóó hard, na moer dan tachtig jaren levens, voor het eerst tot lagere middelen zijn toevlucht te moeten nemen, dat er twee brandende tranen aan zijne vermoeide oogleden ontsnapten, toen hij ton antwoord gaf «4 en met welk eene welsprekendheid pleitte zij zijn plan De graaf luisterde met een weemoedig glimlachje naar hare woorden vol geest drift. „O I Gij vrouwen/'’ sprak hij eindelijk. „Gij blijft toch altijd' dezelfden, heel de geschiedenis der menschheid door.” „Ferdinand!” antwoordde zij, zich in hare volle lengte opheffende, terwijl hemelsblauwe oogen zich met een drukking vol wilskracht op hem vestig den s „Indjen gij mij liefhebt, zoo de toe komst uwe kinderen u ter harte gaat, aar zel dan niet langer. De mannen die he den bereid zouden zijn zich door Ema nuel de Josaoh om te laten konpen, zul len nK>rgen met evenveel graagte voor hot goud van een ander zwichten. Wat. be hoeft gij hun geweten te sparenzij zijn reeds eerloos, en zullen door uwe kiesch- heid niet gered worden.” „Maar zelfs al weerhield dat mij niet, Ludmilla, dan nog zou ik het misbruik van vertrouwen achten het geld der aan deelhouders daartoe te besteden.” „DwaasheidVoor het eerst herkom ik mijn meester, mijn held niet meer. Hebt gij geweifeld, toen de meeste groote bla den dos lands u aanboden gunstig over de onderneming te schrijven, zoo gij den hoofdredacteur vijftigduizend franken uit- keerdet Verkochten die lieden misschien hunne stem niet Hing hun oordeel waarmede zij nieuwe aandeelhouders zou den winnen of afschrikken, niet af van uw geld? In acht gij den gevangene Ferdinand) de Suez lachte haar droef geestig toe. „Dat had ik tot hiertoe ook altijd ge meend,” antwoordde hij, „maar het schijnt dat men niemand goed en edel kan ach ten vóór het uur van zijn dood. Ik stel zeer zeker den belangeloozen raad van den bankier op prijs. Hij zoekt niet an ders dan mijn ouden roem te redden, en het kapitaal der tallooze aandeelhouders vrucht te doen dragen. Gij zult zelve spoedig inzien dat deze uitkomst niet door ons gezocht mag worden.” Daarop deelde hij haar het gansche ge sprek met den man van zaken mede haar niet verzwijgende wat hem in het voorstel hinderde. Maar in het gemoed der jonge vrouw bleef geen plaats over voor dergelijke be denkingen. Zij zag slechts één ding in hel werk van haar echtgenoot zou ge spaard blijve#! hij zelf zou dien onein- digen troost smaken nog vóór zijn dood zijne taak voltooid te zien. Hare kin deren zouden rijk worden, want zijzeive had er op aangedrongen dat men zooveel mogelijk ten offer moest brengen aanhot welslagen van den arbeid. Wat bekom merde zij zich dan nog om het geweten van mannen, die in staat waren zich om te laten koopen Behoefde zij over hun eergevoel te waken ”T non i,.v. noeg om weigeren stond' O Hoezeer zegende zij Emanuel Joeach dit redmiddel gevonden te hebben, Dienselfden dag nog schreef de grijs aard aan den bankier „Ik neein uw voorstel aan alleen zult gij mij, tegen behoorlijke renten de noodige gelden moeten voorschieten, want wij houden nagenoeg niets in kas, en in do gegeven omstandigheden mag hot work geen dag gestaakt worden.” „Acht en twintig millioen prevelde Josach „waar haal Ik ze van daan n dat nog wel op hel oogenblik dal mij slechts dit middel overbleef om mij staan de te houden Om het even; ik moet ze hebben, of wol de oude domoor krijgt achterdocht. Ik ken slechts één per soon, die ze mij voor zou kunnen schie ten, en die het ook doen zal, indien hij kan. <Mo Als men Het Oostenrijksche communiqué van 21 Febr. luidt: De toestand in Polen en West-Galieië is over het algemeen ongewijzigd. De dag van gisteren is kalm verloopen. In de gevechten op het front in de Karpaten (van Doekla tot Wyzkow) werden weder verschei dene Russische aanvallen onder zware verliezen van den vijand, afgeslagen, die hierbij ook 750 jnanschappen, aan gevangenen, verloor. De krijgsver richtingen ten zuiden van de Dnjèstr hebben verder voortgang; in de Boe- kowina heerscht rust. „Gij hebt overwonnen, Ludmilla, leen, vraag mij niet wat mij uw praal kost.”

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 1