BirLn©za.laï2.d.. Gemengde Berichten. KANTOBGEHHCHT TE G009A. Rechtszaken. Stadsnieuws. Laatste Berichten- Telegrafisch. Weerbericht een in de golf van Saros liggend achip, en de Turksohe batterijen. Dit geschiedde over de beuveikoten van het schiereiland üallipoll heen en Turkschc verkenner» constateerden een zware beschadiging van den Kngeischen dreadnought Queen EU- ■abeth. De I' ngelachen waren bovendien evenmin gelukkig niet bet over de heu vels gericht bombardement der andere forten. Het bombardement bleef absoluut zonder resultaat, slechts drie granaten vie len op de Kuropecsche zijde, een nabij den ouden toren, de tweede leis verder nabij riviertje iiboideo, d© derde achter het fort Hatnidieh. Ken in de stad ge vlogen granaatsplinter beschadigde den gevel van een woonhuis. Als het bom bardement zoo doorgaat als in de laat ste week, kan bet nog lang duren en zal het geen succes opleven. De corres pondent verneemt nog, dat de Turken hij hun landingspoging Donderdagnacht met opmerkelijke dapperheid vochten en den Kngelschen zware verliezen toebrachten. In de Zwarte Zee. Uit <'on»t«ntinopei wordt d.d. 'J Maart gemeld De Russisch© vloot, bestaand© uit slagschepen, 3 kruisers, 10 torpe dojager» en verscheidene stoomschepen, la 7 Februari des voormiddag» voor de kolenhsvens van het Erigli-gebied aan d© Zuid-kust der Zwarte Ze© verschenen. Do Russische vloot beschoot de havens van Zunguldack, Koslu, Kregli en Atalili. Op Zunguldack werden meer dan 1000 scho ten gelost een stoomsohip werd tot zinkeu gebracht in Koslu geraakten do hulzin in brand In Kregli, waarop moor dan 500 schoten gelost werden, werden 4 stoomschepen en oen zeilschip tot zin ken gebracht, waaronder een Itallnansch en een Perzisch schip, terwijl nog 2 stoomschepen lieschadigd werden. De krUgfrerrichtingen ter Zee. De gezagvoerder van de boot „Ling Chow" uit Liverpool deelt mede, dat hij bij latnd's Knd een onderzeeër hoeft ont moet. Toen wij op oen afstand van 10 mijl van Longships Light waren, ont dekten wij een onderzeeër' die ons na derde, zoo vertelt de kapitein. Het was blijkbaar zijn bedoeling om ons te van gen. Ik gaf dadelijk orders naar land te varen en de onderzeeër achtervolgd» ons gedurende eon half uur. Daarop scheen hij te bemerken, dat onze snel heid t« groot was en do commandant van den onderzeeër gaf de achtervolging op. Wij stoomden «enige uron volle kracht tot het donker werd. Daarop Het ik de hoot met gedoofde lichten weer draaien en zette ik de rel» naar Glasgow voort. De correspondent van de Times te Hantiago de Chili deelt mode, dat er hard nekkige geruchten gaan, dat de Duitsclie kruiser „Dresden" in do baai vau de Zuidkust vu Chili oen schuilplaat» hoeft gevonden. iJij vertelt ook, dat er en kele Duitsche schepen mot ladingen ko len to Coronel en Valpariso zijn aange komen en dat omtrent do Itostomuilng do» ser schepen niet» bekend Is, zoodat men vermoedt, dat er Duitsche kruisers in du buurt sijn, dl» brandstol nood tg hebben. Van Duitsche zijde. Het Keizerlijk Duitsch gezantschap te 's-Gravenhag© deelt hei volgende medo Hot Hritseho hospituischip „Asturias" is tot groot leedwezen der Duitsche Ite- geering op den oorsten Februari om Ö.4Ö uur 's namiddags door eon Duitsche duik boot met een torpodoschot aangevallen. Do „Asturias" had do voor een stoom sohip voorgeschreven lichten uitgezet en werd bij het vallen van den sohemer toen men de kenteekonen vau hot hospi tuischip niet kon ouderscheidonvoor een lroepentran»portschlp aangezien. De afgoaohoteu torpedo was gelukkig een misschot. Zoodra hot karakter vu do „Asturias" al» hospituischip was vast gesteld werd, gelijk vanzelf spreekt, vu vsrdoro aanvalleu afgezien. VON MULLER, Koizerlijk Duitsch gezant. Men schrijft vu Dult&ohe zijde au hot Vad. Van Kngtdscho zijde is weorma- leo l»et officieel© Duitsche berioht bestre den, dat een Duitsche onderzoeër op 1 Februari In het Kanaal vu St. George door een Kngelaoh stoomjacht, mot ka nonnen uitgerust, is aangevallen. Het 'blad „Daily Chronicle" hoeft opnieuw In een, ook in de Nodorlamischo pers over genomen Wicht, toegegeven, dat de Duit sche Wichten op waarhchl steunen; hot bedoelde jacht word tooi» sedert het uit breken vu den oorlog als patrouille* vaartuig dor Engoleche. marine aange wend. Ongetwijfeld imeft de Lngelscho ma rine' het recht, een hudels-, of tot welk uder vredelievend doel dienstig, vaar tuig, voor don oorlogndienst te gebrui ken. Kohier Is het dan ook haar plldit, een soortgelijk aohip door de oorlogwvlag oo wimpel sl« oorlogsbodem, minstens op het oogenbllk, waarop het oorlogsdaden onder neemt, kenbaar te doen zijn. In genoemd geval echter heeft het stoomjacht geen enkele vlag getoond. Der halve blijft het vu Duitsche zijde be kend gemaakte en niet te rechtvaardigen feit best au, dat een Kngplsch soliip zon der vlag, hetwelk naar zijn uiterlijk te oordeekn, niet vow om oorlogsbodem kon worden aangezien, op t Februari den Imvenvormeldeo au val op den Duit- schen onderzeeër heeft uitgevoerd. Het richten der scheeps-artlllerie. De leek, die het verslag vu een ze©- gevecht leest, maakt zich zelden een voor stelling ervan, welk een kennis en er varing er noodig 1», om een vijandelijk schip te treffen. De tegenstand vu de lucht verkort de bun vu het projectiel, net Is dus noodfg rekening te houden met den stand van den barometer, de temperatuur, de vochtigheid vu de. tucht en d© kracht eo de richting van den wind. Du veroorzaakt het draaien om de lengte-as van het projectiel een zijwaartse!)» afwijking in d« richting vu dit draaien. De Duitsche kanonnen, die naar rechts getrokken zijn, dragon dus rechts. Daarbij komen nog afwijkingen, die door hot draaien vu de aardo ver oorzaakt worden, maar die echter prac tise!) de minst© be toeken is hebben, om dat op het noordelijk halfrond alle pro jectielen, onverschillig hl welke richting zij fMoboten worden, een afwijking naar rechts krijgen en op het zuidelijk half rond naar links. De omvang van deze afwijking neemt toe met do topografische breedte. Deze moeilijkheden komen, zij het ook in mindere mate, bij de artille rie voor. Bij hot schieten ter zoe ech ter komen daarbij nog bijzondere moei lijkheden, die professor Adolf Roller in dé nieuwste aflevering vu de Prome theus uitvoerig behandelt. Ten eersto moet men er aan denken, dat de scheeps- kanonnon In voorUhirendu beweging zijn. Schiet een schip onder de vaart, dan vliegt het projectiel niet rechtuit, maar het volgt «enigszins do gang van het schip, en het komt in oen punt terecht, dat tc vorder afwijkt in de richting, waar het schip in vaart, naar mate het projectiel langer onderweg en do snelheid van het vurende schip grooter is. De baan van de kogel vormt dus mathematisch ge sproken, do resultante vu twee snel heids-componenten. Ken projectiel uit een scheepskanon van Krupp van 30.5 centi meter, dat vow het afleggen van G000 meter ongeveer tien seconden noodig heeft, zal dus als hot schip onder bet schieten 25 knoopen, d. w. z. 12.8 meter in de seconde loopt, 128 meter naast het doel lntdaan. De schutter moet dus richten op een punt, dat 128 meter acïiter het dooi ligt. Men schuilt daardoor de kim van bet riohttoestol naar evenredigheid in do vaartrichting van het schip, zoodat men op het doel zolf richten kan. Bij een scliot vooruit geeft men geen zij waar tsclie afwijking, maar de snelheid vu hot projectiel wordt vermeerderd met die van het schip. Fen doel van 6000 meter weg zou men dus niet raken, sur er 128 meter overheen schieten. Bij de beweging van het schip, komt ook nog de bewoging van het döfcl. Bij een loo- pend gevocht, waarbij de beide vijanden in gelijke richting naast elkaar varen, mikt mou als van oen stilliggend schip op een stilliggend doel. Bij oen passa- glcrgevocht daarentegen, waar de sche pen elkaar In tegenovergestelde richting voorbij varen, zijn do afwijkingen dub bel zoo groot als bij het schieten van oen varend schip op oen stil liggend dool. AI» al dézo momlijblieden over wonnen zijn, dan kómt echter nog de hoofdzaak, hot slingeren en stampen van het schip. Ondanks de slingerkielen, doen de gchepim van do Duitsche Brandenburg- klamo iu de minuut nog vijf of zes zlj- waartsche slingeringen, die van de Bak sen zelfs zes of zeven, die soms een hel ling van dertig graden bereiken. Het stampen, de schommelbeweging om do broedte-as van het schip, is zeidon meer dan zeven graden, en kan door bet plaat sen van do zware scheepsmachines en de geschutstorens in het midden van het schip zoor verminderd worden. Nomen we uit, dat een schip bij oen matige slinger beweging, die zich allo twaalf seconden herhaalt, op een stil liggend doel schiet, du is het duidelijkdat de vizierlijn om liet eigenlijke doelpunt steeds door oen op en neer gaand© beweging inuktdie juist het doelpunt met de grootste snel heid passeert, om boven en beneden lang zamerhand iu snelheid af te nemen en eindelijk om te koeren. 2OU de matroos hot kanon afvuren op het oogenblik waarop het vizier juist over het doel gaat, dan zou hij dit niet raken, want met het bcwlult, de handbeweging, liet spannen van de lijn, het ontbranden van een slaghoed, het vuur vatten van de lading, en het uur bulten vliegen vu het projectiel gaat zooveel tijd verloren, dat dit bij den besten schutter nog een kwart seconde bedraagt. Men richt liét kanon daarom zoo, dat het eigenlijke doel un de boven- of au de benedén- grona vu de vizierlijn ligt, omdat het afvuren op deze langzaamste plaats vu do vizierbeweging de grootste trefku» biedt. Het vijudeltjko schip is echter in beweging. Nemen we au, dat bet zee seoonden meter loopt (twaalf knoopen) dan komt het gedurende een vizier slinge ring 86 meter vowult. Het slingermiddel punt zal dus een schip van honderd roe tor lengte in het gunstigste geval drie maal gewoonlijk echter slechts twee maal treffen. Heeft men deze drie of twee slechts zes seconden uit elkaar liggende oogenbfikken laten voorbijgaan, du moet liet kanon opnieuw worden gericht. Mikt men echter op de grenzen vu de vizier lijn, du verloopen zelfs twaalf seoonden van do eene schietgelegenheld tot de an dere. Het schip legt du Intumchen 72 meter af en de schutter kan van geluk spreken, als hij het doel twee maal voor zijn wapen krijgt. Daarom behoort er buitengewone oefening en vutbertffen- held toe om op zee te treffen. De tweede Duitache oor- logaleenlng. Officieel wordt uit Berlijn dd. 9 Maart gemeld De inschrijvingen op da oor logaleenlng nemen nog steeda toe. De verzekering*- maatseliappij Nordstern toekende voor 12.000.000 M., de vak vereen iging vu de Chemische industrie 4000.000, andere groot© maatschappijen voor bedragen vu 1 tot 5 rniilioen. In het Kflgeiscb© Lagerhuis. Officieel wordt urt loonden dd. 9 Maart gesneld De buitengewone kracht van de Regee- ringsmaatregeicn en de commercieele ca paciteit door de Regeering au den dag gelegd, blijkt in het bijzonder uit het wetsontwerp door Lloyd George beden- namiddag in het Lagerhuis ingediend. On der de reed» eerder door de Regeering genomen maatregelen behoorde de be voegdheid om alle fabrieken voor oorlogs tuig onder haar toezicht te stellen, van welke lievoegdbeid op de meest succes volle wijze gebruik gemaakt is om op de beste wijze de productie te leiden en te verhoogen. Het tlians ingediende wets ontwerp breidt de bevoegdheid der Re geering in deze richting nog verder uit zij zal thans dp macht krijgen om het zelfde gezag uit te oefenen nopens fa brieken, die niet op het oogenblik voor oorlogsdoeleinden werkzaam zijn, doch die in stut zijn zulk soort werk te le veren. Door do wet zal het mogelijk wor. den gemaakt om verscheidene fabrieken, die tlians machinerieën vervaardigen te gebruiken voor den aanmaak en de uit breiding van oorlogsbenoodigdheden en munitie. Lloyd George legde bij de indiening van het wetsontwerp er den nadruk op, dat de zo niet plaats had omdat ecnige moei- lijkheden met de fabrikanten zouden ge rezen zijn, maar dat het wetsontwerp be oogde om de fabrikanten in stut te stel len sommige wettelijke bezwaren uit den weg to ruimen, die uit de bestaande con tracten kunnen voortvloeien. Zoo 'moge lijk zal de Regeering een handelsman aan het hoofd dor organisatie stollen <J,e Regeering is voort» voornemens mot do fabrikanten zelf raad te plegen, ten einde de Kegecrlng te kunnen steunen bij het opvoeren der productie. De Minister wa» or van overtuigd, dat zij allen willens om de Kegeoring bij te stun zooveel als in hun vermogen ligt. Do leider der oppositie, Üonar Law, verklaarde de Re- geering te steunen. Do Dardanelles Uit Moskou wordt d.d. 9 Maart via Londen geseind: Geen land ter wereld wordt zoo zeer in beroering gebracht door het vooruitzicht op den v%J van Konstantinopel als Rusland. Iedere granaat die door de oorlogs schepen op de Turksche batterijon in de Dardanellen wordt geworpen, doet by de Russen het bewustzijn levendi ger worden dat weldra hunne ver* wachtingon zullen worden verwezen - lykt. Op dit punt is een ieder, van welke meeuing hij overigens ook zyn moge hot eens en de sterksprekende gevoelens ten aanzien van Konstan tinopel zijn als maatstaf van de wyze waarop de belangstelling van het ge- heole Russische volk in dezen grooten oorlog is opgewekt. De tijdelijke neer slachtigheid veroorzaakt door het terugtrekken uit Oost-Pruisen is ge weken voor een levendige opgewon denheid en een snel aangroeiend op timisme in geheel Rusland. Ook de vooruitgang in Galicie wordt met de grootste belangstelling gevolgd. De successen aan de Oost-Pruisische grens en in Oalicie alleen zyn reeds zeer belangryk, doch beschouwt in hun samenhang met den aanval op de Dardanellen, krygen zij een zeer by- zondere beteekenis. N. Oosterbaan. Men meldt ons uit Arnhem De toestand van het Tweede Ka merlid den heer N. Oosterbaan, heeft een ongewenschte wending genomen. Zondag traden de neusbloedingen we derom met groote hevigheid op. De heer Oosterbaan die te Arnhem werd verpleegd is vandaar naar zyn woning te Doesburg vervoerd. Mijn aangespoeld. Op Vlieland is weder een myn aan gespoeld. Een herinneringsbeker. Als blyvende herinnering voor het pantserschip Kortenaer en voor de Ne- derlandsche Marine heeft, naar het Hdbl. meldt, de commandant van de Kortenaer, de kapitein-luit. ter zee L. P. W. Van der Wal, dezer dagen van de directie der Petroleum-Maat- schappy La Corona een prachtigen ver guld-zilveren beker op marmer voet stuk ontvangen; aan de eene zyde is gegraveerd een olie- boortoren, aan de andere zyde een inschrift luidende: „Aan commandant, officieren, on derofficieren en equipage vanHr. Ms. Kortenaer, aangeboden door de Petro leum- Maatscbappy La Corona, als b©- wij8 van erkentelijkheid voor door hen verleende hulp tydens het verblijf van de Kortenaer in de Mexicaansch wa twen van 20 April 1914 tot 19 Juli 1914, bij gelegenheid van troebelen in Mexico." De groentepryzen. Naar aanleiding van de sterke stij ging der groentepryzen in de laatste dagen van Februari, heeft de burge meester van Leeuwarden de aandacht van den minister van landbouw op deze voedingsmiddelen gevestigd. In ae Tweede Kamer is daarop door minister Posthuma medegedeeld, dat door ziin bemiddeling de gemeenten Amsterdam en Leeuwarden in de ge legenheid zyn gesteld, te Broek op Langedyk, kool te koopen tegen een prijs van f 10 de 100 K.G. Naar de L. Ct. meldt, kon op deze offerte, voor zoover Leeuwarden be treft, niet worden ingegaan. Deze prys toch komt overeen met dien, welke betaald wordt door im porteurs van Hollandsche kooien in de gemeente. STATEN GENERAAL. TWEF.DE kamr. Vergadering van Dinsdag 9 Maart. Vervolg. Militaire pensioenen. De heer Arts (r.-k.) verzette er zich tegen dat reeds na 15 jaren dienst vol pensioen kan worden verleend. Gepensioneerden op dien leeftijd vinden dan meestal een laag gesala rieerde betrekking hetgeen de arbeids markt bederft. Voorts wenscht spr. dat iets extra's zal worden gedaan voor de nagelaten betrekkingen van hen die slachtoffer zyn geworden van omstandigheden die verband houden met den oorlogs toestand. De Minister van Oorlog, de heer Bosboom, zeide dat dit ontwerp is nagelaten door de vorige regeering. De huidige regeering lost de belofte der vorige in. Een principieële wyzi- ging van de pensioenwet ligt niet in de bedoeling der regeering al geeft ze toe dat een wijziging op enkele punten gewenscht zou zyn. De Min. gevoelt voor een compromis tnsschen de standpensioenen, de beginselen der burgerlyke pensioenwet en die der ongevallenwet, indien dit compromis mogelijk was. Wat de bedragen der pensioenen betreft, hierbij komen drie factoren aan de ordehet persoonlijk belang, het landsbelang en het financieel be lang. De verhouding tusschen pen sioen en salaris is lang niet ongunstig wat de Min. met voorbeelden aan geeft. Overigens wees hij er op dat het grootste deel der gepensionneerden weer een betrekking hebben. Met dit ontwerp is weer een étappe bereikt waarop wij een oogenblik kunnen rusten, ook gelet op de tydsomstan- digheden. Het dryven naar hoog pen sioen dient tegengegaan te worden, omdat het vergrijpen in den dienst niet in het belang is van den dienst. Verhooging van de pensioenen zou zeer zwaar drukken op de schatkist. Van terugwerkende kracht is de Min. een tegenstander. Het schorsen van pensioen is geen nienwe instel ling. By officierenpensioenen komt het ook voor. De vergadering werd verdaagd tot Woensdag halfelf. Misdaad. Onder Tegelen by Venlo is uit de rivier de Maas opgevischt het lijk van een mannelyk persoon van circa 35 a 40 jaar oud. Het lijk mist de de linker onderarm. De armen waren met een touw aan de voeten vast gebonden, zoodat hier naar allewaar- schijnlijkheid misdaad in het spel is. De inaentiteit kon niet werden vast- fisteld. De Brigade-commandant der oninklyke marechaussee te Venlo verzoekt inlichtingen. Myn ontploft Men meldt ons uit Schiermonnik oog: De Engelsche myn die voor eenigen tijd hier aanspoelde is door een tor- pedodienst onschadelijk gemaakt. By ae ontploffing werd een gat in het strand geslagen van ongeveer l'/j meter diep en 5 meter breed. Uit de bollenstreek. Men sohryft ons: 'tGaat met het bollenbedrijf niet zooals 'tgaan moest Er zyn bloe misten die vorig jaar f45 voor een mnd tulpenbollen van zekere soort kre gen en nh blij zyn f 1 te ontvangen voor dezelfde hoeveeldheid. Ais veevoe der worden heel wat bollen opgevoerd. Men verwachtte in 't najaar een beteren tyd wanneer de boitenlandsche reizigers hun bestellingen gingen opnemen. Wellicht, dat er nog veel mee sou vallen. Na echter zyn velen telearge- steld. Er zyn weinig bestellingen uit het buitenland ingekomen, en naar wij vernemén, zyn er reeds groote firma's die een gedeelte van hnn personeel met ingang van Maart om die redenen hebben ontslagen. Vlnchthuizen. voor Schipbreukelingen. Zoowel op de Boschplaat, tnsschen Schiermonnikoog en Rottnm, als op de Engelsmanplaat, tnsschen Schier monnikoog en Ameland, zullen twee vlnchthnizen voor schipbreukelingen, op palen, gebonwd worden, Er wordt in elk huisje een seintoestel aange bracht, terwijl tevens voor verdunr- zaamd voedsel en drinkwater gezorgd zal worden. Tegen een inwoner van Kjpfwnd en dien» h-choonvadorVm procesverbaal op gemaakt ter zake en zich toe eigenen vftn een uitgewerkte zeemija waar aan nog 24 K.G. koper zat. De Ned. Bank te Middel burg ia gis terenmorgen al» het ware bestormd door Belgen uit Middelburg en Vlissingen, daar tijdelijk de wisseling van Belgisch geld was gestaakt geweest en te Vlissingen geheel is opgehouden. Reeds te hall 7 stonden er menschen te wachten, het kan toor opent eerst te hall 10. Uitspraken van 10 Maart 1915. A. 8. te Gouda f 3 subs. 2 d., wegens zijn kind qlet geregeld de school laten bezoeken. 8. C. C. h/v. J. in 'tH. te Waddinx- veen f 40 subs. 20 d. met verbeurdver klaring en bevel tot vernietiging van de (leschjes met bier, wegens zonder verlol andere dan sterkedrank verkoopen. B. do K. te Gouderak, A. G. 8. te Gouda, K- A. te Gouda, W. S. te Allen M. de B. te Waddinxveen 11 subs. 1 d., wegens 's nachts fietsen zonder licht. M. T. te Waddinxveen f 1 subs 1 d., A. B. te Gouda J. v. d. L. te Gouda f 0.50 sub». 1 d., wegens 's nacht» rijden met een voertuig zonder liebt. J. v. d. B. te Rotterdam 13 sub». 2 d., wegens 's nachts het nummer en let ter van zijn automobiel niet duidelijk zichtbaar hebben. L. v. D. te Ter Aar f 1 subs. 1 d., wegens als schipper zijn schip te Gouda vastleggen aan een boom. A. H. v. d. L. te Gouda, N. V. te Boskoop f 1 subs. 1 d., wegens te Gouda fietsen over een der bruggen over de GonWe. A. G. V. tc Waddinxveen f 1 sub». 1 d., wegons de Groenendaal anders dan stapvoets berijden. J. G. R. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., wegens te Gouda zonder noodzaak fiet sen op een wandelpad. A. M. te Nicuwerkerk a/d. IJssel f 1 subs. 1 d>., wegens te Nieuwerkerk a/d'. IJsoei des Zaterdagsmiddags n& 12 uur pulp vervoeren door het dorp. M. H. in 't H. h/v. A. R. te Boskoop f 2 subs. 1 d„ wegens te Waddinxveen rumoer maken op straat. C. v. V. to Hazerswoud© f 2 subs. 1 d., wegens in Bloemen daal rijden op het paardenpad. J. R. te Gouda, bevel tot teruggaaf van do ouders, wegens straatschenderij. D. P. te Boskoop f 20 »ubs, 5 d., we gens zonder verlof het verkeer belemme ren. G. W. N. te Gouda föO subs. 1 d., wegens te Gouda zitten op zijn honden kar. Th. K. te Reeuwijk, F. de J. teMoor- dr&oht f 1 subs. 1 d., wegens op den openbaren weg een trekdier onbeheerd la ten staan. C. Z. te Capeile op d/IJssel 13 subs. 3 d., wegens nachtelijk burengerucht. J. de G., woonplaats onbekend f 10 subs. 10 d., wegens opgeven van een valschen naam. L. v. D. te Nieuwerkerk a/d. IJssel f 2 subs. 1 d., L. v. d. W. te Gouda f 1 subs. 1 d., J. v. d. L. te Gouda f 4 subs. 2 d., K. R„ woonplaats onbe kend f 4 subs. 2 d„ wegens openbare dronkenschap. H. V,, woonplaats onbekend, 1 week hechtenis, A. d. L. te Gouda 1 week ltochtcnis, wegens openbare dronkenschap bij 2e herhaling. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting van 9 Maart ,1915. Do 21-jarige J. G. R. v. R. te 'a-Gra- venhage, do 33-jarige P. C. F. te Gouda, do 46-jarige A. W. L. en de 27-jarige J. F. A. v. L„ allen loodgieter, de twee iaatsten te 's-Gravenhag», hadden ledier, op verschillende tijdstippen in de laagste helft van ]9l4\en k) begin 1915, zich hoeveelheden loodSgsink, stukken soldeer en pijpen tin toegeëigend, alles het eigen dom van den loodgieter Schouten to te Gouda. Bekl. bekenden. De inspecteur van politie D. L. van Hoorn had huiszoeking gedaan bij be klaagden en hen na arrestatie gefouil leerd. Hij had daarbij een deel van het gestolen» in beoiag genomen. De loodgieter Schouten verklaarde, dat vier maanden voor ongeveer f 300 benadeeld was. Het O. M. cisehte, wegens diefstal, ■en ieder der beklaagden gevang*»»^»1- De 28-jarige losse werkman J. F. Th. I n te Bleiswijk, recidivist, had op 25 Januari van het erf van den landbouwer A Tol te Waddingeveen, een paardetuig wèggenonum. Bekl. was dronken geweest verklaarde - niet de bedoeling te heb ben gehad, zich het tuig toe te eigenen. Ken kameraad, die in zijn gezelschap ge- I veest was en met hem naar Bleiswijk I was teruggereden, had liet mee naar huis optreden de heeren Dr. Mr. H. J. I Romeijn, lid van den gemeenteraad van '8 Gravenhage en Dr. J. van der Valk, Rector van het Marnix-Gym- nasium te Rotterdam. Men meldt ons uit 's Gravenhage De Directenr-Generaal van den Land bouw, de heer van Hoek zal morgen met den Inspecteur in Algemeenen dienst Dr. Swaving de hier te houden vergadering van het Kaascontróle- Station in Znid-Holland bijwonen. wij wederom etzlge vorderin gen. Wij hebben een aaavaf afgeslagen op een heuvel ten Noord-Oosten van Mes- uil en namen nog 200 yards loopgraven. Wij veroverden een Duitsohe versterking met gepantserd» schuilplaatsen en uitge strekte ouderaardsohe kamera. Wij deden een aanval tussohen Four de Paris en Bolaute in Argonne en veroverden 200 yards loopgraven in de eerste vijandelij ke Unie. Buitenlandsche Zaken Zooglaphoe. Ver keerswegen Baltadjis, EersdUmst en Open baar Onderwijs Voxikis, Binneulandsche Zaken Triaulafyllakoa, Financiën Propa- padakls,; Landbouw Autaalos, Justitie Tsaèdaria en Marine Btratos. De Koning heeft ziju goedkeuring gehecht aan deae lijst. De nieuwe Ministers zullen mor gen den eed afleggen. genomen; io voren had men afgesproken, bekl. den volgenden morgen het tuig Wu gaan terugbrengen. ,Het was echter nog denzelfden nacht door de politie in beslag genomen. Het O. M. e-ischte wegens diefstal bij I herhalingdrie maanden gevangenisstraf, f De 26-jarige koopman J. L. v. d. S. te Bleiswijk was in den avond van den 25eten Januari in gezelschap van den bekl. uit de vorige zaak geweest. Met B. was hij van Waddings veen naar Bleiswijk teruggereden, na ©ven ten huize en op bet erf vau Tol te zijn geweest. Onder liet rijden had v. d. 8. be merkt, dat er een. paardetuig in den wa gen lag, waarop hij B. gevraagd had wat hij daar me© doen moest... 't ls maar een lolletje", had B. geantwoord, waar op bekl. had opgemerkt, dat hij niet van zulko „lolletjes" hield. De afspraak was daarop gemdakt, dat v. d.j. 8. hel tuig ineo naar huis zou nemen omdat B. dit bezwaarlijk doen kon - en dat B. het dan den volgenden morgen vroeg zou komen halen, om het -aan Tol terug te brengen. Nog 's nachts was het echieT reeds in beslag genomen. De rijksveldwachter Z. Minne was 'a avonds laat door Tol gewaarschuwd en op onderzoek uitgegaan. Hij had B. op gespoord, die hem, na in den beginne het feit ontkend te hebben, ten slotte ver klaard had, dat het hun plan was ge weest het tuig e©n poosje te bewaren en dan ten eigen bate te verkoopen Met den gemeenteveldwachter M. de Gelder was Minne vervolgens het tuig gaan ophalen, dat men in de schuur van v. d. S. gevonden had. Het lag zóó, dat Minne het zonder aanwijzing niet zou hebben kunnen vinden De gemeenteveldwachter De Gelder be vestigde het laatste deel van Minne's ver klaring, er aan toevoegend, dat er vóór het paardetuig een geslacht schaap was opgehangen; dit hing echter wat hooger dan het tuig lag. B., thans als getuige gehoord, legde een verklaring af, gelijkluidend met die van bekl. Dat liet tegenover Minne een andere verklaring had1 afgelegd, poogde getuige te verklaren met een beroep, op „het glaasje". Een getuige h décharge kwam verkla ren, dat B. hen» hetzelfde had medege deeld als hij thans aan de rechtbank verklaard had. Het O. M. achtte het ton laste geleg de bewezen en eischte wegons heling één week gevangenisstraf. Mr. G. C, A. Oskam kon zich niet be- grijpen, dat de vervolging van dezen be klaagde niet onmiddellijk na de instructie gestaakt was. De verdediger was toch van oordeel, dat het bewijs geenszins ge leverd was, daar het op niets anders steunde dan op een verklaring van B.,r voor do politie en buiten eede afgelegd. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. (N. R. Ct.) „Op Hoop van Zegen". Herman Heyermans komt Vrijdag met zijn gezelschap zijn „Op Hoop van Ze gen" geven. Deze voorstelling draagt een bijzonder karakter. De opvoering van dit aan bij na ieder bekend „spel van de zee" van onzen Hollandschen tooneelschrijver zal plaats hebben ter herdenking van het wel bijzondere feit dat dit zoo geroemde werk van Heyermans meer dan 500 malen is opgevoerd, terwijl het op den huidigen dag nog steeds groote belangstelling ge niet. De 500e opvoering is in Amsterdam en vele andere steden een f eest-opvoering geweest. Het In grooten getale opgeko men publiek heeft deze gelegenheid aan gegrepen om Heyermans, den tooneoi- schrijver-journallst, die zooveel schoons in zijn werk te genieten heeft gegeven, bijzondere belangstelling te toonen et waardeering uit 1» spreken voor de uit nemende vertolking van zijn werk door artisten van zijn gezelschap. Deze feestopvoering te Gouda is voor ©en aantal ingezetenen in deze gemeente een aanleiding geweest om door hunne persoonlijke opwekking tot bijwoning de zer voorstelling te trachten een „uitver kocht" huis te krijgen, opdat Vrijdag avond Heyermans en zijn geselschap in Gouda ook die belangstelling en waar deering zullen ondervinden, die deze Hol landsche kunstenaar eo de gezelschap verdienen. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit blad. Men schrijft ons nog van sociaal democratische zijde: Zoo zal dan ook in Gouda een ver,- tooffcng plaats hebben van Heijerman'i beroemd tooneelwerk „Op Hoop van Zegen". Op zich zelf is dit geen bijzonder heid. Verleden winter is het stuk in onze Schouwburg reeds door de „Tooneelvereeniging". Doch ditmaal draagt de opvoering een zeer bijspnder karakter. Zijn we n.l. goed ingelicht, dan zal het Bestuur der S. D. A. P. zich doen vertegenwoor digen en namens de Goudsche So- cialióten, Heijermans huldigen niet alleen als artist, doch ook en vooral als strijder. Als stryder voor een be tere samenleving, waarin ook de ar beider van kunst zal kannen genieten. In zijn werken komt dat beginsel van Heyermans aan den dag. Hij geeft geen kunst, alleen om de kunst, doch kunst is voor hem het middel, aan het volk in de ruimste beteekenis van 't woord, het maat schappelijk gebeuren te leeren begrij pen, door het scherp te belichten en voor onB te doen leven. „Op Hoop van Zegen" is van dit standpunt beschouwd, zijn best In België. LUYKGKSTEL, 10 Maart (Part.) Langs de grens ia de toeetand vrij goed. Kr is zichtbaar gebrek aan arbeidskrachten voor den landbouw, omdat d» meeste mannen en jongelieden gevlucht zijn, of wel door Duitsche commandatur opgevorderd. Uit Holland kouten door tusschenkoinst van de Hollandsche oommissie tot voor- zidling in den nood van de Belgische grensgemeenten aanzienlijke voorraden levensmiddelen binnen. Ken enkele maal bemoeilijken de Duitsche posten toch dien invoer. Üp een klacht zijn door de comamidat u r maatregelen getroffen. Men iuag thans de grens passet'ren van 'a mor gens 7 uur tot 's avonds 6 uur. LUYKGKSTEL, 10 Maart (Fart.) In Moll zijn nieuwe troepen gekomen. Het zijn alle infanteristen, die uit Noord- Frankrijk komen. De cavalerie ia groo- tendeein naar het Oosten gedirigeerd. Uit Veurne. AMSTERDAM. Naar de Echo Beige vorneemt wordt Veurne niet meer door de Duitschers beschoten. Toch heeft de meerderheid der bevolking de stad moeten verlaten, daar de bakkers en Blagers bijna allen hunne winkels ge sloten hebben. De voornaamste open bare gebouwen hebben tot dusverre slechts zeer weinig van de vijandelijke granaten te lijden gehad, behalve de kerk van Ste Wallfcurge. Het hotel de la Noble Rose, een der leden van zijn.| merkwaardigste huizen uit den Spaan- schen tijd. dat reeds den len Novem ber geraakt was is kort geleden vanaf het dak tot aan de eerste verdieping ineen gestort. In een ander huis drong een granaat door, waarbij vyf personen gedood werden. Nienwpoort wordt nog steeds met met grof geschut gebombardeerd. Het schijnt dat er van deze plaats weinig meer rest. AMSTERDAM. Volgens de Echo Beige hebben de Duitsche autoriteiten te Brussel het verkeer per rijwiel we der toegestaan. Hetzelfde blad ver neemt dat de heeren De Vos burge meester van Antwerpen, Louis Franck en Rljokmans, voorzittèr en onder voorzitter van de Internationale Oom missie, een aanklacht hebben inftédiend tegen de anonyme schrijvers van een tegen hen gericht schotschrift. De schrijver of schryvers zouden bekend I slaagd tooneelwerk en we hopen I 1 in Ann Qn)ir\iitxrKl GOUDA, 10 Maart 1915. Tuberculoee-beetrijding In de gisteravond gehouden algemeeno ledenvergadering van de Goudsche Ver- eenlging tot Bestrijding der Tuberculose werd tot beetuuralid gekozen in de vac.- Dr. Hoffman Mevr. Lcvedeg; de overig© aftredend© bestuursleden werden herko zen. De rekening en verantwoording van het afgeloopen jaar werd onveranderd goedgekeurd. Tot leden van de kaacommissie werden benoemd Mej. Schelling en de heer Zon neveld. Concert Rosa Spier. Naar wy vernemen zal het aan van- kelijk aangekondigde concert te geven door Rosa Spier en Alida Deirkauf 1 niet doorgaan. De Goudsche Waterleiding Mij. Naar wy vernemen heeft de lieer M. 0. Braat Jr. heden eervol ontslag aangevraagd als Directeur der Goud sche Waterleiding Maatschappij, zulks in verband met zyn a.s. vertrek naar Vlissingen. Aanhouding. Door de politie is alhier een ge-1 signaleerde aangehouden, die nog een dag hechtenis moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht 1 naar het Huis van Bewaring te Rot- terdaqh» Ned. Anti-Oorlogsraad. Naar wij vernemen zal op 19 Maart aj. in „Ons Genoegen" voor de afd. Gouda van den Ned. Anti-Oorlogsraad een openbare vergadering worden ge houden, waarin als sprekers znllen velen a.s. Vrydag in den Schouwburg zullen zijn, om van hunne belangstel ling te doen blyken. In vele belangrijke plaatsen van ons land is Heijormans naar verdienste gehuldigd, laat Gonda toonen dat kunst ook hier ter stede door velen gewaardeerd wordt. (Zie verder Laatste Berichten.) Haastrecht. Ia d© beden gehouden verkooplng door den Notaris J. kooper voor Koeman alhier, werden zyn. Te Leuven hebben de Duitschers bankcredieten en de hulp van Duitsche architecten aangeboden tot wederop- bouwing der stad. Zij legden hierby tevens een nieuw plan over. De stads bestuurders hebbe het aanbod met fierheid afgeslagen. De Duitsche gouverneur generaal van België heeft een besluit uitge vaardigd dat onmiddelijk in werking treedt en waarbij de uitvoer van goe deren zonder byzondere machtiging verboden is. De KngeUohe Admiraliteit deolt mede, dat Maandag wn luchtaanval op Oateod» plaats had. Ze» vliegmachines vlogen uit, doch twee keerden torüg daar de petro leum bevroren was. De overigen bereik ten Ostende en Heien elf bommen val len op het basta voor onderzeeërs vier bommen op het militaire hoofdkwar tier. De vliegtoestellen en hunne l>o- stuurders keerden veilig terug. Het is waarschijnlijk dat belangrijk© schade werd aangericht. In het basta worden geen onderzeeër» opgemerkt. Perceel I een Heerenhuis gors te Gouda voor f2225. Perceel II een Tuin: A. Bakker Azn., te Haastrecht voor f 550. Perceel III een gebouw met erf grond: 11. Paul te Haastrecht voor f750. Perceel IV een perceel Bouwgrond: Th. M. F. Hooft te Haastrecht, voor f500. Perceel V Huls en erf J. Teem te Haastrecht, voor f 820. Perceel yi en VII een fabrieksgebouw: P. Blonk te Hekendorp. voor f1550. Perceel VIII Hui» en erf H. Paul te Haastrecht voor f875. Perceel IX een perceel Weiland L. Kruijf te Haastrecht, voor f 5400. (Haastr. Crt.) Aan het Weateip Front. PARIJS, 10 Maart. Het communiqué van gisteravond 11 uur luidtWij heb- ben ten Oosten van Steenstraeten aanval afgeslagen. Den geheekn «g streden wij bij Notre Dame de Lorette. Onze posities bleven daar onveranderd. In Champagne had een hevig gevecht plaat» dat ten gunste voor ons verloopen is. Wij hebben twee tegenaanvallen at- geslagen in het bosob waar wij kort ge leden tussohen Sou a in en Perthes vasten voet hadden. In hei aangrenzend boscb I Aan het Oostelijk Front. PETERSBURG, 10 Maart. Officieel. Dinsdag heeft een buitengewoon hardnek kig gevecht plaats gehad, tusschen de Njemeu en de Weichsel. Ken Duitsche aanval op de weg<*n van Kolno en Lom- scha werd afgeslagen. De Oostenrijkers hebben niettegenstaande hunne zware ver liezen hun offensief in d© buurt van Bu- ligrod en In de streek van U szot Munks in de Karpathcn voortgezet, waar zij op 7 Maart een hoogte bij Koziomoka veroverden, welke wij gisterochtend te rugnamen. Amerika en Mexico. WASHINGTON, 9 Maart. De kruiser Washington en het slagschip Georgia kre gen bevel om naar Vera Cruz te ver- TWEEDE KAMER. Verga<k*ring van heden. Geopend te 11 uur 80. Militaire pensioenwetten. (Algeuieene beschouwingen.) Minister Rambonnet verklaart, dat de Regeering niet verder kan gaau den wordt voorgesteld, daar zij in de tegen woordige omstandigheden niet de verant woordelijkheid voor meer ingrijpend© wij zigingen kan aanvaarden. Niemand weet wat d© toekomst ons brengen aan. Ingrijpende wijzigingen zouden geen au- dcr gevolg hebben, dat dat zij do ont- erpen in gevaar zouden brengen. Een automatisch verband tusschen pen sioen en laatst genoten inkomen zou bij do Marine een zeer ingewikkelde rege ling noodig maken om geen groote on billijkheden ten gevolge te hebben. Door liet toekennen toch van toelagen voor ver blijf in lndië kan het laatst genoten iu komen voor don een toevallig hooger zijn dan voor do ander, indien de een zijn laatste dienstjaar wel, de ander die ja- ron niet in Iadië beeft doorgebracht. De Minister la bereid to overwegen of het wenschelijk is aan non-coiubattanten by do zeemacht een pensioen te verleu nen, overeenkomstig dat van een hooge reu rang, evenals zulks bij de land macht kan geschieden. De promotiekansen bij de Marino kun nen verbeterd worden door ontslagname to bevorderen na langdurigon dienst, dat wil voor do onderofficieren zeggen dertig dienstjaren. Overwogen wordt op welke wijze aan do weduwen van in den dienst onigeko menen een hooger pensioen kan worden verleend. Ten slotte gaal spr. de practlsohe ge volgen der voorgestelde nieuwe regeling om daaruit te conoludoeren, dat die regeling aan billijke verwachtingen vol doet. De gekapitaliseerde waarde vau het thans voorgesteld© is niet minder dan 20 milUoen. Terwijl de nieuwe pen sioenen de vergelijking met de burgeriij- gerlijk» pensioenen zeer goed kunnen doorstaan. Waarbij nog kjDint, dat ver reweg do mewfti gepeuslonneerdon aan merkelijke bijverdiensten hebben. Bij ver- golijking der pensioenen van officieren en onderofficieren moet ia bei oog worden gehouden, dat oerstgenoemden over het geheel aanmerkelijk later huwen dan laatstgenoemden; zoodat dezen, wannoer zij gepensionneerd worden, veel moer op steun van hun kinderen kunnen rekenen dan genen. Gerepliceerd wordt vooreerst door den heer Hugenhoitz s.d. 8pr. vraagt den Minister ronduit te willen verklaren, of zij bij aanneming zijner amendementen intrekking der ont werpen zullen vragen. In dat geval zal hij zijn amendementen terugnemen Verder wordt gerepliceerd door de hee ren do Meoster u.l., Ter Laan (Den Haag) s.d. en Ter Laan (Rot terdam) s.d. Waarna *dw algemeene beraadslagingen! worden gesloten. Kegeling van werkzaam heden. Het voorstel van den voorzitter om Maandagmiddag te vergaderen werd, na bestrijding door den hoer Nolens, ver worpen uiet 36—26 at., nadat eerst ver worpen watt oen worsted-Marchani otn dan afdeelings-onderzook te houden. Het voorstel van den voorzitter om Woens dagavond te vergaderen, werd aangeno- roet roet 56—6 st. De heer Hi(genholtE s.d. trek zijn amendementen In op art. I tot wij ziging der Militaire pensioenwetten, ns|- dat de Minister heeft toegezegd dat bjj een nadere wijziging der militaire «loonwetten zal voorbereiden. De heer Ter Laan s.d. handhaaft zijn amendement inzake pensioenen die na 25-j»rige« dienst vervallen. Dit dement werd verworpen. De heer Duymaer v. Twist a.r. trekt zijn aiwudement op art. 8 in. Daarna wordt het w.o. z. h. »t. aan genomen. Eveneens wordt aangenomen bet tot heffing van opcenten op page, bestaande uit 17 man, werd gered. De Britsche stoomboot Prin cess Victoria werd by Liverpool door een torpedo in den grond geboord. De équipage werd gered. BERLIJN, 10 Maart. De „Vos.- Zeitung" verneemt uit Rome dat te genover de nieuwe geruchten over meeningsverschillen tusschen Salandre en Giolitti de „Messagero" verzekert dat een o vet eenstemming heerscht tnsschen alle Ministers en den Koning. Deze ontvangt dageiyks een rapport omtrent den internationalen toestand. Mijn. Men meldt ons ui( Hollum (Ameland): ip het Noorden*rand alhier ls aange spoeld een uiija die gemerkt was V 3. liet is vermoedelijk vee Duitsche niiju. lj)eze is onder Militaire bewaking ge- steld. Door don Commlssarls der Koningin ih de proviucie Zuid-Holland is bepaald dat de eindexamens der Itoogere bur gerscholen lurt 5-j. c. in de provincie Zuld-Hoiland in 1915 zullen worden af genomen door drie dubbele CommiseiBn. De Eerste Commissie zal zitting hou- en te Rotterdam (Libanonstraat), de Twee- te 's-GraveotuuH (BtadhouderHlaau) en Derde te '•-GTavonhagc (3e v. d. nosohstraat). Door de Derde Commissie zullen wor- afgonomen de eindexamens der H. B. met 6-j. o. te Leiden, Gouda, Voor- oten en Katwijk a/d. Rijn, der afd. 'H. B. 8. van liet Ned. Lycteum te '«-Gravenhage. Voor deze Derde Corn- ■missie zijn o.a. Itenound tot lid en on der-voorzitter, Dr. C. 8. Hoogstra. direc teur der R. H. B. 8. te Gouda en tot loden de hoeren Dr. J. L. Hoving, 8. [van Hefjningen, J. A. VV. Baart, D. G. Noordijk en VV. A. Piet», leeraren a au de R. H. B. 8. te Gouda, terwijl tot lid van de Tweede Commissie is benoemd de lieer M. J. Riemen», lecraar aan de R. H. B. 8. te Gouda. Militairen met muziek. Vandaag kreeg Gouda bezoek vaneen afdoeling militairen, die een marsch had- k-n gemaakt, waarbij een militair muziek-1 korps den troep vergeaelde. De vrolijke tonen van de populaire marschen deden e(e nieuwsgierigen naar buiten komen velen zullen er ongetwijfeld zijn, die wenseli hehbeu geuit, dat het Goudse!) Militair Muziekkorps van voor enkele maanden weer hier mocht terugkeereu. MARKTBERICHTEN. WOERDEN, 10 Maart 1915. Aanvoer ter kaasmarkt 45 part. Gondsche kaas lo s. f 42,— a f44,- id. id. 2e s. f38,— a f50,- id. id. 3e s. f 41,— id. id. zw. f 43,a f 46,- id. id. Ryksmerk f 43, Alles per 50 K.G. Handel matig. I trekken. Mexico ontruimd. WASHINGTON, 9 MMrl. Do Awrl- kaansche consul te Vera Crux seint dat je ontruiming van de itooldetad Mexico in den tlgeloopen nacht begonnen la. Het nieuwe Griekache Kabinet. ATHKNE, 9 Maart. (ïumaria hetdt denmiddag Ie 4 uur de lijmt van het nieu we katiinet aan den Koning voorgelegd. De verdeeling la ala volgt Mtoieler van Oorlog eu Minister Preeident Gumarta inkomstenbelasting ten behoeve van hot leralngsfonde-1914. (De zitting duurt voort.) Hontgebrek. De laatste tüd wordt aan de papier fabriek te Velsen veel hout uit het binnenland aangevoerd- Een groot aan tal spoorwagens is reeds gearriveerd. Hoewel veel - minder bruikbaar, doet men znlks nit Voorzorg, daar xhen niet zeker is dat dezen zomer hont nit Rnsland kan worden aangevoerd. De Duikbootenoorlog. LONDEN, 10 Maart (V. D.) De 1 Admiraliteit deelt mede dat de Brit- sche stoomboót Tangist&n gistermor gen by Scarborough in den grond geb^' bemanning die nit' 38 koppen bestond. werd er slechts een gered. Ook de Britsche stoomboot Blackwood werd door een torpedo in den grond ge* boord bij Hastings. De geheele equi New Yorksehe Beurs. 5 Maart. De omzet bedroeg 210.000 aaud. Gew. Aand. Atchison Topeka.96 Baltimore A Ohio Bethlehem Steel66% Erie spw. Kans U. South Missouri K. A T Mexioo Nat. Ie Pref. 4,— Messouri Baoific Rock Island Southern Railway Southern Pacific84 Union Pacific Amalg Copper54% Car en Foundry41'/j Smelt en Ref 63% Steel Corp American CanN 27 United Cigar 44 Hidec A Leather26'/» Central Leather 33% Studebaker46% Inter. Merc. Marine 4 Va °/o Obi. 33 (Hbld.) van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.3 te Nenfagrwasser, laagste stand 748.3 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tijdelyk wellicht krachtige Noord-Westelyke tot westelijke wind zwaar bewolkt tot betrokken. Waar- schynlyk regen- of sneeuwbniën, zelfde temperatnur. BURGERLIJKE STAND HAASTRECHT. GEBOR!- N Petrus Johannes Joseph z. v. J. A. d© Lange en K. M. Vergeer. OVERLEDEN M. Bakker, 82 j., we- duwe van A. 81rre; W. Zwanenburg. 73 J., echtgen. van A. Verkroost. VLIST. GEHUWD W. van Meljereu, 29 J. en G. van der Neut, 43 j.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2