l Sixxneri.laa3.d_ De Crisis. rIt de Pere. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. POSTERIJEN- INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. ZKZ*a.xxgt. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. zwaarste verliezen. Gisteren volgde «en aanval, die weet door ons vtmr ge heel verliep en die met het oog op de groote verliezen van den vijand, wel niet meer herhaald zal worden. Deze fetrijd leverde 1000 man aan gevangenen op. Aan de stellingen ten Z. van de Dniester wordt gestreden. Een door onze troepen uitgevoerde tegenaanval verschafte lacht. De Rassen werden op verscheidene gedeelten van het front teruggeslagen. In Polen en West-Galicië hadden slechts geschatdnels plaats. De krijgsverrichtingen ter Zee. De „Dresden" gezonken. Een Reuter-telegram uit Parijs meldt: De Britsche kruisers „Glasgow", „Orania" en „Kent" verrasten de Duit- sche kruiser „Dresden" in de nabijheid van Juan Ferdandez. Na een strijd van vyf minuten heesch de „Dresden" de witte vlag en gaf zich over. De „Dresden", die zwaar beschadigd was, stond in brand. De kruitkamers ont ploften. De „Dresden" zonk. De bemanning werd gered. Er was geen enkel verhes. (Men herinnert zich wel dat de kleine kruiser „Dresden" van 3660 ton het eenige schip was dat na den slag bij de Falklana-eilanden door de vlucht kon ontkomen. Het was een zusterschip van de „Emden" en gebouwd in 1907. Het ■chip liep 24 mijl en was bewapend met 12 kanonnen van 10c.M. Red.) Een zeeslag Men meldt ons uit Schiermonnikoog d.d. 15 Maart Gisterenmorgen te 10 uur ia noordelijk van Schiermonnikoog schieten en een zware ontploffing gehoord1. Heden werd in dezelfde richting weer een zware ontploffing gehoord. De duikhootenoorlog. Officieel wordt uit Londen d.d. 15 Maart gemeldHet is thans bekend', dat vijf van de «even schepen, die getorpe deerd werden «1 waarvan in het com muniqué van Zaterdagavond melding ge maakt is, zijn gezonken. Het nieuwe Belgische leger. Het Belgische informatiebureau zendt ons, ter rectificatie van eenige, door dit bureau onjuist geachte mede- deelingen van Duitsche zijde over het Belgische leger, een schrijven, waaraan wij het volgende ontleenen Het Belgisch leger was met ze^ legerdivisies en een divisie cavalerie te velde getogen. Thans telt het nog steeds zes legerdivisies cavalerie in stede van een. Allen zijn volkomen georganiseerd, gewapend en uitgerust. Elke eenheid bezit haar normale ge talsterkte en het noodige kader. On- langs nog zijn versoheidene duizenden rekruten de mannen der oudere lich tingen komen vervangen. Hét aantal mitrailleurs werd vermeerderd, de ar tillerie is volledig en werd met stuk ken van zwaar kaliber versterkt. Het aantal eenheden der pioniers is aange roeid. Al de divisies zijn van de noo- iige diensten voorzien. Het moreel is uitstekend, zoowel bg de ouderen als bij de rekruten, al de bevelhebbers bevestigen het in hun verslagen. De Belgische troepen zijn vol strijdlust om ten koste van wel ken prys ook den vijand nit hun vader land te verjagen of hem daar te ver pletteren. Voegen wij daarby dat duizenden rekruten en vry willigere in de kampen worden geoefend en een aanzienlijke reserve vormen van voortreffelijk ge halte. Hun aantal groeit met den dag aande door de Regeering genomen maatregelen, betreffende het aanwer ven van jongelingen, zullen dit aantal nog aanzienlyk vermeerderen. De kaders urn ruim voldoende voor het oogen- 1dÏUc daarenboven is een school opge richt voor het opleiden van jonge officieren, gekozen uit de militairen. De leerlingen zijn vrii talrijk. Wat de totale getalsterkte van het Belgisch leger aangaat, de groote Duitsche staf zal ons ontslaan van daarover nauwkeurige inlichtingen te geven. Indien, zoo als hij het doet aankondigen, hij denkt te doen te heb ben met een Belgisoh lqger, dat slechts een enkel legerkorps (40.000 man) sterk is, zal het Belgische leger zich er mede belasten, hem Eerlang van zijn dwa ling te genezend De houding van Zwitserland. Uft Londen wordt d.d. 15 Maart ge meld Uit Bazel wordt gemeld, dat de Zwitser sche bonderegeerlng een buitenge woon groot aantal manschappen heeft sa mengetrokken In het Bazdsche district in verband met de gebeurtenissen in den Flzaa. Lord Kitchener In het Hoogerhui». In het Hoogeo-huis herinnerde Kitchener er aan, dat de Britsche troepen thans tot bet offensief zijn overgegaan. Gene- raai French houdt de lijn met groote hardnekkigheid in bezit en maakt vorde ringen op verschillende punten. De toe stand in de Dardanellen ontwikkelt zich op bevredigende wijze. De uitrusting van nieuwe legerkorpsen is sterk vertraagd ten gevolge van onvoldoende arbeidskrach ten. Het is absoluut noodzakelijk, in het bijzonder voor de aanstaande maanden, dat de toevoer van ammunitie tot do troepen belangrijk vermeerdert. Onderscheidings- medailles zullen worden aangeboden na het einde van den oorlog aan de werk lieden, welke belast waren met de ver vaardiging van ammunitie enz. Aan de Duitach-Zwitsersche grens. Uit Karlsruhe wordt d.d. 15 Maart ge seind Naar gemeld wordt, zal den 15n Maart de definitieve afrastering van den Boveu-Klzas langs de Zwitserscbe grens zijn voltrokken. TuBeohen de prikkeldraad versperring en de Zwitserscbe grens ligt een voor het verkeer vrij verklaarde neu trale zóne, voor de burgerlijke bevol king Is alie verkeer over de versperde linie verboden. Griekenland en Turkije. Uit Constantinopel wordt d.d. 15 Maart geseind De door het onlangs plaats ge had hebbende Turksch-Grieksche incident bekende Grieksche marine-attaché Kriezis heeft Constan tinopel definitief verlaten. Katholieken en hot vereenigingslerven. Namens den deken en de pastoors der gemeente 's Hertogenbosoh is gisteren in alle missen in de verschillende parochie kerken aldaar een schrijven voorgelezen, waarin gewaarschuwd werd tegen hot lid maatschap van Katholieken bi| socialisti sche mi anarchistische vereenigiugen en waarin er op gewezen werd, dat een Katholiek, die zich aansluit bij de zoo genaamde federatie of andere dergelijke vereeniging, niet kan toegelaten worden lot de H. Sacrementen, en dus, zoolang hij daarvan lid is of althans niet het vaste voornemen heeft zoodra mogelijk het lidmaatschap op te zeggen, niet zijn Pa- schen kan houden. M ij n e n. Wij zijn in de gelegenheid de volgen de opgave te verstreken omtrent op onze kust aangespoelde mijnen en wat daarmede geschied is. Sedert 28 Januari tot 10 Maart zijn be noorden Den Helder 46 mijnen in den grond geschoten en 34 op het strand ver nietigd. Daaronder waren 60 van Engelschen, 1 van Franschen en 1 van Duitschen oorsprong. Tusschen den Helder en Hoek van Holf land zijn er 1 7vernietigd en 1 gebor gen. Van deze waren 13 Engelscho mij nen, 4 Fransche en 1 Duitsche. Bezuiden den Hoek van Holland zijn er 39 mijnen in dën grond geschoten, 25 vernietigd, 9 geborgen en 2 bij aan spoeling ontploft. Yam deze der de ru briek waren 28 Engolsche mijnen, 12 Fransche en 17 Duitsche. In totaal-generaal zijn er op onze kus ten aangetroffen sedert het begin van den oorlog (met mederekening van het in het laatst van. Januari opgegeven aantal) 397 mijnen, waarvan 218 Engelsche, 63 Fransche, 22 Duitsche, terwijl 109 van onbekenden oorsprong bleven. De represaille-maatregelen der Entente. Het Hbld. verneemt, dat aan onzo Re geering hedenmorgen nog geen kennisge ving scheen te zijn gegeven van de toe stemming van Fransche zijde om zekere goederen, door Hoilandschq schepen naar onze koloniën te doen vervoerenwan neer vaststaat, dat die goederen vóór de inscheping Nederlandteoh eigendom waren geworden en anderzijds goederen, aan de Overzee Trust Mij. geconsigneerd1, hierheen te vervoeren. fVerrooedelijk wacht men nog af de toestemming van Groot-Brit- tannië, welke nog niet ia afgekomen. >he Bosch, rrespondent van het Het Hi De Ilaagsohe Hbld. meldt Wij hebben gegronde reden om aan te nemen, dat de Minister van Waterstaat het 1 tekende voorstel betreffende een weg door het Haagflche Bosch niet zal hand haven. H. M. de Koningin heeft f25000 ge schonken aan de Nat. Vereeniging tot steun aan Miliciens. Staatsieening. Tot en met 13 Maart uit do opbrengst der Staatsieening 1914 aan provinciën en gemeenten rentedragende voorschotten toe gelegd tot een gezamenlijk bedrag van f29.754.000, waarvan is uitbetaald of be taalbaar gesteld een totaal bedrag van f 945.000. Lijkverbranding. De crematie van het stoffelijk over schot van een ingef&etene uit VGraven- hage zal niet, zooals in de bladen ge meld wordt, Dinsdag, doch a.s. Woens dag plaat» vinden, ©ok thans zullen eenige hoofdbestuursleden der Vereeni ging voor Facultatieve Lijkverbranding o.a. de secretaris, Dr. van Lissa, daar bij tegenwoordig zijn. Maatschappij tot- Nut van 't algemeen. De uitslag der verkiezing van 3 leden voor het Hoofdbestuur is, dat tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen de hee- ren Prof. Dr. H. Brugmans te Amster dam en Mr. H. J. van Leeuwen te 's-Bosoh, om op te treden 1 Juli 1915 en Prol. Dr. Pb. Kohnstamin te Amsterdam, om op te treden niet April 1915, ter ver vanging van den heer J. IJzerman, die in den loop van dit dienstjaar bedankte. Het hoofdbestuur ontving van de ge kozenen bericht, dat zij de benoeming aannemen. De nieuwe Burgemeester van Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam Het hoofdbestuur der Maats, tot bev. der Bouwkunst heeft het volgende schrijven verzonden aan den heer J. W. C<| Teilegen. „Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Vak- vereeniging van Nederlandsche archi tecten, heeft met groote ingenomen heid kennis genomen van Uwe benoe ming tot burgemeester van Amsterdam en het wenscht U hiermede van harte geluk. Het is een heuglijk feit, dat tot leider van de hoofdstad des Rijks ge kozen is een persoon, die als directeur van publieke werken te Arnhem en als oud-directeur van het gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht te Amster dam volkomen op de hoogte is van den technischen dienst en van de) ar chitectonische beteekenis eener groote gemeente. Vele en van velerlei"aard zullen de belangrijke vraagstukken zijn, waarvoor als burgemeester gesteld zult worden en die U, zonder twijfel, met scherpzinnigheid en jnis- ten zin znlt oplossen. „Hieronder zal zijn meer dan één vraagstuk van ingrijpende stedenbouw kundigen, architectonischen of sociaal- technischen aard; gewezen zij slechts op de uitbreidingsplannen van Am sterdam; op de radicale doorbraken voor het verkeer, op den bouw van arbeiderswoningen, -op de technische en hygiënische vereeniging van den volkswoningbouw, enz. Het hoofd bestuur is overtuigd, dat U het volle gewicht van deze onderwerpen besef fend, krachtig zult bevorderen dat niet alleen het schoone oude gedeelte van Amsterdam blijft behouden, maar ook dat het nieuwe Amsterdam ge zond, ruim en fraai zal zijn. De bouwkunst kan zich dan ook niet anders dan zich er over verheugen, dat Amsterdam een technisehen bur gemeester heeft gekregen." j V 1 e s c h. De Minister van Landbouw, gelet op het Kon. Besluit van 20 Febr. 1915 no. 58, waarbij alle landten van Europa zijn aangewezen ais de landen, naar welke hot verboden is vleeseh, hetwelk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs, dat het bij een van Rijkswege in gestelde keuring voor uitvoer geschikt is tovoqden, uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te biedlen heeft I. ingetrokken zijn beschikking van 6 Maart, waarbij ontheffing van het uit voerverbod van vleeseh werd verleend voor a. bovroren nieren en hersenen b. gezouten schild- en ly^phklinren II. ontheffing van becfóeld vorleenen voor a. bevroren organen b. gezouten organen. Waarschuwing voor arbei ders die naar Duitseh- land vertrekken. Uit mededeelingen, door de Centrale Arbeidsbeurs te 's Gravenlu^e ontvangen van de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Otorhausen, blijkt, dat het noodzakelijk is, arbeiders, die naar Duitschland wen- schen te vertrekken of vertrekken, ern stig te waarschuwen tegen werfagenten, die hier te lande onder voorspiegeling van vrij reisgeld, vrijen pas enz., arbei ders trachten aan te werven voor Duitsoh- iand. Zeer dikwijls zijn onzo wervers niet op de hoogte met toestanden in Duitsch- land, noch wat aangaat den atgemeenen toestand, noch in het bijzonder met dë werken, waarvoor arbeiders gevraagd worden. De beloften, die gedaan wor den, kunnen dan ook doorgaans niet worden gehouden en de arbeiders zijn in Duitschland veelal aan hun lot overge laten. Bovendien missen deze arbeiders de hulp en voorlichting, die zij anders van do zijde der Nederlandëche Arbeidsbeur zen zouden kunnen ontvangen en zal op toewijzing van anderen arbeid door dë Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhau- Ben uiteraard niet zoo licht mogen wor den gerekend. Ook moet worden gewaarschuwd tegen personen, die zich er op toeleggen, bij Nederlandsche arbeiders, die naar Duitsch land gaan, Nederlandöch geld' tegen Duitech geld te wiaeeleti en tegen werf agenten In Duitschland zelf, die trachten met mooie beloften dë arbeiders voor zich te winnen, terwijl zeer dikwijls de wer kelijkheid geheel van het voorgeepiegel-V de afwijkt. Het komt voor, dat de arbeiders, zoo- dra aij de grens zijn gepasseerd, worden uitgenoodigd toe te treden tot een „Ver eeniging tot hulp en raad voor de Hol- landëche arbeiders in Duitschland". Al vorens toe te treden tot deze of derge lijke vereeniging doen de arbeiders goed zich op de hoogte te stellen, liefst bij de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhau- sen (am Neumarkt), van de beteekenis dezer vereenigingen. Deze arbeidsbeurs is steeds bereid heel kosteloos met raad en daad ter zijde te staan daarom wordt allen arbeiders dringend aangeraden zich tot die lichaam te wonden. Niet naar BeJgië. Het is gebleken dfit zich zoowel bij het consulaat-generaal der Nederlanden te Antwerpen as bij het Comité voor uitge weken Nederlandërs aldaar telkenmale Ne derlanders aanmelden, die, in de hoop te Antwerpen werk te zullen vinden daar heen waren gegaan, dooh na in die ver wachting te zijn teleurgesteld geld w< schon om naar Nederland terug tb kee- ron. In verband daarmede vestigt de Mi nister van Buitenlandsehe Zaken er de aandacht van belanghebbenden op, dat de kans om te Antwerpen werk te zul len vinden nog zeer gering is, zoodat hun, die geen voldoende zekerheid tob- ton aldaar in hun onderhoud te zullen kunnen voorzien, ernstig wordt algera den izioh naar genoemde plaats te be geven. Wie zich thans naar België begeeft om aldaar werk te zoeken moet er zich re- konschap van geven, dat hij dit doet ge heel op eigen risico en kan er niet rekenen, dat hij, Indien bij het doel zij ner reis niet bereikt, door de Nederlands sche Consulaire Ambtenaren in België zal worden ondërsteund of naar Neder land teruggezonden. E en zonderlinge maatregel Men schrijft aan De Tijd In kringen van uit België geweken Ne derlanders heerscht ernstige teleurstelling over een maatregel van de Nederlandsche Bank, oin voor hen geen Belgisch geld meer te wisselen. Belgische uitgewekenen kunnen, echter voortgaan tegen den koers van 47"hun 20-francs dagelijks te wis selen. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat de Nederlanders, waarbij er zijn, die 20 en meer jaren in België hebben ge leefd, hun spaarpenningen in Belgisch geld hebben meegebracht. Zij wordën nu anders behandëld! dan hun Belgische me de-uitgewekenen, waardoor voor hen een tolangrijk verlies ontstaat, daar de parti culiere wisselaars natuurlijk den koers van den dag een' veel lagere dan 47% tor eken en. Door dezen maatregel ontstaan nu mis bruiken. Belgen koopem van Nederlanders hun francs af en maken aldus winst. Ook zijn enkele Hollanders zóó gelukkig Belgische vriendën te vinden, die op hun eigen naam voor hen wisselen, maar dë moeste lijden sohadë. Zou het niet beter zijn, den ouden maatregel weer te her stellen De eedsquaestie. "Wbld. v. h. Recht sohryft over Isontweip aanwijzingen van een dreigen den fetorm tegen dat ontwerp hebben zich heeds geopenbaard. Er blijkt nog altijd\ groot verschil van gevoelen te b&tasm, een verschil dat de harts- toPbteiKjsrikkelt en scherpen strijd doet verwachten. Is het wenschelyk dien strijd te/ ontgaan en een oplossing te zoekend/zoo voorloopig dat zij niemand bevredigt en spoedig weer onvoldoen- e zal blijken Wij gelooven van niet. De eeds vraag is zoolang hangende, dat de wetgever zich aan een beslissing niet meer kan onttrekken. Telkens doet zij opnieuw haar invloed gelden en belemmert haar bestaan den parle mentairen arbeid. Eenige jaren geleden werd daardoor de nienwe regeling van het burgerlijk bewijsrecht van de baan geschoven; straks by het ontwerp- strafvordering komt de qnaestie op nieuw. De wetgever kan haar niet meer ontgaan, hij moet partij kiezen, een VÖlkomen kleurlooze oplossing is onmogelijk. Het voorstel van den Minister houdt een tusschenstelsel in, dat naar ons inzicht zeer aannemelyk is. Wy wijzen er op, dat ditzelfde stel sel werd aanvaard m art. 126 Ontwerp (zie M. v. T. van de Regeering, bf. 91 en 92) door de Oommissie voor de Strafvordering, een commissie die in haar gemengde samenstelling waarbor gen geeft, dat alles wat naar party- politiek zweemt haar vreemd was. Er bestaat dns allerminst reden de Regeering om haar voorstel van zoodanige politiek te verdenken. Toch is het begrijpelijk, dat by een zoo deli cate quaestie en verzoening van alle inzichten onmogelyk is. De stryd moet gestreden wordende meerderheid moet haar wil doen kennen. Naar onze meening kan dit geschieden zonder feller strijd dan eerlyk verschil van overtuiging medebrengt. Wy voor ons achten elke oplossing verkeerd, welke eedsdwang medebrengt voor iemand, .wiens eerlijke overtuiging zioh tegen Naat^Sedzweren kant. Een andere be slissing dan in de richting van het regeeringavoorstel is dus onaanneme lijk, tenzij men den eed geheel wil doen vervallen. Doch mocht de uit spraak der meérdtoheid een andere zyn, wy zouden het betreuren, doch zelfs die ongewenactute uitkomst beter achten dan de onzekerheid van thans. De tegenwoordige toestand is voor dé rechtspleging onhoudbaar. Er moet een wettelijke regeling komen, die, al moge zy niet dgfinitief zyn, toch voor den eersten tyd de oplossing brengt." De arrestatie der twee Belgische jonge mannen in dë St. Pieterskerk te 's-Her- togeubosch, als verdacht van het lichten der offerblokken, is na onderzoek een misverstand gebleken. Fr was de laatste dagen gepoogd de offerblokken te lichten, zoodat er streng toezicht/werd gehouden. Toen nu Vrijdag op een ongewoon uur de beide vreem delingen zich in de kerk bevonden, meen de een der employé's, die de kerk aan het vegen was, in heq de daders te zien en sloot de kerkdeur. Daarna weod de politie gewaarschuwd, die de memdëlin- gen arresteerde. De jongemannen protesteerden tegen hun arrestatie, dooh gingen mee naar het bureau, waar zij hun identiteit bewezen. Het bleken bij het onderzoek twee zoons te aijn van een zeer respectabel advocaat uit Antwerpen, die, met zijn familie van daar gevlucht, een woning heeft betrok ken in Den Bosch. .Aan de gearresteer den werd' alle gewensohte voldoening ge geven, waarmee dit voor de totrokkenen onaangenaam incident was geëindigd'. Roodvonk op de „Holland". Onder de bemanning van Hr. Ms.pant- serdek schip „Holland" te Willemsoord hebben zich eenige gevallen van rood vonk voorgedaan. In verband daarmede zal dit sohip ge durende de eerstvolgende dagen geen com municatie met den wai hebben. Alle voonzorgsmaatregelen zijn intus- schen In beslag genomen. Sinds twee dagen lag te Ter Apel een schip met brüine booneo, terwijl moeite werd gedaan ze naar Duitechland in te voeren, doch gisteren zijn ze door een detachements-commandant in beslag geno men. Het schip wordt door militairen be waakt. 100 gestolen fietsen opgespoord. Gisteren is het aan de Haageohe po litie gelukt een goeden slag te Maan. Niet minder dan een honderdtal gestolen fietsen werden in beslag genomen en in verband daarmede talrijke arrestaties ge daan, naar verluidt, een paar dozijn. Een 100-jarige. 20 Maart a.s. viert de heer W. Beunk te Utrecht zijn 100ste verjaardag. De krasse grijsaard, die nog flink ter been is, en zelfs nog zijn stemplicht vervult, hoopt dien dag te Lochem, waar hij tot het vorige jaar woonde, te midden zij ner vrienden en bekenden door te brengen. Te Anna Paplowna heeft men den be jaarden Hendrik ""Waiboer gestikt in een moddersloot gevonden. 3 kinderen gered. Men meldt ons uit Kwintsheui Eer gisteravond omstreeks 5 uur gebeurde het, dat van de 3 kinderen van A. Boeters, er een in een sloot liep, de tweede wil de zijn broertje grijpen, doch had even eens het ongeluk te water te raken; toen de derde er bij sprong om zijn beide broertjes te redden. Ware het niet, dat op het juiste oogenblik dë hulp-brie venbesteller Hendriks uit Wateringen pas seerde en zioh gekleed te water begaf en drie kinderen behouden op bet diroge wist te brengen, dan zouden hier 3menschen- levens te betreuren zijn geweest. De kranige H. heeft reeds 7 menschen we ten te redden. Men meldt ons uit HarlingenDe be manning van het s.s. Prof. Buys heeft gisteren geweigerd opnieuw te monster ren. Zij eisohep een verhooging van f 6 per week en een opzeggingstermijn van 24 uur voor monstering. Thans is de opzeggingstermijn 14 dagen. GOUDA, 16 Maart 1916. Aangehouden. Op last van den officier van Justitie te Rotterdam zijn hier ter stede aange- ltouden en gevankelijk naar Rotterdam overgebracht de 17-jarige P. en de 18- jarige v. R., die zich aan diefstal hier ter plaatse hebben schuldig gemaakt. Zij zijn ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. Leveranties aan het Vluchtelingenkamp. Wij vestigen de aandacht op dë ad vertentie van de Commissie van Toe zicht van het Vluchtelingenkamp waarin deze kennis geeft aan leveranciers, dat morgen van 9—12 en 2—4 kan worden gedisponeerd over het bedrag van het geen in December en in Januari j.l. is gëleverd. Gewijde Kunst. Gisterenavond heeft in de Remonstrant* chc Kerk een uitvoering plaats gehad van Gewijdë Kunst, waartoe medewerking bebbeo verleend de heer J. H. Secrève (orgel), Mevr. Secrève (zang en voor dracht), Willem de Zoete (viool) iemand wiens naam wij niet weten, doch die de plaats innam van Anton Ver- heyon, die als voordracht-kunstenaar was aangekondigd. Wij willen gaarne de goede bedoelin gen waar deer en die dë heer en mevrouw Secrève hebben, doch het was ons niet •mogelijk gisterenavond! met een eeoigs- jrtlps bevredigenden indlruk huiswaarts te I keeren. De heer Secrève heeft weliswaar mooie orgelnummers tin gehoore gebracht en de violist toeft mede van zijn goede capaciteiten dOen blijken, dooh, hoewel ook mevrouw Secrève een tweetal inooie I liederen zong, dë wijze van voordragen van Vondël's machtige treurspelen zoo* wel door Mevr. Seorève als door dein ons onbekenden declamator, in wien wij een acteur veronderstellen, heeft het goe de van onzen indruk verstoord. Voor het weergeven van Vondel': werk zijn grootere talenten noodig, dan waarover do optredendien van gisteren kunnen beschikken. De kerk was goed bezet. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft der maand Maart niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. D. v. d. Berg Amsterdam. Broos Marie Kruisland. N.V. Maat. Chemische Industrie, Deventer. Oostrum Van Gouda. Samson Sprengen Mevr. Zwolle. Zwam Th. van Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. Kempken Schipper, Hansweert. Sander Dens Rotterdam. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, RINK. Boskoop. Bij het eindexamen der Rykstuin- bouwwintersehool, alhier, op 12 en 13 Maart j.l. slaagden "de heeren: R. Ben - ningbolt, Zwammerdam; H. de Boer, Heerenveen; G. Grootendorst, Bos-» koop; J. Sohattenkerk, Diepenveen; G. Schimmel, Scheveningen; C. P. v Tol, Boskoop; H. C. Voorhoeve, 's Gra- venhage; H. Voors, Alfen a.d. Rijn; J. van Walraven, Rotterdam; G. Was senaar, 's Gra venhage; W. Wierstra, Purmerend en J. M. Koratanje, Goes. Afgewezen 1. Ammerstol. By K. B. is met. ingang van 16 April benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Ammerstol D. Akkrijn, thans in gelijke betrekking te IJsendijke. Buiten verantwoordelijkheid der Red. j Aan.de Nederlandsche Vrouwen! Kleine dtrolpp'leni Water, kleine kocr'Jen za«< Vormen zaan» dë trotsche zee en hert schoone land. Kleine liefdedaden, woordjes teer en zacht, Ilebton vaak in 't kleinste 'huis, 't grootst geluk gebracht. Nog maar enkele 'weken en dë velAeat tusHchen dën Haag en Haarlem prijken weder in oogverblindendën kleurenpracht, Het bezoek wordt vermoed dit jqa# weinig te zijn, watt dë vreemdeling -is in oorlog en van onze iandgenooten zijn Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor lste kw 48, 2e 43 en 3e 36 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd^ Vette Kalveren go^ aanvoer, Lste kw. 36, 2e 31, 8e w cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 40, 2o 35, 3e 32 cent per half kijo. Handel in vet vee vast, prijzen on veranderd, beste spoelingbeesten twee cent boven noteering, vette kalveren prijshoudend, handel stug, stieren met redelijke omzet, pryzen niet hooger. Op de magere markt was de handel voor alles vlugger. militairen niet dienst, of tot door Aan het Westelijk Front. PARIJS, 16 Maart. Het communiqué van -gisterenavond' elf uur meldt Een groot aantal geyechten heeft plaats ge had, die allen voor ons gunstig zijn af- geloopen. In de buurt van Lombaertzij- le beschoot onze artillerie de werken van den vijand. De Engelschen die ten Zui den van Yperen gisteren door een aa val der Duit^chers genoodzaakt wan zich voorbij St. Eloi terug te trekken heroverden dat dorp en de nabij gele gen loopgraven. Ten Noorden van Atrecht veroverde onze infanterie na een schitterenden aan- al drie linies loopgraven bij Notre Da- de Lorette, bereikte den rand van het plateau en maakte 100 krijgsgevangenen. Verder naar het Zuiden in de buurt van RockUncourt bij den weg naar Rijssol lieten wij verschil lendè loopgraven ii lucht vliegen. De Duitschers tobben Cornay in de buurt van Albert oen loop graaf ondermijnd en toeet. Zij werden Jaatolt weer verrefteven. In debt van Champagne ten Noord^Oosten van Souain en ten Noórd-Westen van Parthes maakten wij wederom vorderingen en sloe gen ten Noord-Oosten van Mesuil twee tegenaanvallen af. In de Argomwn hoersebte groote bedrijvigheid. Twee Duit sche aanvallen in dë buurt van Bagatelle werden afgeslagen, en een Dultsoh blok huis vernield. Twee tegenaanvallen der Duitschers tusschen Pour de Paris Bolanto mislukten. Onze infanterie ver overde hot westelijk gedëelte van het dorp Vauquois on maakte oen groot aantal ge vangenen. De Duitschers hebben vier voorÜitgeschoven loopgraven in tot bosch le Pretre ton NoordsWesten van Pont Mous$pn ondermijnd en vernield, doch wij heroverden twqp en een halve loopgraaf. velenin financieele uitstapje. Id 't thans niet aan de Nederlandsche Vrouwen de rollen om te keeren en to zorgen, dat de bloemen hen bereiken, die er 't meeat behoefte aan zullen gevoelen, n.l. de arme gewonden ett zieken vaq alle oorlogvoerende naties Materiëel la en wordt er van bedde zijden goed voor hen gezorgd, doch de troosteres aller zieken en gewendende vriendelijke zonnestraal, de Bloemt vermocht hen nog niet te bereiken. Zou het niet een sohoone, der Neder» landsche Vrouwen waardige, taak zijn t$ zorgen dat ónze nationale bloemen thans óékr komen; waar geleden wordt, om hen die lijden te verkwikken en een zonne straaltje te brengen in hun zoo somber bestaan Het schoone ware dftn tevens te pa ren aan het nuttige, want ook de bol- lenhanded zal zeker gaarne vergoeding ontvangen voor de afgesneden bloemen, waar de orders voor de bollen, in dëze droeve tijden, uitblijven. Geen bloem leèn't zioh ook zoo bij uitstek tot het genoemde doel ais de hyacinth en de tulp, daar zij, afgesne den, bij eenige verzorging ruim 14 da gen goed blijven en zich uitmuntend la ten verpakken, terwijl de verschillende regeeringen ongetwijfeld gaarne tot snelle doorzending zullen willep medewerken. 'Spoed is echter gewenscfat of liever ge zegd toslist noodzakelijk,* wapt eventueele voorbereidende maatregelen ■«Hen veel en over een maand in bloei 1 Gaarne stel ik mijn kantoor, Papestraat i-2. dën Haag (telefoon 2300, nè 7 uur Scheveningen 1714) beschikbaar als „be- mlddëlingsi-bureau", teneinde tot werk te vergemakkelijken en te bespoedigen, doch verder laat ik de verwezelijking van mijn idéé over aan de Nederlandsche Vrou wen 1 Den Haag, 16 Maart 1915. G. M. DEHLINGER, Willem de Veer. Naar önze Amsterdamsche corres- volgende kennisgeving pondent verneemt zal de heer Willem de Veer, die tot heden deel uitmaakte van het gezelschaap, onder directie van den heer Heyermans, het a.s. sei zoen verbonden worden aan de Kon. Vereeniging het Nederlandsch Tooqeël. te tijd staat alles BIRLIJN, 16 Maart. Het groote Duit- aohc hoofdkwartier meldtDe Engelsche lieiivolposlflo hij St. Hvln teil Zuiden vnn Yperen viel gisteren n» een herig go- vecht' in onze handen. De Zuidelijke hel ling vnn de heuvel ten Noorden van Atrecht en In Champagne deden de Fran schen hevige aanvallen. Zij werden och ter met groote verliezen afgeslagen. Argomwn duren do gevechten voort. De Zeppelin bij Tirlemont. Voigens de Times moet de Zeppelin die den 4on Maart bij Tirlemont neer kwam, daar niet verongelukt zijn door den storm, maar als gevolg van oen aea-o- plane-aanslag. Twee Franicbe en twet Engelsche vliegers attaqueerden dB Zep pelin en braohten hem tot Vallen. De be manning bestond uit 41 koppen, waarvan 9 dood vielen, en 29 gowond worden. Do stukken van het luchtschip werden op 22 spoorwagens geladen. In BelgIS. ROOSENDAAL. 15 Maart, (part.) Do aangeplakt, Merxem De Antwerpooho stoeuitra Het publiek wordt verwittigd dat vanaf heden alleen mogwt plaats nemen reizi- trammen. Ou^e Boreel-Braeechot en Hoó- n. Geen kaarten mogen afgegeven worden aan diegenen waarvan de papie ren niet in orde zijn en sij zullen hun boete worden toegepast, voorgesclire- door de militaire overheid. Dat wil zeggen tien maal het bedrag der reis» kosten. De Duitsotors, schrijft ee Echo Beige, vreezen nog steeds een Engel sche landing. De bezetting van Knocke van twee honderd1 op twee duizend man gebracht, die van Heyst bedraagt thans vier k vijf duizend man. Ook woté den nieuwe troepen verwacht. Te Brugm bevinden zich talrijke troepen en do» lijks komen versterkingen aan. Men raagt zich af of dë Duitschers bij het aanbreken van het nieuwe seizoen niet zullen trachten door dë Belgische linies heen te breken en op Calais aan teruk ken. De Duitsche werklieden die aan de ersterkingen van Antwerpen arbeiden, zullen in den loop van deize maand naar den Yser gezonden worden. Het zelfdte blad verneemt dat sindë verleden Vrijdag te Luik de verdeeling van het zwarte brood begonnen is. Gedërende de twee laatste maanden ontving de bevolking wit brood. Een dertigtal werklieden van dë Gas maatschappij te Luik hebben hun ont slag gekregen wegen» gebrek aan steen kool. De toestand in de provincie Luik - is erre van zioh te verbeteren en het aan tal behoeftigen neemt toe. Fabrikanten en handelaren geven uliob veel moeite om hun personeel bij te springen doch vooral kleinere onder hen zijn hiertoe nau welijks in staat en hebben moeite genoeg u hun eigen behoefte te voorzien. Niet minder dan 65.000 personen te Luik orden ondersteund. (Voor den oqrlog telde Luik, zonder zijne voorsteden nog geen 200.000 inwoners). De „Echo Belg©" meldt dat zich in een torberg te Bras- schot een droevig drama toeft afgespeeld1, Een Duitsch eoldaat vuurde zonder eenige reden zijn revolver af op een veertien jarig meisje, waarmede hij eenige woor den gewisseld had: en kwetste haar doo- delijk. De soldaat werd gearresteerd en een onderzoek is ingesteld. Dit bericht ontleent de Eoho Beige aan de „Ant- werpsche Tijdingen". Het Amsterdamsche blad voegt er aan toeHet schijnt diat dit bericht den censor niet aangenaam was, want nauwelijks was tot blad' van pers of een twaalftal auto'B zochten de verkoopers van het blad op, en de zen werden naar de Kommandantur ge leid. Den volgenden dag verscheen een démenti in alle, ten dienste van de Duit schera staande bladen. 1 De Russen in België. LUXEMBURG. De „Luxemburger Ztg." meldt uit Belgisch Arlon: Verleden W oonsdagtnorgen Rus sen hier aangekomen. Dezen worden door de Duitschers voor velschillende werken1 aangewezen. Nauwelijks waren zij uitge laden of een afdeeling ivan ongeveer man werd naar het Arlonsche stadhuis afgecommandëerd tot opruiming van een Vernield huis. De anderen werden voor- loopig aan de spoorbaan Arlon-Bastenoyi gezet. De gevangenen zijn meest jonge lingen van 20 tot 25 jaar. Hun onver wachte aankomst was de gebeurtenis van den dag. Zooveel slechts mogelijk was heett de bevolking van Arlon er toe bij gedragen om het lot van de arme lie den te verlichten. Zij brachten hun cho colade, koek, boterhammen enz. De Duit sche wachters lieten deze gaven toe. BERLIJN, 15 Kaart (Part.) Te Wee- nen worden den 28en Maart, evenals te Berlijn broodkaarten uitgegeven. Het ver bruik is evenals te Berlijn vastgesteld op 200 gram. De kaart geldt zoowel voor brood als voor meel, n.l. vier zevenden voor brood' en drie zevenden voor BERLIJN, 15 Maart. (Part.) Den ca- valcrie-generaal Von der Worwitz voor buitengewone verdienste op het Wes telijk en Oostelijk oorlogstooneel door den keizer de orde „pour le mérite" ver leend'. BERLIJN, 15 Maart, (Part.) Vijftien zusters Franciskanessen zijn voor haar opofferende werkzaamheid in een lazaret aan het Westelijk front met tot IJzeren Kruis gedecoreerd. BERLIJN, 15 Maart. (Part.) Germania bericht dat het Centrale Comité onder Graaf Droste besloot, mot het oog op den oorlog, dit jaar geen katholiekendag te houden. Duitschland ff Italië. ROME, 15 Maart. De Duitsche kuipe rijen, welke ten doel tobben den opstand onder do Muzelmannen in Tripolis en de I vrenaica aan te wakkeren, hebben in geheel Italië een buitengewoon pijnlijken indruk gewekt. Reedfe zijn 552 geweren en 27.300 scherpe patronen, benevens 92 biervaten aangehouden door de douanen te Venetië. Deze zending was onderweg van Berlijn naar Tripolis. Het gerucht gaat dat nog grootere ladingen van soort gelijke artikelen te Genua, Napels en Ca tania ontdekt zijn. De ernst van "l~" zaak wordt nog verhoogd door het feit dat de daders getracht tobben Frankrijk in deze aangelegenheid te compromitte ren, daar behalve enkele Winchester re peteergeweren al dëze contrabande het merk draagt van de fabriek te St. Etièone en kwaadwilllgerwijze in handen WOs ge steld van de bekende Franscto firma Gondrand. Fen vat van kleinere afme tingen hield inderdaad) hier in, doch de overigen bevatten tien liter van ee£ zwartachtige vloeistof, terwijl een zinken koker in het vat zee niet gemonteerde geweren inhield met de bijbehoorende pa tronen. De geweren hebben een draag wijdte van duizend meter en de patronen hebben een koperen tegel. Een dergelijke verraderlijke onderne ming, op het oogenblik dat Von Btllow zijne diensten aanbiedt als bemiddelaar van Oostenrijk, wordt hier algemeen be schouwd als een nieuw verbazingwek kend voorbeeld van Berlin's onhandig heid. Een groote zending vaten, waarvan de ighoud aangegeven was als olie en to ornende van de „Vereenigde Staten" met tostemming voor Duitschland is door cfe douanen aangehouden, daar de vaten een groote hoeveelheid koperdraad bleken te bevatten. Honderd ton olie, welke te Ve netië als olijfolie was aangegeven, bleek riwavelolie te zijn. 35.000 K.G. zwavel, zooals deze gebruikt wordt door fabrie ken van ontplofbare stoffen, en bestemd voor Triest, zijn aangehouden. Krijgsgevangenen. Volgens officieele Duitscto mededeelin gen zijn er op het oogenblik in het krijgs gevangenkamp te Friodrictohafen bij Wfr zei ondergebracht: 15296 Franschen; Russen; 582 Belgen, en 297 Engelschen. Velen van deze gevangenen zijn het werk gezet voor den landbouw ef de nijverheid'. BRUSSEL, 15 Maart. De gouverne- mentsrechtbank sprak een van hoogver raad beschuldigden Belgischen ambtenaar rij, omdat uit het voorhanden materiaal ju schuld niet volledig kon worden be- saèn, ofschoon hij dringend van de miak- daad verdacht wordt. (Hbld.) Fransoh stoomschip getorpedeerd. PARIJS. Het Fransche stoomschip j „Auguste Conseil" is Donderdag j.l. mijlen bezuiden Start Point door den Duit- schen onderzeeër ,,U 29" in den grond I geboord. De equipage werd geTedi door het Deerische stoomschip „Excellence Plesko" en te Falmouth geland. (Hbld.) LONDEN, 16 Maart. Naar medegedeeld wordt, heeft de Engelsche regeering aan de Amerlkaansohe raedëgedeeld, dat het Amerikaansche stoomschip „Pacdficf', dM> in het begin yan Maart aangehouden was om onderzocht te wordën, vrijgelaten zal worden, zoodra vast staat dat de lading niet verdacht is. BRINDISI, 15 Maatt. Berichten uit Konstantinopel doen het voorkomen, als of daar nog alles rustig ia. De Darda- nellenstrijd is eohter allerhevigst. Uit Athene is geseind, dat daar eiken dag tal van gewondenuit de zeestraat wor den aan land1 gebracht. Maarschalk V. d. Goltz moet Konstantinopel reeds verlaten hebben. ZURICH, 16 Maart. De Italiaansche postkantoren kregen order om tele grafische geldzendingen naar en van Oostenrijk voorloopig te staken. De Èngeisch« .handelsmarine. De Berlijnsche bladen vernemen van welingelichte zijde dat de officieele Engelsche statistiek volgens welke de Engelsche handelsmarine sedert het begin van dep oorlog 87 schepen zou hebben verloren onjuist is en dat het aantal verloren schepen 124 bedraagt, terwijl daarbij nog komen de visschers- booten waarvoor de Engelsche statis tiek het cijfer 74 noemt. Contrabande. Nu de Britsche Rcgeoring copra en co- cosolie tot oonditioneelo contrabande parafine tot absolute oontrabande heeft verklaard, zal hot niet mogelijk zijn artikelen naar Nedërlamdi te vervoeren, tenzij aan do Ned. Overzeetrust Maat schappij geconsigneerd. Do directies der stoomvaart-maatschap pijen „Nederland", Rotterdamsche Lloyd Nederl. Stoomvaartmaatschappij „Oce aan" hebben hunne agenten in Indië te legrafisch medëdoeling hiervan gedaan en hun aanbevolen op de connossementen voor alle z.g. vrije artikelon^naar Ne derland bestemd, de clausule w plaatsen: .„This cargo must bo reconsigned to. the Netherlands Overseatrust Company when and as required". De gesnapte bende is tijde lijk opgiwMoten te 's-Heerecberg, waar zij karweitjes. den dog van gisteren doorbracht in luid ruchtige vroolijkheid, daarmede te kennen willende geven dat zij geheel onschuldig zijn.r Varkensultvoer. Uit Texel zijn in dën laatsten tijd hon derden varkens naar elders uitgevoerd natuurlijk in verband met de hooge prij zen. Het is dan ook te vreezen, dat men hier weldra geen voldoend varkensvleesch meer zal Hebben. De afd. Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw toeft met algemeene stem men besloten voornamelijk mét het oog op de tijdsomstandigheden, geen vee- en laodbonwltientootof^4»» t6 houden. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft in haar ver gadering van hedenmiddag, welke te half 2 aanving, besloten na de afhandeling van het ontwerp voorwaardelijke veroor deeling te behandelen de ontworpen be treffende de vermogen»- en botreffende de bedrijfsbelasting. Bij de beraadslagihgen over het w.o. betreffende de voorwaarde lijke v or oordeeling bestreed' de héér Limburg v.d. do rede van den ifoer Eohmann. J 8pr. lichtte het een bezwaar dot/ het instituut zal toegepast worden bij toffin- gen van minder dón één jaar. Spr. achtte een tweejarigen proeftijd te lang. (De zitting duurt voort.) Gevecht op de Noordzee f SCHIERMONNIKOOG, 16 Maart. Ho- denmorgen te 9 uur is kanongebulder ge- li oord in Nöord-Ooetelijke richting. Een l w (xniok iaor -watervl iogite Ig passeerde to- den ten Noorden van het eiland in oos- I telijke richting. Men seint ons uit MaastrichtAlhier zijn weer valsche zilverbons m beslag genomen. Branden. Maandagavond' te elf uur ontstond brand in het hotel-reetaurant „De Poort van Kleef", eigenaar de heer Grul, aan do Groote Straat te Nijmegen- In een oogen blik sloegen dë vlammen boven het dak uit en nam tot vuur een dreigend aan zien. De brandweer was in een paar uur het vuur meester. Verzekering clëkt de ;hade. 14W Smaadschrift. Men meldt ons uit Arnhem Het hoofd dor bijz. school J. H. S. te Dinxperlo, die zich wegens smaadschrift had te ver antwoorden,» is dloor de rechtbank/ veroor deeld tot f 100 sub». 50 dagen hechtenis. Hoog Water. Men meldt ons uit Tlel De Waal is wedër vrij snel vallendë. Te Tiel Is de stand in twee etmalen reeds 47 centime- lager. Gisteren (Maandag) toekende de Rijkspeilschaal aldaar 7 M. N.A.P. Do Nieuwe Kodë voor do stad em fjë Voer weg te Wamel zijn reeds weder droog en togaanbaar, zoodot do gierpont zeer waarschijnlijk hedea. (Dinsdag) wadier in Je vaart komt. Voor de pachters van uiterwaarden (weilanden), voornamelijk die der laaggelegen, is deze gunstige ver andering een groot voordeel en van veel belang-, ook 'voor de steenfabrieken, die i kunnen blijven doorwerken. Pestgevallen op Java. DEN HAAG. Een regeeringstele- gram betreffende de pestgevallen op Java van 12 tot en met 25 Februari meldt Afdeeling Malang 335 nienwe ge vallen, 301 dooden Bangil 28 nieuwe, 25 dooden; Kadiri 39 nieuwe, 40 dooden Baleh 32 nieuwe, 26 dooden Poeloeng Gagoeng 9, Beroek 4, Ma- dioen 2, Magetan 2, Soerabava 17, £<amongang 6 doodelijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend dat de totale cijfers over het bovengenoemde tydvak zyn 473 gevallen, 430 dooden en dat zij over het nagenoeg over eenkomende veertiendaagsche tijdvak van het vorig jaar, 11 tot en met 24 Februari 1914, bedroegen 660 gevallen, 613 dooden. Op de Noordzee. VLISSINGÊN, 16 Maart. (Part.) Gis termiddag werd op de boulevard en in le duinen voortdurend een vrij nabij ka- ïongobuldër gehoord. De schoten vielen nn de 15 k 20 seconden. Hoewel door dikke mist zelfs niet de overzijde van de Scheldë was te zien, vermoedden eeni ge marine-offioieren, dat weer eenige ac tie van uit zee togen de Belgische kust werd ondernemen. SmokCfeUars. Zaterdagavond werd\door de grens wacht te Beek gemeente Heerenberg een bendo smokkelaars overvallen. De juiste toedracht der zaak is nog onbekend doch de voorloopige resultaten zijn, dat werden in beslag genomen twee paarden en doven personen. Vier paarden kwa men over de grens; een persoon werd in i tot been geschoten, terwijl vermoedelijk I ook paarden aangeschoten zijn. Volgens geruchten verleent de Duitsche wacht de meest mogelijke hulp bij van het Koninklijk Meteriologiscli Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.1 te Mnnchen, laagste stand 742.8 te Ha- paranda. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordwestelijke tot we8telyke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen zelfde temperatuur. GOUDA. GEBOREN 12 Maart. Jacobus Johan nes, z. v. A. T. Jaspers en E. Dort* land; Adrianus, z. v. A. Schouten en M. de Grullj 14. Alberdina, d. v. J. van Vliet en M. van Kijk; 15. Johannes An- thonius, z. v, A. van Leeuwen en M. A. de Groot. OVERLEDEN: 12 Maart. J. M. T. Bik, goh. met H. van den Berg, 46 j.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2