II Bizinenlaxiil STATEN GENERAAL. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET. INGEZONDEN. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. ILAISTIDBQUW. Telegrafisch Weerbericht onderdanen voorbehouden politieke rechten zijn buitengesloten. £ngeland. In het Hoogerhois werd door lord Emmott, naar nit Londen wordt ge meld, in verband met het feit, dat een Nederlandsch vaartuig, geladen met Eitroleum, in Januari Swansea ver ten heeft, opgemerkt, dat de admi raliteit met voldoening geconstateerd heeft, dat deze lading niet bestemd was ten gebruike van vijandelijke on derzeeërs. De reeders waren, met 5 sh. beboet voor het verschepen van petro leum zonder kennisgeving. De havenbeweging van Amsterdam. De §-correspondent van het Vad. schrijft nit Amsterdam: De afgeloopen week heeft zeer gunstige cijfers opgeleverd voor de Amsterdamsche haven: terwijl 't aan tal der binnengekomen schepen 33 bedroeg, en dus boven het gemiddelde was, toonden ook de cijfers van de gezamenlijke tonnenmaat een grooten vooruitgang: totaal kwam voor 73.000 top binnen. Het aandeel van de Nederlandsche vlag was 26 schepen (waarvan 21 te Amsterdam thuis behooren de) met 66.000 ton. Onder vreemde vlag kwam bijna 17.000 ton binnen, waarvan 3 Noorsche, 2 Zweedsche, 1 Britsch en 1 Orieksch schip. De beurtvaart werd uitgeoefend door 13 schepen, daaronder begrepen de geregelde kolenbooten. Van ae Plate kwamen ditmaal vier wilde booten met granen, nl. de Maas haven en de Veerhaven, beide te Rotterdam gedomiliceerd, Waarvan laatstgenoemd vaartuig intusschen naar Denemarken is verkocht. Voorts het Rotterdamsche schip Sliedrecfyt en de Grieksche Ellispontos. Even eens uit Zuid-Amerika kwam de vrachtboot Rijnland van den Konink lijken Hollandschen Lloyd, met koffie van Santos. Ook kwam een vracht boot van den Kon. West-Indischen Maildienst binnen uit Centraal-Ame- rika. - Uit IndiÖixwamen twee blauwpij- pers, een onder Nederlandsche vlag (de Sarpedon) en een onder Britsche (de Teen Kai). TevenB een vrachtboot van de Maatschappij Nederland, en het mailechip Koningin der Nederlan den Van dezelfde maatschappij. Uit Wladiwostok kwam net Noor sche schip Terrier met een groote lading soiaboonen. Dit schip behoort aan dezelfde reederjj als het onlangs getorpedeerde tankschip Belridge. De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij zag 6 harer schepen binnenkomen, waarvan 3 uit de Mid- dellandsche Zee en een uit Kopenha gen. Voor de Hollandscho Stoomboot Maatschappij kwamen vgf „stroom"- booten aan. De vooruitzichten voor dqpe week zijn wederom zeer gunstig. Heden deed zich het ongewone geval voor dat twee mailschepen van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd tegelijk binnenkwamen, nl. de Pnsia en de Tubantia. Eerstgenoemd schip was lang te Falmouth opgehouden wegens formaliteiten bjj het uitklaren, zoodat het schip ten slotte door de veertien dagen later uit Buenos-Aires vertrok ken Tubantia werd ingehaald. Men inoldt onB uit Maastricht België heelt allo uitvoer naar Nederland vorbo- den. In Luik moeeten do voor Maastricht beMtemdo booton worden afgeladen. Te Lanake In liet kanaal hoopen zich veel schepen op. De nieuwe Turksoho gezant. De Turksche gezant te Brussel, Mtsret Bey, 1», naar uit Konstantinopel wordt geseind, (in do vacature wijion ArlBtar- ohi Bey) tot gezant in Den Haag be- nomnd. Brood. Door don Minister van Landbouw is aan do burgemeesters do volgende circu- lairo gezonden, d.d. 16 Maart 1915 Bij mijno circulaire van 16 Februari j.l. werd' de maximum-prijs vanongebuild tarwebrood, z.g. bruinbrood, gesteld op 20 cents per K.Q. contant afgehaald aan bakkerij of winkel. Bij hot bopalon van dezen maximum prijs zat do bedoeling voor, dat in alle gemeenten brood, bestaande uit enkel ongebuild tarwemeel, voor ten hoogste de zen prijs op aanvrage verkrijgbaar zou de zijn. Bij onderzoek ia mij echter gebleken dat in verschillende gemeenten een brood soort wordt vervaardigd bestaande uit on gebuild meel met toevoeging van gebuild meel of van andero meelsoorten, als rijsv temeol, enz. (de laatste broodsoort ge woonlijk „noodbrood" genoemd); terwijl daar geen brood, bestaande uit enkel ongebuild meel tegen een prijs van ten hoogste 20 cents per K.G. verkrijgbaar wordt gesteld. Het brood, bestaande voor een deel uit gebuild meel, wordt dan gewoonlijk ver kocht boven den door mij voor onge build brood vastgestelde maximum-prijs terwijl het z.g. noodbrood natuurlijk aan zienlijk lager in prijs is. Uit den aard der zaak bestaat bij mij geen bezwaar, dat zij die deze brood soorten verlangen, In de gelegenheid wor den gesteld zich biervan te voorzien. Ik stel er echter prijs op dat brood bestaande uit enkel ongebuild tarwemeel, of /zoo dat door u in verband met den prijs mogelijk geacht wordt) uit onge build en gebuild tarwemeel, tegen een prijs van ten hoogste 20 ct. per K.G. bij de bakkers voor iedereen verkrijg- haar is. Beleefd verzoek ik u daarvan in uwe gemeente te willen lateb bekend maken, dat een ieder zich op aanvrage van brood, bestaande uit enkel ongebuild meel, of uit ongebuild ga gebuild tarwemeel tegett een door u te bepalen prijs, welke echter niet hooger mag worden gesteld dan 20 ct. per K.G. bij de bakkers zal kunnen voorzien, en in uwe gemeente pene regeling te willen treffen, waarbij deze verkrijgbaarstelling mogelijk wordt gemaakt. Uniform landstorm. Bij Kon. besluit is de uniform van de tot den Landstorm behoorenden, voor zoo ver niet voorzien van de voor het le ger vastgestelde uniform, als volgt vast gesteld. De veldmuts van olijfkleurige stof, mo del als voor het leger vastgesteld; rood gebiesd, aan de voorzijde van den rand een gooi metalen kokarde mot oranje hart. De pet voor officieren en onderofficie ren van dezelfde stof, model als voor het leger, de rand van dezelfde stof als de pet, onder en boven gebiesd voor offi cieren met goud, voor onderofficieren met rood. De band aan de voorzijde voorzien van een geborduurde kokarde voor officieren en adjudant-onderofficieren van gouddraad met een hart van oranje zijde, voor ver dere onderofficieren van gele zijde met een hart van oranje zijde. De veld/jas van olijfkleurige stof met 1 rij knoopen en liggende kraag en rood gebiesd. Op olken schouder een vaste schouderbedekking met uniformknoopje. Op do jas worden gedragen do afzon derlijke onderscheidingsteekenen. Pantalon van dezelfde stof, voor offi cieren en adjudant-onderofficieren rood ge biesd. Zwart schoeisel met beenwindsels van grijze wollen stof. Rapporteurs. De afdalingen dor Tweede Kamer heb- lien lienoemd tot rapporteurs lo. de hoeren Tydeman, Duynstee, Koo ien, Do Wijckerslooth en Van Deventer over de wetsontwerpen, houdende wijzi- ging van d» provinciale wet op de in komstenbelasting 1914, bijzondere regeling nopens ontheffing van personeele belas ting in verband met de in 1914 plaats gehad hebbende mobilisatie van land- en zeemacht, wijziging van wetten betreffon- 'le den accijns op het geslacht, en vast stelling van het slot der rekening van Curasao over 1912 2o. de heeren Schim van der Loeff Van den Berch van Heemstede, De Vis ser, Jansen (Maastricht) bn De Muralt over do wetsontwerpen betreffend» toela ting in do tegenwoordige buitengewone omstandigheden van voorloopige hechte nis wegens het in art. 45 der wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no. 184) tot voorzie ning in de behoefte aan kasgeld aan het Internationaal Bureau van het Hof van Arbitrage, en onteigening te Oude Ton- ge, voor oen afsluitdata niet keersluis in het havenkanaal aldaar. Dr. F. Kan. In den leeftijd van bijna 80 jaar is in Zuid-Afrika ovorledon dr. F. Kan, die zich in 1860 ais geneesheer in den Trans vaal vestigde. Dr. Kan was een broer van den be kenden reotor van het Erasmiaansch Gym nasium te Rotterdam eii van de. Kan. (Hbld.) Distributie van graan. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat het Rijksbureau voor de distributie van granen meel van heden af is gevestigd Prinsessegraoht no. 6a. De telefoonnummers, waaronder dit bureau kan worden opgebeld blijven Haag 8628 en Haag 8629. Graanvervoeren. Naar wij vernemen, is de regeling der vrachten van Regeeringsgraan op vriendsohappelijke wijze geschied. De Regeering heeft een beroep ge daan op de vaderlandsliefde der ree- ders en dit beroep is niet onbeant woord gebleven. De reeders die de vrachten zelf niet bepalen doch die zien bepalen door de tegen elkaar opbiedende bevrach ters, hebben de vraoht van 15 shilling tot 87.6 shilling zien omhooggaan. In Engeland is de maximum vracht min der geweest, doch het verschil was nooit grooter dan 10 shilling. Thans hebben de reeders een deel van hun tonnage ter besohikking ge steld van de regeering voor haar graanladingen en een vrachtpri vastgesteld van ongeveer 60 shi ling, niet meer. Daarmede is, in dien althans de graan prijzen in Ame rika niet nóg meer oploopen, wat on waarschijnlijk is, omdat de gewone speculanten toch niet meer met de Re geering en haar lage maximum- vrachten kunnen concurreeren, een verdere verhooging van den meel- en dus van den broodprijs vermoedelijk uitgesloten. (R- Nbld.) Gesneuveld. Den 28 Februari is in het Argon- nerwoud op 20-jarigen leeftijd gesneu veld de heer André Henri Pierson, een kleinzoon van da. H. Pierson. Nederland's onzijdigheid. Uit Parijs wordt aan de N. R. Crt. geseind, dat het blad Excelsior een enqpête bij Nederlandsche staatslieden heeft aangehouden over onze onzijdig heid. Minister Loudon verklaart: „Ik her haal u de in de Kamer afgelegde ver klaring Onze onzijdigheid komt niet voort uit onverschilligheid öf vrees, maar is een weloverwogen daad, waar toe besloten is door een volk, dat met de wapenen in de hand gereed blijft zijn vrijheid te verdedigen." De oud-Minister Colijn zet uiteen, dat het vaste voornemen van Neder land is om, zelfs met behulp van de wapenen, een strikte onzijdigheid te handhaven. De heer Colijn spreekt van de bewondering, die er in Nederland voor de Fransche beschaving bestaat en uit den wensch, dat de hartelijke betrekkingen met Frankrijk zullen blij ven bestaan. De heer Knobel is voorstander van vriendschappelijke betrekkingen met alle oorlogvoerende partijen. Volgens den heer Vliegen moet de onzijdigheid van Nederland ten doel hebben de hoogere belangen van het, land beschermen. Deze sociaal-demp-" craat eipcht het recht om uiting te geven aan sympathie en antipathie.,. Zware straf. Men herinnert zich, dat een poos geleden eenige Belgische jongelingen, die zich in een kolenhok verstopt had den „van een der booten, dietusschen Luik en Maastricht varen, door de Duitscher^ gevoüden en gevangen ge nomen waren. Thans is aan de firma B., eigenares der boot, daarvoor een boete van fra. 86.000 opgelegd, terwijl deze en andprf firma's, die booten in de vaart* op Luik hebben, en borg stelling vau fj*8. 60.00Q bij de Duit- schers moeten storten. t De Rijksmiddelen. Ovor de afgeloopen maand Februari werd blijkens liet Overzicht van do op brengst der Middelen voor 's Rijks schat kist ontvangen f 9.712.869.21, tegen f 10.640.159.48 in Februari 1914. Dit jaar dus f 927.290.27 minder. Hebben, met uitzondering van de grondbelasting, de directe belastingen een flinke vormeerdering opgeleverd, de mid delen, welke meer direct verband'houden inet de eoonomische toestanden, dragen wel duidelijk dp kenmerken van de tijds omstandigheden. Zoo moeten groote ver minderingen worden geconstateerd in de opbrengsten der invoerrechten, der zegel en registratierechten en der loodsgelden. Gaan wij eer&t na de inkomsten welke bij verleden jaar zijn gestegen, dan tref fen wij aan bij de personeele belasting een vermeerdering van f 14,000, de be drijfsbelasting van 648,000, de vermo gensbelasting van f 43,000, den suiker accijns van f 21,000, den zoutaccijns van f32,000, en het geslacht van f 130,000. Daartegenover staan de volgende ver minderingen bij Februari van het vorig jaardo grondbelasting f 69,000, de in voerrechten f 143,000, de wijnaccijns f 4000, het gedistilleerd f 890,000, de bier- en azljnaccijn8 f 25,000, de gouden- en zil veren werken f 12,000, de zegelrechten f 119,000, de registratierechten f234,000, do hypotheek rechten f 32,000, de successie rechten f 37,000, de domeinen f 18,000, de Staatsloterij f 84,000, de jacht- en viach- akten f 1000 en de f loodsgelden f 160,000 (voor dit laatste middel bij ©en totale ont vangst in deze maand van f 106,000). In een afzonderlijk staatje worden me degedeeld de opbrengst van posterijen ad f 1,211,331 bij een raming van f"l,496,000, telegrafie ad f 392,880 bij een raming van f 192,916 en telefonie ad f 216,028 bij een ranrfng van 281,900. De totale opbrengst over de eerste twee maanden van 1915 (zbnder de posterijen enz.) is nu f 20,686,541.17, tegen f 23,114,473.31% voor dezelfde middelen in het vorig jaar. In deze twee maan den zijn we dus achteruit met een bedrag van f 2,427,932.14% N. Crt. Aankomst Dr. va» Tienhoven. Met den trein /ran 8.26 arriveerde gis teravond (Dinsdag) aan het Centraalsta tion uit Servië de heer Dr. van Tien hoven, leider der ambulance, die jtooveel heeft te doorstaan gehad en zelf ook aan vlektjfphus heeft geleden. Toen Dr. van Tienhoven uit den trein gestapt was, werd hij omringd' door een aantal belang stellenden, waaronder opgemerkt werden de oonsul-generaal van Servië 3» heer E. Merene, de leden van de Nederland sche commissie tot steun van het Ser vische Rood© Kruis, n.l. deheeren J. Th. Boelen, T. Th. Gleichman, Mr. J. B. de la Faille, Bastiaan van Ommen, C. F. Utennohlen. Dr. C. B. TUanus en Gos de Voogt. De heer Meren» het woord nemende, ©ide ongeveer het volgendeDr. van Tienhoven Welkom op vaderlandschm bodemGe hebt u dapper van Uw taak gekweten, zooals ik uit Servië hoorde. Aan welke zijde onze sympathie ook staat, Gij en de zusters hebben In Servië de naam Nederland bizonder hoog gehouden en elk recht geaard Nederlander zal U daarvoor zeer dankbaar zijn. Maar d n b- b e 1 welkom na de zeer verontrusteode berichten die wij kort geleden van U ver namen, en als we dan hoorden dat 14 doktoren die in Uwe onmiddellijke om geving werkten daar hun graf vonden, moet Gij allen den hemel dankbaar zijn thans grootepdeels hersteld op Nederland- sohen bodem terug te zijn. De opofferen de liefde voor haar taak heeft ook zus ter Crothe lauweren doen oogsten voor de meer dan groote hulp die zij U, Dr. van Tienhoven heeft verleend. Uwe aller goede gezindheid voor Ser vië kennende en wetende hoe Dr. Hij- mans, Dr. Koppesohaar, Dr. van Hamel en alle andere doktoren en zusters die in Servië vroeger waren, over Servië en Servië's autoriteiten spreken, hebben bij allen de grootste verwondering verwekt de, door het Wolfbureau uit Berlijn ge seinde, mededeeling, overgenomen uit de Lokal Anzeiger, dat U vertrokken waart wegens die onvriendelijke behandeling van de Servische autoriteiten. Ik heb, afgaan de op hetgeen ik uit Uwe brieven aan Uw vader vernam, dit valsche gerucht reeds gedeeltelijk doen tegenspreken maar als Servisch vertegenwoordiger zal ik het zeer op prijs stellen indien U open lijk de waarheid aan het Nederlandsche publiek zult willen mededeelen, want het 1s niet alleen voldoende zich dapper te gedragen, zooals de Serviërs een ieder deden zien en dnarcUtor een elke bewon dering afdwongen, maar ook correct gast heer tot het einde te blijven, waarvan ik overtuigd ben dat de Servische Re geering steeds gebleven is. Ik wensch U, zusters en broodiers een spoedig en ge heel herstel toeDr. van Tieohoven dankte met eenige woorden en veront schuldigde zich dat hij, doodvermoeid zijn- Me, niet uitvoeriger zijne waardeering voor yJozen ontvangst kon uiten. Na kort oponthoud vertrok hij naar zij- po fetfnilio in den Haag. v TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 16 Maart. Voore. Mr. H. Goeman Borgesins. Vervolg. De heer Schenrer (c. h.) betoogde dat bij het ontwerp voorwaardelijke veroordeeling niet alleen juridische, bezwaren maar ook beginselen betrok ken zijn. Volgens spr.'s meening, heeft straf volgens de verordening Gods ten doel sterking van het recht, wreking van de geschonden gerechtigheid. Misdaad en straf moeten met elkaar in over eenstemming znn. De gevolgen van dit ontwerp zullen zijn bijzondere ver zorging en bevoorrechting van mis dadigers. De heer van Ra al te (v. d.) verde digde het ontwerp en vestigde de aandacht op enkele karakteristieke kenmerken der voorgedragen regelin gen. De heer Hugenholtz (s. d.) voor den heer Mendels die verhinderd was, het woord voerende, bestreed de ver geldingstheorie van den heer Lohman. De werking van het w. o. wenschte hij zoover mogelijk uitgestrekt te zien. Omtrent het ontwerp was spr. zeer hoopvol gestemd. De vergadering werd daarna ver daagd tot Woensdag 11 Va uar- Brand. Te Nijmegen heeft Maandagavond avond 11 uur een korte doch felle brand gewoed in het hotel de Poort van Cleve aan de Grootestraat. De bovenverdieping van het rechterge deelte van het pand brandde uit. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Westkapelle is opgevischt een vat vet, wegende ongeveer 200 K.G. Alleen de naam New-York is duide lijk leesbaar.. De andere kenteekenen zijn niet leesbaar. Staking. Gisterenavond zijn de chauffeurs, ongeveer 30 in getal en verbonden aan de N. V. Automobielonderneming aan de L. Leidsche Dwarsstraat te Amsterdam niet op hnnne posten te ruggekeerd. Naar wij vernemen is jaen chauffeur door de Directie ont slagen omdat hg weigerde een ruit die hij gebroken had te betalen. Gewetensgeld. Ten behoeve van Rijk* Schatkist is van onbekenden ontvangen uit Waalwijk, door tnsschenkomst van een R.-K. priester, per postwissel, f 4 en ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen te Breda, door tnsschenkomst van een notaris, f 1.27 Va, bedragen ter voldoening van te weinig betaalde sncoessierechten. Socialistische Coöperatie. Men meldt ons nit Eindhoven In de R. K. kerken in Eindhoven, Woensel, Gestel, Stryp, Tongelre en Stratum werd door ae geestelijken in de H. Missen Zondag het navolgende schrijven van den Deken en de Pastoors van Eindhoven en omstreken afge lezen Het is algemeen bekend, dat door de coöperatie „Helpt Elkander" te Woensel een gedeelte van de winst voor socialistische propaganda wordt besteed. Toch zijn er nog altijd Katho lieken, die hun brood en andere waren van „Helpt Elkander" betrekken. Daarom achten wij ons verplicht den geloovigen uitdrukkelijk in herin nering te brengen, dat die handelwijze, als zijnde een steunen en bevorderen van de socialistische paftij, ongeoor loofd iB en dus eene zware verant woordelijkheid oplegt. De Deken en Pastoors van Eind hoven en Omstreken. Koperdiefstal. Bij een inbraak in de steenfabriek „de Valk" te Langerak beneden de Lek, werden alle losse koperen deelen van de machines ontvreemd. Men meldt ons uit Stratum: Met ze kerheid kan worden gemeld, dat het comité voor onderstand aan Belgische vluchtelingen, hetwelk een op zich zelf staand comité is, alsnog bluft bestaan en van opheffing geen sprake is. GOUDA, 17 Maart 1916. Raad van Beroep. Ter standplaats Rotterdam is voor het gedeelte der provincie Z.-Holland, behoorende tot ae inspectiën der di recte belastingen, Dordrecht, Gorin- chem, Gouda, Hellevoetsluis, Rotter dam (buitengemeenten) en Vlaardingen "met uitzondering van de gemeenten LooBduinen, Naaldwijk, Monster en 's Gravenzande, ingesteld een Raad van Beroep voor de directe belastingen, welke in tegenstelling met die inge steld voor de gemeenten Rotterdam en Schiedam, aangeduid zal worden als Raad van Beroep voor de directe belastingen H te Rotterdam. De Vluchtelingen in Gouda. De bouw voor de tweede school voor de kinderen in het Vluchtelingenkamp is hedenmorgen aangevangen. Deze tweede school, welke geplaatst wordt vlak te genover de eerstgebouwde, wordt evenals deze ingericht voor 4 klassen. Zij zal eohter niet worden gebruikt voor kerk gebouw, waarvoor ook de eerste school door plaatsing van een altaar en door aanbouw van een caristy is dienstbaar gemaakt. De bouw van deze tweede school is opgedragen aan de Stoomtimmerfabriek „de Morgenster", directeur de heer J. H. de Wilde alhier. Zooals gemeld is onder de vluchtelin gen van het kamp een zangkoor ge vormd. Tot directeur daarvan ia be noemd de heer P. Zanen te ABfcerstol. Waarom ver gezooht, wat duur ie, Terwijl het goede dichtbij, èn goedkoop is Bovenstaande regelen, ontleend aan een circulaire van de Stooroververij en Che mische Wassoherij „De Rijzend» Zon" alhier, zullen vermoedelijk ieéfifc, die de«a circulaire onder de oogen krijgf, er toe brengen te overwegen of zij vin het hier genoemde adres wel eens geen gebruik hebben gemaakt en aan een andere fir ma op dit gebied1 opdrachten hebben ver leend. Indien dat zoo is dan heeft d» firma die de circulaire zond, voor een deel zip doei al bereikt. Om nu dit doel ge heel te bereiken wordt in de circulaire gewezen op hetgeen deze inrichting pres teert. Teneinde voorts nog op andere wijze de aandacht te trekken heeft „De Rijzen de Zon" een drietal reclamekaarten uit gegeven, waarvan ons één werd toege zonden. Deze recraroe, een in fraaien sopia-tint uitgevoerde lichtdruk, een land schap met molen voorstellend, bevestigd op donkerrood carton, waarop de naam der firma voorkomt, zal er zeker toe me dewerken dat de naam dezer Goudsche in dustrie in- wijder kring wordt genoemd. Boskoop- De aanbestede werkzaamheden voor de uitbreiding gasfabriek zijn door het Gemeentebestuur gegund aan Gebr. Nijhof alhier voor de somma van f3099.—. Haastrecht. Voor de Anti-Oorlogvereeniging al hier zal Vrijdagavond a.s. in Con cordia Mej. Th. A. van Eek, van Oestgeest spreken over het onderwerp „Oorlog en Gewapende- Vrede" in verband met den Ned. Anti-Oorlog- raad. De rede zal -verduidelijkt worden door lichtbeelden. De Heer C. A. de Jong van Roden- burgh heeft zijn benoeming tot Ge meente-Ontvanger alhier aangenomen. Haastr.-Courant. Reeuwijk. De gemeonteraad heeft besloten geer. aanbesteding der gemeentewer ken te honden, maar bij loting aan te wijzen wie dit jaar met de uitvoe ring der noodige werken over 1915 zullen worden belast. De werken zijn thans opgedragen als volgt: timmerwerk aan A. v. d. Wal en P. Macdaniël, voor ieder hun ner respectievelijk ten westen en ten oosten van de Breevaart; metselwerk: C. v. Wingerden; schilderwerk: F. Groenendijk en D. A. Buitelaar, en smids- en lood gieters werk aan J. Mac daniël en G. Vente, ook voorzooveel ieder hunner betreft ten westen en oosten der Breevaart. het omhoog8 travende menschelijke geslacht. Eet Bestuur. Voetbal. De vergadering van den G. V. B, Het blijkt dat in het verslag van de vergadering van den G. V. B. Zondag j 1. gehouden een ge leelte der besprekingen ten aanzien van de voorzitters-benoeming niet geheel juist is weergegeven. Er staat in genoemd verslag te lezen: „De heer Hardeman, ging spreker (de heer Cremer) voort, had indertijd te veël werk om Becr.-penningm. te big ven, heeft hij dit dan soms als voorzitter niet?" JuiBter uitgedrukt is het aldus „Het bestuur van den N .V.B. achtte het indertijd niet wenschelijk, dat de heer Hardeman tegelijkertijd assistent van het N. V. B. bestuur en secr.- penningm. v/d G. V. B. was en nu wil het er bij spr. niet goed in, dat hetzelfde N. V. B. bestuur wel zou goedvinden, dat de heer Hardeman behalve zijne functie bij den N. V. B. ook nog de z. i. veel belangrijker fnnctie van voorzitter v/d G. V. B, zou aanvaarden." Bi 1 j air te n. De Biljartclub „Ter Gouw" zal Za terdagavond en Zondag weder een bil- jardwedstrijd spelen tegen „K. R. A.S." to Amsterdam, in „Suisse". De wedstrijd gaat weder om den zilveren wisselbeker, welke „Ter Gouw" reed* 2 maal ach tereen heeft gewonnen. Wint „Ter Gouw thans weder, dan is de beker haar eigen dom. „Tor Gouw" komt uit met dehee ren H. Eijssen, C. W. den Hoed, C. P. Backers, J. Homeman, T. vim Heu- vcln en A. J. Verhoef!; voor de ver een. „K. R. A. 8." spelen de hoeren O. K. Khouw, J. L. Pinto, C. J. Vrou- wes, Joh. WiHansen, J. O. de Wit en Zeldenrust. Buiten verantwoordelijkheid der Red. De Nederl. Anti-Oorlog-Raad. Lezer of Lezeres! Gij gaat toch ook naar de vergadd* ring van de afdeeiing Gouda van den Nederlandschen Anti-Oorlogsraad op a.s. Vrijdagavond 81/, unr in „Kunst min"? Ge vindt, dat er al zooveel te doen is in deze stad? Zeker, dat is het ook, maar naast het vroolrjke, dat ontspant, moet ge toch ook plaats geven, vooral in dezen tijd, aan het ernstigedat verheft. Het helpt toch niet? Hoe weet ge dat? En voelt ge niets met ons mee van onze overtuiging, dat het de plicht is van ons, Nederlandersdie tot dusver buiten de verschrikkingen van den oorlog mochten blijven, van ons Va derland, dat -toch steeds een van de meest beschaafde landen der wereld heeft willen en kunnen zijn, dat het de plicht is van ons in dezen tijd, waarin zooveel schoons, dat de mensch- heid zich veroverd had, wordt stuk geschoten de ideëele dingen dezer beschaving hoog te honden, opdat ook de gansche wereld ze moge terugvin den, als de razernij van den oorlog straks is bedaard? Zeker ge komt. Ge gaat mee met ons allen, die, anders verdeeld op allerlei gebied, nu ten opzichte van deze zaak één weg gaan, aen weg van Aan het Westelijk Front. PARIJS, 17 Maart. Het communiqué \an gisteravond meldt Een poging detr l'uitschers om de loopgraven aan den Lo- rette-heavel te veroveren werd verijdeld. In de buurt van Perthee lieten wij een mijn springen en konden ons na een he- ig gevecht in de kuil, die daardoor ont stond, handhaven. Wij maakten vorderingen ten Noorden an Beau Sé jour. Duitscho tegenaanvallen in den nacht an Maandag tusechen Four-de-Paris en llolant bij Vauquois en in het Boia le l'rètro werden afgeslagen. BERLIJN, 17 Maart. Officieel. Het ge ëcht om de bergpunt aan de zuidelijke helling van de Lorettenheuvel ten N.-W. van Atrecht werd in ons voordeel be slist. In Champagne ten Westen van Per thes en ten N.-W. van Mesnil deden de Framsoheo gedurende don dag verschei dene keeren aanvallen zonder succes. Des avonds begonnen zij van uit Mesnil nieu- aanvallen met sterke strijdkrachten. Het gevecht duurt voort. In de Argonnen zijn de gevechten nog niet geëindigd. Van de helling ten Z.-W. van Vau quois werden de Fransohen, die zich daar haddien genesteld naar beneden gewor pen. In het woud bij le Prètre ten N, W. van Pont h Mouseon mislukten twee Fransche aanvallen. In de Vogezen hadden slechts artille- riegeveehten plaats. In België. LUYKOESTEL, 16 Maart, (part.) De uitvoer naar de Belgische grensgemeenten is nog altijd zeer aanzienlijk. De Neder landsche commissie tot leniging van don nood in do dorpen geeft aan verschillen de personen bewijs, dat zij toestemming hebben om brood uit te voeren. Do ,pe- Iroleumemokkelarij en uitvoer is aanmer kelijk minder geworden. LUYKGhSThL, 16 Maart, (part.) Uit Moil verneem ik, dat op de heide tus- schen Moll en Meerhout oefeningeu houden worden inet veroverd Engelsch geschut, dat in Duitechland hersteld is. Ongeveer 300 artilleristen zijn voor drie weken in do omgeving ingekwartierd. De burgers ontvangen voor de slaapplaatsen i^alve Mark per week en per hoofd. De militairen hebben eigen keukens. Aan het Oostelijk Front WEI NEN, 16 Maart. Officieel. Aaanval- len '*BH sterke vijandelijke infanterie op onze posities ten OÖsten van Sulgow en bij Qpoczno aan het front in Polen werden afgeslagen. Verscheidene nachtelij ke aanvallen die de Russen in de streek bij Gorlice deden mislukkenbij het af slaan^ van deze aanvallen veroorzaakte onze artillerie door flankvuur op korten afstand zware verliezen aan den vijand. In de Karpathen duurde gisteren over het grootste gedeelte van het front slechts het artilleriegevecht voort. Ook aan de po sities ten Noorden van do pas van Us- zok heerscht na de gebeurtenissen van den 14en dezer betrekkelijk rust. De te genstander had in de gevechten van dien diag grooto verliezen geleden. Van de voorste Russische afdleeling werden twee bataljons vernietigd. 11 officieren en 650 man werden gevangen genomen en 3 mi trailleurs buit gemaakt. In de streek ten Noord-Westen vaq Wyszkow, ver overden eenige afdeeiingen een heuvel namen 380 man gevangen en behielden ondanks herhaalde Russische tegenaan vallen de veroverd» posities. De slag ten Zuiden van d» Dn jester duurt voort. De doorbraak die door sterke Russische strijdkrachten op de heuvels ten Oosten van Ottynia in de richting van Kolonies was beproefd, werd in verbitterde ge vechten die verscheidene dagen duurden onder grooto verliezen van den vijand'te ruggeslagen. Na het aankomen van meerdere ver sterkingen ging de vijand nogmaals op deze heuvel» tot den aanval over, viel in dichte massa in den loop van den na middag driemaal onze zich daar bevin dende strijdkrachten aan en leed weder om zware verliezon. Het Infanterie-Re- giment „Generaal der Cavaierifc Dankli No. 53" hield herhaaldelijk tegen do be storming van de overmachtige vijandelij ke afdeeiing stand; de aanval werd bloe dig afgeslagen. Aan het Zuidelijk Front. Landing van troepen bij Smyrna. LONDEN, 17 Maart. Een Engelsch nieuwsagentschap geeft het onder voorbehoud te aanvaarden bericht dat aanzienlijke troepen-machten door de Engelschen aan land zijn gezet en op trekken naar Smyrna. De krijgsverrichtingen ter Zee. Op de Noordzee. Men seint ons uit IJmuiden d.d. 16 dezer Gisterenavond te IJmuiden binnengeloo- pen trawlers rapporteeren kanonvuur in westelijke richting te hebben waargeno men. De trawler ,,'s Gravenhage" meldd» bij het vuurschip „Haaks" een Engelsche lichte kruiser te hebben gézien welke door een torpedojager was vergezeld. BERLIJN, 16 Maart (E.) Uit Porto Maurizio wordt geseind dat de Fransdie pantserkruiser „Gaulois" ter hoogte van Nizza aan boord van het Italiaansche stoomschip „Maffara" 14 duitsche passa giers arresteerde en opbracht naar Mar seille. Ter hoogte van Villa Franca werden op een andere Italiaansche stoom boot nog 17 Duitschers gevangen ge nomen. Engelsche stoomschepen getorpedeerd.. LONDEN, 17 Maart. Officieel. Het En gelsche stoomschip Atlantia is Zondag j.l. bij de Schotsche kust door een Duitsche onderzeeër getorpedeerd1. Het schip was nog in staat een 4 ba rn te bereiken. Het stoomschip Fingal werd Maandag door een Duitsche onderzeeër getorpedeerd tot zinken gebracht. Zoe man van de bemanning verdron ken, do overigen werden gered. Demonstraties in Italië. BERLIJN, 16 Maart. (E.) Uit Rome wordt geseind, dat Maeterlinck en de Bel gische afgevaardigde Deetree aldaar gloed volle redevoeringen hielden voor een over- vuldo zaal. De beide redenaars werden voortdurend door bijvalsbetuigingen on derbroken. Ten slotte weerklonk een al gemeen gejuich voor België, waarop de afgevaardigde Biseolati „Leve de oor log" uitriep. Het publiek reageerde hier op geestdriftig. Ook op d» straat von den levendige demonstraties in gelijken geest plaats. De Engelsche represaile-maatrogelen. Reuter seint uit Washington aan het Hbld. Het kabinet heeft langdurig be raadslaagd over de Engelsche „order in council". Men verwacht, dat president Wiison een nota aan Engeland zal op stellen, na eerst met het departement van Buitenlandecho Zaken geconfereerd te hebben. Do Nederlandsche gezant Van Rappard hoeft opnieuw het departement van Bui- tenlandsche Zaken gepolst over een aotie Van Nederland en de Vereenigde Staten ter verkrijging van een verzachting der beperkende bepalingen In genoemde En- gelsohe „order". Een Balkanhond? BERLIJN, 16 Maart. Volgens be richten nit Boekarest is een nieuwe formatie van den Balkanbond aan staande, Hoogstaande)-Grieksche afge zanten van Venizeloi dde de betref fende diplomatiek» onderhandelingen moeten voeren, zijn 'ondèrwegnaar Boekarest. Tijdens hub verblijf te So fia vielen hun levendige ovatie ten deel. (Mocht bovenstaand bericht waar blijken, dan is de totstandkoming van een nieuwen Balkanbond als een feit van de allergrootste beteekenis te be schouwen.) Griekenland en Servië. SALONIK1, 16 Maart. De uitvoer van eenige artikelen en van levens middelen naar Servië, die dagen ge leden verboden was, is weer toegestaan. Servië zal eveneens zekere facilitei ten voor den uitvoer naar Griekenland toestaan. (Hbld.) TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend te 11 uur 35. Voorwaardelijke i n v r ij b e i d>- s t e 11 i a g. Voortgegaan wordt met de algemeen© beschouwingen betreffend» het wetsont werp tot vaststelling van nadere, straf rechtelijke voorzieningen betreffend» ver oordeelingen, waarbij de straf, tenzij de rechter later anders beveelt, niet wordt ondergaan, de betaling van geldboeten en voorwaardelijke invrijheidstelling. De heer Rutgers a.r. wensohtv d» vraag te beantwoorden of het ontwerp inderdaad toe zal leiden, dat strafbare feiten en vergrijpen niet zullen worden gestraft en dat dus het strafrecht wordt gedenatureerd. Voor hetó is die vraag een zeer be langrijke, daar de vergelding en de God delijke Openbaring is gesteld als rechts grond van de straf en bovendien als plicht der overhad. Vooreerst gaat spr. na wat straf is. Hij beschouwt als zoodanig een leed bij vergelding van liedreven kwaad en ziet daarom een noodzakelijk verband tus- schen kwaad en straf. Als straf door de Overheid op te leggen is volgens spr, niet te beschouwen dat leed, hetwelk God reeds hier op aarde aan het kwaad ver bindt, zooals vrees voor ontdekking en wroeging. Ook acht hij niet als leed te («schouwen het overzicht gedurende den proeftijd; het opleggen van bijzondere voorwaarden, als het nalaten van her bergbezoek; het naleven der algen voorwaard», dat men het feit niet meer zal bedrijven; en evenmin het uitspreken van het vonnis, het feit der veroordee- Hng- Door een beroep op de berisping is spr. niet te overtuigen, daar hij ook een Crisping niet beschouwt als een straf. Hij beantwoordt dus de vraag of het ontwerp strafbar© feiten ongestraft zal laten bevestigen. I.venwei geeft spr. toe, dat in onze wet geving niet in alle gevallen het kwaad wordt gestraft. Vooreerst worden "niet alio vergrijpen in de wet genoemd; voorts bestaat de verjaring van het recht van vervolging en heeft het Openbaar Minis terie het recht niet tot vervolging over te gaan. Voorts bestaat het recht van gratie, hetwelk wel Wordt vergeleken met het instituut der voorwaardelijke veroor- deeiing, volgens spr. evenwel ten on rechte, gratieverleening is de vrije uit oefening van een recht der Overheid. Ten slotte wordt ook niet geheel gestraft bij toepassing van het instituut der voor waardelijke invrijheidstelling. Al deze maatregelen beoogen reclassee- ring; iets waartegen van Christelijk stand punt geen bezwaar kan bestaan. Waar om hij geen overwegend bezwaar heeft tegen het nieuw voorgesteld© op zich zelf. Hij betreurt het evenwel, dat in bet ont werp de reclasseeringswerking van het nieuwe, instituut wordt verzwakt, doordat het opleggen van bijzondere voorwaarden zeer wordt beperkt. Bovendien heeft hij ernstig» bezwaren tegen hot banteeren van het nieuwe instituut door den rech ter, omdat hij daarvan bij de justkia verzwakking van het juiste rechtsbe grip vreest; vooral doordat in verschil lende deelen van het land de toepassing zal verschillen. Liever wilde spr. het nieuwe instituut zien toegepast door de justitieeie admini stratie. En dit weegt bij hem zoo alwaar, dat hij nog niet kan verklaren te zullen voorstemmen. De heer Bichon van IJssel- m onde c.h. (zeer slecht verstaanbaar) erklaart zich voor het ontwerp, dat hij in overeenstemming acht met bet juiste begrip van bestraffing en waarin hij gewichtig pacdagogiscli element ziet. De heer Brumnvolkamp a.r. mi dat door het ontwerp de begrippen straf gratie niet uit elkaar worden gehou den. Straf is toepassing van goedertie renheid'. Het dooreenmengen daarvan bij do discussies acht hij in strijd met de natuur der dingen. Het instituut der oor waardel ijk» strafopschorting kent dêti •echter het recht van gratieverleening toe, wat in strijd is met de Grondwet, die gratie verklaart tot een prerogatief van de Kroon en aan het vonnis het karak ter van vergelding ontneemt. Dit nu zal niet ongestraft kunnen geschieden. Daar om acht hij het instituut in den voorge stelden vorm onaannemelijk. Do heer Van Wijnbergen r.k. acht de aarzeling van den heer Lohman en anderen ton aanzien der bepaling van hun stem begrijpelijk. We weten niet waartoe het ontwerp ons voeren kan daar van de toepassing, die bovendien zeer ongelijkmatig zal kunnen zijn,"" alles zal afhangen.' Terwijl aanvankelijk de voorwaar- lijke veroordeeling werd opgevat als een' middel om het aantal xorte vrij heidsstraffen te beperken, heeft men zich thans ten aanzien der qaaestie de volgende drie vragen ter beant woording te stellen. Vooreerst of men er zich mede kan vereenigen dat in bepaalde gevallen de misdaad onge straft blijftvervolgens of men het kan goedvinden dat znlks wordt uit gemaakt door denzelfden rechter, die de daden heeft te veroordeelen en ten derde of de rechter zelf bijzondere maatregelen ten aanzien van den voor waardelijk veroordeelde heeft te nemen. Ten aanzien der eerste vraag merkt spr. op dat de voorwaardelijke ver oordeeling met de moderne strafrecht- theorieën niets heeft te maken en dat het geen betoog meer behoeft dat bedoeld instituut in overeenstemming is met de vergeldingstheorie. Deze toch eischt volstrekt niet dat alle kwaad door de Overheid wordt ge straft; het terrein der moraal is heel wat uitgebreider dan dat der wet. Terwiji ook steeds is aangenomen dat, ook waar een feit in het algemeen strafbaar is gesteld, in bijzondere ge vallen daarvan kan worden afgeweken Het steenkolenvervoer uit Dultschland gestopt. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wg vernemen staat heden het steenkolenvervoer van Dnitschland naar Nederland stil. Men meldt ons daaromtrent nit E 11 e n dat een goederentrein be staande uit 60 met steenkolen bela den wagons de grens niet mochten passeeren, wijl er bevel was ontvan gen dat de trein moest terugkeeren Dienst Vlissingen—Folkestone. Men meldt ons nit Vlissingen: De dienst VlissingenFolkestone is op last van de Engelsche autoriteiten tijdelijk gestaakt. Men meldt ons nader: Naar wij vernemen zullen thans inplaats van de booten naar Folkestone 6 maal per week de booten der Maatschappij Zee land naar Tilbury (Londen) varen. De Zaterdagboot vervalt. Mijnen gezien. Men meldt ons nit Ymniden. De Engelsche stoomboot „Lapming" van Londen te Ymniden aangekomen, heeft op 14 mijlen bewesten het Maas vuurschip een drijvende mijn gezien. Uitvoerverbod van Varkensvleesch. De Minister van Landbouw zal he denavond door middel van de Neder landsche Staatscourant ter kennis bren gen van belanghebbenden dat de uit voer van varkensvleeeoh in eiken vorm zal zijn verboden. Teneinde voldoende rekening te hou den met de belangen van fokkers, Lesters en fabrieken van vleeschwaren zullen in den loop van deze week alle belanghebbenden tot een bespreking worden uitgenoodigd. Nederlandsche HeKte-Maatschappij. Men meldt ons Op Maandag 15 Maart j.l. werden door den voorzitter der Maat- chappij in tegenwoordigheid van com missarissen en van leeraren van den cursus de diploma's uitgereikt aan 30 leerlingen van den cursus 1914—191Ö. Wegens de mobilisatie waren 10 leer lingen niet in staat het tweed© jaar de lessen te volgen, zoodat aan hen geen diploma's konden worden gegeven. De Crematie te Westerveld. Men seint ons uit Haarlem Bij de he den te Westerveld plaats gehad hebbende crematie is geen proces-verbaal opge maakt. (Men weet dat de wettelijke uitspraak of d» lijkverbranding geoorloofd is hier te lande, niet ten ongunste van de voor standers van crematie is beslist. Red.) Zeeslag M«i meldt ons uit Den Haag In krin gen alhier waar men bet zou moeten we ten, is tot heden niets bekend geworden van een zeeslag of eene ontmoeting ter zee, welke zóó dicht nabij onze territo- aiale wateren zou moeteii hebben plaats gehad, dat het aanhoudende kanongebul der, hetwelk men te IJmuiden vernomen heeft, van zulk een treffen op zee af komstig zou mooten zijn. Wel is het gebulder ook duidelijk door onttte kustwachten vernomen, maar zeer vaak worden door de kustwachten zware slagen, kanongebulder of iets dergelijkp gehoord, soms eenig malen per week. Schorsing kleurecht. Men meldt ons uit Den Haag Hot lid der Tweede Kamer J. W. Al bar da heeft den voorzitter der j|piner verzocht de volgend» schriftelijke vragen te mogen richten tot den Minister van Binncnland- *che Zaken „Is het den Minister bekend, dat in een aantal gemeenten d» schorsing, be doeld in art. 5 der Kieswet, behalve hij personen vallende in de termen van dat artikel, ook wordt toegepast op kiesge rechtigden tot de landweer behoorende. Zoo ja, ie Z. Kxc. bereid te bevorderen, dat deze schorsing zonder gevolgen blijft?" LONDEN, 15 Maart, De Engelsohe Regeoring heeft te Washington ge protesteerd tegen de verzendingen per pest van voedingsmiddelen van Ame rika naar Duitschland. Japansoh Ultimatum aan China. PETERSBURG, 16 Maart. De Pe terburger Courier meldt uit Peking dat de Japansche gezant aldaar aan de Chineesche Regeering antwoord heeft gevraagd op de Japansche voorstellen vóór of op 16/30 Maart e. k. en mede gedeeld dat Japan dit antwoord als dan uitdrukkelgk wenscht te ontvan gen. ROME, 16 Maart. De Corriera dela Sera verneemt uit Tokio dat de Ja pansche Minister van Oorlog alle land weerlichtingen onder de wapenen heeft geroepen. 4 WOERDEN, 17 Maart 1915. Aanvoer ter kaasmarkt 22 part. Goudsche kaas le s. f43,-- a f44,^- id. id. 2e s. f 40,— a f 42,— id. id. zwaardere f 46, Alles per 50 K.G. Handel matig. BODEGRAVEN, 16 MAART. Kaas: Aangevoerd 52 wagens, te zamën 2056 stuks, wegende plm. 12.326 kilogram. Prijs le soort Gondscho f42 f45, zwaardere f 44 a f47,2e soort f 39 f 41, Handel vrij vlug. Mond- en Klauwzeer. Te St. Oederode zijn een drietal gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd. van het Koninklgk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 762.0 te Vlissingen, laagste stand 746.8 te Ha- paranda. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige winden uit wes- telijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, mogelijk eenige regen, later iets zachter.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2