IF Bi aa.an.en laxxd.. Gemengde Berichten. STATEN GENERAAL. Land- en Tuinbouw. Stadsnieuws. Ree u wijk. Nieuwerkerk a. d. lisel. Rechtszaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht denert op 870.900.000 en van de vijanden van Engeland op 4.277.000.000 p. at.Dit zou beteekenen dat een oorlogsschatting dfie den over winner» zou voldoen min stens 4000 5000 nrillioen pond sterling zou moeten bedragen. De Italiaanach© Kamer zal waarschijn lijk aanstaanden Zaterdag gesloten wor den zonder dat de begrooting zal zijn behandeld. Uit het gevangenenkamp to Bautzen zijn Woensdagmiddag 4 krijgsgevangen Kussen ontvlucht, n.l. een 2e luitenant, twee sergeant» en 1 soldaat. Italië en Oostenrijk. De „Avanti", het orgaan der socialis tische partij, bevat het volgende lijstje van aanbiedingen, die Oostenrijk door tus- sclienkorast van Duilschland aan Italië deed lo. Afstand van Trentino, en van de grensstrook, die liet l>ekken van de lson- zo vormen, roet den spoorweg. 2o. Verleening aan Triest en het daar toe behoorendi gebied van een regeling, gelijk aan die welke in FiunsJ bestond voor de H ongaar sche ordonnantie. De vroegere regeling in Fiume zal door d«-a Hongaarse hen staat worden hersteld. 3o. Oostenrijk ziet af van elke be* utoeiing mot de organiaatieinaatregelen door Italië te nemen in Albanië (nella sistemazione dell Italia in Albania). 4o. Een overeenkomst tusschen Oosten rijk en Italië, die zal worden toegevoegd aan de akte van bondgenootschap van het Drievoudig Verliond, en die zal be vatten s a. Ken overeenkomst tusschen Oostenrijk en Italië betreffende ieders invloed in de Adriatisehe Zoo. b. Regeling van eon moor effectieve sa menwerking der beide zeemachten. c. Gemeenschappelijke maatregelen ter bestrijding der Servische expansie op de Albaneeecho kust. Het blad' voegt daaraan nog toe. „Bovendien hebben wij iets gehoord van een bijzondere bepaling, waarbij zoo Tur kije verdeeld wordt, die vrijheid van actie van Italië In hot Oosten wordt erkend en steun beloofd wordt wij welen niet van welken aard van de zijde van Oostenrijk en Duitschland. Maar wat wij daarvan vornamen is to vaag en te on zeker, dan dat men er waarde aan kan hechten. Wij kunnen ook geen oordeel uitspreken over het ontworp-BUlow, wijl het slechts oen ontwerp is en men tege lijkertijd kenniB zou moeten hebben van de Italiaanacho opmerkingen en tegen voorstellen, die wij niet kennen. ,,Maar wat wel bekend on bewezen is, is dat Oostenrijk aan Vorst Billow het, mandaat verleende om met Italië te on derhandelen." Engelsche. Krijgsgevangenen in Duitschland. Volgens brieven in Engeland van krijgsgevangenen uit Duitschland ont vangen, schijnt het, dat in sommige kampen onvoldoende levensmiddelen verstrekt worden. Het hoofdbezwaar is, dat de krijgsgevangenen veel te kleine porties van elke soort van levensmiddelen ontvangen. De Engelsche maatregelen. Uit New-York wordt d.d. 18 Maart geseind Hoewel de Amerikaansche regeering ongetwijfeld een protest zal doen hoo- ren tegen de nieuwe Engelsche maat regelen betreffende den handel met Dnit8chland, wordt geen bepaald re sultaat hiervan verwacht. Met het oog op de kracht van deze Britsohe maat regelen, die algemeen wordt erkend, schrijft het „Journal of Commerce", dat onderwijl de Ver. St. niet beijveren om den toestand duidelyk te maken, er geen aanleiding bestaat om opge wondenheid. Zulke ingewikkelde moei lijkheden, als dit vraagstuk mede brengt, kunnen maar niet volgens vastgestelde wetten worden opgelost. Het blad meent, dat de handel er niet zoo ernstig bij betrokken zal Worden als verondersteld wordt, omdat de in vloed van deze maatregelen op den duur van den oorlog van overwegend belang zal blyken. De Sun schrijft, naar aanleiding van het Britsch be roep op Amerikaansche precedenten, dat Engeland's pogingen om Duitsch land van den neutralen handel af te sluiten, metterdaad niet onregelmatiger zyn, dan de maatregelen ter zee ge nomen door de regeering van pres. Lincoln teneinde de verbondenen te overwinnen. Aan welke maatregelen Engeland zich gedwee heeft onder worpen, ter wille van de zaak, waar voor het Noorden streed. Ook de New- York Herald laat zich in dezen geest nit. Engeland cn de Dominions. Uit O 11 o w a wordt dd. 18 Maart ge seind' Het derde Canadeescho contingent i» thans volkomen uitgerust en in oefening. De werving voor het vierde contingent is begonnen. Uit Londen wordt dd. 18 Maart ge seind De premier van Nieuw-Zeeland heeft rede gezegd, dat dit land maan de**. 30000 p.st. aan den oorlog teu koste legt doch dat hij twijfelde of dit wel genoig was. Wanneer de rijksrege ling zou willen aangeven, op welke wijze Nieuw-Zeeland moer zou kunnen doen, dan zou de bevolking gaarne aan hei verzoek van het moederland tegemoet ko men. Een open brief aan Clemenoeau. De zoon van den schrijver Bjomson Björn Bjomson, die gelijk bekend is, vol- k omen de zijde van Duitschland heeft ge kozen, publiceert een open brief aan Geor ges Clemenoeau. ,,Ik geloof, aldus Bj. Bjomson, aan do historische zending van het Duitsche volk. Menigeen zal een koude rilling over den rug voelen loopen, als hij dit leest. Met huivering zal men aan het Duitsche „mi litairisme" denken; nog niet eens aan de Piekelhaube, aan denf Parademarsch en al de uiterlijke attributen; niet ook aan de organisatie en tucht, die de heelo wereld moet bewonderen in 't geheel niet afpi het leger zelfs. Men zal denkenaan 'den geest, die, vol bewondering voor zijn eigen „Schnei- dtgkeit" op sergeantentoon iedere politie ke en sociale levensrichting tot de orde roept, welke zich niet aan zijn comman do onderwerpt. Deze toon is het, dien Europa vreest. Ik noen» de dingen bij hun naam. Deze toon regeert niet meer sedert den ten Augustus. In vredestijd ging Duitschland'» kracht wel diaarmee gepaard, maar zij heeft nooit daarin be slaan. De oorlog hoeft bewezen, hoe overbodig deze toon was. Ik herhaal nog eens de woorden, die Ik maanden geleden geschreven heb: Zonder verove ringszucht, zonder grootspraak en groote gebaren gaan deze uienschen stil naar de grenzen, om hun vaderland te verdedi gen en het te redden voor den onder gang, dien drievierden der menschheid het toewenscht. Geen persoonlijkheid, geen partij heeft de richting aangegeven voor deze beweging; het volk ging zeif dien weg. Deze ingelioudene, rustige kracht is oenlge onbeduidende incidenten bij het uit breken van den oorlog daargelaten, on- geschokt gebleven, ondanks de aanvallen van den vijand met pen en zwaard. De schoonste en innigste eigenschappen van het Duitsche volk voeren nu de heer schappij. Dit volk is nog zoekend en tastend in zijn ontwikkeling, maar het moet de lijn bereiden, waarop het al zijn krachten kan ontplooien. Ik ben over tuigd Vrijheid en vooruitgang zullen in the long run niet to kort komen. Dit ver trouwen deel ik met het Duitsche volk." In hot slot van zijn schrijven zegt Bjomson nog ,,I>e DuUschers bobben ook een boek over door de Franseken begane gruwe len, op beöed'igde getuigenissen steunen de, samengesteld. Men noodigde mij uit een voorrede te sohrijven voor de neu trale landen. Ik lieb dat geweigerd, en ik hoop, dat deze collectie nooit zai ver schijnen. Neen, een ander boek moest geschreven worden, het boek der goede laden Dagelijks komen deze voor, op alle fronten. Ken dergelijk getuigenis zou geloofwaardig zijn, omdat dan niet hot fanatisme de pon had bestuurd. „Duizenden en duizenden hier voelen het al» een bevrijding, dat Duitschland oorlog voert tegen het absolutisme. Gij weet) het zelf, hoor Clemenceau, gij en uw sociale ministers, dat het nu in Rusland1 erger toegaat dan ooit. Ik heb met vluch telingen en mot mensohen van allo on derdrukte nationaliteiten in Rusland ge sproken. lederen dag worden scharen van strijder» voor de vrijheid naar Si berië gesleept. Of het hun toegestaan wordt, onderweg do Marseillaise te zin gen Misschien wel het oude lied der vrijheid is immers in dienst van den Tsaar getreden Stond ik thans in zijn dienst, dan zou ik de held zijn der Fran- sche pers; do groote zoon van dien proo ien vader, oen ridder zonder vrees of blaam. l)an was ik een strijder voor recht on waarheid, voor die bevrijding van Europa en voor Westerscho bescha ving. Aan gold zou ik ook geen ge brek hebben gehad' De Juan Fernandez eilanden. Do groep eilanden, genaamd Juan Fer nandez, thans weer In herinnering ge bracht doordat daarbij door do Engelschen de „Dresden" is in den grond ge boord, liggen, ongeveer 420 en 540 mijl ten Weston van Valparaiso respectievelijk van Chili. Do groep bestaat uit twee eilandjes waarvan een den naam draagt en het was dft&r dat van 1704 tot 1709 Alexander Selkirk, gefael alleen loefde hetgeen, naar men meent, aan den Rchrij- ver Defoe, zijn wereldbekend verhaal van Robinson Crusoë in de pon gaf. De Handelsoorlog. De Borlinake Tidende verneemt uit Ootehorg: De haven is ten gevolge van do katoenzendingen uit Amerika overvol. Van 13 groote katoonschepen konden acht nog niet lossen. Sedert het begin van den oorlog be droeg do Amerikaansche katoeninvoer naar Goteborg tusschen 300.000 en 400.000 ba len. Men verwacht nog 100.000 balen. De nieuwe Engelsche maatregelen in den handelsoorlog zullen op dit door- gangsverkeer van invloed zijn, maar men verwacht dat de voornaamste hoeveelheid rmto haar bestemming heeft bereikt. „Politiken" meldt uit GoteborgVol gens do algomeeno opvatting der Gote- borger reeders, zullen de Engelsche maat regelen geen noemenswaardige wijzigin gen brengen, daar reeds de vroegere En» gel sche verklaringen de scheepvaart be langrijke beperkingen hebben opgelegd. Verpleger Henken. De bekende ziekenverpleger broeder A. F. Henken, die tijdens den Balkan oorlog deel uitmaakte van een Neder- landsche ambulance en die Dinsdag avond j.l. met dr. van Tienhoven ^uit Servië in het vaderland terugkeerde, is gisteravond te 's Gravenhage over leden aan de ernstige ziekte, welke hem in Servië bij den verplegings dienst heeft overvallen. Binnenkort zal een staatscommissie worden ingesteld voor het middelbaar onderwijs in Nederlandsch Indië. Voor zitter daarvan zal worden een anti revolutionair lid der Eerste Kamer. Roodvonk. Naar kan worden medegedeeld, heb ben de roodvonkgevallen, welke zich hebben voorgedaan onder de beman ning van het pantserdekschip „Hol land" te "Willemsoord, tot dusver een gunstig verloop en hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. Men meldt ons uit Rotterdam Z. M. de Koning van Noorwegen heeft burgemeester Zimmermann be noemd tot Commandeur 1ste klasse grootofficier in de orde van St. Olaf en den directeur van Gemeentewerken den heer Burgdorffer tot ridder lste officier in die orde. Noodsfcand van kleinen Middenstand. Men meldt ons uit Amsterdam In de gisteren onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuwsen aan het Bureau der Algemeene Winkeliers vereniging gehouden vergadering van de Commissie tot voorziening in de crediet behoeften van den kleinen Middenstand, werd door den Voor zitter mede verslag uitgebracht van de vergadering, welke Zaterdag onder eerevoorzitterschap van H. M. de Ko ningin te 's Gravenhage werd gehou den. Met dankbaarheid werd gecon stateerd, dat door het krachtig initia tief van Z. E. den Minister van Finan ciën do belangen van den Middenstand, die zoo zwaajf1 door den oorlogstoe stand worden ^éschaad, van regeerings- wege behartigd zullen worden. De bepaling evenwel, dat de nieuwe organisatie ter voorziening in de cre- dietbehoeften van dit deel van den Middenstand eerst in werking zal tre den, na de vrede en nadat het Ned. Leger geheel of gedeeltelijk zal zijn gedemobiliseerd werd ten zeerste be treurd omdat voornamelijk in Amster dam tal van Middenstanders zoo ontzettend zwaar werden getroffen. Voor honderden van ben beteekent het niet direct kunnen verkrijgen van de benoodigde credieten, totale on dergang. Behalve enkele andere maatregelen besloot de commissie om by zijne Excellentie Minister Treub een parti culiere audiëntie aan te vragen, waarin de heeren J. S. Meuwsen en J. Prinsen Jr. de noodzakelijkheid van directen steun onder den aandacht van den Minister zullen brengen. Roggebrood met aardappelen. Van het station voor Maaldery en Bakkerij te Wageningen, heeft zooals kortgeleden gemeld, de Gezondheids commissie te Veendam waarvan de voorzitter dr. Brongers tot het bakken van roggebrood met aardappelen het initiatief nam bericht ontvangen dat het baksel oogenschijnlijk is te begroeten als een goed volksvoedsel dat wel wat mindere voedingswaarde heeft, doch ook aanmerkelijk goed- kooper kan zijn. Vandaar dat de Gezondheidscom missie thans aan het station voor Maalderij en Bakkerij definitief een onderzoek naar het gehalte van dit brood heeft opgedragen. Blijkt ook de definitieve analyse zoodanig dat het brood als voedsel en niet duurder dan ander brood is te beschouwen, dan mag de Gezond heidscommissie te Veendam zich ge lukkig achten de proef te hebben laten nemen, daar vooral in de Gron. Veen koloniën gebrek aan rogge en over vloed van aardappelen is. Mijn aangespoeld. Men seint ons uit Haarlem: bij paal 70 te Zandvoort is een mijn aange spoeld. Doodgekneld. Men meldt ons uit Amsterdam Hedenmorgen omstreeks 4 unr is de gehuwde arbeider K. werkzaam bij de Amsterdam8che plantenboterfabriek aan de overzijde van het IJ door een machine gegrepen en doodgekneld. Te Lisserbroek bij van Beek heeft een geit 5 jongen ter wereld gebracht. De moeder-geit is gestorven. Zekere T. was gisteren ontsnapt uit het Rijks Opvoedingsgesticht te Leiden. Al spoedig werd hij achter volgd door de politie uit Oegstgeest, Warmond en Sassenheim. Een ware klopjacht door sloten en greppels was het gevolg. Van 5 uur tot donker trachtte men tevergeefs hem te be machtigen. Telkens ontsnapte hij, met een groot mes dreigende, die hem naderde. Men heeft de jacht opgegeven. De sluwe Belg. Men meldt: De oorlog heeft velen tot koopman gepromoveerdbrave, beste, eerzame burgers, die van don handel niet het kleinste stukje kaas hebben gegeten, zijn sinds de oorlog woedt in den han del getreden en verkoopen thans kaas, cacao, zeep, petroleum, kaarsen, kort om allerlei zaken, waarmee aardig wat te verdienen was. Zekere B. uit Den Bosch zou zijn geluk ook eens gaan beproeven, en na lange overpeinzingen was bij tot de conclussie gekomen, dat de handel in francs hem geen windeieren zou leggen, gezien den lagen koers in ons lieve vaderland. En op een goeden dag komt de Brabantsche heer in Maastricht, om zich per stoomtram naar België te begeven en er francs, die hij bij zich had, en buitengewoon goedkoop had gekocht, met een zoete winste van de hand te doen. Eilieve wat 'n gelukkig- toeval In het tramstation zat reeds een heusche Belg, met wien de Meiereier een praatje aanknoopte. En de Bos schenaar, óók niet van vandaag of gisteren, had geluk het gesprek te werpen op de francs. Ja, zeide de Belg, die doen bij ons in België minstens 44 cent. De brave Bossohenaar stond paf, liet niets van zijn ontroering blij ken, en stelde na eenig gepraat den Belg ongeveer drie duizend francs ter hand. De arme refugó had natuurlijk niet zooveel honderden guldens bij zich, doch na zijn terugkeer uit België, na er de francs duur te hebben verkocht, zou hij wel afrekenen. Dit#vond de Bosschenaar opperbest, die uitstekend tevreden was met een ontvangen schuldbekentenis. Sinds zijn eenige we ken verloopen, prompt op tijd was de Bosschenaar weer in Maastricht, om van den Belg de guldens in ontvangst te nemen, dóch van dezen is geen spoor meer ontdekt. De Bosschenaar spreekt thans van mea culpa. De burgemeester van Nijkerk waar schuwt tegen een persoon zich noe mende Van Breugel en bewerende werkzaam te- zijn aan het Departement van Binnenlandsche' Zaken. Hij geeft voor in opdracht van den Minister in verschillende gemeenten eenige werkzaamheden te moeten ver richten. Te Nijkerk heeft hij onder dit voor wendsel acht dagen in een hotel ge legeerd, is daarna plotseling vertrok ken, zonder zijn hotelrekening te be talen. Signalement: 40 jaar oud, tamelijk lang, donkere knevel, netjes gekleed en zeer goed bespraakt. Eigenaar gezocht. ♦Bij het schoonmaken van een ge bouw te Dordrecht, waarin beginNo- vember 1914 eenige onbekende Bel gische vluchtelingen haddenverblijf gehouden, is onder het ieeërstrot^e- vonden en in bewaring genomen een roode zakdoek, waarin geborgen wa ren 35 vijf franc stukken en 5 vijf lirestukken, omtrent welk geld geen navraag is gedaan. Niet onwaarschijn lijk bevindt zich de rechthebbende onder de vluchtelingen, die verblijf houden in een vluchtoord of bij pat1- ticulieren hier te lande. Reuzen vangsten. Men meldt ons uit IJmuiden Er zijn in de laatste dagen trawlers te IJmuiden binnengekomen welke besommingen hadden varieerende tus schen de vier en zeven duizend gul den in de 6 dagen. Voorwaar een mooie vangst. Als het zoo'n geheele maand gaat, zal op het einde van Maart cje vischvangsfc wel over het millioen gulden zijn. TWEEDE KAMFR. Vergadering van Donderdag 18 Maart. Wijziging der wet op de verinogen» belasting. Vervolg. De heer Ter Spill v.I. was van oordeel, dat; wel moeilijkheden en wrijvin gen zullen ontstaan, inaar deze moeten niet zoo zwaar geacht* worden dat de nieuwe regeling daarom zou moeten gor den verworpen. Wel acht spr. het een bezwaar indien door de aangifte versnip peringen zouden ontstaan. De eigenaar van eefc park b.v. kan aangeslagen wor den voor één millioen, omdat dit bedrag bij verkoop er voor te krijgen zou zijn. Zal uji zoo'n "eigenaar niet geprikkeld worden* hot voor bouwspeculatie te be stemmen als hij voor zoo'n bedrag aan geslagen wordt. Op dit belangrijke punt hoopte spr. dat de minister eenigezins te gemoet zal komen. De heer De Meester u.l. betoogde dat de tegenwoordige regeling van de waardebepaling van het onroerend goed onhoudbaar is. Voorts zette spr. uiteen," dat de ver mogensbelasting door de nieuwe inkom stenbelasting wel degelijk Van karakter veranderd is en een aan vullingebelasting geworden ia. Sindsdien ia er niets le gen ook belasting te laten betalen van vermogensbestanddeelen, die geen inkom sten opleveren, ook van noodlijdende fondsen wordt immer» belasting geheven. De heer Tydteman v.I. sprak over de waardebepaling van het onroerend goed. De heer Marphaat v.d., de toe stand zooal» die nu ia nagaande, conclu deerde dat een bedrag van 2 milliard thans onbelast ia. De vergadering werd daarna verdaagd tot Vrijdag 11% uur. Uitvoer van dennebOompjes. Naar de Tuinbouw mededeelt, heeft in zake de Amerikaansche plannen tot ver bod van uitvoer van Pinus-eoorten (den- neboompjee) naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, reeds den 2en Febr. jl. een zoogenaamde „hearing" plaats gehad. Daar konden bezwaren tegon een voorgenomen verbod van invoer in do Vereenigde Staten, treffend© alle Pinus- soorten uit Europa, worden voorgebracht. Er bestaat allo vrees voor, dat weldra bericht zal moeten worden dat zoodanig verbod is uitgevaardigd.. Het insect, dat van dit invoerverbod do oorzaak is, wordt in Amerika naar het schijnt, alleen nog maar gevonden in uit Europa ingevoerde tPinue-soorton. Het werd aangetroffen in de StatenCon necticut, llliriois, Massachusetts, New- Jersey, Now-York, Ohio, Pennsylvania, Rhode Island en West-Virginia: A1 hot mogelijke wordt gedaan om het insect uit geroeid te krijgen en men heeft hoop, dfet dit zal gelukken, wanneer geen import van besmette planten meer plaats heeft. GOUDA, 19 Maart 1915. De Ambachtsschool. Op Zaterdag 20 Maart a.s. namiddags 2% uur zal het Beatuur der Ambacht school aan de Leerlingen die de school verlaten wegens geëindigden Cursus, di ploma's uitreiken, terwijl tevens wordt bekend gemaakt wie in aanmerking ko men voor bevordering. Sedert de opening der school is dit een jaarlijksche plechtigheid1, welke wel de moeite waard is om te worden bijge woond. De ouders of verzorgers van schoolgaande leerlingen worden bijl deze ook opgewekt om tegenwoordig te zijn. Hier wordt dan de gelegenheid gebo den een goede indruk der School mee te nemen, welke inrichting, dank zij de uiterst zorgzame en pHtchtvoH© wijze waarop de Directeur de heer P. A. .Schroot de leiding voert, tot een nuttige Instelling van onderwijs voor Gouda en Omstreken mag worden gerekend. Ncdi. Vereen, van Kaashandelaren. De Nederlandsch© V ureerftging van kaas- bandelaren houdt op Donderdag 25 de zer haai- 16de algemeene vergadering in Hotel do Zalm alhier. Aan de orde komt o.a. «en voorstel van het bestuur om bij het eventueel afsluiten van contracten met binnen- of buitenlandsche afnemers de vol gende voorgaarden te stellen 1. Force majeure, welke verhindert de bepalingen van het contract na te leven, alsmede direéte of indirecte storing in het bedrijf door oorlog, veeziekte, brand, werkstaking of andere bodrijfsstoornissen, geven aan verkoopera het recht het ge heel© oontTaét of elk gedeelte er van, dat niet uitgevoerd kan worden, te annulee- ren. De beoordeeling of een dier geval len aanwezig is, geschiedt,, bij geschil er over, door een commissie van drie per sonen, ten verzoeke van de meest geree- de partij, te benoemen Boor den kanton rechter van de woonplaats van den ver- kooper. 2. Elke levering wordt als een afzon- dierlijke overeenkomst beschouwd. 3. Bij een levering in gedeelten of termijnen heeft de verkooper het recht de overeenkomst zonder rechterlijke tussohen- koinst .als ontbonden te beschouwen ten aanzien van de nog te leveren hoeveel heid, zoodra de kooper in eenig opzicht zijn betalingsverplichting of zijn verplich ting tot het in ontvangst nemen van het geleverde niet nakomt, alles onvermin derd het recht van «tem verkooper op ver goeding van de schade door hem gele den en nog te lijden. Voorts zai er een bestuursverkiezing plaats hebben tengevolge van het perio diek aftreden van de heeren Joh. G. Heil te Haarlem, L. Schwerzel te Bodegraven en tengevolge van het bedanken van den heer W. G. van Zwet te Rotterdam. Ook zal de weilschelijkheid worden be sproken van het vaststellen van eert uni form inkoopcontract voor lijnkoeken. De Vluchtelingen in Gouda. Tot, ontspanning der bewoner» van het kamp aan den Graaf Florisweg zal Za terdagavond in die school voor voortge zet lager onderwijs aldaar een lichtbeel- denvedWoning worden gekeken, waarbij de mooiste punten van ons land en de eigenaardige kleederdtocliten die er iu somm/lge streken nog zijn, op het doejt zullen worden gebracht. Deze lichtbeel- fe den-vertooning zal voor ieder bewoner 'van het kamp toegankelijk zijn. De heer J. Th. v. d. Weel, alhier, verwierf té Rotterdam het gewoon politie- ^diploma. Dinsdag 23 Maart zal door de ver- eeniging „Het Groene Kruis" alhier een vergadering worden gehouden met onder staand© punten van behandeling. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag v van densecretaris. 4. Jaarverslag van den penningmeester. 5. Begrooting voor 1915. 6. Verslag van den magazijnmees ter. 7. Voorlezen van den inventarislijst. 8. Verslag van de oommissie tot nazien der kas. 9. Verslag van de commissie nazien van $et materiaal. 10. Verkiezing van een bestuurslid. 11. Voorstel, om to komen tot een verpleegster, vacature ds. H. O. Roscaro-Abbing, 12. Rondvraag. 13. Sluiting. verneem dat langs de lijn Neuve ChapelleFleurbaix meer dan twee duizend Engelschen begraven zijn. De EngelSche troepen verdedigen nu het terreinop een kerkhof, waarop ont zettend vele wapenbroeders begraven Een Nederlander te Lénden veroordeeld. Hoe streng men in Engeland voor nemens is de hand te houden aan de bepaling, dat elke handel met ctyn vijand verboden is, blijkt wel hieruit, dat eergisteren te Londen door rech ter Darling een Nederlander tot negen maanden gevangenisstraf is veroor deeld, wegens overtreding van dit Aerbod. De Nederlander was naar Londen gekomen en had zich daar met eenige firma's in verbinding ge steld voor de levering van goederen voor Duitschland. Wegens deze po gingen om met den vyand handel te dryven en anderen tot dezen handel aan te sporen, werd hij tot bovenge noemde straf veroordeeld. De rechter meende dat de oorlog zoo spoedig mogelijk moest eindigen, dat dit het best kon geschieden door den handel van den vijand te beletten en dat dus in Engeland elke poging tot handel met den vijand ten strengste moest worden onderdrukt. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 19 Maart. Het Commu niqué van gisteravond 11 uur luidt: Een Zeppelin heeft bommen op Calais geworpen, waardoor zeven sta- tionsambtenaren werden gedood. In Champagne hebben wy belang rijke vorderingen gemaakt ten westen, ten noorden en ten oosten van de hoogte noordwestelijk van Mesnil. Een Duitsche tegenaanval werd afgeslagen. Wij veroverden twee loopgraven in het bosch van Consenvoye ten noorden van Verdun AKEN, 18 Maart (part.) Per koerier tot de grens. Van het front in Noord-Frankrijk passeerden hier zes lange treinen met zwaargewonde Duitsche militairen. Te Rote Erde, by Aken, zijn op het oogenblik Russische krijgsgevan genen aan het werk gezet, tegen een loon van 55 pfennig per dag. DUINKERKEN, 18 Maart .(part.) De geheele verplegingsdienst der ver bondenen werd gerequireerd voor Hazebrouck en St. Venant. De actie van. den Duitsche troepen is daarbn- zonder levendig. De Engelschen, die een succes hebben te boeken bij La- ventie en Richebourg, hebben den Duitschers evenwel gevoelige verliezen toegebracht. Maar ook aan den kant der verbondenen zyn de verliezen zwaar. Fransohe hulptroepen werden naar het bedreigde front afgezonden en keerden vreeselijk gedund terug;. De verbondenen schenken weinig aandacht aan hun eigen dooden. Ik De Duitschers hebben zwaar geschut in werking gesteld. De spoorlijn van Wavrin hebben zij hersteld en maken er handig gebruik van. Zij waagden reeds tegenaanvallen, maar de Engel sche versterkingen fewame uit St. Ve nant geregeld aan. Een hel is het in dit korte lage gedeelte van het front. La Gorgue, Laventie on verschillende andere plaatsjes zijn met den grond ge lijk. De verwoesting is in geen enkel deel van West-Vlaanderen of Fransch- Vlaanderen zóó verschrikkelijk dan v. Béthune tot Armentières. De streek is bovendien geheel ontvolkt en door loopgraven en verschansingen geheel omgewoeld. De geest onder de troepen is be vredigend. De Engelschen willen voor uit, maar de aanvoering acht het oogenblik nog niet gekomen. Bij Festubert, waar in den laatsten tijd gevochten is, versterken de Duitschers hunne artillerie. Het kanaal van La Ba8sóe is op wel dertig plaatsen over brugd. Lens en Béthune worden sedert twee dagen weer geregeld onder vuur genomen. AKEN, 18 Maart. (Part.) Per kqe- rier tot de grens. Hier wordt aan buitenlanders geen bfood meer verstrekt. Hoewel de be volking op rantsoen is gesteld, was er gisteren bij verschillende bakkers geen brood te krijgen. Bij de bewoners is huiszoeking ge daan; zij die meer levensmiddelen hadden dan de vastgestelde hoeveel heid, werden beboet. In België - LUIK, 18 Maart. (Part.) Per koe rier tot de grens. Nog steeds passeeren hier massa's troepen op weg naar het oorlogster rein. Het zijn voor het" meerendeel jonge' mannen, die nog niet in het vuur geweest zijn. Ze zijn vol geest drift, zingen de „Wacht am Rhein" en zwaaien met Duitsche en Oosten- rijkache vlaggen. Vierhonderd Fransche M-ijgsgevan- genen uit het Argonnerwdhd kwamen per trein op weg naar Duitschland hier langs. Van het Yserfront pas seerde hier een trein met 300 zieke en zwaargewonde Duitschers die naar Keulen werden vervoerd. Aan het Oostelijk Front. WEENEN, 18 Maart (part.) (offi cieel). In de Karpathen werd op de heuvels ten Westen van Saberezrer de aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten na bloedige gevechten onder groote verliezen voor de tegen standers, teruggeslagen. Verscheidene vijandelijke compagnieën werden hierbij vernietigd. Evenzoo mislukten Gn Oost-Galicie herhaalde pogingen van de Russen om door* verrassend optreden van numeriek sterkere strijd krachten een afzonderlijk steunpunt in onze posities te nemen. Bij het afwjjzen van deze aanvallen die allen op korten afstand van het vuur onzer troepen schipbreuk leden, werden 200 man gevangen gdïlomen. Op de overige fror ten is niets bij zonders voorgevallen. In Duitschland. Spionnage. BERLIJN, 18 Maart, (part.) Het orgaan van het Verband van Brou werij-$rbeiders» waarschuwt tegen het verstrekken van inlichtingen aan on- bekenfen over den opslag van groo- tere graanvoorraden. De aanleiding tot deze waarschuwing is- gelegen in ver schillende onder geheimzinnige om standigheden uitgebroken brand in maalderijen. Het blad vermoedt dat er sprake is van systematische brand stichtingen en in elk geval van spion nage in het belang van het vijandelijke buitenland met het doel te weten te komen waar groote voorraden zijn op geslagen om dan deze in brand te ste ken of anders te vernietigen. De houding van Italië. LONDEN, 19 Maart. De Morning Post veröeemt uit Washington dat Ita- liaansche bankiers en exporteurs en Amerikaansche banken die met Italië in betrekking staan onlangs zeer veel Duitsche waarde verkocht hebben. Dit wordt als "een aanwijzing beschouwd dat de Italiaansche Interventie zeer nabij is. WEENEN. De „Reiehspost" meldt uit Athene, dat de operaties tegen Smyrna sinds (trie dagen rusten. In de stad en om de omliggend© heuvelen hebben de Turken ongeveer 110.000 man troepen ge concentreerd. De batterijen van de Turk sche forten beschadigden drie schepen van de vijandelijke vloot. Bt-RLIJN. Volgens dto Duitsche bla den iZtou de Russisch© regeering hei par tijbureau der sociaal-democratische douma- partij wegens hoogverraad hebben opge heven. BERLIJN. Volgens een mededeeling van den Turkschen consul-generaal roept het Turksche legerbestuur alle reserven van alle wapenen der klassen 18691896 tot den dienst op. Schending van de Chileensche neutraliteit. LONDEN, (V.D.) 18 Maart. Een tele gram uit Limit weidt, dat de gewonde officieren van de „Dresden", welke door den t- iigwisohen hulpkruiser „Orarna" to alaparaiso werden aan wal gebracht, verklaren dat de „Dresden" dagen te Juan Fernandez bleef om kolen te laden en te repareeren. Op 15 Maart lag de kruiagr op mi afstand van 400 meter aan de kust voor anker, toen het Brit sohe eskader naderde en het vuur open de. De bevelhebber van de „Dresden" heeft geprotesteerd tegen de schending van de neutraliteit van Chili. De bevel hebber van het I ngdtoobe eskader ver klaarde daartegenover, dat hij bevel had ontvangen de „Dresden" ^te vernielen, waar hij deze ook zou ontmoeten. De bemanning van de „Dresden" vluchtte in booten naar het strand en liet de kapi tein met enkele leden der bemanning op het schip achter, waarop de kapitein het kruitmagazijn in de lucht liet springen. De officieren van de „Dresden" verkla ren verder, dat ook een Chileensche schoe ner door Engelsche granaten werd be schadigd. De Chileensche kruiser „Zentano" heeft last gekregen om de bemanning van Dresden af te halen. De toestand in Portugal. MILAAN, 18 Maart. De „Secoio" meldt uit Lissabon De volkslvetoogingen voor het Engelsche gozantschapehotel herhalen zich dagelijks. De politie heeft moeite de menigte in bedwang te houden. De Lis- sabonscbe pers slaat een uiterst scher pen toon aan tegen Engelands agitatie, ten gunste van een aanfluiting van Por tugal bij de bondgenooteu. De „Disrio" zegt Het volk en de regeering willen den vrede. Portugal is .souvorein en wijst lederen drang van zijne vrienden terug. PARIJS. Naar het „Journal des Dé- bats" meldt hebben twee Engelsche krui sers, uit Gibraltar te Lbpsabon troepen aan land gezet ter bescherming van de En gelsche onderdanen, daar men de gevol gen der ontstane onlusten vreest. Vele v luchtelingen uit het Noorden zoeken in het Engelsche gezantschapsgebouw hun toevlucht. Amerika en Japan. MILAAN. De „Italia" bericht uit New- York, dat oen tweed© scherper nota in zake het Chineesche conflict door de Ver eenigde Staten den 15©n Maart naar To kio is PARIJS. De „New York Herald" meldt uit Washington, dat het afwijzen van hot bemiddelingsvoorstel door Japan aan de Vereenigde Staten tot nu toe nog niet of ficieel genotificeerd is. De New-York Sun" schrijft, dat de afwijzing de spanning tusschen Washing ton en Tokio tot teen beslissend punt moet b Japan en China. PETROGRAD. Naar de „Novoja Wrora- ja" verneemt is het geheele verkeer van handelsschepen tusschen Japansche en Chi neesche havens geschorst, in verband met de begonnen troepentransporten. Een Protest in de Luxemburgsche Kamer, LUXEMBURG, 18 Maart. (Part.) Ip de zitting van d© Luxemburgsche Kamer, gehouden 16 dezer maand, kwam ter spra ke dat de Duitsche autoriteiten s grond en in strijd met de wetten bet Groot Hertogdom Luxemburg bur gers gevangen genomen hebben, waan der zelfs een Kamerlid, gedurende de zit ting der Kamer. De Directeur-Generaal van Justitie be toogde, dat het departement van Justitie en de Staatsminister allee hebben gedaan waartoe zij in staat waren. De afgevaardigde Weider verklaarde Wij heblien d© bezetting van het lant niet als gerechtigd erkend. Wij moeter, ook de arrestaties als niet gerechtigd te rug wijzen. Wij weten allen, dat de ge vangen genomen Luxemburgers niet In staat waren spionnage te bedrijven. De Daitsche autoriteiten moeten -zijn. I on andere treurt tea zeerste dat de nomen burgers niet wetei zij gevangen zijn. Ton slotte protesteerde/ een lid der rechterzijde Jegeo de vrïjheidsberooving, omdatzij tegen de vorklaring waren, die de Duitsche autoriteiten bij de bezetting van het land hebben gegeven. De Garibaldianen niet ontbonden. HAVRE, 18 Maart (part.) Door Beppino Garibaldi is aan een journa list medegedeeld dat het Legioen der Garibaldianen niet ontbonden is. De leden van het Legioen gaan naar Avignon ten einde degenen die in Italië opgeroepen zijn naar het vader land uitgeleide te doen. De overigen echter zullen ter be schikking van Frankrijk blijven. De Turksche Regeering en het Vatikaan. MÜNCHEN, 18 Maart, (part.) Tus schen de Turksche Regeering en het Vatikaan is volgens de „Beyersche Koerier" thans de Armenische kerk- itrijd, die langer dan een halve eeuw dunrde, bijgelegd. De Turksche Re geering heeft zich, naar het blad uit goed ingelichte Roomsche bron ver neemt, geheel op het standpunt van Rome gesteld en alle wenschen en eischen van het Vatikaan tot het in stellen van een rechtmatigen Patriarch vervuld. Dit zal de Heilige Stoel aan leiding geven om ook van zijn zijde van het protectoraat af te zien. Een aardbeving. BERLIJN, 18 Maart. (E.) De seis mograaf te Ingenheim registreerde gisteravond een aardbeving van mid delmatige sterkte, welke waarschijnlijk in Oost-Azië plaats had. De Kroonprins van Beieren. DUINKERKEN, 18 Maart. (Part.) In Hazebrouck doet het gerucht de rondte, dat de Kroonprins van Beieren zwaar gewond is door een granaat scherf toen hij van een heuveltje langs de lijn van La Bassée naar Estaires de bewegingen van troepen volgde. Hier loopt eveneens het gerucht dat de Koningin van België wegens ge zondheidsredenen naar Parijs vertrok ken is. De Rijkskanselier. BERLIJN, 19 Maart. De Rijkskan selier is naar het groote hoofdkwartier vertrokken. Aan de Noorschekust. CHRISTIAN IA, 19 Maart. In het Drontheimer fjörd zijn een aantal drij vende mijnen aangespoeld. De Vereenigde Staten r en ingeland. LONDEN, 19 Maait. Ui6 Washington wordt niet officieel geseind: De Vereenigde Staten aanvaarden niet de Britsch© nota betreffende de Duitsche blokkade, maar zullen aan de geallieerden melden dat de aangekondigde maatregelen beschouwd worden in strijd te zijn met d© gebruikelijke wetten en usances. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend te 11 uur 40. Aan do orde is de voortzetting der al gemeen© beschouw ingen over hot wetsont werp lot wijziging der vermogensbelas ting. De lieer Marchant vervolgt zijn gisteren afgebroken rede. Hij is met don heer Kooien van mcening, dat het ge- wenscht is, dat bij de vaststelling ©ener belasting naar vaste gegevens kan wor den te werk gegaan. Wanneer die ge gevens evenwel, zooals bij het thans gel dende stelsel van den aanslag van hei onroerend goed, een fictie zijn, leiden vaste gegeven» tot onrechtvaardigheid en onbillijkheid. Terwijl dan hot stelsel ook niet is te verbeteren door verhooging van den multiplicator. Van moor gewicht daa de stelling van den heer Kooien is dan ook deze, dat hoe minder fictie aanwe zig i», doe t© grooter dto realiteit ie. De heer Kooien mocht zijn bewering, dat het stelsel, door den Minister ge- wentrcht, niet deugt, niet gronden op de onmogelijkheid van juiste taxatie der ver koopwaarde. Zulk een-taxatie i» niet een quaostid van Icijfer» flüleen, dooh daarbij van allerlei omstandigheden. De zaak lijkt spr. minder moeilijk dan zij schijnt. Het vaststellen van oen meer juister multiplicator zou niet doelmatig zijn, om dat iedere multiplicator in de practijk spoedig weer onjuist zou blijken. Het door den hoer Tydeman aan de hand gedaan middel ter verbetering: her- schatting van de belastbare opbrengst en in afwoclrting den multiplicator verboo- gen, acht spr. eveneens ondoelmatig. De belastbar# opbrengst zou dan toch weer worden vastgelegd en door waardeveran dering spoedig weer een fictie worden. Do fout ligt dan ook in de methode en deze is niet te verbeteren. We hebben hier te doen met een ver mogensbelasting en moeten dus vaststel-, len, welke realiseerbare waarde hot ver mogensbestanddeel heeft. Het verbaast hem dat geen verdediging van het ontwerp is gekomen van de Rechterzijde, waar men zich steeds beroept op waarheid in de wetgeving. Het gaat hier toch niet op do eerste plaats om geld doch om recht. Als de grondprijzen dalen, kost het stel sel van liet ontwerp ge IA De heer Juten r.k. wenscht do aan dacht te vestigen op oen belang hetwelk door hot ontwerp in het gedrang zal ko men, namelijk dat der pachters. Het gaat den boeren die pachten over hot algemeen goefr"5nHtet de bezitters zich niet altijd rekenschap geven van do werkelijke waarde van hun goed. De nieuwe belastingregeling zal den eigenaar evenwel dwingen onderzoek te doen naar <ks waarde en daardoor dringen tot pachtverhoogiug om de door hen getrokken rente meer in overeen- .temming te brengen met de waarde van hun bezit. Bovendien zak "de nieuwe belastingrege ling nog me0r drijven tot belegging van Nederlandsch1'' kapitaal in buitenlandsche waarden, f De heep Van Nispen tot Seve- n er rp. (Nijmegen) sluit zioh aan bij ben die het ontwerp afkeuren. De indiening acht hij niet opportuur. De Minister kon weten dat hij oen trijd ontketenen zou on dit was in do tegenwoordige omstandigheden niet tactvol. De voorgestelde wijzo van aangifte zal «en zeer voxatoir karakter dragen. Ieder mvlijk man zal bloot staan aan aanmer kingen op en verhooging van zijn aan gifte, omdat hij te werk zal moeten gaan naar zeer onzekere gogenens. Aan do hand van verschillende voor beelden betoogt spr. hoe ijitorst moeilijk de juiste verkoopwaarde zal zijn te be palen. Taxatie door deskundigen Is zeer duur. En veranderde omstandigheden kun nen tot herhaalde herschatting noody.aken. Terwijl de locale kennis der belasting ambtenaren, die dikwijls van standplaats rauderen, niet moet worden overschat. Do heer T e n s t r a v.d. acht een belasting naar de verkoopwaard© d© oenig juiste. Ook in landbouwkringen wordt gevoeld dat het zooals liet thans gaat, niet langer kan gaan. Dit aangenomen behoeft men ziëh niet te verdiepen in d© zeer moeilijke vraag of het roerend of het onroerend goed' d© meeste belasting betaalt. v De bezwaren togen de voorgestelde wijze van schatting acht spr. schromelijk over dreven. Spr. lietwijfelt of er wei atoovecl pach ten zijn, dio te weinig betalen. En waar dit het geval is, is er niets tegen dat een billijke pacht zal worden betaald. Wel wii spr. erkennen, dat ee« schatting moei lijkheden oplevert, doch daar volgt niet uit dat zij niet in onze wetgeving zou mogen worden gebruikt. Er wordt trou wens ook geecliat voor het successie recht en ons heel© hypotheekwezen berust op schatting. Bovondion zouden de aan schatting verbonden bezwaren ook golden voor ©en herschatting der belastbare op brengst. Terwijl een hier gemaakt© fout nog met den multiplicator wordt verme nigvuldigd. Ken vaste multiplicator voert bovendien spoedig weer tot ongelijkheid, door verandering van den reotontandoard. Wel wil spr. oen herschatting van do belastbare opbrengst voor dc grondbelas ting. Ten slotte raadt hij den Minister aan zich schrap te zetten tegenover het amen dement der Commissie van Rapporteurs, hetwol^ uitstel der inwerkingtreding van do wet voorstelt. Do heer Bos v.d. verdedigt het ont werp en bestrijdt het standpunt van d© heeren' Kooien en Tydeman. Spr. ver klaart zich tegen bevoorrechting van eige naars van natuurmonumenten, Wel heb ben voor het behoud on den aanleg daar- hot Rijk, d© Provincie en de Qe- 'meente hare taak. Minister Treub deelt mede, dat de meerdere opbrengst 8 k 10 millioen zal zijn, ongerekend1 den invloed der tijds omstandigheden, die dat bedrag wellicht 5 Ai 6 millioen zullen terugbrengen. (De zitting duurt voort.) Mr. W. H. de Beaufort. Het lid der Tweede Kamer Mr. W. H. de Beaufort herdenkt heden zijn 70°n geboortedag. De vrij-libérale kamerleden boden den heer de Beaufort heden hunne ge- lukwenschen en bloemen aan. De journalisten der perstribune zon den de heer de Beaufort telegrafisch hunne gelnkwenschen. Vragen van het Kfcmerlfd Albarda. Het Tweede Kamerlid J. W. Albarda ■eft de volgend© schriftelijke vrogérttot den Minister van Oorlog gericht I. Is hot de bedoeling van den Mi nister dat de regeling dof z.g. land- (ouwverioven voor gemobilisoorden ook gelden zal voor arbeiders van industrie landbouw, ten einde dezen iu staat te stellen den grond, waarop zij levens middelen voor hun gezinnen verbouwen, behoorlijk te bewerken II. Indien de eerste vraag bevestigend; wordt beantwoord, is Z. Exc. dan be reid, maatregelen te nemen, waardoor een billijke toepassing der regeling ton be hoeve der bedoelde arbeider» zooveel mo gelijk wordit verzekerd' wordt lieantwoord, is Z. Exc. dan bereid' een zoodanig© uitbreiding der regeling to overwegen, dat ook door arbeiders, die levensmiddelen ten éigen gebruik© ver bouwen er van kan worden genoten Staking Telegrafisch verkeer met Engeland. Men meldt ons uit Amsterdam: Het Telegrafisch verkeër met Enge land ondervindt thans groote storing. van het Koninklyk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 757.5 te 'isby, laagste stand 741.4 te de Bildt. Verwachting tot den volgenden dag: Matige zuidwestelijke tot zuidooste lijke wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, vooral des ochtends zachter.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2