Dames- en Kinder-Kleeding Meubelkoopjes iv< tor Zslap naar krfa Kastpapier - Firma J. T. SIBK, WOONHUIS, T(a WOLFF C°. NeO-PlANTENBOTERFABRIE! AHSTERDfln KUNSTTANDEN Voor Reclame!!! LIS :C GOODSGHE GODRAHT De Oorlog. Rouwkleeding. - Mantel-Costumes Covertcoatmantels Kinder-Kleeding Costume-Rokken en Blouses. Rotterdam Simonstraat 44", Wieken Raagstoffèrs Witborstels Trappen" Sponzen Zeemen Dweilen Emeerpastllles Emserzoul Emserwater Drogisterij Westhaven 11, -UNSTE DLANTENBOTER, KLAPPA, Plantenboter, en B. U. Ka, Plantenvet, zijn ver krijgbaar bij alle goede Kruideniers, Boter- en Comestibles- handelaren. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Nederlandsche Planleiibolerfabriek, ltokin 73, Amsterdam, Telefoon 3244 en door het Hoofd-Agentschap voor Znid-Holland en Zeeland: Maatschappij „Betere Volksvoeding", Leuvehaven 73", Rotter dam, Telefoon 10044. Goedkoope Aanbiedingen A. COHEN's Warenhuizen, St. Jacobstraat 7-9, ROTTERDAM. Tel. int. 10058. M2/a Certificaten van Oorsprong HOLLAND-AMERIKA LIJN, ad 40 cents pep stuk A. BRINKMAN ZOON, Tandarts J. T. ORTH Zn. in diverse soorten en prijzen Boek- en Kantoorboekhandel. SMHI „JM", - Emserzout Emserwaler Emserpaslilles P. WEIJER, Tweede Blad. Viit om Parlement. Niettegenstaande de algemeene schaarschte aan grondstoffen en de daarmede gepaard gaande stijging der prijzen, vindt men bij ons daar onze vroegtijdige bestellingen eene zeer uitgebreide sorteeriag in elegante togaa ogze bekend voordeelige prijxen. V Een bezoek aan onze Magazijnen zal tl daarvan overtuigen. ia geheel nieuwe modellen. Maatele» Jurken, Rokjee en Blousee. ib Tailormade en Blouee-modellen. W Goed passende Confectie als Mantel- Costumes, Mantels, Rokken, Blouses enz. voor zeer corpulente Dames in groote keuze voor handen. 200 Hoogstraat 347 - hoek Spui. - to Reouwijk, in het Koffiehuis van den Heer C. BLONK, op VRHDAG 26 MAART 1915, des voormiddags HF/j ure, ten overstaan van den te Haastrecht gevestigden Notaris J. KOEMAN, van Het enkele jaren geleden gebouwd, goed onderhouden, van vele gemakken voorzien 25 geteekend D 40, met grooten tuin en bergplaats, te samen groot 1210 oenti- aren, gelegen naby de R.K. Kerk op het dorp te Reenwijk. Dagefyks te bezichtigen. inlichtingen geeft de Notaris. Fraaie Meubelen, als Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Schilde rijen, complete Salon- en Hulskamer ameublementen, Veeren- en Kapok- Bedstellen, Buffetten, Ulttrektafels, Leerstoelen, vanaf f 17.50 de zes, Theetafels, Slaapkamermeubelen, Brandkast, Pianino, Westminster Speelklok, enz. enz. ALLES SPOTQOEDKOOPÜ! bovenhuis bij de Schiekade, Rotterdam. SM. lang 8 M. breed sl|> •Py gCkOORR j 162 Afd. Electricltelts-Artlkelen. Batterij voor Zaklamp Metaaldraadlampjes Compleete Zaklampen Huisschellen, prima Drukknoppei Omsohakeias Koperen Stroombrekers W. C. Verlichting, eompl. Electrioeer Machines 25-uur Batterij, extra - Element v. Schel en Libht Zinkstaven Zinkcylinders Koolbuidels, prima Poreuse Potten (kroont.) Koperen Wandarmpjea Koperen Lamphouders Kogellampen Watt f 0,19 0,12 0,49 0,66 0,09 s 0,09 a 0,23 0,99 0,98 0,69 0,88 0,10 r 0,26 n 0,49 B 0,12 0,09 0,36 Afd. Rywielbenoodigdheden. Rijwielbanden „Olifantsbanden" Fietsbellen Fietspomp met slang Fietsstandaards Fietstakel, oompleet Kaarslamp met Lens Carbidlampen Olielami National Solution Assen met Conussen Trapassen (Staal). Sturen 1916 N Zadels, zeer mooi 1,29 Broekkappen, paar 0,24 Jas beschermers0,66 Zadeldekjes (Vilt) - „0,19 Vraagt extra Prijscouranten voor Winkeliers en Wederverkoopers. (Gratis toezending). Einde Md opening der DERDE ZAAK, JONKERPRANSSTRA AT 84. t laar garantie, f f 1,19 1,98 s 0,10 0,19 0,29 0,52 0,99 0,99 0,49 v 0,39 0,06 0,15 0,29 Afd. U zerwaren-Qereedschappen. Hamers met Steel Nijptangen, 1 j. garantie Schaafbeitels, extra Steekbeitels met garantie Kondbeitels Stalen Bijten Schoenhamers Schoenmessen Schoenraspen Bankschroefjes, gesmeed Waterpassen, xuiver Plemuurmessen Toonbankbascules 20 p. Drilboor met losse boortjes Amerik. Booromslag. Alle maten Boorijzers 36 Punaises voor slechts Schaafblokken f 0,09 0,25 0,12 0,10 0,16 0,26 0,29 0,10 0,12 0,19 0,27 0,12 1,29 0,14 0,49 0,02'/, 0,02 0,37 84 af te geven door de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Gouda, benoodigd voor de verzending van goederen uit dit district naar de Ameri- kaansche havens per zyn verkrijgbaar CiNolusief xegsQ ter Drukkerij van Markt 31, Oouda. met en zonder gehemelte-plaat, vanaf f 2.-— per tand, f35.— per gebit. Plaatsing zonder pijn en met schrifteÜilM en langdurige garantie. 12 (COOLSINQEL ao, ROTTERDAM- voorhanden bQ 100 prima Sigaren 100 2 ets Sigaren 100 extra 2 ets Knakken 100 Modjo Vorstenlanden 100 Bolknakken f 1.10 100 extra 2V* ets Sigaren 1.60 300 stuks naar kenze franco rembours. 20 Firma H. v. d. HEIJDEN, Rotterdam. Dit blad ramMw r. pi. Apotheker. Gouwe 135. Telefoon 37. Eleote. Dr. A. Brinkman A Zn. Gouda ZATERDAG 20 MAART 1915. TWcrt.DK KAMER. Voorwaardelijke strafop schorting. „Ken evenement in onze parlementaire historie" noemde prof. van - Hamel (die de oude van Hamel genoemd wordt ter onderscheiding van zijn zoon, den j o n- g e n professor, die echter moeilijk zijn vader in jeugd: van hoofd en hart kap overtreffen) de behandeling in het Par lement van het wetsontwerp „tot vast stelling van nadere strafrechtelijke voor zieningen betreffende veroordêelingen waarbij de straf, tenzij de rechter later andes beveelt, niet wordt ondergaan, de betaling van geldboeten en de voorwaar delijke invrijheidstelling" gelijk die of- ficieele titel luidt. I n inderdaad een evenement is het, hetzij men deze gebeurtenis als een heug lijke bescliouwt (zooals de heeren van Hamel en Hink), hetzij men deze nieuwe v oorziening beschouwt als een fataal ge volg van modernistische opvattingen, wel ke het Recht op zijn kop zet, gelijk ve len in den antirevolutionnairen hoek uieenen. De lieer de Savornin Lohman ging niet zóó ver, maar zijn betoog helde er toch zeer zwaar naar over en de Minister kreeg hem dan ook niet vóór stemmen. Het w.o. wil invoering der voor waardelijke opschorting van straf, be vordering van de betaling van geldboe ten en uitbreiding van het instituut der voorwaardelijke invrijheidstelling. Allee ter beperking yam vrijheidsstraffen. Is dit alles nu voor de „ouderwet- sche" juridische school onaannemelijk Ons dunkt van niet. En reeds het feit, dat 't ontwerp afkomstig is van den te vroeg heengeganen Minister Regout (wien niemand rechtzinnigheid kon ontzeggen) wijst roet klem in deze richting. De eer ste spreker, de Katholiek de Wijkerslooth de Weerdlesteijn, deed dan ook een even goed als practisch werk. door aan te toonen, dat de voorwaardelijke strafop schorting zich zoowel bij de klassieke strafopschorting zich zoowel bij ide klas sieke als bij de moderne leer aansluit ja zelfs is de V. S. door sommigen in strijd met de klassieke opvatting geoor deeld. De vraag is maar, welk doel men er mee beoogt en met welke argumenten men die V. 8. verdedigt en inderdaad! loopen deze zeer uiteen. Prof. van Hamel (die er niet onaardig aan herinnert, hoe 25 jaar geleden de meerderheid! der Juristenvereeniging zieh nog tegen V. S. verklaarde) stelde zich op uiterst practisch standpunt. Hij was reeds 30 jaar geleden te Londen, waar hij het stelsel had' leeren kennen, be keerd. Voor hem was 'teei» quaeetie van gezond verstand1strafrecht is voor hem niets anders dan paedagogie (ziehier zeer sterk de antithese gesteld tegenover hen, die de straf beschouwen als een nood zakelijk leed, niet zoozeer ter verbete ring van den misdadiger, als wel als een wraak van de beleedigde maatschap pij) en oefent niet ook de huisvader bij zijn opvoedkunde telkens het stelsel van V. 8. uit De hooggeleerde spreker er kende, dat hier allee hangt aan de toe passing van het stelsel, welke de wet tot een paskwil k&a maken, maar ook tot een levend ^weteen en een belangrij ken factor in onze rechtspraak en hij stolde genoeg vertrouwen in onze rech ters om het eerste niet te vreezeo. Mr. Rink hield een mooie rede op de V. S., het „vernuftige middel om de goe de verhouding tuBSchen straf en misdTijf beter te maken," een middel, dat o.m. de strekking heeft „de som van het men* schelijk leed en van de maatschappelijke ellende te verkleinen, die het uitvloeisel zijn van het opleggen van vrijheidsstraf fen." De Hoogezandeche afgevaardigde schets te nog eens hoe 't met de V. S. zal gaan: de gewone rechtsbedeeling gaat haar normalen gang; is echter hot „sdhül- dig" uitgesproken, dan is het moment ge komen, waarop de'rechter krijgt te over wegen. of er termen zijn om den schul dige in staat te stellen, te toonen, dat hij zijn straf vooralsnog niet behoeft te ondergaan. Wordt de V. S. uitge sproken. dan krijgt de veroordeelde 't dus zelf in handen te beslissen, of hij de straf zal moeten ondergaan, dan wel of hij buiten de poorten van de gevangenis zal mogen blijven, doordat hij verder der justitie geen reden tot ingrijpen geeft. Men kan verder verschillen van mee ning, over de vraag of reeds de veroor- deeling op zich zelve bij V. S. een straf en of er bij V. S. reden is voor het stellen van een grens, waarboven geen V. S. kan worden toegepast (in het ont werp is deze op één jaar gesteld). De beide Katholieke redenaars, de heeren Wijkerslooth en Janssen, gingen hierte gen eikaar in. maar dit betreft, zij 't ook, belangrijke bijzaken. De grijze Goe- sche afgevaardigde, die veel werk van zijn speech had gemaakt, pakte de zaak in haar hart aan. En men gevoelde 't, dat het den heer Lohman aan het hart ging. dat hier weer iets wat voor hem grondzuil is van het recht, wordt losge woeld, zonder mededoogen, zonder opzet en met optimisme. De Minister Regout had gesproken van een communie» opi nio op dit gebied: de beer ix»hman kon zoo iets met zonder sarcasme bejegenen, een comuiunio opinio, ja, dne liestond misschien bij menschen, die afgaan op booren zeggen of indrukken, of voor wie straf slechte een nhdriel ia, nu ja een tuchtmiddel, tot beter gedragHoe liet de oude christelijk-historische leider zijn ironie den vrijen loop: men moet hem. den deftigen parlementariër, h o o r e n zeggen, dat men. het Voorl. Verslag der Kamer over dit w.o. lezende, den indruk krijgt, alsof het ten verzoeke van een bond van gedetineerden was opgesteld, om er behoorlijk van te kun nen genieten Liet de heer de Savornin Lohman aan vankelijk nog eene. zij 't ook kleine, mo gelijkheid open, om zijn stem aan het ont werp te geven heel anders de heer Scheurer, die zijn hestrijding ten beste gaf ten aanhoore o.a. van zijn jurist-par- tijgenooten Rutgers en van de Velde en den staatsrechtleeraar dr. Beuroer. Maar de heer Scheurer had toch ook een beetje gelijk, het geldt hier niet alléén juriste rij, doch.v een toepassing van beginselen, welke ook de niet-jurist mag beoordeelen en welke antirevolutionair in de Twee de Kamer is beter in staat de beginse len ter toetse te brengen dan dr. Scheu rer Welnu dan. de heer Scheurer heeft zich uitstekend van zijn taak, die een plicht is, gekweten. Dr. Kuyper's „Ons Program" deed druk dienst en al lazen we eens in dr. Kuyper's lijfblad, dat het gevaarlijk is na zooveel tijd te komen met citaten uit een oud' werk, wij vertrou wen, dat het citceren door „onzen" Scheurer W 1 met voldoening zal wor den begroet en dat een sierlijke pluhn hem niet zal worden onthouden. Het dunkt ons de moeite waard eenigo aandacht te- wijden aan de bestrijding door dr. Scheurer. Zooals te verwachten was. stelde da Sneeker afgevaardigde zich op het standpunt, dat taak der Over heid is de handhaving van de door God ingestelde rechtsorde en dat den misda diger leed moet treffen, wreken van die geschonden gerechtigheid is dus het doel van de op te leggen straf. Het nieuwe instituut laat dit niet tot zijn recht ko men en is dus in strijd roet de gerech tigheid. Of om het met „Ons Program" te zeg gen De gerechtigheid Gods moet, voor zoover zij in de landswetten tot uiting komt, onvoorwaardelijk haar eer hebben. Niemand mag haar aanranden en wie haar aanrandt, moet op de aileron verbiddel ijk- «te wijze den wrekenden artn der ge rechtigheid voelen. Misdaad en straf overtreding en vergelding zijn onverbre kelijk." Die dr. Kuyper kan 't toch maar mooi zeggen Fn dr. Schfeurer zei 'them haast nog heter na zien niet sommigen tegen woordig in den misdadiger een patiënt en hoort men niet met „dramatisch gejam mer" het medelijden voor den misdadiger inroepen Weg met de gevangenissen heet het. Kr moeten zei dr. Scheu rer met alle ironio waarover hij be schikt ziekenhuizen, opvoedingsgestich ten komen. De misdadiger wordt op die manier bevoordeeld boven den burger die zich aan geen misdaad schuldig maakte! Fn dr.' .Scheurer ging zelfs zoo ver, tlioor te beweren, dat dit instituut gevaar brengt voor bevoorrechting kreeg de rechter voortaan iemand voor' zich uit den ge<- goeden stand; die eigenlijk \/x jaar verdiende, dan zou voor den rechter de verleiding ontstaan om hem niet meer dan één jaar te geven, ten einde aldus het nieuwe instituut op den misdadiger te kunnen toepassen De heer Duys zou 'tniet beter kunnen zeggen En toch, aan het slot zijner rede draaide dr. Scheurer ietwat bij. Met een „voorwaardelijke gratie" zou hij wellicht kunnen meegaan. Als het „beginsel" maar gered' wordtl En dat zal geschieden, zoolang er nog Scheurers op de bres staan. Laten we 't niet al te zwaar opnemen Het* wetsvoorstel is ten slotte met groote meerderheid aangenomenalleen de Kuy- perianen stemden en bloc tegen, de Katholieken allen vóór. Het was weer eens een echt-prineipi- eele quaestie en weer lag de coalitie ho peloos uiteen Hoe dikwijls nog UIT HET LEVEN VAN EEN VELD PREDIKER BIJ HET LEGER TE VELDE XXVIL In deze twee punten ligt dus eenlge teleurstelling. Dit zijn beide „tegenval lers". die er toch ook moeten bestaan. Dat a 1 het overige nu mee is gevallen zal ik niet beweren. Sommige dingen waar men op voorbereid was, en die bezwaarlijk zouden te dragen zijn, ble ven geheel uit; andere kwamen overeen met de gekoesterde verwachtingen, en weer andere bleven er verre boven. Stel u voor „men" wist te voorspellen, dat de Veldprediker het ruwste soldaten leven zou moeten meemaken; onder den hlooten hemel den nacht doorbrengen als het zoo viel; slooten doorwaden rondzwerven in volslagen onzekerheid om trent do plaats waar hij zou aankomen. En dergelijke verschrikkelijkheden meer. Hiervan is niets uitgekomen tot nu toe; en wat ik mocht leeren kennen als mo gelijk of waarschijnlijk in zelfs de aller ongunstigste toekomst biedt niet veel kans, dat zoo iete werkelijkheid zal worden Het valt niet te loochenen, dat zelfs bij den oorlogstoestand in den nieuweren tijd J11LÜi i l! JBH zeker gemak nog beschikbaar blijft. De keukenwagen, die een uitrukkenden troep vergezelt, verschaft den manschappen te rechter tijd warme koffie en warm. wel- toel»ereid voedsel van een smaak en be handeling als in menig eene burgerwo ning tevergeefs worden gezocht. I)e de kens behooren tot de meegevoerd»' uit rusting en de handigheid om noodgebou wen op te richten is buitengewoon groot. Het is niet gebeurd en het zai niet ge makkelijk gebeuren ook (meen ik), dat de Veldprediker zoo'n avontuurlijk en aan felle ontberingen rijk leven te leiden krijgt als men heeft aangekondigd. Al leen reeds het feit. dat hij hetzelfde kwar tier - heeft als de Divisie-Generaal, waar borgt dit. Het zou een druk, inspannend, wilt ge: een aan afleiding en afwisseling rijk»; leven zijn. Nu dit is ten volle bewaar heid geworden. Wat ik voor en na mocht vertellen van ons bestaan, van het verloop onflter dagen en onzer weken maakte het wel duidelijk. Maar men moet niet met kwalen of gebreken bezocht zijn en de noodige lichaamskracht en ge zondheid bezitten. Hoe heel anders ia echter die drukte geworden dan men ver wachtte Vooral (geestelijke inspanning werd geëischt. Zoo heeft men dit te re gelen en op de eene plaats, dan geheel iets anders, in een geheel van de eerste afwijkende omgeving. Boven de gekoesterde verwachtingen steken uit de ervaringen, opgedaan inet het personeel, de menschen. onder wie wij hebben te arbeiden. De spreekwoor delijk geworden en nog maar altijd in eere gehouden „soldaten-onverschilligheid" heeft geen teleurstelling gegeven want zij had niets moer van h«t verschrikke lijke in haar aard en vormen, dat met* haar gaarne toedicht. Hot zijn geen naar stilte verlangende en stilte betrachtende lui; jonge, gezon de, levenslustige mannen met weinig zwaardrukkende zorgen en veel oog voor de zonzijde der dingen, waarmede wij in hoofdzaak to hiaken hebben. Er loopen oenlge lompen onder, die geen juist bo- grip hebben van betamelijkheid en fat soen. In doorsnee evenwel kan men onze jongens prijzen om hun gedrag en hun optreden, ook om hun belangstelling voor zaken van geloof en godsdienst. Al heb ben zij gewoonlijk niet veel in hun beurs en wel veel, dat nog moet worden ge kocht. als het er op aankomt om bijv. iets te offeren voor huur van een orgel of voor ander „kerkelijk doel" dan blij ven zij niet achter. Overzicht van den toestand. Dat I ngeland en Frankrijk de gewel dige actie tegen de Dardanellen niet zou den zijn begonnen, indien zij te voren niet wisten welke houding ^Griekenland zou aannemen, is moeilijk te veronder stellen. Met stelligheid' is echter daarom trent niets te zeggen; dat Griekenland medewerking verleen en zal b c h ij n t op dit oogenblik een vergissing, welke ech ter het afwachten van het verdere ver loop der politieke gebeurtenissen in Grie kenland noodzakelijk maakt. De slimme Venizelos, de staatsman die voor Griekenland zeer veel heeft tot! stand gebracht, is tijdelijk van het poli tiek tooneel Verdwenen. Tijdelijk, zeggen we, want *het lijdt geen twijfel of binnen cenige dagen staat hij weer op de oude post. En ongetwijfeld zal hij dan nog steviger staan. De man. die op het oogen blik de belangrijke positie van Venizelos inneemt, Goenaris, kan blijkens de me dedeel ingen die ons daarvan uit do Ma den bereikten, niet in de schaduw staan van -zijn voorganger. Wat dan toch de bedoeling van dit al- los is Griekenland staat voor een go- wichtige beslissing. Het leek ons dat met het optredon der geallieerden in de Dardanellen en het tot vlootbasis nemen van een Grleksch eiland voldoende was bewezen, in welke richting die beslis sing zou gaan. Koning Constantijn ech ter zit in een moeilijk parket. Familie banden binden hom aan de Hohenzollern inaar daarbij is hij verstandig genoeg om in te zien dat op het oogenblik hij liet van zijn familie niet hebben moot. Venizelos wae zijn trouwen vriend, zijn raadsman, zijn alles. Kiezen of doelen moest hij en in zijn twijfelmoedigheid hoeft hij nog eenmaal getracht er uit te sprin gen. Venizelos op zijde en Goenaris naar voren. Wanneer hij strak» valt, verschijnt Venizelos weer en zal diens beleid den knoop wel doorhakken. Inmiddels 1» dit alles een tegenslag voor de actie der geallieerden. De druk dien do Duitsche diplomatie in Grieken land heeft weten uit te oefenen, houdt in letterlijken jfin het welslagen van de Dardaneilen-actie tegen. Natuurlijk hob- ben de geallieerden zich ten volle re kenschap gegeven van al de moeilijkhe den. die zich bij het grootsch onderne men zouden kunnen voordoen. In alles was zooals te begrijpen valt, voorzien. Nu echter blijkt dat één belangrijke zaak niet in orde is, werpt dit een zonderling licht op don gang dor gebeurtenissen. Dat een voldoend landingsleger noodzakelijk was, was onmiddellijk te zien. Trouwens dit zal de grootste moeilijkheid geweest zijn waarvoor de geallieerden geplaatst waren. Aan het Westelijk front kunnen de F.ngelschen en de Franschen te za- men geen mannetje missen. En toch wis ten zij dat zij bij do Dardanellen-actie een landingsleger niet zouden kunnen missen. Heeft men, zoo rijst nu de vraag, gerekend dat Griekenland hun dit zou verschaffen Zooals bekend is heeft Ve nizelos iatertijd Fransche instructeurs aan gesteld voor het Grieksche leger. Het zou dus wel zeer „in stijl" zijn wan neer dit leger in samenwerking met de Fransche en Fngdsche vloot den strijd van de Dardanellen werden. l>e laatste Iwrichten die wij op dit oogenblik bezitten, vertellen ons dat Al- gerijnsche troepen naar do Dardanellen zullen gezonden worden. Generaal d'Ama- de zou dit troepje aanvoeren. Wij zou den dan het niet onvermakelijk geval krijgen da» de Mohammedanen onderling den heiligen oorlog tegen de „Ohriston- honden" zouden uitvechten. Misschien is dit alles echter tijdelijk en zal inmiddels Griekenland' zijn beslis sing genomen hebben. Duitschland heeft alle zeilen bijgezet om tijdig het mee doen van Griekenland tegen te houden. Of het echter blijven zal gelukken, trek ken wij vooralsnog in twijfel. De toestand' op de overige fronten geeft ons op dit moment geen aanleiding tot uitweidingen. Het valt ongetwijfeld op dat van Servië niets of zoo goed als niets meer wordt vernomen, dat van hot Suez-Kanaal al evenmin berichten inko men, dat uit den Kaukasus slechts spo radische mcdedoelingen komen en dat over Rumenië en Hulgarijo niet veel meer gesproken wordt. Op het Westelijk front vorderen do geallieerden heel langzaam, naar het schijnt zoo langzaam dat do Duitschers het kun nen tegenspreken. Op het Oostelijk front werd weer oen groote overwinning van do Duitschers gemold waarvan tot op he- d<«n in de Russische telegrammen niet veel Is terug te Vinden. Wij twijfelen er voor- loopig dan wel wat aan. Gezien liet feit dat het met het sluiten van de twoedo Duitsche oorlogsleening niet zoo hijster voor den wind gaat «n een nieuw suc- van den zoozeer populairen von Hin denburg misschien een goeden invloedl hooft, aarzolen wij voorshands do schit tering van dOze notitie zóó te aanvaar den als do Wolff telegrammen ze schil deren. Do duikbooton-oorlog blijft voortgaan slachtoffers te oisclion, echter lang nld in die mate als vóór 18 Februari werd gedacht. De Engelsche vloot Is zeer waarschijnlijk op haar qui-vive en do verliezen die- de onderzcevloot der Duit schers goleden heeft, dwingen hen wei zuinig to zijn. De blokkade der Duitsche havens gaat geregeld voort en maakt den toestand iri het land met den dag benauwder. Be1 richten dienaangaande lekken slecht» druppelsgewijze en een groot beeld geven ze niet. Dat naar vrede gesmacht wordt is alom bekend, dot men reeds bereid zou zijn niet al te onaangename voorwaarden te acoepteerenwordt zelfs reeds van ver schillende zijden gemeld. Maar uitzicht op het een en onder be staat er absoluut niet. Aan het Westelijk Front. Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt d.d. 19 Maart In Champagne zijn weder twee ge* deeltelijke aanvallen der Franschen mislukt, ten noorden van Le Mesnil en ten noorden van Beau Séjour. Twee officieren en zeventig manschap pen werden gevangen genomen. Na zware verliezen trok de vijand onder ons sneqesvol vuur naar zijn stellingen terug. Ten zuidoosten van Verdun dedeö de Franschen verscheiden aanvallen. In de vlakte van Woeuvre werden zij afgeslagen, terwijl aan den oostelijken rand der Maashoogten het gevecht nog aan den gang is. Aan het Oostelijk Front. Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt d.d. 19 Maart De toestand bij Memel is nog niet opgeklaard. Blijkbaar zyn zwakke Rus sische afdeelingen Memel binnenge drongen. Er werden tegenmaatregelen getroffen. De Russische aanvallen tusschen de Pissek en Orzye, alsmede ten noordoosten en ten westen van Pransnysz werden afgeslagen, ten deel® onder zware verliezen voor den vijand. In den toestand ten zuiden van de Weichsel is geen verandering gekomen' De groote Russische generalen staf meldt d.d. 19 Maart Op het front tusschen de rivieren Szkva en Orsjitz, in de streek van de dorpen Serafine, Tartah, Vakh, Ziomk, alsmede in de streek ten noorden van Pra8nysz duren de gevechten voort. Wij namen verscheiden dorpen en hoogten. Vijf kanonnen, twee en veer tig mitrailleuses, caissons en munitie- voorraden vielen in onze handen. Wij maakten verscheiden honderden Duit schers krijgsgevangenen. Op den rechteroever van de Njemen worden gevechten geleverd bij Tan roggen en op Duitsch grondgebied, en de wegen welke van Gorzda naar Memel leiden. Wij veroverden daar twee kanonnen, vier mitrailleuses, twee automobielen en ladingen mu nitie. Wij nfaakten bovendien krijgs gevangenen. Op den linkeroever van den Weich sel werd een hevig artillerie-vuur ge opend. By de Bzoera eu in de streek der Pilitza bij Boguslowof, ten westen van Opoczno en bij Lopowsjno werden de vijandelgke troepen, die tot het offensief overgingen, door ons vuur uiteengedreven. In den toestand in de ijfrrpathen en Oost-Galicië is gOft mindering gekomen. By Crawczik vernietigden wy drie Duitsche compagnieën, die een aanval op ons deden. Na het bajonetgevecht werden de overleven den, ten getale van drie officierenen drie en negentig soldaten, gevangen genomen. De correspondent van het Berl. Tagebl. meldt uit Boedapest dat het Russische offensief in het dal van den Opor totaal gebroken is. De enorme beteekenis daarvan springt in het oog, als men weet, dat het. SWdal in de richting wijst van Stryj. In de Kar- pathen worden de gevechten met on verminderde krachten voortgezet. Uit Ungwar meldt men: Woensdag hadden ten Noorden van Oeszok weder heftige gevechten plaats met het re sultaat, dat de sedert eenige dagen krachtig opdringende Russen verslagen werden. Er werden talrijke gevange nen gemaakt. Aan beide zyden var. den weg van Toersza naar Oeszok donderde reeds sedert eenige dagen het Russische geschut. De Russen hadden zich sterk verschanst op de omliggende hoogten en heftige aanvallen op de Oostenryksche stellingen waren aan de orde van den dag. De aanvallen worden teruggeslagen, de gevangenen vertellen, dat deze troepen genomen zyn van de regimenten die Przemysl belegeren. Aan het Zuidelijk Front. De stryd aan de Dardanellen. Het Turksche hoofdkwartier meldt d.d. 19 Maart uit Constantinopel: Hedenochtend om half twaalf open den veertien vijandelijke pantsersche pen het vuur op de batteryen aan de Dardanellen. Des namiddags trok een deel dezer pantsorschepen zich uit ons vuur terug. Het bombardement werd door acht pantserschepen met zeer groote tus- schenpoozen tot vijf uur voortgezet. Behalve het Fransche pantserschip Bouvet werd een vijandelyke torpedo boot tot zinken gebracht, een Engelsch pantserschip van het Irresistible-type Duiten gevecht gesteld, en een ander van het Cornwallis-type beschadigd en gedwongen zich uit de gevecjits- linie terug te trekken. Zal de oorlog iu Juli eindigen? In een redevoering voor het Sta tistisch Genootschap te Londen heeft de heer Edgar Crammond gezegd, dat de totale directe en indirecte kosten van den oorlog tot 31 Juli a.s. op 9.147.900.000 pond sterling kunnen ge schat worden. Deze kosten zouden als volgt verdeeld zynBelgië 526.500.000, Fr. 1.686.400.000, Rusl. 1.400.000.000, Gr.-Brittannië 1.258 000.000. Te zamen 4.870.900.000 pond sterling. VoorOdfc^ tenryk-Hongarije zouden de kosten! dan bedragen 1.502.000.000 en voor\ Duitschland 2.775.000.000. Tezamen 4.277.000.000 pond sterling. De buitenlandsche handel van de negen betrokken mogendheden be draagt ongeveer 62 percent van den wereldhandel. Economische uitputting en gebrek aan manschappen en oorlogsmateriaal zouden het waarschijnlijk onmogelijk maken voor sommige oorlogvoerende mogendheden, om den stryd nog na Juli voort to zetten. De recruten van 1916. De Fransche recruten 1915, meldt de Temps, zullen weldra afgericht zijn en de minister van oorlog heeft na tuurlijk dadelijk overwogen, om hen in de depóts te vervangen door de lichting 1916. Daarvoor was wetswij ziging noodig, daar de recruten 1916 pas in October mogen ingelijfd wor den. Eenstemmig heeft de Kamer de wyziging goedgekeurd, nadat Minister Millerand had beloofd, dat de recruten een zeor bijzondere verzorging zullen genieten, zoowel in kleeding als in voeding. De hygiënische commissie heeft een geheel nieuw programma tot dit doel samengesteld. Het voedsel zal over vloediger dan anders zijn. De kazernes eu kantonnementen zullen zeer zuiver gehoudën worden. Elke persoon krygt een compleet stel beddegoed. De Za terdag zal geheel aan hygiënische be zigheden gewyd zijn. De oefening is progressief, ter vermyding van over lading en eindelyk zal de lichting 1916 niet by de opereerende legers gevoegd worden, voor alle oudere klassen, die nu nog' in de depóts zijn of werkzaam bij verschillende diensttakken, gebruikt worden.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 3