Stadsnieuws. Rechtszaken. Slx3Lrx.erj.laaa.d-. 8TATEN GENERAAL. Gemengde Berichten. INGEZONDEN. 4089 STAATS LOTERIJ. KANTONGERECHT TE GOUDA. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht afstand van de loopgraven. Wanneer het eten tegen li unr 's avonds in bassen naar de loopgraven wordt ge bracht wordt aan 5—6, manschappen order gegeven dat eten op ongeveer 1 K.M. afstand van de looperaven te gaan halen. Dit geschiedt als volgt: zij kruipen op den bnik over de ziltige massa en ontvangen dan voor het be- noodigde aantal warm eten, dat zeer goed is en in voldoende hoeveelheid wordt beschikbaar gesteld. Op dezelfde wijze wordt des morgens zeqjr vroeg koffie met brood verstrekt. Het halen dezer levensmiddelen geschiedt echter telkens met levensgevaar. In Duitschland. Do toestand In Duitschland. Hot Of heiede Persbureau te Londen mankt talrijke uittreksels openbaar van brieven op krijgsgevangenen bij Neave rhspelle gevonden. Zij geven een leven dig beeld van het gebrek aan do noodi- g» levensmiddelen, dat in Duitschland heerrscht; terwijl de schrijvers bitter kla gen over de iiooge prijzen der levensmid delen. I>e algemeen© Indruk uit deze ge heels correspondentie ie, dat er ongetwij feld groote kommer onder d« arme kltu#- «en in Duitschland heerscht en dat hoe wel nog verwachtingen gekoesterd worden op een spoedige overwinning, de too- Htand bezorgdheid, ja zei fa vertwijfeling in somioigo kringen verwekt. Hot Incident Ledeboar-Ltobknecht. Aan do Tagl. ltundischau wordt uk Karlsruhe gemeldDo Sociaal-democra tisch*. Volksfround', die zich liezlg houik in«4 IhH gebeurdo in den Rijksdag, noemt het godTag van Ledebour on Ltebknucht een schandaal on een openlijke schen ding van de partijtucht. Het blad zegt Dal do tijd nadert oin mot deze buiton- aporigo partijgenooten af U» rekenen ten einde tb' partij voor schade te vrijwaren. Hat opbrengen der „Zaanstroom". Wanneer de „Zaamstroom" wordt losgelaten en onder welke omstandig heden dit geschieden zal, is op het ooganblik nog niet bekend. Namens de directie werd nog moe- gedeeld, dat er voldoende mannen aan boord zijn gebleven, om de „Zaan stroom", zoo noodig weer terug te brengen. Doch by een eventueel torug- komen der „Zaanstroom" zal de ge* zagvoerdor wol telegrafisch het bo- noodigde aantal zeelieden aanvragen, om zijn bemanning te completeoren. Vermoed wordt dat do mindere schepelingen van boord zijn gestuurd, opdat men minder personen te voer den hebben. Wy vroegen den directie nog, of de Hollandsche Stoomboot-Maatschap pij oen andere route zal volgen. Doch de noordelijke route brengt de schepen in het Duische mijnenveldwanneer men dan te kiezen heeft tusschen het mijnengevaar en het gevaar van op brengen, neemt men liever het laatste. Tot dasver zullen do diensten vol gens roostor plaatB vinden. Zaterdag zijn nog „IJstroom", „Waalstroom" en „Rijnstroom" ver trokken. Het tweede slechts godeelte- lijk met levensmiddelen geladen en de lading is de moeite van het op- bro tgen niet waard. Wordt het varen op den duur te bezwaarlijk, dan zal men de schepen met ballast geladen naar Engeland zenden, om zo vandaar geladen naar Nederland te laten varen. Op deze wijze bestaat er geen govaar voor op brengen. Intussohon hoopt men dat de „Zaan stroom" weor spoedig vrijgegeven wordt, daar er druk werk is. (Tel.) De eieren van de „Zaanstroom". Men meldt uit Barneveld De eierenhandelaar H. B. alhier had met het door de Duitsohers opge- braohte stoomschip 85.000 oioron ver zonden. Ofschoon hij den laatsten tijd alle door hem naar Londen verzonden eieren verzekerd had, was dit dezen keer toevallig niet geschied. Ook nog andere kooplui alhier had den eieren op dezelfde boot. (Hbld.) Mil. gezag op Schiermonnikoog. Bij Kon. Beal. is bepaald, dat in af wijking in zooverre van het gestelde onder 2o. het Kon. Besl. van 18 Nov. 1912 (Stbl. 349) zoolang onder de hui dige omstandigheden Nederland niet metterdaad in den oorlog is betrok ken, het militair gezag in de gemeente Schiermonnikoog zal worden uitge oefend door den commandant dor Stel ling van den Helder. (St.-Ct.) Uitvoer van varkens vleeech. De Minister van Landbouw brengt in verband met mogelgke verleening van uitvoeroonsenten ter kennis van belanghebbenden, dat bij den directeur van net Rgks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch te 's Graven hage, 13 Hngo de Grootstraat, opgaven in gezonden kunnen worden van de voor export bestemde hoeveelheden van Rijkswege gekeurd en gezouten varkensvleesch en vleesch waren, geheel of gedeeltelijk bestaande uit varkens, vleesch die op Woensdagavond 17 Maart, 's avonds 12 nur, bij hen in voorraad of in bewerking waren. De gespecificeerde opgaven worden vóór Zaterdag 27 Maart ingewacht, onder vermelding van de plaats(en) waar de partijen zich bevinden. Voor raden die bij onderzoek onjnist blijken te zijn opgogeven, komen niet voor consent-verleening in aanmerking. („StOrt.") Hollandsche Stoomboot-maatschappij. De „IJstroom" van de Hollandsche Stoombootmaatschappij is Maandag te Londen aangekomen. De „Rijnstroom" denzelfden dag te Huil. Gisteravond is de „Waalstroom naar Londen ver trokken. De Batavierlijn. Naar wij vernemen, zal de Batavier- lijn hedenavond den dienst van Rot terdam op Londen hervatten. Er zul len echter geen levensmiddelen wor den vervoerd. Handhavjng krijgstucht. Door het legerbestuur is er op aan gedrongen om de krijgstucht bij vele afdeelingen hooger op te voeren en strenger te handhaven. Er zijn nog steeds klachten over het niet of on voldoende brengen van eerbewijzen vooral het groeten door mindere voor korporaals en onderofficieren. liet wordt noodzakelijk geacht om die korporaals en onderofficieren, die niet vorderen dat hun het eerebowijs stipt wordt gebracht, er op te wyzen dat zij te kort schieten in hun plicht. Alle commandanten en officieren zullen zorg dragen dat al hun onder geschikten don militairen groet stipt en tijdig weten te brengen. (Avp.) Betooging tegen oen Nederlandschen hoogloeraar te Freiburg. Uit Freiburg wordt door een bijz. correspondent aan „De Tijd" bericht: Freibnrg verkeert in staat van op winding ten gevolge van den doortocht der Fransche gewonden, die in geheel Fransch Zwitserland met geestdrift zijn begroot. De vele aldaar woonachtige Duitschers gaven echter hun afkeer te kennen van do ontvangst, die den Franschen ten deel viel aan het station, waar do Franscho volksliedoren werden gespeeld, met vlaggen gezwaaid, bloe men aangeboden en enthousiaste too- neelen afgespeeld. Enkele hoogleeraron der universiteit vonden in do al te uitbundige pro- Fransche uitingen aanleiding, om bij de regooring te Bern hun beklag in te dienen. Hieraan gevolg gevend, liet do regooring de treinen niet meer te Freiburg stoppen. Dit wekte de ver ontwaardiging van de pro-Fransche en grootendoels katholieke burgerij. Er hadden relletjes plaats; bg een der Duitsche hoogleeraren werden ruiten ingegooid, een Duitsoh-Zwitsersch hoogleoraar, dr. Tuor, moest de vlucht nemen, en zelfs voor de woning van don Hollandschen hoogleeraar, den oud-Nymegenaar M. F. R. Daniëls, van de wiskundige on physische facul- fcèifc, die notabene gehuwd is met een Franschsprekende dame uit Freiburg, werden hevige betoogingen gehouden. De gisting houdt aan. TWEEDE KAMER. Vergadering van 23 Maart. Vervolg. In de middagvergadering besprak de heer van Nispen tot Se venaar r.k. de Masting welke de bosschen zal treffen. Een billijker vorm zou spr. liet inden als de boaoludgenaren alleen oen Mflng moesten betalen, wanneer gekapt wordt. t I>e heer do Oeor c.b. noemde ie Mtanndo regeling onjuist, terwijl wijzi ging van den multlplleator de onbillijk heid zou vergrooteu. Do Minister van Financiën de sprekers beantwoordende, Is van oor deel dat do liezwarai van den hoer van Nispen alleen betreffen de dennenbos- se hen. De mogelijkheid van kaprecht kan «ie minister thans niet overzien. De vergadering werd verdaagd tot Woensdag 11% uur. Militaire relletjes. Men meldt ons nit Utrecht: Op het Vreeburg aangrenzende stra ten verzamelden zich gisterenavond groepjes soldaten, die poogden te ma nifesteeren tegen door de militaire autoriten genomen maatregelen. Tot feitelijke manifestaties kwam het niet. Te 10 unr was het grootste deel der soldaten weer in de kazernes. Het groote aantal nieuwsgierigen moest enkele koeren door de politie uiteengedreven worden. Er schijnt eenige ontevredenheid te heerschen over enkole maatregelen in het belang van de discipline genomen. In Utrecht liggen veel Rotterdamscbe soldaten, die Zondags zonder verlof naar hnis gingen. Dit is nu verboden. Ook de discipline wordt iets meer door gevoerd vandaar dat er eenige onte vredenheid onder de militairen heerscht. jDe Natuur gaat boven de Leer. Waar in do confessioneele kringen altijd gestreden wordt tegen het kaart spel, verwondert het ons, dat de Stan daard goed op de hoogte van de kaarten blijkt. Onder „Buitenland" in het blad van £2 Maart toch lezen wij: „Er wordt hoog spel gespeeld en slechts de „troeven" worden op de tafel geworpen". Natuurlijk kan geen Standaard-lezer dit begrijpen. Die weet niet, wat hoog spel en troef beteekent! Rubber in plaat» van tabak. Men meldt aan het Hbld. uit Rotter dam Aan hot adres van den Rottcraamschon Lloyd kwam do vorige week to Amster dam binnen van Indië het door deze maatschappij gecharterde stoomschip „Rijnsbergen", geladen met stukgoederen, waaronder voel tabak. Roods Zaterdag bij hot lossen gaven eenige bootwerkers in vasten dienst der maatschappij, en dus olkomen op de hoogte der wicht van verschillende artikelen, over de zwaarte van sommige pakken hun verwondering to kennen. Ken pak tabak weegt ge woonlijk 90 K.G., zoodat de deskundige hot onmiddellijk bespeurt als dit gewicht wordt overtreffen. Ken der werklieden gaf in zijn booze bui met zijn steek haak een ietwat harden stoot in een der pakken, en hij hot terugtrekken bleek aan de punt rubber te zitten, waardoor het go- wlohtsverschil voldoende was verklaard. Natuurlijk waren de ambtenaren or on middellijk bij ou» een nader onderzoek in to stellen. Hot betrof een partij van 500 pakken, geconsigneerd aan de firma C. A. Koning Jr. Co. te Amsterdam. De pakken werden alle blootgelegd. Men vond daarbij wanden van tabak, doch hot binnenste dor pakken was gevuld met rubber. Naar schatting is op deze wijze 7 8 ton rubber van 1000 K.G. te Rotterdam aangekomen, waarvan men do waarde kan i aannemen op öon 10 12 duizend gul den per ton. Het voordeel aan deze smokkelarij verbonden is natuurlijk na de ontdekking voor de geconsigneerde zeer gering. Immers hoi spreekt van zelf, dat do stoombootmaatschappij welke op deze wijze gedupeerd werd', op deze zending niet het wicht tarief voor rubber toepast, hetgeen in de vracht wel op een dertig duizend gulden moer zal uitkomen. Maar bovendien is natuurlijk van wage de ad ministratie onmiddellijk In-slag gelegd op dim rubber, zoodat er van clandestienen uitvoer, onderstelt dat deze in de bedoe ling heeft gelegen wel geen sprake zal zijn, terwijl het ook van zelf spreekt, dat thans de reeder ij eenige omzichtigheid met consignaties der firma zal in acht moe ten netnen. Ook do justitie is in het geval gemoeid zonder dat echter nog schijnt vast te slaan of we nu reed» met een zoodanig slrofliaar feit heeft te doen dat haar in grijpen noodzakelijk is. In elk geval hoeft het zijn voordeel tegenover het buitenland, wijl blijkt, hoe onmiddolijk aan pogingen tot misleiding onder do tegenwoordige omstandigheden een einde wordt gemaakt. Zoo was de Overzee Trustmaatschappij reeds onmid dellijk van het geval op de hoogte en kon zij haar maatregelen nemen. Wij hebben gemold,dat het schip Elza in den nacht van 11 Maart voor Millingcn is gezonken, volgens de ver- ktaring van den schipper ten gevolge van aanvaring door oen stoomboot, wel ke geen licht op had. Zaterdag is het schip met zijn lading steenon door een elevator gelicht en daarbij is door des- knudigen uitgemaakt dat de averij, wel ke het zinken van de Klza ten gevolge heeft gehad, niet door een aanvaring kon zijn veroorzaakt. De schipper H. v. d. S. werd aan een scherp verhoor onder worpen en Ilekende ten slotte zelf een gat in den romp van het schip te hel>- ben geslagen, ten einde dit tot zinken te brengen. Hij schijnt hiermede de premie van f 1000, waarvoor zijn meubilair ver zekerd was, te hebben willen verkrijgen. V. d. S., die zet-schipper was, is in hechtenis genomen en op het fort Pan- nerden in arrest gesteld. GOUDA, 24 Maart 1915. Vkroadbbino van drn Gkmrkntr&aad op Vrijdag 26 Maart 1915, des avonds 7nnr. Aan de ordeï 1. De benoeming van een onderwijzer in het teekpnen aan de inrichting tot opleiding van bewaarschool- honderessen. 2. De snppletoire begrootingen voor 1914 (ter visie liggende) van: a. het Bestedelingenhnis. b. het Onde Vrouwenhuis. c. de Volksgaarkeuken. d. het van Iterzon-Ziekenhnis. 3. De rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1914. 4. Het voorstel tot vernieuwing der beschoeiing van de Karnemelksloot. 5. Het ontwerp-verslag aangaande de schoolvoeding. 6. Het voorstel tot verhooging van gasprijzen. 7. Het preadvies op het verzoek om schadevergoeding van den voor- maligen aannemer van den reini gingsdienst C. M. Dessing. 8. De bezwaarschriften tegen het l,t# Suppletoir Kohier der plaatselyke directe belasting naar het inkomen, dienst 1914. Dujirtetoelage. Naar wij vernemen heeft de directie der Kaarsenfabriek, alhier, in verband met de tijdsomstandigheden besloten Aan allo gehuwde vaste en losse man nelijke werklieden een t ij d e i ij k e n toe slag op het loon uit te keeren van fl per week voor de vrouw van den werk man, f 0.25 per weck voor elk kind be neden de 14 jaar van den werkman. Aan werklieden die een inwopendeo ouder te bunnen laste hebben zal f 0.50 toelage per week uitgekeerd worden. Deze Ix'palingen zullen ook gelden*, voer die gehuwde werklieden die wegens mobili satie onder de wapenen zijn. Heden zal" do eerste uitbetaling plaats hebben, waarbij tevens over de 3 afgeloo- pen betalingsweken van Maart de uit- keerlng zal geschieden. Witte Bioscoop, i en aardige opname van liet oorloga toom-el opent het programma. Verder een ntooi natuurbeeld, „Ken Fokkerij van Pluimvee", terwijl ook voor het comi- seho gedeelte op bijzondere wijze is zorg gedragen, n.l. door een 3-tal nummers „Ken los in de Jalouzio", „Mensch be taal je kleermaker" en „Cunegonde ont vangt bezoek", welke alle de bezoe kers hartelijk doen lachen. Het hoofdt- nuumter „Broun&u, de straatroovor" is een prachtig beeld, dat geheel gespeeld in de kleederdracht van 100 jaar terug, en tevens door do mooie natuurtaferelen een schitterend geheel vormt. De explica tie is, zooals we dat altijd gewoon zijn, uitstekend, terwijl de muziek ook niets te wenschen overlaat. De Vluchtelingen in Gouda. Heden kwamen 17 vluchtelingen aan uit Hhixien, die in het kamp aan den Graaf Florisweg zijn gehuisvest. De ('arsjens-Maatschappij. >e vergadering van aandeelhouders dor aifejnn i*-Maatsoh&ppij beden to Leidfcn gehouden, heeft bealoten tot liquidatie over to gaan. Zooals men weet, exploiteert deze maat schappij de stoombootd'iensten Leiden-Am sterdam en Woerden-Bodegraven-Rotter dam. Boskoop. In Mollers Deutsche Gartner Zoitung van 18 Maart wordt door vorschillendc Hol behandelaars en Kweekers, waaron der een paar Boekoopsche firma's en dte lieer C. G. Olie te Gouda geprotesteerd) tegen het voor Duitschland beleedigende sohrijven van den Haarleraschen tuinbouw» architect Springer. Woensdag 24 Maart zal or in de Ned. Herv. Kerk alhier, oen tentoon stelling gehouden worden, van voor werpen en platen, betrekking hebbende op de Bijbelsche geschiedenis. Een en ander zal toegelicht worden door ds. Kalma, Ned. Herv. predikant te Oudshoocn. Ouderkerk a. d. IJael. Onder deze gemeente is door de politie aangehouden zekere A. C. v. D., die verklaarde ontvlucht te zyn nit het militair hospitaal te Utrecht. Een geheelen nacht had hij, zonder eenige andere kleeding, dan broeken hemd, gemarcheerd. Hij was op weg naar Rotterdam, waar zgn vrouw en kinderen verblijf honden. Buiten verantwoordelijkheid der Red Uit II a a s t r c h t's Raad. M. do R„ Beleefd verzoek ik u opname van het onderstaandet Door mg word d.d. 8 Maart aan den Raad der gemeente Haastrecht het vol gende adres ingezonden Aan den Kdelaohtbaren Raad der Ge meente Haastrecht, edelachtbare Heeren, Geeft Meefd te kennen ondergeteekende J. Scheer, wonende te Haastrecht, dat hg zich genoodzaakt ziet zich tot Uw Col lege te wenden met het verzoek een mis stand te willen herstellen waardoor re questant belangrijke schade heeft geleden. Bedoeld© misstand bestaat hierin dat ondergeteekende op 31 Juli 1914 ais hulp telefonist in dienst is getreden om onaf gebroken zeven nachten per week dienst te doen, waarvan de gezamenlijke dienst uren betiepen 7 maal 8 56 nacht- «i 7 maai 5 35 daguren, te za- rnen 91 uren dienst per week. Dat ondergeteekende ongevraagd de toezegging verkreeg bij de indienst treding voor de nachturen dubbel loon te zullen ontvangen. (De instructie luidt 20 cent per uur en voor daguren volgens instructie). Dat requestant berekende dat dan 't loon per week een bedrag we r d van f 29.40, 't welk hem voor lan gen duur te boog voorkwam. Dat requestant daarom zelf .voor gesteld heeft een andere regeling te treffen, wat gaarne aanvaard werd om dat de crisis zelfs maanden zou kun nen duren. Dat toen het toegezegde dubbele loon voor de nachturen in het geheel niet is toegepast en in stede daarvan mot de meeste instemming van re questant door den heer Burgemeester is aangeboden en uitbetaald voor de eer ste week f2.50 voor nacht en dag te zamen. Dat daarna door den heer Burgemees ter een loon is aangeboden van f 11 per week voor zeven naohten en zeven hal ve dagen't welk onder den druk der omstandigheden door re- qdestant is aanvaard. Dat het onbepaalde van den duur van den nachtdienst la ter is vervallen door dat een wekker is aangelegd naar de woning van den heer Rotb. kantoorhouder, waarmede de motieven, waaronder de rege ling tot stand was gekomen, eveneens geheel warén ver vallen. Dat alle Gemeente-Ambtenaren bun voile loon hebben behouden. Reden waarom requestant verzoekt hom tot den 5en September d.a.v. zonder ver hooging voor nachturen het reetceronde loon volgens instructie als nog te be talen. Het hier gedane verzoek geldt do \iaag naar verdiend (maar niet ten volle betaald) loon, waarover reques tant uit Uw College verbazing en af keuring vernam. 't Welk doende enz. J. SCHEER. Haastrecht, 8-3-'15. Dit adres werd behandeld in do ver gadering van 10 Maart. Uit het officieel© Raadsverslag blijkt, dat door den voorzitter het adres is toe gelicht, waarbij hij tot de conclusie komt dat dc adressant niets heeft te vorderen, wijl hij genoegen heeft genomen met het in Augustus voorgestelde loon. De motie ven in liet adres genoemd', werden zoo wel door den voorzitter als door de le den terzijde geschoven. Waar door den voorzitter is opgemerkt dat liet verzoek eerst na een half jaar is ingekomen, daar meen ik onder de aandacht te moeten brengen dat door den heer Blanken, lid; van het College, in Augustus zijn afkeuring over liet loon is uitgesproken en door hem is gezegd in den Raad te zullen voorstellen een gra tificatie te verleenen. Bij de behandeling in den Ilaad wees alleen de heer den Hartog op het lage loon voor dien nacht dienst, dooli deze liet zich door den voorzitter overreden. In verband hiermede zq opgemerkt dat volgens het officieel raadsverslag van de zitting vau 10 Febr. het toen n iot te laat was den kantoorhouder R. een gratificatie te verleenen. De voorzitter heeft volgens het ver slag gezegd„Hij heeft niet het minste recht." De juistheid daarvan wordt hiermede ter overweging aangeboden. Met vriendelijken dank voor de op name, J. SCHEER. Haastrecht, 22 Maart 1915. Mijnheer de Redacteur, Gaarne een klein plaatsje in uw blad. In het OfficieeJe Raadsverslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Haastrecht op 10 Maart staat te lezen, dat aan den hulptolefonist alhier in het begin der mobilisatie gedurende enkele weken f 11 per week is uitbetaald voor bijna 90 uron dienst (verreweg de meeste nachturen). 't Begon me heusch te draaien, toen ik dit las. E1 f gulden voor zooveel uron (en dan 's nachts), 'ti Kkn toch niet. 'k Wrijf mijn oogen uit ('t is avond 1); maar 't staat er duidelijk. Weg er uwe en gauw naar lied». Ik leg ine te roste elf guldenik draai me omelf gulden t...... Zou ik dan den slaap niet vattenelf gulden, 'k Wou dat ik het niet gelezen had. O slaap, kom dan toch. 't Is morgen weer vroeg dag. I- If guldenGelukkig, uitkomst't Is zeker een drukfout, f 11 moet zijn f 16, f 17 of misschien f 21. Ja dèt zal 't zijn. Ik slaap gerust in Met dank voor d© plaatsruimte. EEN INWONER. Haastrecht, Maart 1915. Lotiaico. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren de vorderingen van vier prgswinners van „Lotiaico" tot bedragen van roim 800, roim 4000, roim 4000 en ruim 2000 galden toegewezen na verwer ping van het beroep van de gedaagde Maatschappij „Lotisico" op dé op de conversie betrekking hebbende artike len der overeenkomst in verband met .het uitstel van de trekkingen van eenige klassen der Staatsloterij. l,te KI. Trekking v. Woensdag 24 Maart. prijs van f 20.000 9222. f 1000 491, 7569. f 400 9121. f200 6801, 18265. f 100 396, 1449, 14146. Prijzen van f 20. 100 117 250 257 288 292 308 314 «22 346 448 513 510 554 542 572 586 610 647 667 685 767 777 831 874 900 904 907 1155 1203 1276 1296 1310 1316 1331 1396 1397 1519 1589 1591 1702 1738 1839 1855 1927 1984 2004 2012 2012 2122 2135 2160 2165 2210 2212 2319 2326 2365 2379 2389 2498 2573 2586 2617 2756 2804 2814 2823 2852 2853 3098 3166 3225 3271 3300 3313 3319 3332 3469 3477 8545 3548 3591 3634 3637 3696 3723 3726 3742 3745 3748 3821 3875 3879 3913 3918 3934 3943 3982 3995 4017 4088 4101 4194 4199 4223 4255 4267 4289 4356 4401 4424 4517 4518 4583 4601 4645 4762 4866 4913 4968 5028 5036 5042 5058 5071 5075 5124 5215 5"235 5318 5839 5888 5470 5526 5581 5589 5613 5624 5630 5695 5756 5787 5807 5813 5912 5927 5953 6070 6080 6108 6206 6262 6288 6289 6408 6-120 6441 6445 6521 6629 6689 6736 6767 6771 6821 6911 6930 6947 6959 6971 6983 7000 7086 7174 7182 7245 7302 7341 7401 742Q 7430 7469 7477 7551 7552 7566 7587 7662 7677 7702 7753 7790 7831 7839 7846 7895 7900 7901 7905 7918 7921 7944 8032 8071 8125 8130 8210 8264 8275 8317 8334 8351 8377 8386 8463 8468 8564 8690 8715 8730 8747 8812 8901 8981 8993 9038 9040 9068 9126 9235 9240 9260 9262 9321 9323 9376 9495 9505 9555 9614 9645 9774 9831 9943 9947 9988 10009 10035 10038 10072 10175 10211 10275 10333 10335 10346 10353 10384 10436 10453 10508 10582 10584 10636 10691 10777 10808 10941 10962 11015 11077 11188 11199 11227112^4 11279 11381 11399 11617 11644 1165211692 11698 11703 11741 11749 1178611796 11805 11836 11878 11963 11964 12037 12074 12137 12200 12284 12848 12386 12431 12475 12488 12538 12573 12688 12735 12790 12797 12807 12812 12821 12891 12894 12933 12947 13025 13050 13076 13113 13192 13249 13287 13308 13326 13481 13519 13581 13602 13608 13688 13693 13721 13740 13742 13836 13842 13867 13894 14016 14074 14123 14200 14261 14070 14312 14333 14345 14378 14451 14464 14469 14484 14615 14702 14744 14782 14840 14854 14892 14908 14972 14975 14976 150791Ö187 15321 15363 15389 15508 15642 15651 15776 15806 15823 15913 15922 16020 16240 16288 16302 16345 16372 16396 16410 16465 16546 16556 16569 16618 16710 16714 16717 16747 16816 16822 16841 16942 16977 16985 17005 17064 17080 17125 17280 17288 17505 17517 17547 17568 17597 17607 17644 17683 17682 17735 17771 17837 17922 17952 17977 17991 18000 18027 18032 18162 18209 18276 18342 18380 18381 18425 18426 18427 18-177 18496 18672 18697 18712 18791 18793 18798 18816 18840 18847 18891 18913 18988 19007 19013 19034 19042 19095 19153 19302 19368 19373 19388 19409 19491 19534 19575 19576 19665 19760 19770 19789 19796 19873 19891 19952 19972 20094 20103 20237 00318 20342 20405 20429 20453 20473 20489 20559 20569 20767 20927 20945 20959 20970 01000 Strafzitting van 24 Maart 1915. Nachtrumoer en opgave van een valschen naam. Het O. M. pischte heden tegen D. L. en J. de M. alhier wegens dron kenschap, het maken van nachtrumoer en het opgeven van een valschen naam tegen ieder hunner f3.boete subs. 3 dagen en flO.— boete subs. 10 dagen hechtenis. Voorts werd geeischt Tegen A. J. B. te Waddinxveen wegens fietsen zonder licht f 0.50 boete subs 1 dag. Tegen P. M. te Waddinxveen we gens openbare dronkenschap f 2. boete subs 2 dagen hechtenis. Uitspraken van 24 Maart 1915. W. v. D. te Reeuwgk, 2 maal f 1.50 «ubs 2 maal 2 d. met verlieurdverkla- ring on bevel tot uitlevering van het niet inbeslaggonomen geweer, bij gebreke van niet uitlevering te vervangen door f20 subs. 10 d., wegens jagen zonder acte en vergunning. W. v. 8. huisvr. L. O. te Waddinx veen 115. subs. 10 d. met verbeurdver klaring van de in beslaggenomen voor werpen, wegens zonder verlof alooholhou- denden drank verkoopen. A. A. v. D. te Waddinxveen f 1. subs. 1 d. wegens in Z.-Holland een voetpad berijden met een trekdier. C. J. B. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., G. v. B. te Gouda, M. R. te Gouderak, B. S. te Nieuwerkerk a./d. IJsel en T. O. te Capelie op d'IJsel, ieder f 1. subs. 1 d., allen wegens 's nachts fietsen zon der Hoht. G. K. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., we gens te Gouda kleedjes kloppen in ver- l>oden tijd. L. de H. te Gouda f 10. subs. 2 d., gens te Gouda melk ten verkoop hebben ondeugdelijk van samenstelling. O. P. 11.50 subs. 1 d. en J. K. fl. subs. 1 ii., beiden te Gouda, wegens te Gouda onreinheid verrichten op den open baren weg. K. J. S. v. d. 3. woonplaats onbe kend f 1. subs. 1 d., wegens te Gouda zonder noodzaak fietsen op een wandel pad. G. W., A. C. H. en D. 8., woonplaats onbekend ieder f 3. subs. 2 d., wegens te Gouda hett bedrijf uitoefenen van lied- jeezaager. M. 8., G. W. N. en C. P. d. W. al len te iouda, ieder f 1. subs. 1 d., we gens te Gouda binnen de gemeente zit ten op zijn inbeweging zijnde hondenkar. B. W. v. E. T. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., wegens te Gouda fietsen op een der bruggen over de Gouwe. K. V. te Berkel en Rodewijs f 1. subs. 1 d., wegens te Bleiswijk rijden op hot paarden pad. N. U. te Waddinxveen f 5. subs. 1 d. wegens te Waddinxveen muziek doen ma ken in zijn caIé. J. -v. d. K. te W addinxveen fl. subs. 1 d., wegens te Waddinxveen een persoon op een fiets vervoeren. H. G., W. G. en H. G. woonplaats onbekend, ieder f 5. subs. 5 d., wegens te Moordrecht met zijn woonwagen ver boden standplaats innemen. W. 8. te Gouda, J. S. te Nieuwer kerk a./d. IJsel en 8. 8. te Rotterdam, ieder f 3. subs. 2 d., wegens openbare dronkenschap. 8. 8. te Rotterdam 2 maal f 2 subs. '2 maal 2 d., wegens openbare dronken schap en opgeven van een valsohen naam. Do kantonrechter, heden opnieuw uit spraak doende in de zaak tegen W. v. B. alhier, die in verzet was gekomen te gen de straf van twee dagen hechtenis, hem by vonnis van 24 Febr. opgelegd, wegens liet voorhanden hebben van afge hakt vleeech van vee dat in deze ge meente volgens de voorschriften niet was gekeurd, veroordeelde gedaagde thans tot een geldboete van f 25 subs. 2 dagen hechtenis. Aan het Westelijk Front PARIJS, 21 Maart. Het communiqué van gisteravond 11 uur luidt Een Duit sche loopgraaf te Garency werd vernield en genomen. Onze artillerie verijdelde een poging der Duitschers om Soiesons te bombardeeren. De vijand spoot een brandende vloeistof in een loopgraaf bij Vauquois, zoodat de verdedigers vijftien meter moeeten terugtrekken. Twee Duit sche aanvallen werden afgeslagen. De Franschen veroverden te Hartmansweiler* kopf een linie loopgraven en een blok huis. OOSTBURG, 23 Maart. (Part.) Heden wordt hevig gevochten. De lucht da vert. Het is jtfsof er zwaar onweer woedt. Algemeen is men van oordeel dat er verandering is gekomen en dat men rneer in de richting van Oost naar West bombardeert. Aan het Oostelijk Front. BERLIJN, 23 Maart. (Part.) Uit hot Oostenrijksohe oorlogskwartier wordt go- meld In de K,arpathon, in het bijzon der bij Dukla, Uszock en Lypkow is een reusachtige veldslag aan den gang. Een beslissing is nog niet te voorzien. Te genover de geweldige versterking van de Russen staat de onvergelijkelijke verhou ding van de verbonden troepen. Tot nu toe zijn alle Russische aanvallen afgesla-y gen onder groote verliezen voor do Russejr De val van PrzemysL/ LONDON, 23 Maart (part.). De En- gelscbe pers wijdt lange hoofdartike len aan den val van Przemysl. De bladen wijzen op de groote beteekenis van deze vesting als sterkte van den eerste rang en laten niet na de over wonnenen om hnn kranige houding te eeren. De „Times" noemt den val van Przemysl de meest welkome en belang rijkste episode van den oorlog sinds het nieuwe jaar begon, en wijst er op dat dit beleg langer geduurd heeft dan eenig beleg sinds dat van Sebas- topel. Dit blad huldigt de wakkere bezetting. Het verwacht als eerste ge volg een spoedige verzwakking van het Oostenrgksche offensief indeBu- kowina", dat Roemenië met zooveel belangstelling gadeslaat. Na in ver band hiermede den krijgskundigen toestand in Bakowina en de Karpathen te hebben uiteengezet, doet de Times nitkomen dat intusschen Hindenburg» operaties in Noord-Polen en voor de Njemenlinie geen vooruitgang maken. De „Daily Chrofiicle" zegt: „Niemand weet waarom de forten niet evenals die van Lnik, met zware artillerie be schoten werden", en geeft hiermede dus een antwoord op de vraag van de Telegraph, ofschoon het te betwg- felen is of inderdaad niemand dit weet. Het blad houdt zich met te gis sen naar het aantal gevangenen en naar de sterkte der vrgkomende Rus sische troepen. Het blad meent dat allicht een 80.000 man aanvankelijk binnen de vesting aanwezig waren en dat misschien 100.000 Russen door de belegering in beslag werden ge nomen. De „Daily Express" voorziet dat Rusland, nu het deze vesting in zgn macht heeft, spoedig meester zal zijn van Gaiicië. Aan het Zuidelijk Front. Bi RLIJN, 23 Maart. (Part.) De „Lo- kal Anzciger" meldt, dat naar aanleiding van het gelukkig terugelaan van de aan vallen van de Ijigelsch-Fransohe vloot op de DardanclIon'versterking, de Suita&n den Generaal-Veldmaarschalk Von der Goltz de gouden en zilveren ImtiaemedaUle mc4 de zwaarden heeft verleend». Deze onder scheiding is de hoogste oorlogsorde van Turkije. PlTROGRAD, 23 Maart. (Part.) De Retsch meldt uit TokioDe Amerik&an- sche gietent heeft een nota overhandigd, waarin het Verlangen wordt uitgesproken lot verlenging van den termijn van het ultimatum van China, hetwelk 25 Maart afloopt. De blokkade van Engeland». KOPENHAGEN, 23 Maart. (Part.) Po- litiken meldt dat de Scandinavische Re geeringen officieel besloten heblien do blokkade van Engeland van Duitsche ha vens niet ais effectief te erkennen. De Dardanelles MILAAN, 23 Maart. (Part.) Volgens de „Corrlère della Sera" zgn de verlie zen van de verbonden vloot bij d© Dar- danellen tot nu toe 70ÜU man, waaron der 1150 gewonden. Italië en Oostenrgk. MILAAN, 23 Maart. (Part.) Graaf Tisza heeft aan eon correspondent van de „Stampa" verklaard dat hij een be vredigende on vriendschappelijke oplossing van de tussoben Italië en de Oosten- rgksch-IIongaarsche monarchie hangende kwesties verwacht. Hg verwacht het stichten van eem voortdurende vriendschappelijke verhou ding en van een overeenstemming. Mobilisatie Ja panache vloot. Pe/TROGRAD, 23 Maart. (Part.) De „Nowoje Wremja" meldt uit Tokio De Mikado heeft met mede-onderteekening van alle ministers de totale mobilisatie van do Japansche vloot lx* vol en. Don gezant van de Entente in Tokio werd officieel bekend gemaakt daf hot hier slechts een preventieve maatregel be treft. Een aanmaning tot de stakende dokwerkers in Liverpool. LONDEN, 23 Maart (part.) Lord Kitchener heeft op zijn inspectiereis te Liverpool, den stakenden dokwer kers aangemaand, weder het werk te hervatten. Immers het ^elslagen vau den oorlog hangt niet alleen van de mannen op het oorlogsveld af, doch ook van de arbeiders. Scheepsramp. LONDEN, 24 Maart. De New-York- 8teamer St.-Louis seint draadloos dat het s.s. Manhattan Dinsdag alle passa giers en de bemanning van het stoom- stoomschip Denfer hoeft gered. De Denfer was op reis van Bremen naar New-York en is op 300 mijlen van daar lek geworden en begon te zin ken. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend lo 11 uur 40. Zonder beraadslaging of stemming wordt aangenomen het wetsontwerp tot onteige ning van eigendommen in de gemeente Lorinekor, noodig voor hot vestigen van een inrichting tot reiniging van deTwok- kelerbook door de gemeente Enschedé. Wijziging der Wot op do Vormogonsbolasting. Voortgegaan wordt met do aigeineene beschouwingen omtrent bet wetsontwerp tot wijziging der wet op de vermogens belasting. (Tweede termijn.) Minister Treub zet zijn gisteren af gebroken dupliek voort. Hg betoogt na der dat de waardeschatting van onroe rend goed naar de verkoopwaarde de meest aanltevefenswaardige is. Tegen een wijziging, waarbij het tgd- stip dor invoering der nieuwe wijze van waardebepaling nader bij de wet zou moe ten worden vastgesteld, zou spr. over wegen do Ix'zwaren. Zou de bepaling van dat tijdstip aan dc Regeering wor den overgelaten, dan zou Z. Exc. minder bezwaar hebben. De algemcene beschouwingen worden gesloten. De hoer Kooien r.k. licht een aèxxi- dement toe, imdoeiende ook niet als ver mogen aan te merken goederen, waarvan anderen het vruchtgebruik hebben. De heer Ter Spill v.d. verdedigt een amendement om ook niet als vermo gen aan te merken de voor h©t publiek toegankelijke gronden van buitenplaatsen, voor zoover zij niet zijn aanhoorigheid van een sociëteit, logement, koffiehuis of andere inrichting tot bet gebruik van spijzen of dranken tegen betaling. De heer P a t ij n u.l. licht een amen dement toe om eveneens niet als vermo gen to beschouwen de lijfrenten verkre gen door betaling van een gelijk blij vende premie gedurende ten minste 10 jaren of, indien vóór bet einde van den termijn de verplichting tot premiebetaling door den dood is geëindigd, gedurende korten tijd. Spr. acht het onbillijk zulke lijfrenten, die met pensioenen gelijk zyu te stellen, ia de betasting te betrekken. De ei ach van premiebetaling gedurende ten minste 10 jaren is opgenomen om misbruiken te voorkomen. De heer F o c k u.l. heeft sympathie voor IhH amendement-Palijn. Hg raadt evenwel wijziging aan in dien zin, dat de vrijstelling van overlevingsrenten be doeld in bet tweede deel van het amen dement, alleen zal geiden voor die van weduwen en weezen. De heer Boa v.d. acht de gevolgen van het amendement-Patijn niet gebed te overzien. Van het auiendeinent-Ter Spill vreeet hg moeilijkheden. Als het alleen betrof terreinen waar het publiek steeds, vrij mag eircuieeren (s er zeker iets voor te neggen; doch bij beperkte toegankelijk heid is het voorstel minder sympathiek. Hot kan dan do utogcigkheid openen, dat groote terreinen met hooge waarden aan de Masting worden onttrokken. De heer Schaper s.d. staat sym pathiek tegenover het amendement-Ter Spill. Hij vraagt ovenwei of het wei uit voerbaar zal zgn en of er geen mis bruik van zal worden gemaakt. De heer P a t ij n u.l. stelt de vraag of opgaand hout niet moet worden be schouwd als nog niet geoogste vruchten en dus vrg moet zgn van belasting. Hg voor zich meent dat deze vraag bevesti gend moet worden beantwoord. I)e heer Van Nispen tot Se ven a e r r.k. (Rheden) deelt mede, dat hg een. amendement had ontworpen tot In voering van een kaprecht. De Minister heeft daar echter zulke overwegende be zwaren tegen, dat spr. het niet zal in dienen. Hij steunt nu het denkbeeld van den heer Patijn. Voorts vraagt spr. wat de heer Ter Spill verstaat onder vrije wandeling. Bestaat die niet meer als bij- zondero voorschriften worden gegeven byv. ter voorkoming van brand. De heer Beladingen s.d. heeft eveneens sympathie voor liet amendement- Ter Spill. Evenwel zou hij duidelijker geredigeerd willen zien wat onder vrije wandeling is te verstaan. Minister Treub meent, dat Ikkmikui niet zijn te beschouwen ais niet-inge- oogsto vruchten en brengt een wijziging aan om zo bepaald uit te sluiten. Het amendement-Kooien acht spr. prin cipieel geen verlietering. Evenwel erkent hij dat het practische voordeelen geeft. Waarom hij het overneemt. Tegen het amendement-Ter Spill waar schuwt spr. Hg acht het gevaarlijk, daar het bijv. reeds voor bouwterrein ver kochte gronden zou kunnen doen vrij stellen De strekking van het amendcnnmt-Pn- tijn acht spr. sympathiek. Verder kan hij evenwel niet gaan. Hij vreest allerlei ontduikingen der belasting door het koo- pen van lijfrenten. Daarom ontraadt hij sterk do aanneming van dat deel hetwelk betrekking heeft op overlevingsrenten (voor weduwen en woozen) en dat ont duiking heel gemakkelijk inaakt. Ilij zou hot bijna onaannemelijk moeten noemen. Ook aanneming van hot eerste deel, be treffende uitgestelde lijfrenten, ontraadt Z. Exc. Het is te uitgebreid omdat cr geen grens wordt gesteld voor het be drag der renten Is het te beperkt omdat hot alleen slaat op gelijkblijvende pro mies en de practijk geheel anders kent. Ilierna wordt gepauzeerd. Engelsche vlieger gedaald. Men seint ons uit HANSWEERT Hedenmorgen z\jn op zoer grooto hoogte twee vliegmachines in weste lijke richting waargenomen. De oone verdween terwyl de andere terugkeerde en na eenigo malen boven de Schelde te hebben gedraaid achter Kruiningen in het land daalde. Het bleek een En gelsche eendekker te zün, No. 1001 waarin een Engelsch officier gezeten was. Hij werd door de militairen geïnter neerd. Zoo men zegt is hij hedenmorgen uit Duinkerken vortrokken. Men meldt ons uit Den Haag: Nader vernemen wij dat de officier van het Engelsche vliegtuig dat te Kruiningen is gedaald i? B. Crossley Meates. Het vliegtuig kwam uit de richting van Antwerpen. De vlieger die niet gewond is, zal wordon geïn terneerd. Men seint ons uit VLISSINGEN Hedenmorgen passeerden hier op groote hoogte een óón- en een twee dekker. De wachtposten en de oorlogs schepen beschoten de machines. Zij verdwenen in de richting van de zee. Gevecht tusschen vliegmachines. Uit BERGEN OP ZOOM wordt aan de Telegraaf geseind Hedenmorgen half tien had te Krui ningen (op Zuid-Beveland) een ge veent in de lacht plaats tusschen een Taobe en een Engelsehen tweedekker. Het laatstgenoemde vliegtuig was ge noodzaakt te dalen. De vliegers wer den geïnterneerd. De Tanbe vervolgde zgn weg in Westelgke richting. (Men zie ook het bericht nit Hans- weert. Red.) Men meldt ons uit Amsterdam Te 10.40 reed d« trein hot station binnen en hield bet Koninklijk salonHJtuig voor do Koninklijke wachtkamer stil. H. M. was reeds door <te aanwezigen begroet, dia aan ite andere zijde van bet perron ver- zameid waren. In een open rijtuig met twee paarden werd langs het Damrak naar het Paleis gereden. Ken groote menigte wachtte daar en juichte de Koninklijke familie toe. Moordaanslag. Men meldt ons uit Amsterdam Heden- morgeo htnstreeks kwart vóór negen hoor den voorbijgangers een schot klinken in do Galerij nabij het Woeteindw. Kort daarop volgden nog eenige schoten, waar na men een ©enigszins bejaard heer hard zag weg hollen. Een voorbijganger co een marechauseée bielden den persoon aan en brachten hen» naar de In/anterie- kazerne over. Het bleek dat de pereoon zeker© de V. is en ©enige schoten gelost heeft op een jonge daim*. Do oorzaak van den aanslag is nog niet bekend. De jon ge dame iickwam gelukkigerwijze geen letsel. Het onderzoek wordt thans nog voortgecet. Censor. De te Vlissingen vanwege de Re- geering ingestelde controleonderzoek voor brieven en andere stukken, be stemd voor andere plaatsen als die in En'geland of Frankrijk gelegen, wordt opgeheven en overgebracht naar het postkantoor te Utrecht, Mgn aangespoeld. Op het Noorderstrand is aangespoeld een Holl. mijn welke onschadelijk is femaakt. Een andere mijn, die Maan- ag het Vlie binnendreef is door een torpedoboot in de lucht geschoten. Aangedreven is een reddingsboei gemerkt: Windsor Grimsby. Jubileum Wessanen Laan. De firma Wessanen A liaan te Wor- merveer gaf 22 dezer bg de herdenking van haar 150-jarig bestaan gratifica ties aan al de arbeiders die 25 jaar of langer dienst hadden f 10.000 en de overigen naar evenredigheid voor het aanfal dienstjaren. De receptie werd door oen 300-tal belangstellenden bezocht. De opgebrachte Hollandsehe sohopon Op de in opdraoht van onzo Regee ring door de Nederlandsche gezant to Berlijn aan de Duitsche Regeering edane vraag om inlichtingen nopens et gebeurde met de Nederlandsche sohepen „Zaanstroom" en „Batavier V" was tot hedenmiddag nog geen ant woord ontvangen aan het Departe ment van Buitenlandsohe Zaken. Omtrent het door den Directeur en Commandant der Marine te Amster dam ingestelde onderzoek naar het gebeurde op het Nederlandsche schip „Zevenbergen" waarop bommen zijn geworpen, is het rapport heden bij hot Marinebestuur ingokomen. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. DEN HAAG. Per Holl. Spoor van 9.52 vertrokken hedenochtend H.M. de Koningin en Z. K. fl. de Prins met Prinses Juliana naar Amsterdam, tot het brengen van het vroegor aan gekondigde niet-officieele bezoek van eenige dagen aan de hoofdstad. Schaarsohte aan steenkool. De hoeveelheid steenkool, die uit Duitschland do laatste dagen Holland ingevoerd wordt, wordt steeds kleiner en bedraagt slechts hot vierde gedeelte van voor enkelo weken. Op sommige stations moeten do spoorwegmaatschappijen reeds van hun reserve-voorraad gebruik beginnen te maken. Een geinterneerd stoomschip. NEW YORK, 23 Maart (part.) Een bericht van San Joan Fuerto Rio meldt dat de Odenwald, een Ham- burg- Amerikastoomer, die daar sedert Augustus lag een vergcefscho poging deed do haven te verlaten. WOERDEN, 24 Maart 1916. Aanvoer ter kaasmarkt 59 part. Goudsche kaas le s. f43,— a f47,— id. id. 2e s. f 40,— a f 42,— id. id. zwaardere f 40, id. id. Rgksmerk f 40.—. Alles per 50 K.G. Handel ving. van het Koninklijk Metariologiaoh Inatitunt te DE BILDT, Hoogste barometerstand 770.6 te Memel, laagste stand 760.0 te Skagen. Verwachting tot den volgenden aag: Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind, meest zwaar bewolkt met tgdeljjke opklaring, kans op regen o! onweersbuien, iets warmer.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2