i A urifprirerf' VKR6ADBRIÜ6 TAN DEN GEMEENTERAAD Binnen Isund. KENNISGEVING. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht heden heerschte aan de Dardanellen on afgebroken raat. Uit Saloniki wordt vernomen, dat zioh op den Russischen 'kruiser Askold een Russisch generaal bevindt, om de opera ties der Engelsehen en Franschon tegen de Dardanellen te leiden. Van Russische zijde heeft men de vaste overtuiging dat tusschen Engeland! en Frankrijk een geheime overeenkomst be staat omtrent de zoe-engte. Uit Constantlnopel wordt d.d. 27 Maart gemeld Sedert den vpor den vijand zoo nadeeligen strijd in de Dardanellen, is er tot den 26en dezer geen aanval meer ge daan, noch tegen de Dardanellen, noch tegen oenige andere Fransche plaats aan do Aegelsohe zee. In den afgeloopen nacht trachtten torpedobooten met mijnen vissohers tegen de uiterste versperringen door te dringen. Zij werden echter aan stonds door het vuur der batterijen ver dreven. De berichten in de Engelsche pers over successen van dien strijd en de landeigen bij de Dardanellen of de Saros- hoeht zijn verzonnen. De Duitache financiën. De Vorwërts blijkt het niet eens te zgn met de meer optimistische dan duidelijke beschouwingen van dr. Helfferich. Het blad noemt de laatste begrooting bijna geheel fictief en ves tigt de aandacht op de enorme toe neming niet alleen van de tijdelijke, maar ook van de blijvende uitgaven Men berekent, dat de thans opgeno men leeningen, de tekorten nit de oorlogsjaren en het herstel van het leger- en vloot-materiaal na den oor log, een jaarlrjksche toeneming van 125 tot 150 millioen pd. beteekenen. Dit zon ongeveer verdubbeling van budget zijn. Omtrent dr. H.'s verklaring, dat do vijanden deze rekening zullen hebben te betalen merkt de Vorwërts op Helaas vergat de minister aan te too- nen, uit welke inkomstbronnen hij een en ander denkt te bestrijden.' Hij merkte op, dat hij in geen geval van ewi oorlogsschatting zal kunnen afzien. Het is evenwel beter voorloopig een zoodanige oplossing buiten besehou wing te laten. te GOUDA, VRIJDAG 26 MAART 1915. (Vervolg.) Ingekomen 1. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van art. 11 der Voorwaarden betreffende de levering van gas om te geraken tot verhooging van den gasprijs. Gedrukt, aan de orde. 2. Een aanbeveling van Bnrge meester en Wethouders ter voorzie ning van de vacature van onderwijzer voor het teekenonderwijs aan de in richting tot opleiding van onderwij- zeressen en hoofdonderwijzeressen aan een bewaarschool. 3. Een praeadvies van Burgemees -ter en Wethouders over het adres van O. M. Dessing, waarbij hij vergoeding vraagt voor als aannemer van den reinigingsdienst geleden schade. Nos. 1,2 en 3 gedrukt rondgezonden en voor heden aan de orde gesteld. 4. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om tegen de Firma Gebrs. Volker A.Fzn. te Sliedrecht eën rechtsvervolging in te stellen voor het betalen van vergoeding van aan het remmingwerk derJan Katten brug toegebraohte schade. 5. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om tegen A. S. J. Leusen te Schiedam een rechtsvorde ring XJ§, stellen tot erkenning van het eigendomsrecht der gemeente op een perceel aan de Nieuwe Markt Alhier. 6. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aan valling der besta&pde voorschriften voor de afwezigheid van onderwijzers der openbare lagere scholen wegens vervalling van militairen dienst. Nos. 4, 5 en 6 zijn gedrukt rond gezonden en worden ter visie gelegd. 7. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van eenige af-en overschrijvingen op degemeente- qegrooting van uitgaven voor den diens 1914. Zal worden behandeld na pant 7 der agenda. 8. Verslagen over het jaar 1914: a. Van de Commissie van Toezicht op de Sta^-Muziekschool over den toestandvi® die school; b. van Regenten van het van Iter- son-Ziekenhuis; c. van Regenten van het Hoff man's Gesticht; en d. van Curatoren bg het Gymna sium over den toestand van die school. Worden gesteld in handen van B.x en W. teneinde daarvan gebruik te maken bij de samenstelling van het Gemeenteverslag. 9. De begrootipg van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1916 van den Armenraad. Ter visie. 10. Derekening en verantwoording0 van den Armenraad over het jaar 1914. Ter visie. 11. De rekening van Regenten van het Hoffman's Gesticht over het dienst jaar 1914. Wordt gesteld in handen eener com- missip, bestaande uit de heeren van Galen, IJsselstijn en Vingerling. 12. Een aanbeveling van de Com missie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs ter voorziening van een in haar midden ontstane vacature. Aanbevolen worden de heeren Ds. H. Cannegieter en J. H. Teeling. Ter visie. 13. Een adres van Mejuffrouw L. Brouwer, waarbij zij ontslag verzoekt als Onderwijzeres aan de Eerste Bur gerschool voor meisjes. Aan Mejuffrouw L. Brouwer wordt met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend. 14. Een adres van de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" alhier, xbij zij verzoekt het voorstel tot verhooging van den gasprijs niet te aanvaarden. Dit adres luidt Aan den Raad der Gemeente Gouda. Geeft met gepasten eerbied te ken nen de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", gevestigd te Gouda, dat zij heeft kennis genomen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den Raad deaer Ge meente om den gasprgs met één cent per kubieke Meter te verhoogen, dat de aanname van dit voorstel tengevolge zal hebben eene verzwaring a de lasten van den middenstand, welke toch reeds in zoo ernstige mate den druk der economisch moeilijke omstandigheden ondervindt, dat immers juist de middenstand, vooral de winkeliers, die in verlich ting hunner magazijnen en étalages een middel moeten zoeken om de aan dacht te trekken, voor wie de ver lichting dus een belangrijk deel der bedrijfskosten uitmaakt, een bedui dende gasverbuiker is en dus méér dau eenige andere stand door de be doelde verhooging zal getroffen worden, dat, waar de exploitatie der gemeente gasfabriek de laatste jaren goede resul taten heeft opgeleverd, naar hare mee ning niet terstond tot dezen maatregel behoeft te worden overgegaan, verzoekt derhalve den Raad wel te willen overwegen hoe de belangen van een aanzienlijk gedeelte der bevolking zullen worden geschaad, en wel op meer bijzondere wgze bij aanname van het verhoogingsvoorstel van Bur gemeester en Wethouders en vertrouwt, dat die overweging voldoende aanlei ding zal kunnen geven om dat voorstel niet te aanvaarden. Het bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", Namens het Bestuur, J. A. DONKER, Voorzitter. H. M. G. DE MOREE, Secretaris. Gouda, 25 Maart 1915. Dit adres zal worden behandeld met punt 6 der agenda. Aan de orde: De benoeming van een onderwijzer in het teekenen aan de inrichting tpt opleiding van bewaarsohoolhoude- ressen. De Voorzitter: Mag ik de heeren Kolijn, Broekhuizen en Muijlwijk ver zoeken voor deze benoeming het stem bureau te willen uitmaken? Wordt benoemd met algemeene (14) stemmen de heer C. J. J. BOSCH, 1 stembriefje is in blanco. De Voorzitter: Mag ik den heeren stemopnemers dank zeggen voor de moeite die zij zich hebben willen geven? ^ïaar aanleiding van deze benoeming Jïéb ik de eer namens B. en W. voor te stellen den pensioengrondslag van den benoemde voorloopig vast te stel len op f 100.— per jaar en tevens om den grondslag van pensioen als onderwijzer in het handteekenen bij het lager onderwijs wegens zijne be noeming aan de le en 2e burgerschool voor meisjes te verhoogen van f 840. tot f 1040.— per jaar. Aldus besloten. Aan de orde: De suppletoire begrootingen voor 1914 van: v a. het Bestellingen huis. b. het Oude Vrouwenhuis. c. de Volksgaarkeuken. d. het van Ifcerzon-Ziekenhuis. Worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelgke stemming goedgekeurd. Aan de orde: De rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1914, sluitend in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 500.—. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelgke stemming goedgekeurd Aan de orde: Het voorstel tot vernieuwing der beschoeiing van de Karnemeiksloot. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Hetontwerp-verslag aangaande de schoolvoeding. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelgke stemming goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot verhooging der gapprijzen. De beraadslaging wordt geopend. De heer Donker: M. de V. Tot mijn leedwezen moet ik verklare tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen, en wel om de vol gende redenen. Vooreerst zal daardoor een last ge legd worden vooral op één stand, den middenstand, op de winkeliers, die op het moment het minst verdragen kunnen. Volgens mijne bescheiden meening geschiedt als het ware eep onrecht matige zaak doordat het gas aan de gemeente voor de verlichting van straten en gebouwen om niet geleverd wordt, en zoo zal door dezen opslag de lAst al weder dubbel zwaar druk ken op de gasverbruikers. Er komt bij, dat zoowel het college van B. en W. als de commissie in het geheel van de Gemeente-Lichtfabrieken van geen verhooging van prijs voor electrischen stroom willen weten. Dit komt mij onbillijk voor, aangezien uit de begrootingsstukken blijkt, dat '/t van de benoodigde kolen gebruikt worden voor de opwekking van elec- triniteit. Dat bevat toch een onbil lijkheid in zich. Men zal zeggen gelijk reeds in de stukken voorkomt dat het zeer moeilijk zal gaan om den prijs van den electrischen stroom te verhoogen met )iet oog op de contracten met de gebruikers van electrischen stroom, welke loopende zijn. Maar dat neemt niet weg de onbillijkheid, dat de eene categorie wel hoogeren prijs zou moeten betalen voor de verliohting en de andere niet, hoewel toch de verhoogde kolenprijzen den kostenden prijs van den electrischen stroom duurder maakt. Het zou veel billijker zijn dat, als er een te kort is in het gasbedrijf, de gemeenschap 4 dat dekt. Dan zouden ook in de kosten mededragen zg, die electrischen stroom betrekken en die ien nu niet kan bereiken omdat met hen contractueel is overeengekomen. (Wordt vervolfd.) De „Medea". Naar de Ned. verneemt heeft baron Hartogensis, de handels attaché van het Duitsche gezantschap alhier, zich tegenover een handelsman uitgelaten in dezen zin, dat uit het geval der Medea niet mag worden afgeleid dat Duitschland eenigerlei onwelwillende gezindheid ten aanzien van Nederland koesteren zou. Echter kan het feit dat de duikboot de scheepspapieren niet heeft teruggegeven, aanwijzing tot het vermoeden dat de Medea nog andere lading dan sinaasappelen in had. In dere richting zou, meende hg, de verklaring van het gebeurde moge lijk zgn. y Men seint uit Londen aan de N. R. Crt.: Uit het hoofdartikel van Daily NewsHet verslag van de Engelsche admiraliteit van het in den grond bo ren van het Nederlandsche stoomschip Medea door don Duitschen onderzeeër U 28 is een zoo verwonderlijk verhaal, dat men moeilijk kan gelooven, dat er geen bijzonderheden zijn, wel^e tot nog toe onbekend zijn gebleven. Indieif de -lading van het schip, zooals gezegd is, werkelijk uit sinaasappelen bestond, is de daad van den Duitschen gezagvoerder onverklaarbaar, want het laten zinken van een scheepslading sinaasappelen is een brooddronken uiting van onbeschaamdheid, minder verschoonbaar zelfs dan de daad van den gezagvoerder van de Eitel Frie- drich met bet in den grond boren van een Amerikaansche graanboot. Indien daarentegen de Medea contrabande aan boord had,1 zou het optreden van de U 28, ofschoon niet geheel verde digbaar, ten minste begrijpelijk zgn. De Nederlandsche regeering zal onge twijfeld haar best doen om het raadsel op te lossen. De overige wereld kan slechts met verwondering afwachten, welken uitleg het Duitschland behagen zal te geven. De Daily Croniolq, schrijft, eveneens in een hoofdartikel'Deze laatste reeks gewelddaden is met bgzondere zwaarte neergekomen. De openbare meening daar te lande is terecht verontwaar dig; doch men moet afwachten, of de Nederlandsche regeering iets ernstigs zal doen. Zg heeft, indien zij er ge; bruik van wil maken, een vrij krach tig wapen in een verbod van uitvoer van Nederland naar Duitsohland, doch liet natuurlijk belang der exporteurs zal zich tegen een dergelijke politiek kanten. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint: Naar aanleiding van het optreden der Duitschers tegen Nederlandsche stoomschepen schrijft de Echo de ParisDuitschland tracht Nederland blijkbaar schrik aan te jagen. Hij kent de geschiedenis slecht. De Petit ParisienDe ongeneerd- heid van Duitschland tegenover Zwe den en Nederland bewgst, dat DuitBch- land' twist tpoekt met de geheele we reld. Wellicht tracht het in eene alge meene vijandelijkheid argumenten te vinden voor zijn ondergang. Uit Londen wordt geseind pe officieren en bemanning van de „Medea" hebben zich bij hun aankomst te Londen naar het Nederlandsch Consu laat-generaal begeven, waar de kapitein en de officieren hun verklaringen afleg den. Aan hot consulaat werd medegedeeld dal men het niet gewenscht achtte, dat iemand van de bemanning iets zou los laten, voor zij met de vertegenwoordigers van hun eigen regeering hadden ge sproken. I en schoolkwestie. Na de opheffing van de Openbare school te Groetpolder door dien gemeenteraad van Winkel (N.-H.) werd voor de leerlingen toegang gevraagd aan de o. 1. school te Kol horn, gem. Barsingerhorn. Daar dit geweigerd word en de afstand naar school te Winkel meer dan 4 K.M. be droeg, bleven dte leerlingen eenigen tijd van onderwijs verstoken. Toen de ouders daarop hunne schoolgaande kinderen bij ingezetenen als inwon enden in de ge meente Barsingerhorn lieten inschrijven werd do toegang tot de school voor hen weer opengesteld, doch dezer dagen op nieuw geweigerd. Nu bleek, dat (Je leer lingen in werkelijkheid bij hunne ouders gehuisvest bleven. De Rotterdamsche haven. Het opbrengen van de Batavier| V en de Zaanstroom is schrijft de N. R. Ct. vooralsnog van geen in vloed geweest op de beweging in de Rotterdamsche naven. Het is zelfs deze week minder stil geweest dan de vorige twee. Het aantal binnengeko men schepen bedroeg toch Zaterdag morgen 76, tegen verleden week Za terdagmorgen 66. Alle schepen kwa men vrijwel op tijd aan. Alleen Woens dag was het weer een heel slappe dag. Van de binnengekomen schepen wa- rf n er 30 Nederlandsche, 20 Engel sche, 19 Noorsche, 5 Zweedsche, Amerikaansche en 1 uit Cuba. De toevoer van graan vermindert langzamerhand. Deze week kwamen slechts 6 schepen met graan de haven binnen. Dan waren er 8 met een la ding kolen, 5 met katoen, 3 met ijzer erts, 2 met haring, 1 met fosfaat, 1 met hout, 1 met steenen, 1 met aar dappelen, 1 met grond noten, en 1 met benzine. Ook bracht een schip weer levensmiddelen voor de Belgen mede. De overige schepen hadden stukgoe deren aan boord. Het aantal uitgevaren schepen be droeg tot Zaterdagmorgen 77, tegen verleden week 74. HierVSH ~w&aran 33 Nederlandsche, 23 Engelsche, 14 Noor sche, 5 Zweedsche, 1 Amerikaansche en 1 Deensch 39 van de uitgeval schepen hadden stukgoederen als la ding, de overige 38 voerden ballast mede. Met expeditie- en overlaadwerk was er deze week nogal veel gebeid in onze haven. De „Maria". De Holland Gulf Stoomvaart-Maat schappij (directie de firma Job. de Poor ter, -te Rotterdam), had een eischtot 30,000 schadevergoeding ingesteld" tegen Watson, Munro en Co., ^Londen, voor wie het stoomschip Maria, toen het door de Karlsruhe in den grond werd geboord in charter voer. Eischeres voerde aan, dat gedaagde de voorwaarde in de overeenkomst, om het schip tegen oorlogsrisico te verze keren, niet was nagekomen. De rechter heeft den eisch toegewe zen en de schadevergoeding bepaald op 24,000. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. H. M. de Koningin reed Zaterdagmid dag te half drie uit, door Willeraetfraat en langs Nassaukade naar het huis van freule Boddeart, het tehuis voor school gaande kinderen in de Nic. Beetsstraat, waar Zij verschillende kinderen toesprak lie kinderen waren bezig o.a. met het maken van werkzakken voor het derdie Tehuis dat geopend zal worden. Een twaalfjarige jongen, die als kok fungeer de, zette een kop thee voor de hooge be zoekster, weiké hem een bedrag van f 10 ter hand' liet stellen. Bij het vertrek betuigde H. M. aaik freule Boddeart Haar dank en wenschte) haar geluk irtSt het bereikte tesultaat. Na het bezoek, dat ongeveer driekwar tier duurde, werd naar net gebouw voor werkverschaffing van het Alg. Steuncomité gereden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden Zondagmorgen in de Oranjekerk in de Van Ostadestraat de godsdienstoefening bij, Ds. J. J. van Noort sprak daar naar aanleiding van Johannes 19 vers 28 en 29. Zondagmiddag omstreeks kwart over twee reed H. M. de Koningin uit om een bezoek te brengen aan de Toeken- school voor Kunstambachten in de Da I Costastraat. De jaarlijksche tentoonstelling van werk stukken dier leerlingen was daar juist ge opend. Er was druk bezoek van de leer lingen "en hun ouder». Geen bezoe kers wist iets van de komst van de Ko ningin. H. M. werd ontvangen door den Voor zitter en den secretaris van het bestuur, de heeren H. van der Masch Spakleren rar. J. Versohuijl. De directeur, de heer Godefroy, leidde H. M. rond in de ver schillende lokalen. If. M. sprak daar met de ouders vele der bekroonde leerlingen en ook met de ouders dier leerlingen. Het bezoek duurde ruim drie kwartier. Onderwijl had zioh in de straat een grooto menigte verzameld, die H. M. lui de toejuichte toen zij weg reed naar het paleis, om het Prinsesje te halen voor een grooten rijtoer. Voornamelijk werd op dezen tocht de Ooeterparkbuurt be zocht. Het einde van den rit was een bezoek nan jhr. W. F. Roëll, Keizersgracht. Langs den kortst en weg werd van daar naar het paleis gereden, waar inmiddels de Prins reeds was aangekomen van zijn lwzoek aan het Stadion. Mgr. Jhr. Wittert van Hoogland. Te 's Gravenhage is op 62-jarigen leef tijd overleden Monseigneur Jhr. W. H. G. Wittert van Hoogland1, pastoor dor kerk van Onze Lieve Vrouwe van Goe den Raad aan het Bezuidenhout en Ge heim Kamerheer van Z. H. den Pan». Aan dr. G. H. Fabius directeur der Gooische H* B. S. te Bussum, sedert 1 Aug. 1914 als reserve-luitenant onder de wapenen, is verlof verleend' tot de groote vacantie zijn burgerlijke functie weer waai te nemen. Hbld. Onlangs werd aan de te Leeuwarden verblijvende Belgische vluchtelingen, dlo van rijkswege worden ondersteund, ver gund, voorloopig te blijven. Thans is er een ministerieele aanschrij ving gekomen, dat deze personen zoo spoedig mogelijk moeten vertrekken, óf naar hun vaderland!. L. Ct. V arkensvleesch Bij Ministerieels beschikking is bepaald dat door dien Directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den af- aet en uitvoer van varkensvleesch consen ten tot uityoer van varkensvleesch zullen worden verleend, la. aan hen die op Woenagbg Jtl Maart j.l. des avonds 12 uur mi voorraad of in bewerking haddien, voor Vxport bestemde hoeveelheden ge zouten! varkensvleesch, dat van Rijkswe-i go geleurd en als zoodanig gemerkt is of vle/schwaren geheel of gedeeltelijk be- staand^ uit varkensvleesch en waarvan de opaaven vóór 27 Maart bij hem zijn ingekomen2o. aan personen die bij het Bureal voornoemd als exporteurs zijn iq- gesohrWen. De ebrete groep moet opgeven hoeveel vo«|aaJl zij hebben, waarna de Directeur beslist lMteveel van die voorraden kan worden uitgevoerd, terwijl omtrent de 2e groep (pm-sonen die als exporteurs be kend stafwi), later zal worden bekend ge- niaak^aan welke voorwaarden en ver plichtingen zij behooren te voldoen,' om de liedoeldie consenten te ontvangen. Zij die consenten ontvangen, zijn eene vergoeding aan het Rijksbureau verschul digd van 10 cents voor elke 100 K.G. of gedeelte daarvan, waarvoor zij toestem ming tot uitvoer krijgen. Van die Hol landsch-Duitsche grens. Tot nu toe werd aan Hollanders ook op vertoon van binnenlandsche pas toe gang tot Duitschland verleend. Thans meldt men ons, dat d"e toegang tot het Duitsolm gebied slechts zal wordien toe- gestaan, aan personen, die van een bui ten landfcchc pas, waarop een fotografie is aangebracht zijn voorzien. De „Times" over Nedeqjand. In het hoofdartikel getiteld „the Bul lying of Holland", waarin de Tim s gelijk Reuter gisteren reeds in he kort seinde het in den grond boren van de Medea bespreekt, kenschetst de .edoe- tie deze daad als het schandelijkste voor beeld van de behandeling der onzijdige Bohoepvaart door de Duitschers. Achter eenvolgens vermeldt het artikel dan Iwt gebeurde met do Zaanstroom, do Batavier V, de Mecklenburg en de Zevenbergen en verklaart, dat zulk een lange reeks in cidenten bijna niet te wijten kan zijn aan eèn toeval. Het in den grond boren van de Medea geschiedde opzettelijk, nadat de scheepspapieren waren onderzocht aldus do Times wij hebben daarom te doen met opzettelijke pogingen door Duitsch land om het beginsel toe te passen van schrik aanjagen aan de onzijdigen en in het bijzonder aan de Nederlandsche scheep vaart." „De Duitsche blokkade, vervolgt het blad, is nu meer dan vijf weken uitgo oefend en men moet zich afvragen waar om Duitsohland thans plotseling dieze maatregelen tegen Nederland heeft geno men. Het doel blijkbaar de verhinde ring vjui^dqn onzijdigen handel met En geland bfedt nauwelijks een gepaste verklaring. ZW het de bedoeling zijn van de Duitscle regeering Nederland te prikkelen tot /een houding van besliste vijandigheid tégenover Duitschland Wij de Duitsch/rs daaruit kunnen hopen te iswaar staat de bekende Duitsche diplomaat Herr Von Kühlmann op punt zich naar Den Haag te begeven en ia het mogelijk, dat deze ontwikkeling van de Duitsche politiek is ingegeven door zijn onbekwaamheid den geest to peilen van het volk, waarmede hij te Het artikel besluit „Wij kunnen niet nalaten onze sympathie aan de Nederlan ders te betuigen in dezen moeilijken toe- and. De oorlog heeft hun lasten opge legd, welke een minder edelmoedig, min der Zichzelf behoerschend of minder krach tig volk niet in staat zou zijn geweest te dragen. Hun handel heeft geleden; het land is overstroomd door uitgewekenen uit België; een groot aantal soldaten van de oorlogvoerende mogendheden is hij hen geïnterneerd. Tusschen den Britschen ha mer en hot Duitsohe aanbeeld geplaatst, hebben zij zich in een uiterst kiesche en moeilijke positie bevonden. Maar wij zijn ervan overtuigd, dat evenals de Neder landers deze moeilijkheden met onverstoor bare vastbeslotenheid %ider de oogen heb- lien gezien en daarbij de zuivere tradi- tioi l>en ontplooid zij de tegenwoordige crisis met bedaardheid1 en vastberadenheid zullen het hoofd bicden en dat de uiterste uit tarting van Duitschland geen wijziging zal brengen in hun waardige en voor zichtige verdediging van hun nationale rechten." Verblijf ontzegd. Men meldt ons uit Enschedé: Het militaire gezag heeft Zaterdag den landbouwer J. H. Hofstede te Rulbeek gemeente Lonneker, bevolen binnen tweemaal 24 nur zijn woonplaats te verlaten aangezien zijn persoon wegens smokkelarij schadelijk voor de alge meene veiligheid wordt geacht. Steenkool. Men schrijft uit Venlo aan de Geld.: De tweede steeokolenboring onder de gemeente Helden nabij de Neersche brug leidt tot vrij goede resultaten. Werd ein de Dec. op. 540 M. diepte de krijtforma- lie aangeboord, op ruim 700 M. werden reeds steenkolen aangetroffen. Over het algemeen zitten ze op den rand van het Peel bekken veel dieper. De boring reikte reeds een diepte van 900 M. Aan geboord werden een vijftal lagen van 10 —25 c.M. en een paar dikkere van GO TO c.M. De aangeboorde lagen nemen in dikte toe. De boring wordt voortgezet. Do BURG EMU.STER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den heer Directeur der Direoto Belastingen enz. te Utrecht op den 26en Maart 1915 exeóutoir is ver klaard het Noljaare-Kobier no. 4 der Perso- neele belasting, dienst 1915 dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkofit, ver plicht is Zijnen aanslag op den bij Wet bepaalden voet te voldoen en dat he den ingaat de termijn van zes wakent binnen welken de reclames bebooren te worden ingediend. Gouda, den 29en Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. GOUDA, 29 Maart 1915. Liederenavond Emiel Hullebroek, De bekende Vlaamsohe toondichter en zanger Emiel Hullebroek komi, big kens een advertentie in dit blad, op Maandag 5 April a.s. een Vlaamsche Liederenavond geven. Circus Corty-Althoff. Naar wij vernemen zal het circus Corty-Althoff, directeur de heer Pierre Althoff, dat van vroeger hier reeds bekend is in den loop der maand April te Gouda komen, teneinde op de Markt 5>ijn tenten op te slaan en voor stellingen te geven. De milicien-korporaals M. C. Samson J. Dijkman, H. Crebas en A. Brinkman van liet 16e Regiment-Infanterie zijn be vorderd tot milicien-sergeant. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het wa pen der artillerie tot reserve-tweede-luite nant, de vaandtig J. J. Montijn van het 2e Regiment Veeting-Artillerie. De Witte Bioscoop. „De Koning der Deteotiven" is de titel van het hoofdnummer, dat deze wedt in de Witte Bioscoop vertoond wordt. En inderdaad is het een Bpannend beeld waarin de hoofdpersoon Leoooq, de de tective, het publiek van het begin tot het einde in spanning houdt. order een zeer aardig üorlogsjour- uaal, terwijl wederom een prachtige na tuuropname „Het Como-meer" verder het programma Vult. De Turnoefeningen en Spelen in de Ouder off iciersschool te Potsdam geven een goed beeld hoe er in Duitschland voor de lichamelijke oefening der militairen ge- gd wordt. Een fijn gevoeld stukje is „De Stiefmoeder", dat niet nalaten zal indruk te maken op den bezoeker, ter wijl de humoristische film „Janus wil op tijd zijn" een hartelijk geiach te weeg broigt. i 2eeer goede viool- en pianomuziek, be- 'vans uitstekendie explicatie maken, dat óezoekers een aangenaam uurtje in [de Uitvoering Gewijde Kunst. De uitvoering, welke de heer en me vrouw Secróve met medewerking van den heer Anton Ver hey eu Woensdagavond a.s. in de RemonstrantSChe kerk zal geven 1 oen gewijd karakter dragen. Het programma voor dezen avond sa mengesteld!, bestaat** uit 1. Passions-Muziek, (voor orgel)' J. S. Bach 2. Aria „Blute nur" (Matthttus- Passion) J. S. Bach; (voor zang); 3. Bijbelvoordracht, naar Mattbeus 27 m Marcus- 15 gevolgd door O, man van Smarten, Albert Verwey, te zeggen door Anton Verheyen; 4. Solo voor Viool, J. S. Bach; 5. Psalm 1J9 en 150, te zeg gen door Mevr. Secrève en de heer An ton Verhey; 6. Viool-Solo, G. F. Han del; 7. De Lof dier Godheid („Lucifer"), Joost v.( d. Vondel, to zeggen door Mevr. Secrève 'en Anton Verheyen; 8. Orgel finale. De netto-opbrengst van deze uitvoering komt ten bate van het Orgelfonds der Rem. Kerk. Wij verwijzen voorts naar de adver tentie in dit blad. Boskoop. Bij het overgangsexamen dor Rijkstuin- bouwwintorschool te Boskoop op 26 en 27 Maart j.l. slaagden de volgende leer lingen J. v. d. Berg, Leiden; H. Brou wer, Amsterdam (herexamen)J. L. de Bruyne, Rotterdam; J. W. Cox, Den Dol- Jer; C. Dwarshuis, Baambrugge; L. H. Foyer, Rotterdam; J. Iloogendijk, 's-Gra- venhage (herexamen) B. Keiuls, Lei den; H. Leurs, Alphen a/d. Rijn; A. Lugthart, Smilde; M. v. Nes, Boskoop; J. P. v. Niftrik, Vlissingen; C. P. E. Rijs- tenbil, Rotterdam; M. Splinter, Zwamaner- Uam; J. Straatman, Amsterdam; W. Tim mermans, Akkrum; P. v. Ulden, Leiden (herexamen)afgewezen 6. Voetbal. in Café ,,'t Schaakbord" hield gisteren morgen de voetbalver eemiging „Gouda' ten cursusvergadering voor baar leden en oetangsteilendenwaarin de beer W. San ders, scheidsrechter N. V. B., sprak over liet voetbalspel en de spelregels. in den aanvang vau zijn rede, die, uit muntend opgesteld, eenvoudig en toch dui delijk was, wees cdé heer Sanders op de populariteit van het spel; hoe behalve jongelingen ook ouderen, waaronder hoog staande mannen en doctoren zich meer eu meer interesseerden voor het voetbal spel, dat in grooter kring medewerking mocht ondervinden. Is de voetbalsport thans niet het rneeet populair Spr. wees op den vooruitgang van het spel, waar door er meerdere eischen aan de spelers gesteld worden. Toch was het spel vroe ger geanimeerder, gemoedelijker uien speelde meer om der wille van het spel. Thans komt er dikwerf een factor bij do zucht om te winnen. En die zucht om te winnen werkt veelal verkeerd op de spelers, en doet dan afbreuk aan de sport. Ter wille van de sport moest spr. tegen overdrijving waarschuwen. Ook over drijving ten opziohte van het belangstel len in de sport, waardoor voetballers zich Zondag bezig houden met den wedstrijd', de volgende 3 dagen mot den afgeloopen en de laatste 3 dagen met den komen den wedstrijd. Men moet zich, merkte spr. uitdrukkelijk op, óók bezig houden met maatschappelijke vraagstukken en die absoluut niet vergeten door zijn voetbal- enthusiasme. Vervolgens kwam do heer Sanders tot het .voetbal in Gouda en besprak de ver brokkeling der verschillende vereenigin- gen. Jammer vond spr. het, dat de com binatie Olympia—T. O. P. niet doorge gaan was, waarmede de sport in Gouda zeker gediend geweest zou zijn. Spr. noemde het verkeerd om deze oombinatie te doen afstuiten op dén naam, vooral als het den naam Olympia betrof, die langer dan 25 jaren bekend was door getoeel Nederland. Spr. hoopte, dat alsnog T. O. P.' in de toekomst zich geheel zou aan sluiten bij Olympia, in het belang vap het voetbalspel in Gouda. Daarna ging spr. over tot een uiteen zetting van de spelregels, welke verkla ring aan duidelijkheid niets te wenschen overliet en zeker wel bijdroeg tot verbe tering van" de voetbalkennis van alle aanwezigen. Nadat onkelo aanwralgen vragen goateld hadden, sloot do voOraltter do vergade ring, na dankzegging aan den spreker alt naam van allo aanwenlgon. tie opkomst waa vrij goed, doch long niet groot gonoeg. Er waron te voel voothailere (die het Mk noodlg hebben als vanzelf), doch er was te weinig lijn- publiek, dat juist altijd critiek oefent en er te weinig vau weet. Het was van do vereeniging Gouda een goede gedachto d«ze vergadering te houden en wij ho pen, dat nog meerdere zullen volgen. Gouda—U. N. I. 0—4. Üp het terrein aan de Karnemeiksloot speelde gisteren U. N. I. uit 's-üraven- higo tegen Gouda. Het was een enthu siast vlug spel, waarin jammer genoeg üouda's voorhoede lang niet op dreef was- Uk N. I. was de meerdere; inden aanvang was het spel vurig en maakte Ui N. I. het Gouda's achterhoede her haaldelijk lastig. Daarbij lede Pluim niet de ond« moer on liet de doelman een bal door zijn vingors glippen. Toch ontmoe digde dit Gouda niet on vooral de raid1- denhalf liet goed spel zien en wist kei hard een paar maal op doel te schieten, jammer genoeg tegen den bovenlat. Na do rust dachten we Gouda met den wind in den rug beter te zien spelen, doch U. N. I. bleef de meerdere en door haar enthusiast spel werd geleidelijk de score verhoogd. Do linksbinnen en rechtsbui ten van Gouda poogden herhaaldelijk door to breken, doch steeds zonder succes, zoo dat U. N. I. met 4—0 won en no. 1 blijft in de afd. O. OlympiaG. V. B.-elftal 4—1. Te Woorden speelde gisteren Olympia I tegen het Goud&chc Bondselftal. Zooals wij verwachtten, geschiedde het; Olym pia was de meerdere'en toonde dit ook. Toor do rust pakte Olympia flink aan en hoewel het Bondselftal tegensputterde, kwam de rust met 8-T Daarna werd de strijd kalmpjes opgevat en kwam het eindo met 4—1 voor Olymnia. De Struis 2-T. O. P. 3mad tot uit slag 42. N. V. B. Afd. A. D. F. C.-H.' V. V. 2-2. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 27 Maart. Het communiqué van 11 uur luidtOver het geheele front valt niets belangrijks te vermelden. Bij den Hartmannweilerkopf hebben wij onze stollingen versterkt. In den aanval, diie met de verovering van den heuvel ein digde, maakten wij 393 ongewonde krijgs gevangenen en eenige gewonden. Duitsch communiqué. Generaal Von Kluck gewond. Bï'RLIJN, 29 Maart. Het grooto hoofd kwartier meldt, dat de dag van gisteren rustig verliep. In het Argonnenwoudl hadden voor ons aupoesvolle gevechten plaats. Generaal-overste Von. Kluck.:rwerd bij een inspectie van de eerste stelling zijn leger door een granaatscherf ge wond. Zijn toestand isi bevredigend. Aan het Oostelijk Front. PETERSBURG, 26 Maart. Officieel. De Duitschers werden bij een aanval op de Rassiéohe loopgraven bij het dorp Sera- fin, tusschen de Szwka en de Pissa met zware verliezen teruggeslagen. PETERSBURG, 26 Maart. De Generale Staf meldt Blijkens het officieel Duit sche communiqué over de gebeurtenissen bij Memel zouden onze troepen 3000 in woners uit die stad hebben medegevoerd', die later door die Duitschers bij Krettin- gen bevrijd zouden zijn. Door een nauw keurig onderzoek werd echter vastgesteld, dat het gevecht tegen de Duitsohe troe- peii, die een aanval deden uit Tilsit plaats had te Memel en op de wegen van Memel naar Sordjy on van Memel naar Polangen. De inwoners nu van Me mel waren gevlucht naar de eenige ruimte tusschen beide richtingen, waar niet ge streden werd, n.l. op den weg naar Ket tingen, waar zij dien afloop van de ge vechten afwachtten. Pi/TROGRAD, 26 Maart. Officieel. Wes telijk van do Njemen traden beide par tijen op 27 Maart beurtelings offensief op. Osdowice werd zwak beschoten. In de strqek van de Szkwa en de Ornulef heb- lien zich verhitterdo gevechten ontwikkeld om het bezit van de Duitsche posities ove)r de linio Tartak-Wach-Zawady Wij namen daar in den loop van den dag ruwp 600 man gevangen, waaronder vijf offipieron en veroverden twee machinege weren. lp die Karpathen ontwikkelden zich onze aanvallen op 26 Maart hoofdzake lijk in die richting van Bartfeld. Wij ver overden stormenderhand een heuvelliniö over een front van ongeveer 35 worst. In een bajonetaanval op hoogte 389 oos telijk van het dorp Munarocz hebben wij drié Oostenrijksche liataljons vernietigd. Bij Munkacz en Stry werden ,een reek» vijandelijke aanvallen afgeslagen. Pogin gen van den vijand onze loopgraven met grooto hoeveelheden handgranaten te bom- 1 lardeer en hadden geen succes. De krijgsverrichtingen ter Zee. Stoomschip in'den grond geboord. UH Liverpool wordt d.d. 28 Maart ge seind Het stoomschip V osgea is aan de kust van Cornwall vermoedelijk door mi onderzeeboot met granaten in den grond geboord. De boofdmachmist werd gedood en 8 man der equipage werden door de granaten zwaar gewond. 30 man der equipage is te Newquay geland. Japan en China. Uit Petersburg wordt geseindDe No- woje W reut ja meldt "uit Peking, dat het Japanscho gezantschap de Japanscho staatsburgers heeft opgevorderd het land) lu verlaten. (Jok de Japanscho consuls in Peking eu NoorcMJbina doelen de Ja- pansche onderdanen mede naar Japan te rug te keereu. Gestrand. Lil Gibraltar wordt d.d. 27 Maart ge deind naar berichten uit Londen melden, dat het Engelsche s.®. Trostburg gisteren bij Kaap öpartilis gestrand, 15 I uiau verdronken, do overigen, 13 in getej, bo- voaden zieli nog aan boord. Een krui ser eu 3 torpedobooten vertrokken ou» hulp to bieden, j De scheepvaart van Engeland. De admiraliteit to Londen deelt mede dut in de afgeloopen week tot 24 Maart 1915 1450 schepen zijn aangekomen in of vertrokken uit do havens van het Ver- eenigde Koninkrijk. Drie schepen, lp za- nieu 11650 ton, Werden door onderieeërs in den grond geboord, een vierde werd getorpedeerd, doch kon de haven bereiken. De aardappeloogst in DuitschlMid. Volgens een telegram aan de Koln. Ztg. spreekt de Minister van Landbouw von Schorleiuor een bericht van del,,Ma- tin" togen, volgen» welk de geheele .aard appeloogst in Ooet- en Zuid-Duitschland /(ou zijn bevroren. De Duitsohe financiën. B./RLIJN, 28 Maart. Het grootste Ita- liaausche financieole blad „II Sole" be spreekt uitvoerig de Duitsche fiuancieelo oorlogstoerustingen en komt tot hefc be sluit dat d» organisatie van het ooilogs- oreddet hot gewichtigste middel is ter be scherming van handel en 'industrie en dat Duitsohland bewezen heeftop finan cieel gebied even voortreffelijk georgani seerd te zijn als op militair terrein. Graaf Witte. BERLIJN, 28 Maart. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat door generaal Maksi- mowitz, vorst Trubetzkoi en een Verte genwoordiger der politie in de woning van don overleden staatsman, Witte'huis zoeking werd gedaan en dat vele papie ren geconfiskeerd werden. Memoires wer den evenwel niet gevonden. Het onder zoek werd vergemakkelijkt door een op gestelde lijst door Witte. Witte zou een fortuin nalaten van 500.000 roebel, waarvan zich 400.000 in Duitschland bevinden. De toestand in Servië. ZURICH, .28 Maart. (Part.) De Dultsch- gezinde Neue Zürichor Zeitung bericht dat geheel Servië door ziekte getetterd wordt en dat volgens het officieel» Ser- visplio blad 12.000 soldaten met vlekty- phus in het hospitaal liggen. Dagelijks vluchten duizenden grijs aards, vrouwen en kinderen uit Macedo nië over de Bulgaarsche grens om l^et le ven te redden. De Bulgaarsche regeering zou reeds niillioenen hebben uitgegeven tot leniging van den nood. Staking dor Italiaanscho Havenarbeiders. TURIJN, 28 Maart. (Part.) De 'itali- aansohe havenarbeiders hebben besloten den dienst op alle stoomschepen te. sta- hun Bond, door de reeders af te dwingen, ken, teneinde aldus de erkenning van Do Engelsche pers over do „Medea". LONDEN, 28 Maart. Over de „Medea"- kwestie merkt de „Pall Mall Gazette" op „Niet onnatuurlijk is het, dat' de Hollanders ontstemd worden door de her haalde en grove beleedigingeo door de Duitschers ten opzichte hunner neutrali teit begaan. De Hollanders erkennen, dat het gedrag van den vijand' door het doen zinken van de „Medea"» het werpen van bommen op een ander schip en do Inbe slagneming der lading van tWee andere schepen, hemelsbreed verschilt van die maatregelenwelke de geallieerden heb ben aangenomen. O ogenschijnlijk hebben do Duitschors zioh vastbesloten gezel op een wijze van uitlokkend ©n brutaal han delen. Wij vermoeden dat hun bèweeg- rodenon niet onaf gescheiden is van een besluit om do Schelde als basis voor hunne onderzeeërs te gebruiken." De „Globe" zegt, dat de vernieling van do schepen een diaadi van brute gewelda- dighcid is, waardoor neutralen, ofechoon geen contrabande vervoerend of trachtend een daadwerkelijke blokkade te verbre ken, worden behandeld, alsof zij oorlog voerenden waren. Indien het volkeren recht ooit in Europa wordt hersteld, dan zal Duitsohland voor deze wandaad' een hooge rexening hebben te betalen, doch inmiddels ligt het aan de Hollander f* hunne rechten te handhaven op een wijze, welke zij het beet oordeeleo." Hongeroproeren in Spanje. BERLIJN, 28 Maart. Uit Madrid worden Uongen-evoluties gemeld in de Zuidelgke Spaansche provincies, waar tengevolge van den mislukten oogst honger en werkloosheid heerschen. 30.000 werklieden zgn broodeloos, 40.000 mijnwerkers en 10.000 boeren en boerinnen die trachtten Cartagena binnen te dringen, doorbraken het gen darmeriecordon, waarbij meerdere per sonen gédood en gewönd werden. De Spaansche Regeering heeft groote graaninkoopen in Argentinië gedaan om den nood te keeren. Opheldering inzake de „Mecklenburg". Naar wij vernemen is bij onderzoek \onwoge het Marinebeetuur naar het in- cKient uiet het stoomschip Meoklen- b u r g au de Maatschappij Zeeland op tM Get. j.l. is ingesteld, gebleken dat er gegronde redeiien bestaau om aan te ne men dat de op die Mecklenburg waarge nomen aanslagen op liet water niet ver oorzaakt werden door kanonschoten, doch door het neerkomen van aeinvuurpijleu van gewapende trawlers dus niet ge- rioht was tegen de Maatschappij Zeeland, maar .tegen het Lngolsohe atoomschip T e a 1, dat zich op 4 mijlen afstand' van de „Mecklenburg" ook op weg naar i,ugcland bevond. Jan Ulieelagera. Men seint ons uit Putte De vlieger die do Zeppelin-loods te Borchem verniel de, is Jan Olieslagers. Zeppelins gesignaleerd. Men seint ons uit BchiermonnikoogHe den passeerde een Zeppelin ten N.-O. van het eiland in westelijke richting. Na dien is heden nog een tweede Zeppelin Nederlandsche Journalistenkring. Te Haarlem werd Zondag de jaarfijk- scho algemeene vergadering gehouden van den Nederlan'dschou Journalistenkring ou der leiding van dien voorzitter Mr. L. J. Plemp vap Duiveland. De voorzitter deed uitkomen; hoe de verantwoordelijkheid der dagbladleiders ie verzwaard, hoe door hot buitenland aanhoudend aandacht aan onze pers /Wordt gewijd. Nooit werd de zelfbe- heersohlng der pers op zulk een zware en langdurige proef gesteld, terwijl in geldelijk opzicht het courantenbcdrijf een zoo moeilijken tijd' doormaakt. Spr. "oon- slateerde mot vreugde, dat onze Neder landsche pers ook in dezen door allerlei hartstochten zoo hevig bewogen tijd haar roep van onkrenkbaarheid hoog heeft ge houden en zonder uitzondering boven al len laster verheven is. Daarna hadden besprekingen plaats van huishoudelijken aard. Op die Noordzee. Men seint ons uit IJmuiden Heden nacht zijn te IJmuiden binuengoloopen do Nederlandsche schepen „Vliestroom" van Bristol en de taukboot „La Flandre" van New-York. Beido schepen rapporteorden gistermid dag eenige mijlen ten Oosten van het lichtschip „Noordhinder" een Duitsche duikboot van groot type gezien te heb ben,'die uit oostelijke richting kwam en na voorbij do stootnbdiepjen gemanoeu vreerd te hebben, in westelijke richting verdween. Drie kwartier later kwamen vier Engelsche torpedojagers full speed uit het Oosten en zetten koers naar het Westen, juist in de richting, waarin de ouderzoeër was verdwenen. In verband1 met bovenstaand rapport is de Engelsche boot „Lapwing", welke met levensmiddelen geladen naar Eoigekiud zou vertrekken, blijven liggen. De Duitsche landstorm. Men meldt ons uit Nijmegen Het Bezirka commando te Wezel heeft afge kondigd', dat de reods vroogor uit den militairen dienst afgekeurde landstorni- plichtigen, zich niet weder voor een nieu we keuring behoeven aan te melden. Hot legerbovel van 23 Maart, dat alle afge keurde landBtormaoldaten zich moeten la ten herkeuren, vervalt hiermede. M ARKTBF. K f CHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prgzen waren voor 1ste kw 50, 2e 43 en 3e 36 cent per half kilo. Vette v Kalveren goede aanvoer, Lste kw. 36, 2e 31, 3e 27 cent por half kilo. F Vette varkens redel. aanvoer, lste kw. 47 '/tl 2o 40, 3e 30 cent per half kilo. 4 1 Schapen redelijk aangevoerd Handel in vet vee prijshoudend. En kele paaschbeesfcen 2 ct. boven notee ring. Kalveren en schapen prijshou dend. Varkens door korte aanvoer in de zware soorten prijshoudend, min der® soorten en lichtere soorten on regelmatig in prijs. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 759.1 te Sylt laagste stand 744.1 te Bodo. Verwachting tot defhyolgenden dag: Zwakke tot matige CK. tot Z. later wellioht Z.W. wind, gedeeltelijk be wolkt weinig of geen neerslag, nacht vorst vooral in het Z.O., zachter over dag.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2