DittJoipniiM. BIaanen.la,:rLd„ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht NIEUWE SCHOUWBURG. HET HOLLiNDSCH TOONEELUP, Schitterende Voorstelling. I Toen Turkije in dezen oorlog aan onze zijde trad, kon het niet alleen vertrou wen op do geest van zijn troepen te wa ter en te land, maar vooral ook op zijn sterke artillertetiscèe landsverdediging' waarop iedere vijandelijke aanval schip breuk moest lijden. Deze vestingwerken zijn grootendcel» het werk van Duit- scber». Moltke wijdde een redes van zHjii beste jaren (1833—1839) aan de lands verdediging der Turken en hij heelt aan deel gehad aan het beveetigingswerk van Roeetejoek, Silistria, Warna, Sjoemla en de Dardanollen. De voornaamste ver dienste van de versterking van Turkije komt echter Friodrich Bluhm toe, die in 1822 in Hallo geboren, reed© in 1861 als instructeur aan do Turkache artillerie en ingenieursschool te Kbnstantinopel werd aangesteld. Aan hern is de voltooiing te danken van de vestingwerken van Silis tria, die in 1854 bij den aanval der Rus sen zoo goede diensten bewezen. In 1867 gelukte het don Turken een opstand op Kreta te onderdrukken doordat zij op raad van Bluhm oen linie van blokhui- zon dwars over hot eiland legde. In don boerenoorlog hebben de Engelsehen dit voorbeeld gevolgd oift de boeren to on derwerpen. Eerst In 1887 nam Bluhm als luitenant-generaal en met don naam Ferik Pasja zijn ontslag uit don Turk- schen dienst. Zijn hoofdwerk, de ver sterking van do Dardanollen. was toen wegens het eeuwigdurende geldgebrek nog niet voltooid maar dit is later in zijn geost geschied1. Een Duitseh complot in Italië. ölt Parijs wordt d.d. 30 Maart ge meld Volgons do i'opolo d'Italia zou men in Italië een nieuw en zoor ernstig Duitseh complot op liet spoor zijn. Eeni- gen tijd geleden ging te Bologna do Duit- sehe bierbrouwerij Spless failliet, liet Ita- liaansclie personeel te Bologna kreeg zijn ontslag evenals in de opslagplaatsen te Rimini, Padua, Ferrare, Bologna, Mos tra on Verona, welken allen gesloten wor den. Alleen oen aantal Duitsehj» werk lieden bleven in functie, ovena^ de di recteur Schmidt, con schoonzoon van don eigenaar dor brouwerij. Hot schijnt dat er redenen zijn om aan te nomen dat de opslagplaatsen opzette lijk gesloten zijn, en dat men ze onder mijnd heeft teneinde ze op het juiste oogenhlik in do lucht to doon springen. Het is opmerkelijk dat alle opslagplaat sen van do firma Spless steeds gelegen zijn nabij de spoorwegstations en wel op korten afstand van d)? voornaamste spoor wegvertakkingen. In de verschillende steden werden ge regeld beschuldigingen tegen do firma uitgebracht, welke thans to Bologna door do autoriteiten nauwkeurig onderzocht worden. Te dien einde is oen ploeg werk lieden onder leiding van 2 ingenieurs nan het werk gezet. Posterijen. De Hongaarsohe postadministratie aan vaardt, tijdens den tegenwoordigen oor log, geenerlei verantwoordelijkheid voor schade tengevolge van de oorlogsgebeur tenissen en van dö daarmede verband' houdende gevaren, noob voor schade ont staan tengevolge van onderbreking of verstoring van de regelmatige uitvoering VOn don postdienst. Oprichting bijzonder Interneerings- depot. Naar het Ilbld. verneemt, schijnt er sprake van te zijn, dat een byzonder interneeringsdepot zal worden opge richt voor die elementen onder de ge interneerde vreemde militr. Het leger bestuur schijnt aan het hoofd van dat bijzondere depot te willen stellen een politie-ambtenaar en er is sprake van, dat een van de inspecteurs van het Amsterdamsche politiecorps is aange zocht als zoodanig op te treden. Het depot wordt waarschijnlijk te Vlissingen gevestigd. Hulde aan Nederland. Het Belgische Informatie-Bureau ver neemt uit Brussel, dat binnen korten tijd de Gemeenteraden van de groote ge meenten van België, in openbare zitting hulde zullen brengen aan Nederland, voor de hulp die het Nederlandsche volk en de Nederlandsche Regeering aan de Belgische bevolking heeft ge boden. In den Gemeenteraad te Brussel zal de dienstdoende burgemeester een rede houden, waarin hij al de feiten zal aanhalen, waardoor Nederland op de bljjvende dankbaarheid van het Bel gische volk mag rekenen. Te Gent zal schepen Anseele het initiatief van deze hulde nemen. Praotisohe hulp. Kon dame uit den Haag, die roede een 300-tal exemplaren van het door don Volkstand uitgegeven „Kookboekje voor do vrouw alt het arbeidersgezin, Recep ten v. d. Utroohtsche Huishoudschool" aan oen 3-tal Plaatselijke Steuncomité'» 1914 ter uitdeeling schonk, heeft thans een bedrog van f 100 aan den „Volksbond te gen drankmisbruik" ter hand gesteld, ten einde daarvan ter gelegenheid van den a.s. Juliana-dag op zeer ruime schaal „Kookboekjes" te kunnen verspreiden en aldus mode te werken tot het meer alge- ii on bekend maken van gezonde begrip pen over een goede en goedkoope volks voeding. Internationaal goederenvervoer. Men schrijft ons uit Oldenzaal Nu door de Nederlandsche scheep vaart geen goederen meer worden aangenomen, welke uit Duitschland afkomstig en voor Amerika bestemd zijn, is het vervoer voor Oldenzaal zeer verminderd. Enorme hoeveelheden goederen, welke vóór den oorlog uit Duit8chland via Hamburg per boot naar Amerika werden verzonden, gin gen later via Oldenzaal naar Rotter dam en dan per schip naar Amerika. In normale tijden heeft er over Olden zaal steeds een drukke invoer plaats van manufacturen, confectie, krame- rijen enz., alles bestemd voor ons land, Ook deze invoer is sedert het uitbre ken van den oorlog enorm verminderd en de kwaliteit der goederen, die thans nog worden ingevoerd, is eveneens zeer gedaald, vooral betreft dit de con fectie. Jaarlijks werden over hier voor duizenden guldenB b.v. kostbare man tels ingevoerdwat er thans van dit artikel binnenkomt is in hoofdzaak gemaakt van half katoen of half jute of half wol. De opbrengst aan invoer rechten zal daardoor niet beter worden Het aantal der zoogenaamde „Sam mei"-wagenladingen van goederen uit Berlijn, Leipzig enz. naar Oldenzaal en verder, is ook al zeer verminderd In vorige jaren kwam men hier b.v. tegen Paschen handen en materiaal te kort, om alles na inklaring zoo spoedig mogelijk te kunnen doorzen den. Thans is van drukte geen zweem te bespeuren. Opmerkelijk is het, dat hier dezer dagen uit Duitschland niet minder dan eenige wagonladingen gloeikousjes en magnesiaringen voor hanggloeilicht en bestemd voor ons land, aankwamen. Nimmer te voren arriveerde hier een dergelijke zending in zoo groote hoeveelheid. 't Is duidelijk, dat door liet verbod van uitvoer, gelegd op tal van artikelen de uitvoer naar Duitsohland ovenoens zeer is verminderd. Andere artikelen, die vroe ger per schip naar Duitschland werden vervoerd, gaan thans per spoor over Oldenzpal, zooals groote hoeveelheden bliulrotthlg en kurk in platen, benevens katoen voor Bremen. Geregeld heeft er eon drukke uitvoer plaats van groenten en visch. De maat regelen, getroffen om de visch bij het station van afzonding ondor rijksverslui- tlng te brengen, hebben do visitatie al hier heel wat vergemakkelijkt en strek kon ton zeerste in het talang van onzen vischhandel op 't buitenland- In Duitschland! hoersobt gropt gebrek aan gesloten materiaal vandaar dat vele soorten goederen, welke steeds in goploten wagens dienen vervoerd te wor den, thans in open wagens met dekkloe- verzonden worden, 't Spreokt van zelf, dat deze goederen vaak van weergesteldheid te lijden hebben. Maar ook is bij aankomst dezer artikelen aan 't station, alhier herhaaldelijk ontvreem ding geconstateerd, welke diefstallen ge durende het transport door Duitsohland! hadden plaats gevonden. Een dwaze voorstelling. Onder het opschrift „Holland unter ongUischer Kontqolle", bevat de „Frank furter Zeitung", naar het Ilbld1. meldt oen artikeltje ovor de Nederlandsche Over- zee-Tru stmaatschappij Het blad vermeldt daarin o.a. do vol gen de enormiteit „Do vereeniging is met toestemming van de Hollandschc Kegocring, door do ïngelsche en Franscho Regeeringen op- erioht als cótrolo-inötltuut ter verhin dering van het transport van Duitsche wa ren naar Holland en hun verdere ver zending naar Duitsohland en bestaat uit sluitend uit Engelsche en Fransohe con- troleerende ambtenaren. Het artikoltjo eindigt dan mot de klacht, dat Engeland de neutraio staten aoo ge weldig verdrukt. Over die jeremiade zullen we maar niets zeggen. Op het oogenhlik dat ze in de „Frankfurter Zeitung" afgedrukt werd1, kwam juist do bemanning van ao „Medea" in Amsterdam terug zonder schip. We bepalen ons thans tot eenige gro ve, feitelijke onjuistheden in het artikel tje van de „Frankfurter Zeitung" te weerleggen. De Nederlandsche Overzeo-Trustaiaat- sohappi j toch Is niet opgericht door Engelsche en Fransohe Regeeringen, maar door de directies van de grootste Hollandsohe reoderijen en oenige vooraan staande mannen uit de koopmanswereld. Juist dezer dagen in ons Avondblad van 27 Maart zetten wij de geschie denis der oprichting nog eens uitvoerig uiteen. Het doel dier oprichting was niet, zooals het Duitsche blad zegt, hot trans port van Dultsohe waren te verhinderen. Daarvoor hebben de F-ngelsche en Fransohe Regeeringen werkelijk de hulp van Holland en de Nod. Overzee-Trust maatschappij niet noodig. Zij hebben hot in hun maoht om zoowel Duitsohland als Holland van lederen toevoer van overzee af te sluiten. Dat ondervonden ook wij in de eerste maanden van den oorlog, toen bijna al onze koopvaarders werden aangehouden. In dat tijdsgewricht zou de N' e d e r- 1 a n d s o h o handel en deNederland- s c h o schoepvaart wetende dat het op brengen dier schepen niet beschouwd mocht worden al» een daad van vijand schap jegens on», op een middel om al thans hot voor ons land benoodigde on gestoord toegevoerd te krijgen. Dit middel werd gewonden in de op richting van de Nederlandsche Overzee- Trustmaatschappij. Wanneer deze maat schappij de garantie gaf, dat aan haar geconsigneerde goederen uitsluitend be stemd waren voor binnenlandsch gebruik, verbonden de Engelsche en Fransohe Ite- gwringen zich om deze goederen onge hinderd te laten. de oprichting der Ne- ,>pij was Duitsche goo- alleen den Het doqjl van dorian dsolie Ovi dus niet den deren te verhim toevoer van Hollandschc gelijk to maken. En in de bereiking van d i t doel is de Nederlandische Overzee-Trustmaatscliap- pij <lio geheel belangeloos werkt, want Itaar batige saldi worden afgedragen aan het Kon. Nederlandsch Steuncomi té tot dusver voortreffelijk geslaagd. Wc voegen hier nog slechts aan toe, dat do Ned1. Overzee-Trustmaatschappij thans bijna 100 ambtenaren heeft en dat daarbij geen enkele Franschman of En- golschman is De bemanning van de Batavier V. Men seint on» uit Terneuzen Gisterenmiddag kwamen hier aan, tot aan do grens te zijn begeleid door een Duitseh offlcjer, kapitein T. Visser Anderman, van de „Batavier V" met nog 22 loden der bemanning, komende uit Zeebrugge. Zij roemden zeer de on dervondeu behandeling en waren vol bewondering voor de door de Duitschors to Zeebrugge getroffen maatregelen er uitgevoerde verdedigingswerken voor zoo ver zij die van af de schepen, die zij niet mochten verlaten, konden waarno men. Voor hun veiligheid werd bij aan vallen door vliegtuigen goed zorg ge dragen. Enkele malen werd' in don nacht bij wijze van proef met oen fluitsoin alarm gemankt. Gisterenmorgen waren zij ge tuige van een aanval op een Fransoh vliegtuig, dat hevig werd beschoten. Wij vernamen van kapitein Visser, dat op zijn schip niet is geschoten. Toen hij aankwam, zag hij de onderzeeër bij do „Batavier" liggen en dacht eerst, dat het niet op zijn boot gemunt was. Op een sein stopte hij, overeenkomstig voorschriften, onmiddellijk. Zaterdag voor 8 dagen zijn alleen u* aan bederf onderhevige eetwaren uit de schepen gelost, onder medcdeoling, dat die werden taschouwd al» gekocht en dus zyutlert betaald worden. Kerst giste ren was een aanvang gemaakt met het lossen van "de verdere lading. Het prijsgereqht zal uitspraak moeten doon. De algemoene indruk was, dat het dien üuitschers te Zeebrugge nog aan niets ontbreekt. Ook aan boord' was er geen gebrek. Hedenochtend reist liet gezelschap hui» w aarts. Do „Amstel". Bij do firma P. A. Van I s en Co. to Rotterdam, do reoderij van het stoom schip „Amstel", zijn tot dusver nog geen directe berioieq ingekomen omtrent hot ongeval, dat' het stoomschip is overko men. Het w*s in tinte-charter bij de fir ma Hudig en Pietor» voor den gcregel- den dienst RotterdamGoole en stond ondior onder bevel van kapitein M. Gnod' de. Voorts had het 2 stuurlieden en 5 machinisten, benevens 12 man equipage die allen gered zijn. Ilbld'. Landelijke meeting. Do besturen van liet Ned. Vakverbond en do S. 1). A. P. zullen behoudens goed keuring door het Paasch-oongres een Lan delijke meeting houden, waarschijnlijk te Rotterdam ter inleiding van de actie voor verlaging van den prijs der levensmidde len, op Zondag 18 of Zondag 06 April Te Helcnaveen is de jager Van Heug- ten door den jagor Swinkols bij ongeluk doodgeschoten. Als oen zeldzaamheid' meldt de Echo van 't Zuiden, dat Zondag in do St. An- loniuskork to Waalwijk de organist dier kerk, de jongeheer Verhoeven, zijn H. Communie deed. Het blad gelooft wel, d&t hot de jongste organist in don lande is (7 8 jaar). De Minister van Financiën maakt be kend, dot ten behoeve van 's Rijks schat kist, onder couvert met het postmerk Utrecht (station), van oen onbekende, on der letter C., zijn ontvangen 3 coupons, samen groot f 60. Als spion gearresteerd. Men meldt aan het Centrum Een inwoner van Maastricht, die zoo wol tijdens als vóór den oorlog zich her haaldelijk in België bevond voor zijn za ken, heeft dezer dagen een onaangenaam avontuur beleefd1. Toen hij als naar gewoonte, zijn ho tel in Brussel bezocht, zeide do hotel houder hem, dat hij moest zorgen, zoo dra mogelijk uit Brussel te vertrekken, aangezien hij dtoor de Duitschers sedert enkele dagen werd gezocht. De hotel houder weigerde den Maastrichtenaar, dSe sin<fa jaren in het hotel logeerde, logies, zoodat hij genoodzaakt was, elders gaan logeeren. In het holle van nacht werd echter op de deur van zijn slaapkamer geklopt en met revolver» ge wapende Duitschers stonden plotseling voor den niet weinig verschrokken man. Hij werd geheel gevisiteerd, al zijn pa pieren werden nagesnuffeld, zijn bagage, zijn bed, kortom alles. De koopman had echter uitsluitend' zakenpapieren bij zich en over de mededeeling dat hij als Rus sisch spion werd' gearresteerd, maakte hij zich, daar hij zich niet schuldig gevoelde niet het minste ongerust. Het bleek, de koopman was aangehouden naar aan leiding van anonieme brieven, die Duitschers hadden ontvangen. Minstens oen week heeft de koopman gevangen ge zeten, en herhaaldelijk werd hij oi vraagd over zijn reizen naar Charleroi, naar Parijs, naar Londen etc. Of eone of andere goede vriend den M trichtenaar oen poets heeft willen bakken is niet bekend, doch niet alleen de man, doch ook zijn huishouden heeft angstige uren doorgebracht. Zijn vrouw ontving •hafts bericht, dat haar man weer in vrij heid zou worden gesteld', nadat een fami lielid van den „Russischen spion" nog naar Brussel had begeven om misvattingen uit den weg te ruimën ophelderingen te geven. Een minimum-lijder. De hoofdonderwijzer te Heijlen ge rente Sluis, gaat 1 April met pensi daar hij den 65-jarigen leeftijd heeft be reikt. Dertig jaren lang heeft hij het in Heijlen uitgehouden on is tenslotte zijn salaris nog niet verder kunnen ko men dan tot het minimum, voor zijn aan tal dienstjaren gesteld, n.l. f1050, ofwel als hoofdonderwijzer, met dertig dienst jaren in dezelfde gemeente, nog geen f 20 per week. In don raad waren alle heeren vol lof over de wijze, waarop hij al dien tijd onderwijs heeft geleld en vooral om dat hij al dien ijver aan den dag legde op een salaris, zoo zei de burgemeei .waarop zich geen tweede candidOat ooit ou aanmelden". Deze burgemeester is eerst kort te Sluis, zoodat hij aan het lijden van dezen minimum-lijder geen sohuld heeft; integendeel had hij mede lijden niet den man en raadde hem zelf nu hij op 1 April a.s. den dienst verlaat, nog gauw een request bij raad in to dienen, met verzoek, zijn laris voor het laatste jaar nog met f150 te verhoogen, dan zöu zijn pensioen ook 100 meer bedragen. En in de raadszitting van gisteren ver dedigde do burgemeester dit adres tegen over de raadsleden. Och, zei hij, dertig jaar lang heeft hij trouw zijn plichten vervuld en 't i» gewoontp dat zoo iemand <?en gouden horloge met inscriptie of zoo iets gegeven wordt laten wij hem nu in plaats daarvan f150 gev 't is maar voor ééns en voor hem teek ent 't een kapitale zaak, daar hij naar aanleiding daarvan jaarlijks f 100 pen sion meer ontvangt. Fm in een royale bui besloot de Raad toe. Na dus dezen ijvervollen onderwijzer 30 jaar lang op het minimum te heb" n teren, doet de Raad heel royaal r eens f150 te schenken en... daar door het Rijk te nopen, jaarlijks f 100 meer pensioen te geven. Nu verder. Wegens het pensionneeren van boven- genoomden hoofdonderwijzer werd een op- roep geplaatst voor de vacante plaats, tegenhet wettelijk minimum weer. Geen enkele sollicitant daagde op. Een nieuwe oproep werd geplaatst, met een f 100 hooger gesteld salaris, maar nóg verscheen geen enkel gegadigde. Wéér kwam er f 100 bij en nu heeft men ein delijk twee sollicitanten, zoodat niet eens het door de wet vereischte drietal can- didaten op de lijst kan worden opgo- maakt. (Tijd.) GOUDA, 31 Maart 1915. Door Burgemeester en Wethouders zijn aan de Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, 25 Maart 1915. De mobilisatie van land- en zee macht heeft niet alleen tengevolge ge had, dat eenige onderwijzers aan open bare lagere scholen dezer gemeente wegens hun verblijf onder de wapenen hun betrekking niet kunnen vervullen, doch ook, dat een tweetal onderwij zers, door TJw Raad als zoodanig benoemd, wegens hun militairen diénst- dicht nog niet bij hun scholen in unctie zijn kunnen treden. De afwe zigheid van de eerste categorie van onderwijzers is voorzien bij art. 10 der Verordening, betreffende de be zoldiging van onderwijzend personeel, waarbij bepaald is, dat hun in dat geval verlof voor afwezigheid wordt verleend, met behoud van jaarwedde gedurende ten hoogste een jaar. Deze bepaling kon echter niet worden toe gepast op de in de tweede plaats be doelde onderwijzers, daar aan hen, als hebbende hun betrekking nog niet daadwerkelijk Aanvaard, toch geen ver lof voor afwezigheid kon worden ver leend. Deze toestand brengt echter voor de belangen dier onderwijzers eigenaar dige bezwaren met zich. Immers zij hebben op grond van hun benoeming te Gouda ontslag gevraagd en gekre gen uit hun vorige onderwyzersbetrek- king en hun diensttijd zou dus, zoo lang als zij onder de wapenen verblij ven, buiten hun schuld stilstaan. Dit zou hun onder meer later tot nadeel kunnen strekken by de berekening van hun pensioen. Om deze onverdiende benadeeling te voorkomen, doen Gedeputeerde Staten der provincie bij hun hierbij overgelegd schrijven een middePaan de hand. Zij stellen daarin n.l. voor om te bepalen, dat deze onderwijzers van den datum af, dat zij, ware de mobilisatie niet ingetreden, anders hunne betrekking zonden hebben aan vaard, zullen worden beschouwd als verbonden te zijn aan de scholen, waarvoor zy waren benoemd en dat hun dan van dien dag af, tot zoolang als hun verblijf onder de wapenen zal duren, verlof wordt verleend, welk verlof gepaard kan gaan met stilstand van jaarwedde. Bij ons bestaat tegen het maken van deze bijzondere regeling geen bezwaar. Daar echter, ondanks den stilstand van hun jaarwedde, de voor de onderwijzers verplichte bijdrage voor hun eigen pensioen en dat van hun weduwen en weezen, moet worden doorgestort, zouden wij de jaarwedde voor een zoodanig gedeelte willen zien uitbetaald, als overeenkomt met het bedrag dier verplichte pensioensby- drage en wel, naar analogie van het hierbovengenoemde art. 10, gedurende ten hoogste één jaar na den dag van ingang van het toegekende verlof. Tevens merken Gedeputeerde Staten in hun schrijven terecht op dat het meergenoemd art. 10 niet meer zich aansluit aan de sedert zijn vaststel- ling gewijzigde bepalingen der militaire wetten. Behalve ae bovenomschreven bijzondere regeling stellen wij daarom Uw Raad mede voor om dat artikel met de gewijzigde bepalingen in over eenstemming te brengen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer Uw Raad voor te stellen te nemen het volgende besluit De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 25 Maart 1915 no. 28/200; Besluit: I. Art. 10 der „Verordening, rege lende de bezoldiging van het onder ijzend personeel aan de lagere scholen der gemeente Gouda", vastgesteld bij Raadsbesluit van 16 October 1908, no. 14 (Gemeenteblad 1908 No. 199) te wijzigen, zoodat het gelezen wordt als volgt „Aan onderwijzers, die ingevolge „art. 80 en 81 der Militiewet of anders „dan krachtens verbintenis tot vrij wil ligen dienst ingevolge de Landweer- „wet en de Landstormwet onder de „wapenen of in werkelijken dienst zyn, „wordt verlof tot afwezigheid verleend „met behoud van jaarwedde, ten ware de afwezigheid uit dien hoofde langer „mocht duren dan één jaar, in welk „geval de jaarwedde sleohts gedurende „één jaar wordt uitgekeerd." II. Te bepalen, dat degenen, die door den Raad zijn benoemd tot on derwijzer aan een openbare lagere school dezer gemeente en die wegens hun militairen dienstplicht als gevolg van de met 1 Augustus 1914 inge treden mobilisatie van land- en zee macht hun betrekking niet daadwer kelijk hebben kunnen aanvaarden, zul len worden beschouwd als onderwijzers verbonden te zyn aan de scholen, waarvoor zy zijn benoemd en wel van het tijdstip af, waarop zy, ware de mobilisatie niet ingetreden, anders in functie zouden zijn getreden, met dien verstande evenwel, dat het bepaalde bij art. 10 der onder I genoemde Ver ordening niet op hen zal toepasselijk zijn. III. Burgemeester en Wethouders te machtigen om aan de onder II be doelde onderwijzers verlof tot afwe zigheid te verleenen voor den duur van hun verblijf onder de wapenen en gedurende het verlof, tot uiterlijk één jaar na het onder II aangegeven tijdstip, van de aan hun betrekking verbonden jaarwedde uit te betalen een bedrag, dat gelijk staat met de verplichte bijdrage voor hun eigen pensioen en dat van hun weduwen en weezen. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Gouda, 26 Maart 1915. Het aandeel van het Rijk en de Provincie in de bijdragen van parti culieren in de verplegingskosten van arme krankzinnigen over het jaar 1914 bedraagt f 335.4972. Op de Gemeente- Begrooting voor genoemd dienstjaar werd voor dit doei slechts een bedrag f 32ö.uitgetrokken, zoodat de betrekkelijke post, volgnummer 180, eenige verhooging behoeft. Hetzelfde is met nog twee andere oosten het geval, namelyk volgnum mer 165, waaruit de kosten van het plaatselijk toezicht op het middelbaar onderwas worden bestreden en volg nummer 168, dienende ter bestrijding der kosten van de bewaarscholen, welke posten elk met f 2.50 ver hoogd dienen, te worden. Naar aanleiding van het voorgaande hebben wij de eer U voor te stellen te nemenHhet volgende besluit: De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 26 Maart 1915 no. 29/543 Besluit: Op de Gemeente-Begrooting voor 1914 te doen de navolgende af- en overschrijvingen: a. af te schrijven van Ar tikel 1 van Hoofdstuk XIV Onvoorziene Uitgaven" (Volgnummer 222) f 20.— b. over te schrijven op 1°. Art. 4 van de 2e Af- deeliug van Hoofdstuk VII „Kosten van het plaatselijk toezicht op het middelbaar onderwijs" (Volgn. 165) f 2.50 2°. Art. 1 van de 3e Af- deeling van Hoofdstuk VII -Kosten der bewaarscholen" (Volgnummer 168) f 2.50 3°. Art. 5 van Hoofdstuk VTTT „Aandeel van het Rijk en de Provincie in de bijdra gen van partioulieren in de verplegingskosten van arme krankzinnigen" (Volgnum mer 180) f 15. De Raad voornoemd, SecretarisV oorzitter. Aan St. Ct. 75 zijn toegevoegd de Kon. goedgekeurde statuten der Naaml. Vennootschap Automobielhandel en Ver- huurinrichting te dezer stede. Het doel der vennootschap is: het ver huren, gareeren en herstellen van auto mobielen, alsmede de handel in automo bielen, onderdeelen en aanverwante ar tikelen. Voor de le maal is tot directeur be noemd d© heer A. de Raadt. De kaasprijsen. De maximum-prijzen voor den ver koop van kaas, welke voor Maart zijn vastgesteld, zullen, naar kan worden gemeld, ook voor de eerste helft der maand April e. k. van toepassing zyn. De Ambaohts-avondschool In het gebouw der Ambachts-avond- school was gisteren en is ook hedenavond tentoonstelling van teekeningen, welke door do leerlingen dier inrichting inden afgeloopen .cursus zijn vervaardigd. In de verschillende lokalen zijn de teekeningen, klaseegewijs bijeengebracht en aan de wanden gegroepeerd', teneinde een geleidelijk overzicht te geven van den overgang vau het lijnteekenen, het pro jectie-teekenen, het bouwkundig teekenen en het schilderen. Deze tentoonstelling trok gisterenavond reeds bijzonder groote belangstelling. Dal is een verblijdend' feit, omdat daaruit blijkt, dat er bij de ouders der leerün- - gen waardeering bestaat voor dit onder wijs en zij de noodzakelijkheid daarvan inzien. De indmk die wij van deze tentoon stelling hebben gekregen, is deze dat het werk der leerlingen er goed uit ziet en dat directeuren en leeraren zich beijveren om de leerlingen het practische nut van dit onderwijs in hun werk duidelijk te maken. Uit den Goudschen Raad. Een anonymus in de Nieuwe Zuid- Hollander taeft het zich ten plicht gerekend van leer te trokken tegen onze beschouwing over de jongste Raads zitting. Wil d© N. Z.-H. haar kolommen open stellen voor geschrijf van iemand, die zijn naam niet wil noemen om in 't ge niep datgene te kunnen zeggen wat hij met zijn naam niet wil onderteekenen ons wèl, dot moet het r. k. blad zelf weten. Wij vermelden het slechts om mede te deelen dat wij op dergelijke anonyroe stuk ken niet ingaan. Op een aanval met naam onderteekend of vanwege de redac tie van de Nieuwe Zui d-H o 11 a n- der zelve, zullen wij het antwoord niet schuldig blijven. Aan de Rijks universiteit te Utrecht slaagde de heer M. A. J. Goedewaagen alhier voor het candödoats-examen plant en dierkunde. Het nieuwe garnizoen. Blijkens mededeeling in het V è.d e r- land, is de le luitenant F. CK de Veer, gedetacheerd bij het depót-bataljon van de brigade grenadiers en jager», van die detacheering ontheven en geplaatst bij do wielrijders-afdeeling te Gouda. Als commandant van het nieuwe gar nizoen zal, naar wij vernemen, optreden de kapitein A. Dudok van Heed. Het depót der wielrijders-compagnie zal worden gehuisvest in de kazerne, die daarvoor nog in orde moet worden ge bracht. De Vluchtelingen in Gouda. Zondag en Maandag a.s. zullen in het Vluchtelingenkamp aan den Graaf Flo- risweg kegelwedbtrijdee plaats hebben óp de banen in het kamp. De deelname voor deze wedstrijden is reeds groot. Boskoop, Grensregeling. Naar aanleiding van ecu punt van de Agenda voer de aanslaande Raadsverga dering Hcuiyn men ons het vol gende Hei oordeel van den Raad wordt door Gedeputeerde blaten van Z-uid-Holland ge vraagd over het voegen van den Groe- ueweg (Rijneveld) en den Utweg bij de gemeente Boskoop. Deze gedeelten der gemeente Alphen grenzen onmiddellijk aan Boskoop. De kweekerijeu, die zich door uitbreiden en do bewoners, die zich daar vestigen, slaan allen in betrekking tot onze gemeente. Politie, scholen, posterijen, genjeaskiuiudiigo hulp, hygiëne, verkeers middelen, waterleiding, gas, allee maakt het gewenscht dat dit deel van Alphen bij Boskoop komt, waar het 15 minuten van het centrun» der gemeente ligt en IV» uur van Alphen, zonder eenig contact daarmede. Het uitbreidingsplan schijnt sa men to hangen met een voorstel van Ge deputeerde Staten in zake de gemeenten Alphen, Aarlandervoen en üudshoorn. Een niet ingewijde, die te Alphon komt, weet niet, dat wat bij Alphen noemt, 3 gemeenten zijn, met 3 Raadhui zen, 3 burgemeesters, 3 secretariseen enz. De Gemeente Alphen zelf ligt alleen aan den linkeroever van den Ouden Rijn. Zoodra men over de Brug gaat (N. B. een brug van Rijnland) is men in het winkelgedeelte en dit is Aarlanderveen Dan een klein eindje noordwaarts en een plat bruggetje over de Aar en gij zijt in Oudöhoorn. Waar die 3 gemeenten een groot dorp vormen is 't te begrijpen, tot hoevele vreemde toestanden zoo'n grensverdeeling (b.v. halverwege den Rijn) aanleiding geeft. O.a. de Groote Kerk voor Alphen en Aarlanderveen staat onder Alphen, id. d'e R. K. kerk voor Alphen, Aarlander veen en Oudlshoorn, een Gereformeerde Kerk voor do 3 gemeenten staat te Aar landerveen, het postkantoor, station, kan tongerecht te Alphen. Wie van het deel Aarlanderveen of Oudehoorn voor het kantongerecht moet komen op som minuten afstand, krijgt reisgeld en tijd verlies. En dan de politie. Reeds 25 jaar gele den was er een werkstaking in het deel Aarlanderveen, met relletjes. RijkspdRtie en huzaren kwamen, doch mochten niet oVer de streep. Bij de ontslagname van burgemeester van der Lee van Aarlan derveen is in die gemeente een beweging op touw gezet tot vereeniging. De Raad van Alphen heeft als altijd bezwaren, daar die gemeente wegens den rijksstraatweg op 't gebied van wegen en straten weinig koeten heeft tegenover Aar landervoen en Oudenhoorn. Oudehoorn zelf troeg nog geen ver eeniging met Alphen on Aarlanderveen doch nu Gedeputeerde Staten het oordeel van den Raad vroegen, besloot deze una niem zich voor een© vereeniging der 3 gemeenten te bepalen. Uit die vragen van Gedeputeerde Sta ten maken wij dus op, dat het Prov. Bestuur inziet, hoe gewenscht ©ene an dere grensregeling is en eene combinatie der gemeenten Alphen, Aarfeunderveen Oudshoorn, in verhand met omliggende gemeenten o.a. ook Boskoop aan den Groeneweg en den Otweg. Haastrecht. Afslag van zeovisch. Met genoegen verwijzen wij naar ach terstaande advertentie. Door het gemeen tebestuur alhier zal een proef worden ge nomen om wekelijks een afslag van zee- viach te doen houden, en wel van die soorten, welke voor goedkoop volksvoed- sel kunnen dienen. Do verkoop geschiedt zonder eenig winstbejag. Wij hopen dat deze poging door het publiek op prijs gesteld zal worden, op dat dit krachtige volksvoedsel hier flink ingang zal vindon. Gist oren middag brak er .brand uit in de hooiberg van den landbouwer A. S. Spruit. Do hooiberg en daarachter gele gen schuur gingen door het vuur verlo ren. Door het spoedig inwerking stellen van de in de buurt van Rozendaal go- staitionneerde brandspuit kon het huis dat vlak bij de hooiberg stond, behouden worden. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd' bij de Onderlinge Verze kering Oudewater. (Haastr. Crt.) - De raad dezer gemeente is hedenavond te 1% uur ter vergadering opgeroepen ter behandeling van Beëediging van den Gemeente-Ontvan ger. Bespreking inzake de Motorboot. Schorsing van de kermis. Stolwijk. Nadat Maandag door een zestal dames, sollicitanten naar de betrekking van on derwijzeres aan de le O. L. S. alhier, mede in tegenwoordigheid van den heer Arr. Schoolopz. proeven van pract. be kwaamheid waren afgelegd, is door B. en W. de volgende voordracht opge- j maakt 1. T. W. de Jong, onderw. te Zeven huizen; 2. A. Colpaart, tijdel. onderw. te 0o8lvoorno; 3. E. A. Ramaker, tijdel. onderw. te VeenendOal. In een kort daar na gehouden raadsvergadering is no. 2 der voordraoht benoemd1. Capelle a.d. IJsel. Bij K. B. is aan G. Vermeulen Wzn. op zijn verzoek, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend ais burgemeester der gemeente Capelle, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in ;(je betrekking bewezen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red Bioscoopvoorstelling voor Mili tairen. Bodegraven. 31 Maart '15. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u uit naam van velen een klein plaatsje in uw geëerd blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Op 30 Maart j.l. heeft den heer Scheep maker, Electro Bioscope „Gouda Voor uit" te Gouda ons eenige aangename uren bereid door ons tijdens de rust te noo- digen in zijn établissement, waar wij zéér hebben genoten van de magnifieke films. Dat wij allen zéér voldaan waren be hoeft zeker geen betoog en daarom ge achte lieer Scheepmaker, als spreektrom pet van de militairen te Bodegraven, on zen hartolijken dank. U Kd. volgaarne een tot weerziens toe roepend, Hoogachtend, J. I. Jr. Aan het Westelijk Front PARIJS, 31 Maart. Het communiqué van gisteravond luidt Van d© zoe tot Champagne hadden kanonnadee plaats. In Argonne werden op eenige punten hevige onbeslist gebleven gevochten geleverd. De vijand beschoot het fort Donau- j raont ten Noorden van Verdün, maar werd onmiddellijk tot zwijgen gebracht. Wij veroverden een loopgravenlinie maakten honderd krijgsgevangenen in het Pretrewoud en veroverden een Duitscheu post ten Westen van Pont-è-Moueson. Aan het Oostelijk Front. PETROGRAD, 31 Maart. Officieel. In den avond van 28 Maart kwamen Duit sche schepen dicht voor 'Libau en losten 200 schoten op de stad. Een burger werd I gedood, een ander gewond. Geen enkel I militair werd gedeerd'. Tem Weeten van d© Njemen durén de I gevechten ^oort. 28 Maart gaf het overschot van een I bataljon van 250 man zich na een bajo- I netaanval over bij Strumbagldf, 12 worst I noordwestelijk vaa Lodx. Aan den rechteroever van de Naref I tussohen de >Szkwa en de Omilief duurt I de strijd! om afzonderlijk© boeschen en I hoogten voort. We hebben den vijand uit de omge- I ving van Waeh verdreven. In de Kar- I pathen tussohen de wegen naar Bartfeld! I en Ujok ontwikkelt zich onze actio gun- I stig.Wij veroverden eenige versterkte heuvels-tellingen ondanks den hardnekki- gen tegenstand en eon reeks tegenaan vallen. Tot den morgen van 29 Maart namen wij 76 officieren en 5384 man gevangen en veroverden vijf kanonnen, 21 mitrail leuses en 1 "bommenwerper. Een vijandelijke afdeeling, die op 28 Maart van Czernowitz uit het offensief nam, forceerde onz© grens en rukt© voor waarts tot halverwege Chotin. Maatrege len zijn genomen om den vijand te ver drijven. Het gebeurde met de Falaba en de Aquila. NEW-YORK, 30 Maart. Een der groote New Yorkscho dagbladen, schrijvende over het in den grond boren van de „Falaba" on de „Aquila", geeft het vol gende verdict Volgen» allo regelen van den oorlog en allo begrippen van ge vechten t© land en tor zee is dit een voudig brutaio laffe moord. De „New York Presse" acht het moeilijk over de zen moord kalm te schrijven nu deze misdaden op hare - Isadrijvers de banvloek hebben geladen van de geheeje beschaaf de wereld. Zelfs de barbaarsche Turk j moet het afleggen tegenover Duitschland, dat door de beschaving veroordeeld is wegens den meest koelbloedigen en laf- fen doodslag, dien de wereld ooit ge zien heeft. Het blad' vervolgt „De mo derne beschaving heeft nimmer van te voren iets gekend! dat de misdaden, wel ke in de laatste 48 uur bedreven wer den door onderzeeërs, handelend met goed- i keuring en onder leiding van de Duit sche admiraliteit, ook maar nabij komt. Geen vergeldingsmaatregelen tegen een le vensmiddelen-blokkade, welke ten doel zou hebben de burgerlijke en militaire be volking van Duitschland uit te hongeren, kunnen worden ingeroepen om deze on derzeeërs schoon te waeschen van de aanklacht wegens moord, welke d© we- i reld tegen hen inbrengt. Onuitwisbaar Is i de schandvlek, waarmede de naam der Duitsche marine, welke in dezen oorlog zoo vaak op schitterend© wijze zich zelve eer aandeed, is bezoedeld?. De schande, door deze onderzeesche sllaohters In het leven geroepen, zal eeuwig zijn." De I „New York Herald" verklaart onder het I opschrift„Geen oorlog doch moord" I dat een daad als het in den grond bo- I ren van twee schepen alvorens d© be- I manning mi de passagiers zich in vei- I ligtaid konden stellen, strijdig is met elk I internationaal recht. Het blad voegt er verontwaardigd aan toe „Het laten ver- I drinken van hulpeloos© passagiers is on- I eindig voel slechter en wekt het mede- I lijden op van de neutrale Mjereld van die I hulpeiooze slachtoffers en afkeer van de I mannen die, aan het hoofd staande, bo- I velen dat zulk een uioord geschiedde. De- j ze hooger e oorlogspolitiek, gelijk zij in Berlijn bedreven wordt, begon met de reusachtige domheid van den inval in het neutrale België en wordt voortgezet met een andere domheid, waarbij opzet telijke moord ter zee, van weerlooze man- j non, vrouwen en kinderen bevolen wordt." De „New York Herald" wijdt sleohts I vier regels aan het geval, doch met deze I vier regels kan Duitsohland het doen I „Er heerscht groote vreugde In do hal- I len der „kultur". 118 non-combattanten, I waaronder eenige vrouwen zijn onbarm- I hartig op de open zee vermoord. Het Is I „der Tag". BLOEMFONTIJN, 30 Maart. Tegen I De Wet is rechtsingang verleend ter- I zake van hoogverraad. (HtttK) De overtocht met de Maatschappij Zeeland. VLISSINGEN, 30 Maart. (Part.) De Directie der Mij. Zeeland maakt bekend I dut de gewone biljetten niet meer geldig I zijn, doch dat thans uitsluitend op het I bureau der S. M. Zeeland te Vlissingen I biljetten voor den overtocht naar Tilbury I 24 gulden per persoon verkrijgbaar I zijn. Kinderen van 4 tot 10 jaar betalen I half geld'. Deze biljetten kunnen niet I naar elders worden gezonden, zoodot ie I Directie verzoekt geen geld voor toe- I zending van biljetten te zenden. De boot I vertrekt voortaan te Vlissingen 's mor- I gens 5 uuraankomst te Vlissingen I 'a avonds half ze». De passagiers wor- I dien met oen sleepboot van de boot naar 1 i d© pier te Tilbury gebracht. Het blijft I steedlH wensohelijk eenige dagen tevoren I passage te reeerveeren, daar sleohts een beperkt aantal reizigers eerste klasse j vervoerd worden. I Men seint on» uit Vlissingen, d.d. 31 I Maart Hoewel door de Mij. Zeeland ter I voorkoming van moeilijklteden met de I Duitschers, geen mannelijke reizigers van I dienstplichtigen leeftijd en behoorende tot I de oorlogvoerende landen, worden ver- I voerd, maken steeds een groot aantal rei zigers den overtocht mee. Het s.b. „Meck lenburg", dat Dinsdagavond binnenkwam, had weer ruim 100 volwassen reiziger» aan boord. Van de bemanning vernam ik, dat be- I halve de vorige week, nog nimmer last I van d© Duitsche marine was ondervon- I den, hoewel men meermalen meende een I periscoop van oen onderzeeër te zien. In I het begin werd tvel eens met vlaggen ge- I signaleerd, doch nu gaan de duikbooten I blijkbaar liefst ongezien verder. De Ned. Stoomtrawler „Hlbernia" I aangevallen. Men seint' ons uit lJmuideu De stoomtrawler „Hiberuia", lieden hier I binnengekomen, rapporteert Maandaginor- I gen op Ö4 gr. 16' N. B. en 5 gr. 30 I O. L. door een Duitseh vliegtuig te zijn I aangevallen. Het vliegtuig dal door hot I zwarte kruis aan de ouderzijde duidelijk I uls ectt Duitsche machine kou worden I herkend, zweefde eenige malen op ge- I ringe hoogte boven den trawler eu wierp I een bom naar het vaartuig, welke op I weinige meters afstand in liet water Önt- I I plofte, zonder aan het schip schade aan I le richten. De trawler zag het vliegtuig I verdwijnen en stoomde dodelijk naar I lJmuideu om het gebeurde te rappor- I toeren. Eouigen tijd later vlogen twee groote I I luchtschepen over den trawier, blijkbaar I I Zeppelins, waarvan één gemerkt L 9 en I spoedig' daarna verschenen oen aantal I I Duitsche oorlogsschepen. Door een offi- I I eier van een torpedoboot werd aan boord I van den trawler een onderzoek Inge- I steld, waarbij liet schip van onder tot I boven werd onderaocht. Na het onderzoek, waarbij niets ver- I I daohts gevonden werd, verliet de officier I hot Nederlandsche visechersvaartuig. I Het watervliegtuig, do Zeppelins en de 1 I oorlogsschepen kwamen alle uit oostelij- I I ke richting. I Aan hetgeen de Telegraaf- uit I IJmuidcn verneemt, ontleenen wij nog; De I schipper van den stoomtrawler „Hibernia" I 1JM 182.' rapporteert, dat Maandag tusschen I 10 en 11 uur, terwijl hij visschende was op ongeveer 54 graden 16 minuten Noord on 5 graden 30 minuten Oost, een Duitseh watervliegtuig, bemand met 3 personen' en gemerkt No. 79, op geringe hoogte over z|n schip is gevlogen en oen bom naar het vaartuig heeft geworpen, on danks het feit, dat de trawler do Hol landschc vlag voerde. De bom viel op 15 meter afstand aan stuurboord van den trawler te water «mi ontplofte, waardóór het water een huis hoog over den trawler werd geworpen. Zeppelin gesignaleerd. Uit Ameland', Schiermonnikoog en Vlie land wordt ons geseind dat daar heden morgen een Zeppelin Is gepasseerd, ko mend© alt oostelijke en gaande in weste lijke richting. Weer naar zee. IJMÜIDEN, 30 Maart. (Part.) De als koopvaardijschip ingerichte motor- logger „Cornelia Clazina", welke te Yarm outh was weggezonden zonder te mogen lossen en vandaar te IJmniden Vrijdag j.l. binnenliep ligt nu aldaar weder gereed om de lading ledige vateD naar Hnll te verschepen, en deze dan verder over land naar Yar mouth te zenden. Schade hersteld. Men meldt ons uit IJmuiden, d.d. 30 Maart: De Zweedsohe stoomboot „Svfitrton" op 26 Februari te IJmui den met groote schade door op een mijn te stooten binnengeloopen, heeft de avery hersteld en vertrok weder naar zee om een lading erts te halen. Stoomvaart Mij. „Nederland" „Barvean" thuis passeerde Dover I 30 Maart. „Vondel" uitreis arriveerde te Port- I Said 30 Maart. I „Rotti" uitreis arriveerde te Catania I 30 Maart. „Roepat" uitreis arriveerde te Ba- I tavia 30 Maart. New Yorksche Beurs. 30 Maart. De omzet bedroeg 680.000 aand. Gew. Aand. Atchison Topeka99l/i Baltimore Ohio 72 Bethlehem Steel Erie spw. 23% Kans 0. South2ÉU Missouri K. T.12 L Messouri Pacific 12 Rock Island317% Southern Railway I67g Southern Pacific86% Union Pacific125 /8 Amalg. Copper62% Car en Foundry40% Smelt en Ref68% Steel Corp4®% American Can31 /g United Cigar47 Hidec 4 Leather26% Central Leather36 I Studebaker5J% I Inter. Merc. Marine 47a °/o Obl. 36 (Hbld.) MARKTBERICHTEN. WOERDEN, 31 Maart 1915. Aanvoer ter kaasmarkt 184 part. Goudsche kaas le 8. f 41,— a f 44, id. id. 2e 8. f37,— a f40, id. id. zwaardere 42,4ti. id. id. Rjjksmerk 43.— 45. Alles per 50 E.G. Handel matig. van het Koninklijk Metariologisoh Instituut te DE BILDT- Hoogste barometerstand 761.1 te Helder en Vlissingen, laagste stand 743.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag! Zwakke tot matige, noordoostelijke tot noordwestelijke in het noorden wellioht westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, iets zachter over dag. Nagekomen AdwertentiSn Sociëteit „ONS GENOEGEN", Ooud» Directie J. F. MERTENS. ZONDAG (EERSTE PAASCHDAO) 4 APRIL 1915 7Va «ur Militair blijspel in 3 bedrijven van Moüëzy Eon. Vertaald door P. Bobo en J.F. Mkrtenö. Het Grootste Successtuk van dit Seizoen van Scala, Grand Théfitre en Tivoli-Schouwburg. Prijzen der plaatsen Stalles, Loge niet-leden f 1.05. leden f0.80. Balcon niet-leden f0.80. leden f0.65. Galerij 10.45. Auteursrechten inbegrepen. PIaatsbespi eking by loting op Zater dagavond 3 April 8 uur, waar tevens plaatsbewijzen te verkrijgen iijn.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2