Dé Oorlog. Bericht. No. 12746. Donderdag 1 April 1015. 54e Jaargang. 2tf"i©"«."ws- ojcl -^db-v©artexLti©"tolstd, -voor Q-o-u.d.s. ©aa. OaacLstrelceaa. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BEDTKMAN EN ZOON Telefoon Interc. 82. kkwisgevim. FEUILLETON *27er woeste Juevena. GoiMHE courant. PRIJSVAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post. 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. PRIJS DER ADVÏRTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Groote letters en randen naar nlaatsruimte. MORGEN, GOEDE VRIJDAG, zal dit blad niet verschijnen. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat door den heer Direc teur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 30eo Maart 1915 execu toir ie verklaard het Kohier no. 5 dier Personeele Ba- r lasting, dienst 1915 dat voormeid Kohier ter invordering in gestold in handen van den heer Ont vanger, dat ieder, dde daarop voorkomt, verpjjdht ia zijnen aanslag op den bij die Wet liepaaiden voet te voldoen en beden ingaat de termijn van »e b we ken binnen welken de reclames belmo ren te worden ingediend. Gouda, den len April 1915. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Aan het Westelijk Front. Bet Fransche uuddfegoomui unique van 31 Maart luidt als volgt In den nacht van 29 op 30 dezer heb ben de Duiteohara drie uren lang zon der resultaat de brug bij Nieuw poort be schoten. Den SOen. dezer had bij tas- sehenpooztm een kanonnade plaats van het heele front van de zee tot de Aiano. In Champagne, in de streek van Per thee, Beau Sé jour i» Ville-eur-Tourbe kwam het tot oe» aotie met artillerie waarbij de Fransohen voordeelen behaal den. In Argonne werd het gevecht op sommige punten der linies met hardnek kigheid en verbittering voortgezet, maar zonder dat er een resultaat van eenige beteekenis aan die eene of de andere zij de bereikt werd. Den 29en dezer werden in den loop van den dag eenige granaten op het fort Donainont ton Noorden van VerdUn gin schoten. lie Fransche artillerie bracht db Duitscho batterij echter tot zwijgen. Hët fort leed niet ito minste schade. In het Westelijk doel van het Bois-le- Pretre namen de Franschen een reeks loopgraven, waar zij honderd krijgsgevan gen en maakten, onder wie een officier en drie onderofficieren. Ondanks oen hevl- gen tegenaanval der Duitschers behielden de Franschen het grootste deel van dl® veroverde loopgraven ten Westen van Pont-h-MouBson op don weg van Auber- ge naar 8*. Pierre en Reguieville. In den nacht van 29 op 30 dezer namen de Fran schen een Duitsohen post en sloegen drie tegenaanvallen ai. Op het terrein van de gevochten bij Hartmannsweilerkopf werden 700 lijken van liuitsohers gevonden. Het Duitsch communiqué van 31 Maart meldt Op liet westelijk ooi logst er rein zijn de Franschen ten westen van Pont-4 Mous- son bij en oostelijk va a Kagnieville, ais- mede in liet Bois-de-Prêtre tot den aanval overgegaan, werden echter onder zware verliezen teruggedreven. Op een punt ten westen van het Bois-to-Pretre is hst ge vecht nog aan den gang. Vijandelijke vliegeniers wierpen giste ren bommen op de Belgische plaatsen Brugge, Ghisteilee en Kortrijk, zonder militaire schade aan te richten. In Kort rijk werd door een bom in de nabijheid van hot lazaret een Belg gedood en een andere gewond. Zeppelin- tochten. Een telegram uit Haoebrouck meldt dat een Zeppelin gistermorgen over Bail- kul vloog en twee bommen wierp, die geen schade aanrichtten. De Zeppelin kwam uit de richting Arraentières. Een ander telegram meldt, dat een vliegmachine zes bommen wierp in de omgeving van Baiilleui. Aan het Oostelijk Front Het ollideele Russische communiqué van 31 Maart moMM-i De generale staf van het toner ,iii don Kaukasus meldt 29 dezer sM^^g^inbedu idende scliermu toe- In 'de streek b1j^"Ar?vtee'*i,werS^ je Turken teruggedreven naar Melo. Op den rechtervleugel van het front bij Sarykamysch bezetten dc Russische troepen de streek bij Delibaba, Kararbent en Teschakeylias, nadat de Turken naar het Westen waren teruggedreven in de Oostelijke richting. Bij deze operatie ver dreef een oud regiment kozakken in een hevig<*ii aanval onder het zingen van de nationale hynme de Turken uit hun po sitie. Op de overige gedeelten van hot front slecht» artilleriegevechten. Het Duitscho communiqué van d.d, 31 Maart meldt Het Russische grensgebied ten noorden van Memel is van vijanden gezuiverd. De bij Tauroggen geslagen Russen zijn in de richting van Skwadwily teruggetrokken. In de laatste dagen zijn de Russische strijdkrachten, die ten noorden van het hosch van Augustowo opnieuw tegen on- zo stollingen oprukten, door omton aan val weder in het woud en het merenge bied bij Bejny teruggeworpen. Het aan tal Russische krijgsgevangenen uit deze gevechten bij Krasnopol en noordoostelijk daarvan is mot vijfhonderd gestegen. Bij Kiimki aan de Skwa zijn ook nog 220 Russen gevangen genomen. Een beeld der werkelijkheid 98) „Ja; onze buurman vraagt' nog dik wijls aan Odette of zij het niet noodig hoeft." „Dan draag ik u den eersten den bes ten mooieu dag naar beneden, en als uwe zuster het mij vergunt zal ik u naar het hosch rijden." Langs het ingezonken gelaat van den zieke rolden twee groote tranen en hij vouwde de handen alsof hij innerlijk den hemel dankte hem zooveel vreugde ge zonden te hebben. „En nu moet ik afscheid van u no men,*' sprak Holdius: „want ik moet nog eenige muziek gaan nazien voor van avond, maar ik kom spoedig weder." Zoodra hij zioh weder in het voorver trek met Odette alleen bevond, -vroeg hij fluisterend „Is uw broeder ongeneeslijk aftek „Hij zal nooit herstellen van zijne ver lamming, want hij is aldus ter wereld gekomen," klonk het treurig, „maar zijn leven kan nog jaren gerekt worden, voor al indien hij weder in de open lucht mag komen. En, oik hoop zoo vurig dat ik hem moge behouden; het is zulk een go- luk voor mij liem bij mij te hebben en hem altijd te mogen verzorgen; hij is zoo goed ais miju kind geworden en al leen bij de gedachte dat hij mij opwacht voel ik mijn hart sneller kloppen." „Teekent hij werkelijk op eene wijze die u van dienst kan zijn vroeg On- no haar doordringend aanziende. Ken donkere blos overdekte haar ge laat. „Neen", fluisterde zij: „maar hij is zoo gelukkig bij de gedachte dat hij mij daardoor niet langer op kosten jaagt, dat ik blij ben zijn werk over te mogen doen wanneer hij slaapt." „Tot weerziens", sprak dp kunstenaar op gesmoorden toon „en laat mij u danken mij hier binnen te laten komen. Heel mijn geecliokt vertrouwen in de menschheid is door hetgeen ik hier zag hersteld." „Heb ik u werkelijk eenig goed' mo gen doen vroeg zij verheugd „O f mijnheer, dan zult gij mij mis schien wel willen vergunnen u een vrien denraad te geven." „Zeker", zeidu Onno verbaasd „ik zal niets liever doen dan, zoo mogelijk een wenk van u op te volgen." „Welnu dan... ik moest er mij eigen lijk niet mede bemoeien, ik heb er het reobt niet toe; maar ik denk dat gij u later zoo ongelukkig zoudt gevoelen niet alles aangewend te hebben wat in uwe macht lag om de verzoening tot stand te brengen. Men heeft mij gezegd, misschien Het officieel c Ooatenrijksche communiqué van 31 Maart luidt i Op het front in Ostbeskiden is de dag rustiger verloopen. In Oostelijk daarbij aansluitende streken dttren de gevechteq voort. Op heuvels ten Noorden van Dis- na en Noordoostelijk van Kalnica werden wederom verscheidene Russische storm aanvallen. ook des nachts, afgestegen. Evenzoo ten Zuiden van do Zysoker pas sim mislukten nachtelijke aanvallen van den vijand onder zware verliezen voor hen. Negentienhonderd man werden ge vangen gemaakt. Op de overige fronten viel niets be langrijks voor. Alleen hier en daar ar- tiltortoge vechten. Sedert den len Maart zijn 183 officieren en 30.942 man krijgs gevangen gemaakt en 68 machinegeweren veroverd. Aan het Zuidelijk Front. Het bombardement'van den Bosporus. Nadat de Tnrksche schepen aifc de Zwarte Zee verdreven waren, is het bombardement gevolgd van de Tnrk sche versterkingen op de Europeesche en Aziatische kasten der monding van den Bospores. Het feit, dat het gelnid van de Russische kanonnen door de straten van Oonstantinopel weer klonk, heeft in Rusland, naar de Daily News correspondent te Petrograd meldt, groote vreugde gewekt. Het is bekend, dat de Zwarte Zee-vloot kort geleden bezig was met krachtige voor bereidingen. Langs de Astatische kust- werd naar mijnenleggera gezocht en verscheidene werden in den grond ge boord, terwijl alle'Turksche transpor ten vernietigd of gevangen genomen werden. De Breslan, zoo verhaalt de En- gelsche correspondent verder, liep bij haar vlocht naar den Bosporus niet ver van de kust een Tnrksche mijn en werd buiten gevecht gesteld. De Ha- midieh was het laatste Tnrksche slag schip, dat zich in de open zee wagen kon. Zondagochtend begonnen de Rossen tyj het aanbreken van den dag de forten te beschieten, welke over een afstand van vier of vjjf mijlen aan beide zijden van den Bosporus vespreid zijn. Vliegeniers gingen de nitwerking na van het vnnr en verkenden de plaats van Tnrksche batterijen. Slechts enkele torpedobooten trachtten in zee te komen, doch zij werden spoedig in het kanaal teruggedreven. De Rus sische granaten vielen over een uit gestrekt gebied en richtten veel schade aan. Het bombardement zal voortgezet worden. hoeft men zich vergist, dat gij op het punt staat van uwe vrouw te scheiden." De jonge artist was zeer bleek gewor den, maar antwoordde rustig. „Dal is zoo." „Ka.en men hoeft er aan toege voegd, dat de schuld aan uwe zijde lag. Omijnheer, indien dat zoo wezen mocht, laat dan uw trots u niet weer houden den eersten stap van toenadering te wagen. Er zijn omstandigheden waar onder oeno vrouw dat niet vermag te doenmaar haar hart kan niet voor u gestorven zijn, en bij uw minste woord van verzoening zal zij alles vergeten en vergeven." Onno zag haar met droefgeestigen glim lach aan. „Wat zijt gij goed!" sprak hij geheel verloederd: „En hoezeer benijd ik u de gelukkige onwetendheiddie u het leven nog zoo weinig deed kennen. Neon, hoe lief ik mijne vrouw ook nog altijd heb, ik kan niet tot haar wederkeeren of vergiffenis vragen... om de eenvoudige reden dat wij elkander geen van beiden Iets te verwijten hebben." „Maar dan... ik begrijp het niet toch vroeg zij echtscheiding aan „Ja, zij had den moed niet mijne ar moede te deelen, en ik— heb haar vrij gemaakt." Zij wisselden nog sleehts een sprak c- loozen handdruk en daarop verdween hij, Odette aan duizenderlei gewaarwordingen ten prooi latende. De krijgsverrichtingen ter Zee. Kngelacb stoomschip in den grond geboord. Uit Londen wordt d.d. 31 Maart ge seind Do Glasgow stoons'r „Crown of Gastolle", die 4505 ton inhoudt, is bij dc Soilly--eilanden tot zinken gebracht. Bij zonderheden ontbreken. Het is niet on mogelijk, dat dit het werk is van de U 28, daar de „Flaminian" ook bij de Soil- ly-eilanden door (town onderzeeër getor pedeerd is. Keo Renter-telegram bevestigt het be richt dan dit stoomschip gvtorpodcerdis. De „F 1 a m i n i an". De bemanning van de Flaminian", die to Holyltead aan land is gebracht, deelt mede, dat zij <to U 28 ontmoette en tradit ie to ontsnappen, maar de onderzeeër na derde snel en vuurde driemaal, ten teo- ken, dat zij in de booten moesten gaan. Toen dit gesohied was, trachtte de U 28 de „Flaminian" in den grond te schie ten, doch het scjtip zonk niet voor ar» torpedo liet had getroffen. Duitscho duikboot overvaren? Volgens een telegram uit Parijs d.d. 31 Maart deelt het Ministerie van Marine mode dat gisterenmiddag een Fransch oor logsschip nabij Dieppe een Dultscben on derzeeër in de gaten kreeg. Onmiddellijk werd jacht gemaakt en geschoten op den periscoop en getracht te rammen. Toen do periscoop verdwaalt vlooide een groote hoeveelheid olie aan de oppervlakte. De „Arnstel". HM Stockholm's PVgfeM* tfhfljft r HM mijnveld, waarin 't ederlandecho stoom schip De Amatei voor Flamhorough zonk, is hetzelfde als dat waarin het Zweed- sche stoomschip Hanna verongelukte. Het blad noemt het Reuterborlcht, dat do Duitschers hij den doodstrijd der pas sagiers van de Falaba lachend toezon gen, oen leugen, welke ton doel heeft om <hm nationalen haat aan te wakkeren. Uit Berlijn wordt d.d. 31 Maart ge seind In eon 1 ngelseh haiutolstijdsehrift wordt beweerd dat liet eerste handelsschip dat een onderzeeboot ramde hot stoomschip Thordis was. Verwezen dient te worden naar do mododeeling van 6 dezer, waarin 'is gezegd dat liet stoomschip Thordl» slechts geringe schade toebracht aan de onderzeeboot, zooals bij zijn terugkeer is gebleken. Postboot aangehouden. De bladen to Lyon vernemen utt Bar celona, dat oen Fransche hulpkruieor de Italiaanse!** postboot Begins I lena tien mijlen van den vuurtoren van Camarat aanhlMd en ongeveer honderd Duitache en Oostenrijkncbc zakken met brieven naar Spanje en Zuid-Amorika wegnam. Zijn gelaat hgd baar dus niet Isxlro- gen 1 Hij was goed en edel, gelijk elk zijner daden dat aangafhij had zich opgeofferd oui de vrouw die hij liefhad tot hot zonlicht te laten gaan, terwijl hij zelf voor altijd in de schaduw trad! 01 zij had kunnen jubelen over die ont dekking. Maur welk een lafhartig wezen moest zijne oehtgenooto dan zijn Armoede, was dat niet dé keten die de harten nog vaster samensloot Was zij niet als de koude dagen, waarop men zich dicht bij elkander dringt oui het warmer te heb ben 1 n toch neen, hij had gelijk ge had, niet iedereen dacht er aldus over. Zij herinnerde zioh hare broeders en zus ters, wier zaken steeds in bloei toena men, maar die hare woning vermeden omdat zij zich schaamden voor die ne derige zolderkamertjes, on wien het nooit to binnen zou zijn gekomen tots voor Georges te doen. Er moesten dus wd naturen bestaan voor wie de ellende, de zorgen, tot zelfs van nabestaanden, geen wanklanken aanbrachten in d« vroolijke harmonie van hun eigen bestaan; en zij die zoolang reed» met hei lot geworsteld! had, durfde ze niet veroordeelen, maar beklaagde zo zeer z<4cer. Wat Onno betreft, hij was naar zijne kamer weergekeerd, en liet daar 't hoofd In de handen val ton. OWaarom had Marcolto niet de ziel dezer nederige vrouw mogen bezitten Waarom had zij nooit verstaan, welkeen Duitschland en de Ver. Staten. Ken telegram uit Berlijn «Ld. 31 Maart un»Hk Te New-York worden on het oogenblik plannen besproken, otu, niet tegenstaande den oorlog, haudelstietrekkingen tusscbeu Duitschland en «ie Voreenigde Staten te versterken en uit te braden. Een bespreking bad plaats aan do lunch, die de sedert vier weken to Nww- York vertoevenden voorzitter van de Ame rican Association to Berlijn, Isaac Wolf. g»' Het plan beetaai een schip te obarte- ren en het mot goederen, wslke niet tot de contratiaacto Miooren, naar Duitach- land to zenden. Later zal het vaartuig met een lading van soortgelijken aard naar New-\ork terugkeeren. Bismarck's honderdste geboortedag. De Norddeutoche Alg. Zeitung wijdt aan Bismarck's honderdsten geboortedag een artikel, waarin geschetst wordt hoe de eerste kanselier van het nieuwe Rijk er alles op zotte om door toerustingen en, verbonden een langen vrede to ver zekeren, opdat het Rijk in Europa zich zelf zou versterken en hecht vestigen. Die vrede en du zich ontwikkelende schep pingskracht van hot in zijn binnenste kern kloeke volk, "bracht een nationalen opbloei; dto zonder weerga is. De ont wikkeling van hot Rijk echter verruimde het gebied waarin de productie van den Duitsohen geest konden worden afgezet, doch schiep tevens nieuwe vijanden ou tegenstanders, wierverwnigd samengaan liet ton slotte in oen strijd voorde zooals nimmer Werd gevoerd. Het" is onze laak dien strijd zoo te voeren dat onze kinderen en kleinkinde ren het veroveren als onaantastbaar be zit zullen Krijgen. Om dit te bereiken Sui len wij alles wat wij bezitten als inzet stellen. Wij, epigonen van den man, die naast zijn Koning de Duitscho levens- quaeetio oploste en gescheiden landen bijeenbracht, vrede en eenheid sohtop, wij hebben den plicht geërfd om «Ut Rijk zijn plaats te doen behouden en te verstor- kon, opdat do Europeosche quaestio wor de opgelost in don zin van een beateu- digen vrede en verzekerde vrijheid. Mogen Ministers van vijandelijke staten in hun absoluut gemis van kennis van hot wezen dor Duitsoliors trachten te be wijzen dat oen Duitscho ov^wltining zal beteekenon de onderdrukking en vernieti ging zoowel van groote al» van kleine staten, dan verklaren wij, wier Rijk niet is gebouwd op knechtschap en tyrannic van vreemde volken, dat wij hot zijn die in waarheid voor Europa en zijn vrij heid strijden. De verkiezingen in Japan. TOKIO, 30 Maart (part.). De alge- meene verkiezingen die de 28en Maart hebben plaats gehad, eindigden met de overwinning van de Regeering en met onbeechrijfolijke zoelheid er in ligt, voor anderen te leven en hun vreugden boven do onze te verkiezen Hij rukte zichzelf uit zijn gepeins wak ker en blikte op naar het portret van zijn kind; het eenige voorwerp dat zijn vertrek opluisterde, want de photographic zijner vrouw droeg hij steeds bij zich. Hoe zou Lisa opgegroeid zijn Zou ook zij eigen geluk verkozen hebben boven dat (torgenen die haar beminden, of zou zij hem gevolgd hebiien in dijn tegen spoed. en daar nu tegenover hom zitten onder dn dakpannen, waarop men met sombere weeklacht den najaarsregen hoor de neerkletteren f O I wat daarop ook lw4 antwoord geweest mocht zijn, hij dankte God haar tot zich genomen te hebben, aleer zij eenig lijden had' ge kend, aleer zij voor dat donkere vraag stuk geplaatst was geworden. Het kerk hof hield, in een klein looden kistje zijn hart omnlooten; maar zijn kind jubelde sinds lang, daarboven, en hoe zoet baar omhelzing hem ook ware geweest, hij wensehto haar niet op aarde weder. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 1