het zuiverste braadvet Rotterdam Mantelcostumes 1 2*12 tot ƒ69™ in Adverteert id dil Blad. Anton coops, L. L. HORNEMANN Jr. M '4 Hole! JE VEIEEIIGIHI"" m Sic 'a/npe Hoogstraat 3^: I KUNSTTANDEN Zeeuwsche Dames Orchest Zeelandia. TELEGRAM. V E0DDSGB1 COURANT De Qorlog. Kleermakerswerk I in prima Heereiistoffen I blauw,zwart en grijs Ij Goed passendeManlelcosl umes,Manleis enz) ook voorde mees! corpulente Dames in grootekeuze voorhanden. O-root Concert Taoafheden iederen avond optreden van hei bende DDO FiDLIiS. STROBIN. lOGSTRliT 326 heek Nauwe Marktsteeg, ROTTERDAM. Derde Blad. Oliefabrieken Calvé-Delft te Delft. Holiand-Noord-Amerika Hypotheekbank PANDBRIEVEN BET WINSTAANDEEL '.*.J i Studieboeken Firma J. T. 8W1RTSENB1IG, Tandarts J.T.0RTH& Zn. Emserzoul Emserwater E niserpastilles P. WEIJER, Scliiekade b.d. Delftsche Poort, - ROTTERDAM. Wieken Raagstofïèrs Witborstels Trappen Sponzen Zeemen Dweilen Mantelcostumes, Zwarte en Gekleurde Japonnen, Blouses, Costuum Bokken, Ochtendjaponnen en Einderjurken. ROTTERDAM 500 RIJWIELEN als reclame aanbieden. Waarde f 57.50, nu voor den spotprijs van f 32.50 met garantie, op Rjj wielen en Banden. Tevens het goedkoopste adres voor Binnen- en Buitenbanden in alle ma ten en kwaliteiten f alle soorten Gereedschappen, Electricitelten. enz. enz. Winkeliers eu Wederverkoopers flink rabat. 40 Rijwielmagazijn KORTË PANNEKOEKSTRAAT oorlogsvaria. Deutsche Slaolie it met een fijnen smaak, gemakkelijke .verteerbaarheid en groote voedzaamheid. Delftsche Slaolie is geen surrogaat of mengsel van iets anders, doch een zelfstandig, plantaardig product, uit de eerste kwaliteit arachidenoten geperst. Delftsche Slaolie geeft een heerlyken smaak aan de spijzen (geen oliesmaak) en wordt door ieder, die de proef neemt om haar in de plaats van andere vaste vetten of in combinatie met natuurboter te gebruiken, gewaardeerd als een bak- en braadvet bij uitnemendheid. Delftsche Slaolie bestaat uit 100 vet, en omdat dit vet reeds vloeibaar is, behoeft het bij het gebruik niet meer vloeibaar gemaakt te worden, zooals andere vaste vetten. Delftsche Slaolie bevat dus geen waterdeelen, die bij verhitting verdampen. Zij heeft geen onzuivere bestand- deelen, die eerst moeten worden uitgebakken. Zij spat niet en geeft geen onaangenamen geur. In verhitten toestand wordt zij dun als water en hangt daardoor niet aan. Dit alles, gevoegd bij een groot weerstandsvermogen, ook bij hooge temperaturen, maakt dat Delftsche Slaolie opvallend zuinig in het gebruik is. Delftsche Slaolie blijft, nadat er spijzen in gebakken zijn, helder, zoodat zij voor een tweeden, derden keer, enz. gebruikt kan worden. Ook daarom geeft zij bezuiniging in bet huishonden. Vooral in den tegen woord i gen duren tijd neemt het gebruik van Delfsche ftlaolm dan ook in alle kringen der bevolking in groote mate toe. Hoe langer hoe meer zien de huismoeders in, dat haar Als men den winkelier Delftsche Slaolie vraagt, zorge men, dat ook Delftsche Slaolie wordt geleverd, en wel in de kwaliteit, die men verlangt: Extra, Snrfine of Supra, respectievelijk een gulden, 86 en 75 cent per heele flesch van 80 centiliter inhoud. Al de etiketten op de door onze fabriek gecapsuleerde en geëtiketteerde flesschen bevatten ons Gedeponeerd Handelsmerk Men kan by vele winkeliers, die van ons Delftsche Slaolie in vaten of in bussen afnemen, ook wel dit artikel bij de maat en in door hen gevulde flesschen koopen, doch uit den aard der zaak kunnen wij er niet voor instaan, dat steeds geleverd wordt hetgeen door den klant gevraagd wordt. Absoluut zeker is men Delftsche Slaolie in de gewenschte kwaliteit te ontvangen, als men de van ons handelsmerk voorziene flesschen vraagt en de capsule ongeschonden is. 184 Wie meer van de Delftsche Slaolie wil weten, vrage bg de Afdeeling Reclame der Oliefabrieken Calvé-Delft te Delft het receptenboekje aan, waarin tal van recepten van den kok der fabriek en wenken voor het gebruik voorkomen. Een bijlage betreffende het Delftsch Plan- tenvet Delfia is hieraan toegevoegd. Op aanvrage wordt dit boekje, dat niet bij de winkeliers verkrijg- banr is, door de fabriek gratis en franco toegezonden. OORINCHEMf k 97% k 101 AFLOSBAAR A PARI n> 10 jaar. 6 jaar. GEPLAATST TOT OP: 31 Deo. 1912f 742.800.-- 81 19181.532.850. 31 1914 2.124.700.- TERUGKOQP '/i°/o benaden loopenden afgiftekoera. Alles volgens oironlnire. 50 Agent te Gouda: T. OOEDEWAAGEN A ZONEN. 147 Ondergeteekende beveelt zich be leefd aan voor levering van on -benoodlgdheden. G. J. VAN BURK. met en zonder gehemelte-plaat, vanaf f 2.per tand, f35.per gebit. Plaatsing zonder pijn en met schriftelijke en langdurige garantie. 12 COOLSINGEL ao, ROTTERDAM. Apotheker. Gouwe 135. Telefoon 37. m 1 fa 1 -—r__ {IT IEDEREN AVOND *«8 door het beroemde Directrice: Mevrouw RIK1 BRAND-BEKKER. Met medewerking van: 50 Madlle MARY DAISIJ. VLAAMSCHE ZANGERES. VRIJ ENTREE. VRIJ ENTREE. Wa8chmidddel voor Stroo- en Pa namahoeden. Prijs per pakje 15 ets. bij 9 11 vv i namanoeaen. i rijs per pakje id ets. by DTOG1ST - W1JDSTRAAT 29. Dagelijks ontvangst der nieuwste modellen in GROOTE KEUZE. ZEER LAGE PiyiZEN. Extra wilde Maten In MANTELCOSTUMES. f" ZONDAGS GEOPEND TOT 1 UUR. 50 Het Rijwielmagazijn PANNEKOEKSTRAAT Maait het geachte pnbliek bekend alsdat zij gedurende de maand April Telef. Interc. 8870. ROTTERDAM. ZATERDAG 10 APRIL 1915. OVERZICHT. Hoi is eigenaardig Uoe do aandacht van lieu locschoutver Dij don i.uropee- aelieu oorlog telkehs op een ander punt Wérdt gevestigd, j^u even vaak als ouze uuudaotu van richting verandert, even xaiik .komt de gedachte op dat thans hei blik van, ejep beslissing geslagen 1J« LardaUelleu j hebben geen weinig belangstelt: ten-oorlog wordt die in den grond ge- 'hoord zoolang geen Nederlandse!je belangen bij betrok- Ken zijn. 't Is verschrikkelijk al4 wij voor de ellende jtotouipen tengevolge van de irequui waarin zij zich joordloet. oor het oogepblik richten wij on: blik wederom nair de Karpatben. Vi de hoeveelste uiial reeds f De strijd daar is al even wisselvalligals op iediei ander gedeelte vuil een de* "velé from ten. Nu schijnt de -Rus weer zijn krach Uti in te spannjen en samen té rapen oiu nogmaals dé trachten de Oostenrij kers een geduchte nederlaag toe te bren gen. Het belegeringsleger van Przemysi is ter versterking aangevoerd en dat deze aanvulling van biet geringe beteekenis is blijkt uit de' Dujitsche berichten. Daarin wordt o.a. gozekd dat het den Oosten rijkers is geiukf den opmarsch der Rut^ hen zoozeer te vertragen, dat zij zeil teruggetrokken tot op een sterke defensie linie. Met dil al beteekent het Russische suc ces nog niet' heel veel. Het is toch al lereerst de vraag of zij van het be haalde voordeel profijt zullen weten te trekken. De ervaring in dezen oorlog heeft al geleerd, dat de Russen zulks door vele omstandigheden maar zelden kunnen. Aan het westelijk front blijft: do toe stand ook steed's slepende. De geruch ten dat in Vlaanderen de toestand' voor de Duitsohars er steeds slechter, op wordt, worden niet bevestigd. Toch wordt or voortdurend hevig gevochten; de trei nen met gewonden die geregeld Luik pas- aeeren op weg naar Aken bewijzen het voldoende. Natuurlijk zullen even zoovele treinen in Frankrijk rijden, doch daar over ontbreken de gegevens. De toevoer van soldaten uit Engeland gaat in don laatsten tijd niet bijster best. Reeds hebben de Engelsche bladen steen en been geklaagd' over den achteruitgang van het aantal vrijwilligers dat zich aan meldt. Als daarin geen verandering komt, ziet het er niet te best uit. Uit DuitsChland zijn de beriohten zeer tegenstrijdig. Sommige berichtgevers doen het voorkomen alsof de hongersnood- met den nasleep van oproer, reeds voor do deur staat, anderen beweren dat het Duit- sche volk nog even kraohtig is in zijn geloof op de definitieve zege. Wij acoop- teerpn noch het een noch het ander. De waarheid zal wel zoo wat in het midi tien4 liggen. Aangezien dit bf| alle berichten om trent den oorlog en die krijgsdaden het geval is, is het duidelijk waarom die waarheid altijd zoozeer in het gedrang komt. Wat blijft er van waaHmid en recht over in dezen "bnzaligen wrlog een nieuwe verdedigingslinie wisten to bezetten, die tegen de aanvallen bestand Vnn ».Un tkennén de Duitf oor (je bondgenoK onvermijdelijk is. zou zijn. Zelfs ontkenu' Duitsche beriohten reinverlios ïijko taal wil (Jit genooten 'den dijuk den weerstaan, 'dat achteruit zijn In begrijpe- ,t de Bond- Ier Russen niet kon zij daar om een elni en dat nu de toestand van evenwicht weer teld. Dé beriohteh zijn niet heel k; alleeii op den daarin heel de inhoud. is hersteld. duidelijk wij af minder Ixxlr iegelijk is dan De Karpathea vormen lijkste tooueeleu voor den oorlog. De belangrijke passen, die men er in aan treft, vormen steeds weer het middelpunt van den strijd. De Doekla-pas is een der voornaamste. Deze vormt den westelijken weg over de K&rpathen. Ten Zuid-Oosten van deze pas in het gedeelte der Kar 1' Oost loopt, telkenmale log wordt genoemd. Dfior deze pas 'de spoorweg van Lemberg naar Debraec- zin, een vervoflg van den spoorweg van Przemysi. Hiefruit blijkt, dat het bezit vesting wel degelijk uit U vato NooiO-Weot naar Zuid- ligt de Uzsocker-pas, die ook in d© berichten van den oor tegisoh oogpunf. van en. Driemaal heel veel belang is heblien de Ri geprobeerd dien Uzsockerpas te for- •en, zonder! daarin geslaagd te zijn. De vele golvilngen van het terrein, de rolsengroopeu jan de kloven helpen mo de om dte' gevpchtm hier zeer moeilijk en zeer langdurig( te maken. De strijd iiji de rechterhelft der Kar pathon wordt meest gevoerd' om den Lup- kow-pas. Vlak ten Noorden van dezen Cligt het plaatsje Lupkow op de gte van <jén pas aan den spoorweg Langs den i spoorweg tussclien Lup kow op de hoogte van dien pas aan den spoorweg. lvangs don spoorweg tusschen Lupkow, het station van den Lupkowpas en de plaatsen Volia Miohouske en 'Cisna heeft nu in de afgeloopen week oen hevige strijd gewoedwaarin de (lostenrijkers het onderspiti heblien moeten delven. Do Russen hebbefn het voetje voor voetje uit hun loopgraven verdreven, die door de Oostenrijkera met omgehakte tnet prikkeldraad waren versperd. Iutus- schen zijn d|> Ruseen nog niet over hei gebergte hwn. Tusschen de Dukla- Lupkow-pas zijn de Russen bezig het front der Oostenrijkers in te drukken. Do Oostenrijkers hebben zich op dit punt gelijk wij in den {ritsten Zooals métf weet, is Duitschland het land van de fabricatie der kunstmatige organische kleurstoffen. In Engeland be gint men zich er ook op toe te Ook de Britsche regeering is ervan over tuigd, dat iCmgelénd in de toekomst z'n eigen kleurstoffen zal moeten" vervaardi gen, en zo doet al het mogelijke om in dustrieelen, 'die zich op dit gebied be wegen aan ite moedigen en te steunen. In Engeland hebben de kleurstoffen een nieuw gebruik gevonden, n.l. voor dosin- fectle. Brillliantgroen schijnt b.v. op tal van bacillen een vernietigende werking uit te oefenen. Brilliantgroen zou een uitste kend middel zijn, om typhus-baoillen uit de faeces af te zonderen, en de Fmgoi- sche ontdékkor moet nu nog enkel naar een Britsoh Industrieel zoeken, die in staat is de kleurstof te fabrlceeren Aan het Westelijk Front. Het groote Duitóolie hoofdkwartier meldt d.d. 9 April Uit hei geheel platgeschoten plaatsje Driegrachten aan den ïser werden do Belgen weder verdreven. Twee Belgische officieren, 1UÜ manschappen en twee ma chinegeweren vielen daarbij in onze handen. Als antwoord op de beschieting van de achter onze stelling gelegen plaatsen werd Rheims, waar groote verzamelingen van troepen en batterijen bespeurd waren, met brandgrauaten beschoten. Ten Noorden van Beausejour en noordtoostelijk van Le Meentl ontnamen wij gisterenavond' den Framscheu versoheiden loopgraven en maakten twee machinegeweren buit. Twee nachtelijke pogingen om het verloren ter rein te herwinnen bleven zonder resul- In Argonne mislukte een aanval, waar bij de f ransohen opnieuw bommen met bedwelmende gassen gebruikten. De gevechten tusschen Maas en Moe zel worden met steeds grooter hevighe.d voortgezet. De Franschen leden bij hun geheel vruohtelooze aanvallen de zwaar ste verliezen. In de vlakte van Woeuvro dieden zij des morgens en 's avonds te vergeefs aanvallen, om de Maashoogten te veroveren. lilj üorotaM lieten zij aan zienlijke nieuwe strijdkrachten aanruk ken. Een aanval op het Selouae-Boech werd door onze versperringen verijdeld. In het bosch van Ailly rukken wij lang zaam vooruit. Ten Westen van Apremont mislukte een Frameohe aanval. Ten Weeten van Flirey werd liet vijandelijk offensief ver ijdeld door ons artillerievuur. Ten Nool- den en noordoosten van deze plaats kwam het tot een Verbitterd gevecht van man tegen man, waarin onze troepen de over hand hielden en den vijand terugwier pen. Alle aanvallen der Franschen wa ren hier tevergeefs. Dok in het Bois-le- Prétre wonnen zij geen terrein. Een vij andelijke poging, om het door ons be zette dorp Beaangee-la-Grandi, ten zuid westen van Chateau-Salins te nemen, mis lukte. Bij de Sudelkopf werd! een soldaat van het 334e Fransche regiment gevangen ge nomen, die duntduni-kogela bij zich had. Bij Hartmannswoilerkopf had! alleen öen artilloriegeveclH plaats. In België. Koning Albert's verjjaardag. Het was gisteren te Antwerpen druk de Belgen vierden den verjaardag van hun Koning. Wol hadden de Duit- schers verboden te vlaggen, maar toch woeien van verschillende huizen, vooral van de onbewoonde, de nationale drie kleur. In tal van winkels waren de ilrines met' Belgische vlaggen versierd. Alle Antwerpenaren droegen de nationale cocarde en sommigen hadden aicb zelfs in <N»n driekleurig costuum gestoken roodw broek, geel vest en zwarte jas. Duitsche patrouilles doorkruisten in alle richtingen de stad en lieten hier een lag neerhalen, daar een winkel sluiten. De Koning ontving dien dag menig 1 i<3 lat ie- telegrammen uit Antwerpen^ dat eerst per koerier over de grens was ge bracht. Uit Duinkerken vernemen wij, dat de 14-jarige Belgische kroonprins in 't 12e linieregiment werd opgenomen. Daarna defileerde hot regiment voor het Ko ninklijk paar en Minister Brocquövillo. l>e jonge prins lievond zich tusschen zijn wapenbroeders met liet geweer op schou der en den ransel op den rug. Do spoorwegen in België. De Duitschers hebben in België naar uit Aken wordt gemeld niet alleen nage noeg allo dloor dien oorlog vernielde spoor wegen hersteld en weer in exploitatie ge bracht, maar zij zijn ook bezig met den aanleg van een geheel nieuwe lijn van Aken over VisóGlons naar Brussel. spoorwegverbinding verkort het tra ject tusschen Duitschland en België (Brussel, Gent, Antwerpen) en de zee kust aanmerkelijk. Voor de toekomst heeft deze lijn echter meer strategische dan coiiHuercieele beteokenls, ze is echter een lielnngrijko aanwinst voor het Belgische spoorwegnet. Een kortere verbinding tus schen België en Duitsohlandl (Brussel- Aken) is reed's lang in België ter sprake gebracht, doch stuitte telkens af op de locale Mangen van Luik. Zooala men weet, is vroeger reeds ter sprake ge bracht en een begin gemaakt met de ondertunneling van het Akener-Woud, ter erkrijging van een korteren verbindings weg met België. Aan het Oosteiyk Front. Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt d.d. 9 April: Ten Oosten van Kal war ja ontwik kelden zich gevechten, waarbij het nog niet tot een beslissing gekomen is. Overigens valt van het oostelijk front niets te vermelden. Het Oostenrijksche Communiqué d.d 9 April luidt Aan het front in de Oost-Beskiden heerscht over het algemeen rust. In het woud-gebergte zet de vijand zijn aanvallen zonder zijn manschappen te sparen voort in een onophoudelijken stormaanval. Hopen lijken en ge wonden toonen de uitwerking van ons geschat. Gisteren zijn 1600 niet gewonde vijanden in onze handen gevallen. Op de overige fronten geen nieuwe gebeurtenissen. Aan het Zuidelijk Front. In en om de Dardanelles Van Duitsche zijde meldt men uit Con stantinopel, "dat de Turksche bladen den draak ateken mot het optreden der En gelach-Fransche vloot voor de Dardanel les dat niet verder ging dan het trach ten om in nos troepen.- te doen landen De Tanin zegt, dat die kngelsoho we reldheerschappij die zoovele volkeren on der haar willekeur hield, ineenstort on der de aanvallen der Duitsche duikbooten en onder 't gewicht van de nederlagei aan de Dardanelles. De eer deze willekeur-maatschappij ver nietigd te hebben, mag ook Turkije ge deeltelijk voor zieh opeischen. Op hot niet-meedoen der neutralen zinspelend vraagt de Tanin waarom deze eer van dezo voor die inensehheid zoo golukkigf daad, slechts aan oenlge weinige volke ren ten dleel xhoeht vallen. D© invloed van bet weer op den oorlog. Thans is gebleken, dat ongeveer gelijk tijdig met den intocht van het Duitsche leger in Bcdgië de loden van liet Meteo rologisch instituut te Berlijn en het Weerstation te Aken naar België vertrok ken, waar de weerdienet direct hersteld werd. Behalve de oudle Belgische obser vatorium# zijn nieuwe stations in Bel gië door de Duitschers opgericht. Duitsch land geeft doB wel blijk, den weer-dienst te respocteeren. In verband! hiermede zij eraan herin herd, dat de groote schade, die aan de vloten der geallieerden den 14en Novem- l»er 1854 iii> de Zwarte Zee werd toege bracht, de aanleiding was, dat Levorrier oen ïneteorologi schen dienst organiseerde, Leverrier liadaangetoond, dat bij behoorlijken weer-dftbnet die storm, d!e oen gedeelto van de vloot vernielde, van tevoren had' kunnen worden aangekon digd, en de mogendheden begrepen, dat cen weer-dional werkelijk van algemeene nutte was. Van de Duitsche grens. Aan de Maasbode wordt uit Enschede gemeld, dat in Hannover en Westfalen steeds strengere maatregelen worden genomen betreffende het levensmid delen-verbruik. De landraad van den kreits Osna- brück vordert thans reeds van 20 April a.s. af voor rekening van het Rijk alle aardappelen op, welke nog tot voedsel aan trek- en fokdieren dienen moeten, of reeds in dien kreits als staatsgoed zijn aangewezen. Staat de verkooper niet goedschiks zijn aardappelen af, dan zal onteige ning volgen, waarbij wel de maximum prijzen worden betaald, maar geen vergoeding voor bewaring, enz. wordt gegeven. Ook bij het verstrekken van brood- en meelkaarten worden strengere maat- egelen toegepast. De gemeente-auto riteiten, die deze kaarten afgeven aan personen, die niet gerechtigd zijn, ze te ontvangen, worden gestraft met een gevangenisstraf van hoogstens zes maanden of een boete van ten hoogste 500 Mark. Die broodkoren aan zijn vee voert, is strafbaar. Maar er zijn nog andere teekenen, die wijzen op den ernst der tijden. In het Vile armeekorpsgebied te Münster zullen alle invalieden en gepensioneer den van den militairen dienst weder aan een herkeuring onderworpen wor den. Ook zullen de militaire autori teiten voor een horkeuring oproepen alle personen, die op grond van li chaamsgebreken voor goed voor den krijgs- of hospitaaldienst waren afge keurd. Eveneens zullen worden de recruten der lichting 1915. in 1915 zijn 18e levensjaar bereikt of vóór 15 Augustus 1914 zijn 46e nog niet is ingetreden moeten zioh voor de herkeuring aandienen. Het onder zoek zal door een hooge militaire commissie worden gehouden; de tijd daarvoor zal later worden bekend ge maakt. Do „Times" over Nederland. Opnieuw wijdt de „Times" een artikel aan Nederland', ditmaal onder dén titel /l'he position of Holland" en wel naar aanleiding van geruchten die Donderdag te Londen schijnen te hebben gfeloopen omtrent verwikkelingen tussclien Duitsch land en Nederland, welke geruchten, ge lijk „Reuter" gisteren reeds seinde, van invloed waren geweest op de verzeke- rigspremiee. De „Times" spreekt de meening uit, dal deze geruchten positieven grond mis sen en verzekert verder nog ©ens, dat de Nederlandsche regeering en waar schijnlijk ook hot Nederlandsche volk zich welbewust zijn dat Engeland niet alleen hup. onzijdigheid niet zal schenden, maar ook niet direct of indirect eenige pressie zal oefenen om haar ertoe te brengen af te wijken van de voorzichtige waakzame houding, welke zij tot nu toe heeft aangenomen. „Kr is inderdaad alle reden, schrijft do „Tintos", om te gelooven, dat ring van Nederland zich volkomen be wust Is, (lat de loop en resultaten van den oorlog van invloed allen zijn op de toekomst van haar land. Toch in welko richting de sympathieën van het Nederlandsche volk ook mogen gaan, het heeft zioh zorgvuldig weer houden van betoogingen, welke* beleedi- gend waren voor een der oorlogvoerende mogendheden. Zooals de mobilisatie van zijn leger toont, is het volkomen waak- izaani tegen gev&ren, die zouden drei gen, wanneer 3e Duitschers zouden po gen de onzijdigheid' van de Schelde te schenden of in geval van een overhaas ten Duitschen terugtocht uit België. Wij mogen ervan verzekerd' zijn, dat Neder land geen inbreuk op zijn rechten zal dulden, hoewel liet zioh niet zal bloot stellen aan de verliezen en verwoestin gen, die hot onvermijdleiijk gevolg van den oorlog zijn, zonder rechtmatige en vohltoende belangrijke oorzaak. Zonden de Duitschers tot uitvoering van een al te slim plan het wagen een aanval op Nederland te doen, dan zal het land on getwijfeld gereedstaan om de invallers te rug te slaan. Maar behalve in dit geval kan van dé Nwïerlandische regeering ver wacht worden, dat zij niet zal afwijken van haar totnutoe gevolgde gedragslijn om door middelen, welke zij voor het heden en voor de toekomst het meest geschikt acht, do integriteit en de onaf hankelijkheid' van het land, voor welks welvaart zij verantwoordelijk is, te waar borgen. N. Crt. De observaties uit Frankrijk en Enge land komen niet in Duitsche handen. Vooral de weertelegraipmen uit het Wes ten zijn van, groot belang voor het stel len dor prognose. Slechts voor een klein gedeelte wordt deze schade vergoed door het grooter aantal Belgische weertele- grammen. Ken plaatsje in Europa, waar niet over den oorlog gesproken wordt. I r is in Europa een plaatsje, waar niet over den oorlog gesproken wordt. Heeft Hindenburg op de Russen de over winning behaald, hebben de En gel schen een Duitschen kruiser tot zinken ge bracht, of zijn lioven Parijs bommen ge worpen, men zwijgt ervan. En niet, om dat men zich er niet voor interesseer! Men interesseert er zich zelfs te veel voor. En vandaar, dat hot verboden werd, over den oorlog te spreken. Waar dit verbod' bestaat Aan het hof van Koning Alfons. Op verzoek van de Spaan Mie koningin liet hij In zijn pa- Italië aan don oorlog heeft plaats gehad. Twintig duizend personen trokken door de stad. Een Duitsohe vlag werd in het openbaar verbrand, terwijl in eenige Duit sche café'a de vensterruiten werden in geslagen. Van het gebouw van dfe Nord- deutsche Lloyd werdén uithangborden naar omlaag getrokken, in triomf rondgedra gen en vervolgens op straat geworpen en vertrapt. Voor het Belgische oonsu- laat werd oen sympathiebet ooging ge houden. De demonstratie werd bijge woond door Pepino Garibaldi. De houding van Italië. Van Duitsche zijde meldt^|ien dat uit Genua aan de „Frankfurter Ztg." wordt geseind', dat aldaar een groote manifes tatie ten gunste van het deelnemen van leizen bordjes ophangen met het op schrift „Men word* verzocht niet over den oorlog to spreken." Op deze manie wordt ook de neutraliteit van Spanje niet in gevaar gebracht. Motor-sleden. HetDuitsche leger beschikt over ruim 3000 motor-sleden, die gebruikt worden op het Oostelijk oorlogsterrein, waar zooals men weet, dé normaal-wintertem- peratuur beneden het vriespunt ligt. Rus land moet ongeveer 2400 motor-sleden tot zijn beschikking h&kjben. Deze motor-sleden, «je het eerst op we tenschappelijke expeditie^ in de Poolstre ken gebruikt worden, spelen in dén mo dernen oorlog een groote rol. Ze bieden plaats voor 4 t 6 personen, maar als het moet', kunnen er wel 10 menscheo in ge borgen worden. De sleden rusten op twee paar schaatsen, waarvan het voorstel stel beweegbaar is. Die vooras wordt door middel van een gewoon auto-stuurrad in de gewetfschte richting gebfacht, en als Iets over de tulpen. In bijna eiken tuin paradeert in het voorjaar in do bloembedden de trotsche tulp, zioh welbehagelijk in het zachte windje heen en weer wiegend. Wel is de glansperiode van deze bloem reeds lang voorbij, maar nog altijd vraagt zij haar plaats in den tuin. De in de Le ant in het wild! groeiende bloem, waar de bollen het eerst in 1557 van Coustantinopel naar W.-Europa verplant werden, dénkt haar naam aan haar ge lijkenis met een Turksche tulband. Zijn zeer zeker vele onzer planten reedis de oudheid) uit Azië naar het avond land overgebracht, zoo zijn er verschei dene toch eerst door dé Arabieren ié het blijvend bezit gekomen van de landén om de Middellandeche Zee, als de zijderups, het katoen on het suikerriet. Ei^ toen do Arabieren langzamerhand In verval raakten, was inmiddels in den tijd der Kruistochten dé zeehandel der Italiaan- stedfen opgebloeid Venetië en Ge- beheersohten de markten van dé Le vant. Ook deze verbinding voerde Euro- ?en deel van den rijkdom van het nabije Oosten toe, en zelfs toen dé Tur ken veroverend uit Azië's binnenland kwamen opzetten, was dit nog winst voor den afzet uit 't bedoel dé gebied. Want de Tulken waren niet slechts een ver- tend volk gelijk de Mongolenzij brachten Europa een aantal nieuwe din- en vergrootten daardoor deezelfs ge zichtskring. Zij waren vrienden van boo- on bloemen en brachten na hun ves tiging in het Zuid-Westen ook dé kleu rige trotsche bloeroen der lichte heide van Turkestan in hun tuinen over. Zoo werd Stamboel het afzetgebied' voor een nieu we fraaie tuinflora, die over Weenen en ïtië naar Europa kwam. De beroemd ste en door haar verdere lotgevallen merkwaardigste van déze Turksche bloe- was dé tulp, die de bewondering der Westersche volken gaande maakte. Kr zijn over de geschiedenis van dit trotach bloeiend bol-gewas met zijn vele verscheidenheden, belangrijke werken ver- nen. Uit de studiën en onderzoekin gen van graaf Sol me te Laubach blijkt, dat Koenraad Gesnor, de Linnaeus dor 16de eeuw, de eerste tulp hééft gezien in 1559 te Augeburg in den tuin van een partiolër. De bollen zijn uit Constantinopel tot ons gekomen, maar de Krim schijnt eigen lijk de plaats te zijn, waar ze thuis lieoren. Tegen het einde van de 16dé eeuw vond» de' keizerlijke gezant in Con- itantinopcl, A. de Busbeque, de tulpen in de Turksche tuinen reeds in grooten ge tale aanwezig; hij bracht ae over naar Praag. Uit Weenen heblien de tulpen hun weg gevonden naar Noordelijk Europa, met name naar Engeland; de grootste ver eerders vond de bloem evenwol on dor de rijk geworden Hollanders. In Holland optwaakte de wedijver om telken® weer nieuwe variëteiten te kweeken en deze leidde in dé eerste helft van dé 17de eeuw tot den grooten tulpen-windhandel, het koopen en verknopen op termijn van nooit bestaande exemplaren, met betaling slechts van het versohil tusschen den overeengekomen en den op den verval dag genoteerden prijs, „windprijs", die het voorspel word voor het kansspel aan de Beurs. In Haarlem en in Rotterdam betaalde men voor een fantasietulp den prijs van een huis of van een landgoed'. F.'vonsnei als do tulp in prijs gestegen was, ging zij ook naar benedon. Om en bij Haarlem bleef de tulpenteelt intusschen van groot belang, en nog heden hebben van daaruit aanzienlijke verzendingen van bollen plaats over bee] do wereld. Andere bloemen en siergewaseen, die F uropa aan de halve Maan te danken heeft, zijn de seringenboom, de hyacint, welke laatste uit Bagdad over Venetië herwaarts gebracht, spoedig als mede dingster der tulp in de bloembedden der Hollanders In ontelbare kleuren en va riëteiten prijkte, de ranonkel; maar ook do kastanjebooonen, de laurierkers en dé het terrein maar goed glad is, en dé slee een flinke snelheid hooft, beweegt zich dit moderne oorlogsrijtuig even makkelijk als een atax door de Parijsche straten. De motor laat een geribbeld rad, een soort wals snej draaien en in het alge meen weet men er een snelheid' van 30 40 K.M. per uur in te houden. Die snelheid wordt evenwel niet bereikt, wan neer de tocht gaat over pae-gevallen sneeuw, en ook niet bij dooi weer: de eerstand is dan te groot. Rusland moet er zelfs gewapende en gepantserde gl ij-auto's op na houden. Voorts heeft Rusland' zeilslcden, waarme de een grootere snelheid moet worden be reikt. Dezo kunnen echter gemakkelijk onder vuur genomen worden, en kunnen licht de positie van het leger verraden. De motor-sledén, die Duitschland gedu rende den jongsten winterveldtocht ge bruikte, waren geschilderd in dé witte oorlogskleur.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 5