IMITS, JMS opjesü an, als Tafels, egels, Schilde- en Huiskamer- en- en Kapok- Uittrekt af els, 17.50 de zes, imermeubelen, I VOOR EN. E, Alter racht 269 AG, E WAAR- m eskleeding. if gedeelten No. 12776. Zaterdag 8 Mei 1915. 54e Jaargang. en EN Telefoon Interc Eerste Blad. Neutralen. :cht. FEUILLETON Ëavensatr ijè. Iscliappen ndsl. Gouda I XTxexx-^xrs- ezx u^.d'^rextexxtxe'blsud. voor G-oxxcLa- exx Oxxxstxelcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. at 44% XALTER. Brieven uit de Hofstad. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A, BRINKMAN EN ZOON, (illl IISIIIE COURANT uit twee naar 3DKOOPII! 4 HAGENAAR. van 1 bui- Mijp- is verschrik- ZEVENDE HOOFDSTUK. e stad aan huis A Zn., Gouda. VAN eukengerei, denleelen. gen. 14 Dit nummer bestaat bladen. 879.) roeren. Het mar zeker hét van zulU*- iu ue Ü1O er- ve|r- de va»t- Wordt vervolgd.) ■rnrir; Westminster Lena was ziek geworden. Wel niet erg. maar zij gevoelde zich zeer ellendig. We kenlang moest zij het bed honden en toen het zoover wa«, dat zij dit verlaten kon. duurde het nog gorulmen tijd, voor zij weer eenig werk kon doen. Haar plan een onafhankelijk beroep te kiezen, moest zij door gemis aan gold opgeven. Schiekade, am. ,’oed. ren ADRES iht 269* AG. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing ’van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. lawaai hoorde en haar uit haar gevan genschap bevrijden zou. Nog altijd hoorde zij niets. Er hielp niets aan, zij moest wachten tot iemand in huis ópstond. Ze lagen zeker ook nog te bed. Zeer aangenaam jjas bjiar toestand niet. Daar stond! zij te luisteren naar elk ge luid, telkens roepend, opgewonden door het angstige wachten. Er verliep zoo een kwartier. Nog een. Lena werd' zenuw achtig. Met elke minuut nam haar angst toe. Waar bleef Treesje toch zoo lang Kwam er dan niemand om haar to hel pen Een uur was reedis zoo met wach ten voorbij gegaan. Lena had een stoel gehaald en was voor de deur gaan zit ten. Was zij dan opzettelijk gesloten Hoe zou het komen, dat mwrouir hadr afwezigheid niet bemerkte en haar nit. liet zoeken Eindelijk, eindelijk hoorde zij schreden en kon zij stemmen onderscheiden. Maar die waren haar geheel onbekend. Op. nieuw klopte zij op de deur en riep om hulp. Men had haar nu gelukkig gehoor Zij hóórde een korte woordenwisseling vervolgens beproefde men een paar sleu tels en ten slotte werd het slot openge broken. Bijna verblind schrok zij terug voor de. uniform van een politie-beambte, die bij nader Inzien een inspecteur bleek te zijn. Deze maakte een beleefde buiging en vroeg haar natun. ,,Wat is er gebeurd vroeg zij ang stig. ..Waar .zijn mijnheer en mevrouw taal om daarmee in Amerika goede sier te maken. Het eerste was hem gelukt, maar voor hij het tweede plan, hoewel goed over legd, nog- had kunnen uitvoeren, had de politie er do lucht van gekregen. I^ena was geheel tm^ergeslagen. Zij werd in verhoor genomen en moest al lerlei ntededeelingen doen, die alle nauw keurig opgeteekend werden. Bovendien moest zij het dulden, dat al haar bezit tingen werden doorzocht. Wat hielp het haar of de inspecteur al zeer beleefd ver zekerde „Het is alleen,* om aan de voor schriften te voldöen. Juffrouw. Persoon lijk wantrouwen is daarbij geheel tengosloten.” Zij vond zich onteerd', toen zij vreem de handen in haar goed zag woelen. Zij weende van ergernis en schaamte; eerst na eenige uren durfde zij met haar kof fer het huis verlaten. O, welke vroese- lijke uren hadden die slechte menschen baar doen beleven. En waarvoor Alle», ja. alles had zij duren, want het eerste van het kwi woorden er nle- UCLXVI. Geen der lezeressen en leasers zal van den getrouwen Hagenaar vergen, dat hij het Internationale Vrouwen-Vredescongres van de opening tot de sluiting had' moe ten bijwonen. Hoe graag hij zich be ijvert in welwillende gunst van het vrou welijk geslacht te staan en hoe zeer dit congres zijn warmste sympathie had, men zal ons toegeven dat men ten slotte van het- allerbeste zelfs te veel kan krijgen. Als wij een aanmerking op het congres wildon maken dan zou het zijn over de lengte. Maar dat is dan ook de eenige aanmerking, die wij zouden kunnen ma ken. Wat wij er hoorden en wat wij verder naars-tiglijk in de uitvoerige ver slagen hebben gelezen, heeft ons vóór alle den indruk gegeven van grooten ernst on groote waarachtigheid van dit congres. In hoeverre later zal blijken, dat in de historie van dezen oorlog alsook van do geheede wereld, dit congres een beteke nis heeft gehad, vermogen wij natuurlijk i3) 1 indelijk kwam dan de verwachte. I ven modem gekleed en even zeker in haar manier van optreden, maar niet zoo mooi als mevrouw Heigelaar en bui tengewoon vroolijk van geest, bracht zij dadelijk leven in het huis. Al was die vroolijkheid ook wat gekunsteld, ze kwam Lena zeer gelegen. Door de aanwezigheid) van de logée was zij nu van het alleen zijn met dé familie Heigelaar bevrijd. Zoodra en zooveel ze maar kon, trok zij zidi in haar kamertje terug. In dit somber slaapkamertje, dat haar door den droefgeestigen indruk als een sterfkamer voorkwam, kleedde zij zich snel uit en sliep terstond in. Toen zij bij het ontwaken op haar hor loge keek, schrok zij zeer. Treesje had vergeten haar te roepen en zij had zich verslapen. Zij kleedde zich vlug aan, en wilde uit het kamertje in den corridor gaan, waar dé ajidere kamers op uitkwamen. Zij wil de de deur openen, maar kon niet; die was gesloten. Misnoegd over doze oogenschijnlijke na latigheid. rinkelde zij aan de deurknop. Niemand hoorde haar. Zij klopte en riep. Fr moest toch wel iemand zijn, die het tb vergeefs moeten ver kas vandaag juist do -taal en dat zij haar geld nu natuurlijk niet kroeg, kon zij wel begrijpen. Bleek en van angst bevond, kwam zij bij de familie Helmers. Greta was naar school, maar de weduwe, die haar mét oen kreet van vreugde had begroet, schrok op het zien van haar uitorlijk. Lena zonk haar moederlijke vriendin in do armen en aan diit trouwe hart gaf zij lucht aan haar smart. ox-n, waarin de eigen nationaliteit betrok ken is, en stelt blindelings vast, nog vóór men gpzien heeft. Het neemt als vnuzeh .-.prekend aan, wat inen in normale tijden urn absurd zou verwerpen en doel ades geioov en, wal hel belang van eigen zaak weusehelijk maakt te gejooveu, zoodal we in dezen oorlog rraneche en r.ngel- sche democraten on revolutionairen Ktis- iond als den voorvechter van democratie naar voren zien dringen op hetzelfde oogepblik, dal de llussiscne regeenng Ein- sciie patriotten wegeBs bun verzet tegen den knoet en den rwolutionair Boerlzelf wegens majesteitschennis naar iSiberié verbant. i usschen deze oorlogvoerenden met hiln opgezweepte hartstochten en verwrongen uieeningen staan de neutralen met een Kalmer oordeel en rustiger inzicht. Eli zij hebben daarom dan ook lot plicht daarmee de gebeurtenissen tegen elkaar at te wegen, len einde in de als op haar kop gezette wereld het recht van het ge zond vorstand en in de bedorven geeste lijke atmosfeer den reclilsvaardigheidezjn en de jnenschelijkheid te handhaven en zoodoende den weg als le effenen, waar langs de thans tegen elkaar woedende volken elkaar een» weer kunnen nade ren tot gezamenlijken arbeid aan den op bouw der algemeene raenschelijke cultuuir. Dat is geen gemakkelijke taak, r.n het schijnt, dal wij, Nederlanders, ons noeh van dien taak Poch van de inspanning die zij ons kosten moet, erg duidelijk be wust zijn. Want wij laten ons veel te veel door onze geheel onberedeneerde sympathieën meeslepen om ons kalm oor deel helder to bewaren en wij stellen ons ook veel te veel afhankelijk van de inee- ningen der buitenlandeche pers en van P R 1.1 S VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1 25 Idem franco per post.1-50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post .1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Het is wel een zeer blzondere positie, die wij i— met ons natuurlijk alle an dere neutralen innemen temidden van de geweldige gebeurtenissen, die heel de wereld in beroering brengen en het aan zien dier wereld veranderen; r n zij is dat niet alleen, omdat Wij aan deze we reldschokkende gebeurtenissen absoluut geen deel hebben, maar vooral ook, om dat wij er geheel anders en zuiverder te genover staan, die gebeurtenissen naar hun werkelijke beteekenis en waarde be ter kunnen beoordeelen onbevooroor- deelder en daardoor onpartijdiger de po sitie en de daden der oorlogvoerenden kunnen zien, de schuld' aan beide kanten zuiverder en dus rechtvaardiger kunnen afwegen en vaststellen. Het is een wonderlijk en toch zoo heel natuurlijk verschijnsel, dat alle oorlog voerende volken de schuld van den oor log bij hun tegenstander zien niet alleen, maar ook zich zélf min of meer als het slachtoffer van de veroveringszucht, het inllitairisme, den nijd' of de onbetrouw baarheid van den tegenstander, dat «ij zich zelf zien als de verdedigers van het recht en van de beschaving misschien en hun tegenstander als de verpersoonlijking van het onrècht en dus alleen ook de daden van den tegenstander in den oor log als barbaarseh en wederrechtelijk, de eigene als geheel correct zien. Wij nemen dat verschijnsel telkens in de uitingen van waar nog den ontwikkelingsgang der wereld bei- noodig zijn en wij, neutralen, alleen te midden van de algemeene verwar- ing kunnen redden. Ons gebrek aan zelf- siandiig'hedd en energie valt ongetwijfeld veel moeiiijker te verhelpen. Wij, Hol lander», staan tegenover het buitenland gewoonlijk niet erg zelfstandig en laten on» gemakkelijk leiden door den smaak der publieke opinie en de gedachten van hel buitenland. Vooral Frankrijk en in geland plpgen in dezen invloed op ons te oefenen. En in den huldigen oorlog is dit in de stemming van ons volk dan ook zeer duidelijk merkbaar, hr behoort een zekere inspanning toe om zich daar aan le ontworstelen en zijn eigen oordeel onverzwakt te handhaven en een zekere inspanning ook, oui' tegenover mogeiij^e sjm- en antipathieën zijn hoofd koel en zijn oordeel zuiver te houden. En aan de energie, om die inspanning zich le ge troosten, ontbreekt het velen onzer. Zoo staan ook wij veelal niet als neu tralen tegenover de gebeurtenissen van dezen tijd. Daarmee is niet bedoeld, dat wij er niet als onverschilligen tegenover slaan, maar dat wij er niet tegenover staan met de kalme rustigheid en de on bevooroordeeldheid1, die juist ons, als neu tralen, in de gelegenheid stellen, die ge beurtenissen juist en in hun ware ver houding te zien, te "begrijpen, waarvan ze het gevolg zijn, en te zien, hoe ze •historisch geworden zijn1, voortigck|omen niet uit een kleinigheid van vandaag of gisteren, maar uit het wereldleven zel- ven, zooals zich dat sinds eeuwen ont wikkeld heeft. En hierdoor verspelen we de mooie en toch werkelijk wel verheven positie, dip wij temidden van deze ge beurtenissen konden innemen. H. een krachtige actie hebben te moge toch Vreemd schijnen, is het, dat de in een oorlog^verheérlijkte „deugden” nog het incest indruk ma kenop de vrouwen. Wat dat aan belangt, heeft de vrouw schijnbaar nog de diepste reminiscentie aan den gulden riddertijd in zich... Laat ons echter niet afdwalen, te min der waar wij zoo even de ondeugd van het afdwalen hebben gehekeld. Het congres heeft een buitengewone drukte in de hofstad gebracht. Niet fees telijk was die drukte geen luidruchtige optocht, geen lawaaiige stoeten, die van of naar het congresgebouw trekken, 't Was alles een ernstige drukte, in stijl van de geweldige eniotlbnoole bedoeling, die het sanionkomen dier honderden vrouwen had1. Ook dit deed goed aan, en droeg er too hij om een ernetigen indruk te vestigen. Al zal dan misschien blijken dat inde wereldgeschiedenis dat congres niet on middellijk een begin is geweest van een alles overweldigende vredesactie, als ver schijnsel, als evenement zal het onge- I twijfeld in de annalen vermeld worden. Indien straks het leger der honderden zal aangroeien tot duizenden, misschien tot millioenen, dan zal bij de beschrijving van die machtige actie de historicus toch al tijd met een enkel woord dienen te ge wagen van de Haagsche Vrouw en-Vredes conferentie. Met de mannen-vredleeconfe- rentie is het larie en lak gebleken. Laten wij het eens met die der vrou wen probeeren. Wie weet, \zeide Bern- hard Shaw met een' ondeugend lachje wie weet, hoe goed hot gaat: het waarschijnlijkste gebeurt nu eenmaal lijd het meest. Voegen wij onze beste wonsohen bij dé vele, die op en naar aanleiding van dit congres zijn uitgesproken en stemmen wij mee in met de leuze die voor dat con gres paste Vrouwen allor werelden, vereenigt u ten strijde tegen den oorlog Zij het zoo UIT HET LEVEN VAN EEN VELD PREDIKER BIJ HET LEOER TE VELDE. XXXV. Het bevel over oen begrafenlsdetache- meni Is een eigenaardige taak voor den Veldprediker of den Aalmoezenier. Bij droeve werkelijkheid stel Ik me voor zou ons wel ander werk wachten en kunnen velerlei lieden uit de buurt van het slagveld zich belasten mét het inne men van identiteitsplaatjes en het verza melen van eigendommen der gesneuvel den. Ten einde dit onderdeel van zoo'n oefening tot zijn recht te doen komen, is het goed, dat personen daarbij optreden, aan do manschappen bekend. Ik heb al- niet te voorspellen. Het zal er geheel pn al van afhangen wat na den oorlog bij de vrouwen is blijven bestaan aan krach tig willen, zooals dit op het groote con gres is gebleken. Want naast de ernst en de waarachtigheid was h?t de fiere w|l, die uit het optreden van Ie dames dèi- delijk bleek. Wij hebben zo hooren spreken met eèn geestdrift, met een hartstochtelijk verlan gen naar den vrede, met een vastberaden heid en onwankelbaar v«rtiouwen, dat \|ij inderdaad een oogenblik de illusie v$n den wereldvrede, die sedert Augustus z»o Absoluut vervlogen was, tcrugkregen. Zou het waar kun.vm zijn dat stratós. na den oorlog, hot leg *r der vrouwen ge mobiliseerd zal worden en tegen de man nen zal oprukken o;n henhet oorlog voeren af te leeren Door de geheele ge schiedenis van dé menschheid heen heeft de vrouw den man overwonnen en zou dus niets dan een voorzetting de historische traditie zijn indien i ook thans weer het geval zal zijn. Voorloopig zullen wij tegenover illd- .-icfi een zeer gereserveerde houding aai- nemen, omdat wij niet andermaal zóó be drogen willen uitkomen. Maar wij kennen daarbij gaarne dat wij alle trouwen stellen in de macht en dl beradenheid dér vrouwen, die er wellicht in zullen slagen om hei monster van ddn oorlog te vermoorden. Het heeft aan belangstelling van de zij de der Hagenaars vpor het Congres niet ontbroken. Allo vergaderingen en bijeen komsten werden bijgewoond door de élke van de residentiëele dames. Wij heblwn uit den aard van ons beroep, vele ma len vrouwen-congressen hijgewoond pn meestal was onze indruk, dien wij mee naar hui» namen, zeer onbevredigend. TJe typische ondeugd1 van alle congressen het verloopen in futiliteiten »n détails en het loslaten van de grootq' lijn kenmerkt de vrouweni-vorgadhifngon in bijwondlmi mate. Dit nu was bij hot internationale vrouwencongres zoo goed’ als. niet hét geval. Wel^-waren. dé elementen die deze ondeugd aankweeken, in de vergadering tegenwoordig en menige redé verdlronk in bijkomstigheden, kleinigheden, maar het congres als zoodanig hield z(eor trouw de groote lijnen. Hot dooreenniengen van pacifistische bedoelingen en den strijd voor het kiesrecht der vrouw had een be denkelijk element van verwarring in zich, doch gelukkig jvist hot pacifistische ge deelte het te winnen. Persoonlijk zijn wij voorstanders van vrouwenkiesrecht, doch juist daarom mee- non wij dat, wanneer do vrouwen via hpt kiesrecht ons den wereldvrede willen bren gen. dit op een schromelijko desillusie zal uitloopen. Tienmaal eerder zullen zij haar doel bereiken, wanneer zij recht streeks de mannen-regeering liestoken met hun vredes-actie. Misschien dat zij (Mr- bij in haar eigen sexo-kring allei^erat eigene als geheel correct zien. Wij de pers der oorlogvoerende landen en verwonderen ons er nauwelijks over. Het is hetzelfde verschijnsel, dat wij ook bij individuen waarnemen, ^aar het komt tot sterker uitdrukking, omdat die oorlogvoerende volken de oorzaken den oorlog ook werkelijk niet zóó duide lijk kunnen zien, niet zóó bij den eer sten oogopslag, als individuen dat kun nen bij een uitgebroken twist, dat daar toe meer verstandelijke redeneering en inzicht vereischt wordt, waartoe hun stemming en gemoedlsgeeteldheid hen ge woonlijk niet in staat stelt, en dat bo vendien dé oorlóg is als een strijd op leven en dlood, die dés alle instincten van zelfbehoud wakker maakt en in dienst stelt, wat natuurlijkerwijs tot het vast geloof aan de rechtvaardigheid van eigen zaak dringt. Het nationaal bewustzijn, on evenredig versterkt en alle andere gevoe lens overheersehend, beneemt in zulke tij den allen kijk op dingen en geheurtenis- „Voor niets.” Met een heftig verwijt legen het noodlot herhaalde zij dit. Steeds weer sprak zij dtozo woorden, als zware aanklacht uit. De weduwe vatte haar hand. „Voor niets!” Zij sprak de zacht uit. „Voor niets gebeurt mendial op de wereld'. Het geld, dat met veid en meoitevol lijden hebt gedacht te zullen verkrijgen, is verloren, maar nog kort geleden heb je me zelf bekend1, dat je nu eerst hebt leeren werken. Die eigenschap is meer waard, dan het lieetje geld, dat je nu ontglipt is.” Lena knikte zwijgend. Zij zag heel goed de juistheid' van deze woorden in. maar toch kon zij die droeve gedochte niet van zich zetten. Haar moe hoofd zonk op den schouder der trouwe vrienden on de hloeke lippen stamelden: „De levensstrijd kelijk. was ik maar dood.” Heigelaar De inspecteur lachte spottend. „Mijnheer Heigelaar is gevangen geno men en zal in de gevangenis er over kunnen nadenken, dot het niet altijd goed gaat don oplichter te spelen. Mevrouw die haar man krachtig steunde, hooft zioh met een medeplichtige uit de voeten ge maakt. Ik hoop, dat wij haar kunnen opsporen,hoewel zij met groote behendig heid en veel overleg te werk is gegaan. IJ, juffrouw, hebt uw opsluiting aan Mevrouw Heigelaar te danken. Zij wist daardoor een ongewenscht toezien van uw kant te vermijdw. Wees maar niet be zorgd, u geschiedt niemandal.” Lena was bovenmate geschrokken. Zij beefde over het geheele lichaam, heer Heigelaar gearresteerd Zij kon het niet gelooven; zij meende nog steeds te droomon. „Hoe is dat alles gekomen vroeg zij stamelend. De inspecteur was goed gehu meurd, daar hem tenminste den voor- noaaiiwten schuldige, den banlaiiri^btour, gelukkig in handen was gekomen, on daarom was hij mededeelzamer, dan hij anders wel geweest zou zijn. Lena vernam dat de alom benijde „mU- lionnair” geheel niets bezat, maar ge leefd had van het geld), dat lichtgeloovi- ge menschen hem hadden toevertrouwd. Ook dit leven was hem op den duur niet bevallen en door het ledigen van de kas van een groot handelshuis had hij zich op een gemakkelijke manier in het bezit willen stellen van een groot kapl- en de buitenlandlsche publieke opinie, ciaal van die dé Westersche landen die altijd op ons een sterken invloed ple gen uit te oefenen, om het kaline in zicht en den zelfstandigen kijk op de ge beurtenissen. te bewaren, die wij voor die laak noodig hebben. Zelfs buiten dé hef tigheid van dén strijdt blijkt veelal de kalmte en rust verloren te zijn gegaan, die voor de scheidsrechterlijke en verzoe nende taak onontbeerlijk zijn. En het schijnt, of de meesten niet eens de moeite doen, die onontbeerlijke eigenscliappon vast te houden of terug te veroveren wat óf op een gebrek aan inzicht - in het schoone, maar ook moeilijke van dé ons opgelegde taak, óf op een gebrek aan energie en zelfstandigheid wijst. Wat den aard dér om vang en het be lang van die taak der neutralen betreft, zij kunnen ons duidelijk worden wan neer wij begrijpen, welke afstand thans de oorlogvoerende volken scheidt en hoe toch hun samenwerking voor het heil der menschheiid in de toekomst noodig is, on wanneer wij er ons van bewust worden, dat rechtvaardigheid en een juist inzicht

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 1