HET NIEUWSTE ONDER OE ZON EN... EVEN HELDER! PHILIPS „ARGA" lamp] J FirmaC. SMITS, Menbelkoopjeslt NIEUWE Dames- en Kinderkleeding W. STIJNIS I BEERENHUIS, Voor Reclame!!! 100-125 VOLT VIJFTIG KAARSEN 200-230 VOLT HONDERD KAARSEN speciaal voor HUISVERLICHTING Covertcoat-Paletots HET ADRES VOOR IEDEREEN. It W0LEF A C. r GOOOSCHI COURANT BOUWTERREIN, HEERENQUIS WEILAND, BUITENGROND, Burgerwoonhuis P. WEIJPU, Burgers E. NL R. ROVER RIJWIELEN. V P- HULLEMAN, STROBIN Anton Coops, Telephoonnet Gouda. Schoenhandol. Scott's Emulsion Levertraan Emulsie Tweede Blad. De Oorlog. IMEMlEl ,,M', - «ING 43, (CM. WATT) ROTTERDAM. Mantelcostumes Mantels Japonnen Blouses Peignoirs Rokken Kindermantels Noordblaak 81 Visschersdijk 89. In voorraad ruime keuze Prijscouranten op aanvrage. HAASTRECHT. Landbouwgereedschappen EEN GEZELLIGE X1MEI ONDENKBUR Weste WagenstraallOA-lOfi, Kleiweg- 48. Gouda. GouMe Wagenstraat 20-22 ROTTERDAM. Simonstraat 44', Drogisterij Westhaven 11, li to ooi bol Binneohoi. Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te GOUDA, zal op MAAN DAG 17 JfrEI a.8. des avonds 7 uur, in Hotel „De Zalm" a/d Markt aldaar, publiek verkoopen i No. 1. Een ruim ee zeer solide gebouwd met tuin en poort aan den Bleeker- singel no, 27 te Gouda. Het pand bevat beneden vestibule, gang, 2 kamers, serre, keuken met bij keuken en kelderen bovendrie kamers, badkamer, gang en zolder met dienstbodenkamer. In eigen gebruik Nos. 2 en 3. Twee perceelen achter no. 1, aan de Boelekade, elk breed 4.30 M. en diep 13.75 M. gemeten uit de Boelekade. In eigen gebruik. De nos. 1, 2 en 3, te zamen groot 3 Aren 80 centiaren, worden gecom bineerd. No. 4. Een goed onderhouden en ERF aan de Westhaven no. 56 te Gouda, groot 1 Are 10 centiaren. Verhuurd voor f 325.per jaar aan Mevrouw de Wed. G. F. van de Velde tot 30 April 1916. No. 5. De onverdeelde helft in Eenige perceelen best aan den Voorwillens te Gouda, voor het geheel groot 4 Hektaren Aren 93 centiaren, en verhuurd aan W. Rijkelltkhuizen voor f 400.per jaar tot 1 November 1918. No. 6. Eenige perceelen aan den IJseldijk te Gouda (zijnde het terrein der IJsclub Gouda), groot 2 Hektaren 16 Aren 44 centiaren. Niet verhuurd. En No. 7. Een onlangs nieuw gebouwd met TUINTJE a/d. Turfmarkt no. 41 te Gouda, groot 1 Are 40 Centiaren. In eigen gebruik. Het pand bevat beneden 3 kamers, alkoof en keuken, en boven: kamer en zolder met plat. Hoogstens 3000.kan als le hypotheek tegen een rente van 5°/o op het pand gevestigd ^blijven. De perceelen zijn te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen, 17 JUNI 1915, en te bezichtigen: No. 1, 2 en 3 de laatste drie werk dagen voor en op den verkoopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uren, op vertoon van een toegangsbewijs te bekomen ten kantore van gezegden notaris No. 4, Donderdag en Vrijdag vóór en op den verkoopdag, mits vooraf belet vragende en No. 5 en 6 dagelijks. No. 7. De laatste 3 werkdagen vóór en op den verkoopdag van 10—12 en *8—4 uur. Verdere inlichtingen geeft genoemde notaris, ten wiens kantore van 6 Mei af, notitiön te verkrijgen zijn. 87 LUCHTKUSSENS. IJSBLAZEN. IRRIGATOREN. VERBANDKISTEN volgens voorschift Ab.-Inspectie. VERBANDTROMMELS voor huishoudelijk gebruik Apotheker. OOUWE 135. Telefoon 37. 1.10 1.30 1.40 1.50 1.50 1.60 100 prima Sigaren 100 2 ets Sigaren 100 extra 2 ets Knakken 100 Modjo Vorstenlanden 100 Bolknakken 100 extra 2ets Sigaren 300 stuks naar keuze franco rembours. 20 Firma H. v. d. HEIJDEN, Rotterdam. Dit blad vermelden pl. 132 H. BOTH VISSCHERSDIJK 89 en NOOBOBLAAK 81, Ondanks de schaarste in stoffen is onze sorteering uitgebreider dan ooit te voren. 195 Wij maken de Dames nogmaals opmerkzaam op«onze étalages met doorgang naar -de magazijnen - EN - Aanbevelend46 LANGE TIENDEWEG 16, GOUDA. Electr. Dr. A. Brinkmtn A Zn., Gouda. 8TR00- EN PANAMAHOEDEN maakt U Hat beste schoon met 10 Pakjes 15 cents bij Drogiit Wljdstraat 29 - Tel. 328. MAGAZIJN VAN IJzel-waren, Keukengerei, ltijwielen en onderdeelen. en Werktuigen. 14 Aangesloten Tel. No. 433. VINGERLING S. Krijt- fabrikant, v. Beveringlaan 34. zonder Meubelen van ROTTERDAM. Telef. Interc. 5012. Prijscouran^gratis^ 16 (Opgericht 1879.) annex Lunchroom „Seinpost". Twintig ruime frissche Kamers vanaf f 1.25 met degelijk Ontbgfc. Aanbevelend, De Directie, 15 JOS. L. BERLfrN. Fraaie Meubelen, als Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Schilde rijen, complete Salon- en Hulskamer- ameublementen, Veeren- en Kapok- Bedstellen, Buffetten, Ulttrektafels, Leerstoelen, vanaf f 17.50 da 20a, Theetafels, Slaapkamermeubelen, Brandkast, Pianino, Westminster Speelklok, enz. enz. ALLES SPOTQOEDKOOPIH bovenhuis bij de Schiekade, Rotterdam. ZATERDAG 8 MEI 1915. De Tweede Kamer heeft zich bezigge houden met twee interpellaties, die beidie van zeer urgenten aard waren. De eerste was van den heer tAlbarda betreffende de militaire verloven aan ge mobiliseerde arbeiders van industrie en landbouw, ter zake van het bebouwen van eigen grond. feitelijk was deze kwestie een onder deel van de algemeene zeer omvangrijke, zeer netelige kwestie van de verloven. Zoolang het ministerie van oordeel is dat bet oorlogsgevaar onverminderd voort duurt Is de noodzakelijke consequentie dat «le verloven aan militairen tot 't kleinst mogelijke minimum beperkt worden. Tooh dient niet uit het oog verloren te wor den en dat is in de Tweede Kamer nog eens duidelijk uiteengezet r dat de economische belangen van het land ton nauwste saurenhaugen met de defensiebe- langen. 1 .en land met een leger, uMV&r zonder voldoende voedsel, is er -heel slecht aan toe. Dat heeft de Minister van Oor log ook terdego ingezien en hij gaf ver loven voor het bebouwen van den grond. I chter werd dit verlof geweigerd- aan hen, die minder dan één H.A. voor eigen gebpuik hadden te bebouwen, 'b Ministers tekening was dkU vrienden en kennissen wel een handje zouden helpen om deze hoekjes grond gereed te maken. Deze scheiding bij het uitdeden van verloven was wel wat heel willekeurig en niet juist ook. Hoe meer de menschen voor eigen gebruik teelen, des te grooter wordt ten slotte toch ook dé voorraad van Neder land en er is dus feitelijk geen verschil in lieteekenis tusschen dt- verbouwing voor de markt en voor eigen gebruik. Van alle zijdten kwam in de Kamer zoo'n krachtige aandrang tot dien Minister om toch deze verldven te verleenen, dat hij ten slotte toezegde de kwestie nog eens to zullen overwegen. Reeds daags na de discussie ploegde de Minister overleg en het is zeker, dat zij die alsnog aan de bebouwing van eigen grond hun kracht wilden geven, daarover eenig langer ver lof zullen kunnen krijgen. Er is wel geen grond onbebouwd ge bleven doch het is ook de vraag of de wijze van bebouwing voldoende is ge weest zoodot uit den, grond gehaald zal worden wat er te halen valt. Voor de Intensiteit van de cultuur is het ge- wenscht, dat de arbeider zelf gen gelegen heid krijgt zijn land onder handen te ne. *^f>ver de discussie in de Kamer zullen wij niet veel meer zeggen. De toon was over het algemeen zeer welwillend al had de Minister in eerste instantie een inter- petlant watheel scherp geweigerd een be vestigend antwoord te geven. Het dééd ons genoegen dat deze dis cussie met haar scherpe kantjes, zeer vriendelijk en rustig verliep. De tweede interpellatie, van den heer Schaper, betrof de bekende levensmidldé- lenoiroulaires van den Minister van Land bouw. De geschiedenis daarvan mogen wij als bekend veronderstellen. De discussie die naar aanleiding van de interpellatie werd gevoerd werd geheel en al tot een herhaling van het economisch debat zoo als dat op 3 Maart j.l. in de Kamer heeft plaats gehad. Diepen indruk heeft het debat op ons niet gemaakt. De Minister deed1 een waar dig voorstel aan die gemeentebesturen, een voorstel dat algemeene eerbiediging ver dient. De vraag of het uitvoerbaar was komt feitelijk in de tweede plaat» eerBt. I)e bedoeling gaat vóór alles. In dieae tijden van nood kan niet verwacht wor den dat |edere maatregel gepaard gaat met een vernuftig samenstel van bepalin gen, waardoor een precieuse naleving ge waarborgd is. Wij meenen dat de Minis ter ook het recht heeft thans te vorderen dat iedereen zich zal inspannen om den maatregel te helpen slagen. De vraag, waar het ten .slotte om draaide, was dea» of de Minister zoo wel gebuild als ongebuild tarwebrood wil verstrekken. Wij geven toe dat het niet aangenaam is steedis hetzelfde bruine brqod te moeten eten en wanneer het mogelijk was daaraan oen mouw te passen, dat eenige ruimte wordt gelaten, zouden wij dat gaarne toejuichen. Echter moet men het aan dén andéren kant niet te ver drijven. De Staat moet allereerst doen wat onmisbaar is en wanneer de uitbrei ding van die bemoeiing leidt tot zoozeer verzwarende offers, mag waarlijk wel eens overwogen worden of zulks wel ge- wenscht is. Wij zullen niet ingaan op de discussies over verschillend© economische maatrege len, omdat dit ons veel te ver zou voe- ren. Oonatateeren wij alleen dat de Ka mer over het algemeen het denkbeeld van «en Minister aprecieëerdé, doch nog wel graag wat meer inlichtingen wilde heb ben, spéciaal over de kosten alvorens zij» siob geh%l accoord verklaarde roet den Minister. He discussie verliep ten slotte in al lerlei détails en ongetwijfeld heeft dé Mi nister met belangstelling de op- en aan merkingen gehoord! al betoonde hij zich een oogenblik reed» beu van de kritiek. Veel^ nader brengen zulke interpellaties ons wél niet, maarvhet nut ervan zullen wij toch ook niet in twijfel trekken. Dit bleek ons bij deze twee interpella ties weer eens. VIDI. OVERZICHT. Aan alle zijdén duurt de strijd met groote kracht voort. 'In het Westen is tiet evenwicht wederom hersteld nadat de krachtige aanvalleu der Duitschers tot staan gebracht zijn. Over het gebruik ma ken van bedwelmende gassen zijn de ge allieerden nog heel slecht te spreken, zoo als te begrijpen vadt en blijkens uitlatin gen in het L-.ngelsche Lagerhuis wordt liet denkbeeld met tegenmaatregelen zeer ernstig overwogen. De Duitschers blij ven voortgaan deze gassen hun vijand toe te waaien, om op die wijze hun atm- valien voor te bereiden. Dok op andere wijzen trachten zij hun tegenstanders Bchrik aan te jagen. Het bombardement van Duinkerken en Veurne door middel van een sterk geschut dat niet minder dan 38 K.M. draagt, is een nieuw bewijs dat dé Duitschers, indien zij <ton ook geen vor deringen kunnen maken, niets nalaten om althans den schrik er in te jagen. Overigens valt van het front in Vlaan deren en Frankrijk niet veel te zeggen. De berichten spreken elkaar nogal tegen en dus is het voor den buitenstaander onmogelijk zich een overzicht te vormen. Op het oostelijk front da er de laatste dagen meer teekening gekomen in de ge beurtenissen. Ditmaal is het voordeel on getwijfeld weer aan Duitschland. In de eerste plaats is te vermeiden de inval der Duitschers in dq^ Oostzee-pro- vincies van Rusland. In het laatst van Maart werden van uit de Oostzee eenige malen bombardementen ondernomen op de kustplaatsen, o.a. tegen Libau, de hoofd stad van Koerland. Deze bombardementen heetten toen te zijn een vergeldingsmaat regel tegen do strooptochten der Russen in Memel. Thans echter is de expeditie meer in deii vorm ondernomen tegen dit gedeelte van het Russische grondgebied. Het aan- valsleger nadert reeds Libau en het laat zich aanzien dat wellicht spoedigf Riga bereikt zal zijn. Voor het oogenblik is ■het echter nog niet zóó ver al hebben de Duitschers reeds de Russische stad Sch§.wli bezet, düo ruim hondérd K.M. van die Prulhische grens ligt. Weliswaar is de afstand van hier tot Libau nog een flink eind en naar Riga nog een 25 K.M. ver der, doch waarschijnlijk voeren dte Duit schers hier een weloverwogen plan uit dat allesbehalve aangenaam is voor dte Ruseen. Evenmin is hun positie in "de Karpa then er beter op geworden. De berichten vanr de afgeloopen week wijzen er op, dat zij weer genoodzaakt zijn geworden hun front voor het grootste gedeelte te verleggen, een werkje, dat niet zondter groote verliezen pleegt te gaan. Het was bekend dat de rechtervleugel van de Russen, die zich van den boven-Weiohseil\ lang» de Dunajeo tot aan de Karpathen uitstrekt, zeer zwak was. Doch deze vleu gel kon alleen van uit Krakau worden aangevallen. Deüe vesting nu onderhoudt nog steeds verbinding met DuitsehlaJnd en daarom was het mogelijk dat in die richting een enorme massa troepen en materiaal werd' aangevoerd. Thans schijnt die voorraad zoo groot geworden te zijn dat de Duitschers het konden wagen dien zwakken vleugel van de Russen aan te vallen,. Weliswaar is gebleken dat dé Russen het dreigende gevaar hadden in gezien en inmiddels tot versterking wa- -ren overgegaan, doch niet was het hun gelukt zich zóó gereed' te houden, dat iZij ten allen tijde den vollen druk van Duitscho legertroepen zouden kunnen weer staan. Deze laatste toch zijn er in ge slaagd het front aan de Dunajec op ver schillende punten door te breken. Van Duitsohe zijde wordt deze neder laag van dé Ruseen als een vernietiging voorgesteld. Zóó ver gal het wel niet gaan, maar het is wel buiten twijfel dat de tegenslag een zeer gevoelige is. Op het oogenblik ontbreken nog de contróle- berichten uit Rusland en is het ons nog niet mogelijk door de regels van beidé heen naar de waarheid te zoeken. De vraag waar het om gaat is of dte Russen zich achterwaarts hebben weten te con centreer en in nieuwe sterke stollin gen. Waarschijnlijk zal dat wol zoo wo- zen. Al meermalen is ditzelfde spêlletje vertoond en blijkt ten slotte, mot eenige wijziging, dé toestand feitelijk weer de zelfde te zijn. Inmiddels is het de vraag of do Rus sen thans het onmisbare verband in hun front houdten, of zij zich op andere pun ten zullen kunnen handhaven. Doch dit zal de komende week wel leoren. De strijd aan de Dardanellcn duurt ge regeld voort; veel vorderingen worden niet gemaakt. De berichten van Turksch© zijde doen het voorkomen, alsof feitelijk do tweede actie der geallieerden al weer doodgeloopen is. Zoover Is liet echtor nog niét, al hebben, wij ook niet veel ver trouwen meer in hét welslagen. Welis waar is dé situatie ditmaal heel anders dan bij den eersten aanval, doch van een .doorzettend (krachtig offensief is nog niet veel gebleken. Hoe het in Konstamtinopel gesteld is, valt niét met zekerheid» te zeggen. De Duitsohë berichten verzekeren ons dat men zich daar kip-lekker gevoelt ondanks de nabijheid dor goallieerde vloten de Fransch-Fngelsohe beriohjten daarentegen gewagen van groote on ©enigheid tusschen. de Turksche leiders en v. d. Goltz, ver tellen ons van den voortdurendén angst waarin men te Ko'nat»ntinopel "leeft en van het tekort aan munitie waarmede de Turksche troepen te tobben hebben. Wanneer ook hier de waarheid in hei midden ligt, dan zal de positie in Tur- kije's hoofdstad niet zoo bijster aange naam zijn ai gelooveo wij niet dat on middellijk gevaar dreigt. Ten slotte wijzen wij eren op het zon derlinge verschijnsel dat wij sinds we ken niets van Servië hooren. De naam komt zelfs niet meer voor in de kranten. Wat daar gebeurt, weet niemand. Doch ook Oostenrijk schijnt er niets meer te verrichten. De berichten van hetgeen ter zee ge schiedt, zijn (Je laatste dagen levendiger. De aotie door de duikbooten ontwikkeld, is zeer toegenomen en tal van schepen zijn aan de gevaarlijke torpedo's ten of fer gevallen. Het jongste bericht over dte actie dor duikbooten, heeft ontzettende beroering te weeggebracht. De ondergang yan een der reuzeusclvepen van dé ('unard-lijn bij dé Iersche kust, wharbij 1500 menschen, en onder hen vele vrouwen en een 40-taJ zuigelingen het leven hebben gelaten heeft een sidderjng van afgrijzen gewekt voor deze wijze van oorlogvoeren. In enkele minuten tijdb is door oen tweetal torpedo's van een onderzeeër een schip vernietigd, een drijvende stad ge lijk, aan boord waarvan zich een vreed zame bevolking bevond van meer dan twee duizend1 menschen. De wreedheid' van 'den oorlog wordt wel opgevoerd." Wat zal het resultaat zijn van deze daad. waarmede voor 't oogenblik bereikt is een vernietiging van vele kostbare men- achenlevens en schatten gouds Niets dén dit in de landen der geallieerden zal de verbittering stijgen tot het uiterste en de kamp op leven en dood zal nog fel ler worden gevoerd in Amerika, welks burgers door den diood werden getroffen, •zal een haat oplaaien tegen Duitschland, 'sterker dan de vroegere ineidenten ter zee mochten te voorschijn roepenin de neu trale landen zal groote deernis worden gevoeld met de slachtoffers, diie op zoo onmensoheüjke wijas van het leven zijn beroofd. De bevolking der neutrale Sta ten alleen zal deze door menschenhaud veroorzaakte ramp beschouwen «>oals dte geheele wereld dé Titanic-ramp beschouwde. Of deaje daad ten gevolge hebben zal een zich mengen van de Vereenigde Sta ten in den strijd, zal wel spoedig blijken. Aan het Westelijk Front. Het Duitsche communiqué van 7 Mei luidt Bij Y peren zijn alle pogingen der En- gelachen om ons de hoogte No. 60, het brandpunt der gevechten sedert 17 April, te ontrukken, verijdeld. Wij wonnen daar vcjjfr terrein in dé richting Yperen. De vijand verloor gisteren bij die ge vechten 7 machinegeweren, een mijnen- werper en een groot aantal geweren met munitie. Bij dte voortzetting hedenochtend1 van hun aanvallen leden de Engelschen weder groote verliezen. I Tusschen Maas en Moezel behielden en versterkten wij het op de Maaslioogton Zuidwestelijk en Zuidelijk van het Ailly- woud gewonnen terrein, i Bij Flirye is een smal stuk loopgraaf van onze stellingen nog in het bezit dér Fransohen. Overigens zijn daar alle Fran- ische aanvallenafgeelagen. J Aanvalspogingen van den vijand Noor delijk van Steinabruck werden door ons verijdeld. Aan het Oostelijk Front. Het Duitsche communiqué van 7 Mei luidt j De gevechten zuidelijk van Szadow, oos- telijk van Rossini, eindigden niet een vol- I ledige Russische nederlaag. Zij leden zwa re verliezen en verloren 1500 gevangenon en bevinden zich in vollen aftocht. Zuidwestelijk van Kalwarja, afuidelijk van Augustowo, westelijk van Praseuitz werden Russische aanvallen bloedig door jons afgeslagen. In die gevechten verloren de Russen Samen 520 man. j Ook dé gevechten lange de heuvelen van do benedén - D u janeo, eindigden gisteren niet een volledig succes voor die verbon den troepen. f I)e vijand is daar in vollen aftocht 'naar het oosten. Slechts aan den Welch- sel houdt dc vijand stand met kleine af- deelingen. Verdér zuidelijk drongen wij vooruit op 'den rechteroever der Wiatoka in de rich ting van Wiatok en over de Jasiolka. Vaak stootte déden van don rechter vleugel van het leger van generaal Von Mackcnsen reeds op de Russen, die uit jde Karpathen, westelijk van die Lupkow- pas gedrongen werden. i Het Oostenrijksohe communiqué luidt Onder voortdurende» strijd trokken de verbonden Oostenrijk sch-Hongaarsc he-Duit- tsche troepen over het Wistoka-gebied tus- schen Pelzuo en Jaslo. Met voortroepen jZuidelijk van Jaslo stortten in destreek l)oekla Rynanow onze manschappen in de Karpathen-wegen op die der Russen, die in onregelmatige colonnes naar het Noordien en het Noordoosten teruggingen. Ons over de Beskidten indringend leger volgt deze vijandelijke colonnes op den *voet. Een aantal gevangenen werden ge maakt en veel buit veroverd. Speciaal ons tiende corps veroverde gisteren alleen vijf zware en zestien lichte stukken geschut. Onze troepen in den Oofftel. sector van hpt Karpathenfront sloegen 'middelerwijl wanhopige Russisohefaanvallen onderzeer zware verliezen voor den vijand af. Even- zoo werd gisteren een nieuwe aanval te gen de hoogten van Ostry door het kracht dadige vuur van onze artillerie afgesia- gen. Krijgsverrichtingen ter Zee. De mailstoomer „Lusitania" getorpedeerd. Gisterenavond laat bereikte ons <het volgend telegram uit Liverpool: Volgens hier ontvangen- berichten is de Lusitania bij de kust van Ierland getorpedeerd en gezonken. De cuuard-lijn te Londten bevestigt dat de Lusitania gezonken is. Het lot der passagiers is onbekend. Na dien zijn nog de volgende telegram-, men ingekomen QUEeNSTOWN 7 Mei. HET GROOTE SCHIP DE „LUSITANIA" VAN DE CUNARDUJN WERD GISTERENMID DAG OM 2 UUR 33 MINUTEN OP 8 MIJL ZUIDWESTELIJK VAN KAAP OLD HEAD OF WESTELIJK VAN KIN SALE OP DE IERSCHE KUST GE TORPEDEERD. LONDEN, 7 Mei. Het aantal passagiers van de Lusitania bedroeg 1978 personen, waaronder 290 eerste klasse-passagier», *602 tweede klasse, 361 derde klasse, ter wijl de bemanning uit 665 man bestond». A an uit Queenstown zijn zeer voel kleine booten gezonden naar de plaats des on- heils. Onder de passagiers bevonden tal van Amerikanen, waaronder de uiillionair Al fred van dor Bilt, dé kapitalist Poster F. S. Pearson. j Vele schepen zijn ter redding uitge gaan. 1 5 02 personen omgekomen. LONDI N, 8 Mei. Officieel. Het totaal aantal gereddien van de Lusitania be draagt 658. Onder deze zijn wein& le klas passagiers. Het totaal aantal personen aan boord liedroeg 2160. Hier onder bevonden zich '188 Amerikanen en 3 Hollanders. Liquidatie van Duitsqfie zaken in Engeland. Men schrijft aan het V a d. van welin gelichte zijde Het Engelsche Gouvernement van de Ötratis Settlements, vaardigde in Decem ber van het vorige jaar een wet uit, waoriui bepaald werd onder meer dat alle zakenin welke meer dia» edn derde deel .Duitsch of Oostenrijksch kabitaal stak, moesten liquideeren. De volgprde werd naderhand aangegeven, in dier 'voege, dat voor den uitverkoop en afhandeling van loopende vorderingen en schulden een bepaalde termijn werd vast gesteld, waardoor langzaam, maar bin nen zekerentijd, al die firma's ophiel den te bestaan. De eerste was Behn, Meyer Co., een groote lm- en export zaak, welke behalve filialen te Penang, en andere plaatsen in de Straits, ook agentschappen heeft in verschillende ste den op Java, In dén loop der volgende 'maanden volgden Rautenberg, Schmidt Co., Winkelman und LUpking Ltd., en de Deutsch-Aslatische Bank en vele klei nere zaken- De curator wordt door het Gouverne ment aangesteld, hij heeft full-power" en i mag zelfs indien hem dit gewenscht voor- jkorot, dé boekon verbranden. Van het netto-provenu ontvangt hij 2l/t procent voor zijn bemoeienis. Den manager's dezer firma's werd ver- i gund het meest belangrijke betreffende de loopende zaken, gedérende bepaalde uren van den dög af te doen, waarna zij We der onder liewaklng naar het internee- ringsdepót werden geleid». Alleen de di recteur van de Asiatische Bank kreeg vrijheid zelf de zaken geheel af te wik kelen, hetwelk nog zooveel tijd in beslag zou nemen, dat er maanden mede ge moeid waren-. De opbrengst van den verkoop der win kelzaken, alsmede die dér handelshuizen, wordt bij een Fngeljwhe bankinstelling gedeponeerd, en in de genoemde wet wordt gezegd, dat latere beschikkingen zullen uitmaken, wat met dit geld zal jgebeuren. Afzonderlijke personen zijn ook niet van faillissement uitgesiotm, waarbij hun eigendommen onder dén hamer komen. Tot einde Maart is diit nog niet voorgeval len; alleen de bezittingen der tijdens dén opstand gevluchte geïnterneerden werden reeds verbeurd verklaard. Hot standbeeld voor Garibaldi. De feesten te Quarto zijn gevicrfl bij gelegenheid van de onthulling van het taribaldi-standlMjeld, brongen een gedeelte uit de historie van Italië in herinnering. In 1879 riep de opstand' op Sicilië Giu seppe Garibaldi ten strijde. Op den 5en Mei ging hij met duizend krijgsmakkers te Quarto aan boord van twee stoomsche pen, die hij te Genua had gehuurd. Den llen Mei landde hij bij Marsala. aan vaardde den 14en de dictatuur en behaal de den volgenden dag bij Calatafimi de overwinning en drong na eenige gevech ten en bewonderenswaardige manoeuvres den 27en tot Palermo door. Hieruit blijkt dés welke heteekenis het plaatsje Quarto heeff gehad in het leven van Garibaldi. Woensdag is nu daar ter plaatse het standbeeld onthuld1. Ook de heteekenis van de „Duizend" is nu duidelijk ge worden. Zooals wij reedis meldden, had de onthulling plaats in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van Kamer en Senaat en van talrijke Kamerleden en senatoren, een deputatie van .Rome, Turijn en Flo rence. Den overlevenden van de Dui zend wachtte een Reusachtige ontvangst In Quarto. Aan dten voet van bet stand beeld sprak onder levendigen bijval de burgemeester van Genua en Quarto en verder Gabriëlle d'Annunzio. fret telegram van Konjng Victor Ëmanael. Woordelijk luidde het telogram van den Koning aan den burgemeester van Genua Zoo de staatszorgen, die verlangpn in spijt veranderen, mij al beletten, deel te n^mën aan de plechtigheid, welke plaats had, mijn gedachten-egn heden niet verre van de Quarto-rots. Ik zend mijn hartelijke groeten aan het zoo beteekenisvolle stra&d van de 'Liturgische Zee welke de geboorte )sag van de eerste eenheid van het vaderland en het vertrek van den aan voerder van de Duizend met onster- felijken moed naar onsterfelijk geluk. Met hetzelfde gloeiende gevoel, dat mijn grooten voorvader vergezelde, put ik uit de eendracht, bij het her denken van deze herinneringen ge toond, vertrouwen in de roemrijke toe komst van Italië. w In Duitsche kringen leest men mede uit dit telegram een voor Duitschland (ongunstige beschikking van Italië in zake het deelnemen aan den oorlog. Het Berlijnsch Philharmonisch Orkest naar Brussel. De Voss. Ztg. meldt naar aanleiding van het vertrek van het Berlijnsche Philhar monisch orkest naar Brussel, aldaar on der leiding van Felix Weingartner op 4 en 5 Mei twee concerten zullen gegeven worden, dat de volgend© solisten zullen •medewerken Lyoe von Weingartner (so- praan), Wtflter Kirohoff (tenor) en Ar- jthur Schn&be! (klavier). Blijkens den ©normen kaarten verkoop Izal, volgens het zelfde blad1, men zich in een. groot aantal toehoorders mogen ver heugen; ook van de zijde der Brussel- f sche bevolking moet de beMngstellfng (groot zijn. I (De Vossische Zeitung schijnt het ver jloop van de laatste concerten in Brus- sel vergeten hebbenanders had zij al licht de toevoeging omtrent de belang stelling der Brusselsoho bevolking met eenig voorbehoud geplaatst. Red.) Veldkijkers voor do troepen, i Door lady Roberts is oen nieuwe op- roep gedaan oui veldkijkers aan de troo- 1 pen te versobaffen. Zij deelt' mede, dat de vorige oproepingen door haar vader, lord Roberts, en haar zelf gedaan, niet tever- igeefsch zijn geweest en dat meer dau 16.000 kijkers reedis uitgedeeld werden. De voorrad raakt nu echter uitgeput, terwijl de vraag oven aanhoudend en dringend blijft als te voren. De veldkijkers, die reeds zijn verzon den, kwamen uit alle doelen van do we reld. Zoo word' verleden week een In zending uit Yokohama ontvangen. Alle kijkers, welke men aan dte National Ser vice League zendt, worden voorzien van een nommer, zoodat aan de personen die ze geleend hadden, na hl't einde van den oorlog hun eigendom zoo mogelijk teruggestuurd kan worden. Kort geledén ontving het bureau twee kijker», welke op de lijkefi van officieren te Neuve 'ha- pel I© waren gevonden. Met het oog op de dringende behoefte aan veldkijkers is het merkwaardig, dat zij niet dadelijk weer in gebruik werden genomen, maar dat iemand ze eerlijk terugzond. Ze zijn nu voor de tweede maal naar het leger aan hot Westelijk front gestuurd. De houding van Italië. an Duitsche zijde wordt d.d. 7 Mei uit MUnchen gemeld' dbt gedurende de laatste dagen opvallend voel in Beijoren gt-vestigde Italianen naar hun vaderland terugkeeren terwijl dé meest bevroceden reeds vroeger Bei je ren verlaten hadden. Velen verkochten hun zaken. Uk Rome vernam dit blad ook, dat vol gens die Popoio Romano de rede van d'A-nntinzio te Quarto gehouden ondank» de politique «trekking geen indruk heeft gemaakt omdat ze voor de groote menigte weinig of niet begrijpelijk was. De houding van Italië heeft zich tot heócnmididag nog niet veranderd. Ook he den kan worden herhaald dat de toestand! ernstig déch niet hopeloos is. Daar de onderhandelingen nog voortduren, mag zelf» worden vermoed dat de beslissing lieden niet zal vallen en komen die stem men uit Italië de waarheid- nabij, welke doen uitkomen dat de Itallaansche re geering de verantwoordelijkheid zorg vuldig overweegt, welke zij tegenover haar eigen volksvertegenwoordiging heeft tej dragen, ingeval zij zulk een groot aan bod afwijst als haar nu door de Oosten rijk-Hongaar sche regeering is ged»aan. Het Berl. Tagebl. zegt het is een feit dat in Rome tot op dit oogenblik nog geen beslissing is gevallen voor den oor log. De onderhandelingen, welke intus- scben nog voortgang hebben, hebben een optimistische beoordeel tag van don toe stand1 gaande gemaakt, die ook in veie dagbladéonrmenthren wondt uitgesproken. Maar er past in het kadér der onderhan delingen gedurende de laatste 24 uren niets, wat eenigen grond kan geven om deze hoop te (Toen verlevendigen. De hou ding van dé Italiaanseh© regeering heeft zich. ook na de nieuwe Oostenrijk-Hon-

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 3