Blnne-n 1 a.rxd- Geneigde Berichten. Stadsnieuws. Boskoop. PREDIK BEURTRN. aemeentelijke Arbeidsbeurs. FOSTEttlJ-EJKT Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht. BURGERLIJKE STAND. Het Oostenrijksebe communiqué van 2 Juli meldtTen Zuid-Oosten van Ralwarja werd den vijand na een hevig gevecht de hoogte-stelling ontnomen. Daarbij maakten wij 600 Russen krijgs gevangen. Nadat wij stormenderhand ook de hoog ten ten ZuldOoaten van Koeroetowice (noordelijk van Haücz) genomen hadden, werden de Russen op het ganeche front in de streek van. Mariampol tot noord waarts van Fvilejow tot den aftocht ge il wongen. Von Linsingen achtervolgt den verslagen vijand. De buit was gisteren avond gestegen tot 7765 gevangenen waaronder 11 officieren en 18 machine geweren. Het leger van Mack ene en drong den vijand westelijk van Zamosc onder voort durende gevechten terug naar de Labuka en l'oroublinie en overschreed deze reeds met gedeelten van zijn strijdmacht. Ver der westelijk werd de vijandelijke stelling in de linie Tjrobln-Krasnik-Jozefow (aan den Weiohsel) bereikt. De voorste stel ling bij Htroza en Krasnik en deze plaat sen zelf werden gisterenavond nog yer- overd. Ten Westen van den Weiohsel hadden de Kussen onder den druk van den aan val de bruggehoofdstelling bij Tatow moe ten ontruimen. De zuidelijke oever van de Kaanienna is van vijanden gezuiverd. De troepen, van Von Woyrsch heliben in succesvolle gevechten dw Russen uit hun stekingen ten ZuidMDosten van Sicntio en bij Ilza teruggedreven. Hierbij Ver- den ongeveer 700 gevangenen van het grenadierkorps gemaakt. Het Russische communiqué van 2 Juli luidt In die streek van Olty heeft weinig geweervuur plaats. In de streek van Kapadubent bezetten onatc troepen na een gevecht de dorpen Aidarje en Avba- zik. In de fichiing van Meiazghert ver nietigden onze troepen de Turken bij Ak- haist, dat ze bezetten. De Turken trok- ken zich in wanorde terug. Ten Zuiden van het meer van Wan. sloeg een onzer detachementen een Turksohen aanval af. Het nam het offensief en ondanks den hevigen tegenstand maakte het zich mees ter van de Turksche stellingen. Op het overige gedeelte van het front heerscht rust. Aan het Zuidelijk Front. LONDEN, 1 Juli. Officieel. In een te legram' van de Dardanellen worden na- j dere bijzonderheden medegedeeld omtrent het aandeel, dat liet Australische en Meuw-Zeelandaohe legercorps heeft gehad, in de operaties van 29 Jini, weike ou-, dernoraen werden teneinde te verhinderen dat dé vijand door zijn front troepen zou detacheereu naar het zuidelijker oorlogs-; too neef. Afdeellngeu van twee brigades waren! 7UÜ yards voorwaarts gerukt toen zijden vijand in volle sterkte ontmoetten. De artillerie beschoot intusoohen krachtdadig de reserves van den vijand, geconcen treerd in een ravijn tegenover den rech tervleugel en het centrum. In den nar middag scheen de vijand een tegenaanval voor te bereiden, hij werd echter zonder veel moeite teruggedreven door houwit ser- en machinegeweervuur. De terugtocht der voorgesohoven troepen begon te 3 uur 's middags onder dekking van ge weer-, „machinegeweer- en artillerievuur. Tegen 5 uur waren alle troepen terug in>. de loopgraven. Onze machinegeweren en artillerie hadden danig huls gehouden on der den vijandl. .Het corps heeft sindb den ochtend van 28 Juni I8u krijgsgevangenen gemaakt. Een Ctreftmftth krijgsgevangene bracht onder het vuur oen gewond Schotsoh sol daat naar onze linie. HbH. In en om de Dardanellen. Het Turksche communiqué van 2 Juli meldt Op 29 Juni had ten Noor- de»» van Ariburnu een wederzijdsohe be schieting plaats. Ten Zuiden van Sodul- Bahr duurde dn» strijd den geheelon dag voort. De vijand wilde onzen rechter vleugel omsingelen en ging onder be scherming van artillerievuur tot een aan val over. Wij deden de vijandelijke po ging door onze tegenaanvallen mislukken. In den nacht van« 1 Juli sloegen wij ten Noorden van Ariburnu een vijandelijke poging om een aanval uit te voeren te gen onze verschansingen In het centrum, bloedig af. Onze rechtervleugel ging tot een tegenaanval over eo ontrukte den v ijand twee achter elkander gelegen rijen loopgraven. In denzelfden nacht onder namen onze troepen ten Noorden van 8e- dui-Bahr een tegenaanval tegen den vij andelijken linkervleugel. De slag duurde den geheelen nacht. Onze troepen dron gen binnen verscheidene vijandelijke loop graven, en zetten don aanval in hard nekkige gevochten van dichtbij voort. De slag eindigde eerst bij zonsopgang. Op 30 Juni duurde de strijd bij onze rech ter- en linkervleugels, ten Zuiden van Sedul-Bahr van 's morgens 7 uur tot 's middags 12 uur. Deze slag, die aan elk deel der beide vleugels met aanval len van onze troepen was begonnen, had voor ons een zeer gunstig verloop. Onze Anatolinche kusibatterljen namen met succes aan de gevechten deel. Zij bescho ten met zichtbare uitwerking hef kamp der artilleriestellingen van den vijand. I.eii van onze vliegers is over Sedul- Bahr gevlogen en heeft daar bommen ge worpen. Op d!e andere fronten had niets van belang plaats. De Oostenrijksehe landstorm. Officieel wordt di.d. 2 Juli uit Weeoen gemeld De termijn van oproeping voor de, bij de nieuwe keuring goedgekeurde, Oos- tenrijksche landstormplicbtigen van 1878 lot 1886 is van 15 Juli tot 16 Augustus uitgesteld. Deze maatregel zal ongetwij feld bijdragen om het binnenbrengen van den oogst te bevorderen. Helgoland. Het Handelsblad schrijft Heden is het 25 jaar geleden dat Hel goland Duitsoh werd. Destijds is het groote en verstrekken de belang daarvan niet algemeen be grepen. In de Tkgtiche Rundschau wordt er aan herinnerd hoe in 1890 een hevige pers- aanval deed zien hoe zeer men de over name door Duitschland van Engeland van het eiland afkeurde. In Engeland zelf echter verdedigde o.a. de eerste minister, Lord Salisbury in 1890 de overdracht van Helgoland door o.a. te beweren dat het eiland noch stra tegisch, noch economisch voor Engeland van beteekecls was. Wat 't eerste betreft zal men thans wei van een andere ineening zijn t Het was een beteek eniavo 11c dag toen den lOen Augustus 1890 de Duitaohe Kei zer met een schitterenden marinestaf be zit nam van het stuk roodc rots, ge naamd Helgoland. De Keizer sprak daar bij de woorden „Dk eiland is bestemd een bolwerk in zee te worden, voor de Duitsche zee tegen eiken vijand die 't zou invallen zich daarop te vertoonen." Hoe was 't mogelijk geworden dat de Engefschen in het voorjaar van 1890 hun anders zoo vèrzkuden en praktischen blik op de zaken verloren hadden Hoe kwain het dat zij dat eiland, zoo dicht voor de Duitsche haven liggende, prijs gaven? "De „T. R." geeft daarop het volgende antwoord. 1 Na vele pogingen in 1877 hadden ge broeders Clemens en Gustav Dehnardt, aan de kusten van Oost-Afrlka, ten noor den van het Sultanaat van Sansibar ten sjotte in het begin van'80 van den onaf- uankolijkcn sultan van Wlta vele voor rechten verkregen. Ten slotte was het huqf ook gelukt zich per overeenkomst te verzekeren van de hoogheidsrechten over oen groot gelded land. Zij hadden voor die nieuwe rechten de bescherming van Duitsohland gevraagd. De Duitsche regeering verklaarde in 1885 bereid te zijn het protectoraat van het Suaheli-Bultanaat over te nemen. Dientengevolge werd óp den 13en Aug. door dien eoutre-adimraal Paschen, met een eskader, het duitsche protectoraat plechtig afgekondigd'. De kapitein ter zee Valois, comman dant van de „Gneisenau" bracht tevens een s officieel bezoek aan den sultan Achmed. Door eea en ander werd echter de ver dere ontwikkeling van het door de En- gelschei» verkregen- Britsch Oostafrika aanzienlijk belemmerd. Na onderhandelingen die jarenlang duurden en na uitvoerige grens-discussics werd in Juni 1890 een overeenkomst ge sloten, dat op 1 Juli 1890 als vergoe ding voor de erkenning van het Duit sche koloniaal bezit in Oost- en Weet- Afrika (behalve de eilanden Sansibar en Pcmhla) en tegen den afstand van Hel goland aan Duitsohland het Duitsche be- soherimngsgehled Wlter (of Wito) tot aan Kiejama aan Engeland zou afgestaan worden. Helgoland, op ongeveer 40 kilometer afstand gelegen van de nabijgelegen eilan den Wangeroog en Schaarhove en van de Westkust van Sleeswijk-Holstein nog iets vorder verwijderd, kan in zekere opzichten met zijn geschut en dat van de kustbatterijen, en ln verbinding met de Duitsche hoogzeevloot, de luchtvloot en de onderzeeboot eo ten slotte met ge bruikmaking van mjÉnversperringeo de binnen Duitsche hoclft van de Noordzee bebeeraehen. Helgoland werd krachtig versterkt, doch de versterkingen en havenwerken op het eiland1 kostten nog niet de waarde van twee groote slagschepen. Bioscopen. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken zijn door tnsschenkomst van de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën aan alle gemeentebesturen opgaven ver zocht van in de gemeente bestaande gemeentelijke verordeningen betref fende bioscopen, alsmede van de be palingen van politie-verordeningen, die op bioscopen betrekking hebben. (Hbld.) Het Mnnitie-borean. Naar thans nader kan worden me degedeeld is de dagelijksche leiding van zaken van het nienw ingestelde Mnnitie-Boreau opgedragen aan prof. L. A. van Roy en, hoogleeraar aan de Technische HoogeschooT te Delft, aan den bg het Dep. gran Oorlog gedeta- oheerden kapt. der artillerie, D. de Krenk en aan den luit. ter zee 1* kl. der marine-reserve, Joh. J. Moret. Verder maken deel uit van het bureaude generaal-majoor L. J. Scheltema, directeur van aanschaffing en verstrekking van artilleriemateriaaf, de majoor J. C. Logger, hoofd der IVe afd. (artill.) aan het depart, van oorlog, de heer Alb. Kapteyn, ingen. te 's Gravenhage; de heer D. A. P. Koning, oud-directeur van het marine- etablissement te Soerabaja, wonende te Bussum; de directeur der artillerie inrichtingen aan de Hembrug de heer J. H. A. Mysberg; de bedrijfschef dier inrichtingen de heer D. Rijnders, de majoor der artillerie C. F. Gey van Pittius en de luit. ter zee le klasse bq het marine-etablissement te Am sterdam O. J. Canters. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn thans ter verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Juli a.s., des avonds te éM/2 uur. Geiyk men weet, is prof. Gust. Co- hen, hoogleeraar in het Fransch aan de Amsterdamsche hoogeschool die, zich bg de verdediging van zijn va derland had gevoegd, in den stryd op het westelijk front ernstig gewond. De senaat der Amsterdamsche hooge school heeft daarop een officieel schrij ven tot hem gericht, waarin de beste wenschen voor zijn welzijn wordt uit gesproken. De heer Cohen heeft daarop geantwoord of juister: zyn echt- genoote heeft het voor hem gedaan in een schryven, waarin hij voor de goede wenschen dank zegt en het vaste vertrouwen op de overwinning der geallieerden uitspreekt. - (N. Ct.) Verloven en vry vervoer. Het is gebleken, dat sommige com mandanten de opvatting huldigen, dat vervoer voor Rijksrekening ook van toepassing is op het zich met vergun ning verwijderen uit de standplaats van Zaterdag op Zondag, wanneer dit niet samenvalt met periodiek verlof. Deze opvatting is onjuist. By de thans geldende regeling der periodieke verloven, kan vrij vervoor worden toegestaan aan gezinshoofden eenmaal in de 7 dagen, indien zij be- hooren tot een fortbezetting en een maal in de 10 dagen, wanneer zij niet behooren tot eene fortbezetting. Aan niet-gezinshoofden hoogstens eenmaal in de 14 dagen. De zygangen der spoorrytuigen. De directie der Staatsspoor heeft bepaald dat handbagage niet mag wor den geplaatst in de zijgangen of mid dengangen der rytuigen, omdat zy alsdan vöor het in- en uitstappen der reizigers zeer hinderlijk zijn. Wordt bagage in de zijgangen of middengangen der rijtuigen aange troffen en voldoet de eigenaar niet terstond aan het verzoek van het trein- rorfeel om deze in de netten of onder banken te plaatsen, of wel kan znlks wegens de afmetingen der voor werpen niet gesohieden, dan moet deze bagage, hetzij onderweg, hetzij op het eerstvolgend station, naar den bagage wagen worden overgebracht en als Dij aankomst te bevrachten bagage wor den behandeld. Slechts ten aanzien van de handbagage van reizigers, wien geen zitplaats is Kunnen worden aan gewezen, kan van het vorenstaande worden afgeweken. (N. Ot.) Rogge van den a.s. oogst. Men meldt ons uit den Haag: Vernomen wordt, dat vanwege het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel een drietal circulaires be treffende bovenstaand onderwerp zijn verzonden, en wel één aan de colleges van burgemeesters en wethouders, een aan de besturen der landbouw-veree- nigingen en een aan de graanhande laren. Naar aanleiding van het besluit van den Minister van Landbouw enz., om by wyze van proef den nieuwen oogst voorloopig ni^t in beslag te nemen, behelzen die circulaires wenken ter voorkoming van een algemeene toe passing van veevoedering met rogge en van opdrijving van den prijs van rogge en roggebrood. Maïs zal in voldoende hoeveelheid tegen matige prijzen kunnen worden geleverd en verder zal de regeering o. a. door voortzetting van het invoe ren van buitenlandsche rogge den roggeprys binnen bepaalde grenzen trachten te houden. Het uitvoerverbod van rogge blijft gehandhaafd, zoodat de totale hoeveel heid rogge in ons land zal kunnen worden verbruikt. Vertrouwd wordt, dat de landbou wers en graanhandelaren in de thans door den Minister genomen maatre gelen aanleiding zullen vinden, om zich aan de wenken van den Minister te houden, dus niet meer dan noodig rogge voor veevoeder zullen bestem men en de prijzen binnen bepaalde grenzen zullen honden, opdat de Minis ter niet genoodzaakt zal zyn wederom tot dwangmaatregelen ten aanzien der rogge over te gaan. Uitvoer van vetten. De minister vut landbouw, nijverheid eo handel heelt zijn beschikking van 7 Juni tot uitvoering van het Kon. besluit van 14 November 1914 (Stbl. no. 531), gewijzigd hij Kon. besluit van 5 Juni 1915 (Ütbl. no. 231), voor zooveel be treft het daarbij uitgevaardigde verbod van 'alle gesmolten of ongestnolleu dier lijke vetten of mengsels van die vetten onderling of mengsela daarvan met plant aardige oliën of vetten, gewijzigd als volgt ln. art. 2 wordt gelezen „Uitvoer van dierlijke vetten of meng sels van die vetten onderling of meng sels daarvan met plantaardige oliën of \etten mag alleen geschieden op vertoon van consenten, geteekend en afgegeven door den rijkszuivelinspeoteur of met diens machtiging door den adjunct-rijks- z ai vel inspecteur. Blanco formulieren zyn bij eerstgenoemden ambtenaar verkrijgt baar." 2o. de aanhef van art. 3 wordt ge lezen al» volgt „Behoudens het bepaalde in art. 3a kunnen consenten alleen worden afgege ven aan degenen", enz. 3o. achter art. 3 wordt ingetascht het volgende artikel „Art. 3a. Voor den uitvoer van on eetbare vetten, te weten.vetten welke niet voor metwchelijk of dierlijk voedteel geschikt zijn of daarvoor geschikt te maken zijn, kunnen speciale consenten, geteekend en afgegeven op de wijze als in art. 2 bedoeld, aan alle exporteurs van vetten worden verstrekt" 4o. het 1ste lid van art. 8 wordt ver vangen door het navolgende „De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen kunnen ten uitvoer aangeboden partijen margarine en alle andere eet bare vetten of vetmengsels aanhouden en daarvan monsters nemen. Voor de onc«t- barc vetten bodbeld in art. 3a. is zulks verplichtend." (Stct.) Boekhandel met Ingeland en Duitsohland'. De firma Mar tin us Njjboff beeft naar wij in het Vaderland lezen het vol gend adres aan den Minister van Buiten landsche Zaken verzonden „Do maatregel, verleden week genomen, >vaarbij goederen uit Engeland verscheept, nog~>l£chte door bemiddeling van cteNe- derlandscho Overzee Trust-Maatschappij kunnen worden ontvangen, noopt mij mij tot Uwe Excellentie te wenden. De N. O. T. verlangt een verklaring, dat de goederen, door haar bemiddeling ontvangen, niet voor hot buitenland) be stemd zijn. De Inteken en tijdschriften die ik geregeld uit Engeland ontvang zijn voor ee^ deel voor het buitenland bestemd en worden daarheen ook gere geld gezonden. Ik zou daartoe dus niet meer in staat zijn, wanneer ik een iter- klaring, als door de N'. O. T. verlangd, ondorteeken. Waar het Engeisohe Gouvernement, van het oogenblik af van het invoer-verbod van goederen van Duitschen en Oosten- rijkschen oorsprong, aan verscheiden En geisohe boekhandelaren „special permits" gaf om Duitsche boeken te mogen blij ven invoeren en deze boekhandelaren dan ook geregeld tot zelfs zeer groote getal len van die )>oeken hebben ontvangen en nog ontvangen, daar is het mijns in ziens niet met die billijkheid te rijmen, dat wij geen boeken meer kunnen ont vangen, tenzij d'eze niet naar Duitsohland en Oostenrijk gaan. Met mijn opvatting van neutraliteit kan ik het niet vereenigen aan de Engelachen met goedkeuring van hun Gouvernement Duitsche boeken te leveren en verhinderd te worden Engelsehc boeken aan dfe Duit- scher® te zenden. Er kooit nog bij, dat hoeken en tijdschriften voor een doel wanneer zij niet te zwaar zijn, per kruis band worden verzonden. Aan deze wijze van verzending Is tot nog toe niet <te minste moeilijkheid in den weg gelegd. Het bleef dus ten allen tijde mogelijk om1 boeken en tijdschriften, mits maar per kruisband, te verzenden. Daaruit blijkt o.a. ook reeds, dat het niet de bedoeling kan zijn, dat een maat regel als thans wondt genomen, ook op Itoeken wordt» toegepast. Mijn verzoek aan Uwe Excellentie is nu, hei daarheen te willen leiden, dat ik, en als het kan zijn de Nederlandschc boekhandel, vrijgesteld wordt om Inteken en tijdschriften uit Engeland uitsluitend door bemiddeling van de\N. O. T. in te voeren, dat ik dus, eventueel de Neder- landsche boefcjiarstel, ontvang eeoflellie „special permit" om Engelsche boeken en tijdschriften in te voeren en naar het buitenland te verkoopen. Ik krijg in dat geval niets meer dan dezelfde voorrech ten, die het Britsche Gouvernement aan enkele der Engelsche boekhandelaren heeft verleend. Aangenaam zal het mij zijn, indien ik van Uwe Excellentie zoo spoedig moge lijk hieromtrent eenlg bericht mag tege moet zien. Inmiddels heb ,lk dte eer te zijn, enz." De inhoud van het verzoekschrift lijkt ons zeer logisch; het kan immers zeker niet de bedoeling van de Engejsohe re geering zijn, de Engelschen de Duitsche literatuur geregeld te laten ontvangen maar aan de Duiteehers de Engelsche hoeken te onthouden. Het omgekeerde zou eerder verklaarbaar zijn. Men heeft dus zeker aan eene vergissing te denken. Doch heeft de firma Nijhoff zioh met /i««r verzoekschrift g«wend tot het goe de adres Zou zij niet eenvoudiger heb ben gedaan, zich tot de Engelsche regeering te wenden. Deze alléén kan het euvel verheipen. Het spoorwegongeval bg Hattemmerbroek In tegenstelling met hetgeen daar omtrent gemeld werd ia by navraag in bevoegde spoorwegkringen geJE ken dat niet de verwachting bestïat dat omtrent het jongste spoorwegon geluk by Hattemmerbroek een onder zoek zal worden ingesteld en gepubli ceerd van den nitgebreiden aard en omvang als waartoe het spoorwegon- luk, dat indertijd by Beilen plaats had, aanleiding moest geven wegens onbe kendheid met de oorzaak. Het jongste spoorwegongeluk toch levert, hoe betreurenswaardig ook in zyn gevolgen, uit spoorweg-technisch oogpunt geen grond tot uitgebreide onderzoekingen doordien de oorzaak reeds dadelyk na het gebeurde kwam vast te staan, nl. het te vroeg over halen van een wissel en de verant woordelijkheid voor dat feit mede reeds buiten twijfel staat. - Do afsluiting van de grens. Men meldt uit Koewacht aan de Afld- ddburgsoho Ot. De Duitschors zijn met den aanleg van de oloctrische sluiting der grenzen gena derd tot de bebouwde kom van Koe wacht (dorp). Eeniige inwoners van het Belgische gedeelte hadden gehoopt, dat root het oog op hot volkomen gemis tan ruimte voor den aanleg, die mot inbe grip van een pad: langs de versperring een breedte van 2 tot 3 M. vordert, van don gewonen loop der grens zou worden afgeweken en alzoo met hun huizen „vrij" te komen. Ze zijn eohter in hun verwachting bitter teleurgesteld. De Duit- schors weten er wel iete op te vinden. Ze volgen nauwkeurig de grens; gaan niet don aanlog dwars door eon schuur, zagen in tuinen fruitboomen af die in don weg staan, breken een muur venter af, in óém woord, wat in den weg staat wordt verwijderd'. Ook"*ln het veld moes ten ze over een ruim 3 M. breedte strook kunnen beschikken; daartoe moesten de veldvruchtentarwe, rogge, aardappelen enz. weggeruimd worden. Dat die land bouwers dien cm rijpen oogst ongaarne naar huls brachten, begrijpt men, maar wat te doen ♦Een groote en ernstige moeilijkheid te Koewacht in verband met deze afsluiting vormen de kerk en de pastorie, die beide, zooals men weel, op Belgischen bodem staan, te meer daar die kerk, dat is meermalen gezegd, volkomen Nederlandse!» eigendom is. Naar aanleiding van deze quaestie zijn hier aan de grens de laat ste dagen herhaalde malen samenkqpiwten en besprekingen gehouden van Nederland1- sche en Duitsche militaire autoriteiten. De Zeeuwsohe bevolking van Koewacht zou in dte gelegenheid gesteld blijven om, zooals dat tot nog toe het geval was eenmaal in de week, des Zondags, ter kerke te kunnen gaan. Maar willen er godsdienst oefeningen gehouden worden dan moot er ook een. geestelijke zijn; dw pastori» word door de Duitschers tot bui tengewoon groot genoegen der betrokken Nedterlandsche geestelijken, prijs gegeven en de zaak was opgelost. In zooverre werd de loop dier versperring gewijzigd. Vlak bij die grens over den ingang van het Kerkstraatje, loopt de electrische geleiding op een hoogte van ca. 8 M., terwijl daaronder een poort van 4 M. breedte gemaakt is, die alleen 's Zondags drie maal voor het houden van kerke lijke diensten en bij begrafenissen, ge opend wordt. Dan daalt de draad, loopt tusschen de gewone rijen van prikkel draad, gaat over een erf, over de ver bindingswegen naar Moerbeke en Stekene om den tuin der panrtorie heen en. volgt dan wedter den gewonen loop der grens. Dé Belgen zijn dus nu volkomen van de Hollanders afgesloten-, zij zullen waar- schijnlijk van alle godsdienstoefeningen verstoken Wijven, want dan zouden ze, van nabij eenige Nederlanders naderen geestelijke, koster, koorknapen, en dat willen de Duitschers ten strengste tegen gaan. In het dorp en de naaste omgeving spannen dte Duitschers de buitenste rijen prikkeldraad af met vlechtwerk van ijzer dat Is een zeer verstandige maatregel. Kinderen kunnen dus niet hij den elec- trisohen draad komen, terwijl hondten katten en kippen voor een anders wis sen dood behoed' vtprdpn. Er i« hier nog mets van bekend, wie de twee personen zijn, die Vrijdag j.l. hij hun pogen ora over de grens te ko men aan de etectrische geleiding den dood vonden. Gas uit turf Ten gevolge van den hoogen prijs en de ftohaarschto der steenkolen zal aan de gemeentelijke gasfabriek te Akkrum een proef worden genomen met het maken van gas uit turf. Tot dit doel zal 250 ton (circa 500.000 stuk») van de zwaarste Groninger baggerturf worden aangekocht. P roef onder vipdel ijk is bewezen, dat de opbrengst aan gas uit turf minstens die van goede steenkool evenaart, zoo niet overtreft. ^rt.) Een deurwaarder geverbaliseerd. Te Lelden is i-J. Donderdag naar het Leidache DW. meldt - door den deur waarder Van Thiol, krachten» vonnis van den kantonrechter, een woning ont ruimd in de St. Jorissteeg en werd naar inboedel op den openbaren op de straatpolitle te verbiedt eohter het plaatsen of en verblijven van goederen op den mbareo weg, zonder vergunning van "nl ^blijkbaar deze vergunning nit* was aangevraagd, werd door een inspec teur van politie tegen den deurwaarder proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zon der gemelde Vergunning, de uit de wo ning verwijderde goederen op de open bare straat had doen plaatsen. Eindelyk gesnapt. Neringdoenden te Enschedé hadden voor eenigen tijd last van een opheht- ster, die per telefoon bestelde voor, welgestelde ingezetenen, het bestelde, 'tzij 'taartjes, koekjes, vleeschwaren en dergelijke verzocht gereed te maken en 'tdan, omdat er groote haast bij was maar door het dienstmeisje, na tuurlijk zij zelf, liet halen. Verschillen den werden het slachtoffer. By de politie werd aangifte gedaan en nu de juffrouw lont rook hield zy met haar kwade affaire eenigen tijd op. Thans ving het werk weder aan Ze deed een bestelling by een bakker voor een apotheker, juist een familie lid van den leverancier en nu deze by gene informeerde, bleek het kwade voornemen. De politie, die van een en ander Was in kennis gesteld, 'slaagde er nu op een gemakkelijke manier in het meisje, de 19-jarige G. H., in arrest te nemen. (Hbld.) GOUDA, 3 Juli 1915. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor te Gouda en de daaronder resorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Juni 1915 ingelegd f 29494,16 en terngbetaald f 22681,61. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21807. Waarschuwing aan de Gasverbruikers. Door het Gemeente-bestuur van Gouda wordt thans tot de Gasver bruikers de volgende waarschuwing gericht Door het wegens den oorlogstoestand steeds dreigender worden van den steenkolennood hier te lande, bestaat het gevaar, dat de Gemeente-Gasfa briek eerlang zal moeten worden stopgezet. Om dit te voorkomen wordt den gasverbruikers aanbevolen bij hun gebruik de grootst mogelijke zuinig heid in acht te nemen. Bij Kon. besluit van 1 Juli, is krachtens de Pensioenwet voor Ge meente-Ambtenaren een pensioen ver leend van f 93.aan W. Dogterom Gemeente-Architect van Waddinxveen Schoolreisje. ULriteren maakten een 150-tal leerlingen van school no. 1, hoofd de heer V an Kersen, een uitstapje naar Arnheiu. Is voor de meeste kinderen ieder schóól' reisje een gebeurtenis in hun loven sommigen zijn toch zelf» nooit uit de stad geweest een rei» naar Arnhem maakt het verlangen naar dien dag on- uitefpreltelijk groot. Arnhem miet (rijn mooie omstreken is het nitgangsoord van vele Nederlander» en dh» meende het personeel Jat deze maal d« reis daar heen zou moeten zijn. Kwart over zeven weg en kwart voor negon avond» te rug, het is een lange dag, maar een dag die genot brengt in het anders vaak een tonige schoolleven. In flinke ruime wa gens waar vele kinderen aan de rqampjeu kondien plaat» nemen en uitkijken, word de rei» heen en terug gemaakt. De sta tionschef, de heer Boon, doet elk jaar alles wat in zijn vermogen is, om do rei» zoo geregeld! en zoo prettig mogelijk te doen verloopen. Een woord van dank komt hem toe van allen die gaarne don kinderen zoo'n prettigen. dag bezorgen. Morgens z(Du Sonsbeok bezocht wor den. De kinderen hebben daar volop genolea, - zij hebben gewandeld voorbij de watervallen, er over heen, ja zelfs ei onder door. Zij hebben gehold' en ge speeld op 'de heuvels on door dte dalem en als zij moe waren koerden zij terug naar de theeaohenkerij waar zij konden eten en drinken en ansichten sturen naar' huis. 's Middags stond de Westerbouwing op Rot programma. Na een flinke wan deling door de stadi trok de stoet op het bootje aan. Zoo'n boottocht op den Rijn is iels verrukkelijks en op de Wester- bouwing zelf hebben dte kinderen hatuur- lijk opnieuw genoten van de vrije natuur, Zoo'n dag buiten is een vergoeding voor maanden lang werken in school. Ze ge nieten er dan ook van, volop Het spijt ben genoeg, wanneer de tijd zegt dat teruggekeerd moet wordten, maar tooi» gaan zij zingend weer mee naar den trein. on» straks thuis te kunnen vertellen wat rij hebben gezien en genoten De meest» oudere konten hun kinderen al van den trein halen en menigmaal hebben de on derwijzers en onderwijzeressen een be dankje in ontvangst te nemen van va ders en moeder» voor het genot hun kin deren dien dag bereid. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is bij onderhand- sche aanbesteding aan de. N. V. tot Aanneming van Werken v/h. H. J. Xe- derhorsl, alhier, opgedragen, het maken ran dep onderbouw van een draaischijf op bet station D. P. te Rotterdam, voor de sotu van f 28880. De Carsjens-booten. Men seint ons uit Leiden: Naar wij vernemen zal de Stoom boot-Maatschappij De Volharding den geheelen boedel der Carsjens-Maat- schappij overnemen. Toelatingsexamen Gymnasium. Aan het heden gehouden toelatingsexa men voor hst rttedteiijk Gymnasium werd' deelgenomen door 9 candidates Hiervan werden afgewezen. 3. Geslaagd zijn voor de le klasse Anna Elisabeth Bub, Laura Baart, Joh. Cl. van der Torren, Jean- nette Marie van der Straaten, allen uit Gouda, Mary Gorarda Greup uit Schoon hoven eu Joseph us Voe, alhier. De Witte Bioscoop. Na een week gesloten te zijn gewOest, opende gisterenavond die Witte Bioscoop wederom met een. uitgelopen programma. De Witte Bioscoop-C on rant geeft eenige kijkjes op het oorlogsterrein. Daarna volgt •n magnifieke natuuropname van dt' ri vier „De Pascara". Kon zeer interessant nummer is De Hydraulische sluis te Pe terborough (Canada), welke doet zien welke reusachtige vorderingen de tech niek in dat land maakt. Vervolgen» biedt het programma een aardige co medio „Het kind en de vrijgezel", benevens het hoofd- unor „Van Koninklijke bloede". Dit laatste is een boeiende film, die zeer boeiend en duidelijk geëxpliceerd wordt door den. hoor Joh. Steenbergen. Een bijzonder woord van lof komt too aan dien lieer J. Stordiau, violist in deze inrichting voor zijn muzikale begeleiding. Concert in het Vluchtelingenkamp Door het Muziekgezelschap „Juliana" zal Zondagmiddag 3 uur een concert worden gegeven in het Vluchtelingen kamp op het nieuwe gedeelte van de Society of Trieudhet Vluchtelingen- tuindorp. Aan de Universiteit te Leiden slaagde gisteren voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heer T. A. Hooft- man, alhier. De Staatscourant van gisteren bevatte het op verzoek verleend eervol ontslag aan de Commissie van Advies voor den Phytopalhologisohen Dienst te Boskoop. Zwammerdam. Bij Kon. besluit van 29 Juni ié benoemd tot Burgemeester van Zwam merdam, de heer G. B. Fortuin. briefkaarten, waarvan keo&^zijn. Namen der Plaatsen van geadresseerden bestemming Binnenland. Brieven Evers, Mej. C„ Leiden. Schouten, A., Boekoop. 1 zonder adreq. Briefkaarten. F leendrager Kloef, Amsterdam. Kramp, Militair L„ Leiden. 2 zonder adres. Een duidelijke vermelding va» het/vol- ledige adres van den ataender op 14 ver zenden brieven en brietkwrten woMehet publiek, in zijn eigen belang, ten perste aanbevolen. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Gouda, E. D. RINK. GOUDA. Zondag 4 Juli. REMONSTRANT3CHE KERK. 10'/, u. v.m. Ds. H. VAN ASSEN DELFT. Si. JANSKERK. 7'/, u. v.m. Ds. J. W. BERKELBACH v. d. SPRENKEL. 10 a, v.m. Ds. J. E. BIJL, Bediening H. Avondmaal. 2 u. n.m. I teem dienst. 0 n. n.m, Ds. J. E. BIJL, Dankzegging. KERK PEPERSTRAAT. 10 n. v.m. de heer S. VAN WIJN GAARDEN, Theol. oand. 2 u. n.m.- Geen dienBt. LUTHERSCHE KERK. 10 n. v.m. Ds. Th. SCHARTEN. Bediening H. Avondmaal. HAASTRECHT. NED. HERV. OEM. Bondsgebouw. 10 n. V.m. Ds. E. v. n. BROEK. GEREF. KERK. 97, n. v.m. Ds. B. VAN HALSEMA. 8'/, u. p.m. Ds. B. VAN HALSEMA. MOORDRECHT. NED. HERV. KERK. 10 n. v.m. Ds, VAN HOORN, Em. Pred. te Utrecht. Doop. GOUDA. Woensdag 7 Juli, - Si. JANSKERK. 12 u. m. Ds. J. W. BERKELBACH v. d. SPRENKEL. Huwelijksinzegening. Aanvragen van 'werknemers. Volwassenen 1 teekenaar, 1 timmerman, 1 met selaar, 1 pijpmaker, 2 touwslagers, 1 boerenarbeider, 2 werklieden zonder vakkennis. Beneden 18 jaar: 1 kantoorbediende, 1 timmerman, Aanvragen van werkgevers. Beneden 18 jaar: 1 pakhuisknecht. Lijst van da in dte 2e helft der maand Juni verzonden onbestelbare brieven en Volledige inlichting. Tegen het eind van het academiejaar kwam een bezorgd vader gereisd naar do vrij ver van zijn woonplaat» verwijderde universiteilstad, waar zijn veelbelovende zoon zoogenaamd bezig was, zich te be kwamen in de theorie dor rechteweten- schappen.' Want den vader waren aller lei dingen ter oord» gekomen, die wol in staat waren, zijn vaderlijk hart met droefenis te vullen. Hora wa® namëlijk door gedienstige gristen bericht dat zdon- lief 1 eel ijk aan dien boemel wa®, in liet geheel geen ooilege meer liep en dit wa® voor den braven plattolandsvader de hoofdzaak dat hij meestal pas 's mor gens thuis kwaan en dan in konnelijken staat van dronkenschap. Forst had papa aan zijn zoon geschre ven en deze had geantwoord, dat van al die aantijgingen geen woord waar was. Alleen was hij onlang», na een afacheids- fiiif van één zijner medestudenten, nog al „vroeg" thuisgekomen, Maar dat was toch niet aoo erg 1 En ftl» maand nu bij bet gev^win,,rjfc den voor onvoorziene ppkpstcn j^IqèiVOO- gen, dan Zou dat hem1' den zoon zint aangenaam zijn.1 Als een verstandig vbder zond de aan gezochte natuurlijk het „verlangde", maar ging eenige dagen later bij het krieken van den dög in den eerston trein, om zioh mot eigen oogm van den staat van zaken te vergewissen. Het was juist goed, dat bij 's morgens on» half zeven al aankwam. Dan kon hij op zijn laatst om zeven uur Mj zijn zoon zijn en diens levensgewoonten om zoo te zeggen, op de plaats de» onheils besjudeeren. Pr ede® om 7 uür' stond papa voor het hivi», waarin de „kast" van dm stud, jiir. zich bevond, en tt-ok aan de bol. i en- door het leven biecht behandteldte vrouw deed in halfvoltooid toilet voor zichtig de dteur open en wachtte op bet- geen goachfeden gjbflk Wff Goedten morgen, juffrouw, begon papa. Kunt u me ook zeggen, of bi or de student Muller woont Fn de vrouw antwoordde met het veel jarig beproefd gezicht vgn een echte lij- (lores<t, Geh ja. mijnheel', araag hom maar naar binnen. Moor wenschte papa dien dag niet to weten. Do kleuren der menschenrassen. Waarom zijn wij blank Waarom is de neger zwart en <tey Chinees geel Vroeger schroef men d»t ln de eerste plaats aan dw working Van 't zonlicht toe. Nieuwere onderzoekingen hebben bewezen, dot (h- huidkleur voornjapelijk een gevolg is van (te voeding. De, mensch in dan voortijd was zwart; hij leofdte vooral van plantaardige stoffen en vruchten die ijzer en mangaan bevatten, die de huid don ker kleuren. Nog hedtai' kan men ap- merken, dat do melkdrinkende negerstam men niet zoo donker zijn als de vegeta riërs onder hen. De Indianen waren rood omdat zij (loor het drinken van het bloed (Iter dieren hun eigen bipod in ruime mate roodte bloedlichaampjes toevoerden. De Mongolen litebbcn hun gele tint deels aan de melk, die chloordwelon bevat, waardoor de huid gebleekt wordt, dieels aan de vruchten, met welke bekte voe dingsstoffen hun voorvaders zich eenwen- lang voedden, te danken. Dat dit bij het Kaukaeispb ras, het onze, in nog sterker mate bet gevat was, Ir toe te schrijven aan het feit dist dit ras het eerst zout bij de spijzen gebruikte. En zout bevat een hoog percentage chloor. De dryfkracht van de zon. Reeds langen tyd Zyn er pogingen in het werk gesteld, om de zomer warmte te gebruiken, in dienst der in dustrie. In de eerste plaats heeft men d&arby gedacht aan de tropen,, waar de zonnewarmte haar hoogste tempe ratuur bereikt en ook omdat het by- zonder moei/ijk is, daar inrichtingen maken, die de dryfkracht moeten leveren voor een of andere onderne ming. Na langdurige onderzoeking is het den Duitsch-Amerikaansche ingenieur Schuman gelukt voor dit probleem een oplossing te vinden, die voor practische uitvoering vatbaar is. Hy stelde een ontwerp samen, dat door de Sun Power Comp. werd uitgebreid, en gebruikt wordt, om het Nylgebied van water te voorzien. De inrichting bevindt zich in het dorp Negavi, ten Zuiden van Kairo en zou reeds sedert langen tijd in gebruik zijn, zonder dat eenige storing in het bedrijf plaats had. De inrichting bestaat hoofzakelijk uit v^f ovale bekkens van ongeveer zeventig meter lengte en vier of vijf meter breedte. In deze bekkens bevinden zich spiegels, die naar de zon gekeerd worden, ln het midden van het bekken een kleine plaat zoodanig aange bracht, die door de zonnestralen altyd beschenen kan worden. Onder deze plaat bevindt zich een tweede, die iets grooter is. Door het draaien van het bekken kan de schaduw, welke op deze onderste plaat door de andere geworpen wprdt, geregeld worden. De spiegels vangen de zonnestralen op en werpen ze op een buis van gietijzer, welke zich in het midden van het bekken bevindt. Door deze buis stroomt water, dat zoodanig ver hit wordt, dat het in stoom wordt omgezet. De stoommachine, die hier door gedreven wordt, is zestig paarden kracht sterk en brengt een pomp in beweging, die per minuut ongeveer 6000 galon water uit de Nijl omhoog haalt. Er wordt ongeveer 200000 vier kante meter land door deze inrichting van water voorzien. Zij werkt onge veer tien uur per dag en kost niets aan brandstoffen. .„anrm. Van een „vawtslqper". Een kleine jongen te Heusdeu -var- tolt de Echo van het Zuiden was de zer dagen naar lied gegaan en had een flink stuk mastiek meegenomen. DU nu was onder zijn hoofdi geeukkold en toen do knaap 's morgens wilete opstaan kon hij dot mot geen geweld'. Hij had zioh vantgeslapen. de mastiek had hom zijn haren aan hot boddegood vastgekleefd. De ter hulp geroepen ouders wisten aan vankelijk niet wat zij zagen en wat zij doen moesten. Ten slotte knipte men een stttk uit de laken» en' zoo werd heiman neke nit zijn positie bevrijd Aan het Westelijk Front. PARIJS, 3 Juli. Het communiqué van gisteravond 11 uur luidt Tüsschen de Yser en de Argonne werden over het geheele frönt artil leriegevechten geleverd, vooral bij Quenevieres in de streek van de Aisne. In de Argonne hebben de Duitschers, nadat een hevige beschieting in den morgen had plaats gehad, een nieuwen aanval beproefd in de streek van Bagatelle. Een hevig gevecht volgde, dat op sommige plaatsen van man tot man overging, wij konden onze posi ties behouden. De Duitschers hebben Donderdagavond na een zeer hevige bèschieting aanvallen gedaan op onze stellingen bü Hilgerfirst in de Vogezen. Twee van deze aanvallen werden af geslagen. Bij den derden aanval heb ben de Duitschers voet gekregen in deze wijken, doch bij een tegenaanval in den morgen werd de vijand weer verdreven, die zijn verwoed bombarde ment voortzette. Krijgsverrichtingen ter Zee. In den grbnd geboord. Uit LONDEN wordt d.d. 2 Juli officieel geseind De Engelsche stoomschepen „Oau- casion" en „Inglemoor" zifn gisteren door een onderzeeër tot zinken ge bracht. De bemanning landde te Falmouth. Onderzeeër gezonken. Men meldt ons uit Delfzijl: Uit betrouwbare bron kén worden medegedeeld dat de voor den mond der Eems verongelukte onderzeeër ligt tasschen Rottum en Borkum. Op een diepte van 35 M. 'Vermoedelijk is het de „U 30". Per soneel en booten zyn uit Wilhelma- hafen vertrokken, om te trachten hem te lichten, waarip zij naar men ver moedt wel zullen slagen. Nader kan worden bericht dat na dat de duikboot gezonken was in allerijl dnikers er hoen werden gezon den die constateerden dat er nog leven in de boot te bespeuren was. Er was op dat oogenblik echter geen middel tot' redding zoodat de feheele bemanning op 3 na is omge- omen. BERLIJN, 2 Juli, (part.) Tenge volge van het inslaan ^an den bliksem ontbrandde een tank van de Obstel- bischo spiritus Werke. Ofschoon de brandweer met 14 slangen bezig is blijkt blussehen onmogelijk. De brand duurt reeds 24 uur en rond een mil- lioen spiritus zal verbranden. LUIK, 3 Juli (per koerier tot de grens). Van het westelijk front zyn der ruim 2000 zwaar gewqnde Duit sche infanteristen aangebracht. Mr. Troelstra. Men meldt ons nit Den Haag: In den toestand van het Tweede Kamerlid Mr. Troelstra is nog zoo als geen verandering waar te nemen. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen bij den heer Troelstra om tot herstel van gezondheid naar Zwitser land te gaan. Engelsche Tweedekker geland. Hedenmiddag half ee« is in een aard appelland nabij feJa® van Gent een twee dekker geland bemand met twee Engel- selie officieren, wegens een defect aan den motor. De inzittenden die meenden, dist zij op Belgisch grondgebied waren ge daald, staken hun machine in brand. Beide officieren zullen waarschijnlijk worden geïnterneerd. Nekkramp. "^jon meldt ons uit Harderwijk De derde en. laatste lijder aan nekkramp is hier thans overleden. Uitslaande brand. Men meldt ons uit Amsterdam 'l'egeu kwart voor tien hedenmorgen ontstond door het vlam vottem van een guinmi- rflang aan een gaseonnfoor brand op de tweede verdieping Keizersgracht 272, be» wound door den heer ïor. A. J. Drlessen, in assurantiën. Het vuur greep buitengewoon fel om zich heen en vondi gretig voedsel in de verschillende möubelen van deze slaap kamer. Do vlammen sloegen dan ook woldra naar buiten. De brandweer was het vuur eohter, met twee slangen op de Vechl lei ding en een koolzuurspuit spoedig meester en wist het tot Ae slaapkamer to beperken. Mixte aangerukte stoomspuiten behoef den giVn dienst to doen. De Moord to Botterdam. I)o Woensdagnacht te Rotterdam aan gehouden los werkman J. L.'uit de Hugo de Grootstraat, hooft gisterenmiddag aan iten inspecteur van politie, den heer A. .t. van DiiflhixiKd'en, bekend,' Bert ha D., de vermoorde vrouw, gestoken te heb ben met hot fn zijn bezit gevonden mes, dat hij Woensdag gekocht heett voor eigeo gebruik. Hij verklaarde verder, «teze vrouw in liet geheel niet to kennen en haar, Mj zijn weten, voor het eerst ge zien te hebben, torn zij. Woensdagavond!, staaixte in het portaal van pand no. 6 in de K la verst oog liep. Hij volgde haar daarop naar een kamer lndat hul», het welk hij weldraweer verliet, gevolgd door de vrouw, met wie hij over een gulden goschll kreeg. Toen heelt hij met het mes naar haar gestoken. Gisterenmiddag is J. L. ter hesohik- king van de justitie naar het hui» van bewaring overgebracht, (N. R. Ct.) Iïet geheimzinnige geval In de Hcbiestraat, den Haag. Naar thans wordt geroeid, is de dienst bode J. tb Q. in de Joan Maetsuycker- straat ter beschikking gesteld der justi tie al® yerdaoht vjn poging tot vergifti ging van mejuffrouw L., terwijl H. D. Ij. ter beschikking der justitie i® gesteld ais verdacht van medeplichtig aan de po ging tot vergiftiging van zijn echtgenoot». van het Koninklijk Meteriologisoh Institnut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.7 te Karlsruhe, laagste barometerstand 762.2 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidelijke $ot westelijke wind half tot'zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde tem peratuur. GOUDA. CSKROKKKt. "U) Juni. Herrit v. 1). Brouwer en H. Verburg. Adrian*, d. v. H. vaq Os «i C. van Gllst. 1 Juli. Willem Ektert, z. v. B/ A de Jong en A. 11. van den Toorn. ONDERTROUWD: P. C. Bekenkamp te Boskoop en H. Plak. T. Verbiest en M. den Riet, J. W. Blom en E, Aker- boort». A. J. van Domburg te Delft en J. M. C, van der Kist. P. W. Hekkei en S. J. Arentz. OVERLEDEN J. Juli. M. J. Krook. geh. met G. van Eljk, 31 j. 2. N*. Pol derman, wed. E. Petit, 73' j.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 4