Binnen land. Gemengde Berichten. XJit de Peis. Stadsnieuws. Boskoop. Moord recht. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht. OORLOG8V ARIA. nieuws meer avonds de halfduistere straten te moeten doorkruisen. De bewoners van de „ville lumière" zijn wonderlijk snel in bewoners van een „ville obscure" herschapen. Nu is de beurt aan de levendige bevolking van Rome gekomen om zich te schikken in de „schaduwzijde" van de oorlogsgebeurtenissen. Haar stad zal eveneens 's avonds In het half duister worden gehuld. Reeds dadelgk na het uitbreken van den oorlog z\jn te Romp proeven ge- nomen met deze schaarsche verlich ting. De groote electrische booglampen werden gedoofd en er bleven nog slechts hier en daar in de straten een paar schamele pitten branden. Doch het bleek alras dat deze weinige over dadige verlichting de schoonheid der stad aanmerkelijk verhoogde. Het blauwe, nauwelijks doorschijnende licht, dat zwak glansde in de straten, waar de talryke oude paleizen met hun sombere colonnaden zich statig verheffen, gaf aan het stadsbeeld een bijzonder schoone bekoring, waar over de Romeinen zich niet weinig ver baasden. Vooral het Kapitool is nu tijdens den avond fantastisch verlicht en het standbeeld van Keizer Marcus Aurelius heeft iets dreigends en indrukwek kends. Het spreekt van zelf, dat het Forum en het Colosseum voortreffe lijke decors voor 't „lichtspel van den oorlog" zün. Eiken avond weer trek ken de Romeinen er heen om de somberheid der in den schemer zwij gende bouwwerken te aanschouwen. En dan zien zij het Vatikaan en de St. Pieterskerk, die eveneens donker en als verlaten indien stillen avond staan. Deze verlichtingsmaatregelen zijn door het Romeinscne gemeentebestuur evenals door het Parijsche, genomen om de komst van vyandelijke vlieg tuigen tegen te gaan. Want niette genstaande Rome ver van het front verwijderd is en door de hooge Ape- nijnnen aan de znde der Adriatische kust wordt bescnermd, hebben de autoriteiten onlangs een spionnen- dienst ontdekt, die den vijand van inlichtingen voor een a.s. vliegraid voorzag. Men is dus te Rome wel op zijn hoede. De samenwerking der Bondgenooten. In Bondgenootschappelijke kringen begint men is het wonder? over de Bondgenootschappelijke samenwer king te klagen en de samenwerking der Verbondenen met jaloersch oog aan te kjjken. De Oostenrijkers en Duitschers heb ben, klaagt de Russki Invalid, zooveel voordeelen verworven, dank zij de eenheid in hun plannen en handelin gen. De Bondgenooten moeten ook beter samen werken en meer eenheid in hun handelingen brengen. Daarom moet er een centrale autoriteit komen, in welke allen gelijk vertrouwen stel len. De historie, vervolgt het blad, kent meer van die militaire leiders, in wie een aantal naties volkomen ver trouwden en voor wien zn gaarne hun militaire krachten ter beschikking stel den. Ontbreekt er op het oogenblik één persoon, die daarvoor in aanmer king zou kunnen komen, dan kan men een liohaam van de beste en meest vertrouwde militaire en politieke per sonen samenstellen. De Times neemt het idee graag over en herinnert er aan, dat hij reeds eerder op een dergelijk aambeeld ge hamerd neeft en dat het blad daarvoor ook dadelijk in Rusland sympathie vond. Daarom zal dan ook elk voor stel van Russische zyde in dien geest „onze meest warme sympathie en onze meest ernstige overwegin genieten". Er hapert zeker iets, vervolgt de Times, trots onze nauwe aaneenslui ting in gevoelens en idealen en ons vaste besluit, den oorlog te winnen tot eiken prijs. Het persoonlijk oordeel van den schrijver is, dat het niet practisch is door eenige centrale autoriteit, uitvoe rige bevelen aan de bondgenootschap pelijke legers te geven. De grootvorst bv. kan het best beoordeelen, wat op zijn particulier oorlogsterrein het beste is en wy kunnen niet inzien, waarom hy niet, stel hy ontving orders, in stryd met zyn bevel, zyn eigen inzicht zou volgen. Wie zou hem kunnen verwijten? Deze dingen zyn practisch niet uitvoerbaar, maar wel is mogelijk: een nauwere aanraking tusschen al de dirigeerende staven van leger en vloot, veelvuldige conferenties van vertrouwde stafofficieren, de uitwer king van algemeene actie-plannen en de wederzydsche uitwisseling van in lichtingen van allerlei soort. Men zou die bijeenkomsten om beurten in de hoofdsteden der verschillende Bond genooten kunnen houden en wy mee- nen, dat de bijeenkomsten zeer veel vrucht zouden dragen. Was dit reeds eerder gebeurd, dah zou men er. vol gens de Times, militair en politiek een stuk beter by staan. De Heilige oorlog en de Moslims in N ederiandach-lndlë. De correspondent vso de N. K. Ct. te Konstantinopet schrijft d.d. 8 Juni Onder bovenstaanden titel brengen bo den alle bladen van hier in de taal waarin ze verschijnen, de volgende offi cieel u mededeel ing van het persbureau aan de Verhevene Porto De keizerlijke regeering heelt verno men, dat in een brochure, uitgegeven door den hoofdzetel van het comité voor de Nationale Verdediging (een schepping en onderafdeeliog van H e t Jongturksche c o 10 i t éj onder den titel van „Belagbi Aam li djemii Ktil El Islam" (raadgevin gen aan de geioovigen van den Islam), bij vergissing eenige zinnen zijn opgeno men, door wefke ook de Moslims op Java (d.i. de algemeene uitdrukking hier voor Neder landecb-IndUS) worden aangemaand op te staan tegen Holland (d. w. z. Nederland)." „Do heilige D a j i b a d (oorlog) is uitsluitend uitgeroepen geworden tegen de mogendheden, welke in oorlog zijn wet het Khalifaat van den Islam; de keizer lijke regeering keurt aizoo geenszins een dergelijk en oproep tegen Holland goed, dat een' land is, bevriend met het OUomaan- scbe rijk/' „Het in omloop brengen van deze brochure is dan ook verboden, zoolang de aangegeven zinnen betreffende Hol land er niet uit zuilen zijn verwijderd en zij, die desniettemin het werkje iu den oorspronkelijken tekst zouden versprei den, zullen deswege vervolgd worden. De hoofdzetel van het comité voor de Nationale Verdediging voegt aan deze of- ficieele mededeeling de volgende verkla- ringt toe, welke eveneens door alle bla den is afgedrukt. „Er is vastgesteld-, dat hij vergissing eu door onoplettendheid zinnen, door wel ke de Moslims op Java worden aangezet tot een opstand tegen Holland, zijn op genomen in de brochure, welke het co mité heeft uitgegeven en heeft laten druk ken in de drukkerij Iialrec onder don titel „Belaghi Aamli dsjemi Etil El Is lam". Daar Holland een land is, be vriend met het Ottomaonsche rijk, en daar, zooals het in het werkje wordt ver klaard, het verrichten van vijandige da den tegen de naties en de rassen van anderen godsdienst, welke geen vijandi- schap tegen hel Khalifaat van den Islam loonen, strijdig is met de „Sjerlat" en de wet, dt-ukt het comité zijn diep leedwe zen uit over de begane vergissing en onachtzaamheid'.' Hiermede is alzoo Op alleseins bevre digende wijze voor onze regeering dit voorval afgesloten, dat ik reeds in Januari heb gemeld, naar aanleiding van een be richt uit Batavia, dat er op Java en met name ook in Atjeh en in Dell oproepin gen tot («en opstand legen ons gezag op grond van den uitgeroepen Heiligen Oor log (Djlhad) waren gevonden, die uit*een drukkerij in Stamboel herkomstig waren. Het mag zeer zeker voor een groot deel aan het doeltreffend optreden ook weder bij deze gelegenheid van onzen gezant Jhr. Mr. van der Does de Willé- bols toegeschreven worden, dat In deze de I'orte op zulk oen volkomen wijze aan de desbetreffende aanmerkingen van onze regeering voldoening heeft gegeven. Sombere getallen. Deen wutoneohappelijk tijdschrift van oen der oorlogvoerende landeu kan men Ier hand nemen, of men leest, dat de een of audere man van de Wetenschap in den oorlog is omgekomen. Vooral Duit- *c he hoogleeraren, privaat-docenten, di recteuren van wuseau, natuurvorsehers historici, enz. sneuvelen dagelijks. Velen hunner zijn reserve-officier, en men weet hot; het percentage officieren, dat sneu velt, is nog grooler dun dat der min deren. Hoeveel geleerde of veelbelovende Duit- MOhers en Oostenrijkers van naam reeds gesneuveld zijn, blijkt wel uit het feit, dat de dagbladen en tijdschriften der ge allieerden van niet minder dan 836 „groote mannen onder de vijandenv had den melding gemaakt. Hieronder moeten dan ook gerekend worden de kunstenaars In den ruimste» zin, en voorts de poli- tioi. De Duitsche bladen en vaktijdschrif ten wordt voorts het sneuvelen betreurd van 156 vordienstelijko vijanden. Dat dit cijfer zooveel kleiner is dan het getal der verdienstelijke gesneuvelde Duitschers en Oostenrijkers, moet worden toegeschre ven, ten eerste aau het feit, dat bet aan tal verdienstelijke Engeisckeu, dat naar liet front is gegaan, nog altijd betrekke lijk klein is. In de tweede plaats eoh- ter moet hier met den nationalen trots der Duitschers worden rekening gehou den, dia dikwijls overeenkomt met zelf overschatting en onderschatting der te genpartij. Zoo lazen wij In Duitsche we tenschappelijke tijdschriften artikelen waarin de grootste Engelsohe natuurvor sehers droomers of fantasten werden ge noemd, en waarin de stelling verdedigd werd, dat de Engelsohe wetenschap, ge~ leken bij die der Duitschers, eenvoudig niets beteekende. In Frankrijk wordt dit zelfde verschijnsel waargenomen, maar de Fngelschen, en ook vele Russen, hebben het respect voor den verdienstelijken te genstander nog geenszins verloren. De I«ovengenoemde getallen spreken voor Zichzelf. Fn dan wordt er nog beweerd, dat een oorlog de cultuur en de weten schap vooruit brengt. D u itsch land en Amerika. Zhnmermann, onderstaatssecretaris aan het departement van Buiteolandsohc Za- ken te Berlijq, heeft, naar een corres pondent van de „Xew-York World" seint, gezegd dat hij overtuigd is dat overeen stemming kan worden verkregen, vooral omdat het hem buiten twijfel voorkomt, dat president Wilson den ernstige» wensch koestert, dat een vriendschappelijke over eenkomst tot stand zal komen en tevens, omdat Bryan in dezelfde richting werk zaam is. In Dultschland is er geen enkel ver standig mensch, die een breuk met Ame rika wenscht. Niet uit vrees, maar om dat men goede relaties niet verbreekt, tenzij het absoluut noodzakelijk is. Zimmerman is er zeker van dat een zelfde standpunt wordt ingenomen in Ame rika. President Wilson zal er niet op aandringen dat Duitsohland zijn brote wapen ter zee ongebruikt zai laten, want- zulk een elsch zou niét zijn in te wil ligen. Intussohen zal door Duitsohland alles gedaan worden, wat mogelijk ls om tot een vriendschappelijke overeenstem ming te komen. Indien president Wilson zich onwrik baar blijft vastklemmen aan de letter der internationale wet, zooals die bestond bij het uitbreken van den wereldoorlog, een internationale wet, die geen duikbooten aan de eene zijde en geen politiek van uithongering aan de andere zijde kende indien Wilson blijft staan op het ge schilpunt met DuitseMand, n.l. dat Ame rikanen het recht hebben met elk schip door de oorlogs-zénc te reizen, onver schillig of dat schip wapens en munitie aan )>oord heeft of niet en dat zij niet lastig gevallen zullen worden, dan zijn de kansen op een vriendschappelijke over eenkomst niet groot. Het antwoord van Dultschland op de nota van Wrilson is thans opnieuw feite lijk gereed, zoodat Van Jagow haar kan teekenen- De verschillende regeeringsbu- reau's h< hijifen het ten slotte eens te zijn geworden over den inhoud der nota in baar geheel maar zoo lang als zij niet geteekend en nog niet overhandigd is, zijn wijzigingen nog mogelijk, schoon niet waarschijnlijk. Vandaag werd verwacht dat de nota Vrijdag of Zaterdag aan Gerard', den Amerikaanschen gezant zal worden over handigd. Duitsohland schijnt genegen om over een modtus-viveodi te onderhandelen, waar- door een soort „heilige vloot" wordt scliapen., bestaande uit de schepen waarop do Amerikanen veilig over den Allanti- sclien Oceaan kunnen varen. Zooals de correspondent reeds herhaal de walen geseind heeft, is Dultschland niet van plan den duikbootenoorlog tegen de l'ngeische handelsschepen, die wapens munitie of oorlogsmateriaal vervoeren, op eenigerlel wijze te wijzigen. In dat op zicht schijnt Duitsohland op zijn stuk te blijven staan. In den aanvang was er eenige wrij ving tusschen Von Bothmann Hol 1 weg en do admiraliteit over dCn vorm der nota en do concessies welke de marine zou willen doen. Thans is er echter overeen stemming verkregen over vorm en in houd der nota. Vermoedelijk zullen de concessies door Duitsohland voorgesteld aanleiding geven tot een gedacht ('inwisseling tusschen Ber lijn en Washington. De Amerikaansohe gezant bezocht in de laatste dagen lederen dhg het departement van Buitenlandsoho Zaken en confereerde daar met den onder-minister Zimmer man». Aan den voornaamste» wenseh van Wil son ill. dht de Amerikanen Seiiig den Oceaan zullen kunnen oversteken zal worden voldaan. Indien de Amerikanen reizen met een Amerikaansch of een an der onzijdig schip dan zullen zij niet worde» lastig gevallen. Zij zullen zelfs met schepen van beliigerente mogendhe den kunnen reizen, zonder blootgesteld te worden aan hot gevaar getorpedeerd te worden, indien de Amerikaanse!»' regee- ring kennis geeft aan de Duitsche regeo- ring van het vertrek van zoodanige sche pen en waarborgt dat deze geen oorlogs materiaal vervoeren en niet bewapend zijn en dat zij zullen stoppen voor een on derzoek, indien de duikbooten daartoe het signaal geven. Dultschland is echter niet genegen om alle schepen waarop Mch een Ameri kaan lievindt „onschendbaar" te verkla ren, omdat in dat geval de duikbooten- ooriog verlamd zou zijn. Duitsohland erkent het recht der Ame rikanen om, als zij dat willen, «oor de oorlogszónc te varrn doen zij echter op een schip dat bewapend is of munitie en oorlogsmateriaal vervoert, dan loopen zij gevaar to worden getorpedeerd, daar er andere veiliger wegen voor ben apen staan. Een Zweedsch Vredescongres. Men meldt aan het Vad. In het eind der vorige week werd te Warberg in Zweden (zuidelijk van Gote- borg aan het Skagerrak) een vredescon gres gehouden waar alle deel en van Zwe den door afgevaardigden, waaronder ver scheidene Rijksdagleden vertegenwoordigd waren en dat bovendien door een lid der Deenschen en een lid van dmNoor- schen Rijksdag werd bijgewoond, terwijl het Neder landsobe element vertegenwoor digd werd door dr. J. M. Hoogvliet uit Den Haag. Het v redes-congres was uitgeschreven door die algemeene Zweedeche Vredee- en Arfcilragwereenifing te Stockholm 'geves tigd. Het eigenlijke congres telde onge veer 300 leden, de roiksbijoenkomsteo, die aan 't congres waren verbonden, verza melden uit den aard der zaak een veel talrijker publiek. De voornaamste onderwerpen van het congres waren ie volgende lo. protest tegen den oorlog en op roep aan de oorlogvoerende mogendheden tot het Muiten van een spoedige® en duurzame» vrede, ingeleid door mevrouw Jenny Richter Velander, lectores aan een Universiteit 2o. door welke maatregelen kunnen oorlogen voor de toekomst onmogelijk go- maakt worden 3o. de taak der Skandinavische volken in den Vredeearbeéd, ingeleid door den beer Carl Lindhagen, burgemeester van Stockholm. De volksbijeenkomsten werden gehouden in de open lucht op een bergtop aan de zee# Als sprekers traden hier op mevr. Jenny Richter Velander, burgemeester Lindhagen en dr. Hoogvliet. De laatste werd met buitengewone levendigheid toe gejuicht. In tegenstelling met vele andere vre descongressen was in dit geval het aan tal mannelijke deelnemers belangrijk groo- ter dan dat der vrouwelijke. Vreemd© talen werden (daargelaten Deensch-Noorsch in den mond der afgevaardigden uit deze rijken op dit congres niet gehoord). Mr. P. J. T r o e 1 s t r a. Van bevriende zijde schrijft men aan de „Telegraaf" De ziekte van mr. Troeletra zal waar schijnlijk van vrij langdurige^ aard zijn. De heer Troelstra, die reeds sedert ge- ruimen tijd lijdende was aan hevige hoofd pijnen envoortdurende slapeloosheid, heeft vooral in de laatste weken daarbij nog last gekregen van duizelingen, van wel ke hem ook alweer een overviel op de groote meeting te Utrecht, op 27 Junijl. in Tivoll, waardoor hij na afloop van de vergadering, letterlijk van het podium moest worden naar beneden gedragen. Zijn geneesheer had hem reeds vroeger aangeraden voor geruimen tijd absolute rust te nemen, maar de toestanden, zoo wel wat de buitenlandsche als ^rat de biniicnlandache aangelegenheden van de sociaal-democratie betreffen en die, waarin zich de gansche politiek bevindt, verhin derden hem tot nog toe dit advies op te volgen. k Thans heeft in de vorige week een Zoodanige uitputting zich van hem mees tér gemaakt, dat hij wel gedwongen was hit bed te houden, en, naarmate hij meer t Jl ontspanning komt, naar die mate IMijkt het al meer, hoe ernslig zijn' ze nuwgestel aangedaan schijnt. Zijn geneeeheeren, onder wie ook een zeer kundig Ainsterdomeoh arts, hebben hem nu aangeraden om zich, althans voor vrij geruimen tijd, uit iedere politieke be moeiing tegrug te trekken en, als het kan, de onontbeerlijke rust, elders dan in zijn eigen woonplaats te zoeken. Zijn mandaat ads Kamerlid zal de heer Troelstra niet nederleggen, wijl zijn toestand niet van dien aard is, dat een terugkeer in het politieke leven, na een vrij lange rustkuur, uitgesloten moei heet en. De heer Troelstra heeft een krachtig gestel en kan, mits onder de voorwaarde, dat hem thans voor een tijd' absolute rust gegund! wordt, deze crisis best te boven komen. Mr. Troelstra is op dit oogenblik 55 jaar en uit een geslacht, waarin zeer werkzame figuren, als zijn vader bijv., een tamelijk hoogen leeftijd' bereikt hebben. In overeenstemming hiermede meldt Het Volk, dat Mr. Troelstra voor eenige maan de© ergens naar buiten gaat en, a|s hij diaar wat opgeknapt is, voor geruimen tijd naar Zwitserland hoopt te gaan tot her stel. Intusschen deelt het orgaan der 8. P. A. P. op Mr. Troeistra's verzoek mede, dat van alle geruchten, als zou hij voor nemens zijn, zich ifit het politieke leven lerug te trekken, .geen sprake is. Hij heeft nu alleen langdurige rust noodlg. Politiek en die kansel. Ds. Van Hoorn van Ossendrecht, die Zondag 27 Juni in de vacante gemeente Rosendaal (N.-B.) preekte, heeft in zijn preek zóó sterk voor de Duitschers en tegen de Franschcn, Engolschen en Rus sen partij gekozen, dat een onder zijn geheel tegenwoordige officier zioh bij den Kerkeraad over die preek beklaagd en verklaard heeft, ilnt, als de Kerkeraad te gen een dergelijk optreden geen maatre gelen nam, hij dien predikant bij de mi litaire autoriteiten aanklagen zou. Naar men verneemt heeft de Kerkeraad nu aan ds. Van Hoorn den eisch gesteld dat hij schriftelijk Moven zai zich in het ver volg van alle staatkundige beschouwin gen op den kansel te onthouden. Hbl. Waarschuwing aan kolenverbruikers. Vanwege de Nijverheidscoinmiseie _.van' het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914, wordt medegedeeld Het is gebleken dat velen in den lande in de ineenfng verkeer en dat zij reeerve- koien kunnen koopen voor minderen prijs dan de Onderlinge K(denreserve Maat schappij ze hen zal aanbieden. Deze meening Must op een misverstand. Ongetwijfeld zal de Onder# nge Ko- lenreserve Maatschappij veel goedkooper kolen kunnen koopen dan eenig ander op zichzelf. Dit blijkt uit volkomen ongemotiveerd hooge prijzen, die bij voorbaat voor En- gelscbe en Duitsdie kolen worde» be taald, waarbij de afnemers er zioh geen rekenschap van geven dat dit een ver mindering zal veroorzaken ln de afleve ring van kolen, waarvoor zij tegen een belangrijk minderen prijs hebben gecon tracteerd. Daarom kan niet genoeg worden aan bevolen zioh om inlichtingen te wenden tot het secretariaat van de Onderlinge Kolenreserve Maatschappij, alvorens te gen hooge prijzen contracten voor kóten- levering af te duiten. De meaning dat geëisohle storting voor waarborg bij de Onderlinge Kolenreserve Maatschappij ook beteekent, dat de door haar bemiddeling verkregen kolen tegen de prijzen van b.v. f 18 voor steenkolen of f 30 voor gaskolen zullen worden be rekend, is van zelf sprekend geheel on juist die liedrageu stellen slechte een maximum voor. Belgische vluchtelingen. De minister van BinnenJandeche Za ken heeft, naar de „N. R. Crt." meldt, liet volgend schrijven verzonden aan de commissarissen der Koningin in de on derscheidene provinctën Naar ireij wordt medegedeeld1, is het voorgekomen, dat Belgische arbeiders, die hier te lande in normalen loondienst wa ren, met verbreking van hun contract den arbeid neerlegden en zich in een an dere gemeente als vluchteling voor on derstand aanmeldden. Het is mij niet be kend, of in dergelijke gevallen onder stand voor rijksrekening werd gegeven, maar vast schijnt te staan, dat onder stand is verleend. Voor zoover particu lieren dit doen, kan daartegen mijner zijds geen maatregel worden genomen, waar ik verzoek U.H.E.G. dè burgemees ter in uw gewest, onder mededeeüng van het bovenstaande namens mij uit te noo- digen, scherp toe te zien, dat rijksonder stand alleen aan de werkelijke vluchte lingen ten goede komc en niet aan hen, die toonenden arbeid moedwillige hebben neergelegd. De bovenbedoelde feiten schij nen in de laatste maanden te zijn voor gekomen. Onderzoek van de ondersteun den, die zich in dien tijd hebben aange meld, en van nieuwe gevallen zai dus voor hot beoogde doel toereikend zijn. In het uiterste geval, wanneer ter voorko ming van erger hulp aan dergelijke pseu- do-vluchteling en moet worden geboden kunnen zij met mijn machtiging worden opgezonden naar een vluchtoord. Door den luit.-"generaal, commandant van het veldleger, het militair gezag uit oefenend in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland handelende krachtens art. 33 der Wet van 23 Mei 1899, besloten aan ^ongeveer 70 inwoners van Limburg en Noord-Brabant het verblijf aldaar te ver bieden, daar hun aanwezigheid gevaarlijk voor de rust en algemeene veiligheid is. Beslag op steenkolen, ookes en briketten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel overweegt om op steenkolen, cokes en briketten, welke hier te lande buiten overleg roet het Koleubureau van het Koninklijk Nationaal Steuncomité worden ingevoerd, krachtens de Leveos- roiddelenwet besiag te doen leggen, ten einde ontwrichting van de contraeten die door bemiddeling van het Koleubureau zijn gesloten in het algemeen belang van do Neder landsche kolen Ver bruikers tegen te gaan. Rijks Veeartsenijschool Naar de N. R. Ct. meldt, hebben zich voor het toelatingsexamen tot 's Rijks Vee- artsenijMiool dit jaar geen carótffetfefc» aangemeld. De logger R. W. 40 aangehouden. Rij den reeder D. Ouwehand Azn., te Katwijk kwam gisteren telegrafisch be richt in, dat zijn toggervMrtuig, R. W. 40 door de Engelsohe Marine op de viff- scherij is opgepikt, en naar Aberdeen op gebracht. Opgebrachte treilers. De IJroulder trellér „Odion" rappor teert, dat ook de „Camelia" Y. M. 18 door de Engetachen is opgebracht daar men vermoedde, dat het schip een groote ladiitt zout aan boord' had. Loggersohepen opgebracht. De logger» VI. 76, VI. 119, VI. 64, VI. 70, zijn door l'ngeische oorlogssche pen naar Kirkwall opgebracht. Een aanklacht. Men meldt nit Hilversum aan de „N. Ort." De heer Hendrik Nieuvenhuyzen, vethonder van Hilversum, heeft bij den of&cier van justitie een aanklacht ingediend tegen den uitgever van de alhier verschijnende „Goo- en Eem- lander" wegens laster. Deze aanklacht staat in verband met de door genoemd blad gepnbli- ceerde artikelen over het beheer van bedoelden wethonder. Naar het D. verneemt, heeft de Maskeradecommissie voor deütreoht- Bche lustrumviering in 1916 besloten vóór de zomervacantie geen beelisaing commissie voor de prov. sttereokeurlnueu io Zuié-Holisod. In lmodeu van Uedop., Staten omprae- advies werden gesteld o.a. de adreasen om verhooging van subsidie „Volkson derwijs" te Krimpen a/d. IJasei, en sub sidie aanvrage van de Vorecniglng lol Insnijding der Tuberculose alhier. ken de woorden „We trekken vrooiijk near het booob I" 01 „We laten graag de stad aileou", ol „Vaarwel, dierbaar gaan inzake een bg die gelegen- te honden maskerade. Die beslis- ml worden uitgesteld tot na dt Hel ultimatum van dr. Kuyper. i)e TUd" schrijft naar aanleiding van je" asterisk van Dr. Kuyper „Vertrou wen of ontsla®" het volgende: Dat er oneenigheid bestond iu de fnü-revototioumaire partij was ook voor niet-ingewijden geeu geheim se dert niet weinige incidenten, welke de heersohende geschillen toekenden, half in het openbaar werden afgespeeld'. Heeft dus de verklaring van dr. Kuy per niet» verrassende, toch zal het ul timatum vele zijner getrouwen doen opschrikken. En allen, die den onge meen begaafden leider der anti-revolu- tionnaire partij op diens loopbaan-heb ben gevolgd', zullen het tragische gevoe len van de bittere klacht over de hou ding van een deel der zijnen, wien hij inherinnering moet brengen de groote dingen, wefke hij voor de partij tot stand heeft gebracht. Toch zal uien, meencn wij, goed doen, zich aan christelijke zijde niet al te ongerust te maken. en aan de over zijde zich niet te spitsen op een scheu ring in de anti-rovolutionnaire partij. Dr. Kuyper is eeo veel te taktisch lei der en kent te goed1 de... geschiedenis van zijn partij, om niet te weten dat er vooreen scheuring hoegenaamd geen aanleiding bestaat. Dr. Kuyper geen leider meer? Er bestaat geen en kele voormen onder de anti-revolutio nairen, welke dat zou wenschen, en al lerminst de zoo uitnemend' geredigeer de „Rotterdammer", waartegen djr. Kuy per zich voornamelijk richt, zou van zijn „ontslag" willen weten. Wat thans bij onze bondgenooten aan de orde ie, heeft bijna iedere partij meegemaakt en is, wel verre van een scheurings-symp- toom, een bewijs van groei. Ook de Katholieken hebben den tijd gekend, dat dr. Schaepman, destijds ónze lei der, over menig punt anders dacht dan de> jongere generatie Van Nispen Aa-lberse, Regout c.a. Vrees voor scheu ring liestond toen onder one niet beetaatthans evenmin onder de anti- revolutionairen. Alleen word* thans eeoigezine door dr. Kuyper zijn positie als leider naar voren gebracht en zijn zekere geschil- ton (dr. Kuyper is journalist gebleven) ln het openbaar behandeld. Of dit voor de kracht der anti-revolutionaire partij lievorderlijk ie, het staat niet aan ons, tüt te beoordeelen; doch de scheu ring, of ook maar een ernstig con flict, dat betreurenswaardige gevolgen na zich zou kunnen sleepen, vreezen wij niet. Onzee inaieos bestaat er eely ter wel één geschilpunt, dat noodzake lijk oplossing vraagt de strijd tus- Mien dr. Kuyper en mr. Heemskerk naar aanleiding van het optreden van dezeti laatste ak» kabinetsformateur. Wij meen en, dat hieruit vele, zoo niet allo onaangenaamheden voortvloeien. Kon men het hierover eens worden, ons dunkt dat niet onmogelijk, dan ware de aanleiding tot twist vervallen. Dat overigen» dr. Kuyper aelf niet de zaken op de «pits wil drijven, blijkt uit zijn liereidwilllgheid om mede te werken aan een Raad van Advies waartoe hij zelf het initiatief wil ne men. Of dit de aangewezen weg is, zal de toekomst moeten leeren; in elk geval f weten wij, dat onder de 'anti- TevoluliioluMren de vaste wil bestaat, de eenheid, waardoor de partij zoo sterk geworden i», te bewaren. GOUDA, 7 Juli 1916. - Rijks H. B. S. Van de 55 ingeschrevenen hebben 51 aan het schriftelijk toelatingsexamen tot de lo klasse deelgenomen. Zonder verder examen werden tot deze klassé toegelatenG. van Hoorn. N. Brandwijk, Ja v. d. Straaten, L. Exalto, Aa. Guijken, Da. van Kijk, Ma. Kamp buizen, F. Bijlsma, P. Bol, A. v. d. Heu vel, W. Abbema, K. Gorter, Aa. Jon ker, Ja. v. d. Torren, H. de Quartef, J. Jonker, W. van Dam, W. Scheer, C. Jansen, G. ten Hagen, Je. Kruiswijk, P. Fluijt, W. Sap, Ha. Franx, J. Boef Kievit en Th. van As. Met de 24 overigen wordt het examen i.s. Maandag voortgezet. Blijdschap was er op die kindergezich ten te lezen. Op tijd reed de trein on der het jubelen van de kinderschaar af. Broertjes en zusjes, der jonge reioiger» en reizigsters stonden op Lombok en aan den Overweg om de vertrekkenden nog eens een laatst vaarwel toe te roepen. Wat was 'er onderweg veel te kijken ooral toen Utrecht voorbij was. De kin deren hadden geen oogen genoeg om al dat mooi» te bewonderen, dat zich tel kens voordeed. Wat hadden de dames en heeren het druk, om al die vragen te beantwoorden, die er gedaan werden. Op eens een hoerageroep, toen het woord Arnhem gehoord werd. Zijn we al zoo ver Hebben we nu al ruim uur in den trein gezeten Gelukkig, de trein zette zich weer gauW in beweging, want hoe dichter het döeJ der reis genaderd werd, hoe ongeduldiger dat jonge volkje scheen te worden. De Rijnbrug overge- stoomd en de Betuwe ^tinnen. Langzaam nadert do trein de Waoibrug om die nog langzamer over te gaan. Waarom, dat weten nu allen -van het gezelschap. Ge lukkig nog een paar minuten en de stad is bereikt. Opgewekt en vrooiijk verlaten do ruim 140 kinderen den trein om wel dra zingend de stad in te trekken en een wandeling te maken «oor. het prachtige Kronenburgerpark, met zijn grot, vijvers met eenden, zwanen, karper» en goud- vissollen. Op de Belvedère een» gezon gen en genoten van het prachtige uit zicht. Dan weer dloor do stad, straat op en straat neer, langs Waalkade naar de Sociëteit „Burgerlust". Gegeten, gedron ken, 't Valkhof bezichtigd, ansichten ge schreven, andere gekocht enz. Dan een wandeling door het prachtige Hunerpark en naar de efectrisohe tram, die hot jonge volkje zou brengen naar Berg-Dal doo'r Mooi-Nederiand, bij en- langs de Duit sche grens. In een vijftal mooie wagens werd de tocht gemaakt, een prachttocht. Was de afw-iwheiing in natuurschoon tjuesctien Utrecht en Arnhepi groot, hoorden daar telkens*: hoe mooi hier werd de verwachting overtroffen en scheen er aan de uitroepen vqn bewondering geen einde te komen. De kinderen keken hun oogen uit. Na een prachtrit van uur uit stappen. Do theetuin was bereikt, speeltuin, maar ook een snoeptuin; voor al do vrouw met de kersen had het druk. Na den inwendigen meuBCh wat versterkt en verkwikt te heblien, werd een wandeling gedaan naar den Stollen- berg. Prachtige panorama's en verge zichten boeiden 't oog. Wat een gelach en gejuich als de smalle bergpaadjes wer den beklommen en het dan weer liene- demw aarts ging. Door de gladheid der ZQton gleed menigeen uit en rolde dan door hef gebruinde dennen- en sparren- afval naar beneden. Bosoh bessen pluk ken, en met varens het haar of den hoed getooid en de vreugde nam nog toe, toen permissie gegeven werd1 om een half uur itaar hartelust te dlwaleti, te stoeien en ravotten. Daar gaat na den verstre ken tijd het fluitje van verzamelen. Van alle kanten komt het jonge volkj< kleuren als rozen op de wangen aan klauteren. Een hospartijtjo tusschen mi liedje gezongen en den speel tuin weer opgezocht. Vrooiijk zingenden irm in arm, in breeds rijen lyord t die bereikt; de dorst wordt er ge- toscht; om half zee wordt plaats gemo- in de eleotr. tram om precies 6 uur het opgewonden gezelschap op lie stationsplein af Ie zetten en als om 6.40 de trein naar Gouda zich in beweging zet, klinkt uit aller mond Hoera, moeten, enz. Nu nog twee uur sporen, t Is wel een tijd, maar met zulk een opgewekte troep duurt de tijd niet lang. Jo bent er eer je 't weet en circa kwart voor negen «toomt de trein het station Gouda binnen. Een ommegangetje op het perron, een liedje, een busje chocolade uitgereikt en onder het zingen van een vroolijke raarsoh treden allen naar bui ten, opgewacht door vader of moeder broertjes en zusjes, die aan de verheug de kindergezichten wei kunnen zien, dat het een dag vol vreugde is geweest. Een woord van dank verder aan het Spoorwegpersoneel voor hun hulpvaar digheid, waardoor het vertrek en de te rugkomst in den trein zoo gemakkelijk was geregeld. Belgische Soldaten in het Vluchtelingen kamp. Sedert een paar dagen zijn in het Vluchtelingenkamp een viertal Belgische .soldaten aangekomen, (Me door den com mandant van het In terneer ingskamp te Harderwijk ter beschikking der Comniis- zijn gesteld teneinde toezicht te hou den meer speciaal in het gedeelte van het kamp, waarop de demontabele wo ningen zioh bevinden mot den tuinaan leg, welk gedeelte geheel is ingericht (toor de Society of Friende. De Belgische militairen zijn in hun uniform gekleed en naar zij ons mede deelden ishun deze overplaatsing naar Gouda bijzonder welkom. Gebakken Vtoeft voor de Vluchtelingen De Commissie van Toezicht van het Vluchtelingenkamp, alhier, heeft een proef genomen met get takken visch, welke te gen zeer matigen prijs verkrijgbaar wordt gesteld door het „Centraal Bureau voor den afzet van visohproducten", 118 Prins Hendrikkade, Ameterdain. Zooals bekend, is het doel van dit Centraal Bureau, dot een Gemeente-In stelling is, om dtoor het verkrijgbaar stel len van visch in allerlei soort in gebak ken toestand, zoowel de visscherij te hel pen als de burgerij» welke laatste in staat wordt gesteld' tegen billijken prijs goedkoop' visch, welke een hooge voe dingswaarde heeft, te verkrijgen. Do resultaten welke het Centraal Bu reau bereikt, zijn zeer gunstig; er wordt een groot gebruik gemaakt door allo mo gelijke Instellingen, ook van Militaire ;ijde, van de visch welke het verkrijg baar stelt. Zoowel Noordtoee- als Zuiderzee-visch wordt door hot Centraal Bureau geleverd, terwijl de verpakking zindelijk is en ge schiedt in kleine kisten van ongeveer 30 K.G., waardoor voor instellingen wier l»e hoefto aan visch niet groot is, het nim mer een bezwaar behoeft te zijn van de gelegenheid die het Bureau biedt, ge bruik te maken. Do proef welke heden door de Commis sie van Toezicht van het Vluchtelingen kamp is genomen, kan ais volkomen ge slaagd beschouwd worden'; de visch wel ke gisteren in Amsterdam gebakken is (het was gebalcken soholvisch), is heden tor tafel gekomen en er was slechts één roop onder de Vluchtelingen over de uit stekende kwaliteit en de voortreffelijke toe bereiding. Er bestaat dan ook geen. twij fel, of door onze CommiiMo nullen Maat regelen worden getroffen datgerégeld zoo mogelijk eens per week, aan do Vluchtelingen deze visch zal worden ver strekt. Door de Commissie is aan verschillen de Instellingen hier ter stede een proefje van dcBe visoh gezonden, om ook hen de gelegenheid te stellen met dit zoo uitnemend volksvoedsel kennis te maken. uitslag van de gehouden stemming leden van den Gemeenteraad is als I. Voor het Mercurius diploma l'ngeische handelscorrespondentie slaagde gisteren de heer H. J. Alkema alhier. Het Schoolreisje van School no. 3. Weder hadden de kinderen van de hoogste klassen van school 3 in de Kei zerstraat een jaar gespaard om een schoolreisje te kunnen, maken. Dagen te voren reeds hadden zij pret, bij de ge dachte, dat zij ditmaal naar Nijmegen wwden gaan. Nijmegen en omstreken hoe menigmaal hadden zij bij de aard rijkskundige lessen gehoord van het na tuurschoon, dat daar te genieten valt. Klokke 7 uur waren de kinderen 8 morgens op school en reeds een kwar tier later gingen zij zingende naar het station, teneinde met den trein van 7.42 de reto te aanvaarden. Hoe vrooiijk klon- Tennis-match. De Goudsche Tennisclub T. I. O. D. heeft tegen 10 en 11 Juli wedetrijden uit geschreven, welke gespeeld zullen wor den op de banen der Goudsche Tennis clubs -„Gouda", „T. I. O. D." en „Be Quick". De wedstrijden zullen aanvangen op Zaterdag 10 JuH4 des namiddags te T uur, Zondag 11 Juli morgens 10 uur. Hef progrannma bevat 1 Hecrenslngle (Kampioenschap voor Gouda) 2 Dames Single (Kampioenschap voor „Gouda), Heeren Double (Kampioenschap voor Gou- 4 Mixed-Double (met voorgift). Aan de wedstrijden kan worden genomen door alle leden van de Goud sche Tennisclub». Prov. Staten van Zuid-Holland. In degistere» gehouden vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holldnd werd in handen een er commissie, bestaande uit hoerenKortwegVai» Gruting Scheer, Warnaar, Van Fisenne, rappor tour, gesteld een missive van Ged. Sta ten betreffende reglementswijzigingen voor de veefokkerij ln Zuid-Holland en een buitengewoon subsidie aan de regelings- De uitslag van de gemeenteraads verkiezing. De voor volgt Bij de stemming ter verkiezing van drie leden tengevolge de periodieke aftre ding dor hoeren Uuldemond, Grooten- dorst en van Gel deren zijn uitgebracht 873 geldige stemmen, waarvan zich vereenig- clen op J. van Gelderen (11b.) 364, F. J. Grootendorst (a.r.) 529, Guldomond' (a.r.) 541, P. M. Koster (lib.) 272, J. H. van Nes (11b.) 266, K. Verkade Kz. (H.d.a.p.) 111, zoodat zijn gekozen F. J. Grootendorst en E. Guldemond en herstemming moet plaats heblien tusschen J. van Gelderen en P. M. Koster. Het getal van onwaarde verklaarde stembiljetten bedroeg 33. Bij de stemming tor verkiezing van n lid in de vacature-Nleuweetoeg wor den uitgebracht 802 geldige stemmen waarvan 129 op A. Brand (r.k.) en 873 op II. Koster (lib.), zoodat i» gekozen A. Brand. Het getal van onwaarde verklaarde stembiljetten- bedroeg 89. Op den Zijdewog schrok gisteren het paard van de gemeenteroiniging voor oen draaiorgel met het gevolg, dat het in de diepe wetering geraakte. Door de kra nige hulp van de militairen werd voor komen dat het paard1 verdronk. Met ver- i'ende krachten werden paard en wagen weder op het droge gebracht. Op een der trappen van de noodka- zerne waa deze weck een kleine jongen van W. de Wit aan het spelen; hij ver loor zijn evenwicht waardoor hij naar beneden viel en oen. been brak. Uitspraak van 7 Juli 1915. A* D. te Gouderak f 5 suba. 3 d., we gwis oieren van wild zoeken. K. S. te Boakoop f m subs. 10 d„ we gen* in de provincie Zuid-Holland in boezemwater te snel varen. M. V. te Nieuwerkerk o,4i. IJssei f 0.50 subs. 1 d'., W. v. d. W. te Moordrecht 11 subs. 1 d., wegens niet in het bezit zijn van een spoorwogkaartje. L. J. J. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., wegens a|« werkgever niet in het bezit zijn van een arbeidskaart en register. J. V. to Bledswijk f0.50 subs. 1 d., T-. te Zevenhuizen f 5 subs. 3 d., A. te Moercapelto 16 subs 3 d., wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken. üh K. te Gouda 11 subs. 1 d. met verbeurdverklaring van den hengel, D. en J. W. te Gouda, J. V. te Moor drecht, H. S. te Rotterdam, M. K. te Rotterdam, L. K. te Recuwijk met ver- iH'urdverklaring en bevel tot vernietiging van de vtochtulgen, ieder f 1 subs. 1 dt wegens vlsschen zonder vergunning. B. v. d. W., woonplaats onbekend 0.50 subs. 1 week tuchtschool, met ver beurdverklaring en bevel tot vernietiging het werpnot, wegens geoorloofde vtochtulgen bij zich hebben op eenig wafer, waarop het Blnnenvissohcrij-reglo- i'nent van toepassing is. K. v. G. en D. J. H. te Gouda, ieder f 8 sub». 2 d., roef verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van de zegens, wegens tusschen 1 Maart en 30 Sept. vls schen roet den zegen. W. C. V., D. 8., J. S. te lteeuwijk leder 3 maanden voorwaardelijke tucht school, onder proeftijd van 1 ja Ar, met verlieurdVerklarlng van de hengels, we gens visschen. zonder vergunning. M. J. te Reeuw ijk en T. J. B. te Gou da, ieder f 1 sul». 1 d., wegens fleteen zonder hel. A. V., H. C. do G. te Boskoop, W J. N. te Gouda, A. G. te Waddtnxveen A. G. to Bodegraven, A. B. te Haa trecht, W. A. L„ woonplaats onbekend, ieder f 1 subsu 1 d., wegens nftehti fietsen zonder "licht. P. M. te Waddinavecn 13 subs. 2 d. wegens do Jan Kattenbrug te Gouda be rijden vóórdat toestemming daartoe is ge geven. J. J. Z. te Gouda f 1 sub». I d., we gen» te Gouda fietsen op een wandelpad in een plantsoen. II. C. S., J. v. V. te Nieuwerkerk a/d. IJssei, f 1 subs. 1 d., wegens te Gouda zonder noodzaak fietsen op een trottoir. W. de J. te Waddinxveen 2 maal f 1 subs. 2 maal l weck tuchtschool, wegens te Waddinxveen zijn hond niet voorzien I hébben van een muilkorf en niet stap- Vpcts naast zijn voertuig gaan. A. A., woonplaats onbekend, A. A., ié. id., J. C. de K„ id. id., ieder f2 sub». I d., wegens to Rleiswijk venten zonder vergunning. II. V, te Moereapefle fl subs. 1 d., wegens te Moercapeile als bestuurder van t«en voertuig bij het omrijden van etm hoek van een straat harder rijden dan stapvoet». P. J. C. E. en P. de H. te Gouda ieder f 3 sub». 2 d., wegen» nachtelijk burengerucht. P. v. d. P., woonplaats onbekend f 10 sub». 10 d., wegens opgeven van een vatoehen naam. J. D. te Gouda f 1 subs. 1 dt, A. J. D. to Gouda f 8 sub». 2 d„ D. v. d. H. te UftpedIe a/d, IJssei, wegens openhare dronkenschap. In de Argonneo hadden geen infante- riegevechten plaat». Wij heroverden een gedeelte van de loopgraven op de Mans hoogten, dat de Duitschers den 29en Juni veroverden en maakten vorderingen tot voorbij deze loopgraaf. I.en hevige tegenaanval van den vij and wend door machinegeweervuur eu granatefi afgeslagen. De reet der Duit schers vluchtten in wanorde. De vijan delijke artillerie, in de Vogezen betoond weer grootor activiteit. De „Jan Pieterszoon Kden". Men moldt ons uit Amstof^n Naar wij vernemen heeft de Steomtvaatrt-fMij. Nederland", bij wie aanvragen inkomen De kerkvoogden der Ned. Herv. Ge- j nieente alhier hebben, met hel oog op de tijdsomstandigheden afwijzend beschikt op het verzoek der zangvereeniging Advendo 31 Augustus in do kerk een concert van gewijde muziek te mogen geven. herhaaldelijk nog toe»t(!imiring tot hef bezichtigen van het s.s. Jan Pieters zoon Koen. dit stoomschip opnieuw aan golften aan hef steuncomité, ten einde liet voor het publiek ter Iwzichtiglng te stollen en wel op Zaterdag 10 en 11 dezer. Na dien tijd is het stoomschip niet meer te bezichtigen Mr. Dr. J. vau Bost. De Min. van Buitenlandische Zaken heeft Mr. Dr. J- van Best, regeerings- omuitosaris hij do commissie van voor ziening van levensbehoeften aan de Bel gische grensgemeenten verzocht zich u belasten met de tteharttgtog ter zake van de belangen van den Ned. Handel de Industrie. Marineafoep omgeslagen. HOEK VAN HOLLAND. Men meldt ons dat op (te Noordzee een marinesloep ls omgeslagen. Een man ls er in ge- igd do kust te kunnen bereiken. De reddingsboot is ter assistentie vertrokken. Inbraak. Men meldt ons uit den Haag In den afgeloopcn nacht ls hier weer oen in braak gepleegd, than» ln perceel Ko ninginnegracht 33, waarbij alle gouden en zilveren voorwerpen welke zich in dat buis lievonden, zijn meegenomen. De politie doet onderzoek. Mr. Troelstra. Men meldt ons dat Mr. Troelstra he den pe>r auto naar de Lutte bijOlden- zaal Is vertrokken. Vlootnithreidlng. Het antwoord op het Voorloopig Ver slag betreffende het w.o. inzake den vloot- aanhouw, ls hij de Tweede Kamer inge zonden en zal vermoedelijk hedenavond in druk komen. Stoomvaartlijnen. Holl.-AmeijjikaHjn. Noordam 7 Juli v. m. Beachyhcad ge passeerd. I lti,indam New-York-UotUrdam 7 Juli v(,m- U.05 binnen. Mij. Nederland. Koepat, uitreis, pass. 5 Juli Graves- end. Rembrandt uitreis vertrok 4 Juli van Cokxnlio. Rondo uitreis vertrok 4 Juli van t'o- lombo. Calcutta uitreis vertrok 5 Juli \an Colombo. Billilo» thuisreis |«oss. 6 Juli Gi braltar. Koningin Emma uitr. arr. 6 Juil Port Said. Kiouw thuisreis pass. 6 Jnli Gibraltar. Krakatau ultr. pass. 6 Juli Padang- Kangean thuisreis pas». 6 Juli Dover. Aan het Italiaansche front. ROME, 7 Juli. Officieel. Oosten- rijksche aanvallen op 5 Juli westelijk van Lavaredo in Trentino, ten noor den van den Pal Grande en op Pizzo Avostano werden onder zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. De vijand biedt verwoeden tegenstand on doet herhaaldelijk hevige tegenaanval len op de Italiaansche troepen die bij de Isonzo oprukken. Te dusverre zyn de Oostenrykers er echter niet in ge slaagd eenig terrein te heroveren daar de Italiaansche aanvoerders en de troe pen vast besloten z^n ondanks de hin dernissen en ten koste van alles hun doel te bereiken. De gevechten aan het kustgebied, die in do laatste dagen een groote omvang aangenomen hebben, ontwikkelden zioh gisteren door de aanvallen van het 3e Italiaansche leger tot een veldslag. On geveer vier vijandelijke legercorpsen gin gen gesteund door krachtig artillerievuur op het front van het bruggehoofd van Gorz tot de zee voorwaarts. Zij werden volkomen teruggeslagen en leden enorme verliezen. Aan het Westelijk Front. PARIJ8, 7 Juli. Het oommunlqué van gisteravond 1 uur luidtDo Engelschen hebben verschillende tegenaanvallen op de loopgraven afgeslagen. Gisteravond ver overden wij het zuidwestelijk deel van PHkoni en namen 80 man gevangen. Zij brachten den vijand zeer zware verlie- toe. De Duitschers bombardeerden Atrocht met brandbommen en in het bijzonder de kathedraal; ook Reims werd gebomba deerd. I j WOERDEN, 7 Juli 1915. Aanvoer ter kaasmarkt 297 part. Nieuwe voorwaarden. Goudsche kaas Ie s. f 49,— a f 51.50 id. id. 2e s. f 46,a f 48, id. id. zwaardere f47,52. id. id. Rijksmerk f 48—52. Alles per 50 K.G. Handel vlug. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 763.9 te München, laagste barometerstand 754.7 te Heldor. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige Zuidwestelijk wind, meest zwaar bewolkt waarschijnlijk regen of onweersbuien. Koelere och tend. Een middel tegen besmetting. In do ukodizintache Klinik beschrijft Dr. Bawicki een instrument dat hij bedacht heeft om den arts in de hospitalen voor besmettelijke ziekten te beschermen tegen het besmettingsgevaar, dat hem dreigt door het aanraken van deurklinken, wa terkranen, kettingen van waterclosets, bel len, electrische knoppen enz1. Dit instru ment bestaat uit een als een bajonet ge bogen blikken buis. Aan het eind van de buis zijn verschillend gevormde inker vingen en aan één. kant niet ver van het einde een vierkante opening. Met be hulp van dezen sleutel kan men iedere deur zonder aanraking met de handen openen en weer sluiten. Met de inker vingen kan uien waterkranen, deursieutels en andere dingen omdraaien. De vierkante opening is voor steekcontacte© bestemd.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2