ZBIrxn.e2DJ.aan.d-. Gemengde Berichten. jtarfsnieuws. PREDIKBEURTEN. OOUDA. SPOET. Opgave van Personen Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. BURGERLIJKE STAND, schappelijk en leerzaam nummer, Ka- beljouwvangst op IJsland, volgen ver der. Een alleraardigste comedie is De van den Gemeenteraad 7 September 1915, des UIT HET LEVEN VAN EEN VELD PREDIKER BIJ HET LEOER TE VELDE. LU. Mijne opsomming van de verschil lende af deelingen, waar de werkzaam heden bij zijn ondergebracht, die in liet belang van aanvoering, verple ging en slagvaardigheid eencr divi sie moeten worden verricht, is nog niet geëindigd. Ik bracht het tot de ,1de sectie. Er is ook nog eene vier de Daar. zorgt men voor de be wegelijkheid der troepen, die niet mag wordeh belemmerd door onvol doend hoefbeslag of gebrekkige wa gens enz. Een kapitein der artille rie staat daar aan het hoofd; de krijgs- tuehtelijke zaken zijn hier tevens on dergebracht, terwijl een burgerambte naar zorgt voor de regeling en het ongestoord gebruik van de telegraaf on telefoon, ten dienste van Legerbe langen. Dat in den oorlog van den nieuwen tijd teiegTaaf en telefoon een overwegende plaats innemen, gelijk trouwens in het geheele leven van thans, weet iedereen. Denken we maar eens aan het gebruik, dat er van gemaakt is voor de mobilisatie, en aan de voortreffelijke, zware dien sten, toen zelfs verricht aan de klein ste kantoren. Voor een doel gebruikt men het bestaande ltjnennet voor oor logsdoeleinden, voor de rest brengt een eigen afdeeling aan wat daaraan nog ontbreekt. Aangezien de bestaan de kantoren onafgebroken open moe ien zijn dag en nacht, was verster king van personeel daar noodig, hier en daar ook uitbreiding van de be schikbare toestellen en lijnen. De toegevoegde telegraafambtenaar behan delt deze aangelegenheid voor zoo ver betreft het gebied der divisie. Maar alle wachtposten en bureau's zijn telefonisch aangesloten; hiervoor zorgt de teleg'raafafdeeling, behooren- de bij den Divisies taf en staande on der bevel van een eigen aanvoerder, een genie-officier. Behalve telegraaf en telefoon is ook de post vertegen woordigd bij het leger te velde. Elke divisie heeft een eigen vcldpostkan- toor onder een officier-directeur, ter zijde gestaan door het noodige per soneel: assistenten en kantoorknechts. Als ik nu nog noem de automo- hiel-offioioren, die hun auto's en chauffeurs medebrengen te velde en ter beschikking stellen van den aan voerder, begin ik de volledigheid te nadere». Vorder zijn er de luite nant-aanvoerder der Stafwacht, de lui tenant-bevelhebber yan het Stafkwar tier en do luitenant, belast met het hevel over den Staftrein, welke alles vervoert, dat behoort tot de dienstbe- noodigdheden en de uitrusting der of ficieren van den Staf. Het is duide lijk: «en uitgebreid gezelschap be hoort tot de dagolijkscheomgeving van den divisie-commandant, die vrijwel geregeld met hen in aanraking Komt. Over de veldpost moet ik nog af zonderlijk iets vertellen. Met haar heeft ledereen te maken, die wel eens aan een gemobiliseerde te velde een brief of briefkaart zendt. Zij verheugt zleh niet in algomeene ingenomen heid en lijdt zelfs onder veler ongun stiger beoordeeling. Wie meenon, over huar te mogen klagen zijn meestal onredelijk. Als men weet wat zij doet en hoe zij werkt, krijgt men veeleer bewondoring voor haar arbeid. Een poststuk, bestemd voor Iemand, die in den vreemde verkeert on dik wijls een zwervend bestaan heeft mag niet verloren gaan en ook niet als onbestelbaar terugkomen. De af- zemler is niet zelden óf onbekend mot de verblijfplaats van dengeen, aan wien hij schrijft, óf niet in staat, het dorp of gehucht nauwkeurig op te geven. De troepenafdeeling blijft ech ter doorgaans dezelfde en is gemak kelijk te onthouden. Op de alge meen» verzamelplaats van de stuk ken, per veldpost verzonden, weet men, welke regimenten enz. tot elke divisie behooren. Van die algemeen» verzamelplaats worden dan de stuk ken gestuurd naar het veldpostkan- toor van de betrokken divisie. Op dit kantoor weet men de legering van de onderdeelen bataljons, afdeolfn- gen, compagnieën, eskadrons en bat terijen. Vandaar gaan dus de brie ven en briefkaarten rechtstreeks naar de plaats van bestemming, op de ge lijk koelte en gezonde lichaamsoefe ning genieten. Indien de cultuur van suikerriet 4n tropische landen plaatst kan worden onder weten schappelijke leidiyg, zal er veel min der kans zijn voor de cultuur van suikerbieten in Europa en waarschijn lijk in 't geheel niet in Engeland, het moest inderdaad onze taak zijn het vraagstuk in handen van de rogee- ring te stellen en deze industrie tot ontwikkeling te brengen, waar zij het best kan bloeien. De tabakscultuur wordt ook goed geregeld en uitgebreid; kinine, cacao, koffie, thee, kapok en rubber zijn an dere producten van belang. Java dankt z.jn vruchtbaarheid niet slechts aan het vochtige klimaat maar vooral ooi; aan zijn vulka&nachtigen grond, vandaar, zijn voortreffelijkheid boven Ceylon, waar in hoofdzaak arme steenachtige grond aangetroffen wordt. (Wordt ▼•rvolfd.) wone wijze per spoor of per trem, als aldus een vlugge verzending is te verkrijgen, anders per afzonderlij ke gelegenheid een auto, die dage lijks alle afgelegen plaatsen langs rijdt. De bestelling van de ontvangen post blijft buiten de zorg van de aange wezen burgerbeambten en wordt vol bracht door zijn fakteurs: militairen, gewoonlijk met een rang, bij elk on derdeel voor dezen diens! afzonder lijk aangewezen. Regeeringsgroenten Door de Regeering is met de firma Spijer Bros een contract gesloten voor het inzouten der regeeringsgroenten. Verschillende wagens groenten snij- boonen, spersieboonen zijn reeds te Geertruidenberg, waar de fabriek ge vestigd is, aangekomen. Aan vele handen wordt hierdoor werk verschaft. (Msb.) Beschikbaarstelling van varkens. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Slagershond, dat zich voor zijn afdeelingen tegenover den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del verbonden had voor de richtige nakoming van de aan de slagers op gelegde verplichtingen t. o, van de slachting, betaling en verkoop van de door tusschenkomst van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleescb betrokken varkens, heeft aan den di recteur van genoemd Bureau mede gedeeld, dat bij voortduring gebleken is hoe buitengewoon moeilijk decon tróle voor het bondsbestuor op de handelingen barer afdeelingen en leden was, ten gevolge van het niet ter plaatse aanwezig kunnen zijn. In verband met de nieuwe voor schriften, die o. m. de contrdle van de bijgekochte varkens noodig maken, was het hoofdbestuur van oordeel, geen nieuw contract met het Rijks bureau te moeten aangaan. Tot nog toe werden voor 37 ge meenten de varkens geleverd onder waarborgen gesteld door den Neder- landschen Slagershond, terwijl in de 200 overige gemeenten, waar leverin gen van Varkens of spek geschieden, de noodige waarborgen gegeven wer den door tusschenkomst van de bur gemeesters. Achterblijven van verlof. Het is bij herhaling gebleken, dat de bestaande bepalingen omtrent het achterblijven van verlof, ingeval van ziekte door de militairen niet behoor lijk worden nageleefd. Daarom heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht zijn desbetref fende orderp in herinnering gebracht. De commandanten zullen zich over tuigen, dat hun ondergeschikten allen met den inhoud daarvan bekend zijn, en de orders maandelijks met hen bespreken, zoodat men zich nimmer zal kunnen beroepen op onbekendheid daarmede. Zij moeten weten, dat ach terblijven van verlof alleen dan als gerechtigd zal worden aangemerkt, wanneer zy (onverminderd de door een officier van gezondheid uit te oefenen controle) een verklaring overleggen van een arts, waaruit ondubbelzinnig blijkt, dat zy (in geval van eigen ziekte) niet in staat zijn om zonder gevaar voor verergering van hun toe stand met een openbaar middel van vervoer te reizen naar de naastbijzijnde militaire ziekeninriéhting of naar hun korps of wel dat (ingeval van ziekte van echtgenoote, eigen vader of moe der of eigen kind er onmiddellijk ge vaar bestaat voor het leven van het betrokken familielid of dat op geen andere wijze (opname in een zieken- inrichting, verpleging door eenig ander familielid, wijkverpleegsters enz.) in de onmiddellijk noodzakelijk gebleken verpleging kan worden voorzien. Zij moeten weten, dat de juistheid der verklaringen, betrekking hebben op een der hierboven aangegeven ge vallen, steeds door een officier van ge zondheid worden gecontroleerd. Indien tegen deze controle bezwaar wordt raakt zal de ziekte van het familie- niet als geldige reden tot achter blijven worden beschouwd. Verklaringen, door burger-genees- heeren afgegeven omtrent andere na bestaanden dan hierboven genoemd, zullen het achterblijven niet kunnen verontschuldigen. Ingeval by onderzoek blijkt, dat valscne of misleidende verklaringen door een betrokken militair worden overgelegd zal hij mede daarvoor aan sprakelijk gesteld kunnen worden. Wanneer bij de contróle blijkt, dat de toestand niet meer is, zooals de verklaring aangeeft, en de betrokken militair ten onreohte is achtergebleven of zonder wettige redenen langer is achtergebleven dan door de omstan digheden geboden was, zal het onver wijld moeten worden Tarwe, rogge en b 1 o\e m. De „Sedert, Bond vau graan- en laeeittttiiueiaren Deelt een adres ge zonnen aan den Minister van Land bouw, .Nijverheid en Handel, waarin ue Uoiid te kennen geelt, dat zijn leden door de regeenugsmaatiegeien betredende de distributie van tarwe, rogge en bloem dermate in hun za ken benadeeld zijn, dat deze thans met vernet» gedreven worden en voor een groot deel geheel stil liggen waarvan behalve schade voor ben- zelL, het onmiddellijk gevolg zal zijn, dal zij hun personeel geheel oï ge deeltelijk zuilen moeten ontstaan voor zoover dit reeds niet heeft plaats gehad, terwijl zij toch van meaning zijn, dat eemge wijziging in de voor genoemde maatregelen hierin een ge- neelen ommekeer kan brengen, zon der tevens hot algemeen belang te schaden. Aan het adres is een me morie van toelichting gevoegd, be helzende de wijzigingen in geuoein- ut* maatregelen, welke de Boud aan den Minister voorstelt. De Bond ver in uwt, dat waar het algemeen belang niet herstel van den handel zal wor- idea gebaat, de Minister met den meest mogelijken spoed er toe zal medewerken, den graan- en meelhan- del weer zijn gewone bedrijvigheid te rug le geven. Aan deze uitvoérige Memorie van Toelichting ontleeneu wij het vol gende ,,De Bond plaatst zich allereerst op hot standpunt, dat in deze tijdsom standigheden het noodzakelijk kan zijn, dat de Regeering ten opzichte van de voeding van ons volk maat regelen neemt om te voorkomen, dat met speculatieve oogmerken levens middelen worddn opgekocht en opge slagen, waardoor èn verhooging van prijs kan ontstaan èn ook soms en kele artikelen van de markt ver dwijnen. De Bond weuscht zich daarom niet le verzetten of ongunstig uit te latep over maatregelen, die ten goede ko men aan den welstand van ons volk, noch meent ten stelligste te moeten protceteeren als de uitvoering dier maatregelen getroffen wordt teil koste van de binnenl. handelaren in gra nen en meel, in het bijzonder van de leden van onzen Bond. Under voorbijzien van alle voor bon schadelijke maatregelen, die van het begin der mobilisatie zijn gelrof- ten, waaronder een zeer voorname rol speelt het inbttgagnetnen door de Ke- geering van de bloem in 't algemeen, maar meer inf* 't bijzonder van de aan komende Amip-ik, bloem of de in por tefeuille zijnde conuossementen hier van, die door de Regeering tot veel te lagen prijs zijn onteigend, blijkens de abnormale winst door de Regee ring op diverse partijen behaald, na- da! ze een tijdje door de Regeering waren opgeslagen en waardoor de handel dus o|) groote wijze benadeeld is geworden, meent de Bond zich tot heden in 't bijzonder te moeten be palen tot de in den laatsten lijd ge troffen maatiegelon. Vastgiestohl kan worden, dat het stellen van te lage maximum-prijzen steeds ten koste kwam van degenen, die eenige voorraad hadden en dit zonder noodzakelijkheid, want, daar de marktprijs van granen en'meel niet door ons maar door het buitenland wordt aangegeven, zag onze Regee ring zich verplicht telkenmale de maximum-prijs te verhoogen, zoodat Ik! publiek toch den hoogen prijs ging betalen, terwijl de handelaar zijn voor- raad vóór September reods tot den laagst mogelijken maximum-prijs had moeten afgeven. De Regeering weigerde onder hare bescherming de import te doen door gaan, zoodat groote partijen Amerik bloem in Amerika niet geleverd zijn geworden, ondqr voorwendsel, men niet kon exporteeren, wat echter wel kon, toen de Nederl. Regeering zelf als koopster optrad tot voel hoogere prijzen. Ook die winst ging voor den handolaar verloren. Ten aanzien van de distributie van bloem wordt uiteengezet dat het voor den handel nagenoeg totaal onmoge lijk wordt gemaakt handel in bloem te drijven. De bezwaren tegen de getroffen re gelingen inzake de distributie van tarwe warden ongeveer aldus weer gegeven# Eerst/heeft de Regoering een maxi mum-prijs va» inl. Tarwe vastgesteld, toen de Regeering echter meende, de tarweprije te kunnen regelen met haar eigen voorraad en de maximum prijs van ongebuild tarwemeel tot f 18.50 per 100 K.G. verhoogde, liet ze de inl. tarwe vrij en was 't niet te voorkomen, dat de prijs van inl tarwe zich regelde naar den prijs van ongebuild meel, door kwaliteits verschil liep ze zelfs tot f2 per 100 K.G. hooger. Dan komt de Regee ring met zijn goedkoop Regeerings- brood, stelt het ongebuild meel tot dit doeleinde tot gemiddeld f9 per 100 K.G. en de handelaar blijft met zijn voorraad dure inl. tarwe zitten, de Regeering treedt als een niet te we ren concurrent op en 'is nA herhaal de protesten genegen den handelaar van zijn tarwe af te helpen maar met een zeer groot verlies pl.m. f 90 a f 100 per last. Regeerings-tarwe is voor een tarwe- handelaar eenvoudig niet te koop. Al leen slechts H.H. meelfabrikanten en degenen die lid van den Molenaars- bond zijn genieten dit voorrecht. Wei is 't treurig, dat een tarwehandelaar geen regeeringstarwe kan koopen. Ook zelfs is 't voor den handel on mogelijk gemaakt provisie te genie ten van ongebuild meel dat door de H.H. meelfabr. ten behoeve van het regeeringsbrood aan de gemeenten wordt geleverd, eensdeels zijn ze zon der onze tusschenkomst leverancier geworden en op andere plaatsen stellen gemeente-secretarissen ze voor het feit, willen ze leverancier wor den, hun f 0.25 provisie te betalen. Door de verstrekking van het goed- koopc tarwemeel,v en daardoor het ,goedkoope tarwebrood aan ieder, die er gebruik van wenseht te maken koopt de bakker thans geen tarwe van den handelaar en is het dus op 't oogenblik nog een raadsel, wat ©r met de Nederlandeche tarwe, die reeds aan de markt begint te komen, ge beuren moet en evenzoo met de nog voorradig zijnde jarige tarwe. De bakkers hebben zoo goed als geen inlandsehe tarwe noodig, want de verkoop van bruin brood zonder broodkaart is zoo goed als uitgeslo ten. Nu is de verstrekking van dit goedkoope brood aan iedereen, iets, dat ook niet in de bedoeling van Uwe Excellentie heeft gelegen en is dit slechts daardoor tot stand geko men, doordat de besturen der groote gemeenten bezwaar maakten, uit te maken, wie on- en minvermogenden waren, doch is het evenwel eenvou dig genoeg b.v. uit de Kohieren der Gemeente-inkomstenbelasting na te gaan, wie in aanmerking zouden ko men, of door het overleggen van een bewijs van onvermogen, als verbrui kers van brood tot gereduceerden prijs. Als men een inkomen van oen ze ker, bedrag als maximum aanneemt, is de grens te bepalen en zullen zij, die aangeslagen zijn boven dit maxi mum tarwebrood moeten gebruikeri voor de gewone prijzen en zal dan den bakker hiervoor dus inlandsehe tarwe verstrekt moeten worden, zoo dat de handelaren in dit artikel een gedeelte van hun vroeger debiet zul len terug kunnen krijgen. Nu evenwel de kwaliteit der in landsehe tarwe dit jaar niet beet zal zijn, onulat de tarwe niet droog ge worden is, mélange met buitenland- sche tarwe zeker aan te bevelen zijn, en is dit dus ook een reden te meer om, regeeringatacwe aan den handel te verstrekken. Wat daar ook tegen kan ,zijn, is zoo iets raadselachtigs, dat niemand uit don handel daarvoor ooit een oplossing heef! weten te geven. De contróle op handelaren is ab soluut niet lastiger uit te oefenen dan op molenaars en de prijzen laten niet toe, dat doze tarwe voor voerdoelein- den gebruikt zou worden. Inmiddels is de prijs van inland sehe en buitenlandsche tarwe gedaald tot f 300.— per last en zeker niet buitengewoon hoog te noemen. In dien nu eens een bloemprijs van f 16.— en een prijs van ongebuild meel van f 14.— werd vastgesteld, zou dan het geheele broodkaarten- sysleon» niet kunnen vervallen, als men vaststelt, dat wèt ook gebeuro op de buitenlandsche markt deze prij zen niet verhoogd zullen worden en dus beslist als maximumprijs werden gehandhaafd, zoodat de broodprijzen op een vrij normaal peil komen te stann. Intusschen kan de handel getuigen, dat ze door den thans bestaanden toe stand hare relatiën ziet afgebroken, de tarwehandol totaal stil ligt en het de vraag zal zijn of de oude relatie nog weder ooit zal hersteld worden. Erger nog is, dat de bakker thans met het geld van den koopman bij den burgemeester of het Rijk gaat koopen. Ook ten aanzien van de distributie van de rogge kunnen dezelfde bezwa ren worden aangevoerd. W. H. Vliegen. Naar wij vernemen zal door de S. D. A.P. bij het e.v. bedanken door den heer Vliegen als lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam IX de heer Van der Tempel, Secretaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen candidaat gesteld worden voor den opengevallen zetel. Int. Social. Bureau. Het uitvarend comité van het Int. Social. Bureau, bestaande uit G. An- seele, Camille Hnysmans, Albarda, Wibaut en Vliegen (de beide laatsten in plaats van Troelstra en Van Kol) kwam heden te Amsterdam in ver gadering bijeen. Pijnlijk maar waar. Een medewerker van het Hbld:, J. J. B., heeft een bezoek aan het Bel- interneeringskamp gebracht is er rondgeleid door dr. Bann* voor den oorlog directeur vanOnó»! wijs en Schoone Kunsten in de meente Brussel, ontwerper van het» heele plan van onderwijs, zooali dg nu met medewerking van onse anto- riteiten voor de Belgische geïnterneer den is ingericht, en geeft van het goede werk dat daar gedaan wordt een onderhoudend verslag. De stad Brussel heeft, naar hij meedeelt, voor het onderwijs der in ons land geïQ. terneerde Belgen een onbeperkt ere diet geopend voorloopig betaalt een Belg in Nederland het noodige uit ruime beurs. Een opmerking maakte een EngeUche dame, vertegenwoordigster van de „Society of Friends", tot den verslaggever, dien zij bij het bezoek aan het kamp toevallig ontmoette. Een opmerking evenwel, die overeenstemt met hetgeen men vrij algemeen hier verneemt. Men sprak over de arme Belgische vluchtelingen en over de vrouwen en kinderen der geïnterneerde soldaten, welke vrijwillig naar hier zijn gekomen om in de buurt van man en vader te zijn en in nu veelal war behoeftige omstandigheden verkeeren. De Engelsche dame zeide: „Ik werk overal voor de vluch telingen, en wat my pynlijk opvalt, ik heb bijna nooit medewerking van Belgische dames ondervonden. Hoeveel gegoede Belgen, zelfs van de rijkste, er ook heele dagen in de deftige café'g van Den Haag en Amsterdam zitten, lunchen, dineeren, vooraan in de co medie, waar er maar geld uit te geven is. Ze zijn uit hun land in nood ver trokken of ze voor hun genoegen naar een luxe badplaats reisden. „J'ai le plus grand mépris poor ceux-la. In België zelf is 't daarentegen heel anders wat we hier in Hol land ondervinden, teekent gelukkig niet' de Belgische natie in 't land sa/re daar is een aandoenlijke solidari teit van alle standen." 9 De Aalsmeersche broeikassen. Te Aalsmeer is onder de bloemisten en kweekers een beweging gaande om te zorgen dat in den aanstaanden winter de voor het forceeren van snij bloemen noodige voorraden cokes tot het stoken van de warme kassen, in voldoende hoeveelheid beschikbaar zullen zyn. Er is thans al een groot tekort. Een commissie zal naar den Ned. Tninbouwraad worden afgevaar digd om dezen te verzoeken bij de regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen in deze voor de Aals meerder kweekers zoo belangrijke zaak. Er zijn te Aalsmeer kweekers die ieder voor zich tusschen de drie- vierduizend mud cokes per winter noodig hebben. Muziek in de treinen. Door de direotie der S.S. is het personeel met nadruk herinnerd aan het destijds uitgevaardigde verbod met betrekking tot het maken van muziek in de treinen. Nogmaals wordt aan het personeel opgedragen nauwkeurig toe te zien, dat het beroep van spoor wegmuzikant niet worde uitgeoefend. Overtreders van dit verbod zyn op het eerstvolgend station uit den trein te verwijderen en zoo zij voorzien zijn van eene abonnementskaart dan deze in te trekken. Een nieuw procédé voor papier bereiding. De „Tagliche Rundschau" meldt aldus het N. v. d. B. dat het na vele pogingen gelukt is een nieuw procédé te vinden voor de bereiding van drukpapier, het welk zeer waar schijnlijk een geheelen omkeer in de tegenwoordige fabricage zal veroor zaken. Terwijl tot heden de vermr- diging van papier voor den druk wordt verkregen door de verwerking van celBtof, aan welke een zeker pro cent cellulose, d. i. gekookte en che misch behandelde houtslijp, toegevoegd is, zal het nieuwe procédé het moge lijk maken, geheel af te zien van deze toevoeging van cellulose, en zich aldus te bepalen tot celstof. Met deze me thode is verbonden een aanmerkelijke daling der productiekosten, hetgeen vooral thans, nu tengevolge van den oorlog de pryzen der cellulose sterk gestegen zijn, van gewicht is. Het product, aldus vervaardigd, zou niet alleen op eene lijn staan met het met behulp van cellulose gefabriceerde, doch zou voor den druk daarboven nog te verkiezen zijn. De proefne mingen, gehouden door een groote fabriek te Petersdorf, zijn, reeds afge* loopen, en binnenkort zcfli deze met de fabrikatie op groote fchaal aan vangen. GOUDA. 4 September 1916. I coop-courant, waarin nieuwtjes van I de geheele wereld in beeld gebracht worden. Eep prachtige natuuropname van het oude Venetië en een weten- ^lïfde ordetwee Blondjes, terwyl „De byziende p Suppletoir Kohier der Chauffeur" en de twee heeren, die een 1 ifatgeliike directe belasting naar bioscoop kochten, er voor zorgden dat ff inkomen, dienst 1915. het publiek smakelijk lachen kan. Het E ..nnr 1Q1R van het I t.nnMnnmmfli> is deze week een num- Ouderkerk a. d. IJsel. Anti-Oorlograad. Op een inteekeningslijst, die van de eene hand in de andere is overgegaan, hebben alhier 46 personen geteekend voor het lidmaatschap van den Neder- landsohen Anti-Oorlograad. hewooting voor 1916 van het I hoofdnummer is deze week een num- «Eb I7TET Wi ^^nte-pensioenfonds. -lorstel tot het verleenen van aan dan leeraar van het btinm. K. J. Riemens. i jjfbenoeming van een tijdelijk leeraar in het Fransch aan het gymnasium 1 twee wethouders, tengevolge mer uit het Wilde Weeten„Ter wille van het Goud", een nummer van paardrijden, overval en schieten, ge volgd door hl algeheele verzoening. De natuuropnamen zijn, zooals in al deze Amerikaansche nummers echter zeer mooi. Het kleinere drama „Door de brand van de periodieke aftreding als I z}jn schuld geboet'', slaat meer in en Raadslid van de heeren J. Wan I ;s heel mooi van inhoud. Zooals ge- Qalen en H. Knuttelwoonlijk, zijn ook nu weder eemge vier leden der Commissie voor I muzieknummers op het programma de StrafverordeningenI van de hh. van Zuijlen en Stordiau, i twee leden der Commissie van welke bij het publiek steeds en met bijstand in het beheer van het I recht, welkom blijven. R gemeente-pensioenfondsI e. drie leden der Commissie van Boter, bijstand in het beheer der ge- [jet /Rijks Centraal Bnrean voor den meente-lichtfabriekenuitvoer van boter maakt bekend, dat f, drie leden der Commissie van yoor de week van 5 tot, en met 12 Sept. bjjstand in het beheer der ge- y0<jr gQ pCt. der boterprodnetie cer- meente-werkentificaat van uitvoer wordt verleend, drie leden der Commissie van terwjj| 40 pct. voor het binnenland beschikbaar moet worden gesteld of worden afgeleverd. bijstand in het beheer van den reinigingsdienst Jj. twee leden der Commissie tot onderzoek van bezwaarschriften Sohapenvleesch, tegen aanslagen in de plaatse- jj van 2 Sopt 1916 is de lijke directe belasting naar het 1 uityoer yan 80hapenvleesch verboden inkomen, dienst 191o. I Bioscoop-salon „Gouda Vooruit." Het nieuwe week-programma van de Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" bevat een tweetal leerzame nummers, 4 -if samenstelling der afdeelingen 1 roor het onderzoek van de ontwerp- Èsgrooting der gemeente voor 1916. f Verlof leeraar Gymnasinm. B. en W. schrijven aan den Raad: „De leeraar in de Franscbe taal en letterkunde aan het Gymnasium alhier K. J. Riemens, heeft ens verzocht hem Zondag 6 September. REMONSTRANTSCHE KERK. 10u. v.m. Ds. H. VAN ASSEN- DELFT. St. JANSKF.RK. 7'/, u. v.m. Ds. H. CANNEGIETER. 10 u. v.m. Ds. J' E. BIJL. 2 u. n.m. Ds. J. W. BERKELBACH v. n. SPRENKEL. KERK PEPERSTRAAT. 2 u. n.m. Ds. J. G. DEUR. 6 u. n.m. Ds. H. CANNEGIETER, Kindqrpreek. LUTHERSCHE KERK. 10 n. v.m. Ds. Tb. SCHARTEN. HAASTRECHT. NED. HERV. GEM. 10 u. v.m. Ds. E. v. n. BROEK. GERËr KERlf. 9'/, u v.m. Ds. B. VAN HALSEMA. 6% n. n.m. Ds. B. VAN HALSEMA. MOORDRECHT. NED. HERV. KERK. 10 n v.m. Ds. W. HAMILTON OF SILVERTON HILL, te Hoorn, (Doop) OOUDA. Woensdag 8 September. St. JANSKERK. Een zeer mooie natuuropname van de I 12 u. m. Ds. H. CANNEGIETER, Kangeroe maakt, dat zij die nooit van 1 een kangeroe gehoord hadden, thans volkomen met de gewoonten van dit Huwelijksinzegening, vanaf HSeptember a.R., ofalthans eigenaardige dier bekend zijn. Even- r 1 Ii„ «nu vnnr mnni nnium-nummer zoodra in de plaatsvervanging zal zijn voorzien, tot 1 September 1916 verlof uit zijne tegenwoordige betrekking te verleenen, ten einde in staat te zyn te Amsterdam, alwaar hem eventueel de vervulling eener tijdelijke betrek- king zal worden opgedragen, de studie noodig voor zijne promotie te knnnen voltooien. De kosten der vervanging tofc een bedrag niet hooger dan dat ■rïlfr» jaarwedde wensoht adressant te drsgen, zoolang deze het hem te leenen verlof ten eigen nijtte aanwenden" kan eens is er een zeer mooi natuurnummer van prachtige kasteelen uit Frankryk en een aardig nummer Dwergendansen. Het hoofdnummer was gisterenavond De Hinderlaag, boeiend politiedrama in 3 deelen, met zeer spannende mo menten. Werkelyk, het was in zekere mate nog een attractie-nummer, niet om den inhoud of den afloop van het politiedrama, maar om de bombast van deze film, welke de lachlust van zeker alle aanwezigen moest opwekken. Het verbaasde ons dan ook niet, dat Voetbal. In de 2e ronde van de Jubileum- wedstrijden van den Goudschen Voet balbond worden morgen gespeeld: 2e Afdeeling: 12 uur Olympia 2—Gouda 2 (Gouda-terrein). 2—3 uur Altijd Weerb.—Zevenh. (terrein Altijd Weerb.), de heer Scheepmaker mededeelde, dat ODs Oollege heeft omtrent het door I dit nummer niet meer op het pro- Jas heer Riemens gedaan verzoek het gramma zou voorkomen, doch dat hij reeds geslaagd was in een ander hoofd nummer, getiteld: Tranen van Berouw, welke film zeker meer de moeite waard is om te komen zien. Behalve dan dit, eigenlijk komisch, nummer, was er nog een lachnummer van Max Linder, die ditmaal uit liefde kapper wordt en een De lotgevallen van een minnaar, hetwelk ook de lachlust danig opwekt. I gevraagd van Curatoren van het Gymnasium, die in overleg zullen treden met den betrokken Inspecteur der Gymnasia. Hoewel het officieele advies van Castoren voornoemd nog niet in ons buit ia, hebben wij de eer Uwe Ver gadering spoedshalve reeds nu mede tl Men, dat wij geen bezwaar tegen M gevraagd verlof hebben en wij het Vtgkchelijk achten dat, evenals ook Éi de Rijks Hoogere Burgerschool Él geschieden, in de plaats van den fcnr Riemens de heer J. H. Kool parende de afwezigheid van den pitgenoemde met het geven van onderwijs in de Fransche taal en let terkunde aan het Gymnasium wordt beUst." Een voorstel daartoe strekkende w,ordt door B. en W. aan den Raad gedaan. Maandag 6 Sept. herdenkt de heer Joi. Verhaak den dag waarop hij vóór jaar in dienst-trad bij de Firma I J. L. Brons alhier. Als bediende ge- komen is hij thans werkzaam als chef- conpeor der afdeeling „Heeren-Con- fectie". Steuncomité Gouda. Het Comité tot steun aan noodlij denden door de mobilisatie te Gouda dielt ops mede dat op 4 Sept. weder gsen Aüun behoeft te worden verleend. De Carmen-Opvoering. Men meldt ons dat thans de datum voer de opvoering van de opera „Car men" bepaald is op 4 Nov. a.s. Lonis Dister, die bij deze Carmen- le Afdeeling. 2—3 Gouda—Alphen (Gouda-terrein). 3—4 Olympia—de Struis (Gouda-terrein). Het is te hopen, dat het weer nu beter moge zijn dan vorige week; dan waoht den sportliefhebbers een paar aardige wedstryden, Wielrennen. Een 24 nurrit. Door' de heeren A. H. Goldberg te Leiden en M. H. van Zanten te R'dam 0 T| zal gehouden worden een 24 uursaf- Boskoop. standrit per rijwiel op Vrijdag 17 en De rekening dezer gemeente over I Zaterdag 18 Sept. het afgeloopen dienstjaar bedraagt I j)e plaats van vertrek is te 6 uur in gewone ontvangsten en uitgaven I namiddag te Leiden. De tocht gaat f 110069.36 en f 93827.12', in bui- verjer over Woerden, Utrecht, Doorn, tengowone ontvangsten en uitgaven I Wageningen, Arnhem, Dieren, Zut- f 36786.64 en f 36616.64'. De ont- j phen, Voorst, Apeldoorn, Voorthuizen, vangsten bedragen alzoo in totaal I Amersfoort, Utrecht, Montfoort, Oude- f 146864.99 en de nitgaven f 129442.77. water, Gouda, Waddinxveen, Hazers- I T -l1.Tl» „fe4anri Een Fongersrijwiel toebehoorende aan een officier welke dit voor zyne i woning op het Torenpad alhier had laten staan is deze week ontvreemd. wonde naar Leiden terug. De afstand bedraagt 290.1 K.M. Aanmelding kan geschieden by luit. Goldberg* Gehoorzaal, te Leiden. ten staan i» ueze De deelnemers zullen bij aankomst Bn de politie is van dezen diefstal ontvangen een brevet, recht gevende J," v IZa motren niet als aangifte gedaan. De verzending naar Amerika is deze week begonnen. De Mij. Van der Sohuyt heeft daar een groote boot voor in de vaart gebracht. De forma liteiten tengevolge van den oorlog zijn zeer lastig en hinderlijkals zij precies volgens de, voorschriften toe gepast worden, bij na onmogelijk. De kweekers aan land klagen over geringe verkoop. "De bestrating in Reijerskoop, waar voor f 1600.— door den Raad was uitgetrokken, nadert hare voltooUng. yNu is het de vraag, hoelang de Zijde ring de rol zal vervallen van I bestand zal blijken tegen het verkeer José, is voor het winterseizoen I met de anto-bns. Voor de verbinding len als 1™ tendr aan de Fran- met Leiden zou het jammer zijn, als deze autodienst moest gestaakt wordenj Haastre oht. Boven het ingezonden stak uit Haas trecht is gisterenavond een onjuisten titel afgedrukt. De lezer zal wel heb- I ben begrepen dat de inhoud van het stuk betrexking had op de Begrooting van het Burgerlyk Armbestuur van Haastreeht. J Opera te 's Gravenhage. Wpetities van de koren en de wflsten worden ijverig voortgezet on- leiding van den dirigent Maarten SWnderman en den regisseur Pierre 7*"fönn, terwijl ook voor de kinder- •fp» druk wordt gerepeteerd. "Witte Bioscoop. Witte Bioscoop opent haar week- i weder met 'de Witte Bios- UUUTUUgVU i I op een medaille. Ze mogen niet als renners gekleed zyn, nog den leider onderweg passeeren. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Vrijmetselarij, iloowei de vriend van waarheid van de Zuid-Ilollauder in de laatNte dagen niets meer van zich laat hoo ien, misschien zijn schrijven over bo vengenoemd onderwerp wel geheel heeft gestaakt, zoo ben ik hem en zekér de lezers van dit blad toch nog een kleine aanvulling van mijn ant woord op zijn bestrijding verschut '*Nog eens zeer in het kort weer gevende wat de Vrijmetselarij be oogt, dan kan gezegd worden, dat zij zich op ervaring grondende, voor waar aanneemt, dat de mensch, die zich zelf leert kennen en verbeteren zich in één woord harmonisch ont wikkelt, d. i. zoowel verstandelijk als zedelijk vooruit gaat, in samenwer king met zijn medebroeders het aard sche bestaan voor zich en ten slotte voor alle stervelingen beter en ge lukkiger kan maken, dan thans het k Het streven van den Vrijmetselaar hoe men daarover overigens moge oordeelen, zeer zeker lofwaardig en hel is ai te gemakkelijk eu weinig afdoende om daarop bij wijse vau be- snijding zonder meer te antwoorden: dat zijn nu de gewone phrasen van de Vrijmetselaren. Iets anders is het of men met de Vrijmetselaren van meening ia dat dezen op dien weg vorderingen ma ken en dat het ideaal van algemeene verbroedering en veredeling in de toe komst zal wordep genaderd Daarover zullen buitenstanders an ders oordeelen, doch het verdacht ma ken van het streven van den Vrij metselaar behoorde in een beschaafd land niet voor te komen. De V rijmetselarij wil dus ten slotte het geluk op aarde voor allen be vorderen, terwijl de meeste Godsdien sten meer in het bizonder hel oog richten naar het leven hier namaals dus het geluk of de zaligheid na den dood nastreven. Nu is - de laatstgenoemde zaak ze ker eene van zeer groote beteekenis doch in weerwil van de geloofsverze kerdheid van sommigen is het een en ander voor velen toch een min of| meer onzekere todkomst. Terwijl het gelukkige aardsche be slaan, dat de Vrijmetselarij wil jagen, bijaldien het leven op boven aangegeven wijze wordt beoefend, on der ieders bereik wordt gebracht, de vraag hoe het leven hies* namaals I zijn, eigenlijk voor iedereen, een onoplosbaar raadsel. Vandaar dat de Vrijmetselarij zulke volijverige aanhangers telt, terwijl behoudens loffelijke uitzonderingen, de beleiders van de verschillende Gods diensten dikwijls uit sleuy, of door vrees voor het leven na den dood, of ook wel door dwang tot een kerk genootschap behooren en hun keyk bezoeken. Laatstgenoemden zijn menschen, die in den eigenlijken zin niet waarlijk leven, dikwijls uiet eens ernstig over geloofszaken nadenken, doch dat aan andere overlatende als bet ware ge leefd worden. Niet alzoo de Vrijmetselarij; zij moet door zelfkennis in alle opzieh ten geestelijk groeien en met de broe ders samenwerkende trachten het heel te verbeteren, te vervolmaken. De Vrijmetselaar doorloopt daartoe, mede in de Loge, als het ware een oefenschool voor het leven. En nu nog een enkel woord tot den vriend van waarheid, tevens vriend van de Roomsch-Katholieke Kerk, want hij raadt mij genoemden Godsdienst te bestudeeren. ■De Vrijmetselarij koestart geen vij andschap tegen beleiders van Gods diensten, dus ook niet tegen die vin de Roomech-KathoJieke, doch omge keerd is deze met zijn hoofd, dén Paus, de Vrijmetselarij zeer vijandig gezind. |In den oudén tijd achtten hoogge plaatste Roomsch-Katholieke prelaten het zich tot een eer, om tot de Vrij metselaars» rde te behooren, tegen woordig kunnen wij in dén eigenlij ken zin geen goed meer doen. 'och durf ik beweren dat die be sliste animositeit tegen Vrijmetselarij n modernisme, betrekking heeft niet p do Nederlandsohe Vrijmetselaars doch op de broeders in de Latijnsehe landen. IHier zijn geen of bijna geen R.- Kuth. Vrijmetselaren, terwijl propa ganda onder de katholieke bevol king, behalve ais wij worden anngo vallen, niet wordt gemaakt. Echter in Frankrijk en vooral in Italië, waar de Vrijmetselaren bijna allen katholiek zyn, is de toestand geheel anders en wordou de Vrij metselaren, zooals men zegt noodge drongen, beslist anti-clerlcaal. Moge laatstgenoemde overwogingeri. die ik desgewenscht kan aanvullen onzen vriend van waarheid zachter stemmen in zijne beoordeeling in ieder geval Vftn de Nederlandsohe Vrijmet- selaien. E. D. RINK. gewonden Duitsche en Fransche krygs- gevangenen via Zwitserland plaats lebben. Omtrent het aantal is nog niets bepaald. Vredes-stemmen. WASHINGTON, 4 Sept. Een mede- deeling, welke hier gepubliceerd werd, zegt, dat de boodschap van den Paus niet bekend zal worden gemaakt door de Amerikaansche regeering, doch dat de regeering er geen bezwaar tegen heeft dat Kardinaal Gibbon overgaat tot de bekendmaking hiervan. Van den inhoud is echter voldoend bekend om te weten, dat Oostenrijk, Duitschland en Turkye er niet» tegen hebben om over den vrede te onder handelen. Een duur gekocht ijzeren kruis. CLEVE, 2 Sept. (Part.) Te Barmen een persoon, die een nagemaakt ijzeren kruis droeg, tot 4 jaar tucht huisstraf veroordeeld. LONDEN, 3 Sept. (Part.) Uit Genève wordt aan de „Daily Ex press" geseind, dat volgens te Bazel ontvangen berichten, de Dnitschers een dienst met luxe treinen tusschen Berlijn en Warschau inrichten voor het vervoer van zieke en gewonde officieren, die in groote getale in laatst genoemde stad zyn opgehoopt. Het gezantschap bij het Vaticaan. De gezantschapssecretaris C. D. Scholier tót Peursem is toegevoegd den tijdelijk en buitengewoou gezant van Nederland by het Vaticaan, en is reeds naar Rome vertrokken. die zich gedurende de week van 27 Aug. tot 3 Sept. i* de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVMSTIQDEN: J. J. Th. Romans uit deu Haag in Markt 89; Th. A. Voerman uit Am sterdam in Turfsingel 63; J. O. A. M. Ruseh uit Nijmegen in Markt 12; A. M. J. Forger uit Utrecht in GGouwe 153; H. van Leeuwen uit den Haag in Leindulsteeg 48; G. Bouwman uil» Krimpen aan de L» lu l'eperstraat 84; R.' A. l'laum uit deii Haag in Wijdstraat 11; D. J. Koets uit Amerika in Willem Tom- bergstraat 58; J. G. Scheepmaker uit Utrecht in Hoogstraat 18; A. Schilt I uit Hekendorp in Prins Hendriketr. '27; P. Horsman uit Boskoop in Vlamingstraat 31; A. Huijbrechts uit Oud Vossemeer in Naaierstraat 3; A. D. Boeeberg, dienstbode, uit Stolwijk Turfmarkt 32; J. W. van Bartie- vehl uit Nieuwkerk a. d. IJ. in R. van Cateweg 216; A. Doeland uit Nieuwerkerk a. cl. IJ. in Broek weg 3; M. M. Groenendijk uit Noonlgou- we in Crabethötraat 2, en J. H. Souwerbron uil Harmelen in van B©- vprninghlaan 29. VERTROKKENEN II. M. Brans uit Boeken bergstraat 3 naar Hekendorp; P. C. Drijgers uit Boelekade 48 naar Haarlemmet- meer; C. J. M. van den Eng uit Ro- zendaal 3 naar Boskoop, Zijde 6; J. W. H. van Tongeren uit Boolek^de 46 naar Berkenwoude; J. T. Janse nil K. Tiende weg 11 naar Ottoland; A. W. Gillet uit Wijdstraat 12 naar 'Piel, Groenmarkt; L. J. de Wil uit Fluw. Singel 14 naar Prumpt; A.iP. Trommel uit Ridder van Cat»weg 114 naar Delft, Dirk Langestraat 5; J. Krook uit Wijdstraat 7 naar Egmond nan Zee; J. IIvan der Horst uit Slapperdel 14 naar Haarlem, Heeren!" singel 57; D. Bruijslens uit P. C. Bothstraat 10 naar Anrla|wleitreen N. van der Meer uit Gouwe 85 naar Apeldoorn Aan het Westelijk Front. PARIJS, 4 Sept. (Officieel.) Het communiqué van gisteravond 11 uur luidt Langs het geheele front van Artois tot de Vogezen had een hevige artil leriebeschieting van beide zijden plaats. Ad het Italiaansche front. ROUX, 4 Sept. Officieel. De vijand bezettefhet woeste gedeelte van den Monte Chidenes en Monte Avanga by Porlyba, doch werd er later weer uit verdreven. Alle tegenaanvallen werden door ons afgeslagen. De Italianen slaagden erin door een handige uitvoering vijandelijke loop graven bij Sei Bnai te veroveren. Een vlieger heeft de vijandelijke kanton- nementen aan den weg Rostanje Vjca en Voisceca gebombardeerd. Gewonden uitwisseling. BERLIJN, 3 Sept. (Part.) Volgens de „Baseier Naohrichten" zal binnen kort een hernieuwde uitwisseling van m het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 759.2 te Christiansund en Kudesnaes, laagste barometerstand 752 8 te Breslau. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit Noor delijke tot Oostelijke richtingen, af nemende bewolking, waarschijnlijk droog behoudens kans op onweer, koele nacht, iets warmer overdag. GOUDA. GEBOREN1 Sept. Franciscus Johannes, ouders F. van den Burg en M. H. Ledeboer. 3. Saartjé, ouders P. Broekhuijzen en J. J. Har reman. ONDERTROUWD: 2 Sept. G. M. de Bruin en D. Aret. A. Val, té Rotterdam en A. Bik. H. de Jong en M. J. A. IJsselstyn. N. P. Schol ten en E. C. J. van der Wateren. OVERLEDEN: 1 Sept. Christina Kerver, geh. met C. van Goch, 54 j. 2. Jan H. van Reede, 19 m. Jacoba O verkamp, 80 j.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 4