MARKTBERICHTEN. Slxxzxen laruS_ Gemengde Berichten. >K*ct"kke" ÜA1TPBOTTW Stadsnieuws. Boskoop. Reeuwijk. SPOET. Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht. normale invoer van kolen in Dene marken en Noorwegen is slecht* half zoo groot als in Zweden. In Jnli 1916 werden in Denemarken driemaal zoo veel en in Noorwegen tweemaal zooveel kolen ingevoerd als in Zweden. In Jnli kon Zweden niet eenp het derde deel van zijn normalen invoer van Engeland ontvangen, terwijl Dene marken en Noorwegen 50 tot 76 pro cent boven hun normaal verbruik heb ben ontvangen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat Engeland aan de Deensche katoen industrie voortdurend groote moei lijkheden in den weg legt. De naar Engeland gezonden vertegenwoordiger van de Deensche katoenindustrie, die onderhandelingen moeat voeren met de Engelsche overheid, is te Kopen hagen teruggekeerd en verklaart dat het hein niet gelukt is gedaan te krijgen de in Engeland aangehouden katoen; die voor Denemarken bestemd is, los te kriigen. Ofschoon Dene marken bereid is alle waarborgen te geven die verlangd worden, wil En geland aan de Deensche industrie voor haar j&arlijksohe behoefte niet meer katoen afstaan dan 83.000 ton. De werkelyke jaarlijksche behoefte is zeker 50 percent meer. Engeland 'u oorlogswinst. l'rol. Flauim schrijft in de „Vosei- sche Zeiltuig" Steeds hebben En geland en i< rankrijk bet als hun uit sluitend recht beschouwd, andere lan den in bezit te nemen, terwijl he. van Duitschiand aanmatiging wordt genoemd, wanneer dit «tand voor zijn belangen opkwam, of trachtte even eens koloniale politiek te voeren. Toen dan ook de wereldoorlog uit brak, was dit voor Engeland een welkome gelegenheid, Duitschland van al zijn overzeesche bezittingen te be- rooven; door den driebond werd het vorige jaar bekend gemaakt van wel ke landen Duitschland zou moeten worden beroofd, waarbij Engeland onze koloniën zou nemen, hetgeen ge deeltelijk reeds een feit is geworden. Men had er evenwel niet op gere kend, dat Duitschland vijandelijk ge bied zou veroveren, nadat dit ge schied was, werd dit voor een scheu- ding van het recht uitgemaakt, zoo- als er nog nooit een had plaats ge vonden. Thans heeft Engeland reeds gedu rende den oorlog twaalfmaal meer grondgebied bemachtigd dan Duitsch land, terwijl het het meest te keejr is gegaan, toen wij België bezetten, het welk een trawant van Engeland was geworden- Steeds heeft Engeland den moed gehad, vreemd gebied in te lij ven en vijandelijke elementen te ver wijderen, hierin is het later door Frankrijk nagevolgd. Het komt er thans voor ons op aan, nu reeds zooveel door ons bereikt is, ook onsen voornaamaten tegenstander, En geland, te treffen, door Egypte aan te tasten en daarbij tevens van hen te leeren, hoe pas veroverd gebied be handeid moet worden. Duitache propaganda in Zwitserland. Uit Parijs wordt d.d. 5 Sept. ge meld De correspondent van de „Temps" te Uenève wijst er op, dat de Duitache agenten in Zwitserland, en in het bijzonder de Duitache con sul te Lausanne, gebruik ma ken van de onschendbaarheid van de diploma tieke zendingen, om geweldige hoe veelheden Duitache propagandu-vlug- •chriften te verspreiden, waarvan do bezorging door de Zwiteersche poste rijen verboden is. Naar aanleiding hiérvan wordt ons medegedeeld, de Duitache propaganda in alle dee- Ie» van Zwitserland zeer groote at- metingen heeft aangenomen. Duitsch land stelt er in het bijzonder prijs op, de goede meening van Zwitser land te winnen, vooral in de Duit ache kantons,, waar men een ontgoo chelende koelheid ten opzichte van het stam- en taalverwante land aan den dag legt, en de gerechtigde vrees koestert, dat in de naaste toekomst Duitschlaiid'h economische invloed in Zwitserland in te sterke inate zal toe nemen. i Dat Duitschland door de wijze tfaarop het zijn propaganda voert juist bij herhaling de ergernis der be volking opwekt, spreekt van zelf. Be denkelijker nog is het, dat Duitsche agenten zelfs misbruik maken' van Zwitserland'» gastvrijheid om de open bare meening in de landen waarmede het in oorlog is gewikkeld, te bewer ken. Men herinnert zich, dat de Rus sische Generale Staf kort geleden ge protesteerd heeft tegen het feit dat in Rusland vredespogingen werden bin nengevoerd uit neutrale landen onder de verpakking van levensmiddelen (in het bijzonder chocolade). De pakjes chocolade bevatten jlan steeds nagê maakte plakken. Een Zwitsersch cho coladefabrikant wijst er op, dat de laatstgenoemde omstandigheid bewijst, dat zijn huis geheel buiten deze ma noeuvred staat. Niettemin protesteert hij ernstig tegen het misbruik, dat van zijn handelsmerk en zijn goe den naam ten dienste van zulke doel einden gemaakt wordt.- GRODNO. Bij deze vesting, welke nu ook in het bezit van de Duitschers is, was het naar 't westen uitgebogen Rus sische front sedert den val van Kow- no en OlHa sterk blootgesteld. Grodno dekte de rechterflank van de Russi sche troepenmassa's, welke uit het gebied van Bialystok en Brest Li- lowsk terugtrokken. Verder vormde de vesting een ruggesteun voor het Rus sische leger, aat ten noordoosten van ile stad de spoorlijn van Warschau naar J'etersburg verdedigt. Om deze redenen bood het garni zoen een hardnekkigen tegenstand, welke door sterke forten en goed aangelegde veldversterkingen, als mede door een voor de verdediging zeer geschikt terrein begunstigd werd. Met name de groote wouden van Augustow, die in westelijke richting voor de vesting gelegen zijn, vorm den voor de aanvallers groote en tijd- roovende hindernissen. Grodno is de hoofdplaats van het l Jou vernemen t van dien naam, en telt ongeveer 45.000 inwoners. Gelegen aan de Njemen, in het prachtige dal, vereenigt de stad binnen haar muren een levendige industrie, handel en bedrijven waarbij de haven der be vaarbare rivier en de kanaalverbin ding over Augustow met den Weich- sel haar ten goede komt. Er bestaan fabrieken voor laken, zijden, gewe ren en tabak. De z.g. ..machorki", de tabak van den Russischen boer, wordt er in ontzaglijke hoeveelheden vervaardigd. De voornaamste han delsartikelen zijn granen, hout en hennep. Reeds in de 12e eeuw wordt Grod no genoemd. In het midden van de 13e eeuw viel het in banden der Tar taren, die het vernielden, moest later Llttauers als 'meesters erkennen en leverde vele gevechten met de Duit-' sche ridders. In zijn bloeitijd, tegen het einde der 16e eeuw was het tien iaar lang de Poolsehe residentie en werd In 1673 de zetel van den Pool- •u'hen Rijksdag. Maar nadat het al dus den glans van het oude Polen had gezien, werd het ook* getuige van zijn verval. In 1793 werd in Grodno de tweede deeling van Polen onder- t eek end, waardoor de stad aan Rus land kwam. Sedert 1801 Is Grodno de hoofdstad van een gouvernement. In de tachtiger jaren heeft het door een grooten brand zeer geleden. Hot gebied, dat door Grodno en Olltta beheerscht wordt, heeft een heu velachtige oppervlakte met verschei den dien ingesneden stroomloopen. De waterrijkdom blijkt ook uit de talrijke meren. Naast den akkerbouw neemt de benutting van het boseh dat «en vierde der totale oppervlakte van het gouvernement bedekteen eerste «laat# In. Van de bevolking maken de Rui sen en Llttauers een bijna even groot deel uit, var» ruim 30 percent. Op de Polen komen 21 percent, op de Jo den 17. Verder vindt men er een klein aantal Duitsche kolonisten. Het westwaarts van de beide ves tingen gelegen gebied, dat tot het gouvernement Suwalki behoort, (s in de nabijheid van den linkeroever der Njemen meest vlak, zeer rijk aan me ren en hossehen, met vele stroomen en ten deeie ook met moerassen. Hotterdamsche Veemarkt. 6 Sept. 1915. Aanvoer 354 vette runderen, 139 vette en graskalveren, 306 schapen of lamineren, 541 varkens. Prijzen Vette Koeien le kw. f 100, 2e kw. f 94, 3e kw. 188; .Ossen le l 98, 2e f 92, 3e f 86, handel matig Kalveren le f 115, 2e f 100; Schapen le f 78, 2e f 74, 3e f 70, Lammeren le 184, 2e 180; Varkens le f98, 2e f93, 3e f 90; licht soort 184—f86, iurtidel matig. Vlasmarkt. Blauw 807 steen 56—80 st.; Gro- iiingsch 7:10 steen 100—110 at.; Wit 200 steen 80 st. Zaadmarkt. Ljjncaad 33—35; Koolzaad 303d; Karwijzaad 19^ Aardappel markt. SpuLche eigenheimers f 2.60—f 2.70; Zeeuwsehe blauwe f 2.90—f 3; Zeeuw sche bonten f2.80—f3; Geldersche kralen f 3; Poolers f 1.50—f 1.60 Zeeuwsehe eigenheimers f 2.20—f 2.40; Brielsehe kralen f3—f3.20. Eierenmarkt. Zeeuwsehe eieren f 6.50—f 6.80 Overmaasche f 7.25—f 7.75 per 100 st. Lichting 1916. Van de 30.392 militieplichtigen van de lichting 1916, sullen worden be stemd 600 voor de zeemilitie, 1784 voor de brigade grenadiers pn jagers, 19.709 voor de 22 regimenten infan terie, 348 voor de wielrijders, 1199 voor de cavalerie, 1354 voor de be reden artillerie, 2570 voor de vesting artillerie, 275 voor de pantserfort-ar- tillerie, 136 voor het korps ponton niers, J4Ö voor bet korps torpedis- ten, 876 voor het wapen der genie en 1506 voor de administratie-troepen. (N. v. d. D.) Uitvoer van Gascokes. Naar Tubantia verneemt, heeft de Pruisische Minister van Handel en Nijverheid den uitvoer van gascokes naar neutrale landen verboden. De steenkolenvoorziening. De N. R. Ot. ontleent aan Fair- play, dat prof. De Vooye Dinsdag j.l. naar Nederland is teruggekeerd, na dat hij bevredigende overeenkomsten met de Engelsche autoriteiten inzake de voortzetting van den uitvoer van steenkool naar Nederland had getrof fen. Tegelijkertijd is er een overeen komst tot stand gekomen, waardoor het beslag leggen op de in Nederland komende steenkool kan worden ver meden. Verder verneemt het Engel sche blad nog, dat in de toekomst vergunning voor den uitvoer van steenkool naar Nederland zonder veel moeite zal worden verstrekt. Het Huis van Oranje t Naar aanleiding van den verjaar dag van onze Koningin geeft V. in den Nederlander een historisch over zicht van de beteekenis van het Oranjehuis voor heel Europa Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland heeft het altijd hoo- ge eer genoten. De meeste regeerende vorsten van Europa, en met name de keizer van Duitschland, zijn af stammelingen van onzen Prins Wil lem en zij zijn er trotsch op. In Ber lin zijn tal van standbeelden voor ifc-anjevoreten opgericht en Duitsch land zelf herdenkt nog steeds Adolf va» Nassau, die in de dertiende eeuw, na Rudolf van Ilabsburg, Duitsch kei zer werd. De groote keurvorst van Brandenburg was indertijd zeer ver eerd, toen hij een dochter van onzen F reder ik Hendrik ten huwelijk kreeg. Ook stadhouder Willem V en diens zoon, Koning Willem T, zijn met Prui sische koningsdochters gehuwd ge weest. Toen dan ook onze Koning Willem III, bij gelegenheid van het huwelijk van Prins Hendrik, met een Pruisische prinses Berlijn bezocht werd hij daar aan het hof buitenge woon hartelijk ontvangen, en dat dankte hij niet alleen aan het feit, dat hij zelf met een prinses van Wur- tembprg gehuwd was geweest. OoW^jjrt Engeland is ons Oranjehuis fttped» in groot aanzien geweest. Stad houder Willem 11 en diens, zoon wa ren met Engelsche prinsessen ge huwd. Tweemaal heeft een Maria Stuart de hand gereikt aan e©n Ne- derlandschen stadhouder en later trad ook de stadhouder Willem IV met een Engelsche koningsdochter in het huwelijk. Ook onze erfprins, de held van Quatre-Bras en Waterloo, was aanvankelijk bestemd voor prinses 'harlolte, die later met Leopold, den eersten Belgischen koning in het hu welijk trad, maar zij weigerde ten slotte. Eerst' heeft hij mij mijn vrouw ontnomen, zeide, met het oog daar op later onze erfprins, en toen mijn land, maar zijn schitterend hu welijk met Anna Paulowna van Rus land, stelde hem schadeloos. De tsaar van Rusland stelde er prijs op de ile hand van zijn zuster te geven aan een prins, die op jeugdigen leeftijd reeds zooveel had gedaan en sedert dien is ook in Rusland ons Vorsten huis hoog in eere gebleven. Toch was onze erfprins in Engeland zeer populair. Hij. die als Engelsch gene raal onder Wellington in Spanje had gevochten, en bij Waterloo grooten- dceia Engelsche troepen had aange voerd, was de lieveling van het En gelsche volk. Niemand echter is in Engeland npg steeds meer geëerd dan onze stadhou der Willem III, die volgens het ge tuigenis van, meer dan een EngeL schen geschiedschrijver de grootste ko ning is geweest, die ooit op Enge- lands troon hoeft gezeten. Hun vrije constitutioneel* instellingen kregen «ij van hem. Van het absolutisme der Stuarts heef! hij Engeland voor g0ed verlost. De Bank van Engeland is grootcndeels zijn schepping en ter wijl wij nog steeds geen standbeeld voor dien grootsten van al onze Oranjevorsten hebben opgericht, vindt men' er in Engeland verscheiden. In het algemeen kan men zeggen, dat onze Oranjevorsten een interna tionale beteekenis hebben gehad. Zij behooren aan de menschheid en niet alleen aan Nederland. Ver buiten de grenzen van hun eigen land hebben zij hun invloed doen gelden. Tol van groote veldheeren, die later in Euro pa een rol hebben gespeeld, zijn ln hun school gevormd. Tot t weerhaal toe hebben onze Oranjevorsten Europa verlost van het Fransche gevaar, dat eerst onder Lo de wijk XIV en later onder Napoleon dreigend was geworden en reeds vroe ger hadden «Ij het Huis Habeburg helpen knotten, dat niet minder de rust en het evenwicht van Europa bedreigd had. De groote gebeurtenissen in bet Huis van Oranje hebben dus voor heel de wereld beteekenis en terecht heeft eens een Duitsch geschiedschrij ver opgemerkt, dat de geetalte der wereld nu heel anders zou zijn, als onze vijf groote Oranjevorsten nooit hadden geleefd. Een „loopgraaf" in een interneeri ngBkamp. Men meldt aan de Maasb. Uit het interneeringskamp „Wieri- kerschans" is dezer dagen bijna een tweetal Engelsche officieren ontsnapt. Het tweetal was de minstens 15 M. breede gracht reeds overgezwommen en had zich in het hooge riet ver scholen. Een voorbijganger merkte hen op, waarschuwde de betrokken autoriteiten en een half uurtje later konden zij binnen de wallen verhalen van hun korte ontvluchting. Wat evenwel toen gebeurd is, had grooter gevolgen kunnen hebben, in dien het plan gelukt was. Men had een „loopgraaf" gemaakt. Het begin was in een der kamers, het einde zou in de gracht zijn. Eiken nacht overdag ging dat slecht werd er met „ploegen van 4 officieren" aan gewerkt. De los gewerkte aarde uit de loopgraf werd onder den planken vloer verborgen, vandaar dat niemand hun werk heeft opgemerkt! Nog een paar dagen de loopgraaf zou per fect in orde geweest zijn en op een goeden morgen zou er aan de ontbijttafel geen enkele Engelsche officier te zien ziin geweest. Jammer voor de heeren is het plan mislukt, de loopgraaf is gedicht en thans kunnen zy weer eens een nieuw plan de campagne samenstellen. In elk geval is een zeer waakzaam oog hier hoog noodig. Een sohandelijk bedrog met vet. Wij ontvingen de mededeeling dat een Duitsche firma hier te lande (te Rotterdam) een party vet kocht, het welk voor de helft vervalscht was. De bedriegerij kwam eerst uit, toen de vaten in Duitschland aangekomen waren, daar de afval in het midden der vaten aangebracht was, zoodat bij het monsteren aan de grenzen, aan den boven- of onderkant der vaten, steeds een goed monster gestoken werd. Bij het verwerken van het vet bleek riatuurlyk de knoeierij, en verspreidde de massa zulk een stank, dat alles verbrand moest worden op order der fezondheidscommissie. Ons werd ver- er bericht, dat de zaak in handen der justitie is, eoodat de namen der bedrijvers dezer ergerlijke vervalsching hekend zullen worden. Het is te hopen dat strenge straf in deze zal toegepast worden, in het belang van den goe den naam onzer zoo gewichtige vet- industrie. (Mbld. t. d. Vervalsch.) De begraven schat. Een jaar geleden heeft een 1 eeraar te Mechelen vóór de vlucht te nemen onder den grond by zijn hnis alles begraven, wat hij bezat: goud, gemunt geld, zilveren voorwerpen, juweelen, effecten, enz., allea ter waarde van 250,000 francs. Het huis werd ge bombardeerd, en later met den grond gelijk gemaakt. Wanhopende, zijn bezittingen ooit terug te krijgen, kreeg de leeraar de ingeving, de goede diensten van de Amerikaansche auto riteiten te Londen in te roepen. Hij verschafte hun een dnidelijken platte grond van zijn hnis, waarop precies de plek was aangegeven, waar zyn fortuin zich bevond. Tot zijn groote vreugde heeft hij dezer dagen verno men, dat de onderzoekingen met goe den uitslag zijn bekroond. Zij zyn verricht door den consul van de Ver- eenigde Staten te Mechelen en zyn goederen zijn onder de veilige hoede van de Amerikaansche regeering. Nadat Woensdagavond Nico de Jong van het Rott. Tooneelgezelschap met zoo prachtige opgewektheid Periemoer in „Potasch en Periemoer" gespeeld had, is hij des nachts ernstig ziek ge worden en een ylings gehonden con sult toonde aan dat een operatie van den blinden darm zoo spoedig mogelyk noodzakelijk was. Deze operatie heeft Zaterdag plaats gehad en de toestand van den sym pathieken tooneelspeler is thans, naar we met veel genoegen vernlh^n, zeer wel. Intus8chen stond de directie voor de enorme moeilykheid om Nico de Jong in de groote rol van Periemoer te vervangen. Zy vond den heer Louis Chrispijn daartoe bereid en Vrydag heeft, naar men ons verzekert, op bewonderenswaardige wijze de heer Chrispyn zyn taak vervuld, zóó, dat een oningewyde niet had kunnen w*- moeden, dat de stadie voor deze rol op zóó korten termijn moest getril den. Hnlde!(R. NbldT" Nederlander, gered van de Loiitaaj^ Te Wildervank (Gr.) heeft zyQ milie geheel onverwacht bericht om. vangen van den ouden matroos J4 Sluiter, vroeger vrachtrijder van Ves*. dam op Hoogezand, dat hij behooit heeft tot de bemanning van het dooi de Daitscheis getorpedeerde Engekcht stoomschip Lusitania. Na drie uren in zee1 te hebben rond. gedreven, was het Slniter gelakt iB een reddingsboot, te komen. Duro* heeft de bemanning nog 18 dagen in zee rondgezwalkt. De anders niet teergevoelige zeeman schrijft, dat hit vreeselijk was om aan te sien, hoi binnen enkele minuten 1400 """Hun in de golven hnn graf vondsn. Na aankomst in Engeland SLin het hospitaal te Liverpool opgenomn waar hij nog moet blijven alasto ge volg van hetgeen hij bij de «éoeps- ramp heeft moeten lijden. (N. v. 1 D.) De auto-aanranding bij Apeldoorn. Gisteren is te Musselkanaal door de Asser politie de vermoedelijke da der van de automobiel aanranding bij Apeldoorn gearresteerd. Nader wordt daaromtrent gemeld Vrijdagmorgen bood een jong- mensch de 25-jarige W. Eykelkamp een gouden ketting met horloge Wj een goudsmid te koop aan. Aan de ketting bevondzich een tijgernagel. Het viel den goudsmid op dat de ket ting en tijgernagel overeen kwaoMg met een beschrijving die hij geleua had van* de voorwerpen geetole» bij de auto-aanranding in de Soerenad» bosschen. De politie werd door hen gewaarschuwd, waarop het joag mensch, dat werkzaam was te Mtpel- kanaal werd opgespoord. Bij het on derzoek bleek dat hij van Zondag- tot Donderdagavond niet in ïfjn be trekking was. De patroon wilde hem bij zijn terugkomst niet weer in dienst nemen waarna hij zijn intrek had ge nomen in eei^ hotél. Toen de politie te Mussedkanaal aankwam kwam hij juist per firts van Stadskanaal. Hij werd gearresteerd en gefouilleerd. Op hem werd gevonden een horloge, por tefetiillo en andere -voorwerpen. Uil •de brieve» die zich in de porteleuHk bevonden bleek zeer duidelijk dat de aangehoudene in Apeldoorn is ge- weeet. Hij bekende dan ook, dat hij geraM men tijd een auto had bestuurd, maar! dat de eigenaar zoo dronken wat, dat de verdachte de auto had ver laten. De diefstal van het horloge werd door hem ontkend. Hij bèweer- de, dat hij een en ander in Hedems- vaart had gekocht voor de som van f 25. D. is gevankelijk naar Assen overgebracht, waar het onderzoek zal worden voortgezet. Smok k elaarat er doodgeschoten. Men meldt uit Roosendaal X ristermiddag zijn twee Belgische meisjes, oud omstreeks 24 jaar, toen zij trachtten, smokkelwaren over de grens te brengen nabij Nispen onder Roosendaal, door de Nederlandsche grenswacht aangeschoten, met het ge volg dat één gedood en de anderi levensgevaarlijk gewond werd. Uitvoer van paarden naar Duitsch land. Men meldt uit Oldenzaal aan de N. Gt. Het openstellen der grenzen voor den uitvoer van ruinen beneden 20 maanden en veulens heelt hier de eerste 4 dagen, waarop die uitvoer wederom was toegestaan, heel wst drukte teweeg gebracht. Het voorplein van het stationsge bouw geleek op sommige tijden wel een formeele paardenmarkt en heerschte daar een ongekende bedrij vigheid van binnen- en buitenlaodkfce kooplieden, begeleiders enz. AlJe we gens, die met paarden beladen ren aangekomen, werden gelost en de paarden voor het stationsgebouw op gesteld. Nadat alle paarden, die uit gevoerd zouden worden, opgesteld ws- ren, werden deze achtereenvolgen" door de aanwezige rijksveeartseu ge keurd en daarna aan de veeladiugin de daarvoor gereedstaande waggon" geladen. De van de zijde dar Spoor weg-MaAtschapplj genomen maatrege len om de verzending te bespoedigen, waren zeer doeltreffend. De vele kooplieden kwamen men- schen te kort om de paarden te be geleiden en te helpen inladen, zoodst daarvoor de diensten van Nederland sche soldaten werden ingeroepen en aangenomen. Over dit laatste waren sommigen hier ter stede niet best te spreken en werd de hulp van dén burgemeeat# ingeroepen om dit te doen verbieden Men meende dat het niet te p« kwam dat Nederlandsche soldaten b dezen tijd behulpzaam' waren bij W verzenden van, paarden, die w Duitschland bestemd waren. Voor de keuring der paarden W 15 1*' de atuk te betalen, zoodat Kerkgebouw in brand. ,*Jdl one uit Hellevooleluie: vroeg ie de bliksem 2„en in den toren van de Pro; ^tecbe Kerk te Oudenhoorn bi] njwoetslois. De toren vatte vlam Tuur deelde zieh mede aan Wi kd®g1«raiddag brandde het kerk- gttou* »nS 8tee<'8- Ongeluk, nnrgen had in de papier- te Tiel de ruim 18-jange pa- _W J. van Z. het ongeluk tus- drijfriem te geraken, waar- STlin ernstige inwendige kneuzingen JSrUi. Nadat dr. Pameyer de eerete IL-kundige hulp had verleend, werd STnronde in zorgwekkenden toe- ,1.^ brancard naar het Ziekenhuis nrroerd- 409* 8TBATS-LOTERIJ KI. Trekking v. Maandag 6 Sept. 4975. 10784. 11899. 15616. 14647, 848, 10683, 14728. I'rijs van f oOOO -. 12000 f1500 1400 f 200 1100 m ii84 Prijzen van f 65. 26 173 '227 241 840 614 675 747 .762 »68 898 960 %7 1292 1406 1469 1508 1522 1590 1648 1714 1747 1761 1891 1961 1971 l™ 2039 2123 2149 2176 2230 2233 2340 2464 250D 2568 2580 2625 2650 2651 2720 2824 m 2968 3017 3066 3143 3163 3251 £Su «0022 141c. -liih Ui37 3512 3->60 3601 3674 3701 3779 4013 4071 4267 4278 4317 1428 4520 4536- 4541 4552 4567 4592 4593 4623 4644 4661 4677 4689 4786 5026 5055 5061 5180 5225 5229 5'262 5383 5503 5509 5537 5568 5:,9:1 5611 5639 5650 5804 5809 5815 5821 5839 5905 6113 6115 6147 6311 6385 6403 6418 6466 6499 6599 6611 6669 6671 6793 6832 6844 6870 6905 6913 6949 6954 6975 6988 7079 7109 7170 7178 7181 7202 7220 7253 7293 17295 -7297 7328 7389 7432, 7525 7547 7579 7588 7605 7694 7706 7728 7732 7739 7758 7770 7820 7853 7875 7382 I de stellig «008 8149 8155 8167 8259 8281 8318 «39.1 8108 8422 8426 8493 8510 8591 I tullcri zijn 8732 8748 8753 8756 8780 8813 «8» 8848 8882 8909 9017 9241 9286 mi W 9364 9367 9.361 9381 -9396 gaat, dan is de uitvoer 20 September uit. Kali. Men schrijit aan het Nederl. Landb. eekblad Er begint in den lande groote on gerustheid te ontstaan over het be- chikbaar komen van jcali-meststofteu. De invoer daarvan uit Duitschland laat nog steeds op zich wachten, of- t*hoon- naar verluidt de Duit sche regeering aan een commissie die deze aangelegenheid te Berlijn heeft besprokeu, de stellige toezeg ging gedaan heeft tot uitvoer van de normale omstandigheden hier ge bruikte hoeveelheden. Ondanks die stellige toezegging, schijntde Duitsche regeering thans aan den uitvoer zwarigheden in deu weg te leggen- Waar bekend is, dat Duitschland zeer voldoende hoeveel heden kali produceert om de relatief geringe behoefte van ons land le dek ken en waar vaststaat, dat het kali syndicaat er zeer op gesteld is de hier gevraagde hoeveelheden uit te voeren, is het in hooge mate be vreemdend, dat de Duitsche regee ring dien uitvoer belemmert. Wat kan van die houding de oorzaak zijn f Het is van algeroeene bekendheid, dat van Nederlandse hen kant steeds op royale wijze de met anaere staten gemaakte afspraken ook op handels gebied worden nagekomen. Wij we ten ook, dat Nederland tegeuover alle staten ten opzichte van den uitvoer een houding aanneemt van correcte welwillendheid. Ook tegenover Duitschland. Nu rijst onwillekeurig de vraag wat heeft de Duitsche regeering op het oog wanneer zij aan den uitvoer van kali, dat in overgroote hoeveel heden daar te lande aanwezig is, op het laatste oogenblik zwarigheden in dén weg legt Meh mag toch hiet veronderstellen dat Duitschland misbruik van haar positie van alleenverkoopster van kali wil maken En dat de Duitsche re geering gemaakte afspraken niet rfli komt Daj zou ons van onze oos telijke naburen ten zeerste afvallen. De redactie van het Ned. Landb Weekblad teekent hierbij aan Wij hebben te bevoegder plaatse een derzoek na^r deze aangelegenheid in gesteld en ons Is daarbij gebleken dal weliswaar inderdaad de Invoer van kali ithg .nietMs aangevangen doch dat men aldaar, op grond Van toezeggingen wacht, dat eerlang alle zwarigheden 95W 9657 9778 9852 9889 9891 9918 1ÖÖD8 10064 10089 10102 10114 mMBvii 10173 10231 10247 10283 iSs'm% 10486 10513 10616 10617 10611 10686 10749 10773 10872 10880 10686 10964 10969 11031 11098 11099 11112 11171 11182 11-225 11257 11258 11-284 11377 11396 11509 11513 11541 11610 11680 11718 11848 11789 11825 11614 11813 11864 11897. 11898 11949 12012 12355 12380 12413 12530 12550 I'M 12581 12594 12612 12642 12908 12903 12975 13007 13051 13125 13i26 13111 13173 13191 13292 13316 13325 13417 1348.1 13504 13621 13048 13684 1M9S 13746 13758 13767 13789 13792 13821 13837 13945 13952 13973 14040 11089 14106 14109 14207 14268 14289 14300 14328 14382 14357 14374 14411 11474 14484 14494 14583 14591 14590 14628 11672 14709 14737 14745 14820 14834 14898 14960 11990 15041 15100 15112 15130 15176 15392 15394 1539= 15412 15519' 15549 15622 15614 15671 15731 15747 15750 15793 15823 15885 15961 15961 16014 16018 16031 1IB43 16071 16071 16076 16130 16163 16195 16297 16213 16217 16218 16223 16249 16258 16273 16283 16300.16371 16880 16407 16430 16491 16523 16529 16583 16596 16614 16664 16733 16754 16763 16826 16880 17016 17039 17144 17110 17276 17294 17382 17467 17505 17508 17511 17551 17584 17601 17623 17644 17682 17783 17788 17837 17879 17905 17947 18136 18140 18154 18168 18172 18179 18249 18253 18258 18275 18802 18310 18321 18364 18392 18417 18473 18485 18521 18586 18592 18721 18791 18795 18824 18846 18940 19043 19089 19138 19177 19190 19248 19281 19323 19367 19413 19608 19648 19664 19751 19849 18654 19866 19916 19966 20021 -Wl 20083 20103 20110 20216 20260 29272 20353 20453 20-199 20535 20551 29639 ?0fe7 20666 20701 20764 20769 20,82 20920 20962 20980 20985 Uifcvoer van vee. Het bestuur van het Friesch Rund- yteStamboek wijst den leden nitdruk- op het feit, dat de uitvoer van ▼w door den minister is beperkt. Blijkt dat te veel vee weggaat, dan de uitvoer weer worden stopge- wt, en voor stamboekvee is natuurlijk pwcies na te gaan welk deel van het ingeschreven vee weggaat; het be- rtour vermoedt dan ook dat dit de i« waarom voor de soort van nnt uit te voeren Stamboekvee geen °JP«king is gesteld. Blijkt Maandag 13 September dat er te veel vee weg- Intusschen hopetj Wij, dat dit spoedig het geval moge rfjn. deer «n- fleré ""dé gevolgen' voor onzen Neder Inndschen landbouw bedenkelijk zou den zijn. beschoeiingen alsmede de aansluiting der wegen aan de Nieuwe Vaart en den Winterdyk znliea moeten worden nageleefd de voorschriften door of namens Burgemeester en Wethouders te geven 7°. dat kosteloos en om niet aan de Gemeente in eigendom en beheer zullen worden overgedragen alle aan te leggen straten en rioleeringen met straatkoiken en reinigingsputten; 8®. dat, voorzooyer van deze ver gunning geen gebruik zal zyn gemaakt, zij bij iedere herziening van het uit breidingsplan der Gemeente zal kunnen worden ingetrokken, gewijzigd of aan gevuld. Het Garnizoen. Hedenmorgen zijn twee compagnieën wielrijders van het wielrijders-depot alhier naar Noord-Brabant vertrok- Jcen, teneinde plaats 1e maken voor landstormers van de lichting 191» die, thans onder de wapenen zijn en morgen hier in garnizoen komen Kapitein Dudojt van Heel. Naar wij hedeunamiddag vernemen blijft de toestand van kapitein Du- dok van Heel vrijwel dezelfde. Zoo- als men weet is het rechterbeen ge zet; het linkerbeen wacht op geue zing. Aanhoudingen. Door de politie ia alhier aangehou den een gesignaleerd persoon, die nog twee dagen hechtenis moet ondergaan. Voorts werd door de politie gister avond op den Tiendeweg aangehou den een man, die in beschonken' toe stand verkeerde, en deswegen naar het poUitteMureau moest worden overge bracht. De beschonken man was daarvan blijkbaar niet gediend verzette zich tegen de politie. Niet tegenstaande zijn hevig verzet werd hij ter plaatse gebracht waai hij tot ontnuchtering kon komen. GOUDA, 6 September 1915. Aanleg van nieuwe wegen. Naar aanleiding van een adres van de Bouwvereeniging „Het Volksbe lang", waarbij in verband met dc stichting van een 63-tal arbeiders woningen op een terrein gelegen tus schen de Nieuwe Vaart en den Win terdijk, vergunning wordt gevraagd tot den aanleg van eenige wegen in aansluiting met de Nieuwe Vaart en den Winterdijk, stellen B. en W. dezer gemeente aan den Raad voor, na daar over ingewonnen adviezen van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-werken en van de Ge- zondheidscommieBie te besluiten Aan de Bouwvereeniging „Het Volks belang" te Gouda vergunning te ver- leenen tot het op de perceelen kadas traal bekend gemeente Gouda in Sectie G nummers 1127, 1130, 1155 en 1156 aanleggen van nieuwe wegen, aanslui tende aan de Nieuwe Vaart en den Winterdijk, volgens de bij dit besluit behoorende situatie-teekening en on der de hierna omschreven voorwaarden: ld. dat de aan beide zijden,te be bouwen wegen een breedte zullen ver krijgen van tenminste 10 Meter en die welke slechts aan eene zijde bebouwd worden eene breedte van ten minste 7 Meter; 2°. dat het peil van de wegen zal zyn niet lager dan 0.70 Meter boven het peil van den polder Bloemendaal; 3®. dat de opritten naar de Nieuwe Vaart (Jaagpad) niet steiler mogen zijn dan 30 op 1 en de meest zuidelijke zal hebben een terr^inbreedte van ten minste 6 Meter; 4®. dat de rioleering voor den af voer van faecaliën en menage- en hemelwater zal worden aangelegd in overleg en volgens aanwijzing van den Leider van den Gemeentelijken Reinigingsdienst; 5«. dat de verschillende gedeelten van de aan te leggen wegen, naar ge lang er woningen langs gebouwd wor den, doch in elk geval voor de bewo ning daarvan, bestraat zullen worden met vlakke straatklinkers, ten genoe gen van Burgemeester en Wethouders; 6°. dat met betrekking tot het dem pen van slooten en het aanbrengen van Vereeniging tot bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken Gisteren heeft 'bovengenoemde ver eeniging een vischwedstrijd gehouden welke goed geslaagd mag heeten. On geveer 50 -deelnemers trokken in den vroegen morgen in opgewekte stem ming" naar Reeuwijk teneinde te trach ten menig visphje te verschalken. De prijzen, welke door de heeren J. 'M. van den Berg, sigarenmaga zijn, Bleekerssingel, A. J. van den Beng, in vischartikelen, Boelekade, H. Maas, Derde Kade en een onbe kende gever waren beschikbaar steld, waarvoor hen gaartlë"' tliftik wondt' gebrachl, wertteÜ bchiMdjjoor: B. Verkerk, F. Baöfink, ÏJ. 'BunIo nian, T. Blok, J. dè Hoog, H. San ders en P. Bakker. Vanaf hedenavond half zeven kun nen de prijswinners hunne prijzen af halen bij B. Buurman, Vrouweveste- steeg 1. Op Zondag J9 Sèpt, z^l opnieuw zulk oen wedstrijd Wprden gehouden. Voor beschikbaars(eillng van prijzen houdt het bestuur zich gaarne aan- i bevolen aan bovengenoemd adres. De raad dezer gemeente zal op Dinsdag 7 September 1915 des na middags twee uur eene vergadering houden, waarin de navolgende punten zuUen worden behandeld I. Installatie van de nieuw inko mende raadsleden, de heeren F. J. Grootendorst, E. Guldemond, J. van Gelderen en A. Brand Cz.; II. Ingekomen stokken. III. Mededeelingen. IV. Aanbieding rekening 1914 van: gemeentegasfabriek en waterleiding; V. Voorstel in zake kindertoeslag op de jaarwedden van gem. werklieden, gem. veldwachters en werklieden der bedrijven VI. Wijziging gem. begrooting 1915. De luit. ter zee 2e kl. J. J. A. Van Staveren is op het wachtschip te Willemsoord geplaatst. klaarde zich bereid de feestrede uit spreken- Hd programma zal later worden bekend gemaakt. In de pauze zal door het bestuur receptie worden gehouden. De belangstelling is ongekend gróót en het aantal deelnemers aan de arh- letiek is van dien aard, dat voör- edstrijden zullen moeten worden ge- louden. De beide eind wedstrijden zul len door een bekenden N. V. B. heidsrechter worden geleid, terwijl tevens neutrale gAnsrechters zullen orden aangewezen. Indien het weer medewerkt, belooft -de komende Zon dag dus een waardig slot te worden op het werken van den G. V. B. in de afgeloopen tien jaren. Voetbal. Onder begunstiging van goed voet- balweer, waarbij alleen de wind een beetje te sterk was, vond gisteren de tweede ronde plaats van de Jubileum- wedstrijden van den Goudsehen Voet bal Bond. Voor de tweede afdeeling vingen aan Gouda II en Olympia II; direct bij den aftrap bleken beide partijen aan elkaar gewaagd. Dan weer eens was Gouda sterker, dan weer Olympia. De laatste gelukte het vrij spoedig een doelpunt te maken dit scheen Gouda meer aan te vu ren, want het verdere verloop van den walst rijd werd Gouda steeds iets sterker en bedreigde het, Olympia-doel nog al eens. Eerst in de tweede helft slaagden de roodhemden er gelijk te maken. Met gelijken stand brak het einde aan, terwijl verlen ging spoedig de overwinning aan Gouda bezorgde (2-.1). Voor de eerste afdeeling traden daar na Gouda I tegen de nieuwe derde klussers Alphen in het veld. Pas was afgetrapt ot Gouda waagde een kansje en slaagde er al dadelijk in een voor sprong te halen op Aluhen. Ên of Alphen al harder en haVder werkte die voorsprong kon zij niet naderen integendeel Ajlphen's (Ioelverdediger kreeg tamelijk wat te verwerken. Gou da bleef iets in de meerderheid. Ook na de rust blëef zij steals sterker en hel duurde weer niet lang of de Al phen-keeper werd Voor de tweede maal gepasseerd. Wel werd ook de Gouda-doelman aan het werk gesteld, maar gevaarlijk was diens werk niet zoozeer. Het einde kwam dan ook met een voor Gouda verdiende over winning van 2—0. Als laatste wedstrijd werd daarna gespeeld Olympia Idc Struis. Het was wel te voorzien geweest dat De Struis dit niet tegen de meer gerou I tineerde Olympianen kon houden, doch het moet gè^egd, dat de.. Struia "1"u heel dapper, geweerd hoeft en wedstrijd aan Olyinpia lang niet ca deau heeft gegeven. Integendeel Olympia, dat een geheelen zomer van niet-spelen achter den rug heeft daardoor ongeoefend in het Veld kwam, had haar handen vol aan haar tegenstander, die vurig en pittig steeds volhield pn het haar zoo nu en dan loelijk lastig maakte. Het tegenpunt van de Struis was dan ook zeker verdiend. I)o wedstrijd eindigde met een 21 voor Olympia, een aardig resultAAt dus voor de Struis. Op hot terrein van Altijd Weer baar speelde A. W. tegen Zevenhui zen voor de 2e afdeeling. Altijd Weerbaar wist hier winner te blij ven met 10. Dp bpftllsslngsronde brengt n Zondag a.s. in het veld: Olympia Gouda en Gouda II—Altijd Weer baar. Goudsche Voetbalbond. Zaterdagavond kwam het bestuur van den G. V. B. in vergadering bij een. Alle bestuursleden, met uitzon dering ven den heer Banders, wa ren aanwezig. Na afdoening van verschillende in gekomen stukken werden verder de te nemen maatregelen betreffende de jubileumwedstrijden en den feest avond besproken. Besloten werd voor 12 Sept. een programma uit te ge ven voor de athletiek-wedstrijden. De verschillende toegezegde medailles werden door het bestuur voor de j« bileumwedstrijden en de athlelieknum- mers bestemd. Het bestuur besloot 'Ivoorte alle G. V. B. leden uit te noodigen om de» feestavond bij te wonen; ook de ver schillende Bonden waarmede de G. V. B. geregeld in aanraking komt, zullen worden uitgenoodigd. De secretaris-penningmeester ver- Aan het Westeiyk Front. I'AKIJS, Sept. Officieel. Het oom inuniqué van gisteravond 11 uur luidt Rondom Neuville, Rocllncourt en aan het front in ('hainpagne bij Souain duurt de artillerie-bedrijvigheid voort. In Argonne had een zeer hevig ar- fillerieduol plaats. Bij Aprémont en ten Noorden van Flirey een minder hevige beschieting Een communiqué bevestigt dat de Engelsehen succes sen behaald hebben op het noordelijk oorfogstooneel aan de Dtrdanellen Aan het Oostelijk Front. De Walhynische vestingdriehoek. Uit het Oostenryksch oorlogs-pers- kwartier wordt gemeld: Zich steunende op het onherberg zame moerasgebied van Polesie hebben de Russen zich 100 K.M. ten Noorden van Brest-Litovsk teruggetrokken in te voren gereed gemaakte stellingen, op de heuvelrij Sogrodje en aan den Jaaiolda-stroom. De strijd om de rivierovergangen is sinds dagen aan den gang, doch deze worden taai verdedigd. De toe stand is dezelfde ais in den vesting driehoek, waar de Russen zich, trots den val van Luck, den dobbelen aan val uit het Zuiden en Westen en de ontruiming van Dubno in Rownö, probeeren te bandhaven in zeer sterk bevestigde posities. De concentratie van hun krachten, die het gevolg is van hun terugtocht, maakt het nen mogelyk hier zelfs een gedeeltelijk tegen-offensief op te nemen, dat hun verdediging moet versterken. Deze tegen-aan vallen werden weliswdar overal afgeslagen, doch stuiten een oogetfbükkelijk voortdringen der legers van P&hallo en Bohm-Ennolli. Ook de in het Zuiden aansluitende legers van Bothmer en Pflanzer-Ballin zijn hevige gevechten gewikkeld. De ijand doet zyn uiterste best om den Sereth*overgang te behouden, maar toch gelukte het den troepen van ge neraal Pflanzer, reeds den stroom op verschillende plaatsen te overschrijden en aan den oostelrjken oever vasten voet te krijgen. Een Russische inval in Bulgarije? De „Universeel" ontving oft Con- stanza een telegram, meldende, dat de Russische Zwartezee-vloot bevel kreeg zich gereed te houden voor een bin nendringen iö de (Balgaarsche kust wateren. Te Odessa zijn vele Russi sche troepen samengetrokken en in de haven liggen troepentransportsche pen gereed. Italiaansche troepen te Durazzo. Een part. telegram «fit Genève meldt d.d. 6 Sept. Volgens de „Secolo" werd bevel ge geven, troepen van de in de haven van Dnrazzo liggende oorlogsschepen te ontschepen ter bewaking van het Italiaansche gezantschap en het con sulaat. De toestand in Frankrijk. Naar gemeld wordt zal vanaf heden gedeeltelijk den Staat van Beleg buiten de oorlogszone worden opgeheven door den Ministerraad is kort geledeir hiertoe besloten. De uitoefening van het politie-gezag zal dus weder aoor prefecten en Bur gemeesters geschieden, doch de mili- autoriteiten behouden de buitengewone bevoegdheden, welke hen by de wet van 1849 zyn toegewezen. De mailboot „Hesperian" gezonken. LONDEN 6 Sept. V.D. De „Hespe rian" is gezouken terwijl zij gesleept Werd. Duitschland's gebrek aan soldaten. Uit Parys wordt geaeld Volgens de „Information" heeft de Duitsche Keizer den 2en September, dus don dag na de inüame van Nowo-Geor- giowsk, in deze stad een toespraak ge- houdon tot de troepen, waarin htfo.a. zeide „Men had niet voorzien, dat land weer- en 1 andstormtroepen aan het front zouden strijden, maar daar wy vele vijanden te bekampen hebben, komen wij manschappen te kort en daarom hebben wij landweer en landstorm moeten zenden De inbraak ten Huize van Minister Treub. Men meldt ons uit Den Haag: Door een inspecteur der recherche alhier en een brigadier-rechercheur is te Rot terdam gearresteerd zekere de B. ver dacht van heling van zilver afkomstig van de inbraak ten huize van Minister Treub. De B. was sedert voortvlvchtig. Men meldt ons uit Sneek De vrachtboot stad Winschoten is in de stadsgracht te Sneek omgekan teld en ligt onderste boven in het vaarwater. Geen persoonlijke ongelnk- kon hadden plaats. Kolenaanvoer. Door 10 stoomschepen werden in de afgeloopen week 11250 ton steenkolen te Amsterdam aangevoerd. Stoomvaartlijnen. Kon. Holl. IJoyd. Maasland, pass. 4 Sept. Dungeness. Amsteiland, vertr. 4 Sopt. v. Lrr Falma». 1 Zaanland, 5 Sept. te Montevideo gearr. r" Kennemerland, 5 Sept. van Leixoos vertr. Frisia, 4 Sept. v. Montevideo vertr. Zeelandia, 4 Sept. v. Falmouth vertr. Tubantia, 3 Sept. van Bahia vertr. West Ind. Mail. Jan van Nassau, 4 Sept. van St. Vincent. Commewijne, 3 Sept. te Paramaribo. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.7 te Maastricht, laagste barometerstand 755.3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidolqke wind, nevelig tot half be wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2