Binnen land- Gemengde Berichten. IT-U-nst. FOXiXTlS! gevonden voorwerpen. Rechtszaken. Stadsnieuws. ingezonden. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. MARKTBEKICHTEN. BURGERLIJKE STAND. KAï. iÜNÜfcKËCHT Th GOUDA. Een Russisch oordeel. Uit Peftrogtod wordt dd. 2 Nov. gemeld Ook in den Balkan nemen de zaken oe>n loop, welken Keizer Wilhelm verblind door het diploma tieke succes ten opzichte van Bulga rije, niet heeft voorzien. Do Weensohe bladen staan vol met fantastische be richten over den zegevierenden op- inarech van het Oostenrijksche legér in Servië. Het opperbevel der Duit- schers heeft daarentegen te kampen met heft netelig vraagstuk van de ver sterking der afdeelingen aan heft Ser vische front en houdt zich vooral bezig met de verwikkelingen, die voortvloeien uit het feit, dat de ge allieerden den oorlog (aan Bulgarije) hebben verklaard. Joffre heeft tijdens zijn bezoek aan Londen de uitzending van verscho troepen naar Salolüki aangekondigd en als de DuiUfche diplomatie verwacht, dat Griekenland meer zal doen dan zijn onzijdigheid handhaven, is heft nu wel duidelijk, dat de Regeering te Athene die ont scheping niet zal verhinderen. Onver moeid aangewende Duitsche kruipe rijen,, die te Boekarest hun werk doen, zich eveneens te Athene laten gevoe len en zelfs het afgelegen J apan heb ben bereikt, beletten, ^lat Griekenland een beslist vriendschappelijke houding ten opzichte van tie geallieerden aan neemt. Dilitschland en Roemenië. De „Kolmische Zeitupg" meldt dd. 2 Nov. uit Boekarest Op verlangen van den, Duitschen gezant verklaarde de Roemeeneehe regeering zich be reid bpfts te staan, dat de twee in Trun en )^everin liggende Russische torpedobcraten en een gewa-pend Rus sisch Dohauschip, geheel volgens de internatiftttuile voorschriften zullen wor den behandeld. Hiermede is een aan val van deze schepen op voorbijva rende schepen uitgesloten. Het schijnt, dat aan de Roemeen- sehe Regeering wordt overgelaten, op welke wijze zij de Russische oorlog schepen op den Donau onschadelijk maken wil, hetzij door ontwapening of anderszins. Het oordeel van Bra- tianu is, dat de eischon der Duitsche Regieoring ook dan zullen worden ver vuld, wanneer Rusland deze niet mocht inwilligen. De „Kofn. Volksztg." zegt, dat En geland zeer feroote economische be langen in Servië heeft, die ook nog voor grooto uitbreicHng vatbaar zou den zijn. Gelijk als bekend veronder steld mag worden, is de Secrvisehe bodem zeer rijk aan mineralen, ten gevolge waarvan reeds in den tijd van de Romeinen, de mijnbouw in Servië een groote rol speelde. Aan doze tijden herinnert men nog den naam Zilvergebergte" welk gebergte thans den naam Kopaonik draagt. Ook in de middeleouwen bloedde de mijnbouw in Servië om daarna in volkomen verval te geraken. Eerst sedert het midden van den vorigen eeuw begon men weer de rijke mine rale hulpbronnen van bet land te ont ginnen, en het waren voornamelijk Engclsche kapitalisten, die beseften, hoe groote waarde aan koper, ijzer, lood, zilver en steenkolen de Ser vische bodern bevatte. De Servische regeering maakte van do mijnindus trie een staatsmonopolie, maar var- pachtte tegelijkertijd groote concessies aan Engelsche maatschappijen. Zoo werd omstreeks het jaar 1870 de be kende koper- en ijzermijn te Majdan- pek, voor 90 jaren aan een Engelsehe maatschappij ter exploitatie gegeven. Ook een andere bekende mijn ,,Dc Majdan Kuteohajna" is op hetzelfde oogenblik In het bezit van een En gelsehe maatschappij. Belgische kapi talisten legden den grondslag tot de exploitatie van de groote koper- en steenkolenmijnen bij Kazan en bij Majdanpek, en een nieuwe Engelsche maatschappij is in het bezit gekomen van. do kolenbekkens van Wrsehka Cuka, voor welker exploitatie de Timok-spoorweg speciaal gebouwd is Een Fronsche maatschappij is In het bezit van de zeer rijke kopermijnen van Bor doze zijn de grootste ko permijnen van ganseh Servië, waar van de produotie zich jaarlijks op N(XX) ton laat l>ecijferen. Deze koper mijnen zijn kortelings door de Bul- gaarsche troepen in bezit genomen en den kapitalisten in Engeland, Frank rijk en België begint reeds de angst om het hart to slaan, wannoer zij aan hun aAndeelen denken. Ministerraad. Gistermiddag te 4 uur werd een ministerraad gehouden welke, naar wij vernamen, werd bijgewoond door den Opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Snijders. Hieruit mag worden afgeleid, dat aan de besprekingen in dezen kabi netsraad o.m. de vragen en wenken betreffende eventueele demobilisatie, zooals die tot uiting zijn gekomen in het afdeelingsverslag der Tweede Ka mer nopen3 de algemeene beschou wingen overdeStaatabegrooting-1919, wel niet vreemd zullen zqn geweest. Verboden uitvoer. Bg K. B. d.d. 1 Nov. 1915 is de uitvoer van aluminium en aluminium- legeeringen, als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt, als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, waarvan alumi nium geen hoofdbestanddeel vormt, van choorkalk en van natriumzouten verboden. Schepen met graan. De Bond van Nederlandsche Graan- en Zaadimporteurs heeft den minister van buitpnlandsche zaken, betreffende de met graan geladen schepen te Rotterdam en te Amsterdam binnen- geloopen en welke niet mogen worden gelost, het volgende teiegram gezon den De Bond van Nederlandsche Graan- en Zaad importeurs veroorlooft zich, een beroep op Uwe Excellentie te doen tor bescnerming der belangen zijner leden over het geheele land ver spreid, naar aanleiding van het vast houden der ladingen mais en ander graan, in Amsterdam en Rotterdam aangekomen per stoombooten Rijnland, Hector, Saturnus, Rijndijk, Apollo, Procyon, Letro, Megrez, Mizar, Noor- derdijk, Noordam, welke, ofschoon aan de Nederlandsche Overzee Trust ge consigneerd, niet aan de eigenaren mogen worden afgeleverd. Dit opont houd benadeelt niet alleen hen ten sterkste door renteverlies, bedrqfsstoor- nis, eventueele posten en achteróit- gang kwaliteit, het brengt ook de binnenlandsche gebruikers in groote ongelegenheid, daar deze grootendeels zonder voorraden zijn, getuige een prijsstijging voor leverbare mais sinds een week van f 196.tot f 210. Wij verzoeken Uwe Excellentie ondersteuning der pogingen der N. 0. T. bij de Engelsche regeering ter spoedige loslating dezer ladingen en zouden gaarne mondelinge inlichtingen verstrekken, indien Uwe Exellentie dit mocht wenschen. Ook is een request gericht"aan den Minister Van vergeefs gemaakte tele- gramkoston naar Amerika via Enge land. Daarin is verzocht de kosten te restitueeren, van 1 Augustus 1914 af, aangezien restitutie alleen van 15 Juni j). af niet verdedigbaar schijnt (N. R. Crt.) Uitvoerverbod van eieren. Het Stbld. No. 453 bevat een Kon. besluit van 1 dezer, houdende wijzi ging van het verbod van uitvoer van eieren. De eerste alinea van het eenig artikel van het Kon. besluit van 8 October 1915 (Stbld. No. 426) wordt gelezen als volgt: De uitvoer van eieren, van eigeel en eiwit, in verschen of gedroogden toestand, zoomede van producten daar van is verboden van den dag der af kondiging van dit besluit. Wol van Engeland. De N. O. T. deelt mede van Enge land telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat wol hoogstwaarschijn lijk weder ten uitvoer zal worden toegelaten. Douceurtjes voor raadsleden De Haagsche gemeenteraad is giste ren ijverig bezig geweest aan de heeren leden zoo mogelijk douceurtjes te be zorgen. Een vrije tramkaart, zoo meenden eenige heeren, was een recht, dat af geleid kon worden. Burgem. en Weth. waren het daarmede echter niet eens. Toen kwam een voorstel op de vlakte, om voor 45 raadsleden dan maar een vrij tram-abonnement te koopen. Het zaakje zou ongeveer f3000 per jaar kosten. Aangenomen werd het nog niet. Het werd echter evenmin verworpen. Wij voor ons zijn overtuigd, dat het volgend jaar de vrqe tramkaart zal worden veroverd. Toch hebben de heeren zich schade loos gesteldGeneraal De Meester stelde D\j amendement voor, alle raads leden een gratis telefoon te bezorgen, dat zon per jaar f 2600 kosten. Het amendement was al aangenomen vóór hêt ingediend werd, want het was onderteekend door niet minder dan28 leden J De heeren waren er op aangevlogen als een gulzige hond op een been. Met 30 tegen 5 stemmen werd be sloten dat de vroede vaderen de koste- looze telefoon zullen krijgen. Dat is gemakkelijk, als je'tzelfbó- slissen kunt en het is geestig, om er dan nog een gezicht bij te zetten van het algemeen belang. De periode, dat men zich ten bate van 't algemeen een opoffering wilde getroosten, ligt blqkbaar ver achter ons. Alles moet thans beloond worden. Ruime presentiegelden en allerlei dou ceurtjes uit de openbare kas worden tegenwoordig meer en meer aan het raadslidmaatschap verbonden, en wan neer men eenmaal begonnen is, waar is dan het eind Als men, in zulke omstandigheden, bij een raadsverkiezing gewipt wordt, is dat niet alleen politiek, maar ook een economisch nadeel. Wat wonder dat de heeren zich wanhopig aan hun zetel vastklem men (Tel.) De Nederlandsche ambulance te Parijs. Naar de N. R. Crt. verneemt, is prof. dr. Hector Treub naar Parijs vertrok ken om de inrichting van de Neder landsche ambulance aldaar in oogen- schouw te nemen. Geen vri^ vervoer. De directeur-generaal der Staats spoor maakt aan het personeel bekend, dat 154 ambtenaren en beambten voor een zeker tijdvak zijn uitgesloten van het genot van vrij vervoer wegens radeeren in gunstvrijkaarten. Wijzi gingen en radeeringen in gunstvrij kaarten zijn ten strengste verboden. Strengere maatregelen zullen worden toegepast, indien het euvel niet ver mindert. Nieuw middel om duikbooten te vangen. Lenigen tijd geleden kwamen er be richten, die verleiden, dat aan de Schoteehe kust de zee bedekt was met een laag van zulk een dfikke, vuile olie, dat zeevogels, die er eenmaal in gedreven hadden, er niet meer uilkonden komen. Het i*t thans bekend geworden, waar voor deze olie dient, hetgeen overi gens thans in Engeland ook geen geheim meer is. Men vangt er duik booten mede. Immers zoodra de on derzeeër in zulk een oliemeer terecht komt, bestaat het glas van de peris coop en wordt de duikboot „blind.". Als een dikke koek zit het op de lenzen. Om verder te kunnen gaftn> en te weten, waar zij zich bevindt, moet de duikboot boven komen, en daarop wachten dan de Engelsche tor pedojagers. De laalsle torpedojagers loopen de ontzaglijke snelheid van 48 knoopen. Wanneer zij ergens een periscoop ontdekken, gaan ze aan den haal en vertroebelen hun kiel zog mot olie. Komt de. blinde duikboot boven, dan is de Snelle frtfpodojager alweer om gekeerd en neemt het zeemonster ge vangen. Het bureau voor muziek-auteursrecht en de Duitsche auteursrechten. Men zal zich herinneren, dat de „Genossenschaft Deutscher Tonsetzer" in de hoogste instantie bij het „Reichs- gericht" te Leipzig een proces tegen een aantal Duitsche muziekuitgevers en componisten heeft verloren, met het gevolg, dat de „Genossenschaft" alle beschikking over auteursrechten verloor. Zoo dreigde ook het Neder- land8ch „burean voor ronziek-auteurs- rechten" daarvan het slachtoffer te worden, en er is zelfs bericht, dat genoemd bureau nu niets meer ver tegenwoordigde dan de auteursrechten der aangesloten Nederlandsche com ponisten. Nu melden bestuur en directie van het bureau in het orgaan „Au- teursrechtbelangen" evenwel, dat zulks volstrekt niet het geval is. De van den „Genossenschaft" vrijgekomen auteurareohten zijn n.l. in handen ge komen van een „Treuhandkommission, tegenover welke zich ook een aantal componisten, dichters en uitgevers hebben verbonden. Met deze „Treu handkommission" heeft het Neder- landsch Bnrean van Muziekauteurs- recht een overeenkomst aangegaan, waardoor het de vertegenwoordiging bezit van een veel belangrijker auteurs rechten-materiaal dan voorheen, temeer waar ook voorname muziekuitgevers als Oertel (Hanover) en Tinger (Kenlen) die niet bij den „Genossenschaft" wa ren aangesloten, zich bij de „Treu- handcommission" hebben verbonden. Inmiddels zijn de rechten van deze „Kommission" aangegaan op de nieuw gestichte „Genossenschaft Deutscher Aufführnngsberechtiger", waarmee het Nederlandsche burean een wederzgdsch contract heeft afgesloten. Bovendien deelt het Bureau verder mede, ook een wederzijdsch contract te hebben gesloten met den „Geseii- schaft der Autoren, Komponisten and Muzikverleger in Wien", hetgeen de aanwinst beteek ent van het zeer be langrijk Oostenrijksch-Hongaarsche re pertoire. En ten slotte is ook de nBrahm8gesellschaft", eigenaresse van de auteursrechten op de werken van Johannes Brahms toegetreden. Een volledige lijst van het reper toire zal binnenkort in „Auteursrecht- belangen" worden gepubliceerd. (N.'-Ct.) Op eiken werkdag, des voormid dag» maaciieu ld eu A2 uur, zyn aan «ei uureau van politie te Gouda inlich tingen te bekomen, omireut de navoi- genue aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen ken stukje van een rijwielkettiug, een geiuigecdriü, een bos sieutets, een k iudereehoeulje, een dameehaudseboen, een uen rtttenboekje GoudaHergam- oaent, een doosje met potlooden, een rozenkrans, oen paar dames hand schoenen, drie sleutels. Voorts zijn te bevragen Hen i'arapluie, bij U. rfchoonder- woerd, Nieuwe Haven 184; een to- zenkruns in étui bij P. iiolthuizeu Boomgaardstraat 9; een portemounaie met inhoud, bij J. Vos, Karnemelk - sloot 112; een sabelriem, bij W.-M. de Jong, Kleiweg 118; een nieuwe pet, bij C. v. d. Heuvel, Boelekade 2ol; een spatscherm, bij P. liappel, Jaagpad ia; een zilveren armband bij Jiroere, Öpieringstraat 119; een it. K. kerkboek, bij A. Streng, Kei zerstraat 29; een bos sleutels, bij P. Bakker, Groeneweg Ü2; een portë- monnaie mei inhoud, bij den Os Achter de Vtechmarkt 23; een brille- glas, bij v. d. Berge, C. Ketelstraat öi; een broche, bij Edauw, Bleekere- singel 28; een nieuw schrijfboek, bij N. v. Hensbergen, Gouwe 159; een dttiiimknip, bij L. Homeman, Groe- uendaal 71; een heipaal, bij J. li. v. d. Hooft, 1'. ilendrikstr. 122; een school |asch, bij Reurinks, Nieuwe Haven 191; een handdoek, bij 8. Meijer, Boelekade 162; een hand- taschje met inhoud, bij J. Rapls, lJsecilaan 3; een zilveren dameshor loge, bij L. V. Kulik, Nieuwe Ha ven 175; een zakdoek, bij Dr. N. J. J. de Voogd, Krugerlaan 57; een ro zenkrans, bij N. Rijs, U. Ketelstraat cl, een partij zakken, bij J. E. v. Dongen Bolding, Vest 47; een beursje met inhoud, bij A. Spaas, Markt 10; een heerenschoen, bij W. v. Kers bergen, Bockenbergstr. 04; een hand- toseüje met inhoud, bij J. de Jong W achielstraat 3; een armband, bij W ed. Matse, Jt. v. Catóweg 60; een kettinkje met kruisje, bij A. Komijn, öpienjigwtiTOut 145; een rozemkraps, bij Hverijng, Vierdekade 13; eeai gcace handfctchoeu, bij N. Kooijman ivarnemolksioot 97; een paar dames- naiwiechoeneu, bij B. v. Dijk, Doete- straat 2i7oen honden halsband, bij V\ i*Blok, Boomgaardeuaat 116; een ziekenfonds boekje, bij A. M. Schooner woerd, iieerestraat 39; een portemounaie, bij v. d. Bijl, Achter de Vischmarkt 'cO; een portemounaie met inhoud, bij A. Keijzer, Tuinstraat 44; een taschje met inhoud, bij A. v. GeJove, Achter de Vischmarkt 8; oen paar glacé handechoenen, bij Kouwonberg, Spoorstraat 33; een honden halsband, bij A. A. Boot Nieuwe Haven 202; een handwagen, bij C. W. Runge, Gouwe 192; een handt aschje met inhoud, bij Ver woerd, Prinses J ulianastraat 32 een porlemonnaie met inhoud, bij G. de Jong, Bockenbergstraat 8; een ma trozen kraag, bij A. v. cf. Heuvel Boelekade 251; een paar handschoe nen, bij W. C. Luijnenburg, Raam 22; een lantaarntje, bij Zuijdiam Boelekade 120; een kluwen grijze sa jet, bij M. Valk, ^G. Florisweg 67 een rozenkrans iü étui, bij G. Kroon, Gr. v. Bloisstraat 10; een beursje, bij M. Veerman, Tiendeweg 11; een wit hondje, bij Flok, Boeiekade 205; een pet, bij J. Snijders, Prins Hen drikstraat 13; een heipaal, bij J. v. d. Hooft, Prins Hendrikstraat 122 een huissleutel, bij Knaap, Boeleka de 237; een portemounaie met in houd, bij A. v. Geloven, Achter de Vischmarkt 8; een zwart hondje, bij J. Bores, Boomgaardstraat 18 een heipaal, bij J. H. v. d. Hooft, P. Hendrikstraat 122; een knipmes, bij J. J. Teeuwen, Gouwe 164; een por temounaie met inhoud, bij F. Biné, Nieuwe Haven 225; een knipmes, bij T. v. d. Heuvel, Achter de Visch markt 16; een wit hemd, bij J. N. de Graaf, Nieuws teeg 5; een hom den halsband, bij "C. v. Leeuwen, Houtmansplanteoen 17; een zak met peren, bij A. v. Vliet, Vorsftmanetr. 45; een portemounaie met inhoud bij v. Eek, Keizerstraat 61; een put haak, bij Bijl, Achter de Viechmalrkt 61; een gouden, oorbelletje, bij P. Rond, ZeugBtraat; een rozenkrans bij Schouten, Speldemakereteeg 3 een rozenkrans, bij v. Hesee, Gou we 111; een hondenketting, bij Lafé- ber, Karnemelksloot 136; een gum mikleedje, bij W. v. Bekkem, C. Ke- tetatnaat 39; een bankbiljet, bij F. v. Zijl, Karnemelk sloot 9; een lede ren paardetuigje met bellen (speel goed), bij C. Schriek, van Streijenr straat 8. Gouda, 2 November 1915. De Commissaris van Politie, BERTHEUX. Vervalsching van consenten. Voor de rechtbank te Arnhem stond Dinsdag terecht de 18-jarige slager en koopman H. J. v. d. Geest te Bodegraven, thans gedetineerd wegens vervalsching van consenten. Aan beklaagde werd ten laste gelegd dat hij begin October te Zevenaar nadat twee door hem onderteekende dubbele aangiftebiljetten tot inleiding van naar Duitschland nit te voeten varkens en varkensafval waren voor zien van een ambtelijke verklaring, dat de inhoud bij de inlading in den spoorwagen conform was bevonden en dat de spoorwagen met looden wu' gesloten, opzettelijk deze biljetten heeft vervaischt. Beklaagde heeft n.l. de op de bil jetten vermelde hoeveelheden van 7500 en 6600 K.G. in strijd met de waarheid veranderd in 7000 en 6000 K.G., met het oogmerk de biljetten als echt en on vervaischt te gebruiken. Beklaagde legde een bekentenis af. De subst.-off. van justitie, mr. Van Harencarspel, wees op de bekentenis van beklaagde. Door de vervalsching heeft beklaagde aan consenten achter gehouden een gewichtsbedrag tot de aangebrachte vermindering. Hij heeft daardoor de beschikking gekregen over dit achtergehouden bedrag, terwqlde vervalsching ook het voordeel ople verde, dat beklaagde voor zooveel min der Regeeringsvarkens behoefde te leveren. De eisch luidde vijf maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Ditzhuyzen, pleitte ontslag van rechtsvervolging, subsidiair een zeer clemente straf. Uitspraak 16 November. Hbld. GOUDA, 3 November 1916. Koerswaarde. Met ingang van 30 October is de koers voor de uitbetaling van rem- boursementen, voorschotten, alsmede van de opbrengst van in het buiten land verkochte zendingen vastgesteld op de Mark f 0.48, de franc f 0.44 en de Oostenrijksche kroon f 0.346. Gesignaleerden aangehouden. Door de politie zijn alhier twee gesignaleerde^ aangehouden, die reap, 2 en 56 dagen hechtenis moesten ondergaan. Onder politiegeleide zijn zij beden naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht en aldaar inge sloten. 3e Abonueinentfl-Vooretelling. Donderdag 11 November a.s. zal in den Nieuwen Schouwburg der So ciëteit ,Ous Genoegen'de dyrde abou- nemente-voorötelling wordeu feegeven. Ditmaal komt het gezelschap „DeHa- ghjeepelere". Opgevoerd zal worden het nieuwe et uk „De Meikevers" (Lee Hanne- tons), 'blijspel in 3 bedrijven van Eugène Brieux, vertaling van D. Jewserun Lobo. De verschillende rollen worden vervuld door de damee Lobo—Braa- koneiek, Grootboff, Swarts en. de hee ren Lobo, Brüning, Tourniaire, Roe mer, Dommelshuizen en Menmnk. De prémière van dit stuk is dc vorige week in den Haag met groot siuocee gegaan. Dat thans reeds (lit nieuwe stuk hier voor het voetlicht zal komen zal ongetwijfeld zeer worden gewaar- Heft stuk heeft een goede pers gehad. De tooneelrecensentvan „Het Va derland" hoeft er o a. van gezegd Heft is een van Brieux' oudere stuk ken en herinnert zeer weinig, noch wat het gegeven, noch wat de be werking betreft, aan zijn m6ee* ^e" kende, maatschappelijke werken. Even wel het in ruim zoo geestig... Heft ie een aardig spel, een spel van scherpen humor, zeer goed ge componeerd en opmerkelijk van per sonen karakteristiek... Summa een voorstelling d>e mij zeer heeft voldaan..." Als nastukje gaat het spel in één bedrijf „Peenhaar" van Julee Renaro eveneens met Mevr. LoboBraaken- siek in de hoofdrol. Waddinxveen. Da. Ronner alhier is benoemd tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Nijkerk. Haastrecht. Prima Volta. De muziekvereeniging „Prima Volte'1 opende gisteravond met haar jaarlnk- sehe uitvoering de reeks van avonden die we in het winterseizoen gewoon zijn. Met een welgekozen programma heeft P. V. het pnbliek eenige aan gename uurtjes versohaft. waren zoer mooie nummers bq. «i trio voor viool, violoncel en tL resp. de b.h. Hooft, Jnngeling Jjfct L. van Dam, mocht veel Spl verwerven, zoo ook de viool- die door den directeur van pf.'den heer Joh. Q. Arentz werden Ingedragen, begeleid door Mej. I. Handing- fa afloop bleven de leden nog ggip uren op de bovenzaal bij Mej. Cke gezellig bijeen. Haastrechtsche Courant. fgHen verantwoordelijkheid der Bed. Gouda 2 November 1915. Aan de Redactie van de Goudecbe Courant. Mijnheer de Redacteur, geteeld verzoek ik opnuiue vau het (ggeode- Bij voorbaat mijn dauk. in het 2de blad van, Zaterdag 30 October laat Li mij zeggen tegen den tier van Veen, dat ik met Christe- aa Volksdeel bedoel ben die de- aüide Christelijke levemsbeecüouwing IttWigen als ik. Zulks is onwaar. Boor mij is woordelijk gezegd Met Christelijk Volksdeel ie bedoeld lij die de Christelijke traditiën vau om volksleven willen handhaven. Uwe beoordeeling neem ik kalm op, maar wel vraag ik U ooi het faaprokene eerlijk weer te geven. Uw dw. P. D. MUYLWUK. Re heer Muijlwijk heeft volkomen gelijk (tot woordelijk door hem is ge zegd wat hij hierboven aangeeft. Wij aerken echter op dat het korte ver- «i»g, waaraan de heer Muijlwijk thans ontleent, slechts zeer beknopt weergeeft wat er ia gesproken. liitusechen moeten wij vefklaren, dat ons niet duidelijk is welk ver- achil er bestaat tusschen den zin van hetgeen wij schreven en het geen de heer Muijlwijk heeft gezegd an bedoeki. Indien de heer Muijlwijk ons dat eeus duidelijk wil maken, houden wij ons daarvoor gaarng aanbevolen. REDACTIE'. Aan het Westelyk Front. PAKIJ8, 3 Nuv. liet communiqué van gisterenavond luidt lievige ka- tóDoaüe en loupgnavengeveotueu van «in tegen, mau te Neuvilie CH- vaasi. Xrüraueche artillerie wierp veel jiljecUeteu op de Duitsche loopgra ven zuidetijk van de 8oinme en seüoot met granaten op de aanrukkende ver sterkingen. De Duitschers lieten iu Argoitne zonder succes een uiijnen- reetts springen. Het 1' raneche artil lerievuur verhindercle den Duitschei» de geslagen kraterfe te bazetteu. Lit Lainkerken wordt gemeld y Met kaisstarrigeii overmoed botsen de Uuitoihe troepen sinds meer dan een week tegen de i-ransche linies bij Neuvilie, waar het vooral des nachts tot verschrikkelijke gevechten komt en zelfs aanvallen met de bajonet worden ondernomen. bajonetgevechten zijn op het Wes telijk front zeldzaam; sedert de bloe dige gevechten om Loos hebben zij zich ook in Artois niet meer voor gedaan. Sinds twee dagen duurt een ont zettende kanonnade aan beide zijden voort. De vliegers der geallieerden verkennen met veel vrucht de be- I WQginge/i van <le Duitsche troepen die achter bet front gebruik inaken van eenige der voornaamste lijnen waarop Belgisch materiaal in dienst kt gesteld. Zeer zwak was de laatste weken de Duitsche vliegeractie. In veertien dagen hebben zich boven de linies der fnanachen slechts vijf Duitsche *wgtudgen bewogen en van dezen weiden er twee naar beneden geecho- toa: bij La Folie en Givenchy. Ondanks het hevig verzet, dat de Buitschc soldaten bieden, vorderen de geallieerden regelmatig en winnen grondgebied. Moeilijk is de strijd J*gea de Duitache heuveletellingen en te boaphversterkingen, waaraan inaaiir gswerkt is om ze in onneembare vestingen te hervormen. v*a het vuur uit deze stellingen ondersteund worden door een en zwaax geschut van de van Merioourt, hebbende '00Pgraven ten Noorden van eurtlle en bij deze stad het meest terduren, Oj 'f* de verliezen der geallieerden doch de Fransche soldaat weet De weg van Lens ijnUitLo?* wordt voor een zeer aan- r«ri__ j (*oör de artillerie der ***ndenen beheerscht. na(*eren 'n k0t Zui munitiedepot in de lucht gevlogen. offawJ*6! ^Siache front komt het bsricht, dat door het Fran sehe zware geschut een groot Duitscfa munitiedepot in Bailleul in brand ge schoten is. Een vreeseftijke ontploffing had plaats en heft geheele gebouw, eeu nieuw gebouwde fabriek vloog to taal in de lucht. Aan het Servische Front. De inname van Kragujevatz. Lit het üostennjksrii-llo/igaarwhe oorlogBperskwartier wordt ovjer de inname van Kragujevatz nog nadere bijzonderheden geseind Hier ontmoetten de legers Kovesz en Gailwitz elkaar na heltigeu tegen stand door de Serviërs, die vaak in een bajonetgevecht overwonnen moest worden, terwijl de Serviërs dikwijls tot den laatsten man streden. Onder- tusschen werd Kragujevatz ontruimd, zoowel door de militairen als door de bevolking. De weinige achterge blevenen lieten den overwinnaars een huldigingeadres overhandigen, wat echter zeer koel werd opgenomen. Men herinnerde zich nog te goed hoe te Valjewo verleden jaar een lietimelijken overval der bevolking toen het adres volgde. Tusschen 7 en 8 uur 's morgens trok een Oostenrijksch-Hongaarsche patrouille van het infanterie-regiment No. 70 onder luitenant Tripke, Kra gujevac binnen, waarin de zwart-gele vlag op het arsenaal en de kazerne geheeehen werden. De vestingwerken had men voor (ten aftocht laten sprin gen. Na de bezetting der stad werd de vervolging op den straatweg naar Kraljevo voortgezet. Onize buit werd wederom uitge breid. Aan het Italiaansche Front ROME, 3 Nov. (officieel). Onze troepen vielen in Filla— vallei, ten Zuiden van Lusnitz een vijandelijk detachement aan en joegen het uiteen. Geweren en munitie werden buitge- gemaakt. Onze troepen hernieuwden gisteren aan het Isonzo-front hun hardnekkige aanvallen in den Plawa-sector. Zij ver overden een sterk verdedigde ^telling. Daarbij vielen 374 gevangenen, waar onder 7 officieren, een machinegeweer, tal van geweren en een groote hoe veelheid munitie in onze handen. Wij doorbraken de vijandelijke stel ling op de hoogten van Podgora tot voorbij de vierde loopgraven-linie, die sterk verdedigd was. Hierbij maakten wij 114 gevangenen. Een vijandelijke tegenaanval werd on der hevige verliezen afgeslagen. De Italiaansche troepen maakten, na tegenaanvallen te hebben afgesla gen, op het Karst-plateau vorderingen 'angs de Noordelijke hellingen van den berg San Nichele naar den San Har- tino del Carso. Hierbij werden 75 man gevangen genomen. Aan het Oostelijk Front. PETERSBURG, 3 Nov. Het gevecht j Kemmern, 31 October begonnen, duurt voort zonder noemenswaardige resultaten. I Bij Ichin aan *den westrand van het Babit-meer behaalde de vijand aanvankelijk eenig succes, doch onze tegenaanval herstelde den ouden toe stand. Boven Friedrichstadt ten westen van Dwinsk maakten wij vorderingen ten zuiden van het Swenten-meer. In de streek van het dorp Volki ten zuidoosten van Baronowitsji werden door ons in ee'n plaatselijk gevecht 170 krijgsgevangenen gemaakt. Een aanval in de streek ten oosten Goeta- lisovskaja ten noordwesten van Tsjar- torysk had tot resultaat, dat wij de vijandelijke loopgraven bezetten 412 krijgsgevangenen maakten. Bij het dorp Soedki duurt het hardnekkig gevecht ten westen van Tsjartorysk voort. In de streek van het dorp Komarowa viel de vijand ons tegen don nacht aan, maar werd terugge slagen. Een groot aantal dooden liet de vijand achter. Na een hernieuwden aanval van den vijand, die eveneens werd afgeslagen, trok hij zich terug. In Galicië ten zuidwesten van Tarnopol zqn wij er in geslaagd het Ischkoef- meer over te trekken. Na geland te zijn werden de draadversperringen, die in het water waren aangebracht, weggeruimd en drongen wij de vijan delijke loopgraven binnen met de bajonet. Een groot aantal vijanden werd gedood en 400 man krijgsge vangen gemaakt. Aan de Strypa bij het dorp Semikotze aan de zuidzijde van het Ischkoef-meer wordt nog ge streden. Het dorp Boekowitza werd stormenderhand genomen. Thans kan definitief worden medegedeeld, dat in de gevechten van den 31en October en 1 November aan Strypa 80 offi cieren en 3500 man krijgsgevangen zijn gemaakt. Uit LONDEN wordt d.d. 3 Nov, gemeld De Times verneemt uit Petersburg, dat er nog meer Oostenrijksch-Duitsche troepen van het Russische front weg gevoerd zijn, blijkbaar om het leger van Mackensen aan den Donau te versterken. De gevolgen van deze ver plaatsing kunnen van zeer grootbelang zqn. De chef van den Russischen generalen staf, Alexejef, wacht vast beraden elke beweging van den vijand af en zal niet nalaten hem een ge; voeligen slag toe te brengen, zoodra de gelegenheid zich maar voordoet. Uit betrouwbare bron wordt mede gedeeld dat het totaal getal der Oos tenrijksch-Duitsche infanteriedivisies aan het front in Rusland tot 94 is verminderd. Indien dit werkelijk zoo is, dan kan men een nieuwen strijd aan dat front verwachten. Aan het Kaukosisch Front Slechts voorpostengevechten aan de Zwarte Zee van Arkave tot aan de Slaats waar de rivieren Ichrok en 'ltisu samer.stroomen. Ten noord oosten van Hassan hebben wij succes volle verkenningstochten ondernomen. Bij Aragiz aan de noordzijde van het meer Van werd gestreden. Het ongeluk van den Engeischen Koning. Volgens een verklaring van be trouwbare zijde bereed de Koning bij de inspectie der troepen een vreemd paard. Dit schrikte van de toejuichin gen, begon te steigeren en viel tenge volge van de gladheid van den grond, ongelukkigerwijze op zijn berijder, die gewond werd en een hevige schrik kreeg maar niets brak. Het ongeval werd nog verergerd, doordat de patiënt in een auto over een zeer grooten afstand vervoerd moest worden. In den hospitaaltrein viel een tref fend incident voor. De koning ofschoon hulpeloos te bed liggend, besloot aan een soldaat persoonlijk het Vic- toriakruis te overhandigen. Deze knielde neer op den grond, de koning boog zich voorover om hem de decoratie op de borst te spelden, maar bemerkte, dat hij zijn krachten had overschat. Hij was niet bij machtede speld door het dikke khaki testeken. De aanwezigen moesten hem das te hulp komen. De koning werd van Victoria-Station op een draagbaar, die in een ambulance- wagen werd gezet, naar Buckingham- Palace gebracht. Zijn wonden waren zoo pijnlijk, dat de wagen stapvoets rifbest rSdeA. (Hbld.) Koninklijk bezoek aan Groningen. Men seint ons uit Groningen 11e leiunorgcu 8.21 arriveerde de Ko- nklijke trein te Grouingen. In Zuid- hom was nachtverblijf gehouden. Met minuten oponthoud vertrok de trein om 8.23 naar Winschoten. Om nabij het wtatiou was voel pu bliek. Des middags om 4 uur keerde 11. van haar tocht door hei Ohhtmhl terug in Groningen. Lange den ge il oei en weg verdrong zich een enorme nenschonmassa, die II. M. bij haar tocht naar het Gouvernementegebouw luide toejuichte. Ten huize van den commissaris der Koningin Mr. G. G. ieertsema ontving de volgende per sonen in audiëntie: Mr. J. A. Tei legen, voorzitter van het Bteunco- inité te Groningen; mevr. Lohinan Ieertsema, voorzitster van het da mea-iwteunicoinité alhier; Joh. Aarsen, directeur der arbeidsbeurs; II. Baas, onderwijzer, chef der o nxletr wijzers- brigade voor heft rondbrengen der ondersteuningsgelden; H. Tinga, ha venmeester der gemeente; U. G. Bchiltbuis, voorzitter der subcommis sie voor de I'rov. Groningen inzake voeding van mensch en dier; Jhr. Mr. Dr. C. A. van Bereeteijn, voor zitter der provinciale roggecommis- sie; J. Bs. Weeterdijk, Uithuizermee- de, voorzitter van den Grou. Land bouwbond, en van verschillende an dere commissies. Verder komen bij den Commissaris der Koningin, do burgeaneesfter, de kamerheeren van Swinderen eii Al berda van Ekenstein en de territori ale bevelhebber te Assen, gepeaia. ko lonel der infanterie Meijboom. Aan de lunch in den trein te Winschoten namen deel de eommie earis der Koningin, de burgemeester van Winschoten Schonfeld en Gedep Staten-lid Sypkenfi. Te Winschoten worden na de lunch in den trein ontvangen F Ooathoff, oud-voorzitter der Gron- Mij. van Landbouw en Nijverheid Winschoten, pree.-commissaris der ('oop. Stroocartonfabriek „De Toe komst" en der Beetwortelsuikerfabriek te Groningen; II. D. 8- Uniken Oude-Schans, lid van het H. B. der Gron. Mij. van L. en N.; J. Oort wijn Botjes, Oostwold, lid van het H. B van den Groninger Landbouw bond. Tegen 6 uur verliet H. M. het gou vernemesvtsgebouw en begaf zich ^pm- stuwd weder door een talrijke me nigte naar het station, om met den te- trein van 6.04 naar den Ilaag rug te keeren. Om 9.56 arriveert II. M. in de resi (tentier uelia, d. v. J. de Loos on A. Ver kerk. Adriana Wilhelmina en Geer- truida Johanna, d. v. H. Streng en M. W. Duijndam. Cornelia JohaD- nes, z. v. C. M. Buurman en N. Hoijkoop. Neeltje, d. v. J. Slappeii- del en A. Verkaik. Geertrui, d. v. i'. vau Tol en P. van Ooefrom. Leo nard Louis, z. v. M. l'h. Homo man „en S. Bloemgarten. Jouke Adri- gceproken vau de aanklacht van hötAauud' 1s- van Bergen en 8. dotan opgraven van een lijk. "v H- Joha. Adrianue Johannes Opgraven van een lijk. liet Gerechtehof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis der Recht bank te Middelburg waarbij de r.k. geestelijke B. te Terneuzen is vrij- Nieuwe Wetsontwerpen. lieden ziju bij de Tweede Kamer ngodieud de verzekeringswetten en wel een outwerp-organiaatie wet ter ervangang vau de Radenwet, een tot wijziging der Invaliditeits wet en een w.o. tot wijziging der Ziektewet. Tevens is ingediend de memorie an antwoord op het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer over heft ontwerp tot verleening van ouder domsrente aan behoeftigen, waarmede de wijpziging der verzekeringswetten in nauw verband staat. In beslag genomen. Wegens overschrijding van den maximumprijs voor raapolie is bij een olieftabrikant te Groningen de ge heele voorraad in beslag genomen. Moord. Bij een vechtpartij in de Joden Gas te Nijmegen werden twee soldaten Maandagavond zoo ernstig met een iifcos gestoken dat beiden naar het Canisius Ziekenhuis moesten wordeu overgebracht. Een hunner, zekere is Dinsdagmiddag aan zijn wonden overleden. De daders van den moord zijn bekend. Aan liet station Steen wijk deed' zich heden een geval voor, dat, naar wij ernemen, nooit te voren plaats vond. De November-jaarmarkt is, 't is al gemeen bekend, de drukste inarkt an 't geheele jaar. Heden werd die markt gehouden. ~50 koeiem, 116 paarden, 200 scha pen en 220 varkens werden aange voerd. Zeer ton na deel e van do vreemde kooplui en de handelaars uit igen plaats kon het vee door totaal gebrek aan spoorwagens niet ver voord worden, zoodat het alhier in weide gejaagd of gestald inoeet worden. Stoomvaartlijnen. Iloll. Lloyd. Hollandia 2 Nov. te Santos. Zeelandia pass. 1 Teneriffe. Eemland 2 van Lissabon. Mij. Nederland. Grotius thuisr. pass. 2 N&v. Dover. Rott. Lloyd. Palembang uitr. pass. 2 Nov. Dun- geness. Insulindo uitr. 2 Nov. v. Colombo vertr. Kediri uitr. 2 Nov. te Batavia gearr. Ophir thuisr. pass. 2 Nov. Sagres. li. A. Boekraad en E. M. Uiten- broék. Gerrit Jan, z. v. H. Verka de eu F. Brouwer. Dirk, z. v. J. Boerefiju en A. Blok. Adriaantje Krij- na, d. v. W. Snijders en J. ,deKor- ver. Johanna, d. v. G. Klaverveld en K. L. Smits. Johannes Theodo- rus, z. v. J. J. Hulkenberg en A. de Rooij. iieiiricus Wilhelmus, z. J. Kleijn eu A. M. Paunebakker OVERLEDEN Jun Droog, 41 j., echtgen. van W. van Vegten. GEHUWD B. ten Hove, 29 j. en U. van Kleef, 25 j. E. Worst, 32 wonende te Nijkerk en Chr. IIoo- geindoorn, 35 j. van het Koninklijk Meteriologiach Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.6 te Haparanda, laagste barometerstand 749.6 te De Bildt. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later wellicht uit oostelijke richtingen nevelig tot zwaar bewolkt, later opnieuw kans op regen, zelfde temperatuur. Kaasmarkt. WQERDKN, 3 Nov, Aangevoerd 27 partijen Goudsche kaas ie soort fjif73, ld. zwaardere f 70f-74, id, ae soort 1 68— f 70, met Rijksmerk fjo-f 74, met conditie Alles per 50 K. G. Handel kalm. Coóp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken" te Gouda. Veiling vau 2 November op tie lloutmansgracht. Andijvie p. 100 f 0.65f 2.35; Prin sesseboonen p. pd. ct.Pronk booncn p. pd. ól/t ct.; Chalotten p pd. 2—3l/t ct.; Doperwten p. pd. 8 t.; Knolrapen p. st. 4 ct.-, Bloem kool, ie soort p. «t. 7% 13J4 id. 2e soort p. st. '26% ct.Boe rekool p. »t- 1% —2% ct.; Roode Kool p- st. 3)4—12% ct.; Savoye Kool p. st. 3—12 ct.; Witte Kool p st. \x/i —12 ct.; Groene Kool p. et 1—3)4 ct.; Spruitjes p. pd. 9 ct.; Kroten p. 10 bos 1426 ct.; id. p pd. 1—2/ ct.; Wortelen p. 100 bos f 1.95—f 3.85; id. p. pd. 1/ —2/ t.; Prei p. 10 bos 841 ct.; Radijs 10 bos 6 et.; Ramenaa p. lObos 5 ct.; Kropsla p. UK) f 0.52)4- f 1.15; Spinazie p. mandje 1415 ct, id. p. mand 6567)4 ct-; id. p. 11X1 pd. f5.25; Uien p. 100 pd. f 455— f5.80; id. kleine p. 100 pd. f 1.25— f3.75; Knolsedderij p. bos 13)4—17 ct.; id. p. st. 3/ —6/ ct.; Selderij p 10 bos 4—15 ct.; Peterselie p. 10 bos 3—9 ct.; id. p. mandje 5 ct. Tomatén, le soort p. 100 pd. f 10 id. 2e soort p. 100 pd. f 4—f 7.75 Appelen p. pd. 2)4 —5% ct.; Kip eieren p. 100 f9.60; Schorseneren p. bos 415)4 ct. BOSKOOP. Van 16—31 October. GEBOREN Jacobs, d. v. L. van Eeuwen en H.' Krnit. Johanna Cor- Strafzitting vau beden. Laden en lossen bij uiet-gemeerd liggen. iu de zaak van den stoomboot ka piteiu W. L. k., dië terecht* stond wegens bot tossen eu iaden aan den Miger te Waddtiixveen vau de Vol harding IV, terwijl deze niet ge meerd lag,, werden thans ais getui gen geboord de beide gemeeute-void- wachiers van Waddiuxveeu. Van deze getuigen verklaarde de veldwachter Uingeleusteiu te hebben gezien dat de boot met één touw ge meerd lag aan een paai. Beki. zou volgons gel. oenigermate zijn opge treden. Bokl. verontschuldigde, zich dour- njnlrent umdnl bij niet kalm wus ge weest. llij beschouwde deze bekeuring als oen daad vau willekeur en zoe ken, van terrorisme. Het O. M. requisitoir nemend ver klaarde dat het de gewoonte is in de vaart dat booten als deze voor tien geitbük oponthoud alleen oen touw uitbrengen, en dit aan een paal of ten wal bevestigen, zonder vast te meren. Die handeling kan wellicht afkeurenswaardig zijn, ze is niet ver boden. Volgens du gemeente-verorde ning mogen de verbalisanten bun plicht hebben gedaan, strafbaar kan het geconstateerde niet worden ge held. liet U. M vroeg dan ook r ij s p r a a k. Bekl. verklaarde van mooning te zijn dat hot bepaalde in de verorde ning in Waddinxveen niet heft recht geeff^lot verba liseeren. J)e uitspraak werd bepaald op 17 1 lezer. Aardappelen st roopon t Wan geen wilde, maar bet wa ren aardappelen die gestroopt wer den. In de maand Augustus kwamen bij «te rijkspolitie to Nieuwer kerk u/d. I.JkoI voortdurend klachten iu over vermissing van allerlei. Zoo miste vrouw Fuijk eenige dagen achtereen als zij morgens op haar land kwam aardappelen, die gerooid wer Ic-ii gedurende den nacht. Aangifte volgde bij de politie. Na ingesteld onderzoek bleek dat de fa milie van R. van die vernriasingon wel moer wist. De rijksveldwachter nn .Straaien vond bij een onder zoek in de woning peren en uien maar geen aardappelen. De moeder verwees de politie naar haar Zoons die sliepen en toeu deze wakker ge maakt waren i>ekende de oudste van hen alles te hebben weggenomen. De andere beweerde het fruit van zijn broer in Hilversum te hebben ge kregen. Het resultaat van heft on derzoek was dat de beide zoons wer den meegenomen naar het gemeente huis waar hen een volledig verhoor werd afgenomen. Het bleek daarbij dat de aardappelen die s nachts wer- lien gerooid, den volgenden dag wer- (b o opgegeten, zoodat het verklaar baar is dat deze nieft werden aan getroffen. Daar /le familie zeer ongunstig be kend staat eisehte het O. M. voor den 18-jarigén G. v. R. een ge vangenisstraf van oen maand. De uitspraak werd bepaald op 17 dezer. De zaak tegen den anderen broer zal volgende week dienen.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2