De BON w. «oor ABOHNES op de GOUDSCHE COURANT. is uitgesteld Binnen land. Gemengde Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Stadsnieuws. Oudewater. MARKTBERICHTEN. Coftp. Tuinierevereeniging „Gouda en Omitreken" te Gouda. Adverlenliën. HENDRIK HUPKES. Vlaamsche Zangers Gilde. mm\ NEDERLANDSCH VERBOND, Maandag 20 December. HET STEH00RAFI80H VERSLAG wan da Wrj namen in de streek van Milo eenige vijandelijke patrouilles gevan gen. Andere joegen wij over de kling. In de andere sectoren deed zich niets nieuws voor. Aan het Z.-Oosteltyk Front. De correspondent van de Petit Pa- risien meldt d.d. 10 Dec. dat de Bul garen met aanzienlijke strijdkrachten, waarschijnlijk gesteund door Duitsche artillerie, met uiterste hevigheid een aanval deden in den sector Rahovo— Costririno—OsmantiMeimisli op den Engelschen linkervleugel. De zware Fransche artillerie en het berggeschut slaagden er in den Bul- gaarschen aanval te stuiten, waardoor het Engelsche front in staat werd gesteld om terug te trekken naar de tweede linie. Wij hebben in goede orde een deel van onze stellingen ten noorden van Demir Kapoe ontruimd. Aan het Turksche front. Uit Constantinopel wordt d.d. 10 Dec. gemeld Onze troepen drongen in het noor den en westen tot op geringen afstand van de vijandelijke stellingen op. Bij Koet-et-Amara berokkenden wij den tegenstanders groote verliezen. Wy dwongen afdeelingen, die zich op den rechteroever van de Tigris bevondeD, naar Koet-el-Amara terug te trekken. In het oosten maakten we ons van een brug over de Tigris meester en bewerkten we eveneens, dat detache menten der vijanden naar Koet-el- Kamara teruggingen en dat kanon- neerbooten de wijk namen. Duitschland en Amerika. De gevraagde terugroeping der Duitsche attachés. Een part. telegram aan de N. Ct. meldt d.d. 10 December dat de vol gende officieels mededeeling heden in ae Duitsche pers is verschenen: „De regeering der Ver. Staten heeft aan het gezantschap te Washington den wensen te kennen gegeven aan de Duitsche regeering tot terugroeping van de militaire- en marine-attaché's. Bijzonderheden van de Amerikaansche regeering in verband met dit verzoek zijn niet gegeven, noch is bekend op welken grond Amerika tot dit besluit is gekomen". Êr hebben na de aankondiging con ferenties plaatsgehad tusschen de mi nisters van Buitenlandsohe Zaken, Marine en Oorlog. Tarwe verbrand. Uit Erie in Pensylvania wordt d.d. 10 Dec. gemeld: Een half millioen schepels Canadee- sche tarwe, die op verscheping naar de landen der Geallieerden lagen te wachten, zyn door het vuur vernietigd in den graanzuiger, welke aan de Pennsylvania Railroad Cy. toebehoort. Het verlies bedraagt 750.000 dollars. De oorzaak is onbekend. Aan de Roemeensche grens. Uit Sofia wordt d.d. 10 Deoember aan het Berl. Tageblatt gemeld dat de samentrekking van Russische troe pen aan de Roemeensche grens, vol gens uit Reni via Boekarest ontvangen berichten, zeer langzaam vordert. Reni is zoo goed als geheel van de bui tenwereld afgeslotende Russische militaire autoriteiten hebben de streng ste maatregelen getroffen om het ge heim van troepenconcentraties te bewaren. Volgens berichten van rei zigers moeten ook, in andere steden in het gebied van de Donau groote Russisohe troepenafdeelingen gelegerd zyn. Het grootste gedeelte dezer troepen zijn nieuw ingelijfde recruten die nog eerst afgericht moeten worden. In Griekenland. Uit Athene wordt d.d. 10 Dec. ge meld Naar aanleiding van de jongste wending der gebeurtenissen in Mace donië, heeft de diplomatie der Entente er by de Grieksche Regeering op aan gedrongen den onzekeren toestand nauwkeurig op te helderenhet voor naamste punt is dat de troepen der Geallieerden over de volle vrijheid van beweging zullen kunnen be schikken. Er heersoht een eenigszins pessi- mistischen toon sinds de mededeelin- gen der legaties te Londen en Parys gisteren zyn ontvangen, welke den nadruk legged op de vastbeslotenheid der Entente. De Ministerraad heeft echter verklaard, dat er geen quaestie van een nieuwen stap kan zyn, zoo lang er geen resultaat is bereikt by de militaire besprekingen te Saloniki en dat de toestand niet verontrustend is. Griekenlands handel. Uit Athene wordt d.d. 9 Dec. ge meld: In Griekenland is men zeer bezorgd voor kolennood. De Regeering heeft de aandacht van Engeland gevestigd op de ernstige gevolgen, die het ver bod van kolenuitvoer na zich moet sleepen, ondanks de in Amerika ge dane bestellingen. Ver schillende stoom vaart maatschappijen denken er aan haar diensten te schorsen, zelf die welke door de Regeering gesubsidieerd worden ten behoeve van den postdienst. De Britsche legatie publiceert een lijst van artikelen, die ter zee in beslag kunnen worden genomen en waarover het prijsgerecht moet beslissen, tenzij zij vergezeld gaan van een consulair certificaat, vaststellende dat de artike len niet van vijandelijke herkomst zyn. In Duitschland. De socialistische interpellatie in de Duitsche Rijksdag. Uit Genève wordt d.d. 9 December gemeld: In Zwitserland is men in kringen, die op de hoogte zijn van de party en in Duitschland, van mea ning dat ten onrechte de bespreking over de vredesvoorwaarden in den Rijksdag, tegen de bedoelingen van de regeering zyn gericht. Men heeft veeleer te doen met een goed voor bereide mise-en-scène met het oog op de neutralen, en waarvan de Duitsche officieele agenten zich beij veren zullen aan de buitenlandsche pers de van te voren geregelde ontknooping over te brengen. Men wijst er op, dat de interpellatie leider de socialist Scheldemann is, die met de regeering in verbinding staat en de zeer hevige tegenstander is van de kleine groep der socialistische op positie, onder leiding van Liebknecht, waarvan het aantal sedert December 1914 niet toegenomen is. De Duitsche socialisten doen het voorkomen, alsof zij door de interpellatie op middellijke wijze de propaganda van sommige pacifistisohe groepen onder de socia listen in neutrale landen willen ver gemakkelijken. Van zijn kant maakt Bethmann Hollweg van de gelegen heid gebruik om zich over de vredes voorwaarden uit te laten. UIT HET LEVEN VAN EEN VELD PREDIKER BH HET LEGER TE VELDE. LXIV. JueU paar scuets^e» van hoiuiiing güziinuiioio, iue men aan aamm- i«u uy uoor gey»acniö/,ieKie imiige- iHüioil. ii/tn uuK'ier .van guzonuuietu,. utftuGi mei de benandeiing van zuiae zaeaen ai een groot hospitaal geuu- ïeinue (loze mobilisatie, verzeaeroe me, ukt alie maontotlers steeds het droe vige van nun toestand voor henen op toekomst gevoelen; deden enaeuen som» wat onverschillig, volgens nam was tut te wijlen aan een zucht om sterk te schijnen tegenover Kamera den. oyne ervaring is de mijne niet. IK nftBin gaarne aan, dat elk— nuts uien hem al zo ader lijk neemt en tang gèuoeg onder vier oogen houdit, on afgebroken wijzende op wat te wach ten is tot tranen is te bewogen. J emanid aan t huilen te maken is zoo groot eene kunst niet. Maar dat hei weenen bij menigeen lie c h t s voortkomt uit berouw of zeiis maar spijt, weiger ik toe te geven. Um dlit te bewijzen vertoon ik eerst eén vrij willig-dienend (beroeps) on derofficier. Hij is al lang in behan deling. Of het niet vervelend wordt zooveel weken achtereen reed» in het hospitaal Y vraag ik. Och ja, maar men, lozen en een partijtje maken maar vooral wanneer men bezoek ontvangt, gaat hot. Natuurlijk ziet men reikhalzend uit naar het oogen- blik van vertrek, maar met wat af wisseling is het wel uit te houden, ik zie boeken en kranten uitgestald l'ggcn aan het hoofdeiude der krib; een dambord, dat blijkbaar in ge bruik is, geplaatst op een tafeitje in een zijgang zóó dat de naaste buur man er ook bij kan, bewijst, dat inen een partij „onder handen' heelt. Of er nog al eens bezoek komt Y Ik weet, (kat hij uit eene andere land streek horkomfltig is en dat zijn af- deoling niet in. de buurt ligt. Ja, ge regeld krijgt hij bezoek van verwan ten en nog maar een paar dagen ge leden was hier zijn meisje... Ja, zijn meisje! Want hij is verloofd) en heeft trouwplannen, maar deze kan hij voerloopig nog niet uitvoeren, daar voor is hij nog te kort in dienst. Of dan zijn meisje weet, waarvoor hij verpleegd wordt Een spottende glim lach komt op zijn gelaat; hij kijkt me aan met verwondering en trots, denkt ongetwijfeld, al zegt hij voor- loopig niets, dat ik wel eig onnoo- zel ben. Als ik mijn vraag herhaal met eenigen nadruk en zoo laat blijr ken, dat ik een antwoord verwacht, verzekert hij, dlat zijn meisje er na tuurlijk niets van af weet en in den zoeten waan verkeert, dat hij lijdende is aan—- een beenwond. Er zijn dingen, die je niet vertedt. Ook niet aan iemand, die een mail je vrouw zal worden En zoo iets je vrouw zal worden? En zoo iets niet, dat misschien een zee van el lende over haar zal brengen Wc hebben vender gepraat, heel ernstig en toch heel gemoedelijk'. Maar toen SU eene wereld van onoprecht heid en zelfbedrog voor me openge gaan, die geen andere aandoening in rne oproepen kon dan ontzetting, ver ontwaardiging en... deernis. Iemand, die zijn keus van een lotgenoot voor zijn verder leven reeds had geves tigd, maar onderwijl zich afgaf met andere vrouwen. Iemand, die veel kans loopt, al» hij eenmaal getrouwd i«, zijne echtgenoote voor altijd on gelukkig te maken, en... het frissche gezonde meisje, boven wier hoofd zulk een ellende hangt als een drei gend gevaar, een reis laat doen om hem te bezoeken Hoe kan zoo een daartoe komen Geïnterneerden. Naar de N. R, Ct., verneemt, zyn by het legerbestuur voorstellen aan hangig, om het in terneer ingskamp te Oldenbroek op te heffen en de aldaar geïnterneerden naar de andere inter- neeringskampen te verplaatsen. De Braziliaansche koffiehandel. De Braziliaansche legatie deelt het volgende mede Met betrekking tot de lading koffie van het stoomschip „KtAkatau" heeft de Nederlandsche pers in\October j.l. melding gemaakt vau geruchten, vol gens welke een gedeelte dier lading verdacht werd te gestaan uit Brazili aansche koffie, lQégs den omweg over Ned.-Indië, bestemd voor Nederland. Bovendien schrééf men aan voorname personen in de handelswereld de vrees toe dat dergelijke handelwijzen zifeh zouden kunnen herhalen, hetgeen in het belang van den koffiehandel zelf behoorde vermeden te worden. Na een streng onderzoek dat door de bevoegde autoriteiten werd inge steld, is de Braziliaansche legatie te 's-Gravenhage gemachtigd te verklaren dat deze berichten geheel en al van grond ontbloot zijn. Indien er personen mochten zyn, die het hebben ondernomen langs een slinkschen weg Braziliaansche koffie in Nederland in te voeren, bevinden zij zich niet onder de Braziliaansche euorthapdelaren. De exporthandel in Braziliaansche koffie bestaat zonder dat men zijn toévlucht heeft te nemen tot hande lingen welke strijdig zijn met de ge vestigde practijken in den -internatio nalen handel. Van Commando ontheven. f)e Commandant van het Internee- ringsdepót te Bergen is van zijn functie ontheven en wordt vervangen door den majoor van het Ned .-Indisch leger Kruisheer. Nieuwe Oorlogscredieten. De wetsontwerpen, waarbij twee buitengewone oorlogscredieten elk van 50 millioen worden aangevraagd, zijn van den Raad van State terugont vangen en zullen spoedig bij de Tweede Kamer inkomen. Opleiding tot reserve-officier. Van de lichting 1916 worden geen miliciens aangewezen voor op leiding tot militie-officier, maar uit de dienstplichtigen van die lichting, die toegewezen zyn aan de Ie en lie bataljons van de regimenten van het wapen derj infanterie, zullen ten hoogste 180 na vrij willige aan melding worden toegelaten tot de op 2 October 1916 aan te vangen opleiding |tot reserve-officier, herkomstig uit de militie. Om voor bedoelde opleiding in aan merking te komen, moeten de dienst plichtigen zich uiterlyk 14 dagen na den datnm van inlijving bij den com mandant van het depötsbataljon, waar bij zij worden ingedeeld, aanmelden. Zy, die tot de opleiding zullen worden toegelaten, worden met verlof ge zonden tot 2 October 1916 onder uit drukkelijk voorbehoud, dat het verlof zonder nadere mededeeling wordt ge acht ingetrokken te zijn, zoodra dé verlofgangers van land- en zeemacht by openbare kennisgeving onder de wapenen worden teruggeroepen. Na dere inlichtingen worden hun door den depot-commandant verstrekt. Bnitenlandsche passen aan dienstplichtigen. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft aan de burgemees ters der gemeenten in deze provincie een circulaire doen toekomen van den minister van Binnenlandsche Zaken waarin deze verzoekt aan een met voorloopig (klein) verlof gezonden militairen dienstplichtige geen buiten- landsch paspoort uit te reiken, tenzy een beschikking wordt getoond, waarbij door den minister van Oorlog aan dén dienstplichtigen toestemming wordt verleend om zich tijdens het hem verleende verlof naar den vreemde te begeven. Militaire verloven met KenAmis en Nieuwjaar. lm: opper oevelheb Oer van land- en zoeuikacni neett de volgende oruer voor at- laiuunacnt uitgevaardigd Met het oog op de zeer talrijke mi litaire verioigangera, die dagelijks en m net bijzonder de» Zaterdags en ZiOiwag» van de spoorwegen georuik maken, voorzien de bestuurder» der spoorwegdiensten, ernstige bezwaren tengevolge van het zeer drukke bur gerverkeer, dat zich tegen de aan staande ïeeetdagen aan het einde de zer maand zal voordoen. Het in daarom noodzakelijk, een bij zondere regeling te treilen voor de militaire verloven op die dagen, in verband waarmede ik het volgende bepaal lo. over het tijdvak van 20 i^e camber tot en met 7 Januari wordt de bestaande regeling van de ge wone verloven geschorst. De aan spraken»- op deze verloven treden op nieuw in werking op 8 Januari. hiVeneen» wordt over hetzeltde tijd vak geschorst het bepaalde in mijne aanschrijvingen van 2 ,eu 3 Juni, aan de linie- en stel li ngcomunand an ten, den c. v., de div. comm., den cdt. cav. brig., den cdt. Xe. gen. brig,, de terr. bevelhs., den cdt. van Zeeland, alsmede de cdtan der tor ten i'uunerden en Westervoort, voor zooveel betreft het verleeuen van ver gunning tot afwezigheid buiten de standplaats op Zon- en feestdagen respectievelijk op Zaterdiagimiddag of -avond'. 2o. gedurende het voormelde tijd vak kan aan ieder militair, niet val lende onder 3o en 4o en die "niet onder straf verkeert, vier dagen verlof worden verleend met het recht om daags te voren, na afloop van den dienst met verlof te vertrekken; en wel op elk der dagen in genoemd) tijdivak, voor 1/15 gedeelte der sterkte, en met dien verstande, dat benou den» bijzondere omstandigheden - - 24 en '21 December niet per i-poor wordit gereisd). 3o. aan de recruten en het daar bij dienstdoende instructiekader, als mede aan de leerlingen van de bij zondere opleidingen bij de korpsen en depót», en door zooveel de be langen van den dienst dit gedioogen aan het overige bij de depóts dienstdoende personeel, kan verlof worden verleend van 23 December de» namiddag» na afloop van den gewonen dienst; tot 28 December per eerste reisgelegenheid, voor zooveel betreft de helft van hef aantal der hiiervoren genoemden, en wat de an dere hedft hunner aangaat, van 30 December namiddags als boven tot 4 Januari per eerste reisgelegenheid. 4o. aan de leerlingen van de mili taire onderwijsinrichtingen, voor zoo veel zy niet bij de korpsen zijn ge detacheerd, en aan het daarbij dienst doende personeel wordt voorzoo- veel de dienst zulks toelaat verlof vej'leend van 23 December tot 3 Ja nuari eerste reisgelegenheid. De depóts-commandanten zouden zoo spoedig mogelijk een opgave van het aantal verlofgangers, hun bestem mingsplaatsen en de uren, waarop zij aa® het station van vertrek aanwe zig kunnen zijn, aan de Afd. B. M. V- van het Algemeen Hoofdkwartier. De korpscoimnandanten en hoogere autoriteiten zijn gehouden bij de uit voering van bovengenoemde bepalin gen zoodanig beperkingen toe te pas sen, als door de eischen van den dienst of de veiligheid bepaaldelijk worden gevorderd. Diefstal in de kazerne. Herhaaldelijk kwam het den laats ten tijd voor, dat in verschillende kazernes en scholen in Den Haag, waar mili tairen gelegerd zijn, voorwerpen (stuk ken zeep, eetketeltjes, schoenen, been stukken enz.) vermist werden, vertelt de Acp. Alle pogingen om in deze duistere zaak wat meer licht te doen schijnen, bleken vruchteloos. Zooals men weet, halen tal van armen des avonds aan de verschillende kazernes het overgeschoten eten weg. In lange rijen wachten ze om de restantjes van dan dag mee naar huis te nemen. Uit medelijden geven de soldaten^ hun vaak van hun brood. Een jongen, die altijd voor z'n ouders eten aan de ka zerne aan de Bonistr. haalde, werd nu gisteren betrapt op het stelen'van een paar beenstukken. Hoewel het voor de betrokken mili tairen (en voornamelijk voor den ka merwacht) gelukkig is, dat thans eenig meer licht in deze diefstallengeschie- deni8 gaat schijnen de jongen heeft bekend vroeger ook reeds in de kazerne gestolen te hebben is het toch te hopen, dat de anderen, die reeds van Augustus 1914 af, hun eten daar halen, niet onder de ondankbare practyken van een enkeling znllen behoeven te lijden. Het postverkeer met België. Men meldt ons van de grens Velen hebben zich verwonderd, dat briefkaarten van en naar België niet terecht kwamen. Met zekerheid kan ik thans mededeelen, dat de oorzaak hiervan is een nienwe bepaling der Dnitsche posterijen, dat in het verkeer van en naar België alleen briefkaarten met ingedrukte postzegel worden toe gelaten. In verschillende Belgische steden it eene bekendmaking in dezen geeat- gedaan. Vertraging mededeelen. Door de Directie der S.S. is bepaald dat by vertraging van treinen, behalve de vermelding op de vertragingsbor den ook aan de op de perrons wach tende reizigers van de vertraging moet worden kennisgegeven. De kaasmarkt te Alkmaar. In verband met de opening der grenzen voor den kaaauitvoer op 7 December j.l. was de aanvoét gisteren te Alkmaar niet onaanzienlijk, qJ. pl.m. 60 stapels, wegende naar schat ting pLm. 80,000 K.G. Door de handelaren werd ook thans echter nog niet gekocht met het oog op de omstandigheid, dat de voor den uitvoer benoodigde consenten nog niet beschikbaar waren. Slechts drie stapels, ongeveer 3500 K.G. werden verkocht tegen den prijs van f 41 voor de kleine en van f 44 per 50 K.G. voor de commissiekaas. De rest werd weder opgeladen. Het behoeft geen betoog dat, be halve door de aanvoerders, ook door het marktpersoneel, voor zoover het niet uit ae gemeentekas bezoldigd wordt, duchtig gemopperd werd, nu reeds weken aaneen mets of nagenoeg .niets op de markt verdiend wordt. (N. Ct.) - De Christus van Ober Ammergau gesneuveld. Anton Lang, de Christus uit de passiespelen van Ober-Ammergau, is in Noord-Frankrijk gesneuveld. Ieder bezoeker van Ober-Ammergau kende den langen, slanken man met het edel gevormde hoofd. Zyn burgerlijk be roep was pottenbakker. Hij hadartis- tieken aanleg en daarbij een innige vroomheid. Russische aankoopen in Nederland. De Bvisjqwya WiedomoBti deelt medeDoor de n af deeling voor de krijgsgevangenen" van het Peter- burgscne comité van den al-Russischen Steden-bond is besloten, om opdracht te geven tot het aankoopen in Neder land van voedingsmiddelen (suiker, kaas, beschuit, thee, chocolade, tabak), bestemd om gezonden te worden aau de Russische krvgsgevangen in Oos- tenrijk-Hongarijen en in Duitschland, en zulks tegen pryscourantpryzen. De zending zal plaats hebben door een byzondoren gevolmachtigde in-Den Haag. GOUDA. GEBOREN: 7 Dec. Geertje,ouders A. J. Meijer en E. Jager. 8. Jo hanna, ouders J. Huisman en N. Cat- tel. 9. Frederik, ouders L. Kal- meyer en M. H. Tróoster. Pieter, ouders A. Blanken en J. H. Broer. Cornelia, ouders J. Verwaal en M. G. van Esseveldt. ONDERTROUWDK. Spek te Slie- drecht en E. C. van Mounk. OVERLEDEN8 Dec. Lena van Vliet, 11 mnd. 9. Martinus de Lange, 64 j. 19. Maria J. van Springelen, geh. met G. Heerkens 85 j, van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 756.5 ti Munchen, laagste barometerstand 743.9 te Kopenhagen. Verwachting tot den volgenden dag: s Matige tot Krachtige tijdelyke storm* achtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken of zwaar bewolkt met tyddelyke opklaring, waarschijn lijk regenbuien. Zelfde temperatuur. GOUDA, 11 December 1915. Stenografisch verslag van den Gemeenteraad van Gouda. Aan onze abonnó's te Goud» zonden wij gisteren het Stenografische Verslag blad Handelingen van den Gem een van Gouda van de zitting van 3 December j.l., met het ver- Jaarvan kennis te nemen, voor eenigen tijd hebben wij in kolommen net Stenografisch Ver van dag tot dag bij gedeelten ■men. Dit zullen wy met meer dat wij den indruk hebben gekre dat door deze wijze van opnemen belangstelling van onze lezers voor l gaadsverslag njet vermeerdert, het „ft vaak wordt éyergeslagen. Hst ligt thans in onze bedoeling Raadsverslag als bijlage aan ons te verbinden en het tegen zeer prijs geregeld in boekformaat ^onze lezers te bezorgen. Voor ge leerden in Gouda zal de prijs zijn j,n vooruitbetaling 25 cents pgr kwartaal, naar buiten per post Soosnts per kwartaal. Voor niet-geabonneerden zal de prijs tongen 50 cents per kwartaal en aar buiten per post 65 cent per jvattsal. Op deze wijze kan gemakkelijk een gebeêb jaargang worden bewaard om deze later te kunnen inbinden. Wy zijn er van overtuigd dat velen dit Raadsverslag tot zulk een gerin gen prijs zullen willen ontvangen, hetgeen geschieden kan door inzen ding aan ons bureau Markt 31 van de met naam onderteekende bon, ffdke onder aan deze pagina is op- jgenomen. Steuncomité Gouda. Het Comité tot steun aan Nood lijdenden door de Mobilisatie te Gouda behoeft op 11 Dec. weder geen steun Ie verleenen. Blijkens advertentie in dit nummer is de Kunstavond van het Vlaamsche Zangers Gilde, uitgaande van de afd. Gouda van het Algemeen Nederlandsch Verbond, uitgesteld en thans vastge- *Dp Maandag 20 Dec. a.s. Actie in de bouwvakken. Door de besturen van den Alg. Ned. Timmerliedenbond en den Cen- tralen Bond van bouwvakarbeiders is aan een of meer werkgevers organisaties in bovengenoemde vak ken, dat wordt ons niet gemeld een adres ingezonden, waarin verzocht worden de loonen van de timmer lieden, metselaars en opperlieden met 3 cent per uur te verhoogen en de weekloonen vau het machine-personeel naar evenredigheid omhoog te bren- n. Mede wordt doorbetaling ver- ht van de Christelijke feestdagen, erstmis en Nieuwjaar. Het antwoord op dit adres wordt vóór 20 Dec. ingewacht. Aan het adres is toegevoegd een memorie van toelichting, waarin wordt gezegd dat waar bijna alle directies van ondernemingen en fabrieken een dunrte-toeslag geven aan hunne per- soneelen, dit duidelijk aantoont dat deze buitengewone dure tijden een loonsverhooging noodzakelijk makeD, waarvan de bouwvakarbeiders tot he den zijn uitgesloten en volgens hun meening zijn zy de eersten, die daar voor iu aanmerking moesten komen wegens hun niét kunnen werken bij slecht weer en het maken van korte dagen. Waar er th,ans een tekort is in de ge- tinnen der bouwvakarbeiders meenen tij dat geen aangenaam Kerstmis of Nieuwjaar kan worden gevierd, ais hun op die dagen geen loon wordt uitbetaald. Gouda Vooruit. In de Bioscoop ^Gouda Vooruit"^ gaat deze week de film „Germinal" of „Het leven der Mijnwerkers" naar den beroemden roman van Emile Zpla. Het is een film in 8 bedryven die teer duidelijke en mooie beelden geeft, en die een blik doet slaan in den sfcryd om het bestaan van de mijnwerkers. Een zeer interessant en boeiend stuk, dat wij drukke zalen voorspel len. De muziek fleurde .een en ander op, terwijl de explicatie bij uitstek goed was. 6e Abonnementsvoorstelling. Door de Koninklijke Véréeniging Het Nederlandsch Tooneel zal op Donderdag 23 December a.s. als 6e Abonnemehtsvoorstelling in den Nieu- Ven Schouwburg der Sociëteit „Ons Genoegen" gegeven worden „Mensch nr)permen8ch" het stuk van Ber- Shaw, dat allerwege niet uit- ndig succes is opgevoerd. Een prachtbezetting vindt het in dames Emma Mo^el, Fie Carelsen, Korlaar—v. Dam, SchwabWei tan, Ewyk en de heeren Gimberg, in Dalsum, v. Warmelo, Jan Musch, ?olkert Kramer en Laurentius. De Witte Bioscoop. Zooals gewoonlijk opent de Witte Bioscoop ook deze week weer haar programma met de Bioscoop-Courant, opnamen vertoonend uit Engeland en fWnkryk. Vervolgd wordt dan met een prachtige natuuropname, opge- nomen op de Ryn tusschen Bingen en Coblenz, en toont den bezoeker een gedeelte van de prachtige Ryn- streek. Het hoofdnummer geeft de actrice Suzanne Grandais in „Vervlogen Ge luk", een heel mooi nummer, dat mede door het spel van de artisten van begin tot einde boeit. Ter aanvulling verder een paar komische nummers van het gewone genre, en een aardige comedie „De wegen der liefde". Zooals gewoonljjk weer een paar aardige muzieknummers voor viool en piano, ter afwisseling en bege leiding^^ Party zaak of niet Nu de verschillende biaaeu hier ter I stede beschouwingen hebben gegeven I over debesprekingen, welke in de I jo-ngp.e Kaauozitting Zijn gehouüeu u,j I <te oahandetmg van het adree der I ik-mu A. Brinkman en Zoon inzake I de bezorging van het «tenogransch I Verslag vau de Handelingen van ilen I gemeenteraad van Uouda, nu geble- I ken is dat de beschouwingen 111 liet I Dagblad van Gouda in de „ixabe- I traobrting' van Zaterdag j.l., aaniei- I ding heoben gegeven lot het poot I vatten van de meeniug bij sommigen I dat de vrijzinnige meerderheid van oen lvuatl er op stond dat het ste nografisch Kaadöveralag zou morden gedrukt op de drukkerij van ae vrij zinnige Goudsche Courant, nu meeney wij toch, uiettogensuayde het „üagblad van Gouda) gisteren avond in enkele regels gewaagde van het bestaan van een misvemand bij hen, die deze partijdigheid 111 l-aai „Nabetrachting hebben gelezen, ter juiste belichting dezer zaak nog een enkel woord aan deze zijde van de zaak, te móeten wijden. Dat diit noodig is kan blijken uit het volgende, hetwelk wij aan de be schouwingen onHeenen In de „Nabetrachting van het „Dagblad van Uouda slaat: „Voor het overige is het ons niet i „recht helder, waarom de gemeente „jaarlijks aan een dusdanig (be- „jdoekd wordit niet-dfticieal. ltedl. „U. Ct.) veisiag eenige honderden 1 „guldens spendeerde. Wij geiooven I „aan ook dat men ddt geld zónder I „eenige schade voor de gemeente- I „belangen wel in den zak had I „kunnen houden. En verder „De opmerking moet ons hierbij I „(bij de onjuiBte conclusie van het I „Dagblad dat de voorstellen den I „drukker geen bijzondere kosten I „veroorzaken. Bed. U. Ct.) uit de pen, I „dat hierdoor de schijn wordt ge- I „wekt of een der Goudscho bla- I „den, een partijblad "(de G 0 u d- I lfsche Courant Ked. G. Ct.) I „boven de andere zal worden be- I '„voorrecht. En naar onze ineeniiig I „had men in deze ook zelfs den I „schijn te vermijden, gehad. Leest men nu hoe de schrijver van deze „Nabetrachting" in het „Dag blad'' gisteren zijn eigen pen corri geert: „liet blijkt ons, dat sommige „obonné'a bij het lezen van onze „laatste Nabetrachting daaruit heb- „ben opgemaakt, dat het onze be- „doeling was in dit artikel tekm- „nen te geven dat naar onze mee- „niing die meerderheid van den Raad' „het .Stenografisch Raadsverelag wil- „de laten drukken bij den uitge- „ver van een partijblad1. „Deze opvatting van onze Na betrachting is onjuist wij stellen „er prijs op te verklaren nu er „een misverstand dienaangaande „Wijkt te bestaan, dat wij niet de „bedoeling hebben gehad dit te be- „weren. Zoo dit wel het geval was „geweest, zoudeh wij het zeker In „zoo duidelijke bewoordangeil heb- „ben gedaan, dat daaromtrent geen „misverstand had kunnen bestaan." Men kan naar het on» voorkomt geen anderen indruk krijgen dan, van een schipper die met volle zeilen op zijn doel aansturend, van de juiste I richting afwijkt, aan den grond) loopt I en zich dan met kunst- en vliegwerk I weer in de vaart wil brengen. De Nieuwe Zui d-H o 1 1 a nr I der, het r.k. orgaan zweeg over dit I punt, wat zeker zoo verstandig was I dan zich te vergaloppeereu, zooals I heta.r. weekblad de Gouwena ar, I dat enkele regels daaraan wijdend over de discussie» schreef „De tongen waren los. Zou het „ook niet Zoowaar ('t was niet „noodig) maar zelfs de partij werd „er bij gebaald. De partij der link- „sche heeren. „Beter was het geweest, lat dit „niet ware gebeurd. Maar enfin. Deze overzichtschrijver weet na tuurlijk niet dlai het de heer M u yl- w ij k was, die, nadat door het des kundig lid, den heer Knuttel, was uiteengezet dat het financieele belang der gemeente eischt dlat het verslag bleef in handen van den tegenwoor- digen drukker, omdat bij verandering ue Kosten 2U hooger zouden wor den, een rekensommetje maakte over de Kosten vau het stenogram, waar uit hy concludeerde, dat door 'ie ge meente I LoÜ subsidie wordt gegeven aau een partijblad. Mag de gemeente, zoo vroeg de heer M u ij 1 w ij K, er zich nu 10e leenen, om subsidie te geven aan een partijblad v jjeu kan er een anderen naam voor zoeken, maar ik zie niet in dat men er ten anoertn naam aan kan geven als een subsidie aan een partijblad. Dat isVzoo een manier van doen, die geen/ nadere toelichting behoeft. De Koude Wekker, het s. d. orgaan beschouwt in zijn jongste numuner deze discussie» aldus een relletje legen de Goudache Courant. „Aangezien de rechtsche raads leden van de Goudsche Courant niets moeten hebben is door deze hoeren oen poging gedaan hét druk- ken van het Verolag aan de fir ma Brtnkjnau te ontuemeu. Natuurlijk kan dat niet geschie den met de leuze:, tegen de Goudsche Courant, dat zou teveel I iu de gaten Uiopen, doch werd als hoofdargument gebezigd het utout. dat het verslag thans niet officieel is en vervolgen» dat de zaak nie. billijk is tegenover andere druk kers hier ter stede. En verder - „De „Goudsche Courant" is het orgaau der Liberale partij eu daar om wordt ze natuurlijk bestreden Wij hebben geen, enk «ie reden en I we mogen "t natuurlijk ook niet I doen, de Goudeehe Courant met geld van de gemeente te steunen, maar wij wenschén er ook niet toe mede te werken een firma, die een werk voor de gemeente steeds correct heeft uitgevoerd, dat werk te ontfutselen, I vooral niet als de prijs billijk ge noemd mag worden en we gevoe- I len oh» heelemaal niet geroepen een firma te benadeelen om- (lat ze liberaal is. c Uit bovenstaande persuitiflfcenblijkt dat het Dagblad van Gouda, de redactie moge met een wending hare bedoeling als een andere aange ven, dezelfde meening heeft neerge- Mehreven al» door den heer Muijlwijk is verkondigd1, d. w. z.: een partij dige en onjuiste. U Tegen die uiting proteeteeren wij en de schrijver van de beschouwing in de RooH'e Wekkjör staat daarbij aan onze zijdie. De heer Mpijl- wijk en de rechtsche léden, die hem steunden, hebben deze zaak als eeh politiek fortuintje beschouwd om te- I gen de liberale GoudsoUp .Courant te I kunnen agéeren en of oé gerrleente- I belangen dan daarbij in het nauw kooien, dat komt er blijkbaar mi mier op aan. De rechterzijde heeft het dwrWrtk-*- I schen leden willen aanwrijven dat zij I een voordeeltje wilden bezorgen aan I de drukkerij van de Goudsche Cou- I rant; uit de argumentatie van den I heer Knuttel blijkt echter te duidelijk I dat deze zaak met partij niets heeft I te maken en ook niet» te mo lken raag bebbeii Juister kan I het worden genoemd1 dat de rochter- I zijde, voor een deel althans zij I het dan tevergeefsch beoogde wat I in de Rood© Wekker zoo raak is ge- I zegd. W. Eegdeman en E. Mnurling. Benoemd werd tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur in plaats van den ïeer W. J. van Dam, die als zoodanig bedankt heeft, de heer Joh. H. van Niekerk herbenoemd werd tot lid van het Armbestuur van Rozendaal de heer A. Sprayt. Ingekomen was een schryven van de Vereeniging „Handel en Ny verheid" al hier met afschriften van de door haar gevoerde correspondentie met de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen ter verkryging van een halte aan de lijn GoudaUtrecht. Deze stukken, die door den raad gunstig werden beoordeeld, werden tot nader bericht ter zyde gelegd. Op een vraag van den heer Blanken, deelde de voorzitter mede dat er van Gouda voor de tijd van stroomlevering van electriciteit aan Haastrecht nog geen bericht was ingekomen. De vergadering werd daarna ge- Bloten. (Haastr. Courant). Boskoop- De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag 14 December a.s. des namid dags 7% nor'eene openbare vergade ring houden ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel betreffende regeling Middenstandscrediet boven f1000. 3. Id. tot wijziging der verordening op de brandweer. 4. Idem tot inrichting gem. visch- verkoop. 5. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. 6. Id. 3 leden in de Cömmissie tot wering van schoolverzuim. 7. Wijziging Gem.-begrooting 1915. 8. Vaststelling snppl. kohier 1915: hoofd, omslag, hdh'denbelasting en schoolgeld. De banketbakkersleerling werkzaam bij den heer N. Zaal alhier, reed deze week met zijn fiets in de wetering langs de Zyde. Door behulpzame han den werd de jeugdige drenkeling I uit het natte element verlost en ten I huize van den heer Sliedrecht verzorgd I en van drooge kleeren voorzien. Met ingang van 1 Januari a.s. zal I de R. K. Bijzondere School alhier in I twee scholen worden gesplitst n.l. een voor Uitgebreid Lager Onderwys, hoofd mej. J, F. H. van Werkhoven en een voor Gewoon Lager Onderwijs, hoofd Mej. M. E. H. Meenwia. Haastrecht. In de gisterenmorgen gehouden raadsvergadering werden, na behande ling van verschillende ingekomen stnk- ken, herbenoemd de leden tot wering I van schoolverzuim, de heeren J. Kila, Voetbal. Programma vooj morgen le klasse: H. F. C.Hercules. XJ. V. V.—D. F. C. Sparta—Haarlem. Quick—H. B. S. 3e kl. D.: OlympiaAlphen, W. Willing Jr. Sportm.an—L. V. V., A. J. v. d. Moer. Goudsohe V oetbal Bond le klasse T.O. P.2—De Struis, A. H. v. Drooge. AltüdweerbaarW oerden, W. de Ruijter. Gouda 2—Schoonhoven, I. van Leeuwen. By de vele „verloren" Zondagen zal de dag van morgen vermoedelijk ook gevoegd moeten worden. Toch is het >est mogelijk dat het Sportterrein morgen bespeelbaar zal zyn, gezien den uitstekenden toestand van het terrein verleden week. Een flink windje vannacht en verder droog weer, en de voetballiefhebbers in Gouda zullen wel naar het Sportterrein stroomen, om te zien of Alphen het hier kan houden tegen Olympia. Wist Alphen op eigen terrein allen te slaan, tegen Gouda aan de Karnemelksloot was gelyk spel. De Olympianen zullen hun uiterste best moeten doen, van het eerste begin af, om zich ais no. 1 in hun afdeeiing te handhaven. Opgave van Personen die zioh gedurende de week van 19 Nov. tot 10 Dec. in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIQDEN N. van Wingerden, uit Rotterdam in Nieuwethaven 237a; G. B. Hein» uit Muiden, in Turfsdnged 15; I- J- Dijksman uit Nieuwerkerk a. <i. IJ in Graaf F«ori»weg 22; M. Huijmnans uit Breda in Wijdstraat 41; L. Zaal uit Boskoop in Kóizerstraat 62; J. O. Schouten uit Reeuwijk in Graaf Florisweg 38; J. M. Sibbelee uit Slo ten in Krugerlaan 130; J. Ledeboer uit Rheden in Gouwe 124; rh. J. van der Werf uit Alphen in N. Ha ven 66; G. A. van Duuren uit Haas trecht in Oosthaven 22; J. J. Doet uit Boskoop in Gr. van Blotefetreat 13; C. Visser uit Alblaaserdlam iuR. va'n Catóweg 46; J. C. E. Wage naar uit Breda im Karnemelksloot 38; B. Zeel te uit Doseer in Stoofsteeg 20; J. van Wijngaarden uit den llaag in Kuiperstraat 32 en Dr. M. A. Eye- lein uit den Haag in Crabethstr. 69. VERTROKKENEN J. H. Oostiroom uit Boomgaard- straat 43 naar Rotterdam; C. Spaar garen uit Voifrtmanstraat 49 naar Rotterdam, Zinkertrtraat 83b; A. Tri;- bits uk Gouwe 27 naar Boskoop; G. A. M. de Vries uit Gouwe 160 naar den Haag, Wewteinde 545; J. A. M. W ijnvald uit Weuthaven 54 naar Rot terdam, Aelewijnflorisstraat 16a. Veiling van 10 Dec. op de Houtmanegracht. Andijvie p. l00 f 0.25f 1.65; Knol rapen p. st. 2y4 ct.; Bloem kool p. at. 3—8% ct.; Boerekool p. »t. 1—2% ct.; Roode Kool p. et. 1 —3% ct.Savoye Kool p. st. 1% 2% ct.; Groene Kool p. 1—4% ct.; Spruitje» p. aak f 1.36—f 1.50; Kroten p. 1%-2% ot.; Worte len p. 100 bos f 1.25f ?.Ö0; id. p. 100 pd. f 1.20—f 1.75; Prei p. 10 bo» 728 ct.; Kropsla p. st. 1% 5% ct.; Knolselderij p. bos 13%— 23 ct.; Selderij p. 10 bos 15—38 ct.; Peter selie p. 10 bos 4—15 ct; Appelen p. pd. 2—6% ot.Peren p. po. 1% 7 ct.; Schorseneren p. bos 15 ct. Suikerijlof p. pd- 18 ct.; Mispel» p. pd. 7 ot. TWEEDE KAMER. Vergadering van 10 December. (Vervolg.) De heer Tydeman v.I. yioeg spoedige indiening van de memorie van antwoord betreffende het consenten- ontwerp. Voor de tegemoetkomende houding van de Minister van Financiën inzake de grondslagenwet. bracht spr. dank. Spr. zou dezen Minister van Financiën niet gaarne missen in dezen tyd en hoopte met dezen Minister de zaken af te doen en de moeilijkheden te overwinnen. Voor de grondwetsher ziening zou spr. het liefst het voorjaar van 1917 rekenen. De heer de Beaufort v.I. sloot zich aan bfi den heer Tydeman. De heer Schaper s.d. repliceerde en betoogde dat het parool van de arbeider» moet zyn, regeering en volks vertegenwoordigers aan te sporen. Spr. wees op onze neutrale hooding en oordeelde dat een conferentie van neutralen zeer nuttig zou kunnen zün. De arrestatie van den heer Schroder was naar spr. meening niet noodig geweestde zaak wordt er niet mee uitgemaakt. Het werkprogram van de Regeering besprekend, zeide spr. dat de Sociaal- Democraten hopen dat in 1916 de Grondwetsherziening wordt ingehaald. Inzake de economische politiek staat spr. aan de zyde van de regeering, al vindt hy dat de Minister van Land bouw doortastender tegen de-boeren had kunnen zyn. De vergadering werd daarna ver daagd tot Maandag 1 lj% uur. Heden overleed te Vee- nendaal na een korstondige ziekte onze innig geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, de heer Goud», 10 Deo. 1916. Uit alkr naam, G. HUPKES, 14 Goawe 21. uitgaande van de Afdeeiing Gouda van het tot 15 Als Abonné op de GOUDSCHE COURANT zal ik gaarne geregeld na uitgaaf ontvangen, te beginnen met 1916 Handelingen van dan Gemeenteraad van Gouda, tegen vergoeding van 25 cents per kwartaal bij vooruitbetaling. Naam en Woonplaats. Gouda, Dec. 1915.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 4