stein's Inkt lelijk de BEST‘S JN SCHADEl I RIJ De Oorlog. 5 o. 12962. Donderdag 16 December 1915. 54e Jaargang. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. BERICHT. I BOER, BOTER genomen. Telefoon Inters. 82. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. pTÜVÏÏER ADV érTën"tién! Van 1--5 gewone regels met bewijsnummer. ITIlrrv no/>Al n.AZii. Telefoon Interc. 82. Kamer wan Arbeid 2» 90- laakbord. Vergade- tia. Schouwburg, 1% u. baar Examen Steds- éunie, 8 uur. Afd. ed. Verbond Vlaam- IMte. 191» op dit blad voor miaateoa één kwartaal abonneeren, ontvangen do vanaf heden tot dien datum var- Bohijnendo nummers gratis. N-HOLLAND. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per' post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden Markt 31, bij onze Agenten FvGaoor 112 G0UME COURANT. iTie'VL'ws- ezx .^cL^ezrtexxtïe'blsueL ttoox G-G-ixd.su eaa. Oz».str@3Eezx. Jouw- en Woning- r, Onderstands*»®- org. houwburg, 8 uur.jM ements-voorstel ling. 1. Too need. van het Kachmir-leger, schonk 10.000 pd. strl. voor de aanschaffing van twee vliegtuigen. De munitieaanmaak wordt levendig voortgezet en de lijst, die zoo juist is gepubliceerd, toont, dat zestig van de grootste firma's in Calcutta aan de Regeering bun machines voor dat doel hebben geleend. De Nizem van Haidarabad stelde alle werkplaatsen ter beschikking van het gouvernement voor den aanmaak van munitie. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. -f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en. randen naar plaatsruimte. Aan het Westelijk Front. Het Fransche communiqué van 15 Dec. luidt: De nacht was betrekkelijk kalm. Granaatgevechten hadden plaats in Artois in de sectoren Rólincourt, Chan- tecler, tnsschen Oise en Aisne. Groote Fransche bommen deden een Duitsch munitiedepot in de lucht vliegen ten Noorden vap Putsaleine in de streek van Tracy-le-Val. In de Vogezen bij Bandesapt losten Fransche battery en schoten op vijan- RECHT. 7J4 u. Uitvoering eniging Olympia. wij geregeld tijdig n ontvangen van rten, vermakdijkhe- ian in onao agenda Drukkerij ZOON Goud». delijke werklieden, die trachtten de verwoeste loopgraven te herstellen, welke gisteren door een beschieting van Fransche zijde waren verwoest. Bovendien wordt melding gemaakt van luchtgevechten, die gisteren plaats hadden. Fransche vliegtuigen voerden den <14den Dec. talrijke vluchten uit. Een Ft’ansch vliegtuig viel boven Schle- stadt in den Elzas een vyandelijk vlieg tuig aan, dat op de vlucht sloeg. Twee andere leverden gevechten in Artois in de vijandelyke linies tegen drie Albatros-vliegtuigen. Een dezer laatste werd genoodzaakt te landen. Ten slotte bombardeerde een Fransch vliegtuig-eskader met medewerking van Engelsche vliegtuigen het Duit- sche vliegkamp te Hervilly aan de Somme. Aan het Oosteljjk Front Het Oostenr.-Hong. commu niqué van 15 Dec. luidt: Er hadden geen bgzóndero gebeur tenissen plaats. Aan het Z.-Oostelijk Front. Het Oostenr.-Hong. communiqué van 15 Dec. luidt: De uit Plevlje voortdringende Oos- tenrijksch-Hongaarsche strijdkrachten onder generaal Von Kovess, ver overden gisteren ook de Montene- grijnsche stellingen ten Zuiden van de Vrana Gora over de geheele breed té. Een colonne drong bij de vervolging tot aan den Tara-pas door en vernie tigde bij Glebaci een vijandelijk ba taljon. Andere troepen bereikten Grabe. Op de hoogten, onmiddellijk ten Oos ten van Perane, strijden naast onze afdeeling ook Mohammedanen en Al- baneezen tegen de Montenegrin en. Het aantal gevangenen bedroeg gis teren 340 soldaten en 150 dienstplich tigen. f 1 25 1.50 1.50 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. chouwburg, 8 uur. ezel schap: ,,Mijn Krijgsverrichtingen ter Zee. Er is iets gaande in het Engelsche Kanaal, aldus de N. Crt. Reeds sedert eenige weken zijn tientallen Belgische soldaten, die met verlof tot familie bezoek naar Engeland kwamen, aldaar hoewel hun verlof reeds verstreken is. Nieuwe verlofgangers bleven uit. Als reden wordt opgegeven, dat er geen scheepvaart is tnsschen Frankrijk en Engeland. Doch zulks kan nietheele- maal juist zijn. De post gaat toch nog steeds per boot. Waarschijnlijker is, dat de scheepsruimte noodig is voor groote troepentransporten. Vap andere zijde gaf men de voorstelling, dat op nieuw Duitsche mijnen'"in het Kanaal zijn gelegd. De Duitschers moeten n.l. een soort onderzeebooten hebben, dat mijnen kan leggen, zonder boven wa ter te komen. Men zegt dat de boot, die nu in ons land geïnterneerd is, een dergelijke boot is. Uit Londen wordt gemeld dd. 15 Dec.: Een telegram uit- San Francisco meldt, dat kapitein Anderson, van het Amerikaansche stoomschip „Sacra mento”, dat vroeger het Duitsche stpomschip „Alexandra” was, aan de autoriteiten aldaar is uitgeleverd in ver band met het schenden van de voor schriften der neutraliteit. Hg wordt beschuldigd aan Duitsche oorlog schepen in de Stille Zuidzee zijn lading te hebben overgedaan, die in de scheepslijst was aangegeven als be stemd te zijn voor Valporaïso. Uit Griekenland. Wat Griekenland verloor. De Patrie meent, dat Griekenland In Engeland. De Engelsche wervings-veldtocht. In het Engelsche Hoogerhuis zeide graaf Derby, sprekende over de re- cruteeringscampagne, dat het totaal der recruten zeer hoog is. Hij had gehoopt op een regelnyrt^gen toestroo- ming, doch in plaa^ daarvan heeft eerst de laatste weekxie geestkracht van het land getoond. Wij waren volkomen „ondergesneeuwd” zeide Derby. Hg vergeleek de wervings campagne met de verkiezingen, waar de stormloop eerst aan het einde komt. De statistieken zullen ïuu spoedig mogelijk worden samengesteld. Derby verklaarde, dat de autori teiten zich weliswaar by hem hadden aangesloten in de campagne, doch dat het duidelyk bewys was geleverd, dat het land absoluut besloten is al zyn krachten in te spannen om den oorlog tot een suocesvol einde te brengen. Markies Crewe wenschte Derby uit naam van de Regeering geluk met de voltooiing van de zware taak, welke hem was opgedragen. De bijzondere correspondent van Reuter geeft in de Engelsche bladen verschillende bijzonderheden over het inzetten van den winter aan het Dar- danellenfront. Een hevige sneeuw storm woedde en de Australiërs en koloniale troepen, waaronder ook de Maori’s, zagen voor het eerst van hun leven sneeuw. Zij toonden groote be langstelling en hun goed humeur leed niet het minst van de koude. De correspondent geloof zelf dat de meesten van hen van den winter min der zullen te lijden hebben dan de Engelsche troepen wegens hun krach tig gestel en sterke lichamen. Te Suvla stroomde het water in de loop graven en de Britsche troepen werden zwaar op proef gesteld, maar hielden zich goed, beter dan de Turken, die in groote getale uit hun loopgraven kropen, en somtijds werden doodge schoten, terwijl zij op de borstwering zaten. Het zware weer, de bombarde menten door vliegmachines en schepen, hebben de verbindingswegen van de Turken buitengewoon moeilijk ge maakt. De stormen hebben den Brit- echen booten ook schade toegebracht, maar de verbinding werd nimmer ge stoord. Tweemalen meenden de Tur ken*, dat de geallieerden hun posities gingen verlaten en gingen met groote aantallen ’s nachts tot verken ningen overde „groepen lieten hen hun gang gaan, in de hoop’, dat nog meer soldaten hen zouden volgen, maar een sectie der Australische lichte cavalerie vuurde, toen zij er een twin tigtal telde. De weergesteldheid is thans weder normaal maar zwaarder weer wordt verwacht in Januari en Februari. Reeds is een deel van de winterkleeding gezonden en de troe pen hopen tegen dien tijd volledig tegen het slechte weer te zijn uitge rust. De Turksche troepen moeten zeer van het weer geleden hebben. Velen hadden noch dekens noch onderklee- ding en moeten bezweken zijn. Vele lijken van monschen en muilezels spoelden naar beneden de loopgraven binnen. In en om de Dardanellen. Het Turksche commnniqué van 15 Dec. meldt: Van het Dardanellenfront vallen artillerie-gevechten van allerlei soort te vermelden, in het bijzonder met bommen en luchttorpedo’s. Onze ar tillerie dwong een vgandelgk schip, dat in de bocht bij Kimili Liman een schuilplaats wilde zoeken, tot vluchten. Bg Ari-Boernoe vernielden twee mij-, nen, die op den rechtervleugel door ons tot ontploffing waren gebracht, twee vijandelijke mijnen. Een vgandelijke kruiser beschoot zonder succes onze stellingen in dezen sector en trok daarop terug. Onze artillerie dwong een vijandelijke krui ser en een torpedoboot om terug te trekken en bracht eenige vijandelijke batteryen tot zwygen. In Duitschland. De Duitsche Keizer. Uit Berlijn wordt gemeld d.d. 15 Dec. De Keizer is na een lange reis naar de legers, die onder het opperbevel van veldmaarschalk Von Hindenburg staan en na een bezichtiging van de marinewerken te Libau, voor tijdelijk oponthoud in Berlijn aangekomen. B ij dragen uit Indië. Uit Londen wordt d.d. 15 Dec. ge meld, dat de inschrgving voor de aanechaffing van zeven vliegtuigen (voor Engeland) schitterende vorde ringen maakt. Alle districten in Noord- Indië schrijven uit eigen wil op het fönds in. Maharajas van Nabha, Baha walpur (Durbar) en Ra ja Faudkot ga ven ieder een vliegtuig, waarvan de kosten elk op 5000 pd. strl. worden VOOR DE BOUWBEDRIJVEN TE GOUDA. - BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente GOUDA: Gelet op artikel 11 van het Kies reglement voor de Kamers van Arbeid; Herinneren de hoofden of bestuur ders varf de navolgende bedrijven: het bewerken van Hout, Steen en Metalen; het Schilders-, Behangers-, Stukadoors-, Mandenmakers-, Riet- werkers-, Aardewerkers- en Straat- makersbédrgfhet ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uit voeren van Bouwplannende Boek en Courantdrukkerijende Aardewerk en de Pijpenfabricage, aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari a.s. een lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer van Arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatst verloopen kalen derjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van zeven maanden, dat in dat b,edrijf is gewerkt, en om die lijst of lijsten vóór 15 Ja nuari a.s. te zenden aan Burgemeester en Wethouders voornoemd. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende den boven aangegeven tijd niet binnen het gebied der Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet te wor den vermeld zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op den 15 Februari a.s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatstverloo- pen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, niet gedurende het laatste tijdvak van zeven maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om op eene kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid te worden geplaatst, worden er voorts aan herinnerd dat -zij daar- 'f van vóór 15 Januari a.s. aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. De formulieren der lijsten en der 1 aangiften zijn vanaf heden ter Ge- i meente-Secretarie kosteloos verkrijg baar. GOUDA, den 15 December 1915. Burgemeester en Weth. voornoemd, R, L. MARTENS, De Secretaris. J. VAN HEU8DE. Op den Balkan. De dislocatie van het Grieksche leger. Uit Saloniki wordt dd. 14 December gemeld De acute periode in den Engelsch- Franschen terugtocht is nu voorbij; het geheele plan is uitgevoerd met algeheele voldoening van de generaals. Volgens de overeenkomst tnsschen de Entente-mogendheden en Grieken land, is het wegtrekken van Grieksche troepen van Saloniki en de streek tusschen Saloniki en Doiran dezen morgen begonnen. Veel Grieken zijn uit Saloniki naar Sowvitsj terugge- 'tTokken en naar Kozani in Grieksch- West-Macedonië. Zoo is met het terug trekken van de Grieksche divisie te Cangaza naar Serres feitelijk heel Grieksch-Oostelijk-Macedonië aan de geallieerden overgelaten. Dit heeft in geallieerde kringen veel voldoening gegeven en men zag dfe toekomst daar gunstiger in. door zyn neutrale houding verloor: 80 millioen improductief mobilisatie- geld, versterking van den Bulgaarschen vijand met van Servië, verlies van de souvereine rechten op Mace donië en vermoedelijk ook het over wicht ter zee. Zij, die Venizelos beschuldigden, gaat het blad voort, van don politieken agent van Engeland en Frankrijk te zijn, zullen zich rekenschap er van geven, dat zijn politiek niet op ge voelsoverwegingen, maar op zeer wer kelijke belangen steunde, welke be langen nu eehmaal niet kunnen worden afgescheiden van de Entente- mogendheden. Moge het verleden een les voor de toekomst zyn. Komen de Bulgaren de Grieksche grens niet over? De Bulgaarsche staf zegt, dat de vervolging van den vijand op het oogenblik gestaakt is en Reuter meldt uit Saloniki, dat de Bulgaren de grensposten der Serviërs hebben bezet en dat alles thans rustig is. De correspondent van de Petit P a r i s i e n seint zelfs uit Saloniki, dat in militaire kringen de overtui ging heerscht, dat Saloniki geen beleg zal hebben te ondergaan. Blnkbaar wordt er op het oogenblik tusschen Griekenland en Bulgarije onderhandeld. In Athene beeft de. Bulgaarsche gezant drukke samen- sprekingen met verschillende ministers en met den chef van den Griekenschen generalen staf, terwijl hij tot tweemaal toe door koning Konstantijn in gehoor werd ontvangen. Men mag benieuwd zyn, welke wending de gebeurtenissen zullen nemen. Het is toch niet aan te nemen, dat de Bulgaren en Duitschers en Oostenrykers evenzeer, kalmpjes aan de grens van Griekenland zullen blijven, terwijl Franschen en Engel- schen Saloniki in staat van verdediging brengen en al maar meer troepen aanvoeren, ten einde op een gegeven oogenblik het offensief te hervatten. Als dus Bulgarije, zooals beweerd wordt, aan Griekenland beloofd heeft de grens niet te zullen overschrijden, moet Griekenland zich tegenover dat land verbonden hebben tot een politiek, waarvan de geallieerden niets te hopen hebben. De S e c o 1 o spreekt al van een ultimatum van Frankrijk en Engeland aan Griekenland. Oostenrijk en de Ver. Staten. Uit Washington wordt d.d. 14 Dec. gemeld De Oostenrij ksche zaakgelastigde heeft een langdurig onderhoud gehad met minister Lansing, betreffende de Ancona-nota. De toestand, is zeer ge spannen. Men verzekert, dat de zaak gelastigde op h^P'puQt zou staan om zijn paspoort te vrageh. De vooruitzichten voor den vrijhandel Indien, werkelijk ue volgen» ge ruchten bestaande Duitsche plannen omtrent de oprichting van een tol verbond, waartoe behalve Dullöchland ook Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije zouden beboeren, verwe zenlijkt worden, dan zou de vor ming in het hart van Europa van een reusachtig gebied van binnen- landsohen vrijen handel eon feit van ongewoon gJ’oot oeconomisch belang zijn in de geschiedenis van Europa, zoo schrijft het Engelsche weekblad The Nation, naar wij aan de N. Ct. o int leenen Men zegt, dat hel doel zelfs ie, dit tolverbond uit te strek ken over een halï onafhankelijk Po len, de Scandinavische landen, en Ne derland. Doch zeiis op <ie uieeet be- BcheiUen schaal, al» verbond tuBBchen Duitschland en Oostenrijk, zou dit verbond het grootste gebied van in wendige» vrijhandel ter wereld om vatten. Het beteekent in elk geval een algeheele verandering van de Duitsche oeconomische politiek. Tot dusver heeft het evenwicht gezocht tnsschen zijn landbouw en zijn nij verheid. Zoo het thans op gelijke voor waarden als zijn eigen land bouwproducten, die van Hongarije en eventueel die van den Balkan en Tur kije toelaat, moet het al zijn, theo rieën van nationale staathuishoudkun de hebben herzien. Duitschland zelf zal een meer uitgesproken nijver- heidsstaat wonden en zijn landbouw' zal verminderen, naarmate die van zijn moer primitieve deeigenooten zich uitbreidt. Het verbond1 zou van Duitsch standpunt gezien gevaarlijk zijn, zoo het niet gepaard ging met een, krach tig militair en politiek verbom! van al de leden der nieuwe tolunie. Een van de belangrijkste punten, die in het oog vallen, is dat een Duitsche regeering om dit doel te verwezenlijken, zal moeten breken met de Agrariër» en zal moeten steunen op een meerderheid van nationaal- liberalen, democraten en socialisten. UMteraard zijn de Agrarische jon kers tegen de plannen gekant, maai de partijen, die de verbruikers ver tegenwoordigen, zijn ervoor, evenals de Duitsche nijverheid en de Hon- -1" tt'-i «aarapl><’ Agrariër». Op het oogen- geachat. Rajkumer Han, commandant blik. ,let tengevolge van detolunlede Réunie”, 8 uur. 1. J. v. d. Brugil van Vrijt.-Herv.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2