Landbouwerswoning. lizen en Erven, HEERENHUIS, Schoenmakerij DA MESSCH OEISE Pronkboonenzaad W. STIGTER, Rotterdam, Electrotechnisch Installatie-Bureau. 1 1 TBI. J. DE VEN Wijdstraat - Gouda. Eenvertrouwdadres C. Michaëlls, Advertentiën. Mevrouw 8. M. I B0ER8- de Groot J. VAN DUIN. VULPENHOUDERS, LAK EIEN- EN MAATKNIPPEN Adr. Hornemann Het Bonthuis, PELTERIJEN, Stadsnieuws. Nieuwe Abonné's, Zit- en Slpapkamer in STEIN 6.55.39 Hectaren voor St. Niociaas-Cadeau is een Fototoestel lui ideaal mr velen («oderrlebt gnlii). Aanleg van Electrisch Licht en Kracht. VEST 109-111. HEEREN HI 10 St. Nicolaas-Cadeau Brnote mteeriag van 10.30 tol 119.75. N. HESSING, A DE JONG voor St. Nicolaas-Cadeaais Uw portret Itbris 1. F. E1IIBIE1 111 I10TEN IbBoiiIi, publiek verkoopen: publiek verkoopen: Boelekade 132, ii en maatwerk. voor St. Nicolaas-Cadeau is ilelltr Ti. MEI, Zeogettrail 104, Gouda- bevat geen water, spat daarom niet in de pan,>& OVERVERHITTING! Kantoorbediende van witte bloesem, nieuwe oogst 1916. Heb nog groote partijen af te geven. voor Dames en Jonge Dames. Mej TIESEMA, Kleiweg 79, ST. NICOLAAS CADEAUX. eerste vereischte is voor een krachtige wer king der nuttige salpeterbacteriën. De kunstmest heeft vele landbouwers wat gemakzuchtig gemaakt en daardoor werd de grondbewerking verwaarsloosd. Dat mag niet meer gebeuren; de ploeg moet naast den kunstmestzak in eere blijven! Nu de winter voor de deur staat zoo eindigt de heer De Gier de tijd, waarin de meeste stalmest wordt verkregen, ls het een gunstige gelegenheid om aan deze meststof, waarop de boerderij nu voorna melijk is aangewezen, nog eens onze volle aandacht te schenken. C. B. GOUDA, 25 Nov. 1916, Gemeenteverslag over 1915. III. Aan het verslag der gemeente over 1915 ontleenen wij nog het volgende: Gezondheids-Commissie. - De heer Mr. P. H. Kranenburg kreeg wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag als lid en secretaris. In zijn plaats werd tot secretaris be noemd het lid de heer A. H- Teepe en tot lid de heer Mr. W. J. L. van Es. De heer J. de Bruijne, die aan de beurt van aftreding was, werd als lid herbenoemd. Aan het einde van het jaar was de Com missie als volgt samengesteld: Dr. P. J. A. Levedag, arts, lid en voor zitter. Mr. W. J. L, van Es, advocaat en procu reur, lid. J. C. Winterwerp Czn., opz. van den Rijks- Waterstaat, lid. J. de Bruijne, opzichter van Rijnland, lid. A. H. Teepe, 'apotheker en scheikundige, lid en secretaris. Openbare Veiligheid. Het onder den Commissaris van Politie werkzame perso neel bestond op 1 Januari 1915 uit: 1 In specteur, 1 Onder-inspecteur, 3 hoofdagen ten, 11 agenten le klasse en 12 agenten 2e klasse. Allen deden zoowel des daags als des nachts dienst. In den loop van het jaar werden tegen 718 personen 690 processen-verbaal opge maakt en wel onder meer: a. 109 wegens misdrijven, te weten: be treffende de openbare veiligheid 3, het openbaar gezag 7, verlating van hulpbehoe venden ifo valsche munt 1, de zeden 5, be- leediging 4, bedreiging tegen het leven 1, mishandeling 17, veroorzaken van dood of lichamelijk letsel 4, diefstal en strooperij 39, verduistering 11, bedrog 6, vernieling 8, de persoonlijke vrijheid 1, afpersing en af dreiging 1. b. 601 wegens overtredingen, te wetdh: betreffende de algemeene veiligheid 16, de openbare orde 28, de veldpolitie 7, den bur gerlijken staat 2, de zeden (dronkenschap) 168, de besmettelijke veeziekten 5, desertie 6, de Trekhondenwet 7, da Arbeidswet 7, de Drankwet 2, de Merkenwet 1, de Vissche- rijwet 12, de Ukwet 1, de Motor- en Rij- wielwet 98, de Wapenwet 1, de Invalidi teitswet 1, de 8poorwegwet 2, de Algemee ne Politieverordening der Gemeente 188, de keuring van vleesch en visch 2, de Hinder wet 1, het Spoorwegreglement 1, het Pro vinciaal Reglement op de stoomvaart in de boezemwateren 10, de openbare middelen van vervoer, 5, de Auteurswet 2, de Inkwar- tieringawet 1, de uitvoerverboden 1. In de Gemeente werden 77 gesignaleerde personen en 50 minderjarigen aangehouden en naar elders overgebracht, terwijl geen vreemdelingen buiten de grenzen van het Rijk werden gevoerd. Er werden 8 zelfmoorden gepleegd. Nachtverblijf, voeding of vrije overtocht werd verleend aan 767 personen. Aan het Commissariaat van Politie wer den 1289 voorwerpen als gevonden aange geven of gedeponeerd. Door bemiddeling van de Politie werden afgegeven: 1 binnenlandsche paspoort, 21 bewijzen van goed gedrag, 92 vergunningen om te venten en 288 vergunningen tot het geven van publieke vermakelijkheden. In fabrieken en werkplaatsen werden 227 inspectiën gehouden. Van het kenmerk, bedoeld in art. 20 der Wet houdende voorzieningen tegen besmet telijke ziekten, werden 22 perceelen voor- ziA. Er werden 89 gevallen van overtreding der Leerplichtwet behandeld en bij proces verbaal geconstateerd, alsmede 8 gevallen in zake de Beroepswet, terwijl 19 valsche geldstukken aan het Commissariaat werden gedeponeerd. Door een hiertoe aangewezen politie ambtenaar werden 8 personen geverbali- serd wegens het verkoopen, ten verkoop in voorraad hebben of vervoeren van melkpro- er nooit een tweede geboren werd; haar blonde haartjes krulden om haar hoofdje heen, haar groote, blauwe oogen lachten, alsof zij altijd aan iets heel gelukkigs dacht" De oüde stem trilde in liéfkoozend her- „Een rijkelui'» kindje leek zij met haar kleine handjes en voetjes en toen ze op groeide, beleefden we enkel vreugde aan haar; nooit was ze ongehoorzaam, nooit hu meurig, ze bracht de zon in onze oude ka mer, zoodra ze binnentrad; ze leerde naaien en deed haar best, om mijn zorgen te ver lichten. Ik werd ziek, heel ziek en we gin gen achteruit, hoe langer hoe meer; we hadden niet veel van waarde, maar het wei nige, dat er was, was spoedig opgegeten. Wat moest er van ons worden? Het kind deed haar best, maar wat vermogen twee kleine handjes tegen het noodlot, dat ons scheen te vervolgen? Op een dag kwam ze met een stralend gezichtje bij mijn bedstee. „Grootmoeder 1" sprak zij, „nu zullen er beter dagen komen, nn kunnen we alles koo- pen, wat u noodig hebt, om gauw weer sterk en gezond te zijn." Ik keek haar aan, verbaasd, meenend ,dat zjj wartaal sprak. ducten, die ondeugdelijk van samenstelling waren. Brandweer. De in het verslag over het vorig dienstjaar vermelde brandalarmeer- inrichting kwam op 19 Februari gereed. Met de Goudsche Telefoon Maatschappij werd een overeenkomst getroffen omtrent het onderhoud door haar van de alarmeer- inrichting voor de reddings- en ladderbri gade. Aan belooningen van het personeel is to taal uitgegeven 809.—. De uitgaven voor brandbluschmiddelen hebben beloopen 476.16 aan materialen en 218.10 aan arbeidsloonen. De bewaarplaatsen van het materieel vorderden een uitgaaf van 355.58 aan ma terialen en 33.60 aan arbeidsloonen. Branden. De brandweer rukte 8 maal uit en wel: op 28 Januari voor een klein begin van binnenbrand; op 4 Februari voor een ernstigen uit- slaanden brand aan den Groeneweg; op 5 Februari voor een schoorsteenbrand aan de Baanstraat; op 22 Februari voor een loos alarm; op 25 Februari voor een loos alarm; op 25 Februari voor een loos alarm, op 1 Mei voor een loos alarm; op 8 Augustus voor een groote brand aan den Broekweg, buiten de grens der ge meente; op 15 December voor een feilen brand in de krijtmaalderij van de firma A. Vinger ling en Zonen aan den Turfsingel. Nationale Militie, Landweer en Landstorm. Het leger is over het geheele jaar gemo biliseerd gehouden. Het aandeel dezer Gemeente in de lich ting 1915 der Nationale Militie bedroeg 82 mail. Het getal ingeschrevenen was 247, Daarvan werden 166 om verschillende rede nen vrijgesteld of afgekeurd. Voor dit jaar heeft geen loting plaats gehad. De Landweerlichtingen 1907, 1908 en 1909 konden met onbepaald kleinverlof huis waarts worden gezonden. De Landstormjaarldassen 1916, 1914 en 1913 werden respectievelijk ingelijfd in Au gustus, October en November: In Juni kwam tot stand een afdeeling van den vrij- willigen landstorm, welke aan het einde van het jaar bestond uit ongeveer 40 vrijwilli gers. Uitgaven voor de openbare Eerediensten. Aan de Nederlandsch-Hervormde Ge meente wordt krachtens overeenkomst jaar lijks een bedrag van 2400.door de Ge meente vergoed als schadeloosstelling we gens het gemis van begrafenisrechten voor het begraven in de St. Janskerk. De Groote of St. Janskerk en hare ge brandschilderde glazen worden gerestau reerd; voor die in 1898 begonnen herstel lingen wordt, behalve door de Kerkvoogdij en door particulieren, nog bijgedragen door het Rijk voor f 10.000.—, de provincie Zuid- Holland voor 1000.— 's jaars en door de gemeente Gouda eveneens voor 1000. 's jaars. De restauratie van de Groote of Sint-Janskerk te Gouda, bepaalde zich tot den gevel aan de Zuidzijde van den toren, en maakte 't slopen van het daartegen aan gebouwde woonhuisje noodzakelijk. B(j het vrijkomen Van den oorspronkelij- ken toestand bleek al spoedig dat de in den gevel voorkomende en in onbruik geraakte toegang van bijzondere architectonische waarde was, die het volkomen wettigde, ge legen als hij was tegenover de Kanonstraat, den naar den Markt leidenden verkeersweg, hem weder in eere te herstellen en.als hoofdtoegang onder den toren te beschou wen. De profileeringen, het traceerwerk en de sculpkeeren waren, door het wegslaan van die deelen, welke voor de bewoning van het huisje hinderlijk waren, op vele plaatsen zooveer beschadigd, dat eene nagenoeg al- geheele vernieuwing van het zandsteenwerk noodzakelijk bleek. De voltooiing van den gevel zal eerBt in het jaar 1916 vallen, daar het maken van de noodige modellen voor het beeldhouwwerk eenig oponthoud ver oorzaakte. In verband met déze werkzaamheden aan den gevel was het noodig de trap naar het orgel een bescheidener plaats te geven, waardoor het tevens mogelijk werd een lo gischer geheel van de beneden-orgelruimte te verkrijgen. Dit is geschied door een wen teltrap naast den toren te plaatsen. Het muurtje met vooruitspringende balustrade aan deze zijde van het orgel kon daardoor vervallen, zoodat ook de zuidzijde van dit deel der kerk geheel open is geworden. Het zich in den gevel bevindende venster is aan den heer J. L. Schouten te Delft ter restauratie toevertrouwd. Makingen en schenkingen voor godsdien- „Heusch, grootmoeder!" hield zij vol. En zij vertelde, dat een jonge man, een schil der, die zijn atelier in onze buurt had, haar veel geld geboden had, als zij hem tot model voor een schilderij wilde dienen. Ik schrikte en wilde er niet van hooren; zij vleide en smeekte en op het laatst gaf ik toe; de nood drong, we konden toch niet verhon geren!' Annie durfde het gepeins, waarin de oude vrouw verviel, niet storen; zij meende de heele, droeve geschiedenis thans wel te be grijpen, het mooie, argelooze kind uit het volk, als voorbeschikt, om „Vertel niet verder!" verzocht zij einde lijk zacht, met aarzeling in haar stem. „Het moet u zoo aandoen, weer op te halen De oude uitgedoofde oogen keken haar plotseling aan met een glimp van kwaad aardigheid, waarvoor z\j terugschrikte. „Waarom zegt u dat? Meent u, dat er iets te vertellen valt, waarvoor ik mij zou moeten schamen, iets, dat een smet kan werpen op die engel, die nu bij Onzen Lie ven Heer is Schel-op klonk de eerst dof-murmelende stem. „Neen, neen!" suste Annie. „Natuurlijk stige doeleinden, krachtens machtiging aan vaard. In 1916 te koninklijke machtiging verstrekt tot aanvaarding van de volgende legaten voor godsdienstige doeleinden: aan de St. Janskerk, van een legaat van 600.— vermaakt door wijlen K. J. Kl(j- weg; aan de R. K. kerk van den H. Joseph, van drie legaten tot een totaal bedrag van 800^—, vermaakt door wijlen J. Verhoef, weduwe van T. G. van WiersL Openbare Scholen. Op het einde van het jaar waren in deze Gemeente acht Open bare Scholen. De Gemeente bezit verder twee Openbare Herhalingsscholen overeenkomstig het in 1900 gewijzigde Art. 17 der wet op het La ger Onderwijs, en wel eene voor jongens en eene voor meisjes. Op het einde van het jaar werden deze scholen bezocht door 2273 leerlingen. In het vorig jaar bedroeg hun aantal 2873. Het aantal leerlingen uit naburige ge meenten was aan het einde van het jaar 46, zijnde 7 minder dan in het 'jaar 1914, toen het 62 bedroeg. Op de daarvoor aangewezen School No. 8 bevonden zich op genoemd tijdstip evenmin als in 1914, schipperskin deren. Op de Herhalingsscholen waren bij den aanvang van den cursus in September inge schreven 95 jongens en 94 meisjes. Aan het einde van het jaar waren op de Herhalings school voor jongens 76 leerlingen en op die voor meisjes 82 leerlingen. Op het einde van het jaar ontvingen 726 kinderen kosteloos en 540 tegen betaling van het verminderd schoolgeld onderwijs op de scholen Nrs. 1, 2, 8 en 4, terwijl 8 kin deren de Burgerschool voor Meisjes, 8 kin deren de Eerste Burgerschool voor Jongens en 11 kinderen de Tweede Burgerschool voor Jongens om niet bezochten en voor 6 kinderen op de Eerste Burgerschool voor Jongens en 12 kinderen op de tweede Bur gerschool voor Jongens het verminderd schoolgeld werd betaald. Met de besturen der gemeente Bergam bacht, Boskoop, Gouderak, Haastrecht, He kendorp, Moercapelle, Moordrecht, Oudewa ter, Reeuwjjk, Stolwijk, Waddinxveen en Zevenhuizen bestaat eene regeling, waarbij zij aan deze Gemeente jaarlijks een vaste som per leerling betalen, ongeveer*>vereen- komende met het verschil tusschen den kos- tenden prijs en het bedrag van het school geld dat dopr de ouders of verzorgers zelf moet worden voldaan, terwijl het Gemeente bestuur van Woerden op zich genomen heeft na afloop van elk dienstjaar den kostenden prijs van het onderwijs der bezochte school per leerling te vergeeden. De bedoelde vaste som is bepaald voor de Scholen Nrs, 1, 2, 8 en 4 op 14.voor de beide Eerste Bur gerscholen op 15.en voor de beide Twee de Bargeftcholen op 25.per leerling. De regeling met Bergambacht kwam in den loop van dit jaar tot stand. De Gemeente ontving door deze regeling over 191& 853^6», De schoolbibliotheken, welke op alle la gere scholen worden aangetroffen, beant woorden Wi voortduring aan haar doel. De leerlir|^Ukeh er een dankbaar gebruik Op de Scholen voor gewoon lager onder wijs en de beide Herhalingsscholen had den prijsuitdeelingen plaats. De schoolgebouwen Verkeerden over het algemeen in goeden staat. Kosten van het Lager Onderwijs. De ten laste der gemeente komende kosten van het lager onderwijs hebben over het jaar 1916 een totaal som beloopen van 106.489,30. I Bijzondere Scholen. Er zijn in deze Ge- meentp zes bijzondere scholen. Het aantal leerlingen op (jteze scholen be droeg: 1 Januari. 1 April. 1 JftU. 1 October. 1926 1915 1968 1956 In 1914 waren de cijfors: 1 Januari. 1 April. 1 Juli. 1 October. 1874 1886 1898 1924 Het aantal buiten-leerlingen was 201, dus 24 meer dan in 1914. De besturen van de zes bijzondere scho len genoten de Rijksbijdrage, bedoeld bij Art 59 der Wet tot regeling van het Lager Onderwijs. Herhalings-, Zondags-, Werk- en Bewaar scholen. Herhalingsonderwys wordt van Gemeentewege gegeven op de beide Avond scholen, op de eene aan jongens, op de an dere aan meisjes. Het onderwijs wordt aan onvermogenden gratis verstrekt; voor min vermogenden bedraagt het schoolgeld 7, 6 of 5 cents per week. Verder wordt alhier aangetroffen een Herhalingsschool onder het bestuur van de Roomsch-Katholieke Inrichting van Lief da- denk ik dat niet! Ik was alleen maar bang, dat het u pijn zou doen, zooveel over haar te spreken!" „Pijn? Het doet mij goed! Nooit genoeg kan ik zeggen, wat dat kind voor ons bei den, arme, oude tobbera is geweest! Zij verdiende veel geld, verzorgde en vertroe telde mij; ik genas en kon weer werken; we haalden de schade in, begonnen er lang zamerhand beter vóór te staan, maar nie mand weet, wat het mij gekost heeft, haar eiken dag daar heen te zien gaan, zoo jong, zoo mooi, zoo onergdenkénd en waarschu wen durfde ik haar niet. Maar dat was ook niet noodig!" De gebogen gestalte scheen rechter te worden in vergeeflijken trots. - „Zij was braaf, geen kwade gedachte kwam ooit in haar op; niets verkeerds had invloed op haar, het droop langs haar af, zonder haar te besmetten." Zwijgend toeluisterend, verbaasde Annie zich over de welsprekendheid van het ar melijke, oude vrouwtje, wier woorden recht uit haar hart schenen te komen. „Op den dag, waarop het schilderij was klaargekomen, begon het kind te hoesten, een week later droeg men haar naar het digheid. Zij is gevestigd in het gebouw der R.-K. Jongensschool aan de Spieringstraat. Er zijn verder in de Gemeente: twee Openbare Bewaarscholen door de Gemeente opgericht en in stand gehouden; twee Bijzondere Bewaarscholen van de R.K. Inrichting van Liefdadigheid, de eene aan de Gouwe en de andere aan de Leth- maetstraat; de laatstbedoelde kwam in den loop van dit jaar tot stand; eene Bijzondere Bewaarschool van Mej. G. B. Weurman. Het getal leerlingen bedroeg ultimo De cember: M. V. Tot. op de openbare scholen 170 >146 316 op de bijzonder scholen 170 161 821 Te zamen 340 297 687 In het vorige jaar was het totaal 352 303 655 Van de 816 leerlingen op de Openbare Be waarscholen genoten 132 kosteloos onder wijs. Voor 184 leerlingen werd schoolgeld betaald. Inrichtingen tot opleiding van onderwij zers en onderwijzeressen. De cursus be gon op 1 Mei met 64 leerlingen, waarvan 16 mannelijke en 38 vrouwelijke. Later zijn nog toegelaten 1 m. en 3 vr. leerl., terwijl 1 m. en 10 vr. de lessen verlieten. In 1915 verwierven 16 leerlingen, name lijk 3 heeren en 12 Üames, de onderwijzers- acte, 8 mannel. en 13 vrouwel. leerlingen hadden de acte voor de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek ,16 vrouwel, de acte voor nuttige handwerken, 1 m. en 8 vr. leerlingen werden afgewezen. De gemeentelijke Inrichting tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen. Het aan tal leerlingen bedroeg op 1 October vijf tien, n.L 9 in de le klasse, 5 in de 2e klasse en 1 in de 3e klasse, terwijl in de 3e klasse 3 leerlingen eenige lessen volgden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wjj naar het als bijlage afgedrukt Verslag der Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs. Verdere scholen van bijzonderen aard en strekking. Onder deze rubriek behoort vermeld te worden: De „Huisvlijtschool", in 1897 opgericht door de Plaatselijke Vereeniging tot bevor dering van trouw schoolbezoek. De Gemeente verleent ten behoeve van de school een subsidie van 100.'s jaars onder voorwaarde dat ook on- en minvermo genden aan het onderwijs kunnen deelne men. Voor dit doel worden ook van het De partement Gouda der Maatschappij tot Nut van 't algemeen en van enkele ingezete nen bijdragen ontvangen, waardoor het aan,- tal kostelooze leerlingen aanmerkelijk kon worden uitgebreid. Het aantal leerlingen bedroeg g&middeld 61, waaronder 7 vrouwelijke leerlingen. Er waren betalende en niet betalende leerlingen. De 15 niet be tal enden kregen bo vendien de grondstoffen, die zij verwerkten, kosteloos. Verschillende takken v*p huisvlijt veerden beoefend, nJ. kartonarbeid, eenvoudig tim merwerk, snijwerk, tarsoarbeid, vlak- en diepbrand en rietvlechten. De lust bij den arbeid waB altijd zeer groot, terwijl over ijver nooit te klagen viel. Het aantal verzuimen was gering en dan gewoonlijk nog een gevolg van ziekte of drukke bezigheden. Het onderwijs stond onder leiding van den onderwijzer H. C. German. (Wordt vervolgd). tot 10.000 mark, met e§n van deze straffen of met hechtenis. 4. De wet treedt in werking op den dag dat ze afgekondigd wordt. De Bondsraad stelt den dag vast .waarop ze buiten wer king treedt. In de memorie van toelichting heet het o.a.: Ten spijt van alle successen, moet het Duitsche volk nog steeds den stormloop van millioenen vijanden het hoofd bieden. Het moet het daarbij alleen met eigen kracht en de hulp van zijn bondgenooten stellen. Om ons stellig te doen zegevieren, is het eisch, de kracht van het heele volk ten dienste van het vaderland te stellen. De weerbare manschappen verrichten in de verte tegenover den vijand onophoudelijk wonderen van dapperheid en weerstands kracht. Onwankelbaar staat, alle ontberin gen en de weergalooze aanvallen trotsee- rend, de muur, dien Duitschland's zonen om het vaderland hebben opgetrokken. Ook de in het land gebleven mannen en vrou wen toonden zich door hun arbeid voor de oorlogshuishoudmg van den staat in hooge mate den in het vpld staande mannen waar dig; maar dit leger in het vaderland kan nog aanmerkelijk versterkt worden. Den oorlogsarbeid mangelt het tot dusvei; aan de vaste samenvatting in één hand; een regeling, die alleen het gebodene tot het hoogste peil kan opperen en volkomen buc- ces waarborgt. Het in het leven geroepen oorlogsbureau heeft ten taak, daarvoor de geheele niet voor legerdienst opgeroepen bevolking in het vaderland aan te spreken en de volks kracht doelmatig voor de^ verdediging des vaderlands aan te wenden. Het ontwerp heeft ten doel, aan dit bureau voor de ver wezenlijking van zijn taak op dit gebied evenals aan de ter medewerking daarbij geroepen andere bestuurslichamen den noodzakelijken staatsrechtelijken grondslag te verleenen. De wet zal de wettelijke verplichting tot vaderlandschen hulpdienst doen ontstaan. Als in het leger moet hierbij zonder aanzien van maatschappelijke verschillen worden opgetreden. Ongetwijfeld zullen zoo velen opgewekt daarbij hun plaats innemen, dat dwang, die in elk geval als laatste middel niet ont beerd kan worden, achterwege zal kunnen blijven. Het schijnt overbodig, een zelfden dwang voor de vrouwen vast te leggen, aan gezien de in den oorlog tot nu toe zoo be proefde arbeidskracht van de Duitsche vrouw ook zonder bijzonderen prikkel in ruime mate beschikbaar zal z\jn. lis den# oourmnt vanaf hedon dage lijks waneehan te ontvangen, betalen OO OEMTS per week 10 CENTS. I De opgaaf kan geeohieden pen bat Bureau i Markt SI te Douda of bi| de agenten. Gemengd Oorlogsnieuws. In Duitschland. De Vaderlandsche Hulpdienst. Het ontwerp op den Vaderlandschen Hulpdienst luidt, volgens een Wolff-tele- gram uit Berlijn: 1. Elk Duitscher van 17 tot 60 jaar is verplicht gedurende den oorlog vaderland schen hulpdienst te verleenen, voor zoover hij niet onder de wapenen geroepen is. 2. Onder vaderlandschen hulpdienst wordt in het bijzonder verstaan, afgezien van den dienst bij bestuurslichamen, de arbeid in <je oorlogsnijverheid, landbouw, ziekenverple ging, alle economische vereenigingen in rechtstreeks verband met den oorlog, zoo mede in de andere bedrijven, die recht streeks of middellijk van beteekenis zijn voor het voeren van den oorlog en de ver zorging van het volk. De leiding van den vaderlandschen hulpdienst berust bij het door het Pruisisch departement van oorlog opgerichte ooriogsbureau. 3. De Bondsraad bepaalt, wat tot uitvoe ring van de wet noodzakelijk is. Hij bedreigt wie die bepalingen overtreedt, met gevan genisstraf tot een jaar, met een boete kerkhof." De smart van de oude vrouw eerbiedi gend, sprak Annie geen woord, maar streel de even de zenuwachtige hand, die plukte aan de franje van den omslagdoek. „Zij stierf aan longontsteking; zij had kou gevat in het tochtige atelier, waar zjj onbewegelijk stond in haar dun, luchtig kleedje, de armen steeds opgeheven, tot ze van vermoeidheid niet meer kon. Met geen enkel woord had zij zich ooit beklaagd; ze was niet sterk, de arme kleine. En nu zijn vrij alleen en het eenige portret van haar, dat ooit werd gemaakt, staat achter die mooie groote spiegelruit te pronk. Daarom ga ik 's middags Zij hield in. Annie rees zachtjes op, schonk met rus tig, luchtig gebeweeg thee in en bood de stille, oude vrouw een kopje aan. Verschrikt keek deze op uit haar diep, droevig peinzen. „Waarwat Plotseling tot bewustzijn komend van haar toeven in vreemde omgeving, deed zij verlegen, onhandig en vertrok haastig, nau welijks afscheid nemend, alsof de vloer haar onder de voeten brandde. Heden overleed in den onderdom van 77 jaar, zacht en kalm, onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder LAFEBBR. Zutphen. B. J. H. BOERS. A. B. BOERS—de Moor. J. O. BOERS. C. S. BOERS. Gouda. 22 C. J. J. VERSOHOOR- Boebs. C. J. VERSCHOOR. J. H. P. C. VERSCHOOR. Gouda, 22 November 1916. HEER, e. b. b. h. h. VRAAGT tegen half Dee. met volledig PENSION. Brieven met prijsopgaaf, franoo onder no. 2921, bur. Goudsche Gonrant. 8 Annie bleef zitten bij het raam, ontroerd door het eentonig opgedreunde verhaal, waaruit het diepste menschenleed haar te- gengeklonken had. Vele middagen nog zag zij de oude, ge bogen gestalte voorbijschuiven; de vtouw keek niet op bij het langs haar huis gaan, alsof zij volstrekt geen herinnering had aan dien éénen middag, waarop haar gang naar- huis onderbroken werd. Totdat zy op een middag wegbleef. Als gedreven door een wil buiten haar eigen ikheid om, haastte Annie zich naar den winkel; zij zag onmiddellijk dat het schilderij verdwenenwas; ze trad binnen en vroeg ernaar. Het was verkocht Stil, terneergeslagen liep zij naar huis, s voelde tranen tot dicht achter haar oogen komen bij het denken aan het leed der oude vrouw, die nu haar laats ten troost moest op Woensdagen, 13 December 1916 bij opbod en 20 December 1916 bij verhooging, combinatie en afslag, des morgens 11 uren, in het koffiehuis van den Heer J. VAN ZUILEN, te Stein, nabg de Haastrecbt8cbe brug, te Reen wijk, ten overstaan van Notaris J. KOEMAN, van: ken geteekend I nommora 27 en 28, met SCHUREN en ERVEN, aan den Goejanverwellen dijk, te Reeuwtyk, met gelegen in bet Land van Stein, onder iouda en Reeuwijk. In vier perceelen. Te aanvaarden, het gebouw 1 Mei 1917, de landerijen bij de betaling. Breeder bij biljetten. Nadere inlichtingen geeft Notaris J. KOEMAN te Haastrecht. 42 Foto-artikelen ln groote keuze. Fotohandel TH. TUKKER, Zeiagentraat 104, I uiuuiuuu i nu uiuuui uu iiuuiiiuu muiJFGHi Aanbevelend, snkkel toch niet langer met een bot scheermes. In enkele seconden maakt u bet zelf* aanhoudend met een Suc ces-Apparaat vlijmscherp. Ook voor Chirurgische instrumenten. Prnsfl.50 (u. b. f 1.65.) Firma A. [QUANT, Kleiweg. FOTO ALBUMS opplak en inschnif. 10 Fotphandel TH. TUKKER, Zeug ostra at 104, Romans Jongensboeken Meisjesboeken Kinderboeken Prentenboeken 44 Kleurboeken Telefoon 375. Schrijfportefeuilles Briefkaartenalbums Postzegelalbums Dagboeken Poëziealbums Notitieboekjes Kalenders Kalendervloelmap Woudbloemenkalender Luxedoozen Postpapier Cartes de Correspondence MERK WATERMAN1, SWAN EN ANDERE SOORTEN. voor het maken en stoffeeren van MEUBELEN Is bfl Peperstraat 24. Gouda. Billijke prijzen, prima mate riaal. Reparatie aan alle meu belen. 14 Tel. no. IIS. een aardige verrassing, (la zwart, s.pla en kleuren.) Atelier TH. TUKKER, |W|WU»st IQ«| BouJa. „1 op DINSDAO 28 NOVEMBER 1916 des avonds 7 uur, in bet Ge bouw der R. K. Leeavereeniging aan je Westhaven aldaar, Diverse goed onderhouden alle gelegen te Gouda, en wel JJ08. 1 en 2. Een WOONHUIS met een afzonderlijk PAKHUIS daarnaast en ERVEN, aan de Kéizerstraat no's. 7 en 9, groot 2 Aren 28 Centiaren. In eigen gebruik. Deeè perceelen worden gecombineerd. No. 3. Een WINKELHUIS en ERF, met afzonderlijke bovenwoning aan den Groenendaal nos. 82 en 84, met nitgang op de Turfmarkt; groot 1 Are 15 centiaren. Per week verhuurdbeneden voor f 3.25 en boven voor f 2J>0. No. 4. Een WINKELHUIS en ERF, met afzonderlijke bovenwoning, aan den Groenendaal nos. 90 en 92, £root 1 Are 87 centiaren. Per week ver- hnnrd beneden voor f 4.75 en boven voor f 2.75. No. 5. Een PAKHUIS en ERF, met afzonderlijke bovenwoning, Achter de Vischmarkt no. 64. Beneden in eigen gebruik en boven verhuurd voor f2.— per week. No. 6. Een WOONHUIS en ERF, met een poort daarnaast, Achter de Vischmarkt no. 62. Per week verhuurd voor f 3. Nob. 5 en 6 worden gecombineerd;* zij zijn te zamen groot 1 Are 79 Centiaren. Nos. 7,8 en 9. Drie WOONHUIZEN en ERVEN Achter de Turfmarkt, nos. 95, 97 en 99, te zamen groot 1 Are 66 Centiaren. Per week verhuurd: no. 99 voor f 1.35 en de beide andere elk voor f 1.30. Nos. 10 en 11. Twee WOONHUI ZEN en ERVEN aan den Raam Nos. 193 en 195, samen groot 74 Centiaren. Per week verhuurd: no. 193 voor f ,1.90 en no. 195 voor f 1.60. Nos. 10 en 11 worden gecombineerd. Nos. 12 en 13. Twee WOONHUIZEN en 'ERVEN aan den Raam nos. 178 en 180 (in de zoogenaamde Petroleum- buurt) te zamen groot 71 Centlaren. Per week verhuurd elk voor f 1.26. Te bezichtigen de laatste 3 werk dagen voor en op den verkoopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur en te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen 28 December a.s. Verdere inlichtingen geeft gezegde notaris, ten wiens kantore notitiön te verkrijgen zjjn. 73 Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Gouda, zal op Dinsdag 28 November 1916, des avonds 7 uur, gelijktijdig met bovenstaande veiling Een goed onderhouden met erf, tuin en schuur aan de Gouwe no. 166 te Gouda, groot 1 Are 85 centiaren. Het pand bevat 4 groote en 5 kleine kamers, badkamer en keuken. Het is in eigen gebruik en te aan vaarden op den betaaldag der koop penningen 28 December a.s. Te bezichtingen de laatste drie werkdagen voor en op den verkoop dag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur. Verdere inlichtingen geeft gezegde notaris. 28 Werkplaats 211 (overzijde). Alle reparaliSn VOOR IEDERE GELEGENHEID. Wijdstraat 41. 90 een FOTO STADSGEZICHT in lijst iets dat qser in den smaak valt. Circa 30 gezichten „Oud Gouda", „Mooi Gouda", vanaf 90ct.inlijst. Men wachte zich voor NEDERLANDSCHE PLANTENBOTERFABRIEK AMSTERDAM. GEVRAAGD, vrjj van militairen dienst en eenigszins bekend met administratie, op groot fabriekskantoor te Alpgen a/d. Rijn. Aanvangssalaris f 700.Brieven letter A. aan den Boekh. P. J. VAN DER LINDEN, Alphen. io DSSuan«ISahcIpi1 WEDUWEN of JONGE] DAMES, die PIJwerPICllgaasiaa haar inkom8ten wenschen te vermeerderen met den verkoop van net verpakte Thee en Koffie van «n bekende Firma te Anurterdam aan Particulieren tegen een flmk Provisie, wenden zich met fr. Br. onder 16449, Alg. Adv. Bar. D. Y. ALTA, Amrterdam. Teleph. Inter. 6U4 NOORDSINGEL 10a. Grondig onderricht in het knippen en maken van Japonnen, Mantel- costumes en Ondergoed bij Inlichtingen gratis. 24 Fluweel en singel 14. LioM i Tal. 906 Hoogstraat 326, hoek Nauwe Marktsteeg, ROTTERDAM. bijzonder gesohikt «eer Zeer lage prijzen. Voor elk stak bont bij mij gekocht wordt gegarandeerd. 40

Goudsche Courant | 1916 | | pagina 4