Het Stenografisch Verslag No. I< Advertentiën. THEE prima qualiteit 20-22-25 cent per on*. GEBROKEN THEE, IBenzocentperon*. Tslephoonnet Gouda. Telef t j Feui t Winterhandenzalf. Wintervoetenzalf. L. van der Beek, L.-Tiendeweg. 3^** Abonneert U op Buiten de ANTON COOPS, Drukkerij A. BRINKMAN Zn. - Markt 31, GOUDA. J 498 10 W nen hier Aanbevelend, 438 18 ABONNl kwartaal f 1 per post per Abonncmi onxe agente adver' 1—5 regel* deze tegen t regel meer 1 van het Verhandelde in den Gemeenteraad van Gouda. Naar het CLARJ Bewerkt door I. VAN RO6SUM r set W De Voorzittfer van het College van Regenten van het van Iterson-Ziekenhuis, R. L. MARTENS. aantal personen, die in het Zieken hui» verpleegd zün. Zoo alleen i» uit te maken: lo. wie Vol lof is over de verple ging en voeding; 2o. wie. eventueel met recht klach ten heeft 3o. wie ten onrechte klaagt. Zoo eerst krijgt men m.i. een goed inzicht in de zaak. Al hebt u er zeker niet direct mee te maken, toch zij het mij vergund, terwille van het belang van de zaak, uiteen te zetten, hoe ik mij den gang van zaken gedacht had. Op den voor grond wil ik stellen, dat* ik persoon lijk geen beschuldigingen te berde breng, maar dat het mij als raadslid te doei) is, om een onderzoek aan* gaande de klachten, die men herhaal delijk en telkens weer, van verschil lende zijden hoort; blijkt uit het on derzoek, naar ik hoop, dat de klach ten geheel ten onrechte zijn, dan kan men er in ’t belang van ’t Zieken huis met kracht tegen optreden. De beste gang van zaken denk ik mij aldus: zooals ik in den Raad reeds uitsprak, verwacht ik om voor de hand liggende redenen weinig van een onderzoek van een officieel lichaam in ’t algemeen en dus ook van het College van Regenten, maar achtte ik een Raadscommissie, tegen over wie de menschen zich allicht vrijer zullen uitspreken en die tegen over het Ziekenhuis onpartijdiger (natuurlijk onopzettelijk) staat, het meest geschikt om deze zaak te on derzoeken. Zij zou b.v. om zich een oordeel te kunnen vormen over de verhoudingsgetallen van bovenge noemde drie rubrieken van personen, een onderzoek kunnen instellen bij al de patiënten, die in een of meer jaren in ’t Ziekenhuis zijn verpleegd, en wier adressen toch zeker zijn geno teerd. Of anders zou er nog wel op andere wijze naar klachten onderzocht kun nen worden, waarbij allen, die wil den, klachten konden opgeven, wier waarde de commissie kritisch kon be- oordeelen. Hoogachtend, Uw dw. dn., B. J. BROEKHUIZEN. hebben wij ons gewend om inlichtin gen tot verschillende ziekenhuizen in ons land. Uit de antwoorden die wij ontvingen was de hoogst gemid delde hoeveelheid melk die per dag en per persoon aan gieken en personeel wordt toegediend 1.2 Liter bedraagt. In Utrecht b.v. 1.14 L. In het van Iterson-Ziekenhuis al hier is dat bedrag 1.1 Liter. Van eene overdreven zuinigheid alhier is dus geen sprake. Wat de gewone voeding aangaat hebben wij nooit zelfs by herhaalde navrage zoowel in als buiteij het zie kenhuis klachten daarover, gehoord, wel steeds het tegendeel en bobben wü ons tallooze malen door op etens tijd in het ziekenhuis aanwezig te zijn kunnen overtuigen dat deze niets te wenschen overlaat, goed toebereid wordt en er sjnakelijk uitziet. Men bedenke hierbij wél dat de dieet-voor schriften door ons gegeven wel eens onaangenaam zijn voor een patiënt en waarvan de bedoeling ook wan neer men het poogt duidelijk te ma ken niet altijd door de zieke op de juiste waarde wordt geschat. Dat dit tot ontevredenheid of ongemotiveer de klachten kan aanleiding geven en wel eens gegeven heeft is zonder meer vrij duidelijk. Wat de verzorging door de ver pleegsters aangaat moeten wij u me- dedeelen dat wij over het algemeen genomen daar zeer tevreden over zijn. Wanneer ?en verpleegster haar plicht niet naar behooren vervult wordt zij daarover direct door ons onderhouden, wanneer blijkt dat dit geen goed resultaat heeft, haar aan geraden haar ontslag te nemen. Tel kens als het ons bleek dat het aantal verpleegsters te gering was werden er door H.H. Regenten meerdere aange- steld, ten bewijze hiervan moge die nen dat bij de opening vhn het zie kenhuis in April 1910 het aantal be droeg behalve de directrice, ééne ge diplomeerde verpleegster en zes leer- ling-verpleegsters en dit aantal thans gestegen is tot behalve de directrice, twee gediplomeerde verpleegsters en dertien leerling-verpleegsters. Bo vendien werden herhaaldelijk, wan neer het aantal patiënten plotseling sterk toenam, waarnemend gediplo meerde verpleegsters in dienst geno men. Wat aangaat het verlangen om ge durende de afwezigheid van den chi rurg een andere chirurg als plaats vervanger aan tp stéllen al was het alleen des nachts moet de tweede on- dergeteekende opmerken dat wat er in theorie ook voor te zeggen moge zijn, de vervulling ivan dien wensch hem praktisch ónmogelijk en onnoo- dig toeschijnt. Ónmogelijk omdat het wel louter toeval zou zijn als een plaatsvervangend chirurar te vinden was (hij kan zich tenminste niet voor stellen dat een gevestigd chirurg met praktijk er toe komen zoude eenige weken zijn naehtyerblijf in Gouda op te slaan en zoo zijn eigen patiënten in den steek te laten, afgezien van het feit dat hij ’s nachts dan voor eventueele nieuwe patiënten niet te vinden zou zijn) en onnoodig om de volgende reden. Als typen van spoed- eischeride operation mogen gelden de luchtpijpsnede bij kinderen lijdende aan diphtheritis en de operatie bij beklemde breuk, beiden worden door zijn collega de Voogt, die volgens de instructie zijn plaatsvervanger is, met succes verricht. Wat het derde punt in het schrij ven van B. en W. betreft wenschen wij de beoordeeling aan H. H. Regen ten over te laten. H. J. d. VOOGT. A. MONTAGNE Iz. Als Bijlage 5 is ten slotte toege- voegcj het volgend schrijven van den Voorzitter van het College van Re genten van het Ziekenhuis aan Burge meester en Wethouders Gouda, 23 December 1916. In de Raadsvergadering van 27 October 1916 heeft de heer Dr. Broek huizen, toen hij door hem vernomen klachten over voeding en verzorging in het van Iterson-Ziekenhuis te ber de bracht, blijkens het stenografisch verslag onder meer gezegd: ,.Ik heb er met u over gesproken, Mijnheer de Voorzitter ,het zou on derzocht worden, maar het blijft bij het oude. Daarom vind ik het beter, dat nu alle heeren het hooren.” Uit deze woorden spreekt twijfel of er wel onderzocht is, kan althans bij anderen de indruk zijn gevestigd dat aan de door genoemden heer my medegedeelde klachten geen aandacht zou zijn geschonken. Ik stel er daar om prijs op te verklaren dat Zulks wel degelijk is geschied. De heer Dr. Broekhuizen heeft mij ten stadhuize een bezoek gebracht op 1 October 1914; het door hem mede gedeelde heb ik in zijne tegenwoor- ten zou moeten hooren. Wanneer men in vage klachten, die óf ongegrond zijn gebleken öf door geen schijn of schaduw van bewijs zijn gestaafd, voldoende aanleiding vindt om een dergelijk onderzoek in te stellen, ons College heeft tegen onderzoek geen bezwaar, mits het maar zij on partijdig ,en beoogt de waarheid, niet het verzamelen van klachten. Wij stellen echter de vraag, waar om dat onderzoek niet in de eerste plaats zou bestaan uit het nagaan in het Ziekenhuis zelf van de verhou dingen en toestanden op het gebied van voeding, verpleging enz.; in het Ziekenhuis is voor een degelijk en on partijdig onderzoek alles aanwezig: spijslysten, ziektegeschiedenis der patiënten en andere te raadplegen be scheiden, en te hooren personen, waaronder vele reeds langer tijd ver blijvende patiënten. Het hooren van een zeer groot aantal oud-patiënten zal onvermijdelijk gelijk staan met eene campagne tegen het Ziekenhuis, het provoceeren of versterken van klachten tengevolge hebben. En te genover het „Kritisch beoordeelen” dier klachten, zy het ons, waar zelfs een zoo hoog staand Raadslid als de heer Dr. Broekhuizen daarin is te kort geschoten, veroorloofd voorloo- pig sceptisch gestemd te zijn. Wat aangaat het tweede punt, waarover door Uw College ons advies is gevraagd, het denkbeeld van den heer Dr. Broekhuizen om den heel kundige van het Ziekenhuis en de Gestichten, wanneer hij met verlof afwezig is, door een tijdelijk, des noods alleen voor den nacht, op kos ten van het Ziekenhuis aan te stellen chirurg te doen vervangen, zoo komt op de gronden in het rapport der beide geneesheeren aangegeven ook aan ons die tijdelijke vervanging ón mogelijk en onnoodig voor. Mocht tot de verwezenlijking van het denkbeeld van meergenoemd geacht Raadslid toch worden beslo ten, dan zouden naar onze meening, vermits de heelkundige wordt gesala rieerd uit de gemeente-kas, de kos ten der vervanging natuurlijk ook door de Gemeente en niet door het Ziekenhuis moeten worden gedragen, en zou het aanbeveling verdienen dat het te nemen besluit niet van louter principieelen aard ware, maar den naam van de te stellen vervanger be vatte, opdat over de bekwaamheid van dien vervanger alle twijfel bui ten gesloten zij. Over het derde in Uw schrijven ge noemde punt stellen wij ons voor U bij afzonderlijken brief onze beschou wingen mede te deelen. Regenten van het van Iterson- Ziekenhuis, R. L. MARTENS, Voorzitter. J. H. TEELING, Secretaris. digheid aangeteekend op een scheur- kalenderblad van dien dag ;de klach ten hebben aanleiding gegeven tot een onderzoek, op 7 October d.a.v., door de Regenten van het van Iter- son-Ziek^nhuis, uit wier archief ik hqt kalenderblad hel) gelicht om het hierbij te kunnen overleggen. Hü vertelde mij dan meermalen on gunstige beoordeelingen omtrent de verpleging in het Ziekenhuis te heb ben vernomen, tot staving waarvan hij twee bepaalde klachten over bracht. De eerste betrof een kind D.; door de moeder zou bij haar bezoek zijn bevonden dat het kind met een open hemdje lag en de sporen vertoonde van door muggen te zijn gebeten en dat aan het kind niet of niet voldoen de de flesch we,rd gegeven, zij zou het toen naar huis hebben medegenomen, alwaar het 1.5 pond bleek te zijn af genomen. De tweede klacht was van eene vrouw v. W., die verteld had dat tij dens hare verpleging haar verband te weinig verveiWht werd en zij niet voldoende geholpen werd bij het doen harer behoeften, terwijl er in de nachtkastjes geen waterpot aanwezig was; er waren te weinig verpleeg sters in het Ziekenhuis, zoodat er dik wijls een uur lang geen zuster op de zaal tegenwoordig was en de nacht zusters, om gereed te kunnen komen met haar werk, reeds ’s nachts om drie uur moesten beginnen de kinderen te helpen en te wasschen en hunne bed den op te maken; ten slotte zou dik wijls niet de voorgeschreven hoe veelheid melk worden toegediend. Het nopens deze klachten ingestel de onderzoek leerde het volgende: Het kind D., geboren 23 Novem ber 1913, is vier dagen in het Zieken huis geweest ,het werd ingebrhcht op 31 Juli 1914, omdat vermoed werd dat het een stukje pijpensteel zou hebben ingeslikt. Belichting met het Röntgen-toestel, waarvoor het noodig was de maag zooveel mogelijk ledig te doen zijn, toonde aan dat zich daar in g e e n pijpensteel bevond. Het kind is niet vrijwillig door de moeder medegenomen of haar op verzoek medegegeven. Wij leefden toen in de allereerste oorlogsdagen en, ingevolge eene uitnoodiging van hoogerhand on> zooveel ruimte ep verpleegkra^tn als maar mogelijk was in het Ziekenhuis beschikbaar te houden voor eventueele gewonden, zijn alle verpleegden, die daarvoor maar eenigszins in de termen vielen, naar hunne woningen terug gezon den, ^zoodat er slechts 14 in het Zie kenhuis overbleven. Het bewuste kind scheelde niets en is ook om die reden den 4 Augustus op last van den behandelenden geneesheer medegege ven aan de moeder. Het is natuurlijk mogelijk dat het kind 'door het, in verband met het Röntgenon derzoek gedwongen, korte vasten in gewicht is achteruitgegaan, maar dat het vóór de opneming in en na de terugkomst uit het Ziekenhuis in het arbeidersgezin der ouders zou zijn gewogen en aldus een gewichts verlies van 1.5 pond zou zijn gecon stateerd, kwan* niet bepaald waar- ONS Een^ socialistic sensé, vroeg ged zitting verlof oi leeren inzake he den aan Preside niet. Briand noemdi loos. De gealliei woord aan presi doeleinden reeds openhartigheid, gevoelens van p zei hy en besloot „Wü moeten bi de openhartighei alle onafhankelyl de gevoelens vai geeft ons doel en wü strijden en dl qnze overwinning De meerderheii verklaarde tegen latie te zy’n. Ha het verschil tussc geallieerden te; stilzwügen van I met 487 stemmen voor onbepaalden Hieruit blijkt v germate althans 1 despogingen beta Ook in het bei listen, wier dagel het aanknoopen c kingen verworpen de geringe meerde men zien hoe lan voor het verbreki worden. Het Vaticaan dc voorloopig. Althi verschonend blat vernemen, dat h< wonrden op de n< Oostenrük. De Heilige Sto zich te palen tot regeeringen en kei alsof deze eenoudij toegezonden. Amerika dreigt De Duitsche admb wü reeds meldden, onder de bemannin gemaakt door het krü gsgevangenen Een telegram i vertellen dat dit ei levert tusschen d< Dujtschland, als er trokken. Beweerd wordt, als krygsgevangen worden als de sche als oorlogsschepei Buitenlandsche Za 81) ,.Ik wilde, diat kort afscheid. „Nu zal de yerdere be nemen?” Hij zeidte ondanks alles graa van den ongelukkig zeidte zij niets? Maar zij volhard gen. Alsof zij bero dat haar wm ont, tanden op elkaar. Hij greep naar Zij reikte hem ni Zij, knikte slechts Eensklaps wend mer er naast vern knor. Nu bleef de luisteren. Maar werend; den nier brandde, en toch*^ “i Li: den bohandden dokter Schmidt zijn Als Bijlage 4is toegevoegd het schrijven van de beide doktoren van het Ziekenhuis aan H.H. Regenten van het Ziekenhuis Gouda, 9 December 1916. In antwoord op uw schryven van 1 dezer met verzoek om te dienen van bericht op ee.n brief van Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente hebben wy de eer u het volgende mede te deelen: Het is on» aangenaam u te kunnen berichten dat wij over het algemeen zeer tevreden zijn over de verzorging en verpleging der patiënten die in het ziekenhuis alhier zijn opgeno men; bij onze dagelijksche bezoeken waren wij ruimschoots in de gelegen heid ons daarvan te overtuigen. Her haalde malen hebben wij op vragen aan patiënten over klachten steeds een ontkennend antwoord gekregen en bij navrage ook buiten het zieken huis hebben wij nooit ernstige klach ten, die den toets der kritiek konden weerstaan gehoord. Wel betuigden vele patiënten ons bij het verlaten van het ziekenhui» zoowel mondeling als schriftelyk hunne volle tevreden heid over de verzorging in het zie kenhuis ondervonden, Uit het schrij ven van B. en ftV. blijkt dat niette genstaande deie onze ervaring er klachten schijnen te bestaan en heb ben wij ons ten teinde deze te kunnen onderzoeken met een schrijven tot den hepr Broekhuizen gericht, waar op wy bygaan<| antwoord hebben gekregen waardoor dit voornemen verijdeld werd. (Een afschrift van ons schrijven voegen wij hierbij). Ten opzichte van de klacht van den heer Broekhuizen dat de zuinigheid overdreven wordt en dit in het bizon- der geldt de toediening van verster kende middelen bijv, het geven van melk in limonadeglaasjes moet ons de opmerking van het hart dat deze klacht zooals zij daar staat vooral van een medicus ons onbegrijpelijk voorkomt. Een medicus in de eerste plats moest toch weten dat het vaak niet wenschelyk is sommige zieken volle glazen melk toe te dienen en het zelfs dringend noodzakelijk kan zijn zulks in kleine hoeveelheden te doen, men denke sléchts aan kleine kinderen, maaglijders, pas geopereer den van buiklyden, apoplexien enz. Een goed en objectief oordeel krijgt men alleen wanneer men let op de hoeveelheid melk die gemiddeld pér persoon en per dag wordt verstrekt. Ten efiade nu een juist oordeel te kun- yormen of in het ziekenhuis al- deazuinigheid overdreven wordt Aangesloten: Tel. no. 520 WLS^RUN EN LIFFMANN, Markt 50. 482 9 Tel. no. 521 S. J. LEEFSMA, Wijdatraat 43. DROGIST. WIJDSTRAAT 29. TEL. 321. sohynlijk voor. Evenzeer is het moge lijk dat bij het bezoek der moeder het hemdje open stond en het kind mug genbeten vertoonde (het was begin Augustus!), maar de daaruit getrok ken conclusie dat de verzorging in het Ziekenhuis slecht zou zijn wijst toch op eene eigenaardige mentali teit, de bewering, dat het kind om deze reden uit het Ziekenhuis wegge nomen werd, was, ik herhaal hét, in strijd met de fëiten. Vrouw v. W. is wegens een ernstig boenlijden den 29 December 1911 op genomen en ontslagen 19 Februari 1912; hare klacht bereikte mjj dus eerst meer dan 2^ jaar na haar ver blijf in het Ziekenhuis, hetgeen eenerzijds niet bepaald duidt op een overvloed van klachten, anderzijds natuurlijk een vruchtbaar, overtui- gend onderzoek verhinderen moet. aBij navraag bleek men zich intus- schen te herinneren dat deze vrouw eene niet lastige, nooit klagende pa tiënte was geweest. Aangezien, afge scheiden van de beenwond, haar ge zondheidstoestand zeer goed was, is voor haar niet meer dan de normale hoeveelheid melk voorgeschreven; of het waar is dat haar dikwijls deze voorgeschreven hoeveelheid niet werd toegediend, kon uit den aard der zaak, na 2^ jaar, niet meer worden vastgesteld, evenmin de ge grondheid der bewering dat zy niet voldoende by hare behoeften werd geholpen; dergelyk plicht verzuim van eene verpleegster zou een enkel maal kunnen voorko men, maar bij de gestrenge con trole leek herhaling zeer onwaar schijnlijk. Dat er in de nacht kastjes geen waterpotten zyn heeft het van Iterson-Ziekenhuis gemeen met de meeste ziekenhuizen: langza merhand zijn bijna overal waterpot ten als onhygiënisch én aanleiding gevende tot onaangename lucht by morsen en niet tijdig ledigen, uit de nachtkastjes verdwenen, en wordt alleen by behoefte een urinaal of pot gegeven en onmiddellyk geledigd. Dat eene zaal dikwijls een. uur zonder verpleep-ster zou zyn, is evenzeer in strijd met de waarheid als dat de nachtzusters reeds om drie uur in den nacht zouden moeten beginnen de kin deren te helpen en hunne bedden op te maken; hoe kan trouwens eene verpleegde in eee vrouwenzaal w e- t e n wat er in de kindërzaal gebeurt en waarom? De bewering, dat het verband niet voldoende zou zijn ververscht, is een verwijt aan het adres van den chb rurg, die öf zelf,nalatig zou zyn ge weest öf geen controle op de ver pleegsters zou hebben uitgeoefend, gegeven zijne, iederen medicus ten voorbeeld te stellen, nauwgezetheid en toewijding mocht de bewering een voudig ongerijmd genoemd worden. Voor zoover nog controleerbaar Werden de beide kldchten dus onge grond bevonden. Bevat ALLE bij den Raad inkomende stukken, de beschikkingen daarop en de stenografisch opgenomen discussies, alles byeen in boekformaat ABONNEMENTSPRIJS voor sbonné’s op dit blad f 0.25 per kwartaal by vooruitbetaling. voor niet-abonné’s f 0.50 per kwartaal bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen door de Als Bijlage 2 is hieraan toegevoegd het volgend schrijven van de beide doktoren van het Ziekenhuis aan den heer dr. B. J. Broekhuizen-alhier Gouda, 17 Nov. ’16. Door Heeren Regenten van het Van Iterson Ziekenhuis alhier zijn wij uit- genoodigd mede te werken tot het on derzoek der klachten door U als Raadslid te berde gebracht in den ge meenteraad alhier, omtrent de voe ding en verpleging der patiënten in genoemd Ziekenhuis. Ten einde dit onderzoek zoo volledig mogelijk te doen zyn, hebben wy de eer u te ver zoeken ons nadere inlichtingen te willen verschaffen en speciaal ons namen en adressen van personen te willen opgeven tot wie wij ons kun nen wenden om nauwkeuriger van die klachten op de hoogte te worden gesteld. w.g. H. J. DE VOOGT. wx. Dr. A. MONTAGNE Jr. Als Bijlage 3 is opgenomen de volgende brief door den heer dr. B. J. Broekhuizen gericht tot de dok toren van het Ziekenhuis Gouda, 20 November 1916. Den WelEdZeergel. Heeren Doktoren van het v. Iterson-Ziekenhuis, Hier. WelEdZeergel. Heeren. Naar aanleiding van Uw geacht schrijven van 17 Nov. heb ik de eer, u het volgende te melden. Ik kryg den indruk uit uw schrijven, alsof het in hoofdzaak te doen is, om van my namen en adressen van personen te vernemen. Naar mijn bescheiden meening is het voor het inzicht in de betreffende zaak van weinig betee- kenins, om van één of van al de dok toren alhier adressen te vernemen van enkele personen, wier naam en woonplaats zy toevallig nog in hun geheugen bewaard hebbey. M.i. moet het onderzoek gaan ovqr een groot vrouw Ldn „Hü snork rug toekeerend van haar zoo alsof die grot zou hij Tich dokter Schmidt

Goudsche Courant | 1917 | | pagina 6