I. W. VU DE rtVOHIT KWA FLANTA AXA JACOBKSLMAN J W.J.STOKYIS' MISTEL AbdijsiiooD GOUDSCHE COURANT. PILAIflffillMlI'ü' Eiectrotecbnisch Installatie-Bureau. Winter- Hoesten, Scherpe Een vertrouwd adres ARNHEM AMSTERDAM DEN HAAG LuchtLucht! Tweede Blad. -lURGENS' u Adr. de Groot Bestel Uw Drukwerk bij si A. Brinkman Zoon. LANGE TIENDEWEG 10-12 ONTVANGEN groote keuze in: JUMSENS' Kleiweg 79, Gouda. Korte Pannekoekstr. 5 Let op adres. N. HESSING, HANDWERKEN Mej. M. TIESEMA, Adverteert in dit Blad. SUHItTUiT 44b, Milt nabij ti Sthii- kltl. Rotterdam. KONINKLIJKE FABRIEK VAN METAALWERKEN FILIAAL KEIZERSGRACHT A7O-A7I BIJ DE LEIDSCHE STRAAT FILIAAL HEERENGRACHT 9 AMSTEL-BIEREN. BELONJE Jr., p ABDIJSISOOP en* Parlement. BEHANOERIJ - STOFFEERDERIJ - BEDDENMAKERIJ. ELECTRISCHE MEUBELFABRIEK Eigen ontwerpen en teelcenlngen op unvratg. Afgepaste Vitrages, Allovernets, Tullen en Bagdadstores. Zi. on» «iMoial* «talagm, Lat op oaaa prijian. ■AF" Lift naar de bovenrnagazijnen. 710 80 pu (726) 176 Tel. 50t Fa. W. J. v. ZANEN - 20 O.-Haven Atelier voor ti Moderne Portret-Fotografie Hel goedkoopste adres vdor desnoep- tafsls is bij ROTTERDAM. Denkt om mijn reclame bruidsuikers, Kwatta chocolaad, De Jong chocolaad, A. Driessen chocolaad, Toffee 1 cent per «ok. Zonder naam 1 cent per stuk, Witte anijsbrokken, Roae en bruine van 2 voor 1 cent en alle soorten Kussentjes en Trekwerk. Alle soorten cents artikelen. Zeer concurreerend. 721 25 handen en voeten, barsten, kloven, springende lippen. Gebruik PUROLi In doozen van 12'/j en 25 cent. kiiebeling, vastzittende slijm. Neem ANGA-bonbons I In doozen van 30-en 60 ct. 646 40 koude maakt gelaat en handen ruw en rood. Wascht gelaat en handen met PUROLZEEPI De huid wordt dan klank en zapht. Per stuk 60 ct. en 3 stuks f 1.70. Bovenstaande artikelen zijn verkrijg baar bij vele Apoth. en alle Drogisten. Te GOUDA» A. COOPS, Wijd- atraat 29; SCHOONHOVEN A. N. V. ZESSEN: ROSKOOP» Wed. I. SPRUIT, J. F. VERKADE; WAD DINXVEEN i A. v. d. HEIDE; MOORDRECHT: J. v. GENNEP voor het maken en stoffeeren van MEUBELEN is b(| Peperstraat 24. Gouda. Billijke prijzen, prima mate riaal. Reparatie aan alle meu belen. Het adres voor lessen in Nutt. «n Fraaie 658 10 FLUWEELENSINGEL 14. Zeer mooie sollede meubelen als Tafels, Stoelen, K**ten, Spiegels, Schilderijen, Theeta fels, Buffetten, Stijlameublemen ten In leer en peluch, Boeken kasten, Tweepersoons onbesla- pen Veerenbedstellen, Kapok matrassen, Slaapkamermeube- len ens. ens., alles spotgoedkoop. Rugbekleede Leerstoelen vanaf f 17.50, Stjjlkast f20.-, Stijl- tafel f 9.50, Spiegels f 5.50, f 7.60 enz. Ondargatsakende bepioht hiermede, dat hat alom gunstig kakaada PILSNER LAGER BIER DONKER GERSTE bij ham ataada veraoh op fust of op flaoch gebotteld verkrijgbaar la. Voor garegalde thuiabezorging wordt gaarne zorggodragan. ANNBEVELED, 290 30 Ma Ma Telephoon No. 148. KEIZERSTRAAT 83-85-87. zoo roept menig lijder aan asthma of borstbanauwdheid, als de vastzittende, taaie en verouderde slijm hem het ademhalen bemoeilijkt. Zy moeten steeds de by de hand hebben. De Abdijsiroop doet de slijm overvloedig en pijnldos loskomen, waardoor de ademhaling weer diep en vrij kan worden en het beklemde en benauwde gevoel op de borst dikwijls spoedig verdwijnen kan. Prijs per flacon van ong. 230 gr. f 1.25, van ong. J5.? *r- £.25, van ong. 1000 gr. f 3.75. Alom ver krijgbaar 1 Eischt rooden band met onze handteeke- ning: L. I. AKKÉR, Rotterdam. Lijdt gij aan asthma, bronchitis, in- fluonza, oatarh, kinkhoest, varkoudheid of hoest f Probeer dan dadelijk da veel geroemds 724 104 VERZACHTENDE, ZUIVERENDE III III I III 1111IIlllll Tm.rn.frm van het instituut vac dec vrijwil ligen landstorm. Toch erkende de heer van Twist, da* er reeds veel verbeterd en be reikt wan. Zelfs hi) I W|j komen op deae discussie terug. Intussohcn zal de heer Du/maer v. Twist voldaan zijn- Wij vernemen name lijk, dat de geachte afgevaardigde denzett- den avond een hukte-telofraro van sljn Steenwijkscho getrouwen mocht ontvan gen en den volgenden ochtend werd hij verwelkomd door telegrafische adbaeete- Ixtuigdngm uit Steenwijkerwok». CHde - markt, Kuinre. Blankenham, Blokzijl, 8tad- Stad- em Ambt-Vollenhove, Giethoorn, Wanneperveeo, Zwartelute, Btaphorst, Has selt, Genemqldeo en Nieuwieusest ge meenten, dio in de parlementaire grebhio- donis van den jongeten tijd' reeds eenige bekendiliedd genieten door die suoocseen van hun algevaardigden en het mond- en klauwzeer. ONS OVERZICHT. Bernstorff ,de Duitsche gezant te Was- hington, is thans onderweg naar Duitsch- land. Het stoomschip Frederik VIII is Donder dag 15 Februari met 611 reizigers, onder wie 262 behoorende tot het Duitscbe ge- zanschap en gevolg uit New-Yotk ver trokken. Een Zwitsersch nieuwsbureau verneemt uit Washington dat daar de correspondent van de Köln. Ztg. is uitgezet, omdat hij heeft gebruik gemaakt van het officieele station voor draadlooze telegrafie en op deze wijze de plannen Bteund van een bui- tenlandache regeering met welke de Unie de betrekkingen heeft verbroken. President Wilson beval een onderzoek omdat in ver schillende landen naar aanleiding van deze aangelegenheid aanvallen op de marine werden gedaan. Of 't bericht waar is zal nog moeten blijken. De stagnatie in het goederenverkeer is nu zoo groot dat de vertegenwoordigers van dertig groote Amerikaamsche spoorweg- maatschappijn besloten hebben het vervoer van goederen voor uitvoer te staken, totdat de huidige ophooping in de oostelijke havens is verminderd. Deze beslissing wordt goed gekeurd dóór de commissie voor den onder- lingen handel tusschen de staten, die op de bijeenkomst verklaarde, dat (ie onvol doende gelegenheid tot verzending der goe deren en daarnevens de strenge winter en stormen den tegenwoordigen bijna ondrage- ljjken toestand hebben doen ontstaan. Wat den duikbootenoorlog zelf betreft, zegt Havas, het Fransche nieuwsbureau, dat Duitsche draadlooze, voor de onzijdigen bestemde berichten betreffende het optre den der duikbooten melding maken van een enormen tot zinken gebrachten tonnenin houd. De cijfers der dageltyksche verliezen leveren een formeele tegenspraak en ver- toonen zelfs geen geringe vermeerdering. In weerwil van de bedreigingen bracht de Duitache afsperring geen groote verstoring in de scheepvaart der geallieerden. Volgens de laatste statistieken bedraagt het dage- lijkech gemiddelde van binnenkomende sche pen in de havens 92, wat vrijwel gelijk is aan dat van vóór 1 Februari; het kleine verschil komt voort uit de terughouding van onzijdige readers. De bladen vernemen dat de duikbooten het vermijden om gewapende koopvaardij schepen aan te vallen en beschouwen dit als een kostbhre inlichting, die niet ver loren zal gaan noch voor de geallieerden, noch voor de onzijdigen. Dit klopt niet met een Duitsche opgaaf en het slot daarvan: Binnen 24 uur werden door een der Duitsche duikbooten onlangs tot zinken gebracht: 1 hulpkruiser van 20,000 br. reg. ton, 2e hulpkruisers of transportstoomsche pen ,elk van 13,600 br. reg. ton, tezamen 61,000 br. rsg. ton. Van de op 13 Februari als tot zinken gebracht vermelde 6 stoom schepen en 1 zeilschip voerde san stoom schip 1000 ton hooi, 1&00 ton tarwa en 2000 ton haver, en een sot. van 600 br. rag. ton petroleum naar Engeland. Als gevangenen werden meegevoerd 8 kapiteins, 2 inge nieurs en 1 marconist. Twee der stoomboo- ten waren gewapend. Evenals onsa „Wssterdijk" is ook ds Deensche „Rozenburg" behouden aangeko men. Het schip is 22 dagen geleden uit Nor folk vertrokken met een lading mals, als eerste Deensche boot die zonder kennis van de Duitsche nota het geblokkeerde gebied doorvoer. Of Havas'onderschat of Wolff Óverdrijft het is ona om 't even als de neutrale sche pen, die met den oorlog niets te maken heb ben, maar zooveel mogelijk gespaard blij ven. De troepen van den kroonprins hsbben in Champagne een succes behaald. Ten Z. van Ripont werden vier Fransche linies op een breedte van 2600 M .en een diepte van 800 M. veroverd, 21 officieren en 837 man ge vangen genomen, 20 machinegeweren en 1 mijnenwerper buitgemaakt. Het Fransche legerbericht geeft dit ver lies aldus toe: „Tegen 4 uur 's middags zijn de Duitschers met behulp van verscheidene mijnotploffingen erin geslaagd een uit springende punt ten W. van Maison do Champagne binnen te dringen." Van Duitsche zijde haast mep zich het succes nog wat aan te dikken. Zoo heeft de keizer het volgende telegram gezonden: „Den aanvoerder en de troepen, dis zich bij den aanval van gisteren in Champagne door goed overlegden voorbereidingsarbeid en kranige uitvoering onderscheidden en beproefd bleken te sijn, betuig ik mijn waardeerfng en mijn dank. In de samen werking van allen tot hetzelfde doel lag dit en ligt elk resultaat." Als dit „het gróote voorjaarzoffesief" voor de geallieerden moet inluiden is hst héusch niet schitterend Gemengd Oorlogsnieuws. De economische Entente. Te Milaan is een vergadering gehouden ter bespreking van een economische entante tusschen de gealieerden, vooral tusschen Frankrijk en Italië. Voorts wordt molding gemaakt van de organisatie eener Fransche jaarmarkt te Turijn in den geest van die te Lyon waar Alle takken van Fransche in dustrie nuttige inlichtingen omtrent de productie zouden moeten verschaffen. Een comité iz gevormd om een plan te ontwer- Gn, waaraan groote betekenis wordt ge- cht en waarvan men zeer vruchtbare re sultaten verwacht voor heide volken. Zeer verstandig lijkt ons wat de natio- naal-liberale Rijksdagafgevaardigde en pre sident van den Hansa Bond, Geheimrat doctor Riesser o.a. zei, bij een rede te Gees- temünde, n.l. „Ik heb geen angst voor den boycot waarmede onze vijanden onze pro ducten en onze ondernemingen zullen be handelen. De macht van de economische wetten is veel te groot dan dat een derge lijke boycot mogelijk zal zijn. De mensch zal ook in de toekomst daar ter markt gaan waar hij het beste en het goedkoopste terecht kan. Deze keukenmeidenwijsheid is steeds als het machtigste middel gebleken. ZATERDAG 17 FEBR. 1917. Sm okj/el kan del. Bijna een or 1 sis. Marine. Oorlog. Comités-Generaal. Alvorens de dinouede over de Marine- begrooting1 voort te zpUcti, deed de Kamer twee wetsontwerpen af, beide noodwetten. Het eerste bevat* «olierpere bepalingen tot beteugeling van dien amokkdhanded. LM belangrijkste maatregel la ddo vandbvoor- looplge aanhouding, gevangenneming on gevangenhouding. Er werd*» geen bezwaren geopperd te gen deze bepalingen. Alleen wezen de heeren van Hamel en Dreeselhuijs er op, dat toch met voorzichtigheid, moet worden opgetreden, omdat het instituut dier voor- loopige hechtenis nu eenmaal een bedenke lijk Instituut is, waarvan, slechts in ui terste noodzakelijkheid) gebruik gemaakt moet worden. De minister van Justitie erkende dit, doch hij had ditmaal het in stituut noodlg om spoedige volvoering van de straf en zekerheid! van de straf te verkrijgen. Na eenige juridische discussie over on dergeschikte punten, werd het ontwerp goedgekeurd1. Het tweede ontwerp bevatte de bepa lingen die het mogelijk zuilen maken die mdlitielichting 1918 Vroeger op te roepen. In één opzicht verschilt dit voorstel van dezelfde, die gedaan zijn ten aanzien van do lichtingen '15, '16 en '17. Immers al le jongelui van 1918 zullen milicien» wor den en die spliteóng tusschen militie en landstorm 'heeft niet meer plaats. Vol gens dten heer Duymaer van Twist is dit onbillijk en onverstandig, omdat bij even tueel» demobilisatie de schifting onmoge lijk wordt, zondier dat onbillijkheid wordt betracht T1J40M zijn rato 4t»l zich «en incident voor. De afgevaardigde woee er op, dat de achttienjarige» aan vele gevaren en verderfelijke invloeden zullen bloot staan. Wat zal de Minister daartegen doen? Ge zien de vooretellingen bij Carré, lot wel ker bijwoning de militairen werden ge - dwongen, verwachtte hij niet veel. Hier op vatte de Minister vlam. Hij sloeg op de tafel cm riep den Voorzitter toe, dat het uit moest zita met de beledigingen zonder grond. Het geval verraste den Voorzitter, die niet aanstond» ingreep. Overigens was het incident van geringe boteekena». Van alle zijden verzette men zich te gen dit wetsontwerp; allemaal op grond van het nalaten der splitsing van militie en landworm. Zelfs (te heer Seheurer, die door dok en dun alles steunt wat lelden kan tot versterking van ons leger, ver klaard» or zich tegen. Het leger is niet paraat, meende hij en met de toevoeging van de lichting 1918 aan het leger, wordt dit niet Virsterkt. -~n* De boeren Juten, Ter Laan, Marchant verklaarden zich allen op dezelfde gron den er tegen. Dei laatste ried aan de dis- cuibie to schorsen, ton einde do Regea- ring in de gelegenheid te stellen haar ontwerp te herzien. De Minister had geen enkel argument voor zijn voorstel dan dit, dat hij de be schikking over doze lichting moet hebben, omdat z.l. do politieke omstandigheden dit aJs oisóh stollen. Vóór Juli kan hij de splitsing niet aanbrengen., Lveu later had hij een geheel ander argument. Bij even tueel» demobilisatie zal hij een groote .FEUILLETON. De Ontmoeting. Zij hadden zich in het park op een bank neergezet en keken naar de ondergaande zon. Waarom wil je juist nu reizen? Kan je niet thuis blijven? Je weet, dat het noodzakelijk is, ant woordde de man. De directeur wenscht, dat ik op reis ga, dat heb ik je immers al ge zegd. Ik heb niet gaarne zooveel geld in Hüis, wanneer je van huis bent. Wij wonen zoo ver van de stad en het is nu juist niet prettig alleen met het meisje te z(jn. Hij lachte haar toe. Lief kind, ik blijf immers maar enke le dagen weg, en niemand weet van het geld. Haar gelaat verhelderde nu ook en kreeg den jeugdigen glans terug. De bank bevond zich voor een dicht boschje, en daarachter stond een man, die het gesprek gehoord had. If jj was geheel on vrijwillig luisteraar geweest. Zijn gezicht nam een sombere uitdrukking aan. Daar ?a- ten twee gelukkigen, twee, die alles beza ten wat hem ontbrak: geluk en welstand. Wilde gedachten doorkruisten zijn brein. Is het werkelijk een misdaad bun wat te ontnemen, die overvloed hebben? Toen zij opstonden en heengingen, volg de hij hen, de oogen op haar elegant wan- delcostuum gevestigd. Zij spraken met elkaar. Ieder oogenblik hoorde hij haar opgewekt lachen, maar de woorden, die zijn oor bereikten, drongen daarin niet door; hij was geheel vervuld van zijn duistere gedachten. Goed be schouwd was het toch een gelukkig toeval, dat hij het onderhoud bad kunnen beluis teren. Men naderde de stad en nu stond het jon ge paar voor een aardige witte villa, die geheel door een dichtbegroeid park omge ven was. Toen sij het huis binnengingen, liep hij langzaam voorbij. Hij geleek vol maakt onverschillig en onschuldig. Op zijn terugweg naar de stad, passeerde hij de villa opnieuw. Een sterke geur van gebraad drong door het geopende keuken raam tot hem deer en herinnerde hem er aan, dat hij den geheelen dag niets gegeten lichting in <te kaoerne» moeien hebben om mot do lichting 1917 en 1918 den „BtaarV van do mobilisatie te dragen. Hieruit bleek due dal hot niet alloen een formeel» kweo- tie wm die de sohoiding tegenhield. Ale derde argument... rammelde hij met de portefeuille. Hij kon de verantwoordelijk heid niet aanvaarden, Ms hij dezo wet néet kreeg. Dit gerammel imponeerde do Kamer niet bijster. Integendeel, de heeren Seheu rer en Duymaer van Twist verklaarden zich vierkant tegen bet ontwerp. n het was de heer Marchant, die den reddinge go róel toewierp. Indien dte Minister geen tijd moer hoeft vóór de oproeping die split- sang in militie en landUDorro tot stand te brengen, wilde hij daarin berusten, mits de Minister toezegde, dat hij dan nh den op roep de splitsing alsnog wilde aan brengen In dien geeat sprak ook de Inter Tér Laan, die den minister verweet, mot zijn weigering in d» kaart te spelen van hen, dit) om andere redenen een oriaiw willen. De Minister koos onmiddellijk «doren voor zijn geld en zegde toe, wat de heer Marchant vroeg. Hij blijft d)us! Tegen het Wetsontwerp stemde do geheele rechterzijde op vier na, n.l. de heeren de Savoriün Lobman, Ul- ohon van IJseUuonde, Snoeck Herik«uaiift en de Visser. Dat do heer Viseer vóór stemde, ia zeer ty peereral. De rechterzijde verzette zich er vooral tegen, omdat haar» inziens de geestelijke verzorging van de militairen niet voldoend» is. En de "heftr de Visser is het Itoofd! dor veldprediker»! Volgens den Minister hadden alle aalmoezenier» en veldpredikers hun tevredienheid betuigd over de medewerking, die zij van de mi litaire autoriteiten plegen te ontvangen. Met die gebrekkige verzorging zal het dus wel losloopen. Werd (U wellicht aan gegrepen om den Minister nu hij toch zwak staat, oen duw te geven, zoodat hij omtuüiielriie? Aller tezamen kon die Kamer over de zen'dag tevreden zijn. Bereikt werd wat men wild». De Minister liet een veer, maar niet het leven. Het zij bom eohter tot eon waarschuwing, dat hij met de Kamer voorzichtig moot zijn, en met zijn porte feuille nog meer. Ka afloop van cteze discussie werd wat verder gepraat over de Marinehegrooting waarvoor da aandacht zeer gering, was en waarvan de belangrijkheid minimaal was. Het slot bracht eenige discussie over de lichamelijke opvoeding en over het loodswezen. De Minister wenscht te Wil lemsoord een gymmaattekechool te stich ten, waarin bet Zwoedsohe stelsel zal werden gevolgd. Thans bestaat te Utrecht een spectrale school voor de landmacht. Aangezien echter de edschen die voor de Marine gesteid worden andere zijn dan die voor do landmacht, heeft de Minister een eigen school rvoodig. Na een technisch de batje over het Duitsche tumstelsel en over de ZweedlBche gymnastiek, waaraan de hoer 1 land ten gunste van het eerste, die heer Koster ten gunste van de tweede deel nam, kreeg die Minister zijn school. Bij den aanvang der vergadering werd met 32 tegen 24 stommen verworpen liet amendement-v. d. Voort v. Zijp om den post voor een overdekt» «<fcmne i*v badin richting te Willemsoord' te schrappen. Nadat do Marfoebegrooting zonder stem ming was goedgekeurd, was Oorlog, aan de beurt. I lf leden van rechts haddien echter oen comité-generaal aangevraagd, zoodot on middellijk die deuren werden gesloten. Den volgenden dag zijn van hadf twaalf tot vier uur de deuren gesloten gebleven on toen eindelijk do schellen luidden, en de deuren open gingen, was er niete bij zondere te bespeuren; de stemming wag gewoon, de opkomst matig, de Minister gemoedelijk in gesprek, wachtend tot bet openbaar debat zou beginnen. had, dat hty geen cent bezat om zich het een of ander te kunnen koopen. Hij gevoelde de bitterheid der armoede en eenzaamheid, z(jn gemoed kwam in opstand, z(jn gedach ten werden onstuimig en verward. Hij stond weer voor het kleine park, waar h(j zoo straks het gelukkige paar had gezien, en ging het binnen. Waaiom wist h\j niet. Hy ontmoette andere men- schen, maar lette niet op hen. Plotsefaig bleef hU staan, toen hem een kleine jongbp tegemoet kwam loopen. Het kind zag hem met ernstige en trouwhartige oogen aan. Is dat uw beurs? vroeg hy en reikte hem een klein leeren portemonnaietje over. Het lag hier op den grond en ik dacht, dat u ze verloren hadt. Wat moet ik daarmee? antwoordde de man, schamper lachend. Ik heb immers toch geen geld om er in te doen. Hebt u geen geld Bent u daarom zoo treurig De kleine stond een oogenblik by zichzelf te overleggen. Ook de man was biyven staan, zonder eigenlijk te weten waarom ei\ zonder de vraag van den jongen te be antwoorden. Grootmoeder heeft my een kwartje gegeven, zei hy eindelijk, waarvoor ik my peperkoek of tinnen soldaatjes zou koopen, maar nu wil ik het u geven. Hy reikte den Vreemden man het geld stuk toe, die eenigszins verlegen blozende het sprekende gelaat van den knaap be schouwde. Wilt u het niet hebben vroeg de klei ne met zooveel verbazing in den toon zy- ner stem, dat dé ander zich haastte het geld aan te nemen. Ik ga nu naar huis. Ik heb moeder be loofd niet lang uit te biyven, en nu is het al duister. Met het geld in de hand zag de man den wegsneilenden knaap n», daarna bekeek hy het geldstuk en kon niet begrijpen, waarom het hem zoo wonderlijk warm en week werd om het hart Den volgenden avond zat de jonge vrouw met een geopend boek ln haar met wingerd begroeide villa. Dicht naast haar zat haar zoontje. Zy las hem sprookjes voor en de groote, sprekende kinderoogen schenen el ke beweging harer lippen te volgen. Nu en dan keek zy naar hem en ontmoette dan syn ernstige blikken. Plotseling draaide rij Anderhalve redevoering hebben we toen aangeboord. Hei wae slapper dan slap. Dear wae allereerst do Tiïburgeche afgtivaari*gde. die niet bevredigd wae door Minister» Mohrifteüjk bescheid en nu dreigde zijne etetn niet aan dese begrooting te zullen geven, indien hy thsna geen meer bevre digende antwoorden kreeg. Denk nu niet, dat de Katholieke afgevaardigde wereld- hervormde weoechen had. Verre van dien. De heer Arte pleitte wat voor positie verbetering van hot vrijwillig kader, had bezwaar tegen het subsidieer*» van de (neutrale) ..Boidateooourant" een be zwaar, dat zeker sou zijn weggevallen, indien die Minister ook blaadje» van ker kelijke kleur zou steunen en jeroml- eerdo verder aandoenlijk over eenige toe passingen van de Pensioenwet een arme weduwe van oen milicien, die een inwen dige kwaal had opgedaan en een mili cien die op patrouille oen zonnesteek had opgoloopen, droeve gevallen voorwaar, waarvan de tragiek echter niet het oog deed sluiten voor het komische, dat een volksvertegenwoordiger cl ju sten» over een oorlogHtogrooting ia tijden van oor logsgevaar afhankelijk maakt van do be handeling van sulko gevalletjes.... Volgt de afgevaardigde van üteenwijk, wien het weinige succes van zijn antl- zodeloo» optreden van j.l. Dinsdag nog dwars bleek te zitten. H«t ging. teen o.ft, over een stuk, te Amsterdam opge voerd, waar de militairen vrijen toegang hadden («i waar iedereen vrij was wag te blijven). Toen ovèr deze opvoering in bot Parlement geklaagd wa», had de Mi nister een officier, dien hij volkomen ver trouwt, urn met den Minister te sproken, „een eeuaaain huisvader, een man die opgaat in zijn werk en in zijn geain", een man voor wiciv Z. Ixc. ln elk op zicht ook wat zijn zedielijk gehalte be treft kan instaan, gevraagd hom over die 'voorstelling te rapportoeren. Was liei stuk onzedelijk vroeg de Minister hem den volgenden morgen en liet antwoord luidde„Onzedelijk, neen, r.xoellentio maar... ja toch, dat stuk was onzedelijk, doch alleen voor Itein, die onzedelijk deukt of onzedelijk te." 1 n daar trok da heer Van Twist, die zijn naam» raet eero draagt, van leer On. -zedc.ljk, doch alleen voor hem, die on zedelijk denkt of ooaedelijk te De Steen- Wijksche aijgwaardigdic- herhaalde heten- kele koeren, om meer indruk te rankeu (het gevolg was ©enigszins andera). Dat trekt de heel» Rechterzijde zich aan, riep de heer Duymaer uit, mond ik hli-r voor mijzelf, dan zou Ik na dezo verklaring tan het woord afzien, maar ik sta hier als volksvertegenwoordiger, de Minister stelt „dus" geen prijs meer op samen werking met (te Rechterzijde, waaraan meer leden, nog hierover zullen spreken en de Voorzitter had, alles altijd vol gens don heer va» Twtet de Kamerle den moeten lieschermen tegen don Minis ter, die flotabene biets ander» had ge daan dat» iiiededeeleh wat do ofücdor, dio bij do gewraakte opvoering geweest was, hem had medegedeeld, zonder er zelf een woord aan toe te voegen. Do President had hier gotnukkoHjk spel. Stel u eens voor, dat dto VooAtler den Minister tot afCh had gerifiph ont bovengenoem de uiting van den rapporteerenden offi cier. In het comité-generaal had! de Steenwijk- sche afgevaardigde blijkbaar reed» zijn gemoed gelucht, want hij kon naar eigen verklaring daarna verschillende punten la ten rusten. De majoor vatte zijn „Indruk" (van de gegevens, ln hot comité-generaal verstrekt?) aldus sauien, (kt niet a.les vorrlcht was om de strijdvaardigheid van ona leger - zoo hoog mogelijk op te voe ren., u in het bijzonder ontwikkelde de redenaar uit Steenwljk bezwaren tegen de opleiding van milicien» en landstorraors bij de depót» en inzake dte ontwikkeling het hoofd om, 'een deur knarste achter haar. Zy hoorde leven in de keuken. Zou Antje misschien de deur weer opengelaten heb ben, toen zy naar de stad ging? Voor haar stond eensklaps een man in versleten lompen, met een somber, drei gend voorkomen. Hy stond op den drempel, keek haar in het gelaat, maar zei geen woord. Wat wil je? stotterde zy. Zeg my, waar uw man zyn geld be waart. Zoodra ik het heb, ga ik weer heen. Meer behoef ik u zeker niet te zeggen. De man haalde een revolver uit den zak. Ik weet niet van welk geld je spreekt kwam het er weer stotterend uit. Waarom zullen wy comedie spelen? sprak hy met aandrang en vrypostig. Ik weet niet of myn man geld heeft, sprak zy ontdaan. Ik zou misschien niet binnengeko men zyn, als de deur niet open had ge staan. Maar nu, nu ik hier eenmaal ben, wil ik het geld hebben. U weet waar het zich bevindt. Hy deed een stap naar haar toe en hield haar de revolver voor. Het werd haar donker voor de oogen, zy sidderde over alle leden en kon zich nauweiyks staande houden. Zeg het dadeiyk of ik schiet Moeder, riep de kleine jongen, die verbaasd toekeek. Moeder. Op het geluid der kinderstem liet de man het wapen zinken. Nu eerst zag hy den knaap. Maar dat was immers de klei ne jongen die hem zyn kwartje gegeven had. Hy was 't immers die afstand had ge daan van peperkoek en tinnen soldaatjes, om den armen man te helpen, hem, die geen geld bezat voor de leege beurs. En terwyi hy het kind beschouwde, werd zyn oog dof en de revolver gleed langzaam in den zak. Zonder een woord meer te zeggen, ver liet hy de kamer en sloot de deur achter zich. Zy hoorden hem door de keuken gaan en daarna de deur hard dichtslaan. Dat begrijp ik niet, zeide de jonge moeder. Zy ging in de keuken en deed de deur op slot Lang dacht zy over het zonderlinge ge drag van den man na, zonder een verkla ring te kunnen vinden. Zijn Oorlogitante verspeeld. Baclou had 't land, want hy had, met de dobbelstenen, aan Tuveau verloren zyn oude pyp, zyn builtje tabak, een rantsoen spek en zyn eerstvolgende soldij. Hy had eenige oogenblikken geaarzeld al vorens zyn nieuwe pyp in te zetten, maar de kameraden hitsten hem aan tot doorspo len. Tuveau zelf had hem 't afgeraden: als de fortuin niet komen wil, moot men haar niet forceren. Dat was een verstandige raad, maar een grappenmaker riep: Wel, Baclou, spoel om je oorlogs- tanto. Daar werd algemeen om gelachen- Als je wint ,moet Tuveau je alles terug geven wat je verloren hebt Baclou overwoog de kansen van zulk een inzet: zyn 25 stuivers soldy, zyn ons tabak, zyn stuk spek on zyn pyp, die nog zoo lekker rookte, maar daartegenover stónd mevrouw Gautois, die hem, als zyn oorlogstante, geregeld pakjes zond met niet te versmaden Inhoud. Doch de speelduivel had hem te pak- ken, hy wilde alles wagen om zyn verli«a terug te winnen. Als Tuveau het goed vindt, zeide hy Je moet 't zelf weten, zei deze, ik heb 't afgeraden, maar er mag niet gezegd worden dat ik je revanche zou weigeren, Wanneer Je wint ge«f ik je alles terug, maar verlies je, dan is je oorlogstante voor my. Afgesproken. Weer wierpen zy dei dobbelsteenen uit den leeren beker in den vierkanten houten bak. De hand van Baclou beefde eenigs zins toen hy den beker opnam, want Tu veau had alweer een hoog nummer ge worpen. Echter niet het hoogste nummer, er was voor Baclou dus nog kans om te winnen. Lang schudde hy de steenen en eindeiyk gooit hy den beker leeg. Weer verloren! Hy bleef slechts een cyfer beneden Tu veau, maar dat kwam op hetzelfde neer, hjj had verloren. Nog eens overgooien vroeg Tyveau, die medeiyden met hem had. Gretig greep hy de kans aan. Weer gooide Tuveau en ditmaal een laaf nummer, wat de kans op winnen voor Ba clou aanmerkeiyk deed sty gen. Aan hem de beurt. Hy gooidedubbel blank. Nu was hy het onherroepelijk kwyt, met al het andere sou hy ook zyn oorlogstante moeten afstaan. Hoe zullen we dat nu doen vroeg Tu veau. Je kunt toch aan die goede mevrouw Gautois onmogeiyk schrijven dat je haar verdobbeld hebt. Schrijf jy haar Tuveau, raadde een ander, dat Baclou dood is on dat hy haar aan jou als erfenis heeft vermaakt. Neen, neen, riep Baclou angstig uit, dat wil ik niet, daar komt ongeluk van. Bygeloovige pummel! spotten de an deren. En dan, ging Baclou voort om een uitvlucht te soeken, het zou die arme, goe de vrouw te veel verdriet doen. Onzin, zy kent je niet, zy heeft je nog nooit gezien. En toch schreef ze my altyd zulke aardige, harteiyke brieven zuchtte Baclou. Jawel, zei een van de kameraden, maar hetgeen er in de pakjes sat was je nog wel zoo aangenaam. Zoo'n huichelaar, daar treurt hy het meest om, die brieven kunnen hem minder schelen. Ik weet er wat op! riep Tuveau. We schrijven die goede vrouw niemendal. Zy zal voortgaan met pakjes te sturen en lie ve briefjes te schrijven aan haar Baclou. Die brieven mag Baclou heelemaal voor zich houden, omdat hy daar nu eenmaal zoo op gesteld is, maar wat er verder in het pakje zit kUk, ik ben ook de kwaad ste niet dat deelen Baclod en ik samen. Baclou nam het royale aanbod met vreugde aan en hy wilde van styn kant ook wat doen, want hy riep: Neen, neen Tuveau, van de brieven mag je ook do helft hebben. De helft van de goede wenschen en vriendelijke groeten van mevrouw Gau tois is voor jou. Maar Tuveau wenkte afwerend met de hand: Neen, dank Je wel, als ik van de rest de helft maar krijg. En Baclou drukte krachtig de hand van Tuveau. Van dien dag waren se boezemvrienden.

Goudsche Courant | 1917 | | pagina 3