[slag in Gouda. 4* V IMS No. 13517. Donderdag 11 October 1917. 56e Jaargang. VERSCHIJNT DAGELIJKS BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. n. f GOUDA. nsen Feuilleton. chappen it Blad. D-A-. en, Miss-Barrie’s Huwelijk door XTxe VL-ws- en. ^.d.vextexxtie'bla-d voor G-o-cud-su exx Ozxxstrelceaa 3 Uitgevers A. BRINKMAN ZOON. der 1291 94 ingen daarop boekformaat ornitbetaling. OUCHER, Den ven, 3HT en. me- XII. Goud*. maak I t verkocht wordt In Tm- - en Woning- luneie Aiwien- (totrtiktnJ 2387 dase te£ea twen berekend, regel ener f RIS. refold tijdig gen van oor- mkeltfUMden, wnda te w* C. N. <n A. M. WILLIAMSON. (Nadruk v-urbodeu.) INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN 1-4 re«.U IJK. .Ik. r.f.1 I OZA Op dc voorpagina dubbel tarief Gewone advenentün en ingnoadea mededeeliafeai bij eoatrea «M neer gereduceerde» prija. Groote letten en randen naar plaatsruimte. KLEINE AD VERTENTTRN eaaerege» en aanbrédtegea. betredende i« in wrsnnnel. koop en verkoop, huur en verbuur. 1—S regels f OJS elke regel aseer 5 ceel bij vèeruit beuling. Maximum grootte 10 regale. Bewijsnummers 5 cmrt. GOIDSCHE COURANT. kelijk sociaal-dc het gevolg. deze is voor eei de Deutsche Tre Het behoeft c BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCSLANB Duitsche bladen over de Ryksdagzitting. De bladen houden zich in lange artikelen bezig met de Ryksdagzitting. De verkla ring van den Rykskanselier over de agita tie in het leger, die tot uiting kwam in het afwyzen der interpellatie der onafhanke lijke .sociaal-democraten, vindt algemeene instemming. Het feit, dat de Rijkakanselier zich plaatst op het standpunt van de vre- desmotie, wordt door de pers van het cen trum en van de linkerzijde toegejuicht, door de pers der rechterzijde aangezien voor een vastleggen van de oorlogsdoeleinden der meerderheid. Onverdeelde bijval vindt de rede van Von nota, waarin het afbreken der diplomatieke betrekkingen van Peru met het Duitsche Rijk wordt meegedeeld. Tegelijkertijd ver zocht de gezant om passen. Aan het front in Vlaanderen wordt de strijd met kracht voortgezet Dat hier sprake is van een grooten slag moge blijken uit het Duitsche legerbericht, waar in wordt gezegd dat op het slagveld in Vlaanderen gisteren naast 11 Britsche di visies weder Fransche troepen aan den strijd hebben deelgenomen. De aanvallen, welke ’s morgens na het hevigste roffel- vuur plaats vonden, vormden de inleiding tot een veldslag, die zich bij onafgebroken, allerhevigste geschutactie tot diep in den nacht over een breedte van bijna 20 K.M. op de trechtervelden tusschen Bixschoote en Gheluvelt afspeelde. De vijand wierp steeds nieuwe krachten in den strijd, die herhaaldelijk, op enkele punten tot zesmaal toe, onze linies bestorm den. Ten zuiden van het Houthulsterbosch won de vijand bij Draaibank, Mangelaere, Veldhoek en aan het station van Poelca- pelle ongeveer 1500 meter aan terrein, tot hem de tegenaanval van onze reserven trof en zijn aanvangssucces beperkte. Het resultaat van den Engelsch-Fran- schen aanval is, dat zij er in slaagden onge veer 2 K.M. vooruit te komen en verschil lende dorpjes, o.a. Veldgoed en Papegoed, te bezetten. Wij zijn in Schotland Cesar kan niet zoo hebben genoten, toen hij de Rubico overstak, als ik deed bij het ovengaan der grens. Dat woord alleen reeds klinkt als klokgelui, of als geheimzinnige muziek, die men in droo- men hoort. De Jrme Cesar moest zijne mooie sche pen verbranden en. onaangename gedach ten denken over de groote verantwoor delijkheid, die hij op zich had genomen, >1 ia bepaald heilzaam, at langzamerhand de derd, en telkens na ilen mond eene ver- Het nieuwe Russische coalitie kabinet, door Kerensky in elkaar gezet, is samengesteld uit: Kerensky, minister president en generalissimus; generaal Ver- khofski, oorlog; admiraal Verderefsky, ma rine; Terensjenko, buitenlandsche zaken; Konovalof, handel en industrie; prof. Ber- nadsky, financiën; prof. Salaskin, openbaar onderwijs; advocaat Malantowvits, justitie; Prokopovits j, levensmiddelen-voorziening Smirnof, staatscontroleur; Tretiatof, voor zitter van den economischen raad; Gvozoef, arbeid; Kichkin, sociale aangelegenheden; Liverofsk, verkeer. Het is thans een feit, dat Peru met Duitschland heeft gebroken. De Peruaansche gezant overhandigde aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken een n wijzen zijn en i. Door iterkend den en worden, gij be- dan hoogverraad, waarvan men zou meenen dat deze hooge marine-autoriteit wel de meest stellige bewijzen moest heb'* ben. Deze geweldige aanklacht bracht dan ook in den Rijksdag een ontzaggelijke op schudding teweeg en uitdrukkingen van diepe verontwaardiging tegen de onafhan- -democraten waren daarvan Want een beschuldiging als sen Duitscher wel het ergste, 'reue is by hen onverdacht. dan ook geen verwondering te wekken dat uit de sociaal-democraten een stem is opgegaan, die zeide, dat het moeilijk is aan te nemen dat deze buiten gewoon ernstige aanklacht van den staats secretaris gegrond is. Op zijn minst, zoo zeide de s.d. David, moeten de beklaagden worden gehoord en moeten de bewijzen worden by gebracht. En deze spreker meende dat de Rykskanselier ten opzichte van de onafhankelijk sociaal-democraten blykt te staan onder den invloed van Von Capelle’s meening. Het doel van den staats secretaris is, volgens David, duidelijk. Het is nu het oogenblik, nu de actie tegen de Al-Duitsche propaganda, die een anti- vredes-propaganda is, met kracht wordt ge voerd en deze moet wijken, met de roode lap te zwaaien om een blok te vormen. Dat blijkt ook uit de uitlating van den Ryks- kanselier om een bepaalde party buiten de wet te plaatsen. Die uiting verrast niet. Maar, zei spr., Bismarck heeft daarmede geen geluk gehad, ook Michaëlis zal geen geluk daarvan beleven. De onafhankelyk-socialisten Vogtherr en Dittman verklaarden nadrukkelijk, dat geen plan tot oproer-wekken op de vloot van hen is uitgegaan. Van een plan, zoo zei Dittmann, om de vloot te verlammen ten einde den vrede af te dwingen, is my niets bekend. Uit het door den staatssecretaris aange voerde bewijsmateriaal komt als het eenig beteekenende naar voren, dat de aange klaagde afgevaardigden steun zouden wil len verleenen door vlugschriften en andere uitgaven aan te schaffen, volgens getuige nis van een ongenoemden matroos. Mag een hooge autoriteit een dergelijke uiting van een ongenoemde bestempelen als bewijsmateriaal tegenover verklaringen van afgevaardigden van den Rijksdag? Het heeft Jieeft daarmede de sociaal-democra ten tegen zich in het harnis gejaagd. Wij beschouwen, zoo is er door Ebert gezegd, het als onzen plicht de regeering, die zulk een politiek voert, met alle kracht te be strijden en als gevolg daarvan is door beide sociaal-democratische groepen steun ver leend aan het volgend voorstel der onaf- hankelyken, dat zegt: „dat de behan deling van de aangelegenheid, welke het onderwerp der inter pellatie uitmaakt, niet over eenstemt met de meening van den Rijksdag.” Deze motie van wantrouwen werd verworpen. Heit vóórstemmen der beide sociaal-democratische groepen teekent evenwel genoeg den toestand. De Regeering heeft een knak gekregen, zoowel in het binnenland als over de grenzen, en de Duitsche persuitingen, elders opgeno men, geven daarvan ook blijk. De staatssecretaris von Kühlmann heeft in den Rijksdag een rede gehouden over de buitenlandsche politiek, waarin hy naast andere bekende uitingen, den nadruk legde op Elzas-Lotharingen. Volgens von Kühl mann is dit rijkstand de eenige quaestie, die niet tot een vredelievende oplossing zal kunnen komen. En hij drukte zich daarom trent absoluut uit: Er is slechts één ant woord op de vraag: „Kan Duitschland op eenigerlei wijze tegemoetkomingen doen in zake Elzas-Lotharingen?” „Neen, nooit!” Daarin is een onoverkomelijke hinderpaal opgeworpen tegenover de Fransche eischen voor een vrede, die ook door Engeland wordt gesteund. Wat België aangaat, hy zjfte: „Zoover ik den algemeenen toestand in de wereld kan overzien is er, met uitzondering van den Franschen eisch van verovering van Elzas-Lotharingen, geen belemmering voor den vrede en geen vraagstuk, dat niet door onderhandeling en overeenkomst kan wor den opgelost. Daaruit blykt dus, dat een regeling in zake België wordt aanvaard, dat daaraan geen belemmering in den weg wordt gelegd. IN «kengerei M-deelen. en wil gaarne uw vriend zijn. Gij zult hem mijne fout niet laten ontgelden, wal?” Natuurlijk zeide ik neen, en zij stak hare hand uit. Toen ik de raijpe er in legde, drukte zij dte zacht, en vroeg alvorens ze los te laten, met eene zaclrte stam, of mieneer Somieried mij had verteld, waarover wij hadden getwist. Ik schudde beitst bet het hoofd en verzekerde, dat hij niete had gezegd, en zij zag er plotseling veel gelukkiger uit. „Jui t iets voor hen»!’’ riep zij uk ate iemand fluisterend kan uittoepen. „Wed, wij moeten vergeten, wat er te gebeurd, en aan de toekomst denken. Ba sil en ik hebben eene auto gehuurd en zullen daarin reizen; doch dat zal beter zijn voor oneen roman, zooals ik zooeven tegen den heer Somerled zeide. want onze gedachten zullen niet afgeleid worden van het landéobap en onze no titielboeken. Ik heb hem verzocht, zich daarin te schikken: want nu zijn wij weer vrienden, en wij zullen elkaar waar schijnlijk voortdurend ontmoeten, zonder elkaar te hinderen, maar met genoegen En wat u betreft, lief mensje, gij moet niet denken, dat <fe wolk, dfe over ons is heengetrokken, ook u in de schaduw zette. Onze twist was tusMien volwas senen. Gij behoeft riechts ,,met uwe pop te spelen” en- gelukkig te zijn, tot gij veilig aan uw moeders hoede zijt toever trouwd.” Fn mevrouw West lachte mij vriéndelijk: toe, waarbij zij hare witte kindertendtjes liet zien. (Wordt vervolgd.) Aan het Oostfront blykt, volgens het Russische legerbericht, een artillerie- stryd gaande. Volgens het bericht van 10 Oct. uit Petrograd bombardeerde de zware Duitsche artillerie aan het noordelijk front de voorste Russische stellingen by het dorp Skoel. In den Sector ten Z. van den weg naar Pskof legden Duitsche batterijen een leven dige actie aan den dag en beschoten vooral de Russische stelling ten Z.O. van Spitali, waarop zij ongeveer 1200 projectielen richtten. Verder was er vlieger-actie. ABONNEMENTSPRIJS i per kw.rta.1 f 1.25. per week 10 cent. tnd Zondagsblad per kwartaal f 1.75, per week 14 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poat per kwartaal f 1.50, mot Zondagsblad f 2.—. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aa» ons bureau- Markt 31, Gouda, bij «ace agenten, den boekhandel en de postkantoren. ADVERTENTIEPRIJS i Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beeorgkring) 1—5 regels I 035. elke regel meer f 0.10. Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden Van buiten Gouda en den besorgkring: 1-5 regels f 030. elke ^■■■■■■■nnsRRRsnaBwaï De debatten in den Duitschen Rijksdag. - De sociaal-democratische groepen koeren zich tegen den Rijkakanselier. - Het nieuwe kabinet in Rus land. - Peru’s breuk met Duitschland. - Aan de fronten. - Uitingen in de Duitsche pers. ONS OVERZICHT. Pas heeft de Rijkakanselier in de Hoofd commissie van den Rijksdag het gevaar van een crisis bezworen of in de Rijksdag- zitting van Dinsdag heeft de Minister van Marine Von Capelle opnieuw een incident geschapen, dat zeer ernstige gevolgen heb ben kan. Blijkbaar, om den onafhankelijk sociaal democraten onmogelijk te maken, heeft Von Capelle in deze Ryksdagzitting de ernstige beschuldiging geuit, dat de lei ders dier party de aanhitsers waren van oproerig vertoon op de Duitsche vloot. „Het is helaas een treurig feit, zoo sprak Von Capelle, dat de Russische revolutie ook eenige menschen aan boord van onze vloot het hoofd op hol bracht, en revolutio naire ideeën by hen kweekte. De waanzin nige plannen van deze enkele lieden strek ten om op alle schepen vertrouwensmannen te werven om de geheele bemanning van de vloot tot het weigeren van gehoorzaamheid te brengen om eventueel door toe passing van geweld de vloot te verlammen en den vrede af te dwingen. Het staat by opgemaakte acten vast, dat de voornaamste agitator hier in den Ry’ks- dag in de groepskamer der onafhankelijke sociaal-democratische party, den afgevaar digden Dittmann, Haase en Vogtherr zyn plannen heeft voorgedragen en steun heeft gevonden. De afgevaardigden hebben op het ge vaarlijke van dit optreden gewezen en tot groote voorzichtigheid aangemaand, maar hun vollen steun door de overhandiging van agitatie- materiaal ter opzweeping van de vloot toegezegd. Tegenover dezen toestand was het myn eerste plicht het binnendringen van het be loofde agitatiemateriaal ónmogelijk te ma ken. Ik verzocht daarom de betrokken com- mando-autoriteiten de verspreiding van dit materiaal met alle middelen te beletten. Omtrent de verdere gebeurtenissen op de vlpot kan ik my hier niet uitlaten. Eenige eer- en plichtvergeten lieden hebben zich ernstig misdragen en zyn aan verdiende straffen onderworpen. Niettemin wil ik hier van de open tribune af zeggen, dat de geruchten die in omloop zyn en natuur lijk ook maar verklikt werden, mateloos overdreven zijn. De slagvaardigheid van de vloot is geen oogenblik bedrëigd ge weest. Zoo moet het ook blijven.” Dit is een beschuldiging van niet min- braolit; ander» zou hij ha», indten hij bevrijd' was, wel mee hebben gienomen Waarschijnlijk zwaaadle hij aan den over- liangietnden balk, die over bet venster d'er oude „cel der verooerdfeelden” uitalteekt. Na d tafel van Koningin Mary, en misschien het dak van den wachttoren, van waar wij over de grens in het too- verland konden zien, hield) ik het meest van alle dingen in het Kasteel van een verlaten huisje op het binnenplein, waar Richard III een tijd lang woonde, toen •rij jong was. Weinige menschen weten daar van of gewoi er om het te zie». Maar het zou alleen al genoeg zijn, om het Kasteel belangwekkend te maken.' Hei zijn maar oen paar ledige, holle, halt vervallen kamers, met een paar zonder linge sichoorsteenon, maar Rioliard’sl vij anden beschuldigden hem', dat hij in Car lisle Castte in zondige weelde was ge- huisvest. Hoe jammer, dat niet alle be schuldigingen tegen hem zoo weinig wa ren ato deze! Kühlmann, met dien verstande, dat de pers der rechterzijde van meening is, dat Von Kühlmann te veel voor den „Verzichtx”- vrede opkomt De „Voes. Zeitung” vindt het een zeer betreurenswaardige greep van de regeering. „Net was het ongelukkige inddent-Helf- ferich” zegt de „Vossische Ztg.” „uit de wereld en nu hebben wy weer het inci dent Capelle, waarvoor de Rljkskanselier ten volle verantwoordelijk is.” Het „Berl. Tageblatt” zegt: „Als een blad iets laat drukken, dat op een of andere wijze met militaire belangen in verband staat, beleeft zulk een blad verschrikkelijke dingen. Nu wordt midden in den politieken strijd deze diep-treurige vloottragedie ont huld. Men wil dat de Rijksdag de leiders der Onafhankelijke Sociaal-Democraten uit leveren zal, als de Rijksdag hen voor schul dig houdt. Men moet er voor opkomen dat de politiek niet hooger wordt gesteld dan het recht.” De „Vorwarta’’ betitelt haar artikel: „Mi chaelis vor dem Ende” en zegt: „De bewe ringen van Von Capelle hebben den Rijks dag op ongehoorde wijze tot een tooneel van woest schandaal gemaakt. Er is geen schaduw van bewys, dat de Rijksdagafge vaardigden zich aan zulke onwettige han delingen schuldig gemaakt hebben.” De „Börsen Zeitung” en de „Berliner Lok. Anz.” verheugen zich over de rede van Von Kühlmann. Het is goed dat hy nog eens verklaard heeft, dat de Elzas-Lotha- ringen-quaestie voor geen discussie vatbaar is. Zelfs de Onafhankelijke Soc.-Democraten staan op dit standpunt RUSLANU Da spoorwegataking ge&lndigjd. Met het oog op de verwachte publica tie van ooi regeeringebeBiuit, waarbij de voomaontete riachem ven,- het spoorweg personeel worden Lngewilligri', besloot het uitvoerend' comité die Staking op 10 Oct. te doen eindligen. Kornllof. De Times drukt de dagorder van gene raal Kornllof af, waarin dtetze zijn lezing geeft over zijn optreden. Hij beweert, dat hij troepen naar Petrograd heeft gezon den, omdat hij een authentieke mededee- ling had ontvangen, dat de Botejewiikl het plan smeedden om een opstand te begin nen om zich in September van. de regee ring meester te maken. Hij zegt, dat hij geen ■emauciitigel bedkx4lngeii.' koesterde, maar het noodzakelijk beschouwd», lid te mjn van de nieuwe regeering. KNOR LA ND. Dood van den sultan van Egypte De Londenöche bieden melden, dat de Sufttan van Egypte Dinsdag in den na- Middag IS overleden. De Times meldt, dat Ahmed Fuad, broeder van den over ledene, hem is opgewoOgd. afgevaardigden van den Rijksdag? wekt den indruk, dat dit minstens zeer on voorzichtig is. De Rykskanselier, die in zjjn rede het standpunt van Von Capellen aanvaard 36 Toen K(onfingin 1-AiaaWh hem later vroeg, hoe hij het had durven wagen, zeide hij Wat zou een dapper man niet durven Het wad in die eerste kerkholen, dat wij de geöchiedetóS van WüÜe Am- Btrong vemamien, maar later, in dat ge deelte van het Kasteel, waar het publiek niet wordt toegelaten. Wij kwamen daar, door een ateüe trap te beklimmen, in wat nu de voorraadgkamers der kazer ne zij*, en daarom zijn zij niet toegan kelijk., Vroeger waren depe kamers ook gewangenteiöen; en achter eenegroo- te eikenhouten deur fe volmaakt mooi beeldhouwwerk In in de roodachtige zan- 8*ee*i door gevangenen gemaakt: figuren van menschen en duivels; tooneelen uit de geéchiedenfsi; ^lettere in vernuftige mo nogrammen geslingerd, o. a. dte van prins Chariie, en verbonden harten. Ik wou, dat ik te dien tijd had geterfd en wroeg mijzelf halfluid af, of er toen pok ntetajeiö waren, dte Barribel heetten, Do- mM Douglas zeide van jabet was een heel oude en geliefde Bchotebhe naam Domme menschen hebben' in 18.15 het grootste deel van dien toren afgebroken, theoretimh toa* teateni van het v. h. boekhouden R BRUGGEN, 1016 11 terwijl wij in eene mooie auto oveersta- ken en ik niet die minste verantwoorde- lijkheid had. Wat onaangename gedach ten aangaat, ik had er een paar in En geland, maar de luöht van Schotland' heeft ze verjaagd. Ik zie nu, dat het dwaze en zelfzuchtige! gedachten, waren. Ik was zoo slecht te hopen, dat meneer Someried' zich niet zou verzoenen umt mevrouw West Ik was bang, dat in dat geval dé arme prinses, die hij had' ver lost, hem in den weg zou zitten, en dat hij haar weer veilig in hare glaoen buid zou tea'ugwcnschen. Nu hebben zij zich toch verzoend, en ik voel mij volstrekt niet in den weg. Hij is zqo vriéndelijk, en ja, ik moet het bekennen vrouw West heeft zooveel tact. Het schijnt, dat, terwijl mijnheer Dou glas en ik samen liepen te praten in Carlisle Castte, zij mieneer Somerled hare vorontschuldfi gangen aanbood. En buiten den ingang, toen meneer Douglas af scheid had genomen, hopende, „ens te gen ons aan te loopen” ate hij verlof naar Edinburgh krijgt, kwam mevrouw West naar mij toe „Ik heb dien heeeSo- merled mijn exouusl gemaakt,” zeide zij met haar prettigen glimlach, die nooit verandert, „en hij beeft mij vergeven, gij moet mij dus niet blijven beschouwen als een. lx>osaar<llig, slecht gehumeurd niensch, want dat be» ik werkelijk niet. Maar wij schrijvers hebben... „temperamenten”, juist ate artfsten b.v. meneer Somer- led zelf. Mijn broeder heeft mij beknord, en ik heb het verdiend Hij stelt zooveel belang in u en in. uw talent voor schrij- waar Koningin Mary gevangen zat; maar het werd hun belet, eer alles weg was, zoodat er gelukkig nog een hoek over te met prachtig snijwerk op den buiten muur. En pasi drie jaar geleden werd eene wonderbaar mooie taifel verborgen gevonden in een kerkerhol, die, naar men denkt, door haar ate eettafel moet zijn gebruikt, eer zij van Caritele naar Bol ton Castte werd' weggevoerd in 1568. Wij zagen de tafel, heel donker, heel pri mitief, ate een tot hout geworden voor historisch beeet; en Donald Douglas zed- da, dat het nu misschien de oudste tafel fa Engeland was even oud alö die van Koning Fdward, en van den vorm, na welken later de Tubor-tafefe werden gemaakt. Terwijl hij Sprak, zag Ik In gedachten Koningin Mary bij dit zonder linge inouibetetuk een karig middagmaal zitten gebruiken en het een of ander boek lezen, dat haar hare ellende moest hel pen vergieten, mfisSChien ook alleen maar de prachtige zwarte parels betasten, wel ke volgens mevrouw James verleden jaar werden gekocht In een winkeltje in Schot land, gehouden door de nakomelingen eener trouwe meid, dte haar naar het schavot begeleidde. En de winkelier, die meende, dat het kralen van Was waren, welke fa eene oude, vergeten doos la gen, en ze voor tien sbillingen verkocht. Men vond fa een anderen kerker van het kasteel, fa eene spleet van den muur verborgen, eene zilveren snuifdoos met een verschrompelden vinger er in, zeker een „fetfech” van een gevangene. Doch die loon hem geen geluk hebben aange-

Goudsche Courant | 1917 | | pagina 1