- In 6 Mi maand verloren de Dui tochers bun kortstondige winat, ongeveer een mdllioen manacbappen en vooral de hoop ooit weer de rol te kunnen spelen, welke de gealki eer don thans op zich hebben genomen. De slag aal voortduren. Het Franeche oppercommando behoudt volkomen het ini tiatief voor de operaties, die, naar de mili taire medewerken! van de bladen algemeen geLooven, zonder andere overgnngephaae heropend zullen worden, dan wellicht een rustpoos voor de geweldige versterking. Al len z|jn ervan overtuigd, dat F och, die den str\jd sedert twee maanden, met ruimen blok, snelheid van beslissing en stoutmoe digheid zonder weerga, voert, den vijand tot een nieuwen terugtocht zal weten te dwingen. De brand in Le Fère brengt den medewerker van de „Maitin" er toe, aan te nemen, dat de Duitschers hun terugtocht zullen voortzette». Te Londen gelooft men meer en meer dat Duitachland voornemens is Italië een klap toe te brengen. De Times wijst er op, dat het „binnenlandsChe front" in Duitachland ernstig geschokt is en hersteld moet wor den Men zal nu Italië een klap willen toe brengen of misschien overgaan tot ver scherping van de duikbootactie. Volgens de Times vestigt het „Gioroale d'Itaiaa" de aandacht van het Italiaansche opperbevel op bet gevaar, dat de centmie mogendheden een groot offensief beginnen aan het Italiaansche front, voordat de Ame. rikaansche troepen in voldoend aantal in Italië kunnen aankomen om zulk een onder neming hopeloos te maken. De schrijver meent dat de Duitachera met 160 divisies het westelijk front kunnen verdedigen en dan 60 divisies kunnen vrijmaken om de Oostenrijkere te helpen om voor den winter het Italiaansche front te doorbreken. De West-Siberische Tsjecho.Slowaken zijn doorgebroken en hebben de verbinding met Irkoetak hersteld. De vijand is udteen- gejaagd en de spoorweg bevindt zich blijk baar in handen der bevriende troepen van WLadiwoatock tot Perm. Generaal Otano heeft het beheer over den spoorweg aan vaard. Deze successen hebben groote sensatie verwekt, daar zy een groote beteekenis heb ben. Het Bolsjzwiame te Blagovestsjenk en Kabarofsk is thans afgesneden van het Westen en zal zijn natuurlijken dood ster ven, zegt een telegram uit Londen. De hervorming van bet Russische front zal een schrede nader gebracht worden. Een be langrijk gevolg vad de overwinning der Tsjecho.Slowaken zal zijn, dat de gecom pliceerde politieke toestand, die in het Verre Oosten was ontstaan als uitvloeisë! van den strijd tusschen de politieke partijen, door de aanraking met meer bezadigde politieke machten van het binnenland een voor de ge allieerden en de werkelijke belangen wan Rusland gunstige wending zal nemen. Naar aanleiding van een Wolff-telegrara uit Kopenhagen betreffende een bijeen komst van vertegmwoorddgera van han dels-, verzekering»- en schoep vaartkringen in Skandinavië en Nederland, meLdt men dat deze zaak inderdaad hier te lande in voorbereiding is, en dat met het juridische gedeelte daarvan zijn belast prof. mr. W. L. P. A. Molengraaf, staahsraaid prof. mr. A. A. H. Struycken en mr. C. D. Asser Jr. 1IUITENLANDSCH NIEUWS. BWmOLLUÊB. E»u niouwe kanselier? Hoi „lierliner Tageblatt" teekent bij hel door ons reeds vermelde bericht in het „Loipzigur Tageblatt" over een te 'ver wachten aftreden van von Hertling en intreden in do rogoeriug vuu Erzborger ou Sciipideiuann uan, dat dergelijke ge ruchten ook in Berlijn reeds verschillen de dagen loop en„bij de op hot oogeo- blik heersohendo pqlibeko nervousitoit be hoeven zulke neven verschijnselen niemand to verrassen." Het blad wensclit zich over dezo ge ruchten niet verder uit te laten; het wijst er alleen op, dat von Herding In ieder geval volgens zijn bolo/te de beslissing over het Pruisisch kioerecht zal a/wach ten on dat sensatieborichten als hot bo vengenoemde zeer goed bedoeld kunnen Zijn als proefballonnetjes, dan wei als een poging van tegenstanders, om van te vo- ron reeds togen de eventueel» benoeming van nieuwe ministers stemming te -maken. Do .Leipziger Neuesto Naeh richten" ineent, dat de voorstanders van den gods vrede en oen ooalitie-mkulsterie op deze wljzo hun campagne inleiden. (De Internationale Korrespoudenz" acht 't waarschijnlijk, dat von Hertling zich niet sterk genoeg zal achten om den strijd aan to binden tegen de ooiiservatle- ven, als dezen bet kloareclUoxUwerp moch ten verworpen. En ook tegenover hot bui tenland moot een krachtige rogoeriug oj>- treden, (Mo het volk niet laat gissen naar baar richting, doch dlo daden verricht. Een meer domocratisohe rloh- ting ln do regeering zou bo- vendtten den vrede nader bron gen, reden waarom het blad vorwaoht, dat von Hertling ten slotte wel zal moo- ton aftreden. De „Vorw&rte" zegt, dat de geruchten over «ene regoeringscrlslH, dio door de Ber lij ruche pers worden verspreid en vooral dio over het deelnomen van Sehet- dtmomn en Erzberger aan do regoering, Als zuiver spoculagef moeten boschouwd Worden. Gesneuveld. In de jongste gevechten aan hot Wes telijk front sneuvelde prins Albert von Saoheon-Wdmar, ritmeester van het Pom. mereohe kurasBiereregiiiieot no. 2. Prins Albert was oen zoou van (leu to Heidel berg wououden prins Wilhelm von öach- son-Woiiuar. Do DuitocBe generaal-inajoor Hugo Uuehn is eveneens gesneuveld. OOSTEN RIJ K-HON (IA RIJ K. Do Hougor. Naar het „Klageufurter Tagblatt" uit Villach meldt, ia het daar j.l. Vioensdag tot hougeroniustea gekomen. Honderden vrouwen trokken naar het distrietshould ojii te protesteeren tegen de duurte vuu het vlecêtib. Aangezien door den dislricts- be»tuurd«r werd verklaard, dat hij daar aan niets kon veranderen, trok do op gewonden menigte naar do winkel», waar levensmiddelen verkocht werden en begon daar te plunderen, lu een groote zaak hingen hommen in de étalage. De ruiten werden ingeslagen en oen groote hoeveel heid levensmiddelen werd meegenomen. Hierop begaf du menigte zich naar an dere winkels, waar hetzelfde geschiedde. Ook een boniwinkel moest bet ontgolden. Politie en ontboden patrouilles konden do menigte niet in bedwang houden. De WooDHcho „Arbeitorzeikmg" vertelt: Een jeugdige infanterist was twee jaar lang aan het Alboneesohe front geweest. Toen had hij verlof gekregen en haastig was hij naar zijn dorpje Zwingondorf ge» gesneld. Een ellendige toestand had hij daar aangetroffen. In huis was niets te eten en zijn acht zusters leden honger. Voor zeventig kronen had hij daarop een geweer gekocht en was er op uitgetrok ken, om een haasje te verschalken. Het gelukte hem, maar op hetzelfde oogenblik werd hij wegens strooping gearresteerd. Voor het militair gerechtshof te Weenen zette hij den nood thuis uiteen. Hij moest wel stelen, want voor zeventig kronen had hij wel ecu geweer, maar goon eten kunnen koopen. De rechters waren echter van oordeel, dat geen noodzakelijkheid aanwezig was en veroordeelden hom tot drio dagen gar- uizoensaxreet. Valsahe geruchten. De minister van binnenlandecho Zaken te Boedapest heeft bepaald dat streng toe zicht zal worden uitgeoefend en strenge straffen zuilen woTden toegepast op do vorbreldors van vaJache geruchten, die geschikt zijn oiu de bevolking to ontmoe digen en de kracht tot tegenstand der natie en liaai geloof, dat een eervolle vrede bereikt zal worden, te verzwakken. BINNENLAND. De eerste Ministerraad van het nieuwe Kabinet. Het nieuw opgetreden kabinet hield he denmiddag zijn eersten ministerraad. De Ministers Idenburg en De Visser geen Kamerlid. Het Lorr. Bur. verneemt dat, o.-euals uir. 'lh. Heemskerk, ook d« heer iden- burg, de nieuw benoemde munster van Ko lomen, zijn Kamerlidmaatschap niet zal aanvaarden, terwijl ook ilr. De Visser, de aanstaande minister van a mier wijs, geen Kajneriid blijft. Voorzitterschap van de Tweede Kamer. Het Nederl. Uorrespondontiobureau in Den Haag verneemt, dut de mogelijkheid verre van uitgesloten 1», dat met hel oog op de samenstelling) van de' nieuw gekozen Tweede Kamer, mr. D. lock wederom in aanmerking zul worden ge bracht voor het voorzitterschap der Ka mer. Commissaris der Koningin in Limburg. Ail» opvolger van jtw. mr. Ch. Buys de Beerenbrouck al» Commissaris der Ko- nnigin in Limburg hoeft „Het Huisgezin hoorun noeuim jhr. inr. L. U. L. J. v. d. ,Maeson de Öouibroff, sedert 1909 lid der Eerste Kamer voor Limburg, kanton rechter te Heerlem en schoolopziener in het arrondisseiuienit öiitard. Posterijen en Telegrafie. Nu do hoer Alting vou Geusau is op getreden als minister van Oorlog, wordt de door hom vervulde functie van direc teur-generaal van do posterijen en telegra fie, tijdelijk waargenomen door den hoofd inspecteur der telegrafie, dun heer Do la Lande Creniier, oudste der beide hoofd inspecteurs van do dienstvakken der pos- tori jeu en telegrafie. De opvolger van Mr. S. de Vriea Czn. Naar do „N. K. Crt." verneemt, is in do gistermiddag gehouden vergadering! van het ooilego van B. en W., van Amster dam het beheer der afdeedingen Financiën en gemeentobedlrijiven tijdblijk opgedragen aan don wethouder voor do Publieke Wer ken, den heer W. "H. Vliegen. Het verhoogde reizigerstarief. Naar vernomen wordt zal het «oiner- tarief voor reizigers vervoer op do spoor wegen voor den aanstaanden wlnterdionst niet worden verlaagd, zoodat de vervoer- prijzen gehandhaafd blijven op 50 pCt. boven do normale. CRISIS-MAATREGELEN. Vermindering vetrantsoen. Naar do ,,M»b." verneemt, zal tegen het elndo dezer maand, waarschijnlijk te be ginnen met het geldig worden van de nieuwe votkaairt, 't vetrantsoen worden Veminderd door don djuur van do vetkaar- ton fibet eenlge dagen te verlengen. Een brief van Minister Posthuma aan de verschillende gezindten inzake onze broodvoorziening. De thans afgetreden Minister van Land. bouw hoeft (Ld, 9 dezer nog den volgenden brief gericht bot de Algemeene Synode van do Ned. Herv. Kerk, de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Evangelisch Luthertche Synode, de Alge. meene Kerkelijke Vergadering der Hersteld Evangelisch Lubhersche Kerk, de Commis sie bot de Zaken der Remonetraatache Broe derschap, het bestuur - der Algemeens Doopsgezinde Sociëteit, de Centrale Com- miaaie tot de Algemeene Zaken van het Ned. Israëtietisch Kergenootechap en tot mon seigneur H. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht- Ik heb de eer u mede te doelen, dat de voedselvoorziening van one land der regee ring ernstige zorgen baart. in het bijzonder veroorloof ik my uw aan. dacht er op te vestigen, dat de broodvoor ziening van de bevolking van Nederland in een hachelijke en zorgwekkende positie ver keert. Ondank» de groote oppervlakte, welke aan do teelt van grondstoffen voor de broodbereiding is dienstbaar gemaakt, meen ik naar aanleiding van de door deskundigen gehouden schattingen met goeden grond te mogen aannemen, dat de opbrengst van het oogstjaar 1917—1918 die van het vooraf gaande jaar niet in eenige mate von betee. kenis zal overtreffen. Van de opbrengst van het oogstjaar 1916 1917 is rn totaal aan de regeering gele. verd 70.000 ton tarwe en 180.000 ton rogge. Het feit, dat de regeering nog over eenigen voorraad van buitenlandache grondstoffen beschikte en in ruime mate de z*g. strek middelen, als aardappelmeel, gedroogde aardappelen, erwten en boonenmeel en zelfs" lijnkoeken aanwendde, maakte het mogelijk om, zy het dan ook in een steeds kleiner wordend rantsoen, aan de bevolking haar dagelyksch brood te verschaffen. Thans is de voorraad buitenlandache grondstoffen zoo goed als verbruikt. De vooruitzichten van den aardappeloogst zijn van dien aard, dat er gegronde vrees be staat, dat de hoeveelheid, welke voor de broodberedding beschikbaar komt, het kwan tum, hetwelk het vorige jaar in het brood verwerkt ia, niet zal overtreffen. Inmiddels zal thans het grootste gedeelte der aard appelen gedroogd worden, ten einde het meest nuttige rendement te verkrijgen. Ook worden nog steeds proeven met andere strekmiddelen genomen, doch deze zullen, indien zy met gunstigen uitslag bekroond worden, slechts in hoofdzaak in staat zyn het broodvolume te vergnooten, hetgeen een vermindering van de voedingswaarde van het brood met zich medebrengt. Zooals ik reeds te voren heb vermeld, is gedurende het oogstjaar 19161917 in to. taal 260.000 ton broodkoren aan de regee- ring geleverd. Voeg ik daarbij 36.000 ton strekmiddelen, ten hoeveelheid gelijkstaan de aan die, welke het voorgaande jaar is aangewend, en 100.000 ton buitenlandsche broodgrondetoffen, welke hoeveelheid, door Aunenika ie toegezegd, dan komt gedurende (het oogstjaar 1918—1919 totaal 385.000 ton beschikbaar. De maandelijkache behoef te bedraagt ruim 37.000 bon, zoodat met eenigen grond aangenomen mag worden, dat tot circa begin Juk 1919 de bevolking van Nederland op een rantsoen van 200 gram per persoon per dag baar dagelyksch brood kan nuttigen. Uit het bovenstaande moge tevens blyken, dat van verhooging van het broodrantsoen, waaraan hier es daar blykens de geruchten in de pers gedacht wordt, geen sprake kan zyn. Minder rechtstreeks als het voorgaande zal u uit het volgende duidelijk worden, dat, al moge de verwachting gekoesterd worden, dat tot in de eerste dagen van de maand Juli 1919 volgens den tegenwoordigen maat staf brood gebruikt zal kunnen worden, nog ©enigszins de kans uitgesloten is, dat er tuascifentyds stagnatie ontstaat. Men zal mamedyk in consumptie moeten brengen hetgeen gedurende de voorafgaan de maand is ingeleverd. De maandelyksche inlevermgscyfers van het afgeloopen oogst, jaar wisselen tusschen 16.000 ton en 43.000 ton; Biecht» twee malen is echter een hoe. veelheid, grooter of gelijk aan de maande lyksche behoefte, ingeleverd. De aanvoer van broodgrondstoffen uit Amerika is zeer gering en zal nauwelijks voldoende zyn om de maandelyksche tekor ten aan te vullen.. Welke de gevolgen zul len zyn, wanneer onverhoopt een lading graan mocht vergaan of op andere wijze grondstoffen onbruikbaar mochten worden, behoeft geen nadere verklaring. Ik heb getracht u in het bovenstaande in het kort een beeld te sohebsen van den toe stand, zooals deze zich thans in den aan vang van het oogstjaar 19181919 laat aan zien en welke u zal hebben doen inzien, dat naast een tekort aan broodgrondstoffen voor de behoefte van het geheele oogstjaar thans de kans op stagnatie in de broodvoor. aiening voortdurend "aanwezig zal zijn. Een oplossing van de eerste mogelijkheid zal niet van de zijde van ome land alleen af hangen; het laatste daarentegen ligt geheel in de macht van onze bevolking zelve om dit te voorkomen. Wanneer toch de land bouwer» niet talman hun door de regeering benoodigde oogstproducten, zonder iets achter te houden, in te leveren, be hoeft de kans op stagnatie niet te bestaan, maar dan dient er tevens sneller en meer ingeleverd te worden dan hert vorige jaar is geschied. Nu kan niet geloochend worden, dat in het afgeloopen jaar nog zeer veel graan aan de gemeenschap onthouden is. Ook thans tiert, ondanks de uitgebreide re- geeringsmaatregelen de sluikhandel weder om welig. Het behoeft echter nauwelijks betoog, dat, zoolang men het eigen boven het algemeen belaag stelt en het besef niet aanwezig is, dat men door onthouding aan de gemeenschap van hetgeen zy allerdrin gendst van noode heeft, een groot onrecht begaat, ondanks alle regeeringsmaatregelen de sluikhandel zal blijven voortbestaan. Waar het mif wil voorkomen, dat het be sef van de nooden van dezen tijd alom en in het byzonder te plattelande nog niet tot alle menschen voldoende is doorgedrongen, doe ik een ernstig beroep op uw medewerking, opdat de vooigangera uwer gezindte dit be sef kunnen verlevendigen. Ik twijfel met, of een krachtige opwekking hunnerzijds zal hare goede uitwerking niet missen. De distributie van 16 Juli12 Augustus. Het bureau voor mededeeüngen inzake de voedselvoorziening meldt: Het Ryks Centraal Administratiekan toor voor de distributie van levensmiddelen heeft tusschen 16 Juli en 12 Augustus on derstaande hoeveelheden behandeld: Goudsche kaas (volvette), aangevraagd 976.068 K.G., toegewezen 962.436 K.G., uit. gevoerde bestellingen 909.883 KXS., Edam mer 40 kaas, aangevraagd 196.010 KAT, toegewezen 62.663 K.G., uitgevoerde bestel lingen 205.926 K.G., Frieeche kaas, aange vraagd 2.366.869 K.G., toegewezen 2.368.683 K.G., uitgevoerde bestellingen 1.999.351 K.G.; havermout, aangevr. 808.876 K.G., toegewezen 772.700 K.G., uitgevoerde be stellingen 696.660 K.G., gort, aangevraagd 763.700 K.G., toegewezen 726.900 KA»., uit gevoerde bestellingen 888.600 K.G., peul. vruhten, aangevraagd 164.900 K.G., toege wezen 163.300 KA»., uitgevoerde bestellin gen 264.800 K.G.; maizena, aangevraagd 44.980 K.G., toegewezen 13.693 K.G., uitge voerde bestellingen 9773 K.G.; kindermeel, aangevraagd 168.623 K.G., toegewezen 136.972 KAT, uitgevoerde bestellingen 123.173 KAT; sago, aangevraagd 227.688 JLG., toegewezen 109.970 KAT, uitgevoerde bestellingen 138.370 KAT; pakmeel, aange vraagd 95.304 KAT, toegewezen 81,680 K.G., uitgevoerde bestellingen 71.965 K.G.; maca roni, aangevraagd 63.389 K.G., toegewezen 31.689 K.G., uitgevoerde bestellingen 27.880 K.G.; vermicelli, aangevraagd 149.184 K.G., toegewezen 151.020 K.G., uitgevoerde be stellingen 130.160 K.G.; eieren, aange vraagd 10.659.277 stuks, -toegewezen 721.669 stuks, uitgevoerde bestellingen 721.669 stuks. Bovendien werd nog gedistribueerd: Bo ter 1.817.844 K.G.; normaal margarine 1.087.315 K.G.; melange A 1.187.360 KAT; melange B 682.180 K.G., rdtueele boter 32.460 K.G.; riitueele margarine 27.795 K.G. Maximumprijzen voor industriczeep en zachte zeep. De minister van Landbouw heeft vast gesteld eon maximumprijs voor zachte zeep, bestemd voor andere dan huishou delijke doeleinden (industriezeep) van f 72 per ton van 120 K.G., en als maximum-iur koopprijs, door gemeenten te besteden in do periode van 10 September tot en met 7 October 1918 van f69.75 por 120 K.G. De Scheepvaart en de Oorlog. De Rijnstroom met thee en tabak. Met het stoomschip „Rijnstroom", van de Hollandecho Ütoomboot-maatsoliappij zijn heden van Loaden 1282 kisten thee en 2803 pakken tabak te Amsterdam aan gebracht, afkomstig uit het opgovorderdo Nederlandsche stoomschip „Lombok". Uil1 m FKKS. De pram Ier. Aan een schrijven van liberale zijde uit Maastricht in hel „Handelsbladover jur. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck is het volgende ontleend Er was indertijd sterke oppositie in het zuiden legen den heer Ruys. De uunlei- diug daartoe was niet hut minst hot stre ven van dezen meest on-Luuburgschen Limburger - een streven dat dikwijls di rect togen het Liinburgjsche volkskarakter inging - vooral ook zijn geprononceerd ij veren togen het alcoholisme. De blauwe knoop was, tot zelfs ouder do geestelijk heid, allerminst populair. Doch ook zijn uitgesproken olencaal-ziju, alsmede do wijze van optreden van den heer Ruys gaf dikwijls aanleiding tot botsingen Verder heet het in den brief ,JJo hoeren Ruys do Beerou.brouck, va der en zoon, hebben hier steeds medege werkt om de geheele provincie systema tisch te vercloricaliseoreu. Wat or van den eenmaal grootou liberalen en liberaal-ka tholieken -invloed in de provincie nog overeind staat, dat staat er hun» ondanks. Hot is in de steden nooit gelukt do po litieke vrijzinnigheid, evenmin als het so cialisme, geheel onder don voet te loopen, al heeft het aan pogingen daartoe niet ontbroken. „De nieuwe premier is in zijn hart de mocraat. Wij zijn dau ook wel benieuwd den nieuwen minister van Binnenlanóscho Zaken aan het werk te zien tegen do nog zeer machtige conservatieve invloe- deii in de katholieke staatspartij. De po sitie van het Tweede Kamerlid Ruys ln Limburg hooft steeds gesteund op de hulp der geestelijkheid. De Imperatieve order van don bisschop van Roermond aan do j>aatoora d» candidatuur Ruys „zondier voorbehoud" to steunen, was voor hei verworven van den zetel van liet district Gulpen van groote waardo. Maar omge keerd, ook do Kerk had in Limburg geen meer trouwen en overtuigdon zoon dan jonkheer Charles Ruys de Beerenbrouck. Den dag, dat hij benoemd werd tot Com- missaris der Koningin in Limburg, wan delde deze mede in een Wilweg voor den vrede, gehouden door de schoolkinderen en een aantal volwassenen ln do straten van Maastricht. In dit opzicht la hij on der de katholieke intelloctueelon hier ter stede oen ui «sondering, wijl deze een over het algemeen zeer gereserveerde houding aannemen tegenover de door de geeste lijkheid de laatste jaren systematisch ge- kweekte veelvuldige openbare godsdiensti ge betoogingen. Ook de verhouding tus schen den nieuwen president van den mi. msterraad en de Jezuïten te Maastricht was eon zeer hartelijk».'1 Hot nieuwe KabiheL „De Maasbode" zegtAlleen de oyor- tuigjing dat gieun enkele andere groepee ring in het i'arletnent een daadvrachtigo regeering mogelijk maakte, heeft de Rech terzijde bewogen zich tot do vorming van een Kabinet to loten vinden. Het heeft daarmee een „reddingsdaad1' verricht waar voor het niouwe Kabinet bij voorbaat hul de verdient. Men behoeft (niet bang te zijn dat No- lens aan do touwtjes zal trokken. Men zal gewaar worden dat dit Kabinet weet te regeeren en niet geregeerd wordt. De .^Rotterdammer" (a.-r.) sprookt van het „opofforiugpkabinet", in zooverro om dersoheidouo dignitarissen groote per- sooi.ujKO offers hebben gebracht. „Een trits van hoogstaande mannen." heeft on der de huidige omstandigheden de regjec- ringjsvorantwoordelijkhekl durven aanvaar den Moed en zelfverloochening was (ook) van noode, omdat een felle oppositie to wachten staat. Het verleden dor linker zijde is hier weinig moedgevend en geeft geen hoogen dunk van haar op vatting omtrent de taak eenor loyale op- poeitie. De grüve achelcktoon, in sociaal- domocrattechen kring al aanstonds aan geslagen in de weken, toen een rechts kabinet werd gevormd, spreekt van den bitteren haat, waarmee, om do aanra king mot de zelfbewuste proletariërs te herwinnon, hot clerical© bo wind zal wor den bestookt. Waar de moeilijkheden, welke dit be- wind heelt te overwinnen, zoo huivering wekkend zwaar zijn, waar het zal heb ben te worstelen met eeu niets-sparen- de oppositie, ligt op ons de plicht om ons nauw om deze mannen te scharen. „Het Volk" (s.d.) beoordeelt het Ka binet aldus Een volkomen zuivere toepassing! van het parlementaire regeeringBsteteel had geeischit, dat de heer Nolens zelf en met een zijner adjudanten als. hoofd der re geering optrad en de oppositie heeft den plicht, dit scherp uit te spreken en niet uit den weg te goon voor het dwa ze voorwendsel, dat Ier vermijding van amtk-paptetaseke schrikbeelden geen pries ter in dit „protestantsche land" de ko ningin moet voorgaan als zij de par- leaneutezaal betreedt. Het wijkeu voor zoo'n kinderachtige hersenschim is geen toeken van kracht, maar van zwakte voor een kabinet. Daarbij komt, dat, wanneer wij van den heer Ruys don juisten indruk hebben, dezo allerminst over de beste edgeusokap- peo beschikt, dio voor een leider «ter xegeorixig voreisckt worden. Hij hoeft in de Kiuner den naam van een tame lijk stuuxsch man te zijn, nieé iemand die gemakkelijk met anderen omgaat, en ook den naam van iemand, wiea hot vol strekt niet in de eerste plaats om het betlang van land eu volk te doen is, maar diio den roem en het gezag der rooinsohe kerk boven alles stelt. Wat ons betreft, van ons heeft het ka- binot-Ruye alleen oppositie te verwach ten, wanneer het die door zijn gedra gingen of nalatigheden oproopt ln haar vorkiezingisprograia bezit onze partij den leiddraad voor hare houding ook als positie. Het „Nieuws v. d. Dag" zegt dat ais eerste gevoJg van de invoering van de evenredige vertegenwoordiging i±» geweest dat het traditioneel protestanlscke Neder land. roomsch geregeerd zal worden. Er is nooit 'n tijd geweest waarin oen kerkelijk Kabinet als zoodanig minder zijn «gen zin kon doordrijven, dan nu. öodort het liberalisme een zijner begin selen eraan heeft gegeven heeft, door mee te'werken tot de paoifiobtio op on derwijsgebied, is men immers „bevre digd"? De belangrijkste kwestiën die deze nieuwo ministers in de naaste toe komst op te lossen hebban^ geven niet veel gelegenheid tot toepaiBang von spe- cifiek-koriceli j ke opvattingen op het staatsbeleid, facen godsdienst-oorlog "wordt buiten onze grenzen gevoerd, welks karts- todhlijkiheid binnen die grenzen zou kun nen overslaan, en wat de arisis-uiaatre- gelon betreft: een koe uit bet roomecho Lfymburg heeft geen malscher vleeeck dan een koo uit Holland, en oen kip van do orthodoxe heid legit eieren die niet te onderscheiden zijn van doDreut- sche.... „De Nederlander" (chr.-hlst.) zegt over do oplossing der crisis hei volgende „Thans treedt een nieuw kabinet op. Een rocktsch kabinet. Een kabinet buiten de partijen om, dat niet tevens kan zijn een „Koninklijk Kabinet", (waarin de persoonlijke wil der Kroon overheerschi) Is uiteraard zwak. Wij zogen bet aan het than» ai- getreden». Een uit rechts en links samengesteld, gemengd kabinet, waar prlnclpieole ver deeldheid over vraagstukken, dlo drin gend oplossing vorderen, bostaat, Is on- mS°1^k' b' et .stocr d rtastenda vaderlandlievende zakenmannen," praoh- tig op papier, is fantastisch, onvind baar. Wel vindbaar was oen kabinet, welker leden zich over do vraagstukken boven bedoeld Mi onderling 6ón voelden en één mot do helft der Tweede Kamer." GEMENGDE BERICHTEN. Een hoogoven te Velsen. Do „Opr. Haarl. Crt." heeft met Ueu heer Irons Neischer, lid van don gemeen- teruod van Velsen, oen vraaggesprek ge had over het vestigen van net Noder- landsck hoogoverbodriji in Velseu. Z.i. zal dal een enorme verandering geven voor „Een hoogoven drukt zijn stempel op den gousckon omtre*. Het maakt alles zwart en kaal, do lucht qnzuiver het veroor zaakt een helsch lawaai, dag en nacht. Want een hoogoven moot al»jd doorwer ken, dos nacliis is de gloed vun de vuren ver in don omtrok zichtbaar. Dook het los sen van de ertsbnoteu gaat sieods doei ca zal voed rumoer veroorzaken. „De terreinen in den omtrek zullen <sc zeer door in waarde' achteruitgaan, het prachtige landgoed „Rooswijk" b.v. zal zoo goed als waardeloos worden. „Het bestuur van het googjovenbedrijf meent dat het bedrijf na 5 of 6 jaar lüOü h 2^X) arbeider» zal kobben. In dien kor) ten tijd zal dus de bevolking vun Velsen vermeerderop mot 4000 k 80000 zielen. Daarvoor zullen schoieu gesticht moeten warden, de koeien van geneeskundig toe- Zicht en bijdragen voor krankzinnigen zul len zeer iv er meerder en, kortom het budget der gemeente Velsen zal ar zeer door ver/ zwaard wpirden. „Daar stelt het Hoogovenbedrijf niets te genover. Integendeel,, men verlangt van Velsen nog veel meer. Er zal een groot aantal woningen gebouwd moeten worden. Daartoe moet d» gemeente meewerken ol zij moet zelf 200 arbeiderswoningen per jaar bouwen. Op werkkrachten uit Noord-llolland schijnt het Hoogoyenbedrijf niet gesteld. Deze zijn to democratisch. Men schijnt het oog geslagen te heoben op arbeider® van do Znkl-Hollandecho eilanden. Dan zullen or zoker bukealandsche, geschoolde werk krachten iromen, zoodat "t hier een amal gama van allerlei elementen zal worden. Bovendien zal de werkloosheid te IJ mul/ den er dus zeer waarschijnlijk niet door Verdwaalde beschuiten. LU Maastricht schrijft men Da do zorg voor de in België wonen de Nederlanders veel te wenschen laat, kan blijken uit het volgende Dov,. de commissie l- leskcns warden in l'elgic groote hoeveelheden scheepeboschuit Ingevoerd, in Luik bekend onder den naam „Biscuits Neerlandais". De bedoe ling was oorspronkelijk, dat deze be stemd zouden zijn voor Nederlander». La ter is dit uitgebreid tot onderwijsinrich tingen (internaltn)Hiervan nu wordt een geweldig misbruik gemaakt. Do be- »cbuiten kosten voor Nederlanders frs. 2.10 per kilo, voor dé internaten ruim 4 frs. Oorspronkelijk kregen de Nederlanders 12 beschuiten per maand: dit verminder- do tot 6, terwijl nu al of 8 weken de aanvoer stilstaat. Wanneer men nu weet, dat Luik zijn boekje is te buiten gegaan eu dat deze beschuiten, die aan de ge meenten verkocht zijn door het oomité, te Luik en omgeving in distributie wa ren, zoodat 2 beschuiten per hoofd wer den uitgedeeld, en men Luik - wat niet te veel is - op 160.000 inwoners schat, dan was or toch oen voorraad van min stens 320 000 beschuiten. Het comité te Luik erkent alleen als autoriteit de commissie Fleskens te Den Haag. Een onderzoek door de Nederiamlscho regeering zou iu dezen zeer gewanscht zijn Een dei medewerkt» van het .Jlbld." uit het Liwburgsohe schrijft 't Was op een terrein, ver van de men- sohen, waar ik tusschen biezen en ande re inoerasplttntou enkede jaren geleden nog kieviten en wulpen had zien tippelen over den draesigou bodem, dat een gebogen, oud manneke niet aandacht stond te wroe ten in den nu zwarten, gjimmenden grond. - Wat doe je hier in deze wildernis vroqg ik, na 't oudje te hebben gegroet. - Aardlappols delven, gromde hij, zijn greep in den bodem duwend en een kluit aarde loswerkend, waaruit, toen ze uiteen gesiagen werd, inderdaad wat bleeke aard appels te voorschijn kwamen. - Eigenheimer»? informeerde ik. - Eigenheimers, beaamde hij, oorlogs piepers - 't loof ts van ellende allang weggestorven, inaar rijp zijn ze nog lang niet. Kijk ze maar es glimmen. - Voor de varkens? vroeg ik verder. Kon je begrijpen man! De baas zou z n varkens zulke piepers voeren nou zo straks allemaal even voel waard wor den, krek gelijk waar ze gegroeid ben- nou. Nee, die zijn voor de regeeitag, wij en de varkens eten de Boole Star, dto Kunter groeit oj> 'tHooge Veld, dat Ie beter - Dat's je bóas, kwam ik, wat warm, zijn varkens voor zijn medemem gaan. Tja, h'j i laat do het k nou, nou oudje en zijn kleine wat ondeugend in zijn je mot zóó rekenen, dat >aas graag wat vet op z'n varkens en of er vet dat kan her honder kilo pieper» van hier zooveel waard bennen als honderd kilo memoben die piepers van hier natuur- oogjes glommen Hat ondeugend in *ija 3 baas was - 'kHoop van niet, protesteerde Ik, moor dat weet ik wel, als ik bij onge luk van deze aardappeki thuis krijg, dan eet ik ze niet - 't ia om 'n roenaoh te vergevenI - O, hei je d'r erg in? vroeg 't oud je, datzelfde zei de baas ook g»stor van do varken». Een dagblad-verzekering. De ongehuwde zoon van de wed G. V. ,te 'Hel, geuaamd 1'. V., vurensgezel,, was geabonneerd op het „Dagblad van Rot terdam" en ais zoodanig) overeenkomstig de daarvoor vastgestelde verzokormgpvoor- waarden gratis vorzekerd togen ongeluk ken. ln dezo verzekeringsovereenkomst was o. u. bepaald dat een bedrag van i 1000 zou worden uitgekeerd, indiou liet overlijden van dcu verzukerde het rocht- stroekweb gevolg was van een ongeluk, dat hom in oi buiten beroep zou over komen. (Gemelde P. V. nu is door een nood lottig ongeval in den avond van 8 Ja nuari 1916 te Goriuctiem van de loop plank van de vrachtboot „Btad Tiel l" te water gevallen en verdronken, van welk feit de voorgosclireven kennisgeving aan hot dagblad werd gedaan, met op- eischiug dor f 1000 uitkoeriug. Hot dag blad Weigerde uitbetaling omdat, volgens zijn bewering, P. V., ten tijde van het vordrinken onder den invloed van bedwel mende dranken was en daardoor minder dan gewoonlijk ln staat voor ziohzell zorg te dragen. Do Had. G V. stolde dlaarop deze zaak in ludJden van een rechtskundig adviseur (Óp6 heer W. O. Flegó Jr., te Tiel) dié deswege oen procedure begon. Na twee jairen heeft deze thans de procedure ge wonnen. Het dagblad werd veroordeeld de verzekorde som van f 1000 uit 'e koe ren, wijl na getuigenverhoor weliswaar is gebleken dat het slachtoffer eenige gla zen bier gedronken had en Ietwat vroo- lijk geweest ls, Aoch geenszins als bewe zen inag worden aangenomen, dat hij dermate onder den invloed van bediwol- momde dranken was, dat hij daardoor min der dan gewoonlijk in staat zou zijn ge wekt voor zichzelf zorg te dragen. KENNISGEVING. Maximumprijs boter. De BIURGEMEESTER der Gemeente GOUDA, brengt ter algemeen» kenmi» dat met ingang van 12 September 1918 een maximum-kleinhandelprijs voor boter is vastgesteld van f 3.40 per K.G. Voor boter bereid onder rabbinaal toe zicht mag f 0.10 per K.G. moer worden bereikend, Gouda, 11 September 1918. Do Burgemeester voornoemd, ULBO J. Mi IJS. STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Sept. 1918. Toeslag op de gaspryzen. B. en W. sohryven (Ld. 5 Sept. aan den Raad: In Uwe vergadering van 26 Juni j.l. werd ter fine van praeadvies in onze handen gesteld een voorstel van de heeren Dercksen, Kol ij n, dr. Hoff man en Muylwijk om „aan gezinnen tot en met een belastbaar inkomen van ƒ500.een reductie te geven op den prys van het gas van 5 cent per M3. tot een kwantum van 15 M3. per maand, met een toeslag van 2 M3. voor ieder inwonend kind tot een leeftijd van 14 jaar." Wy kunnen U thans mededeelen, dat, blijkens door de Directie ver strekte opgaaf, het aantal gezinnen, dat eventueel voor bedoelden toeslag in aanmerking zou komen, ruim 4000 bedraagt, onder welk aantal mede be grepen zjjn de gezinnen, die zeer bin nenkort aan het gasbuizennet zullen worden aangesloten. Met de betrokken Commissie van Bijstand meenen wij het aantal inwo nende kinderen beneden 14 jaar op gemiddeld 3 per gezin te mogen schatten. Aldus zouden de gezinnen boven bedoeld voor 15 -f (3 X 2) M3. 21 M3. per maand een toeslag van 5 cents per M3. ontvangen. Een en ander zou derhalve per ge zin een maandelijksche uitgaaf vor deren van 1.05, in totaal per maand 4000 X /1.05 4200.— en per jaar 12 X 4200.— 50400.—. Echter komen ook thans nog steeds verzoeken om aansluiting op het gas buizennet in van gezinnen, die voor het ontvangen van toeslag in aan merking zouden komen. De som van 50400.is dus eer der te laag dan te hoog berekend. Evenals de Commissie, moeten wij zeer beslist ontraden een dergelijke uitgaaf ten laste van de Lichtfabrie ken te brengen. Een bedrijf behoort, ook naar onze opvatting, te allen tijde zijn uitgaven met de opbrengst zijner producten te bestrijden en mitsdien mag de gasprijs o.i. niet la ger zijn dan de kostprijs. Op dit oogenblik houden beide elkander nog in evenwicht. Bovendien zijn de finantiën der Licntlabneken toch reeds zeer ge drukt door de tijdsomstandigheden. De voorgestelde toeslag zou voorts voor een belangryk gedeelte ten goe de komen aan gezinnen, die, overeen komstig hun uitdrukkelijk verlangen, wegens gebrek aan andere verlich tingsartikelen, pas m de laatste tij den zyn aangesloten. Wij achten het minder gemotiveerd juist aan hen toeslag te geven, waar door de Liciu- fabrieken groote sommen te hunnen benoeve zyn ten koste gelegd &iiu buizen als anderszins. Op grond van het vorenstaande moeten wil U zeer beslist in overwe ging geven het voorstel-Dercksen c.s. te verwerpen. De Goudsciie centrale slachtplaat». We hopen nog altijd de volgende maand vloebch te krijgen, eu volgens ïuluiste- rieelo beschikking moeten do slagers dan hun slachtingen doen in oontrale slacht plaatsen. Zelfs haisslaohtingüu mogen dun niet ineer plaats hebben. Alles wordt in de centrale slachtplaats geslacht en van daar uit via de slagers aan de burgerij gedistribueerd. Nu trof het juist dat de lieer M. van Vliet aan de Loiudulsteeg bang is een slachterij in te richten, waardoor de ge meente in de gelegenheid word gestold een overeenkomst te sluiten die haar groote kosten bespaart. De gomeentokeurmeeater, de heer Uverbosch heeft in de Louidulstcog eens poolshoogte genomen, wethouder van Galen en do directeur van het Distribu tiebedrijf gaven enkele aan wijzigingen wat er nog moest worden gedaan om aan de voorschriften te voldoen, en nu is de in richting zoo goed als klaar, vandaar dat de heer Van Vliet ons uituoodigdo de slachterij te komen bezichtigen, wat we goatne deden. Er is naar gestreefd allo zoo zindelijk en hygiënisch mogelijk te houden. Licht, goed ventileer baar en hoog, leent deze ruimte zich gloed voor het bedrijf. l>e muren zijn tot een hoogte vun anderhai- ven meter van verglaasde tegels voor zien, de grond is bestraat niet bizonder' harde steen di'e geen vocht absorbeert, zoodot alle bloed en Vuil weggespoeld kan worden. In de rondte staan slacht- tafels, en in het midden is een machina le inrichting waardoor de beesten kun nen worden opgeheeohem Zestien dieren kunnen daar aan haken hangen, zoodat men er drie of vier tegelijk kan schoon maken. Achter deze ruimte en volkomen ervan afsluitbaar, is een koelkamer, waar tien geslachte beesten kunnen koelen. Ook hier is voor flinke veotifotie gezorgd. Wanneer eenmaal de vrede is weerge keerd en de distributie, tot de geschiede nis zal behooxen, hoopt de hoer Van Vliet zijn collega's te ffeiinen helpen door hen in de gelegienheid te stellen tn de Lomdulsteeg hun vee Ie slachten, wan neer zij zelf door gebrek aan ruimte of door andere oorzaken dat moeilijk kun nen doen. Maar voorloopig hebben we de distribu tie nog en zal deze slachterij do centra le slachtplaats worden voor Gouda eu de omliggende gemeenten. Tehuis der Belgische Weezen. Afdeeling Gouda. Men schryft ons: Op Zondag en Maandag jJ. werd door de afdeeling Gouda v. h. „Tehuis der Wee zen" in deOntspanning«zaal van het Vluchtoord, dank zy de belanglooze mede werking von het R. K. Toon eelgez el schap „O. KK." en „Het Klein Orkest" ten bate der Belgische Weezen een buitengewoon liefdadigheidsfeest gegeven. Het programma (eerste gedeelte) Joeris. se de Vondeling, kluchtspel in een bedrijf, De Loteling (Klaas Pummel voor de keu ring) in een bedrijf en voor het tweede ge deelte de hoofdschotel van de beide avonden „Cleopaitra of de hengelende oude vryster", kluchtspel met zang in twee bedryvan, wek te de algemeene bewondering. De spelera oogstten met hun vlot «pel veel byval, er werd bartelyk gelachen en warm geapplau- diaeerd. De heer Pol Senden vergastte het publiek met een extra nummer en eenige luimige liederen, ormoodig te melden dat het hem niet aan byval ontbrak 1 De tusschebedrijvan werden door muziek opgeluisterd dat insloeg en de vroolyke stemming hoog hield. Voor de pauze hield da heer C. H. Hage- dorn, E ere. Voorzitter der Afdeeling een feestrede en werd na breedvoerige uitwij ding over hert lot der oorlogsweezen warm toegejuicht Kortom een prachtig feest, dat voor ieder der talryke aanwezigen genotvol is geweest. Een voldoening voor het R. K. Tooneel ge zelschap en Het Klein Orkest was voor het liefdadig doel een volle zaal getrokken te hebben, maar tevens voor de Afdeeling, die daardoor een niet onbelangrijke som aan het M. K. den Haag zal kunnen afdragen. De ontvangsten voor de -beide avonden bedroegen van schaal en den verkoop van b'oompjes de somma van twee en vijf tig gulden. Een woordje van lof *lj hier niet mis plaatst aan het adres der dames J. v. Over men re, B. Hoyeberghs en J. Spoovinans voor den verkoop der bloempjes en den heer C. H. Hagedorn, die geen moeite of kosten heeft gespaard om het feest te doen sla. gen. Nog 12 worden. Men verzoekt ons het volgende op te ne ten: Het bestuur der vereeniging tot tubercu losebestrijding alhier ontvangt de mededee. ling, dat namens de Centrale Commissie in den Haag weer 12 kinderen kunnen uitge zonden worden. Aanstaande Dinsdag (17 dezer) moeten de kinderen vertrekken. Dat ia voor hot bestuur en bovenal voor de kinderen zelf een aangename verrassing. aar natuurlyk zit men weer met dezelf de moeilijkheden als een paar weken terug. Het geld wat toen binnen is gekomen, is zoo goed als geheel opgebruikt. De in gezonden kleeren zijn alle uitgedeeld, zelfs was het nog noodig er nieuwe by te koopen. Het bestuur ziet zich reeds genoodzaakt weer een beroep te doen op de weldadigheid der Gouwenaars. En wy stellen ons graag beschikbaar om die vraag over te brengen. Er zyn er allicht nog verschillende, die toen zij vorige maal lazen, dat er geld voor dat doel noodig was, er wel veel voor veelden om iets te geven, maar door verschillende omstandigheden er niet toe kwamen. Nu is er voor die menschen een mooie gelegenheid om hun goed voornemen alsnog ten uitvoer te brengen. En van de anderen, die vorige maal reeds gaven zullen ook nu de meeeten niet achterwege blyven. Het is werkelyk dringend noodig om waar er tenminste weer 12 bleekneusjes ge holpen kunnen worden, de financieele be zwaren die er z(jn, met kracht te overwin, nen. Natuurlek is er weer haast b(j. Evenals vorige maal hebben verschillende dames zich weer bereid verklaard tot het in ont vangst nemen der giften. De adressen zijn: Mevr. dr. Hamburger, Crabethstraat. Mevr. dr Rups, Tiendeweg. Mevr. J. J. v. d. Sanden, Markt 15. Zuster J. C. v. d. Burgh, Fluweelensingel. Consultatiebureau BOSKOOP. Aan de M. U. L. O..school alhier is be noemd tot onderwijzeres Mej. L. M. Moer man, te Saptpemeer. BERKENWOUDE. By het schieten met pyl en boog is Za terdag j.l. een zoontje van den heer B. de B. alhier door een jongetje in het linker oog geschoten. Maandag is het ventje naar Utrecht overgebracht, men vreest echter dat het oog verloren zal zjjn. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de apenbare lagere school alhier hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. ONZE DRAADL00ZE DIENST. Kantongerecht. Het verslag van de zitting van vandaag geven w(j morgen. De groote slag in het Westen. Dultsch Leger be richt. BERLIJN, 11 Sept. (Officieel). Weet», lyk oorlogstooneel. By het afweren van pla&bseijjke Engelsche aanvallen zuidelijk van Yperen en noordelyk van het La Bas- sée-kanaal maakten wy gevangenen. Zuid», lyk van den straatweg PéronneKamer ijk waren hernieuwde aanvallen der Engelaèhen weer oorzaak van hevige gevechten. Zuidelyk van Goureaucourt en om Epéhy bereikte de vyand op enkele punten onze eerste linie. In een tegenaanval wierpen w(j hem terug, waarby 3000 gevangenen ons dn honden bleven. Plaatselijke aanvallen der Franschen die aan weerszijden van den straatweg Ham— St Quentan bij verrassing en na artillerie, voorbereiding volgden, werden afgewezen. Plaatselijke gevechten noordelijk der Ai lette. Tusschen Ai lette en Aisne zwol het artillerievuur des namiddags tot groote hevigheid. Des avonds deed de vyand hef tige aanvallen», die voor onze eerste linie mislukten. Oostenrijksch Legerbericht. WEENEN, 11 Sept. (Officieel). Itali. aansch oorlogstooneel. Op de vlakte van Asiago mislukten twee plaatselijke aanval len. In den Aaolone-sector, waar het den Italianen gelukte onder het inzetten van sterke artillerie in onze linies te dringen, herstelde een tegenaanval den toestand weer. Aan he»t I'iave.front verhoogde artillerie, stryd. MARKTBERICHTEN. •TMTIhUITHIIJ. 4e ld. Trekking van Woensdag 11 Sept. 5090: no. 10386. 1600: no. 20274. 400: noe. 6951, 10406, 12894. ƒ200: nos. 220, 18089. 100: 2609, 14067. Prijsen van 65. 56 87 95 144 328 618 621 693 749 832 865 896 929 993 1002 1010 1134 1143 1165 1309 1361 1362 1430 1434 1492 160 1640 1720 1734 1762 1767 1816 1913 1967 1983 1988 2014 2045 2050 2296 2499 2623 2683 2690 2596 2697 2714 2748 2762 2784 2867 2977 3059 3156 3248 3283 3288 3380 3438 3442 3678 3606 3606 3647 3668 8780 3798 3812 3839 3874 3876 3966 3971 3976 3995 4058 4146 4295 4310 4324 4367 4412 4446 4462 4490 4646 466146694669 4680 4685 4757 4779 4786 4825 4877 4898 4913 4998 6046 6120 6127 6158' 6190 6202 5282 6289 6813 6336 6337 5341 5444 6525 6627 6630 6641 6722 6726 6727 6876 5917 6935 5961 6971 6030 6134 6154 6164 6177 6214 6229 6448 6475 6486 6499 6642 6643 6578 6621 6625 6640 6688 6714 6794 6861 6873 6889 6968 6962 7013 7021 7060 7070 7082 7140 7173 7207 7226 7232 7267 7260 7311 7338 7364 7446 7472 7497 7607 7609 7722 7727 7776 7868 7926 7946 7960 7993 8027 8031 8080 8159 8246 8326 8346 8351 8360 8437 8438 8452 8481 8649 8699 8667 8721 8741 8749 8762 8783 8871 8890 8894 8901 8940 8942 8996 9003 9068 9108 9176 9226 9231 9266 9838 9367 9386 9554 9719 9789 9864 9968 9973 10049 10068 10071 10116 10136 10268 10291 10306 10315 10343 10377 10414 10420 10440 10446 10477 10564 10697 10602 10647 10668 10674 10688 10716 10731 10764 10838 10861 10894 10911 10933 10976 10983 10986 11073 11082 11125 11135 11139 11239 11276 11379 11431 11464 11599 11609 11760 11636 11919 11930 11994 12004 12039 12068 12149 12160 12179 12236 12237 12246 12248 12260 12325 12338 12363 12374 12425 12432 12447 12517 12550 12671 12672 12587 12603 12620 12628 12629 12636 12662 12688 12696 12780 12806 12891 12928 12931 12984 12991 13074 13109 13176 13176 18196 13197 13203 3219 13286 13314 13366 13385 13392 13482 13495 13634 13687 13611 13626 13631 13649 13664 13666 13663 13778 13843 13859 13892 13948 13986 14047 14096 14097 14101 14143 14207 14306 14416 14432 14476 14628 14648 14728 14741 14747 14874 16114 16159 15422 15444 15623 16598 16032 15660 16684 15721 16736 16802 16831 15834 16847 16895 15929 15938 16027 16074 16099 16100 16107 16210 10284 16270 16275 16608 16590 16598 16599 16653 10721 16866 16917 16919 17031 17099 17114 17140 17170-17199 17237 17317 17365 17392 17615 17736 17742 17793 17830 17836 17862 17901 17932 17939 18011 18113 18116 18126 18140 18141 18168 18176 18230 18288 18362 18410 18468 18614 18620 18662 18612 18663 18772 18826 18849 18869 18864 18980 19000 19012 19019 19049 19068 19080 19111 19196 19246 19264 19280 19287 19297 19335 19343 19361 19392 19414 19486 19679 19695 19672 19682 19698 19708 19874 19908 20015 20032 20060 20094 20136 20140 20169 20217 20222 20266 20303 20311 20337 20380 20387 20470 20498 20611 20521 20638 20630 20702 20738 20777 20787 20806 20990 Vorige lijst: no. 14331 moet zyn 14431. Coöp. Tuindersver. „Gouda «o Omstreken". GroMtteaavalliag. Gouda, 9 September 1918. Buitenland of Fabrieken Pronkboonen 1 22-24, Pootuien f 16-32, Roode kool f 8.70-9, Witte kool f 6, Rhoinische spek- boonen f 25-30, Tomaten f 16-18, alles per 100 K.G. Ifiunenland Pronkboonen f 4.70-9.60, Snijboonen f 13.50-90.60, Stokapertioboo- nen f 25.20-34.40, Stamboonen f 15.20- 25.60, Uien f 10-12.70, Roode *ool 1 h 10 t9, Savoy e kool f 9.10-11, Witte kool f 6-6.90, alles per 100 K.G. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL, 10 Septi Bericht der Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. Lleel en omstreken. Eng. komkommers 7.30, dito 2e soort 6 6.40, kleine halve komkommers 4.90 ƒ5.60, wagenaare 16.30, selderij ƒ1— ƒ8.10, princesseboonen stok ƒ81.90— 32, dito stam 22.40—24.60, Rheinische Speckb. ƒ16ƒ33, pronkboonen ƒ6.40 26, snijboonen ƒ20.60ƒ26, tomaten ƒ18", dito 2e aoort 16, eeivoye kool 7.90—11, allee per 100 KAT RECHTSZAKEN. Do Reolitbuuk te RoUorikun heelt gis ten*. goëüsclu tegen I'. B., 19 jaar, bank werker te Kriuipeu aan den 1 Jsel, wo gen» diefstal vuu koperen niaclune-onder- deeleu, ten nadeel» van de N. V. Machi nefabriek Bolnes: zes maanden gevauge- ni»fctrof, voorwaardelijk, met een proeftijd au drio jaren; W. F. de V., 19 jaar, bankwerker te Krimpen aan den iJsi-l, wegens hot op zettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van door tni«drijf verkregen voorwerpen de macldne-ondcrdeelen, door den bekl, uit de vorige zaak gestolen: - eoninuuud gevangenisstraf P. do K., 39 jaar, blerhu'shouder te Krimpen aan den lJsol, wegen» heling van dio machiuoouderdeolunzes maan den gevangenisstraf; J. A. K., 35 jhr, lossen werkman te Gouda, recidivist en gedetineerd, wegens diefatal, tweemaal gepleegd, bij herhaling, van een paardetuig, een zak met 5 ki logram suiker en een zakjo niet 6 ons bruine booueuzee maanden gevang.-nis- straf. Da Rechtbank te 's-Gravonhago heeft gisteren veroordeeld D. K., we gens rywieldiefstal te Boskoop, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. AD V ERTENTlëN KOSTELOOS. Kantsoeneeringbon». BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter algemeene kennis I. dat van 12 t,m 14 September e.k. verkrijgbaar zal zijn op bon No. 278 van het LevonstnUkii leiiboekje 2 K.G. kleiaordappelen 19 cent; bon No. 288 ons erwten Hf cent. II. dot de artikelen verkrijgbaar «ui len zijn uitsluitend bij de winkeliers dlo de betreffende bon» heeft algeetemptMd. III. dat bij gelijktijdige inlevering van meer bon» No. 288 de totaalprijs van de daarop verkrijgbare gfoene erwten wordt berekend naar 11 cent per pond, met dleu vemtnnda dat wanneer genoemde to taalprijs oen geheel getal en een breuk in centen aanwijst de breuk mag worden afgerond tot cent naar boven. Gouda, 11 September 1918. Burgemeester en Wethouders voorn., ULBO J. MIJS. De Secretaris, M. VAN DER VEUR.

Goudsche Courant | 1918 | | pagina 2