IGIHG int, ER De fairste fa m HetaaM aaa Prestal ta I •eau NTHÜIS DE OORLOG. Maandag 7 October 1918. No. 13818 57 e Jaargang. 4 pet ting-Artillcrie. ompagnie te Naarden it nader vastgesteld. 'esting.Artillerie. De 12 SS® Een wapenstilstand gevraagd. Een vreedzame omwenteling in Duitschland. De Rede van den nieuwen Rijkskanselier. Een Proclamatie van Keizer Wilhelm. De Duitschers wijken in het Westen en in Palestina. - Koninge- Manifesten in Bulgarije. nde plaatsen 'c-Gravaahag*. lit II iwncimt J iTievL-ws- ezn. ^Êud.-xrextexi.txe’bla.cL'voox CS-otxd.©, ©zx Oxxxstroleexx- VERSCHUNT DAGELIJKS - BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. Bureau: MARKT 31, GOUDA. Feuilleton» IONE MARCH. Jaar, mlta op dazelfde Adminiitrade i Telef. Intero. 82. Redactie t Telef. Intens. 545. Ü4”1 0 TIEN de idoche ieken. een strekt. HOOFDSTUK XXVI. De onderdrukking ran de weduwe. de is (Wordt vervolgd.) BLENOOORK. 1 50 costumes, snmantcls. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 r«eU l.«6, elke r«el meer fOM. Op de voorpagina BO booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geredu- ceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. bij ruim BS supont, die 3001 60 ROTTERDAM. Ik speelde, dat ik inensefcen het de koningin 412 52 IBN. hutje, lijk kt ONS OVERZICHT. i. 46). n Leerares. ch hieuwt laerHM»* Voor Idalia en Marcus Hardy Audley street hadden verlaten, waren zij ar in geslaagd Ione over te halen hen te vergezellen op hun bezoek aan Rayleigh Abby, het middelpunt van mevrouw For- aaker Hardy’s nieuwe Godedienstoefeuln- gen Maar voor zij Londen verliet, had lone besloten Keith Harford op te zoeken en hem de dertig pond terug te geven, die hij, naar zij wist, zoo sleSht kon mis sen, Zij wist Keith’s adres niet, maar op zijn verzoek had zij eens dat van Duitschland, Oostenrijk en Turkije heb ben aan President Wilson een vredesaan bod gedaan; daarnevens hebben zjj den Pre sident verzocht terstond een wapenstilstand te sluiten, te land, te water en in de lucht. De Vrede in zicht? Is het mogeljjk? De dag van Zaterdag is een 'historische dag voor het Didtsche volk, voor den Duit- schen Staat, gewonden. De oude regee- ringevorm, waarin het militairisme den bo ventoon voerde, heeft plaats gemaakt voor een nieuwe, dae zyn grond vindt in een zuivere volksvertegenwoordiging. Een nieu we regeering is aan het roer gekomen, en Prins Max von Baden is opgetreden als Rijkskanselier in do plaats van Graaf Hertiing, die den kritieken toestand van het oogenblik met kon beheersehen. In de Rykadagzitting van Zaterdagmid dag, waaromtrent wij Zaterdag reeds kon den gewagen van vredeeatappen die zouden wonden gedaan, heeft de Rykskanselier een rede gehouden, ter uiteenzetting van zyn standpunt, dat het standpunt is van de ge- heele regeering. Die rede beteekent niet minder dan een vreedzame omwenteling van het bestuur van bet Duitsche Kyk. Zy be teekent den uitdrukkelijker. wansch van het Duitsche volk, dat er een eind moet komen aan de geweldige menschenslacht'ng, die de geheele wereld uitmergelt, ruïneert. De Rykskanselier heeft aan het eind zij ner rede Zaterdagmiddag de volgende ver klaring afgelegd: „Ik heb niet tot den dag van heden ge wacht, voor ik handelend optrad ter bevor dering der Vredesgedachte. Steunend op de instemming van alle be trokken autoriteiten in het rijk en op die der gemeenschappelijk met ons optredende bondgenooten, heb ik in den nacht van 4 op 5 October door bemiddeling van Zwitserland aan den president der Ver. Staten van Ame rika een nota gericht, waarin ik hem ver- (iOlBSCHE COURANT. zoek, het tot stand brengen des vredes ter hand te nemen en daartoe met alle oorlog voerenden in verbinding te treden.” En hij voegde hieraan toe: Ik heb dezen stap op den weg ter ver lossing, niet slechts van Duitschland en zijn bondgenooten', maar van de gansche sedert jaren onder den oorlog lijdende menschheid, ook derhalve gedaan, omdat ik geloof, dat de op het toekomstig heil der volkeren ge richte gedachten, die de heer Wilson ver kondigt, volkomen in overeenstemming zijn met de algemeene denkbeelden, die ook de nieuwe Duitsche regeering en de overwe gende meerderheid van ons volk bezielt. Wat mijzelf betreft, uit myn vroeger, voor een anderen kring van hoorders ge houden redevoeringen blijkt, dat in de voor stelling, die ik mij maak van een toekomsti- gen vrede, geen wijriging is gekomen se dert my de leiding der rykszaken is op gedragen. Wat ik wil is een eer- lyke, blijvende vrede voor de geheele menschheid en ik geloof tevens, dat zulk een vrede tevens de sterk ste beschermende muur zou zyn voor de toekomstige welvaart van ons eigen vader land. Tusschen de nationale en de internatio nale geboden van den plicht zie ik derhalve wat den vrede betreft geen verschal. Het beslissende ligt voor my uitsluitend daarin, dat deze geboden door alle betrokkenen met dezelfde eerlyldieid als bindende erkend en geëerbiedigd worden, als dit voor my en de andere leden der regeering geldt. Zoo zie ik dan met die innerlijke kalmte, die myn goed geweten als mensoh en als die naar van ons volk my schenkt, en die te vens berust op het vaste vertrouwen, op dit groote, trouwe, tot elk offer bereid volk en op een roemrijk leger, den uitslag van tie eerste handeling tegemoet, die ik als leidend staatsman van het ryk heb onder nomen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.per week 15 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 2.50, met Zondagsblad 3.40. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten, den boekhandel en de postkantoren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 tegels 1.05, elke regel meer 0.20. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1-30, elke regel meer 0.25. Advertentiën van publieke vermakelijk heden 12% cent per regel. oor den OOMMAN- 1319 20 j Hoe deze uitslag ook moge zyn, ik weet, dat het Duitschland vastberaden en een drachtig zal vinden, Eoowel tegenover een redelijken vrede, waarbij elke zelfzuchti ge schending van vreemde rechten wordt verworpen, alsook tot den eindstrijd op le ven en dood, waartoe ons volk buiten zijn schuld zou zijn gedwongen, wanneer het antwoord der met ons oorlogvoerende mo gendheden op ons aanbod zou worden in gegeven door den wensch one te vernieti gen. Geen vrees bekruipt my by de gedachte, dat dit laatste het geval zou kunnen zyn, want ik weet hoe groot de geweldige krach ten zyn, die ook thans nog in ons volk sluimeren en ik weet, dat da onweer’cgbare overtuiging dat wij voor niets meer strijden dan voor ons leven als natie, deze krachten zou verdubbelen. Ik hoop echter ter wille der gansche menschheid, dat de president der Ver. Sta ten ons aanbod zoo opneemt als wij het be doelen, dan zou de deur tot een spoedigen eervollen vrede van recht en verzoening zoowel voor ons als voor onze vijanden zijn geopend.” Na deze woorden weerklonken luide toe juichingen van het geheele Huis van Afge vaardigden; alleen de onafhandelijke g so cialisten stemden daarmede niet in. Het vredesaanbod door Duitschland door bemiddeling er Zwitsersche regeering aan den President der Vereenigde Staten ge daan, luidt in den officieelen tekst aldus: „De Duitsche regeering verzoekt den president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika het herstel van den vrede ter hand te nemen en alle oorlogvoerende staten van deze poging in kennis te stellen en hen uit te noodigen tot het zenden van gevolmach tigden ter opening der onderhandelingen. Zy neemt het door den president der Ver eenigde Staten van Noord-Amerika in zijn Congres-Boodschap van 8 Januari 1918 en in zijn latere verklaringen, vooral in zyn rede van 27 September, opgestelde program als grondslag voor de vredesbesprekingen aan. Om verder bloedvergieten te voorko men, verzoekt de Duitsche regeering, de onmiddellijke sluiting van een wapenstil stand te land, ter zee en in de lucht te be vorderen." Het vredesaanbod, dat mede door Oosten rijk en Turkye is gedaan, grondt zich op het program door President Wilson in het Congres van 8 Jan. 1918 ontwikkeld. Dat program bevat in het kort de volgende 14 punten: 1. Openbare vredesovereenkomsten, open bare diplomatie. 2. Volkomen vrijheid van de zeevaart, in oorlog zoowel als vrede. 3. Zoo mogelyke verwijdering van alle economische slagboomen. zijn schoonzuster Mevrouw Vincent Har ford genoteerd, met het vage voornemen haar in de toekomst eene te bezoeken Het was een klein hul», in een stille straat niet ver van Audiey street. Ione zag, dut de straal nauw was tn be grensd door een dubbele rij geltjkvor- mige huizen, opgetrokken van do bijzon dere steensoort, die daarvoor in Zuid- Londen gebruikt wordt. En hoewel huizen iets meer pretentie ten toon spreid den dan die in Audiey street wüten zij tenminste een graad of tien ongerirflij- ker. Donker-gele gordijnen, klein B. OLOCXETT. vertaald P. WEWELDiK-VAl ROMUM. (Madnik verbaden.) ben om van te leven. Ik vind het schan de. Zijn moeder heeft een groot oud^ adellijk kasteel, bijna zoo groot ais Wind sor, geheel voor zichzelf.” „Nabootsing Alles met ijzeren dwars balken en kakkerlakken,zei Markus. Zijn vrouw «treek zijn haren over zijn voorhoofd, tot zijn blauwe oogen be rouwvol door den ih verwarring gebrach- ten haarbos keken, als ee^ uil tusschen de klimopranken. Is het niet mooi, lone; doe het ook eenB. Krullen kittelen zoo grappig In je hand, aJs je er overheen strijkt. Wïlje niet afebhuwelijk ding? 'i Doet er niet toe. Dan zal zijn eigenste ik het doen!” „O, schaam je, schaam je,’’ zei Mar cus, dieper dan ooit blozende achter hel neerhangende haar, waarin Idalia ge woeld had. Then pakte hij zijn rouw op, zoo gemakkelijk of zij een veertje was, en zette haar op een stoel. Idalia sprong op en stampte op het versleten karpet. „O, jou groote, sterke, afcchuwelijke, ruwe kerel, ik haat je; om je eigen kleine vrouw zoo slecht te behandelen 1 Spreek geen woord tegen me - je ziet, lone, dat Ik geen woord tot verdediging spreken mag; alles Is uit tuseohen ons! Bovendien kijk je tweemaal zooveel naar Ione als naar mij en je hebt gezegd1, dat je te Grindelwald meer van haar dan van mij hield. Ja, je deed het - je hebt het geaegd. Spreek nu niet tegen, Marcus Hardy Je weet, dat er geen woor den zijn, die je ter verdediging kunt aanwenden. En In elk geval luister Ik niet naar je, al had je ze wel. Goddank, die voor het boogvenster hingen, onderscheidden hel huis van mevrouw Vincent Harford van die harer buren Vruchten Li was, schitterend van fint, in een ovale glazen doos geborgen, waren daar zichtbaar, waar de gele gordijnen een weinig van elkaar weken Kleine Angel, die er In haar losse, verkleurde, lichtblauwe jurk buitengewoon meelijwekkend uitzag, opende de deur en zoodra zij de bezoekster herkende vloog zij haar met een blijden kreet in de armen. ,,Ik ben zoo Wij, dat u gekomen bent,” zei ze Ik ben heel alleen In huls en 't Is zoo leeg en groot. Tenminste als moeder naar bed 1». En dr werkvrouw komt morgen eerst. Ik speelde, de koningin was en den menschen hoofd afsloeg. Nu kunt u zijn, leder om de beurt.” „Dat moet een aard'g spelletje zijn,” zet lone, „maar Ik hoop, dat je moe der niet ernstig ziek te?’’ den houden. En ik zal rijstpuddingen moe ten maken en we zullen esn kleinen jon gen nemen, met aardig gjinunende knoo- pen, om de schoenen schoon te maken en het meisje van alles gezelschap te houden. Neen, ik denk, dat we geen sqhoenen zullen dragen, die gepoetst moe ten worden bruin leer Is veel mooier en goedkooper ook. Vooral die soepele mot canvaspunten. Die koeten niet meer dan een halve kroon het paar, als je den bediende, die je helpt, maar een beet je vriéndelijk toelacht!” „Zoo arm zullen we niet zijn!” waag de Marcus, de reus, te veronderstellen. Maar zijn vrouw sprak hem dadelijk te- f „O, ja, dat zullen we wel, lieveling. Ia hij niet Mrf, Ione? Natuurlijk zullen we uw rijn «n hnagTnfi ntete hab- 60) „Marcus en ik zullen toch zoo’n gieeel- ligen tijd hebben in het liefste kleinste dat men zich denken kan. Natuur tonnen we geen behoorlijk huis be wonen, en noch rijtuigen, noch bedien- „Wie? Moeder? O, neen, zo gaat alleen naar bed, aJs er niete andere te doen is. Maar ik zal 't haar giuin zeggen; zo zal blij zijn, dat u er bent.” En met een knikje en met oen zwaai, mot do hand verdween het vreemde, ver onachtzaamde kind, bevallig als een elf, de nauwe trap op, die naar de slaap kamer in he< kleine huis voerde, 'EenAgp oogenblikken later word een kribbige stem, die een vraag stelde, door de dunne muren hoorbaar. Hot gedempte ante oord werd ontvangen mei de^ woor den „Ik zou wol eens willen welen, wat die hierheen voerde.” Een oogeuhllk later stormde Angel met nieuws tónnen. „Moed- r staat zoo gauw op, als ze maar kan en ik moet mei u praten tot ze klaar te. En Ik hoop zoo, dat het lang zal duren.” En weer sloeg zij, met een Wijden kreet de armen om den hals van lone, „U benl zoo mooi, weet u dat wel?” vervolgde zij, „en zooveel liever dan de moeste’ mooie p»enschen. Het kan u niete sdielen, als ik uw kleeren wat in het niet Ata ik groot heel mooi zijn en zljtkenja- moet hemel blauw zijn, o, zoo dun ên ze moet af- gezet worden met Garrlbaldirood, en een broeden zijden ceintuur om mijn mRUdel. En ate ik uitga, zal leder vragen: „Wie is die lieve verschijning?” Ik ben er- zeker van, dat ieder dat bij zich zelf zegt, want al heeft u maar een oude zwarte japon aan....” war breng, ben, zaJ Ik ponnen dragen, de eene Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aollede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en orj.e Agenten. heb ik wat anders te doen.” Marcus keek lone hulpzoekend aan. Zij la» met een glimlach, die niet meer op haar gelaat was geweest, sinds zij het laatst geluisterd had naar do opge wekte woorden van de luchthartlgste en trouwste van alle vriendinnen. „Daar heb je ’t weer,” riep ze. „Nu doen jullie ’t alle twee. Marcus Hardy, ik verkies nlit dat je zoo in mijn bij zijn met lone flirt, ofschoon ik een we- in een vreemd land ben. Ik zal niet huilen. Neen mijnheer 1 Ik za] al leen zeggen: vaarwel, mijnheer Man! Het was mij aangenaam u ontmoet te hebben. Ge inoogt naar het andere meisje gaan, als je haar krijgen kunt. Ik geloof ech ter niet, dat ze veel oog voor je heb- keu zal Ofschoon er enkele zulke co- quetten onder de vrouwen zijn. Het is gewoon a/schuwelijk!" en hen, jegens wie wjj niet rechtvaardig wenschen te zijn. Er mogen geen bevooreechtdgden zün< alle volken moeten gelijke rechten hebben; 2o. geen bijeonder of af-zonderlijk belang van één enkel volk of groep volken kan tot de basis warden gemaakt van een gedeelte eener regeling, die onbestaanbaar is met het gemeenschappelijk belang van allen; 3o. er kunnen geen volkerenbonden of bij zondere verdragen of overeenkonwten be staan binnen de algemeene familie van den volkerenbond; 4o. en hierop valt alle nadruk: er kun nen geen byzondere, zelfzuchtige economi sche combinaties bestaan binnen den bond; er kan geen gebruik wonden gemaakt van eenigertea vorm van economischen boycot of uitsluiting behalve als economische straf door uitsluiting van de wereldmarkten, die door den volkerenbond zelf kan worden op gelegd als middel van discipline of con trole; 5o. alle internationale overeenlamurten en verdragen van eiken aard moeten aan de geheele wereld medegedeeld worden. Wanneer de Duitsche regeering, de grond slag der gedachte, in deze punten neerge legd, aanvaardt, dan is hiermede wel duidelyk uitgesproken, dat liet Duitschland emet te met den nieu wen koers, dat niet mag worden ge sproken, zooals in sommige Entente-bladen geschiedt, dat de nieuwe Duitsche Regee ring zou zyn 'een vermoinmingsmindsterie, dat haar optreden slechte zyn zou een ver andering van decor. De wijziging in het Duitsche regeeringe- stelsel is tot stand gekomen door den drang der omstandigheden. Daarvoor heeft Duitechland’s leiding moeten bukken. Dè toestand aan de fronten, de terugslagen in het Westen en in Palestina, de afval van Bulgarije en de toestand binnenslands maakten dringend een wyzigmg van den koers noodzakelyk. Een terugkomen daarop is niet meer mogelijik. Thans r\jst de vraag: zal President Wil son in het aanbod tot het aanvangen van onderhandelingen bewilligen? Het zal nog wel enkele dagen duren eer het antwoord van den President daarop zal worden vernomen. Hiervoor toch is noodig overleg met de Entente-Stoten, die niet zelfstandig van den vredesstap door Duitschlamd officieel in kennis zijn gesteld. Na hetgeen echter door de leidende staats lieden ten aanzien van een komenden vrede is gezegd, kan veilig worden aangenomen, dat het bewilligen in een wapenstilstand beteekent: vrede. De Entente zal zeker geen wapenstilstand aangaan, om den vij and in de gelegenheid te stellen op adem te komen en zich tot nieuwen stry'd toe te rusten. Daarom is het dan ook waarschijn lijk, dat alleen dan een wapenstilstand zal 4. Vermindering van wapening tot het minimum dat noodig te voor wederzijdsche veiligheid. 5. .Vry'e, ruimhartige en velatrekt onpar tijdige regeling van alle koloniale aanspra ken, waarbij de belangen van de bevolkin gen even zwaar moeten wegen als de bil lijke eischen van de betrokken regeering. 8. De ontruiming van alle Russische ge bied en een zoodanige regeling van alle vraagstukken die Rusland betreffen, dat de medewerking van de andere volken der wereld wordt verkregen oin Rusland in staat te stellen zelf haar lot te bepalen. 7. België moet volkomen in zyn souve- redniteit worden hersteld. 8. Het geheele Fransche gebied moet ontruimd, en „en het kwaad dat Pruisen Frankrijk in 1871 in zake Elcas-Lotharin- gen heeft aangedaanhersteld worden, opdat de vrede in aller belang bevestigd moge wonden”. 9. De grenzen van Italië moeten wonden gewijzigd naar duidelijke herkenbare lijnen van nationaliteit. 10. „De volken van OoötmrjjkJIonga- ry'e, welks plaats onder de naties wij wen- schen beveiligd en verzekerd te zien, moe ten zoodra mogalyk de gelegenheid tot au tonome ontwikkeling worden geschonken." 11. Roemenië, Servië en Montenegro moeten wonden ontruimd; bezet land moet worden teruggegeven; Servië moet een vrijen en veiligen toegang tot de zee krij gen; de Balkankwesties moeten vriend schappelijk geregeld en internationale waaiborgen voor de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van de Balkanstaten ge geven worden. 12. De Turksche gedeelten van het Otto- maansche ryk moeten souverein biyven, de andere nationaliteiten, nu onder Turksch 'gezag, moeten zich autonoom kunnen ontwikkelen. De Dardanellen moeten onder internationalen waarborg voor alle scheep vaart vrV zyn. 13. Er worde een onafhankelijke Pool- sche staat gesticht, omvattende alle terri- toriën met onbetwistbaar Poolsche bevol king en verkrijgende een vrijen en veiligen toegang tot de zee. Zijn ouafliankelijkheid en onschendbaarheid wonden internationaal gewaarborgd. 14. Een vereeniging van volken moet worden gevormd „teneinde elkaar weder zijds politieke onafhankelijkheid en on schendbaarheid van gebied voor groote en onafhankelijkheid voor kleine staten gely- kelyk te waarborgen. In de door den rykskanseüer bedoelde rede van 27 Sept, legde president Wilson by de besprekingen van den volkerenbond o.a. het volgende vast: lo. Onpartijdige gerechtigheid is ver- eischt; men mag geen onderscheid maken tusschen hen, jegens wie wy rechtvaardig

Goudsche Courant | 1918 | | pagina 1