De Revolutie in Duitschland. De Sociaal-Democraten nemen de leiding. Di DÉclirs Irstta leri| Van Zondagavond 6 uur. Duitsche onderhandelaars. Verdere besprekingen verzocht. Onderhandelingen over de nieuwe Duit sche Regeering. De Steenkofenaanvoer stopgezet. Het Draadloos Station te Nauen in handen der Ar beiders en Soldatenraden. De Republiek Wurtemberg. Ook de Koning van Saksen afgetreden Sleeswijk-Holstein Republiek een In België. In Zwitserland. Op weg naar den Wapenstilstand. Se Delegatie op iIe terugreis. 0e strijd in België en Frankrijk. Een oproep in de Vorwarts tot de algemeene werkstaking. Proclamaties van den nieuwenRijkskanselier De afgetreden Duitsche Keizer op Holland's grondgebied. De Duitsche Gedelegeerden seinden Zondagavond 10 uur draadloos Aan den Duitschen Opperbevelhebber. Bevestigen de ontvangst van Uw twee radiotelegrammen, waarin de komst der vier commissarissen wordt aangekondigd met een waarschijn lijke vertraging van enkele uren. Het Duitsche Opperbevel zond- hedennacht 1 uur aan de gedelegeer den bij de geallieerden het volgende draadlooze telegram De leiding van den oorlog ter zee wenschte deelname van ver dere vertegenwoordigers aan de besprekingen. Zijn daartegen bedenkingen BERLIJN, 10 Nov. De onderhan delingen over een gemeenschappelij ke Regeering tusschen de sociaal-de mocratische meerderheidspartijen, wier vertegenwoordiger Ebert thans als Rijkskanselier aan het hoofd der voorloopige Regeering tftaat en de onafhankelijke sociaal-democraten, alsook de mede-leden der burgerlijke partijen, tot nu toe behoorende t;t de meerderheidspartijen zijn in vollen gang. De Sociaal-Democratische party heeft de onafhankelijke sociaal-de mocratische party aangeboden ge meenschappelijk de Regeering te vormen, waarbij beide groepen ge- lykgerechtigd zouden zijn. Daarbij heeft het streven by haar voorgeze ten, dat in deze hogst ernstige dagen elke tegenstelling moet worden voor- bygezien, opdat de groote-Duitsche vrijheidsbeweging snel en gelukkig met vermyding van gewelddadighe den en uitspattingen kan worden doorgevoerd. Van de onafhankelijke sociaal-democraten zouden Haase, Liebknecht en Barth als medeleden der Regeering worden voorgedragen. Over de verdere onderhandelingen tusschen beide groepen deelt het be stuur der sociaal-democratische par ty mede: De onafhankelyken eischen, dat Duitschland moet worden een Sociale Republiek. De sociaal-democratische party streeft hetzelfde doel na, maar wil echter het volk en de wetgevende vergadering daarover doen beslissen. Sedert Zaterdagavond staat de aan voer van Duitsche steenkolen naar ons land stopu Twee avondtreinen zijn niet gearriveerd. De Mfnliter van Oorlog stalt zich tar beschikking van da nieuws DulUche Rageering. BERLIJN, 10 Nov. De Minister van Oorlog, Scheuch heeft zich ter beschikking gesteld van de nieuwe regeering om de verdere voeding van het leger en de op lossing der demobilisatie-quaestie te waarborgen. Volgens een Zondag draadloos ont vangen bericht is het groote draad looze telegrafiestation te Nauen in handen van den Raad van Arbeiders en Soldaten. De nieuws Regeering. Volgens berichten uit Stuttgart is ook daar op 9 November des avonds in het Gebouw van den Landdag de nieuwe voorloopige regeering gevormd. De republiek werd uitgeroepen. De vertegenwoordiging wordt samengesteld uit de vrije vakver- eenigingen der sociaal-democrati sche partij, van de onafhankelijk sociaal-democraten en commissies uit de raden van arbeiders en soldaten. De Engelschfe draadlooze dienst maakt hedennacht melding van ge ruchten t|at de Koning van Saksen afstand zóu hebben gedaan van den troon. Dit gerucht is niet bevestigd. De Engelsche draadlooze dienst meldde hedennacht dat volgens inge komen berichten Sleeswijk-Holstein tot een onafhankelijke republiek is verklaard. WA? Uit een draadloos Fransch be richt van Zondagavond De Duitsche legers trekken terug en worden krachtdadig vervolgd. Zij zijn niet in staat den opmarsch der Geallieerde troepen tegen te houden, noch in België noch in de Ardennen of in Lotharingen, zij zijn volkomen overwonnen. Het Garnizoen bij Visé'legt de wztpens neer. De fLitfiphfi wacht aaa de gyrus by E y s d e n heeft de wapens en uit- lustingstukken weggewo r on posten verlaten. In het dorp Lsnsye loopen de kinderen met Belgische vlaggen rond; de Duitschers vieren er feest. Er zijn reeds Belgen over de grens gekomen. Het leger opnieuw gemobi liseerd. De Zwitsersche Bondsraad heeft een oproep tot het Zwitsersche volk gericht, waarin het verklaart, dat op het oogenbiik,- waarop het legerbe stuur voornemens is een snelle, geleidelijke demobilisa tie tot stand te brengen, de Bondsraad tot de overtuiging móèsi komén, dat zich van sommige deelen'dès lands, met name van de, stad Ziirich, een toenemende onrust heeft meester gemaakt. Er worden pogingen in het werk gesteld, de pevoiutionnaire, anarchis tische experimenten, waardoor Rus land zoo bloedig geteisterd wordt, naar Zwitserland over te brengen. In het gastvrije voor den geest der vrjj- heid ontvankelijke Zwitserland, is geen plaats voor deze kuiperijen, wier gevolgen het grootste gevaar voor de veiligheid en de onschend baarheid van het land opleveren. De Bondsraad is vastbeslo ten, de orde te handhaven en dc openbare veiligheid te verzekeren, Hy heeft dus de troepen weder gemobiliseerd. Het Duitsche legerbevel dringt op spoed aan. Het Duitsche Oppercommando seinde gisteravond half acht draad loos aan de Duitsche Gedelegeerden by de Geallieerden: „De gisteren door Erzberger in uitzicht gestelde telegrammen wor den ten spoedigste verzocht. De Duitsche Koerier de linies gepasseerd. De Duitsche Gedelegeerden sein den gisteravond 7.30 u. n.m. draad loos aan den Duitschen Legercom mandant „Heldorf is te 3.20 Midden-Euro- peeschen tyd hedenmiddag de linies by Fourmies overgegaan. Verzoeke zyn weg naar het Duit sche Groot Hoofdkwartier te verge- makkeiyken. w.g. VON WINTERFELD. Radiogram van de Duitsche Ge delegeerden aan het Duitsche Opperbevelvan hedenmorgen half tien: Antwoord terstond of Helldorf is aangekomen. Indien Helldorf niet aangekomen is, in geval van noodzaak zal de verbinding door de kicht worden lot stand gebracht op de gisteren ver melde wyze. Hot uur van vertrek zal U per ra dio worden medegedeeld. get. ERZBERGER. Het Duitsche Legerbevel seinde hedenmorgen half elf draadloos aan de Duitsche Gedelegeerde^ by de ge allieerden De Radiogrammen (vermoedeyk de verwachte cijfertelegrammen, op de spoedige toezending waarvan gis terenavond werd aangedrongen) ontvangen. Helldorf aangekomen. Door het Duitsche Opperbevel is hedenmiddag half drie aan de Duit sche Gedelegeerden by de Geallieer den het volgende draadloos geseind De volgende gevolmachtigde gede legeerden zullen'heden 10 Novem ber - tusschen 6.30 uur en 9 uur in den avond aan den straatweg Chi- mayTrélon de Duitsche voorste li nies op hun doortocht naar den Franschen Opperbevelhebber in een automobiel overschrijden. Majoor Von Boetticher, Luitenant Körbler, Geheimraad Frisch, Dr. Meichior, de beide laatsten als bur ger, commissarissen voor de voedsel- kwestie met een begeleider. Verder wordt verzocht in den be- treffenden sector op het genoemde uur het vuren te staken. Fransch Legerbericht. PARIJS, 9 Nov. Officieel. De Franschen hebben, hun opmarsch voortzettend, op bepaalde punten he den een vooruitgang van 15 K.M. ge maakt. Links trokken afdeelingen cavale rie de Belgische grens over, waarbij ze de Duitsche achterhoeden onderst boven reden, gevangenen namen en kanonnen met veel materiaal bemach tigden, o.a. verscheiden spoortreinen. De Franschen hebben Glageon, Four mies, Hirson, Anor, St. Michel bezet. Hun afdeelingen zetten de vervolging op de linie Momignies, benoorden het bosch van St. Michel, Macquenoise en Forge-Philippe voort. Verder naar het O. zyn de Fran schen de Thon en de Aube overge trokken en hebben ondanks levendi- gen tegenstand Signy-le-Petit bezet en zyn verder opgerukt. De Franschen bereikten de spoor lijn van Mezières naar Hirson er Wagny ten Z. van Maubert-Fonta Op hun rechtervleugel staan Franschen langs den Joop van v Sormonne. Ze hebben Mezières e, Mohon aangetast en zyn die beide plaatsen omgetrokken. Verder oostwaarts trokken de Franschen ter^. hoogte van Lumes over de Maas. En gelach Legerbericht. LONDEN, 9 Nov. Officieel. Op het heele Britsche front rukken onze troepen vooruit; de vijand wykt snel. Het derde en vierde leger, die aan weerskanten van de Sambre opmar- cheeren. naar de Belgische grens, ondervinden maar weinig georgani- seerden tegenstand. Hot eerste leger is aan beide zyd m van net Rergen-Condckanaal sne' g< - vorderd. Bezuiden het kana&i trok ken onze troepen over de sp. orly'n Maubeuge-Bergen en naderen ze Bexgfn. Ten N. van het Bergen-Conctéka- naal het gebied tusschen de Snelde en 1 et Antoing-kanaal gezuiverd. Po- ruYelz werd genomen; het Antoing- kanaal ten Z. van deze plaats w-j-d overschreden. De oostelijke oever van de Schol- de is geheel bezet. De troepen namen Antoing en D om ik en vorderden ten O. van die plaatsen. Verder noordwaarts nadert het tweede leger Renaix (Ronsee). Duitsch Middag-Legerbericht. BERLIJN, 10 Nov. Officieel. Tus schen de Schelde en de Maas heeft de vyand ons op onze terugtrekkende bewegingen over Ronsee, Lens, St. Ghislain, Maubeuge, Tielon en over Sormonne, ten W. van Charleville ge volgd. Op de oostelijke Maashoogten en in de vlakte van Woevre herhaalde aan vallen van de Amerikaansche troe pen afgeslagen. Franaeh Legerbericht. PARIJS, 10 Nov. (Officieel). De vervolging is vanmorgen onder gun stige omstandigheden hervat ten W. van Mezières zyn wy de Sormonne overgetrokken, hebben de plaats van dien naam genomen en den weg van Hirson naar Mezières ten Z. van j Renwez bereikt. Op onzen rechter- I flank hebben wy de Maas overschre- den tusschen Lumes en Douchery. In zyn meer en meer overhaasten terug tocht heeft de vyand een aanzienlijke hoeveelheid materiaal achtergelaten; wy hebben in 't bijzonder tusschen Anor en Momiqnies kanonnen, talrij ke voertuigen en geheeie treinen ge nomen. BERLIJN, 9 Nov. Hedenmorgen werd in Berlijn de nieuwe Duitsche Volksregeering gevestigd. Het grootste deel van het Berlijnsche garnizoen en andere in Berlijn tijdelijk gestationeerde troepen liep zonder meer tot de nieuwe Regeering over. Deputaties verklaarden aan de sociaal-democratische partijleiding dat zij niet op het volk zouden schieten, maar in over leg met de volksregeering de orde zouden handhaven. Daarop werden de voor gerechts- en andere openbare gebouwen gestationneerde wachten ingetrokken. De zaken van den Rijkskanselier worden door den sopiaal-democratischen afgevaardigde Ebert geregeld. In de toekomstige Regeering zullen vermoedelijk behalve de vertegenwoordigers van de huidige meerder- heidsgroep ook drie onafhankelijk sociaal-democraten zitting nemen. BERLIJN, 9 Nov. In een extra-editie van het hoofdorgaan van de Duitsche sociaal-democratische partij, de .Vorwarts", wordt de volgende oproep gedaan voor de algemeene werk staking: ,De Raad van Arbeiders en Soldaten heeft tot de alge meene werkstaking besloten. Alle bedrijven staan stil. De noodzakelijke verzorging van de bevolking moet in stand worden gehouden. Een groot gedeelte van het garnizoen heeft zich in aan eengesloten troependeelen met machinegeweren en geschut ter beschikking gesteld van den Raad van Arbeiders en Soldaten. De beweging wordt geleid door de sociaal-democratsche partij in Duitschland in gemeenschap met de Onafhankelijke Duitsche Sociaal-Democratische partij. De Raad van Arbeiders en Soldaten zorgt voor dë hand having van rust en orde.' Leve de Sociale Republiek De Raad van Arbeiders en Soldaten." BERLIJN, 9 Nov. 1918. De rijkskanselier heeft de volgen de proclamatie uitgegeven De nieuwe regeering heeft haar taak ter hand genomen, het Duitsche volk voor burgeroorlog en hongers nood te bewaren en zyn rechtmati ge eisch tot zelfbepaling door te zetten. Deze taak kan zy slechts vol voeren, als alle overheidspersonen en ambtenaren in stad en land hiertoe de hand leenen. Ik weet, dat het ve len moeilijk zal vallen met de nieuwe regeerders samen te werken, maar ik doe een beroep op hun liefde tot ons volk. J" Als de organisatie zwicht, zouden er ernstige uren aanbreken en Duitschland zou aan de anarchie worden uitgeleverd. Helpt dus het vaderland door onverdroten verder te werken. leder blij've dus op zyn post tot de aflossing komt. De Rykskanselier w.g. EBERT. BERLIJN, 10 Nov. De nieuwe rykskanselier Ebert heeft de volgen de proclamatie tdl het Duitsche volk gericht: Medeburgers, Prins Max von Baden, tot dusverre rykskanselier, heeft my met instem ming van de gezamenlijke staats secretarissen de waarneming van het ambt van rykskanselier opgedragen. Ik ben begonnen de nieuwe regee ring in overeenstemming te brengen met de partyen en zal óver het resul taat ten spoedigste mededeeling doen. De nieuwe regeering zal een volks regeering zyn. Haar streven zal zyn het Duitsche volk zoo snel mogelijk den vrede te brengen en de verkre gen vrijheid te bevestigen. Medeburgers, ik vraag uw aller steun by den moeilijken arbeid, die ons wacht; Gij weet hoe zeer de oor log de voeding van het tolk, de eerste voorwaarden voor het politieke le ven, bedreigt. De politieke omwenteling mag de voedselvoorzie ning der bevolking niet verstoren. De eerste plicht van stad en land is de productie van levensmiddelen en het vervoer daarvan niet te vermin deren, maar te bevorderen. Gebrek aan voeding leidt tot plundering en roof en ellende voor allen. De arm- sten zouden het ergste leiden, de ar beiders in de industrie het zwaarst worden getroffen. Wie zich aan voedingsmiddelen vergrijpt, aan andere onontbeerlijke zaken of aan de voor de distributie benoodigde verkeersmiddelen, bezon- zondigt.zich zwaar tegenover de ge meenschap. Medeburgers, ik verzoek U allen dringend: verdwijnt van de straten, zorgt voor rust en orde. De Rykskanselier EBERT. De nieuwe Rijkskanselier. Friedrich Ebert, die door Prins Max von Baden is voorgedragen als zijn opvolger in het ambt van Rijks kanselier, werd in 1912 in den Rijks dag gekozen voor het district Elber- feldBarmen. Het Berl. Tageblatt geeft de vol gende korte biografie van den nieu wen kanselier: Ebert's vader was kleermaker te Heidelberg. Hier werd F. Ebert 4 Februari geboren. Hij is op de volks school te Heidelberg geweest en leer de vervolgens het vak van zadelma- wker. Wat hem de volksschool niet kon bieden heeft hy zich door zelf studie en de aansluiting bij de s.-d. beweging eigen gemaakt. Al in 1892 werd hij redacteur van de s.-d. Bre mer Biirger Zeitung. Later kwam hy ook als s.-d. in de „Biirgerschaft" te Bremen. Nadat Ebert in 1900 te Bremen arbeiderssecretaris was ge worden; werd hy vijf jaar later in het partij-bestuur der s.-d. party ge kozen. Bovendien was hij voorzitter van het centraal bureau der arbei dende jeugd in Duitschland. In den Rijksdag heeft Ebert zich in korten tijd een leidende plaats verworven. In zijn partij gold hij sinds lang als de man der toekomst. Ook in de hoofdcommissie van den Rijksdag trad hy door zyn geestkracht en tem perament op den voorgrond. Toen de laatste voorzitter, de centrum-afge vaardigde Fehrenbach tot president van den Rijksdag werd gekozen, viel de keuze voor een voorzitter der hoofdcommissie op Ebert. Ook de staatkundige tegenstanders geven hem tot zijn eer na, dat hij de bespre kingen onpartijdig heeft geleid. Toen de niouwe regeering onder prins Max van Baden ontstond, traden in de eerste plaats de afgevaardigden Scheidemann, Bauer en David in het kabinet, terwijl Ebert, die reeds {oen ernstig in aanmerking kwam, zich op den achtergrond hield. In de laatste vier weken is Ebert de meest hechte steun der ryksregee- ring geweest en heeft hy ze op hache lijke oogenblikken bekwaam verte genwoordigd. Het Persbureau Vaz Dia» meldt dat de afgetreden Keizer van Duitschland heden met gevolg perspecialen trein te Elsden In Limburg is aangekomen. Nader vernemen wij, dat de ex- keizer is doorgereisd naar Middach- ten, waar 's keizers vriend Graaf Bentinck woont. De toestand in Berlijn. Omtrent de gebeurtenissen in Ber lijn werd ons gisterenavond elf uur draadloos het volgendé ^geseind Hedenmorgen 9 uur iyn de arbei ders der grootste industrieele onder neming algemeen in staking gegaan. In optochten, met de roode vlag voor uit, aan het hoofd waarvan gewapen de soldaten van alle wapens gingen, trokken zij uit alle voorsteden naar het centrum der stad. Aanvankelijk werd gtëischt, dat de officieren en soldaten zich van hun cocarden en schouderstukken ontdeden. Dit geschiedde vrijwillig op groote schaal. Matrozen, soldaten en arbeiders verbroederden zich al gemeen. Men drong de kazernes bin nen en vond ook daar een geestdrif tig onthaal bij de soldaten. De mili taire bezettingen der fabrieken heb ben te zamen met de arbeiders de werkplaatsen verlaten en gemeene zaak met hen gemaakt. Voor zoover tot dusver bekend, kwam het alleen vóór de z.g. Meike verkazerne tot een botsing tusschen de massa's en de bewapende macht, maar ook hier waren het slechts twqgs officieren, die schoten. Drie dooden en een gewonde vielen als slachtof fers. De m-bezit-neming tan de meeste openbare gebouwen ging glad in haar werk, toen bleek, dat de militai ren tot het volk waren overgegaan. Een stoet stakers der maatschap pij voor draadlooze telegrafie ver scheen om half drie vóór den Rijks dag. Een afdeelinjdfjagers bezette de stoep, waar de menigte voor te hoop liep. Het Rijksdaglid Sc h e i d e- m a n n hield de volgende toespraak „Keizer en kroonprins zijn afge treden. De dynastie is ten val gebracht. Een heerlijke overwinning van het Duitsche volk. Ebert is op gedragen, de nieuwe regeering te vormen met deelneming van alle rich tingen der*s.-d. party. De beschik kingen der regeering zjjn alleen met Ebert's onderteekening geldig, die van den Minister van Oorlog slechts met het contraseign van een s.-d. ad junct." Scheidemann drukte den men- schen op het hart zich kalm te hou den en incidenten te vermijden. Van een vrachtauto af spraken de afgevaardigde Vogtherr en eenige soldaten. Een vertegenwoordiger van het korps officieren van een garde-ba taljon deelde mede, dat de officieren aan den kant van het volk staan. Op alle toespraken volgde storrn- achtigen bijval en gejuich. Tegen den middag ging het regi ment Naumburgsche jagers tot het volk over en zond het een afvaardi ging naar den arbeiders- en soldaten- raad. Andere troepenafdeelingen sloten zich daar ijlings bij aan. Het Alexander-regiment ging na een toe spraak van het1 Ryksdaglid Wels in zijn geheel tot het -volk over. Alleen in de Chausseestraat kwam het vóór de daar staande kazerne tot een onbeduidende schietpartij, waar bij een arbeider door een officier werd gedood. De officieren vluchtten aanstonds. In de stad is het volkomen rustig. De militaire patrouilles, waarvan er Vrijdag vele op straat waren, zyn te ruggenomen. Van het Vorwarts-ge- bouw, dat door mannen van het regi ment Naumburgsche jagers wordt bewaakt, waaien de roode vlaggen. Een ontzaglijke verheugende stem ming en groote geestdrift wordt er betoond. Het toezicht over Wolff's tele graafbureau is in handen der sociaal democraten Wilhelm Carlo en Erich Hossmann. Wolff's telegraafbureau is vanmid dag door den arbeiders- en soldaten- raad bezet. Sinds drie uur staat de nieuwsdienst van dit bureau onder voor-censuur van den arbeiders- en soldatenraad Het bureau werd zon der strubbelingen bezet, zoodat cle nieuwsdienst voor de Duitsche pers daardoor niet werd vertraagd. Een part, telegram in de N. R. Ct. van hedenmorgen meldt, dat tegen den middag de bruggen door sterke afdeelingen van verschillende wa pens met machinegeweren, de meeste in het centrum, bezet. Uiterlijk was alles evenwel rustig. Er heerscht op straat een ontzag gelijke opwinding. Tallooze auto's met matrozen, arbeiders en soldaten, met geweren bewapend, alsmede groote troepen te voet houden alle militairen aan en ontdoen hun van cocardes, schouderstukken en IJzeren Kruisen. De roode vlag beheerscht de straat. Van lieverlede vormen zich eveneens geweldige stoeten van meerendeels bewapende burgers en soldaten. Ze trekkken onder gejoel en het zingen van de arbeiders-Marseillaise door de straten. Nog geen schot is gevallen, maar het spelen met geladen geweren van zoo vele duizenden ongeoefenden ziet er erg verontrustend uit. Onophou delijk hoort men:leve 3e repu bliek. De politie is verdwenen. Ordebe waarders met roode en witte banden om den arm zorgen nog voor grootere orde. De tram rijdt nog gedeeltelijk, maar dit kan nauwelijks meer lang zoo doorgaan. Van een actie daartegenin merkt men niets. Onverpoosd stroomen nieuwe drommen naar de binnenstad. Vy f uur. Zoo even wordt het telegraafkantoor bezet. De politie is vanmiddag ontwapend en alle wachtposten zijn met soldaten en arbeiders bezet. Uit het balkonvenster van het keizerlijk paleis, van waar begin Augustus (1914) de keizer de menigte toesprak, hangt de roode vl,ag. De opwinding schijnt geluwd. In de reusachtige menigte in het hart der stad, die grootendeels bewapend is, heerscht volkomen orde. Onafzien bare betoogingen trekken door de straten. Er rijden tallooze propvolle vrachtauto's, sommige mèt machine geweren. Men schijnt voorzichtig ten aanzien van de wapens, af en toe worden jongelui de geweren afgeno men. De stemming is bijna gemoede lijk en nieuwsgierig. Ingeslagen rui ten heb ik niet gezien. Vóór paleizen en ministeries staan overal wacht posten. Liebknecht en Ledebour reden in huurrijtuigen vóór de betoogers uit. Half zes. Plotseling geweer vuur. Men zegt, dat de Rijksbank be schoten wordt. Te Hamburg. Krachtens een beschikking van den Raad van Arbeiders en Soldaten moesten reeds gisteren alle schouw burgen, openbare vermakelijkheden cinema's enz. weder volkomen haar taak hervatten. Het sluitingsuur is op half 12 gesteld. Ofschoon over het algemeen de rust en orde gehandhaafd worden, doen zich nog steeds incidenten voor. Zoo werden Vrijdagmiddag bij een schietpartij voor .het vakvereeni- gingshuis 4 personen, waaronder eey kind, zwaai- gewond, volgens een ander bericht gedood. Voorts zyn'een kruiser en 6 torpe dobooten onder de roode vlag binnen- geloopen. De schepen staan, naar de Raad van Arbeiders en Soldaten me dedeelt, tot zijn beschikking. Te Wilhelmshaven. Vrijdagmorgen bewoog zich een betoogingsstont door de straten en begaf zich naar het stadhuis. Daar nam de vroegere stationschef de wen- schen der matrozen in ontvangst en beloofde de vervulling daarvan. Daarna verwijderde zich de optocht, de menschen verspreidden zich. Om 2 uur had op het exercitieplein een massavergadering plaats, waar een redenaar in naam van de'onafhanke lijke socialisten sprak. In aanslui ting met deze veragdering* werd een. arbeiders- en soldatenraad gevormd. Te Wilhelmshaven weigerden dejtna- trozen den commandant te gehoor zamen. De matrozen legden er Jlen nadruk op, dat zy by aanvallen op het Duitsche gebied het land tot het uiterste zullen verdedigen. Ook te Swinemünde schijnt de soldatenraad nog niet in het bezit van de macht te zijn. Te Brunswyk en Wolfenbüttel zyn de onlusten tot dusverre zonder bloedvergieten ver- loopen, maar uitbreiding kan zich nog steeds voordoen. T. Leipzig. Vrijdagmiddag is de revolution- naire beweging in Leipzig begonnen. Na korten tyd zag het generaal-com- mando te Leipzig, zonder dat het tot bloedvergieten was gekomen, zich ge-, dwongen ,te capituleeren. De invoe ring der socialistische repu bliek is dus in Leipzig ingeleid. Te München. Uit München wofdt aan de Vor- warts gemeldGister Zaterdag) - morgen- is hier de republiek uitgeroe pen. Het garnizoen heeft zich by den Raadvan Arbeiders, Soldaten en Boe ren aangesloten, en ook het politiebe- stuur heeft zich onderworpen. Alle staatsinstellingen zijn in de macht van den Raad. Do beide socialistische rochtingen zyn het volkomen met elkander eens geworden om de nieuwe regeering te be\u>ligen. Boerenbond en progno sis! eti willen aansuiten. De beweging ia rükagetrouw en wil de republiek vyor geheel Duitschland. Do nieuwe regeering is samenge steld: President en Buitenlandsche Zaken; Kurt Eisner. Het bestuur van het parlement be staat uit: Schmid (Müncher), Roe der (van den Boerenbond) en prof. Quidde (Volksparty). De volgende proclamatie werd uit gevaardigd: Na een jarenlange vernietiging heeft het volk de machthebbers afge zet en de regeering zelf ter hand ge nomen. Hiermede is de Beiersche rep b u 1 i e k uitgeroepen. Het opperste gezag is de door de bevolking gekozen arbeiders-, solda ten- en boerenraad, die voorloopig is ingesteld, tot de definitieve volksver tegenwoordiging in Hfet leven is file- roepen. Hij heeft wetgevende macht. Het geheele garnizoen heeft zich aan de republikeinsche regeering ter beschikking gesteld. Het generaal- commando en de politie staan onder ons bevel. Te Cassel. Gistermorgen verklaarde de eerste burgemeester aan de vertegenwoor digers van den voorloopigen Raad van Arbeiders en Soldaten, dat hij en het stadsbestuur zich onderwer pen aan de wenschen van den te vor men Raad van Arbeiders en Solda ten. Hetzelfde verklaarde de politie- president. De openbare veiligheidsdienst wordt thans in naam van den Raad van Arbeiders en Soldaten uitge oefend. Aan het plaatsvervangende gene- raal-commando verklaarde de chef van den staf zich bereid het militaire gezag in Cassel, ter vermyding van bloedvergieten, gezamenlijk met den Raad van Arbeiders en Soldaten uit te oefenen. Te Keulen. Gistermiddag omstreeks half één werd de gouverneur van de vesting Keulen telefonisch opgebeld door ver tegenwoordigers van den 'a morgens gevormden Raad van Arbeiders en Soldaten, die van hem verlangden de beschikbare militairen af te staan ter handhaving van de orde in de stad tegen eventueele plunderingen. Kort daarop vervoegden zich 8 ma trozen bü den gouverneur met hel le verzoek. De gouverneur atel- beide compagnieën, die aan het ernement waren achtergebleven, schikking van den Raad van ders en Soldaten, die toezeg- eed tot 6 uur 's avonds de orde te handhaven. Uit Deutz kwamen des middags 3 compagnieën ipet 4 machinegeweren om het hoofdstation1 te bezetten. De ze troepen legden echter op het sta tionsplein de wapens neder. De Raad van Arbeiders en Solda ten, die op het Stadhuis zetelt, heeft èen manifest tot de bevolking gericht en aan de Directie der bankinstellin gen te Keulen medegedeeld, dat de Banken zullen worden bewaakt, om te maken, dat Zaterdag het econo misch verkeer zonder storingen kan plaats vinden. Soldaten cn burgers met een band om den arm bewaren de orde in de stad. Auto's met gewapende leden van den Raad van Arbeiders en Sol daten patrouilleeren door Keulen. Er z(jn proclamaties aangeplakt, waarin wordt aangemaand plunderingen na te laten. De straatverlichting is ver meerderd ter verhooging van de veiligheid. Botsingen hebben nog niet plaats gehad, maar het is voor de burger- lijke bevolking zeer onaangenaam merkbaar, dat de uit de militaire en civiele gevangenissen bevrijde gevan genen, die daar zeer talrijk zyn. zich roovend en plunderend op de con fectiemagazijnen wierpen.

Goudsche Courant | 1918 | | pagina 4