ii Dc (rWi MMl laironisitii Vu ItBrson-Ziiksnliuj! te* &Mr°ltee>^y& Meloenen Blauwe druiven Perziken Tomaten Bananen Bessen De aandacht wordt er andermaal op ge vestigd, da| radLotelegrafieche berichten door derden kunnen worden opgevangen en «lat de tiriegraafadministratie vrij biyft, om de verzending langs anderen dan mdio- tetegnrfischen weg te doen geaohieden. Code-telegrammen toegestaan. Het rerbod ran geheim schrift, code en cijfer, bi het verkeer met en over Duitech- land en met en over België ia opgeheven, onder hetzelfde voorbehoud als in het ver keer met en over Engeland. Mede verval len zijn de beperkende bepalingen van Duitschland (behalve die batreflckeiyk het bezette Rijngebied) en van België, behou dens toelating van pe ratel eg rammen tegen verlaagd tarief en de bepalingen betreffen de radiotelegrammen. B. en W. hebben het volgend schrij ven betreffende de verdere Reorga nisatie van het Van Iterson-Zieken- huia met de daartoe behoorende bijla gen tot den Raad gericht: Bij onze opdracht van 1 Maart 1919 No. 261141, welke heeft geleid tot vaststelling van een Reglement voor het Van Iterson-Ziekenhuis de zer gemeente en van een Instructie voor den geneesheer-directeur van die inrichting, deelden, wij Uw Raad mede, dat met de aanbieding van ont werpen van de voorwaarden voor op neming en verpleging van patiënten en van een instructie voor den te be noemen heelkundige, \in overeenstem ming met de bedoeling van Regenten zou worden gewacht totdat de inmid dels benoemde geneesheer-directeur daarover zou zijn gehoord. Wü hebben thans jde eer de be doelde ontwerpen hierbij- aan Uw Raad ter goedkeuring óver te leggen. Over de ontwerp-verbrdening tot vaststelling van de voorwaarden voor opneming en verpleging van patiën ten bij de samenstelling yaarvan o.m. rekening is gehouden met het U be kende rapport van Dr. Wortman, werd door ons ook het advies inge wonnen van de alhier gevestigde Ge zondheidscommissie. De door haar bij het hiernevens overgelegd schrij ven d.d. 5 Augustus 1919, No. 58 B voorgestelde wijzigingen zijn door ons overgenomen. Behalve de meergenoemde ontwer- pen treft Uw Raad hiernevens ter verdere uitvoering van het reorgani satie-plan aan ontwerp-besluiten be treffende: huis de gestichten, wegens opheffing der betrekking, en als Leider van den Ontsmettingsdienst, wegens het on derbrengen van dien tak van diqnst bij den Reinigingsdienst, aan den heer H. J. de Voogt, ingaande 1 October 1919, zulks onder dankbetuiging voor de aan de Gemeente bewezen dien sten 2o. het verleenen van eervol ont slag als heelmeester van het zieken huis, wegens opheffing der betrek king, aan den heer Dr. A. Montagne, ingaande 1 October 1919, zulks onde* dankbetuiging voor de aan de Ge meente bewezen diensten. Verder overeenkomstig door den )>enoemden geneesheer-directeur aan Regenten gegeven advies, de navol gende aanbeveling gedaan voor de be- noeming van een heelkundige. lo. M. STEFFELAAR, te Haar lem. 2o. N. VAN NIEUWENHUIJ- ZEN, te Utrecht. Met betrekking tot dit laatste wenschen wij op te merken, dat inge volge de door Uw Raad den 15 April 1919 aangenomen motie, door ons eene oproeping van sollicitanten naar de betrekking van heelkundige heeft plaats gehad en dat onder de gégadigden de tegenwoordige heel meester, de heer Dr. A. Montague, niet wordt aangetroffen. Voort», dat de heer Steffelaar in de eerste plaats wordt aanbevolen, zooals uit de bij lagen ten duidelijkste blijkt. Waar de door den te benoemen heelkundige te genieten jaarwedde als zoodanig nog niet definitief is be paald behoort thans daartoe te wor den overgegaan. Wü geven Uw Raad na met Regenten gehouden overleg in overweging de bedoelde jaarwedde vast te stellen op 8000.en op dit bedrag ook den pensioensgrondslag als gemeenteambtenaar voorloopig te liepalen. Het ligt in onze bedoeling de verschillende voorstellen hiervoor omschreven in Uwe eerstvolgende vergadering aan de orde 4e stellen, welke vermoedelijk gehouden zal wor den op Dinsdag 26 Augustus aan staande. Tenslotte vestigen wij er voor zóó veel noodig Uwe aandacht op, dat in het concept-besluit tot verleening van eervol ontslag aan den tegen- .1. JL...1 woordigen geneesheer van het Zie kenhuis en de gestichten tevens is opgenomen een voorstel tot toeken ning van een wachtgeld boven het aan hem eventueel te verleenen pen sioen tot een gezamenlijk bedrag van 1000.—. BIJLAGE 1. ONTWERP-VERORDENING tot vaststelling van de voorwaar den voor de opneming en ver pleging van patiënten in het van Iterson-Ziekenhuis. Artikel 1. In het van Iterson-Ziekenhuis worden als zieken opgenomen: a. onvermogende personen in deze gemeente woonachtig of tijdelijk aan wezig; en b. zij, die de verpleegkosten zelf betalen of voor wie dit wordt ge daan. Art. 2. De verpleging der in hot vorig ar tikel onder a. bedoelde personen ge schiedt om niet. Over hunne opneming beslist de ge neesheer-directeur, gezien de verkla ring van een der gemeente-artsen, of van den heelkundige, dat hunne op neming noodig is onder ver melding of hun ziekte al of niet be smettelijk is en onder overlegging van een bewijs van het Burgerlijk Armbestuur, waaruit blijkt dat zij geheel onvermogend zijn tot het be talen der verpleegkosten. Art. 3. V 1 Omtrent de opneming dèr in arti kel 1 onder b genoemde personen be slist de geneesheer-directeur, gezien de verklaring van een bevoegd ge neeskundige, dat die opneming noo dig of gewenseht is en onder mede- deeling of de patiënt al dan niet lij dende is aan een besmettelijke ziekte, vermeld in de wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), aan me ningitis cerebro spinalis epidemica of aan mazelen. v Alvorens te worden opgenbmen motóen zij den eersten veertiendaag- sehe% termijn der verpleegkosten voor eft- klasse, waarin zij verpleging verlangen, bij vooruitbetaling vol doen. Wordt opneming gevraagd in de derde klasse tegen verminderd tarief, dan moet worden overgelegd eene verklaring van het Burgerlijk Arm- moeten voorzien, niet in staat zijn het voor die klasse vastgestelde be drag der verpleegkosten geheel te be talen en moet zekerheid worden ge steld voor de richtige voldoening der verpleegkosten, volgens het door Re genten vast te stellen verminderd be drag. Art. 4. ZÜ die in het Ziekenhuis verlan gen te worden opgenomen, hebben zich daartoe in den regel aan te mel den tusschen 9 en 10 uur voormid dags en 1 en 2 uur namiddags. Art. 5. De opneming van lijders, tot wier verpleging wegens den aard hunner kwaal het Ziekenhuis ongeschikt is, wordt geweigerd. Art. 6. De opneming geschiedt bij plotse linge ongesteldheden of ongevallen, en wanneer zij in het belang van de openbare orde of veiligheid door het hoofd der politie wordt noodig ge acht, desnoods zonder overlegging der in de artikelen 2 en 8 genoemde verklaringen en bescheiden. Art. 7. Naar de voorwaarden hunner ver pleging worden de verpleegden ver deeld in vier klassen. Art. 8. Aan de verpleegden der le klasse wordt verstrekt: een afzonderlijk vertrek met serre, voorzien van wat in ziekenkamers vereischt wordteene in de onmiddel lijke nabijheid verblijf houdende ver pleegster, geneehkundige hulp van den geneesheer-directeur en, wanneer eene operatie is ondergaan, heelkun dige nabehandeling door den heelkun dige der inrichting, baden en, naar behoefte, voedsel volgens de voor schriften van den geneesheer-direc teur. De verbandstoffen,.de geneesmid delen, de wijn, de wasch en eventu- eele kosten van buitengewone beda king of andere buitengewone voor zieningen zijn voor rekening van den verpleegde. De verpleegkosten bedragen voor ingezetenen ƒ6.— en voor niet-inge zetenen 7.50 per dag, bij termijnen van 14 dagen vooruit te betalen. Voor bijzondere verrichtingen, niet I 6* behoorende tot de nabehandeling eener operatie, en het verleenen van bijstand bij die verrichtingen kunnen de heelkundige en de geneesheer-di recteur in rekening brengen onder scheidenlijk ten hoogste het zesvou dige en ten hoogste het viervoudige van de maximum-bedragen, door de Rijksverzekeringsbank voor die ver richtingen en dien bijstand vastge steld in haar tarief bedoeld bij artikel 2 van het Koninklijk besluit van 14 Juli 1902 (Staatsblad No. 153). Art. 9. Voor de verpleegden in de 2e klasse geldt het bepaalde in het vorig artikel in zoover gewijzigd, dat de verpleging geschiedt in vertrekken voor twee personen ingericht, dat de verpleeg kosten bedragen voor ingezetenen 8.60 en voor niet-ingezetenen 4.50 per dag, en dat de heelkundige en de geneesheer-directeur voor bijzondere verrichtingen, niet behoorende tot de nabehandeling eener operatie en het verleenen van bijstand bij die verrich tingen in rekening kunnen brengen onderscheidenlijk ten hoogste het drievoudige en ten hoogste het dub bele van de maximum-bedragen daar voor in het tarief der Rijksverzeke ringsbank vastgesteld. Art. 10. De lijders der 3e klasse worden verpleegd in de gewone ziekenzalen. Hun wordt alles verstrekt hetgeen noodig is, met inbegrip van de hulp van den geneesheer-directeur en den heelkundige van het Ziekenhuis. De verpleegkosten, bif termijnen van veertien dagen vooruit te betalen, bedragen per dag voor ingezetenen en voor hunne inwonende dienstboden of arbeiders 1.50 en voor niet-ingezetenen 2.25. Minvermogende ingezetenen kun nen worden opgenomen tegen beta ling van 0.30 tot 1.20 per dag, ter beoordeeling van Regenten. Met afwijking in zoover van het be paalde in het tweede lid van dit arti kel kunnen de heelkundige en de ge- neesheer-directeur voor bijzondere verrichtingen, niet behoorende tot de nabehandeling eener operatie en het verleenen van bijstand bij die verrich tingen aan de verpleegden der 3e klasse, die naar het oordeel van Re genten tot de betaling vermogend zijn, een bedrag in rekening brengen ten hoogste gelijk aan de maximum bedragen dakrvoor in het tarief der XV K8vertewpIlJfSlfltnlv- vaatgcatcKl. Art. 11. Met afwijking van het bepaalde in het vorig artikel wordt voor hen, die verpleegd worden voor rekening van naburige gemeenten óf hare armbe sturen, wanneer deze voor de verple ging overeenkomsten hebben afgeslo ten met de daartoe bij deze gemach tigd wordende Regenten, in rekening gebracht 1.90 per dag, te voldoen op de wijze als in die overeenkomst zal worden vastgesteld. Art. 12. Met afwijking van het bepaalde in artikel 10 worden de verpleegkosten voor hen, die voor rekening van de Rijksverzekeringsbank zijn opgeno men gesteld op 2.50 per dag, zul lende deze verpleegden evenwel niet om niet door den geneesheer-direc teur en den heelkundige van het Zie kenhuis worden behandeld en derhal ve de Rijksverzekeringsbank de beloo ning voor het terleenen van genees- of heelkundige hulp aan dien genees heer-directeur en dien heelkundige op den voet der door haar vastgestel de of vast te stellen voorwaarden en tarieven behooren te voldoen. Onder de verpleegkosten zijn even min begrepen verbandstoffen, genees middelen of de kosten van buitenge wone bewaking, buitengewone behan delingen of buitengewone voorzienin gen. VooV het gebruik der operatie-zaal met daarbij behoorende vertrekken, toestellen en instrumenten wordt daarentegen niets in rekening ge bracht. Art. 13. De verpleegden der 4e klasse wor den om niet verpleegd, met dien ver stande evenwel, dat voor verpleegden uit het Bestedelingenhuis, het oude Vrouwenhuis en het Weeshuis der gemeente door de besturen dier in stellingen 4.50 per week en voor ver pleegden uit de Werkinrichting 1.50 per week wordt vergoed, en de vaste onderstand aan alleenloopende perso nen door een armbestuur toegekend voor den duur hunner verpleging aan het Ziekenhuis wordt afgedragen. Art. 14. Voor het gebruikmaken van de operatie-zaal en daarbij behoorende vertrekken, toestellen en instrumen ten teh behoeve van operhtiën wordt aan patiënten der 8e en 4e klasse niets in rekening gebracht; aan pa tiënten der le klasse 15.per ope ratie, benevens de kosten van herstel ling van gebruikte toestellen, instru menten en verdere benoodigdheden en aan patiënten der 2e klasse 7.50 per operatie, benevens de kosten van herstelling van gebruikte toestellen, instrumenten en verdere benoodigd heden. Art. 15. Bjj tusschentydsch ontslag of over lijden worden de te veel betaalde ver pleegkosten teruggegeven, met dien verstande, dat de dag van opneming en die van ontslag of overlijden als verpleegdagen worden aangemerkt. Art. 16. Zoodra naar het oordeel van den geneesheer-directeur verpleegden vol doende hersteld zijn of zij als onher stelbaar niet langer tot herstel in het Ziekenhuis behoeven te verblijven, worden zij door hem ontslagen. Niet kosteloos opgenomen ver pleegden worden ontslagen, wanneer ten vervaldage de vereischte vooruit betaling der verpleegkosten niet heeft plaats gehad; indien echter de ge neesheer-directeur wegens den toe stand des lijders bezwaar heeft tegen het ontslag, geeft hij hiervan kennis aan Regenten, die in zoodanig geval kunnen toestaan, dat de lijder in het Ziekenhuis zal verpleegd blijven, be houdens verhaal van de kosten op de belanghebbenden. Art. 17. De geneesheer-directeur stelt, overeenkomstig het bepaalde bij ar tikel 7 zijner instrpetie, regelen vast voor het bezoeken der zieken en geeft daaraan de noodige bekendheid. Art. 18. De verpleegden van alle klassen kunnen door de geestelijken hunner gezindte te allen tijde worden be zocht, wanneer dit door de verpleeg den wordt gewenseht of door den ge- neesheer-directeur wordt noodig ge acht. Art. 19. Deze verordening treedt in wer king op een nader door den Raad te bepalen tijdstip. Bij de inwerkingtreding vervalt het Reglement voor het van Iterson- Ziekenhuis te Gouda van 18 Juli 1913, alsmede de daarin bij raadsbesluit van 21 Janïlafl 1919 gebrachte wij ziging. Vastgesteld door den Raad der ge meente Gouda, den 1919. Voorzitter. Secretaris. BIJLAGE 2. ONTWERP-INSTRUCTIE voor den Heelkundige van het van Iter son-Ziekenhuis. Artikel 1. Den Heelkundige is de behandeling in het Ziekenhuis opgedragen van alle lijders met chirurgische en gy naecologische afwijkingen en voorts van hen die niet aan inwendige of besmettelijke ziekten lijden. Art. 2. Hij is verantwoordelijk voor een goeden aseptischen toestand van de operatiekamer, ziet nauwlettend toe op een goede behandeling van de in strumenten en apparaten op de ope- ratie-afdeeling aanwezig en waakt er voor dat het personeel aan de voorbereiding van en gedurende de assistentie bij de operatie zijn plicht doet. Art. 3. Hy ziet toe dat de veipleging van de lijders aarl zijn zorg toevertrouwd, naar zijn voorschriften en in het al gemeen naar behooren geschiedt. In dien de veipleging zijns inziens te wenschen overlaat of ook als hij re den heeft in ander opzicht aan een goede verzorging zijner patiënten te twijfelen, wendt hij zich persoonlijk tot den geneesheer-directeur met het verzoek naar zijne klachten een on derzoek in te stellen. Art. 4. Hy is verplicht de patiënten, die ouder zijn behandeling zijn, te bezoe ken zoo vaak hun toestand dat eischt. Zijn gewone visites op de ziekenzalen brengt hij op geregelde tijden in over leg met den geneesheer-directeur, minstens één maal daags en verricht zijn operaties niet dan bij noodzaak na den middag. Hij houdt op de dagen en den tijd 'door het College van Regenten vast te stellen een spreekuur voor on- en minvermogenden en pleegt daarbij zoovee! mogelijk overleg met den huisarts. Art. 5. Hem is het doen van operaties bui ten het Ziekenhuis verboden, tenzij vervoer naar of opneming in het Ziekenhuis overwegende bezwaren oplevert. In dit geval moet door hem daarvan onmiddellijk kennis worden gegeven aan den Voorzitter van het College van Regenten. Het geven van consulten, voor zoover daaraan geen operatiën ver bonden zijn, is hem veroorloofd. Onder het geven van consult wordt verstaan het gouden van een vrjj spreekuur voor Jfepende zieken en het afleggen van bezoeken aan bed legerige zieken in overleg met den huisarts. Art. 6. In overleg met den geneesheer-di recteur stelt Hij de uren vast, waar op hij de leerling verpleegsters gere geld onderricht geeft in de chirurgi sche ziekenverpleging^ eerste hulp b(j ongelukken en de verbandleer. Art. 7. Aanvragen om vernieuwing of her stelling van instrumentarium en an dere operatie-behoeften doet hij schriftelijk toekomen aan den genees heer-directeur. Jaarlijks vóór 15 Maart dient hij bij den geneesheer-directeur een schriftelijk verslag in van zijn werk zaamheden gedurende het vooraf gaande kalenderjaar, en vóór 1 Mei een begrooting van de benoodigdhe den op de operatie-afdeeling voor het volgende jaar. Art. 8. Bij uitstedigheid van 12 tot 24 uur geeft hij daarvan kennis aan den ge- neesheer-directeur. Voor afwezigheid van één tot drie dagen behoeft hij verlof van den Voorzitter van het College van Regenten en voor eene van langeren duur verlof van het Col lege van Regenten. Hij heeft per kalenderjaar recht op vier weken zomerverlof. Gedurende dien tijd, alsook bij ziekte of afwe zigheid wordt door het College van Regenten in de waarneming zijner functie voorzien. Art. 9. Hy neemt bij afwezigheid van den geneesheer-directeur diens functie waar, tenzij het College van Regen ten «*en andere voorziening treft. Art. 10. Ontslagaanvrage geschiedt door hem aan den Raad na kennisgeving aan het College van Regenten en aan den geneesheer-directeur. Het ver zoek behoort ten minste drie maan den aan den datum van oiftslag voor af te gaan. Vastgesteld door den Raad der ge meente Gouda, den 1919. Voorzitter. Secretaris. BIJLAGE 3. De Raad der gemeente Gouda; Gelet op artikel 3, sub c der Pen sioenwet door de Gemeenteambte naren 1913; Besluit: met ingang van 1 October 1919: I. aan den geneesheer van het Zie kenhuis en de gestichten HERMAN JOH AN DE VOOGT wegens ophef fing der betrekking in verband met de reorganisatie van het van Iterson-Zie- kenhuiB eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de aan de gemeente als zoodanig bewezen diensten II. aan de onder I genoemden amb tenaar een wachtgeld toe te kennen boven het aan hem eventueel te ver leenen pensioen, totdat gezamenlijk een bedrag van 1000.— is bereikt. Afschrift van dit besluit in vier exemplaren zal worden gegeven aan Burgemeester en Wethouders. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. BIJLAGE 4. De Raad dier gemeente Gouda; Ovemegende, dat de Ontsmet tingsdienst der gemeente bij den Rei nigingsdienst zal worden onderge bracht Beslui t: v mot ingang van 1 October 1019 aan den Leider van den Ontsmettings dienst der gemeente HERMAN JO- HAN DE VOOGT eervol ontslag te verleenen. Afschrift van dit besluit in vier exemplaren zal worden gegeven aah Burgemeester en Wethouders. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. BIJLAGE 5. De Raad der gemeente Gouda; Gelet op artikel 8, sub c der Pen sioenwet voor de gemeente-ambtena ren 1918; Besluit: met ingang van 1 October 1919 aan den heelmeester van het Ziekenhuis Dr. ABRAHAM MONTAGNE we gens opheffing der betrekking in verband met de reorganisatie van het van Iterson-Ziekenhuis eer vol ontslag te verleenen onder dank betuiging voor de aan de gemeente als zoodanig bewezen diensten. Afschrift van dit besluit in vier exemplaren zal worden gegeven aan Burgemeester en Wethouders. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. BINNENLAND. TWEEDE KAMBR. Wijziging der Successiewet Ingekomen is, zooals kort gemeld, een wetsontwerp tot wijziging der Successiewet. De hoogere opbrengst der belasting kan hij ei nneming van het wetsontwerp worden geraamd op 20 millioen per jaar. Uit de toelichting-biykt nog: Voorgesteld wordt eèn verhooging der reeds bestaande rechten van successie en van schenking en wel met 2 voor de ver ier yginj, door kinderen en door de(n) echt- gencot, indien kinderen of afstammelingen daarvan aanwezig zyn; met 3 rA voor af stammelingen in tweeden of verderen graad; met 3 voor de(n) echtgenoot, in dien geen kinderen of verdere afstammelin gen aanwezig zgn; met 10 voor de ver- krügingen door bloedverwanten in de rechtopgaande linie en door broeders en zusters en met 20 voor verkry gingen door verdere of niet verwanten Het valt niet te ontkennen, zegt de Mi nister van Financiën in de Memorie van Toelichting, dat deze belasting door de voorgestelde verhooging tot een zeer hoog percentage wordt opgevoerd. De Minister is echter v^n oordeel, dat een zeer hooge heffing van de vermeerdering van het ver mogen van belangryk minder bezwaar heeft dan een vry hooge heffing van het ver mogen dat men reeds bezit. Ook verdient de verhooging van het successierecht naar zyn meening verre de voorkeur boven de invoering van een staatserfrecht. Zeer ernstige bezwaren zouden evenwel bestaan tegen een nog grooter opvoering van de belasting dan, de thans voorgestelde voor erkrygingen in de rechte nederdalen de linie en voor vererving tusschen echtge- nooten. Oorspronkelyk lag het niet in de bedoeling om verhooging in de rechte ne derdalende llrtfe voor te stellen, doch lia- dere overweging- heeft den Minister tot de overtuiging gebracht, dat de billijkheid vor dert, dat ook deze verkry gingen haar deel bijdragen in de zware lasten, die tot delging der crisisschuld moeten worden' opgelegd. Voor de verkry gingen door de opgaande linie wordt een verhooging van 10 voor gesteld, omdat anders het hooge recht, ver schuldigd door broeders en zusters of hun afstammelingen, zou kunnen worden ont gaan door alles te maken aan een bloedver want in de opgaande line, van wien het la ter door vererving in de rechte nederdalen de linie zou worden verkregen door dë broe ders en zusters of hun afstammelingen Het verhoogde recht zal ook worden ge heven van schenkingen. Voor verhooging van het recht van over gang bestaat weini gegrond TWEEDE KAMER. Vragen van Kamerleden. De stygend»e p r y z e n. De heer Helsdingen heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken, de volgende vragen gericht Is de Ijegeering bereid om gezien de spanning en onrust, die er heerscht in de kringen der ambtenaren door de onvol doendheid der loonen ten gevolge der voort durende prysstyging van zoo goed als alle Ievenshenoodigdheden en de onzekerheid waarin zy verkeeren, omtrent het tydstip waarop een meer voldoende loonregeling, die althans voor eenigen tyd zou kunnen gelden, zal worden ingevoerd een bespre king te houden met de besturen der voor naamste ambtenaarsorganisaties, tenein de te trachten, tot overeenstemming te ko men en de heerschende onrust en ontevre denheid daardoor weg te nemen 1 Zoo ja, wil de Regeering dan het initia tief tot het houden van eene conferentie nemen en zoo spoedig mogelyk de uitnoo- digingen daartoe aan de daarvoor in aan merking komende organisaties richten De broodprijzen De heer Smeenk heeft aan «len Minister van Landbouw het volgende gevraagd: Heeft de Minister kennis genomen van de annonce in de bladen, waarin de Ver eeniging van Werkgevers in het bakkersbe drijf in Nederland mededeelt, dat zy beslo ten heeft om, de bestaande broodprijzen, welke hooger zyn dan de dezer dagen vast- gestalde maximumprijzen, te handhaven „totdat de Minister nadere beslissing zal genomen' hebben Wil de Minister aan de genoemde vereeni ging en aan het publiek doen weten, dat maximumprijzen gelden totdat zy öf zyn ingetrokken óf wel door andere zyn vervan gen, zoodat in de annonce ten onrechte de voorstelling wordt gegeven, dat min of meer het goedvinden van den Minister de bestaande prijzen nog voorloopig worden gehandhaafd en dus wetsovertreding plaats vindt Wil de Minister aan het bestuur der ge noemde vereeniging doen weten, dat een organisatie, die prijs stelt op overleg, be ginnen moet zich te houden aan de voor schriften, op grond van een bestaande wet gegeven Nederland en België. Het Nederlsndsche antwoord te ParUs. Aan het Handelsblad is Woensdagavond uit Parijs geseind: Vandaag heeft de Nederlandsche delega tie in de zitting der commissie voor de her ziening van de tractaten van 1839 het Ne derlandsche standpunt uiteengezet. Voordat hy de kwestie zelf behandelde, meende de heer De Marees van Swinderen de aandacht der commissie te moeten vesti gen op het feit, dat een gjroot gedeelte van de Belgische conclusies neerkomen op in ternationale servituten, die Nederland niet zal kunnen aannemen. Hij heeft er vervolgens de aandatht op gevestigd dat, hoewel die conclusies geen overdracht van grondgebied inhielden, ze kere woorden door den heer Segers gebe zigd, ernstigen twyfel hadden doen ryzen aan de ware bedoelingen van de Belgische regeoring. En de heer Van Swinderen legde er «len nadruk op, dat alle concessies, die Nederland bereid zou zyn te doen, zouden ondergeschikt zyn aan de uitdrukkelyke voorwaarde, dat de Belgische regeering af ziet, nu en voor de toekomst, van elke terri toriale vordering. Hy laakte het in de Bel gische delegatie, dat zy zich niet had be paald tot het uiteenzetten van haar grie ven tegen het regieme der tractaten van 1839, maar dat zy liever het Nederlandsche gouvernement in staat van beschuldiging stelde om de wyze, waarop dit gemeend had ze te moeten toepassen. De Nederlandsche afgevaardigde ver klaarde, dat hy niet al deze klachten en al deze verwyten wilde weerleggen, maar ze alle wilde signaleeren als onjuist en onge rechtvaardigd, wat hy met eenige voorbeel den aantoonde. Hy ecarteerde op dezelfde wyze de poli tieke grieven, die vo'oral de wyze betroffen, wóarop Nederland tydens den oorlog zyn neucraliteit zoy hebben in acht genomen. Wat nu den bestaanden toestand zeiven aangaat, deed de heer van Swinderen de overdriving uitkomen, waaraan de Belgi sche delegatie zich had schuldig gemaakt by d i uiteenzetting van de gevolgen, welke deze had gehad voor het economisch leven van België, Hy zeide de overtuiging te heb ben, dat het beheer over de Schelde sinds 1839 op geenerlei wyze schade had toege bracht aan de ontwikkeling van dit land. Desniettegenstaande is Nederland bereid tegemoet te komen aan redëlyke verzoeken van België. Die mogen evenwel op geener lei wijze territoriale concessies insluiten, noch internationale servituten. De Belgische delegatie had verscheiden malen gesproken van het „afgestane Limburg" of van een we lerafstand van Zeepwsch Vlaanderen. De Nedoilandsche delegatie protesteerde tegen deze qualificaties, en toonde de historische vergissingen aan, waarop ze berusten en vestigde de aandacht óp de manifestaties, die van dag tot dag in de begeerde land streken plaats vinden. De heer Van Swinderen ging voort met mededeeling te doen van de concessies, waartoe Nederland eventueel bereid zou zyn. Nederland ia bereid met België te onder zoeken, het vraagstuk om uitbreiding te ge ven pan de thans van kracht zynde regeling in den* geest van gemeenschappeiyk beheer over de Schelde ten opzichte van de scheep vaart, zoodat verzekerd zal zyn, dat de Schelde steeds zal beantwoorden aan de toenemende eischen van de scheepvaart. Nederland zal geen beginselbezwaren op werpen tegen de tenuitvoerlegging van een verbindingskanaal tusschen Schelde, Maas enTyn, mits een regeling worde getroffen, ten einde dit kanaal op een geschikte wijze in verbinding te brengen met «le waterwe gen op Nederlandsch gebied. Het aanleggen van een kanaal van Ant werpen naar den Moerdyk zal evenmin in béginsel bezwaar ontmoeten. Ten slotte is Ne«lerland bereid, op Ne derlandsch gebied verbeteringen aan te brengen in het kanaal GentTerneuzen, als er om gevraagd wordt, op voorwaarde, dat de kosten voor het grootste gedeelte wor den gedragen door België en dat worde voorzien in eenige inconvenienten, die voor Nederland voortvloeien uit den tegenwoor dig ter plaatse bestaanden toestand. Nwierland acht zich gerechtvaardigd «le medewerking van België te vragen om te kom ra tot een voldoende oplossing te zynen opzichte wat betreft de kwestie van de wa terwegen door Limburg, inbegrepen een verbetering van den waterweg tusschen Maastricht en Luik, ter zake waarvan men zich later met elkaar zou kunnen verstaan. Deze metlewerking wordt eveneens ge vraagd om op afdoende wyze tot een rege ling te komen ter zake van de afwatering .van de Kempen door Nederlandsch gebied. vVat betreft de militaire kwestie, zeide «Ie he--r van Swinderen, dat de uiteenzetting van de Belgische delegatie de Nederland sche afgevaardigden niet had vermogen te overtuigen van de noodzakelykheid, die voor hun land zou bestaan om in een mili taire overeenkomst te treden ter zake van de verdediging van Limburg. Wat betreft de oplossing, door de Belgen voor (ie Schelde, de Nederlandsche delega tie heeft die ten eenenmale ontoelaatbaar verklaard. De heer Van Swinderen heeft ten slotte aangetoond, dat de Volkenbond de remedie aan de hand zou kunnen doen tegen de gevaren welke België voor zijn veiligheid vreest Vaderlandsch Historisch Volksfeest. De leiders van het V&derlandaeh Histo risch Volksfeest te Arnhem hebben thans het volledige programma van de mki feesteiykheden, van 81 deaer tot 7 Septem ber, opgemaakt. Op 81 Augustus neemt op de Arnhemsche IJsclub de Hollandsche kermis een aan vang; deze duurt de geheele week, evenals de gevel-, straat- en uitatalveraiering. In het openluchttheater wordt dien dag opge voerd De Slotvrouwe van Echt, door de zang- en muziekvereeniging Vriendenkoor uit Echt. In den Stadschouwburg geven des avonds de Rotterdammers een voorstelling; opgevoerd wordt de klucht Logóea. In het gebouwman het openluchtmuseum wordt een Palmpaaschtentoon# telling ge opend (welke tot 3 September duurt), ge organiseerd door mej. dr. C. C. van der Graft. 's Maandags heeft er opnieuw een opvoe ring van De Slotvrouwe van Echt plaats. In de Groote Sociëteit woriit dien dag een tentoonstelling geopend van folklore en gi!- dewezen, gearrangeerd door den heer W. J. van Wagtendonk te Amsterdam; in den tuin van Musis Sacrum heeft de opening plaats van een tentoonstelling van platte- landsbedryven en volkëkunst met daaraan verbonden een Groninger Jachtweide, waar men oud-Groninger lekkernyen kan gebrui ken en waaraan andere vermakelijkheden verbonden zyn. Deze tentoonstellingen du ren de geheele week. Het cabaret Pisuisee treedt de heele week op: 's Maandags worden des avonds in twee Zalen van Musis Sacrum feesthals gegeven, benevens muziek en bal champêtre op vier pleinen in de stad. 's Morgens heeft een militaire feestmarsch door de stad plaats. Des middags geven 2000 kinderen op de Ronde Woede van Sonsbeek onder leiding van den heer Jac. Ruygrok een zanguit voering; «laarna zyn er volksspelen voor kinderen, 's Avonds geeft het Rotterdamsch Tooneel in «len schouwburg een voorstel ling van D eGroote en Kléine Wereld. Dinsdag wordt in den schouwburg een oud-Zaansch Bruilofsfeeet opgevoerd door de vereeniging Bogaers te Koog-.Zaandyk, gevolgd <k>or een voorsteling van de Sit- tarsche Marottenclub. Aan de Rynkade ko men dee avonds de Maricer, Drker, Volen- daiwmer, Huizer en Spakenburger vis- schers in hun schuiten aan; deze mèken daarna een ommegang door de etad met mualek. 's Woensdag wordt in het openluchtthea ter de oud-Marker bruiloft opgevoerd; in den schouwburg wordt era reprise van het oud-Zasnoch Bruilofsfeeet gegeven. De heer D. J. van der Ven houdt 's middags een lezing met lichtbeelden in Musis Sacrum. 's Avonds komen aan het station de honderden deelnemers uit het gansche* lan«l aan; zy trekken in optocht naar het tenten kamp op den galgenbeig. Op de Groote Wei Van Sonsbeek richten de Denekampers 's avonds de Paaschstaak op en ontsteken een vreugdevuur. Daarna Denyn een beiaard-concert op den Grooten Toren, die tén slotte met ruim 3000 electrische lampjes verlicht zal worden. Op «len 4den September wordt het groote feest gevierd. Den geheel en morgen heb ben op den Waterberg demonatpatJee plaats van «Ie duizenden deelnemers; draaksteken, schutterswedstrijden, vendel zwaai en, ringrij- de«n, enz. enz. wisselen elkander af. In het openluchttheater wordt een fragment opge voerd van Fr^Bke Trou, gevolgd door een fragment van de Oud-Zaangche Bruiloft; daarna heeft een demonstratie van de Alk- maarsehe kaasdragers en de opivo?ring van de Marker Bruiloft plaats. Na afloop van dit alles Btelt zich de folkloristische optocht op, die te 3 uur ver trekt en omstreeks 5 uur, na een ron«lWan- deling door de stad, op het Vdteeee-terrein ontbonden wordt. Avonds hebben er weer tal van vermakelykheden plaats; de A. O. V. geeft een feestconcert onder leiding van den heer Leo Ruygrok'. Des Vrijdags voert men in het openlucht theater achtereenvolgen# op: Een Oud- Germaanscne Rechtspleging in den Balier- kuil volgen; Drentseh gebruik en 't plasti sche spel Fryske Tiou in Frieeeh costuum; Jaarna wordt een herhaling gegeven van het draaksteken en van de Oud-Marker Bruiiofi. 's Avonds houdt Geert Teis Pzn. ih de Groninger Jachtweide een voor dacht met Groninger dansen en liederen, en bezoeken prins Carnaval en voret Marot de tentoonstelling, 's Avonds weer bal-cham- pêtre in d^ sta<! en torenverlichting. 's Zaterdags wordt de Oud-Germaansche Rechtspleging wederom opgevoerd In het openluchttheater In de morgenuren vertrek ken de verschillende deelnemers; des avonds voert de Nationale Opera in den schouw burg De Barbier van Seville op. Zondag 7 September heeft de sluiting van de tentoonstellingen en kermis plaats. Albert Fróres, die de geheele week Wos- coop-vooretellingen geeft, vertoont dien dag de officieele film van het feest. De Na tionale Opera besluit de feestweek met een voorstelling van de Vleermuis in den stads schouwburg. (Reeds in era gedeelte der vorige oplagt opgenomen). De Ryksmkldelen. De ontvangsten van den Staat waren de vorige maand weer zeer ruim: Blijkens de gewone maandstaat, in de St.-Ct. van gisteren opgenomen, kwam er in Juli in de schatkist liefst ƒ81.884.01» millioen aan gewone middelen, tegen ƒ22.824.882 millioen in 1»18. Een vooruit gang dus van »!4 millioen gulden. Zóó mooi als in de vorige is 't nog nimmer ge- loopon. Byna alle middelen hebben tot de vooruitgang medegewerkt. De grootste vermeerdering n.1. 8.478 millioen ƒ4.02».*» tegen /l.6W.4«l ver leden jaar), komt op rekening van het ac- cyns op het gedistilleerd, hetgeen verband houdt met het feit, dat de rantsoeneering van het gedistilleerd Verleden jaar het grootst was, torw(jl bovendien de verhoo ging van het accyns een belangrijk voordeel voor de achntkist opleverde. Ook waren de rechten op den invoer we der zeer schitterend. Uit dit middel werd ontvangen ƒ2.483.396 tegen ƒ781.986 ver led m jaar of ƒ1.76 millioen meer. Belangrijk is de opbrengst der loodsgel den, die van 4.871 tot ƒ160.166 ztyn voor uitgegaan. Wegens het slachtverbod werd verleden jaar slechts 618.746 door dit middel opge bracht, terwyi de |fge)oopen maand 1.257.113 opleverde. De verhooging van het accyns droeg hiertoe by; de stygrade vleeschprijzen niet minder. Het vleeschver- bruik staat echter by vroeger nog meer ten achter. De opbrengst der inkomstenbelasting stond ongeveer geiyk aan die der maand Juni, ƒ6.120.427 tegen ƒ6.219.124. Het vorig jaar bracht dit middel 4.943.072 op. Uit de grondbelasting werd ruim 7 ton meer ontvangen 2.649.626 tegen 1.906.079, terwyi het personeel vorderde van 2.ibt .106 tot ƒ2.294.166. Tot de verdere vermeenleringen behoort ook de nieuwe dividend- en tantième-belas ting, welke deze maand 114 millioen op bracht. De vermogensbelasting leverde 394.418 tegen 122.410 verle«len jaar, ter- wyl in verband met bedrijvigheid ter beurze ruim 8 ton meer aan zegelrechten ontvan gen werd ƒ1.886.428 tegon ƒ1.006.865 Belangryk voorts was de toeneming suc cessierechten, van welk middel de schatkist ƒ8.485.846 ontving tegen ƒ2.006.146 verle den jaar; ruim 1.412 millioen dus meer. Tot de minder groote toenamen behooren de opbrengsten uit de belasting op weelde artikelen ƒ77.867 tegen ƒ67.419, die uit de rechten op de statistiek ƒ848.808 tegen ƒ85.452 en uit domeinen ƒ946.105 tegen 90.798. Tot de belangrykste verminderingen be hoort het accyns op suiker, waarvoor de rantsoeneering nog steeds bestaat. Verle den jaar werden belangryke voorraden in geslagen toen de rantsoeneering verwacht werd. Dit middel bracht de afgeloopen maand 2.914.461 tegen 8.593.867 verleden jaar. Uit de belasting tal verband met de bui tengewone omstandigheden werd in Juli ƒ28.864.456.26 ontvangen togen 19.996.431.88 in de daaraan voorafgaande maan«l, welke toename hoofdzakeiyk komt op rekening der O. W. belasting, wel ke 17.705.019.62 opbracht tegen 13.138.271.14 V4 in Juni 1819. Het ss Luna op een mijn geloopra. Volgens door de directie der Kon. Nederl. Stoomb Maatschappy ontvangen telegram, is het stoomschip „Luna", 19 dezer van Amsterdam naar Lissabon vertrokken, gis termorgen by de Goodwin Sands op een myn geloopen en dientengevolge gezonken. Passagiers en bemanning zyn veilig te Ca lais geland en zullen morgen naar Amster dam terugkeeren. (De „Luna" was groot 1269 br. ton en gebouwd in 1912). In Rusland gevangen genomen Nederlanders. Blijkens by het departement van buiten- landsche zaken ingekomen bericht zyn op 2 Junf 1.1. en volgende dagen de Nederlan ders Schim van der I.oeff, de Graan, Jan Hoek, Cohen Stuart, Caret Cool, Kamp, Cornel is Brinken Blees te zamen met een aantal andere, nog te Petrograd gebleven vreemdelingen, met name diegenen, die be last waren met de bewaring van de ar chieven'van de buitenlandsche gezantschap pen, gevangen genomen Tegeiykertyd werd by hen huiszoeking gedaan, waarby, ne vens de archieven en geldswaardige papie ren, ook de inboedels grootendeels in beslag genomen en weggehaald werden Te Moskou zyn de gevangenen in een concentratiekamp geplaatst, waar zy, vol gens de laatste berichten, «loor «le zorgen van het Deensehe Koode Kruis van levens# middelen werden voorzien Vliegtuig geschonken. Naar wy vernemen heeft de algemeene directie van den Italiaanschen Vliegdienst aan den Nederlandschen militairen vlieg- «Henst dezer dagen een Italiaan sch vlieg tuig aangeboden, geheel van Italiaansche constructie, als een biyk van sympathie en als bewy* van de goede betrekkingen, tus- schcn beide landen bestaande Dit aanbod heeft de Nederlandsche Re geering in dank aanvaar*!. GEMENGDE BERICHTEN. Vereenvoudiging in de haiahomMng. Men zet zich allerwegen tot het bepein zen van de vereenvoudiging van het huk- houden, schryft het Hbld. De een doet het, omdat zy aan huishou delijk werk een grenzen!ooxen hekel heeft, de ander wil meer vrijen tyd voor studie, maatschappelijk werk, opvoeding, rustkuur of vermaak, een derde om economische re denen, een vierde omdat zy g«ft>nek heeft aan hulp enzoovoorts. Als er zooveüen zich met een v megs tok bezig houden, moeten er wel reeultoten bo men. En nu is het eigenaardig inet dit vraagstuk, dat bet soo vaak Weinigheden zyn, die de meeste besparing van huiseiUk Esn'groote oplossing ia aatuuriyk gele gen Ui practise hen woningbouw, ia coopers- tie in koken, verstellen m zoo voort, maar er suilen tot ia vote lengten ven degen meaaohen in d$ bestaande oudorwotoehs huizen moeten wonsa on ook coöperatie is iets van lang zamen groei. Terstond zyn we editor geholpen met Weinigheden, kleine uitvindingen van verschillende huisvrouwen die, byeengevoegd, enkele kwartieren werk per dag of per wede kunnen besparen. Uc hoorde van een huisvrouw, die in haar huis met een kwast met verf rondging om alle koperen kranen en knoppen te verven. Dat koper behoefde tenminste niet elke week meer te worden gepoetst. Een ander, met vele kinderen gezegend gezin, voerde het gebruik van een tafelzeil in plaats van een taf dl aken in. Dat spaarde wasohgeid en was handig schoon te maken by morsen en knoeien. Nog een ander ging verder en voenie de Betuwsche methode in door het gat)ruik van boterhambordjes af te schaffen en de gesmeerde en belegde boterhammen van 't zeiltje te laten eten, «lat na eiken maaltyd afgesponed wordt. Zoo kan men ook theekommetjes zonder schotels gebruiken en het afwamchen van die schotels bes peren. In de Hollandsche Lelie bepleit een huis vrouw 't gebruik van een aardappel schil- machine, waarin zy ook de worteltjes krabt en tegen den winter ook de peren en ap pelen hoopt te schillen. Maar ik zou liever iets anders willen ra den. In plaats, dat elke huievrouw too'n machine koopt, moest de groenteboer aoo'n machine bezitten en ons geschilde aardap pelen, gekrabde peentje# en geschilde pe ren en appelen verknopen in plaat» van zoo als nu. We wachten in den kruidenierswinkel toch ook wel tot de kruidenier ons* koffie heeft gemalen, welnu, laat «Ie groenteboer dan onze aardappelen, wortelen, appelen en peren schillen. AU 't noodig is, willen we er wel iets voor betalen. Zoo zou men ook gedopte doperwten en groote boonen kunnen koopen. Slager, vischverkooper, wildhandéUat, kruidenier, leveren hun waren om zoo te zeggen panklaar, waarom dan de groente boer nog niet? Een groote besparing van omwaschboel zou het geven, wanneer we pannen beza ten, waarin het eten, nis het er in gekookt is, ook tevens kan' worden opgediend. De aardige vuurvaste schotels, die in den handel bestaan en tevens als dekocho- tels dienst doen, hewyzen dat het moge lyk is. Ook in emailwerk is wat goeds van vorm, kleur en uiteriyk te bereiken, als onze kunstenaars maar eens naar dit nederige werk zouden willen afdalen. Wie een oplossing vindt voor de kopjes- en bordjeswaasehery, vele malen per dag, kan een gouden troon in der vrouwen hart winnen. Ook kunnen we ons heerlyk laten helpen door onze kinderen en door onthn echtge noot. Jongens, meisjes en mannen worden de hulptroepen by het huMhoudeiyk werk. Het werd door vele vooraanstaande man nelijke en vrouweiyke paedagogen op de tentoonstelling „Opvoeding boven den leer plichtigen leeftijd" gezegd: laat de kinde ren thuis helpen in het huishouden. De meisjes niet alleen, o, vooral niet alleen de meisjes; de jongens moeten ook mee doen. En de echfcgenooten. Helpen by bedden afhalen, zelf opruimen, boodschappen doen, stof afnemen, aardappelen schillen, schoe nen poetsen, helpen aan de duizend en één Weinigheden, die nu alleen op het hoofd van vrouw en dienstboden komen. Traloops wil ik er op wijzen, ter voorkoming van misverstand, dat niet allen dit helpen aan bevelen ten bate van de huievrouw. Men zei alleen, dat het noodig was voor de jeugd zelf; dat het om allerlei redenen zeer wenscheiyk was, dat jongen# en meis jes belden thuis de handen (weer) uit de mouw gingen steken. En waarom ton de huisvrouw dan niet van die veranderde inzichten profiteeran en haar kinderen op een voor henzelf en voor haar nuttige wyze exploitoeren? De winst is groot: ze krijgt haar jongere als hulp er by en als haar echtgenoot baanbreker wil wezen (de jongen van heden wordt de helpende rechterhand van zyn vrouw later), dan steekt ook hy nu reeds zyn handen uit den mouw en begint vast met zijn eigen zaakjes thuis te regelen en op te ruimen. Kr zal er dan hier of daar wel een zyn, die dat handig genoeg doet, soodat het zyn vrouw niet de zuchtende opmerking ont lokt: Och laat nvaaar, ik zal t V waarby ze in stilte denkt: Zulk opruimen geeft maar ipmmel te meer. Een ontrouwe wtsseltonper. De wlwfcMiooprt- Van Vee», van hftbt) kantoor dcc Amaturdameohe Bank te Lal den. die Woc-weLg waa nUgecondra om in Noordwljk Voorbout en enkele andere pleaU-n wlten*» te mnen, ld deeavontte In hcenhonken toeetand ihor 4 petwonen diolMgehrart*. Ren bedrag) van f lööt), dat wnrd ontvangen. Wncvw#» allo hem mee gegeven wtowb», een vrij auncteniljk be «trag verteg <*i woonttgetvfc'. wa* hij kwijl Ik» nWn In vrwrlooplge bewaring ge- «t-rid. AD VERTEN TUN: MI. 20 UHME TIENOEWEI V MUM TH. SU

Goudsche Courant | 1919 | | pagina 4