1LGEID NIK 9 Bond van Kaasproduesntsn '1 laat zich aanzien dat de hrele beweging van den dictator van Fnune langzamerhand begint te verloopen. Het te Glasgow gehouden congres der Britache Independent Labour Party besloot gisteren na een langdurig debat met f»29 tegen 144 stemmen zich van de (tweede Internationale van Genève af te «chciden. Daarna werd een voorstel tot onmiddeilüke aansluiting bij de Derde Internationale met 472 tegen 206 stemmen verworpen. Het congres besloot de Zwitoersche aociaal-de mocratische partij te versoaken. maatrege len te nemen voor het houden van bespre kingen. ten einde te komen tot de oprich ting van een Internationale, die alle arbei ders zal omvatten. Bü het debat werden ongezouten wadrhe- óen gezegd door den penningmeester der party, Bernson, die de gewelddadige revo lutie door het gewapende proletariaat een gevaarlijke roekeloosheid noemde. Hij vroeg: Aanhangers van het bolsjewisme, zijt g(j er voor geweren te geven aan iederen werk man en bommen aan onderkruipers, een voudig omdat zij arbeiders zijn? Dan zeg ik: De hemel behoede u. Meent gh de so ciale revolutie te kunnen bevorderen door geweren en mitrailleurs in handen van bootwerkers te geven? De eerste 30.000 slachtoffers daarvan zouden de leden van de Independent Labour Party zijn. De correspondent van de Associated Press te Wladiwoetock seint, dat de Ja" panache troepen na acht uur hevlgeu strijd Wladiwoetock beset hebben. BlJITBNLANDgCH NIEUWS. FRANKRIJK. Belasting voor vrijgezellen. De financieele commissie van de Kamer heeft het voorstel goedgekeurd om een ex tra-bijslag van 10 pCt. op de inkomstenbe- belasting te heffen van vrijgezellen. Men is het nog niet eens geworden over den leef tijd, waarop een vrijgezel belastingplichtig zal worden. De minister van Financiën was er voor dien op 30 jaar te stellen. BINNENLAND. Instelling van een Centralen Jeugdraad. By Kon Besluit zijn verschillende bepa lingen vastgesteld omtrent de instelling van een Centralen Jeugdraad en de regeling van zijn taak, samenstelling, werkwyze en be voegdheid. Wat de taak van dezen Jeugdraad betreft is bepaald, dat de Centrale Jeugdraad wordt ingesteld ter voorlichting en tot bijstand van de regeering ter zake van de ontwikke ling der jeugdige personen van 1318 jaar, voor zoover deze ontwikkeling buiten eigen lijk schoolonderwijs geschiedt door jeugdor ganisaties en andere vereemgingen en in stellingen. lft het bijzonder adviseert o. a. de Cen trale Jeugdraad aan de Kegeering omtrent de subsidieenng van de organisaties en in stellingen op het gebied der vrije jeugdvor- ming werkzaam. De Centrale Jeugdraad is gevestigd te 's-Grav«phage en bestaat uit ten minste 1U en ten hoogste 20 leden. Voor nadere bjj- xonderheden wordt verwezen naar de St.- Crt. van hedenavond. Voorts is bij Kon. Besluit bepaald, dat met ingang van den dag, waarop de Jeugd raad zal worden geïnstalleerd, te ontbinden onder dankbetuiging aan hare leden het lid secretaris en den adjunct-secretaris voor de belangrijke door hen bewezen diensten, de by K. B. van 18 Juni 1917 ingestelde staats commissie aan welke was opgedragen een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen omtrent hetgeen hier te lande reeds geschiedt in het belang van de ont wikkeling der jeugdige personen, daaronder te verstaan de jongens en meisjes van 13 18 jaar, en zoo daartoe aanleiding bleek te bestaan hieraan voorstellen toe te voegen. Uitbreiding varkensfokkerij en uitvoer vsn varkensvlecach. De minister van landbouw, nijverheid en handel, overwegende, dat het wenachelyk is, dat de Nederiandsche varkenefokker y spoe dig weder hare vroegere uitbreiding her krijgt en dat het Nederiandsche varkens- vleesch hetzij versch, hetxy gezouten, we der op de buitenlandsche markten wordt gebracht, brengt ter algemeene kennra, dat het in zijn voornemen ligt eerlang weder gelegenheid tot uitvoer van varken svleegch te geven, zoodra de grootte van den var- keneatapei sulles mogelijk zal maken. UUvoer van aardappelen. Onder verwijzing naar haar vroegere mededeelingen betreffende den uitvoer van aardappelen van den oogst 1919, brengt de Nederiandsche Uitvber-Maatschappij ter kennis van belanghebbenden, dat zü. van heden af, behalve voor den uitvoer vun alle •oorten Eigenheimers of Borgers (uitge zonderd blauwe Borgers) van elke grond soort uit Friesland, mede in staat s con- i te endpeseeren voor den uitvoer van Eigenheimers uit de andere provincies. Overigens zijn aan het endosseeren van consenten als bovenbedoeld dezelfde voor waarden verbonden als die, welke zij op 7 October 1919 heeft vastgesteld voor het endosseeren van consenten voor den uit voer van aardappelen oogst 1919, in het algemeeo. De pripira Mrfrt ongesteld. Hejtporr.-bureau meldt dat de Prinses een flEhte ongesteldheid van influenxa-ach- tigen aard doorstaat, waarvan het beloop sich gunstig laat aanzien. a W. Stork. Naar de N. Cft. verneemt zal de heer D. W. Stork tegen dn romerzitting der Pro vinciale Staten gevolg geven aan zijn voor nemen reeds sedert «enigen tijd gekoesterd om ontslag te nemen als lid van de Eerste Kamer. NederL Ver. tot Bescherming van Dieren. De Nederiandsche Vereeniging t#t Be scherming Dieren houdt op Zaterdag 24 April des middags half drie, te 's-Grsveo- in Ptitóffl Studio een algemeene ver- NEDERLAND EN JAPAN. Geringe belangstelling. Naar aanleiding van 'n in de pers versche len telegram uit Tokio betreffende eene uitnoodiging gericht aan eemge Necerlan- oers om Japan te bezoeken, deelt de Ja- paoische commissie het volgende mede: In leidende Japansche kringen is de over tuiging doorgedrongen, dat de belangrijk ste der ongehavend uit den oorlog gekomen Staten zich onderling dienen te verstaan teneinde niet elkanders welvaart door ver nieuwde concurrentie te schaden. Hiervoor is allereerst noodig, dat deze volken elkaar over en weer leeren begrij pen en waardeeren. De Japanners zijn door talrijke in de laatste jaren gebrachte be zoeken aan ons land en onze koloniën reeds overtuigd van de gewichtige rol, welke Ne derland in de toekomst spelen zal zoowel op economisch als politiek gebied. De Nederlanders echter koesteren veelal nog eenig wantrouwen ten opzichte van Jaipan, opgewekt door de agressieve ge schriften van enkele onverantwoorde; ijke journalisten. Ten einde nu dezen minder gunstigen indruk weg te nemen, het pad te banen voor een nauwe samenwerking tue- schen beide landen, heeft onder leiding der vijf in het telegram genoemde heeren een aantal der hoogste Japanners een comité gevormd. Dit heeft zich enkele weken ge leden telegrafisch tot de Japansche com missie der vereeniging „Nederland :n den Vreemde" gewend, met het verzoek eene speciale missie uit Nederland'a eerste staats- en handelslieden te willen samen stellen ten einde dn October a.s. Japan te bezoeken en daar ter plaatse kennis te ne men van de oprechte gevoelens van vriend schap, welke Japan aan Nederland toe draagt Hoewel regeringspersonen van dit co mité deel uitmaken en de Japansch# regre- ring hare algeheele goedkeuring Aan het plan heeft gehecht, geschiedt de uitnoodi ging echter niet door de regeering, ten einde aan de te houden besprekingen geen officieel karakter te geven. Na ontvangst dezer uitnoodiging heeft de Japansche commissie zich aanstonds tot een aantal bekende staatslieden en handels- instellingen hier te 'lande gewend met de uitnoodiging tot deelneming aan deze reis, doch het succes is tot nu toe gering ge weest. De meeste staatslieden wagen het niet in dezen wanordelijken tijd het land voor eenige maanden te verlaten en zijn finan cieel niet in staat dezen vrij duren tocht te bekostigen. In handels- en scheepvaartkringen schijnt nog niet het juiste besef te zijn doorge drongen van het gewicht eener toenadering tusschen beide landen, zoodat ook van die zijde weinig steun is ondervonden. De commissie vreest dan ook dat zij aan het Japansche coftiité zal moeten berichten dat in Nederland niet voldoende belang stelling voor deze uitnoodiging bestaat, hoe ongaarne zij daartoe ook zal overgaan, wetende dat dit iin Japan een weinig aan- genamen indruk zal maken. Corr.Bur. Nederland in de Branding. Onder bovenstaanden titel heeft de oud- Mini «ter Mr. M. W. F. Treub in de Vragen ilea Tijds een artikel geschreven waarin hij tot de conclusie komt dat al mogen de tij den, die wij doormaken, moeilijk zijn, er nog moeilijker periode aanstaande is. In zijn zeer pessynisfcisch betoog schrijft mr. Treub: Het lijkt oppervlakkig gunstig vcor ons land, dat de koers van onze gulden zoo hoog staat vergeleken met de valuta's der andere Ruropeesche staten, maar wie de dingen goed bekijkt bemerkt ai spoedig welk groot gevaar daarin schuilt. Onze invoer is ontzettend toegenomen sinds de wapenstilstand is gesloten, maar onze uit voer blijft daar ver bü achter, in 1919 is de waarde van onzen uitvoer amper riteer clan de helft van onzen invoer. In plaats dat Nederland leeggepompt wordt wat men weleer vreesde heeft juist het om gekeerde plaats gehad. Een gevolg van de daling der valuta's waarbij nog kont, dat <ie importeurs vaak hunne hande'u transac ties met opgenomen geld.dreven, uat zü niet kunnen betalen met den verkoopprijs der ingevoerde goederen zoodat zy deze moe ten vasthouden om een diéconfiture zoo lang mogelijk te ontloopen. Dat kan echter niet al te lang duren en als de buitenlandsche valuta's zich niet spoedig hersteller, z'ün ernstige faillissementen onvermyaelyk. Voor onze exportindustrie heeft de toe stand echter ernstige gevolgen: larrl- en tuinbouw, sigarenindustrie, kurkenindus trie, jam-industrie, gedroogde groenten, zij alle zijn met Lamheid geslagen door de slechte valuta's. Onze boomkweekerü is verarmd, de oeetereultuur en de mossel- kweekerü kwijnen, de haringvuschoril wordt onmogelijk gemaakt, onze zuivelfa bricage doorleeft een critischen tijd. Door herstel der meest gezonken valu ta's zou het wellicht bü individueele ver- Liezen en faillissementen blijven, een crisis voorkomen worden, doch prof. Treub durft zoo iets voor de naaste toekomst niet ver wachten en du» vreest hij stilstand van be drijven, opzegging van credieteii, groote werkloosheid en wat het ergste is slechte gevolgen van blüvenden aard voor Nederlands welvaart. Alg onze boomkwee- kerüen, onze oester- en mosselvistchery. ons zuivelbedrijf, onze exporthandel zu len overvleugeld worden, is het de vraag, of zü zich ooit weder zullen kunnen opwerken, terwijl als de gulden geruimen tijd zoo abnormaal hoog staan biy'ft tegenover de valuta's der andere handelsnaties van Eu ropa, de kosten voor handel en schoepvaart zooveel hooger dan elders worden, dat dit voor onze haven- en koopsteden -.cbadelyk moet wezen. Nu wordt er wel beweerd, dat de gebrui kers, ale (ie producenten door den stand der wisselkoersen genoopt zün do export goederen hier te lande van 'de hand te doen. door lagere pry zen gebaat zulten worden, doch dan vergeet men, dot straks daardoor weder prysrtyging aal ontstaan. Men verlieae in de eerste pteat3 niet uit het oog, dat de omtreddende stand der m- lutamarkt het gevolg is van de orderpro ductie gedurende den oorlog. Men dient dus het kwaad in zün wortel aan te tasten door de voorwaarden voor de productie te ver- hoajgen. Vooreerst door aan goed georgani seerde credietverleening, dach tevens dient dan de voortbrenging zoo hoog moge'ijk te worden opgevoerd, ook door de landen, die hchünbaer laat hebben van overvloed Ons land mag zich aan dien plicht niet onttrek ken en daartoe moet de regecring haar medewerking verleenan. De belanghebben den moeten zoeken naar nieuwe afzetgebie den, doch de regeering heeft tot pacht haar oorlogsuitvoerpolitiek radicaal om te zetten en alle ultvoerbeperkingen zoo spoedig mogelyk op te heffen. Zelfs is het de vraag, ol zü daarnaast niet de bedreigde oedrüfs- takken door credietverleening op de been moet houden. „Met heel Europa staat ook Nederland voor een berg van economische moe.iikhe- uen en gevaren. Nergens zal men over dien berg heenkomen zonder dat de zwak- sten onderweg bezwükem. Het beklimmen er van eiecht kracht en volharding, maar hoe grooter de bezwaren, des te inniger ook de genoegdoening, wanneer men ze heeft overwonnen. „Moge Nederland, nadat de crisis, aan welker begin wfl thans staan, tot de ge schiedenis zal behooren, met de satisfactie van den bergstüger kunnen terugzien op zün inspanning en volharding om haar te boven te komen!" Centrale van Arbeiderswoningbouw- vereenigingen in Zuid-Holland. Zondag 4 April had te Rotterdam Ue con- stitueerende vergadering plaats van de C. A. B. I. Z. H. (Centrale van Arbeidere- bouwvereenigingen in Zuid-Hollana) onder leiding van den heer K. R. van Staal. A Sn deze vergadering was verbonden een tentoonstelling van ontwerpen, plannen en teekenragen van diverse Bouwvereeiugin- gen in voorbereiding, alsook afbeeldingen van reeds gebouwde complexen. Ter vergadering waren aanwezig 28 bouwvereenigdngen met 56 afgevakrd'gden. De C. A. B. I. Z. H. telt thans 53 aange sloten organisaties, waaronder zich bevin den eenige groote bouwvereenigragen te Den Haag en Delft en heeft 3000 leden. Het dagelyksch bestuur -is te Rotterdam gevestigd en bestaat uit K. R. van Staal, voorzatter, H. Schlosser, secretaris en A. van Essen, penningmeester. Bü de bespreking omtrent een Provin ciaal Technisch Bureau weajd aan het be stuur opdracht gegeven de relaties met het reeds gevestigde bureau te Rotterdam voort te zetten onder voorwaarde (tot met de wer ken in voorbereiding spoedig voortgang zal worden gemaakt en later op vast te stel len condities met het door den Ned. Bond van Arbeiderswoningbouwvereenigingen op te richten Centraal Technisch Bureau zal worden samengewerkt, subsidiair, dat het als Provinciaal Bureau in de nieuw te stichten N. V. zal worden opgenomer. Arts-staatsambtenaar? De commissie, benoemd door het hoofdbe stuur der Nederiandsche Maatschappy tot bevordering der Geneeskunst, krachtens het besluit van de zeventigste algemeene ver gadering, met betrekking tot het voorstel van de afdeeiing Zaanland inzake het vraagstuk arts-staatsambtenaar, heeft, naar we in de „N. K. Ut." lezen, naar rap port uitgebracht. De grootst mogelüke meerderheid der commissie verwerpt het algemeen arts staatsambtenaar schap. Maar by deze negatieve uitspraak mogen wy, zoo schryft zy in hare conclusie, het met laten. Onze maatschappy zou te kort schieten in de vervulling van haar taak, indien zy onopgemerkt liet voorbygaan hei geluid, dat klinkt uit die veelzyuige wen- schen naar verandering. Als zy getrouw blyft aan haar verleden, maar tevens zich het oud-Hollandsche spreekwoord herinnert, dat de bakens verzet moeten worden als net getij verloopt, zal zy als maatschappy in haar geheel met al haar organen, maar vooral ook door samenwerking van haar in dividueele leden, nog veel tot verbetering van de geneeskundige verzorging van het Nederiandsche volk kunnen doen. Zy zal daartoe moeten bedenken de waarschuwing van Dejace e. a., dat de tyd van het abso lute individualisme voorby is, dat door sa menwerking en organisatie voor de volks gezondheid veel zal kunnen verkregen wor den, beter dan door overal leiding en be scherming van den staat te verwachten. Zy zal ter bereiking van dit doel steeds moeten trachten de vereemging van alle Nederiandsche geneeskundigen te zyn en omgekeerd zal zy dit laatste bevorderen, ui- dien zy er in slaagt by de ontwikkeling, die op het gebied der geneeskundige verzorging te wachten is, de leidende rol te blyven ver vullen geiyk zy gedaan heeft by de oprich ting van haar ziekenfondsen, de eenige bo vendien, die baar kan behoeden voor dp ly- dende. Het vrye beyftep van arts zal ge- handhaafjl-tomntó blyven; het zal een eer vol beroep blyven en hun, die het uitoefe nen, v(/doening blyven geven, als zy op de ze wy/o door vrijwillige beperking van die vryhefa zich waardig toonen buiten ambte lijke renden te bleven, die toch maar wei nigen ideaal zuilen voorkomen, als een onzer ze zich voorstelt. Algemeen NederL Werklieden vei bond. Gedurende de beide Parechdagtn heeft het Alg. Nederl. Werkliedenverbond zün jaarlijksche vergadering gehouaen te Am sterdam. In zyn openingsrede wees de bondsvoor zitter, de heer D. Meulenberg er op, dat liet verbond in het afgeloopen jaar drie af- deelingen had gesticht. De vraag, gesteld door het centraal be stuur, welken weg het verbond thans heeft te bewandeien, nu de fusie met den Vrijzin nig De moe rati acheh Bond is verbroken, werd na een langdurige gedachtewisseling beantwoord in dezen zin. dat mH. be»tooi. de oude richting te blüven volgen nte uer vryzinnig-democraten. Een voorstel dter afdeeLing Kralragen\>ra centraliseering in het Verbond te bron» en en een voorstel om het centraal bestuur op te dragen geen gelegenheid te laten vi >r- bygaan om te getuigen voor den eiach ier uivoering van het zuivere staatspens xm voor alle ouden van dagen werden even ens aangenomen. In de huishoudelijke «vondvergade-lng van den eersten Paaschdag deed ie v<mjt- aiter medededing dat de secretaris, de heet Qutopel, bedankt had. In zijn plaats werd benoemd de heer J. L. v. d. Voorden, ter wyl de heer J. F. van Vugt sis centraal bestuurder werd herkozen veer de provincie Zuid-Holland. Aan de orde was nu een voorstel van de afdeeLingen loeiden, Wormer, Striiensas en Rotterdam om het C. B. op te dragen, de mogelijkheid te onderzoeken, tot het we derom te laten verschijnen van een orgaan. De afgevaardigde der afd. Rotterdam deel de mede, dat zün afd. had besloten het C. B. een renteloos voorschot te geven van 1700 met kwütschelding van eea oude schuld ad 300, welk bedrag hoofdzakelijk zou moeten dienen om zoo spoedig mogelijk tot de uitgave van een nieuw orgaan over te gaan. In de vergadering van Tweeden Paasch dag werd met büna algemeene stemmen besloten over te gaan tot het oprichten van een werkeloozen en strydkas, terwijl een door de afd. Haarlem ingediend voorstel om er bü de regeering op aan te dringen ten spoedigste oven te gaan tot a'geheete staatsexploitatie der kolenmijnen eveneens werd aangenomen. Het volgend congres zal plaats hebben te Rotterdam. BOND VAN CHRISTEN-SOCIALISTEN. Geen toetreding tot de Derde Internationale BLykens mededeelangen in het orgaan van «en Bond van Christen-SociaLstcn „Op waarts" komt ter 13e jaarvergadering, op Hemelvaartsdag (13 Mei) te Rotterdam te houden, o.m. de bespreking aan de orde van het bestuurs-praeadvies in zake aansluiting van den Bond bü de Derde Internationale. Het praeadvies der meerderiieid (J. Bom- meljé, Chr. v. d. Laaken, H. H. Cats, Chr. Koüthek-Timmer en P. Elder.ng) luidt dien aangaande afwyzend, dat der minderheid (4s. J. W. Kruyt) Btrekt tot aansluiting. In het bondsorgaan wordt dit tweeërlei standpunt uitvoerig toegelicht. Een der agendapunten is voorts de vast stelling van het program van actie, op welks thans geldénde formuleering de fer deratie Rotterdam eenige wy'zigingen voor* stelt, benevens de toevoeging van nieuwe paragrafen, tub: strijd voor „volledige di plomatieke en handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland" en „onvoorwaardelijke toe passing van het asylrecht." - Vrije socialisten en anarchisten. Te Utrecht is op de beide Paaschdagen een congres gehouden van vrüe Socialisti sche en Anarchistische Vereenigingen, Groepen en Propagandaclubs in Nederland. Vertegenwoordigd waren een «17-tal orga nisaties en een aantal personen, w.o. mevr. Domela Nieuwenhuis. De heer G. Rynders uit Amsterdam wees er in zün openingswoord op, dat sedert het laatste congres, nu 3 jtQr geleden, veel ge beurd ja. Spreker herinnerde aan de anti- stembeweging die goed succes had en waar tegenover de politie machteloos stond. In de woelige Novemberdagen zeide spr., de den we wat we konden; we waren vrywel gereed om, op te treden alB dat van ons ge vraagd was geworden. Onze beweging en onze pers gaan goed vooruit, al zyn ook zware verliezen geleden. In verband hier mede herinnerde spr. aan het overlyden van Holthuis, bekend om de kruithuis-ge schiedenis, en aan dat van Domela Nieu- wenhuis, dat ons het zwaarst getroffen heeft. Zün blad „De Vrije Socialist", hebben we voort laten bestaan, waardoor den illu sies van onze tegenstanders den bodem in geslagen zyn. Het neemt in abonnementen tal toe en heeft slechts een klein tekort. „We leven in een geweldigen tyd", zeide spreker, „die iederen dag van ons vragen kan te geven wat we te geven hebben. Deze conferentie zal ons ideaal moeten verster ken, n.l. de anarchie, d.w.z. de vrye mensch in een vrye maatschappy." Tot congres-voorzitter werd vervolgens benoemd de heer W. Wolters uit Groningen. Na eenige besprekingen werd medege deeld, dat „De Vrye Socialist" over het eer ste kwartaal 4674.29 aan ontvangsten en ƒ4640.19 aan uitgaven had, zoodat er eeA nadeelig saldo was van^/66.90. De vergadering besloot om de gedetail leerde gegevens in een huishoudelyke zit ting te behandelen. Vervolgens werden urenlange besprekin gen gevoerd over de vraag of het blad ver der al dan niet zal worden uitgegeven door een commissie of door een te stichten lan- delyke organisatie van groepen, voorts of al dan niet de naam van het blad veranderd zal worden. Tüdena de besprekingen deelde mevrouw Nieuwenhuis mede, dat zü in de vorige con ferentie door de omstandigheden niet dui- delük genoeg haar meening had gezegd. Thans wi.de zü met nadruk verklaren, dat het de wil van haar man was, dat na zün dood „De Vrye Socialist" zou worden op- gehéVen. Deze verklaring gaf aanleiding tot een min of meer scherpe discussie tusschen me vrouw Nieuwenhuis en den fieer Ründers, den tegenwpordigen redacteur, die meende dat de heer Nieuwenhuis zich in zün laat ste wilsbeschikking „dubbelzinnig" had uit gedrukt en waarop rrievrouw Nieuwenhuis antwoordde, dat haar man zich zêó had uit gedrukt als in zyn laatste wilsbeschikking, omdat hü anarchist was. Voorts bleek uit de besprekingen, dat het blad thans 1200 abonné's telt. De vergadering besloot ten slotte dat het blad zal blyven voortbestaan en dat tot in standhouding er van door de groepen 26 en door sympathiseerende personen ƒ5 zal worden gestort als waarborgsom. In huishoudelyke zitting zouden vervol gens behandeld worden de naam, de exploi tatie, enz. van het blad. De Middemttandsraad. Uit „De Middenstandsbond" bly'kt, dat in de jongste vergadering van den Midden stands raad de heer L. Bern. J. Gorris den voorzitter, baron Van Wünbergen heeft ge ïnterpelleerd naar aanleiding van diens uit* rating, als zouden „de winkeliers toonen de werking der Duurtewet met vertrouwen af te wachten". De heer Gorris kon zich met die uitlating niet vereenigen. De daar in vervatte verklaring achtte hü niet alleen te positief; maar zelfs hiet juist. Welis waar had de Middenstandsraad zich bü de behandeling van het vóór-ontwerp uitge sproken dat hy het beginsel der wet aan- mardde, maar tegen tal van bepalingen had overwegende bezwaren ontwikkeld .^ÜA'VOoriitter, dejieer Van Wünbergen, en de secretarie, de Bier Büekmarn. wezen er den heer Gorris op, dat aan vryWel alle beswaren van den Middenstands raad was tegemoet gekomen o.m. aan dat tegen artikel 3c maar de heer Gorrn bleef toch onvoldaan over de woorden van den voorzitter, hoewel hy ten slotte toegaf dat de gewüaigde redactie van artikel 8c' een groote verbetering ware geweest. De heer C. J. G. Struycken. ole in de vorige vergadering niet aanwezig was ge- weest toen de Raad met algemeene stem men besloot den minister van Landbouw te adviseeren de tüdelüke aanstelling der ryksmiddenatandsaidviseurft te veranderen in een vaste, maakte thans bezwaar tegen dat besluit, mededeelende, dat het hoofd bestuur van den Roomsch-Katholieken Mid denstandsbond tegen het behoud van hat instituut der ritksmiddenstands-adviseiun was en dat zün medelid, de heer Fransen, dit ter kennis van den Raad had moeten brengen. De leden van het hooi'ubestuur van genoemden bond, de heeren Frencken en Fieters hadden echter nadrukkeliik ver klaard, dat hun organisatie het instituut der ryksmiddenstandsradviseui-s zeer op prijs stelde en zün behoud wenschte. De heer Fieters herhaalde deze verklaring, ter- wül de heer Fransen zeide, niet den indruk te hebben gekregen, dat de Röouisch-Ka- tholiieke Bond tegen het instituut was. De opmerkingen van den heer Strugelien, ook nog krachtig bestreden door de heeren Kop pel, Swagorman, Collenteur en den voorzit ter, vermochten niet het eenmaal Ingeno men standpunt van den Raad te wyzigen. Er was thans wel verschil van mecning over de vraag of alle drie' de adviseur» voor een vaste aanstelling moesten worden voorgedragen. Met 8 tegen 4 stemmer werd besloten den minister te adviseeren voor- loopig één dier heeren een vaste aanstel ling te geven en de beide «Aderen nog ttf- delyk werkzaam te laten, opdat da Raad nog eens nader de resultaten vati bun/ ar beid kon afwachten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, le heer Van Usselstéyu, woonde liet grootste deel der vergadering bij. De heer Gorris was van meen.ng «n de heer Koppel sloot zich bü hem aan, dat de „Handelskamer" hier wonderen had beloofd en dat de regeering wel een buitengewoon goede controle mocht oefenen op de gestie der „Handelskamer", omdat de staat an ders kans zou hebben op een groot ver lies. De Minister verklaarde echter, dat de regeering zich geen garant verklaard heeft voor eventueele verhezen van de „Handels- karmer". Hü izegde den Raad ra tusschen toe, aan deze instelling een nadere uiteen zetting van haar plannen te zullen vragen, en zou aan zyn ambtgenoot van financiën de bezwaren van den Raad kenbaar maken. Na de bespreking van het erudiet dat verlieend zou zy'n aan „De Handelskamer" vereenigde de Raad zich met hei ontwerp van wet op de winkelsluiting, gel Uk dat door mr. Schürmann was opgemaakt naar aanleiding der gedachtenwisseling in Ue vorige vergadering, 't Ontwerp der Staats commissie, op enkele punten gewyzigd en aangevuld weid overgenomen. Als avond sluitingsuur wordt in dit ontwerp aange nomen 8 uur. De Zondagsluiting is or in opgenomen, in verband met een te wachten nieuwe Zondagswet, welke echter alleen be palingen zal inhouden, betrekking hebben de op de Zondagsheiliging. Bovendien is opgenomen de bevoegdheid voor de ge meentebesturen om als de betrokkdn win keliers het verzoeken en tweederden van de tot een bepaalde groep van bedrijven' be- hoorende winkelaers zich bü stemming daarvoor verklaart te bepalen, dat die wankels gedurende zekeren tijd gesloten zullen zü'n- De strekking dezer bevoegd heid is, de invoering van een middagslui ting mogelük te maken bü w;jxe van schaftty'd. Er was echter een groote min derheid tegen de invoering van zulk een middagsluiting. (Reeds in een gedeelte dei- vorige oplaag opgenomen). GEMENGDE BERICHTEN. Begint de Federatie te wankelen? „Het Volk" beantwoordt deze vraag (ui een mededeeling uit Rotterdam) aldus: Volgens het verslag in de bladen heeft Siieevliet op de meeting der onafhankelü- ken, Goeden Vrijdag gehouden, gezegd: „Als er geen uitbreiding komt, is het de vraag, of we niet tydelük den strijd moe ten onderbreken en een periode van ïydeljjk verzet op het werk moeten inleiden, om na eenigen tüd opnieuw tot staking over te gaan." In verband met deze woorden verdient het feit vermelding, dat bü de jongste uitr keering der Federatie die, naar men weet, slechts vyf gulden voor gehuwden be droeg de stakerskaarten zün ingehouden. De Federatie geeft daarmede de contróle over haar menschen prijs. Moet hieruit worden afgeleid, dat zü niet meer over de noodige middelen beschikt om den strijd vol te houden? Het zou ook haast af te leiden zyn uit de pogingen, die men doet om de schuld voor eventueele mislukking te wentelen op de schouders der modernen. In (le redevoerin gen van Vrydag was „het verraad der mo dernen" schering en inslag., Hetgeen niet wegneemt, dat de Centrale Bond even rustig en sterk staat als in 't be gin van den strijd, onfeilbaar haar volle uitkeeringen doet, als het moet deze Qitkee- ring nog weken lang even onfeilbaar zal voortzetten en er niet aan denkt den strijd op te geven. 1300 werkwilligen te Amsterdam. De werkwilligen, die gedurende de Paasch dagen met verlof zün gezonden, zün in grooter aantal teruggekomen en weder te werk gesteld. Gewerkt wordt op de navol gende schepen: Lombok, Sumatra, Grotius, Hol land ia,Delfland, Gooiland, Ronselaar, Jason, Ino, Hebe, Tellus, Zuidwyk, Stomp- wyk, Wükdienst 5, Wykdienst 8, Wijkdienst 9, Troostwük, Ristelhüber 7, Winterswijk, Hundsvago, en Bob. In de afgeloopen week zyn de navolgende schepen naar zee vertrokken: Prinses Julia na, Prins Frederik Hendrik, Nero, Euterpe, Alkmaar, Jismhu Maru, Carl. O. Kjelberg en Rijswijk. In het geheel zyn thans ruim 1300 werk willigen aan den arbeid. Zuinigheid? Kort geleden werd een ambtenaar der Posterijen van het kantoor Hfllegom „ter vervanging" naar Noordwgk gezonden. Bo ven het gewone salaris geeft (tot ƒ8 per dag extra. Nu moest echter te Hillegom weer een ander ambtenaar van elders ge plaatst worden ter vervanging van hem die tijdelük naar Noordwyk ging, natuurlijk ook weer met f 8 per dag extra vergoeding. Ware het nu niet verstandiger geweest den eersten ambtenaar maar op het kantoor te Hillegom te laten en den tweeden maar di rect naar Noordwyk te zenden? vraagt de Nederlander", waaraan wü dit bericht ont- l'eenen. Dit zou toch een besparing geweest xijn voor het Ryk van ƒ8 per dag. Brandweerconcours. Te Rotterdam zal op Hemelvaartsdag op het exercitie-terrein Linker Rottekade door de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer een stedelyke wedstrijd met brandblusch- middelen worden gehouden, een wedstryd, die oorspronkelyk was bedoeld als herinne ring aan het koperen feest van den Bond van Vereenigde Vrijwillige Brandweerlie den op Hemelvaartsdag 1915, doch toen door de tijdsomstandigheden is uitgesteld. Aan den wedstrijd kunnen deelnemen brandspuitvereenigingen en niet-vereenigde „geaffecteerden" wie verklaart toch eens den oorsprong van dit woord? van de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer, van elke spuit afzonderlyk. De wedstryd omvat het gereedmaken en water geven met de by de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer in dienst zynde brandbluschmiddelen, zoomede het.opstellen van ladders. Als juryleden zullen fungeeren de Hoof den der Rotterdamsche Brandweer en een pWfr deskundigen, buiten de Brandweer. Burgemeester Zimmerman heeft het eere voorzitterschap aanvaard. Eén bepaling uit het reglement voor den wedstrijd willen we vermelden: De pijplei- ders mogen de straalpüp niet richten op de voor het publiek bestemde plaatsen. De toeschouwers kunnen er dus van ver zekerd zyn droog thuis te komen. Hbld. Nederlander bij de onlusten in Duitschland nog vóór enkele jan»* levensmiddelen in overvloed had, ja* toifs andere staten er mede kon voorzien, dat een oorspronkelyk zoo ri)k land, nu alles weggeven moet, om te kunnen bestaan! De menschen zijn gedwongen al hun heb ben en houden te verkoopen, voor het ont zaglijk dure leven. ieder verruilt alles wat hü maai eeoigs- zins kan missen (ook wanneer zy het feite lijk niet zouden kunnen missen) voor le vensmiddelen. Zoo ziet men merkwaardige metamarpho- sen. Het beddengoed verandert in meel, een hemd wordt opgegeten in den vorm van ham. De zilveren sigarettenkoker wordt een ei, en de wintermantel kraait, daar men hem als haan meer waardeert. Deze tóestand kan echter onmogelyk nog lang voortduren, want alle voorwerpen op deze manier in levensmiddelen omgezet ver dwijnen als sneeuw voor de zon. Bü de familie te Haarlem is bericht in gekomen, dat op den len Paaschdag te Duisburg door een granaatscherf is getrof fen de 24-jarige monteur Karei Lasschuit, die ruim 5 maanden in Duitschland vertoef de en op een machinefabriek te Duisburg werkzaam was. De getroffene is spoedig daarop in een ziekeninrichting aan de beko men verwondingen overleden. Lasschuit was een oppassende jongeman, vroeger te Haar lem werkzaam. Moord. By een twist te Vroomshoop is zekere A. K. doodgestoken. Misère in de zalm- en elfvangst. Gedurende de afgeloopen week werden op de Boven-Merwede, Waal en Maas slechts 4 zalmen gevangen, ook in de voor afgaande week werd het onbeduidend getal van 6 stuks gevangen. Oproep tot werkstaking op 1 Mei ten gun ste van Sovjet-Rusland. Het Uitvoerend Comité van het Amster- damsche Bureau der Derde Internationale publiceert in de „Tribune" een ultvoerigen oproep aan alle vakvereenigingen, massa- organisaties, groepen en partyen, tot een algemeene demonstratieve werkstaking op den len Mei a.s., ten gunste van Sovjet- Rusland. De grenswacht vervangen. Op 16 Mei worden alle grensyrachten ver vangen door militaire politie en burgerlijke ambtenaren. De groentenhandelaren te Busaum contra de gemeente. Zooals reeds eerder gemeld, is er tus schen de groentehandelaren te Bussum en het gemeentebestuur een conflict ontstaan naar aanleiding van het oprichten van drie gemeentelüke groentewinkels. Dit conflict nu neemt scherpe vormen aan. De plaatse- lüke organisatie van groentehandelaren heeft besloten, niet meer op de te Bussum plaats hebbende veiling te koopen, zoolang de gemeente op diezelfde veiling door haar ambtenaren doet koopen. In het begin der gepasseerde week, toen de aanvoer ter vei ling niet zoo overvloedig was, nam de ge meente nagenoeg alle aangevoerde groente over. Maar het bü zonder gunstige weer drüft alle groenten den grond uit, en dit had tot gevolg, dat Vrydag de aanvoer bü- zonder ruim was. De Bussumsche groente handelaren lachten in hun vuistje, omdat zü begrepen, dat de gemeente nu niet alles kon overnemen, wilde zü niet een groote hoeveelheid toten bederven. En zoo was het inderdaad. Slechts dpor eenige handelaren uit Naarden en Laren werd een luttele hoe veelheid groenten gekocht. Geen enkele Bussumsche handelaar werd echter ontrouw aan het wachtwoord; de gemeente kon slechts koopen overeenkomstig hare behoef te; zoodat de telers met groote voorraden weer huiswaarts konden keeren. Dit is juist wat de Bussumsche handelaren wenschen. Als de kweekers op die manier telkens voor £en goed deel vergeefs ter veiling komen, bestaat de kans, dat zy elders zullen gaan trachten hun producten aan de markt te brengen. Voor de gemeentelyke groenten- winkels wordt dan het koopen van voorra den moeilüker en op die manier zullen ze toatiger de prijzen der groenten kunnen drukken. De groentenhandelaren betrekken thans voor gezamenlyke rekening groenten uit het Westtond. was stemming noodig, waarbij to (bis ge vallen alles* voor pLastsverrëagead afge vaardigde en in één geval alleen voor een afgevaardigde. Geen vrouw is tot afgevaardigde geko zen, alleen de gemeenten Haarlem, Leiden, en Schiedam zenden een vrouw als afge- aardigde. Ned. Henr. Kerk. Beroepen te Waarder bü Woerden: Ds| L. Kievit te Benschop. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 April 1920. Eervol entstof. Men seint ons uit den Haag: Op verzoek is eervol ontslag verleend i den. heer N. F. Cantoier van Nooten, taria te, Gouda. 423e STAATSLOTERIJ. 2e kl. Trekking van Woensdag 7 April. ƒ20.009: no. 13804. 2000: no. 9535. ƒ1000: nos. 16893, 19147, 21452. ƒ400: nos. 6610, 10037, 13627, 21016. ƒ200: nos. 1684, 18680. 100: nos. 7699, 8769, 12623, 15570, 16812. Prijzen van f S0. 47 59 102 127 129 200 211 231 279 295 300 408 432 464 469 550 569 637 770 789 837 863 899 908 909 912 947 1031 1037 1061 1073 1080 1121 1130 1193 1236 1264 1269 1299 1340 1342 1390 1449 1519 1528 1646 1690 1697 1598 1644 1667 1730 1748 1788 1797 1799 1832 1834 1845 1877 1911 1920 1957 2007 2010 2039 2089 2154 2260 2288 2290 2323 2326 2327 2361 2366 2383 2384 2433 2611 2515 2549 2666 2568 2631 2681 2755 2761 2787 2847 2848 2863 2866 2921 2927 2990 3012 3015 3081 3085 8108 3121 3123 3166 3199 3248 3273 3311 3316 3391 3398 3411 8443 8496 3607 3662 3684 3659 3676 3716 3726 3788 3835 3887 3864 3895 3897 3950 3967 3979 4029 4081 4086 4169 4217 4254 4318 4367 4411 4419 4448 4461 4456 4483 4492 4619 4547 4553 4575 4579 4606 4624 4752 4801 4823 4880 4888 4924 4928 4930 6018 6027 5062 5106 6206 5234 5267 5365 5388 5440 6466 5532 6563 6593 5603 5631 5646 5686 5730 5745 5771 6794 5823 5863 6871 5913 5932 5947 597? 6164 6204 6214 6221 6237 6294 6348 6370 6400 6426 6445 6493 6514 6515 6527 6582 6621 6732 6767 6800 6808 6870 6898 6923 6956 6986 6989 7006 7018 7043 7148 7246 7314 7338 7340 7491 7505 7544 7578 7586 7607 7702 7731 7737 7786 7859 7866 7906 7923 7947 7952 8096 8190 8261 8303 8338 8344 8388 8436 8468 8498 8512 8616 8543 8589 8609 8639 8646 8685 8745 8789 8825 8828 8829 8839 8855 8870 8975 8985 9037 9062 9086 9127 9182 9280 9299 9307 9309 9396 9536 9540 9547 9682 9690 9831 9877 9915 9919 9944 9947 9976 9984 10014 10046 10247 10259 16274 10283 10386 10389 10397 10429 10477 10491 10496 10627 10637 10653 10664 10692 10721 10734 10781 10790 10815 10885 10959 10956 11066 11126 11128 11165 11179 11206 11207 11223 11244 11331 11332 11392 11404 11448 11517 11690 11610 11656 11724 11763 11760 11791 11805 11808 11981 11989 12008 12018 12021 12048 12063 12064 12091 12303 12376 12389 12461 12496 12502 12518 12529 12666 12671 12589 12624 12681 12648 1266» 12689 12695 12702 12724 12744 12758 12782 12787 12840 12850 12878 12876 12896 12920 13030 13055 13056 13057 13068 13134 18164 12178 13180 13190 13210 13219 13239 18244 13265 13270 13297 13328 13348 13351 18363 13421 13428 13440 13463 13547 13669 13676 13634 13665 13689 13711 13721 13835 13844 13856 13898 13896 13897 13899 13922 13927 13943 13973 14022 14035 14056 14074 14083 14154 14168 14189 14201 14206 14260 14282 14328 14341 14865 14410 14421 14471 14524 14606 14671 14729 14742 14772 14781 14800 14814 14819 14830 14863 14925 14950 14979 14983 14996 15018 15024 15041 15058 15099 15111 15138 15159 15184 16203 15226 15227 15229 15240 15267 15280 16292 15309 15349 15359 15400 15447 15450 15462 16515 15520 15550 15566 15677 15613 15618 15646 15662 15674 15677 15692 15694 15701 15707 15751 15816 15960 15953 15959 15957 16000 16075 16083 16088 16100 16111 16119 16160 16175 16224 16230 16291 16302 16326 16354 16360 16363 16377 16399 16494 16607 16559 16660 16570 16590 16619 16662 16674 16797 16835 16852 16866 16908 16951 16960 16961 16977 16990 17002 17128 17127 17130 17169 17170 17252 17293 17302 17324 17858 17376 17393 17412 17450 17490 17515 17586 17611 17614 17618 17655 17658 17679 17716 17744 17778 17781 17804 17922 17939 17976 18021 18037 18069 18112 18131 18138 18140 18156 18187 18206 18280 18263 18271 18310 18351 18372 18391 18409 18474 18484 18517 18589 18677 18763 18832 18836 18849 18878 18918 18931 19003 19012 19041 19042 19062 10117 19137 19138 19225 19239 19242 19245 19247 19275 19282 19304 19305 19306 19359 19369 19438 19469 19561 19666 19575 19598 19602 19661 19678 19706 19744 19760 19764 19768 19791 19739 19888 19890 19927 19967 19972 19985 19986 20017 20064 20100 20173 20227 20242 20249 20273 20308 20349 20371 20414 20416 20488 20577 20672 20686 20730 20745 20752 20809 20811 20853 20909 20928 20975 21020 21024 21056 21068 21106 21119 21167 2«209 21229 21273 21294 21325 21360 21867 21376 21392 21469 21587 21659 21593 21682 21737 21743 21768 21800 21804 21812 21826 21846 21869 21945 21958 21974 22058 22154 22177 22300 22375 22387 22396 22410 22422 22435 22501 22509 22577 22619 22646 22652 22668 22701 22749 22755 22787 22793 22854 22877 22911 22958 22960 22980 22985 Een huwelijksadvertentie. Keddy- Pillango schryft aan de N. R. Ct.: Gefortuneerd meisje, met gevulde p r o v i s i ekast zou gaarne kennis ma ken met intelligent jonge man; brieven on der „ernstig gemeend" enz. Deze typische annonce stond korten tyd w0611 der Bo«dapester couranten, werkelijk een goede manier om aan den man te komen. Men behoeft niet te vragen hoeveel jon- gelui met ernstige voornemens, aan dit aan- lokelük aanbod gehoor hebben gegeven. Hoe velen plotseling eeuwige trouw, ware liefde opo^®[*I^e toewüding en gemagnetiseerde aantrekkingskracht gevonden voor die phe nomenal®, gevulde Provisiekast Zoo lachwekkend als de advertentie luidt zoo droevig is het feit dat een land, «tot KERKNIEUWS. Oud-Katholieke Kerk. In aansluiting met de l\jst van personen die by enkele candidaatstelling zijn gekozen tot lid van de synode der Oud-Katholieke Kerk geeft de Oud-Katholiek thans een lyst van hen, die bü stemming tot lid der svnodje zün gekozen als afgevaardigden van de na volgende gemeenten: Aalsmeer, Amster dam, Arnhem, Culetnborg, Delft, Enkhui zen, Gouda, Haarlem, Helder, Rotterdam en Utrecht. De gemeente Krommenie wordt niet ver tegenwoordigd. Geen lede schynt zich al daar beschikbaar gesteld te hebben om als afgevaardigde of plaatsvervangend afge vaardigde naar de synojle te gaan. Het resultaat is derhalve, dat in twaalf Drankwet. B. en W. brengen ter openbare kennis (lat op 6 April 1920, by hsn is iiigeicomen een verzoekschrift van Cornet Murraus van Wijngaarden, van beroep caféhouder aihier, om vergunning tot den verkoop vun sterken drank ia het kiek» voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benodenloca- hteit van het perceel Korte Tiende weg No. 12 aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking leao een ieder tegen het verieenen van deze vergun ning schriftelijk bezwaren bü hen inbren gen. Opbrengst bloemenverkoop. De verkoop van het bloempje ten bate van de Tuberculosebestrijding heeft Maan' dag 1104.40 opgebracht Bouw- en woningverordemng. B. en W. maken bekend dat de Raad in zyne vergadering van 24 Februari 1920 heeft vastgesteld de volgende verordening tot aanvulling en wüziging der Douw- en Woning verordening der gemeente Gouda. Art 1. Sub 1 van art. 13 wordt gelezen: gevelteekeningen, plattegronueu op eene schaal van ten minste 1 100 en eene si- tuatieteekening op eene schaal van ten minate 1 1250 waarbü d« helenuingen tot op ten minste 25 M. afstand van het per ceel worden aangegeven. Art. 'L Na artikel 38 wordt .ngevoegd een niew artikel 38bis, luidende: „Het uiterlük aanzien van nieuw te ma ken of geheel of gedeeltelijk te vercieuwen gebouwen, met al wat daartoe behoort als hekken, muren, enz. moei zooaauig zün, uat het, noch op zichzelf, noch in verband met de omgeving, uit een oogpunt van wel stand aanstoot kan geven. Burgemeester en Wethouders zün be voegd te dien aanzien nadere eiachen te stellen. Deze verordening is door Ged. Staten van Zuid-Holland goedgekeurd en heden af gekondigd. H. Communie voor Oostenrijksche kinderen. Morgenmiddag heeft in de zaal Concor dia een byeenkomst plaats voor alle R.-K. Oostenrüksche en Duitscho kinderen, waar in een Oostenrüksch priester hen zal voor bereiden tot een gemeepzschappelüke H. Communie. Naar wü vernamen circuleert een adres m de bestaande veiltog op te «effen. GOUDERAK. De. van As, predikaat te Dirlutoad, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht be roep bü de Ned. Herv. Kerk alhier. OUDKWATER. Aan de kalverenmarkt alhier werden Dinsdag 71 stuks aangevoerd. Dc prijzen varieerden van 16 tot 24 per stuk. Handel matig. In de Herv. Kerk alhier weru op den avond van den Tweeden Paaschdag een Zanguitvoering gegeven door de Chr. Zftag- vereeniging „Geeft Gode Lof", met mede werking van het alhier bestaanue Kinder koor. Ds. Buiskool opende na een nleiuend woord met gebed. Het program werd onde/ leiding van den Directeur den heer A F. van Beek uit Woerden, prachtig u.(gevoerd, terwyl tusschen de zangnummers uoor <*en heer H. C. J. de Man, organist alhier, eeiug muziek op het kerkorgel gegeven w erd. Ds. Hoek besloot de büeonkomat, nadat gezang 180 vers 1 gezongen was, met dankzeg ging. De opkomst was buiten verwachting groot. De nieuwe kiezerslijst alhier bevat 1436 kiezers, van wie 834 vrouwen en 002 man nen zün. De heer Van den Akker, bankier alhier, stapte Maandagavond vsn de ,a vollen vaart zynde paardentram. Hü kwum hier- by te vallen en bezeerde zün rechterarm zoo ernatig dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. J. Boer, arts, wo nende te Hoenkoop, leg ik- een verband. Maandag, den Tweeden Paaschdag, vier de de heer F. A. Moerel, hoofd der R.-K. Jongensschool alhier z(jn 25-jang ambts- lubileum. 's Morgens werd in de Parochiekerk een plechtige H. Mis opgedragen, na afloop waarvan de jubilaris in het Patronaats- gebouw namens de Eerw. H. H. Geestelij ken, veie autoriteiten en vereenigingea ge huldigd werd. De heer Moerel ontving bü deze gelegen heid het eerekrui* van Z. H. den Paus: „Pro Ecclesiae et Pontifice". Voorwaar «sn niet geringe onderscheidinK. Van ue recep tie werd een druk gebruik gemaakt, uit alle rangen en standen kwam men den ju bilaris gelukwenBchen, wel een bewijs dat deze in Oudewater gezien en bcm.nd is, 'a Avonds ten 7 uur had een gezellige bÜ- etnkomst plaats voor een groot aantal ge- noodigden en waarin ook het (ia/elijksch bestuur onzer gemeente tegenwoordig waz. STOLWIJK. Maandagavond gaf in de zaai van K. Verdoold de Tooneelvereeniging Kunst na Arbeid" wederom een uitvoering. Opge voerd werden „Het schot aan de grens en „Het Generaaisvrouwtje. Beide stukjes werden vlot afgewerkt en vielen goed in den smaak bü het talrijk opgekomen pu bliek. In het bü zonder het blüapel „Het Generaaisvrouwtje". Er kwam dan ook zeer veel komieks in voor, zoodat net pu bliek soms schaterde van het lachen. Van de gelegenheid tot dansen werd (ioer velen gebruik gemaakt. gemeenten ds afgevaardigden «n hunne plaatsvervangers bjfvenkele cai ling gekozen sjjn. Ia veertien Witte Bioscoop. Een vreemde redding is de vierde episode van „De Circuskoning" getiteld. Die woor den drukken de gebeurtenis niet te sterk uit. 't Is lang niet alledaagsch, (lat een ge vangene door een aap uit zü* cel wordt be- vryd, zooals men in de laatste acte van deze afdeeling ziet gebeuren en vooral als staal tje van dressuur is deze scène by zonder merkwaardig. De reddende chimpansee Joe is uitnemend getraind, wat de opname bui tengewoon natuurlük en ongezocht maakt. De redding heeft echter een weinig gunstig resultaat, de held van ons verhaal, die voortdurend nieuwe gevaren doorstaat, tel kens van 't eene avontuur in 't andere rolt, komt ook nu van den wal in de sloot (in fi- guurlüken zin wel te verstaan). Hoe hij zich uit de nieuwe perikelen redt, kan men Vrijdagavond zien. Aan het hoofdnummer gaan vooraf de Week-revue en een klucht in twee acten „Warenhuisliefde", waarom hartelijk ge lachen is. v BERGAMBACHT. L>e heer P. Zanen, directeur van de zang- vereeniging „Nut en Genoegen" alhier heeft als zoodanig ontslag genomen. Da D. Ptontinga, alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Elburg, Bü de in den Raad dezer gemeente gehou den eindstemming over de invoering van 't ambtsgebed voor de vergaderingeh waar over in een vorige Raadsvergadering de stemmen staakten, werd het voorstel met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Het voorjaarsweder werkt uitstekend op het aan mond- en klauwzeer lüdend vee, daar door de zachte buitenlucht en het mal- sche groen vele zieke beesten, die reeds als onherstelbaar waren verklaard, weder genezen. BOLNES. Voor het bouwen van 44 arbeiderswonin gen voor de bouwvereeniging „Excelsior" -alhier, was laagste Inschrijver P. Kra nendonk, te Ridderkerk, voor ƒ268.000, hoogste Gebr. Aardoom te Ridderkerk, voor 296.200. BOSKOOP. Naar wy vernemen, zullen eerstdaags door de directie der Stoombootmaatschappü „Vooruitgang" weder 10-ritten boekjes ver- krygbaar worden gesteld, hetgeen een poo- te besparing geeft. Moest men eerst beta len voor rywielen, kinderwagens enz., die de reizigers als bagage bü zich hadden, dat is ook afgeschaft De ondervinding heeft namelük geleerd, dat het reizigersver- voer tusschen Boskoop en Gouda aanmer kelijk minder was geworden. Van de éne gnstattenneetde controleur» naar elders overgeplaatst. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Officieels noteering te Amsterdam. 7 April 1929. 6 April 7 Aprij Londen 10J7 10.66% Berlijn 4.02% 427 ParÜs 18,82 lf.O') Brussel 19.45 Zwitserland 47.70 47.85 Weeneav 1.32% 1.82% Kopenhagen 60*25 WK- Stockholm &9.2Q 59.(0 Christian! a 68.25 53.25 naar boven algeronde ziesentai «er provis oes. verminderd roet het totaal «er inwo ners van de gemeenten waar O. Leeszalen bestaan. Elke pres. organisatie ontvangt oen subsidie volgons ue tabeuen. wek# voor Icessaalsubadteering zyn opgemaakt, mot <Len verstande, dat waar ginds por lOuO-teuea, toer por LO.ooO-tailen aorut ge regend. Gesteld de provtaeie Utrecht met 81.318 inwoners, le—za.en bestaan >a utrecht 136.606 inw.), Amersfoort U9.736 inw.) on Zeist (16.821 raw.) samen 162.662. Het restant, dus het platteland, dat versto ten is vsn leesgeiegenhaid, bsurangt dus 148.661, da. afgerond naar boven lo&OOQ of 16 X 1U.ÜOU. Hot subsidie is uua gelijk aan het bedrag aangegeven in do tabel voor een plaats van lo.UW zielen of t 31.80. Tenaiotte is aan hot rukssubs;d'« de voorwaarde verbonden, dat ook de provin cie een minimum subsidie verleen*, go ijk aan dat in do laatste kolom van do op bis. 1U1 gepubliceerde staat, te dat 29val dus ra 2084. Nog dient opgemerkt te worden, dat de grens van 600U inwoners met een zoodanige ra, dat per-»é een stadje van b.v. 489*1 in woners bü het platteland moot worden te- godeelc. Ik denk b.v. aan eea praats als Schoonhoven, dat adi.w. oen centrum vormt waar ik mü kaa voorstellen, dat oen openbare leeszaal the er trouwen» roods door het Nut is opgericht en wordt geëx ploiteerd, op haar plaats la Het ligt in myn voornomen aldus ds minister te zyn memorie van antwoord voor de beg rooting van 1920 ook ue subjj- uieermg voor de lectuurvoorziening tea pteUeniaado in 1920 tot stand te breuges. Moge dit geschieden ea moge daa do mi- nistor aandacht schenken aaa hetgeen reeds bestaat, aan le reizende btoiiotheesa ea aaa de provinciale MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. OUDEWATER. Op de kaasmarkt was gisteren geen aan voer. WOERDEN. 7 April 1920. Aanvuur 21 partijen. Prijs Uoudeche kaas le art. 62—66, 2e srt. 5»—61. Haadel matig.J LAATSTE BERICHTEN. GeaieentcleeniBK Arnhem. B. en W. van Arnhem hebben een voor stel ingediend om een leening aan te gaan groot 8 millioen tegen een rente van 6 pCt. tot consolideering van vlottende schuld ter voorziening in de kosten van werken van buitengewonen aard en tot dekking van crisisuitgaven. Van het bedrag der leening komt ten las te der gemeente 2.745.000 en ten laste van de gemeentebedrijven ƒ5.256.000. De aflos- singstermyn, die voor de onderdeelea der leening verschillend is, loopt van 9 tot 39 jaren. Spinbar* leeszalen. In „Volksontwikkeling" besproeit E. van Beresteyn in een artikel „RükssuiMid.e voor Openbare Leeszalen", ora. de uuaame der .eeazaien op het platteland en achy ft una „nder meer: De lectuurvoorziening van het platteland ié nog in de ssrste groeiperiode cr tlé re- geering die zich haenn interesseert moet zich nog geen party stelten, doch aan «e ontwikkeling het vrye beloop laten. D.t s «ran ook de grondgedachte van bet voorstel uer Centrale vereeniging, dat zy aan den minister heeft aangeboden en dat ia nu n het kort nog zal bespreken. Het advies stelt op den voorgrond, dat ae bevolking ten plattelande de oosten van r.en goed ingerichte openbare leeraaai niet kan dragon, terwyl bovendien wegen» de groote re afstanden de inwoners meer aan gewezen zijn op thuislozen. De hoofdvragen voor het platteland zyn: a. hoe doorioopend door nieuwe ea gediffe rentieerde lektuür de belangstelling voor ae ieetgelegenheid gaande gehouden kan worden; b. boe aan aanvragen voor vak studie tegemoet gekomen kan worden; e. hoe een keurcollectis van standaardwerken op de dorpen te brengen ia. Het advies geeft in deze niet eea bepaal de oplossing, doch epdosseert ds zaak aan d« provinciale bonden. Dese suilen ;u het Ïcnot van rijkssubsidie gesteld worden aa st zy een werkplan hebben overge'egd, dat de goedkeuring der Centrale Verren-ging heeft erlangd. Iedere provincie kan dus doen wat voor ue streken in haar ressort het meest ge wen scht 1». Er is ruimte voer proefneming, want de praktijk is de beste leermeester»». Ato grondslag voor het rijkssubsidie wordt aangenomen, het tot IOjüOO tallen Radek en Lento te Dórtmund? BERLIJN, 6 April VD. Naar uit goed ingelichte zijde wordt gemeld zün de Rus sische Bolsjewisten Radek en lranin Maan dag in Dortmund geweest. Zü hebben aaa een zitting van Ue legerleiding van het Roode leger deelgenomen en aangedrongen op voortzetting van den strüd, waartoe daa ook besloten werd. De verhezen der regveriagslruefsa. BERLIJN. 6 AprU V/D. De verliezen der Itykeweer tydona het binnenrukken ,a hst Kuhrgcbied, bedragen tot 4 April 170 «too nen, 846 gewonden, torwtyt nog 123 man schappen worden vermist. De be netting vaa Essen. EBBEN6 April. V.D. De Regrerimgs- troepen zyn heden kwart over vüf Essen binnengerukt Het Raadhuis en de open bare gebouwen zün bezet De stad is ge héél vrü ran Spartacdsten. Verhooging vaa vrachtprijzen. LONDEN, 6 AprU. VJ>. Ds „Times" meldt dat de vrachtprijzen van Engeland naar Noord-Amerika met ingang vaa 19 fcApril van 26 tot 50 verhoogd sullen 'worden. Professor Hector Treub. t Hedenmorgen om 4 uur to to de kliniek van Pref. Dr. Winkler te Utrecht overleden pref. Hector Treub in den ouderdom van 64 jaar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 766.8 te Munchcn. traagste stand 746.8 te Thorshava. Verwachting tot den volgenden dag: Toenemende, wellicht tüdelyk krachtge ZuidelUke tot Weotelüke wiau, meest zwaarbewolkt of betrokken, waarschüalük eenige regen, (tos ochtends zachter. BURGERLIJKE STAND. BOSKOOP. Burgerlüke Staad van 16 tot ea met 31 Mrt. GEBOREN: Lena. d. v. W. v. bergen ea b. C. H. Joha. Jannetje, d. v. A. Wems- veeo en S. G. de Vos. Güsbertu», z. v. J. Stoppendel en J. Jongeneel. Gerrit, z. v. A. Ramp ea E. Hrijns. fheodorus s. v. J. Romyn en J. v. Meur». - Mairaus Gorneke, a. v. C. Swager en G. LuUtjsa. Gerant, v. T. Jtomp ea W. Kersbergen. Maartje Johanna, d. v. G. Ramp en W. v. Donk. Jacobus Joseph us Maria. v. J. v. Schie en W. Bloznmettein. Joannes Leonardua. x. v. J. Molenaar ea L T. J. J. B. Loef. Teunis. v. T. Ake/boom ea C. Burger. Wjfhelmtoa Elisabeth. <t v. W. J. Ravestsin en W. C. Mathot Dirkte o. v. A. C. v. d. WlUJk «a A. de ViaK GETROUWD: J. Houtloeser en C. J. Booh. J. C. v. d. Tooren en C, v. Velde. G. de Bruin en P. Kromhout. A. C. Boor en N. A. Grooteedorst OVERLEDEN: Klare van Gelderea. 90 L Maria Boetend, «rad. von J. P. v. d. Wal, 78 J. - Jacob Peters. 2 i. - Genét Meywoard, 49 j. ADVEKTENTIf N van den op OOHOERDaO 8 APSIL, I» Soclitdt ,,0m Hut,. VRUt T0E8AM iHf all* Mm. Bo&d ran Kaaaprod'ioanten, J. DE GB00T, ïOliai Seaman*.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2