w. ijM aanstichten van deze beiden is dezer da gen te Barmen een geheime conferentie gehouden van de organisaties in Rynland en Westfalen. Op dqze conferentie dan is volgens de agende besproken: de beweging in llijn- land en Westfalen en hare gevolgen; de hou<Lng der K.iPJ>.; de reoiganisat.e der partij en pers- en propaganda-kwesties, terwyl de subcommissies nog verscheidene voorstellen ter tafel brachten. Een üer hoofdonderwerpen was ook de stichting eener Kynsch-Westfaalscbe republ.ek. De reeds gemimen tyd loopendo geruch ten over pogingen om hiertoe te geraken, worden dus opnieuw bevestigd. Eranschen en lielgen zou, zegt het Hbld., een en sq- der niet onwelgevallig zijn. In dit verband zou dan ook de aanwezigheid van Enteute- officieren op den dag, voorafgaande uan de te Remscheidt gevoerde voor-besprekingen tusschen den centr&ien raad en 40 gedele geerden, verklaard worden. In Pommeren agiteeren de reactionnai- ren onverminderd voort. De öaltuche troepen, die by een eventueelen staats greep de kern moeten vormen van het re- actionnaire leger, zyn in Pommeren over verschillende landgoederen verdee<-i. Kapp, die naar Zweden is gevlucht, zal daar mogen blijven. De regeering heeft be slist, dat hy kon worden vrijgelaten, mits hij «ich verbond niet aan politiek te zul len doen. J De staatsgrepen in Duitschland nebben aanstekelijk gewerkt. Volgens een bericht van de „Kölnische Zeitung" uit Rome is ook in Griekenland een samenzwering ont dekt, die ten doel had Venizeloe ten val tc brengen. Er hebben verschillende arresta tie# plaats gehad. o.a. van vier officieren. Het geheele eerste regiment cavalerie is tegen de tegenwoordige regeering in op stand gékomen en drie bataljons hebben geweigerd naar Pyracus te gaan. Volgons een in bijzonderheden voorbereid plan zou ae regeering ten val gebracht en door aan hangers van koning Constantjjn vervangen worden. By volksstemming zou dun de te rugkeer van koning Constanten uit de verbanning worden geëischt. Alle marine- officieren zyn voor den staatsgreep. De eerste conferentie, die op verzoek van de Engelsche regeering is bijeengeroe pen mèt het doel een schikking te treffen voor het verleenen van hulpcredietru aan Polen, Oostenrijk en enkele andere landen van Midden-Europa, is gisteren te Parijs gehouden, zoo seint Reuter. Een program ma voor hulpverleening en herstel, waar bij de geallieerde en onzijdige landen kraebtdadigen steun verleenen, 13 onge steld. Men heeft besloten te Parijs een commissie in te stellen waarin 12 landen, die tot nu toe zich voor de hulpverleening hebben geïnteresseerd, vertegenwoordigd zijn, met uitzondering van Amerika, dat, hoewel het grootste gedeelte van d« cre- dieten leverende, niet officieel kan mede- werken. Onder de deelnemende landen be vindt tjeh ook Nederland. Alle onzijdige landen, met uilzonaering van Spanje zijn overeengekomen zich aan de zijde der Geallieerden te scharen voor het verschaffen van levensmiddelen en grondstoffen aan de landen, die daaraan behoefte hebben. KUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. lnplaats van kanonnen baggermolens. Krupp is begonnen met het bouwen van baggermolens, volgens de patenten van de machinefabriek Buchau te Maagdenburg, waarmee overeenstemming is bereikt. De ontploffing by Koningsbergen. Het aantal slachtoffers van het ongeluk t« Rothenstein bij Koningsbergen blijkt 232 dpoden en 273 zwaar gewonden te be dragen. De stad Koningsbergen stelde reeds 250.000 M., de provincie 100.000 M. voor de nagelaten betrekkingen beschik- Optocht van blinden. De Britsche oorlogsblinden zijn eens in optocht naar Lloyd George gegaan om verbetering van hun positie te bepleiten. Dit voorbeeld heeft navolging gevonden. Vierhonderd Duitsche oorlogsblinden met hunne vrouwen, leidsters en ziekenzusters trokken Vrijdag te Berlijn in optocht naar den Rijksdag om te betoogen tegen de wet op de verzorging der oud-strijders. Een de putatie werd tot de Nationale Vergadering toegelaten. BINNENLAND. De Duitsche steenkolen leverantie. Gedurende de laatste weken is door Ne- derlandsche afgevaardigden herhaaldelijk te Pkrijs overleg gepleegd inzake onze ko- lenvoorziening door Duitschland. De com missie van herstel heeft zich, volgens de Tel., op het volgende standpunt gesteld: De commissie heeft bepaald, dat door Duitschland een bepaalde hoeveelheid steenkool, die eenige honderdduizenden ton nen minder is, dan die welke door het vre desverdrag was vastgesteld, aan Frankrijk en Italië geleverd moet worden, alvorens Duitschland tot levering van steenkool aan Nederland mag overgaan. De ten gunste van Nederland verkregen concessie bestaat dus hierin, dat Duitschland niet de geheele door het vredesverdrag vastgestelde hoe veelheid steenkool aan Frankrijk en Italië behoeft te leveren. Om den door voornoemde commissie ge stelden eisch te begrijpen, moet men in het oog houden, dat vele Fransche fabrieken wegens gemis aan steenkool stop staan en dat de huisbrand in Frankrijk op het oogen blik Der hoofd geringer is dan die in Duitschland. Naar aanleiding van deze beslissing schrUft de „Deutsche Allgemeine Zeitung": „De beteeken is der leveringsverdragen met de neutrale staten is voor Duitschland gele gen in den daar tegenoverataanden invoer van levensmiddelen uit die staten naar de Duitsche industriegebieden. Het ophouden van verdere ♦veringen aan de neutralen zou achteruitgang der arbeidskracht van onze arbeiders, en dus afneming der kolenpro- duftie ten gevolge hebben. Deze productie vermindering zou ook bjj de kolenleveran- ties aan Frankrijk tot uiting komen." Belasting te Arnhem. Het vermenignruldigingscyfer in de ver ordening op de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen wordt voor 1920)21 door B. enW. van Arnhem vastgesteld op 4. Daardoor zal het maximumheffmgsper- centage 18 bedragen. Het feest v. d. Ned. Gist- en Spiritusfabriek De Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft bestond Zaterdag j.l. 60 jaar. Ter gelegenheid van dit gouden feest werd in de versierde Doeleuzaal aldaar een feestelijke bijeenkomst gehouden van Di rectie, personeel en genoodigden. De direc teur Dr. F. G. Waller schetste in een feest rede de wordingsgeschiedenis der fabriek. Dr. Waller besloot met het brengen van een eerbiedige hulde aan den stichter der fabriek, wijlen den heer J. C. van Marken. Vele anderen voerden hierna het woord. Het personeel ontving een geschenk in portefeuille. 's Avonds was er feest in het Agnetapark. Honderden personen waren daar byeen. Er was een eerepoort opgesteld, geheel elec- trisch verlicht, waardoor men op het feest- trrein kwam. Midden op het plein was een fraai transparant met de beeltenis van wij len den heerl Van Marken. Er werd bal champêtre gehouden en een schitterend 'vuurwerk vomfide het slot van dit feest. Aan deze feestvergadering ging voort een vergadering van de aandeelhouder raf ilbouders, waarin besloten werd het kapitaalbezit van het personeel der vennootschap met 200 aandeelen te vergrooten en waarvoor 200.000 uit het reservefonds beschikbaar werd gesteld. Het personeel ontving tot nog toe 10 pet. der overwinst in contanten en werd 5 pet. der winst gestort in een fonds, waaruit in de eerste plaats aanvullingspensioenen en invaliditeitstoelagen werden gegeven. Thans werd besloten het aandeel van 10 pet. in de overwinst te verhoogen tot 15 pet. Ten ein de dit te bereiken zullen commissarissen 1 pet. en directie 4 pet. minder van de over winst genieten. Nog werd besloten de 2% pet. der over winst, die over 1908 onverdeeld is gebleven, alsmede dit gedeelte der winst over 1919 in hoofdzaak te bestemmen voor een geschenk uan het personeel, by gelegenheid van het 50-jarig bestaan der onderneming. Het dividend van den arbeid werd vast gesteld op 11 pet. De directie heeft daarop aan het perso neel in de feestvergadéring meegedeeld, welke gunstige beschikkingen door aandeel houders ten aanzien van het personeel zijn getroffen. Protest vergadering v«n den Nederl. Zionistenbond. Gisterenavond Hield de Ned. Z.omsten- bond in de Diamantbeurs te Amsterdam een vergadering om te protesteeren tegen ue Arabische uitspattingen tegen de Joden in Jeruzalem. De drukbezochte byeenkomst werd geopend door den bondsvoorzitter Prof. dr. Ornstein. Hierna was het woord aan dr. D. Cohen (Den Haag), die er op wees dat wat er in Palestina is geschied al het gebeurde over treft, juist door het felle van dezen Joden- nood. Wy weten, zeide spreker, dat het Jood- sche land niet zonder bloed verkregen kan worden. Doch dit bloed had niet mogen vloeien. De Arabieren hebben recht op hot lan$ door wapengeweld, de Joden ontleenen hun recht aan de Tlefde voor en het verlangen naar hun land. t Wy mogen en moeten verlangen, zoo eindigde spreker, dat thans ons National Home zal worden toegewezen, opdat ein- deiyk Israël weer veilig onder zyn wyn- otok kan wonen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren E. Asscher en Mr. A. Herzberg (Amsterdam). In het Zionisme, zei rar.' Herzberg, heeft het Joodsche volk een geweldige Kracht, waarmee de mogendheden reken.ng moe ten houden. Vervolgens was de heer Nehenua de Lieme (Den Haag) aan het woord, die niet anders dan met de diepste verontwaardi ging en ontroering over het gebeurde in l'alastina kon spreken. Hierna is de volgende motie by accla matie aangenomen: De protestvergadering, bUeengeroepen door het Bondsbestuur van den Nederland- schen Zionistenbond, spreekt er haar ver ontwaardiging over uit, dat het mogelijk is geweest de vreettoÉB^ bevolking van Jeruzalem te plvmdeiw^.H# mishandelen; eischt strenge bestrtÜTfng zoowel van schuldige Araibieren als van de locale autoriteiten, wier plicht het was leven en eigendom van de rustige burgers te be schermen en verlangt onmiddeliyke rege ling van de rechten van het Joodsche volk op een autonoom Palestina. De voorzitter, prof. Ornstein, sprak het slotwoord. Spr. eindigde met de gevallenen plech tig te herdenken. „Wy zweren", aldus spr., „by hun nauw gedekt graf, dat wy JMuza- lem nimmer zullen vergeten en dat w^het zyn die men te vreezen heeft, die men niet ontwapenen noch kerkeren kanwy, de Joodsche zelfweer (toejuichingen). Samensmelting N.V.V. en N.A.S. Op de agenda der algemeene vergadering van het N.V.V.in Juli a.s. te houden is door het hoofdbestuur van de Nederl. Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel o. m. het voorstel gebracht door het ver- bondsbestuur de mogeiykheid te doen on derzoeken van een samensmelting der beide vakcentrales. Vrouweiyke ambtenaren. Vrouweiyke ambtenaren, die in het huwe lyk zyn getreden en den dienst, hetzy by haar huwelijk, hetzy kort daarna wenschen te veriaten, worden, indien zy geen recht op dadelyk ingaand pension hebben, in aan merking gebreht voor het ontvangen van een bedrag, géiyk aan de som, welke zy we gens bydrage voor eigen pensioen, hebben betaald of, indien zulks voor de betrokkenen voordeeiiger is, van een bedrag, gelijkstaan de met 5 Vc van het gedurende haar dienst tijd genoten salaris. De Ministerraad heeft nu beslist, dat de bepaling „kort" na haar huwelyk, wordt te ruggebracht van drie maanden op 14 dagen, met overgangsbepaling voor haar, die in 1920 in het huwelyk treden of <*yn getreden. GEMENGDE BERIOHiKN. DE STAKING IN DE HAVENS. Zaterdagavond" is te Rotterdam ontfer lei ding va:x het bestuur der Eendracht een zee- netienvergadermg gehouden om door stem ming te laten uitmaken of de zeelieden de staking al of met wilden eindigen. De uit slag was 372 voor en 2b4 tegen voortzetting der staking. De voorzitter verklaarde dat aangezien het besluit met zoo n geringe meerderheid genomen was, het bestuur niet de verantwoording op zich nam de staking verder tc proclameeren. Het hoofdbestuur van den R. K. bond van Transportarbeiders heeft "aan den heer Paul Nygh, voorzitter van den Loonraad m de vervoerbedryven, geschreven dat de leden van bovengenoemde vereeniging by het ha- venfonflict betrokken, zich Maandag voor het werk disponibel zullen stellen, doch dat het hoofdbestuur dq vryheid heeft, die maatregelen te treffen om tot overeenstem ming te komen omtrent de voorwaarden, be doeld in de mededeeling aan de andere or ganisaties. De Ned. Federatie van Transportarbei ders heeft aan de Scheepvaartvereeniging een brief gezonden waarin wordt medege deeld: lo. dat de vergaderingen te Rotter dam en Amsterdam de door de Scheepvaart- vereeniging gestelde voorwaarden niet in overweging wenschten te nemen. 2o. dat besloten werd op advies van het Federatiebestuur de staking Maandag voor opgeheven te verklaren. 3o. dat zy zich niet aansprakelijk stelt voor verwikkelingen welke zullen ontstaan tengevolge van den toestand van verbitte ring waarin de arbeiders verkeeren. De Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid zonden een manifest aan de stakende transportarbeiders, waarin gezegd wordt, dat zy in staat gesteld worden Woensdag a.s. het werk op de oude loon- en arbeids voorwaarden te hervatten. De aanvaarding van het nieuwe looncon- tract waarby een. loon van. 7.— wordt be taald, met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1920 sluTt edjtfer de volgende voor- waarden in: lo. Dat de boycot van Ned. schepen in de buitenlandsche havens gelyktydig met de hervatting van den arbeid zal worden opgeheven. 2o. Dat een collectieve overeenkomst tus schen de organisaties en de Scheepv.-ver- eenigingen zal worden aangegaan voor den tyd van een jaar, eindigende 31 Maart 1921. Naar de „N. R. Ct" meldt, worden de sta- kingskosten van den Centralen Bond op ƒ800.000 geschat. Exec Men meldt itoriale verkooping. ian het Utr. Dagbl. uit Bilt- Hedenmiddeg is in het z.g. BroecLr- schapshuis te Bilthoven de woning van oen heer Kees Boeke een executoriale verkooping gehouden, wegens niet betaal de rijksbelasting. Er waren ongeveer 30 belangstellenden. Vóór de verkoop.ng stel de de deurwaarder den heer Boeke in de gelegenheid alsnog het bedrag der belas ting aan te zuiveren, maar de 'neer Booke wensohte dat niet te doen. Daarop ving de verkooping aan. Begonnen werd met een Chineesch gebeeldhouwde boekenkast. Deze bracht 85 op. Daarmede waa het bedrag voor de belasting al ontvangen. En de verkooping eindigde dus met die boekenkast. De heer Boeke deelde mede, dat hy de belastingen njet wilde voldoen, omdat hy als Christen er niet toe kon medewerken, dat met 'belastingpennmgen militaire doeleinden worden bekostgd. Door den trein gegrepen. Zaterdagmorgen zyn twee ploeg werkers nabij Eist door een trein overredrn. Dis- kairfy van Lent was terstond dood, Rikken werd zwaar gewond. Het Kröller-meer. Het jachtslot, dat de heer Kröller te Hoenderloo laat bouwen, ligt aan een kunstmatig meer van circa 25.000 M2. «rootte. Er is eenige jaren aan gewerkt, om het waterdicht te krijgen, doch deson danks is de eigenaardigheid van het Krdl- 1 er-meer gebleven, dat het water er uit wegzakt. Om tóch water in het meer te kunnen houden, is thans aan een Utrccht- sche firma opgedragen, de 25.000 M2. meer-bodem te bekleeden met een asphalt- en mastiek-lang, waarvan de kosten onge veer 100.000 bedragen. (Tel.) Een ongeluk of misdaad? Toen prof. Knaapen van de abdy van Berne te Heeswfc'k zich Vrydagavond pei rywiel van Den Bosch naar Hecswyk be gaf. hoorde hy, ter hoogte van Slu.s I ge naderd, een schot vallen. Spoedig volgde een tweede schot, dat prof. Knaapen in den hals trof. Hy keek naar de richting vanwaar het schot geko men was en zag eenige mannen, waronder een, dien hy even te voren een geweer had zien vasthouden, in een schip verdwijnen, waarop deze stonden. De nieuwe Commissaris van Politic, de heer van Dam, die toevallig in de nabyh&id was, kwam onmiddeliyk prof. Knaapen te hulp, en deed hem naar het Gesticht der Broeders van St. Joannes brengen. Dr. de Fiyver verwyderde twee kogela uit den hals. Inmiddels leidde de Commissaris van Politie persoonlijk het onderzoek en liet eenige schippers arresteeren. Ook nam hy op het bovengemelde schip een pak kogels in beslag, waaraan 5 stuks - ontbraken. Vier schoten zyn gehoord. Vermoeoelyk zit de vyfde kogel nog in den loop van het geweer, dat nog niet teruggevonden werd en misschien in het water gewor pen is. Laat in den avond meldde zich op het bureau van politie een man aan, M. B. ge- heeten, die verklaarde de dader te zyn. Hy beweerde geen kwaden opzet te heb ben gehad by het schieten, hy had alleen vogels willen treffen. Ondanks het middernachtelijk uur werd de aangehoudene nog in verhoor genomen door den Commissaris. De toestand van Prof. Knaapen is gun stig. Poetdiefstal. Te Groningen is naar het huis van be waring overgebracht een postcqpdacteur, betrapt by het openen van poststukken en verdacht van postdiefstal. De Rotterdamsche Diergaarde is in het bezit gekomen van een jeugdige chimpan- sé, 4 jaar oud, aangevoerd uit Antwerpen. Het dier is geplaatst in het apengebouw. LAND- EN ZEEMACHT, De inspecteur der infanterie heeft be paald, dat kader-reservisten, die zy het clan ook tengevolge van de mobilisatie hun eerste oefening niet hebben volbracht, door op 20 Juli van drie opeenvolgende ja ren onder de wapenen te komen, resp. voor 60, 75 en 75 dagen, verplicht zyn in totaal 240 dagen in plaats van 210 dagen als eer- ste-oefentyd te dienen. Bewaren van wapenen. De minister van oorlog heeft de aandacht gevestigd van de militaire autoriteiten op de wenschelykheid, hun byzondere aandacht te schenken aan de wijze van bewaring en van het onderhoud van wapenen enz. van niet onder de wapenen zyi\de troepen. POST EN VERKEER. De post voor Zwitserland en Italië. Met ingang van 1 Mei zal de verzending van dp briefpost naar Zwitserland cn Ita lië en veixier gelegen landen als volgt ge schieden: le op werkdagen over RotterdamAnt- uam 5.42 's morgens; 2e op werkdagen van AmsterdamEltenKeulenFrank- a. M.Bazel, van Amsterdam 6.30 's mor gens; 3e op werkdagen over Amsterdam Antwerpen—LuxemburgStraatsburg van Amsterdam 6.17 's morgens; 4c op werk dagen over AmsterdamAntwerpenLu xemburgStraatsburg, van Amsterdam 1.14 's middags. De My .Zeeland zal met ingang van 1 Mei a.s. haar d.enst Vlissingen—Folkestone uitbreiden in een dagelykschen dienst; de booten zullen eiken dag van VlisBingen en Folkestone vertrekken, uitgezonderd des Maandags. Pasvisum voor België. In aansluiting op het Tel.-bericht aan gaande de kosten der pasvisa naar ver schillende landen, meldt het blad nog dat een visum voor België, enkele reis, 75 ets. kost. Voor de terugreis moet dan in België wderom een visum, waaraan dezelfde kos ten verbonden zyn, verkregen worden. KERKNIEUWS. Een nieuwe secte? De Waarheidsvriend ontleent aan het Weekblad van Woerden de meuedcel.ng, ciat aan het Woerdensche Verlaat, onder ue gemeente Nieuwkoop, sedert een paar jaren de zetel is gevestigd van een nieuwe secte, waarvan zonderlinge dingen worden gehoord. Men grond zyn leeringen op den Bybel, on heeft als uiterlijke kenmerken het vie ren van den sabbath en het laten groeien van den baard. Het hoofd van de secte is de 32-jarige D. v. V., los werkman, ten wiens huize de aanhangers dikwyls 'bijeenkomen en die ook eenige malen elders het woord is gaan voeren. Hy stelt zich voor, een nieuwe wereld te stichten, waarin hy als profeet en hoofd zal optreden. Intusschen heeft hy dezer dagen een pro ces-verbaal gekregen, omdat hy geen aan gifte heeft gedaan van een te zynen huize geboren kind v an een familielid, tot welke aangifte hy als hoofd deB huizes volgens het Burgerlyk Wetboek verplicht is. Hy wegert deze aangifte uit gemoeds bezwaar omdat hy haar in stryd acht met het gebod Gods. Hy erkent alleen de wet Gods en niet die van menschen en ver klaart, dat hy liever zyn geheele loven in de gevangenis gaat dan-dat hy bukt voor den vorst der duisternis. De Alg. Ned. Zendingsconferentie zal D. V. dit jaar gehouden worden van 25—27 Oct., in den Haag, waar een commssie van voorbereiding en huisvesting is gevormd. STADSNIEUWS. GOUDA, 26 April 1920. Wethouder Knuttel zal verhinderd zyn deze week zyn gewone spreekuur te hou- Wyziging van het bouwverbod. By Raadsbesluit van 24 Januari 1919, no. 220 werd op verschillende perceelen en per ceelsgedeelten, opgenomen in het uitbrei dingsplan, en bestemd voor den aanleg van straten, grachten en pleinen, bouwverbod gelegd, 'legen dit besluit werden bezwaren ingediend door de N. V. de Goudschc ma chinale garenspinnery, alhier, voor zoover betreft het verbod op de perceelen kadas traal bekend gemeente Gouda Sectie E nos. 1307 en 2084. Deze perceelen heeft zy over de volle lengte nooüig voor de uit breiding harer fabriek, n.l. voor de ontwor pen touwbaan, die loopt tot aan de achter- zyde van de perceelen aan deii Boschweg Nadat B. en W. hadden toegezegd met voor melde N. V. in overleg te zullen treden no pens het op hare gronden te leggen lrjuw- verbod, verleenden Gedeputeerde Staten de zer provincie by besluit van 19 Mei 1919, B no. 770 (2e Afd.) G. S. No. 78|1 aan boven genoemd raadsbesluit hunne goedkeuring. Zy schreven evenwel aan B. en W.: „Wy hebben deze goedkeuring verleend in het vertrouwen, dat de overeenstemming met de N. V. de Goudsche machinale garen spinnery, wat betreft het op hare gronden in „de Korte Akkeren" te leggen bouwver bod, verkregen wordt." B. en W. zyn thans met genoemde N. V. tot eene voorloopige overeenstemming ge- Door het vervallen van den geprojecteer- den weg over de perceelen Sectie E no. 1307 en 2084, zal het verkeer, ook in de toekomst, langs den Boschweg moeten plaats hebfebn. Het komt hun daarom gewenscht voor, dat in de naaste toekomst de verbetering van dezen weg worde ter hand genomen, in de kosten waarvan, voor zooveel betreft het gedeelte tusschen de Heerenstraat en den Jan Philipsweg, gemelde N. V. eene by drage wil verleenen van 5000.Voorstel len hiertoe zullen den Raad te zyner tyd bereiken. Bovendien heeft de N. V. zich bereid verklaard het huis aan de Prins Hen drikstraat, kadastraal bekend gemeente Gouda, Sectie E no. 2368 af te breken en den grond, die buiten de rooilyn ligt, aati de gemeente over te dragen. In verband hiermede wenschen B. en W. aan de bezwaren van de N. V. tegemoet te komen, door opheffing van het bouwverbod op hare perceelen Sectie E nos. 1307 en 2084. Tevens behoort jjan te vervallen het bouwverbod op de perceelen Sectie E nos. 1762, 1763, 1764 en 1765, daar dit nu geen nut meer heeft. Het perceel Sectie E no. *2304 (oud 1784 is abusievelyk niet overgenomen in het raadsbesluit van 24 Januari 1919, no. 220, zoodat daarop thans geen bouwverbod rust; dit is ook het geval met het perceel Sectie E no. 2464 (oud 141). Wel zyn daarentegen in genoemd besluit opgenomen de perceelen Sectie A no. 1784 en 141. Mede wordt "voorgesteld deze abuizen thans te herstellen, door het bouwverbod dat ten onrechte gelegd is op de perceelen Sectie A nos. 1784 en 141 op te heffen en opnieuw bouwverbod te leggen op het per ceel Sectie E no. 2464 (oud 141). Dit laat ste kan wat betreft het perceel Sectie E no. 2304 (oud 1784) in verband met de op heffing van het bouwverbod op de percee len van de N. V. de Goudsche machinale garenspinnerij, thans achtex-wege blyven. Ten slotte wordt voorgesteld de volgende strafbepaling aan de verordening toe te voegen: „Overtreding dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden." Kerkelyk Beheer en Kiescollege. De kiesvereeniging „Kerkelyk Beheer eh Kiescollege" heeft in hare vergadering van Vrydagavond j.l. ter voorziening in de bestuursfuncties herkozen de heer C. van Krimpen, terwyl in de vacatures, ontstaan (foor het bedanken van de heeren H. Knut tel, W. Kromhout, A. van Reedt Dojtland en G. van Schenderen, werd voorzien door de verkiezing fan de heeren A. Coops, W. G. van Driesten, D. Hoogendyk en L Tuin- stra. Bevorderingen Reserve-personeel der Landmacht. By Kon. besluit zyn benoemd: tot reser ve-le luitenant by het 19e Reg. Inf. ae 2e luit. J. A. van de Vegte; tot reserve-le luit. by het 3e Keg. vest. art. de 2e luit. P. Leve- dag; tot reserve-le luit. by het 2e Reg. .eld- art. de 2e luit. J. van Gaien; tot reserve-le luit. by het 3e reg. vest-art. de 2e luits. P. J. de Wilde en F. Hoogendyk. Smaakvolle en origineele reclame. In de rubriek „Binnenland" heeft rnen kunnen lezen dat de Ned. Gist- en Spiritusfabriek haar vyftigjarig ju bileum heeft gevierd. Voor deze ge egenheid verspreidt ze een maandkalenuer. die in de smaakvolst gemeubelde huiskamer een mooie wandversiering vormt. De twaalf kai*tonnen bladen zyn versierd niet goed- uitgevoerde steendruk-teekeniiigeu van Ed. Koning. De bovenste helft van 't eerste, blad voor de maand Mei (de kalender loopt van Mei 1920 tot en met April 1921) bevat ten dorpsgezicht, de onderste helft is ge bruikt voor den kalender met du.delyke op grooten afstand goed leesbare cyfers, .vaaromheen bloemen en diertaekeninge- Ijes. Op dezelfde wyze zyn de overige bla- uen verdeeld, de teekeningen zyn op alle verschillend; ze stemmen alleen hierin overeen, dat ze alle met artisticiteit zijn ontworpen en uitgevoerd in fyne mosgroe ne, lichtbruine en zachte roomkleurige t:n- ten. De directie van de Gist- en Spiritus fabriek heeft met zeldzamen tact op de kalenderbladen iedere zinspeling op recla me vermeden, alleen zal men over een iaar wanneer het laatste blad is afgescheurd, door een kleine aanduiding op 't schutblad bescheiden er aan worden herinnerd, dat men een jaar lang genoegen heef: gehad van een Jubileum-kalender der Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek. De kalender vormt met recht een waar devol bezit. Nog van een tweede, byzonüer aardig en origineele reclame moeten we maken. Deze zag eveneen' 't licht i«CJ)ëift en werd n.l. uitgegeven door de nliefabriek Calvé Delft. De aan kondiging hiervan behoort eigenlijk thuis ,n de Kindercourant, maar aangez.en deze 'reeds moest worden ingeperkt en tante Eise dat hoekje heusch wel voor zichzelf noodig heeft, zullen we de jeugd maar via oe „Courant voor de grooten" vertellen, welk een aardig spel ze voor niets kiijgen kan n.l. een kwartetspel..Ieder ken: het: er bestaat dieren-icwartet, bloemenkwar- tet, etc. Nu is er ook OLiefabnek-kwartet bijgekomen. Op stevige kartonnen kaar ten, die door heel wat vingertjes kunnen vaan voor ze slap en smoezelig zyn, heeft de directie der Oliefabrieken gekleurde teekeningetjes van de gebouwen, de pro ducten, grondstoffen, etc. laten drukken, in totaal 48, die in een kartonnen étuitje met een gedrukte spelverklaring voor ieder kind een welkom cadeautje vormen, en voor jongeren (maar ook ouderen doen het spelletje dat de opmerkingsgave en 't ge heugen ontwikkelt nog wel graag) een prettig amusement voor den Zaterdag- of Zondagavond. Om den speelgoeu-voorraad van zyn jongens en meisjes aan te vullen heeft men niets anders te doen dan even een briefkaartje te schrijven naar de Olie- fabrieken te Delft en per keerende post men het gezelschapsspel thuis ge- Eerste Orgelconcert. Het eerste doodden heer J. H. B. Spaan derman in de Groote Kerk alhier te geven Orgelconcert, zal plaats hebben op Maan dag 3 Mei, des avonds half acht. Voor dit eerste concert zal medewerking worden verleend door onze stadgenooten Mej. Riesz(zahg) en de heer J. J. Jager (viool). „De Goudsbloem". „ZynSpeelgoe d". Tooneelspel in 3 bedryven van Arthur Schnitzler. „V 0 0 r h e t D i n e r". Klucht in l acte van Mevrouw J. A. SimsonsMees. Zooals steéds bij de uitvoeringen van „de Goudsbloemwas de Schouwuurg ook Za terdagavond weder uitstekend bezet. De aromien staan goed aangeschreven by het uitgaande publiek en ook het vooruitzicht op net bal dat meestal zeer geanimeerd is doet vele Gouwenaars er toe komen deze Voorstellingen te bezoeken. Opgevoerd werd „Minnespel" of zooals 't door anderen gedoopt wordt „Zyn Speel goed naar het Duitscne „Liebelei van Ar thur Schnitzler in de vertaling van Frans Mynssen. „De Goudsbloem" durft! De keuze voor een Dixettantenvereeniging is 0. 1. zeer ongelukkig geweest. Men heett de krachten der meuespeienden te zeer ovei-- 3Chat. Immers dit stua, dat tot een van de beste repertoire-stukken van alle eerste rangs gezelschappen behoort, is door de hooge eischen die net aan de hoofdpersonen steit ook by die gezelschappen meermalen niet in voldoende mate bezet. Zoo is er dan ook Zaterdagavond, ondanks alle inspanning, die de medewerkenden zich hebben gegeven weinig voor het voetlicht gekomen Waardoor indruk op de bezoekers werd gemaakt. De heer Esser, dié de rol 'van Vritz vervulde, leek ons niet altyd even rol vast en ook kon hy by ons met den indruk wekken van een student, die in jeugdigen overmoed verliefd wordt op een eenvoudig naaistertje. Mej. H. Hey heett deze zeer iware rol van Christine met veel ambitie vertolkt (een enkeie maal liet zy zich uit het veld slaan door de waarlyk zeer hinder lijke interrupties van sommigen uit het pu bliek, wier doel het alleen is om gedurende de uitvoering het voor anderen onmogelyk te maken het gesprokene op 't tooneel te 1), echter in de tragische momenten hare krachten beslist te kort. Zy was met het eenvoudige, haar Fritz veraf godende meisje, zooals de schrijver ons dat schildert; ook haar grime vonden we niet in overeenstemming met de bedoeling van den schryver. Beter m haar (wel is waar dank baarder en gemakkclyker) rol was Mej. D. den Boer. Met genoegen hebben we haar ge zien en wanneer zy hare uitspraak nog meer verzorgt, belooft zy een goede aan winst voor de Vereeniging te worden. De heeren H. van Triet en J. Durieux, onder scheidenlijk in de rollen van Theo en Wei- ring, (de vader van Christine) hebben goed sjxei gegeven; de heer Durieux leek ons mm of' meer heesch en daardoor was hy niet zoo goed verstaanbaar. Aan hetzelfde euvel leed ook mejuffrouw M. Horneman, die de rol van Frau Binder vertolkte. Beter voldeed zy ons als jonggetrouwd vrouwtje in het voorstukje „Voor het Diner" van Mevr. J. M. Simons—-Mees dat zy met den Heer van Triet en Mej. den Boer, als dienstmeisje, uitnemend voor het voetlicht heeft ge bracht. Dit stukje werd vlot gespeeld en heeft wel ingeslagen. „Zyn speelgoed" daarente gen is door het meerendeel van het puoliek met reserve ontvangen en dit lag in hoofd zaak aan het feit dat het bestuur, of zy die met de keuze der stuken belast zyn te hoog hebben gegrepen. Er zyn nog genoeg goede stukken en hoewel we graag geloo- ven dat men in een Dillettanten-Vereeni ging dikwyls moeite heeft met de bezetting der verschillende rollen, had men naar onze meening beter gedaan met een aardig bly- SP€1 te komen. De groote scènes uit stuk, zooals de komst van den man met wiens vrouw Fritz een liaison heeft, het vertrek van Fritz als hy weet dat hy Christine niet terug zal wen, misten het dramatische effect. We hopen gaarne dat de Goudsbloem een vol gende maal revanche zal nemen! De regie was in handen van den heer hsser en op enkele kleine vlekjes na goed verzorgd. We vonden namelyk het kamer tje van „Christine,, wel wat te weelderig ingericht juist daartegenover de studen tenkamer vooral wat de wanden aangaat wat kaal en te burgerlyk netjes. Na afloop der voorstelling werd aan den neer Esser, door den heer Durieux, met een aardige toespraak, een krans overhan digd waarby hy er zyn leedwezen over uit- ■Py dat de heer Esser itt een 15-jarig lidmaatschap thans de Vereeniging gaat verlaten. Hy bracht hem hulde en dank voor alles wat hy als lid, Voorzitter en regis seur voor „de Goudsbloem" had gedaan en noopte gaarne, dat de heer Esser nog lang getuige-vgou zijn van de voortdurende bloei oer vereeniging. De neer risser beuanicre tien heer t/uneux en verzoent tevens een applaus voor mej. H. J. ney, ais secretaresse de club iieeft bewezen en tnans ouK zich uit de pianaenweieid gaat terugtrekKen. i\auat net gurayn voor ue laatste maal was gevallen, spoedde men zien naar de haizaai, waar tot vroeg in den morgen het ru werd voortgezet. BERGamdaCHT. Tepgevolge van een hevige windvlaag ge raakte een schip in Ue Lea voor üergstoep stuurloos en uep met geweid tegen een vioedpaal by de naven, waardoor ueze ai- Knapte ais gias. Daar net onderstuk van den paal gevaar- iyk was voor de binnenkomenue scnepen, zyn onmiddeliyk door D. en Vv. maatregelen genomen en is de paal vei-wyderd. OUDE WATER. 27 April 'a.s. hoopt den heer G. Stieng alhier den dag te heraenken, waarop hy voor 25 jaar als commissionair In uienst trad by den kaashandelaar, den heer H. Eyssen te Gouda. Opgericht is alhier de N. V. „Oudewa- terscne Carosserief'abriek". Reeds is de Koninklijke goedkeuring op de statuten gevraagd. Met 1 Mei a.s. zal het kantoor van het leven&middelenibedryf alhier slechts drie dagen in de week geopend zyn. De laatste ambtenaar heeft dan 00k van B. en W. aanzegging gekregen, tegen dien tyd slechts drie dagen per week meer werk zaam te zyn. De heer F. A. van Beek heeft bedankt al,s directeur van de Chr. Zangvereen g.ng „Geeft Gode Lof", en het daaraan verbon den kinderkoor. De twee zwakke kinderen, die voor zes weken (zooals in dit blad is vermeld) wa ren opgenomen in de gezondheid.-kol un.e te Egmond aan Zee, zyn teruggekeerd. Zy zyn respectievelijk 4 en 7 pond in gewicht vooruitgegaan. Tot ambtenaar ter Secretarie alhier is benoemd de heer A. Puntman uit Dinxper- loo. De collecte alhier gehouden voor de St. Elisabethsvereeniging heeft 211.57 op gebracht In 't Café Cambriniua alhier vergaderde ae afd. Oudewater van den Alg. Nederl. Bond van bouwvakarbeiders. De voorz tter opende de vergadering en gaf het woord aan den heer Rietveld, lid van het hoofd bestuur. Deze zette verschillende zaken breedvoerig uiteen en sprak over de ver keerde toestanden in deze gemeente wat het arbeidsloon betreft, hierbij voorname lijk wijzende op het geringe loon der op perlieden (35 ets. per uur), dat zooals spr. aanhaalde, spoedig verbetering eisch te. Verder werd door hem het woord gevoerd over de toekomst die de arbeiders tege moet gaan betreffende het landelijk con tract; hy hoopte spoedig een contract over alle bouwvakarbeiders hier te kunnen nf sluiten. Na nog eenige woorden over steun regeling gesproken te hebben, werd de vergadering gesloten. STOLWIJK. De Gemeenteraad is in openbare verga dering bijeengeroepen tegen Woensdag 28 April n.m. 2 uur, ter behandeling van de volgende agenda: Ingekomen stukken. Vaststelling verordening Hoofdei ij ken om slag met progressie. Vrydagavond hield de afd. Stolwijk van ue Ned. He.de-Maatschappy (afd. Zoetwa- tervisschery) hare gewone jaarvergade ring. De rekening van den penningmeeoter werd goedgekeurd, waarna werd overge gaan tot vaststelling van het reglement op de binnenvisschery. De aftredende be stuursleden P. v. d. Heuvel en A. Verkaik werden beiden herkozen; in de plaats van P. Schilt, die voor zyn functie aD secreta ris had bedankt, werd gekozen A. v. d. Heuvel Hz. Aan het einde der vergadering had de gebruikelijke verlot.ng plaats, waarvan de winners waren G. v. Eyk, P. Schilt, C. Schilt Jz. en A. Romeyn. VOETBAL. Uitslagen. Kampioenschap van Nederland: Roterdam: V.O.C.—Go Ahead 6—0. Districtswedstrijden Leeuwarden: Noord—West 2—1. OostZuid 2—1. NoordOost 21. In de kampioenscompetitie voor het sei zoen 1919-'2U heelt Go Ahead de zwaarste nederlaag te boenen gekregen ais oo.t in de le kla-sse geleden. De Deventenaren speelden ook geheel buiten vorm, terwyl VA).C. een harer beste ontmoetingen apeel- de, waarin vooral de Gebr. Hörburger rohitterden. Fortuna koos daarbij nog de zyde van de Rotterdammers, want gedu rende een lange periode was geheel Go Ahead aanvallend en V.O.C. ingesloten. De Districtswedstryden zijn dan einde lijk weer in eere hersteld en een volledig succes voor het Noorden geworden. Niet minder dan 8 spelers van onze nat.onale ploeg traden voor het Westen Dinner lijnen tegen een op 2 man na volledig Be Quick-team, dat het Noorden vertegen woordigde. Het enthousiasme heeft Noordelijken ter overwinning gevoerd, hoewel ze niet hun beste spel te zien heb ben gegeven. De ontmoeting Oost—Zuid eindigde in een gelijkspel. 1—1. Eerst de verlenging wist de Vries het winnende punt voor het Oosten te maken. De finale bleef eveneens onbeslist 1—1 en reeds 2 minuten na de verlenging joeg Jentinck die de beide ontmoetingen schit terend heeft gespeeld, het leer langs de Tempel en bracht hiermee de overwin ning aan het Noorden. Voor de eerste Uass« West 2 ontmoet.n- gen, waarvan de overwinning van Quick op Blauw-Wit een groote verrassing heeft gebracht. De 1—1 u.tsiag H.F.C.—Sparta brengt evenmin verandering in de stand teweeg, zoodat Quick en H.JF.C. nis hek kensluiters eindigen en volgend seizoen in de Overgangscompetitie uitkomen. De wedstrijden om den Olympm-beker willen maar niet vlotten. Zoo kon g.steien slechts één ontmoeting plaats vinden tus schen H.-D.V.S.—Hercules, d.e eerst in de verlenging door de Schiedammers werd De vriend schappelijke ontmoeting Gou da—AJD.O. eindigde in een overwinning voor de Hagenaars. Het spel der Goudsche voorhoede was beneden peil. De achter hoede werkte goed en de nederlaag is dan ook niet aan haar te wijten, evenals het behoud voor Gouda in de 2e klas aan haar achterhoede te danken is. Aan goede atl etische en technische oefening in het ge sloten seizoen kan het spel van de voor hoede veel verbeteren. De wedstrijden: Hermes-D.V.S.—Hercules 3—1. Onder leiding van scheidsrechter van der Schalk stelden de volgende elftallen zich op: Hercules: Tetenburg, v. d. Roest, v. Mer- jnnée, Bloemen, v. Dillen, de Bruyne; de Koeyer, Knaap, de Quant, Druif, Bol. J. Engering, Th. Engering, Linthout, Vis- scher, van Put; Lindeman, Scheffer, Ro bertson; v. d. Schouw, Nooteboom; Offer- an; Hermes-D.V.S. Hercules miste van Suchtelen, de Vries en van Rijn, terwijl by H.-D.V.S. H. Ver- metten ontbrak. Na eenige wederzydsche verkenningen domineert de Schiedamsche voorhoede lang zamerhand en reeds binnen het kwartier moet Tetenburg visschen naar een schot van Th. Engering 1—0. Hierna gaat het meer gelijk op en is er van eenig overwicht geen sprake. Alleen valt de eerste speelhelft op door de zeer vele spelovertredingen, waar aan beide partyen zich schuldig maken. Ge doelpunt wordt er vóór rust niet meer. By de 2e helft blykt Hercules van opstel ling veranderd, daar van Mervennée is uit gevallen en Druif nu achter gaat spelen. l)e achterhoede is hierdoor wat versterkt doch de voorhoede zeer gehandicapt. Met 4 voorwaartsen onderneemt Hercules eenige aanvallen achter elkaar. By een doorbraak van Quant duwt Nooteböom hem in rug en de strol8choP wordt in een onberis pelijk doelpunt omgezet. 11. Wederom neemt de Schiedamsche voorhoede de over hand en oefent eenigen druk op het Hercu les-doel, maar ook het viertal der Blauw- witten onderneemt enkele goedeaanvallen, zoodat de beslissing ieder oogenblik aan bei de zijden wordt verwacht. Het einde komt evenwel onbeslist en wordt 2 maal 7H mi nuut verlengd. Reeds in de eerste helft komt H.-D.V.S. geducht opzetten en weet de score op te voeren tot 3—1. In dezen stand komt geen verandering meer en de Schie dammers in de semi-finale. Gouda—A. D. O. A.D.O. speelde met 3 invallers, terwijl Gouda de Gruyl miste, doch Koolme die een zeer goede party spoelde, weer de achterhoede had. Het was een vlugge stryd, waarin door het weipig gevaarlijk optrede* der vooAoedea de*,achteripelers meeste van het terrein zyn gebleven. Voor al de Haagsche achterhoede had het niet lastig, door het erbarmelijk knoeien der Goudsche aanvalslinie, die wel eens een doortastende training in open spel en combinatiespel mag ter hand nemen Ti. minuten vóór rust wist de kleine vlugge A.DXL'er Koolmees te ontglippen en het eenige doelpunt van den strijd te maken. Na rust maakte Rosa nog een tegenpunt wat door buitenspelpositie werd geannu leerd. Het 2e elftal van Gouda wist met 6—0 te winnen van D.C.V. uit Krimpen a. d. JJsel. De spelers uit de Knmpenerwaard maakten een kcurigen indruk in kJeeding en optreden en hebben de eei-ste les als pasbeginnenden ontvangen. V.O.C. en M.V.V. gw Na het beëindigen der kampioenswed strijden zal V.O.C. eenige ontmoet ngen in Zwitserland spelen. M.V.V. speelt leeds met Pinksteren tegen de Servette F. C. te Genève op den eersten en tegen de Y Boys te Bern op den tweeden Pinksterdag. Gisteren opende Tiod het seizoen met 2 competitie-wedstrijden. Tiod l te; Amateurs I (Den Haag) en Tiod II tegen Game (Schiedam). Het weder liet zich eerst niet aanlokke lijk aanzien, maar tegen elven k.aarde ae lucht op en omstreeks 12 uur kou met het Êpei'en een aanvang worden gemaakt. Zeer spannend en mooi spel gaf mej. Bub te zien in haar Single tegen mej. Kón.gslön. Grendel liet het er dezen keer, geheel tegen verwachting en onuoudig de Heeren-Single tegen L. Menkes, by zit- De eindstand werd 62 voor 1 Het 2e team, dat dit jaar voor het eerst in de competitie deelneemt was minder fortuinlijk en verloor met 5—2. Toch hebben we bij dit team somtijds heel goed spel kunnen waarnemen, het geen velen goede moed voor den toekomst zal gegeven hebben. In de eerste plaats memoreeren wy het spel van W. H. Dinet, die in keurige stijl zyn tegenstander W. van Eyek met 6—4, 6—4 sloeg. Ook in de Mixed-Double was zijn spel zeer te prijzen. Mej. A. MyrLeff wist in de Dames-Single na 2 long sets het 2de winstpunt aan de vereeniging te bren gen. De uitslagen waren: Tiod I. Heeren-Single: E. Grendel ve sus L. Henkes 4—6, 6-6, 5—7. Schim d. Loeff versus W. H. D«ka 6-U, 6—4. Dames-Single: Mej. Bub versus Mej. A. v. Kön'gslön 6—7, 6—3, 6—3. Heeren-Double: Grendel-Schim van der Loeff versus L. Henkes en J. Ban Dames-Duoble: Mej. Bub-Mej. Voorstad versus Mej. Goudswaard en Mej. A. v. Kö- nigslön 6—1, 2—6, 6—4. Mixed-Double: Mej. Bub-Schim van der 1 ,oeff versus Mej. Goudswaard sa Barend- een 6—3, 64. Mej. Voorstad-O Jonker versus Mej. v. Königslön en W. H. Dijk# -9, 2—6. Tiod, II. Heeren-Single W. H. Dinet ver sus W. van Eyck 64, 6-t4. J. A. Mijs versus G. Vos 16, 3—6. Dames-Single: Mej. A. Mijnlicff versus Mej. A. Vos 7—6, 8—6. Heeren-Double: v. d. Broek—J. C. Jon ker versus W. v. EyckG. Vos 46, 64, 6—3. Dames-Double: Mej. L. JonkerMej. A. Mtjnlieff versus Mej. A. Vos en Mej. Koene 6-8, 5—7. Mixed-Double: Mej. L. JonkerW. H. Dinet versus Mej. A. MelchersW. Blais- se 13—11, "5—7, 3—6. Mej. A. Myi.l.eff— L. v. d. Broek versus mej. P. KoeneW. Eyck 4—6, 4—6. De „Goudsche Tennisclub" ging gisteren naar R'dam teneinde daar haar competi tiewedstrijd tegen Fides II te spelen. Juist op het oogenblik dat met hei spel een aanvang zou worden gemaakt kwam een regenbui alle mogelijkheid op verder spelen benemen en besloot men den wed strijd uit te stellen tot later datum. Voor de „Goudsche Tennisclub" dus een vergeefsche tocht. H. F1NANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Offieieele noteenng te Amsterdam. 26 April 1920. 24 April 26 April Londen 10.65 10.64 Berlijn 4.52Vk 4.77% Parys 16.45 16.25 Brussel 17.3017.50 Zwitserland 48.66 18.60 Weenen 1.36 1.42% Kopenhagen 47.— 47.— Stockholm 59.25 59.40 Chmtiania 58.— - 53.50 Rotterdamsche Bankvereeniging. De Rotterdamsche Bankvereeniging pu bliceert haar jaarverslag over 1919 met de balans en de winst- en verliesrekening. In het verslag wordt uitvoerig den eco- nomischen en linancieelen toestand be sproken en wordt uiteengezet, welke posi tie dit groote tïnancieele lichaam tegenover het buitenland inneemt. Waar de geheele wereld staat in het teeken van loonsver- hoogingen, daar spreekt de directie als naar meening uit, dat daartegenover moet ko men een besparing door aanzienlijke ver- hooging der productie. Het verslag geeft ook een overzicht van den toestand der dochter-maatschappijen, de Nationale Bankvereeniging, de Zuid-Ne- derlandsche Handelsbank, de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika en de Hollandsche Bank voor de Middellandsche Zee. Uit Je balans blykt, dat op 31 December 1919 in portefeuille waren 108.065.928 aan binnenlandsche en ƒ272.616 aan buitenland sche wissels (onder het hoofd „binnenland sche wissels" is een bedrag van 32.500.000 aan Nederlandsche schatkiatwissels en pro messen begrepen), terwyl de saldi by ban ken en bankiers in het buitenland ƒ104.156.223 bedroegen. Het effectenbezit is voor een bedrag van 12.267.461 opgevoerd. Een bedrag van ƒ88.397.280 was op prolongatie gegeven of als voorschotten tegen effecten, terwyl de biteuren in rekening-courant paraisseeren met ƒ214.712.995. Crediteuren in rekening courant zijn met ƒ428.476.583 en gestelde borgtochten met 49.684.802 vermeld. De bedryfsonkosten bedroegen, volgens de winst- en verliesrekening, ƒ6.127.088.78, waarna, na een afschryving op gebouwen van 1.001.950, een bedrag van 18.100.418 als winst overblijft, te vei-deelen als volgt: aan reserve ƒ5.000.000, (deze paraisseert op de balans op 1 Januari 1920 met ƒ30.000.000); dividend 12 ƒ9.000.000; dividendbelasting ƒ814.600; tantièmes ƒ2.717.189.85, terwyl als saldo op nieuwe rekening een bedrag van ƒ538.729.05 over geboekt wordt. marktberichten. TUINBOUW. Tuinbouwwinterschool Bussum. Naar het „Nieuwsblad voor Bussum \en.eem-, bestaat er gevaar dat deUijks- tiiLitbouwwinUsrschoil niet tot stand zal kfiiren koYen in veTOand met de enorme toeneming der bouivAOfl en. In 191' wa ren do kostin geraamd op 74.000, een liedrtg dait mi amineriCelij gestegen is. Het Rijk wil nu echter voldoende subul- 4' waarborgen, mits de provincie in ge Jijko mat' suwidi'eren wil. Onderhande lingen hierover zijn nog gaande, ou nel is le lxopen dat de prnlncie bereid zaJ zijn bij te dragen in RECHTZAKEN. Rotterdamsche Veemarkt. 26 April 1920. Aanvoer 469 vette runderen. 168 vette en graskalveren, 540 varkens, 130 schapen en lammeren. Pryzen: Rufkleren le kw. 2.05—2.15, 2e kW. 1,86—1.95, 3e kw. 1.65—1.7», Ossen le kw. 2—2.10, 2e kw. 1.8O-L90. 3e kw. 1.60—1.70, Kalveren le kw. 2.66 "2.70, 2e kW. 2.20—2.40, 3e kw. 1.80— 2, handel matig, Schapen le kw. f 1.60 —1.70, 2e kw. 1.40—1.60, 3e kw. 1.20— 1.30, Lammeren le kw. 8045. var kens le kw. 1.90-1.96, 2e kw. 1.70— 1.80, 8e kw. 1.60—1.60, licht soort Je kw. 1.30—1.40, Stieren 1.65—1.70. 2e kw. 1.45—1.66, 3e kw. 1.35, handel re delijk wegens korten aanvoer, kchapen en varkens handel redelijk, pryaen «enigszins teruggaand, redelijke aanvoer. Groentenvelliag. Coöperatieve Tuinieravereeaiginx „Gouda en Omatreken". 26 April 1920. Spinazie 2.7010, Zuring 8, per 100 K.G., Peen 22—23, Raboruer 2—2.90, Radijs 1.602.80, Selderie 0.60—1JQ. Raapstelen 11.60, per 100 bos. Bloem kool 932, Kropsla le srt f 2.10—4.20, idem 2e srt 1—2.10, per 100 stuks. Sal- vellen 0.050.26, Zuring 0.50 per k.st ltoMkoopsche veiling. Seringentakken per tak (blauwe) van 12 —17 ct.; azaiiatokken, per tak van 26 ct.; ciematistakken (Mis Bateiand), per tak 2 ct.; glycinetakken, per tak 7 ct.; riiododen- drontakken, per tak van 68 ct.; acerstak- ken, naar kwaliteit per bos van 824 ct.; lathyrus, per bos le soort 29 ct.; id. 2e srt. 9 ct.; witte amandelen, per bos 21 ct; Pink Paerl, per kop 8% ct.: Hoks, per bos 8 ct; netten 4 ct per stuk; rhododendrons in soorten, in pot per stuk 20—40 ct; glycine, in pot per stuk van 2025 ct; Genista Preacox, in put per stuk 1.86; meidoorn (W, Paul), per tak 14 ct.; rozen in soortea, per stuk van 612 ct; dorinica's, per bos 3 ct. Groenten Zuring, 4% ct per K.G. ONZE DRAADLOOZE DIENST. De hel van Naar aanleiding van het arrest van den Hoogen Raad in zake den verkoop van Bar- buBse's Hel, heeft, zoo melden de Katholie ke bladen, het dagelyksch bestuur van Voor Eer en Deugd een adres gezonden aan den minister van justitie, waarin wordt verzocht dat art. 240 van ons strafwetboek 100 Bpoe- dig mogelyk in dien geest gewijzigd wordt dat ook geschriften, welke slechts gedeelte lijk voor de eerbaarheid aanstootelyk zyn, Rotterdamsche Rechtbank. Strafzitting van 24 April 1920. Het O. M. heeft Zaterdag geëischt tegen: T. A. R., 33 jaar, veehouder te Capelle a. d. Usel, wegens mishandeling: ƒ200 boete, subs 50 dagen hechtenis. A. Z., 29 jaar, arbeider te Waarden, we gens diefstal, te Lan^eruigeweide, van twee hanen en een hen, eigendom van den vee houder K. den Boer aldaar: een maand ge vangenisstraf. J. S., niet-verschenen, wegens verduiste ring, te Bleiswijk, van twee planken, eigen dom van den metselaar M. v. d. Slik aldaar: ƒ20 boete, subs. 20 dagen heehtenis. D. K., 30 jaar, sigarenmaker te Schoon hoven, wegens wederspannigheid: een week gevangenisstraf. De overeenstemming omtrent Duitschland. BERLIJN, 26 April. Volgens DuxUche berichten uit San Kemo is tusschen Mille- rand en Lloyd George den voigeaden richt snoer aangenomen: De verbondenen zuiten inet beslistheid de uitvoering van nel vre- oeoverdrug en de ontwapening van Duitsch land verlangen en de vei-meerdenng van zyn staand leger tot 200.000 man afwe zen. Daarentegen verkrijgt Duitacniand machtiging tot versterking van zyn poli- tietroepen. Duitschland verkrijgt voor schotten in geld en grondstoffen om zijn industrie weer op te bouwen en zijn gel delijke verplichtingen te kunnen nakomen. Turkije'» toekomst. BERLIJN. 26 April. De „Vorwhrts be spreekt in Ixet hoofdartikel van heden de voor Turkije gemaakte indeeling van Tur kije, speciaal het ontwerp van de Ameri- kaansche regeering en het afgewezen plan 'van Wilsoh. De grond daarvoor vormen de bestaande, tijdens den oorlog betreffende Turkije afgesloten geheime verdragen. En geland verzekerde ziah in deze de verbin ding tusschen Egypte en Indië, maakte aanspraken op Palestina en Mesopotamia Dit streven Stuitte af op den Franschen tegenstand. De Britsche politiek toont nu een etreven om Frankrijk'» belangen aan den Rijn tegen Fransche opofferingen in Klein-Azië te eischen. De Vorwhrt» resu meert de situatie aldus, dat Turkije als po- .itiek begrip ophoudt te bestaan en dat het slechts tot uitbuitingsobject koloniaal-po- iitieke kapitalisten wordt. Communiatenleider gearresteerd. BERLIJN,'26 April. In Frankfort a. M. is de leider der communistische arbeiders bond gearresteerd. Hij is deselfd# die in het voorjaar 1919 een belangrijk aandeel heeft gehad in de onlusten. LAATSTE BERICHTEN. Staking in MUezië. WEENEN, 25 April. V.D. In Ooat-Slle- zië is een algemeene staking uitgebroken. Er hebben ongeregeldheden plaats gehad in Teschen. Een Fransche majoor Werd ge wond. Te Mariateresiopel overvielen Hon- gaarschc benden Zuid-Slavische wachten. Er zyn verscheidene dooden te betreuren. De regeering te Belgrado heeft bij de Vre desconferentie geprotesteerd. Fransch protest tegea de levcasmid- delenvoorziening. BERLIJN, 25 April. V. D. Naar verluidt zal Frankryk tegen de Duitsch-Amerikaoa- sche overeenkomst voor levensmiddelen zen dingen protest aan teekenen. Hongaareche kinderen naar Nederland. BOEDAPEST, 26 April. V.D. De vienk Hongaarsche kindertrein naar Holland zal Zondag vertrekken. De ontwapening in het Ruhr gebied. STUTTGART, 25 April. V.D. Tot door voering van de ontwapening in het Ruhr ge bied zijn naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, W urttembergache Uijkaweertroe- pen in lserlohn en omstreken binnengerukt, in het Ruhrgebied werden de nlaatsen Neu- heim-Hüsten en Bruckhausen eveneens door de V/urttembergsche troepen bezet. Beie ruche ey Pruisische troepen s(jm tot het ontwapenen van de bevolking in Hamm, Bielefeldt, Dortmund en omstreken binnen gerukt en hebben met de ontwapening reeds een aanvang gemaakt TELKGKAKI3CH WEERBERICHT. Hoogste stand 769.6 te Valentin. Laagste stand 742.8 te Hernoaand. Verwachting tot den volgenden dog: Matige Westelijke tot Noordelijke wind, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regen- en hagelbuien, kouder. BURGERLIJKE STAND. Gemeenten HAASTRECHT en VLIST geen opgave. Ai

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 6