Uuiueeuteraad van Uouda. Ziken Patek heeft in eon omlerhoud met vertegenwoordigers van de pers bevestigd dat de- nieuwe vredesnota aan de tovjet- regeering gereed is. De Poolsche regeering wacht slechts een geschikt oogenbiik af, waarop de nota aan de sovjet-regeenng c-verht'tidigd kan worden. l>e minister ver klaarde verder, 'dat de Poolsche vredes voorwaarden in geen enkel opzicht afhan kelijk zjjn van het verloop van de krUgs- vei richtingen en dat de hooflpunten on veranderd zijn gebleven. Over de vijandelijkheden meldt de Pool sche generale staf het volgende: Langs de spoorlijn bij Polotsk worden de aanvallen tier boiajewiki zwakker tengevolge van ge brek aan proviand en oorlogsmateriaal. Een nieuwe poging der bolsjewiki om tus- schen Boriseof en Botoroeijk de Bere6ina over te steken is mislukt. Twee infanterie divisies en een cavaleriedivisie, welke het gelukt was den Westelijken oever te be reiken, werden omsingeld en vernietigd, waart»ij tweeduizend gevangenen werden gemaakt. De rest van liet roode leger vluchtte in wilden paniek over de Beresina terug. BUITKNLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Caillaux te Parijs. De .Action Franchise" vermeldt niet groote verontwaardi'gifllfv dat de aanwezig heid van. Caillaux, dü*:£CMtH>men weet ver bannen is, in zijn woning te Parijs is ge signaleerd en dat deze op uitroepen van buren, die hem zagen, heeft geantwoord „paf des gestes les plus provocants", het geen voor wie Caillaux kent, in hooge mate waarschijnlijk is. De .Action Francaise" dringt met kracht bij den minister van binnehlaiMlltfoftèH zaken- Steeg, die het béte noire ia van Daudet, erop aan dat hij de agenten, die na dit incident voor het huis van Caillaux zijn gezet, liever gebruiken zal om 'hen wegens banbreuk op te pakken. BELGIE. Stakingen. De IndépOitdance Beige meldt, dat ten gevolge vsrh de staking van de gas- en eleetnc,taitsarbeiders te Montignies tal van mumwerken en metaalfabnieken ge dwongen zijn te el ui ten; de spoorwegsta tions en tal van bakkerijen zitten zonder stroom. De tramwegen hebben den dienst moeten bepeTken. Het aantal arbexiera c.at zoodoende noodgedwongen staakt, wordt op 10.000 geschat. ENGELAND. De overstrooming te Louth. 'Bij dc overstrooming te Louth zijn drie- en twintig menschen omgekomen, vijftig buizen weggespoeld en zevenhonderd an dere beschadigd. De Koning, de Koningin en Lloyd George bobben telegrammen van deelneming gezonden. De Daily Mail opent een bulpwerschaffmgsfonds en opent een lijst met een beschrijving van lOuO. De atmosferische stoornm, die tot de ramp leidde, was, volgens waarnemingen van bet luchtministerie, in Spanje begon nen en liep dood aan de Westkust van Noorwegen, glsternoohtend om zeven uur. BINNENLAND. Nederland en België. Lozer dagen ie oen verklaring te verwachten van den minister van Bui tenlandecho Zaken aan de Staten-Geno raai, naar aanleiding van de onder handelingen betreffende de herziening van de tramaten van 1839. De Nieuwe Crt."" verneemt uit Pa ri»» De Noderlandsche gedelegeerden moe ten bij de onderhandelingen over de Wielingen-zaak hebben aangeboden, dit geschil te onderwerpen aan het Per mnriente Flóf van Arbitrage, wat even wel door de Bqjgen zou zijn gewei gerd. De Petit Bleu zegt, naar do ,,N. R. Ct." verneemt, over de opschorting van de Belgisch-Nederlandsehe onder handelingen-, Minder dan eenige naiie kan BclgdÖ zich met den vrede vèn een overwonnene tevreden stellen. Men moPt dat Nederland duidelijk maken, oveneens, dat dit land op niet de min ste jnsehikkelijkhe d recht heeft. ,.$e j^pel" spookt van een tcl- kenfcudjRdfllöker i«»/) den dag treden den Né&rlandschen kwaden wil en schrijft verder: de onderhandelingen kunnen hervat wordon, maar zal Ne derland het groote belang Ingrijpen, dat het zelf heeft om de onschend baarheid zijner grenzen te waarbor gen?- i**\ Vwv "VU De redacteur Va#'1 de ,,Msb." te Brussel seint: De Nation Be'gev' heeft een nieu we vondst tegen Nederland gedaan. liet blad hqeft een brief ontvangen van een stafofficier der elfde divisie, naar aan leiding waarvan het do vraag stelt: Ifi het waar dat op het einde van October 1918, toen de Belgische troe pen zich op het kanaal van Sch p- donck ophielden, Duitsche troepen met wapens en bagage de Noderlandsche grens zijn overgetrokken en zich vrij hebben bewogen in Zeeuwsch-Vlaande ren, geschoten hebben op onze grens posten en onder andere detachementen van het zesde jagers hebben aangeval len? Het blad vraagt vertier of het waar is dat de Belgische troepen 25 Octo ber 1918 in Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben Ingegrepen Tm of daarmede niet bet bewijs geleverd is, dat Nederland niet Tn staat is Zeeuwsch-Vlaanderen te verdedigen? De aanslag van den Kroonprins. Men meldt uft Wierlngen Men deelt ons mede. dat bij K. B. de aanslagen in den Hoofdelijken Om slag, dienst 1919 van den Duitschen Kroonprins. Mayor von Kümmer en Mayor Müldner von Mühlheim zijn ver nietigd. Particulier Secretaris Hofmaarschalk. I)e heer P. J. Peereboom Jr. te Wieringen ,s aangesteld als particulier secretaris bij den hofmaarschalk van uen Dui.schen keizer te Doom met in gang yan 1 Juni. Bruinbrood voorzieni nu. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters eeu circula.re ge richt, verzoekend, onder verwijz ng naai zijn schrijven van 11 Mei j.l., waarin werd verzocht het oordeel dor burgemeesters zoomede dat van het col lege van B. en W. mede te deelen, omtrent al of niet opheffing van de goedkoope bruinbroodvoorziening te willen bevorderen, dat die mededeeling, indien deze nog nie. werd gedaan, uiterlijk 3 Juni aan het Rijksbureau voor do Distpibutie van Graan en Meel zal zijn ontvangen. Indien van een gemeente op dien du ,um geen bericht dienaangaando mocln zijn ingekomen, zal die gemeente ge acht worden van meening te zijn. dat de goedkoope bruinbroodvoorziening kan worden gestaakt. (St.ct.) Uitvoer van rijwielen. Do minister van Landbouw. Nijver heid en Handel heeft tot nadere aan kondiging dispense ie verleend van het verbod van uitvoer van rijwielen en onderdeden daarvan, vallende onder het uitvoerverbod van alle metalen in elke* vorm en van ijzer en staal, en hunne legeer'ngen in eiken vorm. Deze besch kking treedt in werking met ingang van 5 dezer. Militairen in de hospitialen. De indertijd nog door den vroegeren Mi nister van Marine, Mr. Büleveld, onder presidium van mejuffrouw J. H. Kuiper ingestelde damescommissie van adv es, in zake de verzorging van militairen der Zee macht in de hospitalen der Koninklijke Marine, heeft gisteren haar verslag uit gebracht aan den Minister van Marine ad mternin, Luitenant-Generaal Pop. TWEEDE KAMER. Vergadering van 1 Juni. (Vervolg). De heer Duys (s.d.) vroeg verlof tót het houden van een interpellatie over do wet iot uitvoering zijner mo de betreffende de verandering van loon- Klassen voor de invalidite.ts-verzeko- ring. De Voorzitter stelde voor de anti-revplutiewet op de agenda le plaat s-en vóór de Verruiming van het be es inggebied der gemeenten, waarom trent overleg met de regeering nog niet is afgeloopen. De lieer T r o e I s t r a (s.d.) noem de dit' voorstel een overrompeling waartegen h>j protesteerde. De heer v. Ravesteijn (c. p.) meende dat tegen het infame product van huichelarij maar een middel pust n.1 obstructie tot het uiterste. Hij roept de S.D.A-P. daartoe op. Mevrouw Groene weg (s.d.) stel de voor haar motie betreffende moeder - schapszorg op de agenda te plaateen na ile lager onderwijswet. De beer Kleerokoper (s.d.) deed het voorstel, zijn motie in zake stuitsexploitatatio van bet trambedrijf op dc agenda te plaatsen vóór bet ont werp tot ^bestrijding van revolutionnai- re woelingen evenals de mo ic-Oude- gccKt betreffende, opheffing van de Sta- kingswetten 1903. 1 )e heer Sasse van IJssoIt (r.k.) stelde voor, Dinsdag het anti- revolulioonlwerp te behandelen. De Voorzitter zeide dit voor stel als zijnde het verst strekkende in stemming te zullen brengen. De heor Duys (s.d.) protesteerde hiertegen met groote heft gheid, ook de beer Mardiant (v.d verzette zich tegen het voorstel van Basse van 1 Jsselt. De heer T r o e 1 s t r a (s.d.) stelde voor het ontwerp in geen geval eer der to behandelen dan na het reces. Dit voorstel werd verworpen met 51 tegen 30 stemmen. liet voorstel van den Voorzitter werd aangenomen. I)e voorstellen betreffende het op de agenda plaatsen der moties van de S. D. A. P. werden verworpen. Lager Onderwijswet. Hot amendement-van der Molen om subsidie aan de aangewezen bijzonde re kweekscholen niet in to houden als er in 5 jaar geen 50 kwoekelingen slagen doch eerst als er geen 10 sla gen wordt aangenomen met 44 tegen 35 stemmen. Het amendemint-van der Molen om het subsidie niet steeds geheel in te houden hij niet voldoende aflevering van onderwijzers wórdt verworpen met 55 tegen 25 stommen. Hot amendement Gerhard om do hoofdinspecteurs u't schooltoezicht te doen vervallen, wordt verworpen met 45 tegen 34 stemmen. Het amendement Visser van I.Izen-* doorn om de n'aatsepjke commissie van toezicht facultatief fe ste'len. wordt verworpen met 44 tegen 27 stemmen. De vergadering werd werdaagd tot heden 1 uur. In de gisteravond onder voorzitterschap van Burgemeester Mus gehouden verga dering van den Gemeenteraad (welke niet werd ougewoond door de heeren lJsselstun en Van rioorn, die wegens ziekte verhinderd waren), werden de volgende mededeelingep gedaan: Gedeputeerde Staten hébben goedge keurd het Raadsbesluit dxi. 20 April 1920, no. 631, tot verhuur tot wederopzegging aan de Brandstotfen-Commissie in het District Gouda, een gedeelte der bovenlo kalen van het Waaggebouw. De onderafdeehng „Gouda" van den Al- gemeenen Nederianidschen Politiebond be tuigt bij schryven van 19 Mei 1920 dank voor de uitkeering van het voorschot ad 1U0.— op de loonarverhooging. Uitslag der aan.bested.ing, gehouden op 18 Mei 1920 ten behoeve van. den bouw van 104 volkswoningen voor rekening der ge meente op een terrein aan en bü de ver lengde IJssellaan. Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd de navolgende raadsbesluiten van 11 Mei 1920: a. Model B dienstjaar 1919 verhooging post gratificatiën No. 16. b. Model B dienstjaar 1919 verhooging post wachtgelden No. 611. c. Model C dienstjaar 1920 verhooging post wachtgelden No. 611. d. Model G' dienstjaar 1920 verhooging post kosten verzekering van werkloosheid No. 15. e. Model B dienstjaar 1920 verhooging post Gratificatiën No. 16, f. Model C dienstjaar 1920 verhooging post Subsidie Centrale commissie voor uit zend.ng van kinderen naar buiten No. 093. Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Weihou ders tot wijziging der Algemeene Politie- verordening-eischen vleeschwinkels. Ai voren tot vaststelling aftrek op jaar wedden hoofden van scholen, wegens genot van vrjje woning. Alsvoren tot verleening van een wekelijk- sche toelage aan de weduwe van wijlen den wtrkman J. Breedijk. In behandeling genomen. Alsvoren tot verkoop van loodsen en fa- brieksinventaris. Alsvoren betreffende bestrijding der tu berculose door inrichting dagsanatorium. Ter \isie. Alsvoren betreffende uitbreiding goede renloos en los- en laad weg bij jstation S.S. Alsvoren betreffende wijziging contract electnciteits-levering Schoonhoven. In behandeling. Schrijven van het Israëlitisch Armbestuur te Gouda, waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening over 1919. In handen der desbetreffende commissie gesteld. Schrijven van het Gemeentebestuur te Oud-Beijerland, houdende verzoek adhae- s.e te betuigen aan het door den Raad dier gemeente aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal ingezonden motie over de wenschelijkheid van reorganisatie van de Gemeente-Politie. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven vap A. Dekker en Zonen e.a. houdende verzoek tot introkking van het verbod tot inrpden van de Groenendaal. De Voorzitter stelt voor dit ter visie te leggen. De heer Van der Ree* (u.l.vraagt of geen praeadvies kan worden uitgebracht. De Voorzitter merkt op, dat de ver ordening pas gemaakt is en dat toen des tijds het ontwerp in behandeling moest ko men, geen bezwaren zijn gemaakt, 't Lijkt hem niet wenschelijk de verordening nu al in te trekken. De heer Van der Ree (u.l.) merkt op, dat de betrokkenen den last nu pas onder vinden, de wagens moeten omrijden, wat tijdverlies geeft. De Voorzitter meent dat deze bezwa ren ter tafel hadden moetefr'zijn gebracht by de behandeling van het onderwerp. Prae- adives uitbrengen lijkt hem overbodig. De heer Rietveld (r.k.) is het met den voorzitter eens dat het niet noodig is praeadvies uit te brengen, vóór alles moet de veiligheid gediend worden. De Voorzitter stelt voor eerst de werking van de verordening, die eerst van kracht wordt als de borden zün aange bracht, eens aan te zien. De heer Van der Ree (u.l.) neemt hiermee genoegen. Sohrüven van de Noderlandsche Ver- eeniging ter Bevordering der Belangen van verpleegsters en verplegers „Nozoko- mos", waarhü in overweging wordt gege ven de Wü'kverpleging tot een gemeente lijken tak van dienst te maken. ...Ter visie gelegd. Een schrüven van de firma Daalman3 om de school in de Groenendaal nog tot 1 Juli 1920 te mogen gebruiken. De heer Overhand (s.d.) heeft een be- ziek gebracht aan 't gebouw waar, de nieu we strükinrichting zal worden gevestigd, waarbü hü bevonden heeft, wat hem door den opzichter bevestigd is, dat het op 1 Juli nog niet gereed zal zün. Zal de heer v. d. Pol nu op 1 Juli weer verlenging aanvra gen Dan is het toch rationeeler ineens een langeran termü'n voor 't gebruik der school vast te stellen. De Voorzitter antwoordt dat de aan besteding van 't Volks- en Schoolbad op 8 Juli is bepaald. Het gebouw zou ontruimd worden op 15 Juni. Spr. meende ook, dat wanneer het nieuwe gebouw pas op 1 Au gustus kan worden betrokken, het beter is den ontruimingsdatum ineens op 1 Augus tus te stellen. De heer Sanders s.d.had beter ge vonden als de heer v. d. Pol wat resoluter geweest was en ineens verlenging verzocht had tot 1 Augustus. De heer Van der Ree (u.l) licht toe, dat de heer v. d. Pol geen blaam treft. De aannemer had hem verzekerd dat de bouw vroeger gereed zou zü'n. Moeilü'kheden met personeel hebben tot vertraging aanleiding g€geven. De heer Overhand (s.d.) vult deze mededeeling nog aan. De heer v. d. Pol is door den aannemer misleid. De Voorzitter concludeert dat er in 't algemeen geen bezwaar bestaat om den heer v. d. Pol nog een maand 't gebruik van de school te geven. Aldus besloten. Het eerste punt van de agenda: Benoe ming van commissies ad hoe, wordt aange houden. Advies inzake verzoek Harmonie-Ver- t omging Juliana'' en iiarmaiue „St. Caecuia tot uitbreiding van net aan tal Volksconcerten en geideityKe on- iersteuning der genoemde muziea- vereenigtngen. B. en VV. zun van meening dat het we gens de gevolgen die het geven van onder steuning aan deze vereenigmgen zou heb ben, met wenscheiyk is, benaive het Ötede- lyk Muziekkorps, nog andere muziekgezel- scnappen imancieel uit de gemeentekas te steunen. At wijking van dien regel zou voor de ge meente niet te overziene l'inancieele lasten ten gevolge hebben, daar bg eventueele be reidverklaring tot tegenprestaties, de conse quentie zou eischen iedere piaatseluke mu- ziekvereeniging die dit verzocht, geideluk tegemoet te komen. ue i>ü de gemeente-begrooting 1920 be schikbaar gestelde gelden voor het geven van „Volksconcerten'' moeten biqkens de daarbij in de aldeeungen en onze memorie van antwoord gegeven toelichting, aange wend worden op andere wyze, n.1. tot net steunen van eene op te richten vereemgmg ol in te stellen commissie (waaromtrent binnenkort nadere mededeelingen zullen Kunnen worden gedaan), die zien belasten zal met de regeling van dezen tak van volksopvoeding. het versnipperen der toegestane gelden zal zeer zeker niet bevordengk zun tot be reiking van het doel, hetweik de voorstel lers uit Lwen Raad en ook ons College zich hebben gedacht met deze concerten te be reiken. B. en W. adviseerden den Raad dan ook afwüz^nd op dit verzoek te beschikken. De heer Rietveld (r.k.) voelt veel voor ondersteuning dezer vereenigmgen, kon echter ook meegaan met de argumenten van B. en W. en stelde voor deze verzoeken in handen te stellen van de commissie voor de volksconcerten, waarvan o.a. de heer Schoonderwoerd lid is. De heer Sanders (s.d.) wil, indien hiertoe besloten wordt, al dergelüke verzoe ken in handen der commissie geven. De heer Rietveld voelt voor „St. Cecilia" De heer Rietveld (r.k.): ,,Voor beide!" De heer Sanders (s.d.)„Maar ik voor „De Pionier!" De wethouder Knuttel verzoekt met klem zich te houden aan 't advies van B. en W. De Voorzitter merkte op dat 1000 is uitgetrokken voor goede volksconcerten, dit doel mag niet uit 't oog worden ver loren, net is niet de bedoeling daarmee al lerlei piaatseluke muziekvereenigingen te steunen, in ruil waarvoor deze een volkscon cert geven. Veel aanleiding tot wüziging van 't advies is er dus niet.. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Het voorstel betreffende uitbreidings plan West. De heer Van der Brug (c.s.) vraagt welke deskundigen B. en W. willen nemen. Tot nu toe zün dergelüke werkzaamheden opgedragen aan den gemeentebouwmeester, en hoewel deze volgens zün instructie daar toe niet is aangewezen, heeft hü ze belan geloos vervuld. De Voorzitter antwoordt nog geen namen te kunnen noemen. Het aantal des kundigen op dit gebied is in ons land nog niet heel groot. Met verschillende eischen zün rekening te houden, o.a. de hygiëne, met het plan tot het bouwen van een nieuw station, de constructie van een spoorweg- haven, er moet in 't uitbreidingsplan plaats zün voor sportterrein, scholen en ook voor andere groote gebouwen. Het uit breidingsplan is te meer noodig nu de uitbreiding zich in westelijke richting gaat bewegen. Dit alles maakt dat de ge meente moet vooruitzien en een uitbrei dingsplan moet gereed hebben. Deze zaak is niet zoo heel eenvoudig, daarom moeten B. en W. een deskundige zoeken, die ten volle voor deze taak berekend zyrt- De heer Muülwük (a.r.) voelt niet heel veel voor 't plan. De deskundige zal voor oen onmogelüke taak komen. Heel spoedig zal hü over allerlei plaatselüke om standigheden moeten worden ingelicht. Men moet geruimen tüd in de gemeente gewoond hebben, om de uitbreiding te kunnen voor bereiden. De heer v. d. Brug (c.s.) steunt den heer Muülwük. Steeds heeft de gemeente bouwmeester dit werk belangeloos gedaan, 't Is wel vreemd, dat nu er honorarium aan verbonden is een ander wordt gezocht. De Voorzitter meent dat een deskun dige zich gemakkelük zal weten aan te pas sen. Voor 't maken van een uitbreidingsplan is meer noodig dan alleen plaatselüke ken nis. Er zal samenwerking moeten zü'n tus- schen <le deskundige en hen die met de plaatselüke toestanden bekend zü'n. De kwestie van den deskundige zal evenwel na der worden ter sprake gebracht. Spr. vraagt of men in principe tegen de uitbrei ding geen bezwaar heeft. De heer Van Galen (a.r.) zegt, even eens de voorkeur te geven aan iemand die met de plaatselüke omstandigheden bekend is. De heer Hoffman (r.k.) merkt op dat vele Nederlandsche architecten naar 't bui tenland zün gegaan om advies te geven over gebouwen (Rumoer, geroep: dat is iets anders!) Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Het voorstel betreffende salarisregeling personeel Avondschool voor Am bachtslieden en Handelscursus. Hierbü wordt tevens behandeld een adres van de afdeeling Gouda van den Bond van vakschool leeraren, waarin deze opmerkt dat bü het voorstel tot salaris-herziening gere kend is óp een cursus van 26 weken of 6 maanden terw'ül de cursus aan de Am bachtsschool 30 weken of 7 maanden duurt. Daarom wordt den Raad verzocht de voor gestelde salarisregeling zoo te wüzigen, dat deze bepaald worden naar een cursus van 30 weken onafhankelü'k van de beslissing van den minister. De heer Koljjn (a.r.) voelt sympathie voor hetgeen in 't adres wordt betoogd en vraagt den wethouder van onderwüs inlich tingen. De wethouder Knuttel geeft deze. Als de minister alleen subsidie wil geven voor 26 weken, zal een nader voorstel worden gedaan. Voorop staat, dat we een cursus van 30 weken willen hebben, de mihiste- rieele beslissing dient eerst te worden afga- wacht. De heer K o 1 n (a.r.) is met de gege vens tevreden. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Voorstel tot overbrugging van water aan den Bidder van Gatsweg. De heer Potharst (r.k.) is teleurge steld over het alwjjzend praeadvies van B. en W. Hü had verwacht dat het college een ander, voor de eigenaren minder kostbaar middel zou hebben gevonden om de bewo ners te heipen. Ook betreurt hü het, dal de commissie uit de eigenaren een zoo om- vangruk voorstel, we.ks uitvoering 35000 zal kosten, heelt gedaan. De bewoners zul- n. len met heel wat minder tevreden zun. Als ze een eenvoudige berüdbare brug krügen, zun ze zeker voutaan. bpr. stelt voor met de commissie uit de eigenaren in overleg te treden cn een eenvoudige brug te bouwen, die niet heel duur beüoeit te kosten en dat de gemeente daarin voor een derde zal bij dragen. Het is natuurluk niet noodig dat de gemeente alle kosten betaait. Op deze wuze Kan misse men een opioBsing gevonden wor den. De Voorzitter houdt zich aan 't prae advies. De gemeente heeit niets te maken met particulieren die een brug noodig heb- oen om nun woning te bereiken. De oplos sing door den heer Botnarst aan gegeven xa mjsscnien bereikbaar, doch zou het niet oeter zun de eigenaars te hdviseeren zich nog eens met B. en W. in verbinding te steden. De neer Van der Want (u.l.) heeft als lid van de Fabricage-Commissie dett- zeifden gedachtengang gevofmd als de neer Botharst. Het gaat niet aan de beide wenschen der eigenaien in te willigen, zon der dat ze zich zelf daarvoor een beiangrgk offer brengen. fc>pr. voelt er alleen voor om met de commissie van eigenaars te spreken, doch te wachten met de vaststelling welk uedrag de gemeente zal moeten geven en wat per huis moet worden betaald. De heer Sand-ers (s.d.) wüst op de lasten die de bewoners ondervinden, o.s. bjj begrafenissen. De brug moet er komen en t is goed dat de gemeente daarin budraagt t Is een fout dat niet vroeger maatregelen zun genomen om dergelüke wantoestanden te voorkomen. De heer Van der Want (u.l.) zeide, dat deze kwestie in de Fabricage-Commissie ter sprake is gekomen. Inderdaad is de toestand onhoudbaar, maar in de eerste plaats voor de menschen die 't aangaat Die moeten dus in de koste-n budragen. De heer Potharst (r.k.) wüz.gt zijn voorstel aldus dat de gemeente voor ten oeel bijdraagt. Hoe groot dit deel moet i\in kan aan B. en W. worden ovengelaten. Er kunnen maatregelen worden genomen waardoor het eigendomsrecht der gemeen te op de brug niet verloren gaat. De heer Van Galen (a.r.) begrijpt <iat de toestand onbuodbaar is. Toch is hü huiverig de gemeente te doen budragen aan den bouw der brug. Dit zal voor an dere .bouwers een prikkel zün, maar raak te bouwen, denkend dat de gemeente later wel voor een brug zal zorgen. De Voorzitter brengt nog in 't mid den dat het bezwaarlü'k is vast te leggen dat de gemeente zal büdragen, terwü'l nog niet bekend is hoe hoog de kosten zullen zü'n. Laten de eigenaren alsnog zich in ver binding stellen met B. en W. om tot sa menwerking te komen. Aldus besloten. Het voorstel tot onbcwoonbaarverkla- ring van woningen aan dc Boom- gaardstraat. Aap enkeie huixen zün alsnog verbete- ri ngen aangeb racht. l)e heer van der Brug (c.s.) acht het onbillü'k dat de woningen van de eige naars die mets van zich hebben lat» hoo ien wèl, die van de eigenaren die te ken nen hebben gegeven de bewoning te doen staken niet onteigend zullen worden. De eigenaren die bericht hebben de bewoning te doen staken krugen een voorsprong op hen, die geen venbetering aanbrachteh, om dat ze .hoewel hiun huizen even siechi zijn als de andere, geen bord onbewoonbaar verklaarde woning" zullen krijgen. De huurcommissie continueert de huur, zoodat ze profüt van hun woning blijven trekken en er nog mee kunnen doen wat ze willen, büv. ze verkoopen, doordat ze niet het stempel van onbewoonbaanheid dragen. De (heer Lafeber (s.d.) was 't hier mee eens. De huurcommissie zal geneigd zün de termijn van ontruiming te verlen gen. Zü'n de huizen onbewoonbaar ver klaard dan heeft men meer zekerheid dat de bewoning zal worden gestaakt. De Voorzitter zegt dat d? eigenaars der bedoelde woningen den wette'ijken weg hebben gevolgd. Ze hebben de huur opgezegd, doch de huurcommissie heeft deze verlengd. Over deze woningen heeft <ie Gezondheidscommissie nog geen advies uitgebracht, wat de wet vereischt. Formeel is het aus onmogelü'k ze onbewoonbaar te verklaren. De Gezondheidscommissie die» te worden gehoord. Het voorstel van B. en W. wordt aange- Het voorstel tot wijziging van het Bouw verbod wordt zonder discussie aangenomen. Het voorstel van de Commissie voor strafverordeningen tot wijziging yan de Algemeene Politie-verordening eischen vleeschwinkels. De heer Sanders (sd.) vraagt na dere inlichtingen, o.a. welke de gedachten- gang is van B. en W. over winkels <he reeds oestaan. Is het de bedoeling de ver schillende bepalingen tamelijk rekbaar te maken, dus winkels die aan betamelijke eischen voWoen goed te keuren. De Voorzitter antwoordt, dat de bedoeling ia voor nieuwe winkeis uitdruk- kelük de hand aan de verordening te hou den. Voor bestaande winkels zal eenige consideratie worden gebruikt. Voorstel tot vaststelling aftrek OP jaarwedden van hoofden van scho len voor genot van vrije woning. De heer Lafeber (s.d.) verwacht i» de toekomst een verdubbeling van de huis huur. Het ligt voor de hand dat de huur prijs van de oude huizen op peil van de meuwe moet ^worden gebracht, wil spr. het bedrag van 400 maar voor ién jaar Vast stellen. De voorziter zegt dat 't bedrag te allen tjjde voor herziening vatbaar is. Het voorstel tot toekenning van een wekeluksche toelage aan de weduwe van wüien de werkman J. Bretuük. Wordt aangenomen. Het voorstel tot verkoop van loodsen en fabrieksinventaris. Wordt aangenomen. Het voorstel betreffende wüziging contract electriciteits-levering asn Schoonhoven. Wordt aangenomen. Voorstel betreffende de uitbreiding goederenloods en laad- en losweg bü 't station. B. en W. hebben ongunstig praeadvies uitgebracht op verzoek van de Mij. tot Ex ploitatie der S. S. De heer PotharBt (rjc.) betoogt, dat wanneer de S. S. de telegraafbokken weg neemt en een ondergrondsche telegraaf kabel aanlegt, ze geen behoefte heeft aan 2 M. grond doflh met 50 c.M. kon volstaan. Hü steit voor B. en W. te machtigen met de Maatsohappü tot Exploitate van Staatsspoorwegen in overleg te treden, haar vergunning te verleenen tot uitbrei ding van den goederenloods en verbree ding van den weg, waarbü de rooilun 60 c.M. mag worden overschreden, met dien verstande, dat in de plaats van net thans bestaande hek een muur ter afscheiding •wordt geplaatst en dat een ondergrond sche kabel wojxlt aangelegd ten behoeve van de telegrafie. De Voorzitter licht toe. dat B. en W. praeadvies hadden uit te brengen om trent het verzoek van de Mij. tot exploi tatie vaoi S. S.. en ander praeadvies kon niet worden uitgebracht. Het stadschoon zou er worden geschaad als men op 't ver zoek inging. Het ligt niet in de bedoeling zicb yuan-dig te stellen tegenover de 3. S. Nader overleg zou kunnen worden ge pleegd. Als het praeadvies wordt aange- B. en W, geen bezw aar om de S. S. mee te deelen dat als ze kan vol staan met minder dan twee meter. h:er- over overleg kan wonden gepleegd. Dit lÜkt spr. beter dan door aanneming van het voorstel Potharst een bepaalde breedte van den grond vast te stellen, zoodat, wan neer de Maatschappü iets meer dan 50 c.M. noodig had, deze niet kon worden toege staan op grond van 't besluit. De heer Potharst (r.k.) geeft dit laatste bezwaar toe. Alleen wenscht hij dat de motieven van het besluit aan de S. S. za! worden meegedeeld en dat het yerzoek niet zonder meer zal worden afgewezen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. (Slot in het volgend nummer.) GEMENGDE BERICHTEN. Familiedrama. By een f amilie aan de Deurningerstraat te Enschede hadden Maandagnacht de ouders zoodanige ruzie, dat de kinderen die boven sliepen, ontwaakten. Onder den in druk grüpt het 12-jarig dochtertje haar zusje van 7 maanden uit 't wiegje en gooit het uit het raam om 't in veiligheid te brengen. Zelf springt ze na, terwül een broertje van 5 k 6 jaar ook den sprong on derneemt. De zuigeling kreeg een schedel breuk en was direct dood, het broertje bralf een enkel. Aanhouding. Op de Prins Hendrikkade te Rotterdam zün aangehouden drie matrozen die zakken gestolen hadden uit het schip „Neptunus", en deze vervoerden naar het huis van den koopman W. C. aldaar. Een dezer zakken bevatte een partü morfine, ter waarde van 60.000 Mark. Ook de koopman C. is ge arresteerd. De morfine, welke bestemd was voor chemicaliën, is bü den handelaar R. aan den Goudschesingel in beslag genomen. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. Woerden, 2 Juni 1920 Aanvoer 333 part.jen. Prijs Goud- sehe Kaas le soort 16712; 2e soort f6366; le soori met Rijksmerk 1 66- 72. Handel traag. GroenUnveiiing. Nieuwerkenk a. d. Usel. 1 Juni. Coop. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Eng. kookommora f 11.7012.80, 2e srt. 7^0—B 20. klei halve 4.40—5, bloemkool 6.60—10.30, 2e srt. 1.80—4.10, uitschot Ü.10—0.70, sla 0.70 per 100; stekkkomikommers f 1 —6 per groote ben; peen 6.4011.80 per 100 bos. Veiling Boskoop 31 Mei. Pyrettnum per bos 0.020.25, rhodo dendron per tak 0.010.041*; lupinen per bos 0.060.20; bampanula per 0.100.20; lathyrus per bos 0.0G0.14; iris per bos 0.100.30; afgesneden ro zen per bos 0.150.42; papaver per bos 0.080.20; pioenen in soorten per bos 0.150.48; anjers per bos 0.020.05; asters 0.020.03 per bos; lugris per bos 0.02—0.12; delphinium per bos 0.08 0.30; spirea in pot, per stuk 0.22; acers in pot per stuk 0.25—0.46; rozen, per tak 0.04—0.09 ftlelie's per tak 0.4; aspe- »agus per bos 0.20—0.40; leeuwenbekken per bos 0.090.10; guilarya per bos 0.10; bruidsanjers per bos 0.020.03; wegelia per tak 0.01; centaurea per bos 0.06—0.08; hortensia in pot per stuk i 0.30; geranium per bos 0.05; violen per bos 0.01 V4; digatalus per bos 0.02; aardbeien per 5 ons 0j67; groenten, pos telein per K.G. 0.10. LAND- EN TUINBOUW. De kersenteelt bedreigd. De uitgebreide kersenteelt om Uden wordt met totalen ondergang bedreigd door de trekmade van den wintervi.uder. Wat dit gevaar beteekent, blü'kt hieruit, dat verleiden jaar aan de veiling voor 130.000 aan kersen werd geveild. De trekmade kwam voor een paar jaren hier het eerst merkbaar voor in ttfee boom gaarden in de Bitswük, welke boomgaar den nadien geen gewas meer opleverden. Thans hebben de trekmaden zich zoodanig over het geheele dorp verspreid en verme nigvuldigd, dat het kersengewas dit jaar zoo goed als mislukt is, hoewel de bloei prachtig verliep zonder nachtvorst en de vruchten goed gezet waren. (Hbld.) 423« STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 1 Juni 1920. Nieten: 84 86 145 221 233 239 290 293 345 435 493 563 569 605 613 638 647 790 791 836 859 875 895 896 897 933 955 1013 1048 1053 1074 1082 1085 1113 1129 1169 1161 1163 1187 1235 1246 1256 1298 1306 1311 1382 1383 1384 1396 1414 1416 1416 1525 1553 1596 1618 1663 1683 1693 1698 1707 1717 1798 1801 1829 1833 1865 1899 1900 2014 2044 2059 2086 2126 2141 2150 2161 2182 2225 2256 2296 2342 2357 2371 2389 2411 2426 2584 2600 2607 2728 2768 2815 2866 2883 2909 2942 2945 2955 2971 2976 3037 3038 3086 3102 3103 3186 3207 3216 3217 3292 3313 3323 3332 3348 3358 3459 3460 3526 3611 3612 3687 3784 3942 4026 4092 4117 4150 4182 4210 4224 4261 4266 4270 4271 4390 4432 4438 4509 4576 4582 4587 4604 4631 4754 4761 4767 4795 4869 4920 4925 4942 4990 4992 5046 5056 5091 5103 5199 5221 5296 5439 5447 5471 5476 5589 5633 5735 5761 5772 5785 5803 5873 5883 5890 5907 5970 5999 6020 6061 6071 6105 6218 6270 6284 6297 6328 6350 6460 6662 6578 6593 6609 6653 6677 6696 6708 6741 6744 3745 6773 6860 6884 7027 7048 7061 7081 7126 7129 7134 7174 7245 7345 7354 7463 7525 7535 7543 7553 7573 7587 7612 7622 7639 7645 7652 7717 7735 7738 7784 7788 7791 7840 7865 7878 7982 8053 8076 8102 8155 8186 8212 8241 8242 8321 8341 8386 8509 8524 8564 8569 8573 8627 8628 656 8661 8696 8704 8715 8746 8774 8833 8926 8869 9004 9030 9032 9080 9083 9144 9154 9159 9179 9181 9205 9236 9258 9331 9335 9346 9405 9412 9451 9483 9574 9644 9654 9782 9816 9889 9989 10073 10082 10092 10104 10108 10122 10140 10142 10333 10339 10352 10362 10376 10379 10382 10464 10521 10555 10655 10694 10697 10816 10830 10841 10943 10982 11020 11049 11228 11232 11234 11241 11367 11386 11394 11403 11410 11437 11456 11518 11553 11588 11609 11739 11858 11914 11929 11933 11963 12010 12034 12183 12242 12259 12263 12315 12332 12351 12395 12398 12416 12474 12476 12539 12579 12582 12602 12638 12777 12848 12870 12884 12895 12938 12934 13000 13067 13187 13211 13233 13277 13290 13308 13316 13361 13388 13472 13523 13528 13544 13608 13614 13728 13735 13736 13754 13839 13849 13871 13888 13917 13919 13979 14009 14018 14040 14070 14109 14146 14167 14187 14305 14317 14344 14354 14364 14384 14424 14440 14470 14477 14494 14502 14512 14522 14525 14542 14541 14542 14543 14558 14605 14608 14663 14683 14756 14758 14764 14768 14888 14923 14933 14937 14954 15034 15063 15234 15353 15279 15327 15366 15375 15380 15395 15396 15420 15431 15460 15505 15536 15582 15631 15640 1572L 15790 15817 15873 15880 15930 15951 15954 16007 16012 16064 16080 16097 16118 16131 16137 16195 16225 16272 16288 16306 16357 16371 16406 16435 16441 16447 16474 16486 16519 16521 16592 16636 16649 16654 16776 16881 16928 16969 17007 17020 17016 17023 17027 17060 17066 17074 17089 17096 17100 17101 17108 17121 17178 17180 17188 17225 17237 17291 17318 17319 17351 17402 17422 17433 17457 17457 17496 17537 17607 17640 17668 17741 17771 17772 17805 17833 17838 17866 17889 17901 17913 17926 17936 17984 17992 18020 18066 18090 18101 18103 18109 18115 18129 18173 18183 18192 18328 18332 18373 18430 18470 18514 18535 18560 18583 18594 18631 18668 18684 18701 18711 18778 18781 18786 18800 18819 18821 18902 18940 18942 18988 19021 19037 19045 19054 19079 19096 19105 19168 19188 19214 19259 19260 19301 19324 19334 19339 19452 19458 1946T 19472 19490 19515 19525 19541 19545 19613 19752 19777 19827 19867 19897 19971 20002 20037 20057 20062 20086 20148 20150 20176 20182 20194 20258 20277 20317 20402 20422 20426 20451 20497 20583 20616 20617 20660 20726 20735 20738 20758 20773 20784 20789 20835 20854 20946 20969 20971 20993 21010 21160 21179 21223 21248 21249 21258 21264 21286 21326 21348 21354 21380 21405 21517 21561 21578 21614 21622 21644 21728 21730 21764 21774 21776 21780 21818 21835 21838 21851 21925 21964 21988 22103 22124 22139 22155 22161 22173 22213 22225 22255 22288 22315 22316 22340 22349 22357 22376 22488 22500 22524 22565 22576 22611 22649 22711 22744 22828 22846 22856 22888 22917 22925 22937 22984 Vorige lü'st: 20374 moet zü'n 22374. Trekking van Woensdag 2 Juni. Ve Klasse. 1000: 466 11827 12854 12855 400: 1731 4908 8015 13783 14246 15559 16113 17750 20205 200: 158 5818 14210 20145 2083t 100: 6459 8817 9297 10096 13737 14520 Prüaen van 70. 97 124 520 574 927 1167 1192 1223 1262 1266 1445 1451 1508 1775 1897 2032 2040 2170 2291 2319 2369 2508 2541 2805 2903 2940 3274 3383 3540 3563 3629 3644 3704 3899 3987 4022 4162 4284 4475 4480 4555 4691 4693 4728 4918 5008 5040 5123 5232 5249 5318 5396 5481 5570 5984 6272 6511 6529 6563 6598 6619 6637 6692 6703 6883 6998 7045 7056 7?86 7300 7357 7361 7533 7647 7783 7991 8«49 8111 8121 8124 8494 8636 9103 9108 9150 9161 9255 9256 9366 9508 9523 9583 9841 10253 10375 10Ó7S 10623 10633 10792 107IR 10939 11218 U235 11289 11387 11407 11572 11616 11632 11707 11750 11822 11864 11883 11960 11966 12012 12044 12051 12181 12207 12225 12229 12310 12417 12544 12563 12768 12773 12892 12977 12995 13191 13224 13249 13373 13407 13494 13658 13616 13739 13793 13812 13875 13949 14052 14179 14245 14281 14308 14327 14356 14419 14430 14497 14539 14545 16485 14797 14840 14851 14963 14973 15110 15130 15167 15272 15304 15361 15506 15583 15638 15922 16129 16310 16322 16452 16482 16632 16723 16833 17073 17090 17139 17181 17327 17607 17543 17654 17760 17871 18005 18046 18457 18473 18506 18762 18777 18856 18956 18998 19086 19087 19088 19167 19240 19262 19332 19443 19484 19616 19753 19992 20025 20072 20257 20344 20439 20499 20505 20680 20593 20594 20731 20812 20850 20913 20926 21026 21070 21166 21185 21304 21338 21381 21391 21641 21701 21705 21902 22016 22023 22078 22107 22141 22186 22195 22307 22449 22475 22542 22589 22560 22816 22818 22838 22874 (Nieten volgend nummer.) STADSNIEUWS. GOUDA. 2 Juni 1920. Notaris N. F. Cambier Noot ca. Notaris N. F. Cambier van Nooten al hier heeft Maandag j.l., den eersten dag waarop hü zün notariaat heeft neergelegd, mogen ervaren hoezeer hü als notaris, door zün vele vrienden, die geregeld met hem in zakelijke relatie hebben gestaan, ia ge waardeerd. In een kring van zakenvrienden ia no taris Cambier van Nooten Maandagnamid- uag ten kantore van de Kaarsenfabriek genoodigd, waar hem bü monde van den heer I. IJssel de Schepper, in zeer waar- deerende bewoordingen is dank gebracht voor de wüze waarop hü zün notariaat in deze gemeente heeft vervuld. Deze hulde ging vergezeld van le aan bieding van een fraai geschenk, bestaande uit een staande klok. Deze eenvoudige huldiging zal zeker ve ler sympathie hebben ook buiten den klei nen kring, waarin ze plaats vond. want notaris Cambier van Nooten genoot bü zeer velen in Gouda zoowel als in de omgeving groot vertrouwen en stond in hoog aanaien. Het moge hem gegeven zün vele rustige jaren te mogen doorbrengen. Volkswoningen bü de Kaarsenfabriek. Naar wü vernemen is door de Directie der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda een terrein aangekocht groot 6 H.A., gele gen bewesten de terreinen der Kaarsenfa briek, bekend als Achtiehoven met aanlig gende gronden, teneinde dit te bestemmen voor den bouw van volkswoningen. Het ligt in de bedoeling aan te vangen met dn bouw van een complex van c.a. 100 woningen, waarvoor de plannen in voorbe reiding zijn. Het is zeker een verheugend feit, dat deze groote industrieele onderneming op deze wüze medewerkt om het vraagstuk van den woningnood tot oplossing te brengen. Gemeente-Secretarie. De heer C. G. van As, werkzaam op de gemeente-secretarie alhier is bevorderd tot eerste commies, chef der tweede afdee- ung. Stenografie. Heden behaalde onze stadgenoot, de heer A. H. de Metter Dipi. A stenograf.e en de heer J. J. van Wük getuigacnrift voor stenografie in dë Fransche taal. bei de leerungen van den heer H. E. de Kok. Acht-uur winkelsluiting. B. en W. hebben heden afgekondigd de Verordening tot wijziging van de Verorde ning op de Wiukelsluitipg, waarbü wordt bepaald dat het verboden iB een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kappers salons) geopend te hebben vóór 's mor gens b uur en né 's avonds 8 uur." Deze verordening treedt doe in werking op Zaterdag 5 Juni a.s. De algemeene dis pensatie voor den Zatendagawond blijft gelden. meer, of vaa iemand, die op grond van den belastingaanslag geen aanvraag om rente deed, wüziging is gekomen, waar door zün vermogen of inkomen daalde in die mate, dat hü niet langer in dv vermo gensbelasting of (en) in de Rijksinkom stenbelasting wordt aangeslagen naar een inkomen van f 1200.of moer. Ingevolge artikel 33 dor Ouderdomswet 1919 heeft een dergelijk persoon alsnog recht op de rente ex artikel 28. wanneer hü aantoont, dat hü zelf of sUn echtge noot niet langer in de vermogensbelasting of in de Rijksinkomstenbelastuig naar een inkomen van f 1200.of meer is sangs- alagen. Het is da® in rijn belang dat hü zoo spoedig mogelijk, dw.z. op den dag, waar op zün vermogenstoestand of zün inkom sten verandering ondergingen of zoo spoe dig mogelük daarna een aanvraag om ouderdomsrente indient, of, mocht bij reeds eerder een aanvraag om rente hébben in gediend, waarop door het Bestuur der RÜksverzekeingshank afwijzend werd be schikt, een tweede aanvraag om rente in dient. Met die indiening moet hü niet wachten, totdat de aanslagbiljetten zün uitgereikt of op het eventueel door hem ingediende bezwaarschrift of verzoek om ontheffing is beslist, omdat in dit geval de rente ingaat op den dag van de indie ning der op de veranderde omstandigheden gegronde aanvraag (artikel 33, 2e lid der Ouderdomswet 1919), Hü kan dan later, d.w.z. zoodra hü een beslissing op zün eventueel verzoek om ontheffing ontvangt of wel een aan slagbiljet ontvangt beneden de in de wet genoemde grens of wel in het geheel niet meer aangeslagen wordt de stukken of bewijzen, waaruit van een en ander blijkt, aan de Ryksverzekeringsbank toezenden. Voor verdere inlichtingen kunnen belang hebbenden zich wenden tot de tusschenpor- sonen of tot het kantoor van den Raad van Aiheid. AMMERSTOL. Aan de zalmmarkt alhier, werd gisteren aangevoerd één zomerzalm, prjjs 2.90 per K.G. Van Zondag op Maandag werd te Tien hoven één zalm gevangen. HNANUKfcLK UKKIU1T*N. WISSKLKOKB8KN. Officieels noteeriag U Amsterdam. deriü» Parü- Bruseel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania 2 Juni 1920. 1 Juni 2 Juni. - 10.66 10.67 6.45 6.40 21.05 21.15 48.90 49.27 2.05 1.85 46.20 46.20 58.70 68.75 49.20 48.75 SPORT. VOETBAL. ZwedenFinland 4i. In het Stockholmer Stadion vond Zon dag jj.l. deze ontmoeting plaats, die dodt da Zweden met 40 werd gewonnen. Rust 10. De rechterwing der Zweden heeft schitterend gespeeld en maakte alle doel punten. De Finnen speelden een zeer vlugge partü, evenwel met weinig verband. l>e Jeigische scheidsrechter Put# voldeed uit- stekend. KUNST. Sociëteit „Ons In de Maandagavond onuer voorzitter schap van Uen heer H. Knuttel genouoen u.gemoene ledenvergadering der Sociëteit „ons Genoegen" is ae resening en verant woording van den penningmeester over het societeitsjaar 19191 mu goedgekeurd. Lie bruto-winst werd geheel voor alschrü- ving bestemd. De altredende 'bestuursloden. de heeren II. Knuttel en A. J. Schilt, werden met al- stemmen herkozen. naar buiten. Ze zün vertrokken, onze Goudsche bleek neusjes, die een maandlang gaan genieten van boschlucht, rust en goeue voeding. Vanmorgen heeft de trein ze meegenomen, zeven minuten over half acht vertrok hü, maar lang voor dien tüd waren za al pre sent voor den ingang van 't station, de meisjes in haar Zomlagsche mantel en de jongenB in hun beste pak. Sommigen deden vroolu'k luidruchtig, anderen staarden stil voor zich uit. Een heeie maand van huis. daar moet je niet zoo mm over denken! De vaders en moeders omringden de kleu ters, deelden laatste vermaningen: Zoet wezen, hoor! en: ,J)oen wat de dames zeg gen", waarop plechtige verzekeringen en beloften volgden-tot de galeidkters het sein gaven voor vertrek. Toen was 't een algemeen gekus, de moeders konden ze naast niet laten gaan, leek 't wel. Maar de tüd drong, fluks werden de kinderen in de rü geschaard, voorwaarte door de controle. Een enkele vliegt moeder nog even om den hals, dan met een hoeraatje trekken ze den tunnel door. Juist rijdt de trein binnen, de kinderen stuiven op de gereserveerde coupé's af en even is 't een vredeLevende strijd om „een hoekje". Overigen», van zit ten komt nog niet veel. De kinderen (31 in getal) en de geleidsters (de dames W. Smit, J. de Wilde, M. Werning en T. Overeünder) verdringen zich voor de raam pjes om een laatsten afscheidsgroet te brengen aan de belangstellenden op het perron: den voorziter van de Goalsche Gezondheidskolonie, den heer C. J. M. Kroon en eenige dames van 't bestuur. Op verzoek van den stationschef waren de ouders niet meegegaan op 't perron, een enkele uitgezonderd, die door de controle had weten te glippen. Eindelijk: „Daar gaat-ie." Langzaam zet de trein zich in beweging, «akdocken en handen zwaaien buiten 't raampje- Dan gaan de belangstellenden huiswaarts een beetje „sneu" wel. Ze hadden allemaal wel meegewild naar Oudenbosch. BOSKOOP. Tot commandant van do Burger wacht alhier ia benoemd de heer J Hor onsiufl. Aan den heer M. van Za- 1 ngen is als zoodanig op zijn verzoek oorvol ontslag verleend. Door het bestuur der Bad- en Zwem inrichting alhier Is aangesteld tot had- meester de heer W. C. Boer Jr. al hier. HAASTRECHT. Van de hedenmorgen gehouden raadsver gadering vermelden wjj in 't kort hier eenige besluiten: Er werd afwüzend beschikt op de subsi- die-aanvraag voor den passagiersdienst He kendorpHaastrecht. Besloten werd de beide defecte brandspui ten te verkoopen en samenwerking te zoe ken mot de Part. Brandw. Mü- voor het ge bruik van haar motorspuit, die te Vllst is gestationneerd. Op het adres van den polder Achterpoort om subsidie voor het spuien en reductie op den electriciteitsprijs, werd afwüzen i be schikt; een commissie werd ingesteld met den gemeente-opzichter als controleur, tot onderzoek dezer zaak. Een voorstel van B. en W. tot opheffing van de distributie van regeeringsbruinbrood werd aangenomen. Het aares van de organi satie van sigarenmakers inzake de uitkee- ring van uitgetrokken leden werd aangeno men. Een motie-Scheer beoogend steunver- leening ook na 12 Juni werd.aangehouden. Besloten werd de jaarwedde-verhooging van den ambtenaar ter secretarie met in gang van 1 Jan. 1920 te doen ingaan. Een voorstel-Scheer om de volontaire een toe lage te geveH van 75.werd vei wor pen. Het voorstel van B. en W. om dc pen sioenen van de Wed. Oosterling en M. Stra- ver met 40 te verhoogen werd aange nomen. (Het verslag komt in het volgend num mer). Ouderdomsrente. Me® verzoekt ons van bevoegdezüde het volgende bericht op te nemen. Het geval kan zich voordoen, dat er in de financieele omstandigheden van iemand die op 3 December 1919 den leeftüd van 65 jaar had bereikt of overschreden en een aanvraag om rent» als bedoeld in artikel 28 der Ouderdomswet 1919 indiende, waar op door het Bestuur der Rijksverzekerings bank een afwijzende beslissing werd ge nomen, omdat hü zelf of ztin echtgenoot in de vermogensbelasting over het dienst jaar 191811919 of (en) in de Rüks'nkom- stenbelastdng over het dienstjaar 19l8il9J9 of het dienstjaar 1919'1920 was aangesla gen naar een inkomen van f 1200.of NIEUWERKERK d. IJSSEL. De heer A. J. Füan, hoofd der serste o. 1. school alhier, heeft na buna 38 jaren als zoodanig dienst te hebbem gedaan, te gen 1 October eervol ontsla* aangevraagd. Met 319.000 is de heer T. Merb.s al hier, laagste inschrijver voor den bouw van 40 arbeiderswoningen voor rekening \an de „Veneclaalaohe Woningstichting" te Ven endaal. VLIST. In do ledenvergadering van de on derlinge brandverzekering voor V list en omstreken ga! de Direc eur rekening eu verantwoording van het beheer over het afgeloopen jaar D$ ontvangsten bedroegen f 42.286.29, en de uitgaven f 1.920 161/, Batig saldo f 40.365.52J4 Uit het versiag bleek dat verzekerd was voor een bedrag van f 1.811.260. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer C. Rij nevohj, die de benoeming aannam. Tot hersehatters werden gekozen de aftredende leden de heeren W. Spek A v. d. Mei en N. W. Kastelijn- Besloten werd ten behoeve van de verlenig'ng ^aan te schaffen een mo- or brandspuit van de firma Bikkers te Rotterdam en deze spuit ter beschik king te stel'en van de gemeenten Vlist. Polsbroek en Bergambacht, tegen een jaarüjksche kleine bijdrage. Voorts werd besloten de gelegenhe d open te stellen .ot toetreding van nieu we leden tegen inlage van 15.— per f 1000 onder voorwaarde dat gedu rende 5 jaren een premiie wordt be taald van f5.— por jaar per f 1000 Daarna werd de gebruikelijke ver loting gehoüden van sigaren. Afscheid Kdusrd Verkade. Na de voorste lUig van Ha:nle in en S ad «schouw huig. in Amsterdam, dje tegen middernacht einiLgde, is Edunrd Verkade op buitengewoon nar- .elijke wijze gchuldgd. Verscheidene bloemstukken en geschenken werden den scheldenden kunstenaar aangeuoden. l)e hoer Verkade, zeer ontroerd, sprak tx'n vrij uitvoerig daukwoord- De schouwburg was bijnagebeel uit verkocht. LAATSTE BERICHTEN. De vrede Met Hongarii*. PARIJS, 2 Juni. Niet generaal Soos, mi nister van oorlog van Hongarüe» zal hat ilongaarsche vredesverdrag Vrijdag ondor- toeken vit naam van d® Magyaarache rege®- ring, doch d® minister van Arbeid, Beaart, die vergezeld zal sijn van d«n h®er Lasar van Brascke. WU'igtngen in 't Belgisch minister»*. BRUSSEL, 2 Juni. In de wandelgangen der Kamer loopen geruchten over wijzigin gen, die in het Belgische ministerie zouden worden gebracht. De heeren Rencin neemt ontslag, de heer Japar zou de portefeuille voor binnenlandsche zaken en de heer De Wouters D'Oplinter de portefeuille voor economische aangelegenheden op zich ne men. Millioenen verduisterd. LUGANO, 2 Juni. Uit het ministè re van Bevrijde Gebieden zijn millioe nen verduis erd, wat tot een groot Htaatssehandaal dreigt te worden. Te Rome zijn verscheldon© beambten van het ministerie gearresteerd. Men ver wacht de arrestatie van een hoogen functionaris van het departement van Binnonlandsche Zaken. Dreigende bankbeambten-sUkiag. BERLIJN, 2 Juni. Het antwoord van d« directies der Banken op de voorstellen yón het Kijksarbeid ministe rie wordl ydoor het algemeen verbond van Duitftche Bank beambten en de Duit sche Bénkljeambtenvereenig ng geheel onvoldoende geacht en beschouwd alt een pog ng om de zaak op de lange baan te schuiven. De beide bonden bevolen daarom aaa tin algemeene staking dor bankbeamb- b n le besluiten. Braad. Hedennacht omstreeks kwart voor v.jf is brand ontstaan in een auto-gs- royw in de Lange LeldschDwuj-e- straat te Amsterdam. In de garage waren ongeveer 20 auio's geborgen. Do brandweer was den brand spoedig meester, doch kon niet verhinderen dat 10 automobielen door het vuur werden vernield. Een der brand wachts liep brand wonden op en moest naar het Wilhel- minu-ziekenhuls worden vervoerd. Tegen den eigenaar, den heer Krabben dam, is proces-verhaal opgemaakt, omdat hü d« benzine had opgeslagen In strijd met de bepalingen der Hinderwet. Hieraan is vermocdelü'k de oorzaak van den brdnd toe te schrijven. TWEEDE KAMER. (Zitting van haden.) De heer Van Raveateün (c.p.) vraagt verlof tot het houden van een in terpellatie over het ontsla* aan den com mies bü den Staatsspoor. Op dit verzoek zal morgen worden beslist. De Kamer geeft den beer Duys verlof tot het houden eener interpellatie over de wüzigin* der looaklassen van de inval iditei taverzakerin*. De Voorzitter «Uit voor daze in terpellatie te houden voor de behandeling van het wetsontwerp in zak® verruiming van he'. belastinggebied der gemeenten. De heer Duys (sxi.) verdedigt zeer uitvoerig zün voorzie! om de interpellatie meer vooraan op de agenda te Plaatsen. Spr. wil de interpellatie voor de anti-revo lutie-wet behandelen. De Voorzitter zegt, dnt hi) de ge heele agenda waarop nog meer ontwerpen zullen worden geplaatst zal doen afhan delen en dat hij zoo noodig geen zomer- lecee zal nemen. De heer van den Tempel (».d.) steunt zeer uitvoerig het voorstel-Duys. (De vergadering duurt voort) TELEGRAFISCH WEERBKItlCHT. Hoogs o stand 774.2 te Valentin, laagste stand 756 3 te Skageh. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Zuidweetel jke tot Wout cl jke wind, gedeeitel'jk bewolkt, we n g of geen regen zelfde tempera tuur.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2