Joodsche kokmie aangevallen en drie per sonen gedood. In een magazijn te Jeruza lem worden bommen gevonden, blijkbaar mei bet doel daar gebracht om de boven dit magazijn gevestigde Engeland-il'aJas tma Bank te vernielen. iBlykens een telegram uit Omek ia daar het geding tegen de voormalige minister* van Koltsjak geëindigd. Vier hunner zijn ter dood, de andere zestien tot dwangar beid van tien tot vijf jaar veroordeeld. Allen hebben een beroep op Lenin en Trofcnky gedaan. In afwachting van het antwoord ie de terechtstelling van de vier ter dood veroordeelden opgeschort. Tusschen de republiek Georgië en de bolsjewiki ia op 12 Juni vrede gesloten. pÏJITENLAJ^JPSCH NIEUWS. BELG IE. Activisten veroordeeld. Het Assisenhof veroordeelde ter dood bij verstek dp activisten Severeyns, Bellefroid en Urai. De twaalf anderen werden veroor deeld tot straffen loopende van tien tot twiptig, jaar dwangarbeid. De tijdgeest in de gevangenis. Bij'"het"bestuur der gevangenissen Is een verzoek Ingekomen, dat zeker origineel is. Men weet dat in sommige gevangenissen dwangarbeid moet verricht worden. Nu eischsn de gevangenen invoering van den 8-urigen werkdag. Zal misschien spoedig de stiehting van een vakverecniging volgen? eng Eland. De Marconisten-staking. De staking der Marconisten neemt een ernstig karakter aan. Tpen Zaterdag het stoomschip „Belgian' van de White Star Line én het Amerikaansche atoomschip „Haverford" op het punt waren van Liver pool haar Amerika te vertrekken, gelastte eéh' gedelegeerde van den bond van zeelie den eh 'stokers, "het personeel aan den wal dên arbeid heer te leggen, daar de toestel- lett &an boord vaii de beide schepen door onderkruipers zouden worden bediend. Nader 'wordt gemeld, dat de stokers en matrozen der genoemde schepen geweigerd hebben Uft te varen. BINNENLAND. Nedértand eh België. iHet „Journal" te Farys geeft een nota weer, geu.-ea.erui door ongeveer zoo aige- vaariUguen, weike ia ovonianuigxt aan uen ramjater-presideut, welke nota vraagt uat Erankruk voiUzLgen steun zal verieenea aan Beigië «n al te reauitaten te veitkni- gen, dié voortvloeien uit de beslissing van dén Uppefsten ltaad van 8 Maart 11111». volgens welke beslissing de verdragen van 1K39 moeten worden herzien in bet totaal ihunaer bepalingen om Beigië te bevryilen van de door de verdragen opgelegde hou- vereimteiVen an het regime van de Üchehle te regalen ep Belgisch Limburg en het ge ven van een kanaal voor Antwerpen van den Rijn. Dé Internationale rechtspraak. Het volgend communiqué is Vrijdag uit gegeven omtrent de Internationale Juris te A-«bnf eren tie De pdviseerende Juriatencommisste voor de instelling van een Permanent Hof van Internationale Justitie, benoemd door den Volkenbond, hield Donderdag zijn eerste werkzitting in het Vredespaleis, met baron Descamps als president; mr. Loder ais vice- president, en Commendatore Anzilotti als secretaris-generaal. De commissie stelde haar regelingen van weMfcaamhedon vast, waarin bepaald is dat inleen morgen een vergadering z# plaats hebben. Vervolgen» ving een algemeene beraad slaging aan omtrent de wyze waarop de commissie de vele problimen, waarvoor zy geplaatst is, zal aanvatien. Besloten werd, eerst het vraagstuk te behandelen van de organisatie'van het Hof Adat erkend wordt een der moeilijkste te zyh, welke de com missie heeft op te lossen.' „De commissie vangt haar beraadslagin gen aan met het brengen van hulde aan het werk der beide Haagsche Conferentiën, welke, met een gezag dat boven eiken twij fel verheven is, reeds stappen hebben ge daan in de richting van de oplot.sing van het probleem van de organisatie van het Hof, van interationale Justitie. „De Commissie is bereid ook in overwe ging! te nemen de ontwerpen, afkomstig van verschillende Regeeringen, van confe rentiën, byeengeroepea op initiatief van Regeeringen, vau internationale weten- schappeiyke organisaties en van juristen van aHe nationaliteiten, wier werkzaamhe den aan die der commissie zyn voorafge gaan. De Commissie zal gebruik maken van alle bronnen van inlichting, welke op het oogenblik te harer beschikking staan, teneide aldus het doel te vervullen, waar toe zy is bijeengeroepen door den Volken bond." Kinderen, werkzaam in het bedrijf hunner ouder*, buiten de Invaliditeitswet? Dezer dagen verscheen in de bladen een communiqué, meldende, dat be ah ut was, dat kinderen, in het bedrijf of de huishou ding van hun oud ens werkzaam, in het al gemeen geacht zouden worden niet in loondienst te zyn; buitengewone gevallen «aangelaten. DnAman wend toegevoegd, dat de rente- kaarten van deigelyke kinderen thans nie tig zullen worden verklaard en de zegels geremitteerd. De eterste mededeel ing in echter te al gemeen, de tweede niet geheel juist. De Centrale Raad van Beroep heeft een uitspraak gedaan, waarbij ter zake van een bepaald geval uitgemaakt werd, dat in het algemeen inwonende eigen kinde ren niet Veraefeeringsplichtig zijn. De talrüke schakeeringen echter, die zich in de verhouding tusschen ouders en kinderen voordoen, maakt het onmogelijk uk deze éérve uitapraak reeds ©en alge- meenen conclusie te trekken. Hiermede zal gewacht moeten worden, totdat een «re an dere gevallen, waaromtrent reeds beroep is ingesteld, tot een beslissing gebracht zullen zijn. Hoe deze zaak echter ook afloopt, een algemeen* nietigverklaring ran rente- kaarten van kinderen, in het bedrijf of de huishouding hunner ouders werkzaam, zal niet plaat» kunnen vinden. Immers, al blijkt werkelijk, dat dergelijke kinderen in het algemeen niet verzekenngspljchtig zyn, de mogelykheid van het wel bestaan van dienstverhouding blijft zooals de Centrale Raad niet ontkent steeds aan wezig. Daarom zullen ook in dat geval alleen de rentekaarten van die kinderen nietig verklaard dienen te worden, wan neer zulks gevraagd wordt en een in te stellen onderzoek aanleiding geeft aldus te handelen. Voorloopjg echter wachte men af. tot dat meer zekerheid zal zijn verkregen. Hooge Raad van Arbeid. Het Algemeen Weekblad „De Midden standsbond" bevat in zyn pas verschenen nummer eenige mededeelingen aan de aan gesloten vereenigmgen van den Nederland- BChen Middenstawkabond en verdere be langhebbenden, waaruit blykt, dat by den Hoogen Raad van Arbeid zyn ingekomen: een voorontwerp voor een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld bii ar tikel 82 der Arbeidswet 1919 (regelende de verplichting van geneeskundigen tot 'het doen van aangifte van beroepsziekte- geval Ienmet toelichting, en een vooront werp van we* tot w'uzigmg van de Steen- ihouwerswet met memorie van toelichting en bylage, en dat de commissie voor de bedryfsorganisatie uit den Hoogen Raad van Arbeid aan den voorzitter van den Raad haar advies heeft uitgebracht be treffende het voorontwerp van wet eener burgerlyk-rechtelyke regeling der collec tieve arbeidsovereenkomst Rotterdam's financiën. Een zestigtal notabele ingezetenen van Rotterdam heelt tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een adres gericht, waar in verzocht wordt het raadsbesluit tot ver voeging van de loonen der gemeentearbei ders met terugwerkende kracht, niet goeu te keuren. Zy acht het betreffende raads besluit een bedreiging voor den financiee- len toestand der gemeente, waardoor voor al op hen, die van een bescheiden vast in komen moeten leven, een ondraaglijke las-, woiiït gelegd. Vragenrecht Provinciale Staten. Naar aanleiding van het voorstel van het lid der trov. Staten van Zuid-tiollanü. den heer Van Staal, in de jongste najaars vergadering gedaan, geven Ged. Staten in overweging in het regiement van orde op te nemen, waarin wordt bepaalt, dat ieder lid, ook wanneer geen zitting wordt ge houden, aan Ged. Staten vragen kan doen. voor zooveel de in de artikelen 162 tot en met 162 der Provinciale wet bedoelde han delingen betreft. ïenzy Ged. Staten over wegend bezwaar hebben, deelen zij deze vragen met hun antwoord aan de leden der Staten mede. Onze suikervoorziening. Het „Ned. Weekblad vav handel in krui- denierswaren" verneemt, dat het reeds vaststaat, dat met de nieuwe campagne de prys dar vrye suiker in geen geval zal worden verhoogd en integendeel een prijs daling niet i« uitgesloten. Het Wad ziet aankomen dat èn grossier èn winketier zal zorgdragen by den aanvang der campagne den voorraad geheel te hebben geruimd. Tenzij de centrale suikermaatschappy de gelegenheid opent reeds zeer tijdig op de nieuwe conditie suiker te betrekken, acht het blad het in verband met het nieuwe denkbeeld niet onmogelijk, dat ons eind September een stagnatie in de suikervoor- ziemng te w.""— Uit de Sigarenindustrie. De verschillende patroonsbonden indeNe- derlandsche sigaren- en tabaécsnyveiheid hebben zich per circulaire toft alle sigaren fabrikanten in Nederland gewend, onder opmerking' dat den besturen der fabrikan tenbonden van verschillende zijden klach ten bereiken over den aanmaak ran siga ren beneden de loonen, vastgesteld bij het collectief arbeidscontract. De besturen dringen er op aan, zoowel by patroons als by werklieden om het maken van sigaren beneden de loonen van het collectief con tract te staken. De strengste maateregelen zullen tegen overtreders worden genomen, terwijl de veroorzaakte schade van hen zal worden teruggevorderd. De fabriikantertbomden en werkliedenor- ganisatiee zullen plaatselijke commissies vormen, die overtredingen van het con tract zullen opsporen en met alle gepaste middelen tegengaan. Ook het zg. thuiswerk moet zooveel als doenlijk is, met alle kracht worden ver hinderd. De broodprijs. Te Leiden zal dè gemeentelijke duurte- commissie op verzoek van B. en W. een on derzoek instellen naar de noodzakelijkheid van de laatste verhooging van den witte- broodprijs. Ook van regeeringswege schijnt aan de broodprijzen aandacht te worden geschonken; naar wij vernemen hejeft de minister van Landbouw opgave gevraagd van de broodprijzen in de verschillende ge meenten. De ex-keizerin. Volgens een Duitsch radio-telegram zou de toestand van de ex-keizerin op Doorn zoo ernstig zijn, dat de dood elk oogenblik kan worden verwacht. Kanaal Vereeniging „De Geldersche Vallei." Onder voorzitterschap van mr. J. C. Graaf van Randwijck, burgemeester van Amers foort, werd aldaar 9 Juni 1.1. de jaarverga dering gehouden. Aan het jaarverslag van het verhandelde ter vergadering is het volgende ontleend: Het plan voor het scheepvaartkanaal ont worpen door ingenieur van Goor, technisch adviseur der vereeniging kwam in 1919 ge reed en werd in September 1.1. onder den titel: „Voorloopig ontwerp voor een groot schoepvaartkanaal, ter verbinding van Am sterdam met den oriverdeelden Ry'n, dóór de Geldersche Vallei" aan de Regeering aangeboden, met verzoek het te willen stel len in handen eener Staatscommissie, ter nader onderzoek. Er mag verondersteld rden, dat de zaak than» by haar in stu die is. Uit gezaghebbende en belanghebben de kringen, werden inmiddels talrijke blij ken van instemming met het ontwerp ont leden, de van Capelli Het ledental der vereeniging bleef sta- tionnair. De periodiek aftredende bestuurs- de heeren Jhr. Schimmélpenninck, :11e en Vliegen, werden herkozen. Een Hospitaal voor Dieren. In een. Vrijdagavond te Amsterdam ge houden vergadering, uitgeschreven door Bond van Daadwerkelijke Dierenbe scherming, is na een inleiding van Prof. E. H. Swaen besloten in de verschillende vereenigingen, waarvoor de vertegenwoor digers de vergadering bijwoonden, het plan te bespreken om in Amsterdam op te rich ten een hospitaal voor dieren. Dit hospitaal heeft ten doel lo. eerste hulp in geval van een ongeluk te verleenen, 2o. goede verpleging voor zieke huisdieren met vrye artsen-keuze (het begrip „huis dieren" hierbij op te vatten in den ruim- sten zin, dus niet alleen honden en katten maar ook paarden, klein vee, vogels, enz.) 3o. de instelling van een polikliniek voor dieren van mi Centr. Vereen, voor openbare leeszalen en bibliotheken. Te Nijmegen is zateauug en Zondag de jaariyiKscine vergadering gehouden van de centr. Vereenig.ng voor openbare leeeza- len eu biououncaen, welke werd geleid door den voorzittter, Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. iDe voorzitter van de Nymeegsche R.-K. Openbare Leeszaal en BoekeryDr. H. van der Vetden, verwelkomde Zaterdagavond de leden der vereeniging te Nymegem Zondagmorgen bracmt een extra-tram de leden naar Groot Berg en Dal, waar de be spiedingen werden voortgezet. Aan de orde was een bespreking van het vraagatuk: Platteiandslectuurvoorzie- ning en Reizende Bublio toeken. waarover door drie leden der vereeniging prao-ad- iezen waren uitgebracht. Dr. L. Herbzloerger, von Amsterdam, kwam in zijn prae^advies tot >le volgende 1. in stadjes en dorpen, die op een knng van meer dan een honderdtal e/ers kunnen redenen, bevordere inen ie vor ming van e-gen openbare bibliotheken als piaateelyke afdeeiingen der provinciale bonden, zoo noodig ook vin loeszaaities, die slechts op zeer beperkte tyden behoe ven te worden opengesteld; 2. In die vaste biöiiotnexe:i behooren alleen zulke boeken thuis, die kans loopen ook op den duur eenige malen per jaar te worden uitgeleend. 3. Deze piaatseiykp bibliothekeq zullen worden gecontroleerd door er. fmancieelen ateun genieten van Ie Droviuc.a e bonden, die tevers invloed zullen u t -efenen op de benoeming der bibliothecarissen. 4. Zi: zullen alleen uau steun kunnen genieten en ais openbare biblotheken wor- ien entend, indien in haa- bestuur verte- g« nwooiUigers van uc vjrusuiuende wo"- nese en xerkelyae richtingen imet uitzon dering der katinoueae) zuilen hebben zit- o. lAtoveei mogelijk worde bevorderd, dat d" bestaande dorpsooeseryen, zoo noodig na schihting en reoigamsatie ,n jpenbure Djbl.otneKen worden omgezet of versmol ten; 6. Ter verkenning van het terrein wor de door de Ceatrale Vereeniging nog in tien loop van dit jaar een enquete inge steld naar aantai, aard en omstandigheden van de thans bestaande plattelandsb.buo- uiesen, een onderzoek, waarby ook de sChooibiblioitheken zullen moeten worden betrokken; 7. Voor het ontvangen van reizende bi bliotheken zullen al die plaatsen in aan merking komen, doe te klein zyn voor het onderhoud eener vaste openharo bibiio- 8. Zy zullen op den duur het doelma tigst worden uitgezonden door de provin ciale centraal-«bureauxvoorloopig zal de Vereeniging voor Reizende Bibliotheken vbornamelyk die provincies hebben te ver zorgen, in welke dit werk nog niet in vol doende mate zal zyn georganiseerd; 9. Het instituut der correspondent schappen zal hebben te dienen als aanvul ling op den boekenvoorraad der vaste en der reizende bibliotheken in dien zin. dat door dit middel in den regel alleen zulke boeken zullen kunnen worden aangevraagd en verzonden, die niet in aanmerking ko men voor opneming in de plaatselijke ver zamelingen; 10. Correspondentschappen zullen het doelmatigst functlonneeren tusschen elke openbare leeszaal en den krans van dor pen, die met die leeszalen de korste en snelste verbinding hebben. De by haar aangevraagde, niet in eigen voorraad wezige boeken dient iedere leeszaal te kunnen betrekken uit of door bemiddeling van hare bonden-centrale. Correspondent schappen, ook slechts mat een enkelen le zer (op de kleinste plaatsen) dienen mo gelijk te zyn; 11. Reizende bibliotheken zullen worden ontvangen door en correspo: schappen worden ingesteld met pei__ of vereenigingen van bepaalde richting, al zal ook zooveel mogelijk op samenwerking tusschen de verschillende lezersgroepen van een dorp moeten worden aangedron gen; 12. Ook aan de plattelandsgemeenten zal door het Ryk de verplichting moeten worden opgelegd om, volgens een gegra dueerd tarief, financieelen steun te geven aan het openbare bibliotheekwezen, voor zoover hunne inwoners daarvan, zij het in den vorm van vaste, van reizende biblio theken of van correspondentschappen, de weldaden genieten. Zoolang een gemeente niet aan die verplichting heeft voldaan, zal van de lezers een minimum-cojitributie of een leeageld moeten worden gevorderd; 13. Het katholieke biblotheekwezen op het platte'and zal z(jn eigeh organisatie van plaatselijke en reizende bibliotheken en correspondentschappen moeten hebben, ter wijl in menige streek een coöperatie tus schen de algemeene en katholieke lectuur voorziening van voordeel zal zyn voor bei de lezersgroepen; 14. De bibliothecarissen, boek beheerders en correspondenten dienen, in evenredig heid met den omvang van hunne prestatie, een jaarlyksche belooning te ontvangen voor hun werk. De heer dr. C. A. besprak in zyn prae-advies de reh bliotheken alleen voor zoover deze verband houden met de plannen, welke hij ontwik kelde. Zyn conclusies waren de volgende: 1. Het openbaar leeszaalwezen heeft ten doel voor allen zonder onderscheid de gele genheid te openen om op gemakkelijke wy- ze gebruik te maken van het goede en nut tige, dat de drukpers geleverd heeft en le vert; 2. De plattelandsvoorziening strekt zich uit over allen, die tengevolge van hun woonplaats het gebouw der Openbare Lees zaal en Bibliotheek moeilijk kunnen berei- m; 3. De kern der plattelandsvoorziening zij 't correspondentschap, dat de regelma tige verbinding tusschen de verwyderd wo nende lezers en het uitleenbureau der Open bare Leeszaal en Bibliotheek onderhoudt; 4. Zoo mogelijk dient overal aan het correspondentschap een wisselbibliotheek te worden verbonden; 5. Voor kleine centra (kleine steden, dorpen met flirake kom) is aangewezen het stichten van een leeszaal-alleen, verbonden met correspondentschap en wisselbiblio theek. Ook voor kleine plaatsen boven 5000 zielen verdient dit systeem de voorkeur bo ven het tegenwoordige uniforme; 6. Voor verzorging der correspondent schappen worden alleen aangewezen de penbare leeszalen met goed voorziene boe kerijen; 7. De leiding der plattelandsvoorziening geschiedt het beste door een provinciale or ganisatie. Het hoofdgewicht worde gelegd op de keuze v©n geschikte correspondenten; 8. Aan het tegenwoordige subsidiee- ringsstelsel ontbreekt, dat filialen (leesza len-alleen met wisselbibliotheek en cor respondentschap) in kleine plaatsen niet gesubsidieerd worden iets wat wel ge schiedt met de filialen in de buitenwijken der LAND- EN ZEEMACHT. Toelage by vrijwillig verblijf onder de Bij legerorder ïs bekend gemaakt, dat oldij-genietende militairen, behoorende tot het verlofspersoneel, die in aansluiting aan verplicht onafgebroken verblijf onder de wapenen doordienen, eene soldy-verhoo- ging genieten van 0.10 per dag, zoolang dat verder verblijf onder de wapenen voort duurt. GEMENGDE BERICHTEN. De uitsluiting in de bouwvakken. Dejeden der Algemeene Patroonsvereëni- ging te Amsterdam hebben heden de by hen werkende bouwvakarbeiders, georganiseerd in de moderne en syndicalistische bonden, opgezegd tegen Donderdag 24 Juni a.s. De uitsluiting gaat dus tegen dien datum in. De Christelijke en Katholieke georgani seerde arbeiders, benevens de ongeorgani seerden zullen niet worden uitgesloten. Waar deze groepen in de groote steden weinig leden tellen, daar kan gerust wor den gpegd, dat hel bouwbedrijf Donderdag a.s. zA) goed als stil komt te liggen. De uitsluiting omvat in dat geval circa 3000 timerlieden, metselaars, betonwerkers en steenhouwers. Men rekent in arbeiderskringen op een langdurigen strijd. Gesproken wordt zelfs van 3 maanden. Het hoofdbestuur van de Landelijke Fe deratie van bouwvakarbeiders heeft aan den Bond van Patroonsvereenigingen in Neder land en aan den R.-K. Werkgeversbond een schryven gericht, waarin naar aanleiding van de uitsluiting wordt gezegd, dat het grootste deel der stucadoors te 's-Gravenha- ge reeds geruimen tijd^op „normale wijze" het werk heeft hervat bij werkgevers, die bereid waren om „normale" arbeidsvoor waarden in te willigen. Daar het meerendeel der stakende stuca doors gedurende de staking is werkzaam geweest bij diverse werkgevers voor de ge stelde eischen, wordt geconcludeerd, dat 't bedryf het wel kan dragen. Voorts wordt betoogd, dat het instituut der collectieve arbeidsovereenkomst door 't optreden der patroons wordt gemaakt tot een machtsinstituut in handen der werkge vers. Ofschoon het hoofdbestuur het ultima tum der patroon» meent te moeten afwij zen, zegt het ten slotte bereid te zyn, in nader overleg met den patroonsbond een behoorlijke regeling der arbeidsvoorwaar den te helpen bevorderen. Staking te Zaandam opgeheven. De staking aan de Ned. Meubel- enHout- warenfabriek te Zaandam is opgeheven na dat de directie er in had toegestemd om het bestuurslid van de afdeeling, die zonder verlof het congres te Utrecht als afgevaar digde had bijgewoond, weder tot de fabriek toe te laten. Concentratie in bakkersbedrijven. Een aantal kleine bakkerspatroons te De venter hebben besloten hun zaken voor ge zamenlijke rekening te gaan dryven. De Sonnenberg te Oosterbeek verkocht.. Het bekende fraaie landgoed de Sonnen berg te Oosterbeek is aan een particulier verkocht. De plaats blijft in denzelfden toestand, waarin zy zich nu bevindt. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben te Zwolle drie inbrekers op het kan toor der firma Heiman» handel in ijzer en lompen aan de Thorbeckegracht, de brand kast opengeboord. Deze bevatte alleen de boeken. Een poging om een tweede brand kast, waarin geld was geborgen, te forcee- ren, mislukte. Klokgewicht gevallen. In de Groote Kerk te Rotterdam is Zater het schakelbord der electrische verlichting totaal vernield. Personen zijn niet getrof- Nederlander in België gearresteerd. Te Antwerpen is, naar men aan de „Maasbode" bericht, een Nederlandsche postambtenaar D. uit Oostburg gearre steerd, die een brief met 35.000 frs. had ontvreemd. Hy had nog 8000 frs. in ziin bezit. D. zal aan de Nederlandsche justitie worden uitgeleverd. Kind in een riool gevallen. Zondagmiddag is een 2%-jarig kind op de Reguliersgracht te Amsterdam in een open staand riool gevallen, waarvan jongens en meisjes spelenderwijs het deksel hadden afgelicht. De brandweer moest er aan te pas komen om het kind op te halen. Het bleek toen reeds overleden te zijn. De Veleer stoompont aangevaren. Vrijdagavond i» te stoomboot te Velsen aangevaren door het stoomschip „Stella" dat op weg was naar IJmuiden. De pont lag aan den wal en de „Stella" kwam er regelrecht op af. De kapitein van de „Stella", welk schip vermoedelijk uit 't roer liep, zag 't ongeluk aankomen en liet men volle kracht achteruit gaan, het schip had echter zoo'n vaart dat het met flinke kracht tegen de pont opkwam. De men- schen op de stoompont waren gewaar schuwd en hadden deze in allerijl verlaten. Twee auto's" konden er echter niet meer af komen. De beide kettingen waarlangs de pont vaatt braken af als touwtjes, en zoo dreef dn pl.nt van den wal af. Ernstige schade heeft de pont blijkbaar niet bekomen want zy maakte geen water. Het verkeer over het Noordzeekanaal on dervond een eur vertraging, daar de andere pont eerst schoon gemaakt moest worden, i >e „Steila" zette de rejs naar IJmuiden Sleepboot gelicht. Zondagmorgen is binnen de pieren van IJmuiden gebracht de gelichte sleepho it .Hercules" van het Bureau Wijsmuller, die in den' vreuse)ijken storm van het vorig jaar voorgaat» 'an IJmuiden met man en muia is vergaan. Bij hoog water zal de boot op den grond gelaten werden om by laag water het zand en het water- er uit. te pompen. Van kapitein var. der M iele en matroos Byl zijn de lijken rug rile1 gevonden. Defect aan een spoorbrug. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur is de electrische spoorbrug over het Ry'n- en Schiekanaal by Leiden in het ongereede ge raakt, waardoor ze niet geheel kon worden neergelaten. Dientengevolge ondervond het treinverkeer op de lijnen Leiden-Utrecht 1% uur vertraging. De reizifers uit de rich ting Utrecht moesten bij de brug uitstappen en zich te voet naar leiden begeven. De groote scheepvaart was ook gedurende lü uur gestremd. f Hoogen ouderdom. Bij Lillesand, in Noorwegen, is een Noor- sche tlame, mevr. Elisabeth Jensen, overle den, die 107 jaar is Jeugdige vechtersbazen. By een vechtpartij te Ureterp stak een 14-jarige jongen zijn 16-jarigen tegenstan der met een mes in de borst, ter hoogte van de hartstreek. Zyn toestand is van dien aard, dat hij niet mag vervoerd worden. Nederlandsch zeiljacht gestrand. Een Nederlandsch zeiljacht, vermoedelijk de F 2, is op het breekwater bij West Ka-„ palle gestrand. De bemanning is in veilig heid. (N. R. Ct.) FINANCIEELE BERICHTEN. Nationale Bankvereeniging. In de Vrijdag te Utrecht gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders werden de balans en de winst- en verlies rekening over 1919 goedgekeurd en het di vidend bepaald op 6 Door toevoeging uit de winst 1919 van ƒ600.000, zal de reserve stijgen tot ƒ2.100.000, zoodat kapitaal en reserve als dan bedragen ƒ8.100.000. Tot commissaris werd gekozen de heer mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud burgemeester der gemeente Arnhem, te Arnhem, terwijl de heeren Jhr. W. F. A. van Pestel, mr. J. D. van der Plaats en dr. W. A. Poort, die periodiek aftraden, werden herkozen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co Bureaux voor den Handel zijn over de ai- geloopen week, eindigende 18 Juni in Ne derland uitgesproken 42 faillissementen te gen 24 faillissementen in dezelfde week van' het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Juni 192" 630 faillissementen tegenover 644 over het zelfde tjjdperk van het vorige jaar. ONDERWIJS^ Uitkeering gesanctionneerd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd de verordening op at uitbetaling der jaarwedden aan onderwy- zers(essen) in de gemeente Winkel, waarby o.m. bepaald is, dat ^itkeerin* van sa^rU in geval van zwangerschap en bevalling aan ongehuwde onderwijzeressen moge lijk is. I - STADSNIEUWS. GOUiDA. 21 Juni 1920. Gemeenteraadsvergadering. De Gemeenteraad is in openbare vergade ring bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 Juni 1920, des namiddags te 4 uur. Aan de orde komen de volgende punten: 1. Benoeming commission ad hoe door den Voorzitter, ingevolge art. 4 van het reglement van orde, onderzoek gemeente-re kening en begrooting en rekening van in stellingen. 2. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening groot 1.000.000. 3. Het voorstel tot wijziging der gemeen te-begrooting, dienst 1919. 4. Het voorstel betreffende bestrijding der tuberculose door inrichting dagsanato rium. 6. Het voorstel betreffende vernieuwing spuideuren Donkere Sluis, bruggen, enz. En verder voorkomende zaken. Wijziging Gemeente-begrooting dienst 1919. B en W. benenten dxi. 18 Juni aan den Raad, dat, zooais wel te verwachten wa*. een 'groot aantal uitgaalposten der ge- rneente-begrootina voor het dienstjaar 1919 vemooging benoent, ten euide aue te doene uitgaven aaaruit te kunnen bestryden. Lr is eene na-dere raming van verschil lende posten noodig als gevolg der m den loop van het dienstjaar aan ambtenaren en werklieden in dienat der Gemeente toe gekende veriioogmg van salaris. Voor een tuvder deel ie de algemeene pryestygmg daarvan oorzaak, welke op de kosten van eohryf- en bureaubehoeften, drukwerk, ad- vertentiën, boekwerken, schoolbahoefiten. verwarming en verlichting, materialen ten ibehoeve der Fabricage, verpleegtaosten van krankzinnigen, enz. van niet geringen in vloed geweest zijn. Het college merkt voorts op, dat by een der (drie) concetrt-lbesluiten wordt voor- gesteld de voormelde begroeting aan te vullen met posten, waarop zoowel de uit gaaf als de ontvangst in verband staande inet de in 1919 gehouden woningtelling zullen behooren te worden verantwoord. De kosten dezer woningtel.ing, welke heeft plaats gehad ter uitvoering van de Wo ningnoodwet, worden gedeeltelijk door het Rijk vwcoed. Het laatstbedoelde concept besluit strekt voorts tot het op de behroo- teng brengen ean bedragen respectievelijk groot 516«.6t en 2553410, «inde de annuïteiten over 1919 aan het Ruk ver- sehuldisd ter cake van de uit 's Ruks kas "verleende voeschotten ten behoeve van den aankoop en het in Kereedheid bretKen ïan den «rond voor den bouw van 126 é&we- einswoninuen nabij het Van Iterson-Zie- kenhuis en voor den bouw der weninhen, terwijl verder alsnog een post wordt uit getrokken ter verantwoording der kosten op de exploitatie dier woningen gevallen. "Het derde concept-besluit betreft enkele nadere financieele regelingen in take bui- Ten slotte merken B. en W. op, dat, nu de gemeente als eerste uitkeering van het Rijk uit de Oorlogewlnstbelaating verrooe- d el ijk aal ontvangen een bedrag van rond 286000,—, er bii een der meergenoemde concept-ibesluiten op gerekend is, dat het geheele tekort over 1919 van het thans ln liquidatie zijnde tijdeltik Lovensmiddelen- bed\jf van rond I8OOO9.—uit de gewone inkomsten zal worden bestreden en als ge- vdlg daarvan de op de begrooting voor dat dienstjaar geraamde leening tot dekking van 9110 deel van het tekort zal achtft- wege kunnen blijven. B. en W. meenen zoodoende geheel te handelen in den geest ook van den Raad. (lemeenteleening Goud. 1 mülioen gulden. B. en W, hebben dxt. 18 Juni aan den Raad het volgende bericht: „De dekking van. de vlottende schuld de zer gemeente en het veriarijgen van de noodige middelen tot dekking van kosten van buitengewone welken hebben reeds geruimen tod in ons College het onder werp uitgemaakt van uitvoerige en ern- bekend aal ziin gaat het plaatsen van gemeentelijke leeningen tegenwoordig met zeer vele moeilyklheden gepaard en is het dikwijls onmogelijk tenzij tegen een abnormaal hoog rentetype en onder zeer bezwarende andere voor- w aarden de tijdel yke leeningen in de finitieve om te zetten of voor de daar- steiling van werken van algemeen nut de noodige middelen tot bekostiging te ver krijgen. Voor den dienst 1920 zal benoodigd zyn: 1. voor den bouw van een nieuw ge bouw voor 2e Burgerschool voor Jongens 170.000.—; 2. voor aanleg van een eiec- moet worden gehouden, o.i. zeer onge- wenscht zijn. Wö wendden ons dan ook tot het Be stuur der Rykaveraekeringaibank, de Rijks instelling die in den laatsten tijd by de belegging van hare gelden ook het oog had laten vallen op de gemeenten, en na een zeer uitgebreide en langdurige corres pondentie, afgewisseld door diverse confe rences, is het ons mogen gelukken een toezegging tot overname der door de ge meente aan te gane geldleenjng ad L.OUO.QOO.te verkrijgen. Deze instelling is bereid dit bedrag te verstrekken tegen een koers van 100 en een rentevergoeding van 6 per jaar. De aflossing der leening zal moeten ge schieden m 40 jaren iy bedragen van 26.000.— per jaar. Het leeningsbedrag zal worden verstrekt op eenvoudige obligatie; afsluitingspro visie is niet verschuldigd. Mooht de Bank dit evenwel noodig oor- deelen, dan zal te allen tude kunnen wor den gevraagd inwisseling van het nog niet afgeloste bedrag in obligatiën aan toon der, groot 1000.en officieele beurs- noteering, een en ander op kosten der ge meente. Wy meenen deze aanbieding in alle op zichten gunstig en voordeel ig te mogen noemen. Tegen een zeer normaal rente type worden de gelden zonder een ig disagio verstrekt; afsluitingsprovisie wordt be spaard en een niet onbelangrijk bedrag aan zegelkostenblyft in kas. Bovendien zyn de aflossingen zeer bil lijk geregeld." B. en W. stellen daarom den Raad voor deze aanbieding te accepiteeren. Uit het bot diit voorstel behoorend ont- werp-besluit blykt dat de aflossing, welke volgens voorwaarde, 26.000.— per jaar zal bedragen, aldus wordt geregeld «lat daarvan ten'laste van de Gemeente-Licht fabrieken komen f 13.260.—. ten Laste van dan Gemeentel(jken Reinigingsdienst 300, en ten laste van den Dienst van de overige buitengewone werken 11460.Voorts bly'lkt er uit dat de eerste aflossing zal iplaats h«bben op 31 Juli 1921, en de vol gende termynen eveneens op 31 Juli van elk volgend jaar zullen plaats hebben, ter wijl vervroegde aflossing of concessie is Zoowel de rentebetaling als de aflos- smgsstorting moet geschieden ten kantore van de Bybank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam. Indien de gemeente Gouda in gebreke mocht blijven binnen twee maanden na naartoe door het bestuur der Riiksiverze- keringsbank te zyn uitgenoodigd Voor hot om afgeloste deel der leening 6 rentege- vende obligatiën te verstrekken, welke in de officieele beumoteering zyn opgenomen, dan verplicht de gemeente Gouda zich om het bestuur der Ryksverzekeringibank bin nen drie maanden na bedoelde uitnoodiging het niet afgeloste bedrag der leening, ver- Qvoogd met 6 </c 's jaars tot den dag van terugbetaling in contanten terug te beta len. Ook indien de gemeente ie in het betalen der termiii en aflossing, zal het geheel© onafgeloste bedrag der leening, verhoogd met 6 's jaars tot aan het tijdstip der betaling in zyn geheel onmiddellijk opvorderbaar zijn. In alle gevallen waarin de gemeente eenigen termyn in de overeenkomst ge steld, overschrijdt, zal zij in gebreke zyn door het enkele verloop van dien termijn, zonder dat een sommatie of in gebreke stelling wordt vereiackt. Ter voldoening van rente en aflossing aangewezen de gewone inkomsten de eigendommen en belastingen gemeente, waarvan het bedrag ieder Jubileum. In het bericht betreffende het ».a. gou den jubileum van den heer S. F. Teelin» bij de firma Wed. S. Knox A Dortland ia abusievelijk vermeld dat de heer Teeling by genoemde firma procuratiehouder ia sinds 1 Jon. 1917; dit moe* ziin 1 Jan. 1877. Velen onzer lezers zullen deze zet fout wel reeds zelf hebben verbeterd. Derde Orgelbespeling. Bij de 3e orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk alhier op Maandag 28 Juni a.a. des avonds te TV» uur, door den heer J. H. B. Spaanderman, zullen ala sollaten mede werking verleenen: mejuffrouw LIH Proost (sopraan), Amsterdam en de heer A. van Driem (viool), Gouda. Jacht. Gedeputeerde Staten hebben bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Donder dag 22 Juli a.s. Gouda nalatig linen van rent\ ll« onafurelost©* jaar op de begrooting zal worden gebracht. Het voorstel tot het aangaan dezer lee- nhvg komt reeds in behandeling in de Raadsvergadering, welke morgenmamiddag en Oudewater f 350.000.—; 3. voor diverse uitbreidingen van vernieu wingen" der Gemeente-Lichtfabrieken 180.000.4. voor den aankoop van a het stadsdeel „Kort yan J. Zeeuw Pzn.. te Oversahie 38.000.6. voor den aankoop van een fabrieksterrein met gebouwen, enz. aan het Jaagpad, bestemd voor den Gemeen telijken Reinigingsdienst na aftrek van de opbrengst van verkochte machinerieën, loodsen, enz. 12.000.6. voor den bouw en inrichting van een Zusterhuis bij het Van Iteraon-Ziëkenhui* f 150.000.—; 7. voor den bouw en de inrichting van een Volks- en Schooibad. exclusief de daar voor door verschillende particulieren eti in stellingen ter beschikking gestelde gelden 100.000.—. Totaal f 1.000.000.—. Wy hébben getracht by diverse Bank instellingen emplooi voor deze leening te vinden, terwijl ook by de Rijkspostspaar bank, den Rijkaposteheque- en girodienst en het Pensioenfonds voor Burgerlijke Ambtenaren pogingen werden aangewend tot overname der leening. Alle deze pogingen evenwel bleven zon der resultaat. Van een publieke inschrijving verwacht ten wy gezien hetgeen in reeds onder scheidene gemeenten is gepasseerd geen kans van slagen en een mislukte in- schrijving zoude in deze tijden, waarin de credietwaardigheid der gemeenten hoog Onder de Staking. blikbewerkers is h< uitgebroken. Oorzaiax: loon- eisoh. Natuurlyik! De zaak zit zoo: Onge veer drie of vier weken geleden ontvin gen de patroons een scitoryiven van den tiond van Metaalbewerkers, waarin voor de arbeiders in de blikfobriéken Iconaver- iiooging werd gevraagd van 6U k 61 cent, wat nu betaald wordt tot 70 80 cent. Tevens werd medezeggingscdap in 't be drijf geëischt en werden nog eenige grie ven opgesomd. Het Bestuur van den Bond verzocht een conferentie met de patfoons, waarvoor deze laatsten met te vinden wa ren. Ze wilden wel onderhandelen, doch di rect met de werklieden en niet met het bee tuur van den Bond. Hiermee gingen de werklieden niet accoord op grond dat der gelyke kwesties door het bestuur moeten gorden besproken. Het gevolg was een bedreiging met sta- ie uitge- HAASTRECHT. Gisteren kwam hier door het dorp een duo-motor, waarop een heer en dame waien gezeten, rijdende, naar zeggen van den be stuurder, met een snelheid van 40 K.M. per uur, Door het springen van een der banden raakte de berijder het beheer over zijn stuur kwijt met het gevolg, dat èn <le bestuurder èn de dame tegen de straat sloe gen, doch ongedeerd bleven. Het scheelde maar heel weinig, of de da me was met haar hoofd tegen den muur Bestuurder en dame hebben ten huize van den heer At. Bakker een wyle vertoefd om van den schrik te bekomen, intusschen werd de band hersteld, waarna de tocht naar Utrecht werd voortgezet. Dit ongeval is nu heel goed afgeloopen 'docht dit is slechts bloot toeval. Motorbe stuurders kunnen niet voorzichtig genoeg zijn. In hun eigen belang. WOERDEN. De wethouder D. Engels Sr., die ln de Raadsvergadering van 81 Maart 1.1. mede- doelde, dat hij tegen 1 Juni a.s. ontslag zou nemen als wethouder, is voor den drang der verschillende partyen gezwicht en verklaar de in de Vrijdag j.l. gehouden Raadszitting op dit besluit terug te zijn gekomen. Bij Raadsbesluit iB bepaald, dat het aan tal vergunningen in deze gemeente van 21 op 16 wordt teruggebracht. MAUKTBKHIOIITEN. Rotterdamsche Veemarkt. Maandag 22 Juni 1920. Aanvoer: 337 vette runderen, 212 vette en graskalveren, 394 varkens, 250 schapen en lammeren. Prijzen: Runderen le kw, ƒ2.10ƒ2.210, 2e kw. 1.95—ƒ2.05, 3e kw. ƒ1.76—1.85; Ossen le ƒ2.05—ƒ2.20, 2e ƒ1.90—ƒ2, 3e f 1.70ƒ1.80; Kalveren le ƒ2.30ƒ2.40, 2e ƒ1.90—ƒ2.10, 3e ƒ1.60—ƒ1.80; Schapen le 1.60—1.65, 2e 1.50—1.56, 3e 1.30— ƒ1.40; Lameren le 1.60—1.70; Varkens le 1.70—ƒ1.75, 2e 1.56—1.65, 3e f 1.40 1.60; licht soort le 1.30. Handel by den aanvang redelijk, later iets minder en afioopende prijzen. Handel over 't algemeen williger dan vorige week, prij zen iet» vaster wegens korteren aanvoer. Groentenveilinx. MEUWERKERK a. d. IJSSEL, 19 Juni. (Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwer- kerk a. d. IJssel en omstreken). Eng. kom- komers 12.60—14.90, 2e soort 9.60— 10.70, kl. halve komkommers 6.707.40, groengele komkommers ƒ6.90, bloemkool ƒ3.40—ƒ9.10, 2e soort ƒ1—ƒ8.90, uitschot 1.40, sla 0.10—1.10, alles per 100; stek komkommers 5--/10 per 100 K.G.; peen ƒ3.10—ƒ6.90 per 100 bos. He* gevoijg was king, die eindelijk broken. By de aan 't werk. Bü den heer N. A. van der Ree staken 12, bii Den Hertog en Zn. 16„ bij J. G. van Hofwegen 14 en by J. F. Wulff 10 man, zoodat de beweging in totaal ruim veertig man om- De blikbewerkers Zeepfabriek der firma T. P. Viruly en Co. zijn niet bij de staking betrokken. vier uur heeft op den hoek van de Groenendaal en do Markt een auto-ongeluk plaats gehad dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Het motor rijtuig no. H 3256, toebeiboorend aan den heer Donker, dat reeds gedurende eenigen tijd tusschen Concordia en het station heen en weer reed, wilde wederom over de Markt de Groenendaal passeeren. Bijna op 't zelfde oogenblik kwam uit de Groenen daal de automobiel H 7282 van den heer L. van Schend el te Rotterdam; de bestuur ders der reap, auto's remden uit alle macht, waardoor echter een botsing niet voorkomen werd. De auto van onzen stad genoot kwam in onzachte aanraking met het achterstel van 't rytuig van den heer S. Dit laatste werd ernstig beschadigd. Van de auto van den heer Donker werd een lantaarn verbrijzeld en een ruit ge scheurd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. SPORT. ZWEMMEN. Maas IG.Z.C. I 3^—2. De eerste competitie-ontmoeting voor de G.Z.C. 1 van gisteren is geen gelukkige ge weest. Ze begon al met het gemis van W Smit, die door toevallige omstandigheden verhinderd was mee te zwemmen. Ook Maas liet een speler uitvallen maar ver scheen met R. Hoogendyk (oud-internatio naal) in het doel. Onder leiding van scheidsrechter C. Min nes Jr. stellen de volgende zestallen zich op: 3 I. R. Hoogendyk doel; L. Benenga en A. H. C. Senus, achter; R. van Senus, midden; C. Kratz en A. van Hasselt, voor. G.Z.C. I A. C. Slop, doel; J. C. den Boer en S. Smit, achter; C. IJsselstijn, midden W. Bokhoven en D. IJsselstijn voor. G.Z.C. zwemt in de eerste helft stroom af, maar door een misverstand in de op stelling komt Kratz, Maas' goalgetter, vrij te liggen en reeds in de eerste minuut weet h(j met een keihard schot te scoren 1—0. Toen echter ieder z'n man gevonden had, ging het gelyk op. Beurtelings moesten beide keepers handelend optreden. Het spel was af en toe nog al forseh en werden veel overtredingen begaan. Na pl.m. 3 minuten doelpuntte Bokhoven schitterend met een doorslagbal uit een voorzet van D. IJssel stijn. Ongeveer 2 minuten later was het we derom Kratz die met een onhoudbaar schot de Maas met 2—1 de leiding geeft. Na de rust vergrootten de Rotterdam mers hun voorsprong, doch nu was de G.Z. C. niet meer te houden. Het Maas-doel on dergaat een ware bekogeling en het was zeer zeker aan den keeper, den oud-interna tionaal Hoogendyk, te danken, dat in deze periode niet meer gescoord werd. Toen Den Boer op een gegeven oogenblik vrij kwam te liggen verkleinde hy met een mooi hoek- achot den achterstand. Even later was het tijd. Het debuut van de Gouwenaars was heel goed, al hebben ze verloren. Ze hebben aleh enorm geweerd en sonder uitzondering wa ren allen voor hun taak berekend. Slop ver dedigde zUn doel op schitterende wUm. Ze misten evenwel nog het geroutineerde le klasse spel, dat tegenover ploegen alt Maas I, die tot de sterkste des lands behooren, een absolute noodsaak Is. Is dat voor elkaar dan hebben we gcgromle hoop op een goe den eindstand op ae competitie-ladder. By „de Maas" was Krat* de goalgetter, een behendig schutter met faire maar ook vele unfaire trucs. Scheidsrechter Minnes had een zeer moei- lyke taak om dezen wedstryd, waarin ont zettend veel overtredingen begaan werden, te leiden en geen wonder det zyn beslissin gen er wel eens naast waren Intusschen hebben onze itadgenooten reeds twee nederlagen door onvolledige ploegen de volledigheid by het poloepel geeft reeds een dosis zelfvertrouwen achter den rug en evenvel goede oefeningen voor den eerewedstrijd op het gouden jubi leum van de A. Z. te Amsterdam op Zondag 27 Juni. Onze zwemmers op de O. B. De oud kampioen J. G. Korsten in training. Onze oud-kampioen op de korte banen J. G. Korsten, heeft zich bereid verklaard ln training te gaan voor de Antwerpache Olympiade. Ontegenzeggelijk Is hy de beste kortebaan-zwemmer van ons land en de verkregen resultaten, onder leiding van den ex-kampioen Piet Ooms, wy*en er reeds op dat hy Holland op waardige wyxe zal ver tegenwoordigen. Getracht zal worden alle moeilykheden uit den weg te ruimen die hem noopten reeds een paar jaar het geregelde zwem men te staken om de Inmiddels aangevan gen training onafgebroken voort te zetten. De vódr-wedstryden voor de O. S. Officieus meldt men ons dat waarschijn- lyk de voorwedstryden voor de 0. S. in de Stedelijke Zweminrichting gehouden zullen worden. De personeele kampen zullen dan door een lste klasse polo-ontmoeting worden af gewisseld. In dit geval krygea we dan hier het al lerbeste wat de Hollandsche zwemwereld te aanschouwen geeft. De internationale voetbalverhoudingen. Tydens de Antwerpache Olympiade zal Op initiatief van den Belgischen Voetbal bond in overeenstemming mét den Fran- schen een congres worden gehouden van neutralen en geallieerden, waarop de inter nationale verhoudingen zullen worden be sproken en de verder te volgen weg zal worden aangegeven. D.F.C. gaat toeren. Het D.F.C.-bestuur heeft onderhandelin gen aangeknoopt om in de 2e helft van Juli een toer door Duitschland te gaan maken Haar ploeg zal dan worden versterkt met van Roesael van N.A.C. en Nolteé van Wil helmina (den Bosch), die het komende aei zoen voor de rood-witten zullen uitkomen. VOETBAL. GoudaFeyenoord 2—4. Op haar terrein aan de Karnemelksloot speelde gisterenmiddag een Gouda-combi natie tegen een Feijenoord-elftal ln een snikheete temperatuur, waarvan echter de spelers in de eerste helft niet veel last sche nen te hebben. Er werd tenminste met vuur en animo gespeeld alsof het een competitie- wedstrijd gold. Het Gouda-elftal, waarbij vooral in de voorhoede Spee uitblonk, moest echter zyn minderheid ondervinden. Met 4- bleef Feyenoord in de meerderheid. Als de scheidsrechter „beginnen" fluit, ver öchijnt Gouda met 9 man en Feijenoord met 4 spelers van het eerste en 7 van het twee de elftal, wat niet belet, dat Gouda de eer ste corner forceert. Een mooie voorzet van van Dyk maakt de Feyenoord-back onscha delijk door achter te trappen. Na tien mi nutcn spelens verschynen nog 2 Gouda-spe- lerB, zoodat het elftal compleet is en 3 in valiers telt. Feijenoord komt dan opzetten en uit een voorzet van den rechtsbinnen weet de linksbinnen een doelpunt te maken, dat gemakkelyk door Boere kon worden ge stopt. 01. Na 25 minuten spelens set van DUk voor en de linksbinnen van Gouda maakt met een keurig schot gelyk. Kort voor rust scoort Feyenoord nog eenmaal uit een doelworsteling, en wordt met 12-stand van doel verwisseld. Na de thee pakken de gasten direct flink aan en ontkomt Gouda aan een doelpunt, als Boere tot tweemaal toe vallende weet te redden, 't Is echter uitstel van een executie, want do midvoor van Feyenoord schiet kort daarop een hart! schot in den linkerhoek 1—3. Dan komt Gouda weer in actie en van Dyk weet van links door een fout van de rechtsback tot vlak voor doel te komen, waar hij de keeper het nakyken geeft 23. Door mooi samenspel weet Feyenoord's rechtsbinnen echter in buitespel-positie noj eenmaal te scoren, zoodat de stand 2— wordt, waar geen verandering meer in komt. Het laatste gedeelte van dezen ove rigens zeer vriendschappelyken wedstryd was een slappe vertooning tengevolge van de warmte en vermoeidheid der speler* burg«ra»ert«r 'ln Zulph.n an in —ail* •inter, .«meuten gin.cn (te liteht te. De vUetentere K.ttllnf ra Meinkke ge ven luehtnerobntte te »ien. wnt het publiek geeetdrift brncht Tot «lot nutte Feb- renbech een goed geilnngde pnreebute- sprong. WISSELKOERSEN. Officieele aoteeriag te A«eUr4Ma. Londen Beiiyn Ikiry» Brussel Zwitserland Weenen Kopeidkagen Stockholm ührutiama New-York 19 Juni. 21 Juab 11.03 11.09 7.22 7.97 Vi 23 Mi 22.32* .I..,»— ■- 60.66 60.66 1.96 46.76 46.90 «0.70 61. 48.85 48.60 2.79 ONZE DRAADLOOZE DIENST. Economische MuWrkandelburcn. BERLIJN, 21 Juni. De alireOrokea to- ikomisch© onderhandelingen tusschen ver tegenwoordigers van ae Duiteahem de ransohe imlujftrie zullen den 28en Juni te arys worden hervat Kinderen naar Noorwegen. UERLUN, 21 Juni. Zondagavond ia de tweede trein met öuu kinderen uit geheel Duitactuand naar Noorwegen vertrokken. Het Noorsche comité zond bovendien 23 wagons levensmiddelen voor de achterblij vende kinderen. Wie heeft dat verwanen? BERLLJN, 21 Juni. l>e Dtutache para «leed onuer voorbehoud een bericht ineue van den Haagwhen corrwpondant dar Chi cago i rjbune, volgens welk de ex-keuaer net mlachu>iter zou ion geworden van «en iiworuaanaoag. Len ale werkman vertueade Duitectier sou onder voorwendsel een repa ratie te moeten vefichten aan Oe frater- leuuing, het verblijf van Wühalin te Doorn zyn binnengeslopen en don ex-ke-zer ia da estibtae overvallen en gepoogd hebban om te brengen. De ex-keiaar zou slechts aan don hals gowoml ziin. De da der werd, zoo weot de Haagsche Red. G. Ct.) berichtgever te meiden, U door de wacht gegrepen. Hy weigert een verkla ring af te leggen. Rusland an Oekraime. BERLIJN, 21 Juni. De Duiteehe pers pu bliceert een mededeeling van het Lemberg- sche blad Wprzos volgens welk de regeertng te Moskou der Oekraiensche regeering vre desonderhandelingen sou hebben voorgesteld op den grondslag, dat Moskou Oehreine volkomen onafhankelijkheid waarborgt on der voorwaarde, dat communistisch sovjets worden ingesteld. Evenzoo zegde Moskou vereeniging van Oekraïne met Oost-Gelid* toe, mits de Oekraïne deelneemt aan strijd tegen de Folen. De gevangenen ia Siberië. HERLIJN, 21 Juni. Uit Siberische ge vangenschap hfUisMpaarta geiteenden hebben aan de Duitache pers inlichtingen gege ven volgens welke nog ongerveer 200.000 krijgsgevangenen en civiele gevangenen in Siberië zyn. Hun toestand is, daar ze door koude en typhus bedreigd worden, zeer ernstig. KUNST. N. V. National* Opera. Bij de Nationale Opera zal Jacques Urlu# gedurende het seizoen 1920—'21 in een aan tal voorstellingen optreden. Hij zal o.a. voor het eerst in de Nederlandsche taal da rol vervullen van „Samson en Dalila" van Saint-Snëna. Ulrechtsch Stedelijk Orkest. De Hbdl.-correspondent te Rotterdam meldt, dat ook aan het bestuur van dia ge meente door het Utrechtech Stedelijk Or kest subsidia gevraagd ia. i UBB LAATSTE B8HICHTBN. Voetbal'- in het Oosten. Op een jaarl. vergadering van ..Oostelijk Voetbalbelang" op Zaterdag 26 Juni a.s. te Deventer komt een voorstel van Viteaee Arnhem aan de orde om de Oostelyke le klttese te splitsen. De geweldige reizen van Zwolle, Hengelo én Enschede naar Tiel Nymegen en Arn hem en omgekeerd, eischen al te groote op offeringen van tyd voor het voetbalspel, volgens de toelichting aan dat voorstel. Reizen van des morgens 8 tot des avonds 7 uur zijn daar heusch geen zeldzaamheid. G.V.C. Wagen ingen heeft een voorstel In gediend om de 2e klasse A en B op 10 clubs terug te brengen en de leiders dier afdee iingen over te laten gaan naar de nieuwe 2 eerste klasse afdeeling waarvan beide kampioenen om het kampioenschap van het Oosten spelen. luchtvaart. Vliegdemonstraties te Zat pk en. Zaterdag en Zondag werden te Zutphen door de I. L. V. O. onder leiding van di recteur Kleiboer, vliegdemonstraties gehou den. Er waren talrijke passagiers. Ook da Oestenrijksch kabinetsformateur. WEENEN, 21 Juni. V. D. tfreaki, de pre sident van de Nationale Arbeiderspartij, ia belast met da vorming van een aieuw m*pis- terie. Staking. Hedenmorgen is te Sneek een staking uit gebroken by de firma Westerhof, grossiers in kruidenierswaren. De «isch is loonsvsr- hooging van 20 op 30. i man is aan dsa arbeid gebleven. Door den bliksem ««treffen. Men meldt ons uit Nestelrode: Zaterdag avond is het 14-jarig dochtertje vaa den landbouwer Jacob van den Boogaard op bet hooiveld door den blikman gedood. 2 andere personen werden bewusteloos geslagen. De woning van dea landbouwer Albert vaa der Zanden brandde af. De molen van den molenaar Moarik Som mee geraakte ia braad, doeb bleef bebou- H ARS KAMP, 21 Juni. V. D. Tydens het onwaar, dat Zaterdagmiddag boven de Hars kamp woedde, is de arbeider van B., die op den weg naar hat radio-station ia aea wo ning beschutting zocht, door den bliksem gedood. Verdrenken. Uit Driesura wordt gameid: Zaterdag middag ia alhier by het zwemmen da 19» jarige M. B. verdronken. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 766.6 te Memel. Laagste barometerstand 790.7 to Gronin gen en Heider. Verwachting tot den volgenden dag- Zwakke tot matig* wind uit zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschy»- lyk nog eenige regen, iets warmer.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2