Sanatogen doden oprukten en die, welke te Pand er- ma geland zijn, hébben zich vereenigid te Omenkeui. De Evening News verneemt uit Kon- stantinopel dxl. gisteren, dat een Engel- sche troepenafideeling is geland te Moe- dania, en op weg is naar Broeesa. iNaar uit Tokio wordt gemeld, is aldaar officieel bekend gemaakt, dat Japan be sloten heeft zijn troepen uit het Baikal- gebied terug te roepen, daar niet langer de noodzakelijkheid bestaat om de Tsjecho- Slowaken te beschermen. De toestand in de zee-provincies is echter anders, zulks ir. veihand met.de moorden op Japanners gepleegd, en met de bedreiging van de kustplaatsen door de bolsjewiki. Daarom eullen Japansche garnizoenen worden in stand gehouden in Nikolajefsk en andere plaatsen in de Siberische zee provincies totdat een Russische regeering in Oo.-t-Si berië zal zijn tot stand gekomen. BUITEN LANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Gedenkteeken voor Jaurès. ./Het VoLk drukt een brief af. welken de heer W. H. Vliegen, voorzitter van de S. D. A. P. ontvangen heeft van den heer Calvignac, den socialistischen burgemees ter van Carmaux, en waarin wordt meege deeld, dat de gemeenteraad van Carmaux het initiatief genomen heeft, om door mid del van openbare inteekening te komen tot het oprichten van een monument op een der stadspleinen voor den grooten en be treurden Jean Jaurès. Een beroep wordt gedaan op de Nederlandsche socialisten, om voor deze huldiging bij te dragen. Herbouw van de kathedraal te Reims. Het Deensche comité voor den herbouw van de kathedraal van Reims heeft aan Paul Claudel, Fr&nsch gezant te Kopen hagen, de som van 1.032.000 francs over handigd. binnenland" Nederland en België. Men seint uit Brussel aan de N. R. Ct.: Het Comité de politique nationale heeft aan de leden *van de afvaardiging der bondgenooten ter conferentie te Brussel en aan de journalisten uit bevriende lan den oen nota gezonden, die vooreerst eischen bevat no-pens de schadevergoeding aan België. Verder is er in de nota ook sprake van de herziening van de verdra gen van 1*839. Het Comité de politique na tionale maakt daarbij inzake de Schelde- kwestie en de veiligheid van Antwerpen zijn bekende opvattingen kenbaar. Ook over Limburg spreekt de nota op de bekende wijze en aan het slot daarvan dringt het comité er op aan, dat „ingevolge het recht van de volken om over zichzelf te beschik ken, en ingevolge het door tal van Lim- burgsche notabelen en door 2100 Belgische burgemeesters, die waarlijk de Belgische natie vertegenwoordigen, aan de bondge nooten kenbaar gemaakte verlangen, er in „afgestaan" Lintburg een volksstemming gehouden worde, onder toezicht van den Volkenbond." Nog eens: de zand- en grintkwestie. De Nation Beige schrijft: „Wij verne men, dat er een instructie zal worden ge opend tegen zekere readers in de binnen vaart, cargadoors, geconsigneerde agenten enz. die grint voor de Duitschers hebben vervoerd. Eenigen er van zijn Belgen, an deren zijn zonen van Duitschers of Oosten rijkers. Er zijn bü het aantal ook eenige Nederlanders. Hun werk werd geleid door een zekeren Hecht, officieel agent van het Duitsche ('boche) leger. In weerwil van de officieele betuigin gend) van Naderlandsche officieren, die niet schroomde te verzekeren, dat het uit Duitschland en Nederland in België inge voerde grint niet voor militaire werken diende, maar alleen tot herstel van wegen, is men, naar het schijnt, besloten niets na te laten om licht in deze zaak te brengen en de schuldigen te straffen." Graan uit Roemenië. iln de Maashaven te Rottendam is van Sulina, in Roemenië, aangekomen het stoomschip Wingate met een lading graan. Dit is de eerste lading graan, die sedert den oorlog uit Sulina hier te lande aange komen is. Hongaarsche dankbaarheid. Naar het Hong. Korre9p. Bureau ons tl.d. Zondag uit Boedapest meldt, heeft de afdeeling gemeentewerken der Hongaar sche hoofdstad, uit erkentelijkheid voor de vriendschap, door het Nederlandsche volk aan het Hongaarsche volk betoond, besloten dat de hoofd laan van het Stads- bosch voortaan Koningin Wilhelminastraat aal heeten. Bruinbroodkaarten in Amsterdam. Naar de Tel. verneemt, heeft de Minis ter van Landbouw bepaald, dat de bruin- broodkaarten weder in Amsterdam moe ten worden ingevoerd. B. en W. heabhen zich echter hiertegen ten stelligste verzet, daar de proef, welke aldaar met de opheffing van het brood kaartensysteem genomen is. schitterend is geslaagd. De eeuwige ex-Keizerkwestie. In het Lagedhuis heeft Tudor Rees ge vraagd of, nu de Nederlandsche regeering weigert den ex-dwazer uit te leveren om berecht te worden, de Geallieerden zouden trachten in Nederland een Geallieerd Ge rechtshof op te richten voor den ex-ke zer. Bonar Law antwoordde, dat die gedachte onuitvoerbaar is. Gelukkig! Uitvoer van vroege aardappelen. Do Ned. ITUvoermafttschappij brdngt ter konnto van belang-hebbenden. dat zij in slaat is, vergunningen voor den uitvoer van een zeer beperkte hoeveel heid. ^vroege aardappelen te endosse ren aan die exporteurs welke tot dus verre doof bijzondere omstandigheden, te harer beoordeeling, niet de beschik king over zoodanig uitvoervergunnin gen hebben verkregen. Endosseering als bovenbedoeld zal geschieden onder de door genoemde inu/W^chappij op 3 Juni j>h g*'i4jbii- eeerd^o voorwaarden. Aanvragen om uitvoervergunningen als bovenbedoeld, moeien, mot inachtne ming dezer voorwaarden, uiterlijk op 0 Juli 1920 ten kantore van meerge noemde maatschappij zijn binnengeko men De aanvragers hebben er rekening mede le houden, dal do uit dezen hoof de to verleenen vergunningen voor uit voer van vroege aardappelen slechts geldig zijn tot «n met 12 Juiie.k. zon der dat viui verlenging van dozen gel digheidsduur sprake kan zijn. Ten slotte wordt belanghebbenden ernstig in overweging gegeven, om ter voorkoming van teleurstellingen, zich van transact es in verband met den on derwerpelijken export te onthouden al vorens zij zekerheid hebben, voor wel ke hoeveelheid hun uitvoervergunning wordt verleend. Voor besparing van brandstoffen. Bij Koninklijk besluit is ingesteld een instituut Voor Brandstolfenecouoinie, t welk ten doel het economisch ge- hihik van brandstoffen in den mees uilgebroiden zin te bevorderen en wel door het verrichten, het leiden, het steunen van onderzoekingen en proe ven op dat gebied, het verstrekken van voorlichting, het voorbereiden en handhaven van wettelijke maatregelen or> door andere werkzaamheden, die ten deze door den Minister van Landbouw d'enstig worden gcaoht. De leiding van hot Instituut zal berusten bij een diree- tonr, die bij K. B. wordt benoemd. Aan liet Instituut kunnen worden verbonden adviseurs op den bij K. B. te bepalen jaarwedde. De zetel, de verdere grga- nisntie. en de werkzaamheden van het Tosti nut worden vastgesteld en gere geld doop- den Minister van Landbouw H. T. M.-conflict. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft Maandagmiddag de voorstellen van B. en W. inzake de H. T. M., zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De „Johan de Witt." De nieuwe mailboot „Johan de Witt", op de Ned. Scheepsbouwmaatschappij gebouwd voor de stoomvaartmaatschappij „Neder land", zal 9 Juli op de Noordzee proefstoo- men. Het schip heeft evenals de „J. P. Coen", twee schoorsteenen. Subsidie voor alcoofwoningen. Minister Aalberse heeft op de vragen van den heer de Groot betreffende het ver- leenen van steun uit 's Rijks kas ten behoe ve van den bouw van alcoofwoningen ge antwoord, dat onder ruime moderne alcoof woningen worden verstaan gewone alcoof woningen, d. w, z. woningen met voor- en achterkamer, waartusschen een door een deur in tweeën verdeelde ruimte is, die voor slaapgelegenheid dient. De minister geeft een beschrijving dezer constructie en merkt dan op: Dergelijke woningen, die, al noemt men ze ruim en modern, toch altijd, wegens de hooge kosten al ware het alleen van den grond, zoo beknopt mogelijk zijn, mogen niet een verbetering van de volkshuisves ting (en daarom is het bij de bemoeiingen der regeering steeds te doen geweest) ge noemd worden, maar zijn een zeer besliste en tamelijk groote teruggang van de volks huisvesting, die niet treft eischen van schoonheid of welstand, maar eischen van de hygiëne. Zy worden, op een hooge uit zondering na, door de bouwverordeningen geweerd. Ook deze woningen zouden zon der steun uit 's Ryks kas niet gebouwd kun nen worden. De Minister is niet bereid, dien steun te verleenen, zoolang voor hem niet is komen vast te staan, dat niet langs anderen, bete ren weg in den woningnood kan worden voorzien. Duurtebyslag Pensioenen. Gedep. Staten van N.-Holland stellen Prov. Staten voor hen te machtigen, om, voor zoolang hdn dit noodig voorkomt en behoudens afwijkingen, die hun in bepaalde gevallen mochten geboden voorkomen, aan voormalige ambtenaren en werklieden, die een pensioen, een toelage of beide te zamen genieten ter zake van aan de provincie be wezen diensten en aan de weduwen en wee zen van voormalige provinciale ambtenaren of werklieden, die uit dienzelfden hoofde een pensioen, een toelage of beide te zamen ontvangen, uit provinciale middelen een duurtebyslag toe te kennen, een en ander voor zoover de belanghebbenden zich daar voor aanmelden en wel overeenkomstig ver schillende bepalingen. Uitsluiting in de bouwvakken. Te Alkmaar waren gistermorgen 90 bouwvakarbeiders uitgesloten. Op 't oogen- blik werken nog 30 modern en federatief georganiseerden, die een onderdeel van een werk hadden aangenomen. Er waren 107 man, die zich als ongeorganiseerd opga ven, maar wyl hun aantal bij de laatste sta king slechts 30 was, vermoeden de patroons dat dit nu foutief is opgegeven, en er dus deze week nog een honderdtal uitgestotenen zullen bijkomen. Alleen met R.K., Chr. of ongeorganiseerden mag worden doorge werkt. De handelaren in bouwmaterialen hebben zich verbonden niet te leveren aan patroons, die met andere arbeiders hun werk willen afmaken. Sig&renmakersbond. In de te Amsterdam gehouden algemee- ne vergadering van den Ned. Sigarenma kers en Taibaiksbewerkerabond ia het laar- verslag goedgekeurd. Aan het hoofdbestuur worden twee nieu we bezoldigde leden toegevoegd, de heeren A. Boons uit Olsterwük en J. C. A. Kröner uit Amsterdam. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de fraude, door den gewezen pen ningmeester J. Luteraan ten nadeele van den Bond gepleegd. Thans heeft men besloten, den nieuwen te laten controleeren. Medegedeeld werd tevens, dat het hoofdbestuur 300.000 mar ken en 400.000 kronen in handen heeft. Bij een redelijke koersstijging zal het tekort sul 122.000 wellicht gedekt kunnen wor den. De beraadslagingen eindigden met de goedkeuring eener motie, waarin wordt uitgesproken, dat het hoofdbestuur in deze vrij-uit-gaat en waarin minachting wordt uitgedrukt over de handeling» m den penningmeester. De algemeene vergadering besloot voort» tot invoering eener progressieve contri butie. De Vrijz. Dem. Bond. „De Vrijzinnig Democraat" bevat de ont werpen voor de beginselverklaring en het werkprogramma van den Vryzinnig-Demo- cratischen Bond, zooals een daarvoor aan gewezen commissie die heeft vastgesteld. Het voornemen bestaat deze ontwerpen te behandelen op een algemeene vergadering, die in het laatste kwartaal van dit jaar ge- In deze beginselverklaring wordt o. a. geëischt: Bedrijfsleven. Allen die in het be drijfsleven werkzaam zijn, behooren belang te hebben by de uitkomsten van het bedryf en medezeggenschap in de regeling der ar beidsvoorwaarden en in de organisatie van het bedrijf. De overheid heeft een leidende taak te vervullen, regelend in te grypen en, zoo noodig, den privaten ondernemings vorm ter zyde te stellen, waar de werking van het vrije bedryf het algemeen belang schaadt, of een rechtvaardige verdeeling van het arbeidsproduct ontbreekt. Hoofdlijnen der Staatsinrich ting. Beperking van het erfelijk koning schap tot Koningin Wilhelmina en hare na komelingen, mits Nederlanders; by gebreke van dezen, beslissing over den regeerings- vorm door een daartoe te kiezen volksver tegenwoordiging. Kabinetsvorming en op stelling van het regeeringsprogram door parlementaire groepen, tezamen een meer- derhei 1 der volksvertegenwoordiging uit makende. Beperking van de taak van den Raad van State tot de geschillen van be stuur. Afschaffing van adeldom en ridder orden. Grondwettelijke gelijkstelling van mannen en vrouwen. Samenstelling van de volksvertegenwoordiging volgens het één kamerstelsel en volgens algemeen kiesrecht van alle meerderjarige mannen en vrou wen. Facultatief volksreferendum. Moge lijkheid om onderwerpen van hoofdzakelijk technischen aard ter wettelijke regeling op te dragen aaajnjzonder door de volksverte genwoordiging aan te wijzen colleges met recht van veto van de volksvertegenwoor diging. Mogelijkheid van instelling van an dere publiekrechtelijke organisaties, verko zen op democratischen grondslag, met be sturende en wetgevende bevoegdheid, be houdens hooger toezicht. Opheffing van de beperkingen in de vrjjheidl van vergaderen der ProvinciSIe Staten. Verplichte aftre ding van de voor het leven benoemde rech terlijke macht op de door de wet te bepalen leeftyd. Afschaffing van de verplichting tot instandhouding van een zee- en landmacht. Verhouding van Kerken Staat. Losmaking van de financieele banden tus- schen Staat en Kerkgenootschappen. In af wachting daarvan onbekrompen toepassing van art. 171 der Grondwet, met inachtne ming van een, billijke verhouding tusschen de verschillende geloofsovertuigingen. Her ziening van art. 170 der Grondwet in vrij zinnigen geest. Volkswelvaart. Verhooging van het voortbrengend vermogen van het volk op ieder gebied van het economisch leven, in het bijzonder door het verleenen van steun op zoodanige wyze, dat de energie wordt geprikkeld en de voorwaarden wor den geschapen voor alle bedryven, ook <le kleinste, mits economisch rationeel, om tot gezonde ontwikkeling te komen. Vermyding van iedere staatsbemoeiing, die zonder noodzaak het bedrijfsleven belemmert en krachtigen groei belet. Ned. Vereeniging van Staatsburgeressen. Zaterdag is te Leeuwarden de zo- mer vergader ing van bovengenoemde vereeniging gehouden. Bepaald* werd, dut dq volgende jaar vergadering te Haarlem zal worden ge houden. liet jaarverslag maakt o.a. melding van de oprichting der afdecUng Bos koop. Besloten is, den 8 September, den heriniieringsdag aan de invoering van hei Vrouwenkiesrecht, te wijden aan de belangen van het kind. Do eere-presi- dente, dr. A. Jacobs, stelde voor dat op dezen datum door de afdeel)ngen zooveel mogelijk zal wqrden gesproken over sociale kinderhygiëne. Ne afloop der vergadering sprak me vrouw BakkerNort, (Groningen), over huwelijkswetgeving. Zij betoogde, dat man en vrouw in alles gelijke reeh en behooren te bezit ten. Komen, er conflicten dan zou, döor op to richten raden, samengesteld uit mannen en vrouwen, daarin kunnen worden voorzien. Wat het eigendoms recht betreft, zou spr. willepi zien., dat nis regel geldt, dat van alles wat man en vrouw vóór hun huwelijk bezitten ieder zijn eigendom behoudt. Hierna spraken de dames dr. Alette Jacobs en Italiëvan Embden over het Internationaal Congres van Vrou wenkiesrecht. Zondagimorgen werd een boottocht naar Grouw gehouden. GEMENGDE BERICHTEN. Diefstal van sleutel gelden. Eenige personen, die geldén te goed hadden van de huurcoinmissie te Am- INGEZONDEN MEDFDEELINGEN. Enkele lepelt daags ctarkan zenuwen an lichaam. 21.000 Artsen 15 sterdam, sloutelgeld en te veel betaal de huur, hóórden 'hiervan niets, deelt, de Tel. mee, en richtten Mch toen tot B en W. Bij een ondcrv.ueK dat werd ingesteld, bleek, dat die gelden er niet meer waren cn dat andere som men, te zamen tot een bedrag van ruim f 11.000, verdwenen waren. Do commissaris van het bureau Singel, de heer Harrebomée, stolde hot politie-on- derzoek in. dat een goed resultaat heeft gchadi'Het gevolg Was. dat een 'Ja- jarige klerk werd gearresteerd, aan wien deze verduistering geweten moet wordehi. Een jaar lang had deze gemeen'c- arnbtenaar gedeponeerde sleutelgeidcn o.d. gestolen. De verduisterde bedra gen zuiverde hij aan met gelden, die hij later ontving. Zoodoende raakte hij steeds dieper in den put. tot de waar heid aan liet licht kwam. Er waren bedragen bij vaat f 2000. f 1500 en f 1000. Het jongpiensch leefde op groo ten voet, reed dikwijls in een gehuur- den auto en nam bij die t"ohtje» soms don hoofd-ambtenaar moe. die zijn werk controleeren moest. Prins AlexanderstichtinK. In IIw.8 ter Heide heeft de algemee ne ledenvergadering plaats gehad van de Prins Alexanderstichting, inrichting voor blinde kinderen van iedere geloofs belijdenis. Uil het verslag van den secretaris blijkt, dat in 1919 verpleegd werden 31 kindoren niet 10.179 verpleegdagen, en dat de gezondheidstoestand eern zeer goede was, dank zij do heerlijke lig ging van het voor belangstellenden steeds gaarno ter bezichtiging gestelde, ideale gebouw. Het f naneieel verslag is niot roos kleurig. Elk kind kostte in 1919 f 1.83 por dag, in 1918 f 1.52. Tegenover ver meerdering van. uitgaven voor voeding, kleed ing. huishouding en salarissen staat een vermindering vain inkomsten, zoodat bepaald werd, dat de verpleeg- gelden per kind voortaan f 200 por jaar zullen moeten bedragen. Er ik over 1919 oen nadeelig saldo van f 13.524. Schipbreuk van een baggermolen. Lloyds meldt uit Bridlington (York En geland) dat een bngoermolen die door de sleepboot Poolzee van Rotterdam werd gesleept, in de baai van Bridlington gezonken is. Een kleine sleepboot, die do sleep vergezelde, is ook gezonken. I e hemanningen zijn gerod. Er bestaat veel kans. dat men den baggermolen zal kunnen lichten. LUCHTVAART. Luchtpostdienst HollandEngeland. Om 4 uur gistermiddag is de luchtpost dienst AmsterdamLonden viceversa ge opend. Wel is waar was het vertrek op drie uur bepaald, maar het vliegtuig uit Enge land was wegens het slechte weer niet op gestegen. Derhalve moest een reserve vliegtuig uit Wassenaar komen. Er was slechts één postzak, bevattende 20 pakken met ruim 300 brieven wegende 6% kilo. Hieronder waren 200 brieven uit Amster dam, daarby 10 aangeteekende stukken. Ook uit 'Den Haag en Rotterdam waren brieven afkomstig. De brieven-pakken, waarvan 10 bestemd waren voor Londen e. o. en 10 voor Londen provincie werden aan het Centraal Station ingeladen en per auto naar het vliegterrein te Schiphol vervoerd, vanwaar de vliegma chine, bestuurd door een bekenden Engel- schen vlieger Hinchcliff, ondanks het sleeh- te weer, zy het zonder passagiers, om 4 uur de reis naar Engeland aanvaardde. By deze historische gebeurtenis waren aanwezig de heeren van der Velde, hoofdinspecteur der posteryen namens den directeur-generaal, Durieu, inspecteur en Groenedyk, adjunct inspecteur van het spoorwegpostkantoor, waaronder de vliegdienst ressorteert, De Vey Mestdag, directeur van het spoorweg- postkatoor Amsterdam en Schreuder, direc teur van het postkantoor te Amsterdam, benevens de heer Plesman van de Kon. Luchtvaartmaatschappij, die den vlieg dienst BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 2 Juli. Johannes Chris i- aan, z. v. H. H. Verhoef ei» fï. M. Sndjhorst. 3. Adriana Theodora Maria, d. v. J. J. do Korte en J. M. Steen winkel. Mariimis, z. v. M. Mikkers en M. E. van den Berg. 4. Johannes Ge rard us, z. v. G. J. Castelein on C. Vooijs. Adriaan, z. v. P. Hofstede en G. Bras. Elizabeth, d. v. T. Bos en N. van Eijk. 5. Willemhm Susanna, d. v. F. J. de Vries en B de Ko ning. Johannes, z. v. C. Niouwveld en J. Nieuwveld. OVERLEDEN: 2 Juli. Loronz Voïl- mers, 53 j. Theodoru» J. Zuijdveld, f»l Jaar. De salarisvoor&tellen. Het voorstel der Raadscommissie, die den 21 November 1919 werd benoemd, teneinde een algeheele en stelselmatige herziening der salarissen en arbeidsloonen van het ge meente-personeel voor te bereiden, welk voorstel d.d. 1 Mei 1920 aan den Raad is ingediend, zal nu in de a.s. Donderdag te houden zitting van den Gemeenteraad aan de orde worden gesteld. Zooals men zich uit de publicatie van dit Voorstel in dit blad zal herinneren, omvat het de salarisherziening van alle ambtena ren en werklieden in gemeentedienst, ook van hen, die in dienst zyn van gemeente lijke instellingen, echter met uitzondering alleen van het personeel bij het bewaar- schoolonderwijs, waarvoor kortelings nieu we regelingen zijn getroffen. De Raadscommissie, die uitgegaan is van het standpunt dat het minimum toon moet zy'n gebaseerd op wat voor levensbehoeften wordt vereischt, heeft als haar meening te gegeven dat voor de bepaling van a niet mor' dat 1 moet worden gezien naar de regelingen in particuliere bedrij ven, doch dat de gemeente een zelfstandige loonpolitiek moet voeren, opdat het toon in gemeentedienst als een model-loon zal lin nen worden aangemerkt. Daarby is tevens vastgelegd, dat, in afwijking van de tot nu toe gevolgde methode, alle bijdragen voor het pensioen, zullen komen voor rekening der gemeente. De Raadscommissie heeft daarom bij de ze herziening de wijze van regeling der loo- nen en salarissen, zooals die zyn vastgelegd in 1918, gansch en al laten varen; zy heeft een geheel andere methode aanvaard, n.l. die van het georganiseerd overleg. Zy heeft zich in verbinding gesteld niet alleen met de hoofden van de verschillende takken van gemeentedienst en met de zelfstandige functionarissen, doch tevens met de organi saties van de werklieden en de ambtenaren. Daardoor zal vanzelf een meer uniforme re geling tot stnad komen, dan die tot nu toe gold. Uit het overzicht toch, dat in 1918 is samengesteld van de salarissen en loonen van de in gemeentedienst zijnde ambtena ren, beambten en werklieden over het tijd vak 1914—1918, blijkt toch dat aan de uni formiteit wel een en ander ontbrak; eene zelfde categorie van het personeel bij den eenen tak van dienst werd een meerdere of, mindere bezoldiging toegekend dan by den anderen. Een dergelijke toestand is niet ge zond en moet aanleiding geven tot animosi teit tusschen de verschillende groepen. Heeft het georganiseerd overleg ten deze zijn goede zyde en is dit dus in het belang van den gemeentedienst in 't algemeen, het kan niet worden ontkend dat aan dat „over leg" ook nadeelen kunnen zijn verbonden, die voor de financiën der gemeente niet gering zyn. Die nadeelen komen ook in dit voorstel tot uiting. Waar de Gemeente optreedt als werk geefster, heeft zij zeer zeker een sociale taak te vervullen; zij heeft te zorgen dat de diensten, die zij vraagt behoorlijk worden gehonoreerd, dat goede arbeidsvoorwaarden worden vastgesteld. Dit voorop stellend, dringt zich echter toch de vraag naar vo ren, of het belang der gemeenschap vor dert dat de waardeering der gevorderde diensten, zóó hoog moet worden gesteld, dat ze ver uitgaat boven datgene wat in goed geordende bedrijven daarvoor wordt aangemerkt. Wij hebben hier in het bijzonder het oog op de aanvaarde leeftijdsgrens van 21 jaar, welke door de Raadscommissie wordt be schouwd als te zijn het moment, waarop het „volle" toon moet worden verdiend. Het komt ens voor dat de uitkeering van liet „volle" toon op 21 jaar reeds, op grond van verschillende overwegingen, niet wensche- lyk is, zeker niet alleen in het finuncieel be lang der gemeente, doch evenzeer in dat der betrokken werknemers. Hiermede houdt ook onmiddellijk verband dat, zooals thans wordt voorgesteld, regelingen worden vast gesteld, waarbij 17-jarige werknemers de helft van het volle loon verdienen en voorts voor elk jaar dat zij boven de 17 komen hun loon met 1)8 deel wordt vermeerderd. Het beloonen van werknemers van 1721 jaar met bedragen, varieerend tusschen 14.20 en 33.76 komt ons voor, niet juist te zyn ingezien. Op dien leeftyd toch ken nen en beseffen de meesten de waarde van het geld niet, althans geven zij er geen blyk van dit te doen. Het stellen van te hooge minimum loongrenzen voor de gewone ar beiders, zooals in het voorstel ook ge schiedt, maakt deze naar onze opvatting, ernstige fout in de regeling nog erger. Dergelijke betooningen moeten noodwen dig leiden tot aanzienlijk hoogere, wanneer na eenige jaren de materieele behoeften van het gezin zich doen gevoelen. En dan zullen bezwaarlijk de eiscben kunnen wor den afgewezen, die ongetwijfeld zullen worden gesteld, wanneer de Raad den thans aangegeven weg volgt. Een geheel ander beeld van het hierboven genoemde van de werkliedengroepen, geeft de voorgestelde regeling voor het admini stratief personeel, waarvan het salaris op 21-jarigen leeftyd op ƒ1200 per jaar wordt voorgesteld. En zulks niettegen staande deze jonge ambtenaren veelal meerdere onderhoudskosten noodig hebben dan de jeugdige werknemers, die tot de werklieden-groepen behooren. e Wy willen ook op enkele detailpunten wyzen: Het heeft onze aandacht getrokken dat voor alle categorieën van ambtenaren en werklieden door de commissie voorstellen zyn gedaan behalve voor de geneeskundi gen van het Van lterson-Ziekenhuis. Om trent de regeling voor deze ambtenaren wordt heel laconiek vermeld dat het aan den Raad wordt overgelaten of verhooging der salarissen gewenscht is. Hieruit blijkt, dat de Commissie, die zelf op pag. 48 zegt, dat de Goudsche salariee- ring te laag is, niet met een voorstel tot verhooging voor den dag durft komen. Waarom dit niet geschiedt, blijkt uit niets. Is het salaris te laag en stelt de Commis sie pry's op het behoud dezer medici, dan behoort zij alsnog met een voorstel te ko men, zoo niet, dan is een juiste motiveering van haar standpunt toch zeker wenschelijk. Wy meenen ook te moeten wijzen op een zeer eigenaardige samenkoppeling van functies, die volstrekt niets met elkaar te maken hebben, wy zouden zelfs zeggen, waarvan de uitoefening in één hand onnut stadhutze zijn zetel heeft en weike thans wordt gesteld in handen van den Haven- deze combinatie gekomen is, hlykt uit niets en is voor ons een raadsel. De functie van den havenmeester vordert zyn tegenwoor digheid aan de waterwegen en zeker niet ter Dlaatse waar het marktwezen moet wor den beheerd Waar thans ter secretarie een S van dïenst is geschapen voor het be lastingwezen, daar ligt het, meenen wy, wfor <to haild, dat onder dien dienst het marktwezen zou worden ondergebracht. In hS belang der controle op alle gemeente- liiltp inkomsten, is een andere regeling, „"aar het ons voorkomt, onmogelijk. Meent iIp Raad thans het advies der Commissie te moeten volgen, dan zal ongetwijfeld na kor ten tijd, toch daarin de hierbedoelde wijzi ging moeten worden gebracht, of wel meer personeel moeten worden aangesteld. Dat brengt onnoodige kosten met zich. Een an dere vraag is ook waarom de Commissie meent den tegenwoordigen marktmeester zijn functie te moeten ontnemen? Daarom trent vermeldt het rapport evenmin iets. De tegenwoordige functionaris doet terecht, blijkens zyn ingediend adres, zijn rechten gelden om zyn inkomsten niet te zien ver- Er zijn in dat rapport nog meerdere za ken, waaromtrent eigenaardige meeningen worden verkondigd. Zoo b.v. de vraag of de woningen van den Directeur der Lichtfa brieken en den gemeente-bouwmeester als dienstwoningen moeten worden aange merkt. Daaromtrent kan toch geen verschil van opvatting bestaan. Wanneer men zich even indenkt dat deze hoofden van dienst takken eens elders zouden wonen dan nu, zou dan het belang van hunne diensten daarmede gebaat zyn? Dat is toch onmo gelijk. Wij zullen niet op alle onderdeelen van dit rapport ingaan. De Raad zal hierover het onderwerp is immers zoo verleide lijk wel in den breede discussieeren. Dat er echter belangrijke wijzigingen in de voorstellen zullen worden gebracht is niet te verwachten na de vele beraadsla gingen, die daarover zyn gevoerd en de laatste veranderingen, die er d.d. 21 Juni j.l. nog in zyn aangebracht. Toch zou het onjuist zyn indien de voorsbellen zoo, zon der meer, zouden worden aanvaard, zonder van de thans reeds naar voren tredende fouten te zyn gezuiverd en van de overtol lige weldaden die de gemeente zich werke lijk niet kan permitteeren, nu voor het jaar 1920 reeds, uaar verluidt, een max. heffing van 14'/6 7c voor de plaatselijke inkomsten belasting noodig zal zyn, welk percentage voor den volgenden dienst zeer zeker toch al reeds hooger zal zijn. De belastingdruk is een factor, die voor de geheele bevolking, voor de kleine zoowel als voor de groote beurzen, niet geheel en al op den achter grond moet worden geschoven. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Juli 1920. Gemeenteraad. De Raad deezer gemeente is ter verga dering byeengeroipen op Donderdag 8 Juli a.s., des namiddags 1% uur, zoo noodig avonds voortzetting. Aan de orde komen de volgende punten: (Het voorstel tot vaststelling van het ver slag over de voeding van schoolk nderea ingevolge artikel 35 der Leerplehtwet over 1919. lHet voorstel betreffende de reorgani satie van de tweede burgerschool voor Meisjes. lHet voorstel tot uitbreiding aantal kleed kamertjes stedelijke zweminrichting met hegrootingswijiziging. Het voorstel tot verhuur van gerioleer- den gemeentegrond aan de Cjppenersteeg aan P. J. Fyn. Het voorstel tot verhuur van- en ver leening van recht van uitz'cht op gerio- leerden gemeentegrond aan de Vest aan J. M. Borsje. iHet voorstel tot verhuur van gcrioleer- den gemeentegrond aan de Nieuwehaven a^n de Coöp. Groothandelsvereenigmg „de Hanxlelskamer". Het voorstel tot verleening van vergun ning aan A. J. J. Vos, tot overbouwing van gerioleerden gemeentegrond. 'Het voorstel tot verleening van vergun ning aan J. G. Potthast om lichtramen langs gemeente-eigendom aan te brengen. Het voorstel tot verleening van vergoe ding uit de gemeentekas aan bijzondere scholen van de jaarwedden van onderwij zers, welke boven het door de L. O.-wet gestelde, voor Rijksvergoeding in aanmer king komende maximum, aan die scholen werkzaam zijn. Het voorstel tot verleening van verlof aan Dr. H. M. R. Leopold, leeraar aan het Gymnasium. Het voorstel tot wyziging van het Raads besluit dxl. J1 Mei 1920, no. 527 betreffen de den aankoop van het perceel gen-urn 1 „de Moriaan", gelegen aan de Westhaven. Het voorstel van de Raadscommiss.o f»l hoe tot herziening der salarissen van amb tenaren en werklieden in dienst der ge meente Gouda. en verder voorkomende zaken. Halariswijziging gemeente-personeel. Aan den Raad is het volgende adres De afdeelingen Gouda van de Algemeene K. K Amlbtenaarsvereemging (AJLK.A.), den Nederlandschen R. K. Bond van per soneel m dienst van openbare lichamen en bedryven St. Paiulus" en van den Neder). Christel yken Bond van personeel in pu- oheken dienst, ten domicilie kiezende Veer- !ia' No. 5, alhier, hebben den gemeente- aa een adres toegezonden, waarin aan .jae aalanscommiss^ hoe" voor de in- aiening van het voorstel No. 61 van 1 Mei waathy den Raad in overweging S ,™8™ M belMWriik be- te^eslJïit» n Vatl saIari&seti *m- meISf,?<W!?n ^"«santen dat zii van een m l n 1 e ffewüziffde verhoudin- S5L5 ,^n Raad vreemd ziin aan deze v/KW-oi vree™ z«n aan aez( toon t S van een grond- hoeftp«afl 6 fchans werkeI*l'k de be- noerten van een gezin, bestaande uit een gemiddeld aantal personen kan worden vooralen. Dat zij evenwel overtuigd zijn, dat de sociale rechtvaardigheid eischt, dat voor gezinnen, grooter dan het gemiddelde, bo vendien ook een toeslag worde gegeven, berekend naar het aantal kinderen. Dat nu al reeds door de Hóoge Regee ring alsmede het Provinciaal Bestuur van dit gewest en vele Gemeentebesturen in den lande „kindertoeslag" aan het hun on dergeschikte personeel wordt verstrekt. Dat zy van meening zijn, dat dezelfde gewijzigde verhoudingen in den Rami wel ke aanleiding waren van de indiening van dffce „salarisvoorsteilen'> ook aanleiding künnen zyn om meer steun te geven aan die gezinnen en onder alle lagen van Uw Gemeentepersoneel. welke die meerdere steun zoo dringend behoeven; Redenen, waarom ondergetekenden Uw College beleefd, doch wel ernstig verzoe ken tegelijk met de nu aanhangige „sala- risvoorstellen" deze onze billijke wenschen wel te willen overwegen en tevens te be sluiten, dat met inachtneming van door 'U te bepalen voorwaarden, aan al het per soneel in dienst Uwer Gemeente nu ook .kindertoeslag" zal worden verleend. De uitsluiting. Geleidelijk wordt het mogelijk een inzicht te krijgen in den omvang, die de uitsluiting in 't Bouwbedrijf hier heeft genomen. Aan beide zijden heeft men een monstering ge houden, zoodat men nu de respectieve krachten kan meten. Gistermorgen heeft de afdeeling Gouda van de Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond een inschrijving der uitgesto tenen hier ter plaatse gehouden waarbij zich van de 268 leden 142 zich als uitgesto tenen opgaven. Deze cijfers kloppen niet geheel met de inlichtingen die we van pa- troonszyde ontvingen, volgens welke alle georganiseerde patroons hun georganiseerd personeel (uitgezonderd de leden der R.K. en Christelijke bonden) hebben ontslagen, in totaal (dus met inbegrip der syndicalis ten) 211 man. By enkele georganiseerde patroons kan het bedryf normaal voort gang vinden, o. a. bij den aannemer Pee- ters in de Peperstraat, wiens personeel ge heel uit katholieken bestaat, de aannemers De Jong en Van Wingerden, wier werklie den allen ongeorganiseerd zijn, etc. De onderscheiden patroons hébben in hun Centraal bureau lijsten ingeleverd, waar op vermeld staat welk aantal arbeiders in hun bedrijf is uitgesloten. Blijkens deze lysten waren uitgesloten bii W. Bokhoven 37 man, StoomtimmerfaJbriek ,J)e Morgen ster". directeur de heer H. de Wilde. 30 man. de aannemer H. de Wilde 32 man» N. V. tot^anneming van Werken voorheen .H J. Nedèrhorst 56 man, A. J. Verschut, Keizerstraat 4 man, A. C. Verschut 3 man. Van Wingerden en Vedbooim 4 man. Tim merfabriek „Gouda", Jaagpad, 20 man, De Jong, Peperstraat, 3 man, Radix, Nieuwe Haven 3 man, Kulik, Nieuwe Haven 2 ea H. D. Boot 2 man. Volgens inlichtingen van arbeiders doen van de ongeveer 37 patroons 25 mee aan de uitsluiting, wat overeenkomt met de inlichtingen, die we van patroonszijde ont vingen, wanneer men in aanmerking neemt dat niet alle patroons hier ter stele ge organiseerd zijn en niet alle georganiseer de arbeiders in hun dienst hebben, tot wie de loch out zich uitstrekt. De patroons zyn vast besloten de bewe ging door te zetten. De Nederlandsche Aannemersbondde Algemeene Patroons- vereenvginig in de Bouwvakken en de R.K. Bond van Bouwpatroons werken ten nauw ste samen om de actie gemeenschappelijk en zoo krachtig mogelyik te voeren. Eenige commissies zyn gevormd, die in 't bijzon der de hun toegewezen belangen beharti gen. Gepoogd zal worden te voorkomen dat kleine baasjes en niet georganiseerde pa troons van 't conflict profiteeren. wat sommigen reeds beproefd hebben, o.a. moet een patroon reeds enkele uitgesloten arbeiders in dienst genomen hehben. De organisaties zullen daarom trachten medewerking te krijgen van de leveranciers in bouwmaterialen; zeer binnenkort zal met dezen een conferentie worden gehouden. De inlichtingen die we heden ontvingen, verste kt onzen indruk ran gisteren dat de uitsluiting hier geslaagd mag heeten. In tusschen geen enkel bedrijf ligt geheel stil. Hinderwet. B. en W. brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van J. A. Verhoeff te Gouda om vergunning tot het oprichten van een yscofabriek in het perceel gelegen Blauwstraat No. 3 aldaar, kadastraal be kend Sectie B no. 1712. Dat op Dinsdag den 20 Juli 1920, des namiddags ten 114 ure op het Raadhuis ge legenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der gemeente van de ter zake in gekomen schrifturen Wan worden kennis genomen. Schoolreisjes. De kinderen (uitgezonderd die der laag ste klassen) was de school in de Keizer straat maken vandaag een reisje naar Nij megen en omgeving, 't Begon slecht; onder een onbarmhartig regentje marcheerden ze naar 't station, maar toch zongen ze vrooljjk in 't vooruitzicht van de genoegens, die hun te wachten stonden. Later kwam, althans hier, 't zonnetje. Hopen we, dat het ook in Nijmegen 't festyn glans heeft bijgezet. Men seint ons uit Leiden: Voor het doc toraal examen rechtswetenschap is ge slaagd de heer H. van Krimpen, geboren alhier, wonende te Leiden. Kaasuitvoer naar Duitschland. Zaterdag heeft do Duitsche regeenng volkomen onverwacht de grenzen der Republiek voor den invoer van kans geopend. In verband met de te vorwnohten krachtige opleving van den uitvoer hier fe lande zullen de uitvoerheflingen opnieuw worden verhoogd. Voor Gouda vooral zeer belangrijk nieuws! De Riikwiuikerkaart. Bun 40 voor het vierde tijdvak is geldig van 5 Juli tot en met 11 Juli. 0,p tók der bons van deze kaart is verkrijgbaar Mi pond suiker h 16 cent. Algemeene opheffing der Wittebrood- kamrtan. De minister van landbouw heeft be paald dat ine ingang van 12 Juli de witte broodkaart, do wittebrood-aanvul lingskaart en do dagbroodkaart wor den opgeheven en niet» dan wittebrood mag worden verkocht zonder bons. De bons van de lijd vakken voor 12 Juli a.s., zullen geldig blijven voor bel op de gebruikelijke wijze betrekken van Regeeringsl»1 oein togen den gvineon- li 1 ikci, prijs. zoodat ook na 12 Juli nog aan de gdnmeeni'en Rogcerlngs- liloem voor die Ixms kan worden ver strekt op aanvragen, waarin het brood- gewicht der ingeleverde bons is ver meld. -Deze wiize van verstrekking heelt voor de laatste maal dus plaats op de bon» in het 142e tijdvak door iie bakkers ontvangen. I)e daarop volgende verstrekkingen van Regeert ngsbloem tegen den ge meente ijken prijs zullen geschieden tot eene hoeveelheid gelijk aan het gemid delde van de hoeveelheden vertegen woordigd door de bakkers ingeloverde bons voor bet 1 iOsto en het 141ste tijdvak tenzij de gemeente van oordeel is. dat een ander tijdvak als basis de voorkeur verdient in welk geval zij een wijzigingsvoorstel dienaangaande bij het Rijksbureau voor de Distribu tie van Graan en Meel kan indienen. Gedurende den termijn van 12 Juli tot 12 September a kan. indien de gemeente zulks noódzakelijk acht, deze hoeveelheid op gemotiveerde aanvraag harerzijds nnn hét Rijksbureau voor de distributie van Granen en Meel worden verhoogd met het oog op bet verblijf van vreemdelingen in do ge meente. Luchtpostdienst. In aansluiting aan ons bericht van gis teren onder „Luchtvaart", betreffende de luchtpostdienst, deelt men ons mede, dat brieven etc., voor bovengenoemden dienst bestemd, vanuit onze stad. vóór 9 uur 50 min. des morgens ten posttcantore alhier bezorgd moeten zijn. BOSKOOP. (Het toelatingsexamen voor de Rükstuin- (bouwwinterschool alhier zal vóór of uiter lijk op 4 Sept. a.s. plaats hebben. MOORDRECHT. Zekere B., ongeorganiseerd metselaar alhier, welke te Gouda werkt, moest gis terenavond van zyn véerk naar Moordrecht gaan onder geleide van een rijksveldwach ter, gewolgd door een aantal uitgesloten 'bouwvakarbeiders. In het dorp gekomen gelastte de veldwachter de uitgestotenen terug te gaan. Hieraan werd geen gevolg 'gegeven, waarna de veldwachter ziin sa bel trok. Op krachtdadige sommatie achtte het gevolg het maar betec^beenen te ma ken en hun „vijand" niet langer lastig te vallen. OUDEWATER. De heer A. C. van der Roest alhier is aangesteld als leider voor do a.s. volks telling voor de naburige gemeenten Paipe- kop, Hekendorp en Lange Ruige Weide. viakktbkhicuten. Kotterdamsche Veemarkt. Aanvoer: 155 paarden, 1 veulens, ezel.-» 912. magere rundei en 512, vette runderen 384, vette graskulvereu 333 nuchtere kalveren 73, schapen of lam meren >S8, varkens 351. Vette koeien lo Uw. 21020, 2okw. 195205, 3o kw. 175—85; Ossen le kw. 200—215, 2o kw. 19U—20O. 3e kw. 170—180; Stieren le kjv. 180— 90. 2e kw. 100—70, 3e kw. 150; Kal veren le kw. 182210, 2e kw. I7.r( 90. 3e kwv 15065. Handel over t al gemeen matig pr.jzen eenignzins ge drukt. redelijke aanvoer. Melkkoeien 300—650; Kftlfkoeieu 225675; Stieren 175—650; Overloop 45110; Pinken 160 175Vaarzen 175225Werk paarden 275—650; Slaehtpuurden 150- 250; Hitten 150300; Nwchtero Kal veren 1868; Fokkalveren 2855; Biggen 2515. Handel over t alge meen redelijk, redelijke aanvoer. KAASMARKT. Oudewater. 5 Juli. Aangevoerd 70 partijen, 3150 stuks, we gende 15750 K.G. Pryzen le srt. f 66-70, 2e art. 58—64 per 50 K.G. Handel vlug. Bodegraven, 6 Juli 1920. Aanvoer 268 partijen, waaronder 106 met Rijkswerk, 13548 ank», gewicht 81288 K.G. Prijfi Goudsche kaas le soort 1*71—71. 2© snort f 67—69; le soort met Rijksmerk f78(l)75. Handel vlug. (1). Blijkhtfar eon seinlout. vermoe delijk is hdtfoelri 68. Graentenvtilinx. Coöperatieve TuinlnrsrerranlginK „Gouda en Omatreken". Gouda, 5 Juli 1920. Komkommers le soort 6.507.70, 2e soort 4 10—6.50, halve2.404.00. groen gele 4.607; Bloemkool le soort 11.80- 26. 2e soort 4—13, uitschot 0.70-3.80, extra 60.Spitskool 6.106.20; 31a 0.201.80; Andijvie 1.803.20 2e soort 0.400.60 per 100 stuks; Tuinboonen 4.60—6.90; Doperwten' 14.30—28.60 Penden 10.5024.80; Postelein 0.60— 8 '20; Snijboonen le »oort 74—80i 2o soort 50—64; Stumboonen 60—82; To maten 22—54; Zuring 2; Aardappelen 7.10-8.80, kr el 2 20—1.50 per 100 K G.; Peen 8.107.20, 2e soort 1.10— 2 50; Rabarber 2.507; Peterselie 2— 12; Srt dor ie 1.50—8.50; Boonenlcruid I.90-2.80; Uien 2.60—2.70; Krmen 4—4.10 por 100 bos; Zuring 0.12 per kist; Frambozen 0.23—0.62; Aardbeien 0 29-0 40; Zwarte bersen 0.50—0.56; Roode bessen 0.24 0.32; Kruisbessen 0.07 —0 20 per pond; Perziken 0.05— 0.27 pet stuk. Amsterdam. 3 Juli 1920. Gemeentelijke Groenteveiling De Jong en Koene. Frambozen f 2530. aam beien 30—32, besaen, prolefic 1 22—28. idem rood 14—19, idem zwart f 40—45. idm wit 1820, kruisbessen, rijp f 18— 22, idem gekl. 1315, idem gr (ten f 8— II, druiven, wit 6075, per 50 K.G., per ziken, extra 32—40, idem I 20—28, idem II 1216. meloenen, kurtoukels 85—156, idem groot f 70—62, Idem klein 40—66, bloemkool 1 f 15—23, idem 11 710, komkommers 59, per 100 stuks, peen 3.40—5, rabarber 6—10 por 100 bos, snijboonen 90—1 10, spereeboonen 3855, doppers 1215, peulen 11 13, tuinboonen 3—^5, aardappelen, groot 10—13, klem klein 8—9 per 100 K.G. Bloemen: Rozen f 712.50, Cuba's 1217, Dalia's 742, per 130 stuks, Lelies 1618 ,per 100 Ke'k, anijgroen 847 per 100 raftk. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Officieele noteering te Amsterdam. 6 Juli 1920. 5 Juli. 6 Juli. Londen UJ7 Berlijn 7.60 7.60 Parijs 24.75 24.67 Mi Brussel Zwitserland 51.60.70 Weonen 1.97 1.97 Mi Kopcnhanren 46.60 46.90 Stockholm 62.60 32.60 Christian! a 48.25 48.40 New-York 2.83 SPORT. ZWEMMEN. Het IJ won Zondag van D.J.K. met 8 10, waardoor het wederom ongeslagen aan de spits harer afdeeling gaat. l)e Olympische Spelen te Antwerpen. VOETBAL. Zooals wij reeds meldden z(jn 22 Bpelers aangezbcht de reis naar Antwerpen mee te maken. De „Telegraaf" van gister meldt dat de volgende 19 spelers aan de uitnoodi- ging gevolg hebben gegeven, toywyl met anderen nog onderhandeld wordt: Doel: Mc Neill (H.V.V.) en Tempel (Tu- bantia; Achter: Denis (H.B.S.). B. Verwey (H.F.C.), P. Stovens (Willem II) en v. d. Kluft Sr. (Blauw Wit); Midden: Bosschart (Quick), Steenman (Sparta), Kuipers (Quick, Nijmegen), F. von Heijden (Quick, Nijmegen) en Legger (Be Quick, Gronin gen); Voor: Van Diermen (Blauw Wit) Os car Rappard (H.B.S.), E. J. en J. Bulder (Be Quick, Groningen), M. Bieshaar (Haarlem), G roos johan (Sparta), J. C. de Vries (Z.A.C.) en Broekman (Ajax). Van ueze spelers waren ter vergadering van de Ned. Elftal-Comm. van j.l. Zondag aanwezig Mc Neill, Tempel, Denis, Verwey, v. d. Kluft, Kuipers, v. Diermen, E. J. Bul der, Broekman en Grooéjohan, en werden de trainingsplannen besproken. Wy \ernemen, dat ook nog de heeren De Natris, Ruffelse, D. en B. Kessler voor de O. S. zyn uitgenoodigd. Door verschillende omstandigheden Waren deze spelers echter niet beschikbaar. Een team, samengesteld uit bovenvermel de spelers van de 4 districten, zal in 1920 eerst werkelyk nationaal genoemd kunnen worden. ATHLETIEK. De technische commissie der Nederland sche Athletiek Unie heeft, naar de „Tel" meldt, de volgende heeren aangewezen om uit te komen op de Olympische Spelen te Antwerpen: J. C. de Vries, Z.A.C. Zwolle Vopr 100 M.; A. Paulen, Haarlem, voor 800 M.; O. E. van Rappard, V.E.L., Den Haag, voor 110 M. horden; H. F. Weasel, Blauw Wit, Amsterdam, en Chr. Iluygen, Utrecht, voor den marathonloop; G. J. van der Wel, V.E.L., Den Haag, voor de 5000 M. hard- loopen; Aug. Schotte en C. A. Gubbels voor de 3000 M. wandelen en de ploeg van Achil les, Arnhem, voor het touwtrekken. Als lei der is aangewezen de heer E. de Herder, 's-Gravenhage, en als masseur de heer M. Brugman te Dordrecht. WIELHIJDEN. Naar de „Tel." verneemt heeft het Bel gische consulaat onzen amateurs wielrij ders, die aan de O. S. op den weg deelne men, een algemeen visum voor den tyd van 4 weken verstrekt. Onder leiding van de Roosendaalsche „Tapage"-club zullen onze vertegenwoordigers binnenkort hun trai ning op de vastgestelde route in België aanvangen om mede den weg te leeren ken nen. KUNST. Max Klinger. t Maandagmiddag ia de beroemde schilder en beeldhouwer Max Klinger op zyn bui tengoed by Jena in den ouderdom van 63 jaar aan een hartverlamming overleden. Zyn dood kwam zeer onverwachts. ONZE DRAADLOOZE DIENST. Roemenië en de entente. PARIJS, 6 Juli. De Fransche pers pu bliceert de verklaringen door Take Jonaecu in de Roemeensche Kamer afgelegd. Het iw een ernstige vergissing zjjn te geloo- ven, zeide de Roemeensdhe minister van Buitenlandsche Zaken, dat het gevoel geen énkele rol speelt in de bMitenlandsche po litieke vraagstukken, maar de kracht van de alliantie van Roemenië met de entente- m ogendheden berust Juist op een gemeen- .Hchappelykheid van belangen. Wie sou kunnen voogeven, dat Roemenië geen es sentieel belang heeft de besluiten der Pa- rUache conferentie te ondersteunen? Dit is een kwestie van 't nationaal bestaan voor Roemenië. De banden gelegd door een zoo verschrikkelülken oorlog, kunnen niet ontknoopt worden. De coaferentie te Spa. PARIJS, 6 Juli. Do (Uwkimdigo dor geallieerden bobben bet ui to.cl. verkre gen, dank zij <U> verdaging dor eouto- roniie, tut do aankomst dor Dtiitoeho militaire deekundige» gebruikt om zicli op de hoogto to stol Ion van do princi- pioelo ovoreonkomst voor do vordoo- duftdtr aehadelooHMcRmg, diet© Brus sel getroffen 1». Hot probleem van na bij beschouwend hebben do deskundi gen et* zich rekenschap vinn gegeven dat do prioriteit op 2]/t milliard Irs. van de Duitoche schadevergoeding) door hot vredesverdrag van Versailles twin België toegezegd, op de eonatxpientie zou uitloonen, dat de torste Internalio- nale leening uitgegeven tun behoeve van Dultoch'.and, totaal zou worden ge bruikt om aan dm Belgischen bond genoot het privilege te verzekeren. Men hoeft daarom voorgostold, voor Botg'ö dat recht te handhaven onder voor waarde dat liet niet in oen enkeion koer aanspraak zou maken op dé hu lo kennen som, maar integendeel ge noegen zal nemen met eenJgo aohter- oont olgoude betalingen. Louis IV&bois beeft tijdens do discussies België h •/.aak warm bepleit. De FranHO.be pers verzekert, dat de V weatie good op weg is to worden op gelost. LAATSTE BERICHTEN. De conferentie te Spa. SPA, 6 Juli. (V.D.) De Belgische minis ters houden zich in de eerste plaats bozig met de kwestie van de prioriteit inzake de schadevergoeding, welke België bü het verdrag van Versailles heeft gekregen. Du heeren Delacroix. Hymuns en Jaspar heb ben Maandagavond een onderhoud gehad met de maarschalken Warthington en Ber- tiholini. Het onderhoud duurde geruhnen tyd. Aangenomen worm, dat de Belgische gedelegeerden beslist op hun standpunt zullen bljjven staan. In diplomatieke kringen der conferentie doet 't gerucht de ronde, dat de bepalin gen van 't verdrag betreffende de fiéan- cieele regeling gowyzigd zullen worden. Reeds zal een nieuiw zeer ingewikkeld systeem besproken worden, waarbij de kwestie der prioriteit gewijzigd zal wor den. Men beschouwt dit In Belgische krin gen ais een minder gunstige verandering voor België. Bevestiging is nog niet ver kregen. MetaaUrbeidersstsking. SAAiRBRUOKO-lN, 6 Juli. (VJJ.) De me taalarbeiders hebben een staking geprocla meerd die zich verder uitbreidt en die bin nenkort allé metaalarbeiders aal omvatten. De werkgevers willen niet met de werk nemers onderhandelen, zoolang deze den arbeid niet hebben hervat. De terugtocht der Polen. BRESLAU, 6 Juli. (V.D.) Volgens Pool- sche legerberiohten bevinden de ten Z. van de Pripet staande Poolsche troepen zich gver een breed front op den terugtocht Naar vun andere zijde woidt vermeld, zijn door de inname van Rowno in Wolhynië de Zuid-spoorwegen in handen der Hotoiewiki gevallen. De venbimling Noord en Zuid in daardoor volkomen verbroken. De irrval in Galicië is vrij en de zich in het Zuiden bevindende Poolsche troepen wonden ernstig bedreigd. De inneming van Rowno wordt vanuif Weenen bevestigd. Daarentegen zyn de beiehten omtrent Lem- berg en Kowno onjuist. Het Hongaarsche ministerie is afgetreden. PARUS, 6 Juli. V.JX Volgens een bericht uit de f etit Pupsieb" is het Hongaarsche ministerie afgetreden. Horvey heeft het voornemen te kennen gegeven, ter gelegen heid van de ministerieele crisis een ministe- rie_A-Isam<>n atollen, in overleg met alle partyen. De Z u iderzeev iaschers. PUJJGI;JPAM' 6 Ju,i- V.D. Gisteren ver gaderde alhier de commissie uit den Zui derzeeraad, belast met het onderzoek voor de schadevei4|*dingt aan de visschors, die door de droojegging der Zuiderzee worden gedupeerd. De commisBe bestond uit de heeron: Mr. Vissering, PAident van de Nederlandsche Bank, voorzij^r; van Citters, secretaris, H. W Calcoen, oud-burgemeester van Edam, 1-ely, oud-Minister van Waterstaat, Duy- maer van Twist, lid der Tweede Kamer, de Inspecteur der Visscherfjcomroissie, 't Hooft en Jansen, de leden de Zuiderzeecomml&sie: de Veer, Enkhuizen; Visser, Marken; Tjja- «eling, de Lemmer en Vonk; «it de visachera de heeren J. Ripman en H. Westeneng; de laatste als voorzitter van de „Eendracht" en de raadsleden Helnjich en Westenink. Nadat do voorzitter had verklaard, dat het doel der byeenkomst was de wenschen der viaschers te vernemen en het voorstel der regeering geen schadeloosstelling, maar een tegemoetkoming te verleenen, werden achtereenvolgens de volgende zaken behan deld: lo. de schadevergoeding, 2o. de achter uitgang der visscherjj, 3o. de toekomst der visschery op het IJsselmeer, 4o. het gebruik der visschersvaartuigen, 5o. een andere werkkring voor de vlsscherz; 6o. de hulp der regeering. Beroering. Men meldt ons uit Amsterdam: In een perceel aan de O. Z. Achterburgwal is iemand beroofd van 15.400.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2