Gemeenteraad van Gouda. professoren aan de Vlaamsche universiteit werd in beslag genomen door een korte ondervratging van de beschuldigden, die bun optreden tijdens den oorlog van wet telijk stawipunt uit verdedigden door te verwijzen naar de Haageche Conventie, die volgens hen aan den beaetter'de bevoegd heid gaf, de universiteit te vervlaam- schen. Tegen de meening Van den voort it ter in, houdt Dosfel vol, alleen de belangen van het Vlaamsche land .te hebben gediend en den invloed van de Duitoschers overal naar vermogen te hebben geweerd. Dat dü bezetter nu eenmaal medezeggingschap had, acht hij onvermijdelijk. Dosfel zeide. nog steeds een voorstander te zijn van de grootst mogelijke zelfstandigheid van Vlaanderen. Prof. Debruycker beschouwt de ver- vlaamsching van de universiteit door de Duitschers niet als een gunst, maar als een rechtsherstel. - Twee rechters van instructie. Va'n Gin- derachter en Maillet, die Dosfel eenige ma len verhoorden, iziin het eens om de eer lijkheid en waardige fierheid van Dosfel tegenover zijn rechters te erkennen. Een professor aan de Fransche univer siteit te Gent, als getuige k charge opge roepen, meent, dat de handelwijze van de Gentache professoren, die na de vervlaam st hing hun ambt bleven waarnemen,,ajleen uit hébzucht kan worden verklaard, waar op mr. Borginon doet opmerken, dat ook de niet aangebleven professoren de twee denden van hunne wedde genoten. Getuige meent verder, dat de deportatie van Fre- dericq en Pirenne naar Duitschland het werk der Vlaamsch# professoren Is. doch kan daarvoor geen bewijs aanvoeren. FRANKRIJK. Ontploffingen. Havas-Reuter meldt uit Dyon. dat gis terochtend om halfacht vier ontploffingen hebben plaats gehad. Vier gebouwen, be stemd voor de fabricatie van perchloraat. werden vernield. Tot dusver heeft men een vijftigtal slachtoffers, waaronder tien doo- den, te voorschijn gebracht. Tot op 16 K.M. in den omtrek zijn de ruiten verbrijzeld. HONGARIJE. Mijnramp. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Boedapest, dat door een dynamietontplof- fing in de schacht Ungaria van de miin Anina 210 mijnwerkers gedood zün. 170 lijken zijn geborgen. BINNENLAND. Diplomatie. Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat Churchill in een schriftelijk antwoord op een vraag van een lid van het Lagerhuis heeft meegedeeld, dat er één Britsche mi litaire attaché zal zijn voor Nederland, Bel gië en Denemarken. Economische Bond. Op 10 Juli zal te Arnhem in Muiis Sacrum de algemeene ledenvergadering van den Economischen Bond bijeenkomen. In de namiddagvergadering zal de voor zitter, prof. mr. M. W. F. Treub een fede houden getiteld: „Sluit de gelederen!" Volkshuisvesting. Volgens de Tel. is eerstdaags te verwach ten de benoeming van den directeur van het bouw- en woningtoezicht te Amster dam, den heer H. v. d. Kaa. tot hoofd van de aan het ministerie van aitoeid te ver binden afdeeling volkshuisvesting. Behoeftige Nederlanders te Brussel. Het verslag der Nederlandsche Vereeni- ging van Weldadigheid, tot ondersteuning van behoeftige Nederlanders in de stad Brussel en hare voorsteden, over 1919, wyst er op, dat het 63ste dienstjaar der vereeni- ging een overganstydperk was, waarin bij zondere moeilykheden te overwinnen wa ren en dat met een inkomen van slechts 15.000 frs. tegenover jaarlyksche noodza kelijke uitgaven van 60.000 francs het be stuur het niet lang zal kunnen uithouden, indien geen bijzondere giften of toetreding van nieuwe leden het te hulp komen. Vrouwelijke verloskundigen. De te Arnhem gehouden zesde algemeene vergadering van de Nederlandsche Maat schappij tot behartiging der belangen van vrouwelijke verloskundigen, die het diplo ma van vroedvrouw verworven hebben, heeft tot de regeering het verzoek gericht, dat het rapport, uitgebracht door de Com missie tot onderzoek van het vroedvrouw- wezen, spoedig in behandeling wordt geno men, opdat het beroep van vroedvrouw een bestaan oplevere, overeenkomstig den ar beid die van haar wordt gevergd en zij niet langer afhankelijk zy van de besluiten van gemeentebesturen en oneerlijke concurren tiestrijd van een groot deel der medici. Ned. Mij. tot bev. der Geneeskunst. Gisteren vergaderde de Ned. My. tot bev. der Geneeskunst met gesloten deuren. Blykens een aan de pers verstrekt com muniqué werden achtereenvolgens bespro ken: aanstelling van een tweeden bezoldig den voorzitter; de verhouding van de Maat schappij tot het „Nederlandsch Tydschrift voor Geneeskunde", dat tevens orgaan der Miaatschappy is; de overbrenging van den zetel der Maatschappy naar Den Haag. Vanwege het hoofdbestuur werd nadruk gelegd op de wenschelykheid, dat de alge meene voorzitter behouden zou biy'ven; dat bezoldiging van eenig persoon in het dage- ïykach bestuklr het karakter der Maat schappij als ideëele instelling niet bedreigt. Verschillende afgevaardigden voerden het woord, alsmede vele leden van het hoofdbestuur. Besloten werd, dat twee ver gaderingen aan de voorstellen zullen wor den gewyd en dat In de tweede vergadering de besluiten zullen vallen, zoodat de afdee- lingen tot herhaald overleg gelegenheid zullen hebben gehad. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten den tyd voor de tweede vergadering te be palen. Nieuwe Kamera van Koophandel. Naar het „Hbld." verneemt, komen er in' Zeeland twee nieuwe Kamers van Koophan del, een voor Zeeuwsch-Vlaanderen, en een voor de Zeeuwsche eilanden. Int. en Koffiehuisbedrijf. Ter gelegenheid van zyn, onlangs her dacht vyf-ren-twintigjarig bestaan, zal de Ned. Bond van Koffiehuis- en Restaurant houders en Slijters van 28 Augustus tot en met 24 September een tentoonstelling hou den, beoogende een beeld te geven van alles wat met het café- en restaurantbedrijf in min of meer verwyderd verband staat. De tentoonstelling zal worden gehouden in het reerde Paleis voor Volksvlyt, te gerestaureerd Amsterdam. Vapens Neder" mededeelt, uit- Anti-militairistisch congres. Het internationale anti-militairisten-con- gres, dat in het einde van deze maand te 's-Gravenhage zou worden gehouden, is, naar „De Wa gesteld. Groot-Amsterdam. Het „Hbld." meldt dat de annexatie ten behoeve van Groot-Amsterdam vóór 1 Ja nuari 1921 haar beslag zal krijgen en in den loop van Maart 1921 de nieuwe Raads verkiezingen zullen worden gehouden. Weer hoogere tarieven. Volgens „Het Volk" zyn B. en W. van 's-Gravenhage voornemens om den Raad voor te stellen, derf gasprijs opnieuw te ver- hoogen en te brengen van 18 op 20 cent per kub. meter. Deze verhooging is een gevolg van de aangekondigde stijging der kolenprijzen. Naar het Hbld." meldt, zyn verhoogin gen van andere tarieven in voorbereiding. Zoo zullen binnenkort den Raad voorstellen van B. en W. bereiken, beoogende den wa- terleidingsprys en het telefoontarief aan- merkelyk op GEMENGDE BERICHTEN. De uitsluiting. In de vergadering Van den Nederland- schen R.-K. Bouwvak arbeidersbond St. Joseph heeft de voorzitter het volgende medegedeeld over de uitsluiting in de bouwvakken Betreffende de mededeelingen over de terreur, die de syndicalistische en moder ne bouwarbeiders uitoefenen, bleek tooh dat het aantal leden van den Bond. die ten gevolge van die terreur niet konden werken, betrekkelijk gering is. Dit aantal bedraagt slechts 2 Ook in de groote plaatsen valt dit aantal stakers tegen wil en dank zeer mede, en wifeselt telkens af. De vergadering sprak haar verontwaardiging over die terreur uit. die overging in afschuw, toen de voorzitter een bericht voorlas uit het Handelsblad, wat inhield, dat op een bouwwerk te Zwol le de touwen van de steigers waren los gemaakt op zoodanige wijze dat de Chr. en Katholieke bouwvakarbeiders onvermij delijk naar beneden zouden zün gestort, indien de politie het snoode plan niet ont dekt had. Te Winterswijk is Maandag de uitslui ting van de bouwvakarbeiders begonnen. Ze omvat omtrent 60 man. De 8 Juni-stakers. Op vier na hebben alle directeuren in ge meentedienst van Amsterdam strafvoor- stellen gedaan ten opzichte van de demon stratieve stakers van 8 Juni j.l. Er zü'n strafvooTdrachten van twee, er zijn er van drie dagen schorsing met inhouding van loon, en over het algemeen wordt voor de recidivisten, dat zyn zij die óók aan de po litieke staking van 21 Juli 1919 hebben deelgenomen, een straf van zes dagen schorsing met inhouding van loon, ge vraagd. De Haagsche Tramkwestie. Naar van de zijde van het personeel der H. T. M. wordt medegedeeld, is aan het per soneel het bedrag uitbetaald als gevolg van de terugwerkende kracht der loonregeling tot 1 Januari 1920. De directie der H. T. M., die volgens het besluit van den gemeente raad slechts verplicht was 165 uit te kee- ren, heeft echter voor haar personeel de volle terugwerkende kracht doen gelden, zoodat het personeel geen enkel financieel nadeel van de langdurige onderhandelingen heeft onderv< Frans Rosier. Volgens de „Prov. Geld. en Nym. Ct." is de bekende Frans Rosier door den minister voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hem is Arnhem al woonplaats aangewezen. Fransche vreugde-uiting. 't Gebeurde de vorige week, aldus het „Vad." Twee Hollanders en een Zweed za ten in hotel Rotonde te Orléans. Naast den eenen Hollander,, afkomstig uit een onzer grensplaatsen, zat een mijnheer, die hem gedurig zeer nauwkeurig bekeek. Eindelijk vroeg de heer in het Fransch: „Is u soms een Hollander?" Antwoord: „ja!" „Dan zou het kunnen zijn dat we elkaar kennen, als u mijnheer uitis." Antwoord: „Ja, die ben ik!" De Franschman sprong op, omhelsde den Hollander tot tweemaal toe, kuste hem verscheidene malen, en kon van blijdschap eerst geen woord uitbren gen. Eindelijk kwam het eerste woord en dat was: „champagne!" Wat was het geval? Toen in October 1918 uit Duitschland de drommen krijgs gevangenen over de grens kwamen, werden deze in de grensplaatsen aangehouden. De Hollander had toen verscheidene geholpen om nair Rotterdam te kunnen komen, van waar zy zoo spoedig mogelijk hoopten te kunnen vertrekken naar hun vaderland. En een van deze was nu onze Franschman. Naar Ned. Oost-Indië. Het s.s. „Roepat" van de Stv. M\j. „Ne derland" dat 10 Juli a.s. van Amsterdam vertrekt, naar Ned. Oost-Indië, zal brieven malen meevoeren. president van den Senaat van het Delftsch Studentencorps, wegens zeer grof spel (een van hen verloor ƒ133.000) voor een jaar den toegang tot de lessen ontzegd. De Senaat van het Delftsch Studenten corps vond het feit, dat een oud-president van den Senaat een dergelijk voorbeeld aan jongere studenten gaf, zoo ernstig, dat hij besloten heeft aan de corpsvergadering voor te 8tellen hem van zyn corpslidmaat schap vervallen te verklaren en hem tot dat Qogenblik geschorst als corpslid en als eere lid De jongere-jaarstudent is maanden geschorst als corpslid. drie Onze Zweedsche matrozen-gasten. Dinsdagavond is het van omstreeks half- tien tot halftwaalf in den omtrek van het Centraal-station en den Zeedijk te Amster dam zeer rumoerig toegegaan. Een aantal matrozen van het Zweedsche eskader zetten op den Zeedijk den boel op stelten, jouwden eenige officieren uit en moesten door de politie in bedwang worden gehouden. Eeni ge matrozen werden onder grooten toeloop naar het bureau Warmoesstraat gebracht. Niet alleen op den Zeedyk, doch ook aan den aanlegsteiger van de Noord-Holland- sche Tram had de politie handen vol werk. Daar moesten de matrozen met stoombar- kassen naar het Zweedsche eskader worden gebracht. Op hun tocht naar den steiger werden zy vergezeld door groote troepen jongens en meiden uit* de achterbuurten, die het hunne er toe bijdroegen om het ru moer te vergrooten. Eerst om halftwaalf was de rust in deze buurten teruggekeerd. De expeditie naar Spitsbergen. Men seint van Spitsbergen aan de N. R. Crt.: De expeditie is aan wal gestapt en druk bezig met den bouw van de houten huizen. De staf van de expeditie woont voorloopig in tenten. De draadlooze seininrichting is reeds klaar. De Mont Cenis is weer ver trokken. Gokken otider studenten. De Senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft in zyn Dinsdag gehouden ver gadering twee studenten, waarvan één oud- Jongfriesche Beweging. Zondag 18 Juli a.s. zal te Baarn in het Stationspark een openluchtsamenkomst plaats hebben, uitgaande van de „Jongfrys- ke Mienskip." Door de heeren W. Th. Zwart, voorzitter van de „Mienskip" en Waling Dykstra voorzitter van de „BOtenófdieling", voor mannen van de Jongfriesche beweging, zal 't woord worden gevoerd; door 't zangkoor van het Selskip „Frysl&n" te Utrecht (Di recteur de heer G. P. Vryburg) zullen ver schillende Friesche liederen ten gehoore worden gebracht. Friezendagen als deze zyn het vorige jaar door de „Bütenofdieling" met groot succes gehouden te Oud-Valkeveen en te Bergen (N.-H.) Een vergissing 1 Twee leden der S.D.A.P. stemden in de jongste, raadsvergadering van Schoterland vóór het verzoek van de Winkeliersvereni ging te Heerenveen om in den Zomertijd het sluitingsuur van 8op 9V4 uur te stel len, aldus hei. „Hbld." In de dezer dagen gehouden vergadering der afdeeling Hee- renveeu der S.D.A.P. werden deze leden ter verantwoording geroepen, hun houding werd streng afgekeurd, wat in een motie werd uitgesproken, die ter kennis van de raadsfractie zal worden gebracht. De beide heeren bekenden zich vergist te hebben, be loofden beterschap en zouden tegen het verzoek stemmen, als de zaak weer in den gemeenteraad zou ter sprake komen. Kapitalistische jeugd. "Te Delft is in sommige gezinnen geen ge brek aan contanten, dit bemerkte dezer da gen een onderwijzer aan een der lagere scholen aldaar. Hij kwam n.l. tot de ont dekking dat enkele kinderen ruim van con tanten waren voorzien, o. a. had een 12-ja- rig meisje drie gulden in haar bezit, die zy 't geen overeenkomstig de waarheid bleek te zijn van haar vader voor zak geld had gekregen, teneinde daarvoor ver snaperingen te koopen. 't> Was zyn gewoon te het kind geregeld zoo ruim van zakgeld te voorzien. ONDERWIJS. De Montessori-methode. In „Montessori-opvoeding" schrijft I. P. over de Montessori-school te Barcelona en vertelt daarvan, dat alle kinderen van vyf en de meeste van vier jaar een mooi, re gelmatig schrift schrijven met zoo'n vaste hand als weinig volwassenen bezitten. Ver derop deelt de schr. een en ander mee over een soort van rythmischen dans, waarby een sombere mynheer aan de piano zit. „Hy maakte geweldige crescendo's waar de kinderen absoluut geen notitie van na men, even k.wam een huppelliedje en dade lijk klaarden de gezichten op, maar dat was blykbaar niet de bedoeling, want de eento nige muziek begon weer. De animo werd hoe langer hoe minder, er waren nog maar een paar kinderen, die in de maat liepen, toen haalde de leidster een stapel tapibou- rynen uit de kast, die ze een voor een uit deelde. By ons zouden dadelyk alle kinde ren geroepen hebben: „ik ook een!" maar daar dachten ze hier niet aan, en wie er een had liep rustig door en sloeg de maat, de anderen letten er nauwelyks op. Het klonk wel aardig, maar toen er zoo wat 10 kinderen met een rammelende tam- bouryn liepen, was het lawaai oorverdoo- vend. Ze bedachten niets nieuws, geen en kele spontane beweging konden we ontdek ken. Een jongen werd uitverkoren om een huppeldansje voor te doen, de anderen gin gen op stoeltjes aan den kant zitten. Tel kens deed een van de zittende kinderen een greep naar het voorhy huppelende jongetje en die liet zich ook niet onbetuigd en gaf een vriendschappelyken aai terug. Het werd den meneer te bar en hy liet ze maar weer allemaal beginnen, heel langzame plechtige syncopen, 1 of twee kinderen be grepen de maat, de rest liep maar zoo'n beetje. Deze muzikale oefening gebeurde niet met goedkeuring van M. natuurlijk. Het bleek later, rfat de meneer experimen teerde voor z'n eigen pleizier, het voordeel voor de kinderen was ons niet duideljjk." STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Juli 19! By het van 5—7 Juli gehouden Iste toe latingsexamen voor het Gymnasium, slaag den voor de eerste klasse: M. Berghuis. Wadidinxvee®. Constance Duxloik van Heel. H. Nort, Th. Scharten. allen alhier. C. Os kam, Stolwijk en Ma. Aa. van der Torren. Waddinxveen. Afgeweaen werd 1 candi- Geslaagd. De heer D. G. Kruisheer, alhier, slaagde ieden voor het le gedeelte van het notarieel Redder gehuldigd. Enkele weken geleden geraakten twee kinderen op de Turfmarkt te water. De heer V. de Jong, Lid van de mobielcolonne van het Roode Kruis, alhier, die het onge luk zag gebeuren, bedacht zich geen oogen- (bli-k, hy sprong onmiddellyk gekleed te water en slaagde er al heel spoedig in de kleinen op 't droge te brengen. Het Hoofd bestuur van 't Roode Kruis heeft terecht gemeend, dat deze kloeke daad behoonde te worden beloond en het kende den red der daarom de bronzen Medaille van Ver dienste toe. De onderscheiding is gister avond tydens het gewone oefeningsuur der colonne in een der lokalen van het militair hospitaal aan den redder overhandigd, in tegenwoordigheid van het bestuur en den leider der oefeningen, dr. Jazki. De voor zitter der Goudsche afdeeling. de heer Ul- bo J. Mys, had gaarne persoonlijk de me daille uitgereikt, wegens ongesteldheid was hy evenwel verhinderd aanwezig te zyn. Mejuffrouw W. G. M. Comfurius. eer ste secretaresse, nam die aangename taak nu over. Ze wenschte den gehuldigde ge luk met de onderscheiding, verklaarde, dat het bestuur de toewijding van den heer De Jong zeer -waardeert en hoopte, dat zijn collega's-transportmannen zich aan het goede voorbeeld zouden spiegelen. Spr. merkte nog op. dat men wel eens meent, dat het Roode Kruis alleen in oorlogstijd nuttig werk kan verrichten, doch de heer De Jong heeft door zyn daad getoond dat de vereeniging ook in vredestijd reden van bestaan heeft, immers de grondgedachte is „menschlieverodheid". Spr. drong er op aan dat de leden der transportcolonne deze ge dachte steeds hoog zouden houden. Hierna overhandigde mejuffrouw Com furius den heer De Jong de mooi uitge voerde medaille, verpakt in keurig étui en vergezeld van een oorkonde, welke o.a. door Prins Hendrik eigenhandig is getee- kend. De gehuldigde dankte voor den lof hem toegebracht, verzekerde de onderscheiding zeer op prijs te stellen en beloofde zijn beste krachten aan het Roode Kruis te zul len blijven geven. Vroege aardappelen. De N. U. M, deelt mede, dat voor de week loopende van 12 tot en met 18 Juli e.k. consenten voor den uitvoer van eene beperkte hoeveelheid vroege aardappelen kunnen worden uitgegeven. Aanvragen om consent, die telegrafisch kunnen worden ingediend, moeten uiterlijk Vrijdag 9 Juli e.k., des v.m. 10 uur, in het bezit der maatschappy zy'n. Regeeringsbloem. De minister van landbouw heeft be paald: le. Uitsluitend aan bakkers, die gewoon zyn beschuit te bakken, zal, indien zij zulks wenschen. door het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, regeerings bloem ten behoeve van de besahuiflberei- ding worden verstrekt. 2e. De verstrekking zal gelden voor een tydvak van ongeveer 36 dagen aanvangen de 19 Juli a.s. 3e. (Bakkers, bedoeld sub 1. die bloem voor de beschuitbereiding ontvangen door tussohenkomst van het distributiebedrijf der gemeente hunner inrwoning, zullen hun aanvragen om regeeringsbloem voor de be- pchuitbereiding zoo spoedig mogelyk en uiterlyk vóór 12 Juli a.s. hebben te rich ten tot den secretaris van den Bond van Beschuitfabrikanten in Nederland. Mau- ritsstraat 2, te Dordrecht, onder opgave van de verlangde hoeveelheid regeerings bloem, in kilogrammen uitgedrukt. Aanvragen na 12 Juli aa. ingezonden, zullen niet in behandeling worden geno- Tegelijk met de aanvragen zal door de aanvragers aan voornoemden secretaris zyn over te maken een bedrag van 1 0.20r per 100 K.G. aangevraagde bloem, ter ver goeding van administratiekosten. Deze kosten worden in geen geval, ook niet by niet-toewyaing der aangevraagde bloem, gerestitueerd. Het bedrag is per postwissel of postbe- wys en niet in den vorm van postzegels over te maken. 4e. De secretaris voornoemd doet zoo spoedig mogelijk van den burgemeester, c.q. den directeur van het gemeentelyk dis- tributiebedry'f, opgave van de by hem in gekomen aanvragen en van de hoeveelheid regeeringsbloem welke, naar het ooixleel van het dagelyksch bestuur van den bond voornoemd, aan iederen bakker, in die op gave vermeld, ware te verstrekken. Bedoelde secretaris deelt voorts aan het Rüktskantoor voor de Distributie van Graan en Meel mede, hoe groot de hoeveelheid regeeringsbloem is, welke aan elke ge meente in totaal ware te verstrekken. 5e. Kan de burgemeestér, c.q. de di recteur van het gemeentelijk distributie- bedryf, zich met de hem verstrekte opgave niet vereenigen, dan geeft hy daarvan on der vermelding van de reden binnen een week na ontvangst der opgave kennis aan den secretarie voornoemd. Wordt tusschen deze en den burgemees ter, c.q. den directeur van het gemeente lijk distributiebedrijf, geen overeenstem ming verkregen, dan beslist de directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel. Is deze beslissing niet gevallen vóór den datum, beddeld sub 2. dan zal in afwach ting daarvan aan de gemeente worden toe gewezen de hoeveelheid bloem, welke door het dagelyksch bestuur voornoemd aan 't Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel is voorgesteld te verstrekken. Kan de burgemeester c.q. de directeur van het gemeentelijk distributiebedrijf zich met de opgave vereenigen, dan zal hy de hem toe gewezen hoeveelheid bloem distribueeren overeenkomstig die opgave. 6e. De bloem zal de daartoe door het Jtykabureau voor de Distributie van Graan en Meel verstrekte machtiging worden af geleverd tegen den prys van 50 per 100 K.G. af fabriek. Door den burgemeester, c-q. den direc teur van het gemeentelyk distributiébedrijf belanghebbende drag van \2V% cent per 50 K.G. te Ier bloem in rekening worden gebracht voor hun bemoeiingen in zake de distributie van regeeringsbloem Voor de beschuitbereiding. 7e. De verstrekte bloem mag slechts worden aangewend in eigen bedrijf. (St.crt) Volksbond tegen drankmisbruik. Gisterenavond wend in Café „Het Schaakbord" de algemeene jaarvergade ring gehouden van de Goudsche afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik, onder voorzitterschap va® den heer I. van Dantzig. De penningmeester, de heer Olman. bracht rekening en verantwoording uit. Het boekjaar 1919 sloot met een batig saldo van f 167.67 Tot bestuurslid werd by acclamatie her kozen de heer Olman. Tot afgevaardigde® naar de algemeene vergadering alhier wer den benoemd de heeren Olman en Anne- maet. ÈBy de behandeling der beschrijvingsbrief spraken verscheidene lede® zich uit tegen Plaatselijke Keuze. Men acht deze instel ling in stry'd met het principe van den Volkdbond; men moet zichzelf eischen kunnen stellen. By stemming bleek ee® grot aantal leden deze zienswijze te zijn toegedaan. Den afgevaardigden werd op gedragen het gevoelen der afdeeling op de algemeene vergadering uangaande deze kwestie kenibaar te maken. Tenslotte werd gewezen op de groote moeilijkheden den deelnemers logies te verschaffen. Het bestnur heeft alle moge- lyke moeite met behulp van advertenties, enz. aangewend om meer opgaven van per sonen. die de deelnemers gedurende twee naohten logies en gastvrijheid wii.en aan bieden, te verfcrügen, doch zonder resul taat. Men heeft nog lang n:et voor ieder een een onderdak kunnen vinden. iNlogmaals zal het bestuur al zyn best doen. een afdoende oplossing te vinden, opdat niemand des avonds zich naar de na bijgelegen groote steden za. behoeven te beseven. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Leden der Kon. Militaire Kapel te 's-Gra venhage zullen Zondagavond in de Sociëteit „Ons Genoegen" een concert j BODEGRAVEN. Ds. H. A. Leenmans, te Oudemirdum, is naar hier beroepen by de Ned. Iferv. ge- BOSKOOP. Tot doctor in de Godgeleerdheid is be vorderd Ds. Glas, te Kwadiik, die het be roep bij de Ned. Herv. Kerk alhier heeft OUDEWATER. In het naburige Linschoten. even buiten onze gemeente, is een koe van den land bouwer W. de V. door den bliksem gedood. (De heer P, A. Brunt alhier is geslaagd voor het candidaats-eocamen geneeskunde aan de universiteit te Utrecht. Te Hekendorp heeft de Waterloo-collecto 4.16 opgebracht. Alhier is een R.-K. ging opgericht, tellende 30 1 De oplichter, waarvan eenigen.tyd ge leden de manufacturier Schw.. alhier, de dupe werd, is na langen tyd voortvluchtig te zyn geweest, bij den landbouwer Hoo- gendorn te Harmeien gearresteerd. Hij is genaamd R. v. d. H., afkomstig uit Hooge- WADDINXVEEN. (Maandagmorgen raakte schipper Boere, welke een staaldraad aan een motorschuit vilde bevestigen, met zy'n been tusschen den draad bekneld. Gelukkig kon de motor direct stoppen, zoodat het been niet werd af gekneld. Door de heere® Smit en van Eeuwen werd hy per fiets naar Dr. Paul vervoerd. Deze legde het eerste verband, waarna de patiënt door den heer van Eeuwen op diens stoomfiets huiswaarts gebracht werd. LUCHTVAART. Dc verbinding Engeland—Holland. Dinsdag zyn circa 500 brieven en post stukken, tezamen wegende 9% K.G. van Amsterdam uit naar Engeland per aero plane overgebracht Het aantal brieven en poststukken, dat voor het eerst Dinsdag met het toestel, dat in Rotterdam een noodlanding moest maken uit Engeland hierheen kwam, was nog ge ring. Voor Amsterdam was in 't geheel slechts een 50-tal brieven bestemd. RECHTZAKEN. Wederrechtelijke vryheidsberooving. Eon arts te Amsterdam, die een ver klaring van krankzinnigheid afg«f van oen brandweerman, zonder zich per- soon'ijk daarvan te hebben overtuigd, waardoor die persoon eenigen tijd in hot •Wilhelminagasthuis aldaar werd op gesloten, werd wegens wederrechtelij ke vrjheidfiberooving door de Atoieter- damsche rechtbank veroordeeld tot f 300 boete of 10 dagen hechtenis. De elsch was f 300 boefe of 3 maanden hech-«- tenl8. Jf op Donderdag 8 Juli 1920, dee nam. I'/. u. Voorzitter de heer Van Galen, we gens ongesteldheid van den burgemeester. De Voorzitter deed de volgende mede deelingen: Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd: a. het Raadsbesluit model C dienst jaar 1920 d.d. 1 Juni 1920 no. 15, tot ver- hoogin* van den post „Ondersteuning van Werklooze sigarenmakers en tabaksbewer- ^t)8 bet Raadsbesluit model C dienstjaar 1920 d.d. 1 J"1" 1920 no- 373 tot v«rkooP aan de fa. Boelhouwer te Giessendam van loodsen met fabrieksinventaris. c het Raadsbesluit d.d. 22 Juni 1920 tot K*t' aangaan by de Ryksverzekeringsbank van eene geldleening groot 1.000.000. Gedeputeerde Staten doen mededeel ing van de goedkeuring by K. B. van 21 Juni 1920 no. 29 van de by Raadsbesluit van 16 Maart 1920 vastgestelde verordening op do heffing van schoolgeld voor leerlingen van de Muziekschool der gemeente Gouda. Gedeputeerde' Staten deelen mede dat do beslisding op het raadsbesluit dxl 1 Juni j.l. betreffende den aankoop van eenige percee- len grond en water van Zeeuwen is ver daagd. Voor kennisgeving aangenomen. Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld hun besluit, waarby de goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit d.d. 11 Mei j.l., wfcarby werd besloten tot aanvaarding van de schenking van de Commissie tot verbetering van de. Brandweer. De Secretaris leest het schrijven van Ged. Staten voor, waaruit blykt dat Ged. rekening hébben gehouden met het prae- advies van B. en W!„ waarom ze bun goed keuring hébben onthouden. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van Berk el (r.k.) bejam mert het besluit. Spr. schaart zich aan de zijde van de heeren brandmeesters, die de verantwoording voor den huldigen toestand niet wallen aanvaarden. Hij vraagt of B. en W. zoo spoedig mogelijk maatregelen tot verbetering zulle® nemen. De heer v. d. B r u g (c.s.) betreurt even eens het besluit van Ged. Staten. Hij kan de bezwaren zoo groot niet vinden. Aange zien het stuk gisteren pas is ingekomen, heeft spr. het nog niet kunnen bestudee- ren. Hy vindt het vreemd dat B. en W. ge woon vorstellen het schrijven voor kennis geving aan te nemen. Het verbaast spr. dat indertyd Delft toestemming gekregen heeft zelf een auto-spuit aan te koopen ec Gouda geen vergunning krijgt een zelf de spuit in geschenk te ontvangen. Spr. vraagt wat B. en W. nu denken te doen. De Voorzitter zegt dat het schrij ven ook voor B. en "W. versch is. De zo ra- voor de brandweer weegt ook by het col lege zwaar. iE e n stem: J>at hehben we onder vonden." IDe Voorzitter wyst op de oefenin gen van het brandweerpersoneel. B. en W. beschouwen de zaak met den noodigen ernst. iDe heer Van Berkel (xJc.) raieenrt; dat het wenscheJijk is dat B. en W. de be sprekingen met de Commissie die de spuit heeft aangeboden hervat en doet daartoe een voorstel. Wethouder Knuttel (u.l.) acht een voorstel daartoe niet noodig. 't Spreekt van zelf dat dit gebeuren zal. Ingekomen zyn voorts behalve de aan de orde gestelde stukken: Het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot regeling der jaarwedden van het personeel verbonden aan het Gymna sium. Wordt tor visie gelegd. Alsvoren terzake de instelling eener Bios coop-Commissie. Wordt ter visie gelegd. Alsvoren tot bet vaststellen eener veror dening tot heffing van een belasting op de openbare vermakelijkheden. Wordt ter visie gelegd. Verzoek van Mei. J. E. de Wilde om met ingang van 1( September 1920 eervol te worden ontslagen als onderwyzeres in de Nuttige en fraaie handwerken aan de 2e Opanbare Burgerschool voor Meisjes. Het ontslag wordt verleend. Schrijven van den secretaris van den Ar menraad alhier, houdende toezending van het Jaarverslag van den Armenraad over 1919. Zal gébruikt worden voor de samenstel ling van het Gemeenteverslag, Adres van den Goudachen Bestuurders- bond houdende verzoek om tot het instel len van een Gemeentelyke Arbeidsbeurs over te gaan en daaraan tegelykertyd te verbinden de controle op de Werkloosheids verzekering. In handen van B. en W. voor praeadnries. Adres van de afd. Gouda van den Neder- lamdschen Roomseh-Katholieken Bond voor grote gezinnen, waarbij wordt verzocht in de nieuwe salarisregeling kindertoeslag op te nemen. De heer Koemans (r.k.) verzocht op het adres van de R.-K. vereeniging van groote gezinnen praeadvies uit te brengen en het niet te behandelen bij de salaris- voorstellen. De Voorzitter spreekt er zijn ver wondering over uit, dat de vereenigingen niet eerder zyn gekomen met hun adres sen. De heer Koemans (rk.) wenscht dat öe kwestie van den kindertoeslag afeonder- lyk wordt behandeld. De heer Koltfn (ag.) steunt de ge- oarixte van den heer Koemans. ï6?" d- Want (u.l.) zou het jam- mer vinden als men in een volgende ver- KWering weer met de salarisherziening moest beginnen. Met deze voorstellen is ,l2, n ««ïioeid, het is daarom gerwenscht wouw m principe te weten hoe de Raad de kindertoeslag denkt (W3 he?r K o 1 y' n (a.r.)De heer va® der «nfl de kindertoeslag vast fW w Keven De heer van aer Want vergeet één ding, hü zegt dat r" aan komt hoe de Raad zich de •^eshe denkt, maar hij vergeet hoe het -boe" legt Spr. de® nadruk, dat de heer van der Want zich kindertoeslag niet voldoende heeft in gedacht tegenover het ontwerp der com missie. De heer Sanders (s-d.) merkt op, dat de 8alariscommiBaie zich op het standpunt heeft geplaatst dat de kindertoeslag moest worden behandeld los van de salarisherzie ning. Eerst moet worden vastgesteld wat als minimum moet worden gegeven aan alle groepen e® daarna moet worden uit gemaakt of kindertoeslag moet worden ge geven. De heer Sanders sluit zich aan bij het verzoek om praeadvies. Wethouder IJ a s e 1 s t y n u.l.) merkt op dat gebleken is by het overleg, dat ver schillende organisaties verschillende ge voelens hadden over den kindertoeslag. Dit meeningsverschil heerschte ook in de Com missie. Onder deze omstandigheden ia rus tig werken onmogelijk. De kipdertoeslag- kwestie is van principieelen aard. Als men dc adressen tegelyk met de salarisvoorstel- 'len wil behandelen, zal spr. dit niet belet ten, maar hij zou het betreuren als dit 'leidde tot langdurige principieele debat ten. De Voorzitter zegt dat de salaris- voorstellen al in de maand Mei zün rond gezonden en de adressen zijn eerst vorige week ingekomen. De salariscomnri8sie stelt in haar con clusie voor dat deegewenscht de commis sie opdracht zal worden gegeven tot het doen van voorstellen inzake het toeken nen van vacantie- of kindertoeslagen. De heer Koeraans (r.k.) zegt dat de vereenigingen de voorstellen niet i® Mei hebben ontvangen. D© heer M u ij l w k (a.r.) vreest dat de besprekingen over het voorstel-Koe- mans veel tüd zal vorderen en geeft in overweging het te bespreken na afdoening der agenda. Het voorstel-Koemans om het adres in (handen van B. en W. te stellen voor prae advies wordt In stemming gébracht en aangenomen met 14 tegen 5 stemmen. Verzoek van het Goudsch Drankweer-Co mité, om toepassing van art. 7 sub lo der Drankwet (bepalen geen vergunningen meer mogen worden verleend). In handen van B. en W. voor praeadvies. Het voorstel tot vaststelling van het verslag over de voeding van schoolkin deren ingevolge artikel 35 der Leer plichtwet over 1919. Aangenomen. De heer Laf eb er (s.d.) vraagt of op een volgende vergadering een^cönunissie van toezicht zal worden benctemd. De Voorzitter zegt datj aan 't ver zoek zal worden voldaan. Het voorstel betreffende de reorga nisatie van de tweede Burgerschool voor Meisjes. Dit voorstel is reeds behandeld in de ver gadering van 20 April, doch toen, op voor stel van den heer Sanders aangehouden tot na de artikelsgewyze behandeling van het ontwerp Onderwyswet-De Visser. De heer Muijlwük (a.r.) ziet geen voordeel in samensmelting der school. Spr. vraagt nadere inlichtingen. De heer Sanders (s.d.) herinnert er aan in de vergadering van 20 April het voorstel te hebben gedaan het voorstel van de agenda te voeren. De wethouder van Grvdenvyüs maakte toen bezwaren omdat de eindstemming in de Kamer eerst in 't na jaar zou geschieden. Veertien dagen later had ze reeds plaats. Men mag verwachten dat ze spoedig in 't Staatsblad zal verschy- nen. By art. 3 der wet wordt bepaald dat het U. L. O. zal moeten gescheiden zyn van het lager onderwys. De samensmelting der sqholen zou dus later ongedaan moeten worden gemaakt. Spr. zet uiteen waarom de minister deze scheiding wenschte. By de nieuwe wet kunnen wel twee verschillende scholen onder één dak en één hoofd komen. Het voorstel zou dus in dien zin moeten worden gewyzigd dat twee scholen gebouw komen. Als de wethouder van On- derwjjs deze wyziging wil aanbrengen, wat wil hij dan doen wanneer de limiet van 220 kinderen is bereikt. Zullen de kinderen die te veel zyn dan worden geweerd Summa summarum vraagt spr. of de wethouder van Onderwijs het voorstel wil wyzigen als door hem aangegeven, zoo niet dan is het onnoodig reorganisatie in te voe ren, aangezien de scholen dan toch over 5 jaar weer uiteen moeten gaan. De heer v. d. Brug (c.s.) meent even eens dat de voordeelen van samensmelting zyn vervallen. Spr. betoogt dat de limiet van 220 kinderen spoedig zal zyn over schreden. De mogelykheid van combinatie der scholen is alleen gelaten voor zeer klei ne plaatsen, waar de scheiding onmogelyk is. Het is- niet de bedoeling van den wetge ver dat afzonderlyke scholen zullen worden saamgevoegd. Spr. kan zyn stem niet geven aan het voorstel van den wethouder van Onderwijs. Spr. wijst voorts op het tech nisch bezwaar om een verdieping te bou wen op het gebouw in het Regentesse- plantsoen. 'De heer Koljjn (a.r.) kan zich over 't algemeen wel vereenigen met de bezwaren der beide vorige sprekers. Het lykt spr. ook dat men door aanneming van het voorstel zou ingaan tegen de bedoeling der nieuwe wet. Voorts heeft spr. nog eenige bezwaren van localen aard. By den nieuwen toestand moet het schoolgeld op alle scholen gelyk zijn. Hier heerscht de gewoonte dat men in een bepaalde wyk moet wonen om zyn kinderen op een bepaalde school toegelaten te zien. Men krygt dus de mpeilykheid dat ouders wenschen dat hun kinderen op een bepaalde school worden toegelaten, terwyl dat toch niet gaan zal. Het gevolg kan zyn dat er drie kopklassen op de school komen. Niet letterlijk maar in den geest zal in de eerste zes leerjaren rekening gehouden worden met hetgeen in de hoogere klassen wordt geleerd. Men zou dus een weg op gaan die niet kan of mag worden gevolgd. Om overbevolking van de kopklasse tegen te gaan zou in de lagere zes klassen niet meer dan 181 leerlingen kunnen worden toegelaten. Wethouder Knuttel: De wet spreekt van 35 leerlingen per klas. De heer Kolyn (a.r.) had gaarne na dere toelichting ontvangen. De toestand is sinds April aanmerkeiyk gewyzigd, Spr. wacht het antwoord van den wethouder van Onderwys af. De heer Knuttel, wethouder van On derwys, antwoordt op de vraag van den heer Muylwyk of er voordeel aan de sa- mensmelting verbonden» i», zeer zeker van meening te zyn dat de reorganisatie voor- deelig is voor de gemeente. In de eerste plaats van financieelen aard. De school zal den titel dragen yen U. L. Q.-school, waarvoor een groote re rijksvergoeding wordt gegeven dan voor lagere scholen. Het voordeel achtte spr. ƒ4000. Wordt de 2d« school voor MeisjeB opgeheven dan krijgt men van 't ryk terug. Het geheele voor deel schatte spr. op ƒ7000. Het hoofd van de 2e burgerschool voor meisjes acht de methode van 't hoofd der le burgerschool voor meisjes verkeerd. (Het noodwendig gevolg is dat de kinderen daaraan schade lijden. Door samensmelting kunnen de kinderen een jaar eerder het M. U. L. O.-examen afleggen. In antwoord op een vraag van den heer Sanders zeide spr. dat het de absolute be doeling is er een school van te maken. De heer Sanders (s.d.): „Dat is in strijd met de wet." Wlethouder Knuttel (u.l.)„Dc geef toe dat het niet in de geeet der wfrt ie. Er is echter een Onderwijsraad, die kan toestaan bestaande scholen te besten digen.". Spr. wijst er op dat in 1925 tfel van M. U. L. O.-scholen niet gereorgani seerd zullen zijn. Stellig sullen de autori teiten toestaan dat bestaande scholen ge handhaafd worden, zoodat we dan in zeer gunstige conditie komen. De heer v. d. Brug (c.s.) wrwees de wethouder naar de vroegere müchtingen gegeven over de mogelijkheid van het bou wen eener nieuwe verdieping. In verband met de opmerkingen van den heer Koly'n zeide apr. dat wel op alle la gere scholen het schoolgeld gelijk moet zijn, echter niet op U. L. O.-scholen, waar t hooger mag zü'n. Voor den te grooten toeloop bestaat dus geen vrees. De heer M u ij 1 w y k (a.r.) vraagt of het financieel voordeel ook na de reorganisatie blijft bestaan. De heer Sanders (s.d.) wy»t er op, dat zeker de bedoeling van den wetgever is, dat de scholen op een gegeven oogenblik zoo zyn als de wet verlangt. De minister zal op een tijdstip zeggen, dat de tijd van reorga nisatie verstreken is en dat de wet volko men wordt toegepast, anders is een wet overbodig. Als men het er over eens Is, dat de scholen na 5 jaar toch uiteen zullen moeten gaan, dan vraagt spr. wat er op tegen is de scholen onder een dak desnoöds met één hoofd te brengen. De heer v. d. Brug (c.s.) is het byzon- der opgevallen, dat de wethouder heeft toe gegeven niet In den geest der wet te han delen b(j de samenvoeging. De wet moet geëerbiedigd worden, ook den geest daar- .van. Als men weet, dat de vyf jaren zyn toegestaan voor bestaande scholen, maar als eerlyk man kan men het niet goed vin den nog eens gauw dien toestand te schep pen. Spr. heeft principieel er bezwaar tegen hooger schoolgeld te heffen voor de zes laagste klassen der U. L. O. Het is de be doeling, dat voor alle kinderen hetzelfde be drag wordt betaald voor 't zelfde onderwijs, waardoor een groote grief wordt Weggeno men. Spr. kan zich daarom tr niet mee ver- «enigen, dat de wethouder een hooger schoolgeld wil heffen. De kans bestaat, dat Ged. Staten hun goedkeuring zullen ont houden. De heer K o 1 ij n (a.r.) concludeert, dat de wethouder van onderwys nu wel beter *yn bedoeling heeft verklaard. Hy wil een af zonderlyke school. De heer Sanders Standenschool De heer Koiyn (a.r.) is tegen het stichten van zulk een afzonderlyke school. Spr. herinnert aan de pogingen in de Ka mer om zulk een school te krygen. Nu de wethouder van onderwü's beslist verklaart, toch zulk een school te willen oprichten, is deze verklaring voor spr. voldoende om zijn 'stem aan 't voorstel te onthouden. De wethouder van Onderwys wyst er op, dat de lesroosters voor alle lagere scho len geiyk moeten zyn, zoodat ook in de eer ste zes klassen der eventueel gecombineerde meisjesschool het program in geen enkel opzicht van dat der andere lagere scholen moet afwyken. De heer Koiyn: En de grammatika en de methode van 't rekenen dan De Wethouder: Ook dat zal overeen stemmen met dat op andere lagere scho len. Deze leiden toch immers ook op voor scholen voor middelbaar onderwys. Waar om zou de voorbereiding voor U. L. O. an ders moeten zyn dan voér het middelbaar onderwys? Het is volstrekt niet zeker, dat de scho len uiteen zouden moeten gaan. De wet laat voortdurende verlenging van bestaande om standigheden toe. Op de eerste burgerschool voor meisjes gaat het leerlingental achteruit, doch op de 2e Burgerschool gaat het vooruit, doch lang niet in die mate als de achteruitgang op de eerste burgerschool. Spr. noemt enkele cy- fere. Hy gelooft niet, dat het aantal leerlin gen der saamgevoegde scholen spoedig meer zal zyn dan 220. De samenvoeging is wel niet in den geest van de wet, maar toch ook niet tegen de wet, want ze laat het toe. Het kardinale punt is het hooger school geld. Spr. protesteert ten stelligste tegen de betichting, dat hij lang# een achterdeurtje een standenschool wil verkrijgen. Per slot van rekening is een U. L. O. school geen standenschool, dan zouden H. B. S. en gym nasium dat ook zyn, al geeft spr. toe, dat deze inrichtingen hoofdxakeiyk worden be zocht door kinderen van beter gesitueerden. Echter zoo lang als spr, wethouder is, is nooit ontheffing of vermindering van schoolgeld verleend. Tenslotte verklaart spr. dat als eenmaal de minister het uiteen gaan der schol*£zou wenschen B. en W. alles zouden doen om de scholen te behouden onder één dak. De heer Muylwyk (a.r.) vraagt of het noodig is een verdieping by te bouwen als toch slechts 220 leerlingen worden toe ge laten. D« wethouder acht dit inderdaad noodig. Het voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Het voorwiel tot uitbreiding juintal kleedkamertjes stedelijke zwemin richting met bogrootingNwüziging. B. en W. verzoeken hiervoor f 1000 be schikbaar te stellen. Wordt aangenomen. Het voorstel tot verhuur van gerio- leerden gemeentegrond aan de Cap- penereteeg aan P. J. Fijn. (B. en W. verzoeken machtiging bedoek! stuk grond te verhuren k f 0.16 per M2. Wordt aangenomen. Het voorwiel tot verhuur van- en ver- loening van reoht van uitzicht op gedoleerde® gemeentegrond aan de Vest aan J. M. Borsie. Wordt aangenomen. Het voorstel tot verhuur van gerio- 1eerden gemeentegrond aan de Nieu- wehaven aan de Coöp. Groothandels- vereeniging „de Handelskam«r". Wordt aangenomen. Het voorstel tot verkening van ver gunning aan A. J. J. Voa. tot bver- bouwing van gerioleerden gemeente grond. Wordt aangenomen. Het voorstel tot verleening van ver gunning aan J. G. Potharat om licht ramen langs gemeente-eigendom aan te brengen. Wordt aangenomen. Het voorstel tot verleening van ver goeding uit de gemeentekas aan bü- zoudere scholen van de iaarwedden van onderwijzers, welke boven het door de L. O.-wet geetelde. voor Ryksvergoeding in aanmerking ko mende maximum, aan die scholen werkzaam zün. Wordt aangenomon. Het voorstel tot verleestipg va» verlof aan Dr. H. M. R. Leopold, 1 eeraar aan het Gymnasium. Wordt aangenomen. Het voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. 11 Mei 1920. no. 527 betreffend» den aankoop..van het perceel genaamd „de Moriaan", gelegen aan de Weathaven. Wordt aangenomen. (De zitting duurt voort.) M RKTRERirHTEN. GOUDA, 8 Juni 1920. KAAS. Aangevoerd 75 partyen, handel vlug, le kwal. ƒ7075, 2e kwal. ƒ6669. BOTER. Goede aanvoer, handel vlug, Weiboter 1.401.50. VEEMARKT. Vette varkens goede aan voer, handel vlug, 0.80—0.85 per V» K.G.' Magere varkens red. aanvoer, handel ma tig, 0.86—0.96 per V4 K.G. Magere biggen red. aanvoer, handel flauw, 44,50 per week. Nuchtere kalveren red. aanvoer, han del vlug, 1834. EIEREN. Goede aanvoer, hamWyvlug, per 100 stuks 13.60—14.50. GRANEN. Aanvoer gering en daarddbr weinig handel. Tarwe 5064, Rogge 30 —32, Gerst 26—28, id. Chev. 29—30, Ha ver ƒ25—26.50, Erwten 2226, per 100 KpG. Groentenveiling. Coöperatieve Tuiniersvereeniging „Gouds en Omstreken". Veilig van 7 Juli 1920. Komkommers le soort ƒ6.107.80, id. 2e soort ƒ3.30—6.30, id. halve ƒ2.40—2.70, id. groengeel ƒ6—6.10, Bloemkool le soort 10.70—22, id. 2e soort 6—13.80, id. 3e soort 0.806.90, Spitskool 3.90, Krop sla ƒ0.901.70, Andijvie le soort 2.70— 4.60, id. 2e soort 11.70, per 100 stuks; Snijboonen ƒ7986, id. 2e soort ƒ3268, Pronkboonen 25, Stokspersieboonen 83, Stamboonen ƒ6771, Spekboonen ƒ42, Tuinboonen ƒ3.706.70, Tomaten A ƒ51 53, id. B /-33—44, id. C 20—28, id. bon ken 1426, Doperwten 1229.80, Peu len 8.2025.20, Peen ƒ2,10—8.50, Poste lein 4J018, Zuring 2—3, Komkommer- stek 23, Aardappelen ƒ7.4011, id. po ters ƒ2—5, per 100 K.G.; Peen ƒ3.406.70, id. 2e soort ƒ2.102.90, Rabarber ƒ1.105, Uien 1.70—4, Kroten ƒ6.105.90, Selderie 1.703.10, Boonenkruid 1.10—2.20, Pe terselie 1.609.10, per 100 bos; Zuring ƒ0.28, per ldst," Frambozen /0.30~4).49, Aardbeien ƒ0.28—0.36, Roode bessen ƒ0.15 0.33, Zwarte bezsen 0.370.57, Kruis bessen ƒ0.110.19, per pond; Eieren ƒ18.10 per 100 stuks. LAND- EN ZEEMACHT. Reservekader by de bereden artillerie. Het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrywilliger van het reservekader by de be reden artillerie, waarvoor de opleiding op 1 October te Ede aanvangt, zal plaats hebben op 2 September e.k. en, zoo noodig, op één of meer volgende dagen. Het examen wordt gehouden te Ede en wel voor 26 plaatsen, waarvan 2 voor het korps rydende artillerie. ONZE KOLONIëN. Een hulde van de Fransche regeering. Den 22sten Mei j.l. overhandigde de Se cretaris van het Fransche Consulaat na mens de Fransche regeering aan den Bur gemeester van Batavia een prachtige vaas van aèvres-porselein. De vaas is 1 M. 5 cM. hoog en staat op een bronzen voetstuk. SPORT. ZWEMMEN. Fraaie Duitache praktijken. Zoonis we reods gisteren meldden, gaat d« G.Z.C.-ploeg niet naar Bertyn. Ter elfder ure werd afgeaeind en dekt het bestuur van de Berl. Schwimm-Verein „Poseidon" zich in een nader schryven achter dat van den DuitMien Zweinbond die geen toestemming verleende aan deze internationale ontmoe ting, omdat de inschrijving te laat in het bezit is gekomen. Wy komen hierop nog nader terug. VOETBAL. Jaarvergadering Q. V. B. Zondag des morgens 10 uur, heeft de algemeene vergadering plaats van den G. V. B. op de bovenzaal van Café „Het Schaakbord". Na da stereotype punten der agenda var- wachten we een belangrijke rondvraag. Een Nadert. Cricket-elftal naar Kopanhagep. Volgens de „Tel." worden er te Kopen hagen pogingen in liet werk gestald om een iiollandach cricket-elftal naar Dene- murken te krygen. Het denkbeeld daarvan is uitgegaan van den oud-Haarlem- erf Ra piditas-speler Paardekooper Overman, on der oud-voetbaliera beter bekend onder den naam „Puck", die al eenige jaren te Kopen hagen woonachtig ia. Eerst heeft ConsUpt Keith hat var- zoek gekregen om met een elftal H.C.C.-er» over te komen, maar wegens den toer van het Keaaler-elftal naar Rrfgeland moest de uitnoodiging worden afgeslagen. Thans hoeft Van Booven de mededeeling ontvan gen, dat men het te Kopenhagen zeer zou waardeeren als h(j met een elftal sou kun nen overkomen. ^f^iTlJRAA DLQO^ D1 EN ST. De conferentie te Spa. SPA, 8 Juli. De militaire deskundigen en raadgevers vergaderden Woensdagavond. Zy zulk® Donderdag den Oppersten Raad hunne rapporten terugzenden over de wyze der uitlevering van oorlogsmateriaal en de vermindering van het t roepennen tal sal moeten worden uitgevoerd en over den ter- myn, waarin dit geschieden moet. Waar- schynlü'k zal die termyn minder dan een jaar bedragen. De gevolmachtigden der ga allieerden zullen besluiten of en welke waarborgen Duitschland zal moeten geven, in geval van nalatigheid. Na de zitting dei- conferentie hebben de Duitache ufgezanten vergaderd. Men verwacht *het einde iku- werkzaamheden tegen Zondag u.S. Het SpauiiMche koningspaar te Parijn. l'ARIJS, ft Juli. Do Koning en Ko ningin van Spttnjo zijn met den kroon prins van Madrid te Parija aangeko men. Do koninklijke innulio zal heden nnhtoud Parijs verlaten en zich per oxtr»-tre n naar Boulogne liegeven, waar zij zich inaehepMi om naar En geland over te straten. De internationale tentoonstelling te Rijnatl. PAKIJS, ft Juli. Dö edrtto internatio nale tentooiiHtoll,t)g ter een» >'un het herstel van hol honden vajt Frankrijk 'h gereed om hare deuren voor het pu bliek le openen. De plechtige, olficl- eele opening Zul Zaterdag 10 Juli p.M. plaats hebben. De 14de Juli. PAKIJS, ft Jiili. Hot Nationale jj'epftt van 14 Juli. kal voor het oerut weder gevierd worden op een wijze, die aan •Ie feesten- vuu vuór tfen oorlog zal herinneren. Velo populairo vormukeovk- heden staan op luit yrogfauuua, me nel als vroeger schiUorond zullen*zijn. LAATSTE BERICHTEN. De Duitache schadeloosstelling. SPA. 8 Juli. (VJ).) Het schijnt thans zeker, dat het bedrag der door Duitsch- land te betalen schadeloosstelling u be paald op 125 milliard, te betalen zonder interest i-n 42 annuïteiten, van elk 8 jnil- hand. Aangenomen wordt dat dit cijfer zal wonden vastgesteld. SPA, 8 Juli. (ViD.) De besprekingen van de door Duitschlahd te betalen schadeloos stelling worden voortgezet. Er ih omtrent de verdeeling nog meta definitief vastge steld. Woensdagmorgen begaf de heer Mil- lerand zich naar de heeren Delacroix. Jas- par en Hvmans en had met hen een zeer lung onderhoud. Het .schijnt dat MJllerand België zeer genegen Is, en het wordt be vestigd, dat hü nooit zal toestaan, dat het volkenrecht van België aangetast wordt Er zün teekenen waar te nemen, dat d« overeenstemming oiver de verdeeling van de schadeloosstelling ondergeschikt ge- imaakt zal worden aan de mogelijkheid tot het ontwerpen van een plan tot liquidatie van de Duitsche schulden. De Polen capituU-eren. l'ARIJS, 8 Juli. (Vj).) De Chicago Tri bune meldt dat de Polen voor de bqlaiowiki ihvbbon gecapituleerd en om vrede ge vraagd hebben. Bevestiging van het bericht is nog niet ontvangen. De valsche munters. HNSGHHDE. 8 Juli. <VJ>.) Het nader onderzoo*, inzake de uitgifte van valsche bankbiljetten van f 26.door de recher cheurs uit Enschedé en Amsterdam ia Duitschland voortgezet, heeft aanleiding gegeven tot de arrestatie van in het ge- beet. I personen, in Dttseekloff. -Gladbach en Nordhorn. Men meent thans de ham! te hebben gelegd op het geheele complot On geveer 660 valsche bankbiljetten zün i» beslag gencenen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 769.6 te Stockholm, Laagste stam! 750.2 te Portiandhill. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Zuidwesteiyke tot Zuidoosteiyke wind, meest zwaarbewolkt, waarschüniyk nog enkele regenbuien, Iets warmer. MJÏGÏilïUJKK STAND. GOUDA. GEBOREN: 6 Juli. Maria, d. v. L. Barre- veld en J. van Zee Exalto; 7 Juli. Elizabeth Jacoba, d. v. G. Brouwer en W. Tuinenburg; Johanna, d. v. J. T. de Zeeuw en H. van den Berg. GETROUWD: 7 Juli. W. Bode en C. P. Ros; T. Prevo en M. C. Koedam; C. M. Ver- seide on S. de Busschere; G. van der Hejden en A. Kremp; J. de Hoog en L. van Willi gen; A. de Rek en P. H. Laby. OVERLEDEN: 6 Juli. Cornells van dei- Steen 20 j.; 6 Juli. Gysbertha de Lange 2 j.; Elisabeth C. Boere 3 mnd.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2