van kunBtultinmen od hez gebied van muziek, schilderkunst, lederkunde, beel dende kunst of tooneel, "villen genieten, voor zeer velen tevens de eenige da*, waar op zy hiertoe in de gelegenheid zijn; het Verbond gaat in zooverre mee met de meaning, ontvouwd in don aanhef .Ier Memorie van Toelichting, dat een rustdag na zes dagen arbeid noodig is, maar is van oordeel, dat geestelijke onstpanning door het genieten van kunst geenszins aan do heiliging van den Sabbath te kort doet; dit genot beteekeyt integendeel in do meeste gevallen geestelijke verheffing; dat het verzoekt het daarheen te leiden, dat art. 9 zoodanig worde geredigeerd, dat ihet mogelijk blijve op Zondag te genieten van uitingen van kunst. Ziektekostenverzekering. Minister Aalberse heeft gisteren hel Middenstandscongres te 's Graven- hage medegedeeld, dat de indiening van hel wetsontwerp voor Ziektekos tenverzekering iff olgeride week te verwutthten is. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de gisteren voortgezette vergadering der Staten is zonder beraadslaging ot stemming aangenomen hot voorstel om een subsidie (de helft van de kosten tot een maximum van ƒ7200) toe te staan aan de Z.-H. veveeniging Het Groene Kruis ten Im>- hoeve van een ontsmettingsdienst. Hierna kwam aan de orde de aanvulling van het reglement van orde in verband met de invoering van het vragenrecht. De heer Coltof dient een amendement in om voor te schrijven, dat Ged. Staten de vragen binnen 30 dagen na ontvangst moeten publiceeren, vergezeld, indien zij daartoe aanleiding vinden, van hun ant woord. Na discussie splitst de heer Coltoff zijn amendement in twee gedeelten: verplich ting tot publicatie van niet beantwoorde vragen en een termijn van 30 dagen voor publicatie, die beide worden verworpen. Nadat zonder stemming de gevraagde machtiging tot electrificatie van Voorne en Putten is verleend, bestrijdt de heer Coltof het voorstel tot afwijzende beschikking op de verzoeken van de ambtenaren ter pro vinciale griffie om vacantiebijslag. Spr. doet het voorstel, voor 1920 een vacantiebijslag te geven van 1/20 van het salaris tot een maximum van 250, volgens voor dit jaar door Ged. Staten te stellen nadere regelen en Ged. Staten uit te noodigen, in de na- jaarszitting te komen met een definitieve regeling. Dit voorstel wordt verworpen met 46 tegen 17 stemmen. Eenlge voorstellen worden zonder discus sie of stemming aangenomen, waarna aan de orde komt de provinciale begrooting voor 1921 en de heffing van opcenten. De heer Brunt beveelt de drinkwatervoor ziening in de provincie in de aandacht van Ged. taten aan. De heer Mol bepleit het treffen van maatregelen tegen de auto-plaag in het be lang van gezondheid en veiligheid. Hy wenscht o.a. dat Ged. St. zullen aandringen op verscherping der bepalingen voor het verkrijgen van een rijbewijs. De heer dp Bruyn vestigt de aandacht op de schade, door overbelaste autovrachtwa gens veroorzaakt aan wegen en bruggen. De heer de Wilde (Ged. St.) w\jst er op, dat er vooralsnog bezwaar bestaat tegen sluiting op Zondag van de door den heer Balvers bedoelde brugg<m. De heer Schokking (Ged. St.) verklaart, dat Ged. St. diligent zyn in zake de drink watervoorziening. De heer von Fisenne (Ged. St.) de auto kwestie besprekende, wijst er op, dat ter bestrijding van de stofplaag nog geen af doend middel is gevonden. De snelheid kan tot dusver alleen beperkt worden in tie be bouwde kom der gemeenten. Ged. St. zullen nagaan of er reden is de gemeentebesturen aan te sporen ter zake bepalingen te treffen of te hiindhaven. Spr. is overtuigd van de noodzakelijkheid het verkrijgen van een rij bewijs aan strenger voorwaarden te binden. Wat de vrachtauto's betreft, de hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat Is van oordeel, dat er nog geen aanleiding be- Btaat tie provinciale wegen te sluiten voor zware vrachtauto's omdat de gemeentebe sturen dienaangaande maatregelen kunnen nemen wat betreft de bebouwde kom, wat vanzelf het verkeer op de buitenwegen te gengaat. Na discussie wordt de begrooting goedge keurd. Aan de orde is de interpellatie-Schlosser omtrent de vaststelling door Ged. St. van een lageren onbelastbaren aftrek in plaat selijke belastingverordeningen dan door de gemeentebesturen bij die verordeningen was bepaald. Na het houden dezer interpellatie en het daarop volgend debat, dient de heer Schlos- ser de volgende motie in, waarin de ge dragslijn van Ged. St. als zijnde niet in het belang der arbeiders, kleine beambten en middenstanders, wordt afgekeurd. De stemming over deze motie wordt uit gesteld tot de volgende vergadering. De heer de Bruin vraagt of Ged. St be reid zijn er bij de gemeentebesturen op aan te dringen te zorgen, dat de uitsluiting van de bouwbedrijven niet oorzaak wordt, dat de volkswoningbouw stagnatie ondervindt. Onthouding zou hier beteekenen het prijs geven der neutraliteit ten voordeele der werkgevers en ten nadeele van den woning bouw. Daarom wenscht spr., dat Ged. tt. moreele pressie op de gemeentebesturen zullen oefenen om den woningbouw voort te zetten, zoo noodig in eigen beheer met me dewerking der arbeidersorganisaties. De heer Limburg (Ged. St.) verklaart, dat Ged. St het conflict betreuren, doch aan het verzoek van den heer de Bruin niet kunnen voldoen. De gemeentebesturen zou den het recht hebben zich aan de aanspo ring van Ged. St. in het minst niet te sto ren. De provincie heeft geen enkele rol te vervullen ten aanzien van den woningbouw. Spr. betreurt dit, maar het is zoo; en daar om mogen Ged. St zich niet blootstellen aan een fiasco. Bovendien moet de heer de Bruin bedenken, dat wanneer de overheid, gesteld al dat zy het doen kan, wat zelfs voor de Rijksoverheid twijfelachtig is, in- Liberssl-neutrale fusie. Volgens een schrijven aan de „Tel." „uit parlementairen kring" zou in de Kamer fracties der liberale en neutrale par tijen van verschillende schakeering besloten zijn tot samenwerking. Het blad weet mede te deelen, dat slechts 6én Kamerlid der Liberale Unie, de heer Otto, zich nog niet klaar heeft uitgespro ken. Hij wil de ontwikkeling ider feiten nog wat aanzien blijkbaar, alvorens zich geheel vast te leggen. Nadat de samenwerking tusschen de be trokken Kamerfracties was tot stand geko men, waarby (volgens de „Tel." altijd) zeer ver gaande afspraken hieromtrent door de leden zouden zijn gemaakt, en de heer Hen ri ter Hall was daarbij zeer verdienstelijk, is de samenwerking tusschen de partijen als zoodanig aan de orde gesteld. Aanvankelijk had het concentratie-denkbeeld de over hand, doch geleidelijk is dit vaarwel ge zegd en kwam het fusie-plan naar voren. Lang is beraadslaagd over de leiders van de gefusioneerde party. De meeningen gaan dis richting uit, dat mr. H. C. Dresselhuys de parlementaire leider zal worden en een Unie liberaal, men noemt in het bijzonder mr. P. Rink, die thans is opgetreden als wn. voorzitter der Lib. Unie, de party-voorzit- imr. Naar aanleiding van hetgeen de Leid- sche correspondent van de „N. C'rt." over de fusie-plannen van prof. Eerdmans vernam, schrijft de „Tel.": „Prjf. Eerdmans heeft de, ietwat naïeve meening, dat politieke besluiten als de on derhavige genomen worden door de par tijen. Dit is onjuist. De Kamerfracties ne men ze en de partijvergaderingen bevesti gen ze slechts, met of zonder hoera. Zoo ook hier. Op het Binnenhof is tot fu sie besloten, de party vergaderingen volgen. Enkelingen zullen zich mogelijk verzetten, doch voor hen ligt de banvloek der „scheur makerij" reeds gereed." De quae»tie-Koltbek. In hunne giislermididagi gehouden vergadering hebben Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland beraadslaagd over het lieroep door den heer H. Kol- tliek ingesteld tegen het besluit van den Arin-terdamschen gemeenteraad waarin lp), als hebbende zijn domicilie te 's- Gravenhage. op grond vad het derde lid van art. 19 der gemeentewei, niet tol hel raadslidmaatschap werd toege laten. liet college van Gedeputeerden heeft in zijne met redenen omkleede uit spraak vastgesteld, dat het hoofdver blijf van den heer Kolthek te Amster dam is gevestigd en niet naar elders werd ovengehraelit. Mitsdien heeft het tot toelating van den heer Kolthek tot het raadslidmaat schap vap de hoofdstad besloten. De Haagsche Stadionplannen. Naar de Tel., verneemt is binnien kor ten lijd een voorstel van B. en W. Ie wachten om het fraaie terrein aan de Nieuwe Parklaan to Scheveningen aan te leggon als wandelpark. Hierdoor zouden dan de plannen van de eombinatie-iSeharroo vervallen, die op dil teiTeilii een Stadion wilde hon- Onderzoek naar het coöperataewczen. Door de Rogeering is ingesteld oen commissie, welke lot taak heeft het in stellen van een onderzoek, welke toe passing hel instituut dor coöperatie in den meest uitgobreiden zin hier te lan de reeds gevonden heeft, en met welke middelen daaraan uitbreiding zal zijn te geven. De commissie heet de corpo ra tieeoiwrtissie. Vrije dagen. lüe Minister van Financiën heeft thans officieel bepaald, dat in 't vervolg op den verjaardag van de Koningin alle kantoren der directe belastingen enz, gesloten zullen ztin. grjjpt in een uitsluiting, zij ook moet ingrij pen bü een staking en bovendien dat minis ter Aalberse een enquêtecommissie heeft ingesteld, op wier denkbeelden en beslissin gen niet dient te worden vooruitgeloopen. Christ. Hist. Unie. Volgens de „Ned." zijn op de dezer da gen gehouden hoofdibestuursvergadering van de Chr. Hist. Unie tot vice-vooraitters benoemd de heeren De Geer en Slotemaker de Bruine én tot 2e secretaris de heer Ti- lanus. (Bij de bespreking van hetgeen kon wor den gedaan om de organisatie der Unie te versterken, weaen enkele afgevaardigden van Kamerkringen op de noodzakelijkheid, dat de Chr. Historische Statenleden in de verschillende provinciën, al mocht hun ge tal klein zijn, zich organiseeren tot een clubvorming ook bevorderlijk voor de rechtvaardige vertegenwoordiging der Christelyk-Historisohen in dé Eerste Ka mer, die in dit hooge College nog steedsj slechts 4 zetels bezetten, terwijl 5 plaat sen hun rechtmatig toekomen. In beginsel werd besloten tot vestiging van een vast bureau voor de Unie. Omtrent de medewerking der vrouwen in de Unie verhieven alle stemmen zich te gen de gedachte van organiseering van af zonderlijke kiesvereenigingen voor vrou wen. Wèl verdient aanbeveling de vorming in de kiesvereeniging van een afzonderlijke propagandacluib van vrouwen voor de vrou wen. MiddenaUndscongres. Gisteren werd te 's-Gravenhage het Mid- denstandscongres voortgezet, o.a. bijge woond door den Minister vap Arbeid, mr. Aalberse. - Aan de orde is de behandeling van het onderwerp: De komende wijziging der Ongevallenwet 1901 en de M id denstand. Eerste inleider is de heer V. R. Y. Croe- sen, directeur van de Centrale Werkgevers Risico Bank, te Amsterdam. De heer Croesen merkt op. dat de uit- keeringen uit de Ongevallenverzekering niet volgens de letter maar volgens den schieden. De echter, dat zij niet belast worden door de wet. In het algemeen voelen zij zeer voor de sociale voorzieningen, waarbij echter alle belanghebbende groepen moeten wor den betrokken, omdat er dan zekerheid kan zijn voor een voldoende, noch overma tige noch onnoodige, uitvoering. Spreker werkt deze punten tnog wat nader uit. Hti waarschuwt met nadruk tegen het doen van noodelooze uitgaven o.a. door een te breed opgezette administratie. Hierna werd gedebatteerd. In zijn antwoord aan de debaters zet de heer Croesen nog uiteen, dat men niet het zwaartepunt moet leggen op het kosten- vraagstuk, maar op het belang dat werk gevers en werknemers samen hebben bii een goede, loyale, maar ook voordeelige regeling. Spr. conclusies werden zonder stemming aangenomen, de uitvoering overgelaten aan het bestuur. De heer A. Jngenool Jr. brengt vervol gens mondeling het rapport uit van de commissie inzake Ziektekostenverzekering voor den middenstand. Met het oog op de komende wettelijke regeling, aangekon digd door den Minister van arbeid, heeft de commissie gemeend haar onderzoek te moeten staken. Intusschen heeft spreker op een audiëntie bij den Minister tot zijn spijt gehoord, dat de grens in de regeling zóó zou wezen, dat de meeste middenstan ders er niet onder zouden vallen, zoodat dus misschien toch een onderlinge rege ling noodig is. Op voorstel van den heer lngenool wordt de commissie diligent verklaard, in af wachting van de wettelijke regeling. IDe minister van Arbeid, de hevr Aal berse, heeft inet genoegen dit besluit ge hoord. HU meent, dat de commissie niet lang behoeft te wachten, want de minister verwacht, dat het wetsonwerp tot regeling van de Ziektekostenverzekering de volgen de week zal worden ingediend. Misschien zal dan voor deTfiidldenstanders een nadere regeling zijn te treffen. Mr. dr. Fock verdedigt hierna ziin stel lingen betreffende de opleiding van den toekomstigen middenstander. Spr. betoogt o.a.: De middenstanders moeten veel meer economische studies maken dan andere maatschappelijke groepen, omdat deze tij den een breeden economischen kijk ver- eischen, een diep economisch inzicht. Spre ker waarschuwt er voor. De vakopleiding moet liefst in het bedrijf zelf geschieden. 'Het leerlingwezen heeft zich echter niet zeer ontwikkeld. Spr. dringt op aanmoedi ging er van aan en behandeld wat op het gebied van ambachts- en handelsonderwijs gedaan is en gedaan wordt. De wet op 't Nijverheidsonderwijs zal voorts een goeden invloed hebben op het practisch nijverheidsonderwijs. Spreker verheugt er zich over, dat de wet eischt, «lat het nijverheidsonderwijs gebaseerd is op voorafgaand „algemeen vormend onder wijs". Hij meent, dat de Bond veel kan doen tot het doen slagen van de regeling der wet. Hem hiertoe te hebben opgewekt in meerdere mate is het doel van spreker ge weest. (Langdurig applaus.) De stellingen van mr. Fock worden aan genomen. Di\ Sf A. Nederbragt's stellin gen over zijn praeadwies betreffende „Mid denstand en Maatschappij" (bestaansrecht en bestaansmoeiliiJcheid) worden tenslotte in bespreking gebracht. Deze stellingen worden z. h. st. aangenomen. Het congres Werd hierop gesloten. De Voorzitter der Liberale Unie. De „Vaderlander" van 17 Juli heeft het bericht gebracht, dat Prof. Mr. J. E. Heeres zyn functie als voorzitter en bestuurslid der Liberale Unie heeft neergelegd. De rederi, waarom dit aftreden plaats had, werd er niet by vermeld. Dit uittreden zal bij menigeen verwonde ring hebben gewekt. Immers, in de jongste algemeene vergadering te Amsterdam heeft Prof. Heeres, die aanvankelijk het voorne men te kennen had gegeven zich niet als voorzitter herkiesbaar te stellen, aan den op hem geoefenden drang, toegegeven, waarop zyn herkiezing met overgroote meerderheid gevolgd. Toch, zy, die op de hoogte zyn van de faits et gestes in deze party, gevoelden wel, dat het op den duur toch niet gaan zou, dat te een of andere tijd de meeningsverschillen tusschen den party-voorzitter en de andere vertrouwensmannen tot een conflict moes ten leiden. Er was niet voldoende homoge niteit. En de party-voorzitter was er de man niet naar om die verschillen te overbruggen. In de Vaderlander van 26 Juni ver scheen van de hand van Prof. Heeres een artikel, waarin deze zyn teleurstelling te kennen gaf, dat den laatsten tijd niet zelden Kamerleden der L. U. bij concreet-politieke handelingen (amendementen, moties) gezien worden in gezelschap van vrye liberalen en neutralen. Zy hebben ook den schijn te ver mijden, zoo schreef Prof. Heeres, dat zy bruggetjes willen bouwen of tot dien bouw meehelpen, waarop de Liberale Unie, de Vrije Liberalen en de Neutralen elkander zouden kunnen vinden". En de partijvoor zitter voegde daaraan toe, dat zulk een daad van de U. L. Kamerfractie ondenk baar is. Het verschil van meening tusschen Voor zitter en Kamerfractie spreekt uit boven staand stukje zoo duidelijk, dat het wel tot een breuk moest komen. En deze kon niet uitblijven nu de poging tot fusie door Mr. Treub in zyn rede voor den Economischen Bond gedaAn, weerklank vindt, niet in 't minst bij meerdere leidende personen en anderen in de L. U. met uitzondering dan van den voorzitter. Dit is voor Prof. Heeres zeker mede een belangrijke reden geweest zyn functie als voorzitter en be stuurslid der Lib. Unie neer te leggen. Het heengaan van Prof. Heeres is in de huidige omstandigheden een noodzakelijk heid geworden; voor de L. U. is het jammer, dat het deze persoonlijkheid mist, die zeer veel voor de partij deed en wiens groote verdiensten door ieder gaarne zullen worden erkend. ny over de nieuwe „torpedovliegtuigen" voor de marine, die haar teekenaars ont worpen hebben. Detze vliegtuigen hebben een nieuwen vorm van vleugel», waardoor het vliegtuig een veel grooter lichbvermo- gen krijgt. De uitvinder heeft er nei jaar aan gewerkt. De nieuwe vleugel lijkt treffend veel op dien van een vogel met een dik midden en een spits toeloopend uiteinde. Uit zorgvuldige proeven is ge bleken dat het nieuWe vliegtuig 35 pet. meer kan lichten dan een gewoon. Dit nieu we type zal ook gebruikt worden voor het vervoer van goederen in een ruim. met een snelheid van 72 mijl in het uur voor ge wone kruistochten. Er zal nu een groote eendekker gebouwd worden die den naam zal dragen van „Fourton's vliegende vracht zoeker." Het vliegtuig heeft' een ruimen romp en de .beweegkracht wordt geleverd door twee motoren van 450 P.K.. waarvan er reeds een voldoende is om te kunnen •vliegen. GEMENGDE BERICHTEN. Een nieuwe verkeersregeling te Amsterdam. Naar het Hibld. verneemt is de dienst van het vervoerwezen bezig plannen te ont werpen voor een betere verkeersregeling. Ingrypende veranderingen liggen in bet voornemen. Zoo zou o.a. in eenige drukke straten, met name in de Leidschestraat, voor auto's een maximum-snelheid van 12 K.M. (de snelheid van een paard in draf) worden vastgesteld. LUCHTVAART. Nieuw vliegtuig. Onder de deskundigen op de luchtvaart tentoonstelling in de Olympia-hal te Lon den is groote belangstelling geiwekt door de mededeeling van de Blackburn Compa- De uitsluiting. In een te Deventer gehouden vergadering heeft het hoofdbestuurslid De Klerk, van de Landelijk* Fed. van Bouw vakarbeiders, in antwoord op een vraag verklaard, dat evenmin als eenige andere, ook de stryd in de bouwvakken met alleen- financieele middelen door de arbeiders kan worden gewonnen. (Nog «leae week zullen de hoofdbesturen confereeren over de vraag of het niet nood zakelijk is, van tactiek te veranderen en het wapen der solidariteitsstaking ter hand te nemen. Moordaanslag. In den afgeloopen nacht is, naar het Hibld. meldt, te Durgerdam een moordaan slag gepleegd. Na een twist, ontstaan tus schen den keetbaaa Lauwer® en een aapjes- koetsier, werd eerstgenoemde zwaar bloe dend aan den weg gevonden met verschil lende wonden aan het hoofd. De koetsier, door Rijkspolitie aangehouden, bekende Lauwers, die dronken was, met een Engel- sche sleutel te hebben geslagen. Een groot bedrag is bjj den koetsier gevonden. Dr. Kuyper in den brand. een brand in de RosondaalHohe - zon bericht men aan het N. D.* uil Velp heeft zich een politieke bijzonderheid voor ge- De jninliHter van Staat, dr. Abr. Kuyper, logeert bjj de familie v. D., waar de brand uitbrak. Door den ont zetlenden rook. die uit den kelder op sloeg moesten de bewoners zich langs een ladder uit de bovenverdieping in veiligheid brengen en zoo geviel het, dat ook de heer Kuyper met behulp van eenige sterke armen langs dien weg in zekerheid werd gebracht. In een villa aan de overzijde kon hij bekomen van den schrik. Bij v. (I. bijna daan. Ernstig auto-ongeluk. Dinsdagmiddag is de Directeur der Singerinaatschappij, de heer A. Stein, Ie VGravenhage, toen hij iiit lijn 3 siapte, door een auto aangereden. Mei oen ernstige beonfractinir is hij in liet Gemeentelijk Ziekenhuis opgenomen. Melkprijzen in het Gooi. De melkprijzen zijn in verschillen de Clooidehe gemeenten mot 2 cent per liter verhoogd. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Juli 1920. Verhooging Zooals bekend, werd door de Regeering bii de Staten-Generaal in het laatst van het vorig jaar aanhangig gemaakt een wetsvoorstel, hetwelk beoogde verhooging van de "pensioenen ten laste van den Staat, van het burgerlijk weduwen- en weezen- fonds of van een der beide militaire we duwen- en weezenfondsen. met uitzonde ring van die der burgerlijke Rijksambte naren en van hunne weduwen en weezeu. die met een datum na 1 Januari 19ÖO ja- gaan en die der ondertwyzers en van hunne weduwen en weezen, die met een datum na 1 Januari 1919 zyn ingegaan of zullen ingaan. De verhooging zal bedragen 40 van het oorspronkelijk pensioen. De beide Kamers der Staten-Generaal hebben dit wetsvoorstel bereids aangeno- In de wet zooals zy thans in het blad zal verschijnen is evenwel niet opge nomen de bepaling dat de gepensionneerde gemeente-ambtenaren of (en) hunne we duwen en weezen van deze voor vele ge pensioneerden zoo gunstige en zoo drin gend noodzakelijke bepalingen ook van Rykswege in het genot dier pensioenver hoging zullen worden gesteld, wel werd den gemeentebesturen het recht gegeven voor hun gepensionneerde ambtenaren en hun weduwen en weezen een overeenkom stige bepaling te maken. Desbetreffende verzoeken zyn reeds door verscheidene oud-ambtenaren of hunne na bestaanden, by den Raad onzer gemeente ingezonden en een enkele daarvan stelde deze in de vergadering van 20 April j.l. in handen van B. en W. om advies. B. en W. zyn van meening, dat, waar de Regeering geen termen kan vinden leni ging van dezen nood te bevorderen, het op den weg der gemeente ligt, zy het dan ook met belangrijke financieele opofferingen, deze misstanden weg te neïhen. Het wil hun evenwel voorkomen, dat die ambtenaren of weduwen en weezen, die in een plaatseiyke directe belasting zijn aan geslagen naar een zuiver inkomen van 3000.of meer, niet voor deze pensioen- verhooging in aanmerking behoeven te ko- B. en W. stellen den gemeenteraad, in verband met een en ander, voor het vol gende te bepalen: le. De Verordening betreffende het verieenen van pensioenen aan de ambtena ren der gemeente Gouda en aan hunne we duwen en weezen te wijzigen als volgt: Tusschen de artikelen 7 en 8 wondt in gevoegd een nieuw artikel 7 bis luidende: „De pensioenen genoemd in de artikelen 5, 6 en 7 en de aldaar genoemde maxima worden gerekend vanaf 1 Januari 1920, Verhoogd met een bedrag gelyk aan ten hoogste 40 van het bedrag van toege kend pensioen, mits de betrokken ambte naar of zijn weduwe en (of) weezen voor een bedrag van minder dan f 3000.— fe een plaatselijke inkomsten-belasting is aangeslagen, of tengevolge van deze ver hoging tot een bedrag van 3000.— 0f meer zoude moeten worden aangeslagen; 2e. De pensioenen, die ten laste van hét pensioenfonds voor de gemeente-ambtena ren zyn of volgens de Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 of de weöu/wen- wet voor de gemeente-ambtenaren 1913, zooals die wetten op 1 Januari 1919 luid den, aan ambtenaren laatstelijk in dienst dezer gemeente of hunne weduwen en wee zen, worden verleend en voor zooveel de reeds verleende betreft niet zijn vervallen, met ingang van 1 Januari 1920 of van het later tydstip, waarop zy zyn ingegaan of zullen ingaan, met ten hoogste 40 te verhoogen, met dien verstande, dat deze verhooging niet wordt toegekend aan die ambtenaren of hunne weduwen en weezen, wier totaal inkomen f 3000.— of meer be draagt of dientengevolge zoude stijgen tot een hooger bedrag. Als totaal inkomen geldt het bedrag waarop de betrokkene op het kohier eener gemeentelijke inkomstenbelasting is aan geslagen. De pensioenen van de laatstelijk in dienst dezer gemeente geweest zijnde ambtena ren die berekend naar wedden die met ingang van 1 Januari 1919 of van een la ter tijdstip bij een algemeene herziening van de salarissen der ambtenaren der ge meente werden verhoogd en ten laste van het pensioenfonds voor dé gemeente ambtenaren zijn, of volgens de Pensioen wet voor de gemeente-ambtenaren 19131, zooals die wet op 1 Januari 1919 luidde worden verleend en voor^ zooveel de reeds verleende betreft, niet zyn vervallen, wor den met ingang van 1 Januari 1920 of van het later tydstip waarop zy zyn ingegaan of zullen ingaan, voor elk aan het tydstip van ingang van de wedde-verhooging voor afgaand jaar, dat deel uitmaakt van de laatste- vyf, aan het ontslag van den amb tenaar voorafgaande jaren met ten hoog ste 8 en yoor elk deel van zoodanig jaar van een maand of minder met ten hoogste 2|3 verhoogd, een en ander met inachtneming van het hiervoren onder a bepaalde ten opzichte van het totaal inÜÓ- men van den betrokkene. De verhoogingen onder 2e bedoeld, ko men ten laste van de gemeente, terwijl die sub le bedoeld, zullen worden geleden in de rekening van het gemeentelijk pensioen fonds. Verder stellen B. en W. den Raad voor hen b'u aanneming te machtigen de noodi- ge maatregelen tot uitvoering dezer bepa lingen te treffen. De kosten over 1920, berekend naar de thans beschikbare gegevens, komende ten laste van het fonds zullen bedragen ten hoogste 5277.08, voor de bedrijven en instellingen hoogstens 1739.20, die ten laste der gemeentelijke uitgaven hoogstens f 1198.—. Laatstgenoemd bedrag is thans reeds op de gemeentebegrooting 1920 te brengen. Het eerstgenoemde zal zeer zeker verhoo ging van de subsidié® aan het fonds door de gemeente en hare bedrijven en instel lingen tengevolge moeten hebben. Zooveel noodig zullen den Raad desbetreffende voorstellen bereiken. B. en W. stellen dan ook voor de gemeen te-begrooting 1920 te wtfisigen als volgt: Hoofdstuk XII, art 4 (volgnummer 236) „Bijdrage aan het Gemeentelijk Pensioen fonds" te verhoogen met f 1198.en .Hoofd stuk IV der Ontvangsten, afd. II. art. 1 (volgnummer 31) „Plaatselijke directe be lasting naar het inkomen" te verhoogen met f 1198.—. B. en W. stellen den gemeenteraad voor den heer Dr. R. K. Boekmeiier, leer aar in de klassieke talen aan het gymnasium al hier aan te wijzen als conrector en den pensioensgrondslag van genoemden leenaar te verhoogen met 200.en alzoo van 5760.voorloopig vast te stellen op 5960.—. Eindexamen H. B. S. Voor het eind-examen H.B.S. 5 j. c. slaagden gisteren to VOravenhage, de heeren WL Bijlsma en D. Triezenberg, beiden van de H.B.S-, alhier. Bevordering Koninklyke Militaire Academie. De heer G. A. (van iDriem is bevorderd van het tste naar het 2de studiejaar, de heer M. A. M. Bouman van het 0de naar het 3de studiejaar, respectieve!yk by het wapen van de infanterie hier te lande en in Ned. Indië. Onderwijs. De heer Ratneyor, alhier, komt voor op de voordracht als hoofd der Chr. School te Heiligerlee. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Gouda en zijne hulpkantoren over de maand Juni 1920. Op de spaarbankboekje», uitgegeven te Gouda en elders, werd, in den loop der maand, te Gouda ingelegd 44.643.09 en terugbetaald 1 53.440.02, derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f 8.796.96. Hieronder 6 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 164 formu lieren ad 1.— in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Het aantal te Gouda nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 86. Door tus8chenkomst der te Gouda geves tigde kantoren werd ter Directie op staats- schuldbpekjes ingeschreven een nominaal bedrag van 350.— en afgeschreven' een nominaal bedrag van f 100.—, derhalte meer In- dan afgeschreven f 250.—. Het aantal te Gouda uitgereikte nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 1. Afscheid B. P. van Cittert. Morgenmiddag zal in de eerste Burger school voor Meisjes pen byzondere plech tigheid plaats hebben. Het hoot'd dier on derwijsinrichting, de heer B. P. van Cittert, wieo OP verzoek eervol ontslag is verleend zai das, in tegenwoordigheid van B. en W. en de Commissie van Toezicht afscheid ne men van de school, waarin hii vele lare.n <|e leiding heeft gehad, van de onderwij zers met wie hij heeft samengewerkt en de leerlingen. Met dit heengaan sluit de •heer Van Citterteen belangrijke periode van ziin leven, dat bijna geheel aan het onderwijs was gewijd, af. Ongeveer vijftig jaar heeft hij gewerkt voor opvoeding en onderricht der jeugd. De heer Vah Cittert werd 18 December I860 geboren te Amsterdam, Op 19-jarigen leeftijd behaalde hy de onderwijzersacte. Den len Juli 1871 deed de heer Van C. ziin entrée als onderwijzer in de Armenschool no. 5 te Amsterdam. Hier bleef hy niet lang, ruim'een jaar later (16 Oct. 1874.1; iwerd hy als derde hulponderwijzer vei bon den aan de Openbare jongeni^chool /oor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs (de latere „Van der Ebdo-scthool). Van 1 Jan. 1875—15 Febr. 1876 en van 15 Febr. 1876--1 Jan. 1895 was de heer Van Cittert (die inmiddels in 1874 de hoofd- acte had gehaald) aan dezelfde inrichting achtereenvolgens werkzaam als 2e en le hulponderwyzer. 1 Jan. 1886 verhuisde Je heer Van Cittert van Aanafteixiam naar Gouda, waar hy hoofd werd van de le Bur gerschool voor meisjes. Als zoodanig heeft hy onze gemeente belangrijke diensten be wezen, talryke vrouwelijke stad- en oud- stadgenooten zien met dankbaarheid terug op de jaren, doorgebracht in de school op de Nieuwehaven. Vele onderwijzers en onderwijzeressen heeft hij voorts aan zich verplicht door het uitstekende onderricht dat hy hen, eerst (sinds 1 April 1886) als leeiaar by en sedert 1 Oct. 1914 als directeur van de Ry'ks Normaallessen heeft gegeven. In ruimer kring zal men dan ook met belang stelling kennis nemen van dit afscheid aan de school, dat zeker geen afscheid van de onderwijswereld zal zijn. De werkzame paedagoog (de heer Van Cittert vond in zyn vrye uren gelegenheid /.ich be halve de hoofd acte ook nog acles voor Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde te behalen) zal in zyn tyd van rust (die, hem nog lang gegund zij) zeker interesse 'blijven gevoelen voor alles wat opvoed! ig en onderwijs raakt. Hinderwet. B. en W'. van Gouda deelen mede. Uit rij vergunning hebben verleend aan: le. IH. van Broeks Cz. te Rotterdam en zyne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een confectiefabriek in de perceelen plaatselijk gemerkt Rozendaal No. 9 en 11. kadastraal bekend gemeente Gouda sectie C No. 2767; 2e. 'M. J. van Vliet te Gouda en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zij ner bestaande bakkerij in het perceel plaat selijk gemerkt Groenendaal No. 32. kadas traal bekend gemeente Gouda sectie B No. 733; en 3e. P. Jansen te Gouda en zijne «echt- verkrijgenden tot het oprichten van een slagerij annex rookery van vleesch en pek in het perceel plaatselijk gemerkt 4chter de Vischmarkt No. 6. kadastraal bekend gemeente Gouda sectie B No. 908. Droevig ongeval. Gisteravond, 10 uur, heelt op de VV'e- lering, achter de Heerenstraat, een droe vig ongeval plaats gehad. Drie jonge lui, n.l. Th. v. d. Griendt, Bleekers- uude, »Nie. fcezem, Heerenstraat en P. Reijcnbeek, Vorstmanstraat wa ren achter de Heerenstraat met een bootje aan het roeien- Plotseling sloeg het roeibootje, Öoor te veel schommelen, om, met. het ongelukkig gevolg dat v. d. Griendtj die niet zwemmen kon, on- middelijk in de diepte verdween, en ver3ron|t. De beido anderen wielen rich zwemmend tr redden».- Door om wonenden werdeh dadelijk alle pogin gen in het werk gesteld v. d. Gr. te redden, helaas zonder 'succes. Toen hij nu 20 minuten op hot droge werd ge bracht, mocht het den Eerste Hulp bij Dngelukkendienst, niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken, en kon Dr. Bakker Niemeijer slechts den dood constateeren. De uitsluiting. Gisterenavond sprak voor een zeer goed bezette „Kunsbmin"-zaal, op uitnoodiging van den Goudschen Bestuurdersbond. de heer P. Rietveld, districtsbestuurder van -den Alg. Ned. Bouwarbeiders Bond. Na een inleiding var ten voorzitter, de beer v. d. Spelt, die een kort overzicht van den toestand in Gouda gaf, kreeg de heer Rietveld hèt woord. %r. begon met in korte trekken den toestand in de bouwvakken weer te geven. een lange reeks van jaren hadden de bouwvakarbeiders collectieve contracten verkregen en resultaten bereikt. Toen kwam er by de patrosns een streven om landelijke arbeidsovereenkomsten af te duiten. Door ons wordt een arbeidsover eenkomst beschouwd vanuit het standpunt der arbeidsvoorwaarden. De plaatselijke organisaties moesten medezeggingschap hebben in de wUzigingen die zh in de con tracten wenschten aangebracht te zien. Ook de OhristelUke en Katholieke organi saties w*ren het hiermee *ms. Later heb ben echter die beide organisaties loon- eischen ingediend, die niet overeenkomstig de belangen der arbeiders waren. Zij had den zich voorgenomen om het loon te druk ken. Over de tekst van het landelijke col lectief contract is driemaal vergaderd; ons bondsbestuur heeft al het mogelyke gedaan de slechte elementen te verwijderen. In het eerste schema waren elementen inge slopen, waar wy ons onmogeiyk mee zou den kunnen vereenigen. Het landelijk col lectief contract was voor onze arbeiders van zeer groote beteekenis. S»r. gaf daar van voorbeelden. Alleen over de loonvoor- steSen hebben twee vergaderingen plaats gehad; de patroons bleven echter op hun standpunt staan; in laatste instantie deden sy alleen nog een toezegging, die hierop neerkwam, dat zij de kindertoeslag Introk ken en 0.90 per uur voor de hoogste en 0.65 voor de laagste klasse zouden geven. De bewering van «le patroons, als zouden wij gedecreteerd hebben dat onze leden het landelijk contract niet mochten aanvaar den, is absoluut onjuist, verklaarde spr. nadrulckeiyk. Hy toonde dit nader aan. Na Mei hebben de patroons niet meer gepoogd onderhandelingen aan te knoopen. Zij wil len ons alleen iets opdringen, wat wij nooit zullen aanvaarden. Spr. zette hierop uiteen, waarom de or ganisatie op het landelyk collectief con tract niet is ingegaan. Die weigering be rust op overwegingen: le. de organisatie had gevraagd een minimumloon van f 0.65, terwijl de patroons hadden geboden f 0.66. Spr. wees op het onbillijke van het pa troonsaanbod. 2e. Wij meenden, dat een landelijk collectief contract zoo'n klasse- indeeling moet hebben, dat het inderdaad Voor iedereen een verbetering is. Spr. toon de aan. dat het voor sommigen een ach teruitgang is. Tenslotte is het loon van de lste klasse by lange na niet voldoende, zoodat wy dit niet konden aanvaarden. Naar aanleiding van dft laatste punt gaf spr. een overzicht van den toestand in de groote steden. Hy toonde aan hoe de patroons begon nen zijn een verkeerd systeem in de hand te werken: hoe zy al het mogelyke doen om ons dat collectief contract op te drin gen, waardoor de gisting in de organisa tie steeds grooter is geworden. Eindelijk poogden zy het met individueele overeen komsten: wie weigerde werd ontslagen. Dit was het begin van de uitsluiting. Toch hebben wfo' toen weer gepoogd in onder handelingen te treden, wat mislukte. Spr. geeft een overzicht hoe de uitsluiting in zyn werk is gegaan, een maatregel in strijd met alle goed fatsoen. Waar van de 13470 leden er slechts 4729 op straat staan, daar is die uitsluiting toch waarlijk wel een fiasco te noemen. De patroons hebben ge meend, dat wy het niet» vol zouden kunnen houden; doch onze weerstandskas is sterk genoeg. Spr. meent, dat indien de patroons afstand zouden doen van hun standpunt, sppedig genoeg overeenstemming verkre,- gen zou kunnen worden. Wanneer zii hun systeem: capituleeren of afmaken laten varen, is een oplossing zeker mogelijk. Doch vóórdien zullen wij ons houden aan ons genomen besluit en geen landelijk con tract teekenen, waar wy ons niet mee kun nen vereenigen. Spr. bracht tenslotte eer biedige hulde aan de uitgeslotenen. Een luid appiabs beloonde deze rede. Niemand gaf zich op voor debat. De vorzitter zeide zuLks te betreuren. Hy had gehoopt hier vele patroons aanwezig te zullen zien; zij hadden allen een uitnoodi ging gekregen. Spr. meende dat hun afwe zigheid toegeschreven moet worden aan een „zich zwak voelen", en denkt dat de vergadering nu wel overtuigd zal zyn van de schuld der patroons. Hierna werd de vergadering gesloten. De Nieuwe Zuid-Hollander. Naar de N. Z. H. meldt is wegens vertrek van den heer W. M. v. d. Griendt naar el ders, met ingang van 16 Aug. a.s. tot leider van «le Nieuwe Z u i d-H ollandér be noemd de heer A. C. van Berkel, lid van den gemeenteraad alhier. Benoeming. By Kon. besluit is tot leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda benoemd de heer N. V. Wyngaarden, thans leeraar aan de H. B. S. te Helmond. ALFEN a. d. RIJN. Maandagochtend viel de 15-jarige H. v. D.. Prinselaan, alhier,'op de scheeps werf vjmi den lieer A. Pannevis van dó circa 2 M. hooge vltoring. Men vond hem hevig bloedend uit mond en noren; ev^n later ia hij aan de gevol gen overleden. AMMERSTOL. De heer P. M. van den Berg, umb- t en aar ter secretarie, alhier, is aange wezen tot leider der volkstelling. BSIGA1IBACHT. De heer II. iijt (Schoonhoven reed hij den brug aan den K'adijk. alhier, door het verkeerd nemen van den Ixieht, tegen de leuning op. (Mevrouw H. tui melde van de duo-zitting en bekwam eenige lichte verwondingen.. De heer H bleef ongedeerd. GOUDERAK. l>e Raad dezer gemeente is in openbare vergadering byeengeroepen tegen Vrijdag 23 Juli, des namiddags te 7 uren. De agenda vermeldt de volgende onder werpen: 1 Ingekomen stukken. 2. Vaat- stelling Verordening op de winkelsluiting. 3 Behandeling Kohier van den Hoofdelii- ken Omslag. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Dit jaar hooft de grasverpaeHtlng van do polder Kromme, Geer en Zijde f 1025.— opgebracht (het vorig jaar f2705.-.) V 33 sollicitanten hebben ssloh voor de vervulling der lieide vaeaturee, ann de o. 1. school 1 (dorp), aangemeld. REEUWIJK. De heeren van Leeuwen en Swager hebben hel plan opgevat een auto- dienst loudft—Reeuwijk— Bodegraven in te richten. Reeds zijn B. en W. der drie betrokken gemeenten met deze planhen In kennis gesteld. De heer .J. v. d. Mrijdea/Pzn.. voor zitter en secretaris van den polder „de Brnekveiden en Vottenbreek heeft als zoodanig ontslag gevraagd. SCHOONHOVEN. Het hier gevestigd departement der iVfaatschuppij tot Nut van het Alge meen. heeft plannen gevormd om te ko men tot do oprichting van een open- bavt leeszaal, gesubsidieerd door rijk. provincie, en gemeente. Ofr) een 25 Juui j.l. gehouden vergadering, bestaande uit vertegenwoordigers der verschillende politieke partijen en 2 vertegenwoordi gers van bet Nutsdepartement, (met Mr. Th. L. Prins als voorzitter) kon den de verschillende partijen het niet eens worden, zoodat de zaak 14 dagen werd uitgesteld. Bij de hierop gehou den bijeenkomst waren alleen de link- sehe partijen vertegenwoordigd. De lieer Mcnkhorst, secretaris van het N.idspepartemcnt,, had inmiddels" offiei- eele gegevens vorkregen omtrent door de regeering te stellen eischen bij de toekenning van een subsidie, welke eischen in groote lijnen overeenkomen met die door de reohtsehe partijen in de vorige vergadering ge»teld. Aan do reohtsehe partijen werd toen bericht, dat men met de door hen ge stelde eischen ace,oord zal gaan. De zaak wordt thans in f4eptember verder afgewikkeld. Zondagavond ontstond oen vechtpar tij voor hot café van den heer Jon- keri- Both, doordat deze aan twee be schonken lieden den toegang weigerde. ,Sen van h*n sloeg J. B. met een bokslieugel op het hoofd. De politie arresteerde de doder en maakte proces verbaal op. BOSKOOP. Zondag 1.1. werd een bezoek aan Boekoop gebracht door pl.m. 260 leden der Nederl. Eeisvereaniging en een andere club. deels per fiets, deels per boot, deels wandelend. De buien trotseerend beeichtigden de da mes en heeren onder leiding der commis sie voor vreemdelingenverkeer, eenige kweekersen, speciaal met rozen, 't Is na tuurlijk voor de stadsliefhebbers om te wa tertanden als zij van al dat schoons niet mogen plukken of koopen. Zaterdag 24 en Zondag 26 Juli zal ivan 12 tot 10 uur de 2de Onderlinge Tentoon stelling van snijbloemen in Hotel Neuf worden gehouden. Pry zen, vooral voor ro zen, worden uitgeloofd. Het geheel zal ze ker door de thooge stand onzer rozencul- tuur, prachtig zün. WADDINXVE9N. Gist rén kregen we hïSr een landing van een vliegmachine te zien. De heer Th. Hpmmel^ uit Rotterdam, had in Dintschlund 3 vliegmachines aange kocht, waarvan een moest opgeborgen worden ink de schuur van den heer A. A. Brouwer. Dit wuh als een loopend vuurtje door oqs dorp gegaan en hon derden mrtnschen stroomden op fietsen, stoomtietseu en in auto's van alle kan ten toe. Zij werden in den beginne door de politie tegen gehouden, maar toen tegen negen uur een vliegtuig in 't zicht kwam en rond het weiland cir kelde was de mussa niet ineer te hou den en stroomde het weiland op. (Som migen sprongen over en in de aloo- ten wat zelfs vermakelijke toonoeltjes opleverden. De inenschen drongen zoo op, dat de vliegetiier zijn eersfe po ging tot landen moest opgeven om geen ongelukken te veroorzaken. De landing gelukte-daarna prachtig, maar de monteurs moesten direct de machine, daar de opening te klein was om zoo bintien te komen, demonteeren Tegen F. M., landbouwer, alhier, is proces verhaal opgemaakt wegens het „verdunnen" van melk, met water uit een sloot. Dit frissohe mengsel, dat 30 pC'V. water bevatte werd in Be«koop verkocht. ZEVENHUIZEN. De heer R. Miedoma, alhier, is JMj de Zeevaartschool te Rotterdam van de eerste naar de tweede klasse bevor derd. De lèerlihgen der twee hoogste klas sen der le openbare school alhier zul len morgen een uitstapje naar den Haag ei» Scheveningen maken. De jaarwedde aan Ds. J. Keyne, predikaait bij de Ned.«Herv. Gemeen te, alhier, is met f 500 verhoogd, en zal dut» voortaan f 3000 bedragen. MARKTI1EKIUHTEY Gouda, 22 Juli 1920. KAAS. Aangevoerd 113 partijen, handel vlug. le qtial. f77 a 180, 2e qual. J 72 176. BOTER. Weinig aanvoer, hatndel vlug. Weiboter f 1.55 4 f 160. VEEMARKT. Melkvee weinig aan voer, handel vlug, f 450 4 f 625. Vette Varkens. Redelijke aanvoer, handel vlu& 80 4 84 ot. per half K.G. M.VgoreiVarkcn*. Goede aanvoer, han del matig, 90 4 95 et. tj|er half K.G. Magere Biggen. Goede aanvoer, han del flauw, f 4 4 f 5 per week. Nuchtere kalveren. Weinig aanvoer,, handel vlug, f 20 4 f 35. EIEREN. Groote aanvoer, handel ,lauw. per 100 stuks f 13 4 f 14. GRANEN: De graanhandel verkeer is in een overgangsstadium.! De prijzen van de oude oogst zijn te hoog en het nieuwe gewas is op diO| komst. Er wordt aldus alleen voor be hoefte Iets gekocht, waardpor d? om zet zeer gering is. Tarwe f 47-~52, Rogge f 28—30, Gerst f 25^-27, Gerst eh^v. f 28— 29, Haver f 25-26 per 100 K{G. GroentenveUing. Woerden, 20 j Juli 1920. (Veiling Ver. Woorden en Omstr.) Roobo l>essen 1719, zwarte dito 52— 53, kruisbessen 141^ 17, frambo zen 50, doppers 7— wft peulen 6 9% tuiuboonen 3, utarpmÉkerb. 16— 25. snijbopnen 27—29, pjrinsesse 29, augurken i'A 30. pronker» 15, ko ninkjes 6^—12$. postelein 11. witte capueijnders 22. eerstelingen —7^ alles per K.G.: perziken fj—21. bloem kool 8yt —26, roode kool jll19 |M>r, sl.: rabarber 4, kroten ">-+6, peen 'A% 4'i per bos. Nieufwerlterk u. d. Llsel, 01 Juli. Eng. komkommers f 7.809.20, dito 2e srt. 4.106.70, k). halve komkommers 2.10 3.10, groengele komkommers f 2.20-— 4.20, bloemkool f 14.1016.30, dito 2e srt. tf 6.60(10.60, dito uitschot f J.60—<3.10 per H00; stek komkommers f 1—8 per 100 K. AG.; peen 2.704.30, gr. boonen f 2.30— 2.80, stok-princesseboonen f »1806. stam 'dito 16—23, pronkboonen f 89. roode kool f 7.8010.10, Hnyboonen f 36 per 100 K.G.; tomaten A f 17.20—00.70, dito B ■J 10—17.70, dito C 14—18j60, groot f 9, klein f 28.80, bonken f 69 per 100 pond. Coöperatieve Tuinieravereeniging „Gouda en Omatreken". 21 Juli 1920. Snyboonen le soort 1621; id. 2e soort 1017; Stokspersieboonen ƒ1824; Stamboonen ƒ1621; Wagenaars 18; Duit8che spekboonen 1214; Pronkboonen f 10—14; Tomaten A 80-04; id. B 28— 31; id. C 22—26; ld. bonkeit 16—22; id. kriel ƒ.48; Aardappelen ƒ4.507.20; id. pooters ƒ2.103.50; Tuinboonen ƒ1.60— 7.80; Peulen 7.70—20.20; Doperwten 6 34.70; Capucijners 1334.70; Roode Kool ƒ7.10—8; Uien ƒ4.40—7; Zuring 1.10—»; Postelein ƒ5.10—14.40; Peen ƒ0.501.90, per 100 K.G.; Komkommers le soort 6.60 —8; id. 2e soort 6.10—6.90; id. halve 8.50 3.90; id. groengeel 6.10--6.60; id. gele 1.80—12.40; Bloemkool le soort 14.70 24.80; id. 2e soort ƒ8.1016; id. 3e soort 29.80; Spitskool 5.60—-7Savoye kool ƒ10; Roode Kool ƒ7.4012; Amlyvie le soort ƒ3.50d.90; id. 2e soort ƒ1.202.90; Sla ƒ1.102.60; Eieren ƒ13.90, per 100 stuks; Peen ƒ1.106.50; Rabarber ƒ0.39— 4.70; Kroten 1.80—4.70; Uien 0.90—3.70; Selderie 0.802.80; Peterselie 1.104, per 100 bos; Zuring ƒ0.20—-0.21 per kist; Zwarte bessen 0.82; Roode bessen f 0.26— 0.30; Witte bessen 0.21—0.28; Kruisbessen ƒ0.12; per pond; Meloene^ ƒ0.80—0.61; Perziken ƒ0.030.29 per Sti)k. FINANCIEELE BERICHTEN. WISS8LKOBSMN. Officieel* noteering te Amsterdam. 22 Juli 1920. 21 Juli 22 JuTi. Londen 11.0694 11.06)4 Berlijn 7.86 i 7.«2 Par y's 28.56 22.96 Brussel 26.— 24.46 •Zwitserland 504MW 50.16 Weenen *1.87)4 1.80 Kopenlhagen 47-36 47.80 Stockholm 62.80 62.85 Christian!» 47.76 47.76 New-York 2 2.89 LANDBOUW. De kaaapriizen. De „Producent", het orgaan vao den Bond van Kaan producenten, zegt ten nahzien van de huidige kaaaprijzen, dat hot voor de producenten than* een gevaarlijke speculatie in om de kaas op te houden. De Regeering zint op middelen, do kaaaprijzen te drukken en wanneer dat niet met zachte middelen gaat, dan ><al het met strenge geschieden. Wanneer dus de bedoeling van de regeering ge lukt, dan is een daling aanstaande. Vast staat, dat een verhooging zooda nige legenmaaflregelen van de regie ring zal uitlokken dat ze wel dade lijk door doling zal worden gevolgd. Willen we dus (aldus de „Producent een raad geven, dan zou het deze zijn, verkoop, wanneer de kuap voor ver koop geschikt Is en wacht niet op heter. 8CHJSKP V A ARTBERICHTEN. Kon. Weat-Ind. Maiki. Kermes arr. 19 Juli v. Hamburg te Arica. Stuyvesant arr. 21 Juli W.-Indië. 1. v Havre, te Amsterdam. HollandWeet Afrika lain. Mont Blanc (uitr.) pass. 19 Juli 'Oues- sant. HoUand-Amerika Lijn. Gorredijk, v. Rotterdam n. Cuba. pass. 19 Juli Ouessant. k Kon. Hol!. Lloyd. Hollandia (uitr.) vertr. 20 Juli v. Bahia. 'Rijnland (thuisr.) arr. 19 Juli te Bahia ONZE DRAAPLOOZE DIENST. Besprekingen over Spa. BERLIJN, 22 Juli. De commissie voor Buitenlandsche Zaken uit den Ryksdag zet te gisteren haar besprekingen voort. Uit het debat is vermeldenswaard een botsing tusschen den leider der onafhankelyken Breitscheid en den meerdorheidssocialist Stampfer. Breitscheid bewoerde, dat het den Ruhrmynwerkers onverschillig is voor welke kapitalisten se arbeiden. Daarom zou by verlenging van den arbeidsduur den te genzin der my'nwerkers tegen vreemde be zetting verdwijnen. Hierop verklaarde Stampfer dat de ver lenging van den arbeidatyd niet in rekening ia gebracht bij de besprekingen over de eventueele besetting, maar volgens hem lie ten de mynwerker» in 't Ruhrbekken sich niet leiden door materieele beweeggronden. Het gesocialiseerde Ruhrgebied zou in de internationale arbeiderswereld geheiligd land zUn. De democraat Schlffer verwees naar de laatste rede van den Franschen minister president Millerand, waarin in verband met Bpu, de «luide] ykste bedoelingen zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschl&nri te mengen, was uitgesproken. De minister van Buitenlandsche Zaken, Simons, herhaalde in zyn slotwoord, dat hy niets anders verwacht had dan dat Spa een tweede oplaag van Versailles zou worden. Wat de delegatie thuis gebracht heeft, was geen succes. Spr. geloofde echter niet, dat de entente Duitschland's vernietiging wenscht. Dat ze dan tegelijkertijd te gron de zou gaan wisten ten minste Millerand, Lloyd George en Sforaa. De RUkzweer. BERLIJN. *2 Juli. Men meldt uit Berlijn, dut het wetsontwerp Imtreffcn-- de Uljksweer, op 't oogenblik in Rtudle D bij den mlnlntérraad. Het zal den 20en Juli bij den Rijksdag)1 wor- dcli ingediend. De FraiiHch-Belgische militaire over eenkomst. PARIJS, 2 Juli. De „Petit Pariaien" ge looft te weten, dat tydens den loop der be sprekingen te Spa tusschen Millerand en Delacroix «le vorm van de entente tusschen Franki-yk en België waarover men reeds maanden sprak, definitief is vastgesteld. Men hoopt, dat de generale staven der twee landen binnenkort het resultaat van de werkzaamheden, die ze hebben ondenomen, zullen kunnen mededeelen. De twee regee ringen zullen vervolgens nota nemen van de conclusies die ze zullen bekrachtigen door wisseling van nota's. Men heeft alle reden te gelooven dat een beslissing nahy is. Conclusie der Duitache staatshoofden. PARIJS, 22 Juli. Uit Beriyn wordt ge seind: Na een uiteenzotting van de betrok ken ministers heeft de vergadering van presidenten der ministerraden van de Doit- sche staten erkend, dat de delegatie te Spa geen macht bezat betere voorwaarden te krygen en met nadruk verklaard, dat men alle krachten zou inspannen om aan de ver plichtingen door de conferentie opgelegd, te voldoen. LAATSTE BERICHTEN. Russisch-Lithauenedie vrede. KOWNO, 22 Juli. V.D. Een draad loos telegram uit Moskou tx'vestigt, dat op 12 Juli UiHsohen sovjrt-Hu»- land Dit hanen te Moskou hot vredes verdrag is onderteekend. Volgens dit verdrijf erkent Rusland de onafhanke lijkheid van Lithauen. Onmiddelijk na de ratificatie van 't vrodeeverdragi zul len de diplomatieke betrekkingen, tus- «ehon heide landen hervat worden. De politiek der Duit ache regeering. MIINOHEN, 22 .%dl. V.f). DoLqnd- dag kwam gisteren hijeen ter bespre king van de politiek der regeering. De woordvoerder der Beierache Volkspar tij. Knelling, sprak zijn vertr (Huwen in de nieuwe regeerhug uit. De leider dor sociaal-democratische fractie stemde hiormee in en verklaarde, dat zijn par tij den minister-president en den minis ter van justitie, dr. Roth, het vertrou wen kan geven omdat de nieuwe re geering een democratisch minister is. I 'e onafhankelijke afgevaardigde Blum- tritt. deed eon eersten aanval op do re- goöring. die hij verwijt, niet te zijn overgegaan tot ontbinding van de Bur gerwacht. Dit »s in strijd met t ver drag van Spa. EERSTE KAMER. Behalve door de gewone militaire macht wordt liet gebouw bewaakt door ryksveld- wachters. Aan de orde Is de AnU-revoluliewet. Den heer De Vos van Steenwjik lacht de indiening van het ontwerp toe, dat een ernstige leemte in onze Strafwetgeving op gelukkige wyze oplost. Spr. betoogt, dat er inderdaud gevaar bestaat voor revolutio naire woelingen. Spr. beroept zich daarby qp de verklaring door Troeietra van de Arnhemsche eenheidsmotie gegeven. Motorongeluk. EDE, 22 Juli. (VD.) Gisterenavond reed een heer uit Nijmegen, gezeten op «en In- dian-motorrywiel met zijapanuragen in vol len vaart op den weg EdeArnhem, na bil het „Planken Wambuis" tegen eej» boom. Een Dasseerende automobiel ver voerde den zwaar gewonde naar het zie kenhui» te Arnhem. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige Zuid-Ojostélijka tot Zuld-Wowtelijke wind, zwaarbe wolkt tot betrokken, waarschijnlijk rt- gen of «inweershulen, zelfde ttMiipwa- tuxir BURCBËMJKR «TAND. GOUDA. GEBOREN: Ift Jult. Christina Jo hanna Gerarda, d. v. f\ Dortland en C. Rhilippn. 19. Jannetje Wilhelmium, d. v. VV van Wijk en J. Melkert. Adrian up, v. M. L.Van den Berg en E. J. W. Plomp. Gerhardus. z. r. O. Keptiron ea E- Wendt. 21. Ploter, z. v. J. C. den Boer en K. Mourus. GETROUWD: 1» Juli. P. L. de footer en J. M. van der Htrantou. 21. D de Weger en M. A. Vos. U. de Knégt en ML Nieuw veld. H. H. Hiisken en P. Dortland. G. tan 't Cïooh- ler on en W. Gravesteijn. OVERLEDEN» 19 Juli. Frans H. Wlurman, (W j. Christina M. de Jour B j, 20. Jim de Jong. 88 j.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2