«en zal, om zich dc benoodigde middelen te verschaffen, de bon» kunnen vérkoopen. of ze overdragen, met of zonder het endos sement der betrokken Real lieerde regeerin gen. Ten siote zal, om zoo spoedig moge- lUk het beloop van het te Reven voorschot te kunnen vaststellen, de commissie voor de schadeloosstelling voorloopiR 40 mark per ton kunnen bepalen. Het bedraR van het maandelijks aan Duitachland te verlee- nen voorschot, onder voorbehoud van een latere verbetering. Aldus zal de Fransche thesaurie kunnen worden verlicht van de aan Duitschland uit te keeren voorschot ten. ter uitvoering van het verdraR vin Spa, door een eenvoudige bankzaak van Af rekening op de goederen. In Frapiche kringen is men zeer voldaan ov®r" desse twee oplossingen, die overeenstemmen met de wenschen. die door de Fransche afge vaardigden zijn naar voren gebracht. De Soir van Brussel maakt een zooge naamd document bekend: een Duitscher. die deelnam aan de conferentie van Spa. zou namelijk een lang rapport over den al- gemeenen politieken toestand hebben op gesteld en dit in een Antwerpsch hotel op zijn kamer hebben laten liggen. Dit rapport «uj» het, dat door de Sofr gepubliceerd wondt en van daaruit de ronde doet door •de heele Fransche en Belgische pers. Het atuk ]ykt echter veel meer op een maak werk van een of anderen Belgischen pa- i j i j noodig oordeelde de vader landsliefde zijner medeburgers een weinig te prikkelen, dan wel op het rapport van M Dnitaek diplomaat: het is van a tot z klinkklare onzin, zegt'het Vad. en besluit met de eenigszins verrassende voorspel ling, dat men binnenkort een standbeeld van baron von Bissing zal zien oprichten door de Duitschers, in samenwerking met den Raad van Vlaanderen. De conferentie te Spa is verder het on derwerp geweest van een rede, welke de Duitsehe rijksweerminister dr. Gessier te I.indenberg in Beieren heeft gehouden. Te Ken het einde van zijp mievoering stelde de minister den eisch. dat het Duitschc volk alle illusies laat varen en den moed vindt, den feitelijken toestand onder de oogen te zion. De tegenwoordige regeering aldus Gessier, weet, dat er geen numerieke meerderheid achter haar staat en wordt zodanig in beslag genomen door den strijd om haar bestaan, dat zij de lijn van haar Politiek niet steeds kan volgen. De zwak heid van haar ppsitie heeft natuurlijk ook invloed op het aanzien, dat Duitschland in het buitenland geniet. Men heeft mijn aftreden verwacht. Ik het bij het aanvaarden van mijn portefeuil le de voorwaarde gesteld, dat te Spa aan den eisch van 200.000 mdn legersterkte zou worden vastgehouden. Dit werd mij be loofd en wat ik te Spa verdedigd heb was in volkomen overeenstemming met het rijkskabinet en met de eerste-ministers der Duitsehe staten. Dat ik thans miin ambt nog bekleed, komt, omdat de verantwoor delijke regeeringspersonen mif dit hebben verzocht en er op aangedrongen hebben, dat ik mijn plicht zou blijven doen. In België wordt op 't oogepblik een po litieke strijd uitgevochten. In verband met het vraagstuk von vrouwenkiesrecht in de '•grondwet, heeft het kabinet vorige week de portefeuille-kwestie gesteld. Heden •komt deze aangelegenheid in de Kamer aan de orde. Ze doet zich voor onder Blechte jvoorteekenen, gezien de onverzettelijkheid (van de rechterzijde, die naar een onmid dellijke oplossing streeft. Komt men tot overeenstemming^dan is inog de positie van de regeerinja onzeker in verband met nieuwe moeiliikrfeden. die gisteren gerezen zijn. De Kamer heeft rul. gisteren dén gehee- len ochtend en een deel van deit middag besteed aan de kwestie van de gift aan de oud-strijders, welke de regeeTing Viet wil toestaan, omdat de financiën des la^ds het niet toelaten. De zaak, die op het öogen- blik zeer verward lijkt, zal Donderdag uit gemaakt worden. De regecring mafekt et- een kabinetskiwestU; van. Er is ook een strooming om de zaak tot na het recès uit tc stellen. Het, ontwebp der regeering wil een fonds stichten van vijftig millioen, waar de sol daten, die het noodig hebben, zich toe zul len kunnen wenden. Voorts vermeldde de agenda voor giste ren de interpellatie de Beuckelaere aan den minister van binnenlandsche zaken ..no pens de maatregelen, getroffen door den burgemeester van Antwerpen om de vie ring te beletten van de herdenking van den Gulden Sporenslag en de noodlottige gebeurtenissen, die zich daarbij hebben voorgedaan" en die tfan Van Cauwelaert nopens het verbieden van den optocht door den burgemeester van Antwerpen en de tragische gevolgen daarvan. Dc beide in terpellaties verwekten een zeer heftige go- dachtenwisseling. De Beuckelaere, Van Cauwelaert. Ka- miel Huysmanx en Eeckelers, de afgevaar digden van Antwerpen, noemden den dood van een jeugdig betooger een misdaad, een moord. Huysmans merkte op, dat de viering van den Gulden Sporenslag een vasten vorm haad aangenomen sinds de betooging van 1902 ter herdenking van den 600sten ver jaardag van den slag by Kortrijk. De so cialisten zijn, evenals trouwens alle ge schiedkundigen, van meening dat deze be tooging geschiedkundig gesproken niet be schouwd kan worden als van anti-Frans«h karakter. De minister van binnenlandsche zaken heeft zijn leedwezen uitgesproken over den dood van een jonge man tengevolge van een schot van de politie. HU betreurt, dat tengevolge van een taalstrijd, die zonder hartstocht moet worden beschouwd, deze gebeurtenissen hebben plaats gegrepen. Er is een verklaring, zei hij, door het slacht offer geteekend, volgens welke hu den po litieman eerst had aangevallen. Een juri disch onderzoek ie op last van den minis ter ingesteld. 'De minister verzocht de» Walen de •Vlaamsche vertegenwoordigers niet meer voor activisten uit te maken en deed ten slotte een beroep op de eenheid des lands. Strauss, de schepen van Anfcweryen, wiens naam in het debat genoemd was, verklaarde, dat de gemeenteverordening volgens welke de betooging vert>oden was, door alle partijen, de socialisten inbegre pen, indertijd was goedgekeurd. Deze ver ordening is niet geëerbiedigd. Dat is de oorzaak der gebeurtenissen. Antwerpen heeft elk jaar een bijdrage voor het Gul den Sporenfeest gegeven. Dit jaar nog had den wU een subsidie toegestaan, totdat wü vernomen hebben. de frontpartii zich niet onder de nationale vlag zou scharen. Toen heeft de bi/rgemeester de betooging verboden. Er waren 80 betoogers. Men heeft lieden opgepakt die messen droegen, re volvers en knuppels. (De spreker had een knuppel bij zich en toonde die aan de Ka- meif) Strauss verzekerd, dat de politie on der den voet geloopen en aangevallen is. Hy eindigde met te zeggen, dat de stad haar plicht gedaan heeft. BUITEN LANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het naderend eind der distributie. In een te Halle gehouden vergadering van vertrouwenslieden der mijnwerkers uit Midden-Duitschland is medegedeeld, dat het broodrantsoen in Duitschland verhoogd zal worden tot 4 pond per week voor de geheele Duitsehe bevolking en 4% pond voor de mijnwerkers. Ook de kwaliteit van het brood zal verbeterd worden. De Politisch Parlementarische Nachrich- ten meldt, dat van 1 Aug. af de distribu tie van margarine zal worden opgeheven, evenals die van .kunstmatige spysvetten, reuzel en oliën voor huishoudelijk gebruik. FRANKRIJK. Na de staking. iMidol, de secretaris van den bond van vak/vereen igingen van spoorwegpersoneel van de lyn Parijs—,Lyon—Middellandsche Zee, die in Februari dc staking ontketen de, is veroordeeld tot 13 maanden gevan genisstraf en 2900 frank boete. Hij is voortvluchtig. BINNENLAND. Het eeuwige „gestook". De Brusselsche redacteur van de „Msb." seinde aan zijn blad: In ïen interview, dat h(j toestond aan een Brusselsch blad, zou een Roemeensche jour nalist a. gezegd hebben dat Rotterdam veel moeite doet om den aanvoer van Roe- meenseh graan van Antwerpen weg te trek ken ten bate van de Rotterdamsche haven. De Hollanders zoo zei hy nog bieden den Roemenen veel grooter voordeelen dan die welke zy voor den oorlog te Antwerpen genoten. De Duitschers doen daarin mede en stellen eveneens by zonder gunstige voor waarden voor het vervoer van Roemeensch graan over Rotterdam naar Duitschland. Voor de Belgische vluchtelingen. In antwoord op, eene in de stukken ge dane vraag heeft de minister van Binnen landsche Zaken medegedeeld, dat het be drag uat voor de Belgische vluchtelingen door Nederland is uitgegeven, bedraagt on geveer 33 millioen gulden. Nederland en Polen. Da heer Van Ravesteijn heeft aan den 'uister van binnenlandsche zaken, tijde lijk voorzitter van den raad van ministers gevraagd: I» de minister bereid mee te deelan of de Nec.eriandsche regeering al sue,-r voorne mens is om ten opzichte van den tusschen Rusland en Polen uitgebroken oorlog een verklaring van neutralitiet af te leggen, gelijk dit geschied is by de oorlogen tus schen onderscheiden staten. 0.3. sinds 1 Augustus 1914 uitgebroken? Zoo de Nederlandsche regeering een der gelijke neutral iteitaverklanng onnoodig acht en niet van zins mocht zijn haar als nog af te leggen, is de minister alsdan'be reid mee te declenxvelke ovenwegingen hierbij hebben gegolden K rediet verleen in g aan kweekers. In zyn memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wets ontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Staatsbëgroo- ting voor 1920, voor kredietverlening aan kweekers, verklaart de minister van Finan ciën dat de Regeering ten volle erkent, dat by de hier bedoelde kredietverlening met groofe, omzichtigheid zal te werk gegaan moeten worden en dat de voorziening niet zal mogen leiden tot het kunstmatig op de been houden van het bedrijf der boomkwee kers. De maatregel beoogt niet verder te ?aan dan hen, wier bedrijf levensvatbaar- leid zal blijken te bezitten, in staat te stel len, aan de moeilijkheden van tydelyken aard, welke de buitengewone omstandighe den in het leven hebben geroepen, het hoofd te bieden. Het doel is derhalve om zoo mo gelijk de kweekery als nationalen tak van bedrijf, Hie aan tal vah handen werk geeft, door tijdelijke kredietverlening in stand te houden. De Regeering kan zich vereenigen met het standpunt dat de belanghebbenden vóór -alles moeten trachten door eigen krachten zich staande te houden. Deze eisch zal dan ook by de uitvoering van den maat regel niet uit he* oog worden verloren. In dit verband wondt medegedeeld, dat tal van kweekers met «Ie gewijzigde omstandighe den .-eeds ernstig rekening hebben gehou den, zoodat de beteelde oppervlakte in den loop der crisisjaren belangrijk is ingekrom pen. Het vorenstaande neemt intusschen niet weg, dat het naar de meening der re geering aanbeveling verdient van Rijkswe ge door tijdelijke kredietverleeniag de hiër- bedoelde bedrijven bj steunen in hun stri ven om door den moeilijken tyd heen te ko men. De Regeering is van oordeel.dat de vooruitzichten voor de wederopleving van het bedrijf de voorgenomen krediethulp rechtvaardigen. De belanghebbenden zyn krachtig werkzaam om afzetgebied voor hunne producten te vinden, met name voor Zweden# Noorwegen, Denemarken en Fin land, voor Canada, Zwitserland Groot- Britannië en Ierland. Wat de Vereenigde Staten betreft, heeft de Regecring niet nagelaten het noodige te verrichten om te trachten, de opheffing van hen invoerverbod voor NedeHandscbe plan ten te verkrijgen. Zij meent te mogen ver trouwen, dat dit streven met goeden uitslag zal bekroond worden. Omtrent het herstel van den handel met Duitschland worden eveneens gunstige verwachtingen gekoes terd, terwijl eindelijk, volgens door de re geering ontvangen berichten, het verbod van invoer in Frankrijk is opgeheven. Onze kruisers."* Het Tweede Kamerlid Van der Voort van Zijp heeft aan den Minister van Marine a. i. de volgende vragen gesteld: „Ia de minister bereid mede te deelen, wat de oorzaak is dat, blijkens de aankon diging van den verkoop, een zoo groote voorraad materiaal van de „Celebes" aan wezig is, waar toch ongetwijfeld veel is verwerkt aan den bouw van de beide andere kruisers? Is, terwijl de bouw van den derden krui ser sinds langen tijd is geschorst, het te ver werken materiaal er voor, toen tot schor sing werd besloten, reeds aanwezig geweest of had dit kunnen zijn afbesteld; zoo neen, had dit niet kunnen zyn gebruikt voor de „Java" en „Sumatra", waar voor den bouw van deze schepen steeds op materiaal werd gewacht, ja zelfs nu nog niet alles aanwe zig schynt? Acht den minister publieken verkoop van het rompstaal van de „Celebes" de meest economische wijze 01» dit aan te wenden, en is nagegaan of dit materiaal geheel of ten deele ware aan te wenden voor den bouw van ander marine-materieel Moet uit den verkoop de gevolgtrekking worden gemaakt, dat het uitgesloten is, dat, indien de interdepartementale commissie mocht adviseeren tot den spoedigen aan bouw byv. van een lichten kruiser, van mij- nenleggers of ander klein materieel, aan dit advies gevolg zal worden gegeven?" Voorts werden door dit Kamerlid aan den minister van Financiën nog ae volgende beide vragen gesteld: „Acht de minister verkoop van het romp- staal van de „Celebes", die blijkens de ver koopvoorwaarden zal plaats vinden in twee massa's, de voor 's lands schatkist meest voordeelige methode? Zoo neen, is de minister bereid dien ver koop alsnog te doen houden bij meerdere partijen?" V erbruikscoöpera t iea. Door het tweede Kamerlid Troelstra zijn aan den Minister van Financiën de volgen de vragen gesteld: „ls het den minister bekend, dat de coöpe ratie „Excelsior", te Leeuwarden, cfie over de jaren 1914 en 1915 ƒ900 aan oorlogs- wiifsthelasting moest betalen, over 1916 en 1917 voor 11.000 in die belasting is aan geslagen. Is de minister bereid te bewerken, dat verbruikscoöperaties alleen dan in deze lichting worden aangeslagen, wanneer de vermeerdering der gemaakte overschotten relatief de toename van het ledental over treft Of heeft de minister andere plannen om te voorkomen, dat bestaande verbruikscoö peraties door de toepassing dezer wet in moeilijkheden worden gebracht?" De vliegtocht naar Ned.-Indlë. Door het Tweede Kamerlid de heer Ter Hall, zijn aad deft Minister van Oorlog en van Marine a. i. de volgende vragen ge steld „Is het juist, dat de reeds eenmaal uit gestelde, door luitenant ter zee Backer en reserve le luitenant van Wulfften Palthe, laatstgenoemde van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, voorgenomen vliegtocht naar Nederlandsch-Indië en waartoe ge noemde officieren zich reeds fenigen tyd in Engeland geoefend hebben, geen voortgang Ls van den vliegtocht naar Nederlandsch- Indië, welke zou ondernomen worden door den officier-vliegenier G. A. Koppen, van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, evenmin meer sprake? Zoo ja, kan de minister dan de redenen van het vervallen van onze militaire en ma rine-luchtvaartdiensten by uitsték belang rijke vliegtochten mededeelen Het algemeen Mijnwerkersfonds. Op de vragen van het Tweede Kamerlid H. G. M. Hermans, betreffende het geven van een aandeel aan hM Algemeen Myn- wevkei sfonds van de Rijksbijdrage, bedoeld ia het eerste lid van Art. 20 der Invalidi teitswet, en betreffende de regeling van den overgang van (arbeiders, verzekerd krachtens <le Invaliditeitswet, naar en van het algemeen Mynwfcrkersfonds, heeft de Minister van Arbeid fals volgt geantwoord: „Zooals de Invaliditeitswet thans luidt, kan noch aan het Algemeen Mynwerkers- foftds, noch aan eenig ander byzonder fonds eeh aandeel worden gegeven in de Ryksby- drige. Het ligt niet in het voornemen van den minister thans een wetswijziging te bevor deren, waarby aan de bedoelde fondsen als- aandeel in deze Staatsbydrage wordt ontbreken van een vertegenwoordiging van dit oudste en meest omvangryke onderdeel van het nijverheidsonderwijs voor meisjes een leemte in? Ie de minister bereid, alsnog de commis sie aan te vullen met leden van nabij be kend met het industrieonderwys en met het algemeen ontwikkelend onderwijs, dat aan leerlingen van nijverheidsscholen voor meisjes gegeven wordt?" De treinvertragingen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Dyk, heeft aan den Minister van Wa terstaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister van Waterstaat be kend, dat sinds den aanvang der dienstre geling op tie Nederlandsche Spoorwegen van 1 Juli j.l. er een groote verwarring heerscht in de vertrekuren der treinen, zoo als zij in de dienstregeling z\jn aangege ven? ïs het den Minister bekend dat zulks in het byzonder het geval is op het Centraal station te Amsterdam, waar byna alle trei nen met vertraging soms van een half uur tot een uur vertrekken, hetwelk op geheel het treinverkeer inwerkt, waardoor belangryke verbindingen worden gemist? Is de Minister geneigd te bevorderen dat er maatregelen genomen worden om een geregelden treinenloop te verzekeren en in het bijzonder om aan den onhoudbaren toe stand op het Centraal-station te Amster dam een einde te maken? Het Duitsch-Nederlandsche kelenverdrag. Men seint uit Essen aan de „N. R. Ct.": In invloedryke kringen alhier heeft men my over den staat van zaken nopens het Duitsch-Nedcrlandsche kolenverdrag ver klaard, dat er thans onderhandelingen gaande zyn, die het verzekeren van de in de overeenkomst vastgelegde kolenleveringen aan Nederland ten doel hebben. Zoowel de "Duitsehe regeering als in 't byzonder de mijneigenaars in het Roergebied, en vooral het kolcns'yndieaat, zullen alles doen wat zy kunnen om mogelyk te maken, dat de ko- lenlevering aan Nederland volgens de ge troffen overeenkomst plaats heeft. Het grensverkeer met Duitschland. Naar deTel, van officieele zyde ver neemt, is by de directie der Invoerrechten te Emmerik a. d. Ryn een telegram van het ryks-commissariaat voor den in-1 en uitvoer ingekomen, volgens hetwelk, in afwijking van de tot dusver geldende bepalingen, het klein-grensverkeér aan de geheele Holland- sche grens met ingang van 26 dezer voor onbe paalden tyd gestolen zal zyn. u*n ejm e te resultaten, 1 kaartenstel sel l De meesten aangelegenheid houdt nauw ver band met het vraagstuk van de organisatie der verzekering, welk vraagstuk by de voorgenomen algemeene' herziening der ar beidersverzekering aan de orde zal komen. Art. 41 der Invaliditeitswet en de artt. 13 16 van het Kon. besluit van 28 November 1919 bevatten de regeling van overgang van arbeiders, verzekerd krachtens de Inva liditeitswet, naar een byzonder fonds en omgekeerd. Bedoelde regeling geldt ook met betrek king tot den overgang van verzekerde ar beiders naar en van het Algmeen Mynwer- kersfonds". De Nijvfrheidsonderwyswet. Door het Tweede Kamerlid mevrouw Groeneweg, zyn aan den Minister van On derwys de volgende vragen gesteld: „Is het den minister bekend, dat het be vreemding heeft gewekt, dat in de commis sie, welke de Regeering van advies zal heb ben te dienen in zake de algemeene maatre gelen van béstuur tot uitvoering van de artt. 29, 30, 32 ei» 38 der.Nyverheidsonder- wyswet en de programma's bedoeld in het eerste lid van art. 47 dier w$t, en die dien aangaande uitgewerkte voorstellen zal heb ben te doen, geen ledfen zjjn benoemd, van wie bekend is, dat zy rich in het byzonder bemoeien met de beiaggen van het indu strieonderwys voor meisjes? Is de minister niet ,van mewing, dat het De broodkaarten afgeschaft. Naar „Het Volk" verneemt werd Maan dag in Den Haag een byeenkomst gehou- van vertegenwoordigers van de ge- tebesturen van eenige groote steden en enkele plattelandsgemeenten, die door den Minister van Landbouw daartoe waren uitgenoodigd. De Minister wilde het oor- verschillende besturen vernemen omtrent een scherper controle op het bruin- ruik en gaf het voornemen te om naast de bruinbroodkaarten daartoe ook nog het Amsterdamsche con trolestelsel in de bakkerijen toe te passen. Door den heer De Miranda, wethouder voor de levensmiddelen in Amsterdam, werd ter vergadering nog eens aan de hand der gegevens en de in Amsterdam bereik- resultaten, afschaffing van het brood- bepleit. der aanwezigen sloten zich \bU zijn betoog aan, zoodat na een levendige discussie de Minister zich tenslotte gewon nen ga fen verklaarde, bereid te zyn, het Amsterdamsche stelsel (zonder broodkaar ten dus, maar met het controle-systeem, zooalfi dat thans te Amsterdam wordt toe gepast) in te voeren. De broodkaarten blijven dus voor Am sterdam afgeschaft, terwijl ze nu ook in de andere gemeenten verdwijnen zulten. De Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zyn Maandag onder voorzitterschap van den Minister van Arbeid gehouden vergadering zyn adviezen vastgesteld over alle ontwerp besluiten tot uitvoering van de arbeidswet 1919, waarover hy advies had uit te bren gen vóór deze wet, voor wat betreft fabrie ken of werkplaatsen, in werking zal kun nen treden. De meerderheid van den Raad was van meening, dat aan de textiel-industrie een overgangstyd van 48 uur moest worden toe gestaan, doch van niet langer dan twee jaar. Scheveningsche haven. Naar de „N. H. Ct." uit betrouwbare bron verneemt, is eenigen tyd geleden door een Scheveningschen reeder een schryven ge zonden aan H. M. de Koningin over de Scheveningsche haven, waarin er op gewe zen wordt, dat de toestand in welken de ha ven langzamerhand is komen te verkeeren voor allen, die te Scheveningen by de vis- schery betrokken zyn, tot bedenkelyke maatschappelijke en economische gevolgen leidt, zoodat havenverbetering als een be lang van zeer groote, algemeene beteekenis m»g worden geacht. Dit optreden moet niet zonder uitwerking zyn gebleven. Ia het blad wel ingelicht, dan is te ver wachten, dat op dk Waterstaatebegropting een post zal worden gebracht, welke niet ver van de ƒ2 millioen zal blyven, om tot verbetering van de buitenhaven te Scheve ningen te kunnen overgaan. P. T. T.- De besturen der samenwerkende organi saties van P. T. T.-personeel hebben be- rioten tot een krachtige actie ter verkrii- 'ging van een herziening van de sllaris- van 1 Januari j.l, af en een directe uitkee- ring inóónH, bestaande in een maand sa laris, met een minimum van f 209. In de groote plaatsen des lands zullen gecombl- neevde ledenvergaderingen worden belegd, cm aan de gestelde eischen krocht by te zt tten. Secretaris Bond Gemerateambtenarem fiü de herstemming voor de veridecing van den secretaris van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren zijn uitge bracht 1180 stemmen, waarvan 3 van on- waarde. Gekoeen is met 763 stemmen de beer J. Haars, hoofdcommies ter gemeen te-secretarie te Amersfoort. Nederlandsche padvinders naar Engelaad. Een 400-tal Nederl. padvinders zyn van Vlissingen naar Londen vertrokken, tot het bijwonen van de Jamboree, de groote Inter- nationale Padvindersbyeenkomst, waar 2« landen vertegenwoordigd zullen zyn. Zy kampeeren grootendeels in het be kende Richmond-park, dat er met al de win kels enz., die er by behooreh, uitziet als kleine stad. De reis werd volbracht per s.s Pw«. Hendrik". rin# EERSTE KAMER. Zitting van gisteren. Anti-Revoiutiewet. Minister Heemskerk behandelt eerst de technisch-juridische bezwaren welke te gen het ontwerp zyn aangevoerd. Ook ten aanzien der vele andere wetsartikelen moet worden vertrouwd op het verstandig beleid van hen die ze moeten uitvoeren. Minister Heemskerk weerspreekt voorts, dat het ontwerp vaag en onduide- lyk zou zyn. Ook de vryheid van gedach- ten, de wisseling tast het niet aan. En pro. vocatie is geheel vreemd aan de gedachte die aan het ontwerp ten grondslag ligt (Het ontwerp werd daarop aangenomen met 36 tegen 5 stemmen. Verschillende kleine ontwerpen werden zonder stemming aangenomen. Salarisverhooging rijksambtenaren. Aan de orde is daarna de salarisverhoo ging van rijksambtenaren (19 wetsontwer pen). De heer Van de Feltz (v.d.) raadt verwerping yan het eerste ontwerp aan on»ds|t de regeering niet voldeed aan de mo tie-Reekers, vragende om een salarieering van griffier en commies-griffier, gelijk aan die van dezelfde ambtenaren in de Tweede Kamer. De heer Wittert van Hoogland (r.k.) acht de salarissen der lagere cate gorieën van ambtenaren en kindertoeslag te laag. Hij vraagt de instelling eener com missie van advies en verklaart zich tegen aftrek van 7 voor pensioen. Mevrouw Po th u is-hS m i t (s.d.a.p.) is het eens met den vorigen spreker, wat betreft de salarissen der lagere ambtena ren en pensioenaftrek. Kinderbijslag wil zij alleen als noodmaatregel. De vergadering werd verdaagd tot Woensdag. ONZE KOLONIëN. Generaal Snyders. Generaal Snydera is na een rondreis over Java naar Batavia teruggekeerd. Hy gaat begin Augustus naar Sumatra en vertrekt 2 September per Inaulinde naar Holland. Cipier vermoord. Twee Madoereezen vielen in de gevange nis te Samarang den cipier van Tintelen nan, die met messteken werd gedood. De opzichter Westendorp sdlöot de aanvallers dood. OEMENGDE BÏRICHTK.N. Een Waalsche Marsen liaise. Het Laatste Nieuws schrijft: Het weekblad Pourquoi Pas? en daarna zekere Fransch-Helgische bladen, weten met byzonder genoegen te vertellen, dat er nu een Waalsche Marseillaise bestaat Het ding luidt aldus: AHons, enfants de Wjalkmie, Le jour de gloire est arrivé! Contre nous de la tyrannie. L'étendard .flamand est levé! (bis) Entendenz-voue dans nos campagnes Brailler ces stupides patois? On veut done jusque sous nos tolts Opprimer nos fils, no® compagnes! Aux armes, fiers Wallons! Formez vos w bataillonsl Marchonst Marchons! Du flot jmpur, expurgeons nos vallons! De Uitsluiting. Zooals reeds gemeld, had Zondagmiddag ten kantore van den Raad van Patroons- vereenigingen in het Bou-wbedryf, aan de Keizersgracht te Amsterdam, de tweede conferentie plaats tusschen den Centralen Raad van Patroonsvereenigingen in het Bouwbedrijf en de hoofdbesturen van den modernen Boirwarbeiderabond en de syn dicalistische Federatie van Bouwvakarbei ders. om de voorwaarden te bespreken, waarop de uitsluiting in het bouwbedrijf zou kunnen worden opgeheven. Omtrent den loop der besprekingen kon den geen mededeelingen worden gedaan. De mogelylcheid van een spoedige beëin diging van het conflict moet echter niet uitgesloten zyn, ofschoon men nog niet kwam tot een vaste basis van onderhande lingen. Woensdagavond a.s. zal een'derde conferentie plaats hebben. •en meldt van de Oostgreq^uui de „N. R. Ct.": Zooals we reeds meldden, heeft de Duit sehe regeering den grenshandel verboden. Gistermorgen kwamen echter als naar ge woonte honderden ej» honderden kooplusti gen naar Glane en Glanerbrück, waar een versperring werd vernield, welke over den weg was aangebracht. De groote menigte eischte vergunning voor den verkoop, wel ke ten slotte voor boter, vet en olie werd verleend. In deze artikelen had nu een groo te omzet plaats. EJr werd echter door de grensbeambten medegedeeld, dat voortaan de grenshandel beslist verboden zou zyn. Wy moeten nu maar afwachten, of men dan nog zooveel respect voor het verbod zal hebben. Een Nederlandach schip aangehouden. Men seint uit Hamburg aan de „Etoile Beige", dat het Nederlandsche schip Triton reladen met munitie en bestemd naar Po en, sedert drie dagen te Dantzig wordt op gehouden. De dokwerkers weigeren het schip te los sen en dreigen met een werkstaking, wan- "V neer de autoriteiten het schip laten lossen door het leger of door buitenlandsche ar beiders in de haven. StatiHgew-jn de veenkoloniën. Naar aanleiding van de korenzichters- staking te Ommelakderwyk en met het oog op eventueele verderfe uitbreiding in andere dorpen der Veenkoloniën, had Zaterdag te Veendaïn een conferentie plaats tusschen het bestuur van den Veenkolonialen Werk- geversbond en het Hoofdbestuur van dei modernen Landarbeiders De gehouden besprekingen waren van dien aard, dat de Veenkoloniale Werkge- versbond Dinsdag overal ledenvergaderin gen zou houden, ter bespreking van een be stuursvoorstel en toekenning van een loons- verhooging, terwyl verder van arbciders- zyde besloten is de staking te Ommerlan- derwyk hedenmorgen weer op te heffen en dat in andere plaatsen zal worden doorge werkt. Zware brand. Gistermiddag is te Hummelo de boerdery vaa den landbouwer Brussen totaal door brand vernield. Een 18-jarige knecht kwam in de vlam men om; ook een paard verbrandde Verzekering dekt de schade. kunst! Het Schouwtoneel. Het Schouwtooneel zal voor het komen de seizoen aldus zün skmengesteld: 1 Dames: Wilh. van der Horst-van der Lugt Melsert, Greta Labo-Braakensiek (als gast), Stine van der Gaag, Lena Kley, Coba Blankenstein, H. Ryken-van Ryk, Ch. Kohier, M. Tobi-van der Lugt Melsert, Jetty van Dijk-Riecker, Willy von Saher, Leenie Madier, C. van Warmelo-Hannaert. W. Kalker ea de heeren Jan Musch, Adr. van der Horst, Ko van Dijk, Fritl Bouw meester, M. van Warmelo, Co Balfoort, Pierre Mols, C. Lageman, Carel Rijken, •Paul Karsten. Ezerman, Joh. Kaart Jr., Carl Tobi en P. Balledux. Regie de heeren Adr. van der Horst en Jan Musch; dramaturgische madewerkers dr. J. L. Walch; decors van J. J. Poutsma en M. A. van der Lugt Melsert; costuum- verzorging Jo Blauwkuip. Op het repertoire staan o.a.: de Para dijsvloek, Mariken van Niemeghen, Het Wederzydsch Huwelijksbedrog, Don Qui- chot. Huichelaarster en Weerhanen (les faux Bonhommes) van Th. Barrièrre et B. Capeiwlu, Paschen van Strindberg, De Me teoor van Fabriciu^, Zijne Majesteit van Hendrik van der Wal, Vadertje Langbeen (Daddy-Long-Legs) van Jean Webster, Jetje Gebert van Georg Hermann, Wat Eeuwig blijft (The Law Divine) van E. Egmond, Kitty van Hub. W. DavTes. Entiel Hullebroeck. Naar het Vad. verneemt vertrekt Emiei Hullebroeck eind Augustus voor een tour- née naar Zuid-Afrika. Ludwig Ganghof er. f De bekende Beiersche romanschrijver Ludwig Ganghofer is te Tegernsee in Beie ren opvijf en zastigjarigen leeftijd ge storven. Het internationaal Schildersatelier. De aan vele kunststudeerenden te Am sterdam bekende inrichting, het internatio naal Schildersatelier, gaat, volgens het „Hbld.", de hoofdstad verlaten. Deze schil dersschool gaat zich inrichten in een eigen gebouw aan het Jagerspad te Laren N.-H., dat byna voltooid ia en in het najaar zal geopend worden. Behalve een ruim leerlin gen-atelier, waar de leerlingen zullen wer ken onder leiding van Freule de Jonge, be vat het gebouw, dat in hout opgetrokken is, nog eenige ateliers, waar men met of zon der leiding ^al kunnen werken. MARKTBERICHTEN. Groenlenveiiing. NiEUWERKERK a. d. 1JSSEL, 26 Juli. Coöperatieve Tuinbouwveiling te fcieuwer- kerk a. d. ljssel en Omstreken. Eng. kom kommers 5.ÖV7.50, dito 2e soort 2.3U 3.5U, kleine fialve komkommers 0.7U2, groengele komkommers 1.80—2.20, bloem kool 13.20—20.30, dito 2e soort 4.70— 7.90, per 100; stek komkommers 12, per 100 k.g.;peen 3.205, per 100 bos; groote boonen 2.40, stokprinsesseboonen j 20.70 —21.60, stamprinsesseboonen 15.60—17.10 Duitsehe stokprinaeaseboonen 15.70, pronkbooïlen 55.10, roode kool 44 60, snyboonen 14 per 100 k.g.; tomaten A 13.60—16.40, dito B 10.80—11.60, dito C 10.40—11.60, dito groot 6.106.29, dito klein ƒ1.10—3.10, dito bonken ƒ5.30—«.20, per 100 pond. NlïïUIWIBRiKEIiiK a. d. IJSSEL. 27 Juli. Coöperatieve Tuinbouwveiling „Nieuwer- kerk a. d. lJsel en omstreken." Eng. kom kommers 4.90—6.40, 2e srt. 2.10—2.80, kleine halve komkommers 0,90—1.40, groengele komkommers 0.40—1.30, bloem kool 12.60—13^0, 2e srt. 4.20—7.20, uitschot 1.90—3J.0, per 100 stuks; stek komkommers 1 per 100 KXV, peen 2.60 4.80 per 100 bos; groote bo&ien 2.20— 2.30, stok-princessebonnen 16.1023, Rtam dito 15.70—47.20, Duitsehe stok di to 14.10—14.90, pronkboonen f 35.20, roode kool 4.20—-30, snyboonen f 13— 18.10 per 100 KAL; tomaten A 14.70, dito B 11.60, dito C 11.20, ktein 2, bonken 6.20 per 100 pond. Veilingabericht van 27 Juli 1920. Coöperatieve Veilings-vereeniging Oude water en Omstreken. Suikerperen 3085, Kerswick ƒ2833, Oomskinderen ƒ46—50, Stamboonen 14*-—19, Appelen transpiran- ten ƒ4146, Aardappelen (koninkjes) ƒ7 Doornbessen ƒ2125, alles per 100 KG. Bloemkool le soort ƒ1720, id. 2de soort 612, per 100 stuks; Snyboonen ƒ0.100.15, Stok zonder draad ƒ0.180.22 Per K.G. KAASMARKT. Woerden 28 Juli 1920. Aanvoer 320 partyen. Pry» Goudsche Kaas le soort f 76—79, 2e soort 72—75; le soort met Ryksmerk f 73—78. Handel Mdeiyk. 424e NED. STAATSLOTERIJ, le KI. Trekking van Woensdag 28 Juli. ƒ20.000: No. 4767. ƒ1500: No. 1942. 1000: Nos. 8657 en 14630. 400: No®. 12453 en 16743. ƒ200: No. 5705. 100: No®. 9058, 18085 en 21217. Pryzen van ƒ20. 20 50 222 338 360 404 576 638 661 767 830 884 893 982 1111 1133 1167 1218 1249 1269 1278 1304 1330 1357 1399 1644 1675 1703 1705 1732 1755 1757 1818 1845 1918 2080 2123 2156 2159 2173 2192 2245 2317 2323 2379 2396 2645 2557 2605 2666 2686 2707 2749 2757 2814 2823 2830 2893 2895 2910 3004 3025 3027 3087 3097 3132 3278 3306 3368 3485 3625 3681 3718 3776 3856 4157 4163 4210 4256 4257 4275 4283 4372 4419 4452 4469 4544 4550 4561 4606 4609 4636 4638 4639 4694 4841 4862 4870 4895 4923 4924 4956 4970 4989 5019 5043 5065 5100 5112 5117 5219 5234 5369 5419 5421 5533 5562 5622 5639 5656 5665 5806 5847 5863 5868 5902 5916 6086 6223 6225 6349 6410 6477 6503 6618 «739 6786 6821 6844 6866 6902 6905 6913 7005 7237 7343 7444 7484 7492 7563 7588 7612 7680 7718 7739 7797 7799 7869 7905 8015 8112 8138 8194 8195 8267 8300 8313 8358 8391 8450 8514 8545 8550 8554 8607 8689 8703 8728 8747 8828 8836 8842 8960 8987 8990 9051 9052 9078 9342 9431 9455 9477 9661 9616 9666 9671 9713 9727 9735 9784 9822 9833 9961 10010 10176 10241 10315 10469 10532 10571 10588 10590 10615 10635 10654 10895 10745 10803 10805 10828 10830 10849 10911 10916 10961 10998 11192 11193 11239 11277-11310 11341 11356 11390 11603 11682 11812 11819 11832 11892 11906 11924 11929 12043 12129 12158 12241 12257 12284 12315 12340 12421 12432 12472 12627 12646 12649 12650 12686 12744 12756 12795 12959 12988 13052 13068 13123 13216 13375 18389 13475 13538 13684 13751 13804 13807 13920 13973 13987 13997 14004 14018 14034 14064 14074 14099 14140 14153 14227 14323 14372 14456 14621 14646 14659 14737 14778 14945 14972 14992 15055 15090 15140 15147 15173 15213 15220 15224 15259 15270 15296 15308 15313 15331 15485 15706 15732 15749 15758 15811 15850 16033 16084 16116 16126 16132 16170 16174 10B37 16269 16345 16411 16438 16440 16458 16#89 16510 16544 16675 16683 16699 16705 16770 16818 16828 16835 16861 16999 17164 17219 17221 17223 17232 17360 17369 17371 17392 17436 17462 17508 17605 17625 17637 17703 17743 17826 17899 18024 18158 18222 18245 18254 18270 18286 18323 18325 18395 18515 18536 18592 18604 18620 18674 18711 18729 18828 18853 18936 19008 19082 19107 19170 »19191 19196 19199 19219 19241 19255 19272 19282 19336 19377 19404 19410 19524 19552 19674 19613 19655 19678 19679 19825 19839 19854 19865 19975 20024 20187 10213 20259 20302 20307 20412 20576 20584 20603 20608 20610 20620 20771 20781 20798 20809 20825 20828 20836 20880 20905 20952 20957 20999 21007 21013 21104 21206 21278 21286 21289 21346 21358 21460 21494 21505 21543 21548 21553 21604 21611 21648 21067 21760 21800 21847 21944 21976 22079 22158 22172 22174 22185 2?319 22338 22362 22883 22424 22451 22486 22502 22668 22694 22731 22743 22748 22785 22787 22887 22899 22945 22972 22992 STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Juli 19G0. M. fc. L. O. Voor het examefi Mulo A zyn alsnog te Rotterdam geslaagd: C. A. Imholz, L. Mul ler, W. H. van den Toorn, H. R. Runge, allen alhier. Hinderwet. B. en W. maken bekend, dat op de Secre tarie ter visie zyn gelegd: 4e. een verzoek met bijlagen van de Di rectie van de N. V. Textiel Industrie „Gou da" te Gouda'om vergunning tot het uit breiden harer hestaande fabriek, gelegen Turfsingel achter de perceelen 16 tot en met 32, kadastraal bekend Sectie E No. 2726; 2e. een verzoek met byiagen van Joh. de Gruyl te Gouda om vergunning tot het op richten van een blikslagerij, waarin tevens ten behoeve van de aan het bedryf verbon den lakkery een van yzer vervaardigde moffel zal geplaatst worden in het perceel gelegen Nieuwe Haven No. 201, kadastraal bekend Sectie B No. 258. Dat op Dinsdag den 10 Augustus 1920, des nardidda^s ten 1% ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet' tot beroep gerechtigd zyn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zyner le den zyn verschenen ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Ongeluk. Op het staÉion alhier héfcft gisteren een ongeluk plaats gehad, dat 't slachtoffer a&n eigen onvoorzichtigheid heeft te wyten. By het binnenkomen van den trein van 11.10 uit Rotterdam sprong de 22-jarige J. R. uit den trein, voordat deze stil stond met het ongelukkig gevolg, dat hy viel en bewuste loos bleef liggen. Per brancard werd de jongeman naar zyn woning in het Hout mansplantsoen gebracht, doch vervolgens op advies van dr. Bakker Niemeyer naar het Van lterson-Ziekenhuis vervoerd. Hedenmiddag was de toestand van den ongelukkige, zooals men onfby informatie meedeelde, vry goed. Belasting op Vermakelijkheden. De Goudsche Operette Vereeniging heeft een vergadering uitgeschreven op Zater dag 31 Juli a.s., des namiddags 3 uur in de bovenzaal van Café „de Harmonie". Tot deze vergadering zyn eenige vereenigin- gen uitgenoodigd, die evenals de Operette- Vereeniging ten doel hebben voorstellingen in het openbaar te geven. Het doel van deze vergadering is om by B. en W. te trachten wyziging te verkrij gen in art» 6b van het ontwerp-verordening der voorgestelde belastinfc op de publieke vermakel ükheden. k Tor Hall's revue „WU vliegen." De kermis moge tot het verleden be- h00ren, dit is voor Henri ter Hall's gezel schap geen reilen geweest om ook van Gouda weg te biUven. Integendeel, ter Hall heeft blUkbaar gedacht, nu het kermisver maak op de Markt is verdwenen, dat er alle aanleiding voor is om meer nog dan vorig jaar gelegenheid te bieden van ziin revue te genieten en daarom geeft zyn ge zelschap hier één voorstelling meer dan Deèerote voorstelling gisteravond deed reeds kien. dat het Goudsche publiek ter Hall's/reivue zeer waardeert; alleen bene den sraren wat plaatsen ooen. doch overi- t,evd was de Schouwburg geheel bezet. Het oimadaarUik lachen om de kwinkslagen, waarmede ook deze revue is gekruid, en het hartelijk applaus na elk doek. heeft reeds getoond dat ter Hall voor de volgen de avonden wel op bijzondere belangstel ling van het publiek kan rekenen. De nieuwe revue, die wy, gisteren geno-, ten hebben, is getiteld: „WRj vliegen". Ze is weer een kostelijk product van het rervue- genie, dat ons telken jare vergast op e«i nouveauté. Wat er in het jaar dat aan de verschijning der revue voorafgaat, in hot openbare leven geschiedt en ook menige episode uit engeren kring, geeft dezen ar tist de stof voor zijn revue, waarin actua liteiten en blijvende bijzondere dingen, in schoonste'n tooi elkander afwisselen, en mu ziek en dicht vormen daarbij de onmisbare factoren om ze te maken tot een interes sant geheel. Maar wat zou een revue ziin, wanneer daaraan ontbraken de intermez zo's tusschen de verschillende tafereeien. die leuke momenten, waarin de ééne kwink slag de andere id geestigheid nog over treft en waardoor het verband wordt ge vormd? Ter Hali's gezelschap, we weten het im mers, heeft van die zeldzame krachten, wier humor onuitputtelijk is, en die daar bij een zeldzaam talent hebben in het lan- ceeren daarvan. De Nieuwenhuizens en Bu- ziau zijn in dat opzicht ongeëvenaard. Het is zeker, naast de groote verdiensten, die de regie en ook Mevrouw ter Half als de ontwerpster der prachtige costumea zeer zeker hebben, aan die beiden te danken, dat deze nieuwe revue weer zoo buitenge woon veel genoegen verschaft. In de drie bedrijven, waaruit de revue bestaat, komen heel wat tefereelen voor. waarin „de pers" aan 't werk is. De schrii- ver heeft het natuurlijk wat geridiculi seerd, maar dat was voor het lachsucces zeker noodig. De luchtvaart, de titel duidt het reeds aan. heeft in deze revue een groot aandeel. Prent's imitatie van het „Sssspykertje" was alleraardigst en het avontuur dat de luchtreizigers beleefden door hun val midden in een sigarenwinkel, was dol-vermakelyk. De revue herinnerdjp ons aan de mooiste dagen van het jaar, aan de mooie sprook jes uit onze kinderjaren, aan de herrie aan 't strand, waar ru?t wordt gezocht, aan onzen kolenrykdom in Limburg, aan de woningnood, en zooveel meer, te veel om ai les te noemen. Het vrouwen-element is bij de vertolking dezer tafereeien sterk vertegenwoordigd; de dameskoren zijn goed -en geven ,met de waarlijk mooie mannenstemmen, een goed ensemble. De gracieuse (lansen der prin sessen van het gezelschap, hare schitte rende costume® en de kostbare Vnowteerlng van het geheel maken ook deze revue, waarin de lichteffecten ook een groote rol. spelen, weer tot een genot voor oog en oor/ De revue gaat de geheele week: ied< kan er dus van profiteer»». Zelfs een nurks moet er lachen! ring te doen plaats hebben. De voorzitter spoorde de leden aan lid te worden van de bouwvereeniging, welke o^tr veertien da gen haar eerste vergadering zal houden. FINANCIEEL!: BÊRIcTÏTESr" WUeKUtOSNMN. S'""* Officieel* noteering te Amsterdam. 28 Juli 1020. 27 Juli 28 Juli Londen 10.08 y» 10.97ft Berlijn 7.18 '1- Parys 22.60 22.50 Brussel 24.16 24.10 Zwitserland 49.66 49.60 Weenen 1.75 i.70 Kopenhagen 46.55 46.75 Stockholm 62.40 62.26 Christiania 47.25 47.50 New-York 2.89 2.89 ft INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Strenge School. M. de R.! Ruim een week geleden ia hier ter steile een lezing gehouden door den Directeur cener strenge school uit Amsterdam. Ik heb in 't vendag gelezen, dat genoem de Dir. meende, dat het recht tot slaan den onderwijzers niet onthouden zou kunnen worden! 'Dat het in 't dagelyksch leven in drift mocht voorkomen door oorzaken zoi in zich zelf reeds afgekeurd worden en tot inkeer leiden. Om een reeht van slaan te willen hebben, ^dkt mijn inziens niet bestaat, en zulks moedwillig te willen doen, daar kan ik het om velerlei redenen niet mee eena zijn, al zijn het dan ook leerlingen die een strenge hulp noodig hebben. Ik had nog gedacht dat mogelijk iemand zich over het goede of niet goede van de lezing zou uitspreken, maar geloof wè), dat meerderen aangaande het aangehaalde met inij in zullen atemmen. Aardiger had ik het ook gevonden, dat men eerst werkte voor zwakke zenuwach tige leerlingen en daarna voor de anderen die strengere hulp noodig hebben, al was het dan maar in aparte lokalen. P. H. SPORT. Een mislukte vertooning. De advertentie van de luychroom „Hol- landia" heeft gepèkt, vooral de Goudsche jongelingschap. Troepen opgeschoten jon gens trokken gisteravond Marktwaarts, posteerden zich voor de lunchroom, in af wachting van de dingen die komen zouden. En van de Markt verspreidden zich in de stad de wildste geruchten: 't zou een heu- sche vertooning worden, men had al man nen met'hooge hoeden naar Hoilandia zien gaan, een bloemist had een krans laten brengen, etc, etc. Het op sensatie beluste publiek stroomde toe, wou er 't zijne van hebben en in een ommezien was de Markt zwart van de menschen. Alles drong op naar Hoilandia en wie heelemaal 't naadje van de kous wilde weten, ging zich in 't café een goed plaatsje verzekeren. De eigenaar der lunchroom moet werkelijk 't voornemen hebben gehad een kleine co- medie te laten opvoeren, echter de waard had in deze buiten de bestaande verorde ning gerekend, en daarmee buiten de po ft tie. Deae maakte hem er evenwel tijdig op attent, dat het organiseeren van optoch ten zonder vergunning verboden was en de vergunning kreeg hy niet. Gelukkig maar, men kan in scherts het afschaffen der ker mis by haar overlijden vergelijken, een dergelyke parallel moet niet te ver door getrokken en vooral niet te plastisch wor den. Intusschen, de organisator zht et mee, 't publiek wachtte, verlangde iets te zien. Jöindelyk werd een ipan met de bewuste krans, voorzien van een lint. waarop een roerende afscheidsgroet, de straat opge zonden. De menschenmassa ltep 'm na. als gefascineerd door 't gezicht van de krans, waaraan toch heusch niets bijzonders te zien was. Toen trad de politie op, verzocht' den man wegens 't veroorza ken van een volksoploop mee te gaan naar 't bureau, hetgeen hij gewillig deed. 't Pu bliek teleurgesteld, verdrom? zich opnieuw voor Hoilandia -,- tot een paipier werd aan geplakt: De begrafenis g?Aat niet door." De verstandigste oplossuur. De toeschou wers dropen af, de kranrdrager werd na een half uur vrijgelaten, alleen de krans, corpus delicti, wacht tot nader order op 't politiebureau. HAASTRECHT. Ten gemeentehuize zmllen Vrijdag en Zaterdag a.s. van 9—12 ft- uor de broodkaar ten worden uitgereikt. OUDKWATER. Gisterenavond werd er een vergadering gehouden van den R.K. Volksbond. Besloten werd om in half September a.s. een nitvoe- De tenniswedstrijden. Hedenmorgen om 9 uur zijn onder groote belangstelling en fraai, niet te warm zomer weer de tenniswedstrijden, uitgeschreven door de G. T. C. „T. I. O. D.", op hare banen het Sportterrein begonnen. Verschillende goede partyen trokken de aandacht, zoo die in de dames-single van mevrouw Gevaerta versusMej. L. W. Goudswaard. De volgende uitslagen zyn tot nu toe ge noteerd: Heeren ingle: de Ruyter slaat v. Weil 6-3 6—4, J. A. Mijs Blaat Dijks 6- -4 2—6 64, Strobos slaat Bruynlng Ingenhoesz ,64 6—4, Fehmers slaat da Vooys 46 75, Snoep slaat Reijnders 6—1 61, f. Wetselaar slaat Duurentydt 6—0 60, 1. Wetselaar slaat C. Jonker 6—0 61. Heeren Double: Schim v. d. Loeft en Grendel slaan J. C. Jonker en L. v. d. Broek 46 61 6—1; J. A. Mjjs en A. Stok slaan v. Senus en Alsbach 8—6 6—4; Duetz en Zahn slaan de Vooys en Weil 6—4 61; G. Wetselaar en M. Wetselaar slaan Luyten en Too se 6—1 6—9. Dames Single: Mej. E. Goudswaard slaat mej. Hooykaas 6—3 63; Mevr. Gevaerts slaat mej. L. W. Goudswaard 60 6—2. Mixed Double. Mej. Maior en Grendel slaan mej. Muys en Snoep 11—9 63; Mej. Herfst en Besxelzen selaan mej. v. d. Wad den en Hollander 62 61. SCH EE P V A A RTBERIU HTE N. lion. Ned. Stoomb. Mij. Danac vertr. 26 Juli v. Caaablanc» n. Londen. Merope vertr. 26 Juli v. Dover n. Huelva. O re x te-s arr. 26 Juli van Salonic» te Smyrna. Rotterdamsche Ltoyd. Marken (uitr.) uertr. 26 Juli v. Port SrfTd. •Menado (uitr.) vertr. 26 Juli v. Port Said. Sindoro (uitr.) vertr. 26 Juli v. Aden. Wlilis (thuisr.) vertr. 26 Juli v. I'antel- laria. Holland-Amerika Lün. Gorredyk, v. Roterdam n. Cuba arr. 26 Juli te Vigo. Nieuw-Amsterdam (uitr.) pass. 25 Juli Wight. .Noordam (uitr.) paaa. 26 Juli Kaap Race. Themisto v. Savannah n. Rotterdam, pas seerde 26 Juli Lisard. Westerdü-k, v. Rotterdam n. Montmal. pass. 25 Juli Kaap Race. Kon. West-Ind. Maildienst. Van Rensselaer vertr. 21 Juli v. Colon n. Cartagena. HoH. Britsch-lndië L«n. Voehtdijk, arr. 27 Juli v. Hamburg te Antwerpen. Usaeldyk, v. Rotterdam n. Britsch-lndië. pass. 25 Juli Gibraltar. LANDBOUW. Uitvoer van geslachte jonge hanen. Met ingang van 1 Augustus ls tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van jonge hanen in ge- sl^fhten staat, vallende onder het verbod tot uitvoer van ieVende en geslachte hoen ders, alleen voor zoover betreft jonge ha nen, broed 1020, waarvan kop, paoten en sporen niet zjjn verwijderd. ONZE DRA AD LOOZE DIENST. De photographic. I'ARIJS, 28 Juli. De „Petit Parisien" wijdt een artikel aan de oiftdekking van een Franschen geleerde, Edouard Belin, die een procédé heeft gevopden om over een afstand per telefoon een portret of de een of an dere tekat over te brengen. Een tegenafdruk van de fotografie la aangebracht op een ci linder, die draait voor het membraan van de microfoon, waarvan de weerstand wisselt in overeenstemming met de diepte van de gedecalqucerde afdyuk. De Petit Parisien reproduceert een foto- rafie die door dit procédé ran Lyon naar 'arjjg kon worden geseind. Tegen afstand aan Polen. BERLIJN. 28 Juni. UH vele dorpen aan de Wfichsel komen dringende smeekbeden bU het minisAvrie van Buitenlandsche 1a- kën in om me? alle mogelijke middelen een afatand aan Polen te verhinderen. Een in terpellatie van gelyke strekking* is in den Rijksdag aangekondigd door 't centrum, de democraten, de sociaal-democraten, de Duitseh-Nationalen, de Duitsehe Volkspar ty en de Beiersche Volksparty. Polen en Rusland. BERLIJN. 28 Jyli. De Duitsehe pers meldt uit Warschau, dat daar nog geen be sliste berichten ontvangen «Un betreffende de Poolsch-Russische wapenstilstand son deriiandelingen en de voorwaarden, die te Moskou worden gesteld. De bolsjewiki zijn inmiddels op eenige plaatsen in PoolaeH-Galicië biimengedron- m. De conferentie te Boulogne. PARUS 28 Juli. De ..Petit Parisien" schrijft: Lloyd George en Mi Herand hebben zich beziggehouden met twee vraagstuk ken, de Pooljche kwestie en die der kolen- levering. Wat betreft het verzoek om een internationale conferentie, gedaan door de sovjet-regeering, zegt een officieete nota. dat de Britsche regeering aan Tïjitejerin zal antwoorden, dat. in overeenstemming met Frankrijk, de conferentie niet kan plauts hebben, tenaü do bolajewiokache autoriteiten den eisch aanvaarden, dat het lot van Polen zal worden besproken. Indien de regeering te Moskou deze vourwuardc steunt, zal Millerand geraadpleegd worden over het eventueel gevolg geven aan het bolsjewieksche voorstel en cal hy de voor- wuarden kunnen stellen, die hy noodig acht voor de erkenning der sovietH. Alle door Rusland en de randstaten benoemde verte- iremvooidigers zullen aan de onderhandelin gen kunnen deelnemen. Hetgeen de Petit Parisien schrjjft, betref fende de kolcnlevprantio, stemt x/oordelijk ovpreon met de uiteenzetting die We reeds in „Ons Overzicht" hebben gegeven. LAATHTK BKRK IITEN. Een tegenvoorstel van de conservatieven. BERLIJN, 28 Juli. V.D. De Deutsch Nat Voikxparty (conservatieven) la voornemens een tegenvoorstel in te dienen, waarin zoo wel bet resultaat van Spa als de houding der Duitsehe delegatie onbevredigend wordt genoemd. De Russisch-Poolsehe oorlog. KON 1NG8BERGKN28 Juli. V.D. Vol gens particuliere berichten uit Wilna heb ben de Uttausche burgerlijke autoriteiten data stad ontruimd, de uitvoerende macht is thans in handen der Holajewiki. KOPENHAGEN, 28Juli. V.D. Het Pool- scho lege» bericht vermeldt, dat de Polen westelijk van de rivier de „Zelvia" onder vy- andeiyken druk *yn teruggetrokken; even eens waren de Polen in de streek van Be- ressenko genoodzaakt te wijken. De toe stand op dit gedeelte ls hacheiyk. De geallieerden en de sovjet-regeering. BOULOGNE, 28 Juli. V.D. Lloyd George heeft verklaard, dat volledige overeenstem ming ia verkregen op alle punten en heeft l»esloten de sovjet-regeering te berichten, dut, indien de geallieerden deel moeten ne men aun een algemeene conferentie, zekere punten duideiyker moeten worden omschre ven. KKKSTE KAMER. Zitting van heden. Aun de orde zyn de ambtenarensalarissen. Minister d e V r I e s meent, dat het bezol digingsbesluit aun redeiyke eischen voldoet. Enkele kleine verbeteringen worden nog aangebracht. De salarisbedragen zyn even wel voldoende. Ook de kindertoeslag kan niet worden verhoogd. Over de kwestie van het kinderfonds zal de aandacht van den Minister van Arbeid worden gevestigd. De kwestie van den pensiucnaftrek zal na de behandeling van de nieuwe pensioenwet ten aan de orde konten. De minister wil ten aanzien van de griffiersbezoldiging niet venier gaan dan de toezegging de zaak nog eens in den Ministerraad te zullen bespre ken. De heer v. d. F e1t z (v.d.) neemt nu* de toezegging genoegen. Het ontwerp wordt zonder hoofdei, at. aangenomen, evenals een aantal kleine ont werpen. waaronder dat tot uitkevring van 00» lugxwinstbelaxting aan verschillende ge meenten. Stoomtrawler gezonken. IJMUIDEN, 28 Juli. V.ft. Gisterenmiddag is op de Noordzee door onbekende oorzaak gezonken de stoomtrawler IJ. M. 307, Itri- tannie I, van de Zeevisschery My. „Hanze", te IJmuiden. I)e uit ll koupen bestaande bemanning is door een trawier opgepikt en te- IJmuiden aangebracht. Tram gederailleerd. Men meldt ons uit Haarlem: Gisteravond liep de laatste tram uit Amsterdam naar Haarlem ongeveer by Halfweg op drie paarden, die uit de wei waren geloopen. Twee der dieren werden gedood, terwijl de derde in de Amsterdamsche vaart terecht kwam. Tengevolge van deze aanrijding derail leerden de motorwagen en een bijwagen. De motorwagen kwam dwars ower de rail» te staan jget 't voorste gedeelte over de Amsterdamsche vaart, zoodat de wagen in een teer moeilijke pqeitie staat. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats ge had. Het verkeer ondervindt groote ver traging. De passagiers moeten by Halfweg overstappen. Heden was de bijwagen weer op dé rails gebracht. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 765.5 te Portland- bill. laagste barometerstand. 748.0 te Vest- maaver. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk matige tot krachtige, later afnemende zuidelijke tot westoftjke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt of betrokken, met regenbuien, later opklarend, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2