Verder jpkiwaarts ontwikkelt xich de op- marsch tegen de hier eveneens zeer Ver zwakte Polen gunstig. De intocht der bolsjewistische cavalerie in den Poolschen corridor kan. naar de correspondent der „Vosa. Zfcg." aan de Oost-Pruisische grens meldt, elk uur wor den verwacht, daar het practisch onmoge lijk is, de noordelijke flank open te laten. Uit Danteig wordt gemeld, dat Polen den corridor onmiddellijk zal afsluiten, zoodra Warschau is gevallen. fee e Eindelijk is het Turkadte v redes verdrag te Sèvres «eteekend. Servië en Hedzjas waren niet vertegen woordigd. Servië heeft geprotesteerd te gen het deel der Turksche schuld, die het is opgelegd. Tegelijk met het Turksche vredesverdrag hebben de geallieerde gevolmachtigden te Sèvres de Itaaliaajuch-Grieksche overeen komst en de conventie nopens de economi sche invloedsferen in Klein-Azië geteekend. #n Klein-Azië zetten de Grieken hun op- marsch voort. Men verwacht den spoedigen val van Oesja. De Grieken zijn besloten om de strijdkrachten van Moestapha Ke- mal geheel en al uiteen te slaan en zii drin gen geleidelijk in het binnenland door. Zii overwegen niet de bezetting van Konstan- tinopel, daar dit de internationale ialouaie op zou wekken. Binnenkort zal te Parijs nog een derdt conventie worden geteekend. n.l. het Fransch-Belgische militaire verdrag, dat een beklonken zaak fa. De tekst er van zal aan een te houden ministerraad worden voorgelegd en daarna aan het parlement worden medegedeeld. Het verdrag draagt een zuiver defensief karakter. Zoodra het door de parlementen zal zijn geratificeerd, «uilen de hoofden der generale staven van de twee legers aan het werk gaan om de detail-punten te regelen: de gemeenschap pelijke militaire basis, de spoorwegen, enz. In Wallonië is een beweging gaande te gen de Vlaamsche wet. Zoo heeft de Libe rale Federatie in het arrondissement Nii- vel (provincie Brabant) in een groote ver gadering geprotesteerd tegen het aanne men. door de Kamer van volksvertegen woordigers. van de wet op het gebruik der Vlaamsche taal in staatszaken. Zii noodigt alle Waalsche steden uit om haar voor beeld te volgen. Aan de liberale afgevaardigden van het arrondissement zijn gelukwenschen gericht ter zake van ,/ie duidelijke en moedige houding, dde zij steeds hebben aangeno men op het stuk van de talen." Op 't stuk der taalkwestie is het zoo goede als onmogelijk alle partijen in Bel gië te bevredigen. Ook de Vlamingen, de Belgische Sinn Feiners. zullen.nog wel van zich laten hooren, al treden ze dan ook minder fanatóeY op dan hun Iersche broe ders. Deze leveren dag aan dag de bladen stof voor uitvoerige nieuwsberichten. De laatste vermeldenswaardige gebeurtenis is. dat ongeveer honderd Sinn-Feiners. die in de afgeloopen weken in de gevangenriit te Belfast zijn gebracht, een hongerstaking begonnen. Ce Clonakilty (Coork) zyn twee solda ten doodgeschoten. Veel opwinding is in Engeland gewekt door de aankomst van den Roomsch-katho- Vieken aartsbisschop dr. Mannix. een Ier van geboorte, die jaren in Australië heeft gewoond en nu zijn vaderland wilde be zoeken. De Engel sche regeering heeft hem evenwel den toegang tot Ierland ontzegu wegens zijn oproerige uitlatingen. De aartsbisschop kwam uit New-Yoiik met de „Baltic", welke boot gewoonlijk de Iersche haven Queenstown aandoet, alvo rens naar Liverpool te gaan. Om echter den aartsbisschop te beletten in Queen stown aan wal te gaan, wend op hoog be vel gelast, dat de boot die haven ditmaal niet zou aandoen. Men verwachtte nu. Jat de aartsbisschop naar Liverpool zou gaan, waar de plaatselijke Iersche vereenigingen een groote betoooging hadden géorgani- seerd om hem te verwelkomen, terwj.il pro- testantsche vereenigingen te Liverpool een tegenbetooging op touw wilden zetten. De „Baltic" werd in open zee door eeni- ge Engelsche torpedojagers tegemoet ge varen. die de boot escorteerden tot tegen over Queenstown. alwaar de „Baltic" eeni- gen tijd stil bleef liggen. De aartsbisschop weixl uitgenoodigd de „Baltic" te verlaten en over te stappen op een Britschen tor pedojager, die hem Zondagmiddag aan wi> zette te Penzance. Van Penzance ging dr. Mannix per spoor naar Ixmden. waar slechts weinig belang stellenden ter ontvangst aanwezig waren. Te Dublin hebben Zondagavond beton- gingen voor Mannix plaats gehad. De me nigte weigerde uiteen te gaan. waarop de troepen vuurden, één man werd gedood en één man gewond. BUITENLANDSCH NIEUWS^ DUITSCHLAND. De zaak Hiller-Helmhake. I)e eerste senaat van Keiehsmilitar- gerleht, te Berlijn, behandelen gisteren het verzoek om revisie in het proces tegen den» f «serve-eersten luitenant Hans Hlller. Hiller was op 29 Doe. 1919 door het Berlijnsche Komanandanturgericht van de aanklacht wegens mishandeling van den garde-fusedier Ilelmhako vrij gesproken en slechts wegens enkele geringe vergrijpen tot. een vestingstraf van zeven weken veroordeeld. Naar aanleiding van dit vonnis had 'het O. M. hooger beroep aangeteokend en het Oberreiehsgerieht veroordeelde op 30 April 1.1. de beklaagde wegens opzettelijke mishandeling van Tlehnhake met doodelijken afloop tot twee jaar gevangenisstraf en ontslag uit den dienst. De Senaatvernietigde heden het von nis en gelastte een nieuwe behandeling der zaak voor het hof van beroep. BELGIE. De Int. Zeeliedenconferentie. Het- internationaal zeeliedencongres heeft gisteren zijn conferentie voortgezet onder leiding Van Havelock Wilson: het congres hield zich bezig met het geschil tusschen den internationalen secretaris en de Deen- sche groep. De Deensche zeelieden hebben n.l. eeni- gen tUd geleden een staking afgekondigd, 'zonder den algemeenen secretaris hierin te kennen, hetgeen in strijd is met het inter nationaal reglement. De secretaris-gene raal had die staking dan ook afgekeurd. De Vergadering heeft breedvoerig over deze kwestie gedebeteerd; het einde echter was, dat zij een motie van vertrouwen in den president en den secretaris aannam. Morgen beraadslaagt ihet congres over het voorstel der Amerikanen, om den zee lieden het rchtrte geven, het schip in iedere •haven te verlaten en niet alleen in de ha ven waar zii afgemonsterd moeten worden. In een daaropvolgende bespreking kwam ide 8-urendag aan de orde. en de middelen om een algemeene werkstaking te organi- seeren, ten einde den eisch ingewilligd te krijgen. De congresleden worden morgen door koning Albert ontvangen. De koning heeft het verlangen uitgedrukt, dat een afge vaardigde van elk land hem de eisohen van de zeelieden van dat land zal uiteenzetten. v FRANKRIJK. Volgens een bericht in het ..Petit Jour nal" zit de bekende havenplaats Brest ge heel zonder steenkool. De werken aan de ihaven zijn stopgezet en de viBSchersbooten kunnen niet vertrekken wegens gebrek aan brandstof voor de machines. Zelfs moest de passagiersboot, die den geregelden dienst met Quessant onderhoudt, twee ton bri ketten van de staatsspoorwegen leenen. om de haven te kunnen verlaten. Ook zijn de kolenreserves van de gas- en electriciteits- fabrieken volkomen uitgeput. De Kamer van Koophandel ter plaats© heeft een drin gend verzoek aan Parijs gericht, opdat maatregelen zulLen worden genomen om in den nood van deze belangrijke Fransche haven te voorzien. BINNENLAND. België, Frankrijk en Nederland. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Naar aanleiding tan de onlangs te Brai- nel'Alleud door den socialastischen Ka mervoorzitter Brunet uitgesproken rede, waarin hij o.m. verklaarde voorstander te zijn van een militair verbond met Frank rijk en de hoop uitdrukte. Nederland als dan. dank zii de van Fransche zijde te ver wachten steun, eveneens tot dit verbond te zien toetreden, schrijft Jacquemotte, van de socialistisch-communistische groep in l'Exploité: ..Misschien hebben deze woor den geen beteekenis, maar hebben ze er wel een. dan moeten zii beduiden, dat wij Nederland, dank zii de militaire hulp van Frankrijk, tot dit verbond zouden dwingen. Daarna zal men een mooien lofzang mo gen aanheffen op het zelfbeschikkings recht der volken." Jacquemotte besluit met de woorden: ..Van een dergelijk socialisme Villen wij niet hooren." De overeenkomst met Duitschland. De Duitache gezant te Den Haag heeft, naar de „N. Crt." meldt, op wensch van de Nederlandsche Regeering. den Minister van Buitenlandsche Zaken van Karnebeek een bedrag van 25 millioen gulden aan schatkistbiljetten van het Durtsche Rijk ter hand gesteld, dienende tot dekking van het voorloopige crediet van 25 millioen gulden, door Nederland voor de aankoop van le vensmiddelen aan Duitschland verstrekt.. •De ex-kroonprins. Volgens de Tel. verwacht de ex-kroon prins van Duitschland binnenkort op Wie- ringen we*lerom bedoek van zijn echtge* noote met zoons. Prov. Staten van Zuid-Holland. Bij Kon. Besl. is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland tot het bijeenroepen van de Prov. Staten in buitengewone zitting op 28 Sep tember, teneinde alsdan aan de orde te stellen: Sè. rapport eener Statencommis sie omtrent de voorstellen van Ged. Staten betreffende de herziening der reglementen voor de hoogheemraadschappen van Delf land en Schieland: 2e. stemming over de door het lid der Staten den heer P. J. B. H. Schlosser ingediende motie, waarin een niet goedkeurend oordeel wordt uitgespro ken over de gedragslijn van Ged. Staten ter zake van het adviseeren tot een lage- ren onbelastbaren aftrek in plaatselijke belastingverordeningen dan door de ge meentebesturen bij die verordeningen was bepaald. Nieuw Staatsmijn veld. Naar het Hbld. verneemt, zal in het nieuwe mijnveld nabij Vlodrop spoedig op drie plaatsen tegelijk met het maken van diepboringen een began worden gemaakt. Loon raad Spoorwegpersoneel. Den Hen en den 17en dezer zullen ver gaderingen worden gehouden van den vol- ledigen Loonraad voor spoorwegpersoneel. iMen verwacht de aanhangige onderwer pen geheel te kunnen afhandelen, en tot een beslissing te komen ten aanzien van de looneischen van het personeel. Salaris Commissie Burgerlijke Rijksambtenaren. Is het Hbl. goed ingelicht. dan ligt het in de bedoeling der Regeering de salaris commissie voor burgerlijke Rijksambtena ren, welke aanvankelijk 1 Augustus zou zijn ontbonden te handhaven en de Cen trale Commissie voor georganiseerd over leg. alleen die zaken te doen behandelen, welke niet met de salarisregeling verband houden. De leden der Salaris-Commiseie zijn destijds door de Regeering benoemd, die der Centraal-Commissie. deels door de Regeering deels door de vakvereenigingen. iDe Salaris-Commissie die uit 20 leden bestaat, is echter wegens niet-aanvulling. reeds lang onvoltallig. Regeling Dienst- en Rusttijden. De Ned. R.-K. Bond van Overheidsper soneel St. Paulus heeft den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin gevraagd wordt ook een vertegenwoordi ger van deze organisatie op te nemen in de commissie voor de regeling van dienst en rusttijden. Het verzoek is gegrond op de overweging, dat een deel van het la gere Waterstaatspersoneel georganiseerd ia in St. Paulus. die bovendien een Cen trale Vakbond is. Zulk een organisatie is thans niet in de commissie di-gd. De Het Fransche blad „Dépêche Coloniale" geeft brieven uit San Sebastian over de vergadering van den Raad van den Volken bond. Hierin wordt o.a. gemeld dat onze mi nister van Buitenlandsche Zaken. Van Kar nebeek. de medewerking van den heer Léon Bourgeois zou hebben gevraagd, om Nederland op te nemen in de commissie voor de mandaten (over de Duitsche kolo niën). „Gjj kent ons land", schrijft de heer Van Karnebeek, .gij kent onze tradities esn de beginselen, waaruit wij leven en gij zult,, niet ontkennen, dat wü doen wat wij kun nen om ze in ons groote koloniale rijk toe te passen, waar ons bewind wordt geleid door breede denkbeelden." De brièf wend gevoegd bij de stukken, die in bespreking zijn. J)e winterdienst bü de spoorwegen. Als gevolg van het feit. dat in den nacht van 26 op 27 September de wintertijd wordt ingevoerd, zal de dienstregeling voor de Nederlandsche spoorwegen, te be ginnen met Maandag 27 September a.s. eenige wijtzigirffc ondergaan, speciaal ten opzichte van de verbindingen met Berlijn en Parijs en de binnenlandsche treinen, welke met bet internationaal verkeer in de eerste plaats verband houden. Hoewel bü de nieuwe dienstregeling en kele treinen uitvallen, staan voor den aan staanden winter geen groote beperkingen ten opzichte van het spoorwegverkeer te wachten. Vereenvoudiging van spaarbank administratie. Met ingang van 8 Augustus is een groo te verandering-ten goede gekomen in de behandeling van spaarbankzaken aan de loketten der postkantoren. weLke tot nog toe zeer omslachtig en tijdroovend was. De voornaamste wijzigingen zijn, dat o.a. voor ingenomen spaarbankboekjes geen ontvangbewijs meer wordt tenzij op uitdrukkelijk verl inlegger. De stamregisters tot controlee ring der hamlteekemng worden afgeschaft Boekjes met spaarbanfezegels ter waarde van f 1.— kunnen direct tegen geld wor den ingewisseld. De in te plakken strookjes voor ieder inlage zullen worden vervan gen door een stempelafdruk. Bovendien zijn nog een aantal administratieve her vormingen ingevoerd. Het Nederlandsch te Weenen. Nhar aanleiding van de toegenomen betrekkingen tusschen Oostenrijk en Nederland hoeft de volkshoogeschool te Weenen —/de Wiener ürania be sloten, van «den winter een cufsue in de Nederlandsche taal te openen, ver deeld in een lagere en een middelba re afdeelUig. Er is vooral gedacht aan kinderen, die in Nederland zijn ge weest en het Holiandsch. dal ze er heb ben geleerd, willen aanhouden en aan vullen: Het Esperanto Congres. Gisteren werd een lezing in het Espe- runto over Tsjecho-Slowakye. door den heer August Eitlik, Commissaris bii het Ministerie van Handel te Praag in de Fa milie-bioscoop te 's-Gravenhage gehouden, waar ook aanwezig was de Tsiecho-Slo- waksche gezant en gevolmachtigd minister Prof. Maxa met mevrouw Maxa en het gezantschap. Vervolgens wend een film vertoond van het derde Australisch Esperanto Congres, 't welk dit jaar in Sidney gehouden is. Om half drie kwamen de congressisten gistermiddag wederom biieen op de Plaats, vanwaar gewandeld werd naar het „Huis ten Bosch". Van het Huis ten Bosch begaf men zich naar het Roomhuis. waar de ruim 200 congressisten zich aan een internatio naal diner vereenigden. Ook hier bleek weer duidelijk de voor treffelijkheid van het esperanto, nu vooral als conversatietaal, want niet minder dan 18 verschillende volkeren namen aan dezen maaltijd deel. terwijl toch slechts één taal gesproken werd en alles ging zonder eeni ge stoornis. Het spreekt vam zelf. dat het menu ook in-het esperanto was opgesteld. Een der congresbezoekers, een Parij/ze- naar, is 's morgens op het Hoofdbureau van Politie, waar hii moest wezen voor een visum op zijn pas, zijn portefeuille gerold, dae hii even voor gebruik, in zijn rechter jaszak gestoken had. Een bedrag van ruim 300, alles wat hii bü zich had. was hij daarmee kwüt. zoodat Mi zonder eenig be zit aan contanten in een vreemd land ver toeft. GEMENGDE BERICHTEN. w< Naar „do Tel." verneemt is er een zéér ernstige stagnatie ontstaan inden Amstcrdamschen woningbouw. Door publieke Werken werden n.l. in den Buiksloterham (aam den over kant van 'l IJ) eenige gronden beschik baar gesteld, en door den Woningdienst toegewezen aan de Vereenigingen „Ons Belang", De Prot. Christ. Woning- bouwvereeniging, De Dageraad, Het Oost en 's Zomers buiten op dezen gronden zouden 750 woningen verrij zen. een klein dorpje en dus een l>e- duidenrfe ^ompensatie voor den Tieer- schenden 'woningnood. Deze gronden blijken echter nog geenszins bouwrijp, daar de opgesloten" terreinen nog veel te week zijn. Bij de werkzaamheden door de boiiw- voroeniging „Oi.is Belang" aangevan gen, begonnen de steenkassen en de opgestapelde materialen zelfs te ver zakken. terwijl verderop de opgespoten massa nog zoo onvast was, dat een volw assen inensch in den modder weg zakte.' De verdere bouw bleek dan opk slechts een „groote strop te worden. De iundeering begon te verzakken, het metselwerk vertoonde scheuren, ja in één nacht werd een rij palen 13 cen timeters omgezet en werden de spij kers uit het hout gescheurd. Er wordt overwogen om heton-fundeeringen te maken, 't geen echter per huis f 1000 extra, of totaal f 750.000 zal kosten. Elders is geen gemeentegrond meer boschiklmar, terwijl tot overmaat van rainfjt do burgemeester en de heeren Wibaut. Klepper en Bos afwezig zijn. Niet verhoogd in prijs. Men schrüft aan de Mgb.: Er is bijna geen enkel openbaar bestuur meer, dat niet zoekt naar versterking van middelen, zooals leniging van den geldnood wordt genoemd in den ambtelijken stijl. Alle soorten van belasting hebben dan ook een beurt gehad en zijn aanmerkelijk verhoogd. Alle rijks-, provinciale en gemeentelijke tarieven zijn „herzien" en zóó herzien, dat het den belastingbetalers geel en groen voor de oogen geworden is. Slechts ééne soort van contribuanten tot de geldmiddelen der openbare besturen is bevrijd gebleven van zulk eene verrassing. En dat is de categorie, die niet tot de ge makkelijkste deelen der burgerij behoort, namelijk die der boetebetalers. De* bedragen der boeten worden nog al toos bepaald volgens een tarief, dat niet berekend is op dezen tijd. Dit geldt voor het Rijk, het geldt ook voor provincies en gemeenten, die alle ge houden zyn aan de desbetreffende bepalin gen der Rpkswetten. Eene regeering kan niet aan alles den ken, maar zonder staatscommissies zou wel een van hare ambtenaren kunnen worden belast met de taak om een heel eenvoudig wetje te ontwerpen. Dit zou kunnen bestaan uit één artikel: „De bedragen, tot welker betaling we gens boete de rechterlyke macht iemand veroordeelen kan volgens de bestaande wet ten, vèrordeningen en reglementen, worden ingaande 1 December 1920 verdubbeld: Voor Staat, provincies en gemeenten zou dit wel een post van eenige beteekenis kun nen wezen. En de overtreders van wetten mogen even goed als de belastingbetalers gevoe len, dat de tijden veranderd zyn! Relletje om een sociëteit. Op den laatsten kermisavond te Middel burg trok na het sluiten der café's een groote menigte naar de sociëteit „De Ver genoeging'', waar eenige heeren nog op de veranda aanwezig waren. Uit het samenge stroomde publiek wilden verschillenden ook toegang verkrijgen en vorderden, dat men hen ook tapte of dat anders de sociëteit evenals de café's gesloten zouden worden. De pplitie kwam tusschenbeide, daar het publie'c een dreigende houding aannam eh verwijderde ook nu nog kalm de bin- nendringenden. De leden, die zich in de veranda bevonden, gingen de zaal in en de gordijnen werden dicht getrokken. Het pu bliek Heef echter samenscholen en eischte met klem de sluiting der sociëteit. Onder- tusschen had de politie versterking ontvan gen en was ook de commissaris gewaar schuwd, die de in de zaal aanwezigen ver- zooht heen te gaan, aan welk verzoek on middellijk werd voldaan. Buiten werd het publiek van de veranda afgehouden en werd hen medegedeeld, dat de sociëteit zou worde gesloten. Was men ttten weggegaan, alles zou nog goed zyn afgeloopen, maar in plaats daarvan begon men met stukken cokes naar de sociëteit te gooien, waarbij een ruit werd vernield en de politie getrof fen werd. Toen volgde een charge, waarbij de ge meentepolitie van haar gummistokken en de militaire politiemannen van hun sabels gebruiK maakten. Er vielen harde klappen en enkelen der vluchtenden kwamen te val len; een liep een bloedende sabelwonde op. De politie zette r.u verder de Markt vanaf de Langewiele tot de Vlasmarkt af, terwyl inbusHchen het licht in de sociëteit was ge doofd. Nog geruimen tijd bleven troepen intevr«denen en nieuwsgierigen in de buurt samenscholen, van wie de overblyvenden tegen half drie ook uit elkaar werden ge dreven, echter zonder dat d.iarbij klappen vielen. Paedagogisch gemeentebestuur. B. en W. van Bussum hebben, ten einde het sneepen van ijswafels door de school jeugd te bestrijden, aan de vergunningen voor hjt venten van ijs e. d. in de gemeente alsnog de voorwaarde verbonden, dat in de nabijheid der scholen geen ys e. d. mag worden verkocht gedurende de speeltijden, een half uur vóór den aanvang en een half uur ia den aanvang van het onderwijs. Tegen den oorlog. Het Internationaal Anti-Militaristisch Bureau heeft een oproep aan de arbeiders van alle landen gericht om. als de Entente mocht besluiten tot een oorlog tegen Sov jet-Rusland deze door massale dienstwei gering en algemeene werkstaking onmo gelijk te 2 Augustus in Weenen. De verjaardag van II.M. de Konin gin Moeder is in de vacantiekolonie voor jongens, te Sankt Wolfsgang, bij Weenen, op pleefitige en vroolijke wij ze gevierd, 's Morgens was er een mis in de kapel; 's middags werden roei- wedstrijden op het Meer gehouden. Bij een feestmaaltijd bracht de ondervoor zitter van het Ned. Hulpcomité de eer ste toast uit oj Koningin Emma. Ook in de kolonie te Neulenbach, waar uitsluitend meisjes zijn onderge bracht, werd de geboortedag van Ko ningin Emma op feestelijke wijze her dacht; een muziekuitvoering door de meisjes en een feestmaaltijd stonden ook daar op het program. Moderne Goerka's. Op den Wedderweg (bij Wedde, Gronin gen) werden Zaterdagavond vjjf fietsende heeren uit Oude Pekela aangehouden door twee bandieten, meldt de N. R. Ct. Met messen vielen ze de heeren aan. De heeren B. Heijes, rijwielhandelaar, W. v. d. Aart, onder-directeur van de gasfabriek, kregen erge snij- en steekwonden. Het ergst ech ter werd de heer P. Imminga, werkzaam op het kassierskantoor van de firma Polak, ge- troffen. Een zijner longen moet getroffen zyn. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De vermoedelijke daders, twee personen uit Onstwedderholte, zijn gevangen genomen. Beiden ontkenden, maar by een van hen zijn een mes en een zakdoek gevonden, bei de met bloed bevlekt. De aangevallenen herkenden de daders. Het Rotterdamsche Drankweercomité deelt het volgende mede: Voor wie nog niet gelooven mocht in de geweldige stijging van het drankgebruik en het drankmisbruik na de opheffing der rantsoeneei meeringsmaatregel de volgende cijfei d opgaaf van den in April 1919, fers dienen naar de hoofdcommissaris officieel opgaaf - van politie: Aantal processen-verbaal wegens open bare dronkenschap in 1919: Januari 71, Fe bruari 77, Maart 102, April 95, Mei 77, Juni 110, Juli 133, Augustus 105, September 127, October 140, November 159 en December 154. In de eerste vyf maanden van dit jaar zyn de cyfers opgeloopen tot resp. 160, 142, 169, 160 en 201. Bedroe- dus over de eerste 5 maanden van 1919 het aantal 422, over dezelfde maanden van 1920 is het 832. De cyfers, die betrekking hebben op de openbare ordeverstoring en de mishande lingen, geven mede een stijging te aan schouwen. In Januari—Mei 1919 waren er totaal 53 processen-verbaal wegens open bare ordeverstoring en 53 wegens mishan deling. In dezelfde maanden van 1920 ste gen deze cijfers tot resp. 71 en 75. 424e NED. STAATSLOTERIJ. 2e kl. Trekking van Woensdag 11 Aug. ƒ1000: no. 7121. ƒ400: no. 11318. ƒ200: nos. 1469, 10841, 15117, 22509. ƒ100: nos. 4825, 15026, 19124, 20837. Prijzen van ƒ30. 92 99 175 252 286 291 345 402 466 482 486 491 537 567 610 659 684 722 761 816 839 889 906 963 1012 1019 1046 1086 1102 1108 1121 1145 1237 1290 1328 1377 1416 1430 1450 1471 1504 1549 1600 1700 1742 1819 1922 2028 2218 2226 2261 2285 2289 2327 2348 2544 2582 2601 2831 2880 2934 2969 3033 3061 3094 3120 3162 3185 3219 3236 3296 3310 3348 3361 3416 3449 3486 3522 3535 3631 3648 3847 3896 3933 3961 3977 3989 4106 4165 4334 4346 4368 4517 4563 4672 4683 4723 4742 4763 4T76 4857 4899 4919 4976 5137 5290 5300 5332 5347 5371 5386 5449 5466 5480 5508 5511 5539 5579 5606 5677 5742 5763 5866 5900 6042 6084 6104 6121 6210 6216 6353 6560 6589 6616 6656 6679 6766 6807 6816 6870 6994 7023 7164 7249 7295 7301 7306 7374 7396 7400 7418 7421 7461 7472 7493 7510 7556 7648 7670 7713 7874 7884 7948 7960 7969 7996 8088 8099 8173 8174 8199 8207 «8218 8219 8509 8676 8707 8711 8741 8743 8813 8895 8967 9018 9129 9172 9280 9326 9453 9674 9583 9584 9610 9704 10056 10077 10078 10115 10126 10143 10156 10219 10242 10304 10308 10319 10509 10510 10528 10631 10742 10770 10848 10900 10928 11025 11136 11142 11231 11312 11327 11335 11503 11617 11627 11784 11799 11869 11875 11884 11919 11948 11974 11980 11989 12069 12080 12088 12152 12254 12267 12282 12286 12318 12369 12376 12380 12518 12568 12590 12611 12614 12672 12674 12708 12718 12732 12740 12752 12763 12766 12787 12829 12880 12890 12926 12932 12995 13044 13225 13228 13239 13259 13349 13373 13411 13421 13463 13577 13648 13740 13787 13950 14020 14028 14054 14065 14067 14128 14257 14276 14351 14464 14504 Hf.11 14558 14595 14610 14616 14645 14633 14652 14682 14732 14784 14793 14823 14833 14918 15028 15069 15081 15109 15133 15410 15459 15521 15526 15540 15576 15579 15722 15723 15764 15800 15866 15881 15882 15958 16001 16011 16145 16194 16259 16261 16293 163.9 16414 16525 16553 16568 16578 16619 16656 16657 16672 16703 16709 16820 16845 1690Ö 16988 17025 17033 17042 17151 17152 17198 17216 17289 17386 17400 17413 17446 17520 17622 17650 17255 17715 17725 17802 17928 17928 18044 18877 18118 18140 18229 1S257 18362 18410 18602 18629 18634 18664 18702 18730 18768 18782 18829 18842 18879 18951 19087 19100 19105 19147 19165 19176 19178 19211 19326 19364 19392 19440 19450 19666 19740 19793 19845 19917 19965 20013 20099 20127 20185 20215 20300 20306 20347 20371 20397 20423 20444 20445 20449 20450 20457 20481 20609 20701 20929 20936 20949 20962 21001 21076 21133 21139 21155 21170 21179 21186 21197 21216 21356 21378 21383 21442 21480 21484 21520 21655 21683 21710 21723 21773 21777 21803 21807 21824 21836 21843 21882 21899 21960 21965 21972 21988 2199.8 22099 22143 22188 22276 22331 22374 22427 22461 22498 22507 22547 22661 22763 22833 22838 22871 22885 22886 22986 Vorige lyst: no. 5038 m. z. 5058; no. 11190 ontbreekt. SCHEEP V A ARTBERICHTEN. Mü. Nederland. Prinses Juliana (uitr.) vertr. 9 Au*. v. Suez. Rotterdamsche Lloyd. (uitr.) pass. 9 Aug. Gibraltar, (thuisr.) pass. 9 Aug. Gibraltar. Holland—Afrika Lijn. Ceres (uitr.) pass. 10 Aug. Lacoubre. Holland—Amerika LHn. Kinderdijk arr. 10 Aug. v. New-York te Rotterdam. HollandWest-Afrika Lijn. Texelstroom arr. 8 Aug. v. Duala te Ko- tonon. Waalstroom arr. 29 Juli v. Accra te Ko- tonon. Kon. West-Indische Maiid. Haarlem arr. 7 Aug. v. Amsterdam te Lima. Nickerie arr. 8 Aug. v. Amsterdam te Paramaribo. Stoomv. Mü. Oceaan. Helenus, van Japan n. Amsterdam, arr. 9 Aug. te Londen. Theseus, v. Japan n. Amsterdam, vertr. 6 Aug. v. Colombo. STADSNIEUWS. GOUDA. 11 Augustus 1920. Orgelconcert op Koninginnedag. Tot de feestelykheden welke op Konin ginnedag zullen plaats hebben, behoort ook een orgelconcert in de Groote Kerk. te geven door den heer J. H. B. Spaander man. Als soliste zal daarbij medewerking worden verleend door mej. Di Moorlag, so praan. uit Amsterdam, die ook als soliste optrad by de te Amsterdam gegeven Mah- ler-concerten. Suiker. Voor de vier perioden van het vierde tydvak der suikerkaart, aanvangend 9 Aug. en eindigend 5 Sept., blijft voor suiker eer ste hand de thans geldende prijs van f 94 per 100 K.G. gehandhaafd, terwijl bij le vering van ten minste 100 KXï. de gros siers wederom 96.26 en bii levering van kleinere hoeveelheden ƒ95.75 per 100 K.G. in rekening mogen brengen. St.-Crt.) Drankwet. B. en W. brengen ter openbare kennis dat op 9 Augugstus 1920 by hen is inge komen een verzoekschrift van Coraelis van Waas, van beroep caféhouder, wonende te Gouda, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in de voorlocaliteit van het perceel Bogen No. 6, aldaar. Bannen twee weken na de dagteekenüig ♦lezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dat verlof schriftelijke bezwaren by hen inbrengen. winter heeft Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Do afdeeling Gouda van bovenge noemde maatschappij hield gistereu- ii vond een dru^ bezochte vergadering in de boveneaal van het caiél „tiet Schaakbord", onder voorfcUtersctiap vun den heer H. L. Vajckenier de Greve. l)o voorzitter sprak enke4e woor den ter iiageda^hteniB van |den heer Breebaart, eere-lid ifiS* afdeflling, die indertijd de groote Gdudsche Paarden markt heeft gesticht. S*pr. wenschte daarom een woord van eerbiedige hul de aan denoverledene te brengem. Ingekomen was een schrijven i>ehel- zende de goedkeuring voor de te hou den na jaars ver loting. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur zich steeds met de kwes tie van don zomertiijd blijft'bezig hou- deik Men zal steeds actief blijven om dezen niouiw ingevoerden tijd weer te doen afschaffen. Spr. vreesde, eH)*er, dat het weinig helpen zou. Dopr den heer Dogterom, Haastrecht, werd verslag uitgebracht van het be handelde in de'algemeene vergadering te Amsterdam, waar o.m. de kwestie dor rentezegel» is behandeld. #De voorzitter bracht den heer Dogr terom den dank der vergadering, en deelde hierop - het een. en ander mede over do te houden landbouw-cursuseen. Ook voor den komenaen het voor de oprichting van die leergan gen. De aangifte was zoodanig dat te Stolwijk^. Berkenwoude en Bergambacht verschillende cursussen op landbouw gebied reeds vaststaan. l)e aangifte te Gouda en Haastrecht is echter nog niet voldoe ale; wanneer het aantal niet vergroot, zouden do deelnemers in een dev cursussen in bovengenoemde plaat sen aangebracht moeten worden. Het Jxrthur heeft daarom den termijn van aangifte verlengd tot 15 Aug. a.s. en hoopt, dat men dan van groote be langstelling zal hebben getuigd. Van gemeentewege wordt al hot mogelijke gedaan. In elk geval mocht de voor zitter thans reed» van een aardig succes spreken: „Wij kunnenuitste kende resultaten verwachten zcide hij. Wat betreft de pjunten van beschrij ving voor de algemeene vergadering te Behagen, deelde de voorzitter mode, dat no agenda o.m. vermeldt een contribu- lieverhoöging voor de' leden der maat schappij van f 3 op f 5 per jaar, daar hel hoofdbestuur in de toekomst an ders groote tekorten vreest."Wanneer men nagaat, wat do leden voor hulnne coiKtributiegeJden, ontvangen: 'heb Week blad, dy toegang tot verschil lende ten toonstellingen op landbouwgebied, xs deze verhooging onder de huidige om sta ndighedefa iwel te billijken. Het be stuur der afdeeling heeft gemeend geen afgevaardigden*naar de algemeene ver gadering to moeten zenden, daar de datum waarop ze gehouden wordt on geveer samenvalt nu* don Lanlxniw- dag hier ter steile, en bovendien de onkosten zeker'op f50 moeten worden geraamd. I)e afdeeling kan echter ha re bezwaren of voorstellen schriftelijk b'i het hoofdbestuur indienen. Een d'er leden stelde voor het hoofdbestuur te berichten dat de' afdeeling met de con- tribiitieverhooging accoord gaat, mits ook de aan de afdeelingen te restitu eren bedragen uit de algemeene kas worden verhoogd. Het bestuur nam dit voorstel over; het werdhij acclamatie aangenomenevenals de voorstellen om fcfen afgevaardigde te zenden en de be zwaren. enz. schriftelijk af te doen. Hierop kwam ter sprake de op 9 September a.a. alhier te'houden Land- bouwdag. De voorzitter deelde mede, dat men reeds de Itesrhikking had gekregen over eer, localiteit n.l. de localen en het -kermisterrein" van de Sociëteit'„Ons Genoegen", zoodat op een groot be- aoek kan worden gerekend. Het doel van den dag zal zijn, te trachten in korte trekken en met voorbeelden op verachillend gebied den aandacht te ves tigen op alles, wat La|hd- en Tuinbouw behoeft. Het terrein zal opengesteld iijn van 10 uur 's morg.5 uur 's midd., zoodat men voldoende tijd heeft voor do beziditiging. Verschillende deskun digen op paarden-, vee-, kleinvee- en pluimvee-gebied zullrtn ter toelichting aanwezig zijn. Een groote Inzending fok vee kan worden tegemoetgezien. Het z.g. „kermisterrein" zal geheel door het groot-vee worden gevuld. Voorts zullen zijn tentoongesteld ver schillende nieuwe machineriön, als een haiid-zaaiinachine, enz. en wordon lt>- zingen over landbouworganisatie, land bouwonderwijs, etc. gehouden-, terwijl men in de Schouw burgzaal de land- boirwfilm, en de film der Friesche Zuivelmaatsehappij kan bijwonen. Wat het „aangename" betreft de niiiziekcoriwen te Berkenwoude Bergambacht, Zevenhuizen en Stol- wijjv hebbenhunne medewerking toegezegd, terwijl de afdeeling thans voorstelt de avondfëestelijkhedori (concert, bal met attractie, tuinverlich- ting, en zoo mogelijk een klein vuur werk) voor hare rekening te doen plaats vinden, waarbij aan de leden 50 pCt. reductie op den toegangsprijs zal wor den toegestaan, mits do kaarten op na der aan te geven tijd worden geno men. Z. h. st. vereetiigde de'vergade ring zich met deze voorstellen. Het be stuur zal eiken Donderdag v^n half 11 stuur zal eiken Donderdagmorgen' m „Het Schaakbord" zitting houden, tot het aannemen en bespreken van nade re voorstellen voor idezen awond. Voorts was aan de orde: de verkiezing van een liestuurslUi wegéns j>orio<lieke aftreding van den heer H. N. Valckenier de Greve. Het bestuur steldo hierviter eandidaat de heeren H. N. Valckenier de Greve (aftredend) en Dr. H. W. Overboschf vt rkiezing van een bestuurslid wegens periodieko aftreding van den heer M. van Vliet. Het bestuur steldo hiervoor eandidaat de hoeren M. van Vliet 'af tredend) en M. Both verkiezing van pen bestuurslid wegens periodieke af treding van den heer M. C.. de Jong. Het bestuur stelde hiervoor eandidaat de heeren M. C. de Jong (aftredend) en J. de Groot. Rondvraag en Slui ting. Alle aftredende bestuursleden, II. N. Valckenier de Greve. M. van Vlieten M. C. de Jqng, wejden herkozen. Nadat hij de rondvraag op krachtige regeeringsmaatregelen tegen' den vee handel met België was aangedrongrn, en nogmaals tegen den zomertijd pro testen werden uitgesproken, sloot de voorzitter de vergadering,, waarna dé gewone verloting gehouden werd. AMMERSTOL. Aan de zalmmarkt alhier, werden Zater dag aangevoerd 2 zomerzalmen, prys 3.70 —ƒ3.80 en 3 Jacobszalpien, prys ƒ3.20 3.30, alles per lJt K.G. In de afgeloopen week was de ontvangst van rivier- en poldervisch niet voordeelig. In den polder, waar met allerlei geoorloofd vischtüig werd gevischt, was de vangst van paling en zeelt minder gunstig. De slechte weersgesteldheid oefende een nadeeligen in vloed uit op het bedrijf. Op de rivier was de vangstL^van paling onder deze omstandigheden ook zeer slecht. Men besteedt tjians hier voor palfng 0.40—1.20, snoekk 0.35—0.50, baars ƒ0.25—ƒ0.35 en voor bliek ƒ0.10—ƒ0.25, alles per U K.G. BERGAMBACHT. De heer W. Blanken alhier, thans onder wijzer aan de openb. lagere school te Bos koop, is benoemd aan de school met den bybel te Ouderkerk a. d. IJsel. De heer D. Mak te Bergambacht, leer ling van den heer Ch. Lafeber te Gouda, is geslaagd voor het ,JVIercurius"-examen Duitsche Handelscorrespondentie. SCHOONHOVEN. De heer B. A. Meijer, alhier, slaagde te s-Gravenhage voor het examen Hoog- duitsch 1. o. SLUIPWIJK. Os. J. J. van Oosterzee alhier, is beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Cillaars- hoek. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. Wberden, 11 Augugstus 1920. Ajamvoer 272 partijen. Prils Goudsche kaas le ésrt. f 77—76, 2e srt f 74—76; le art. met RUksmerk f 74-41. Handel stug. Groentenveiling. Nieuwerkerk a.d. IJssel, 10 Aug. (Coöp.jfTiiinbouwvoilingi Nieuwerkerk a.d. IJ»ttel en Omstreken). Eng. kom kommers le soort f 4.70 f 7.80, 2e soort f 1.10 k f 3.40, kleine halve kom kommers f 1.40 h f 2.10. groengele kom kommers f 1.20 a f 1.50, bloemkool le soort f 12 A f 20, 2e soort f 5 k l 8 per 100 stuks; p«m le soort I 3.20 k f 4.80 per 100 bos; stokprinceeseboonen f 15 a f 23.10; starnprincesseboonen f 10 A f 10.00; Duitsche stokprineeeseboo- nen f Tl.90 A f 13; pronk ooonen f 5.50 A f 5.90: roode jcool f 3 A f 3.00; snij- boonen f 11.40 A f20 per 100 K.G. KUNST. Jaap Spaanderman an Antonlattl's succes in Indiü. Een Gouwenaar, in de Oost, die persoon lijk het succesvol optreden van onzen stad genoot Jaap Spaanderman en zyn partner Aldo Antonietti in Weltevreden heeft bij gewoond, schrijft ons vandaar d.d, 2 Juli het volgende, waarin allen die beide artisten voor hun vertrek hier hebben gehuldigd, zich- zeker zullen verheugen: „Jaap Spaanderman is op het oogenblik met Aldo Antonietti op tournee in Indië. Reeds voor hun aankomst meldden de dag bladen in Batavia reeds, dat beiden onder weg waren ten einde een kunstreis te ma ken door Indië. Direct na hun aankomst werd üeze door de bladen gemel I en eeni ge dagen geleden werd hun eerste optre den aangekondigd in het Gebouw van „de Kunstkring" in Weltevreden, waarbij den lezers er op gewezen werd hoe Aldo An tonietti reeda vele successen had mogen boeken en Jaap Spaanderman, „den zoon van den bekenden Goudschen muziekleer aar", „den jongen kunstenaar van grand prix voor piano en voor violoncel" den be zoekers eenige uren van kunstgenot zou verschaffen. In het gezellige, intieme zaaltje van „de Kunstkring" (het deed me denken aan de Nutszaal in de Réunie, maar het is heel wat fraaier, rondom in eiken lambrizeering, met lange bruine gordijnen, de vleugel op het podium in het groen, aan de wand schilderijen van „De Staalmeesters" enz.; als het niet zoo warm was, zou je je geen oogenblik in de warme'Oost wanen, doch in een knus aangekleed zaaltje in Holland), was om 9 uur geen plaats meer onbezet. Ook mevrouw van Limburg Stirum, de echt- genoote van den Gouverneur-Generaal, was onder de aanwezigen, vergezeld van twee hofdames en den adjudant van den G. G. Toen Antonietti en Spaanderman op het podium verschenen, kwam er een matig applausjeter aanmoedigingmaar ternauwernood had de jonge Spaanderman de laatste hand gelegd aan de vertolking van de Sonata G. Moll (Pietro Locatelli). nauw waren de laatste tonen weggestor/er. of een stormachtig applaus brak los; tot twee malen toe werden de artisten terugge roepen. Ik meen, dat beide in Gouda opgetreden zyn vóór hun vertrek, zoodat vele lezers niet verzuimd zullen hebben dien kunst avond h!; te wonen; ik zal hier mijnerzijds geen beoordeeling geven, omdat ik mij daartoe niet bevoegd acht. Voor mij was het een kunstavond, een avond vol kunstge not. En voor vrijwel allen, veronderstel ik; het applaus was stormachtig, het publiek was enthousiast (na afloop hoorde men niets dan lof over beiden). Antonietti kreeg een krans en een bloemstuk, Spaanderman 'n krans en uitstekende recensies (die ik (bij uittreksel) hieronder laat volgen). Wat wil men nog meer, een Bucces in optima forma. Het uitgevoerde programma was: Sona- ta-G-moll (Pietro Locatelli, 1693—1764), a. largo, b. allemanda, c. adagio, d. allegretto moderato; 2. Romanze op. 40 (Beethoven); 3. Concert H-moll (Saint-Saens), a. allegro moderato, b. andantino, c. finale; 4. Etude op. 10 E-dur, op. 10 Ges-dur, op. 25 C-moll (Chopin); 5. a. Sérénade mélaneolique op. 26 (Tschaikowsky), b. Danse bohème op. 21 (A. Randegger). No. 1 was alleen voor vleugel, de andere nrs. voor viool met accompagnement. In Je pauze vertoefde ik even in de solis tenkamer (de ééne Gouwenaar wil den an deren Gouwenaar nog wel eens graag in onvervalscht hoog-Goudsch toespreken, niet waar?) en hoorde de plannen. Momenteel is hier een Russische opera, die 14 avonden achtereen opera's geeft, Faust, Carmen, Tosca, Butterfly enz.., iederen avond een andere opera, en die over uitstekende zan gers ?n zangeressen beschikt, waardoor ze avond aan avond uitverkochte zalen heeft. Vandaar dan ook, dat Antonietti en Spaan derman e- een onguatig tydatip gekomen zyn en voorloopig hier niet kunnen optre den, omdat er maar één schouwburg is en die meestal verhuurd is (laatstelijk nog c.a. 2 ma inden lang aan Cor Ruys' ensemble). Daarom wordt niet met Batavia begonnen, aoch v/ordt eerst de toumée buiten gemaakt m ten slotte in Batavia terug te komen. Zoo zyn beiden op het oogenblik, dat ik lit schrijf, in Buitenzorg en zy hebben daar juist het eerste applaus in ontvangst geno men. Vandaar gaat hun reis naar Sema- rang, Djocja, Soekaboemi, Bandoeng, enz. tot Soerabaja, om ten slotte -over c.a. 5 maanden weer hier in Batavia (Weltevre den) te concerteeren. Hoe hun toumée zal zyn? Ik laat A Jthans 't oordeel van de Indische bladen volgen, die Indië beter kennen dan ik, waarbij ik nog even aanstip, dat de couranten van heden avond nog niet in het bezit van de kun stenaars kunnen zyn, terwyl hun beoordee lingen reeds onderweg gaan naar Jaap's „Heimat" enmün „Heimat". A. B. Het Nieuws v. d. Dag v Ned. I n- d i schrijft: „Het concert in den Kunstkring, gisteren avond door de heeren Antonietti en Spaan derman gegeven, is voor velen een openba ring geweest. Zeer zeker mag het vioolspel van Anto nietti tot het beste worden gerekend, wat de laatste jaren in Indië is ten gehoore ge bracht. Staat zijn techniek op minstens gelijke hoogte als die van Frank Smit, artistiek Sraat zyn spel ver boven dat van den Tsje- cho Slovak. De heer Antonietti heeft een uitmunten den steun aan zjjn accompagnateur, den heer Spaanderman. De etudes van Chopin door den pianist ten gehoore gebracht, wijzen op eep uit muntende techniek en een groote malte van muzikaliteit. Prettig deed ook het beschaafde en rus tige optreden der beide kunstenaars aan. Het talryke publiek was enthousiast en gaf door herhaald applaus blyk van zün groote tevredenheid. Wy zyn/overtuigd, dat de heeren Anto nietti en Spaanderman een succes vollen tyd in Indië tegemoet gaan." Het Bataviaasch Handels blad: „Het optreden van den in Nederland zoo goed bekenden violist Aldo Antonietti gaf) aan dezen avond Mjaondere aantrekkelijk heid. Al dadelijk in de Sonate van Locatalli deed de violist zich kennen door zjjn gaven van goede phraaeering en stijlvolle voor dracht. Het klonk als uit lang vervlogen tij den en als een herinnering aan vervaagde beelden uit het verleden. De pianist Spaanderman was by dit al les een voorbeeldig begeleider. Alle per soonlijke ijdelheid ter zyde stellende, be- betraentte hij in zyn begeleiding de noodige bescheidenheid en had geen andere zorg dan de voordracht van den violist op het v oordeeligst te ondersteunen. Voor die het beoordeelen kunnen, is dit high praise; er zijn er hier die zich aan dit goede voorbeeld spiegelen kunnen. We mogen beide kunstenaars een geluk kige tournée door Indië voorspellen en ook financieel succes." D e Ja v i*B ode: „Déér was met het over eens zóé jota van sublieme kunstuiting hadden we in geen jaren hier genoten. Direct reeds in het eerste nummer (So nate G. moll van Locatelli) brachten de ■ongewoon-nobele kwaliteiten van deze twee begenadigde artisten ons in een verhoogde stemming en die .stemming werd in den loop van den avond door «een enkele be denking verbrokenmen voelde ze als iets bezielend» over alle aanwezigen. We waren een oogenblik uit den sfeer van a'Ie- daagsche gedachten en begeerten wer den uitgevoerd tot iets verhevens en be ters. iLocatelli's werken onderscheiden zich door een groote virtuositeit in het comoo- neeren en in handen van executanten als Antonietti en Spaanderman boeit dit opus van begin tot eind; de violist heeft naait een praehttechniek, een smeitenden toon, die nooit naar het triviale helt: zün tril lers zün „tadeltos", zijn gedempte, sonore trmen loa. {n het twee deel van deze com positie) betooverend mooi: hü zingt rein en vlekkeloos deze moderne Paganini. Het was onverdeeld genotvol. Het samenspel van de twee, gaf een re sultaat van zeker wel véél en dien inden ken in menig uur van ernstige studie, te hooren: en het moet voor den violist zeld zaam bevredigend zyn, zóó te worden bü- gestaan. Elk trekje van den jongen klavier-apos tel was doordacht en dicteende den artist „von Gottes Gnaden" en den doorkneden muziekkenner." Het Bataviaasch Nieuwsbl a d: „Antonietti. Hü kwam, speelde en overwon. Hy is de aristocraat onder de musici, die onH tot heden hebben bezocht. Het hoofdkenmerk van zün spel is voor naamheid, welke noch diepte van gevoel, ëoch klaarheid van toon uitsluit. En *Un Wyze van toonvorming, de Bnaarbestryking is een harmonieuss menging van distinctie, elegance en kracht. Het kan dan ook niet anders of de toon, die daaruit geboren wordt, moet van nobelen huize zün. Geeu oogenblik yerd er aan het uiterlük effect, aan een goedkoop succes geofferd. Uit de voordracht straalde een verheven ernst, en het geheel bleef in strengen styi gehouden. Dit gaf juist zoo'n zeldzame be koring: de kernachtige, mannelyke weder gave dezer vioolmuziek. Dat zün geniaal spel zoo voordeelig kon uitkomen, danken wjj aan zün niat minder talentvollen accompagnateur J. Spaander man. De nauwkeurige volgzaamheid, het juiste evenwicht tusschen het doen en laten, het geheele opgaan in het werk van den solist, de duidelnke rhytmiek en accontu- atie, waardoor de compositie geheel tot haar recht kon komen het was alles even verrukkelük in de begeleiding." luchtvaart! Geen vliegtocht naar Indië. Op vragen van den lieer Ter Hall naar de redenen, waarom de vliegtoch ten naar Indië van hoogerhand ver vallen zijn verklaard, heeft de Minister van Oorlog geantwoord: Zooals in antwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Marchant, op 6 Mei j.l. door den minister van Buitenlandseho Zaken werd medegedeeld, gaf het aan tic Briteche negeeriiig gericht verzoek om toeetem- mijpg voor luitenant Koppen om op Britsch territoir to landen en om me dewerking Van de plaatselijke overhe den, aanleiding tot een gedachtenwis- seling. Om tot een "beëindiging dier gctlac'h- tenwisseling te geraken, moest do Ne- derlandscho regeering kunnen verkla ren, dat het -vliegtuig van luitenant Koppen niet In strijd met de Voor waarden van den vrede to Versailles uit DuitochUnd was uitgevoerd. Zij was hierbij afhankelijk van de gegevens door derden te verschaffen en ,de appreciatie van derden. Onder die omstandigheden liet zich tnet voor zien. wanneer de gedachten wisseling niet do Brltache regeering weder zou kiHWion worden opgenomen. Aahgezien bet tijdstip, waarop de vlocht zou kunnen worden ondernomen, hierdoor geheel onzeker was, en het derhalve niet doenlijk was voort le gaar. met do voorbereiding van de wed vlucht heeft de regeering tot afstel be sloten. SPORT. OLYMPISCHE SPELEN. Wielrennen. Onze landgenootPeeters Wereldkampioen- Na een bovenmonsche.iike krachtsin spanning ie het den Hagenaar Peetere *«- lukt in een besiisaingsst.iid tu»<chen John- "son (Engeland) en Ryan (Engeland) zich eerste te plaatsen en hierdoor werkelijk onaantastbaar het wereldkampioenschap op zyn naam te plaataen. a Het ia een schitterend staaltje van rij wielkunst. dat Peetera heeft getoond door de uitnemende deelnemers ven de 10 me dedingende landen te kloppen, al is het dan ook slechts met M wieHencte. Hiermede heeft hü in eenige opvolgende weken gewonnen de Grand Prix de Pari. het wereldkampioenschap, benevens het hoofdnummer van de Olympische Spelen. Dit is oJ. een machtige prestatie. De Vreag ea Ikeiaar Se ia den 1266 M. tandem wedstrijd. Ikeiaar Se ia den 50 K.M. wedstrijd zonder gangmaking. Jn den strijd om den 3en en 4en prüs tuimchen Ikeiaar ea d. Vrenir (Holland) en Steward en Aldon (Engeland) wisten onze landgenooten te winnen en daarmee den oen prys te verwerven, u P^btige kop aan kop-race be-, haalde Ikeiaar met wiel achteratand den Sen prys m den 50 K^Vf. strijd. Eerstaan- komende was Henri George (België), twee de Aiden (Engeland) met 15 c.M. verschil. De Hollandsohe wielrenners verteflHX- woordigen hun land op werkelijk waaMm wine. Comité huldiging Peetera. Naar de bladen melden is in Den Haag een comité gevormd, om Peeter» bü zün terugkomst opU3 dezer te huldigen. De toer der Hollandsche rennera. J. Ivene wlzt Zondag 1.1. te ZUrich van Henri Suter en Serig te winnen. Hand boogschieten. De HoUandache handboogschutters Gok onze handboogschutterx bonkten op de Antwerpsohe Olympiade een groot suc ces en behaalden met 3067 punten den eer sten priia. met 2027 den 2en en Irankrük met 2317 punten den Sen prils. Voetbal. Het Nederlandsch elftal in training. Zaterdagavond j.1. heeft op het H.V.V.- terrein te Den Haag een oefening plaats gehad van 1 uur. tusschen twee partijen die deel uitmaken van de Ned. Olvmniache voetbalploeg. Aanstaande Zaterdag sullen opnieuw oefeningen gehouden worden en wel te Am sterdam. Naar we vernomen zal ook J. de Natris weer deel uitmaken van het Nederlandsche team. Zwommen. In vtttphiHmde Waden ie gemeld, dn! het karopioeneeliap gekleed duiken van don Ned. Zwetnbond te Amwlor- daln. zal worden verspeeld-. wij vernemen echter van het be stuur der Coudeche Zwemclub, dut be- dneld knmploelitiehnp n.n. Zondag hij de Zwemwedstrijden, alhier, behaald zal worden. Men zie het programma ui onze editie van Maandag j.l. KINANCÏEEI.E HKR1CHTEN. WiaSKLKOBRSKN. Officiëeie notrerina te Amxtrrdaai. tt Aug. 1930. 10 Aug. 11 Aug. Londen 10.94 10.97 Be* «.46 0.52% 'W<l« ai.66 21AO "ru»»el 23.10 28.26 Zwitserland 60.— 60— Weenen lt66 1A6 Kopenhagen 46.10 Stockholm 46.25 Chriatiania «2,26 New-Yohk TOIX 'ITlM ONDERWIJS. De opvolging van Hector Treub. Naar de Tel. verneemt hebben curatoren der Gemeente-Universiteit, zich niet kun nen vereemgen met de ingediende voor dracht ter benoeming van een hoogieeraar in de vacature-Treub. en haar aan de fa- culteft teruggezonden. De voorziening in deze vacature, welke de faculteit reeds veel hoofdbrekens kost te voor zij haar destijds vermekle voor dracht opmaakte, zal nog wel geruimen tijd op zich laten wachten. LAATSTE BERICHTEN. In bezet gebied. EHRIaUN. 11 Aug. VjD. Uit Alledstein wordt gemeld, dat het aldaar, tot een in cident is gekomen tuascheiTeenige dron ken Itftliaansche soldaten en de vealUrheida- politie. Een der leden van de veiligheids politie werd door messtek» gewond door een Italiaan. De Italianen werden door een Italiaanech officier gearresteerd. De Russische vorderingen. PARIJS. 11 Aug. V.D. De Mutin deelt mede, dat het kabinet eergisteren in een achryven aan den heer Duhalgouet zijn voorstel heeft hernieuwd, n.1. de Fmnsche schuhWorderingen of de Russische te er kennen. Kamenew heeft bovendien ge vraagd te Parijs over die erkenning te ko men onderhandelen. Agitatie in 't Saargebied. SAAHBRUGKBN. 11 Aug. VJD. De Saar-regeering heeft een proclamatie uit- gevaardigd, waarin zü de agitatoren ver antwoordelijk stelt voor de duurte en ver- klaart, dit vanwege de Duitsche regeering eén hall millioen is beschikbmar gesteld voor dit doel van agitatie. De uitgangen der stad zyn verspreid; de algemeene sta- king ie binnenkort te verwachten. Geen hulp voor Polen. BAZEL. 11 Aug. VJ). De ..Baseier Koe-' meldt dat de Engelsche zaakgelas tigde uit naam van zün regeering den Poolse hen staatspresident officieel heeft medegedeeld. d«t zü niet in staat is den Polen door troepemendingen huh» ie ver- lr— Staking in 't SaargeMed. SAAHBRUOKHN. 11 Aug. V.D. In het Saaigebiod is een staking uitgebroken die zich ook in de mlinen uitbreidt De Fran sche bezettingsoverhedenwillen de staken de beambten dwingen en voor de keus stel len èf dienst te doen óf voor den krüga- read gebracht te word». Alle beambten die weigeren dienst te doen worden in hech tenis genomen. WEEKBERICHTE Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige westelijke tot noc «lelijke wind, xwoar- tot half bewolkt. w< nig of geen regen, iets warmer.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2