FEESTELIJKHEDEN n mt Bovenzaal Jollandia" Stoem-Wasscherij. ±1 HANDELSCURSUS, »r ZUSJE Groote Verkooping he oorlog. IN DEN SPOTHOEK. 31 AUGUSTUS 1920. GROOTE een Burgerwoonhuis MIJNHARDT'S Inschrijving van Leerlingen. Maandag 6 September aanstaande STENO-DACTYLO HANDELSSCHOOL BIOSCOOP „GOUDA VOORUIT" Markt 40. Aanstaande Maandag 23 Augustus begin der Heeren- en Jongenheeren-Costuums, Regenjassen, Engelschleer en Mancheeter Werk broeken en Stoffen Heerenpantalons anz. enz. •1. Heeft de $«ffeermg aan eenige Re geering eener weemde Mogendheid toege zegd, dat xlf tot een eventueeTen ejcononil- 8chen boycot van het ^uaaiafche^RUk hare medewerking zal vet|0én|||? 2. Zoo la, welk Is het Nederlandeche belang, waarvan de overweging tot de toe zegging heeft wWÖT - Genarnal Lgftfftd neemt jitrenge i lijn. Onlusten in 't Industrie-gebied. Lleyd George, Gioiitti e* Sintons in Zwitserland. ONS OVERZICHT. ding voor de tijding dat de Polen hun ze gevierende optnarach hébben gestaakt? Het 'officieele Poolsche legerbericht van De Nederlandera klagen wel een? over de wispelturigheid van t Weer. lftWn ze dankbaar zijn, 't is nog bestendig verge leken bij de weersgesteldheid in en om Minsk. Bovendien heeft 't weer daar zijn eigenaardige voorkeur. Telkens, wanneer de Russische gedelegeerden een bericht de Wereld willen inzenden, leent het zich uit stekend voor draadloos seinen, nauwelijks echter komt een Poolsch marconist aan het toestel, of met een slag slaat het oim, be gint het te stormen of te onweeren, zijn er in ieder geval zulke atmosferische storin gen dat het absoluut onmogelijk i# ook maar éfcnrwooaid het lut&tntfm door te zen- dèn. Dat <fè grillige Aujfu«&B-buien op een dergelijke wyee 't belangstellend toeziend Europa "'bp dergelijke "'wijzen parten speelt, is de eenige conclusie die men kan trekken, nu de Poolsche afgevaardig den naar de conferentie te Minsk hij voort during niets van zich laten hooren, welke stilzwijgendheid de Russen verklaren door te zeggen, dat luchtstoringen den mareo- nidienst verhinderen te functionseeren. ,In- tusschen hebben ze daarvan blijkbaar zel ve geeh last, Wiut de Eransche en Engel- sche bladen niet weinig achterdochtig maakt. Ze gelooven, dat niet 't weer, doch de Russen de „storingen" veroorzaken in den vorm van een streng toegepaste een suur. Zoo komen alle berichten uitsluitend van Russische zijde. Het Hollandsch Nieuwsbureau verneemt van deze zijde, dat de voorzitter der Russisch-Oekrajienschc vredeadelegatie bij de onderhandelingen te Minsk Donderdag de volgende voorwaar den bekend maakte voor den vrede tus- achen Rusland en Poleni le. erkenning van de onafhankelijkheid van Polen, met erkenning van het recht van het Poolsche volk zijn regeering nanr eigen wensch in te stellen; 2e. Rusland en Oekrajina zien af van elke schadevergoeding; 8e. de Oostelijke grens van Polen wordt ongeveer geleid volgens de in de nota van lord Curzon van 1 Juni aangegeven lijn, doch deze lijn zal vermoedelijk ten Oosten van Bialystok van Cholm uit ten gunste van Polen verder naar het Oosten worden gelegd; 4e. Polen mag niet meer dan 60.U00 man militaire strijdkrachten op de been houden, maar ter beveiliging van het land kunnen deze door militie worden aange vuld; de organisatie dezer militie en de nadere voorwaarden zullen nog worden ge regeld; 6e. terstond na de onderteekening van het vredesverdrag moet de militaire ont wapening beginnen, die binnen een maaml moet zyn afgeloopen; 6e. Polen behoudt slechts wapens en oorlogsmateriaal voor de uitrusting van 60.00U man; de rest moet binnen een maand na onderteekening van het verdrag aan Rusland worden uitgeleverd; 7e. Holen staakt terstond de vervaar diging van oorlogsmateriaal; 8e. Polen mag aan geen buitenlandschen staat zijn grondgebied afstaan tot opera tie- of etappe-basis tegen Rusland oi Oekrajina; 9e. de vijandelijkheden worden binnen 72 uur na de onderteekening van het ver drag gestaakt; het Russische leger blijft in het door de Russen bezette gebied, doch met tea VVbstea van de in de nota van Cur zon aangegeven lijn; het Poolsche leger trekt zich 60 werst terug van de tegen- wooirdige linie; het tusschen de beide le gers liggend gebied wordt neutraal ondet bestuur van Polen en van een gemengde, door de arbenlerevereenigingen te vormen comamssia; |10e. de terugtocht van het Russische leger zal gelijken tred houden met de ont wapening van Polen; 11e. Polen geeft al het spoorweg-mate riaal benevens al het materiaal en alle ma chines voor den landbouw en de industrie, die uit het in het voorjaar door de Polen bezette gebied zijn weggevoerd, aan Rus land terug; 12e Polen moet gelasten, dat gratis land wordt verdeeld onder de achtergeble ven betrekkingen van den in den oorlog gevallen Poolsche soldaten; 13e. aan Rusland wordt het transito- verkeer voor reizigers en goederen door Polen toegestaan, waarbij de spoorweg Wolkowisk-Bialystok-Crayewo in bezit en onder controle van de Russische republiek komt; 14e. Polen verleent volledige politieke en militaire amnestie; 16e. Polen publiceert terstond na de onderteekening het vredesverdrag en alle documenten, die betrekking hebben op den oorlog tusschen Polen en Rusland. Deze voorwaarden komen vrijrwel over een met de lijst van eischen, die Kamenef aan Lloyd George heeft overhandigd. Poolsche berichten betreffende de vre desonderhandelingen mogen ontbreken, over de gevechtsactie# is des te meer nieuws. Geen wonder. Het gaat hun zoo goed dat het een genoegen voor den leger staf ia de dageHjksche communiqué's op te maken. In tusschen verklaart de bevelvoe ring met nadruk, dat de Poolsche troepen (Wervermo.i(l «ij»- I» üt wellicht een iolei- 20 Augustus zegt oju: <Noord erf root De vijandelijke opperste legerleiding etelt vertwijfelde pogingen, in het werk om den voor hear wanhopigen toestand te redden. Zij heeft de meerder heid der tusschen de Weichsel en de Duit- sche grens staande strydkssohten tot een aanval tegen Plotak geconcentreerd en pro beert op deze manier den Weichselover- gang om de hoofdstad te omsingelen. Dit plan werd door gevechten die zich in de voorateden van Plotak ontwikkelden, geheel verijdeld. Met succesvolle ondersteuning van de bevolking der stad wend de vijand onder zware verliezen teruggeslagen. Af deel ingen van den rechtervleugel namen den laden dezer de linie langs de Naref en de rivierovergangen Pultusken Bezoek. Te gelijkertijd heeft het eerste leger voort- rukkend Radzymin en Wyazkow bezet en de Boeg overschreden. Centrum. Tot aan den 19en dezer wer den Sokolow, Drohiczyn, Biala en Koden aan de Boeg bezet. Door de bezetting van Drohiczyn werden aanzienlijke vijandelijke legerafdelingen afgesneden. De vyand trekt in paniek in Zuidelijke richting te rug. Onze buit neemt aanzienlijk toe. Het 2de leger van Generaal Sikoraki maakte meer dan 10000 gevangenen en veroverde 32 stukken geschut, 120 machinegeweren en 150 wagons met technisch materieel en proviand. De positie der Russen op 't Noorderfront wordt hoe langer hoe hachelijker. De Pool sche opmarsch tegen Miawa is begonnen, waardoor den corridor voor de Russen dreigt een impasse te worden. Het Hol landsch Nieuwsbureau verneemt dat de Polen Brest-Litowsk zijn binnengerukt, een gerucht dat gisteren ook reeds de ron de deed, doch dat nog niet bevestigd is. Volgens de „Tefnps" ontwikkelt zich op het hoofdtooneel der krijgsoperaties de be weging der Poolsche troepen, om de in verwarring vluchtende bolsjewistische le gers te omsingelen, met het succes, waarop anen rekende. In de richting van Ostrolen- ka heeft het Poolsche leger onder aanvoe ring van Franscbe officieren zich na har den stryid meester gemaakt van de forten van Pultusk. Tegelijkertijd achtervolgen andere troepen langs de Boeg den vluch tenden vijand in de richting van den hoofd weg Warschau—iBialy stokGrodno. Tengevolge van deze beweging en de ma noeuvre, welke Pilsoedski op de linie Dem- blin—©reetiLitowsk heeft uitgevoerd, zijn de vijandelijke troepen, die voor Warschau stonden, thans van drie zijden ingesloten. AUe verbindingen tusschen de roode strijdkrachten, welke ten Zuiden van Breat- Litowsk opereeren en de hoofdmacht van het bolsjewistische leger, ten Oosten van Warschau, zijn verbroken. De onlusten in Kattowitz zijn het begin geweest van een formeelen Doiitsch-Pool- schen burgeroorlog in Opper-Silezië. Al maanden lang was de atmosfeer geladen over een weer beschuldigde men elkaar van plagerijen, van oneerlyke propaganda m verband met de volksstemming, etc. Het moest wel tot een uitbarsting komen en de Fransche bezetters hebben die verhaast door hun ontactisch optreden. Nu weer orde te scheppen in den chaos, zal niet heel gemakkelyk gaan, vooral daar de Fransche generaal Lerond, die de leiding der bezettingstroepen heeft, er nu juist nietde man naar is, om tusschen de Pool sche en Duitsche wenschen en grieven door te zeilen. Hy heeft al iets toegelaten, of moeten toelaten, dat feitelijk in strijd is met de regelen die het vredesverdrag der bezet ters heeft voorgeschreven. Plotseling zyn er n.1. Poolsche troepen over de grens ge komen, die begonnen zyn voor een deel de Duitsche grensplaatsen te bezetten en die voor een deel op weg moeten zijn naar Kat- towitz. Misschien heeft men hier niet te doen met geregelde Poolsche troepen, doch met gewapende benden, die van de al ge meen e consternatie gebruik maken om plundertochten te ondernemen. In dit ge val zou dus geen schending van het vre desverdrag in 't spel zyn, waarmee even wel de feitelijke toestand niet vereenvou digd wordt. Het is de vraag of Lerond's troepen alleen in staat zuilen zyn, de rust te doen weerkeeren. Met zachte middelen stelt de Franache generaal zich niet tevre den: „Bist du nicht willig, so brauch' ich Gewaltl" heeft hy den vakvereenigingslei- ders toegebeten, toen ze te Beuthen met hem den toestand bespraken. Ze zijn ge dreigd met arrestatie, indien nieuwe onlus ten uitbraken. De Poolsche pers voegt hier aan toe, dat de intergeallieende commissie bevolen heeft dat alle schuldigen in kort geding gevonniad moeten worden door het krygagerecht. De Polen hebben maling aan die bedrei ging. Ze wekken toch op tot de algemeene staking in het geheele industriegebied. Gis termorgen hebben ze de volgende eischen gesteld aan de interge al lieerde commissie: le. verwijdering van de veiligheid sweer, 2e. verwijdering van allen, die zich in de twee afgeloopen jaren in Opper-Silezië hebben gevestigd, onverschillig of het Polen of Dudtschers sjjn, 8e. vestiging van een auto nomie, bestuurd door mannen, die Opper- .fialeziëra ayn, of niet-Opper-SUemërs, die meer dan twintig jaar onafgebroken in Op- per-bilezië wonen, 4e. arrestatie en veroer- van tile in de jongste gebeurte- betrokken Duitschers, 6e. schade loosstelling van alle mishandelde Polen. Worden deze voorwaarden piet aangeno men, dan zal de algemeene staking onmid dellijk beginnen. Over de troebelen meldde Wolff gister morgen 8 uur: Het geheele Opper-iSileei- sche grensgebied is door de Polen bezet. Boguntschiitz, Nikischacht, Laurahiitte en andere plaatsen ten oosten van Kattowitz zijn in handen vm de $olen. In Laura hiitte kwam het den afgeloopen nacht tot een ernstig gevecht tusschen de veilig heidspolitie, burgers en Polen. De politie had twaalf docden en een groot aantal ge wonden. De drukkerij van SchnelLmann werd volkomen vernield. Er wondt geplun derd. De Polen staan reeds voor Bogut- achütz-Noord, onmiddellijk voor Kattowitz. Om vier uur 's nachts is het in Kattowitz tot een ernstig gevecht gekomen met de veiligheidspolitie. Er vielen dooden en ge wonden. De politie nioett voor de over macht wijken. Met de Polen vechten, het geen uit de gevangen genomen soldaten blijkt, goed geëquipeerde Haller-aoldaten. De Polen marcheeren ter sterkte van 2000 man tegen Katowi-tz op. De veilig heidspolitie vraagt dringend om verstetr- king-De Hohenzollernmyn is reeds in sta king. Htavas beschuldigt de Duitsche regeering er van de onlusten te hebben ondersteund, daarhy speculeerend op t militaire succes der bolsjewiki. Te Berlijn wijst men die be schuldiging verontwaardigd af, de regee ring whscht haar handen in onschuld, ze heeft ze niet uitgelokt en kan ook niets doen om den stormte doen bedaren. Ze is met in staat Opper-Silezië te beschermen tegen de Poolsche terreur en moet de ver antwoordelijkheid voor de aanstaande ge beurtenissen overlaten aan de intergealii- eerde commissie, onder wie ook de Duit sche veiligheidaweer staat. De Duitsche regeering heeft al zorg ge noeg om vlak bij honk de rust te bewaren. De communisten laten meer van zich hoo ren dan de ministers, die eindelijk wel eenige viae anti e zouden willen nemen, lief is. In Weissenfiee, een voorstad van Berlijn, kwam het gisternacht tot een gevecht tus schen een aantal communisten en patrouil les. Daarbij werd een wachtmeester van de veiligheidspolitie gedood. Op een andere plaats dicht in de buurt ontstond een gevecht tusschen leden van de bewakingsdienst van den spoorweg en eenige mannen, waarbij een der mannen zwaar gewond werd. De gewonde, die, naar later bleek, oqk een communist was, ver klaarde bij z&f verhoor, dat hij den vorigen avond had deelgenomen aan een geheime communistische vergadering. In deze ver gadering waren de deelnemers in verschil - lendegroepen ingedeeld, die uit een terrein in Weissensee daar verbergen wapens moesten opgraven en deze onder bepaalde communisten verdeelen. Een deel der deel nemers aan de vergadering was aangewe zen voor het werk op dit terrein, de ande ren, onder wie ook hy, moesten ais uitkijk posten dienst doen en werden over het ge heele terrein verdeeld. Hierop werd dadelijk een groobe politie macht ontboden. 200 man verschenen en moesten het terrein doorzoeken. Er werd echter niemand meer gevonden. Men vreest dat het wapendepot reeds opgeheven was toen de botsing van de veiligheidspolitie met de communisten plaats had. In het idnustrie-gebied gist het weer of nóg. In een gedeelte van het Rijnsch-Westfaal- sche industriegebied kwam het gisteren in den loop van den namiddag tot onlusten van communistische en onafhankelijke zijde, in aansluiting van openbare vergaderingen, waar in de gewone frazen de ontevreden heid met het huidige regeeringssysteem werd uitgesproken en de invoering eener radenregeering volgens Russisch model .yverd geëischt. Te Dusseldorf werd na af loop der vergadering een demonstratie te gen het raadhuis en het gemeentebestuur op touw gezet. De Veiligheidspolitie zuiver de het plein en de omliggende straten met de bajonet. Eenigszins ernstiger waren de voorvallen in eenige plaatsen van het industriegebied van het Wupperdal. Zoo werd o.a. in de voor 4|6 gedeelte door metaalbewerkers bevolkte industrieplaats Velbert in den loop van den namiddag door de betoogers het raadhuis bezet. Zij riepen de radenrepubliek uit en zetten het gemeentebestuur af. Dergelijke incidenten vielen voor in na burige plaatsen, waar eveneens openlijk sympathie werd betuigd met Sovjet-Rusland en de uitroeping der radenrepubliek werd geëischt. Het valt niet te voorspellen of deze ge beurtenissen het sein tot een beweging van denzelfden aard in het geheele Ruhr gebied zullen zyn. Toch zijn er vele aanwijzingen, dat met het oog op de onvervulde wenschen der ar beiders in de loonkwestie en de levensmid delenvoorziening de gisting onder de mijn werkers de beweging zich geleidelijk dreigt uit te breiden tot een formeel oproer. Lloyd George is met vacantie naar Lu- zern vertrokken, sympathie met zijn vroe- geren vijand Duitschland's minister van Buitenlandsche Zaken Simons, die zyn va cantie eveneens in Zwitserland doorbrengt. Natuurlijk heeft dit aanleiding gegeven tot veronderstellingen, en de veronderstel lingen zijn geruchten geworden dat Simons en Lloyd George elkaar daar zullen spre ken. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Berlijn weet er evenwel niets van af. In ieder geval zal Lloyd George wel een be spreking hebben met Gioiitti, zijn Iteliaan- sehe collega. Te Rome wordt groote beteekenis ge hecht aan deze ontmoeting. Waarschijnlijk zal te Luzern de geheele Euro pee sche toe stand nog eens in zijn geheel worden na gegaan. Engeland en Italië volgen beiden een accomodatie-politiek met de arbeiders, om zoodoende de oppositie der socialisten en arbeiders te keeren. Hierdoor wordt na tuurlijk iedere actie naar buiten beinvloed. Indien Polen aan de winnende hand blijft zullen de geallieerden gemakkelijk tot over eenstemming geraken op de basis van vol ledige onafhankelijkheid van Polen. De „Idea Nationale" meent te weten, dat de Duitsche regeering officieele stappen heeft gedaan om een ontmoeting te bewerk stelligen tusschen den kanselier of den mi nister van Buitenlandsche Zaken van Duitschland met den Engelschen premier. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Hongaarsche kinderen aangekomen. De vijfhonderd Hongaarsche kinderen zyn gisterochtend met de Prinses Juliana te Folkestone aangekomen en door me vrouw Charles Rothschild op een goed maal onthaald, waarna zij naar Richbo- rough vertrokken voor drie weken qua rantaine, alvorens over Britsche huismoe ders verdeeld te wonden. JAPAN. Overstroomingen. De eilanden Kioeahoe en Shiikohoe zijn door ernstige overatrooaningen getroffen. Het aantal slachtoffers is ontzaglijk groot. AMERIKA. De toestand van Wilson. Een Reuter-bericht uit New-York ont leent aan de Washington Times, dat vol gens schout bij nacht Grey son, Wilson's geneesheer, Wilson 'zyn normaal gewicht terug heeft en weer normaal dagwerk ver richt. Hy doet op het Witte Buis armoefe ningen en loopt trappen. Hy dicteert vlot en teekent zyn meeste brieven. STADSNIEUWS. GOUDiA, 21 Augustus 1920. Het Koninginnefeest. Het Coijrté tot viering van den Koning innedag Jreeft zijn voorloopige besprekingen geëindigd; verschillende commissies zyn in gesteld en deze hebben met spoed de aan vankelijke plannen tot feestviering op Dins dag 31 Augustus uitgewerkt, zoodat thans reeds het geheele programma is vastgesteld. By de besprekingen heeft de bedoeling voorgezeten om de voornaamste feestelijk heden eerst in den namiddag te doen aan vangen en voorts om het programma naast een nationaal een sportief karakter te ge ven, teneinde daarvan opvoedende kracht te doen uitgaan. Uit het Comité, bestaande uit 30 leden, is het bestuur aldus samengesteld: G. J. J. Pot, le Voorzitter, J. Samsom, 2e Voor zitter, J. Bantzinger, le Secretaris, F. Tie- ter, 2e Secretaris, J. Reneman, Penning meester, J. Dercksen H.Mzn., J. C. den Boer, W. M. van Hulzen en C. van Eyk. De feestdag zal worden geopend met een bespeling van het Carillon; de heer van Zuylen zal in den vroegen morgen de volks liederen over onze stad doen klinken tot opwekking van allen om deel te nemen aan het feest ter herdenking van den 40sten verjaardag van H. M. Koningin Wihelmina. En deze opwekking zal door de burgerij ze ker worden ondersteund door de stad in vlaggentodi te steken; het comité zorgt er voor, dat door een tweetal muziekkorpsen een rondgang door de stad wordt gemaakt. Aan feeststemming zal het zeker niet ont breken; het Comité ontving toch van zoo vele zijden bewijzen van belangstelling, dat deze Koninginnedag ongetwijfeld met en thousiasme zal worden gevierd. De groote feestelijkheden beginnen in het vroege namiddaguur met zwemwedstrijden in den Bleekerssingel. De zwemmers uit onze stad kunnen zich daar met elkander in vre- delievenden kamp meten in het natte ele ment, en duikdemonstraties en polo zullen deze wedstrijden zeker tot een groot at- tractienummet; maken van den dag. Terwijl deze „natte" wedstrijden nog aan den gang zijn, zullen op de Markt de wed strijden op het „droge" worden gehouden. Daar zal ringrijden zyn voor paren met tweewielige rijtuigen, een spel dat in Gouda in vele jaren niet is beoefend doch vroeger steeds zeer in den smaak viel. En aange zien daarvoor nu belangrijke prijzen worden uitgeloofd, terwijl bovendien nog enkele verrassingen worden bereid aan hen, die met versierde rijtuigen aan den wed strijd' deelnemen, kunnen hiervoor zeker vele liefhebbers worden verwacht. Aan de gymnastiek is by het feest een groote plaats ingeruimd. Er zullen n.1. gym nastiek- en athletiekwedstryden worden ge houden in He open lucht door een groot aan tal geschoolde gymnasten, die onder leiding van den heer Boot zullen toonen, wat oefe ning vermag, en welk nut de gymnastiek en sport hebben voor de lichamelijke op voeding. En de kleinere jeugd kan zich daarbij vermaken met wedstrijden, die zoo uitermate voor haar geschikt zijn. Zooals telken jare op 31 Augustus ge schiedt, zal ook ditmaal in de Groote Kerk een orgelbespeling plaats hebben door den heer J. H. B. Spaanderman, die zich weder goede krachten als solisten heeft weten te verzekeren. In de latere avonduren wordt het feest op twee plaatsen voortgezet; op de Markt zal het Stedelijk Muziekkorps een concert geven en zal voorts het publiek zich kunnen amuseeren met een vermakelijke bioscoop; in de Kattensingel zal een gondelvaart wor den gehouden, waaraan, naar het zich laat aanzien, vele vaartuigen zullen deelnemen, die in lichttooi zullen zyn gestoken. Dat be looft op het water een schitterend effect De feestdag zal worden besloten met een groot vuurwerk op de Markt. Het Comité beijvert zich aan alle onder- NSTRIjpiÊI oie zpmerdag TEGENSTRIJDIGHEID i In deez' mooie zprnendagen Van Vacantie en genot, Hoort men onbphoud'lyk klagen Over 't „dijw levenslot"! Slapte 09k in alle zaken Geen yérbeet'ring komt tot stand, Alles (gaat men duurder maken In ons "H&W Vaderland Maar zoo moet men t wijf lend vragen j Is het wel zoo slecht gesteld Ziet men 't uitgaan alle dagen, Bljjkt er nog voldoende geld. Klachten hoort men bij dozijnen Over „dure etenswaar"; 't Duré reizen met de treinen Schijnt voor niemand een bezwaar! Iedereen wenscht mee te huilen Met de wolven in het bosch, Maar ondanks dat zjelig pruilen Leven ze er flink op los! Allé bioscopen blijken Overvol van uur tot uur! Niet het Leven, maar het kijken Maakt de toestand dus zoo duur! ARN. VAN RAALTE Jr. deelen van het feest de meeste zorg te be steden, zoodot wanneer het weder gunstig is, de Koninginnedag een grootsche feest dag worden zai. Examen Fransch. De heer Ed. Douwes Dekker, leeraar aan de H. B. S. 5-jarige cursus alhier, is be noemd tot lid der examencommissie voor de Fransche taal. Geslaagd. By de door de Pontschool alhier gehouden examens zyn geslaagd: voor Machineschrjj- ven: de dames W. Deur, J. Mallon en J. Heusdens. De heeren B. Blancken, A. W. v. d. Broek en G .v. d. Pouw. Voor Handelscorrespondentie Neder- landschde heeren C. Verwaal, J. Wilier en Th. v. d. Steen. Stenographic, 130 lettergrepen per mi nuut: de dames A. de Wys en H. van Leeu wen, allen alhier. De Rijkssuikerkaart. De minister van Landbouw maakt be kend dat in het tydvak van Maandag 23 Augustus tot en met Zondag 29 Augustus e.k. geldig zullen zyn de bons No. 46 en 47 van de Rykssuikerkaart. Uitvoerpercentage van boter. De minister van Landbouw heeft bepaald dat van de boter bereid door producenten, bedoeld in zjjn art. 1 en 2 van zijn desbe treffende beschikking van 15 Augustus 1919, welke zich schriftelijk hebben ver bonden tot nakoming der verplichtingen hun ingevolge genoemde artikelen opge legd, zal mogen worden uitgevoerd 40 der productie over de week van 8—14 Aug. j.l. Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Naar wy vernemen, heeft de Directie van de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda hedenmorgen de arbeiders(sters), met wie Maandag 23 dezer de arbeid zal worden voortgezet, in een der fabriekslo- kalen bijeengeroepen. By die gelegenheid heeft de Directie den ernst van den toestand van het bedrijf uiteengezet, en mededeelin- gen gedaan van de maatregelen, welke ten opzichte van de ontslagen arbeiders zyn ge troffen. Bovendien werden wijzigingen in de Ar beidsovereenkomst en het Fabrieksregle- ment voorgelezen, welke alle van zeer ge ringe beteekenis zyn en alleen veranderin gen betreffen inzake arbeidstijden, verlof dagen enz. Het is ons nog niet mogen gelukken bij zonderheden te vernemen omtrent de ten opzichte van de ontslagen werklieden ge troffen maatregelen. Wij hopen hierop in een volgend nummer te kunnen terugkomen. Het massa-ontslag. Men heeft ons gisteren onjuist ingelicht: een deputatie van ontslagen arbeiders der Kaarsenfabriek is wel op het stadhuis ge weest om den burgemeester te spreken, Z.Ed.Achtbare was echter niet aanwezig. De afvaardiging kon dus niet, zooals men ons had meegedeeld, by het hoofd der ge meente worden toegelaten. Een onderhoud heeft dus niet plaats gehad. Kinderlijkje gevonden. Eenige jongens hebben in het water van de Nieuwe Haven gevonden 't lijkje van een onvoldragen kind. Het was in een lap ge wikkeld. Vermoedelijk heeft men hier ti doen met een geval van abortus provocatua De politie stelt een onderzoek in. Besmettelijke ziekten. Van Maandag 16 tot Zaterdag 21 Aug. 1920 zyn aangegeven 6 gevallen va» Scabies. Gouda Vooruit. Voor een liefhebber van goede cinema^ graphie is het progrhmma van deze week bijzonder aantrekkelijk. De natuuropname en het journaal zijn beide zeer interessant, vooral de eerstgenoemde is een juweeltje wat de kleurenfoto betreft Verder een tweetal komische filmt waarvan vooral „Ham en Bud in de Harem bijzonder geestig is. Het hoofdnummer is wederom van d» Anglo-Hollandia filmfabriek en is getiteld „Zonnetje". Een beeld vol fijne trekjes, die telkens weder even ontroeren, terwijl ook de humor in de handeling niet is vergeten. Waarlijk een goed stuk werk van Hol landsch fabrikaat, dat iedereen die belang stelt in dezen tak van HollandBche indus trie, niet mag verzuimen om te gaan zien. De explicatie is deze week by den heer René bijzonder verzorgd en we hébben naar hem, alsmede naar den pianist met genoe gen geluisterd. LANGE RUIGE WEIDE. Een geval van diphthéritis is geconsta teerd ten huize van G. Kok Dz. OUDEWATER. De heer A. W. den Boer, secretaris onzer gemeente, is door B. en W. benoemd tot secretaris der Huurcommissie, terwijl als plaatsvervanger zal optreden de heer H. A. B. de Leeuw, ambtenaar ter secretarie. De heer S. P. Oimeweer, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan een R. K. M.u.l.o achool te Gouda. De loting voor de Nat Militie, lichting 1921, zal voor onze gemeente te Woerden plaats hebben op Vrijdag 17 Sept. a.s. v.m 11 uur. VERTROKKENEN. J. Heij uit Tuinstraat 50 naar Rotterdam, Oppert 149; P. E. van Hees uit R. van Cats- weg 30 naar Vianen; A. A. Noorlander uit van Beverninghlaan 15 naar Waddingxveen, Kerkweg B 19; C. Verwey uit Turfmarkt 37 naar Reeuwyk; H. M. R. Leopold uit Cra- bethstraat 40 naar Rome, Via Zanardelli 36; B. van Eyk uit Veerstal 4 naar Waddinx- veen, Broekweg; L. Flik uit Crabethstraat 57 naar Haarlem, Gasthuissingel 4; P. Snel, uit R. v. Catsweg 212 naar Rotterdam, Drievriendenstraat 12; D. W. J. Ruiters uit R v. Catsweg 34 naar Utrecht, IJsselstraat 12; K. F. Jeneson uit Vierde Kade 87 naar 's-Gravenhage, Jan Steenstraat 78; G. J. Nederlof uit Markt 69 naar Leiden, Jan Vossensteeg 35; J. Keiler uit Crabethstraat 38 naar Baarn,Sophialaan 38; W. J. M. van der Wijst uit Gouwe 18 naar Alkmaar, Heiligland 38; C. J. Coljée uit Fluweelen singel 37 naar Utrecht, Witte Vrouwesingel 18; M. J. van der Nap uit Crabethstraat 9 naar Groningen, Groote Markt 42a; P. J. Boegheim uit Snoystraat 41 naar 's-Gra venhage, Bezuidenhout; A. H. Leeflang uit Boelekade 151 naar Aalsmeer, Kanaalstr.; A. T. Nieuwenhuizen uit Boelekade 241 naar 's-Gravenhage, Stortenbekerstraat 258. GEVESTIGDEN. G. de Wit, sigarenmaker, uit Utrecht, Vest 22; F. Rasch, monteur, uit Utrecht, Lethmaetstraat 90; C. Broekhuizen, stof feerder, uit Alkmaar, van Persynstraat 17; I. van Leeuwen, dbe., uit Valkenburg, L. Tiendeweg 3; G. A. Both, uit Zutphen, R. v. Catsweg 49; J. van Schelt, administrateur gr. vaart, uit Enkhuizen, Kattensingel 50; A. C. Bode, schilder, uit Oudewater, Turf markt 29; K. Blanken, dbe., uit Haastrecht, Fluweelensingel 76; J. Aarsman, dbe., uit Obdam, Gouwe 39; Y. Meyer, dbe., uit Ba tenburg, Willens 28; H. van Meerten, klom penmaker, uit Stolwijk, Doelenstraat 16; D. Vis, controleur Nat. Bkverg., uit Reeuwyk, G. vap Bloisstraat 19; G. Voskamp, molen maker, uit Nieuwerkerk a. d. IJssel, Turf markt 57; A E- Gel ink, kantoorbediende, uit Amersfoort, Markt 5a; H. Roelof sen, klerk bel., uit Dordrecht, Karnemelksloot 30; F. M. Ernst, uit Zwammerdam, Broekweg 3; W. G. Verhoef, opzichter uit Amersfoort, Gouwe 43; A. A. Verhart, dbe., uit Waddinx- veen, Gouwe 168; G. Langhenkel, uit Am sterdam, Nonnenwater 1; G. Koster, schrij ver S. S., uit 's-Gravenhage, A. de Visch- markt 46; J. Jongenburger uit 's-Graven- hage, Bleekerssingel 80; P. Honkoop, dbe., uit Rotterdam, Gouwe 28; E. van Raalte, dbe., uit Hoogeveen, Regentesseplantsoen 13; K. Hoosbeek, arbeider, uit Gouderak, Vorstmanstraat 45. ue grens; aeze noopte, dat, niettegenstaande de ziekte in België zich nog uitbreidde, men toch binnen eenige maanden de zievete wel tot staan zou hebben gebracht, mits echter iedereen meewerkt, de genomen maatregelen stipt worden uit gevoerd en de plaatsen waar de ziekte heeft gewoed, grondig worden ontsmet. De Veepest. De Nederlandsehe Bond van Veehandela ren, door den Minister van Landbouw uit- genoodigd, mede te helpen, opdat de in Bel gië heerschende runderpest niet ons land binnendringe, heeft tot dat doel in de Zui- delyke provincies algemeene vergaderin gen belegd, waartoe de bond had uitgenoo- uigd de veehandelaren en veehouders. Deze vergaderingen werden deze week gehouden te Maastricht, Dell Bosch en Goes, waren overdruk bezocht en werden ook bygewoond door de verschillende districtsveeartsen. Zonder eenige voorwaarde zegden alle aan wezigen hun medewerking toe aan den Vee- artsenykundigen Dienst, terwijl men zich moreel verplichtte alles te doen, eventueel te talen, om te verhinderen, dat de ziekte ons land binnenkomt, terwijl men ver nachtte, dat ook de dagbladen belangheb benden en vooral de grensbewoners er op zouden wijzen, welk gevaar men hier loopt en hoe ernstig de gevolgen zullen zijn ais de ziekte hier binnenkomt. Alleen een V°üï^UreiM'e waa'ciaarilheid en algeheele santenuerking van den Vfeterinairen Dienst met de veehandelaren en de veehouders kan hier ons land voor een ramp behoeden. De Bond van Veehandelaren heeft toege zegd, dat hy van zyn kant alles zal aa 1- wenden, om ons voor die famp te sparen. Daarvan is den minister van Landbouw te legrafisch mededeeling gedaan. Hedenavond speelt htt tweede fevental van de GjZ.C. op het zwemtournooi voor 3e klassers te Schiedam. Voor deze jaarlijksch terugkeerei.de wed strijden heeft wijlen mevr. Bongersde Hoog een wisselbeker beschikbaar gesteld VOETBAL. Zondag 2 uur speelt Gouda I—T.O.P. I een vriendschappeljjken wedstrijd. Muiterij op de Jan van Nassau. HAMBURG, 21 Aug. Aan boord van het in de haven van Hamburg liggende s.s. „Jan van Nassau" is Donderdagavond mui terij uitgebroken, daar de bemanning, voor 't grootst# deel uit Philenen(T) bestaande, haar gage in Duitsch geld uitbetaald zou krijgen. Het kwam tot een gevecht met messen en revolvers. De havenpolitie moest ingrijpen en heeft eenige der muiters in hechtenis genomen. De kapitein van het stoomschip kreeg tengevolge van de op winding een beroerte en overleed. De West-Ind. Mail deelt ons mede van deze gebeurtenissen nog geen bericht te hebben ontvangen, wel een telegram van .en dood van den kapitein. LANDBOUW. De Veepest. De Tel. schrijft: een tocht per fiets, door de geheele Maastricht bleek ons, dat de maat regelen/door de regeering genomen tegen uit/België dreigende veepest, streng nagekomen. Tusschen ryksambte- militaire politie, ryks- en gemeen teveldwachters en marechaussée, heerscht een zeer goede verstandhouding en veel sa menwerking. De militaire politie, onder houdt de verbinding tusschen de verschei dene doorlaatposten en surveilleert in het veld, om het veevervoer te beletten binnen een strook van een kilometer breedte langs de grens. Met hun rijwielen verrichten hier de militaire politiemannen goed werk. Als er nieuwe voorschriften of bevelen van hoo- gerhand kohien, deelen *y die, onderling aan elkaar mede, daar het soms gebeurt, dat de ééne tak van dienst ze eerder ont vangt dan de andere. Telkens komen con troleurs, inspecteurs en veeartsen aan de grenzen, bespreken de genomen maatrege len en vragen aan de ambtenaren, of soms mèerder personeel noodig is, of dat nog an dere maatregelen kunnen worden genomen. Er heerscht dus een voorbeeldige ijver en alles grijpt goed in elkaar. Als nu de meest belanghebbende partijen, in casu de boeren, maar meewerken, dan zal het misschien wel losloopen. Het meeste gevaar schuilt in de pogingen om vee uit België, over de grens te smok kelen, met het doel, het in Holland te ver- koopen, omdat men liever een handvol geld voor een rund krijgt, dan het aan de vee pest ten offer te zien vallen. Misschien schuilt er dus wel eenig gevaar in, dat de binnenwegen (niet doorlaatposten) die'over de grenzen gaan, niet voldoende bewaakt worden door een permanenten post. Ook mag wd eenige aandacht worden gevestigd op de rivier de Maas, die door de besmette streken stroomt en heel licht de smetstof MARKTBERICHTEN. taf o«uit«ji f euiug. Coöperatieve llMmorsvereeniging „Gouda en Omstreken". Coöp. Tuinbouwveiling Gouda en Om streken. Veiling van 2U Aug. lycdö. Sny- boonen le srt. 5.60—io, idem 2e srt. U;iü~73,76» ytokspercioboonén 10 60 21.00, ötamboonen y.4o—d4.l0, Trotboo- nen 18—^2.00, Duitsche spekboenen 6.76—10, Fronkboomen 1.76—tJüJO, j too tle kooi 0.803.20, baivoye kool 6.60 b.'fo, Witte koot 8—3.10, Uien 3.3Ü— 6.20, Sjalotten j 3.20-4, Spinazie 1 5.73— 10, Tostelem j 4—7.60, Peen 1.30-2.60, lomaten A 2939, idem B 2127, i I. C'. 24—34, ideim bónken 10—0.2, idem kriel 2—7 per 100 KXJ.; 'Komkommers groene 0.205.60, ideon gele 1.6010 Bloemkool 0.8B-h21, Amdyvie le srt. 2.75—4, idem 2e sat. 1.50-fi, Kroksla 1.702.60, per 100 stuks; Peen j 36.60, Kroten 34.25, Selderie 2.102.70, Pe terselie 0.36, per 100 bos; Perziken stuk; Bieren 16 per 100 stuks. 0.05 Vii11, Meloenen f 0U.8-~O.70 per Coóp. Veilmgavereemging Oudewater en Omstreken. Veiling van 20 Aug. 1920. Peeren: Jutten 48—63, Diamant 30 82, Muskus 30—33, Burées 27—43, Gl^jdvanriet 6156, Heerenperen 19 Vygeperen 27—31; Appelen: Ker- wick 19—23, Snyboonen 10—d2, Stam- boonene 1113, Sipekboonen 910, id. 2e srt. 10.50, per 100 K.G., Rabarber 2 <2-50, Peterselie 2—2.40, Selderie 2— 2.40, per 100 bos, Eieren 14i>0—»16 per 100 stuks. Aanvoer weinig. Handel vlug. Ook niet-leden kunnen hier aan de vealing veilen. PREDIKBEURTEN Zondag 22 Augustus 1920. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10H u. Ds. Houtgast, te Nieuwkoop. St. Janskerk. 7V4 0, v.m. Ds. Verkerk, te Gouderak. 10 u. v.m. Ds. Verheul. 2 u. n.m. Ds. Gulling, te Hoogeveen. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Scharten AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. van der Heijden, te Berkenwoude. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Hoekstra. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjn. en 7 u. n.m. Ds. Gunning te Hoogeveen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 6 u. n.m. Ds. Gysel, te IJlst Gebouw Salvatori, 9% u. v.m. Ds. Giisel te IJlst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Verkerk HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. van de Vegte, te 's-Gravenhage. A Geref. Kerk. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Leesdienst. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuizen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Bulskool. 6 u. n.m. Ds. Hoek. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u.' n.m. Ds. de Bruin. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Kanis; Evangelisatiegebouw. 10% tt. v.m. en 7% u. n.m. De heer Smit, godsdienstonderwijzer - te Delft. HADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vm. en 6% u. n.m. Ds. Steenbeek. Remonstr. Kerk. 7 u. n.m. Ds. Jager, te Boskoop. ZEVENHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kyne. Lob, a. d. Rotte. 7% u. n.m. Ds. KUne. BURGERLUlnrSTAND. SCUKIfijF V AARTBEKIUHTEN De „Brabantia", aldus de Tel. het zus- teredup van de „Limbuigia". welke den oen rébruari van dit jaar voor het eerst in Amsterdam meerde, gelukt in bijna alio opaichten op dit eerste schip. Voorname lijk merkten wfi op, dat de machinekamer der „Brabantia" veel ruimer is gobouwu en dat de opstelling der machines anders is. Ook de inrichting van sommige salons en van de superluxueuse cabines, waarvan er vier in het schip aanwezig zijn, welke POT hut per overtocht 6000 gulden moeten opbrengen, kwam ons stemmige»-, stijlvol ler voor dan by de „Lambuigia" (Het zeekasteel, dat ruim 20.000 tori meet en 188 M. lang en 22 M. breed is. van de kiel tot den top van den mast 58 M. meet. en dat als „Wjlliam O'swaJd" oorspronke lijk ook voor de H. O. L. bestemd was, zal 1 September as. onder beivel van kapitein J.^Maaa de eerste reis naar Argentinië Stv. My. Nederland. Banka, arr. 20 Aug. v. Java te A'dam. Jan Pietersz. Coen, arr. 20 Aug. 4 u. n.m. van Batavia te IJmuiden. Rott. Lloyd. Goentoer, vefctr. 18 Aug. v. Batavia naar Rotterdam. Kediri, v. Benisaf n. Midlesbro, pass. 19 SaJatiga, vertr. 19 Aug. v. Alexandria n. Gibrjtitor (v.o.) Kon. Hol!. Lloyd. Kennemeiiand (thuisr.) pass. 20 Aug. Quessant. Zeelandia (uitr.) vertrok 20 Aug. v. Ply mouth. Holland Amerika Lyn. Niquw-Amsterdam, arr. 20 Aug. v. New- k York tie Rotterdam. Noordam, vertr. 20 Aug. v. R'dam naar New-York. Theittisto, v. Hamburg n. Savannah, pass. 19 Aug. 8 u.rv.m. 60 m. W.-Bishop's Rock. Kon. West-Ind. Maildienst. Oranje Nassau, (thnisr.) arr. 17 Aug. te Madera. 't Stuyvesant (uitr.) pass. 19 Aug. de Azo- ren. GOUDA. GEBOREN: 8 Aug. Johanna Maria, d. v. J. S. de Vroom en G. M. Steen winkel. Wil- helmina Magdalena, d. v. P. Kulik en M. Hammer. 19. Anna, d. v. C. G. van Erkel en G. Kroes. Tetje Carolina, d. v. G. Dazler en T. C. Koppendraaier. 20. Martha Hendrika, d. v. H. M. Visser en M. Pruis. Aagje, d. v. W. de Ruyter en A. Vermeulen. ONDERTROUWD: C. Nys en G. Lint hout. M. Woerlee en M. E. Hommels. R. J. Vuyk en J. E. Relander. P. J. Grevestuk en A. Cattel. J. M. Vellingen en G. M. J. C. van Dyk. J. J. Kolenbrander en J. W. van der Pool. J. de Jong en E. F. B. N. Schip pers. G. J. van Oei en M. J. Verbeek. OVERLEDEN: 18 Aug. Gerrit Verwey, 36 j.'Nicolaas J. C. van den Berg, 26 j. ADVERTENT Hf N: ter gelegenheid van den 40sten verjaardag van H. M. KONINGIN WILHELMINA. BIJZONDERHEDEN VERMEIDEN - DE BR00TE BILJETTEN - Het Comité vei-zoekt de ingezete nen door het uitsteken van vlaggen en het aanbrengen van versieringen en verlichting aan hunne huizen het feestelijk karakter van den dag te verhoogen. By voldoende deelneming zullen voor versiering en verlichting prjjzen worden beschikbaar gesteld. Aanmelding daarvoor tot DINS DAG 24 AUGUSTUS a.s. 8 u. n.m. b\j den 2en Voorzitter van het Comité. Namens het Comité, J. SAMSOM, 2e Voorzitter. J. BANTZINGÊR, le Secretaris. Aan de N. V. Stoom timmerfabriek „ZWEDEN", Witte vrouwensingel 981100, Utrecht, kan een bekwaam FRA18KR geplaatst worden. Woning beschikbaar. Te huur of te koop gevraagd: of KANTOOH0ELEGKNHEID, liefst waar telefoon aanwezig ia. Br. ondar no. 5040 Bureau GOUDSCHE COURANT, Markt 81. 8 BOSKOOP. Adv*rtcoUën cn abonnementen op dit blad worden aangenomen door P. A. WELLER, Züdeweg 72. Villa's sn Hulzsn TE KOOP aangek, gunstig gelegen te APELDOORN. .,wi> Br. fr. C. HOOGENDIJK, Hattem- scheweg 50, Apeldoorn. WADDINXVEEN. Advertentiën en abonnementen op dit blad worden aangenomen door A. NOTEBOOM, Boekhandel. Waddinxveen. Inajen jtoekjangn verstopping 'LAXEER.-TABLE.TTEN WhJJK» DOM 60® OU mm «noaousTen in9| GOUDERAK. Advertentiën en abonnementen op dit blad worden aangenomen door I.. VLEGGEERT, Gouderalt., g De DIRECTEUR van den HANDELSCURSUS te OOUDA, maakt bekend, dat hij op dtc avonds vpn half acht tot 9 uur in het gebouw der ftitlioó! ih het Paradijs Zal zitting houden voor de inschrijving der nieuwe leerlingen, zoowel voor de verschillende klassen van den Handelscursus als voor de opleidende klasse tot dezen cursus Degenen die de school voor gewoon Lager Onderwijs doorloopen hebben kunnen bp Verklaring van het Hoofd der School «onder examen tot de opleidende klasse worden toegelaten. Alle leerlingen worden MAANDAQ 13 SEPTEMBER 's avonds t« 7 uur op school verwacht. 5062 64 LEIDEN NIEUWE RIJN 60-61. Tal. 1216. UTRECHT 8REESTRAAT 34 Tal. 3360. B0UDA TURFMARKT 63. 1 SEPTEMBER aanvang der KANTOOR EN HANDELSOPLEID1NO 5061 met kodelooze plaatsing op kantoor. 50 TALEN - BOEKHOUDEN - HANDELSCORRESPONDENTIE STENOORAFIE - MACHINESCHRIJVEN. enz. Oplmldlns voor PRACTI|K en EXAMENS. OPLEIDING VOOR MP.KCUKIUS- EN VEREENIG1NG VAN LEERAREN. PROSPECTUS EN INLICHTINGEN GRATIS. BOT Aanmelding en Inschrijving vóór I September. Na het groote succes van onze groote film MOEDER, brengen wy U deze week wederom een enorme HOLLANDSCHE kunstfilm in 5 Acten. (Zonnetje). In de hoofdrol de kleinste Hollanduche filmartiste, een allerliefst zesjarig meisje RKNÉE SPILIAR. $059 40 De andere rollen worden vertolkt door de beroemde Hollandsche filmartisten, o.a.: ANNIE BOS. ADELQUI MIGHAR. LOLA CORNERO, en«.. ena. Wie MOEDER zag, zal ook ZUSJE willen zien. DE MOOISTE HOLLANDSCHE FILM OOIT VERVAARDIGD. MOEDER en ZUSJE sullen beiden een «ven groot succes blijken. Slechts e dagen l Slechte e dagen I WH van een ZELDZAME COLLECTIE i HEERENCOSTUUMS in alle maten en kleuren zooals Zwart, Bruin, Brons, Grosn anz. anz. vanaf f 24.SO f 27.- f SO.- f SB.- en hooger. JONGENSCOSTUUMS In alle maten en kleuren vanaf V 18.SO. 5060 Allms mosl In e dagen wag. too Dut allsn naar BsksunI fss „HOLLANDIA", Markt 40. SLUITING Zaterdagavond 9 uur.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2