hier spoedig ineengestort. (De leküiur van tien staat»«reep berustte bii dr. Berg, een loeraar van de H. B. S. en reserve eerste luitenant, die het valache gerucht had ver spreid dat te Halle, Leipzig m Maagden burg de radenrepnbliek was uitgeroepen. Toen Berg echter kennU kre#g van het mislukken van den coramunistischen op stand in de andere deelen van het rük. ontbond hij vlug het inmiddels gevormde revolutionnaire uitvoerend bewind, dat reeds de Koethensche radenrepubliek had uitgeroepen, tonder een gevecht roet hei naar Koethen Opgerukte bataljon rfiks- weerbaarheid uit Dessau aan te binden. De overheid was voordien ai een tegenataking begonnen. De rust is inmiddels te Koethen hersteld. De raddraaiers «ijn ontsnapt. Oostenrijk is in opschudding wegens een nieuwen Hongaarsche® inval, die onder de volgende omstandigheden plaats had. Na dat de Oostenrükache gendarmerie te Prel- lenkirchen een automobielen-conwooi aan gehouden had, dat munitie en contrabande die voor Hongarije bestemd waren, bevatte, tün des nachts ongeveer 80 Hongaarsche soldaten In uniform de Ooatenriikacfce gr»* overgetrokken. Na een gevecht met de grenswacht drongen zij in Prollenkir- chen binnen met de bedoeling om «iëh van het transport meester te maken. De Oos- tenrijkjache troepen slaagden er, nadat zij versterkt, wanen, in om de Hongaarse he soldat» pve* de grepa, .terug te drijven, zonder dat etii iets kondon medenamen. iNpg f^raren alle gemoederen verruk! van de^e schending der neutraliteit toen. paai1 verscheiden Weansche bladen uit Wiener Neustadt vernemen, Vrijdagavond, op de Leitha-brug een vrachtauto, door een Hon- gaarsch vlieg-officier bestuurd en met zware kisten (beladen, door de «endannerie werd aangehouden. In de kisten moet zich een vli^gtujg-.. en artijlerie^materiaal be- V©Vg»s dé' ^Xi<b. Ztg." is des avonds een groote bijeenkomst te Wliener Neustadt ge houden, waarin de bewapening der arbei dersklasse geëischt werd. 'De Hongaarsche gezant te Woenen heeft zUn verontschuldigingen voor het gebeurde te Prellenkirchen (een gehucht van onge veer 1000 inwgners op 3 K.M. van de fcrens) aan de regeering aangeboden en een streng onderzoek toegezegd, Desniettemin is de opwinding te Weenen algemeen. Tusschen Oostenriik én (Roemenië is een handelsverdrag gesloten, dat vébrloopig een jaar geldt. Roemenië verplicht zich o.a. by het verdrag aan Oostenriik te le veren 48.000 ton benzine en 72.000 ton pe troleum. Er wordt, naar verluidt, onderhandeld over het afsluiten van een dergelijk ver drag met Servië. In Ierland gaat het onveranderd rumoe rig toe. Volgens den correspondent der „Daily Telegraph" te Cork werden alle brieven voor militaire autoriteiten en po litie te 'Macroom opnieuw door Sinn Fei- ners geroofd, door het aanhouden van den mailtrein van Cork bii Crookstown. Toen de trein die plaats genaderd was sprongen op eens dertig mannen uit een schuilplaats achter heggen en renden het perron op met revolvers in hun hand. Zii vielen de loco motief en mailwMfen aan en maakten ma chinist. stoker en twee conducteurs on schadelijk. Toen doorzochten zii alle mail- zakken en lieten daarin «een enkele brief voor militairen of politie in achter. Hun werk duurde een uur: daarna stopten zii alle andere correspondentie weder in de zakken en de trein kon verder gaan. De of ficieels correspondentie voor Macroom is den laatsten tüd Herhaalde malen geroofd. De vrouw van den burgemeester van Cork is door den minister van binnenland- sche zaken naar Londen geroepen, waar baar man in de gevangenis te Brixton is opgesloten en weigert voedsel tot zich te nemen. De burgemeester is erg zwak we gens de hongerstaking, die hij hardnekkig toepast. Hij was echter gisterochtend nog in staat den brief van het ministerie van binnenlandsche «aken te lezen, waarin hem werd medegedeeld, dat hii niet uit de ge vangenis zou wonden ontslagen. Hij ant woordde. dat hii volkomen voorbereid was om gelukkig te sterven. Naar verluidt, heeft de Roomsche geestelijkheid er krach tig op aangedrongen met de hongerstaking op te houden, omdat het tegen de beginse len van een goed katholiek indruischt zijn leven in de waagachaal te stellen voor an dere dan godsdienstige beweegredenen. De burgemeester tpok zich echter van deze raadgevingen' niets aan. Zar de régewirtg dozen keer bii haar wei gering to( oh$)ag uit de gevangenis blij ven. teneinde een voorbeeld te stellen op gevaar af een "martelaar voor de lersche zaak" te maken? BUITEN LANDSCH NIEUWS. w POLEN, be Pool ache tegenvoorstellen. Dz «aö' de Pqolaché delegatie te Minsk gegeven ^instructies luiden'als volgt: 1. Polen maakt slechts aanspraak op de gebieden, welke door een in meerderheid Poolsche en katholieke bevolking worden bewoond. Dit standpunt wordt trouwens door de tegenwoordige Russische regeering niet bestreden. SL Polen kan niet onverschillig blijven voor het lot dei; volken welke vroeger deel uitmaakten van de oude koninklijke Pool- «she republiek, en verlangt voor deze vol ken het recht, vrijelijk over hun lot te be- aohikkon. 8. De verklaringen, welke door de Sovjet- regeering omtrent deze punten zijn afge legd en zoo dikwijls werden herhaald, moe ten door daden worden gestaafd. Op het voornaamste oorlogstooneel heb ben de Poolsche troepen, welke gekomen waren uit de richting van Demblin (Ivan- gorod), en in de richting van Brest-Litowsk en Drohiszyn waren voortgerukt, den mid denloop van den Boeg bereikt In de laatste dagen zijn 190.000 gevangenen gemaakt. De voornaamste krijgsverrichtingen hebben thans plaats in het gebied tusschen de Na- ref en de Boeg, waar de voor Wkrschau verslagen roode troepen in allerijl terug trekken. Het Poolsche leger rukt op in de riohting van Ostrolenka en heeft blijkbaar de bedoeling, de verbinding van het bolsje wistische centrum met zijn rechtervleugel af te snijden. Bijna alle afdeelingen van het roode leger, die er niet in slaagden, naar den Oostelyken oever van de Skrwa terug te trekken, zijn omsingeld en gevangen ge nomen. FILIPPIJNEN. ï>n dorp begraven. BÜ een storm die kort geleden heeft ge woed, beeft een aardstorting plaats gehad, welke een dorp onder honderden meters aarde begtoef. Zeventig inboorlingen zijn omgekomen; er atjn geen lijken geborgen. BINNENLAND. De winterdienet WJ de spoorwegen. De plannen omtrent den datum van in voering van den wunterdienat bü de spoor wegen hebbon volgens het Hbld. eenige wijzigingen ondergaan. Lag het aanvankelijk in de bedoeling de nieuwe regeling op 27 September te doen ingaan, later heeft men besloten, op dien datum, in verband met het invoeren van den wintertijd hier te lande, alleen het ver trek der internationale treinen een uur te vervroegen. De eigenlijke winterdienst, waarbij, zooals wjj reeds meldden, slechts enkele treinen, uitvallen, treedt od 2b Oc tober in werking, de datum waarop in Bel gië, Frankrijk en waarschijnlijk ook in het bezette gebied langs den linker-Rijnoever de wintertijd zal worden ingevoerd. Een nieuw Duitsch-Nederlandsch gpoor- tarfef. Volgens de Tel. zal een nieuw Duitsch- Nederlandsch spoortarief 1 September a.s. in werking treden. Het houdt rekening met den wisselenden Markenkoers, door bijzon dere bepalingen, betreffende de berekening van het tarief op Hollandsch ge/bied. Deze nieuwe bepalingen beantwoorden elk aan de verschillende waarde van den markenkoers. Telkenmale zal bij groote schommelingen van den markenkoers spe ciaal worden bekend gemaakt, welke para graaf in werking treedt. De financieel* gemeente Hoen «broek. De „Limb. Koerier" meldt nog dat het algemeen Mijnwerkerafonds «een gevolg heeft gegeven aan het verzoek van den burgemeester van Hoenrtroak om ten las te züner gemeente een tijdelijke geldJee- ning aan te gaan, ter voorloopige dekking van het door de Geldersche Crediefcvereeni- ging verleend crediet voor den aankoop van waterleidingbuizen. De directie van het Algem. Mijnwerkers- fonds stelt zich op het standpunt dat der gelijke financieele transacties op korten termijn, niet op den weg van haar instel ling liggen. Intusscheo zal. naar het blad verneemt, deze gang van zaken voor het Geldersche geen aanleiding «yn om terug te komen op haar besluit tot uittrekking van de faillis sementsaanvrage ten aanzien der gemeente Hoensbroek, daar het inmiddels tusschen partijen tot een schikking ia gekomen. Zuiderzee. Aan het jongste maandbericht betref fende de Zuiderzeewerken is het volgende ontleend; iDe eerste boorploog beëindigde de borin gen langs de Friesche kust; voor zooveel de weersgesteldheid het toeliet werd ver- volgensj voortgegaan met het onderzoek naar de aanwezigheid van kleileem in den zeebodem nabij Stavoren; overigens wer den boringen verricht langs de Noord-Hol- landschen kust. in verband met de aldaar te ontwerpen werken ter voorziening in de afwatering. De tweede boorpl oeg zette de boringen in de richting van den ontworpen afsluit dijk tusschen Wie ringen en de Friesche kust voort, doch ondervond daarbij veel oponthoud door de slechte weersgesteld heid. iDe peilingen werden in de eerste plaats voortgezet benoorden de Zuid-flteenplaat. ten einde den loop der bestaande geulen aldaar nauwkeurig te leeren kennen. Ver volgens werd aangevangen met een ope ning van het gebied benoorden het Ooste lijk deel van Wieringen, in aansluiting -aan het gebied, dat in het vorige jaar weixl op genomen. 'Beteugeling van het Amsteldiep. Voor de uitvoering van de werken volgens be stek No. 1. dienst 1920. werd het benoodig- de ibagger- en stortmaterieel verder aan gevoerd. Met het storten van klei werd voortgegaan en met het storten van zand werd aangevangen. De kleidam in de kleine geul kwam gereed en met het aanbrengen van de 'bazinking op dien daan werd op 27 Juli begonnen. Als proef werd in den kleidam in 'ie groote geul een hoeveelheid kleileem ver werkt, welke werd gebaggerd langs de Oost- of Wieringsche eiide van het Am steldiep. (Het bij wijze van proef baggeren van klei op de Waard tusschen het Oude Vlie en de Doove Balg, werd voltooid; met. de aldaar gebaggerde specie werd in de nabij heid een proefdam in zee gestort, terwijl •zoowel van den bovengrond als van de daaronder gelegen blauwe klei de in het bestek voorgeschreven hoeveelheid naar de droogplaatsen te Stavoren werd gevoerd, wat ook geschiedde met de voorgeschreven hoeveelheid van de op den Westwal van het Amsteldiep gebaggerde klei. Door den aannemer werd bet voor het 'zinkwerk benoodigde Geldersche rijshout op Wieringen aangevoerd. De aanvoer op Wieringen van het van rijkswege aangekochte rijshout is afgeloo- pen. Met den aanvoer van zink- en stort- steen op Wieringen en bü Den Halder werd voortgegaan. Eenige mededeelingen worden verder ge daan omtrent de wyae, waarop stroomme tingen in zee worden uitgevoerd en om trent de daarvoor gebezigde instrumenten. Het Nederlandsehe Roode Kruis en hei verwoeate Fransche gebied. (Naar het Vad. verneemt, is het hoofdbe stuur van het Nederlandsehe Roode Kruis voornemens, waaneer het daartoe den noo- digen financieel» steun van particulieren kan Aankrijgen, hulp te verleenen aan de Nederlanders in de verwoeste gebieden in Erankryk, die door de oorlogsvernielingen nagenoeg alles ook hun bestaansmiddel hebben verloren. Alleszins betrouwbare berichten wife» uit, dat de armsten onder hen in inderdaaa hoogst droevige omstandigheden verkee- ren en vrijwel alles ontberen. Onder die Nederlanders «yn er, die nagenoeg hun le ven lang reeds in Frankrijk gevestigd cijn; wier zoons in Franschen legerdienst waren en deels sneuvelden. Zü waren in hun nieu we vaderland nijvere en goed aangeschre ven burgers, pieest landbouwers en veehou ders, voor een deel zeer welvarend, thans vrijwel tot paupers geworden. Van Fransche ziide wordt voor deze vreemdelingen nieta gedaan, evenmin van Duitache zijde, alleen worden successieve- lök de requiBitiebons betaald. Met een bedrag van 10.000 zou althans aan de allerarmsten onder hen. die door tusschenkpmat van het Nederlandsehe ge zantschap te Parijs, dat voor zaakkundige verdeeling kan zorgen, hulp van werkelijke beteekenis kunnen worden geboden. Het „Roode Kruis" óoetydan ook een krachtige oproep aan alle landgenooten, hiertoe mede te werken. Vrüe Liberalen en de Grondwetsherziening. Dp ^commissie van advies van den Bond van Vrilë 'Liberalen omtrent de herziening vau de Grondwet, beeft, naar de Nationale meldt, haar rapport uitgebracht. Het doel waarmede zij was ingesteld, namelijk om een bespreking van de wijzi gingen, welke in de Grondwet behporen te worden gebracht, in een vergadering van den Bond van Vrüe Liberalen voor te be reiden, bracht mede. dat de commissie haar aandacht niet had te schenken aan beden kingen von redactioneelen of ondergeschik ten aard, waartoe de bepalingen der Grond wet aanleiding geven en evenmin aan zui ver juridisch-technische onderwerpen. Zü komt na haar beschouwingen tot de volgende conclusies: 1. De erfopvolging van den troon wordt beperkt tot de wettige nakomelingen van Koningin Wilheimina. 2. Voor het wetsontwerp tot aanwijzing van een troonopvolger vervalt het vereisch- te van een Vereenigde Vergadering der Staten-Genaraal in dubbelen getale. Het wetsontwerp moet echter door een referen dum worden bekrachtigd. 3. iBü gebreke van een troonopvolger moet over den regoeringsvonm en eventuee' over den persoon van den nieuwen koning bij een wet, door een referendum bekrach tigd, worden beslist. Ook bier vervalt het vereischte van een Vereenigde Vergade ring der Sta ten-Generaal in dubbelen ge tale. 4. Het verbod van het dragen van een vreemde Kroon wordt uitgebreid tot den Prins van Oranje; de uitzondering ten be hoeve van de Kroon van Luxemburg ver valt. Dd»bepaling wordt zoo geredigeerd, dat een drager van een vreemde Kroon, die tot den Nederlandschen troon wordt opgeroepen, de gelegenheid heeft van de vreemde Kroon afstand te doen. •5. De afstammeling van den Koning, die tevens de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, voert den titel van Prins of Prinses van Oranje; de woorden: „is des Koning8 eerste onderdaan" vervallen. 6. Alle tnagtaten worden aan de goed keuring van de Staten-Generaal onderwor pen. 7. De woorden „en 'bezittingen" in ar tikel 61 vervallen; deze woorden vervallen eveneens in de artt. I. <62. 164. en 183. •8. Algemeen vrouwenkiesrecht voor de verkiezing van de l«den der Tweede Kamer wordt als grondwettelijk voorschrift opge nomen. 9. Het aantal leden der Tweede Kamer wordt uitgebreid en op ten hoogste 200 be paald. 10. De schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kiamer wordt op f 6000 ge bracht. 11. Algemeen vrouwenkiesrecht voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad wordt als grond wettel ük voorschrift op genomen. 18. De verplichting voor de-voor het le ven aangestelde rechterlijke ambtenaren om bü het bereitkeapvan den 70-jaafaen leeftüd ontslag te nemen, wordt opgeno men. 14. Medewerking aan de rechtspraak door leeken wordt mogelijk gemaakt. 16. De openbare godsdienstoefening buiten de gebouwen en besloten plaatsen (processiën) wordt vrijgelaten, behoudens de noodige maatregelen ter verzekering van de openbare orde en rust. 16. De tweede lezing voor een voorstel tot Grondwetsherziening wordt vervangen door een verplicht referendum. 17. Onder de additioneele artikelen wordt de bepaling opgenomen, dat bü tot standkoming van deze Grondwetsherzie ning zoowel de Eerste als de Tweede Ka- mar worden ontbonden. Internationaal Vrühandelscongres. Op uitnoodiging van de Cobden Club te Londen en de overige vereenigingen voor den vrijhandel in Groot-Brittannië zal op 6, 6 en 7 October a.s. een internationaal vrijhandelscongres worden gehouden in de Caxton Hall te'Londen. Vooraanstaande economen uit Europa (ook uit de Centrale rijken) en de Ver- eenigde Staten van Amerika zullen, naar men verwacht, de bijeenkomst bijiwonen en praeadviazen inleveren over de onder werpen, die behandeld zullen worden. n.l.: 1. De tegenwoordige economische® toe stand der wereld; in hoeverre kan vrijhan del daarin verbetering brengen? 2. De hooge kosten van levensonder houd: hoe kunnen deae door vrijhandel worden vemiinderd? 3. Stabiliteit der financiën: op welke wftze kan vrijhandel haar herstellen 1 4. De „open deur". 15. Vrijhandel als een noodzakelijke voorwaarde voor een daadwerkeliiken vol kenbond- 4 6. Het gevaar van protectie in Groot- Brittannië. Bovendien zullen OP de bijeenkomst, die ook door Nederlandsehe econome® zal wor den bijgewoond, plannen worden bespro ken voor het houden van een internatio naal vrühandelscoogrea in Amsterdam in het jaar 1921. Zooals men zich zal herin neren, zou zoodanig congres in September 1914 te Amsterdam hebben plaat» gevon den. doch werd dit door het uitbreken van den oorlog onmogelijk. Nederlanders, die de bijeenkomst te Lon den wenschen bü te wonen, doch daarvoor geen circulaire ontvingen, gunnen deze aanvragen bü den secretaris van de Ver- eepiging „Het Vrije Ruilverkeer", mr. C. D. Salomonaon, Heerengracht 516. Am sterdam. Behandeling van vreemdelingen. Een inzender in de „Pali Mall Gazette" klaagt, naar aan de „N. R. Crt." wordt be richt, ernstig over de alleronaangenaamste moeilijkheden voor Engelsche reizigers voor Nederland, in het bijzonder over de in schrijving by de politie met den rompslomp en 't tijdverlies daaraan verbonden. Hij acht registratie bij de politie volslagen overbo dig voor den bezitter van een Britsch pas poort, dat voorzien is van een Fransch, Bel gisch en Nederlandsch visum, zooals in zijn geval. De reizigers worden behandeld als waren zij bolsjewiki. Hij raadt Nederland aan de totaal overbodige voorschriften te herzien. Vele reizigers zijn ala hij verontwaardigd. Als het zoo doorgaat, zullen de Nederlan ders, die met de Engelschen zaken willen doen, naar Antwerpen moeten gaan, daar de Engelschen Nederland zullen mijden. LUCHTVAART. Het faiilisaeinient der I. L. V. O. Volgens het Hbl. bedraagt het passief in de N.V. Internationale Lucht-Vervoer Onderneming, thans in faillissement, rond f 200.000. Een vliegtuig verongelukt. Het visschervaartuig „E H 25" heeft dwars van Nieuwediep Zaterdag uit de Noordzee opgehaald en bij de strandvonde rij te Enkhuizen afgegeven eenige over blijfselen van een watervliegtuig, waaron der een stuk van een schroef. Het vliegtuig was blijkbaar door brand vernield. 4 ONZE KOLONIëN. Suiker. Het Suikerproefstation rapporteert dat de eerste helft van Augustus ongewoon nat is geweest, behalve in het uiterste Oosten van Java en Cheribon. B\j de Suikeronderneming Kaliredjo zyn in de laatste maanden tientallen bouws met volwassen riet geheel door de muizen ver woest. Verscheidene ondernemingen in het Te- galsche ondervinden muizenplaag. GEMENGDE BERICHTEN. De uitsluiting. Het Vad. schrijft: Men heeft reeds de blyde tyding gele® in, dat de uitsluiting spoedig tot het verleden zal behooren. Hoewel de zaken er best voor staan, is het, naar wy vernemen, toch nog niet heelemaal zoover. Er is nog één moei- lykheidje met de stukadoors, dat speciaal den Haag aanbelangt. Maandag wordt er over vergaderd. De hoop is groot, dat ook deze moeilykheid wordt opgelost. Er zal nog wel een week mee heehgaan voor de bouwers weer allemaal aan den arbeid zijn. Naar men ons meedeelde, is het stelsel van distributie, waarover we onlangs reeds spraken, geheel voor elkaar, zoodat dwaze en schadelyke wedstryd tusschen patroons onmogelyk zal zyn. Ook vernamen wij, dat alle maatregelen voor een spoedigen en overvloedigen invoer van buitenlandsche werklieden, natuurlyk voor zoover het werkelijk tekort op de arbeidsmarkt zulks gedoogt, getroffen zyn. Men moet dus nog een oogenblik geduld hebben met het aanheffen van den verlos- senden kreet: De uitsluiting is voorbij.. Ontploffing. Zaterdagmorgen is in de Philipsgloei- Lampenfabriek te Eindhoven een lucht-ex- plosie ontstaan, waarvan de knal ver in de omtrek gehoord werd. Vermoedelijk tenge volge van verstopping, ontploften eenige zinken luchtbuizen in de smederii. Alle rui ten in den omtrek en van de groote glas bedekking van het gebouw, werden ver meld. Een arbeider kreeg een glasscherf tegen het hoofd, waardoor hii ernstig werd verwond en geneeskundig moest behandeld worden. Overigens kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. alleen de m&teri- eele schade is nog al aanzienlyk. Tel. Alg. Nederl. Typografenbond. Zaterdag werd de •Bondsvergadering van den ALgemeenen Nederlandschen Typogra fenbond voortgezet. Nia wijziging van ver schillende reglementen, werd uitvoerig de rechtspositie der bezoldigde bestuurders besproken, waanby vooral lang werd stil gestaan by de kwestie van het redacteur schap van het Grafisch Weekblad. Over eenkomstig het voorstel van het H. B. werd de rechtspositie der bezoldigde hoofdbe stuurders goedgekeurd. Vastgesteld werd vervolgens het percen tage van de contributie voor de- afdeelin gen. Besloten werd tot een bijdrage aan de Arbeiders Jeugd Centrale. Behandeld werd vervolgens een voortitel van het H. B„ tot aanstelling van een vier den gesalarieerden hoofdbestuurder, bene vens de vraag over het al dan niet vormen van een z.g.n. verspreid hoofdbestuur. De af deeling Amsterdam II had een voorstel ingediend, luidende: Het Hoofdbe stuur stelle zich in verbinding met het In ternationale Boekbinders Secretariaat te Berlijn, voor het houden van een Interna tionaal Boekbinderscongres te Amsterdam. Van af de bestuurstafel -werd medege deeld. dat het Hoofdbestuur reeds stappen in deze richting had gedaan en dat het CongreB vermoedelyk in November in Zwit serland zou worden gehouden. In bespreking kwam vervolgens nog de lcwestie van de vorming van een stakings fonds en de houding van den A. 'N. T. B. tegenover het N. V. V. Ernstige brand in de Petroleumhaven. Zaterdagavond circa half twaalf werd een ernstige brand ontdekt in de Petro leumhaven te Amsterdam. Huizenhoogs vlammen verlichtten den donkeren hemel en maakten, dat de brand reeds op grooten afstand zichtbaar was. Door de politie gealarmeerd, begaf de dryvende stoomspuit „Jason" zich naar het terrein en bleek, dat d* vuurhaard zich bevond in d« Gemeentelijke Benzinebewaar plaats op het middelste eilandje in de Pe troleumhaven. Gelukkig waren reeds voor 4e aankomst van de stoomspuit een 5 h 6 vaten benzine ontploft, «oodat de brand gasten aan een ernstig gevaar ziin ontko men. Met ettelijke slangen werd de brand aan getast en zoo was men onmstreeks 3 uur na een gevaarlijken en moeilijken strijd, het vuur meester. Tijdens den brand, deed zich een tragisch ongeval voor. De brandmeester v. d. Wouw werd plotseling, waarschünlijik tengevolge van de hevige emotie, oniwel. zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Bii aankomst aldaar bleek, dat de man reeds tengevolge van hartverlamming •was overleden. Omtrent de oorzaak8 van den brand tast men nog geheel in het duister. Het blusschingswerk stond onder leiding van den hoofdbrandmeester Brunet de Ro- chebrune. Boycot. De Bond van Houthandelaars hebben een besluit genomen om geen hout meer te leveren aan die gemeenten of instellin gen, die op eenigerlei wü«e andere mate rialen van de C. B. V. (Oerttr^e Bouw materialen Voorziening) betrekken. Een „vorstelijk" huweltik. De ambtenaar van den burgerlijken stand te Aste® (N.-dB.) heeft dn ondertrouw op genomen een pretendent naar den troon van Frankrijk, een afstammeling, naar be weerd wordt, van den laatsiten regeerenden koning van Frankrijk, prins Henri Jean Eduard de 'Bouiibo®. te Asten woonachtig, met mei. C. A. Stevns uit Roermond. Het huwelyk zal 31 Augustus worden voltrok ken. LANDBOUW. Veepestgeruchten. De gevaarlyke veepest, die in België woedt, schynt ook reeds in ons land door gedrongen te zyn, aldus de „D. Ct." Vol gens een mededeeling van den heer Ezen- dam, algemeen secretaris van den Bond van Veehouders in een bondsvergadering te 's-Hertogenbosch, is een weide te Kebhel bij Delft reeds met de ziekte besmet; en wel door koeien, die uit Londen kwamen. Een nader bericht spreekt bovenstaande tegen. Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- en klauwzeer in Ne derland gedurende de week van 1 tot 8 Augustus 1920. Provinciën. Aantal Veebeslagen. Gemeenten. Groningen 47 22 Friesland 62 11 Drente 116 17 Overijsel 167 18 Gelderland 605 49 Utrecht 8 4 Noord-Holland 36 15 Zuid-Holland 18 11 (Zeeland 196 57 Noord-Brabant 369 70 Limburg 200 50 Vischkweekery op ontginningen. Een der medewerkers van het „Hbld." schrijft: Naarmate men zich in Limburg met meer kennis van zaken op het ontgin nen van woeste gronden ging toeleggen, is de ambitie om aan de ontginningen winst gevende nevenbedryven te vertinden groo- ter geworden en zoo is de laatste jaren op verschillende plaatsen in betrekkelyk laag gelegen gedeelten van de provincie by het omwerken van den woesten grond tevens het aanzien gegeven aan een vischvyver. Vooral karpers, die in jongen toestand uit* de kweekeryen van de Ned. Heidemaat- schappy betrokken worden, komen ieder voorjaar in groote hoeveelheden op sommi ge Limburgsche ontginningen aan, doch daarnaast worden ook goudwinden en forel len gekweekt. De karpers vooral groeien bij doelmatige voeding zeer snel en reeds als ze nog maar een jaar oud zyn hebben ze vaak een gewicht van enkele ponden be reikt, zoodat ze geschikt zyn om gevangen en verkocht te worden. Ook met de goud winden is het succes soms uitstekend, doch de kweekers van forellen boeken tot nu toe vrywel niets dan teleurstellingen. De forel is een echte bergbewoner, die zich in 't snel- stroomende water van een beek in haar bo venloop het best huis gevoelt, doch in 't stilstaand of slechts zeer matig stroomend water van een Limburgsche ontginning spoedig gaat kwijnen en dikwijls reeds jong sterft. Zeer waarschynlyk zullen dan ook de meesta vischvy vers binnenkort alleen nog maar tot ^kweekplaats voor karpers dienen en zondér dat daaraan veel zorg wordt besteed kunnen die dieren voor de ontgin- ners aardige neveninkomsten opleveren, vooral als ons publiek de vele goede kwa liteiten van zoet-watcrvisschen beter op prys leert stellen. Een wedstrijd in de behandeling van bouwland. Dezer dagen, met het binnenhalen van den graanoogst, is in de Utrechtsèhe klei streken begonnen de jvedstryd in de be" handeling van Bouwland, uitgeschreven door de Commissie tot Verheffing van dén Akkerbouw. Deze Commissie, uitgaande van het Utrechtsch Landbouw-Genootschap, stelt zich meer in 't byzonder ten doel de bevordering der akkerbelangen in de Utrechtsche kleistreken. De hier bedoelde wedstryd loopt over het geheele cultuur- jaar, van zaai tot oogst, en omvat alle on derdeden van den bouw (grondbewerking, afwatering, bemesting, keuze van zaai- en pootgoed, verpleging van het gewas, enz.) De door de Provinciale Staten en door het Utrechtsch Landbouwgenootschap ver leende financieele steun heeft het mogelijk gemaakt ruime prijzen beschikbaar te stel len (eerste prys ƒ400 en 60 voor de ar beider?). De jury, bestaande uit de heeren C. K. van Daalen, D. van Egmond Jr., G. Q?Jk Schroder en J. C. Pfeiffer, aecre- tirl*, zal mededingende bedryven meer malen tijdens de verschillende werkzaam heden bezoeken. Dat er voor dezen wedstryd veel belang stelling bestaat, blykt wel daaruit, dat uit het betrekkelyk kleine gebied, dat tot deel neming is toegelaten, de Utrechtsche kleibedryven met minstens 8 H.A. bouw land, niet minder dan 14 deelnemers zich hebben aangemeld. 424e NED. STAATSLOTERIJ, 3e KI. Trekking van Maandag 23 Aug. ƒ25.000» No. 2461. 1000: No. 10760. ƒ400: Nos. 10940 en 17206. 200: No. 21864. ƒ100: Nos. 5310, 13851, 19356, 19514, 20790 en 20947. Pry zen van 45. 187 265 312 354 438 651 681 694 814 916 967 984 1005 1016 1136 1139 1165 1233 1255 lg77 1287 1367 1387 1479 1506 1697 1714 1721 1751 1789 1796 1903 1940 2169 2172 2188 2259 2322 2340 2403 2421 2543 2567 2819 2624 2630 2631 2649 2708 27%4 2778 2036 856 2881 2913 2951 2953 3029 3183 3J87 3203 3312 3321 3409 3424 3470 3518 afe7 3580 3584 3640 3683 3731 3746 3749 3808 3861 3863 3908 3980 4006 4025 4052 4092 4994 4108 4121 4135 4161 4293 4404 4406 4412 4470 4539 4569 4805 4817 4858 4884 4967 4968 5088 5089 6110 5206 5293 5359 5366 5502 6507 5532 5617 5743 5816 5&0„5906 6045 6110 6164 6181 6191 6387 6479 6536 6605 6727 6737 6771 6773 6788 6800 6885 6901 6917 6967 6992 7026 7074 7192 7238 7283 7302 7316 7330 7346 7533 7550 7611 7624 7629 7683 7691 7736 7865 8022 8042 8162 8165 8191 8200 8234 8275 8289 8330 8415 8424 8469 8476 8491 8525 8612 8714 8716 8862 8894 8923 8924 9118 9262 9285 9336 9450 9497 9596 9601 9640 9674 9866 9900 9978 10Q11 10013 10121 10148 10201 10320 10323 10369 10375 10482 10550 10591 10597 10740 10814 10897 10923 10990 11031 11091 11268 11323 11463 11579 11618 11671 11774 11778 11833 11848 11933 12003 12058 12081 12085 12213 12278 12296 U807 12310 12452 12469 12488 12576 12623 12643 12665 12677 12722 12832 12955 13070 13099 13134 13150 13155 13158 13164 13169 13183 13318 13397 13426 13478 13520 13595 13597 13637 13659 13698 13730 13775 13857 13940 14001 14064 14066 14109 14116 1424T 14251 14256 14268 14306 14317 14438 14518 14549 14688 14850 14859 14867 14967 14977 15007 15019 15049 15100 15168 15176 15198 15198 15203 15290 16328 15388 15407 15408 15446 15468 15470 16479 18577 15690 15691 15607 15622 15658 16718.15734 15777 15789 15957 J5989 16026 16048 1Ö063 16097 16099 16117 Ï6214 16235 16273 16297 16318 16384 16451 16453 16478 16506 16547 16674 16701 16749 16760 16775 16790 16844 16879 16989 16991 17030 17049 17062 17074 17077 17144 17169,17229 17230 17267 17315 17889 17411 17474 17507 17513 17550 17593 17675 17711 17720 17814 17828 17920 17974 18007 18021 18045 18160 18210 18238 18261 18506 18548 185.09 18578 18617 18633 18643 18752 18789 18810 18945 18993 19067 19171 19208 19223 19262 19273 19295 19310 19340 19349 10366 19444 19501 19508 19516 19519 19535 19548 19658 19694 19774 19816 20023 20027 20028 20035 20036 20068 20120 20144 20165 10275 20326 20334 20359 20507 20528 20656 20707 20741 20835 20843 20870 20892 20921 20967 20970 21006 21014 21018 21175 21316 21325 21365 21464 21470 21573 21582 21641 21659 21674 21688 21699 21715 21727 21821 21875 21883 21953 22003 22005 22083 22084 22101 22110 22i26 22228 22259 22294 22332 22378 22396 22411 22418 22435 22438 22447 22479 22616 22524 22538 22600 22660 22662 22706 22722 22727 22729 22843 22903 22919 22965 STADSNIEUW^ GOUDA, 23 Augustus 1920. Het massa-ontslag aan de Kaarsenfabriek. In aansluiting aan ons bericht van Zater dag j.l. betreffende de mededeelingen, die de Directie der Kon. Stearine Kaarsenfa briek Gouda aan de in haren dienst bly'ven- de werklieden Zaterdag heeft gedaan, kun nen wy thans de volgende byzonderheden mededeelen omtrent de maatregelen welke ten opzichte van de ontslagen arbeiders zyn getroffen. In totaal zyn er ontslagen: 150 mannely- ke en 26 vrouwelijke werklieden, terwijl op heden wordt gewerkt met: 168 mannen en 177 vrouwen. Van de 150 mannelijke werklieden, aan wie gedaan werd gegeven zullen er zeven worden gepensionneerd, en wel zü, die in den loop van 1920 den 59-jarigen leeftüd zullen bereiken of nu reeds ouder zy'n. Be halve de 2 weken loon winstaandeel, die alle ontslagenen hebben ontvangen, zullen deze personen 5 van hun tegoed op het Voorzorgskasboekje in handen krijgen, ten einde m de eerste behoeften te voorzien, °f hen in de gelegenheid te stellen een zaakje te beginnen. Van het saldo zal een dadelyk ingaande ly'frente worden gekocht; deze 5 beloopen van 115.90 tot 308.80. Dan ontvangen 15 mannen van 52 tot 58- Jwigen leeftyd, 7 weken vol loon aan deel in de winst, te verdoelen over 12 we- ken, met dien verstande, dat zy op 8 en 15 september a.s. telkens nog het volle loon winstaandeel zullen ontvangen; daarna worden deze bedragen geleidelijk veimin- derd, tot eindelijk op Woensdag 24 Novem ber de laatste uitkeering, nl. 10 van het volle loon -f- winstaandeel zal plaats Ook d«i nos; lullen deze menschen niet Mn hun lot worden *verarelaten: te beltin nen met WbensdauT December 1920 zul- '«n rij een wekeliïksehe uitkeering ontvan gen, welke, al naarmate het aantal dienst jaren, varieert tusschen f 3.05 en f 12.05. Deze uitkeermgen nullen voor de jongsten zelfs duren tot 65-ferigen leeftijd, op welk tijdstip de Ouderdomsrente ingaat. Onder deze categorie bevinden zich gok lieden die thans reeds 58 jaar «ijn. zoodat deze laat sten tot goed ower den 70-jarigen leeftijd in het genot van een uitkeering uit de Voorzorgskas zullen rijn. Eén volgende rubriek vormen de man nen van 41 tót en met 51-jarigen leeftijd. Hieronder vallen 10 personen: ook deze zullen tot 24 November a.s. in wekeliïksehe rmijnen een totaal van zevenmaal het volle weekloon, vermeerderd met het winst aandeel, ontvangen. Dit draagt 15 vgn het in 1919 ontvangen weekloon. Van 1 December a.s. af zullen ook deze personen een wekeliiksche uitkeering ont vangen en wel varieerende tusschen f 4.76 en 8.60. Bij de vaststelling van deze be dragen is evenals bü de vorige gevallen uitgegaan van de gedachte, dat het tegoed op het Voorzorgskasboekje moet strekken tot den 66-jarigen leeftijd. Eindelyk zyn er dan nog de arbeiders, die den 41-jarigen leeftüd nog niet hadden be reikt op het oogenblik, dat hun gedaan werd gegeven. De algemeene bepaling van 7 weken vol loon -f winstaandeel verdeeld over 12 weken, geldt ook voor deze cate gorie, waartoe 33 personen behooren. Waar deze mannen, al is het misschien niet da delijk, elders wel werk zullen vinden, zul len zy na verloop der 12 weken uitkeering. geen verdere tegemoetkoming ontvangen. Het tegoed op hun Voorzorgskasboekie zal rentegevend worden belegd, terwijl uit de dan verkregen bedragen 0P 60-jarigen leef tyd een uitkeering zal plaats vinden. Tot het treffen van deze maatregelen werd de Directie, zoo werd ons medege deeld, in staat gesteld door de sedert 1880 aan de Kaarsenfabriek bestaande „Voor zorgskas", van welke instelling ieder werk man, na 16 maanden in vasten dienst te zyn werkzaam geweest, automatisch lid wordt. Voor gepensionneerden en de onder de bovengenoemde categoriën gerangschikte •personen, is, indien wü juist zün ingelicht, een bedrag van ongeveer f 160.000.— uit de Voorzorgskas beschikbaar! Wü vernamen voorts, dat aan alle be treffende oud-weekheden leden van de Voorzorgskas Zaterdag per afzonderlijk schrijven, mededeeling werd gedaan van de regeling, welke voor hen werd getroffen. Voorzeker zal dit gunstige bericht zijn in vloed niet missen in de getroffen kringen. Ook de gepensionneerden zijn volgens ontvangen inlichtingen reeds bekend met de regeling, welke te hunnen opeichte is getroffen. Waar het mogelijk is geweest voor deze werklieden leden der Voorzorgskas een zoo gunstige en vérstrekkende rege ling te treffen, is het wel -zeer te betreu ren, dat zooveel andere personen daarvoor niet in aanmerking zyn kunnen komen. Uit die omstandigheid blykt echter dan ook. dat het hier alleen jongere mannelijke werk lieden betreft, die nog slechts kort. althans geen 16 maanden, in vasten dienst waren. Uit informatie is ons gebleken, dat al deze werklieden, in de® loop van het vorige na jaar in dienst getreden, inderdaad eerst op 1 Januari 1920 als vast werden aangesteld. Dit moet oorspronkelijk niet in de bedoe ling der Directie hebben gelegen, juist, om dat toen nog zoo weinig zekerheid bestond, dat geregeld met zooveel menschen zoude kunnen worden doorgewerkt. Op herhaald aandringen der Vakorganisaties echter werd tot de vaste aanstelling eindelijk overgegaan. Had toentertijd dus de Direc tie haar oorspronkelijk standpunt gehand haafd. en waren dus deze mannen in los sen dienst gebleven, dan ware nu voorze ker de teleurstelling niet zoo groot ge weest 1 Het is ons bekend dat ouderen van da gen onder de werklieden, reeds gedurende maanden dep onlangs toegepasten maatre gel hadden gévreesd; geheel onverwacht is het massa-ontslag dus ook niet gekomen! •Werd voor de laatste categorie manne lijke werklieden geen bijzondere regeling getroffen, hetzelfde geldt voor de vrouwen, van wie. zooals wy boven reeds .vermeld den. er 26 werden ontslagen. De Voorzorgs kas is alleen, naar one 'bleek, ingesteld voor de mannelijke ambtenaren en werklie den. Uit de htervoren gedane mededeelingen blykt dat de Directie der Kaarsenfabriek met .bekwamen spoed maatregelen heeft getroffen in het belang van een groot aan tal der door het ontslag getroffenen. «Verdient dit snel ingrijpen naar onze raeening alleszins waardeering. er ziin helaas bepaalde kringen, waar ook in ddt opzicht alle waardeering wordt gemist. Het ia zeker te betreuren dat bladen van be paalde richting dezer dagen reeds, vooruit- loopend op wat zou worden bepaald, aan- leidmg vonden tot een onheusche kritiek, tot een veroordeelen zonder kennis van za ken. En dit had kunnen wonden voorko men, indien men aan die ziide had willen kennis nemen van hetgeen reeds op 141 Aug. j.l. aan de betrokkenen is medege deeld. "Dergelijke kritiek is zeer afkeurenswaar dig. Van goede trouw by hen die zijn uit verkoren tot voorlichting van deze arbei ders, getuigt ze zeer zeker niet. Het schiint dat aan die zijde op het al of niet juiste al heel weinig wordt gelet. Wellicht past dit ook niet in het systeem. Maar dan is het toch ook geraden niet alles vcor goede munt aan te nemen, wat van die züde wordt gelanceerd! Het arbeidsconflict by de N.V. Kaashandel- Maatseha-ppy „Gouda" geëindigd. Het conflict bü de N.V. Kaoshandel- Maatschappy „Gouda", dat oP 2 Aug. jJ. is uitgebroken, is Zaterdag JJ. geëindigd. De strijd, ontstaan als gevolg van het ver schil van inzicht tusschen de N.V. Kaas handel ^Maatschappü en haar pakhuisper- soneel bii het afsluiten eener nieuwe ar beidsovereenkomst. is ten nadeele der werknemers beslist: fan het gansche ar- beiderspersoneel zijn ndet meer dan «even door de Directie in haren dienst genomen, alle anderen ziin ontslagen. Met een daar bij aangenomen 10-tal nieuwe arbeidskrach ten kan de Directie, daar de werkzaamhe den thans zeer gering «ijn. het bedriif vol komen voeren, zoo werd ons bii informatie medegedeeld. Het loon, waarop de arbeid thans is aan gevangen, bedraagt 27.— per week met een erhturigen werkdag, tenwnl voor over uren 75 ct, ner uur wordt betaald. Het conflict in de BUk-induatrie reeindigd. Het sinds 10 weken in Gouda bestaande conflict tusschen de werkgevers en werk nemers in de Mik-industrie. is heden ge ëindigd. Het meerendeel der werknemers is heden hier weder aan den arbeid ge gaan; enkelen hebben werk buitfn de stad gezocht en gevonden. Be voorwaarden, waarop de «beid is hervat zifn dezelfde, als waarop het werk werd neergelegd; een 46-urige werkweek en een uurloon van 60 cent. De werkgevers zün echter onderling over eengekomen het uurloon vanaf volgende week te brengen op 65 cent. Het conflict, waarbü 80 i 40 man betrok ken waren, ia, zoo vernemen wü, tot oplos sing gekomen zonder inmenging der hoofd besturen der werknemersbonden. RUkspootopaarbank. In de maand Juli werd op spaarbank boekjes alhier ingelegd 67.146d84"4 (hier onder 6 formulieren ad f 1 in spaarbank- zegels van 6 cent en 195 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent. schoolsparen) en terugbetaald f 63.693.11, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 6.446.26*4. Het aantal alhier nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 70. Door tusschenkomst der alhier gevestig de kantoren werd. ter Directie op staats- schuldtooekjes ingeschreven een nominaal bedrag van 1300.— en afgeschreven een nominaal bedrag van f 10.200.derhalve minder in- dan afgeschreven f 8900. BOSKOOP. Agenda der Raadsvergadering voor Don derdag 26 Augustus a.s. des namiddags 7 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding door B. en W. van de ge meente-rekening over 1919, de rekening van de Gemeente-gasfabriek, de rekening der Gemeente-waterleiding, die van het Distri butiebedrijf en van het Burgerlyk Armbe stuur over hetzelfde jaar. 5. Voorstel van B. en W. om hen een cre diet te verleenen voor bestryding van de kosten van het hek aan het einde van de Züde. 6. Mededeeling van B. en W., naar aan leiding van de beslissing, genomen in de raadsvergadering van 13 Augustus 1920 l. z. de ga8prijzen. 7. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van een concept-verordening, regelen de de verplichtingen van de ambtenaren ter gemeente-secretarie van Boskoop. Met ingang van 1 Sept. a.s. is benoemd tot hoofd de R.-Kath. school alhier Mej. C. A. M. Mirck, thans werkzaam te Hazers- Het 8-jarig dochtertje G. J. Spyker al hier, viel van een kippenhok met het onge lukkig gevolg dat zy beide polsen brak. De loting voor de Nationale Militie zal voor deze gemeente gehouden worden op Donderdag 16 September a.s. des namid dags half twee in het Gemeentehuis. GOUDERAK. Tot commandant, tevens voorzitter van het bestuur der burgerwacht, is gekozen de heer B. Smalbil alhier, die de benoeming heeft aangenomen. MARKTBERICHTEN. Rotterdamse he Veemarkt. 23 Augustus 1920. Aanvoer: 325 vette runderen. iBö vette en graskalveren, 520 schapen, 387 varkens. Prüzen: Runderen le kw. f 2.2b—236, 2e kw. f 2.06—2.16, 3e kw. 1.85—1.95. Ossen le kw. 1 220—2.30, 2e kw. f 2— 2.10, 3e kw. f 1.801.90. Kalveren le low. 2.402.60, 2e kw. f 2—2.20. 3e kw. 1.75—1.90, Schapen le kw. f 1.50—1.60, 2e kw. f 130Ö..40, 3e kw. f 1.20. Lamme ren le kw. f 1.60—4.60. Varkens le kw. 1.851.90, 2e kw. f 1.70—J.80. 3e kw. f lbO1.60, licht soort le kw. t 1.40. Han del over 't algemeen matig. Prijzen in alle kwaliteiten vast. aanvoer redelijk. Groen ten veiling. Nieuwerkerk a. d. IJsel. 21 Aug. Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Eng. komkommers 2.804. dito 2e «rt f 1—2. kleine halve komkommers f 0.200.60, groengele kom kommers f 0.40130, bloemkool f 40.60, dito 2e »rt. 2.30—£j60. per 100; peen 8.20 per 100 bos; stokprinces&eboonen 15.10—19.80, stamprinceeseboonen 12 <14.30, Duiteche stokprincesseboone® 5.60—7.70. pronkboone® f 1.101.90, roode kool f 3.10, smüboonen 4301230, per 100 KvG. SPORT. OLYMPISCHE SPELEN. Ham ces Kohlemmainen wint de® Marathon. In zeer fraaien stijl won gisteren de Fin Mamces Kohlemainen den Marathonloop in 2 uur 32 min. 95 4)5 sec. Ondanks het feit dat de afstand dit maal 2 K3i. grooter was dan vroeger en de sleghte gesteldheid van den* weg. liep Kohelmainen binnen den recordtijd. De Finnen bleken geduchte afptandloo- pers, want 4 hunner, waaronder ook Fater Kohelmainen. waren eerstaankomend. De Hollander Wessel plaatste rich no. 26 in 2 uur. 44 min. 30116 sec. - Estafette-race 4 X 100 M. In de Zaterdag j.l. gehouden wedstrij den werd na een spannende ontmoeting tusschen de Engelsche en Hollandeche ploeg Engeland 2e en Holland niet ge plaatst. In 44 sec. won Engeland met en kele centimeters verschil. Waterpolo. Wegens niet opkomen van Australië heeft Holland gewonnen met 50 en moet heden spelen tegen den winnaar van den België-Zwitserlandstrijd, wat natuurlük België zal blüken. Nu het Belgische team met de Gebrs. Blits versterkt is deze ziin intusschen by nadere beslissing van het Olympisch Comité, toch toegelaten België te verte genwoordigen verwachten we heden een spannende ontmoeting. Korfbal Met 2 korfbalploegen heeft gisteren de N. K. B. het Hollandsche korfbalapel gede monstreerd «b daardoor da agnle atap ge daan dit spel te intarnattaaaHseagtta. Het publiek was enthousiast gestgBd. SCHERPVAARTBEIUCHTCr Het Fransche opleidingsschip „ChagNis". Vrijdagavond heeft de commandant der Marine te Amsterdam, Kol. Coops, te ka pitein en officieren van hft Fransch# Oplei dingsschip „Chamois", dat gedurend#. vier dagen aldaar in da haven verblijft, gad di ner ten «ünen huize aangeboden. Behalve de Fransche officieren waren nog daarbü tegenwoordig de Fransche Consul, de heer Chesneaut, met echtgenoote en de Marine- attaché Overste Fernet. Aan tafel warden hartelijke toespraken gewisseld op het wel- zy'n der beide landen. Zaterdagavond gingen 50 onder-officie ren en manschappen van de „Chamois" met eenige Nederlandsehe Onderofficier» en manschappen een bezoek brengen aan het Rembrandt-theater. Stv. Mü. Nederland. Johan de Witt vertr. 21 Aug. v. Amster dam n. 'Batavia (vert.) Stv. MU. Oceaan. Antenor ver. 21 Aug. v. Amsterdam n. Batavia. Rott. Uoyd. Djocja vertr. 20 Aug. v. Calcuttg naar Alexandria. G&roet (uitT.) pa»s. 19 Agg. Point de Galle. Gorontalo («itr.) vertrok 20 Aug. van Londen en pas». 21 Aug. Dover. Mod an vertr. 21 Aug. van Rotterdam naar Java. Holland-Amerika LUn. Amsteldük arr. 18 Aug. van Rotterdam te New-Orleans. Andijk vertr. 21 Aug. van Rotterdam naar New-Orleans. Beukelsdük vertr. 21 Aug. van Ratter- dam naar Philadelphia. Kinderdijk vertr. 21 Aug. van Ratter- dam naar Newy. Wiesterdük vertr. 19 Aug. van Newport News naar Rott. (Verb.) Kon. W.-InjL Maild. Haarlem vertr. 17 Aug. van Arica naar Tocopilla. Holland—Britacfc-Indië liin. Kieldrecht arr. 19 Aug. van Rotterdam te Madras. ONDERWIJS. Een inter-neutrale studenten-conferentie. Naar het Vad. verneemt, zal in Septem ber in ons land een inter-neutr^le studen ten-conferentie worden gehouden ter be spreking van de houding, die de studenten organisaties der gedurende den oorlog neu traal gebleven landen, tegenover de z.g. studenten-internationale hebben aan te na* men, van welke internationale de grondslSr gen heetcn gelegd te zijn te Straatsburg^ en die in Brussel nader zal ingericht worden., Zooals men weet waren te Straatsburg de studenten-organisaties dar centrale rijk» buitengesloten en was België vertegenwoor digd door een Union des étudiants, waarbü geen enkele Vlaamache gtudenten-verreeni- giag is aangesloten. ECONOMISCHE BERICHTEN. Fusie in den fruit- en groentenhandel. Op initiatief van De Federatie, combina tie van vereenigingen van handelaren in fruit, groenten en aardappel», en den Bond van Exporteurs in groenten en fruit in Ne derland, is te Utrecht een vergadering ge houden om te kom» tot het samenbrengen van alle vereenigingen van fruit-, groenten- en aardappelenhaivdelaren in den lande. De voorzitter gaf een overzicht, hoe de commissie van voorbereiding zich een nieu wen bond had gedacht. Deze bond zal als leden hebben, bestaande of op te richten Nederlandsehe vereenigingen van handela ren in bovengenoemde branches, die wor den ingedeeld in vier afdeelingen: a. Ex port fruit; b. export groent»; c. export aardappelen; d. binnenlandsche handel. De afdeelingen zullen zooveel mogelük zelf standig werken. Aan het hoofd van den nieuwén bond zal een dagelyksch bestuur komen. Het bestuur van elke afdeeling wordt gevormd door de afgevaardigden van bü die afdeeling aangesloten vereenigin gen. Ook individueele leden kunnen tot den bond toetreden. De bestaande organen De Groothandel en het Orgaan zullen samen smelten tot een officieel orgaan van den bond. Verscheidene vereenigingen traden hier na als lid toe. Een voorloopige commissie aal statuten en reglementen ontwerpen. Ter Rprake kwam de invoering van een keur op fruit en groenten en het voeren van een rüksmerk. Evenzoo kwam ter sprake de Arbeidswet in verband met den handel in fruit, groen ten en aardappelen. Het voorloopig bestuur werd opgedragen een commissie te benoemen die deze aange legenheid ter hand zal nemen. Hierna werden besproken maatregelen tegen gemeentelüke exploitatie van fruit-, groenten- en aardappelwinkels. De nieuwe bond zal met kracht opkomen tegen derge- ly'ke gemeentelüke exploitatie. Ten slotte werd onder instemming der vergadering hulde gebracht aan den voor zitter voor het vele dat deae heeft gedaan om het thans bereikte resultaat een or ganisatie die alle handelaren tal den lande omvat te bereiken. VARIA. Voedzamer brood. Men beveelt in Duitsohland een nieuw soort brood aan, dat aanzienlijk veel voed zamer moet ziin dan het andar*. Mm wil tracht» dit brood overal en tak het groot te lat» maken, zoodat de ondervoeding daarmede stelselmatig wordt bestreden. Het komt erop neer, dat bekahra meel in het brood ook gekookte aardappels en zeevisch word» verwelkt Ik laat hier het recept volg». - - Het zorgvuldig van graten en onzuiver heden ontdane vleeaeh van gekookte zee visch (b.v. scheWisch, kabeljauw an andshe grote# a##ri—fe») erardI wt mMe* geschilde aardappel» fÜn gewreven en met de nftodige hoeveelheden rogge- of boekweitemeel en de andere voor de brood- bakkerij bengpdigde ingrediënten tot een deeg gekneed en vervolgens op de gebrui kelijke wüze gebakken. Gedurende het bak proces vinden zooda nige chemische werkingen tusschen de aardappel» en de vischbestanddeelen plaats, dat reuk en smaak van de visch volkomen verdwijn». Wil men het brood een lokker aroma geven, zooals b.v. kum- melbroodjes, dan kan men. door het deeg wat kummel poeder mengen. Da meest gunetige verhouding vin de ingrediënten (bü gebruik van scbeivisch) is: twee deel» vischvleesch, 3 deel» aard appel» en vüf deelen meel. Z66 luidt het recept in de patentaan- vraag. Het op deze wüze gebakk» brood, dat noch in uiterlük, noch in d» smaak van gewoon brood is te onderscheid», bovat ongeveer 18 t 20 protetnebeetanddeelen en bevat dus ongeveer driemaal zooveel stikstof ala gewoon rogge- of weitepbrood. dat Hlechts 6 4 7% proteïne bevat. Het is verder (in Duitschland althans) minstens 1 80 goedkoop*r dan gewoon brood, ais het evenals dit in het groot wordt gemaakt en de visch- en aardappel afval in gedroög- den gemalen toestand als veevoeder of mest word» gebruikt. Er wordt niet gemeld in het bericht, of dit soort brood ook lang genoeg^bpwaard kan worden ëéMof het ook ev»WZ£ tersch biyft ala gwwo» roggebrood. Zoo's roggeW' houdt bü ons" Het-witte brood nog al lang gezelachap voor het op is en door versch wordt vervangen. Als dat nu ook maar mogelijk is na de toevoeging v» visch en aardappel». Maar voor menschen. die gewoon zün uitsluitend roggebrood te eten Boewei I men zich wel eens afvraagt of die er nog 'z(|n zou dit voedzamer-1» woedkooper brood natuurlijk een prachtige uitkomst wezep. A.S f i- ONZE PRAADLOOZE DIENST. De Foolaoh-Kuasiscfca oorlog. PARUS. 23 Aug. Pooisch icgertericht. Noordfront. Het opperbevel dor Bolsjewis tische strijdkrachten heeft gister» wan hopige pogingen aangewend om de situatie te redden. Met groote strijdkrachten, die tusschpn de WhichBel de Duitoche gpaos 'gelogen waren, hdbben zü Ploch aangeval len om aldus de hoofdstad te omsingelen. De vüanden ziin echter met vele verliesen 'uit de voorsteden va® Ploch verdrteen. ter wijl de Polen door de inwoners der stad geholpen werden. In de omgeving van Lu- 'ichunow heeft de vijand hevig gestreden om een weg voor den terugtocht te bewaren, wat echter door da Polen is veriideld. Middenfront. De Polen hebben tot 19 Augustus: Sokolow, Drohkewihn, Biate et Koden Adrokkerzitz ingenomen, dat be langrijk* bolsjewistische punten waren. De Vijand trekt naar h*t noorden terug. LAATSTE BERICHTEN. De Poolsch-Rusaische oorlog. WARSCHAU, 28 Aug. V.0. De „War schau er Koerier" schrüft: Welke de gevol gen voor Polen zouden zün van een bolsje wistische overwinning, kan men zi» uit het feit, dat de bolsjewisten in alle door hun postel ük van den Boeg bezette steden, Sov jets hebben ingesteld. Deze lichamen fee- Staan uitsluitend uit buitenlandsche ele menten. Met een bolsjewistische overwin ning, zou het met de zelfstandigheid van Polen gedaan zijn. Het zou beteeken» het begin d#r Bolsjewistische terreur. Europa is door een wonder gered. In Bialistock heb ben de Bolsjewisten twee gemeenteraadsle den doodgeschoten en de woning vsm den burgemeester geplunderd, 9000 personen werden .gearresteerd. Het blad is van mee ning, dat verderen weerstand van de Bols jewistische troepen onmogelijk ia. De infan terie vertoont' thans een jammerlijk beeld. Beter staat het met d* artillerie, waarvan de bolsjewisten groote reserves bezitten. De bolsjewisten ter» echter op het door hun op Koltsjak en Denikin veroverde ma teriaal, want aan het vervaardig» door eig» middelen kunnen de bolsjewisten niet denken. KRAKAU, 23 Aug. V. P. Gisterenavond laat wérd hier het bericht ontvangen, dat de bolsjewist», nadat *t#d Lfmberg og korten afstand war» genaderd, door e»ige succesvolle aanvallen der Polen ge dwongen werden tot een paniekachtige vlucht. De stad Lemberg heeft haar rustig aanzien herkragen. V KOPHNHAjGEN, 28 Aug. (VD.I Uit Warschau worth gemeld, dat het Noorder- leger dar botejewisten volkom» is afge- tineden. In Gajjnjg ziin de Russen.in ge slaagd eenige vordering» te mak». Dwaagracrutcerin g. WEENEN, 23 Aug. <VD.) Da corres pondent van het „Wiener Taseblatt" te Warschau meldt, dat de boMewisten in Wit-Rualapd en de Oekraïne e» dwang systeem hebben ingevoerd voor reerutee ring. De jongelieden wonten ondanks pro test naar he* Poolache front gezonden. De op deae w'dze aangeworven soldaten deser- teeren in massa's. De Boeren keeren zich gewapend tegen de in de velden verspreide Russische soldaten lever» deze over aan de Poolsche autoriteiten. De landelijke bevolking is afkeerig van het bolsjewisme. DRAADLOOS WEERBERICHT van het Kon. Met. Instituut de BiW van 23 Augustus 1920. Verwachting van hedenavond tot mor genavond: Aanvankelijk zwakke tot matige Weste- lüke tot Zuidelijke wind. meest zwaar be wolkt. eeaice regen, iets wana#r.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2